İndirim Uyarısı
Anlaşmalı iş ortağımız Northwest 39$’ a LLC Şirket Kurulumu Yapıyor %60 İndirimden faydalanmak için Tıklayın!

Colorado’da Şirket Kurmak (Ön bilgi)

Dışişleri Bakanı Jena Griswold, HB22-1001 “Colorado İşletme Ücreti Relief Yasası”nın uygulamaya konulduğunu duyurdu. Bu kapsamda normalde 50 dolar olan işletme kurulum bedeli, bu fon bütçesi tükenene dek 1$ a düşürüldü.

Colorado LLC kurulumu için uygulanan bu indirimin 2023 haziran ayına kadar sürmesi bekleniyor.

Kaynak :  https://www.sos.state.co.us/pubs/newsRoom

Amerika’nın Colarado eyaletinde şirket kurmak, Colarado’da kurulacak şirketin maliyeti, en uygun fiyata şirket kurma, Colarado şirketlerinin vergi sistemi ve bu aşamada atmanız gereken adımlara ait bir rehber hazırladık

Colarado eyaletinde bir LLC şirket oluşturmak için, Colarado Eyalet Sekreterliğine başvurunuzu sunmanız gerekmektedir. Kurulum başvurusu için eyalete 1$ ödenmeli. İşlemler tamamlandıktan sonra size Articles of Organization adında bir belge teslim edilir belgeyi aldığınızda Colorado LLC şirketiniz resmi olarak kurulmuş demektir.

Kurulum için bahsi geçen formasyon belgelerini kurulum aşamasında sizin yerinize, destek alacağınız registered agent şirketi sunacaktır. Böylece sizin ekstra bir işlem yapmanıza gerek kalmaz. Şirketinizi kurmak için Northwest Registered Agent firmasından 39+ Eyalet dosyalama bedeli ödeyerek online hizmet alabilirsiniz.

Maliyetler

HizmetFiyatKurulumdaYıllık
LLC Şirket Kurulumu Sırasında Devlete Ödenecek Bedel1$
Yıllık Dosyalama10$
 • Kurulum bedeline ek olarak Northwest Acente lik bedeli olan 39$ ‘ı maliyete eklemeyi unutmayın
 • Gelecek yıl Northwest acentelik bedelini 125$ (adres dahil)  karşılığında yenileyebilirsiniz
Northwest Avantajları

Northwest ile yaptığımız anlaşma sayesinde bazı ücretsiz avantajlara sahip olursunuz bunlar;

 • İş adresi ücrete dahildir
 • Aynı gün hızlı işleme alınır ve başvurunuz işlenir
 • Adresinize gelen evraklara online erişebilirsiniz
 • İlk yıl acentelik bedeli ücretsizdir
 • Sınırsız telefon ve e-posta desteği alırsınız
 • Ücretsiz işletme sözleşmesi sağlar
 • Ücretsiz üye sertifikası alırsınız
 • Gizlilik esastır
 • Bilgileriniz koruma altındadır

Northwest ile  (39$ + eyalet ücreti, Adres dahil) şirket kurmak için tıklayın!

Registered Agent Nedir?

Amerika’da ikamet etmeyen girişimciler için şirket kurma, eyaletten gelecek resmi evrakları teslim alma ve şirketin sağlıklı kalmasını sağlamak için hizmet veren acentelere Registered Agent denir.

Amerika’ da bir LLC kurmaya karar verdiğinizde Northwest en iyi seçeneklerden biridir. Northwest, şirketiniz için  ücretsiz bir posta adresi sağlar.

Farklı acenteler de var, diğer LLC kurulumu yapan Registered Agent (kayıtlı temsilci) firmalarının tam listesi ve detaylı  inceleme sayfasına bu linkten ulaşabilirsiniz.

Colorado’da bir LLC Nasıl Kurulur?

