Amazon İçin Amerika’da Şirket Kurmak

Bu Rehber Sayesinde Amazon İçin Amerika’da En Uygun Fiyata Bir LLC Şirket Kurabilirsiniz

Amazon USA’da satış yapacağınız profesyonel hesabı, bir Amerikan LLC şirketi üzerinden açmak istiyorsanız öncelikle Amerika’da bir LLC şirket kurmanız, şirketiniz için EIN numarası almanız gerekecek. Tüm detaylar yazının devamında bulunuyor ayrıca bu rehbere şirket kurulumu ile ilgili bir de video içerik te ekledik.

Detayları öğrenmek ve uygun fiyata Amerika’da şirket kurmak için okumaya devam edin.

amazon profesyonel hesap avantajlari nedir 2 Amazon İçin Amerika'da Şirket Kurmak

Neden Amazon İçin Amerika’da Şirket Kurmak Gerekiyor?

ilk aşamada bireysel hesap açarak bu işi bir süre sürdürebilirsiniz fakat belirli bir ciroya ulaştığınızda kişisel hesabınız ABD vergi sisteminden dolayı bu işe izin vermeyecektir.

Zaten belirli bir satış seviyesine gelindiğinizde Amazon size bu işi bir şirket üzerinden yapmanız gerektiği konusunda uyaracak o aşamada mecburen Amerika’da şirketleşmek gerekecek.

Şirket ile sürdürülen Amazon hesapları Amazon’un gözünde daha otoriter hale gelecek ve olası suspend sorunlarının da önüne geçmiş olacaksınız

Amazon Amerika’da Satıcı Hesabı Açmak için Gerekenler

Gereksinimleriniz şunlar olacak;

1-Amazon İçin Amerika’da Şirket Kurmak

Amazon işi için Amerika’da bir LLC kuracaksanız bu iş için Wyoming dahil olmak üzere Amazon İçin ABD’de Şirket Kurulabilen 9 Eyalet‘ ten birini tercih edebilirsiniz.

Amazon İçin Northwest ile Amerika’da Şirket Kurulacak Eyaletlerin Listesi Aşağıdadır

 1. CA – California
 2. DE – Delaware
 3. FL – Florida
 4. ID – Idaho
 5. IL – Illinois
 6. MT – Montana
 7. NY – New York
 8. TX – Texas
 9. WY – Wyoming

Şirket kurmak için Wyoming dahil bu 9 eyaletten birini seçerseniz, Northwest Registered Agent’ın sunduğu ücretsiz adresinize gelen Amazon doğrulama kartlarını, acenteniz ücretsiz teslim alır ve size aynı gün dijital yolla teslim eder.

Northwest’in bu kodları kabul ettiği sadece 9 eyalet bulunuyor. Adres doğrulama kodlarını sağlıklı bir şekilde teslim almak için Northwest ile bir LLC kurarak işinizi garantiye alabilirsiniz.

9 Eyalet içinde Wyoming eyaleti, vergilendirme ve düşük yıllık aidatlar bakımından yabancıların en çok tercih ettiği eyaletler arasında yer alıyor. Kurulum maliyetleri bakımından da oldukça düşük maliyetli bir eyalet diyebiliriz. Bunu yanında Florida eyaletini de tercih edebilirsiniz.

9 eyaletten herhangi birinde Amazon işi için şirket kurabilirsiniz. Aşağıdaki maddeler Wyoming eyaleti için geçerli fakat diğer 9 eyalette de şirket kurulum prosedürleri hemen hemen aynıdır.

Wyoming’de Şirket Kurma Adımları

Yukarıda belirtilen 9 eyaletten birinde kurulum yapabilirsiniz fakat Wyoming, bu eyaletler içinde en kolay prosedürlere sahip ve resale certificate gibi gereksinimlere kolay ulaşılabilir bir eyalettir.

Wyoming’de kişisel gelir vergisi bulunmaz ve yıllık harç bedeli sadece 62 dolardır.

Aşağıdaki videodaki adımları uygulayarak Amerika’da (Wyoming Eyaletinde) Şirketinizi Kurabilirsiniz.

Northwest Agent üzerinden sipariş vererek online olarak Wyoming Eyaletinde 139$’a şirket kurmak mümkün (Pasaport gerekmez)

Northwest ile 139$’a şirket kurmak için bu İndirimli Refernas Linkimizi kullanın

Bu link üzerinden yapacağınız kurulumlarda EIN başvurunuzu biz ücretsiz yapıyoruz detaylar burada.

İşte Northwest ile Amerika’da şirket kurulumunuza ait detaylı ve basit adımlı video

Videoya ek olarak Northwest agent üzerinden uygun fiyata şirket kurma adımlarını şu şekilde sıralayabiliriz;

1- Wyoming’de kurulacak olan LLC şirketin ismini belirleyin. Wyoming şirket adının uygunluğunu wyobiz.wyo.gov  eyalet portal adresinden kontrol edin. Eğer arama sonucunda herhangi bir isimle karşılaşmazsanız bu isimde şirket kaydedebilirsiniz

2- Northwest Registered Agent üzerinden (bu linkten) sipariş vererek Amerika’nın Wyoming eyaletinde şirketinizi online olarak 2 günde kurun

3- Wyoming’de kurulan LLC şirket için bir EIN vergi kimlik numarası ücretsiz alın (Yaptığımız kampanya boyunca Ücretsiz EIN Başvuru Kampanyasından faydalanabilirsiniz) EIN numaranızın başvurusunu biz yapacağız ve bir kaç hafta içinde adresinize ücretsiz evrak olarak EIN belgeniz gelecektir.

4- EIN numaranız gelir gelmez LLC şirketiniz için Mercurybank, Payoneer veya Wise Kurumsal gibi dijital bankalardan bir kurumsal banka hesabı açabilirsiniz.

5-Artık Amazon USA’da satıcı hesabınızı kolaylıkla açabilirsiniz

Amazon Adres Doğrulama Süreci Nasıl İlerliyor?

Amerika’da bir LLC şirket kurarak Amazon hesabı açtığınızda, Amerika’da kurduğunuz LLC şirket adresinizi doğrulamak için LLC adresinize Amazon tarafından bir doğrulama kartı postalanır.

Bu karttaki kodu Amazon hesap açma işlemi sırasında karşınıza çıkan doğrulama sayfasındaki alana girdiğinizde adres doğrulama aşamasını başarılı bir şekilde geçebilirsiniz.

Bundan sonraki süreç video konferans ile kimlik doğrulama aşamasıdır.  Amazon kimlik doğrulamak için sizinle bir online video konferans yapacaktır. Adresiniz doğrulandıktan sonra sizden sistem üzerinden video konferans için bir gün ve saat seçmenizi ister ve böylece online konferans için randevunuz oluşur. Video konferans artık Türkçe ekip tarafından yapılıyor.

Belirtilen zaman içinde kameralı bir cihazdan Amazon ile bir video konferansa başlarsınız, kimlik veya pasaport gibi belgelerinizi kameraya göstermeniz istenir ve bir kaç dakikalık doğrulama aşamasına tabi tutulduktan sonra hesabınız açılır.

Amazon Adres Doğrulama Kodu

Kod, başvuru yapıldıktan sonra 2,3 iş günü içinde hızlı posta ile adresinize ulaşıyor

Size Amazon tarafından aşağıdaki gibi bir kod gönderilir. (Bu örnekteki görsel, gerçek hesap açılışı için bir müşterimize posta ile gelen koddur. Müşteri bilgileri ve kod özel bilgi olduğu için gizlenmiştir)

amazon adres doğrulama kodu posta kartı

Amazon Tedarikçileri İçin Bir Resale Certificate Alın

Bu sertifikayı şirketinizin kurulduğu eyaletten alabilirsiniz. Amazon için genelde Wyoming eyaletinde şirket kurmak tercih ediliyor. Fakat Florida’da şirket kurup bu sertifikayı kolaylıkla alan bir çok takipçimiz bulunmaktadır.

Yeniden satış yani resale sertifikasını eyalet web sitesinden kendiniz alabiliyorsunuz. Şirketiniz kurulup EIN temini gerçekleştikten sonra artık resale certificate kaydı yapmanız için önünüzde hiç bir engel bulunmuyor.

