2 Yorum

LLC Nedir? LLC Şirket Tanımı

LLC Nedir? LLC Şirket Tanımı

Son güncelleme tarihi : 7 Ocak 2022

LLC Nedir? LLC Şirket Nedir? Limited Liability Company Nedir? Tüm bu soruların yanıtlarını alabileceğiniz bir rehber!

LLC, Limited Şirket anlamına gelir. LLC açılımı “Limited Liability Company” dir. Dilimize ise sınırlı sorumluluk şirketi olarak çevrilebilir.

LLC olarak adlandırılan Sınırlı Sorumluluk Şirketi, şirketinize başkaları tarafından dava açılması durumunda, sahiplerinin kişisel varlıklarını (ev, araba, gayrimenkul, mal varlığı veya kişisel banka hesaplarınız) koruyan yasal bir iş yapısıdır.

Bir LLC genellikle bir işi yürütmek, işletmek amacıyla kurulur. Aynı kişi, birden fazla LLC’ye sahip olabilir. Aynı zamanda bir LLC, varlık mülkiyeti almak için de kullanılabilir. Varlık mülkiyetine örnek, bir gayrimenkul alma, bir araba, tekne, yat veya bir uçak almak gösterilebilir.

55$ Şirket kurma rehberi!

Yeni eklenen bu rehber sayesinde kendi sözleşmenizi oluşturarak toplamda 55$’ a stripe için şirket kurabilirsiniz.

LLC Sahipleri

Bir LLC nin sahiplerine üyeler denir.

 • Bir LLC tek bir kişiye ait olabilir buna tek üyeli LLC (Single-Member LLC) denir.
 • Bir LLC birden çok kişiye ait ortaklı bir yapıda olabilir buna çok üyeli LLC (Multi-Member LLC) denir.

LLC şirketler, ABD eyaletlerinin Dışişleri Bakanlığı ofisleri veya benzer bir devlet kurumuna bir başvuru formu (LLC Organizasyon Makalesi yani LLC Articles of Organization ) ile ve bir kerelik dosyalama ücreti ödenerek kurulur.

Her bir eyaletin  LLC kurulumu için bir kerelik dosyalama ücreti bulunur. Bu ücretler her eyalete göre farklılık gösterir. Eyalet Bazında Şirket Kurulum Masrafları ve Yıllık Eyalet Vergileri rehberinde, ABD’de ki  bazı eyaletlere ait kurulum masrafları ve yıllık standart harç ücretlerini bulabilirsiniz.

Neden Bir LLC Şirket Kurmak Gerek

ABD’ de bir LLC şirket kurmanın bir kaç sebebi var. Bu sebepleri, ABD’de yaşayanlar ve ABD dışında yaşayanlar olarak ikiye ayırabiliriz.

ABD’de Yaşayanlar

ABD’de yaşayanların LLC şirket kurma nedenlerinin başında kişisel varlıkları korumak geliyor. Bir LLC oluşturarak kişiler, işletme ve şahsi varlıkları (gayrimenkul, araç, tekne, uçak, banka hesabı v.b.) arasına koruyucu bir duvar oluşturabilir. Birisi LLC şirkete dava açarsa, yalnızca ticari borçlar ve ticari alacakların peşine düşebilir. Kişisel varlıklar ve taşınmazlar güvence altındadır. Kişisel varlıklar bir işin ticari parçası sayılmaz. Bir LLC kurmaksızın kişinin işi hakkında dava açılırsa kişisel varlıkları risk altındadır.

ABD’de yaşayan kişiler mal varlıklarını korumanın yanında ticaret yapabilmek için de LLC şirket kurarlar. Ticaret her türden olabilir örneğin; bir dükkan, fiziksel bir mağaza veya e-ticaret işi olabilir.

ABD’de Yaşamayanlar

ABD’de yaşamayanların (ABD vatandaşı olmayan, başka ülkedeki yabancılar) ABD’de bir LLC kurma nedeni ise ticarettir. Bu ticaret, uzaktan yönetilen fiziksel bir mağaza, ABD’de bir şube veya E-ticaret şirketi olabilir.

Son dönemlerde Türkiye’den bir çok genç girişimci özellikle dropshipping, Amazon FBA veya dijital ürün-hizmet ticareti için ABD’de LLC kurmaktadır. ABD’ dışı LLC kurmalarını en büyük sebebi vergilendirme rahatlığı, yurt dışı müşterilerinin kredi kartlarından kolay ödeme alabilme ve oradaki işinden elde ettiği geliri ülkesine bir banka hesabı üzerinden transfer edebilmektir.