Eyalette online olarak uzaktan bir LLC şirket kurabilirsiniz, eyaleti şahsen ziyaret etmenize gerek bulunmamaktadır. Ayrıca ABD vatandaşı olmayan kişilerden kimlik veya pasaport istenmez. Kurulum için bir kayıtlı temsilci acentesine (registered agent) ihtiyacınız  bulunuyor bu acente, kurulum için gerekli belgeleri eyalete sizin için hazırlayıp online iletecektir. Eğer Northwest acentesi ile işlem yaparsanız, şirket adresi için ekstra ücret ödemenize gerek kalmaz çünkü bu acentenin tüm ABD eyaletlerinde posta adresi bulunmaktadır ve bu adresi kullanmanıza izin verir. Diğer detaylar aşağıdadır.

 1. Şirketinizin Adını Belirleyin: Öncelikle LLC şirketinizin adını belirlemelisiniz. Eyalet veri tabanında daha önce bulunan şirket isimleri ile çakışma olmamasına özen gösterin. Her eyalette olduğu gibi Colorado eyaletinde de bazı isim seçme kuralları bulunur. Kullanmayı planladığınız şirket adını eyalet web sitesinden sorgulayabilirsiniz. Ayrıca isim kuralları için LLC Şirket için İsmi Seçme rehberimize de ayrıca göz atabilirsiniz.
 2. Şirketiniz İçin Bir Alan Adı (Domain) Alabilirsiniz : Seçeceğiniz işletme adı için oluşturacağınız web sitesi alan adı daha önce kaydedilmiş mi kontrol edin. Namecheap ile hızlı bir şekilde bir şirket alan adı kaydedebilirsiniz, böylece gelecekte başka biri alan adınızı alamaz ve kullanamaz.

  0,88 dolardan başlayan fiyatlarla bir alan adı bulun

  powered by Namecheap

 3. Online Olarak Başvurunuzu Yapın: Şirketinizi kurmak ve devamında şirketin aktif kalabilmesi için bir Registered Agent (kayıtlı acente) belirleyin. Northwest en uygun fiyatlı ve en kaliteli seçenekler arasındadır. Buradaki linkten Northwest LLC kurulum başvuru sayfasına erişip şirketinizi online olarak kurmaları için sipariş verebilirsiniz. Northwest, yaptığınız başvurudaki sipariş formuna göre sizin için tüm işlemleri yerine getirecektir.
 4. İşletme Sözleşmesi : Operating Agreement adı verilen işletme sözleşmesi, şirketin yönetim şeklini ve kurallarını belirler bir çok eyalette oluşturulması şart koşulmaz California eyaletinde de şart değildir fakat Northwest, zaten sizin için şirket kurulum sonrasında ücretsiz olarak bir sözleşme hazırlayıp tarafınıza elektronik olarak teslim edecektir. Eyalet şart koşmasa da oluşturulması önerilir fakat bu sözleşmeyi eyalete postalamanız veya elektronik olarak göndermeniz gerekmez hazırlayıp imzaladığınız bu sözleşmeyi elinizde tutmanız yeterlidir.

LLC şirketin onay süresi Colorado eyaleti için en 2-5 iş günü arasındadır.

Colorado eyaletinde LLC şirketiniz onaylandıktan sonra ne olacak?

 • Şirket kurulduktan LLC kurulum formasyon belgeniz (Articles of Organization olarak geçer) size acenteniz tarafından dijital olarak teslim edilir.
 • Şirket kuruluş belgelerini (dijital olarak) aldıktan sonra IRS’ den Federal Kimlik Numarası (EIN) alın. EIN olmadan banka hesabı açamazsınız, sanal pos (stripe), paypal gibi ödeme sistemlerine kaydolamazsınız. EIN başvurusunu kendiniz de SS4 formunu doldurup IRS’ ye faxlayabilirsiniz. Buradaki rehberden faydalanarak ücretsiz EIN alabilirsiniz. EIN için diğer seçenek ücretli hizmet almaktır bizden 29$ karşılığında EIN başvuru hizmeti alabilirsiniz aynı gün işleme alıp sizin için tüm süreci yürütebiliriz. Ücretli hizmet almak için şirket kurulum sonrasında bu sipariş formunu doldurmanız yeterlidir.