Bu sertifikanın nasıl alınacağına dair adım adım bir videoyu aşağıda bulabilirsiniz Bu adımları uygulayarak sizde Wyoming eyaletinde kurduğunuz şirketiniz için bir resale certificate alabilirsiniz.

Bu süreçleri geçtikten sonra artık Amerika’da ki şirketiniz üzerinden bir Amazon USA satıcı hesabına sahip oldunuz demektir.

NOT: Amazon hesap açılış süreçleri sürekli güncelleniyor şu an en güncel hesap açma yöntemini sizlerle paylaştık. Konu altındaki eski yorumlar geçmişte uygulanan prosedürler içindir. Çok eski yorumların güncel yöntemle ilgisi olmayabilir.

İlginizi Çekebilir ↴

Ziyaretçi Yorumları ↴

242 Yorum. Yeni Yorum

 • Merhaba, ṣirketimizle Amazon USA basvurumuzu yaptık. Sorunsuz bir sekilde video konferans gorusmesini de tamamladik. Ancak 48 veya 72 iṣ saati içinde hesap onay maili gelir diye yazıyor. 3 iṣ gununu gecti. Fakat hala mail ile geri donus veya onay alamadik. Bu konuyla ilgili bilgisi olan var mi? Konuyla ilgili destek için Amazon’a nereden ulasabiliriz? Simdiden teşekkürler.

  Cevapla
 • Northwest ile Wyoming de şirket kurdum ein numaram da geldikten sonra amazon global seller hesabımı açtım. Bu süreçte northwest wyoming adresime amazon adres doğrulama kodu 3 gün içinde geldi ve adres doğrulaması fatura vb. gerek kalmadı. Sadece bireysel adres doğrulaması için adıma bir bank ekstresi yükledim hesabım sorunsuz açıldı.

  Şirket kurulum süresince (ein dahil) verdikleri inanılmaz hızlı destek için startupsole ekibine çok teşekkür ederim. Özellikle muhammet bey ile iletişimde kaldım ve kendisi gerçekten çok bilgili.

  Wyoming de şirket kurmak isteyen herkese tavsiye etmek için bu yorumu yazıyorum. Herkese başarılar dilerim

  Cevapla
  • Nazmi Özer
   14 Ekim 2022

   Yorumunuz için biz teşekkür ederiz Defne hanım 🙂 İşinizde bol kazançlar ve bol şanslar dileriz.

   Cevapla
  • muhammet
   14 Ekim 2022

   Rica ederiz Defne hanım elimizden geldiğince tüm takipçilerimize destek olmaya çalışıyoruz

   Cevapla
  • Fatma Unver
   14 Ekim 2022

   Defne hanım merhabalar,
   Ben bank ekstresi olarak, wise da açtığımız Wyoming şirket business adresimin bulunduğu ekstreyi yükledim fakat amazon email göndermiş ektreyi update edin diye. Siz Türkiyedeki ikametgahınızı doğrulayan hesap ekstrenizi yüklediniz değil mi ?

   Cevapla
   • merhaba fatma hanım. Bu konuda uzman değilim ama araştırarak çözdüm bu kayıt ekranları sık sık güncellenebiliyor.
    Ben hesabımı açarken ikametgah ve iş adresi olarak iki adres girdim diye hatırlıyorum. İş adresine zaten kod gönderir (bazen göndermediği de oluyormuş çevremden duyduklarıma göre) fakat ikamet adresini doğrulamak için girdiğiniz ikamet adresini gösteren bir banka hesap dökümü, veya başka bir seçenek varsa onu gönderin.

    Eğer siz wise hesap ekstrenizi gönderdiyseniz orada abd şirket adresi yazdığı için sorun olmuş olabilir. türk bankalarından adınıza bir hesap varsa ki vardır, o bankanın bir ekstresini göndermeyi deneyin. adres o ekstredeki formatla aynı olsun muhtemelen onaylanır hesabınız.
    iş adresi ile ikamet adresini birbirine karıştırmamak gerek çünkü amazon zaten sizin abd de şirketiniz olsa bile nerede yaşadığınızın farkında sadece bunu kanıtlamanızı istiyor okadar.
    başarılar dilerim

    Cevapla
    • Fatma Unver
     18 Ekim 2022

     Defne hanım, yanıtınız için çok teşekkür ederim. Benim Enpara’da bulunan hesabımdaki hesap ekstresinde adres bilgisi yok. Kredi kartı ekstresinde adres var fakat çok küçük anlaşılmıyor. Onu göndererek riske girmek istemiyorum.
     Siz hangi bankanın ekstresini yükleyince kabul ettiler ?
     Çok teşekkür ederim . İşinizde de başarılar dilerim.

     Cevapla
     • Fatma hanım rica ederim. Kredi kartı ekstresi gönderdim tabi adres okunaklı olmalı yoksa sorun olabilir. Ben yapıkredi bankasından kart ekstresi gönderdim, kendi bankanızdan okunaklı olan bir ekstre göndermenizde fayda var adresi oradan doğrularlar

      Cevapla
    • Türkiye’de bireysel olarak ıkametgah adresime dayalı bireysel Amazon usa hesabımı LLc şirket adresine güncellemek istiyorum. Amazonda business adresini değiştirdiğim zaman benden utilybill istermi? İsteyenler nasıl yaptı cevaplarmısınız teşkkurler.

     Cevapla
 • Merhaba. Tax Information ‘ı güncellemek istediğimde hata alıyorum. “Name (as shown on your income tax return)” kısmına adımı yazdığımda şöyle diyor https://ibb.co/YbWLP51 . Şirket adımı yazdığımda ise bu sefer “I consent to sign my IRS Form W-9 electronically.” kısmında da şu hatayı alıyorum https://ibb.co/x52dKqG . Acaba ikisine de mi şirket adını yazmalıyım ama W-9 formda direk adımı soyadımı soruyor problem yaşayabilirim. Yoksa formu online değil sonradan mı dolduruyoruz ? Bunu yaşayıp aşan bir arkadaşımız oldu mu acaba ?

  Cevapla
  • Şakir Şen
   12 Ağustos 2022

   Merhaba

   Öncelikle W9 formunda ad soyad sormuyor. Sadece “name” olarak ad soruyor. (Eğer yanlış yere bakmadıysam)

   IRS bir EIN numarası verdi ve size CP575 formu gönderdi. Soruda belirttiğiniz iki alana da şirketin tam adını yazın. Şirketin tam adını CP575 formunun adres kısmındaki en üst satırında göreceksiniz.

   Ayrıca bu sayfadaki bilgileri doldururken sırasıyla “Individual” ve “Yes” i seçin.

   Kolay gelsin.

   Cevapla
 • Merhaba ben LLC firmamın adresini değiştirmek istiyorum. Nasıl yapabilirim?

  Cevapla
  • Nazmi Özer
   2 Ağustos 2022

   Merhaba,

   LLC sirketi hangi registered agent üzerinden kurdunuz?

   Cevapla
   • Harvard Business Services
    Acente değişiklik yapabiliyor mu yoksa kişi olrak benim yapmam mı gerekiyor

    Cevapla
    • Nazmi Özer
     2 Ağustos 2022

     Mevcut şirketiniz değişiklik yapmaz. Değişikliği taşıdığınız yeni sirket yapar değişiklik yaparken ayni zamanda yeni registered agent in adresini de kullanabilirsiniz.

     Şirketinizi Northwest registered agent’a taşırsaniz kendi adreslerini de ücretsiz olarak kullanirsiniz.

     Taşıma ile ilgili burada bur yazimiz var:https://startupsole.com/registered-agent-degistirmek/

     Cevapla
     • Ben adres değişikliği işe ilgili bilgi almak istiyorum fakat bu yaZıda sadece acente değişiklik bilgisi var. Adresim Türkiye’de gözüküyor Amerikaya taşımak istiyorum. Bunun için adres kiralama yapcağım ama attığınız makalede adres değişikliği ya da ofis olarak kullanımla alakalı bi detay göremedim?

      Cevapla
      • Nazmi Özer
       2 Ağustos 2022

       Acentenizi tanıdıktan sonra Northwest’e bir destek maili yazin. Eyalet kayıtlarındaki iş adresinide acente adresi olarak değiştirmek istediğinizi bildirin.