LLC ve Corparation (C-Corp) Karıştırılmamalıdır

LLC ile şirket terimleri çoğu zaman karıştırılıyor. LLC, Limited Liability Company dir, sonu Company olarak biter. Fakat asıl şirket, Corparation’ dır. Yani Company ve Corparation bu aşamada farklı anlamlar ifade ediyor.

Ben de dahil LLC şirket terimini kullanıyoruz fakat LLC şirket diye bir terim aslında yoktur. Ya LLC, ya da Corporation olarak belirtmek gerekmektedir.

LLC mi? Yoksa Corporation (C-corp) mu daha iyi?

LLC ile Corporation birbirinden farklı özelliklerdedir bunlardan bazılarını belirtelim.

 • LLC’ler bir yönetim kurulu üyesi seçmek fakat Corporation yapısında yönetim kurulu üyesi olmak zorundadır.
 • LLC’ler yönetim kurulu toplantısı gerçekleştirmez fakat Corporation gerçekleştirir.
 • LLC’lerin yaptığı toplantılara dair kayıt tutma zorunluluğu yoktur fakat Corporation yapısında her toplantı kayıt altına alınmalıdır.
 • LLC’ler şifte vergilendirmeden muaftır Corporation değildir.
 • LLC’ler kararları istedikleri gibi uygular ama Corporation bunu LLC kadar kolay yapamaz.

LLC’ler küçük işletmeler, e-ticaret yapanlar, yabacılar ve özellikle girişimciler için en iyi tercihtir.

LLC Kurmak Maliyetleri

Bir LLC kurmak Corporation yapısına göre daha ucuzdur. LLC kurmak için bir Registered Agent ücreti bir de eyalete dosyalama ücreti ödemeniz yeterlidir. Eyalet Bazında Şirket Kurulum Masrafları ve Yıllık Eyalet Vergileri rehberinde maliyetler ile ilgili detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Yaklaşık 100$ veya 150$ gibi bir fiyata ABD’ dışında yaşasanız bile kolayca LLC kurabilirsiniz. Inc Authority ile Amerika’ da Ucuz Şirket Kurmak rehberinde 100, 150 $ arası nasıl LLC kurulur bulabilirsiniz.

LLC’ler Çok Fazla Masraf be Bakım Gerektirmez (Corporation’ a göre)

Bir LLC kurduktan sonra bu yapıyı ayakta tutmak için yapılması gereken birkaç rutin işlem vardır. Başka ekstra bir şeye gerek yoktur. Bunları şöyle listeleyebiliriz;

 • Yıllık olarak eyalete raporlama yapılmalıdır. Bir çok eyalet yıllık raporlama sırasında ücret talep eder. Bu ücretler eyalete göre değişir. Buradan bazı eyaletlerin yıllık ücretlerini görebilirsiniz. Eyalet raporlamasını yıllık olarak çalıştığınız Registered Agent sizin adınıza yapacaktır. Ayrıca bkz: Registered Agent Nedir?
 • Tek sahipli ve ABD’de bağlı temsilciye sahip olmayan LLC’ler her yıl form 5472 doldurmalıdır. Ayrıca bkz:Amerika Dışındaki LCC’ler için Form 5472 Gerçeği
 • Çok üyeli veya ABD’de bağlı temsilcisi (şubesi, sigortalı elemanı, fiziksel mağazası, ofisi ) bulunanlar vergi beyan etmelidir. Bunun için bir müşavir veya muhasebe uzmanı kiralamaları gerekir.
 • Bunlar dışında LLC herhangi bir bakım istemez masrafları oldukça düşüktür.

ABD’de Uzaktan Bir LLC Nasıl Kurulur?