Eyalet Gereksinimleri ve Vergiler

Federal Vergiler : LLC’lerin hepsi federal bir vergi kimlik numarası EIN gerektirir. Bir EIN, temel olarak bir sosyal güvenlik numarasının ticari versiyonudur ve önemli LLC işlevleri için kullanılır. LLC şirket gelirinizi Amerika vatandaşlarından sağlıyorsanız belirli bir cirodan sonra federal olarak devlete gelir vergisi ödemeniz gerekebilir.

Eyalet Gereksinimleri : Colorado’da LLC’ler, gelir olsun veya olmasın her yıl Yıllık Rapor sunmalıdır.

Colorado’da Satış Vergisi Oranı

Colorado’da Satış Vergisi : Fiziksel ürünler veya belirli hizmet türleri satıyorsanız, satış vergisi toplamanız ve ardından bunu Colorado Gelir Departmanına ödemeniz gerekebilir. Colorado Eyaleti için listelenen satış vergisi oranı şu anda yüzde 2,9’dur, ancak bazı ilçeler, şehirler ve belediyeler ek bir satış vergisi uygulayabilir ve bu da yüzde 11,2’ye kadar birleşik satış vergisine neden olabilir.

Colorado Standart Satış Vergisi Oranı:  %2.9

Maksimum Yerel ve İlçe Vergi Oranı:  %11.02

İşletme Ruhsatı ve İzinlerinin Alınması

Eğer eyalet içinde herhangi bir şehirde fiziksel bir dükkan, mağaza gibi bir işletme sahibiyseniz ve burada fiziksel olarak perakende işi veya farklı türde işler yürütüyorsanız yaptığınız işe bağlı olarak bazı ruhsat ve izinlere ihtiyacınız olabilir. İşletme lisansları ve izinleri için ücretler, ne tür bir lisans almak istediğinize bağlı olarak değişecektir..

Yıllık Raporlama

Colorado LLC’leri, her yıl Colorado Eyalet Sekreteri’ne bir yıllık rapor sunmalı bu raporun eyalet sekreterliğindeki adı Periyodik Rapor (Periodic Report) dur. Rapor , Dışişleri Bakanlığının internet sitesinde çevrimiçi olarak bu linkten sunulmalıdır . Periyodaki yıllık rapor dosyalama ücreti 10$’dir. Periyodik raporların vadesi, LLC’nin kurulduktan bir yıl sonra, kurulum yapılan ayın ilk gününden başlayan üç aylık dönem boyunca devam eder. Örneğin, LLC’nizi 2022 15 Haziran’da oluşturduysanız, raporun son ödeme tarihi 1 Haziran ile 31 Ağustos 2023 arasında her yıl tekrarlanacak şekildedir. Ayrıca raporu iki ay önce dosyalayabilme seçeneğiniz de var. Periyodik Raporun zamanı geldiğinde sizi uyarması için Dışişleri Bakanından e- posta bildirimi almak için bu linkten kayıt olabilirsiniz .

Vergiler ile ilgili daha fazla bilgi için Amerika’da Vergilendirme yazısına göz atabilirsiniz.

Northwest ile Online Şirket Kurma Videosu

Diğer Eyaletler ↴

Ziyaretçi Yorumları ↴

4 Yorum. Yeni Yorum

 • MERHABA dediğiniz linkten yaptım ama ilk önce hata verdi para çekilmedi diye sonra bankadan çekildi şimdi ben ödendi mi ödenmedi diye arada kaldım acaba email atacaklar mı ve ajans söyler mi bana oldu diye ve ne kadar sürerebilir teşekkurler

  Cevapla
  • Nazmi Özer
   5 Mayıs 2024

   Odemeyi kime yaptiniz? Eyalet sayfadindan mi yaptınız? Agent in konuyla ilgisi olmamali eger eyalete odediyseniz. Kaydolurken bir onay maili de gelmis olabilir isterseniz o aile yanit olarak yazabilirsiniz

   Cevapla
 • merhaba colorado da şirketim var ve yıllık rapor belgesini gondermem gerek eyalet vergisi gibi birşeymiş bunu nasıl yapıcam kendim yapmak istiyorum nasıl haledebilirim ve ne kadar sürem var

  Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.