1. Anasayfa
 2. Amerikada Şirket
 3. Vergilendirme
 4. Amerika’da Vergilendirme
6 Yorum

Amerika’da Vergilendirme

Amerika'da Vergilendirme

Amerika’ da İkamet Etmeyen Girişimciler, Vergi Ödemeden Amerika’ ya Ürün Satabilir mi?

Amerika’ da şirket kumaya karar verildiğinde en çok merak edilen konuların başında vergilendirme geliyor. En sık sorulan sorulardan bazıları şunlardır;

 • Amerika’ da şirket kurdum vergi öder miyim?
 • Amerika’ da şirketim var ama Amerika’ da ikamet etmiyorum fakat Amerika’ da bulunan insanlara ürün satıyorum vergi öder miyim?
 • Dropshipping ile Amerika’ da ikamet eden ABD vatandaşlarına ürünler satıyorum vergi öder miyim?
 • Amazon FBA yapıyorum vergi öder miyim?
 • Bir danışmanlık veya dijital ajans sahibiyim. Dijital ürün ve hizmetler satıyorum Amerika’ da satış yapsam vergi öder miyim?
 • Yukarıdaki maddelerden herhangi bir alanda iş yapıyorum ve Amerika dışında dünyanın herhangi bir yerine ürün satıyorum  bu satış karşısında Amerika’da ki şirketim veya ben vergi öder miyim?

Yukarıdaki tüm soruların ortak cevabı “HAYIR ” fakat limitler dahilinde.

Bu yazı, 08.02.2020 tarihinde güncellendi

Uzun zamandır ABD’ de yerleşik olarak ikamet eden ve orada hizmet veren bir çok vergi avukatının yazılarını ve yorumlarını takip ediyorum hatta biriyle konuyu uzun uzun konuştuktan sonra (ücretli danışmanlık hizmeti alarak) aydınlandım ve olduğu gibi size aktarıyorum. Lütfen bu yazıyı dikkatlice okuyunuz

Yukarıdaki statülerden herhangi bir alanda iş yapıyorsanız, ABD içi veya dünyanın herhangi bir yerine ürün satıyorsanız  Amerika’ da vergi ödemezsiniz. (Eyalet limitleri dahilinde) Sadece 5472 adında bir form doldurarak her yıl IRS’ ye faxlamak yeterlidir, detaylar için Amerika Dışındaki LCC’ ler için Form 5472 Gerçeği yazısına bir göz gezdirin derim.

Fakat bunun bazı koşuları var ayrıca vergi ödemememize rağmen ABD hükümetine (IRS) yıllık beyanda bulunmamız gereken bir sorumluluğunuz var.

Bu sayfada Amerika’ da yerleşik olmayan yabancılar veya NRA’lar için Amerika’da uygulanan vergi prosedürlerinden bahsedeceğiz. Aşağıdakilerden herhangi biri değilseniz NRA’sınız demektir.

 • Amerikan vatandaşı
 • Amerika’ da daimi ikamet eden kişi veya yeşil kart sahibi
 • Amerika’ da varlık testini geçecek kadar uzun bir süre Amerika’ da yaşayan bir kişi

Yukarıdaki statülerden herhangi birinde değilseniz size uygulanabilir iki rejim bulunuyor bunlardan biri pasif rejim diğeri ise aktif rejim dir.

Pasif rejim nedir?

Belirli pasif gelir türlerinden birini elde ettiğinizde örneğin, faiz, kâr payı, telif hakkı geliri, gayrimenkul geliri. Bu gibi gelir türleri pasif rejim statüsüne giriyor ve sabit %30 vergi dilimine tabi olma durumu oluşur. Bu türden gelir elde eden her bireyin ABD hükümetine vergi ödemesi gerekir ve bu bir zorunluluktur.

Pasif rejimi kısaca bu şekilde özetleyebiliriz zaten bu tip bir gelir içinde olanlara ne derece startup denir oda ayrı bir konu. Sözü uzatmadan diğer rejim türüne geçelim.

Aktif rejim nedir?

Aktif rejim, aktif olan faal bir işletmenin elde ettiği gelirin vergilendirilmesidir. Yukarıdakinden tamamen farklı bir türdür özetlemek gerekirse şu şekilde çalışır;

 • Amerika Birleşik Devletleri içerisinde yerleşik olarak bir ticaretle uğraşılıyorsa ve bu ticaretten gelir elde ediliyorsa “ETBUS” a tabi olunur.
 • Yalnızca şu iki unsur oluşursa (bu iki tanım size uyarsa) ETBUS oluyorsunuz.
  • 1: Amerika’ da size bağımlı en az bir (kağıt üzerinde size bağlı, sizin temsilciniz veya sizin için işlerinizi yürüten)  temsilciniz varsa ETBUS olursunuz.
  • 2: Amerika’ da yerleşik bir şubeniz, ofisiniz, iş yeriniz varsa ve bunlar üzerinden ticari faaliyet yürütüyorsanız ETBUS olursunuz.

