LLC Nedir? LLC Şirket Tanımı

Amerika Birleşik Devletleri’ne özgü bir iş yapısı olan LLC hakkında bilinmesi gereken tüm detayları derlemeye çalıştık.

LLC Nedir?

LLC Şirket Kurulumu

LLC Şirket Vergilendirmesi

Amerika’da LLC şirket kurmadan önce bilinmesi gereken tüm detayları bu rehber sayesinde öğreneceksiniz.

Amerika’da 50 eyalet bulunur ve bu eyaletlerde uzaktan şirket kurmak mümkündür. Aşağıdaki menüden eyalet seçerek detaylı bilgi edinebilirsiniz

İndirim Uyarısı
Anlaşmalı iş ortağımız Northwest 39$’ a LLC Şirket Kurulumu Yapıyor %60 İndirimden faydalanmak için Tıklayın!

LLC Şirket Tanımı

LLC nedir? Ne anlama gelir?Rehberimize ilk olarak LLC tanımıyla başlayalım ardından sırasıyla LLC ile ilgili diğer detaylara değinerek devam edeceğiz.

LLC Nedir?

LLC, Limited Şirket anlamına gelen ABD’ye özgü bir iş yapısıdır. LLC açılımı :”Limited Liability Company” dir. LLC dilimize sınırlı sorumluluk şirketi olarak çevrilebilir.

LLC, Ortak bir iş yapısının veya şahıs şirketinin doğrudan vergilendirmesini, bir şirketin sınırlı sorumluluğu ile birleştirebilen bir iş yapısıdır. Çoğunlukla LLC şirket olarak tabir ettiğimiz bu iş yapısı aslında ABD eyalet yasalarına göre bir şirket değildir. LLC, bir şirketin yasal şeklidir.

LLC Şirket Neden Kurulur?

LLC olarak adlandırılan Sınırlı Sorumluluk Şirketi, bir işe açılan olası davalar durumunda, sahiplerinin kişisel varlıklarını (ev, araba, gayrimenkul, mal varlığı veya kişisel banka hesapları) koruyan bir iş yapısıdır.

LLC kurmanın birden çok amacı olabilir.

Bunları, ABD’de yaşayanlar ve ABD dışında yaşayanlar olarak ikiye ayırabiliriz.

ABD’de Yaşayanlar Neden LLC Şirket Kurmak İstiyor?

ABD’de yaşayanların LLC şirket kurma nedenlerinin başında kişisel varlıkları korumak geliyor.

Bireyler eyaletlerinde bir LLC oluşturarak, işletme ve şahsi varlıkları (gayrimenkul, araç, tekne, uçak, banka hesabı v.b.) arasına koruyucu bir duvar oluşturabilir.

Birisi LLC şirkete dava açarsa, yalnızca ticari borçlar ve ticari alacakların peşine düşebilir.

Kişisel varlıklar ve taşınmazlar güvence altındadır.

Kişisel varlıklar bir işin ticari parçası sayılmaz. Bir LLC kurmaksızın kişinin işi hakkında dava açılırsa kişisel varlıkları risk altındadır.

ABD’de yaşayan kişiler mal varlıklarını korumanın yanında ticaret yapabilmek için de LLC şirket kurabilirler.

Ticaret her türden olabilir örneğin; bir dükkan, fiziksel bir mağaza veya e-ticaret işi olabilir.

ABD’de Yaşamayanların LLC Şirket Kurma Amacı

ABD’de yaşamayanların (ABD vatandaşı olmayan, başka ülkedeki yabancılar) ABD’de bir LLC kurma nedenlerinin başında ticaret gelir.

Bu ticaret, uzaktan yönetilen fiziksel bir mağaza, ABD’de bir şube veya online bir E-ticaret işi olabilir.

Son dönemlerde Türkiye’den bir çok girişimci özellikle Dropshipping, Amazon FBA, Etsy, Ebay veya dijital ürün-hizmet ticareti için ABD’de LLC kurmaktalar.

