28 Yorum

Amerika’da Vergilendirme

Amerika'da Vergilendirme

Son güncelleme tarihi : 31 Ekim 2021

Amerika’ da İkamet Etmeyen Girişimciler, Vergi Ödemeden Amerika’ ya Ürün Satabilir mi?

Amerika’ da şirket kumaya karar verildiğinde en çok merak edilen konuların başında vergilendirme geliyor. En sık sorulan sorulardan bazıları şunlardır;

 • Amerika’ da şirket kurdum vergi öder miyim?
 • Amerika’ da şirketim var ama Amerika’ da ikamet etmiyorum fakat Amerika’ da bulunan insanlara ürün satıyorum vergi öder miyim?
 • Dropshipping ile Amerika’ da ikamet eden ABD vatandaşlarına ürünler satıyorum vergi öder miyim?
 • Amazon FBA yapıyorum vergi öder miyim?
 • Bir danışmanlık veya dijital ajans sahibiyim. Dijital ürün ve hizmetler satıyorum Amerika’ da satış yapsam vergi öder miyim?
 • Yukarıdaki maddelerden herhangi bir alanda iş yapıyorum ve Amerika dışında dünyanın herhangi bir yerine ürün satıyorum  bu satış karşısında Amerika’da ki şirketim veya ben vergi öder miyim?

Yukarıdaki tüm soruların ortak cevabı “HAYIR ” fakat limitler dahilinde.

Bu yazı, 08.02.2020 tarihinde güncellendi

Uzun zamandır ABD’ de yerleşik olarak ikamet eden ve orada hizmet veren bir çok vergi avukatının yazılarını ve yorumlarını takip ediyorum hatta biriyle konuyu uzun uzun konuştuktan sonra (ücretli danışmanlık hizmeti alarak) aydınlandım ve olduğu gibi size aktarıyorum. Lütfen bu yazıyı dikkatlice okuyunuz

Yukarıdaki statülerden herhangi bir alanda iş yapıyorsanız, ABD içi veya dünyanın herhangi bir yerine ürün satıyorsanız  Amerika’ da belirli seviyeye kadar vergi ödemezsiniz. (Limitleri dahilinde) Sadece 5472 adında bir form doldurarak her yıl IRS’ ye dosyalamak gerekir, detaylar için Amerika Dışındaki LCC’ ler için Form 5472 Gerçeği yazısına bir göz gezdirin derim.

Fakat bunun bazı koşuları var ayrıca vergi ödemememize rağmen ABD hükümetine (IRS) yıllık beyanda bulunmamız gereken bir sorumluluğunuz var.

Gelir Vergisi Durumu Nasıl Oluşur?

Stripe ve 2checkout gibi ödeme ağ geçitleri kullanıyorsanız limitleri aştığınız anda size 1099-K formunu gönderirler. Size gönderilen bu 1099-K formunu doldurduğunuzda (Panelden veya mail ile bildirirler) her yıl form 5472 dosyalamanın yanında 1040-NR formu da işin içine girecektir bu 1040-NR gelir vergisi beyanı için kullanılan dosyalamanın adıdır.

Yaptığınız işe ve şirketinizin durumuna göre bazı limitler ve kriterler var önemli olan bunun bilincinde olmak ve bu süreçte işin ehli bir CPA ile çalışmaktır. Çünkü bu konuda uzman bir CPA, her türlü giderinizi işleyerek günün sonunda Türkiye’ ye göre komik miktarda vergiler ödemeniz konusunda size destek olacaktır. Bu işte uzmanlaşmış bir CPA ile yaptığımız sor cevap yazısına bakmanızı öneririm.

Bu sayfada Amerika’ da yerleşik olmayan yabancılar veya NRA’lar için Amerika’da uygulanan vergi prosedürlerinden bahsedeceğiz. Aşağıdakilerden herhangi biri değilseniz NRA’sınız demektir.

 • Amerikan vatandaşı
 • Amerika’ da daimi ikamet eden kişi veya yeşil kart sahibi
 • Amerika’ da varlık testini geçecek kadar uzun bir süre Amerika’ da yaşayan bir kişi

Yukarıdaki statülerden herhangi birinde değilseniz size uygulanabilir iki rejim bulunuyor bunlardan biri pasif rejim diğeri ise aktif rejimdir.

Pasif rejim nedir?

