Amerikada Şirket Kurmak ve Maliyeti

Amerikada Şirket Kurmak

Muhtemelen bir kaç yıl önce Amerika’da şirket kurmak çoğu kişi için pek fazla bir şey ifade etmezken günümüzde durum oldukça değişti.

Ekonomik özgürlük, mevcut işi büyütmek, yabancı pazarlarda yer almak veya ilk kez iş hayatına atılmak Amerika’da şirket kurma sebeplerinden sadece bir kaçı.

ABD vatandaşı değilseniz ve herhangi bir sebepten dolayı ABD’de bir şirket kurmak istiyorsanız doğru yerdesiniz.

Bu sayfada;

 • Amerika’da şirket kurmak
 • Şirket tipi seçimi
 • Şirket kurma maliyetleri
 • Avantajlı eyaletler

ve daha bir çok bilgiye sahip olabilirsiniz

Amerika’da şirket kurulum maliyetleri ve iş tipine göre eyalet seçimi hakkında bilgi edinmek İçin aşağıdan bir eyalet seçerek aracı çalıştırın

Amerika’da Şirket Türleri

Bir yabancı olarak Amerika’da kurabileceğiniz iki şirket tipi bulunur. Bunlardan ilki ve en popüler olanı LLC, diğeri ise Corporation tipinde şirketlerdir.

ABD’de, LLC şirket tek üyeli ise dikkate alınmayan kuruluştur. LLC’lerin vergileri şirketin sahibine geçer fakat Corporation farklıdır. Corporation tipindeki şirketten elde edilen gelir için hem şirket vergi öder hem de şirketin üyeleri.

Çifte vergilendirme, yönetim zorluğu ve yıllık masrafları LLC’ye göre daha fazla olan Corporation tipindeki şirketler, çok tercih edilmez. Çünkü bir LLC, Corporation şirketle yapılabilen tüm ticari faaliyetler sorunsuz olarak yerine getirilebiliyor.

Amerika’da Şirket Kurma Maliyeti Nasıl Belirlenir?

Amerika’da bir LLC şirket kurmaya karar verdiğinizde kurulumun yapılacağı eyalete göre değişen harç bedelleri ve Registered Agent acentelerine (kayıtlı temsilci) ödenecek maliyetler bulunur.

Fakat bu maliyetler göz korkutacak seviyede değil, aksine makul seviyelerdedir. Yabancılar tarafından Amerika’da şirket kurulabilecek en çok tercih edilen eyaletler Wyoming, New Mexico, Delaware, Florida eyaletleridir. Bu eyaletlerin ilk kurulum için talep ettikleri harç bedelleri 50$ ile 100$ arasındadır.

Amerika’da 50 eyalet bulunur ve bu eyaletlerde uzaktan şirket kurmak mümkündür. Bu eyaletlerin kurulum harç bedellerine ait bir listeye sayfanın devamında ulaşabilirsiniz.

amerikada sirket kurma maliyeti Amerikada Şirket Kurmak ve MaliyetiAmerika’da Şirket Kurmak, Maliyetler ve Bilinmesi Gerekenler

Masraflar ve maliyetlerle ilgili olarak sayfanın devamında eyaletlere göre kategorize edilmiş fiyat listesini bulabilirsiniz. Ayrıca, Amerika’da kurulacak bir LLC şirketin size tam maliyetini hesaplamak için aşağıdaki hesaplama formundan faydalanabilirsiniz.

Aşağıdaki form aracındaki yanıtlarınıza göre vergilendirme ile ilgili genel durumunuz hakkında da bir ön bilgi edinebileceksiniz.

Şirket Kurma Maliyeti ve Vergi Durumu Öğrenme Aracı

Şirket Kurma Maliyeti ve Vergi Durumu Öğrenme Aracı

Amerika'da şirket kurmadan önce şirket kurma maliyetlerini ve mevcut durumunuzu öğrenebileceğiniz küçük ama faydalı bir test aracı hazırladık.

Vereceğiniz yanıtlar sonucunda toplam maliyetlerinizi ve vergilendirme ilgili ön bilgi edineceksiniz.

Lütfen bir acente seçimi yapın

Şirket kurulumu için ABD'de bir kayıtlı temsilci hizmeti almanız gerekmektedir.

Kayıtlı temsilci acentelerinin farklı fiyatları ve hizmet içerikleri bulunmaktadır. Şirketinizi size tavsiyemiz olan Northwest Registered Agent acentesi ile kurmanızı öneririz. 

Ancak farklı acentelerden de hizmet alabilirsiniz. Tüm acentelerin artı ve eksilerini görmek için bu inceleme sayfasını ziyaret edin.

Fiyat: $39.00
Fiyat: $158.00

Ücretsizdir.

Mercurybank hesabı açarken;

İngilizce dilinde web sitesi, e-ticaret sitesi veya kendinize ait bir Amazon, Etsy gibi pazaryeri linklerinden herhangi birini başvuruda sunmanız gerekli. Ayrıca güncel bir pasaport ta gereklidir

Wise Kurumsal hesabı açarken Wise sizden bir kereye mahsus 31$ lık depozito bedeli ödemenizi ister, ödeme yaptıktan sonra bakiyeniz hesabınızda kalır. Bu bedeli kredi kartınızla ödeyebilirsiniz. Eğer bu bedeli ödemezseniz çoklu para birimi kilidini açamazsınız

Fiyat: $31.00
Fiyat: $24.00

Amerika'da bir şirket kurmak için ABD alan kodlu bir telefon almanız şart değildir fakat yine de almak isterseniz şirket kurulduktan sonra aylık 2$ ödeyerek toplamda yıllık 24$ maliyetiniz olacaktır.

ABD'de bir telefon numarası Stripe gibi sanal pos platformlarına hesap açarken gerekebilir şirket açılışı için gerekli değildir. (Ayrıca bkz. LLC Şirket Kurarken Telefon Numarası Gerekli Mi?)

Zadarma.com üzerinden uygulama tabanlı bir ABD telefon numarası alabilirsiniz.

EIN yani federal vergi kimlik numarası tüm LLC şirketler için gereklidir. EIN olmadan LLC şirketiniz üzerinden banka hesabı açamaz ve ticaret yapamazsınız.

EIN, kendiniz başvurursanız ücretsizdir. Web sitemizdeki rehberler sayesinde kendiniz de EIN başvurusu yapabilirsiniz. 

Eğer bizim referans bağlantımızla bir LLC şirket kurarsanız EIN başvurunuzu ücretsiz yaparız detaylar için ayrıca bakın

Fiyat: $0.00

Özel süit içeren adresin avantajları;

 • Amazon.com gibi platformlarda adres doğrulama mektubu alınabilir
 • Şirketiniz Google haritalarına kaydettirilebilir

Bu tip bir adresi Wyomingmailforwarding.com dan 15$'a satın alabilirsiniz. Bu şirket size sadece Wyoming eyaletinde bir adres sağlar. Adresinize gelen postaları aynı gün tarayıp dijital olarak teslim ederler. Evrak başına 10$ ödersiniz.

