Amerika’da E-ticaret Şirketi Kurmak

Amerika’ da E-ticaret şirketi kurma işine genel bakış

Amerika’da E-Ticaret Şirketi Kurmak, son yıllarda çok fazla ilgi görmeye başlayan bir trend haline geldi. Özellikle genç girişimcilerin altın bileziği ve ek gelir kaynağı haline gelen E-ticaret, yurt içinde ve yurt dışında oldukça yaygın kullanılan bir iş kolu oldu. Amerika’da e-ticaret şirketi kurmak Türkiye’ ye göre gayet kolay, hızlı ve masrafsızdır. Ayrıca şirketi kurduktan sonra devamındaki süreç hiç karmaşık değil.

Bu arada bu işlemlerin öncesinde Amerika’da kuracağınız e-ticaret şirketini ne amaçla kuracağınıza, karar vermelisiniz o ayrı bir konu fakat genellikle şu amaçlar için Amerika’da e-ticaret şirketi kuruluyor.

 • Stoksuz satış (Dropshipping) ile başkalarının ürünlerini ABD veya Dünyanın herhangi bir yerine satarak tedarikçilere sevk ettirme oldukça popülerdir. Kendi E-ticaret sitenizden başkalarının ürünlerini sergileyerek, tanıtımını yaparak ürünleri satmak için Amerika’da e-ticaret şirketi kurabilirsiniz.
 • Amazon FBA ile toplu olarak tedarik ettiğiniz ürünleri ABD’de ki Amazon depolarına gönderip Amazon üzerinden Dünyanın her yerine satabilirsiniz. Bunun için Amerika’da e-ticaret şirketi kurabilirsiniz.
 • Kendi ürünlerinizi başka ülkelere satabilirsiniz.
 • Dijital ürün veya hizmet satışı
 • Yazılım veya SAAS projeleri için

Bu ve bu tarz operasyonların tümü için Amerika’da e-ticaret şirketi kurmak isteyebilirsiniz. Aslında burada konumuz, ne için şirket kurulacağından çok nasıl ve hangi yolları izlemek gerektiğidir. Eğer ne iş yapacağınıza karar verdiyseniz ve hazırlıklarınızı yaptıysanız adım adım Amerika’da e-ticaret şirketi kurmaya başlayabiliriz.

Amerika’da e-ticaret işi kurmak için öncelikle Amerika’da bir LLC şirket kurmanız gerekecek. Sonrasındaki ihtiyaçlar ve işlem sırası aşağıdaki gibidir;

 1. Amerika’da Uzaktan Online Şirket Kurun
 2. EIN Numarası Alın (Amerika’ da kurduğunuz şirketinizin vergi numarasıdır)
 3. Amerika’ da Uzaktan Bir Banka Hesabı Açın
 4. E-ticaret Sitenize Bir Sanal Pos Bağlayın (Stripe Hesabı Açmak)

Eğer amazon FBA yapacaksanız 4. maddeyi atlayabilirsiniz çünkü ürünler Amazondan satıldığı için kendi e-ticaret sitenizin olmasına gerek yok dolayısı ile sanal pos sistemine ge gerek yok. Biz bu aşamayı atlamadan E-ticaret yapıyormuşuz gibi adımlara devam edeceğiz.

Şimdi adı adım bu 4 maddeyi ele alalım.

Amerika’ da Uzaktan Online Şirket Kurmak

Bunu bir çok kez belirttim ama bu yazı için tekrar belirteyim, Amerikan vatandaşı değilseniz şirketinizi kurarken direk kendiniz başvuru yapamıyorsunuz. Bunun için aracı bir acenteden hizmet alıp onları üzerinden kurulumu yapıyorsunuz. Bu aracı acentelere Registered Agent deniliyor. Ayrıca şirketti kurduktan sonra her yıl bu acentelere üyeliğinizi devam ettirmeniz gerekiyor.

Acenteye kurulum için kaydolmadan önce Amerika’da şirketimizi hangi eyalette kuracağımıza ve şirketin isminin ne olacağına karar vermemiz gerekiyor. Birazdan hangi acenteyi seçmeniz gerektiği konusunda fiyatlarıyla beraber size bir kaç alternatif sunacağım ama öncesinde şirketinizin kurulacağı eyaleti seçmeniz gerekiyor.

Amerika’da e-ticaret şirketi kurmak için hangi eyaleti seçmeliyim?

Bilindiği gibi Amerika’ da tam 50 adet eyalet var ve ticari anlamda iş yapabilmek için hepsinin birbirinden farklı özellikleri, yasaları bulunuyor. Bu kriterler saymakla bitmez fakat bizi ilgilendiren kısımlar, şirket kurulumu sırasında eyalete ödeyeceğimiz harç (bu harç onlarda dosyalama bedeli olarak geçiyor), yıllık devlete ödenmesi gereken genel ücret (buna da franchise tax yani franchise vergisi deniliyor) ve şirket tipine göre vergilendirme. Bunlar en önemli özelliklerdir.

