İndirim Uyarısı
Anlaşmalı iş ortağımız Northwest 39$’ a LLC Şirket Kurulumu Yapıyor %60 İndirimden faydalanmak için Tıklayın!

Washington Eyaleti Hakkında Ön bilgi

Evergreen olarak bilinen eyalet sadece ortalamanın üzerinde yüzde 4,6’lık bir işsizlik oranına sahip olmakla kalmıyor, aynı zamanda gelişen bir teknoloji endüstrisi olarak yolunda hızla ilerliyor. Washington’un yıllık ekonomik faaliyetinin yüzde 17’sinden fazlasını teknoloji alt yapısı sağlıyor.

Ek olarak, güçlü bir hızlandırıcı ve inkübatör ağı, yeni başlayanların yerel kaynaklara ve sermaye yatırımına bağlanmasına yardımcı olur.

Washington eyaletinde şirket kurmak, Washington’da kurulacak LLC şirketin maliyetleri, en uygun fiyata şirket kurma ve bu aşamada atmanız gereken adımlara ait bir rehber hazırladık

Washington eyaletinde bir LLC şirket oluşturmak için Washington Secretary of State, Corporations and Charities Division bölümüne başvuru yapılması gerekiyor. Kurulum başvurusu için eyalete 200$ ödenir. Kurulum tamamlandıktan sonra size Articles of Organization adında şirket formasyon belgeniz teslim edilir belgeyi aldığınızda Washington LLC şirketinizi resmi olarak kurulmuş demektir.

Kurulum için bahsi geçen formasyon belgelerini kurulum aşamasında sizin yerinize destek alacağınız registered agent şirketi sunacaktır. Böylece sizin ekstra bir işlem yapmanıza gerek kalmaz. Şirketinizi kurmak için Northwest Registered Agent firmasından 39+ Eyalet dosyalama bedeli ödeyerek online hizmet alabilirsiniz.

Maliyetler

HizmetFiyatKurulumdaYıllık (yılda 1)
LLC Şirket Kurulumu Sırasında Devlete Ödenecek Bedel200$
Yıllık Ödeme60$
 • Kurulum bedeline ek olarak Northwest Acente bedeli olan 39$ ‘ı maliyete eklemeyi unutmayın
 • Gelecek yıl Northwest acentelik bedelini 125$ (adres dahil)  karşılığında yenileyebilirsiniz
 • Washington LLC’ler raporlama ödemelerini her yılda bir (60$) eyalete sunmalıdır
Northwest Avantajları

Northwest ile yaptığımız anlaşma sayesinde bazı ücretsiz avantajlara sahip olursunuz bunlar;

 • İş adresi ücrete dahildir
 • Aynı gün hızlı işleme alınır ve başvurunuz işlenir
 • Adresinize gelen evraklara online erişebilirsiniz
 • İlk yıl acentelik bedeli ücretsizdir
 • Sınırsız telefon ve e-posta desteği alırsınız
 • Ücretsiz işletme sözleşmesi sağlar
 • Ücretsiz üye sertifikası alırsınız
 • Gizlilik esastır
 • Bilgileriniz koruma altındadır

Northwest ile  (39$ + eyalet ücreti, Adres dahil) şirket kurmak için tıklayın!

Registered Agent Nedir?

Amerika’da ikamet etmeyen girişimciler için şirket kurma, eyaletten gelecek resmi evrakları teslim alma ve şirketin sağlıklı kalmasını sağlamak için hizmet veren acentelere Registered Agent denir.

Amerika’ da bir LLC kurmaya karar verdiğinizde Northwest en iyi seçeneklerden biridir. Northwest, şirketiniz için  ücretsiz bir posta adresi sağlar.

Farklı acenteler de var, diğer LLC kurulumu yapan Registered Agent (kayıtlı temsilci) firmalarının tam listesi ve detaylı  inceleme sayfasına bu linkten ulaşabilirsiniz.

Washington’da bir LLC Şirket Nasıl Kurulur?

Washington eyaletinde LLC kurarken 20 dolarlık bir ilk rapor sunulması gerekir. Diğer eyaletlerde bu tip bir uygulama nadiren bulunur. Fakat LLC şirketinizi Northwest ile kurarsanız 180 +20 dolarlık yani toplam 200 dolarlık kurulum bedelini hepsi içinde dahil ederek eyalete sunarlar.

Washington eyaletinde online olarak uzaktan bir LLC şirket kurabilirsiniz, eyaleti şahsen ziyaret etmenize gerek yoktur. Ayrıca ABD vatandaşı olmayan kişilerden kimlik veya pasaport istenmez.