Northwest Paylaşımlı adresini kullanmanın avantajları;

 • Wyoming eyaletinde Amazon adres doğrulama kodlarını kabul ederler
 • İş adresi ücretsizdir
 • Hangi eyalette şirket kurarsanız kurun o eyalette bir adresiniz olur
 • Yıllık 10 adete kadar posta açma ve tarama ücretsizdir
 • Noter doğrulaması, USPS form veya evraksız adres sağlarlar

Not: Northwest, Amazon posta doğrulama kodları sadece Wyoming eyaletinde kabul eder, diğer eyaletlerdeki adresler Amazon doğrulama içermez (daha fazla bilgi al) .Google harita doğrulama kodları kabul edilmez. Diğer tüm iş postalarınız ücretsiz teslim alınıp size dijital olarak teslim edilir.

Fiyat: $15.00

Teşekkürler, 

Verdiğiniz yanıtlara göre şirket kurulum sürecindeki maliyetleriniz kaydedildi.

Bundan sonraki sorulara vereceğiniz yanıtlar vergilendirme ile ilgili durumunuzu belirlemek için size yol gösterecektir.

Sonraki adımlarda gelen sorulara lütfen doğru yanıtlar vermeye çalışın.

Hazırsanız sonraki adıma geçebilirsiniz.

Emin misiniz?

Eğer Amerika'da kuracağınız şirkete ait fiziksel bir deponuz olacaksa bu durumda Amerika'dan etkin bir gelir elde ediyorsunuz demektir. Kiralayacağınız depo, size bir ekonomik bağ oluşturur bu sebeple federal gelir vergisi veya farklı tipte vergiler ödemeniz gerekebilir.

Emin misiniz?

Eğer Amerika'da kuracağınız şirkete ait fiziksel bir ofisiniz olacaksa bu durumda Amerika'dan etkin bir gelir elde ediyorsunuz demektir. Kiralayacağınız ofis, size bir ekonomik bağ oluşturur bu sebeple federal gelir vergisi veya farklı tipte vergiler ödemeniz gerekebilir.

Emin misiniz?

Eğer Amerika'da kuracağınız şirkete ait sigortalı bir çalışanınız olacaksa bu durumda Amerika'dan etkin bir gelir elde ediyorsunuz demektir. Sigortalı olarak çalıştırdığınız personel, size bir ekonomik bağ oluşturur bu sebeple federal gelir vergisi veya farklı tipte vergiler ödemeniz gerekebilir.

Amerikan vatandaşlığınız var mı?

Eğer Amerikan vatandaşıysanız kuracağınız LLC şirket üzerinden bireysel olarak vergilendirilirsiniz. Eğer hem Amerikan vatandaşlığınız hem de Amerika'da devam eden bir oturumunuz varsa LLC şirketinizi, bulunduğunuz eyalette kaydettirmeniz lehinize olacaktır.

Hangi coğrafyaya satış yaptığınız önemlidir!

Eğer ürün ve hizmetleri Amerikan vatandaşlarına satarak gelirinizi bu şekilde elde edecekseniz, bu durumda Amerika'dan etkin bir gelir elde ediyorsunuz demektir.

Amerikan vatandaşlarından elde edeceğiniz gelir, size Amerika'da bir ekonomik bağ oluşturur bu sebeple federal gelir vergisi veya farklı tipte vergiler ödemeniz gerekebilir.

Eğer geçmişte Amerika'da belirli bir süreden hazla ikamet ettiyseniz LLC şirketinizi kurduktan sonra federal gelir vergisi veya farklı tipte vergiler ödemeniz gerekebilir.

Eğer Greencard sahibiyseniz LLC şirketinizi kurduktan ve bu şirketten gelir elde ettikten sonra federal gelir vergisi veya farklı tipte vergiler ödemeniz gerekebilir.

Daha fazla bilgi

 

Çok üyeli /ortaklı bir LLC şirket kurmak istediğinizden emin misiniz?

Amerika'da LLC şirketlerin vergileri aksi belirtilmedikçe kişisel olarak şirket sahibine aktarılır. Tek üyeli yabacı uyruklu sahipleri bulunan LLC ler bir şirket gibi vergilendirilmez.

Eğer çok üyeli (MMLLC) bir LLC kuracaksanız, bu LLC bir şirket gibi vergilendirilir ve böylece bazı vergi avantajlarından yararlanamamış olursunuz bu durumda federal gelir vergisi veya farklı tipte vergiler ödemeniz gerekebilir.

Ortaklı yapıda çok üyeli bir LLC şirkete sahip olmanız sizin için çok önemli değilse LLC şirketinizi kendi adınıza tek üyeli olarak kurmanız daha avantajlı olacaktır.

Bitirmenize sadece bir adım kaldı.

Sonucu görmek ve detaylı raporu E-posta ile almak için lütfen ad,soyad ve e-postanızı girin

Amerika’da Şirket Kurmak için eyalet Dosyalama Ücretleri

Dosyalama ücretlerine baktığımızda bu maliyetler ikiye ayrılıyor:

 1. Kurulum sırasında bir kereye mahsus ödenen dosyalama ücreti
 2. Kurulumu takip eden bir sonraki yıl ve devamında her yıl eyalete ödenecek olan harçlar (Franchise Tax, Franchise vergileri veya yıllık rapor da denilir)

Dosyalama maliyetleri hakkında bilinmesi gerekenler;

 • LLC dosyalama ücreti tek seferlik: Bu ücret kurulum sırasında eyalete ödenir ve bir kereye mahsus ödersiniz. Fiyatlar eyalete göre farklılık gösterir fiyat listesi yazının devamında mevcut. Registered agent seçip kurulum için sipariş verdiğinizde bu harç, eyalete göre baştan hesaplanarak diğer masrafların içine dahil edilir.
 • Franchise Tax, Yıllık Rapor (Yıllık ödeme) : Her yıl eyaletler, şirket sahiplerinden yıllık raporlama adı altında bir ücret ve online gönderebileceğiniz basit bir rapor talep ederler. Şirketi kurduğunuzda ilk yıl bu bedeli  ödemezsiniz, gelecek yıldan itibaren ödemeye başlarsınız. Bu yıllık ücretler her eyalet için değişir veya bazı eyaletlerde ödeme bulunmaz. Örneğin New Mexico eyaletinde yıllık harç , rapor ve ödeme yoktur.

Amerika’da Şirket Kurmak için Registered Agent Ücretleri

Registered Agent Maliyetleri ile ilgili bilinmesi gerekenler;

 • Öncelikle, Registered Agent hakkında herhangi bir bilge sahip değilseniz Registered Agent nedir konusuna ayıca bakabilirsiniz. Şirketinizi ABD’de Registered Agent adı verilen bu kayıtlı acenteler kurar. Bu acentelerin her eyalette birer yerleşik ofis bulunmak zorundadır. Bu ve bazı koşulları karşılayan şirketler eyaletler tarafından bu işler için yetkilendirilir. En İyi Registered Agent sayfamızda bir çok acentenin artılarını ve eksilerini bulabilirsiniz.
 • Bu Registered Agent şirketlerinin bazıları ilk yıl acentelik hizmet bedeli almazken bazıları ise bu bedeli baştan tahsil eder. Örneğin Northwest, kurulum bedeli + ilk yıl acentelik bedeli adres dahil 39$ dır. Northwest,  ABD’nin hemen hemen her eyaletinde kendine ait ofisi bulunan çok büyük ve köklü bir şirkettir.