       Acente degisikligi aşamasında bu işlemi de yaparlar. İsterseniz sipariş öncesinde de mail gondererek konu hakkında detaylari Northwest’ten öğrenebilirsiniz

       Cevapla
 • Merhaba. Adres kısmını açıkçası çok karıştırıyorum. Kendimi açıklamaya çalışacağım. Amazon TR ‘de adresimi girdim ama onaylandı mı bilmiyorum nereden bakıyoruz acaba (Herkes adres onayı diyor). Ayrıca Amazon Globalde Satıcı profilimi oluşturdum.
  1-Tax Information a geldiğimde Business ve Yes i seçtim. Name kısmına LLC firmamın ismini yazdım. Adres olarak Türkiye adresini mi (çünkü your own address diyor) yoksa Wyoming Mail Forwarding den aldığım şirket adresini mi yazayım ?
  2-Business addresste Wyoming adresimi giriyorum.
  3- Official Registered Addresste de Wyoming adresimi giriyorum.
  4- Deposit ve Charge method ayarlıyorum.
  Geneli bu şekilde sanırım. Eğer 2 ve 3 doğruysa bir tek 1. aşamadaki sorularım yanıtlansa yeter.
  Ayrıca bir kaç satış yaptığım için öncelikle içerideki paramı almamda fayda var değil mi suspend olasılığına karşı ?
  Şimdiden teşekkür ederim.

  Cevapla
  • Merhabalar. Konu hakkında bir yorum yapabilecek var mı acaba ?

   Cevapla
   • Sakir Sen
    26 Temmuz 2022

    Merhaba

    Wyoming’de kurduğunuz şirket kaç ortaklı; 1 den fazla mı?

    Cevapla
    • Merhaba. Hayır sadece benim 1

     Cevapla
     • Sakir Sen
      28 Temmuz 2022

      Merhaba

      Tax Information kısmında belirtilmiş zaten, siz sanırım gözden kaçırdınız.
      What is your tax classification? (Vergi sınıfın nedir?)

      Bunun altında “Individual” includes… diye devam eden alanda der ki “şahıs şirketi veya tek üyesi olan LLC şirket sahipleri Individual seçer.” Siz de ilk olarak Individual seçin.

      Sonra size vergilendirme açısından Amerikan vatandaşı mısınız? gibi bir soru soruyor. Buna yes diyin. Detaya girmiyorum burada şimdi.

      3.adımda Amerika’daki şirketin adresini girin, son kısıma da EIN girip formu kaydedin.

      Hepsi bu kadar.

      Cevapla
      • Teşekkürler. Gelişmeleri buradan yine yazacağım. Aslında gözden kaçırmadım da izlediğim bazı videolarda Business seçiyorlardı problem olmaz diye düşünüyordum, karıştırdım diyebilirim. Sağolun. Dediğiniz şekilde devam edicem.

       Cevapla
      • Hatice betül
       29 Ocak 2024

       Bu şekilde girdikten sonra amazon tarafindan utility bill doğrulama vs gelir mi?

       Cevapla
       • Nazmi Özer
        29 Ocak 2024

        Wyoming de bu sekilde sirket kurup posta kartı ile doğrulama yapabilirsiniz artik Amazon utility bill istemiyor doğrulaması adrese gönderdiği bu kodla yapiyorlar. Su ana dek utility bill istendiğini görmedik şüpheli, aldatıcı bilgilerle ve yanlış uygulanan işlemler hariç pek sorun çıkmıyor.

 • Merhaba,

  Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.

  Amazon.com için LLC adresimi kurdum. Amazon’da hesap açarken, şirket için united states’i seçip EIN numaramı ve northwestregistered agent adresini gireceğim. Peki sonrasında residential adrese kısmına ne girmemi önerirsiniz? Türkiyede yaşadığım adresimi mi yoksa yine northwestregisteredagent adresini mi?

  Cevapla
  • Nazmi Özer
   4 Temmuz 2022

   Merhaba,

   Ikamet ettiğiniz ülke adresini girmeniz isteniyor. Rica eder kolaylıklar dileriz.

   Cevapla
   • Çok teşekkürler, peki amazon.com’da LLC ve EIN ile hesap açılışını yaparken, business account ücretini ($39,99) çekmesi için türk kredi kartı kullanmamda bir sorun var mı?

    Cevapla
    • Nazmi Özer
     4 Temmuz 2022

     Kendi adresinizle (kart ekstresi) ve isminize olan bir kredi karti kullanabilirsiniz.

     Cevapla
 • Merhaba ben Türkiye adresimle amerikada LLC kurdum. Payoneer hesabımı da aynı adres ile register yaptım. Fakat amazona girerken belirttiğiniz jurisdiction kısmına usa girdiğimde adresimi onaylamadı. Geri dönüp düzenlemede yapamadım ulaştığımda değiştirilemediğini belirttiler. Bütün evraklarım Türkiye adresim ile olduğu için bu şekilde açamıyorum. Nasıl ilerlemem gerekir ?

  Cevapla
  • Merhaba,

   Türkiye adresinize Amerikada neden LLC kurdunuz?

   Bu bizim tavsiye ettiğimiz ve sürdürülebilir bir sistem değil.

   Öncelikle özel süit no içeren bir adres alip eyalet kayitlarindan main office ve Mailing adresinizi değiştirmekle işe başlayabilirsiniz.

   Ardindan Amazon tarafina gecersiniz çünkü ABD de kurulan bir sirketin adresi Türkiye gösterilmiş bu koşullarda gelecekte de bir cok sorun yaşarsınız.

   Cevapla
 • Şakir bey merhaba. BA değişikliği yapmam gerekli, fiziki adres yerine artık sanal bir adres ya da en uygun hangi adres sistemini kullanabilirim? Sizinle geçen yıl benzer konularda youtube yorumları ile yazışmıştık. Şimdi de adresimin değişmesi gerekiyor. Yardım ederseniz sevinirim.

  Cevapla
 • İyi günler , kafama bişey takıldı , Abd de örneğin wyoming de şirketi kurduk (Nortwest örneğin) , wyoming mail forwoard adresi kullandık, daha sonra ein numaramızı alıp , mercury bank hesabımızı actık
  Bundan sonra Amazon hesabımızı açarken ( ilk defa , tr hesabı yok ), burda türkiye adresini belirtmemiz gereken bir yer olacak mı (Business Address vs , yani fatura ile doğrulama gerekecek mi ) , yoksa direkt olarak mail forwarding e gelen dorulama kodu ile mi hesap aktive edilecek
  Birde telefon numarası olarak abd den alacağımız telefon numarası amazon hesap açılışı için mi gerekli şirket abd de kurulacağı için ( tr de ki numaramızı kullanmanın bir sakıncası var mı )

  Cevapla
  • Merhaba,

   Tr adres girmenize gerek yok artik fatura istemiyor Amazon. Doğrulama kodu ile doğruluyor adresleri.

   Telefon olarak TR deki mobil hattınızı kullanabilirsiniz fakat bir USA numaram olsun isterseniz zadarma dan bir tane edinebilirsiniz.

   Cevapla
 • Merhaba,
  Belki de bilgi eksikliğinden kendimi tam ifade edemedim. Eğer tr üzerinden sahış şirketi kurarak hesap açıp, sonrasında business address (türkiye adresi) kısmını değiştirmeden LLC ve EIN numarası eklersek. FBA için istenen satın alma faturası doğrulamalarında sorun yaşamamak faturadaki adres kısmına türkiye adresimizi yazabilir miyiz? Satın alan kısmında türkiye’deki limited şirketi mi yoksa abd’deki LLC mi yer almalı?

  Tekrar teşekkürler faydalı bilgiler için,

  İlker

  Cevapla
 • Merhaba,

  Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. Amerika’da mail forwarding hizmeti veren bir registered agent buldum fakat “suit no” kısmını tam olarak anlayamadım. Registered agent adresleri amazon doğrulama kartını almak için yeterli değil mi?

  Tekrar teşekkürler,

  İlker

  Cevapla
  • Genellikle registered agent sirketleri size ozel suit no sağlamaz ve amazon kartlarini kabul etmez.

   Size bu makaledeki yontemi oneririz:
   https://startupsole.com/15a-wyoming-posta-yonlendirme-icin-adres-almak/
   bu şirket amazon adres doğrulama kartlarini kabul ediyor.