Belirli pasif gelir türlerinden birini elde ettiğinizde örneğin, faiz, kâr payı, telif hakkı geliri, gayrimenkul geliri. Bu gibi gelir türleri pasif rejim statüsüne giriyor ve sabit %30 vergi dilimine tabi olma durumu oluşur. Bu türden gelir elde eden her bireyin ABD hükümetine vergi ödemesi gerekir ve bu bir zorunluluktur.

Pasif rejimi kısaca bu şekilde özetleyebiliriz zaten bu tip bir gelir içinde olanlara ne derece startup denir oda ayrı bir konu. Sözü uzatmadan diğer rejim türüne geçelim.

Aktif rejim nedir?

Aktif rejim, aktif olan faal bir işletmenin elde ettiği gelirin vergilendirilmesidir. Yukarıdakinden tamamen farklı bir türdür özetlemek gerekirse şu şekilde çalışır;

 • Amerika Birleşik Devletleri içerisinde yerleşik olarak bir ticaretle uğraşılıyorsa ve bu ticaretten gelir elde ediliyorsa “ETBUS” a tabi olunur.
 • Yalnızca şu iki unsur oluşursa (bu iki tanım size uyarsa) ETBUS oluyorsunuz.
  • 1: Amerika’ da size bağımlı en az bir (kağıt üzerinde size bağlı, sizin temsilciniz veya sizin için işlerinizi yürüten)  temsilciniz varsa ETBUS olursunuz.
  • 2: Amerika’ da yerleşik bir şubeniz, ofisiniz, iş yeriniz varsa ve bunlar üzerinden ticari faaliyet yürütüyorsanız ETBUS olursunuz.

Şimdi bu iki önemli maddeyi detaylandırıp durumu aydınlatalım.

Bağımlı Temsilci Ne Anlama Gelir? (NEXUS)

Bağımlı temsilciniz resmi olarak sizinle çalışan, işlerinizi yürüten kişi ve kuruluştur. Aslında işinizin oradaki resmi temsilcisi de diyebiliriz, biraz daha özetlersek, sizin Amerika’ da işe aldığınız resmi kişi veya kişiler.

  • Resmi olarak sizin için bağımsız olarak iş yapan bir veya birden çok kişi.
  • Resmi olarak tamamen size hizmet eden bağımlı bir veya bir kaç kişi
Bağımsız Temsilci Ne Anlama Gelir?

Sizin Amerika’ da ki işlerinizi yürüten orada ikamet eden ama resmi olarak sizinle hiç bir resmi bağı olmayan temsilcinizdir. Bu temsilcinin her eylemi kendisine ait olup sizin eylemlerinizle ilgisi yoktur. Kendi şirketi vardır, kendi vergisini öder ve kendi faaliyetlerini devam ettirir. Dolaylı olarak size işlerinizde fayda sağlasa da resmen size bağlı değildir, elemanınız veya ortağınız değildir.

Bağımsız bir temsilciyi veya onun hizmetlerini kendi amaçlarınız için kullanmak, Amerika’ da yerleşik olarak bir iş yürüttüğünüz anlamına gelmez.

Ekonomik Nexus Tetiklenmesi

ABD de herhangi bir şubeniz veya bağınız olmayabilir fakat eyaletlerin izin verdiği ciro ve işlem limitlerini aşarsanız bu durum bir bağ oluşturabilir. Bunu ayrı bir konuda ele almıştık lütfen buradan detaylıca inceleyiniz.

Bu durumun tamamen yanlış yorumlanmasının sebebi

Vergilendirme konusunda bazı vergi uzmanlarının durumu haklı olarak farklı yorumladıklarını görüyoruz ve bu tür bilgilerle çok fazla karşılaşıyoruz. Vergi uzmanları çok fazla detaya girmez ve siz aksini belirtmedikçe standart vergi prosedürlerini uygularla. Biraz araştırıp tam bu alan üzerinde uzman olan bir vergi avukatı ile konuştuğunuzda durumun aydınlandığını göreceksiniz.

Amerika’da ki vergi sistemi yerel kaynak ve yabancı kaynak olarak iki ayrı kavramda değerlendiriliyor. Genel olarak normal bir vergi uzmanı, eğer Amerika’ya bir ürün satıyorsanız vergi vermeniz gerektiğini savunuz. Yani uzmanlar, Amerika’ da satılan bir ürün, orada açık olan bir şirket, devlete vergi ödemelidir görüşünü benimsiyor.