Şimdi bu iki önemli maddeyi detaylandırıp durumu aydınlatalım.

Bağımlı Temsilci Ne Anlama Gelir? (NEXUS)

Bağımlı temsilciniz resmi olarak sizinle çalışan, işlerinizi yürüten kişi ve kuruluştur. Aslında işinizin oradaki resmi temsilcisi de diyebiliriz, biraz daha özetlersek, sizin Amerika’ da işe aldığınız resmi kişi veya kişiler.

  • Resmi olarak sizin için bağımsız olarak iş yapan bir veya birden çok kişi.
  • Resmi olarak tamamen size hizmet eden bağımlı bir veya bir kaç kişi

Bunlar sizin oradaki bağımlı temsilcinizdir. (Nexus) Buraya kadar bu kategorilere girmiyorsanız hala her iki rejimden de etkilenmiyorsunuz demektir. Devam edelim…

Bağımsız Temsilci Ne Anlama Gelir?

Sizin Amerika’ da ki işlerinizi yürüten orada ikamet eden ama resmi olarak sizinle hiç bir resmi bağı olmayan temsilcinizdir. Bu temsilcinin her eylemi kendisine ait olup sizin eylemlerinizle ilgisi yoktur. Kendi şirketi vardır, kendi vergisini öder ve kendi faaliyetlerini devam ettirir. Dolaylı olarak size işlerinizde fayda sağlasa da resmen size bağlı değildir, elemanınız veya ortağınız değildir.

Bağımsız bir temsilciyi veya onun hizmetlerini kendi amaçlarınız için kullanmak, Amerika’ da yerleşik olarak bir iş yürütmeniz anlamına gelmez. Buraya kadar yazılanları dikkatlice okuduysanız yazının sonunu biraz tahmin etmiş olmalısınız.

Bu durumun tamamen yanlış yorumlanmasının sebebi

Vergilendirme konusunda bazı vergi uzmanlarının durumu haklı olarak farklı yorumladıklarını görüyoruz ve bu tür bilgilerle çok fazla karşılaşıyoruz. Biraz araştırıp tam bu alan üzerinde uzman olan bir vergi avukatı ile konuştuğunuzda durumun aydınlandığını göreceksiniz.

Amerika’da ki vergi sistemi yerel kaynak ve yabancı kaynak olarak iki ayrı kavramda değerlendirilir. Genel olarak normal bir vergi uzmanı, eğer Amerika’ya bir ürün satıyorsanız vergi vermeniz gerektiğinden bahseder. Yani uzmanlar, Amerika’ da satılan bir ürün, orada açık olan bir şirket, devlete vergi ödemelidir görüşünü benimsiyor.

Fakat vergi avukatları aynı görüşte değil.

ABD vatandaşı olmayan bir kişi, yalnızca bu gelirin “Amerika Birleşik Devletleri’ndeki bir ticaret veya işletme ile etkin bir şekilde bağlantılı olması” durumunda, yani ETBUS olması durumunda gelirini ABD hükümetine beyan etmelidir. Bağımlı bir temsilciniz yoksa, Amerika’ da bir şubeniz yoksa, ABD vatandaşı değilseniz her şeyden önemlisi bir ETBUS değilseniz devlete herhangi bir vergi ödemenize gerek bulunmuyor. Sadece eyaletlerin işlem ve ciro limitini aşarsanız, müşterilerinizden satış vergisi toplamanız ve bunu beyan etmeniz gerekiyor. Bu konuya da geleceğiz.

İlk başta konuyu duyar duymaz bu durum bana da çok ilginç geldi ve araştırmaya devam ettiğimde konunun gerçekten böyle olduğu anladım.

Şu ana kadar yazdığımız koşullar sizi bağlamıyorsa hala vergiye tabi değilsiniz. Şahsen Amerika’ da dijital ürünler satan bir şirket sahibi olarak ben de vergiye tabi değilim ve yasalar değişene dek te olmayacağım. Durumu, Delaware, Wyoming vs, eyalet bazında şirket kurma olarak değerlendirmeyin ABD sınırları içerisinde şu anki kanunla ve yasalar bu şekildeymiş.