ABD’ dışı kişilerin bir LLC kurmalarının diğer sebebi de vergilendirme rahatlığı, yurt dışından kredi kartları ile kolay ödeme alabilme ve oradaki işinden elde ettiği geliri ülkesine bir banka hesabı üzerinden transfer edebilmektir.

LLC Sahipleri

Bir LLC’nin sahibine üye (Member) denir.

 • Bir LLC tek bir kişiye ait olabilir bu tip bir yapıya tek üyeli LLC (Single-Member LLC) denir.
 • LLC, birden çok kişiye ait ortaklı bir yapıda da olabilir buna da çok üyeli LLC (Multi-Member LLC) denir.

LLC Şirket Nasıl Kurulur?

LLC şirketler, ABD eyaletlerinin Dışişleri Bakanlıkları veya bu işlemler için ayrılmış departmanlara bir başvuru formu dosyalanarak ve tek seferlik dosyalama ücreti ödenerek oluşturulur.

ABD’de her bir eyaletin LLC kurulumu için bir sefere mahsus dosyalama ücreti bulunur.

Bu ücretler her eyalete göre farklılık gösterir.

Amerika’da Şirket Kurma Maliyeti sayfamızda, ABD’de ki tüm eyaletlere ait kurulum masrafları ve yıllık standart harç ücretlerini bulabilirsiniz.

Ayrıca 50 eyalet sayfamızda eyalet bazında vergiler, kurulum prosedürleri ve yıllık ödemeler gibi detaylar bulunur ayrıca bakabilirsiniz.

LLC ve Corparation

LLC ile şirket terimleri çoğu zaman karıştırılıyor. LLC, Limited Liability Company dir, sonu Company olarak biter. Fakat asıl şirket, Corparation’ dır. Yani Company ve Corparation bu aşamada farklı anlamlar ifade ediyor.

Çoğumuz LLC şirket terimini kullanıyoruz fakat aslen LLC şirket diye bir terim aslında yoktur. Ya LLC, ya da Corporation olarak belirtmek gerekmektedir.

LLC mi? Yoksa Corporation (C-corp) mu daha iyi?

LLC ile Corporation birbirinden farklı özelliklerdedir bunlardan bazılarını belirtelim.

 • LLC’ler bir yönetim kurulu üyesi seçmez fakat Corporation yapısında yönetim kurulu üyesi olmak zorundadır.
 • LLC’ler yönetim kurulu toplantısı gerçekleştirmez fakat Corporation gerçekleştirir.
 • LLC’lerin yaptığı toplantılara dair kayıt tutma zorunluluğu yoktur fakat Corporation yapısında her toplantı kayıt altına alınmalıdır.
 • LLC’ler çifte vergilendirmeden muaftır Corporation değildir.
 • LLC’ler kararları istedikleri gibi uygular ama Corporation bunu LLC kadar kolay yapamaz.

LLC’ler küçük işletmeler, e-ticaret yapanlar, yabacılar ve özellikle girişimciler için en iyi tercihtir.

LLC Şirket Kurma Maliyetleri

Bir LLC kurmak Corporation yapısına göre daha ucuzdur. LLC kurmak için bir Registered Agent ücreti bir de eyalete dosyalama ücreti ödemeniz yeterlidir.

LLC şirket kurulum maliyeti seçilen eyalete göre yaklaşık 90$ ila 200$ gibi bir fiyat aralığındadır. ABD’ dışında yaşasanız bile uzaktan kolaylıkla online LLC kurabilirsiniz.

LLC Şirket Avantajları

LLC’ler Corporation tipindeki yapılara göre çok fazla masraf be bakım gerektirmez.

Bir LLC kurduktan sonra bu yapıyı ayakta tutmak için yapılması gereken birkaç rutin işlem vardır.