Fakat vergi avukatları aynı görüşte değil;

ABD vatandaşı olmayan bir kişi, yalnızca bu gelirin “Amerika Birleşik Devletleri’ndeki bir ticaret veya işletme ile etkin bir şekilde bağlantılı olması” durumunda, yani ETBUS olması durumunda gelirini ABD hükümetine beyan etmelidir. Bağımlı bir temsilciniz yoksa, Amerika’ da bir şubeniz yoksa, ABD vatandaşı değilseniz her şeyden önemlisi bir ETBUS değilseniz devlete herhangi bir vergi ödemenize gerek bulunmuyor. Sadece eyaletlerin işlem ve ciro limitini aşarsanız, müşterilerinizden satış vergisi toplamanız gerekir işte bu durumda ekonomik bağınız oluşabilir ve gelir vergisi durumu ortaya çıkabilir.

Buraya kadar olan kısımlar inandırıcı gelmediyse dilediğiniz gibi araştırma yapmak ve danışmanlık almakta özgürsünüz. Amacım sadece deneyimlerimi paylaşmak ve bunu doğru bir şekilde yapmak beni mutlu ediyor o kadar.

Diğer yandan ABD’ nin çok fazla eyaleti var ve bu eyaletlerin hemen hepsinde sürekli olarak ABD dışı kişiler tarafından şirketler kuruluyor. Mevcut kurulanları da göz önünde bulundurursak, Amerika’da çok fazla yabancı şirket var. Haliyle bu durumda, açılan yeni şirketlere vergi uzmanları gerek ve bu uzmanlar onların vergi beyannamelerini doldurarak hizmet veriyorlar. Vergi uzmanlarının ücret karşılığında beyanname hazırlaması ve bu işten kazanç sağlaması gayet doğal olacağı için, vergiye tabi olma konusunda kararları pek değişecek gibi değil. Zaten gönüllü olarak beyannameyi hazırlanıp devlete kitabına uygun şekilde ödemeyi yaptıktan sonra kimse bu para fazla diye geri ödeme yapmaz. Bu yüzden bu durum uzun süre tartışılacak gibi görünüyor.

Peki bir LLC şirket olarak uzaktan faaliyet gösteriyorsanız durum değişir mi?

Tek üyeli LLC şirketler (SMLLC Single Member LLC) siz başvurmadıkça Amerika’ da tam bir şirket olarak değerlendirilmiyor. Tek üyeli LLC’ ler aslında bir şahıs olarak değerlendiriliyor. Bu sebeple Amerika’da bir LLC açıp bu tarzda bir ticaret yapılacaksa, tek üyeli LLC şirket kurmak mantıklı ve az maliyetli, bir çözümdür.

Amerika’ da ki bir bankadan dolar cinsinden ödeme almak durumu değiştirir mi?

Sonuç değişmiyor. Ticaret yaptığınız para birimi ve bu paranın hareket gördüğü bankanın konumu önemsiz. Bankalar tarafında olaya bakarsak sadece sizin ETBUS olup olmamanızla ilgilenirler.

Amerika’ da E-Ticaret Yapıyorum ve Web Sitem Amerika’ da bir sunucuda barınıyor durum ne olur?

Yine değişmiyor çünkü sunucu firması sizin bağımlı temsilciniz değil. Ortağınız veya maaşlı elemanınız değil.

ABD’ den Aktardığım Para İçin Türkiye’ de Vergi Öder Miyim?

Eğer sürekli olarak yurt dışından hesaplarınıza düzenli olarak yüklü miktarlarda para gelirse, bir vergi veya banka müfettişinin dikkatini çekerseniz neden olmasın. Eğer yurt dışından içeriye aktardığınız para harçlık miktarlarını aşmaya başlarsa, Türkiye’den bir müşavir ile anlaşıp durumu vergi dairenize bildirmekte fayda var.

İşin özü, büyük veya büyüğe yakın (Bu miktarı bilemem çünkü muhasebeci değilim gib.gov.tr yi didikleyebilirsiniz) işlem hacimleriniz olacaksa iki ülke arasındaki vergi anlaşmasını es geçmeyip kendi ülkenize soktuğunuz paranın gelir vergisini ödemekle mükellefsiniz.