Buraya kadar olan kısımlar inandırıcı gelmediyse dilediğiniz gibi araştırma yapmak ve danışmanlık almakta özgürsünüz. Amacım sadece deneyimlerimi paylaşmak ve bunu doğru bir şekilde yapmak beni mutlu ediyor o kadar.

Diğer yandan ABD’ nin çok fazla eyaleti var ve bu eyaletlerin hemen hepsinde sürekli olarak ABD dışı kişiler tarafından şirketler kuruluyor. Mevcut kurulanları da göz önünde bulundurursak, Amerika’da çok fazla yabancı şirket var. Haliyle bu durumda, açılan yeni şirketlere vergi uzmanları gerek ve bu uzmanlar onların vergi beyannamelerini doldurarak hizmet veriyorlar. Vergi uzmanlarının ücret karşılığında beyanname hazırlaması ve bu işten kazanç sağlaması gayet doğal olacağı için, vergiye tabi olma konusunda kararları pek değişecek gibi değil. Zaten gönüllü olarak beyannameyi hazırlanıp devlete kitabına uygun şekilde ödemeyi yaptıktan sonra kimse bu para fazla diye geri ödeme yapmaz. Bu yüzden bu durum uzun süre tartışılacak gibi görünüyor.

Her neyse konuya dönecek olursak konuyu daha da netleştirmek için bir örnek verelim.

Amazon Dropshipping veya Aliexpress Dropshipping yapan bir girişimci örneği

Amazon veya Aliexpress Dropshipping yaparak ABD içerisindeki insanlara yani Amerika’ da yerleşik ikamet eden kişilere ürün satan bir girişimci düşünelim.

Ürünler sizin amazon hesabınızdan veya web sitenizden satıldığında, Amazon çalışanları veya Aliexpress satıcısı, ürününüzü paketleyip Amerika’ da ki bir müşterinizin evine gönderiyor.

Bu durumda amazon sizin bağımlı bir temsilciniz mi oluyor? Amazon sizin için mi çalışıyor? Hayır. Amazon kendi içinde şirketleşmiş bir yapıdır ve müşterilerinden ödemeyi alır deposundaki sizin veya başkasının malını müşteriye kargolar.

Bu örnekten yola çıkarak vergi avukatları der ki;

Girişimci, Dropshipping yaparak yerleşik olarak Amerika’ da bulunmuyor ve Amazon’ da, girişimcinin veya bahsi geçen tüccarın bağımlı bir temsilcisi olamaz. Sonuç, Amerika’ da vergiye tabi değil (Eyalet vergisi ayrı bir konu)

Açıklamalara ve uygulamalara bakıldığında durum gayet net. Bu koşullarda Amerika’ da yabancı olarak bir LLC şirket kurup orada uzaktan ticaret yapılabiliyor.

Eğer Amerika’ da bir depo kiralayıp, maaşlı ve sigortalı çalışanlar tutup (Size bağlı resmi temsilci veya temsilciler) kargolama, iade, teknik hizmet vb. gibi süreçleri bağlı ekibiniz yönetseydi siz, Amerika’ da vergiye tabi olurdunuz. Bu durum yukarıdaki rejim türlerinden “Aktif Rejim” türünü işaret ettiği için konu tartışmaya kapanırdı.

Siz, Amazon gibi bağımsız temsilcilerle veya kişilerle çalışıyorsanız, onların hizmetlerini kullanıyorsanız bunlar sizin maaşlı resmi elemanınız olmuyor, size bağlı değiller.  Bu yüzden hiç bir rejim türünü işaret etmiyorsunuz. Amazon veya bir kişi veya size yardım eden, hizmetini kullandığınız bir yapı olabilir vergi avukatlarına göre bu konu gayet açık ve net.

Peki bir LLC şirket olarak uzaktan faaliyet gösteriyorsanız durum değişir mi?

Tek sahipli ve ortaksız LLC şirketler Amerika’ da tam bir şirket olarak değerlendirilmiyor. Tek sahipli LLC’ ler aslında bir şahıs olarak değerlendiriliyor. Bu sebeple Amerika’da bir LLC açıp bu tarzda bir ticaret yapılacaksa, tek ortaklı LLC şirket kurmak en mantıklı, az maliyetli, sorunsuz bir çözümdür.

Amerika’ da ki bir bankadan dolar cinsinden ödeme almak durumu değiştirir mi?

Sonuç değişmiyor. Ticaret yaptığınız para birimi ve bu paranın hareket gördüğü bankanın konumu önemsiz. Bankalar tarafında olaya bakarsak sadece sizin ETBUS olup olmamanızla ilgilenirler.