Eğer Amerika’da kuracağınız e-ticaret şirketinden gelecekte büyük bir marka olacağı konusunda beklentiniz varsa, Delaware veya Nevada eyaletlerini düşünebilirsiniz. Fakat bu eyaletleri seçerseniz ilk kurulum ve yıllık maliyetleriniz, birazdan belirteceğim alternatif eyaletlere göre yüksek olur bilginiz olsun.

Benim çok büyük bir marka olma gibi bir durumum yok, sadece Amerika’da e-ticaret şirketi kurmak bana yeter diyorsanız Kentucky, Wyoming veya New Mexico gibi eyaletler tam size göre. Çünkü bu eyaletlerin ilk kurulum ücretleri ve yıllık masrafları Delaware – Nevada ikilisine göre oldukça düşük.

Aşağıdaki tabloda 2021 yılı itibari ile bir kaç eyaletin kurulum ve yıllık franchise tax ücretlerini görebilirsiniz.

EYALETLERKURULUM ÜCRETİ (TEK SEFERLİK)FRANCHISE TAX (HER YIL)
Delaware90$300$
Florida125$139$
New Mexico50$0$ (Yıllık Ücret Yok)
Wyoming100$52$
Kentucky (En Uygun)40$15$

Gördüğünüz gibi Kentuck, Wyoming ve New Mexico, Amerika’da e-ticaret şirketi kurmak için oldukça düşük maliyetli eyaletler.

Eğer şirketiniz LLC şirket olacaksa ve ortağınız yoksa (tek sahipli) vergilendirme ile ilgili çok ciddi avantajlarınız olur. Yine bu opsiyon üzerinden giderek tek sahipli bir LLC şirket kurma seçeneğini seçip kurulum yapılacak eyaleti de  Kentucky olarak belirliyoruz. Eğer tek sahipli LLC yerine, bir Corp şirketi kuracaksanız o zaman işler değişiyor ve her ay vergi beyanında bulunmanız, toplantı tutanakları tutmanız vb. işlemler gerekli. Ayrıca bu beyanlar için ABD’ de bir muhasebe şirketiyle anlaşmanız elzemdir. Konumuz Amerika’da e-ticaret şirketi kurmak ve bu şirketin tek sahipli bir LLC girişimi olduğunu var sayarak devam ediyoruz.

Amerika’da e-ticaret şirketi kurmak için bir acente seçin

Acente seçerken de hepsinin ayrı fiyat politikaları ve ek özellikleri olduğunu unutmayın. Eğer acente (Registere Agent) nedir, ne işe yarar merak ediyorsanız şu yazıma ayrı bir pencerede göz gezdirebilirsiniz.

Aslında bir çok seçeneğiniz var fakat bunlardan en uygun maliyetli olanları ve güvenilirleri şunlardır;

Bunlardan birini seçebilirsiniz veya daha farklı bir acente bulmak istiyorum diyorsanız yine seçim size kalmış.

Bu siteler ingilizcedir. Eğer dil sorununuz varsa Google chrome üzerindeki çeviri butonunu kullanarak yaklaşık 5 dakikada kaydınızı tamamlarsınız. Aşağıdaki linklerden bu acenteleri (şuan sadece iki acentenin tanıtım rehberi var fakat hemen hemen her acentenin sitesindeki adımlar aynıdır)kullanarak nasıl online olarak şirket kuracağınız konusunda adım adım rehberden ayrı bir sayfada faydalanabilirsiniz.

Northwest ile Amerika’ da Şirket Kurmak (New Mexico için hazırlanmış bir rehber fakat ilk adımda Kentucky seçebilirsiniz diğer tüm adımlar aynıdır)

Inc Authority ile Amerika’ da Şirket Kurmak (Kentucky eyaleti için şirket kurma adımlarını IncAuthority acentesi ile anlattığım rehber)

Yukarıdaki rehberlerden faydalanarak şirketinizi online olarak kurabilirsiniz. Bu rehberlerde EIN numarası acente üzerinden alınacak şekilde kurulum adımları anlatıldı ama sonrasında Amerika’dan EIN Numarası Almak rehberini hazırladım. EIN kendiniz alırsanız maliyetleriniz çok çok daha düşecektir.

EIN Numarası Alın

EIN, Employer Identification Number kısaltmasıdır ve Türkçe karşılığı da “Federal İşveren Kimlik Numarası ” veya “Federal Vergi Kimlik Numarası” olarak dilimize çevrilebilir. EIN, IRS tarafından verilir. IRS ise ABD’ nin Milli Vergi Bürosudur vergi ile ilgili tüm işlemlerden yetkili kuruluştur.