Kurulum için bir kayıtlı temsilci acentesine (registered agent) ihtiyacınız olacak, bu acente kurulum için gerekli belgeleri eyalete sizin için hazırlayıp online olarak dosyalayacaktır.

Eğer Northwest acentesi ile işlem yaparsanız şirket adresi için ekstra ücret ödemenize gerek kalmaz çünkü bu acentenin tüm ABD eyaletlerinde ofisleri bulunmaktadır ve ofislerini iş adresi olarak kullanmanıza izin verir. Diğer detaylar aşağıdadır.

 1. Şirketinizin Adını Belirleyin: Öncelikle Washington‘da kurulacak LLC şirketinizin adını belirlemelisiniz. Eyalet veri tabanında daha önce bulunan şirket isimleri ile çakışma olmamasına özen gösterin. Eyalet web sitesinden aklınızdaki şirket adını içeren bir arama yapın ve isim kontrolü gerçekleştirin.
 2. Eyalet web sitesi güvenlik nedeni ile çoğu ülkeye kapalı olabilir erişim için ABD lokasyonlu VPN veya Opera Browser kullanabilirsiniz. Ayrıca isim seçme kuralları için LLC Şirket için İsmi Seçme rehberimize de ayrıca göz atabilirsiniz.
 3. Şirketiniz İçin Bir Alan Adı (Domain) Alabilirsiniz : Seçeceğiniz işletme adı için oluşturacağınız web sitesi alan adı daha önce kaydedilmiş mi kontrol edin. Namecheap ile hızlı bir şekilde bir şirket alan adı kaydedebilirsiniz, böylece gelecekte başka biri alan adınızı alamaz ve kullanamaz.

  0,88 dolardan başlayan fiyatlarla bir alan adı bulun

  powered by Namecheap

 4. Online Olarak Başvurunuzu Yapın: Şirketinizi kurmak ve devamında şirketin aktif kalabilmesi için bir Registered Agent (kayıtlı acente) belirleyin. Northwest en uygun fiyatlı ve en kaliteli seçenekler arasındadır. Buradaki linkten Northwest LLC kurulum başvuru sayfasına erişip şirketinizi online olarak kurmaları için sipariş verebilirsiniz. Northwest, yaptığınız başvurudaki sipariş formuna göre sizin için tüm işlemleri yerine getirecektir ve bu eyalette sizin Registered Agent’ınız olacaktır
 5. İşletme Sözleşmesi : Operating Agreement adı verilen işletme sözleşmesi, şirketin yönetim şeklini ve kurallarını belirler bir çok eyalette oluşturulması şart koşulmaz Washington‘da oluşturulması da şart değildir. Northwest, zaten sizin için şirket kurulum sonrasında ücretsiz olarak bir işletme sözleşmesi hazırlayıp tarafınıza elektronik olarak teslim edecektir. Eyalet şart koşmasa da oluşturulması önerilir fakat bu sözleşmeyi eyalete postalamanız veya elektronik olarak göndermeniz gerekmez hazırlayıp imzaladığınız bu sözleşmeyi elinizde tutmanız yeterlidir.

LLC şirketin onay ve kurulum süresi Washington eyaleti için 10- 14 gün arasındadır.

Washington eyaletinde LLC şirketiniz onaylandıktan sonra ne olacak?

 • Şirket kurulduktan LLC kurulum formasyon belgeniz size acenteniz tarafından dijital olarak teslim edilir.
 • Şirket kuruluş belgelerini (dijital olarak) aldıktan sonra IRS’ den Federal Kimlik Numarası (EIN) alın. EIN olmadan banka hesabı açamazsınız, sanal pos (stripe), paypal gibi ödeme sistemlerine kaydolamazsınız. EIN başvurusunu kendiniz de SS4 formunu doldurup IRS’ ye faxlayabilirsiniz. Ücretsiz EIN Başvurusu rehberinden faydalanarak ücretsiz EIN alabilirsiniz. EIN için diğer seçenek ücretli hizmet almaktır bizden 29$ karşılığında EIN başvuru hizmeti alabilirsiniz aynı gün işleme alıp sizin için tüm süreci yürütebiliriz. Ücretli hizmet almak için şirket kurulum sonrasında sipariş formunu doldurmanız yeterlidir.