Amerika’ da mantıklı bir eyalette LLC şirket kurmak

Yukarıdaki her şeyi okuyup tüm sorular netleştiğine göre yapılacak en akıllıca iş Amerika’ da tek üyeli bireysel bir LLC şirket kurmak. Burada oluşacak masraflar zaten en başından bellidir. Sürpriz olmaz. Bir registerent agent vasıtasıyla evinizden yıllık dosyalama bedeli düşük bir eyalette şirket kurarak işlerinize başlayabilirsiniz.

Kentucky, New Mexico veya Wyoming gibi eyaletlerin yıllık dosyalama ücretleri gayet düşük (15$ ila 52$ arasında) Son dönemde Kentucky bu eyaletler arasında oldukça mantıklı bir seçim gibi görünüyor. Eğer Kentucky eyaletinde 110$ gibi bir rakama  LLC şirket kurmak istiyorsanız Inc Authority ile Amerika’ da Şirket Kurmak adlı yazıya bakabilirsiniz.

Amerika merkezli bir LLC şirket kurmanın avantajları:

 • Amerika’ da bir müşteriden veya müşterilerden kredi kartı ile banka hesabınıza para alabilirsiniz. bu parayı da bulunduğunuz ülkeye kolayca aktarabilirsiniz.
 • Birisi LLC’ ye dava açarsa şirket size kalkan oluşturur.
 • ABD’ li bir alıcı aynı ülkeden olan bir satıcıya daha kolay güvenir. LLC adresi olarak kurduğunuz eyaleti herkese açık göstermeyi seçerseniz bu size avantaj sunabilir.

Amerika’ da bir banka hesabı açmak size korkutucu veya zor gelmesin, artık girişimciyi destekleyen bazı bankalar var uzaktan kolaylıkla hesap açabiliyorsunuz. Stripe ile ödeme almak için Mercury bank gayet mantıklı bir seçim olacağından konu ile ilgili, bu rehberi okuyabilirsiniz.

Uzun ve faydalı bir makalenin sonuna geldik umarım sizler içinde faydalı olmuştur. Bol şanslar dilerim.

Kaynaklar:
https://www.avalara.com/taxrates/en/state-rates/kentucky/kentucky-sales-tax-guide.html
https://ustax.bz/
https://www.irs.gov/instructions/i5472
https://gwcarter.com/us-tax-guide-for-nonresident-aliens-with-single-member-llc/
https://blog.taxjar.com/economic-nexus-laws/
https://oandgaccounting.com/form-5472-filing-exemption-for-foreign-owned-single-member-llcs/
Bu yazıyı puanla
[Toplam: 11 Ortalama: 4.6]

Ziyaretçi Yorumları ↴

28 Yorum. Yeni Yorum

 • Merhaba,

  Yazılarınızı çok değerli buluyorum öncelikle teşekkür etmek isterim. Bildiğiniz gibi bu sene yurtdışı varlık barışı son buluyor. Bazı kaynaklarda; LLC’den paranın türkiye hesabına varlık barışı sayesinde çekilip hem Amerika’da hem de burada vergiden bu senelik muaf olacağı söylenmekte.

  Bu 180 günden fazla ABD haricinde ikamet ettiğim için kağıt üzerinde mantıklı görünüyor ama emin olamadım. Sizin bildiğinz böyle bir ihtimal mevcut mu?

  Cevapla
  • Vergi barışı 31 Aralık tarihinde son buluyor bu tarihe kadar bankaniza basvurup paranizi getirdiğiniz taktirde bankaniz sizi vergi dairesine ihbar etmeyecektir. Türkiye ye geçireceğiniz parayi bu yolla kayit altina alırsanız barış kapsamında TR de vergi ödemeniz gerekmez.

   Abd icinden elde edilen gelir orada vergilendirilir TR deki vergi barışını kapsamıyor. Abd de bir gelir verginiz cikarsa bunu orada ödeyip kalan paranızı TR ye barış kapsamında alabilirsiniz.

   Cevapla
 • Merhaba,
  Öncelikle sade ve nitelikli içerikler oluşturduğunuz için çok teşekkür ederim. Her yazınızı dikkatle ve merakla okuyorum.
  Şirket kurulumunu şahsi planlarıma en uygun eyalette kurmayı amaçlıyorum. Bu sebepten kurulum masraflarından çok, ileride ödeyebileceğim muhtemel vergilere odaklıyım.
  Yazınızda belirttiğiniz üzere, eyaletlerin işlem veya ciro limitlerini aştığımızda müşterilerden satış vergisi toplamamız gerekiyor, ekonomik bağ oluştuğundan dolayı da ETBUS oluyoruz dolayısıyla da gelir vergisi ödemek durumunda kalıyoruz.