EIN, işletmeniz (LLC şirketiniz) için bir vergi kimlik numarası gibidir. IRS, vergi işlemlerinde, işletmenizi tanımlamak için bu dokuz basamaklı numarayı kullanacaktır. EIN, ayrıca ABD’ de bir banka hesabı açarken de sizden istenir. Bu numaraya sahip olmayan bir işletme banka hesabı açamaz. Bunun yanında Stripe gibi ödeme ağ geçitleri de bu EIN’i sizden kayıt sırasında isterler.

Kısacası ABD’de bir LLC şirket kurduktan sonra bu numara olmadan hiç bir şey yapamazsınız. Bu yüzden bu numarayı IRS den talep etmek şarttır.

EIN numarasını şirket kurarken seçtiğiniz acentenin kurulum paketine de ekleyebilirsiniz fakat bunun için sizden ekstra ücret talep ederler. Ortalama 50$ ile 200$ arasında ek maliyet demek. Eğer uğraşmak istemiyorum ve bunun için bütçem var diyorsanız kurulum aşamasında ekleyebilirsiniz fakat ben bunu ücretsiz de alabilirim seçeneğini seçebilirsiniz. Bunun için Amerika’ dan EIN Numarası Almak adlı yazımı okuyabilirsiniz burada ücretsiz olarak EIN alma işlemini anlattım.

EIN olmadan ABD’ de banka hesabı açamaz ve sanal pos alamazsınız. Ayrıca EIN numaranız olmazsa ticari faaliyet alanınız kısıtlanır, kısacası Amerika’da e-ticaret şirketi kurmak için EIN şarttır.

Amerika’ da Uzaktan Bir Banka Hesabı Açın

Şirket kurma sürecinden sonra karşınıza çıkan en büyük engel genellikle Amerika’ da bir banka hesabı açmak ve parayı bulunduğunuz ülkeye transfer etme sürecidir. Kazanılan para hangi bankaya aktarılır? Para transferi nasıl yapılır? Bana maliyeti ne olur? Gibi bir çok soru ve sorun kaçınılmazdır.

Bankalar, şirketlerin işini kolaylaştırmak için ellerinden geleni yapıyorlar, ancak Amerika gibi yurt dışında kurduğunuz bir şirkete banka hesabı açmak için ülkeyi ziyaret etmeyi şart koşuyorlar. Bu durumda girişimciler hayal kırıklığına uğrayarak girişimlerinden vaz geçiyor.

Uzaktan online olarak Amerika’ da bir banka hesabı açmak başlarda nispeten daha kolaydı fakat  Dropshipping’ in ve Amazon FBA’ nın tüm dünyada popüler olmasıyla birlikte çok fazla talep oluştu. Aynı zamanda durumu kötüye kullanım gibi sorunlar da beraberinde gelince uzaktan Amerika’ da banka hesabı açmak oldukça zorlaştı.

Ta ki Mercury Bank devreye girene kadar!

EIN numaranız geldikten sonra Mercury Bank’ a uzaktan bir şirket hesabı açabilirsiniz. Açtığınız hesap sizin Amerika’ da ki para akışınızı sağlayacaktır. Amerika’da e-ticaret şirketi kurduktan sonra ticaret yapmaya başladığınızda bir banka ile çalışmanız gerekiyor. Bunun için uzaktan hesap açabileceğiniz en kolay banka Mercury Banktır.

Amerika’da e-ticaret şirketi kurduktan ve EIN numaranız geldikten sonra artık banka hesabınızı kolaylıkla online olarak açabilirsiniz. Bunun için Amerika’ ya gitmenize gerek yok.

Peki Amerika’da e-ticaret şirketi kurduktan ve EIN geldikten sonra banka hesabını nasıl açacaksınız?

Sadece bir kaç kayıt ekranı ve istenen bilgileri sağladıktan kısa bir süre sonra hesabınız açılacaktır. Amerika’ da Banka Hesabı Açmak  adlı yazıma göz atıp, buradaki adımları uygulamanız yeterlidir. Üstelik Mercury Bank sizden, pasaport bile istemiyor kayıt adımları da gayet kolaydır ve bu bankaya hesap açmak ücretsizdir. Bunun yanında sizden teminat olarak hesabınızda para tutmanızı istemezler. Bankanın kuruluş amacı tamamen yabancı girişimcilere hizmet etmektir.

E-ticaret Sitenize Bir Sanal Pos Bağlayın

Amerika’da e-ticaret şirketi kurduktan, EIN aldıktan ve banka hesabını açtıktan sonra geriye tek bir iş kalıyor, buda E-ticaret sitenize sanal pos bağlamak. Yurt dışında e-ticaret yapmak isteyen tüm girişimlerin stripe gibi bir ödeme çözümüne ihtiyacı var. Stripe tüm dünyada kabul görmüş ve tüm e-ticaret alt yapılarına uygun bir sanal pos sağlayıcısıdır. Normal şartlarda Stripe’ ın destek verdiği ülkeler limitlidir ve Türkiye ne yazık ki bu ülkeler arasında değil. Fakat ABD’ de bir şirketiniz, EIN numaranız ve banka hesabınız varsa, Stripe hesabı açıp sanal pos almanıza bir engel kalmıyor.