Aslında baştan planlama yapılarak bazı kararları aldıktan sonra bir kayıt acentesi vasıtasıyla 10 dakikada LLC başvurusunu yapabilirsiniz. Toplamda bir kaç gün içinde LLC kurulmuş olur. Amerika’da Şirketi Kurmak rehberinde bir LLC’nin kuruluş sürecini adım adım anlattım. Daha da basit bir anlatımla süreç şu şekilde işler:

 1. Öncelikle bir eyalet seçmelisiniz. ABD’ de bir çok eyalet bulunur ve her eyaletin kendine göre kuralları vardır. Ayrıca LLC kurulum ücretleri ve yıllık raporlama maliyetleri eyaletlere göre değişir. Bu linkte kısa bir bilgi mevcuttur.
 2. Eyalet seçiminden sonra şirketinizin adını belirlemelisiniz. Eyalet veri tabanında daha önce bulunan isimler, seçtiğiniz isimle aynı olabilir. Bu yüzden planladığınız eyaletin web sitesinde bir arama yapın ve isim kontrolü gerçekleştirin. Ayrıca hazırladığım LLC Şirket için İsmi Seçme rehberine göz atabilirsiniz.
 3. ABD’ de bir sanal telefon numarası edinin. Bunu kurulumdan önce yapmanız lazım çünkü şirket başvurusunda ABD’ de bir telefon numarasına ihtiyacınız olacak. Sanal numara için Zadarma kullanabilirsiniz. Aylık 2 ya da 3$.  Bu linkten Zadarma‘ ya  bir hesap açın ve mobil uygulamalarını yükleyerek kullanmaya başlayın.
 4. Bir Registered Agent (LLC şirket kurulum hizmeti veren kurumdur) seçin. Sitemizde hangisini seçeceğinize dair bir çok bilgi ve fiyatlandırmaları mevcut bu sayfadan tam listeye ve incelemelerine ulaşabilirsiniz.
 5. Registered Agent seçtikten sonra seçtiğiniz şirketin (Registered Agent sitesinin) web sitesi üzerinden başvuru yapabilirsiniz.

Ayrıca LLC kurulumundan sonra banka hesabı açabilmek ve ABD’ de sanal pos (stripe) alabilmek için LLC için, EIN’e (Federal Vergi Kimlik Numarası) ihtiyacınız bulunuyor. EIN, ABD vergi kurumu IRS tarafından ücretsiz olarak verilir. LLC kurduktan sonra, ücretsiz olarak EIN alabilmek için Amerika’dan EIN Numarası Almak rehberindekileri adım adım uygulayabilirsiniz.

Ayrıca bu özel rehberler’ de dikkatinizi çekebilir.

Bol şanslar!

Bu yazıyı puanla
[Toplam: 3 Ortalama: 5]

Ziyaretçi Yorumları ↴

2 Yorum. Yeni Yorum

 • Merhabalar
  Öncelikle bilgiler için çok teşekkürler! Amazon noktasında ek bir malumatınız var mı bilmiyorum ama bir şey sormak istiyorum mümkünse. Ben halihazırda Amazon satıcısıyım. Vergi konusunda sıkıntı yaşamamak için 1-2 ay sonra LLC şirket kurulumu gerçekleştirip Amazon’da business hesaba geçip vergi numarası alıp Amazona işlemeyi planlıyorum. Son zamanlarda değişik gruplarda Amazon’un utility bill talep ettiği ifade ediliyor. Acaba bir duyum ya da bilginiz var mıdır? Bir de şirketin 2 ortaklı olması durumunda prosedür, işleyiş, masraflar noktasında bir farklılık olur mu? Teşekkürler

  Cevapla
  • Merhaba,

   Amazon hakkında bir uzmanlığım yok ama artık Amazon Türkiye’de faal olduğu için öncelikle Türkiye üzerinden bir satıcı hesabı açmanız gerekiyor. Türkiye’de faal olduktan sonra artık global sitesinden satıcı hesabı açarken Türkiye’yi seçemiyorsunuz. Peki global pazarda nasıl satış yapılır diye sorarsanız?
   Öncelikle;
   Amazon Türkiye üzerinden bir satıcı hesabı açmanız gerekiyor. Sonrasında bu Tr hesabı üzerinden menülerden Envanter>Global satış genişlettiğinizde, coğrafya seçebiliyorsunuz. Örneğin ABD seçip oraya yeni bir satıcı hesabı açacaksınız. Burada sizden ABD’ deki şirketinizin bilgileri isteniyor. Adres, telefon, EIN, vb. Bu şekilde ABD üzerinde de satış yapabilirsiniz. Neden direk ABD hesabı açıyorsunuz anlamadım.
   Aslında yapılan genel hata şu, sistemlerin ne istediğini bilmeden ezbere bilgiler ile onları kandırmaya çalışmak (üzerinize alınmayın sizi tenzih ederek yazıyorum) genellikle çok yapılan hata.