Amerika’da Şirket Kurmak için Adres Ücretleri

Adres ücretleri ile ilgili bilinmesi gerekenler

 • Amerika’da bir şirket kurarken postaları alabileceğiniz bir adres göstermeniz gerekir.
 • Eğer şirket kurulumunu Northwest Registered Agent ile yaparsanız 39$ ‘a LLC nizi kurarken paket içeriğine adres de dahil edilir. Yani LLC şirketinizi Northwest ile kurarken, evrakları elektronik olarak teslim alabileceğiniz bir de iş adresine sahip olursunuz.
 • Diğer seçenek ise tek seferlik (15$) makul bir ücret ödeyip gelen posta başına ek ödeme yapabileceğiniz www.wyomingmailforwarding.com dur. Bu şirket üzerinden Wyoming eyaletinde adres almak için 15$’a Wyoming Posta Yönlendirme için Adres Almak konusuna bakabilirsiniz. Ayrıca aylık hizmet veren mail forwarding şirketleri de bulunur, Amerika’da Sanal Adres Veren Firmalardan Amerika Adresi Almak adlı yazımızda bu şirketlerin tam bir listesini ve fiyatlarını bulabilirsiniz.

Amerika’da Şirket Kurmak : Eyalet Bazında Kurulum ve Yıllık Masraflar

Buraya kadar olan kısımda ortalama maliyetleri ele aldık. Devamında sizlere bir kaç eyalet (en çok şirket kurulan eyaletler) hakkında kısa bilgiler aktaracağız.

Eğer tüm eyaletlerin kurulum ve yıllık masraflarına bakmak isterseniz sayfanın altındaki tabloya bakabilir veya yukarıdaki hesaplama aracından faydalanabilirsiniz.

New Mexico : İlk kurulum ücreti 50$ dır. Yıllık dosyalama ücreti yoktur her yıl herhangi bir ücret ödemeniz veya eyalete rapor göndermeniz gerekmez. (New Mexico şirket kurma rehberi)

Kentucky : Kentucky eyaleti, kurulum için ilk dosyalama ücreti 40$ ve yıllık dosyalama için ücreti 15$ olan en uygun eyalettir.

Delaware : İlk kurulum ücreti 90$ dır. Yıllık eyalet vergisi ve raporlama (franchise tax ücreti) 300$ her yıl 1 Haziran’a kadar ödenmesi gerekir yoksa ceza uygulanır.

Örneğin, Delaware eyaletinde şirketinizi Mayıs 2022′ de kurduğunuzu var sayarsak yıllık franchise tax vergisini en geç 1 Haziran 2023′ e kadar ödemeniz gerekiyor. Ödeme yapılmadığı taktirde %200 zam + aylık %1.5 ceza faizi işletilir. Bkz: Delaware’de Şirket Kurmak ve Maliyetleri

Wyoming : İlk kurulum ücreti 100$ dır. Yıllık raporlama ücreti 64$dır. Yıllık rapor bedelini şirketin kuruluş tarihini müteakip gelecek yıl kurulum tarihinden 10 gün önceye kadar eyalet web sitesinden online ödemek gerekir.

Örneğin Wyoming eyaletinde şirketinizi 1 Haziran 2022′ de kurduğunuzu var sayarsak, en geç 20 Mayıs 2023′ te ödeme yapmanız gerekiyor. Bkz: Wyoming’de Şirket Kurmak ve Maliyetleri

Florida : İlk kurulum ücreti 125$ dır. Yıllık eyalet raporlama bedeli 138$ dır.

Her yıl 1 Mayıs’ a kadar eyalete online olarak ödenmesi gerekir. 1 Mayıstan sonraki raporlama ve ödeme gecikme sayılır. Florida’ da yıllık raporunuz gecikirse, 400 $ gecikme ücreti ödemeniz gerekir ve toplam tutarınız 539 $ olur. Ödeme yapılmazsa Dışişleri Bakanlığı LLC’nizi Eylül ayının 4. Cumasından sonra feshedecektir.

Aşağıdaki tabloda 2023 yılı itibari ile şirket kurulumunda en çok tercih edilen ABD eyaletlerin maliyetlerini görebilirsiniz.

Not: Tüm eyaletlere ait genel liste hemen sayfanın devamındadır.

EYALETLERKURULUM ÜCRETİ (TEK SEFERLİK)FRANCHISE TAX (HER YIL)
Delaware90$300$
Montana35$20$
Florida125$139$
New Jersey125$75$
Colorado1$ (Haziran 2023 ’e kadar)10$
New Mexico50$0$ (Yıllık Ücret Yok)
Wyoming100$64$
Kentucky40$15$

2023 yılı itibari ile eyaletlere göre Amerika’da şirket kurma maliyetleri ve yıllık masraflar

EYALETŞİRKET KURULUM ÜCRETİ (TEK SEFERLİK ÖDEME)FRANCHISE TAX, YILLIK RAPOR  (HER YIL ÖDENİR)
Alabama LLC$200 $Minimum 100 $ (her yıl)
Alaska LLC236 $100 $ (2 yılda bir)
Arizona LLC85$0 $ (ücret yok ve bilgi raporu yok)
Arkansas LLC45 $150 $ (her yıl)
California LLC90 $800 $ (her yıl) + 20 $ (2 yılda bir)
Colorado LLC1 $ (Haz 2023′ e kadar)10 $ (her yıl)
Connecticut LLC120 $80 $ (her yıl)
Delaware LLC90 $300 $ (her yıl)
Florida LLC125 $138,75 $ (her yıl)
Georgia LLC100 $50 $ (her yıl)
Hawaii LLC53 $15 $ (her yıl)
Idaho LLC101 $0 $ (Her yıl bilgi raporu sunulmalıdır)
Illinois LLC154 $75 $ (her yıl)
Indiana LLC98 $30 $ (2 yılda bir)
Iowa LLC50 $45 $ (2 yılda bir)
Kansas LLC166 $50 $ (her yıl)
Kentucky LLC40 $15 $ (her yıl)
Louisiana LLC100 $35 $ ​​(her yıl)
Maine LLC175 $85 $ (her yıl)
Maryland LLC155 $300 $ (her yıl)
Massachusetts LLC520 $500 $ (her yıl)
Michigan LLC50 $25 $ (her yıl)
Minnesota LLC155 $0 $ (ancak, her yıl bir bilgi raporu sunulmalıdır)
Mississippi LLC54 $0 $ (ancak, her yıl bir bilgi raporu sunulmalıdır)
Missouri LLC52 $0 $ (ücret yok ve bilgi raporu yok)
Montana LLC70 $20 $ (her yıl)
Nebraska LLC104 $10 $ (2 yılda bir)
Nevada LLC425 $350 $ (her yıl)
New Hampshire LLC102 $100 $ (her yıl)
New Jersey LLC130 $75 $ (her yıl)
New Mexico LLC50 $0 $ (ücret yok ve bilgi raporu yok)
New York LLC205 $9 $ (2 yılda bir)
North Carolina LLC127 $200 $ (her yıl)
North Dakota LLC135 $50 $ (her yıl)
Ohio LLC99 $0 $ (ücret yok ve bilgi raporu yok)
Oklahoma LLC105 $25 $ (her yıl)
Oregon LLC100 $100 $ (her yıl)
Pennsylvania LLC125 $70 $ (her 10 yılda bir)
Rhode Island LLC156 $50 $ (her yıl)
South Carolina LLC125 $0 $ (ücret yok ve bilgi raporu yok)
South Dakota LLC150 $50 $ (her yıl)
Tennessee LLC309 $300 $ (her yıl)
Texas LLC310 $Çoğu LLC için 0 $ (ancak her yıl Kamu Bilgilendirme Raporu sunulmalıdır)
Utah LLC75 $20 $ (her yıl)
Vermont LLC125 $35 $ ​​(her yıl)
Virginia LLC103 $50 $ (her yıl)
Washington LLC$200 $60 $ (her yıl)
Washington DC LLC99 $300 $ (2 yılda bir)
West Virginia LLC100 $25 $ (her yıl)
Wisconsin LLC130 $25 $ (her yıl)
Wyoming LLC100 $50 $ (her yıl)

Amerikada Şirket Nasıl Kurulur?