Başka ekstra bir şeye gerek yoktur. Bunları şöyle listeleyebiliriz;

 • Yıllık rapor ve harç : Yıllık olarak eyalete raporlama yapılmalıdır. Bir çok eyalet yıllık raporlama sırasında ücret talep eder. Bu ücretler eyalete göre değişir. Buradan bazı eyaletlerin yıllık ücretlerini görebilirsiniz. Eyalet raporlaması tüm eyaletlerin web sitelerindeki kolay ödeme araçları ile hızlıca yapılabilir.
 • Registered Agent (kayıtlı temsilci) ücreti : Şirketinizi ABD’de temsil eden kayıt acenteleri kurabilir ve şirketinizi sağlıklı tutabilirsiniz. Bu acenteler yıllık bazda adres ve acentelik ücreti alırlar. Bu ücretler ortalama 125$ civarındadır.

ABD’de Uzaktan Bir LLC Nasıl Kurulur?

Aslında baştan planlama yapılarak bazı kararları aldıktan sonra bir kayıt acentesi vasıtasıyla 10 dakikada LLC başvurusunu yapabilirsiniz.

Toplamda bir kaç gün içinde LLC kurulmuş olur. Amerika’da (Wyoming eyaletinde) Şirketi Kurmak rehberinde bir LLC’nin kuruluş süreci adım adım anlatılmıştır. Daha da basit bir anlatımla süreç şu şekilde işler:

 1. Öncelikle bir eyalet seçmelisiniz. ABD’ de bir çok eyalet bulunur ve her eyaletin kendine göre yasaları vardır. Ayrıca LLC kurulum ücretleri ve yıllık raporlama maliyetleri eyaletlere göre değişir. Bu linkte detaylı bilgi mevcuttur.
 2. Eyalet seçiminden sonra şirketinizin adını belirlemelisiniz. Eyalet veri tabanında daha önce bulunan isimler, seçtiğiniz isimle aynı olabilir. Bu yüzden planladığınız eyaletin web sitesinde bir arama yapın ve isim kontrolü gerçekleştirin. Ayrıca hazırladığım LLC Şirket için İsmi Seçme rehberine göz atabilirsiniz.
 3. Bir Registered Agent (LLC şirket kurulum hizmeti veren yasal kurumdur) seçin. Sitemizde hangisini seçeceğinize dair bir çok bilgi ve fiyatlandırmaları mevcut bu sayfadan tam listeye ve incelemelerine ulaşabilirsiniz. Genellikle Northwest tercih edilir.
 4. Registered Agent seçtikten sonra seçtiğiniz şirketin (Registered Agent sitesinin) web sitesi üzerinden başvuru yapabilirsiniz.

Ayrıca LLC kurulumundan sonra banka hesabı açabilmek ve ABD’ de sanal pos (stripe) alabilmek için LLC  şirketinize EIN’e (Federal Vergi Kimlik Numarası) almanız gerekiyor. EIN, ABD iç gelir idaresi (IRS) tarafından ücretsiz olarak verilir. LLC kurduktan sonra, ücretsiz olarak EIN alabilmek için Amerika’dan EIN Numarası Almak rehberindeki kolay adımları  uygulayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir ↴

Ziyaretçi Yorumları ↴

12 Yorum. Yeni Yorum

 • Delawarede 2021 Mayıs’ta kurulmuş bir LLC sirketim var. Hiçbir ticaretim olmadi bir vergi de ödemedim. Banka hesabı vb de hiçbir şeyim yok yani alabilecekleri de bir şey yok. Kapatmak eyalet vergilerinden dolayı çok masraflı ve anlamsız görünüyor. 3 yılı doldurunca kendi kendine tasnif edilmek zorunda mı?

  Cevapla
  • Nazmi Özer
   27 Aralık 2023

   Eyalette hiç bir yillik ödeme yapmadıysaniz muhtemelen şirketiniz idari olarak feshedilmistir. Ein numaranız ile bankalara veya platformlara kaydolup ticaret yaptıysanız vergi beyani verip ein numaranızı iptal etmenizide fayda var

   Cevapla
 • Merhaba LLC kurarken yurutecegi faaliyet alanlari daha sonradan degistirilebiliyormu? Ekleme yapilirmi? Ekleme yapilirsa ne kadar sure alir ve maliyeti varmidir?

