İndirim Uyarısı
Anlaşmalı iş ortağımız Northwest 39$’ a LLC Şirket Kurulumu Yapıyor %60 İndirimden faydalanmak için Tıklayın!

New York Eyaleti Hakkında Ön bilgi

New York her zaman umudun, vaatlerin ve sonsuz olasılıkların sembolü olmuştur. Bu nedenle, bir girişimci bir LLC kurmaya karar verdiğinde akla gelen ilk yerlerden birinin New York olması şaşırtıcı değil.

Birliğin en kalabalık dördüncü eyaleti olan New York, teknoloji, finans, yatırım, medya, eğlence ve turizm sektörlerinde çok güçlü endüstrilere sahiptir. Yani, bu sektörlerden herhangi birinde bir iş kurmak istiyorsanız, York’tan daha iyi çok az yer var.

Ancak herkesin bildiği gibi yüksek yaşam maliyeti nedeniyle, bir LLC kurmak isteyenler için maliyet önemli bir sorun haline gelebilir. Bu nedenle, NY’de bir LLC’nin nasıl edinileceğinin tüm ayrıntılarını anlamak çok önemlidir.

New York eyaletinde şirket kurmak, New York‘te kurulacak LLC şirketin maliyetleri, en uygun fiyata şirket kurma ve bu aşamada atmanız gereken adımlara ait bir rehber hazırladık

New York eyaletinde bir LLC şirket oluşturmak için New York Division of Corporations depatmanına, Eyalet Kayıtları ve Tekdüzen Ticaret Kanunu ile Kuruluş Sözleşmesini dosyalamanız gerekmektedir. Kurulum başvurusu için eyalete 200$ ödenir.

LLC’nizin iki New York gazetesinde bildirimini yayınlanması gerekir. Ama önce, LLC’niz için bir isim ve kayıtlı bir temsilci seçmelisiniz. New York’ta resmi olarak bir LLC oluşturmak, nasıl başvurduğunuza bağlı olarak bir gün ile bir ay arasında herhangi bir zaman alabilir, ancak gazete ilan yayınlama şartını yerine getirmek en az altı hafta sürer.

Kurulum tamamlandıktan sonra size Articles of Organization adında şirket formasyon belgeniz teslim edilir belgeyi aldığınızda New York LLC şirketinizi resmi olarak kurulmuş demektir.

Kurulum için bahsi geçen formasyon belgelerini kurulum aşamasında sizin yerinize destek alacağınız registered agent şirketi sunacaktır. Böylece sizin ekstra bir işlem yapmanıza gerek kalmaz. Şirketinizi kurmak için Northwest Registered Agent firmasından 39+ Eyalet dosyalama bedeli ödeyerek online hizmet alabilirsiniz.

Maliyetler

HizmetFiyatKurulumdaYıllık (yılda 1)
LLC Şirket Kurulumu Sırasında Devlete Ödenecek Bedel + Gazete İlan Bedeli205$
Yıllık Ödeme (2 Yılda 2)9$
 • Kurulum bedeline ek olarak Northwest Acente bedeli olan 39$ ‘ı maliyete eklemeyi unutmayın
 • Gelecek yıl Northwest acentelik bedelini 125$ (adres dahil)  karşılığında yenileyebilirsiniz
 • New York LLC’ler raporlama ödemelerini iki yılda bir (9$) eyalete sunmalıdır
Northwest Avantajları

Northwest ile yaptığımız anlaşma sayesinde bazı ücretsiz avantajlara sahip olursunuz bunlar;

 • İş adresi ücrete dahildir
 • Aynı gün hızlı işleme alınır ve başvurunuz işlenir
 • Adresinize gelen evraklara online erişebilirsiniz
 • İlk yıl acentelik bedeli ücretsizdir
 • Sınırsız telefon ve e-posta desteği alırsınız
 • Ücretsiz işletme sözleşmesi sağlar
 • Ücretsiz üye sertifikası alırsınız
 • Gizlilik esastır
 • Bilgileriniz koruma altındadır

Northwest ile  (39$ + eyalet ücreti, Adres dahil) şirket kurmak için tıklayın!

Registered Agent Nedir?

Amerika’da ikamet etmeyen girişimciler için şirket kurma, eyaletten gelecek resmi evrakları teslim alma ve şirketin sağlıklı kalmasını sağlamak için hizmet veren acentelere Registered Agent denir.

Amerika’ da bir LLC kurmaya karar verdiğinizde Northwest en iyi seçeneklerden biridir. Northwest, şirketiniz için  ücretsiz bir posta adresi sağlar.