  Sorum şu halihazırda 1 satış dahi yapsak Amazon bizim adımıza müşteriden eyalete göre satış vergisi topladığı için bu iş modelinde kendimizi ETBUS olarak mı nitelendirmeliyiz?

  Teşekkürler,

  Cevapla
  • Merhaba yorumunuz için teşekkürler.

   Amazonda satis yapacaksanız satis vergisi ile işiniz yok. Satis vergisini Amazon kendisi toplar ve öder satıcıyi ilgilendiren bir durum yok.

   Eğer dropshipping veya kendi sitenizden eticaret yapıyorsanız o zaman satış vergisinin sorumluluğu size ait oluyor.

   Yani Amazon’la ilgilenenlerin bu durumu düşünmesine gerek yok.

   Cevapla
 • Merhaba

  Ben amerikadan ürün alıp kanadaya satış yapıyorum şuan şirketim Türkiye de Amerika da bir şirket açıp burdan yönetmek istiyorum. bir tane ortağım var ama iki ortaklı LLC ile tek ortaklı LLC arasında çok fark var mı ? birde örnek veriyorum 100 dolara aldığım ürünü 120 dolara satıyorum 20 dolar üzerinden mi yıllık ciro hesaplamalıyım 120 dolar üzerinden mi ?

  Cevapla
  • Merhaba,

   Evet fark var tek üyeli LLC (SMLLC diye geçer) şahıs şirketi gibidir o şekilde şahsa vergilendirilir ABD de dikkate alınmayan kuruluş olarak geçer. Ama birden çok üyeli LLC (MMLLC denir) gerçek bir şirket gibi vergilendirilir. Yapıları birbirinden çok farklı olmasa da vergisel anlamda farklılıkları var. Şirketi çok ortaklı kurduktan sonra EIN numarası alırken bu bilgiye göre IRS sizi gerçek bir şirket gibi vergilendirir. EIN no alırken şirketin çok üyeli olduğunu bunu SS4 formunda belirtmeniz lazım, bir acente üzerinden şirket kurarken EIN hizmeti alırsanız ona göre doldururlar formunuzu…Yıl sonunda muhasebecinize kayıtları gösterirken zaten çok üyeli LLC ye göre gelir giderleri hesaplar ona göre işlem yapar.

   Ciro satış fiyatıdır kar değil. 100 dolara alınan ürün 120 ye satıldığında 20 dolar kar olur 120 dolar cironuz olur.

   Cevapla
 • Merhaba,
  Yazilar harika cok tesekkurler.
  Ben ABD’li bir internet satis sitesinden’dan yillik 80.000USD gelir elde edecegim(2 seferde odenecek). Sizce en iyi sirket kurma secenegi ne olacaktir? Hangi eyalette sirket acarsam daha avantajli olur? Isim surekli bu sekil olacak bu arada. Bu odeme duzenli olarak gelecek yani her yil. Su sekilde kaba hesap yaparsak:
  Ciro:80.000USD
  Giderlerim(Malzeme+Reklam+Kargo(Faturlandirilabilir giderler)):40.000USD
  Maas verecegim bir kisi yok.
  Ve diyelim sirketim wyoming’de actim, ortalama butun vergiler toplami ne kadar olacaktir?
  Kabaca bilgilendirebilirseniz cok sevinirim.

  Tesekkurler

  Cevapla
 • merhaba tekrar. çok güzel platform . sorum şu
  yıllık ne kadar giderimiz olacak vergi (eyalet ve fedaral )register agent var ve muhasebeci ücreti var . . muhasebesiz llc yönetebilirmiyiz agentla birlikte
  irs yabancı olarak ne kadar limit veriyor bize?

  Cevapla
  • Register Agen’tla kurduk yıllık yenileme olmadan ayrılabiliyor muyuz muhasebeciye geçip

   Cevapla
   • Muhasebeci ayrı bir konu bundan bahsettim zaten. Registered agent değiştirebilirsiniz ilk yıl zaten ücretsiz gelecek yıl farklı bir agent a geçiş yapabiliyorsunuz ödeme yapıp. Ama muhasebeci de registered agent hizmetini vermez ikisi apayrı konular her ikisi de size gerekli.