 1. Öncelikle şirketinizi kuracağınız eyaleti belirleyin (Wyoming, New Mexico veya Delaware en çok tercih edilen eyaletler arasındadır)
 2. Şirketiniz için bir isim belirleyin. ABD’de LLC Şirket İçin İsmi Seçme yazımıza ayrıca göz atmanızı öneririz
 3. Özel indirimli referans linkimizle Northwest Registered Agent‘ ın LLC şirket kurulum sayfasına gidin
 4. Aşağıdaki videodaki adımları uygulayarak şirket kurulum siparişinizi tamamlayın
 5. Şirketiniz için bir EIN numarası alın. Ücretsiz EIN Başvuru Kampanyası kapsamında biizm referansımızla yaptığınız LLC şirket kurulumlarında EIN başvurunuzu ücretsiz olarak tamamlıyoruz. Detaylar ve ön başvuru için Ücretsiz EIN Başvuru Kampanyası sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Amerika’da LLC Şirket Kurulum Videosu

Aşağıdaki videoda Northwest Registered Agent ile online olarak Kentucky eyaletinde şirket kurma adımlarını bulabilirsiniz. Eğer Kentucky’den farklı bir eyalette kurulum yapacaksanız, ilk aşamadaki eyalet seçimi kısmından istediğiniz eyaleti seçerek sipariş adımlarına devam edebilirsiniz.

Video, altyazılıdır, izlerken lütfen alt yazı özelliğini açınız

Amerikada Şirket Kurmak ve Maliyeti

Amerika’da Şirket Kurmanın Avantajları

Amerikada şirket kurmanın girişimciye sağladığı bir çok avantaj var. Bu avantajlara blogumuzda sık sık yer veriyoruz fakat özetlemek gerekirse bunları şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Amerika’da şirket kuran girişimciler nispeten daha düşük vergi öderler
 • Amerika’da şirket kurma maliyetleri bilinenin aksine gayet uygun seviyelerdedir
 • Amerika’da şirket kuran kişi veya girişimciler sadece Amerika’da değil Avrupa veya diğer kıtalarda da bu şirketler ile ticaret yapabilir
 • Şirketin kurulum süreleri oldukça kısadır hatta bazı eyaletlerde (Wyoming) 2 iş günü gibi kısa bir süre içerisinde tamamlanır
 • Markalar düşük miktarlarda harcama yaparak ABD’de isimlerini patent yaptırabilir
 • Amerika’da şirket kurup bu şirketi kârlı bir durumda tutan kişilerin, E2 yatırımcı vizesi alarak ABD’ye yerleşmeleri daha kolaydır
 • Muhasebe ve vergi beyan işlemleri aylık değil yılda sadece bir kez verilir. Bu sayede aylık muhasebe masrafı gibi tekrarlayan giderler yoktur
 • Özellikle LLC şirketlerin yönetimi çok kolaydır. Aylık bakım gerektirmez. Her yıl kayıtlı temsilci bedeli ve eyalete online ödenen harç bedeli gibi düşük giderleri bulunur

Amerika’da Şirket Kurduktan Sonra Ne Yapmak Gerekiyor?

Amerikada şirket kurup şirkete ait kurulum evraklarını teslim aldıktan sonra şirketin ticari faaliyetlerine başlayabilmesi için atılması gereken bir kaç basit adım var bunlar;

EIN (İşveren Vergi Kimlik Numarası) : Amerika’nın herhangi bir eyaletinde şirket kurulduktan sonra ilk yapılması gereken işlem şirket için bir EIN numarası almak olacaktır. ABD’deki şirketin bir banka hesabı açabilmesi veya web sitesinden ödeme alabilmek amacıyla bir sanal pos başvurusu yapabilmesi için EIN almak şarttır.

EIN yani vergi numarası almak için basit bir form doldurmak ve bu formu fax ile ABD iç gelir idaresine iletmek yeterlidir. Eğer ABD’de ki şirketinizi Startupsole ile kurmaya karar verirseniz EIN numaranızı sizin için alabiliriz.

Amerika’da Şirket Banka Hesabı : Amerikadaki şirketiniz için bir banka hesabı açmanız gerekirse öncelikle şirkete bir EIN numarası almanız gerekmektedir.

EIN geldikten sonra banka hesabınızı kolaylıkla uzaktan online olarak açabilirsiniz. Uzaktan hesap açabileceğiniz bankalara en bilinir örnek, Mercurybank ve Wise Business verebiliriz. Bu bankalar şahsen ziyaret gerektirmez.

Muhasebe ve Vergi Beyanı : Amerikadaki şirketinizi kurduktan sonra gelir ve gider tablosunu tutmak için öncelikle bulut tabanlı bir ön muhasebe programı kullanmanız önerilir.

Gelir ve gider tablosunu e-ticaret sitenize entegre ederek bu tip bir yazılımla otomatik olarak tutabilirsiniz.

ABD’deki muhasebe ve vergi süreçleri yıllık olarak yapılır. yukarıda bahsettiğimiz ön muhasebe yazılımından muhasebecinize yetki  vererek vergi beyanınızı kolaylıkla yaptırabilirsiniz. Amerika’da kolaylıkla güvenilir Türk muhasebeci bulmak mümkün bu konu ile ilgili buradaki rehberimizden yararlanabilirsiniz.

Sonuç

Amerikada şirket kurmak için bir acente (Registered Agent) belirlersiniz ve şirketiniz aktif kaldığı sürece şirketiniz bir acenteye bağlı kalmak durumundadır. Fiyat avantajı, ilk yıl ücretsiz acentelik vermesi (anlaşmamız sayesinde), her eyalette adres hizmetini ücretsiz sunması ve çok hızlı destek sağlaması gibi sebepler yüzünden Northwest Registered Agent, en çok tercih edilen acenteler arasındadır.

Seçtiğiniz acente, eyalet sekreterliğine ödenecek kurulum harç bedelini ve şirket kurulum bedelini en başta sipariş aşamasında sizden tahsil eder. Northwest için şirket kurulum hizmet bedeli, sunduğumuz indirim sayesinde 39$ dır.  Sonrasında başvuru formunda belirttiğiniz bilgiler doğrultusunda şirketiniz, acente tarafından kısa süre içinde kurulup evraklarınız tarafınıza dijital olarak teslim edilir.

Herhangi bir pasaport, kimlik gibi belgeler istenmez sadece ikamet adresinizi doğru olarak girmelisiniz çünkü adresiniz acente tarafından doğrulanamazsa sizden ek fatura veya belgeler istenebilir.

İlginizi Çekebilir ↴

Ziyaretçi Yorumları ↴

53 Yorum. Yeni Yorum

 • Zafer Tolga
  17 Mayıs 2024

  Merhaba
  Northwest firmasının adresini kullanarak Wyoming eyaletinde bir LLC firması kurulumu yaparsak bize adres olarak Suit numarası veriyor mu?
  Teşekkürler.