   Bu mantıkta giderseniz sorun çıkacağınız düşünmüyorum;

   Bu makale sizi aydınlatacaktır: https://startupsole.com/amazon-icin-amerikada-sirket-kurmak/
   Özetlersek,

   Öncelikle TR’den bir satıcı hesabı açın. Sonrasında ABD’de kuracağınız şirket için o şirket bilgilerini girerek bir global hesap açın. Amazon Tr seller center menulerinde bunlar zaten aktif. Vergi konusunda hesap açarken çok iyi dokümantasyon veriyorlar sağ kısımda çıkıyor. Oradan bakabilirsiniz. Bol şanslar.

   Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Müşteri Yorumları

Startupsole
5.0
Based on 22 reviews
powered by Google
Orhan Kurtulan
Orhan Kurtulan
18:00 30 Nov 21
Kendilerine çok teşekkür ediyorum. Bilgi ve tecrübelerini aktardıkları web sitelerinde eşsiz bilgiler öğrendim ve... kendileri ile iletişime geçtikten sonra da her türlü desteği verdiler.Devamını Oku
Resul Pakır
Resul Pakır
05:22 04 Nov 21
Çok ilgili bir şirket, tüm çalışanlara ayrı ayrı teşekkür ederim, süreci çok hızlı bitirdiler.
Burak özgün
Burak özgün
18:05 03 Nov 21
USA'da şirket kurma işlemlerine başladığımız ilk günden kuruluş işlemlerinin tamamlandığı son güne kadar gösterdikleri... ilgi ve alakadan dolayı Startupsole ekibine çok teşekkür ederim.24/7 ulaşabileceğiniz, sorduğunuz istisnasız her soruya cevap bulabileceğiniz ve yardımlarına başvurup sonucu gördükten sonra kesinlikle memnun kalacağınız bir ekip Startupsole.Emeğiniz ve özenli çalışmanızdan dolayı tekrar çok teşekkürler ederim.Devamını Oku
Ferhat Ozal
Ferhat Ozal
20:27 01 Nov 21
Şirket kurma işlemlerini çok basitleştiren bir şirket. Amerika'da şirket kurma gibi bir planınız varsa gönül rahatlığı... ile Startupsole ekibiyle çalışabilirsiniz.Devamını Oku
TOLGA DURUKAN
TOLGA DURUKAN
15:51 17 Oct 21
Bu kadar değerli bilgiyi, bu kadar güzel açıklayıp bizlere yardımcı olduğunuz için sizlere teşekkürü bir borç biliyorum.
Pınar Yükselci
Pınar Yükselci
07:06 12 Oct 21
Startupsole dan aldığım hizmetten çok memnun kaldım. Amerika da şirket kurulumu işlemim sorunsuz ve hızlı şekilde... gerçekleşti. Bu süreçte her zaman ve çok hızlı sorularımı cevapladılar ve yardımcı oldular.TeşekkürlerDevamını Oku
Mertcan Öz
Mertcan Öz
10:42 26 Aug 21
Ellerinden gelen herşeyi yapmaya çalışarak sizi yönlendiren günün her saatinde size destek olan kaliteli ve bilgili... insanlar.. yardımları ve destekleri için birkez daha buradan çok teşekkür ederim.Devamını Oku
Batuhan Şengür
Batuhan Şengür
13:22 20 Aug 21
SoleStartup Ekibine ve Özellikle Muhammet Bey'e desteklerinden dolayı çok teşekkür ederim. SoleStartup yayınladığı... bilgiler ve Muhammet Bey'in desteği sayesinde Şirketimizi çok uygun fiyatlara kurduk ve Amerika'da aktif olarak hizmet veriyoruz. Aylardır Amerika'da şirket kurulumu ve diğer süreçleri araştırıyordum. Taki SoleStartup 'a rastlayıncaya kadar. İddia ediyorum İnternet üzerinde ki en açıklayıcı ve doğru bilgiler bu sitede.Buradan da tekrar tekrar teşekkür ederim.Başarılarınızın devamını dilerim.Devamını Oku
Diğer Değerlendirmeler
js_loader

Yenilikleri Kaçırmayın!

E-Postanızı bırakarak bloga abone olun. Böylece yeni yazıları kaçırmadan takip edebilirsiniz.

Menü

39$'a LLC KURULUMU BAŞLATIN

Northwest ile LLC Kampanyasından Faydalanın