    Cevapla
  • Merhabalar,

   Vergi çok varyasyonu olan bir durum ve değişken aslında yıllık masraflar ve vergiler ayrı kalemlerde olmalı.

   1. Yıllık registered agent bedeli 99$ ila 120$ arasında değişiyor
   2. Eyalete göre yıllık dosyalama bedeli bulunuyor örneğin Kentucky 15$ Wyoming 40-50$ civarında
   3. Registered agent muhasebeci değil ve onlar bu hizmeti vermezler sadece oradaki temsilciliğinizi yaparlar eyalet tarafından gelen yazışmaları size aktarırlar tabi bir dava veya aksi bir durumda onun dışında başka bir işle ilgili değiller.
   4. IRS ile şöyle ilgili Amazon veya Stripe gibi platformları kullandığınızda ABD içinden elde ettiğiniz gelir 20.000 dolar civarına (yıl) ulaştığında bu platformlar size 1099 adında bir form gönderirler bunu doldurduğunuzda otomatik IRS ye gider ve artık o yil sounda gelir vergisi ödemeniz gerekecektir. Bu aşamada bir muhasebeciye ihtiyacınız olur. Yaptığınız masrafları düşürebilen iyi bir CPA bulursanız vergi avantajı sağlarsınız.

   NoT: Bu bilgiler genel anlamda tek üyeli yabancı LLC için verilen bilgilerdir ve vergi tavsiyesi olarak algılanmamalı çünkü bu, sizin durumunuza, iş şeklinize, cironuza ve eyaletinize göre değişkenlik gösterebilir.

   Cevapla
 • İyi günler;
  Uygulama geliştiricisiyim ve Delawer’de şirket kurmak istiyorum. Ödemeleri Google, Apple ve başka reklam şirketlerinden alıyorum. Toplamda yıllık gelirimin ne kadarını vergi olarak öderim?

  Cevapla
  • Müşterilerinizin ne kadarının Amerikali olduğu ve onlardan yillik ne kadarlik ciro yaptığınız önemli. Ona gore odeyeceginiz vergi değişir işlemlerinizin kaydını tutun bunu yil sonunda muhasebeciniz size bildirir bizlerin gelecekteki planlariniza göre bunu söylememiz imkansiz.

   Cevapla
 • Merhaba ,
  Emekleriniz için çokm Teşkkürler,Amerikada ki eyaletler arasında Delaware,Wyoming ,Kentacky vb ,Vergi oranları ile ilgil toplu bir değerlendirme karşılaştırma yapabilirmisiniz ,Eticare,Online Business Konularında ,Örneğin Wyoming de Stae Fee Yok ama Delaware de de Sales Tax yok ,İlk Kuruluş Maliyetlerinin Uygun Olması ,İşleyişte ve Lazanç ların Vergilendirilmesi Konusunda Aynı avantajlara uygun olamayabilir,Sizin Değerlendirmeniz ve Bakış Açınınz Önemli benim için
  Teşekkürler …

  Cevapla
  • Merhabalar, yorumunuz ve geri bildiriminiz için teşekkürler.

   Evet, belirttiğiniz gibi her eyalette vergilendirme sistemi değişken. Şu an böyle bir karşılaştırma yok ama belki geri bildirimlerinizi dikkate alarak böyle bir tablo oluşturulabilir ileriki günlerde.
   Toplu bir karşılaştırma tablosu olmamasına rağmen tüm eyaletlerle ilgili detaylı sayfalar oluşturulmaya başlandı, bu eyalet sayfalarındaki vergilendirme tablarında sorduğunuz sorular ile ilgili özet bilgiler var aslında. Aşağıdaki kategoriden akabilirsiniz. Buraya farklı eyaletlerde vakit bulundukça eklenecek.

   https://startupsole.com/amerikada-sirket/eyaletler/

   Cevapla
 • Merhaba, yazılarınızın hepsini ilgi ile okuyorum. Çok yararlı bilgiler veriyorsunuz teşekkür ederim.

  Ben Wyoming’de şirket kurdum ve orjinalde upwork üzerinden ve avrupa ülkelerine freelance olarak yazılım işleri yapmaktayım.

  Ama aynı zamanda hobi olarak LEGO’lar ile ilgileniyorum ve alım/satımlarını yapıyorum (çok ufak hacimlerde). Şirketime bağlı Stripe hesabımı bu satışların ödemelerini almak için kullanırsam, vergilendirme’de ek olarak dikkat etmem gereken bir durum olur mu?