   Oncelikle adresinizi temin edin 24 saat icinde süit no gönderiyorlar sonrasinda ise Northwest ile şirketiniz kurabilirsiniz.

   Cevapla
   • Çok teşekkürler. Buradaki kilit nokta suit no almak anladığım kadarı ile çünkü Northwest Registered Agent da yılda 10 mektupluk mail forwarding hizmeti veriyor (telefonda amazon activation card’ı kabul edeceklerini de söylediler) ama suit no’su vermediği için bu yöntemi öneriyorsunuz değil mi? Amazon suit no görmeyince ya da Registered Agent adresi görünce activation card’ı yollamıyor mu?

    Tekrar teşekkürler,

    İlker

    Cevapla
    • Aslında Northwest geçmişte Amazondan gelen doğrulama kartlarını kabul etmiyordu size bunun garantisini vermeleri ilginç bu yeni bir bilgi diyebiliriz. Muhtemelen bir güncelleme yaptılar ya da konuştuğunuz kişi durumu bilmiyor. Siz kiminle konuştunuz bilemeyiz ama iş ortağı olarak Northwest bir kaç ay önce bize bunu yazılı olarak gönderdi gönderdikleri mail içeriği aynen şu şekildeydi;

     “Northwest mail forwarding hizmeti yılda 10 postaya kadar ücretsizdir fakat yasal yazışmalar ve şirkete gelen evrakları kapsar. Hiç bir şekilde amazon doğrulama, google maps doğrulama postaları kabul edilmeyecekltir”

     Northwest ve diğer acenteler bu tip kartları kabul etmedikleri için suit no içeren Wyomingmailforwarding sistemi kullanılıyor. Amazon gönderdiği doğrulama mektuplarında süit no olup olmamasına bakmıyor sadece gönderiyor burada önemli nokta bu postanın hizmet sağlayıcı tarafından teslim alınıp size zamanında ulaştırılması. Wyoming mail forwarding bu hizmeti sağlamaktadır.

     Cevapla
     • Cevaplarınız için çok teşekkür ederim.

      Northwest’ten yazılı onay isteyeceğim, sizi de haberdar ederim.

      Bu bahsetmiş olduğunuz 15 dolara mail forwarding yapan şirket, fiziksel mail forwarding de yapıyor mu acaba? Yani adıma gelen Payoneer debit card’ı bana yollarlar mı? Payoneer debit card’a şirketle aynı adresi girebilmek için soruyorum (anladığım kadarı ile aynı adres girilmesi öneriliyor).

      Teşekkürler ve iyi çalışmalar,

      İlker

      Cevapla
      • Evet yapıyor ama maliyetleri nedir bir bakin ve teyit edin isterseniz. İmkan varsa kartın gönderim adresini ikamet ettiğiniz ülke olarak seçmek daha garanti olur tabi.

       Kolay gelsin

       Cevapla
       • Merhaba,
        Tüm cevaplarınız için teşekkürler. Kafama takılan tek bir soru var. Amerikada LLC şirketi açıp, EIN aldıktan sonra, ürünleri Türkiyeden FBA depolarına yollayınca, eğer amazon fatura isterse türkiye’den satın alınan bu ürünlerin fatura bilgisinde LLC şirket ismi değil de benim kendi ismim yer alacak (Türkiyedeki pek çok satıcı ve retailer Amerika’daki bir LLC şirketi için fatura düzenlemiyor). Bu da amazonun fatura istemesi durumunda sorun çıkartacaktır diye düşünüyorum. Bu konuda bir öneriniz var mıdır?

        Tekrar teşekkürler,

        İlker

       • Faturasız yurt dışına nasıl ürün çıkarılabiliyor o konuyu anlamak zor.

 • Merhaba
  Amazon seller sitesinde bir de utility bill isteniyor sirket dogrulamasi icin. USA’de LLC seklinde Wyoming’de sirket acarsak bu utility bill sartini nasil saglariz ? Bu konuda bir cozum oneriniz var mi?

  Cevapla
 • Merhaba. Yorumlarda Amazonda Amerika’da hesap açmak için Türkiye’de şirket kurup Amazon tr hesabı açıp Türkiye’de fatura gelen bir adresi şirket adresi yapmamızı sonrasında Amazon Amerika hesabına geçiş yapmayı önermişsiniz. Ben Amerika’da LLC şirketi kurdum, mail forwarding adresi aldım. Makalenin başında ki ikinci seçenek olan madde bana uyar mı. Türkiye’de şirket kurmadan LLC şirketi ile ilerleyebilir miyim? bu seçeneği yapıp amazonda suspend olmadan hesap açabilir miyim? makalenizin başındaki yazıyı aşağı ekledim. yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

  Adres Doğrulama Süreci Nasıl İlerliyor?

  İlk seçeneği seçerseniz yani Türkiye’de bir şahıs şirketi kurarak amazon Amerika hesabı açarsanız, hesap açma aşamasında verdiğiniz TR adresinizi bir fatura veya kredi kartı ekstresi gibi evraklarla doğrulamanızı ister.

  Eğer ikinci seçeneği (Direk Amerika’da bir LLC şirket kurarak hesap açma) seçerseniz bu aşamada Amerika’da kurduğunuz LLC şirket adresinizi doğrulamak için adresinize bir doğrulama kartı postalar. Bu karttaki kodu doğrulama sayfasındaki alana girdiğinizde adres doğrulama aşamasını başarılı bir şekilde geçebilirsiniz.

  Cevapla
  • Merhaba,

   Wyoming adresinize bir posta doğrulama kartı geliyor ve adresiniz bu yolla doğrulanıyor. Bu şekilde doğrulanan hesaplardan utility bill istenmiyor.

   Cevapla
 • Merhabalar turkiye bireysel sirket ile amazon hesabi actim amerika sirketi acmayi dusunuyorum var olan hesabimdaki bireysel sirketi amerikadakiyle degistirebiliyormuyum

  Cevapla
  • Merhaba, evet bireysel hesabınızi şirket hesabına çevirebilirsiniz. Bunun icin bir Wyoming LLC kurabilirsiniz EIN numaraniz geldikten sonra hesap dönüştürme işlemini baslatirsiniz.

   Hesabi dönüştürme sırasında mevcutta doğrulanmış adresinizi hiç degistirmeden direk olarak eski adresinizi secerek, LLC sirket bilgileri ve şirketin EIN numarasını girip süreci sağlıklı olarak tamamlayabilirsiniz genellikle Amazon ile uğraşanlar bireysel hesaplari bu yöntemle şirket hesabina dönüştürüyorlar.

   Cevapla
 • Tekrardan selam. Amazon ‘a LLC şirketimi ve EIN numaramı kaydetmek istiyorum fakat sorular arasında What is your tax classification? (Individual or Business) ve Are you a U.S. citizen, U.S. permanent resident (green card holder) or other U.S. resident alien? (Yes, No, I’m not sure if I’m a U.S. resident alien) seçenekleri geliyor. Buna hayır deyince Türkiye adresime yönlendiriyor. Bu aşamaları geçen birisi var mı acaba ?

  Cevapla
  • Şakir Şen
   9 Nisan 2022

   Individual ve Yes’i seçip devan edin.

   Cevapla
   • Bu konuyu iyice bir açığa kavuşturmak lazım .. Admin bey, siz bu konuya hiç mudahale etmiyorsunuz çok önemli herkesin kafası karış bu noktada
    Yes diyince aslında yanlış bilgi vermiş oluyoruz bence çünkü biz Amerikada ikamet etmiyoruz , bu konu sonradan ortaya çıkınca sorun teşkil etmez mi ? aslında bu meseleyle ilgili güzel bir anlatımınız olursa makbule geçer

    Cevapla
    • Nazmi Özer
     2 Aralık 2022

     Net bilgi olmayan ve teyit etmediğimiz konularda yorum yapmıyoruz bilen kişilerin yorumlarini yayınlıyoruz ama

     Cevapla
    • Sakir Sen
     2 Aralık 2022

     Merhaba.
     Bu 2 soruya bu ve başka platformlarda sırasıyla “Individual” ve “Yes” seçip devam edin dediğimde ısrarla sizin gibi böyle olmamalı diyen kişiler çıkıyordu. En sonunda da neyi seçmek istiyorsanız seçebilirsiniz diyordum. Kimseyi ikna etmek, yanlış yapılacak bir şeyi karşıdaki kişinin aklına mantığına uydurmaya çalışmak gibi bir durumun içinde değilim.