  Cevapla
  • Nazmi Özer
   13 Temmuz 2023

   Merhaba,

   Llc lerde kurulum sirasinda herhangi bir faaliyet alani secilmiyor böyle bir durum yok. Llc ile her tipte is yapabilirsiniz ancak yol sonu vergi beyani verilecekise muhasebeciler faaliyet alanlarini sorarlar ona göre ilgili alan işaretlenip irs e bildirilir.

   Cevapla
 • Muhammet Ali
  7 Haziran 2023

  Merhabalar, LLC şirket için başvuru yaptım, başvurum onaylandı ve bana 3 tane initial filing ve 1 tane filing document dosyaları gönderildi bunları saklamam mı gerekiyor yoksa imzalayıp vs ya da başka bir şey yapmam gerekiyor mu bununla ilgili detaylı bilgi verirseniz çok sevinirim. İyi günler.

  Cevapla
 • Merhaba,
  LLC’ler çifte vergilendirmeden muaftır, ne demek. Yani sadece mukim ülke mi vergiliyor?

  Cevapla
  • Nazmi Özer
   8 Şubat 2023

   Corporation sirletlere kiyasla Abd de cifte vergi odemez. Corporation tipindeki sirketler hem sirket olarak vergilendirilir hemde sirket hissedarlari gelir vergisi oder. Buna göre LLC lerin vergilerini sadece sirket hissedari öder.

   Cevapla
 • Merhabalar
  Öncelikle bilgiler için çok teşekkürler! Amazon noktasında ek bir malumatınız var mı bilmiyorum ama bir şey sormak istiyorum mümkünse. Ben halihazırda Amazon satıcısıyım. Vergi konusunda sıkıntı yaşamamak için 1-2 ay sonra LLC şirket kurulumu gerçekleştirip Amazon’da business hesaba geçip vergi numarası alıp Amazona işlemeyi planlıyorum. Son zamanlarda değişik gruplarda Amazon’un utility bill talep ettiği ifade ediliyor. Acaba bir duyum ya da bilginiz var mıdır? Bir de şirketin 2 ortaklı olması durumunda prosedür, işleyiş, masraflar noktasında bir farklılık olur mu? Teşekkürler

  Cevapla
  • Merhaba,
   Bu konu hakkında detaylı bir rehberimiz var bu bağlantıyı takip edebilirsiniz. Amazon artık utility bill istemiyor Amazon için şirketinizi Wyoming de kurmanızı tavsiye ederiz. https://startupsole.com/amazon-icin-amerikada-sirket-kurmak/
   Ayrıca bağlantıdaki konu altında bulunan yorumlar sizin için faydalı olacaktır. İki ortaklı yapı LLC’lerin vergi avantajını götürebiliyor bu sebeple mümkün oldukça tek üyeli LLC kurmakta fayda var.

   Cevapla
  • Merhaba,
   Öncelikle detaylı bilgilendirmeniz için teşekkür ederim. ABD ve Türkiye arasında çifte vergilendirmeyi önleme alaşması mevcut. Türkiye’de yerleşik biri olarak ABD’de LLC kurduğumda, gelir vergisi dahil tüm vergilerimi ABD’de mi ödemem gerekir veya Türkiye’de de vergi beyan ve ödeme söz konusu olabiliyor mu?

   Cevapla
   • muhammet
    11 Mart 2023

    Merhaba, gelir vergisini abd de ödeniyor fakat bazi durumlarda bir kismi Abd de bir kismi Türkiye de de ödenebilir.

    İs tipinize, gelir kaynağıniza ve ciro miktariniza göre bir cok değişken olabilir.

    Daha detaylı bilgi icin iş modelinizi anlatarak bir müşavirden danışmanlık alabilirsiniz.

    Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.