  Cevapla
  • Nazmi Özer
   17 Mayıs 2024

   Sipariş sayfasinda optional items kisminda premium mail forwarding eklerseniz ozel suit number sagliyorlar

   Cevapla
 • Hıcam biley soracam ben abd de dropshipping sitesi açacam ve replika urun satmayı dusunuyorum herhangi bir yaptırım vb soz konusumudur? Teşekkürler

  Cevapla
 • Nazmi bey benim kafamı karıştıran faturada iki ayrı kalem var. Birincisi “Registered Agent Service in Colorado” ve 0$. İkincisi ise “Renewal Service” ve yine 0$. Her ikisi de yıllık ücretler. Bir sonraki yıl “Registered Agent Service in Colorado” 125$ olacaksa, “Renewal Service” kaç dolar olacak, bu kafamı karıştırdı. Tek bir kalem olmadığı için soruyorum.
  Not: 1$’lık eyalet dosyalama ücreti ile 39$’lık şirket kurulum bedelini kalemlerini saymadım.

  Cevapla
  • Nazmi Özer
   14 Şubat 2023

   Bildiğimiz kadarıyla registered agent hizmeti her sene yenilendigi icin onlara ödeyeceğiniz 125 usd karşılığındaki bedeli odedikten sonra yaptıkları yenileme icin para almıyorlar ve yine sifir olarak görünecek.

   Bunu muhtemelen sifir usd lik ayri bir hizmet kalemi olarak gösteriyorlar.

   Ama içiniz rahat etmeyecekse support maillerine bir eposta gönderebilirsiniz.

   Cevapla
 • Merhaba sizin referansınızla Northwest üzerinden Colorado’da bir şirket kurulumu başlattım. Northwest’in yönetim panelinde ilk yıl için registered agent service bedeli sizin sayfanızda da belirtildiği gibi 0$. Bir sonraki yıl ise 125$ alınacak yine sizin belirttiğiniz üzere. Fakat faturada “Renewal Service” diye bir kalem daha var ve ilk yıl için yine 0$ kesilmiş. Bu kalem nedir ve bir sonraki yıl 125$ haricinde başka bir bedel olarak mı karşıma çıkacak, çünkü bu bedel de yıllık hesaplanmış. Eyalete ödenen yıllık bedel olabilir mi?

  Cevapla
  • Nazmi Özer
   14 Şubat 2023

   Registered agent servisi olarak ilk yıl ücretsiz hizmet aldığınız için faturada 0$ göreceksiniz. Gelecek yıl yenileme bedeli olarak 125 usd ödemeniz gerekir size bir bilgilendirme maili gönderirler.

   Bu bedel eyalet harcı ile ilgili değil sadece yıllık Registered agent yenileme bedelidir gelecek yıl bu yenileme bedeli 0$ yerine 125$ olarak karşınıza çıkacak ekstra bir maliyet olarak yansımayacak

   Cevapla
 • Verdiğiniz değerli bilgiler için çok teşekkürler. Northwest ile Kasım 2022 kurduğum şirket için EIN başvurumu 2023 Ocak ayında yapsam bu yıl içinde vergi beyanı vermem gerekmiyor değil mi?

  Sanırım şirketin vergi beyanı EIN çıkış tarihine göre baz alınıyur şirket kurulum tarihi bu durumda önemli değil mi?

  Cevapla
  • Nazmi Özer
   27 Kasım 2022

   Rica ederiz.

   Evet EIN başvurunuzu 2023 başında yaparsanız 2024 Nisan ayına kadar hiç bir beyan yapmanıza gerek yok. Şirketin ticari faaliyeti EIN atanma tarihi olarak baz alınır. Yeni işinizde başarılar dileriz.

   Cevapla
 • Merhaba,
  Amerikada şirket kurulumu için northwest’den hizmet alacağım fakat bir türlü hangi eyaleti seçeceğime karar veremedim.
  Tüm işlerim dijital gerçekleşiyor, herhangi fiziksel ürün satışı vs. yok.
  Vergiden muaf olarak, gelecek yıllardada en az maliyetli olan eyalet hangisi acaba?

  Cevapla
  • Merhaba,
   Amazon işi ile uğraşmayacaksaniz New Mexico en mantiklisi. Yıllık masrafi olmayan bir eyalet.

   Cevapla
   • Amazon ile bir işlem yapmayacağım. Dijital servis/danışmanlık olarak işler yapıyoruz. New Mexico’da aynı şekilde vergiden muaf mıdır?

    Cevapla
    • Aslında tüm eyaletlerde mantık aynıdır. Satış yaptığınız yer ABD içi değilse (ABD içi satış yapıyorsanız da eyalet limitlerini aşmadıysanız) ABD de bir ekonomik bağınız oluşmamış oluyor. Vergiden muaf şirket terimi aslında bir şirketin ABD ile ekonomik bağının olmaması anlamına geliyor.

     Ekonomik bağ oluşmadığı zaman hangi eyalette kurulum yapıldığının pek anlamı kalmıyor bu durumda her eyalet mantıklı hale geliyor
     Konuyu tam olarak anlayabilmeniz için bu linkteki makaleyi dikkatlice okuyun : https://startupsole.com/yabancilar-icin-abd-eyaletlerine-gore-satis-vergileri/

     Cevapla
     • Merhaba, değerli bilgiler için çok teşekkürler.
      Bir ihtimal dahilinde ABD’li bir şirkete veya kişiye iş yaptığımızda/ödeme aldığımızda New Mexico’nun dez avantajı olur mu? Herkes Wyoming’i öneriyor, senelik 50$ için sonradan dilimiz yansın istemiyoruz.
      Birde fatura kesimi nasıl oluyor, bu konuyla ilgili makale göremedim. Arama yaptım ama bulamadım, bilgi verebilir veya yönlendirebilir misiniz?

      Cevapla
 • Amerikada new virgine veya pensilvania eyaletinde bir aile sirketi (a.s. degil) kurmak istiyorum. Amacimiz, ailece Amerikada tasinip hayat ve is alanimizi da oraya surdurmektir. (Ailemizde, avukat, eczaci, bankaci sahislar vardir).
  Sirket kurulduktan sonra Amerikada kalabilmek icin ne yapilmali? vize ve oturum alinabilir mi? Alinmak icin ne olmali ve yapilmali?
  Tarafinizdan bu konularda nasil bir hizmet sunulabilir?
  Amacimiza ulasabilimek icin ne tur yollar izlenmelidir?

  Cevapla
  • Merhabalar,

   Şirketinizi yetkili acenteler üzerinden dilediğiniz eyalette kurabilirsiniz blogumuzda bur cok rehber var, bunda hic bir sorun yok fakat devamindaki süreç vize kategorisine giriyor dolayısıyla bu süreçte karşınıza neler çıkar bunları on görebilmek icin vize islemlerinde uzman bir profesyonelden destek almanızı öneririz. Maalesef vize konularinda yetkinligimiz ve ehliyetimiz bulunmuyor.
   Bun yüzden sizi yanlış yönlendirmek istemeyiz.

   Cevapla
 • Yusuf toksöz
  25 Kasım 2021

  Merhaba
  Amazon usa de satıcı olmak için şirket kurduğumuzda bizden fatura ile doğrulama isteyecektir diye düşünüyorum.Bu yöntem ile bunu aşmamız mümkün oluyor mu?