     Olay gayet net ve açık aslında “What is your tax classification?” “Vergi sınıflandırman nedir?” diye soruyor. Bu kısmı bazı kişiler “Şirketin türü nedir?” diye ifade etmiş. Bu ifadenin şirket türüyle ne ilgisi var? Az biraz İngililizce bilen ki – İngilizce bir sitede ürün satmak istiyoruz – bilmemiz yararımıza olur, zeten anlayacaktır. Ve bu satırın altına Amazon ne seçilmesi gerektiğini de ayrıca yazmış.

     “Individual” includes Sole Proprietors or Single-Member LLCs where the owner is an individual
     Burada der ki “Şahış şirketi ve tek üyesi olan LLC şirketleri “Individual” seçer.

     Çünkü Amerikan vergi dairesi IRS tarafında 2 tür vergi sınıflandırması vardır. Individual ve Business. IRS şahıs şirketlerini ve “tek üyesi olan LLC şirketlerinin” vergi sınıfını “Individual” berlirlemiş. IRS resmi sitesinde de böyle belirtiliyor. Business daha büyük C ve S Corp gibi şirketlerin vergilendirme sınıfı. Türkiye’deki Anonim şirket gibi düşünülebilir.

     Şimdi gelelim ikinci soruya neden “Yes” diyoruz. Öncelikle soru nedir?
     Are you a U.S. citizen, U.S. permanent resident (green card holder) or other U.S. resident alien?
     Diyorki “Amerika vatandaşı mısın? Amerika’da yeşil kart ya da başka bir sebepten dolayı kalıcı oturma iznin var mı?”

     Amerikan vatandaşı değilim, Amerika’da yaşamıyorum; oturma iznimde yok. O zaman hayır seçmeliyim diye düşünülüyor doğal olarak.

     Şimdi bunun detaylarına uzun uzadıya girerim ama yine Amazon bu satırın sağında ? ikonu koymuş, oraya gelince kimlerin “Yes” kimlerin “No” seçeceğini belirtmiş.

     Bir de şöyle bir durum var; “No” seçtiğinizde EIN numarası girecek alan yok ki. Mecbur “Yes” seçeceğiz. Başka alternatif yok.

     Neyse biz Amazon’un açıklamasına geri dönelim. Amerikan vatandaşı ve daimi oturma izni sahibi dışındakiler de aşağıdaki maddeden dolayı “Yes” seçer diyor. Neymiş o madde?

     Additionally, you will be considered a United States resident for tax purposes if you meet the Substantial Presence Test for the calendar year. More information about these distinctions is available on the U.S. IRS Website.

     Burada diyor ki bir takvim yılı içinde x gün (detaylar IRS’de var) kadar Amerika’da bulunduysan ben seni, altını çiziyorum “VERGİLENDİRME AÇISINDAN Amerikan Vatandaşı” olarak kabul ederim diyor.

     Bu seçenek de bana uymuyor aslında ben hiç Amerika’ya gitmedim ki gitmeyeceğim de. E o zaman niye “Yes” seçiyorum. Niye sistem bana zorla “Yes” seçtiriyor.

     Cevap basit: “Çünkü senin Amerika’da bir şirketin var.”

     Bizler hep sadece bireylerin bir ülkenin vatandaşı olması gerektiğini düşünüyoruz. Ama olaya vergilendirme açısından bakıldığında işler farklılaşıyor. Amerikan Vergi Dairesi IRS sitesinde detaylar var. Gidip bakabilirsiniz.

     https://www.irs.gov/individuals/international-taxpayers/classification-of-taxpayers-for-us-tax-purposes

     Burada Amerikan yasaları vergilendirme açısından Amerika vatandaşlarına ve yabancılara farklı muamele edildiğini ve orada kimlerin tekrar yazıyorum vergilendirme açısından Amerikan Vatandaşı sayılacağını belirtir.

     Derki
     A citizen or resident of the United States (Vatandaş ya da oturum izni olan)
     A domestic partnership (Amerika’lı bir şirkete ortak olan kişi)
     A domestic corporation (Amerika’da şirket)
     Any estate other than a foreign estate
     diye devam eden bir iki madde daha var.

     Yani özetle IRS vergilendirme açısından Amerika’da tek üyesi olan LCC şirketini “Amerikan vatandaşı” kabul eder. Ve buna göre vergilendirme işlemlerini yapar.

     Unutmayın eğer tek değilde 2 ve daha çok üyesi olan LLC şirketi olsaydı yani ortağımız ya da ortaklarımız olsayda durum başka bir boyuta gidecekti.

     Individual seçilir çünkü IRS tarafında tek üyesi olan LLC şirketlerinin vergilendirme sınıfı Individual’dır.

     “Amerikan vatandaşı mısın?” sorusuna “Yes” seçilir çünkü IRS Amerika’daki şirketleri istisnalar olmasına rağmen Amerikan vatandaşlarının vergilendirildiği gibi vergilendirmeye tabi tutar.

     Cevapla
     • muhammet
      2 Aralık 2022

      Bilgilendirme icin teşekkürler Şakir bey.

      Oldukça aydınlatıcı oldu. İzninizle bir kaç ekleme yapmak isterim.

      O halde ısrarla No secmek istenirse bir Corp sirket veya MMLLC kurmak gerektigini anlıyoruz.

      O zaman da bu tip sirketlerin ayri masraflarının ve bakim prosedürlerinin olduğunu da bilmek gerekli.

      Tek uyeli yani SMLLC ler neden tercih ediliyor?
      Kurulumu kolay, masraflari az, vergilendirme prosedürleri daha makul. Irs tek üyeli sirletleri dikkate alinmayan kuruluslar olarak kayda geçiriyor böylece vergiler direk sahibine geçiyor.

      Vergi odemek için de ITIN bu yüzden gerekli.

      Cok uyeli llc lerin her bir sahibi ayrica itin alarak tek tek beyan vermek zorunda corp beyani vermek ise ayri bir prosedür.

      Amazon veya farkli bir platform fark etmez bu tip yerlere kaydolunurken bu açıklamalar dikkate alınmalı ve ayni şekilde secimler yapılmalı.

      Cevapla
      • Sakir Sen
       2 Aralık 2022

       Aynen dedikleriniz çok doğru. Bizler tek üyeli LLC şirketlerini sizinde belirtiğiniz gibi bir dizi avantajlarından dolayı tercih ediyoruz. Amazon’da satış yapmak için yeterli bir şirket türü.

       C ve S Corp şirketlerde ayrı kurumlar vergisi ve ortaklarının tek tek vergi vermesi vs açısından gereksiz. Bir start-up şirket türü değil bence.

       Sizin katkılarınızla birlikte bu durumu andınlığa kavuşturabilmişizdir diye düşüyorum artık.

       Cevapla
       • muhammet
        2 Aralık 2022

        S sirketler zaten sadece ABD vatandaşları veya belirli vizelere sahip SSN olanlar kurabiliyor. Yabanci olarak Corporation kurulabilir fakat hiç gerekli değil.

        Tek üyeli tek üyeli LLC ler bu ve benzer platformlar için yeterli,
        bu tip LLC ler ile hemen hemen her yere hesap açılıp doğru evraklari, gereksinimleri sunduktan sonra her iş yapılabilir.

        Sayenizde açığa kavuştu 😀 emeğinize saglik, selamlar

     • Adnan Hamza
      2 Aralık 2022

      Şakir bey teşekkürler şimdi açıklayıcı oldu olay, tabi (Individual) olayını zaten çözmüştüm dediğin gibi oradaki açıklayıcı satır sayesinde, İngilizcemiz de çok ta fena sayılmaz. Ancak itiraf edeyim ‘Yes’ ‘No’ seçeneğinin yanındaki yardım butonundaki detayları okumamıştım, sadece alttaki birkaç satırdaki açıklamalara bakıldığında hiç biri olmadığım için aynen doğal bir ikilemde kaldım, aydınlattığın için teşekkür ederim , iyi ki de bende burada bu konuyu biraz daha ısıtıp senin pişirmene sebep oldum 🙂 kolay gelsin.