Stripe hesabınızı açmadan önce E-ticaret sitenizi kurup, tüm sayfalarını ve ürün-hizmet girişlerini tamamlayıp hazır etmeniz gerekmektedir. Hatta E-ticaret sitenizi, banka hesabı açma adımından da önce tamamlamanız lazım çünkü banka hesabınızın onaylanması için, web sitenizin içeriğinin banka politikalarına uyumlu olması gerekiyor.

Özetlersek sanal pos için ve banka hesabı için E-Ticaret sitenizin ürün ve hizmetlerle dolu olması ve çalışıyor olması gerekmekte.

Bu gereksinimleri tamamladıktan sonra Stripe başvurusu yapabilirsiniz. Stripe, ücretsiz bir sanal pos sağlayıcısıdır. Ücretsiz derken sadece satış başına belirli bir komisyon keserler onun dışında sizden, aylık abonelik bedeli veya sabit ücret almazlar. Stripe gayet güvenilir bir şirkettir üstelik Woocommerce, Magento, Opencart, ve Shopify gibi hemen hemen bütün platformlara uyumludur. Her platforma uyumlu bir eklentisi veya API anahtarı bulunmaktadır.

Stripe hesabı açmak için online olarak bir kayıt işlemi yapmanız gerek. Eğer bunu nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız Doğrulanmış Bir Stripe Hesabı Açma yazısındaki rehberi adım adım uygulayabilirsiniz. Adımları uyguladıktan sonra artık onaylanmış ve doğrulanmış bir Stripe (Sanal Pos) hesabınız olacak. Bu sayede E-ticaret siteniz üzerinden ödemeleri stripe üzerine alabilecek ve oradan da Mercury Bank’ a dilediğiniz zaman aktarabileceksiniz.

Sonuç

Uzun ama sizin için bir o kadar da zevkli olacağına inandığım Amerika’da e-ticaret şirketi kurma süreci bundan ibarettir. Bu web sitesindeki adımları uygulayıp adım adım giderseniz artık Dünyanın 200 den fazla ülkesine sorgusuz sualsiz ürün veya hizmetlerinizi satabileceksiniz. Bunu Amerika’da kurduğunuz e-ticaret şirketi üzerinden yapacağınız için prosedürlerden ve gereksiz bürokrasilerden kurtulmuş olacaksınız.

Son olarak aklınızda vergilendirme ile ilgili bir çok soru gelebilir, yazının en başında da belirttiğim gibi bunun için ayrı bir yazı mevcut. Amerika’ da Vegilendirme konusu aklınızdaki tüm soruları yanıtlayacaktır. Vergi konusuna çok fazla takılmayın ABD’ de tek sahipli LLC şirketler sadece şahıs olarak görülüyor ve vergi konusunda sorun yaşamıyorsunuz. işiniz başlangıçta küçük olacaktır bu yüzden hiç sorun yok. Keşke belirli bir ciroya ulaşsanız da  (umarım daha fazlasını yapabilirsiniz)vergi ödeseniz 🙂

Umarım Amerika’da e-ticaret şirketi kurma yazımı beğenmişsinizdir. İmkanınız varsa yazımı paylaşarak daha fazla kitleye duyurma konusunda destek olursanız memnun olurum. Aklınıza takılan tüm noktaları, aşağıdaki yorum kısmından sorabilirsiniz.

Bol şanslar dilerim.

İlginizi Çekebilir ↴

Ziyaretçi Yorumları ↴

34 Yorum. Yeni Yorum

 • merhaba ben amerikada Delaware eyaletinde şirket kuracağım tek ortaklı bir şirket olucak ve amerika içi bir faliyet göstermeyeceğim yani amerika içi bir ticaretim olmayacak amerikan vatandaşı değilim gitmiyorum kısaca bağlantım yok bilgi aldığım kaynaklara göre benden vergi istenmiyormuş amerikaya satış yapmadığım sürece yani sadece yıllık 300 dolar harcımı ve kuracağım agentaya adres ve yetkili temsilci için düşük bir mebla ödeyeceğim onun dışında gelir vergisi kdv gibi tutarlar olmayacakmış bu doğrumudur iyi günler dilerim cevabınız için şimdiden teşekkürler

  Cevapla
 • Eren Bayrak
  1 Mart 2024

  Northwest ile şirket açarken türü Nonprofit Corporation olarak açarsam LLC’den ne farkı olur? EIN numarası alabilir miyim?

  Cevapla
  • Nazmi Özer
   1 Mart 2024

   Non profit kar amaci gütmeyen Abd de kurulu yardım kurumlari, dernekler gibi organizasyonlari isletme amaciyla kurulur. Bu tip bir sirketle Abd icinde ancak yardim kuruluşu isletebilirsiniz uzaktan eticaret yapamazsiniz. Muhtemelen Abd vatandaşlığınız yonsa ein de alamayabilirsiniz.