Farklı acenteler de var, diğer LLC kurulumu yapan Registered Agent (kayıtlı temsilci) firmalarının tam listesi ve detaylı  inceleme sayfasına bu linkten ulaşabilirsiniz.

New York’ta bir LLC Şirket Nasıl Kurulur?

New york eyaletinde online olarak uzaktan bir LLC şirket kurabilirsiniz, eyaleti şahsen ziyaret etmenize gerek yoktur. Ayrıca ABD vatandaşı olmayan kişilerden kimlik veya pasaport istenmez. LLC şirketinizi kaydettikten sonra en iki adet NY yerel azeteye ilan vermek gerekmektedir. Aksi durumda LLC niz feshedilir.

Kurulum için bir kayıtlı temsilci acentesine (registered agent) ihtiyacınız olacak, bu acente kurulum için gerekli belgeleri eyalete sizin için hazırlayıp online olarak dosyalayacaktır. Ayrıca gazete ilan süreci için de registered agent şirketinizden destek alabilirsiniz.

Eğer Northwest acentesi ile işlem yaparsanız şirket adresi için ekstra ücret ödemenize gerek kalmaz çünkü bu acentenin tüm ABD eyaletlerinde ofisleri bulunmaktadır ve ofislerini iş adresi olarak kullanmanıza izin verir. Diğer detaylar aşağıdadır.

 1. Şirketinizin Adını Belirleyin: Öncelikle New York’ta kurulacak LLC şirketinizin adını belirlemelisiniz. Eyalet veri tabanında daha önce bulunan şirket isimleri ile çakışma olmamasına özen gösterin. Eyalet web sitesinden aklınızdaki şirket adını içeren bir arama yapın ve isim kontrolü gerçekleştirin.
 2. Eyalet web sitesi güvenlik nedeni ile çoğu ülkeye kapalı olabilir erişim için ABD lokasyonlu VPN veya Opera Browser kullanabilirsiniz. Ayrıca isim seçme kuralları için LLC Şirket için İsmi Seçme rehberimize de ayrıca göz atabilirsiniz.
 3. Şirketiniz İçin Bir Alan Adı (Domain) Alabilirsiniz : Seçeceğiniz işletme adı için oluşturacağınız web sitesi alan adı daha önce kaydedilmiş mi kontrol edin. Namecheap ile hızlı bir şekilde bir şirket alan adı kaydedebilirsiniz, böylece gelecekte başka biri alan adınızı alamaz ve kullanamaz.

  0,88 dolardan başlayan fiyatlarla bir alan adı bulun

  powered by Namecheap

 4. Online Olarak Başvurunuzu Yapın: Şirketinizi kurmak ve devamında şirketin aktif kalabilmesi için bir Registered Agent (kayıtlı acente) belirleyin. Northwest en uygun fiyatlı ve en kaliteli seçenekler arasındadır. Buradaki linkten Northwest LLC kurulum başvuru sayfasına erişip şirketinizi online olarak kurmaları için sipariş verebilirsiniz. Northwest, yaptığınız başvurudaki sipariş formuna göre sizin için tüm işlemleri yerine getirecektir ve bu eyalette sizin Registered Agent’ınız olacaktır
 5. İşletme Sözleşmesi : Operating Agreement adı verilen işletme sözleşmesi, şirketin yönetim şeklini ve kurallarını belirler bir çok eyalette oluşturulması şart koşulmaz New York’ta oluşturulması da şart değildir. Northwest, zaten sizin için şirket kurulum sonrasında ücretsiz olarak bir işletme sözleşmesi hazırlayıp tarafınıza elektronik olarak teslim edecektir. Eyalet şart koşmasa da oluşturulması önerilir fakat bu sözleşmeyi eyalete postalamanız veya elektronik olarak göndermeniz gerekmez hazırlayıp imzaladığınız bu sözleşmeyi elinizde tutmanız yeterlidir.

LLC şirketin onay ve kurulum süresi New york eyaleti için 2- 5 gün arasındadır. Ayrıca kurulum sonrası gazete ilan süresini de göz önünde bulundurmak gerekli. bu ilanı kurulum sonrası 30 gün içinde vermek gerekmektedir.

New York eyaletinde LLC şirketiniz onaylandıktan sonra ne olacak?