      Cevapla
 • Merhabalar son zamanlarda edindigim en doyurucu bilgileri bu sayfada buldum oncelikle tesekkur ediyorum.

  Bir sorum olacak bilginiz varsa cevaplarsaniz sevinirim.

  Arkadasimin “inc” turunde/uzantili bir sirketi var bunun ustunden bir Amazon USA hesap acmak istiyorum, kisa vadede bana avantaji (kurulus masraflari disinda) yada dezavantaji olabilir mi?

  Sirketle ilgili tum bilgi ve belgelere sahibim hesap acilisinda “sirket sahibi arkadasim” ile ilgili kisisel bir sey sunmam gerekiyor mu?

  Cevapla
  • Yorumunuz için teşekkürler.

   Açabilirsiniz fakat kendi adınıza acmamalisiniz sirket sahibi arkadaşınız olduğu icin kimlik dogrulamasi kisminda sorun yaşarsınız.

   Belge olarak arkadaşınızın kimligi, onun adina kredi karti, banka hesap ekstresi gibi gereksinimler olacak. Birde adres dogrulamasi icin kart gonderir Amazon, adres saglayiciniz bu kartı alabilecek mi?

   Cevapla
   • Cevabiniz icin cok tesekkurler, fakat bir videoda izlemistim sirket sahibi degilim fakat belirttigim xxxx inc sirketinde yetkiliyim tarzi bir bolum var sanirim uyelik bolumunde? Yanlis mi biliyorum? Yada ortaklik bolumunde beni ortak etse yine mi acamam? Sirketin mevcut adresi var fakat ben https://ipostal1.com/virtual-business-address-plans-pricing.php suradan aldigim adresle yenilemeyi dusunuyorum adresi, buraya ulasir ve bana iletirler sanirim.

    Cevapla
    • Evet ortak olarak veya yönetici olarak kendinizi bu şirkete ekletebilirsiniz. Bunu arkadaşınız acentesi ile konuşun. Fakat ortaklık ekleme durumunda arkadaşınızın şirketine ortak olacaksınız bu durumda gelecekte çıkabilecek sorunlara da ortak olursunuz veya tersi de olabilir. Ortak olmak yerine yeni bir LLC kurmayı düşünebilirsiniz belki bu sizin için daha sağlıklı bir çözüm olabilir.

     Bahsettiğiniz adres şirketinden kafanıza göre adres alırsanız bunu şirketinizle nasıl bağdaştıracaksınız? Bu konuda pek yorum yapmak mümkün değil çünkü şirket formasyon belgelerinde bu adres görünmeyecek doğrulama ve benzeri durumlarda sorun çıkartabilir belki biraz daha araştırmanız gerekebilir.

     Cevapla
 • Bende yeni baslamak istiyorum, ama bazi avantajlarim var, Istanbul ve Delaware adreslerim var iki ulkedede ikamet ediyorum. Halehazirde “https://delawarelaw.widener.edu/” Delawarede hukuk ogrencisiyim. Fakat hic bir satis tecrubem yok. Bu forumdan nasil faydalanirim?

  Cevapla
 • Merhaba,
  Ben Amazon hesabı açacağım. Aklıma takılan bir şey var. Amazon hesabında Global Satıştan Birleşik Arap Emirliklerinde satabilir miyim? Yoksa Amazon Birleşik Arap emirlikleri için Birleşik Arap Emirliklerinde şirket kurup ayrı bir satıcı hesabı mı açmam gerekir?

  Cevapla
 • Merhabalar,
  Amerika Amazon için öncelikle Türkiye’de şirket açmamız gerektiğini belirtmişsiniz yazınızda ve hatta Mehmet Tek’in Şubat 2021 de ki videosunu ek olarak vermişsiniz fakat Mehmet tek Eylül 2021 de ki videosunda bu sistemin şu an çalışmadığını ve şirketin direkt Amerika’da açılması gerektiğini belirtiyor. Yayınladığınız bu haber ise yeni, güncel bir haber 7 Ocak 2022 tarihli. Kafam çok karıştı. Biz ortağımla Amerika’da şirketimizi kurduk uzun zaman önce. EIN numaramız var, banka hesabımız var (Mercury’den). Utility bill için ”Startpack.io” ile çalışıyoruz gerçi şimdi isim değiştirdiler ”Doola” oldular ama utility bill konusunda cevap alamıyoruz paketimize dahil olduğu halde. Aylardır bekliyoruz amazon hesabı açmak için. Sıkışıp kaldık. Lütfen yardımcı olabilir misiniz?

  Teşekkürler.

  Cevapla
  • Merhaba,

   Sorununuzu pek anlaşılmıyor problem startpack ile mi ilgili? Kendilerine sordunuz mu?
   Amerikada zaten sirketiniz varmış o zaman sorun nedir? O yöntemi neden kullanmıyorsunuz?

   Cevapla
 • Merhaba,öncelikle son derece yararlı paylaşımlarınız için teşekkürler.İlk adım olarak TRde şirket ve amazon TR hesabı üzerinden USAda amazon hesabı açılmasından bahsetmişsiniz.İlk aşamada TRde şirket kurmak istemiyorum.Direk olarak USA LLC ile USAda amazon mağazası açabilir miyim?İlginize teşekkür ederim.

  Cevapla
  • Merhaba,

   Önerilen yöntem TR üzerinden ilk olarak hesap onaylamak ve sonra Abd ye genişletmek. Fakat direk olarak abd llc ile hesap açıp sorunsuz olarak hesap onaylatanlar da var. Gelecekte adres dogrulamasi ile ilgili sorun yaşarsanız doğrulama süreci için ek çaba harcamaniz gerekebilir.
   Amazon bu konuda cok farklı politikalar uygulayabiliyor karar vermek size kalmis bir durum.

   Cevapla
 • umut savaş
  24 Ocak 2022

  Benim sorum şu şekilde, diyelim ki Türkiye’de de, ABD’de de bir şirketimiz var (eini mevcut). ben Türkiye’deki şirketime yine türkiyedeki tedarikçilerden mal alacağım. hâl böyle olunca benim buisness adresim, türkiyedeki şirket adresim olacak. Sonra benim Türkiye’deki şirketim ABD’deki şirketime fatura kesecek ve ben türkiyeden ürünlerimi amazon depolarına göndereceğim.

  şimdi, İlk hesap açılışında amazon.com.tr’de ben buisness adrese de registered adrese de Türkiye’deki şirketimin adresini yazıp onaylayıp kaydolacağım. ardından global satıştan amerikada da bir hesap açacağım. bu amerika hesabımın buisness adresi aynı kalacak fakat offical registered adres kısmına ve tax information kısmına abddeki şirketimin fiziksel adresini gireceğim. bu işlemler doğru mudur?

  Cevapla
 • Mehaka
  2 Ocak 2022

  ilgili yazı için çok teşekkür ederim. Ben amazon.ca üzerinden bir alıcı hesabım varken aynı alıcı hesabımla gerekli belgeleri payoner ile bireysel amazon kanada üzerinden onay postası alarak seller hesabı açtım ve online arbitraj sistemi ile amazon.com üzerinden satışlar yaptım şimdi amazon Amerika’da şirket kurmak istiyorum muhtemelen evrakları amazon.com a sunmam gerekiyor izlemem gereken yol nedir bu konuda yardımcı olur musunuz ayrıca şirket depo ve sanal ofis telefon aynı eyaletten halletmem mümkün mü?

  Cevapla
 • Merhaba,
  Amazon satıcı hesabı açarken Amerika’da Single member LLC şirketi yerine Multi member LLC şirketini istiyormuş sanırım yeni gelen güncellemeye göre bir yerde böyle okudum. Bu konu hakkında herhangi bir bilginiz var mı?

  Cevapla
  • Merhaba,

   Multi member LLC, ortaklik yapisi olan birden cok üyeye sahip sirket türüdür. Bunu nereden duydunuz bilemeyiz ama mantik olarak bu durumda her Amazon hesap sahibinin birileri ile ortak yapida sirket kurmuş olmasi gerekiyor.
   Bu durum oldukca gereksiz bir islem gibi geldi.

   Özetle, bunu daha once duymadık boyle bir şart getirilmiş olamaz yine de araştırın isterseniz.