  (Kasa muhasebesi yöntemini kullanmaktayım)

  Cevapla
  • Merhaba,

   Girişiminiz için sizi tebrik ederim. Yaptığınız ekstra işin mali hacmi ve cironuz önemli. Kayda değer oranlarda değilse muhasebesel anlamda pek fazla bir sey yapmanıza gerek yok. Fakat hacim yüksek ise satış vergisi toplamaniz gerekebilir. Onun dışında bir sey yapmaniza gerek yok satis kayitlarini tutun zaten yil sonundaki malı duruma göre aksiyon alirsiniz bence.

   Cevapla
   • Cevabınız için teşekkür ederim. 2500$’ı geçmiyor senelik bu işin hacmi. Sanırım hacim olarak oldukça küçük diye değerlendirebiliriz. Diğer işimin hacmine göre 25-30’da 1 oran gibi.

    Satış kayıtlarını tutacağım dediğiniz gibi, peki satış vergisi toplaması yıl sonunda olabiliyor mu?

    Cevapla
    • Yani bu ciro size sorun çıkarmaz diye düşünüyorum. Satış vergisi ciro durumunuza göre ve hangi eyalete ne kadar satış yaptığınıza göre değişiyor. Limitleri aşmaya başladığınızda toplamaya başlarsınız o da hangi eyalette ne kadar satış yaptığınıza, işlem sayısına bağlı. Aslında öyle tam bir çizgi yok yani işlem limitlerini 1 dolar aştığınızda hemen bir aksiyona gerek yok belirli oranlarda tampon değer var. Gidişata göre değerlendirirsiniz ya da garanti olması açısından kullandığınız e-ticaret platformu üzerinden çok satış yapmaya başladığınız eyaletleri izleyip otomatik her satışa o eyaletin oranını ekleyip fiyatı yükseltin kayıt altına alın yıl sonu muhasebeciye durumu izah edersiniz.
     Eğer genel olarak limitleri aşarsanız yıl sonunda Stripe size bir bildirim gönderir (1099 K formu) bunu muhasebeciye bildirmeniz lazım.

     inanın oradaki vergilendirme çok yönlü ve bir çok varyasyona göre değişiyor yanlış bilgi de vermek istemem ama şu oranlar sorun çıkartmaz gibi görünüyor ama isterseniz bu konuyu da bir okuyun
     https://startupsole.com/abd-vergilendirme-form-5472/
     Ve O&G den bir 10 dakikalık ücretsiz call desteği alın derim.

     Cevapla
 • Amazon usa da satış vergisi nasil toplayacağız her eyalete bildirimi biz mi yapacağız bu konuda bilgi verir misiniz rica etsem?

  Cevapla
  • Amazon Usa da satış yapıyorsanız satış vergisi (sales tax) toplamanıza gerek yok çünkü bunu Amazon sizin yerinize yapıyor zaten hatta çoğu pazar yeri bunu yapıyor. Bu durum daha çok web sitesinden yapılan satışlar için geçerli diyebiliriz.

   Cevapla
 • hocam merhaba,
  2: Amerika’ da yerleşik bir şubeniz, ofisiniz, iş yeriniz varsa ve bunlar üzerinden ticari faaliyet yürütüyorsanız ETBUS olursunuz. Bu cümlenize göre, Amerika’ da sasquatchtmail.com üzerinden alınan sanal ofis hizmeti ETBUS olma sonucunu doğurur mu?

  Cevapla
 • enes gürcan
  10 Nisan 2021 15:29

  merhaba.
  O halde ETBUS olmadığımızdan tek sorumluluğumuz 5472 ve 1120 formlarını doldurup IRS e göndermek sanırım. Öyle ise bunu yapmak için bir CPA ile anlaşmaya gerek var mı?

  Cevapla
  • Evet doğru tespit yükümlülük bu kadar IRS nin mevzuatlarinda da yaziyor zaren. Bu formlar ileri seviye muhasebe ve oradaki mevzuat bilgisi gerektiriyor. Mecburen bu formlarin her yil bir uzman tarafindan doldurulmasi ve dosyalanmasi lazim.