Amerika’ da E-Ticaret Yapıyorum ve Web Sitem Amerika’ da bir sunucuda barınıyor durum ne olur?

Yine değişmiyor çünkü sunucu firması sizin bağımlı temsilciniz değil. Ortağınız veya maaşlı elemanınız değil.

Amerika içerisine fiziksel ürünler satıldığında ABD kaynağından gelir elde etmiş olmayacak mıyız?

Evet bu türde bir ticaret yapıldığında Amerikan halkından gelir elde ediyoruz fakat hala ETBUS statüsünde aktif rejim içerisinde olmuş olmuyoruz. Tek sahipli bir LLC şirket bizleri ABD vergisine tabi kılmıyor.

Eyalet Bazında Vergilendirmeye Tabi Olur Muyum? Eyalet Bazında Bir Gelir Limiti Var Mı?

2018 Haziran’ a kadar böyle bir durum yoktu. ABD ile fiziksel bir bağı bulunmayan yabancılar, eyalet vergileri ödemiyordu.  Fakat, Yüksek Mahkeme’nin South Dakota v. Wayfair davasında verdiği kararla, bu durum bozulmuş durumda.

Artık fiziksel bir bağ bulunmasa bile ekonomik bir bağ bulunduğunda da (ABD’de satış yapmak, oradan gelir elde etmek) eyalet bazında vergiye tabi olunuyor. Bu durum kafa karışıklığı yaratabilir fakat şöyle açıklayabiliriz;

Yukarıda bahsi geçen emsal davadan sonra 2018 Haziran dan itibaren artık, ABD’de ticari işlem yapan yabancılar da eyalet vergisi toplamakla yükümlü, ama bu vergi eyalet işlem ve brüt ciro limitleri dahilinde.

ABD’ de 50 eyalet bulunuyor ve bu eyaletlerin tümünde satış vergisi kanunları farklı. Aralarında bir kaç eyalet hariç tüm eyaletlerde yabancılar için bir işlem hacmi sınırı var.

Örneğin;

Alabama: Bu eyalette yabancı bir girişimci, şirketi üzerinden o eyaletteki insanlara bir yıl içerisinde brüt 250.000$ dan fazla satış işlemi yaptığında artık vergi beyanında bulunması, satış vergisi toplaması gerekmektedir.

Alaska: 100.000$ eşiği  ve bu eyalette 200 işlemi aşarsa vergi beyanında bulunup satış vergisi toplaması lazım.

Liste uzun, bu yüzden bu listeyi ayrı bir sayfada ele alalım. Eyalet işlem limitlerinin tam listesi için bu rehberi inceleyin lütfen. Rehberde, kaynak göstererek eyaletlerin çoğunluğunu ele almaya çalıştım. Bu arada bazı eyaletlerde (Kansas) işlem limiti olmaksızın vergi toplama ve bunu beyan etme şartı var. Bu gibi eyaletlere satış yapmamak başlangıç için mantıklı olabilir. Gelecekte işler büyürse zaten vergi kısmını ayrı bir hizmet alarak uzman ellere bırakabilirsiniz.

Sonuç olarak, bizler gibi küçük işletmelerin her eyalette bu limitleri aşacak kadar büyük rakamlar yakalaması biraz zor olduğu için, yine yazının başındaki tezimiz çürümemiş oluyor. Bu rakamları ve limitleri eyalet bazında aşmadığımız sürece vergi ile ilgili bir ilişiğimiz hala yok.

ABD’ den Aktardığım Para İçin Türkiye’ de Vergi Öder Miyim?

Eğer sürekli olarak yurt dışından hesaplarınıza düzenli olarak yüklü miktarlarda para gelirse, bir vergi veya banka müfettişinin dikkatini çekerseniz neden olmasın. Eğer yurt dışından içeriye aktardığınız para harçlık miktarlarını aşmaya başlarsa, Türkiye’den bir müşavir ile anlaşıp bireysel olarak gelir verginizi ödeyebilirsiniz.

İşin özü, büyük veya büyüğe yakın (Bu miktarı bilemem çünkü muhasebeci değilim gib.gov.tr yi didikleyebilirsiniz) işlem hacimleriniz olacaksa iki ülke arasındaki vergi anlaşmasını es geçmeyip kendi ülkenize soktuğunuz paranın gelir vergisini ödemekle mükellefsiniz. Aslında buna hepimiz dahiliz.

