LLC Nedir? LLC Şirket Tanımı

Amerika Birleşik Devletleri’ne özgü bir iş yapısı olan LLC hakkında bilinmesi gereken tüm detayları derlemeye çalıştık.

LLC Nedir?

LLC Şirket Kurulumu

LLC Şirket Vergilendirmesi

Amerika’da LLC şirket kurmadan önce bilinmesi gereken tüm detayları bu rehber sayesinde öğreneceksiniz.

LLC Şirket Tanımı

LLC nedir? Ne anlama gelir?Rehberimize ilk olarak LLC tanımıyla başlayalım ardından sırasıyla LLC ile ilgili diğer detaylara değinerek devam edeceğiz.

LLC Nedir?

LLC, Limited Şirket anlamına gelen ABD’ye özgü bir iş yapısıdır. LLC açılımı :”Limited Liability Company” dir. LLC dilimize sınırlı sorumluluk şirketi olarak çevrilebilir.

LLC, Ortak bir iş yapısının veya şahıs şirketinin doğrudan vergilendirmesini, bir şirketin sınırlı sorumluluğu ile birleştirebilen bir iş yapısıdır. Çoğunlukla LLC şirket olarak tabir ettiğimiz bu iş yapısı aslında ABD eyalet yasalarına göre bir şirket değildir. LLC, bir şirketin yasal şeklidir.

LLC Şirket Neden Kurulur?

LLC olarak adlandırılan Sınırlı Sorumluluk Şirketi, bir işe açılan olası davalar durumunda, sahiplerinin kişisel varlıklarını (ev, araba, gayrimenkul, mal varlığı veya kişisel banka hesapları) koruyan bir iş yapısıdır.

LLC kurmanın birden çok amacı olabilir.

Bunları, ABD’de yaşayanlar ve ABD dışında yaşayanlar olarak ikiye ayırabiliriz.

ABD’de Yaşayanlar Neden LLC Şirket Kurmak İstiyor?

ABD’de yaşayanların LLC şirket kurma nedenlerinin başında kişisel varlıkları korumak geliyor.

Bireyler eyaletlerinde bir LLC oluşturarak, işletme ve şahsi varlıkları (gayrimenkul, araç, tekne, uçak, banka hesabı v.b.) arasına koruyucu bir duvar oluşturabilir.

Birisi LLC şirkete dava açarsa, yalnızca ticari borçlar ve ticari alacakların peşine düşebilir.

Kişisel varlıklar ve taşınmazlar güvence altındadır.

Kişisel varlıklar bir işin ticari parçası sayılmaz. Bir LLC kurmaksızın kişinin işi hakkında dava açılırsa kişisel varlıkları risk altındadır.

ABD’de yaşayan kişiler mal varlıklarını korumanın yanında ticaret yapabilmek için de LLC şirket kurabilirler.

Ticaret her türden olabilir örneğin; bir dükkan, fiziksel bir mağaza veya e-ticaret işi olabilir.

ABD’de Yaşamayanların LLC Şirket Kurma Amacı

ABD’de yaşamayanların (ABD vatandaşı olmayan, başka ülkedeki yabancılar) ABD’de bir LLC kurma nedenlerinin başında ticaret gelir.

Bu ticaret, uzaktan yönetilen fiziksel bir mağaza, ABD’de bir şube veya online bir E-ticaret işi olabilir.

Son dönemlerde Türkiye’den bir çok girişimci özellikle Dropshipping, Amazon FBA, Etsy, Ebay veya dijital ürün-hizmet ticareti için ABD’de LLC kurmaktalar.

ABD’ dışı kişilerin bir LLC kurmalarının diğer sebebi de vergilendirme rahatlığı, yurt dışından kredi kartları ile kolay ödeme alabilme ve oradaki işinden elde ettiği geliri ülkesine bir banka hesabı üzerinden transfer edebilmektir.

LLC Sahipleri

Bir LLC’nin sahibine üye (Member) denir.

 • Bir LLC tek bir kişiye ait olabilir bu tip bir yapıya tek üyeli LLC (Single-Member LLC) denir.
 • LLC, birden çok kişiye ait ortaklı bir yapıda da olabilir buna da çok üyeli LLC (Multi-Member LLC) denir.

LLC Şirket Nasıl Kurulur?

LLC şirketler, ABD eyaletlerinin Dışişleri Bakanlıkları veya bu işlemler için ayrılmış departmanlara bir başvuru formu (LLC Organizasyon Makalesi yani LLC Articles of Organization ) dosyalayarak ve tek seferlik dosyalama ücreti ödenerek oluşturulur.

ABD’de her bir eyaletin LLC kurulumu için bir kerelik dosyalama ücreti bulunur.