   Cevapla
 • merhabala;

  Wyoming de şirketimizi kurduk. Amazonda dükkanımızı açtık. ancak şimdide toptancılardan mal alırken satış sertifikası sorunu çıktı. Wyoming den satış sertifikamı aldım ama ara deponun olduğu eyaletten de satış sertifikası almamız gerekiyormuş. günlerdir araştırıyorum Wyoming de ara depo, ama bulamıyorum. bu sorunu nasıl aşabilirim, konu fikri olan varsa, yardımcı olursa çok sevinirim

  Cevapla
 • Merhaba,
  Amazon Amerika’ya ürün gönderirken Mikro ihracat yapmış oluyoruz. Kayıtlı ithalatçı(IOR) ‘a başvurmamız gerekir mi? Sonuçta mikro ihracatta yapsak Kayıtlı Yabancı İthalatçı gözükür müyüz?

  Cevapla
  • Yeşim
   6 Ocak 2022

   Merhaba
   Amazon.com da uzun süredir LLC şirketim üzerinden satış yapıyorum. Amazon Tr’de yeni satıcı hesabı açıp Amazon Us’deki satıcı hesabımı bağlayabilir miyim? Teşekkürler

   Cevapla
   • Şakir Şen
    6 Ocak 2022

    Bağlayabilirsiniz; bir sorun olmaz. Amerika şirketi ile Amazon.com.tr’de satış yapabilirsiniz.

    Cevapla
    • Yalnız Amazon us deki hesabımda telefon banka ve şirket bilgilerine göre Amerika’da görünüyorum. Yani bu durumda amazon.tr de hesap açarken kayıtlı adres olarak Tr’deki adres bilgilerimi kullanacağım için sorun olur mu?

     Cevapla
 • Bizim 2 tane ayrı şirketlerimiz var aynı kişi üzerine. Amazonda satış yapmak için amazon hesaplarımızı ayrı ayrı açmayı düşünüyoruz. Yanı Amazon Amerika ve Amazon Avrupayı ayrı ayrı açmayı düşünüyoruz. Böyle olursa aynı IP üzerinden hesap oluşturabilir miyiz?

  Cevapla
  • Ip adresiniz modemi her kapatip açtığında değişiyor zaten. Ayrıca böyle bir kisitlama varmı o da net değil fakat içiniz rahat olsun istiyorsanız her ihtimale karşı ip adresine takılmayın onun yerine farklı bir tarayıcı (Firefox veya opera gibi) yükleyip hesapları ayri tarayıcılardan açın ve yönetin.

   Cevapla
 • Merhaba,
  Amazon.com.tr’de Türk şirketimizle hesap oluşturduktan sonra Global Satış kısmında Kuzey Amerika’yı etkinleştirdiğimiz zaman ABD’de LLC şirketimizi bilgilerini girmemiz gerekiyor değil mi? Yani tek hesap üzerinden Global Satışı açarken o ülkedeki şirketimizin bilgilerini girebiliyor muyuz? Amazon bize Türkiye hesabımızdaki şirket bilgileriyle Amerika şirket bilgilerimizle farklı olması sorun yaratır mı?

  Cevapla
  • Sorun yaratmıyor sadece hesap acarken adres kısmını tr deki onayli iş adresini seçin. Yeni bur adres girerseniz doğrulamanizi ister.

   Cevapla
   • Amerika’da ve Avrupa’da şirketlerimizin kayıtlı olduğu iş adreslerimiz mevcut o adreslerimizi girip adres doğrulaması yapabilir miyiz? Zaten kiraladığımız ofisler Amazon için adres kanıtı niteliğinde bulunan Proof of Occupacy belgeyi tarafımıza veriyor.

    Cevapla
    • Eğer gelecekte sizden istenilen adres doğrulama amaçlı fatura, Amazon platformu tarafından kabul gören türden bir belge ise pek tabi adres kısmını şirket lokasyonuna göre düzenleyebilirsiniz. Aksi durumda riske girmemek için TR de bulunan doğrulanmış adresinizi seçmeniz daha risksiz olur. Kiraladığınız ofislerin verdiği belgeler Amazon tarafından kabul ediliyor mu? Bu konuyu kiralama şirketinizden teyit etmenizi öneririz.

     Cevapla
 • Merhaba, Northwest RA’dan alacagimiz business address Amazon için geçerli olur mu? Wyoming registered agent gibi özel suit numarası olmayacak çünkü.. Bir de Google haritalar adresi suite numarası olmadan kayit kabul eder mi? Simdiden cevabiniz için teşekkürler.

  Cevapla
  • Merhaba,

   Geçerli olmayabilir çünkü benzersiz bir adres vermiyorlar, genel adreslerini şirketlere göre ayristiriyorlar. Google işletme kaydı için gelen dogrulama kodunu da kabul etmeyebilirler.

   Bu gereksinimleriniz icin wyoming mail forwarding sitesinden bir adres alip, suit numaranız geldiğinde Northwest ile kurulum yaparken özel adresinizi girebilirsiniz. Buna izin veriyorlar.

   Cevapla
   • Aynen bende ikilemde kalmistim, çok teşekkürler

    Cevapla
    • Merhaba Yiğit Bey,
     Ben de sizin gibi bu aşamalara başladım. Hem Türkiye hem Amerikada şirket kuruyorum. Siz Amazon Amerika hesabınızı nasıl açtınız? com.tr üzerinden girip Global satıştan mı açtınız yoksa doğrudan Amazon.com üzerinden üyelik açtınız. Ayriyeten Türkiye’deki numaranız yeterli oldu mu? Yoksa Abd’den GSM aldınız mı ? Cevap verirseniz çok memnun olurum.

     Cevapla
     • Merhaba,

      Ben Amazon hesabı açmadım fakat şu an Abd’de kurulan şirketle direk amazon.com üzerinden başvuru yapıyorlar. Abd adresinize doğrulama kodu gönderiliyor. Bu şekilde hesap onayı alınıyor diye biliyorum.

      Cevapla
 • SADIK STORE
  27 Ekim 2021

  KY de Kurduğumuz llc şirketin ismini değiştire biliyor muyuz?

  Cevapla
 • Merhaba;
  Amazonda LLC şirketimiz üzerine hesap açarken, adresimizi doğrulamak için fatura istiyor mu, istemiyor mu tereddüt içerisindeyim. Anladığım kadarı ile, adrese doğrulama kodu gönderiyorlar sadece. bilgi verirseniz sevinrim.
  Türkiyeden adresimi doğrulayamadım. hesabım suspend oldu. amazon Türkiye’de satış yapıyorum ama amazon ABD adresimi doğrulayamadı 🙁

  Cevapla
  • Doğrulama kodu ile hesap açanlar amazon.com üzerinden LLC şirket ile hesap açanlar. Lütfen karıştırmayın. Türkiye adresinizi neden doğrulayamadınız? Bir yerde yanlış yapmış olmalısınız aslında doğrulayamayacağınız bir adresi Amazon.com.tr ye girmemeniz gerekiyordu.

   Cevapla
   • ilk tecrübemdi orada bir çok hatamız olmuş. düzelttik ama, artık cevap vermiyorlar. benim merak ettiğimde ABD de ki LLC şirketimiz ile hesap açmaktı. Cevabı aldım çok teşekkür ederim. EIN numaram geldikten, banka hesabımı aktif ettikten sonra Amazona başvuracağız. Peki bir sorum daha var size. LLC şirketimiz ile hesap açarken türkiyede ki cep telefon numaramızı mı kullanmalıyız, yoksa Zadarma üzerinden alcağımız GSM numarasını mi ? IP adresimizden Türkiye de olduğumuzu anlayacaklar zaten. o yüzden gerek var mı ABD gsm numarasına tereddütteyim. yardımcı olursanız çok sevinirim.

    Cevapla
    • Genellikle ABD alan kodlu telefonlarla hesap açılıyor. Sanırım hesap açan satıcılar riske girmemek için ABD telefonu kullanıyorlar fakat hesap açma kısmında TR alan kodu seçmenize izin veriliyorsa muhtemelen bir sorun çıkmaz gibi duruyor. Zaten TR den girdiğinizin farkındalar ama yine de size kalmış bir durum net bir bilgi yok aslında.