 • Şirket kurulduktan LLC kurulum formasyon belgeniz size acenteniz tarafından dijital olarak teslim edilir.
 • Şirket kuruluş belgelerini (dijital olarak) aldıktan sonra IRS’ den Federal Kimlik Numarası (EIN) alın. EIN olmadan banka hesabı açamazsınız, sanal pos (stripe), paypal gibi ödeme sistemlerine kaydolamazsınız. EIN başvurusunu kendiniz de SS4 formunu doldurup IRS’ ye faxlayabilirsiniz. Ücretsiz EIN Başvurusu rehberinden faydalanarak ücretsiz EIN alabilirsiniz. EIN için diğer seçenek ücretli hizmet almaktır bizden 29$ karşılığında EIN başvuru hizmeti alabilirsiniz aynı gün işleme alıp sizin için tüm süreci yürütebiliriz. Ücretli hizmet almak için şirket kurulum sonrasında sipariş formunu doldurmanız yeterlidir.

Eyalet Gereksinimleri ve Vergiler

Federal Vergiler : LLC’lerin hepsi federal bir vergi kimlik numarası EIN gerektirir. Bir EIN, temel olarak bir sosyal güvenlik numarasının ticari versiyonudur ve önemli LLC işlevleri için kullanılır. LLC şirket gelirinizi Amerika vatandaşlarından sağlıyorsanız belirli bir cirodan sonra federal olarak devlete gelir vergisi ödemeniz gerekebilir.

Eyalet Gereksinimleri : New York’ta LLC’ler gelir olsun veya olmasın her yıl eyalete bir Yıllık Rapor sunmalıdır. Yıllık Rapor gereksinimlerini zamanında yerine getirmek gerekmektedir.

New York’ta Satış Vergisi Oranı

New York’ta Satış Vergisi : New York’ta %4 eyalet satış vergisi vardır ve yerel yönetimlerin %4,875’e kadar yerel opsiyon satış vergisi toplamasına izin verir. Eyalet genelinde, ortalama %4,254 yerel vergi toplayan toplam 639 yerel vergi yargı bölgesi bulunmaktadır.

Eyalet satış vergisiyle birleştirildiğinde, New York’taki en yüksek satış vergisi oranı Brooklyn , New York , Bronx , Staten Island ve Flushing şehirlerinde (ve diğer 54 şehirde) %8,875’tir.

İşletme Ruhsatı ve İzinlerinin Alınması

Her iş türü işletme ruhsatı gerektirmez. Mal satan çoğu şirket ve bazı hizmetler satan diğer şirketler, geçerli satış vergilerini toplamak ve ödemek için kullanılan bir satış vergisi sertifikası olan Yetki Belgesine ihtiyaç duyacaktır.

Profesyonel hizmet sunan bazı işletmelerin profesyonel bir lisans alması gerekir. New York Meslekler Ofisi lisanslı profesyonellerin (doktorlar, avukatlar ve Müşavirler gibi) bir listesini sunar. Lisanslı meslekler (berberler ve ev müfettişleri gibi) NY.gov sitesindedir.

Perakende satış yeri olmayan satıcıların bir Genel Satıcı lisansı almaları gerekebilir. Alkol satışı yapan işletmelerin içki ruhsatı alması zorunludur.

New York Business Express’in İşletme Sihirbazı sitesini ziyaret edin ve işiniz için hangi lisanslara ve izinlere ihtiyacınız olduğunu belirlemek için başvuru formunu doldurun. New York City’de bir işletme açıyorsanız , izin ve ruhsatlandırma ihtiyaçlarınızı belirlemek için NYC Business sitesini kullanın.

Yıllık Raporlama

New York LLC’ler iki yılda bir Bienal Beyannamesini New York Dışişleri Bakanlığı’na sunmalıdır. Bu formun amacı, LLC’nizi kimin yönettiği ve işletmenizle nasıl iletişim kuracağınız konusunda durumu güncel tutmaktır. Bienal Beyannamesi’nin dosyalanması 9$ dır.

Yıllık Rapor Tarihi:

Bienal Beyannamesi iki yılda bir, LLC’nizi ilk oluşturduğunuz ayın sonunda sona erecektir. Dolayısıyla, 2021 yılının Haziran ayında makale gönderdiyseniz, Bienal Bildiriminizi 2023 Haziran ayının sonuna kadar göndermeniz gerekir.

Yıllık raporunuzu eyalet web sitesinden kolaylıkla ödeyebilirsiniz.

LLC şirketler hakkında genel vergilendirme konuları ile ilgili daha fazla bilgi için Amerika’da Vergilendirme yazısına göz atabilirsiniz.

Northwest ile Online Şirket Kurma Videosu

Diğer Eyaletler ↴

Ziyaretçi Yorumları ↴

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.