   Cevapla
 • Ozan kanat
  31 Ocak 2024

  Form 1040-NR yi doldurmamız için ssn gerekiyor galiba ssn Yi nasıl alacagız?

  Cevapla
  • Nazmi Özer
   31 Ocak 2024

   1. 1040 Nr bilginiz yoksa dolduramazsiniz. Bir cpa dan hizmet almaniz gerekecek.

   2. SSN gerekmiyor. Itin varsa itin numarasi giriliyor yoksa cpa geçici itin ile başvuru yapabilir.

   3. Ssn sadece Abd vatandaşlığı olan kişilere verilir. Başvuru ile alınamıyor

   Cevapla
   • Ozan kanat
    31 Ocak 2024

    Nazmi bey sağ olun bir sorum daha vardı federal gelir vergisi verme durumu en wz 1 eyalette Rkonomik nexus olustugundamı ortaya çıkıyor yoksa ne zaman cıkıyor?

    Cevapla
    • Nazmi Özer
     31 Ocak 2024

     Evet ekononik nexus tetiklendiğinde ortaya çıkıyor. Yoksa kazancınız abd kaynaklı olmadığı için sadece form 5472 doldurulması yeterli oluyor

     Cevapla
 • Merhabalar,
  çok faydalı bir yazı için teşekkür ederim.
  Benim merak ettiğim, amerikada şirket kurduktan sonra banka hesabı almamız gerekiyor ancak benim Benk of America bireysel banka hesabım mevcut, şirketi de kendi üstüme kursam yine de şirket hesabı açmak gerekiyor mu yoksa bireysel banka hesabı geçerli midir?

  Cevapla
  • Nazmi Özer
   26 Temmuz 2022

   Merhaba,

   Şirketi ne icin kullanacağınız önemli. Bireysel olarak ödeme alacaksaniz bireysel hesap kullanabilirsiniz fakat Stripe gibi bir kredi kartı ödeme agindan odeme tahsil edecekseniz Stripe sizden gelecekte bir şirket banka hesabi isteyebilir.

   Banka hesabi konusunu cok dert etmeyin Mercurybank artik ayni gün onay veriyor ve hesaplar ücretsiz olarak açılıyor. Ayrica sirketinize ait bir atm karti da ücretsiz olarak adresinize gönderiliyor.

   Profesyonel anlamda global pazarda E-ticaret yapacaksaniz sirketinizin adina bir Mercurybank hesabi açmanızi şiddetle tavsiye ederiz.

   Cevapla
 • omer hasmercan
  9 Ocak 2022

  merhaba, mercury bankta hesap actik diyelim, ve bir banka karti gonderecekler o benim sanal posta adresine gelecek muhtemelen ve onlar bana bunu gonderecekler sanirsam? oylemi?

  Cevapla
  • Merhaba,
   Hayır sanal ABD adresinize almak zorunda değilsiniz. Hesap açarken kartınızı ikamet ettiğiniz gerçek adresinize isteyebiliyorsunuz. Yani Türkiye ikamet adresinize gönderim seçeneğini işaretleyebiliyorsunuz. Bu şekilde seçerseniz, ücretsiz olarak 2 hafta gibi bir sürede kartınız posta ile elinize ulaşacak.

   Amerika şirket adresinizi seçmeyin eğer seçerseniz kart Amerika adresine (sanal adres dediğiniz yere) gider ve elinize geçmesi için adres şirketine ekstra ücret ödemek zorunda kalırsınız buna hiç gerek yok.

   Cevapla
 • Arslan
  5 Ocak 2022

  Merhabalar ben Amerika’da oturma ve çalışma izni sahibiyim green cardım var bu söylediğiniz tüm süreçler benim için de uygulanması gerekli mi mesela ein numarası gibi çünkü Ssn im var , eğer süreç aynı değilse kısaca bizler için de açıklayabilir misiniz şimdiden teşekkür ederim

  Cevapla
  • Eger Ssn sahibiyseniz LLC şirketinizi kurduktan sonra 15 dk içinde IRS web sitesinden EIN alabilirsiniz.

   SSN sahibi olduğunuzdan dolayı Paypal hesabi açma ve bir cok platforma kolay kaydolma ayrıcalığınız var.

   Fakat greencard sahibi olduğunuz için LLC den elde ettiğiniz gelir direk size yansiyacak ve bu aşamada bazi vergileri sorgusuz ödemeniz gerekecek. Sizin durumunuz icin IRS web sitesinde bir cok bilgi var arastirmaniz menfaatinize olur.