Bu ücretler her eyalete göre farklılık gösterir.

Amerika’da Şirket Kurma Maliyeti sayfamızda, ABD’de ki tğm eyaletlere ait kurulum masrafları ve yıllık standart harç ücretlerini bulabilirsiniz.

LLC ve Corparation

LLC ile şirket terimleri çoğu zaman karıştırılıyor. LLC, Limited Liability Company dir, sonu Company olarak biter. Fakat asıl şirket, Corparation’ dır. Yani Company ve Corparation bu aşamada farklı anlamlar ifade ediyor.

Çoğumuz LLC şirket terimini kullanıyoruz fakat aslen LLC şirket diye bir terim aslında yoktur. Ya LLC, ya da Corporation olarak belirtmek gerekmektedir.

LLC mi? Yoksa Corporation (C-corp) mu daha iyi?

LLC ile Corporation birbirinden farklı özelliklerdedir bunlardan bazılarını belirtelim.

 • LLC’ler bir yönetim kurulu üyesi seçmez fakat Corporation yapısında yönetim kurulu üyesi olmak zorundadır.
 • LLC’ler yönetim kurulu toplantısı gerçekleştirmez fakat Corporation gerçekleştirir.
 • LLC’lerin yaptığı toplantılara dair kayıt tutma zorunluluğu yoktur fakat Corporation yapısında her toplantı kayıt altına alınmalıdır.
 • LLC’ler çifte vergilendirmeden muaftır Corporation değildir.
 • LLC’ler kararları istedikleri gibi uygular ama Corporation bunu LLC kadar kolay yapamaz.

LLC’ler küçük işletmeler, e-ticaret yapanlar, yabacılar ve özellikle girişimciler için en iyi tercihtir.

LLC Şirket Kurma Maliyetleri

Bir LLC kurmak Corporation yapısına göre daha ucuzdur. LLC kurmak için bir Registered Agent ücreti bir de eyalete dosyalama ücreti ödemeniz yeterlidir.

LLC şirket kurulum maliyeti seçilen eyalete göre yaklaşık 90$ ila 150$ gibi bir fiyat aralığındadır. ABD’ dışında yaşasanız bile uzaktan kolaylıkla online LLC kurabilirsiniz.

LLC Şirket Avantajları

LLC’ler Corporation tipindeki yapılara göre çok fazla masraf be bakım gerektirmez.

Bir LLC kurduktan sonra bu yapıyı ayakta tutmak için yapılması gereken birkaç rutin işlem vardır.

Başka ekstra bir şeye gerek yoktur. Bunları şöyle listeleyebiliriz;

 • Yıllık olarak eyalete raporlama yapılmalıdır. Bir çok eyalet yıllık raporlama sırasında ücret talep eder. Bu ücretler eyalete göre değişir. Buradan bazı eyaletlerin yıllık ücretlerini görebilirsiniz. Eyalet raporlamasını yıllık olarak çalıştığınız Registered Agent sizin adınıza yapacaktır. Ayrıca bkz: Registered Agent Nedir?
 • Tek sahipli ve ABD’de bağlı temsilciye sahip olmayan LLC’ler her yıl form 5472 doldurmalıdır. Ayrıca bkz:Amerika Dışındaki LCC’ler için Form 5472 Gerçeği
 • Çok üyeli veya ABD’de bağlı temsilcisi (şubesi, sigortalı elemanı, fiziksel mağazası, ofisi ) bulunanlar vergi beyan etmelidir. Bunun için bir müşavir veya muhasebe uzmanı kiralamaları gerekir.
 • Bunlar dışında LLC herhangi bir bakım istemez masrafları oldukça düşüktür.

ABD’de Uzaktan Bir LLC Nasıl Kurulur?

Aslında baştan planlama yapılarak bazı kararları aldıktan sonra bir kayıt acentesi vasıtasıyla 10 dakikada LLC başvurusunu yapabilirsiniz. Toplamda bir kaç gün içinde LLC kurulmuş olur. Amerika’da Şirketi Kurmak rehberinde bir LLC’nin kuruluş sürecini adım adım anlattım. Daha da basit bir anlatımla süreç şu şekilde işler:

 1. Öncelikle bir eyalet seçmelisiniz. ABD’ de bir çok eyalet bulunur ve her eyaletin kendine göre kuralları vardır. Ayrıca LLC kurulum ücretleri ve yıllık raporlama maliyetleri eyaletlere göre değişir. Bu linkte kısa bir bilgi mevcuttur.
 2. Eyalet seçiminden sonra şirketinizin adını belirlemelisiniz. Eyalet veri tabanında daha önce bulunan isimler, seçtiğiniz isimle aynı olabilir. Bu yüzden planladığınız eyaletin web sitesinde bir arama yapın ve isim kontrolü gerçekleştirin. Ayrıca hazırladığım LLC Şirket için İsmi Seçme rehberine göz atabilirsiniz.
 3. ABD’ de bir sanal telefon numarası edinin. Bunu kurulumdan önce yapmanız lazım çünkü şirket başvurusunda ABD’ de bir telefon numarasına ihtiyacınız olacak. Sanal numara için Zadarma kullanabilirsiniz. Aylık 2 ya da 3$.  Bu linkten Zadarma‘ ya  bir hesap açın ve mobil uygulamalarını yükleyerek kullanmaya başlayın.
 4. Bir Registered Agent (LLC şirket kurulum hizmeti veren kurumdur) seçin. Sitemizde hangisini seçeceğinize dair bir çok bilgi ve fiyatlandırmaları mevcut bu sayfadan tam listeye ve incelemelerine ulaşabilirsiniz.
 5. Registered Agent seçtikten sonra seçtiğiniz şirketin (Registered Agent sitesinin) web sitesi üzerinden başvuru yapabilirsiniz.

Ayrıca LLC kurulumundan sonra banka hesabı açabilmek ve ABD’ de sanal pos (stripe) alabilmek için LLC için, EIN’e (Federal Vergi Kimlik Numarası) ihtiyacınız bulunuyor. EIN, ABD vergi kurumu IRS tarafından ücretsiz olarak verilir. LLC kurduktan sonra, ücretsiz olarak EIN alabilmek için Amerika’dan EIN Numarası Almak rehberindekileri adım adım uygulayabilirsiniz.

Ayrıca bu özel rehberler’ de dikkatinizi çekebilir.

Bol şanslar!

İlginizi Çekebilir ↴

Ziyaretçi Yorumları ↴

2 Yorum. Yeni Yorum

 • Hasan

  Merhabalar
  Öncelikle bilgiler için çok teşekkürler! Amazon noktasında ek bir malumatınız var mı bilmiyorum ama bir şey sormak istiyorum mümkünse. Ben halihazırda Amazon satıcısıyım. Vergi konusunda sıkıntı yaşamamak için 1-2 ay sonra LLC şirket kurulumu gerçekleştirip Amazon’da business hesaba geçip vergi numarası alıp Amazona işlemeyi planlıyorum. Son zamanlarda değişik gruplarda Amazon’un utility bill talep ettiği ifade ediliyor. Acaba bir duyum ya da bilginiz var mıdır? Bir de şirketin 2 ortaklı olması durumunda prosedür, işleyiş, masraflar noktasında bir farklılık olur mu? Teşekkürler

  Cevapla
  • Merhaba,

   Amazon hakkında bir uzmanlığım yok ama artık Amazon Türkiye’de faal olduğu için öncelikle Türkiye üzerinden bir satıcı hesabı açmanız gerekiyor. Türkiye’de faal olduktan sonra artık global sitesinden satıcı hesabı açarken Türkiye’yi seçemiyorsunuz. Peki global pazarda nasıl satış yapılır diye sorarsanız?
   Öncelikle;
   Amazon Türkiye üzerinden bir satıcı hesabı açmanız gerekiyor. Sonrasında bu Tr hesabı üzerinden menülerden Envanter>Global satış genişlettiğinizde, coğrafya seçebiliyorsunuz. Örneğin ABD seçip oraya yeni bir satıcı hesabı açacaksınız. Burada sizden ABD’ deki şirketinizin bilgileri isteniyor. Adres, telefon, EIN, vb. Bu şekilde ABD üzerinde de satış yapabilirsiniz. Neden direk ABD hesabı açıyorsunuz anlamadım.
   Aslında yapılan genel hata şu, sistemlerin ne istediğini bilmeden ezbere bilgiler ile onları kandırmaya çalışmak (üzerinize alınmayın sizi tenzih ederek yazıyorum) genellikle çok yapılan hata.

   Bu mantıkta giderseniz sorun çıkacağınız düşünmüyorum;

   Bu makale sizi aydınlatacaktır: https://startupsole.com/amazon-icin-amerikada-sirket-kurmak/
   Özetlersek,

   Öncelikle TR’den bir satıcı hesabı açın. Sonrasında ABD’de kuracağınız şirket için o şirket bilgilerini girerek bir global hesap açın. Amazon Tr seller center menulerinde bunlar zaten aktif. Vergi konusunda hesap açarken çok iyi dokümantasyon veriyorlar sağ kısımda çıkıyor. Oradan bakabilirsiniz. Bol şanslar.

   Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

İçerik Kategorileri

İndirim Uyarısı
Anlaşmalı iş ortağımız Northwest, 39$’ a LLC şirket kurulumu yapıyor
%60 indirimden Hemen Faydalanın!