Amerika’ da mantıklı bir eyalette LLC şirket kurmak

Yukarıdaki her şeyi okuyup tüm sorular netleştiğine göre yapılacak en akıllıca iş Amerika’ da tek sahipli bireysel bir LLC şirket kurmak. Burada oluşacak masraflar zaten en başından bellidir. Sürpriz olmaz. Bir registerent agent vasıtasıyla evinizden yıllık Franchise vergisi düşük bir eyalette şirket kurarak işlerinize başlayabilirsiniz.

Kentucky, New Mexico veya Wyoming gibi eyaletlerin yıllık dosyalama ücretleri gayet düşük (15$ ila 52$ arasında) Son dönemde Kentucky bu eyaletler arasında oldukça mantıklı bir seçim gibi görünüyor. Eğer Kentucky eyaletinde 110$ gibi bir rakama  LLC şirket kurmak istiyorsanız Inc Authority ile Amerika’ da Şirket Kurmak adlı yazıya bakabilirsiniz.

Amerika merkezli bir LLC şirket kurmanın avantajları:

 • Amerika’ da bir müşteriden veya müşterilerden kredi kartı ile banka hesabınıza para alabilirsiniz. bu parayı da bulunduğunuz ülkeye kolayca aktarabilirsiniz.
 • Birisi LLC’ ye dava açarsa şirket size kalkan oluşturur.
 • ABD’ li bir alıcı aynı ülkeden olan bir satıcıya daha kolay güvenir. LLC adresi olarak kurduğunuz eyaleti herkese açık göstermeyi seçerseniz bu size avantaj sunabilir.

Amerika’ da bir banka hesabı açmak size korkutucu veya zor gelmesin, artık girişimciyi destekleyen bazı bankalar var uzaktan kolaylıkla hesap açabiliyorsunuz. Stripe ile ödeme almak için Mercury bank gayet mantıklı bir seçim olacağından konu ile ilgili, bu rehberi okuyabilirsiniz.

Uzun ve faydalı bir makalenin sonuna geldik umarım sizler içinde faydalı olmuştur. Bol şanslar dilerim.

Kaynaklar:
https://www.avalara.com/taxrates/en/state-rates/kentucky/kentucky-sales-tax-guide.html
Home
https://www.irs.gov/instructions/i5472
Form 1040NR, Form 1120 and Form 5472: A US Tax Guide for Nonresident Aliens with a Single-Member LLC
https://blog.taxjar.com/economic-nexus-laws/
Yazıya puan vermek ister misiniz?
[Toplam: 8 Ortalama: 4.5]

6 Yorum. Yeni Yorum

 • hocam merhaba,
  2: Amerika’ da yerleşik bir şubeniz, ofisiniz, iş yeriniz varsa ve bunlar üzerinden ticari faaliyet yürütüyorsanız ETBUS olursunuz. Bu cümlenize göre, Amerika’ da sasquatchtmail.com üzerinden alınan sanal ofis hizmeti ETBUS olma sonucunu doğurur mu?

  Cevapla
 • enes gürcan
  10 Nisan 2021 15:29

  merhaba.
  O halde ETBUS olmadığımızdan tek sorumluluğumuz 5472 ve 1120 formlarını doldurup IRS e göndermek sanırım. Öyle ise bunu yapmak için bir CPA ile anlaşmaya gerek var mı?

  Cevapla
  • Evet doğru tespit yükümlülük bu kadar IRS nin mevzuatlarinda da yaziyor zaren. Bu formlar ileri seviye muhasebe ve oradaki mevzuat bilgisi gerektiriyor. Mecburen bu formlarin her yil bir uzman tarafindan doldurulmasi ve dosyalanmasi lazim.

   Bu konuyla ilgili uzman bir CPA ile yaptigimi z yazışma ile ilgili bir yazımız var buraya bırakıyorum.

   https://startupsole.com/abd-vergilendirme-form-5472/

   Cevapla
 • Peki eyalet limitini aşarsak ne oluyor, IRS den otomatik bildiri vs mi geliyor, yoksa bir denetim yok ama legal kural etiğinden mi ibaret bu limitler ?

  Cevapla
  • Stripe veya baska bir odeme kanali fark etmeksizin irs ye otomatik olarak online raporlama yapiyoaparlar. Bu raporlamalar sırasında satis vergisi toplanmamasinin ortaya cikmasindan dolayi yasal yaptirimlar ve cezalar oluşabiliyor.

   Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Trustpilot Yorumlarımız

Facebook Sayfamızı Beğenin

Yenilikleri Kaçırmayın!

E-Postanızı bırakarak bloga abone olun. Böylece yeni yazıları kaçırmadan takip edebilirsiniz.

Sponsor Bağlantılar

Menü

29$'A EIN

EIN başvurunuzu basitleştirdik, Profesyonel başvuru hizmetimizi inceleyin