   Cevapla
 • Merhaba… Bazı paylaşımlarınızı okudum. Hepsi de değerli bilgiler… Ben Amerika’da bir ürün değil ama hizmet satmak istiyorum. Web tasarım ve yazılımı ve kreatif reklam ajansı hizmeti…Orada sanal bir ofis adresi ve vergi mükellefiyeti olan resmi bir yapıda… Fakat bunu fiziken Amerika’da bulunmadan uzaktan yönetmek istiyorum. Dolayısıyla ne yaptığımı ve nasıl yaptığımı açık ifadelerle anlatan bir web sitem olacak. Web sitemden bana ulaşan müşterilerle yapılacak olan proje için anlaşmamız halinde yasal (ABD yasalarına göre) bir sözleşme ile işi başlatmayı planlıyorum. Çünkü Amerikalı müşterinin işi bana verirken tam güven içinde olmasını istiyorum. Ödeme planı ise elbette benim de zarara uğramayacağım bir şekilde kurgu ile; orada açacak olduğum banka hesabına aktarılmasını sağlamak istiyorum. Bütün bunları Amerika’ya gitmeden organize edebilir miyim? Ayrıca web sitemden hazır tasarım paketleri satmak istesem, burada yaptıracağım kodlama alt yapısı Amerika’daki bankalara entegre olabiliyor mu? Bu konuda bilginiz varsa ve paylaşırsanız çok mutlu olurum.

  Cevapla
  • Merhaba,

   Abd ye gitmeden uzaktan pek tabi böyle bir yapiyi cok rahat kurabilirsiniz. Stripe gibi sanal pos sistemlerine sitenizi entegre ederek dolar cinsinden odeme alıp Amerikadaki bankaniza aktarabilirsiniz.

   Blogunuzdaki yöntemlerle şirketinizi kurarak stripe ve banka hesaplarinizi kendiniz de açabilirsiniz. Veya bununla ilgili bizden hizmet te alabilirsiniz.

   Cevapla
 • Merhaba.Kentucy en uygun yazilmis, Kentucy de sirket sadece 55 dolar yazilmis.Sorum şu neden herkes Wyoming ve Delaware tercih ediyor Kentucy varken ? yani bedava peynir fare kapaninda olur misaliyle soyluyorum) sirket acacagim da Kentucy 55 dolar ve diger uygunluklar kulaga hos geliyor ama hemen hemen herkes diger 2 eyaletde aciyor. Belki bu eyaletde diger eyaletlere nisbetde vergiler daha fazla ? ola bilirmi

  Cevapla
  • Merhaba,

   Aslında güzel bur soru sordunuz bu tip sorular daha once de yanıtladı ama tekrar özetleyelim.

   Yabanci bir şirket kurarken eyalet seçimi genellikle iş tipine gore değişiyor. Örneğin Amazoncular daha çok Wyoming tercih ediyor çünkü resale certificate almak kolay ve toptancilar wyoming llc lere daha sicak bakıyor. Delaware daha cok geleceğe dönük yatırım almak amaçlı daha büyük projelerde tercih ediliyor. Kentucky ise daha cok stripe gibi ödeme ag gecitlerine ihtiyaci olan dropshipping, eticaret sektörüne yonelik tercih ediliyor cunku yillik masrafları uygun ve işlerini gören bir çözüm.

   Vergi tarafı nereye satis yaptığınıza, ne is yaptığınıza, oradaki fiziksel baglantiniza gore değişiyor her koşulda yabancı bir sirket te olsa bir şekilde vergi ödeniyor. Abd içinden gelir elde ettiğiniz bir işiniz var ise zaten yillik limitlerin olduğunu ve ulaştığınizda gelir vergisi ödeyeceğinizi biliyor olmalısınız. Bu asamada eyalet ile ilgili pek bir avantaj yok çünkü vergi Abd ye federal çapta ödeniyor ister Delaware, ister Kentucky veya Wy. Fark etmiyor.

   Kentucky de bir abd eyaleti ve bedava degil az da olsa bir odeme yapıyorsunuz is yapma şeklinizde bir sinir oluşturmuyorsa neden her yil Delaware eyaletine 300$ odeyesiniz? Tabii ki maddi gücünüz varsa odeye de bilirsiniz sizi bu konuda kimse yargilamaz.

   Ne is yapacağınızi zaten biliyor olmalısınız ki şirket kurma aşamasına kadar gelmişsiniz bundan sonra eyalet secmek kalıyor geriye bu bilgiler ışığında eyaletinizi seçip işlemlere başlayabilirsiniz.

   Umarim faydalı olmuştur bol şanslar dilerim.

   Cevapla
 • satış vergisi limiti aşıldığında mı gelir vergisi durumu oluyor ?

  Cevapla
  • Satış vergisi limiti aşıldığında satis vergisi toplamaya başlarsınız.Tabi kullandığınız platforma, satis yaptığınız coğrafyaya gore gelir vergisini de tetikler bu durum. Ayrica stripe gibi bir odeme ag geçidi kullanıyorsanız Abd icinden bireylere yıllık 20 bin usd cirodan veya 200 islemden sonra size 1099k gonderirler. Bu bildirim irs ye otomatik gittigi icin vergiye tabi olursunuz. Bu şartlarda yıl sonunda gelir verginizi ödemeniz gerekir.