  Cevapla
 • Abd’de hangi eyalette şirket kurarsam yurt dışı kazançlarımda vergiden muhaf tutulurum?
  Wyoming eyaletinde kurullan şirketin hissedarlarına kimlik bilgilerinin gizli tutulma hakkı tanındığı doğrumudur?

  Cevapla
  • Merhaba,

   Vergi kısmı sirketin nerede kurulduğuyla alakali değil hangi ülkeye satis yaptığınızla alakali. Örneğin Abd vatandaşlarına satis yaparsanız belirli bir limitten sonra vergi ödersiniz. Baska bölgelere satis yaparsaniz bir seviyeye kadar vergi odemeyebilirsiniz. Genelde tek uyeli yabanci llc ler bu sekilde vergilendiriliyor. Web sitemizdeki vergi makalelerine bakabilirsiniz.

   Wy llc lerin hissedarlarina ait kurulum başvurusu sırasında gizlilik secimi yapılabiliyor fakat bunu her acente yapmıyor. Genelde incauthority ve incfile anonim sirket kurmuyor bunlarla isminiz görünür kayitlarda. Northwest ve MyCompanyWorks anonim yapida sirket kuruyor hic bir yerde adiniz gecmez.

   Cevapla
 • MERHABA DEVLET KURUMUNDA MEMUR OLARAK ÇALIŞMAKTAYIM.BEN ŞİRKET KURABİLİR MİYİM? HERHANGİ BİR SORUN OLUR MU?BİRDE SİZ BU İŞİN ÜSTADISINIZ SİZCE NE KADARA MAL OLUR ŞİRKET KURMAK NASIL KURABİLİRİM YENİ OLDUĞUM İÇİN KONU HAKKINDA HİÇ BİLGİ VE TECRÜBEM YOK YARDIMCI OLUR MUSUNUZ?TEŞEKKÜRLER

  Cevapla
  • Merhaba,

   Devlet memuru olmaniz yurt dışında bir sirketinizin olmasina engel değil ve bildiğimiz kadariyla sizin icin bir sorun teşkil etmez çünkü tc kimlik no gibi bilgileriniz hic bir yerde gecmez.

   Maliyet hesaplama araci ile kaca mal olacağını bu sayfadan hesaplayabilirsiniz kuracaginiz eyalete göre fiyatlar değişiyor.

   Eger bu konuda bizden uygun fiyata danışmanlık hizmeti almak isterseniz size destek olabiliriz. StartupSole@gmail.com adresinden bize yazin size detayli fiyat bilgisi ve süreç hakkindaki detaylari aktaralim.

   Cevapla
 • Sayenizde wyomingde uygun fiyata LLC şirketimi kurdum ve dün itibari ile Ein geldi. Süreç toplamda 29 gün sürdü ein süresi buna dahil. Söylenilen kadar uzun sürmüyor artik işlem yapacak arkadaşlara tavsiyemdir hic bir sorun yaşamadım bu süreçte.

  Böyle bir platform kurduğunuz icin size teşekkür ederim. Verdiğiniz desteği taktir ederim başarılarınız daim olsun.

  Cevapla
  • Yeni işiniz hayırlı olsun bol şanslar.

   Evet artık ein 25 gün civarinda geliyor süreler oldukça kısaldı eskiye göre daha hızlı işlemle aliyorlar.

   Cevapla
 • okan adatepe
  3 Haziran 2021

  LLC den C-CORP ‘ a geçiş süreci ve masrafı hakkında bilgi alabilrmiyim?

  Cevapla
  • Bunun için bir Registered Agent üzerinden destek almaniz gerek kendi başınıza yapamazsınız. Iki sirket tipi birbirinden farkli yönetiliyor ve vergilendiriliyor ayrica sozlesmeler, toplanti tutanakları gibi evraklarin da dosyalanmasi gerekli.

   Cevapla
 • okan adatepe
  3 Haziran 2021

  LLC den C-CORP ‘ a geçiş süreci ve masrafı hakkında bilgi alabilrmiyim?

  Cevapla
  • Bu konu hakkında bilgim yok ne yazikki. Bir acente üzerinden hizmet alip geçiş yapılıyor ama öncesinde bir eposta ile herhangi bir acenteye sorabilirsiniz

   Cevapla
   • hergün biraz daha hayran kalıyorum . herkese tam ve zamanında cevaplar veriyorsunuz. bu platform youtube ve telegram kanalı hak ediyor . ayrıca incfile konrol ettim arizona için yazan “AZ State Filing Fee
    $85 “

    Cevapla
    • Tesekkurler, şimdilik yeterli bu sekilde.

     Incfile her eyalete ek maliyet koyuyor onlarda öyle bir politika var.
     Bu arada Arizona’da LLC kurarken gazetede ilan vermeniz gerekiyor. Her eyaletin farklı kuralları var gazete ilani gerektiren baska eyaletlerde var.

     Siz baska bir yorumda yillik masrafı olmayan eyaletler bakiyorum diye yazmıştiniz yanlış hatırlamıyorsam. Bence iyice araştırin, yillik 15,20 dolardan kurtulmak icin başınıza baska işler çıkmasın dikkat edin.

     Cevapla
     • evet birde gelecekte yaşam ihtimali olursa diye de göz önüne katıyorum nw c-corp da mantıklı geliyor tüm detaylara eyaletin sitesinden ulaşabiliriz sanırım

      Cevapla
      • newyork da gazete ilanı isitiyor 40- 2000 dolar arasıymış.

       Cevapla
       • Evet NW’da ilan isteniyor. Yanlış hatırlamıyorsam 7 eyalette gazete ilanı şartı var, daha önce de dediğim gibi eyaletlerin web sitelerini detaylıca inceleyin karar vermeden önce.

      • Bir eyalet belirleyip karar vermeniz ve o eyaletin de tüm koşullarını göz önünde bulundurmanız lazım. Eyaletlerin web sitelerini inceleyin en doğru ve güncel bilgiyi web sitelerinden sağlıyorlar. Eğer yaşayacağınız eyaletten farklı bir eyalette şirketiniz olacaksa bu sefer yabancı şirket gibi görünür, o zaman vergi ve operasyonel tarafta size külfet oluşur uğraşmak zorunda kalırsınız.

       Cevapla
 • Wyoming de sirket kuruluş başvurusu yaptim dışarıdan aldığım teklifin dörtte biri fiyatına maloldu. Desteğiniz için çok çok sağolun

  Cevapla
 • Stripe ile ödeme almak icin sitenizdeki regberler ile bir usa şirket kuracağım. Eyalet olarak muhtemelen wyoming tercih edeceğim sorum şu. Son zamanlarda ein ne kadar sürede geliyor? Bilginiz varmi acaba sirlet kurduktan sonra ne kadar beklerim yaklaşık?
  Teşekkürler şimdiden.

  Cevapla
  • Rica ederim,

   Son dönemde süreler iyice düştü 40 ila 45 günde geldiğine dair kullanıcı yorumları görüyoruz. 3 ay önceki yoğunluk yavaş yavaş çözülmeye başladı gibi. Tam net bir tarih veremesek te ne kar erken başvuru o kadar avantajınıza olur diye düşünüyorum.