   Bu konuyla ilgili uzman bir CPA ile yaptigimi z yazışma ile ilgili bir yazımız var buraya bırakıyorum.

   https://startupsole.com/abd-vergilendirme-form-5472/

   Cevapla
 • Peki eyalet limitini aşarsak ne oluyor, IRS den otomatik bildiri vs mi geliyor, yoksa bir denetim yok ama legal kural etiğinden mi ibaret bu limitler ?

  Cevapla
  • Stripe veya baska bir odeme kanali fark etmeksizin irs ye otomatik olarak online raporlama yapiyoaparlar. Bu raporlamalar sırasında satis vergisi toplanmamasinin ortaya cikmasindan dolayi yasal yaptirimlar ve cezalar oluşabiliyor.

   Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Müşteri Yorumları

Startupsole
5.0
Based on 19 reviews
powered by Google
Orhan Kurtulan
Orhan Kurtulan
18:00 30 Nov 21
Kendilerine çok teşekkür ediyorum. Bilgi ve tecrübelerini aktardıkları web sitelerinde eşsiz bilgiler öğrendim ve... kendileri ile iletişime geçtikten sonra da her türlü desteği verdiler.Devamını Oku
Resul Pakır
Resul Pakır
05:22 04 Nov 21
Çok ilgili bir şirket, tüm çalışanlara ayrı ayrı teşekkür ederim, süreci çok hızlı bitirdiler.
Burak özgün
Burak özgün
18:05 03 Nov 21
USA'da şirket kurma işlemlerine başladığımız ilk günden kuruluş işlemlerinin tamamlandığı son güne kadar gösterdikleri... ilgi ve alakadan dolayı Startupsole ekibine çok teşekkür ederim.24/7 ulaşabileceğiniz, sorduğunuz istisnasız her soruya cevap bulabileceğiniz ve yardımlarına başvurup sonucu gördükten sonra kesinlikle memnun kalacağınız bir ekip Startupsole.Emeğiniz ve özenli çalışmanızdan dolayı tekrar çok teşekkürler ederim.Devamını Oku
Ferhat Ozal
Ferhat Ozal
20:27 01 Nov 21
Şirket kurma işlemlerini çok basitleştiren bir şirket. Amerika'da şirket kurma gibi bir planınız varsa gönül rahatlığı... ile Startupsole ekibiyle çalışabilirsiniz.Devamını Oku
TOLGA DURUKAN
TOLGA DURUKAN
15:51 17 Oct 21
Bu kadar değerli bilgiyi, bu kadar güzel açıklayıp bizlere yardımcı olduğunuz için sizlere teşekkürü bir borç biliyorum.
Pınar Yükselci
Pınar Yükselci
07:06 12 Oct 21
Startupsole dan aldığım hizmetten çok memnun kaldım. Amerika da şirket kurulumu işlemim sorunsuz ve hızlı şekilde... gerçekleşti. Bu süreçte her zaman ve çok hızlı sorularımı cevapladılar ve yardımcı oldular.TeşekkürlerDevamını Oku
Mertcan Öz
Mertcan Öz
10:42 26 Aug 21
Ellerinden gelen herşeyi yapmaya çalışarak sizi yönlendiren günün her saatinde size destek olan kaliteli ve bilgili... insanlar.. yardımları ve destekleri için birkez daha buradan çok teşekkür ederim.Devamını Oku
Batuhan Şengür
Batuhan Şengür
13:22 20 Aug 21
SoleStartup Ekibine ve Özellikle Muhammet Bey'e desteklerinden dolayı çok teşekkür ederim. SoleStartup yayınladığı... bilgiler ve Muhammet Bey'in desteği sayesinde Şirketimizi çok uygun fiyatlara kurduk ve Amerika'da aktif olarak hizmet veriyoruz. Aylardır Amerika'da şirket kurulumu ve diğer süreçleri araştırıyordum. Taki SoleStartup 'a rastlayıncaya kadar. İddia ediyorum İnternet üzerinde ki en açıklayıcı ve doğru bilgiler bu sitede.Buradan da tekrar tekrar teşekkür ederim.Başarılarınızın devamını dilerim.Devamını Oku
Diğer Değerlendirmeler

Yenilikleri Kaçırmayın!

E-Postanızı bırakarak bloga abone olun. Böylece yeni yazıları kaçırmadan takip edebilirsiniz.

Menü

39$'a LLC KURULUMU BAŞLATIN

Northwest ile LLC Kampanyasından Faydalanın