   Cevapla
 • merhaba . benim öğrenmek istediğim amerikada şirketimiz banka hesabımız shopify sitemi
  z tamam.depomuzu da tuttuk. amazonda ve shopify da satış yapacağız. işlerimizi basit ,düşük maliyetli yürütmek için nasıl bir alt yapı kurmalıyz. shopify ,pazaryerleri ve kargo firmaları hazır entegrasyonu olan bir erp varmı maliyeti yüksek olmayan. aynı zamanda ayrıca bunu müşterilerden gelen yorumlar ve talepleri de tek yerden takip etmek istiyorum. bana önereceğiniz bir yöntem veya şirket varmı. teşekkür ederim.

  Cevapla
 • YALÇIN
  23 Mart 2021

  Merhabalar, öncelikle çok harika bir blog site. Başka hiç kimsenin anlatmadıklarını anlatmışsınız hem de örneklerle ve alternatifli tavsiyelerle. Tebrik ediyorum.
  Ortağımla beraber Amerika’da LLC şirket kurup Amazon’da hesap açmak istiyoruz. Fakat yazılarınızda genelde tek kişilik şirket kurulumu üzerinde durmuşsunuz. Bizim gibiler(1 ortaklı şirket) için hangi eyalet daha uygun olur veya bizi ne tür prosedürler bekliyor, yansıyacak maliyetler ve vergilendirmeler nasıl ve ne kadar? açıkçası kafam soru işaretleri ile dolu.
  Bir de startpack.io gibi(utility bill) hizmet veren bildiğiniz başka firmalar da var mı?
  Bilgilendirirseniz seviniriz.
  Teşekkürler.

  Cevapla
  • Rica ederim burada anlattığım yöntemler kendi deneyimlerimden ortaya çıkan içerikler. Yani kendim çok ortaklı bir LLC kurup işletmediğim için genellikle o konu ile ilgili bilgiler vermiyorum. Çok ortaklı LLC kurulumu aslında pek farklı değil eyalet olarak yine Kentuck tercih edebilirsiniz kapatmak ve yıllık ücretleri az. Çok üyeli kurulumda sadece sözleşmelerde ve evraklarda üyeler listesi oluyor. Operation agreement denilen sözleşmenin muhakkak olması gerekiyor.

   Vergi tarafı için uzman bir CPA ile konuşmanız gerekli burada bir liste var : https://startupsole.com/amerika-muhasebe-firmalari/ ilk sıradaki uzman, ücretsiz telefon danışmanlığı da veriyor isterseniz bir randevu alıp ona işinizi anlatın amazon konusunda oldukça bilgili. Tek üyeli LLC, ABD’de dikkate alınmayan bir şahıs işletmesi olarak dikkate alınmayan yapı olduğu için çok üyelide olduğu gibi gerçek şirketler gibi vergilendirilmiyor. Doldurulan formlar, beyannameler tek üyeliye göre farklı inanın vergi konusunda sizi yanlış yönlendirmek istemiyorum o yüzden tavsiye ettiğim CPA ile konuyu etraflıca konuşun

   Cevapla
   • YALÇIN
    27 Mart 2021

    Tekrar merhaba, öncelikle teşekkür ederiz yardımınız için. Biz, öneriniz ”startpack.io” ile çalışmaya karar verdik.
    769$ paket fiyatı, 40$ Kentucky eyalet ücreti, 200$ çoklu ortaklıklarda dosyalama ücreti. Toplamda 1009$ fatura çıkıyor.
    Peki, amazon hesabımız açıldıktan sonra hala Utility Bill’e ihtiyacımız kalacak mı?

    Cevapla
    • Merhaba Yalçın bey,

     Bu konu sizi aydınlatacaktır utility bill e gerek yok :https://startupsole.com/amazon-icin-amerikada-sirket-kurmak/

     Muhtemelen kalacak çünkü adres doğrulaması için Amazon sizden utility bill isteyecek o aşamada sorun yaşayabilirsiniz. İsterseniz bu konuyu startpack’ten Arjun’a açın kendisi gayet ilgili ve bu konularda bilgilidir. Bizim sitemizden geldiğinizi ve kaygılarınızı e-posta yoluyla detaylıca kendisine aktarın muhakkak sizi daha iyi yönlendirecektir. Bu arada verdikleri adres (utility bill için) Wyoming’de olabilir bu yüzden Amazon da adreslerin birbiri ile eşleşmesi için şirketi Wyoming’de kurmak gerekebilir çünkü şirket adresinizin fatura ile aynı adreste olduğunu kanıtlamak için bu hizmeti alıyorsunuz ki doğrulama başarılı olsun. Tüm bu detayları konuşmanız lazım çünkü belli bir miktar yatırım yapacaksınız bu aşamada sorun yaşamanızı istemem inanın.