   Cevapla
 • golnaz edremitoglu
  13 Mayıs 2021

  merhabalar,elinize saglik cod aydinlatici konular var.sorularim olacak.
  amerikada LLC sirket acmak istiyorum,amazon ,ebay de satis yapmak icin.
  1)bir firma yla gorustum 1000 dollar istedi sirket acimi icin.
  2) bu islem 6 ay sorecek dediler.ve bir adress istedi amerikada bir tanidik adresi.
  benim tanidik adresim yok bu isi en kisa zamanda nasil cozulur.kendim nasil basvura bilirim sirket acimi icin?

  Cevapla
  • Merhaba rica ederim iyi bayramlar,

   1. Firma açılışı için size neler sunuyorlar o önemli yani tam olarak içeriğini bilmiyorum ama oldukça yüksek bir rakam üstelik adres bile sağlamıyorlar içeriğini sorun çünkü insanlar 100$ maliyetle şirketlerini kuruyor ve her şey doğru işliyor.

   2. Bu süreci tam olarak anlamadım çünkü ABD’de en ağır işleyen eyalette bile 15 güne kalmadan şirket açılır orada her şey online yürüyor. Tanıdık adresi de ilginçmiş aslında sizin için bir sanal ofis kiralasalar yine de yıllık adres dahil 1000 dolar tutmaz., çok çelişkili.

   Eğer bir şirket kurmak istiyorsanız bunu kendiniz de online olarak yapabiliriniz. Web sitemizdeki yöntemlerle bir çok girişimci Amerika da LLC şirketlerini adım adım kendileri kurdular. Bu rehberdeki adımları uygulayın;

   https://startupsole.com/inc-authority-ile-amerika-da-sirket-kurmak/
   Amazon ile ilgili bir şirket kurma rehberi : https://startupsole.com/amazon-icin-amerikada-sirket-kurmak/

   Burada önemli nokta adres kısmı genellikle uygun fiyata (15 dolar tek seferlik ödeme ile) posta adresi alınıyor ve bu adres üzerine şirketleri kuruyoruz.

   Neticede Amerikan şirketi kurmak aracılık hizmeti aldığınızda çok farklı fiyatlarda olabiliyor önemli olan giriş ve yıllık maliyetlerin düşük olduğu eyalet seçmek Kentucky, Wyoming gibi mesela.

   Cevapla
 • Merhaba öncelikle çok güzel anlatmışsınız gerçekten teşekkür ederim elinize sağlık. Benim size bir kaç sorum olucak.
  1-)Bir sürü eyalet görüyorum ve fiyatlarından tut yıllık ücretlere kadar çoğu güzel fiyatlar. Şimdi ben amazonda arbitaj yapıyorum ve 20 bin dolar sınırına gelmek üzereyim ve şirket kurmam gerekicek. Biraz araştırma yaptım ve iki eyalet önerdi çoğu kişi wyoming ve deleware vergi oranları düşük diyor herkes bununla ilgili her eyelatin gelir vergisi için yüzdelerini öğrenme şansım varmı yada en uygunları yazabilirmisiniz?
  2-)Ben şimdi anladığım kadarıyla sadece gelir vergisi ödemem gerekicek ve nasıl ödiceğimi bilmiyorum bunun hakkında da bana biraz detaylı bilgi verirmisiniz?
  3-)çoğu sitede hep insanlar muhassebeciye ihtiyaç olduğunu söylüyorlar benim de gelir vergisi ödemek için yada başka birşey için muhassebeciye ihtiyacım varmı yoksa stripe hesabı iş görür mü ?

  Şimdiden çok teşekkür ederim yanıtlarınız için

  Cevapla
  • Rica ederim Amazon çok ilgi alanımız değil ama yine de sorularınızı yanıtlamaya çalışalım.

   1. Bir çok eyalet var ve hepsinde sistem farklı işler. Wyoming ve Delaware en çok tercih edilen eyaletler çünkü aracı acenteler en çok bu eyaletlerde hizmet verdikleri için kendi eyaletlerinde işlem yapmaları daha kolay bu yüzden buralara yönlendiriyorlar. Eyalet olarak pek fark yok Kentucky en düşük giriş ve yıllık maliyetleri olan eyalet bunu değerlendirebilirsiniz.

   2.Vergiyi eyalete ödemiyorsunuz cirolarınız artmaya başlamış anladığım kadarıyla bu da sizi vergi konusunda tereddüte düşürmüş bu normal. Bir kere vergi eyalete ödenmiyor federal gelir vergisi IRS ye ödeniyor. Siz tek üyeli bir şahıs LLC kuracaksanız (bu avantajlı olacak) IRS tarafından aksini belirtmedikçe şahız olarak vergilendirileceksiniz. Yani normal ortaklı şirketler gibi değil şahıs olarak vergiye tabisiniz. Cirolarınız bu seviyelerde olacaksa sadece bir muhasebeci ile anlaşıp 5472 formunu doldurtmanız gerek. O aşamada sizin gelir vergisi ödeyip ödemeyeceğinizi onlar söylüyor muhtemelen yabancı bir tek üyeli LLC olarak bu miktarlar için gelir vergisi ödemeyebilirsiniz ona muhasebeci karar verir.

   Muhasebeci ile konuşmanız gerektiğini söylerler çükü vergi durumunuz hem sizin iş şekliniz hem de çalıştığınız muhasebecinin yeteneklerine göre şekillenir. Size tavsiyem şirketinizi kurduktan sonra aşağıdaki konuda bahsi geçen muhasebe uzmanı ile konuşmanız. Kendisi Amazon ve yabancı şirketler alanında tam bir uzman o size en iyi yanıtı verecektir. 10 dk lık ücretsiz destek hizmeti var web sitesinden bir takvim planlayabilirsiniz. Genelde bu kişi yabancı Amazon satıcılarının vergilerini düşürmekle ünlü bir uzman bir ortaklığımız yok ama bir kaç ay önce mailleşmiştik burada söyleşimiz ve iletişim bilgileri var bunu okuyup kendisi ile muhakkak iletişim kurun. Fakat şirketinizi kurup öncelikle EIN başvurunuzu yapın çünkü ein süreleri uzun.

   Muhasebeci ile söyleşi ve iletişim bilgisi : https://startupsole.com/abd-vergilendirme-form-5472/

   Son olarak, Stripe hesabının gelir vergisi ile bir ilgisi yok stripe sadece kredi kartı ile ödeme almak için kullanılan bir pos sistemidir.

   Cevapla
   • Yanıtlarınız için gerçekten çok teşekkür ederim bütün yazılarınıza baktım kafamda takılan son bir şey var ein numarasını bireysel olarak başvuru yapsak daha sonra şirket açtığımızda bu ein numarası onun içinde geçerli olurmu yoksa yeniden bir başvuru yapmam gerekir mi ?

    Cevapla
    • Rica ederim,
     Bireysel EIN sizin şahsınıza aldığınız EIN dir. Şirket olmadan şahsınıza ABD de işlem yaptığınızda geçerlidir aslında pek te bir işe yaradığı söylenemez. Bireysel EIN sonradan şirket EIN ine dönüşemez. Yani şimdi siz adınıza bir bireysel EIN başvurusu yapıp 2 ay bekledikten sonra bireysel EIN gelirse, LLC şirket kurduğunuzda bu EIN işe yaramaz şirket için yeni bir tane daha almanız 2 ay daha beklemeniz gerekiyor ikisi birbirinden farklı. Benimde şahsi EIN numaram var ama şirketimi kurunca şirket adına yenisine başvurdum şahsi olan hiç bir işe yaramadı.