Eyalet Gereksinimleri ve Vergiler

Federal Vergiler : LLC’lerin hepsi federal bir vergi kimlik numarası EIN gerektirir. Bir EIN, temel olarak bir sosyal güvenlik numarasının ticari versiyonudur ve önemli LLC işlevleri için kullanılır. LLC şirket gelirinizi Amerika vatandaşlarından sağlıyorsanız belirli bir cirodan sonra federal olarak devlete gelir vergisi ödemeniz gerekebilir.

Eyalet Gereksinimleri : Washington’da LLC’ler gelir olsun veya olmasın her yıl eyalete bir Yıllık Rapor sunmalıdır. Yıllık Rapor gereksinimlerini zamanında yerine getirmek gerekmektedir. Ayrıca eyalete ilk kurulumda ilk rapor adı verilen bir raporlama bedeli de ödenerek ilk rapor sunulmalıdır.

Washington’da Satış Vergisi Oranı

Washington’da Satış Vergisi : Washington’un %6,5 oranında eyalet satış vergisi vardır ve yerel yönetimlerin %3,1’e kadar yerel opsiyon satış vergisi toplamasına izin verir. Eyalet genelinde, ortalama %2,373 yerel vergi toplayan toplam 182 yerel vergi yargı bölgesi vardır.

Eyalet satış vergisiyle birleştirildiğinde, Washington’daki en yüksek satış vergisi oranı Lynnwood , Bothell , Everett , Edmonds ve Snohomish şehirlerinde (ve diğer iki şehirde) %10,6’dır.

İşletme Ruhsatı ve İzinlerinin Alınması

Washington eyaleti, eyalet ve yerel lisansların bir kombinasyonu yerine eyalet çapında bir işletme lisansı sunarak işletme ruhsatlandırmasını diğer birçok eyaletten daha kolay hale getiriyor. Bununla birlikte, belirli işletme veya meslek türleri için geçerli olan yerel lisanslar vardır ve bazı belediyelerin ek lisans gereklilikleri olabilir.

Washington’da İşletme Ruhsatına Ne Zaman İhtiyacınız Var?

Aşağıdaki kriterlerden herhangi birini karşılayan hemen hemen her işletme için Washington eyalet işletme ruhsatı gereklidir:

 • Satış vergisine tabi bir ürün veya hizmet satmak
 • Brüt gelir yıllık 12.000 $ veya daha yüksek
 • Tam yasal adından farklı bir adla iş yapmak
 • Çalışanları önümüzdeki 90 gün içinde işe almayı planlayan işletmeler
 • Özel ahşap ürünleri satan veya işleyen şirketler

İşletme sahipleri, bir Washington eyaleti işletme ruhsatı almak için Washington Gelir Departmanını (DOR) ziyaret etmelidir. Ek lisanslar veya eyalet çapında yürütülen belirli onaylar hakkında bilgi için, Washington’da işletme sahiplerinin belirli ihtiyaçlar ve gereksinimler hakkında daha fazla bilgi bulmasına yardımcı olacak bir eyalet onayları listesi ve İşletme Lisansı Sihirbazı vardır.

Yıllık Raporlama

Washington, LLC’lerin kurulumdan sonraki 120 gün içinde bir ilk rapor vermesini şart koşuyor. Gerekli bilgilerin çoğu, Formasyon Sertifikanızda listeleyeceğiniz bilgilerle aynıdır. Ancak, üyelerinizin/yöneticilerinizin adlarını ve adreslerinin yanı sıra iş amacınızın kısa bir açıklamasını da eklemeniz gerekir. İlk raporunuz Washington Dışişleri Bakanı’na sunulmalıdır ve 20 $’lık bir dosyalama ücreti gerektirir.

Ve bu işlemi her yıl tekrarlamanız gerekecek. Washington yıllık raporu, dosyalamanın daha pahalı olması (60 $) dışında ilk rapora benzer. Ayrıca devletin en güncel iş bilgilerinize sahip olmasını sağlar.

Yıllık Rapor Tarihi:

Washington yıllık raporunuz, yıl dönümü ayınızın son gününde teslim edilecektir. Bu ne anlama gelir? Diyelim ki 25 Nisan’da bir LLC kurdunuz. Bu durumda, yıllık raporunuzun süresi her yıl 30 Nisan’a kadar olacaktır.

LLC şirketler hakkında genel vergilendirme konuları ile ilgili daha fazla bilgi için Amerika’da Vergilendirme yazısına göz atabilirsiniz.

Northwest ile Online Şirket Kurma Videosu

Diğer Eyaletler ↴

Ziyaretçi Yorumları ↴

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.