     Ayrıca bu makalede Amazon’da adım adım dğrulanmış hesabın nasıl açılacağını da anlatmışlar bilginiz olsun : https://www.startpack.io/blog/the-ultimate-guide-to-selling-on-amazon

     Cevapla
    • o.tenekeci
     6 Mayıs 2021

     Yalçın bey merhaba. Sorunuza cevap bulabildiniz mi? 769 usd lik paket iş görüyor muymuş?

     Cevapla
 • ITIN, SSN her neyse işte anladınız. Biz sadece ITIN alamazmıyız şirketsiz ITIN alıp bireysel taximizi verelim.

  Cevapla
  • Itin almak için sirkete gerek yok ama sirket olmadan nerede nasil is yapacaksiniz? Yaptiginiz ise gore değişir örneğin ödeme ag geçitleri (stripe) bireysel olarak hesap acmaniza izin vermez. Banka hesabi acamazsiniz. Is yapamadiktan sonra itin ne ise yarayacak pek anlayamadim.

   Cevapla
  • Osman Güzelbilen
   3 Nisan 2022

   Tüm bilgilendirmeler okadar açık ve net ki harikasınız,sizlere ve emek sarfeden herkese teşekkür ederim. İlk defa bir siteyi bu kadar çok beğendim. 👍

   Cevapla
 • EIN, EIN, LLC kuruyorum ve EIN değilde SSN neden mi şirkette çalışan tek kişi biziz. Başka bir çalışanımız yok sole proprietors olacak. Yanlışmıyım hep yazılarda EIN geçiyor SSN neden bahsedilmemiş. Teşekkürler

  Cevapla
  • Çünkü SSN için Abd vatandaşı olmanız gerekiyor. Ssn sadece Abd vatandaşı olanlara devlet tarafından verilir yani istesenizde alamazsınız. Bu yüzden bir yabancı olarak LLC şirketiniz için almaniz gereken ve ihtiyacınız olan EIN dir.

   Cevapla
 • Merhaba, Değerli paylaşımlarınız için teşekkürler,hemen hemen tüm yazılarınızı paylaşımlarınızı okudum ,aşağıda paylaştığım konuya ilişkin cevap verirseniz memnun olurum.
  incauthority de kayıt olurken yazacağımız business name Örneğin şirket ismimiz falanca.com olarak girdim, haricinde başka proje sitelerimiz üzerinden işlem yapabilir miyiz?
  dropshipping için farklı farklı projelerde sitelerim olacak, örneğin sitelerim kedi.com – pamuk.com vb. siteler ingilizce Amerika da satış yapmak istediğim ayrı ayrı siteler olacak ama şirketin ana adresi falanca.com bu durumda mevzuata aykırı davranmış olur muyuz çünkü her sitem için şirket kurmayacağım diye düşünüyorum. Teşekkürler

  Cevapla
  • Merhabalar, yorumunuz için ben teşekkür ederim.

   Yorumunuz spama düşmüş o yüzden geç gördük kusura bakmayın. Sorunuza gelince aynı şirket üzerinden farklı projeler yürütebilirsiniz sonuçta örnek verdiğiniz tüm yollar e-ticarete çıkıyor. Yani aynı şirket üzerinden farklı siteler üzerinden e-ticaret yapıyorsunuz mevzuata aykırı bir durum yok.

   Ödeme almak için stripe kullanacağınızı var sayarak konuya cevap vermek gerekirse;

   Stripe’ta multiple account özelliği bulunur ve her web sitesi için ayrı bir işletme hesabı açmanız gerekecek fakat hesap açarken işletme bilgileri ve vergi numarası aynı olmak şertıyla sadece site adresinizi değiştirerek yeni alt hesaplar açabiliyorsunuz.

   Stripe şöyle diyor: “Aynı tüzel kişilik altında faaliyet gösteren birden çok projeniz veya işletmeniz varsa, birden çok hesapta aynı vergi numarasını ve işletme bilgilerini kullanabilirsiniz. Müşterinin kafasının karışmasını önlemek için uygun genel işletme bilgilerini sağladığınızdan emin olun .” Kaynak : https://stripe.com/docs/multiple-accounts

   Özet : Business name olarak şirketinizi “Falanca LLC” olarak kurdunuz ve stripe hesabı açarken ilk siteniz falanca.com

   Bir site daha açtınız bu da kedi.com olsun, Stripe hesabına yeni bir işletme hesabı eklerken Şirket adınız yine Falanca LLC olacak ama ödeme alacağınız web sitesini kedi.com olarak gireceksiniz.

   Bu şekilde bir çok alt hesap (her e-ticaret siteniz için) açabilirsiniz her hesap açılışında şirket adınız Falanca LLC ve EIN numaranız Falanca LLC adına aldığınız numara olmak şartıyla Stripe buna izin vermektedir. Tabii ki e-ticaret siteleriniz onların onayladığı türden bir site ise.

   Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.