     Cevapla
     • Sizi yoruyorum ama kusura bakmayın bide şeyi sorucaktım bu 1-)operating agreement i kendimiz yapsak eini kendimiz yapsak sadece kurulumda 40 dolarlık ücretmi ödemiş olucaz?
      2-) önerdiğiniz kentacy eyaletinde kurucam bende en iyisi orası diyorsun anladığım kadarı ile
      3-)green card almak için şirketi olanlar için yani bi kaç şartlar varmış onlardan bahsedermisiniz biraz
      4-)biz bide 2 arkadaş ortak giricez ikimizde ayrı ayrı şirket mi kurmamızı önerirsiniz yoksa tek şirket 2 ortak mı ve bu green card durumunu etkiler mi tek şirket 2 ortak olması

      Cevapla
      • Rica ederim,

       1 – Evet maliyetiniz 40 dolar ama EIN için fax maliyetiz + adres maliyetiniz de var var. Şirket için maliyet bunar operating agreement gendiniz yazabilirsiniz şirketin kurulumuna engel değildir. Bu yolla birçok kişi şirket işletiyor ben de dahil.

       2- Yıllık maliyetleri ve ilk kurulum maliyetleri uygun, online panel üzerinden her bilgiye erişebiliyorsunuz kurulum da 4-6 günü geçmiyor tabi tercih sizin yinede.
       3- Bu konuda inanın bilgim yok sizi yanlış yönlendirmiş olurum
       4- Vergi bakımından iki üyeli şirket olursanız avantajı kaybeder tam bir şirket gibi vergilendirilirsiniz. Bu yüzden herkesin kendi şirketini kurması şhıs şrketi avantajından faydalanmak için daha mantıklı. Eğer green card sürecini etkileyeceğini düşünüyorsanız (araştırmak lazım dediğim gibi) tek tek kurmanın şu andahiç bir riski yok sizin açınızdan.

       Cevapla
 • Merhaba, verdiğiniz bilgiler gerçekten çok detaylı ve faydalı. Bunun için için size teşekkür ediyorum. Fakat, birçok kaynak olduğu için biraz kafam karıştı. Ben, Amerika’da shopify mağazası açmak istiyorum. Ve diyelim ki aşama aşama şirketi kurdum, EIN numarası aldım ve bir banka hesabı açtım. Eğer kazancım oluşmaya başlarsa;
  1- Benim Amerika’daki adresimi doğrulamam için bir fatura istenir mi yoksa bu aşamada registered agent olduğu için böyle birşey sorulmuyor mu?
  2- Şirket için, Bank of America’da hesap açılırken bu noktada registered agent’ in desteğini alabiliyor muyuz ve sorunsuz bir şekilde banka hesabı açılabilir mi?
  3- Son olarak vergi konusunda bir sorum olacak. Vergi ödemek için belli bir miktara ulaşmalıyım. Bu miktara ulaştığımı nasıl anlayacakalar? Sonuç olarak bir muhasebecim yok. (Yada muhasebeci tutmak zorunda mıyım?)

  Şimdiden ilginiz için teşekkür ederim, iyi günler…

  Cevapla
  • Rica ederim madde madde cevaplamaya çalışalım;
   1. Adres doğrulama olarak neyi kastettiniz bilemedim ama eğer Shopify ile e-ticaret yapacaksanız öncelikle şirket kurulup EIN geldikten sonra bir Stripe hesabı açmanız gerekiyor. Stripe hesabını şirketiniz üzerine açacağınız için şirket kuruluş belgenizi stripe kabul ediyor zaten burada bir sorun yok bir çok kişi bu yöntemle stripe hesaplarını açtı. Stripe, sizin ABd de yaşamadığınızın ve bunu bir şirket hesabı olarak açıldığının farkındalar.

   2. Bank of amerika bankasına hesap açmanıza gerek yok Wise veya Mercury bank işinizi fazlasıyla görecektir hem güvenilir hem de ücretsiz. R.A. desteği alabilirsiniz ama hesabınızın açılacağı konusunda garanti vermezler fiyatları da yüksektir.

   3. Stripe ile ödeme alacağınız için panele EIN tanımladığınız için sistemleri IRS ile entegredir ve gelen ödemeleri, mali tablonuzu IRS ye periyodik olarak gönderirler. IRS yani vergi kurumu kontrolleri bu şekilde sağlar. Muhasebeci gelirinize göre ilk aşamada gerek yok. Kendi muhasebenizi tutup faturanızı kesebilirsiniz bu konu hakkında makaleler sitemizde mevut.

   Cevapla
   • Merhaba, cevabınız için çok teşekkür ederim 2. ve 3. soruma verdiğiniz yanıtlar taşların yerine oturmasını sağladı. 1. soru da ise tam olarak bahsettiğim şey; Amerika’da açılan Stripe hesabında, kişinin vergi yükümlülüğü olduğu zaman drek olarak kontak kurulabilmesi için çoğu zaman Stripe, o kişinin ”Amerika’da ikamet etmesi gerektiği” söyleniyor. Eğer böyle bir şey istenirse burada devreye registered agent’ımız mı giriyor?
    Ayrıca hızlı cevabınız ve ilginiz için teşekkür ederim.

    Cevapla
    • Rica ederim,

     o kişinin ”Amerika’da ikamet etmesi gerektiği bilgisini tam olarak nereden aldınız bilmiyorum fakat stripe ın “Başka bir ülkede Stripe hesabı açma gereksinimleri” dokümanında böyle bir ikamet şartı yok. Dediğiniz durum bireysel hesap açmak için ise doğrudur çünkü o ülkede bireysel olarak hesap açabilmek için orada oturumun belgelenmesi gerek. Bizler bir Amerikan şirketi ile ticari hesap açıyoruz. Şirket hesabı açacağınız için buna zaten destek veriyor. Adres kanıtı istenmiyor sadece şirket sahibi olduğunuzu doğrulamanız isteniyor bu da şirket kuruluş belgesi ile yapılıyor. Bakabilirsiniz; https://support.stripe.com/questions/requirements-to-open-a-stripe-account-in-another-country

     Bu stripe dokümanını detaylıca okursanız zaten sorunuza yanıt bulacaksınız 🙂 Tekrardan rica eder iyi günler dilerim.

     Cevapla
     • İnternette çok fazla bilgi var fakat çok fazla da bilgi karmaşası yaratacak bilgi var. Şimdi o ince çizgiyi daha iyi anladım. Gerçekten çok teşekkür ederim. İyi günler…

      Cevapla
   • Ve çok özür dileyerek bir şey daha sormak istiyorum. Diyelim ki Stripe’ı sorunsuz bir şekilde ödeme yöntemi olarak ekledik ve Paypal’ı da eklemek istiyoruz. Bu esnada Paypal Business açarken bir sorunla karşılaşırmıyız.
    Teşekkürler…

    Cevapla
    • İşte paypal ikamet adresinizin kanıtını ister. Stripe gibi değil. Ticari hesap açsanız bile o ülkede yabancı şirket olarak adresinizi kanıtlamanız lazım. Bu şirketin ordadaki adresini belgelemek gerek şirket kurulum belgesi yeterli değil. Adresi bir fatura ile kanıtlamanız gerek ayrıca ITIN numaranızın olmasını şart koşuyor, stripe ITIN şartı koşmaz EIN ile şirket hesabı açabilirsiniz. Blogumuzda paypal olarak arttığınızda bu konu hakkında detaylı yazı bulursunuz.

     Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.