     Cevapla
    • Merhaba Tolga bey
     Ben de sizin gibi bu aşamalara başladım. Hem Türkiye hem Amerikada şirket kuruyorum. Siz Amazon Amerika hesabınızı nasıl açtınız? com.tr üzerinden girip Global satıştan mı açtınız yoksa doğrudan Amazon.com üzerinden üyelik açtınız. Ayriyeten Türkiye’deki numaranız yeterli oldu mu? Yoksa Abd’den GSM aldınız mı ? Cevap verirseniz çok memnun olurum.

     Cevapla
     • Merhaba Gamze Hanım;
      Direk ABD den açtım ben. çünkü türkiye hesabımdan daha önce suspend olmuştum. LLC şirketiniz ile direk ABD den hesap açın. tüm dünyayı açıyorlar. daha avantajlı.

      Türkiye de ki şirketim ile de Türkiye amazonu kullanıyorum.

      Cevapla
      • Cevap verdiğiniz için teşekkür ederim bir sorum daha olacak. LLC şirketimiz var ama bizim ikametgah Türkiye’de Amazon bu konuda sorun çıkartır mı? Geri dönüş yaparsanız çok sevinirim.

       Cevapla
       • bizim de ikametgahımız Türkiyede. Amazon bununla ilgili sorun çıkartmıyor. size yaşadığınız yerin adresini soruyor. rahatlıkla Trkiyede ki adresinizi verebilirsiniz. yalnız LLC şirketiniz üzerinden Avrupa amazonuda aktif etmek isterseniz, Amazon Avrupa, yaşadığınız yerin adresini doğrulayacak bir fatura istiyor. o yüzden elektrik, su vb. faturanızın üzerinde yazan adresinizi yazın. daha sonra o faturayı, Amazon Avrupa sizden istiyor.

        bu arada benim türkiye cep telefonun suspend olmuş hesabımda tanımlı olduğu için, zadarma üzerinden gsm hattı aldım. amazon hesabıma da bu numarayı tanımladım.

       • Tolga bey, katkılarınızdan dolayı teşekkür ederiz.

      • çok yararlı bilgiler olmuş teşekkürler.
       Amazon için Almanya’da da şirket kuruyoruz. Bunu Amazon.com hesabımızdan girip aktifleştirebiliriz değil mi? Almanya’da şirket bilgilerini girmemiz bir problem oluşturur mu?

       Cevapla
       • sizin bize katkılarınız için ben size çok teşekür ederim.

 • furkan göçer
  17 Ekim 2021

  Merhaba.
  Şirketimizi şu an kurmak istesek vergi beyanını ne zaman yapmamız gerekiyor. 31 Aralığa kadar mı yoksa şirket kurulumundan bir sene sonrasına kadar mı vergi beyanında bulunmalıyız?

  Cevapla
  • Bu durum yaptığınız ciroya ve satış yaptığınız coğrafyaya göre değişiklik gösterir. Aktif satış yapıyor ve şirketiniz üzrinden ticaret yapıyorsaniz muhasebecinizi durumdan haberdar ediniz.

   Cevapla
 • Amazon tarafından gönderlen adres doğrulamayı size teslim edildikten sonra 13 günde girin, yoksa iptal oluyor diyor. Şimdi gelen kodum shipito da onlarda tarama yapmayız bu tarz evrakları diyor. Adresinize gönderelim diyorlar. Ama 10 gün kaldı dhl express seçıyorum. 10 güne türkiyeye gelir mi bilmiyorum. Acaba Kaliforniya daki depodan abd içerisinde birine göndereceğimiz biri varmı? Veya bize dogrulama kodu paylaşacak bir kuruluş varmı?

  Cevapla
  • muhammet
   14 Ekim 2021

   Wyomingmailforwarding adresim var hızlı gönderim yaparsanız belki yetişir. Fakat 10$ ödemesi var çünkü ücretsiz posta hakkim kalmadi onu ödersiniz kullanabilirsiniz. Bu şekilde yardımcı olebilirim.

   Mail adresinizi yazin iletişim kuralim

   Cevapla
 • Amazon adres doğrulama için gönderilen kodun süresi varmıdır? Malum ücretsiz adres veren shipito adıma kodu aldı ama sadece kargo ile gönderirim diyor. Dhl ile istedim. Ama bir haftaya zor gelir. Amazonda 3 gün önce teslim edildi yazıyor. Kodun bir süresi varmı? aynı durumu yaşayan var mı?

  Cevapla
  • Amazon dokümanlarına baktiniz mi veya verification sayfasinda bir yardim linki veya bir açıklama var mi?

   Cevapla
  • Livelord
   13 Ekim 2021

   Merhaba,

   Kodun süresi var evet. Mesela ben Pazar günü başvurdum 19 Ekim’ e kadar kodu girmem gerekiyor. Verilen süreyi amazon a giriş yaptığında en altta görebiliyorsun. Video call süresinin altında.

   Cevapla
   • Covid-19 nedeniyle, kartpostal teslim süresi aşağıda belirtilen tahmini teslim tarihinden daha uzun sürebilir.
    Diye yazıyor sizin dediğiniz video call butonun altında ben video görüşmeyi yaptım zaten 72 saate sonuçlanır yazıyor orada

    Cevapla
   • Livelord
    13 Ekim 2021

    İlave bilgi; Biraz önce çalışmakta olduğum R.Agent dan bilgi geldi. Amazon dan posta gelmiş ve cloud a tarayıp yüklemişler. Kodu girdim ve adresim onaylandı.

    Amazon dan gelen belgenin üzerinde de “Response Required within 15 days of the receipt of this card.” ibaresi yazılı.

    Cevapla
 • SADIK STORE
  12 Ekim 2021

  1. Görüşme canlı amazon çalışanı ile çok nazik bir şekilde ingilizce olarak geçmekte.
  2.Payoner Banka hesabı verdim. öncesinde çıktı almıştım.
  3.pasaport ise komple ön, arka ve her sayfasına bakılıyor.
  4.Hesabınızın onayı için 72 saat içinde cevap verilecek dendi.
  5.Adres ile ilgili birşey sormadı. Adres içinde onay kodu giriş ekranı sabit hala

  Cevapla
  • Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler, çok faydalı oldu. Bol şanslar, bol kazançlar dileriz.

   Cevapla
  • Livelord
   15 Ekim 2021

   Merhaba,

   Biraz önce ben de görüşmemi tamamladım. Öncelikle pasaportumu tekrar yüklettiler. Önceki yüklediğim dosya iyi, aynısını yükleyebilirsin dediler (800 dpi taramıştım).

   Sonrasında “Bank Statement” ımın resmini çekip yüklememi istediler. Onu da inceleyip sorun olmadığını ilettiler.

   Sonra pasaportu elime alıp tüm yüzeylerini (iç & dış) göstermemi istediler. Rasgele bir sayfasına baktılar, sonra kameraya yakın tutup göstermemi, esnetmemi (yansımalar, vs.) istediler. Bu da tamamlandıktan sonra aynı şekilde 72 saat içerisinde onayla ilgili mail geleceğini ilettiler.

   Görüşme İngilizce gerçekleşti. Personel anlaşılır bir dille konuşuyor ve her konuda sizi yönlendiriyor.
   Hatta öncesinde yanlış evrakı yüklemişim 5-10dk bekledi yenisini yüklemem için.

   Bana da adresle ilgili birşey sorulmadı. Zaten görüşme öncesi onaylanmıştı.

   Cevapla
   • Hayırlı olsun. Bilgilendirme için çok teşekkürler.

    Cevapla
   • Hesap açıldımı sizin, genelde 1 günün sonunda cevap veriliyormuş.

    Cevapla
    • Livelord
     19 Ekim 2021

     Merhabalar,

     Hesabım bugün itibariyle açıldı. Birkaç hata yapmışım bu sebeple birkaç git-gel yaşadım aşağıda biraz detaylandırayım;

     Öncelikle Bank Statement için Mercury den gelen belgeyi yükledim, canlı görüşmede problem olmadığını ilettiler ancak sonrasında mail yoluyla bank statement da sorun olduğu iletildi. Büyük ihtimal benim hatam, fatura adresine de Amerika’ daki adresi girdiğim için Mercury ile TR deki kredi kartımı eşleştiremediler. Sonrasında TR deki ev adresimi girdim ve TR deki bankamın TÜRKÇE ekstresini yükledim. Adreste “:” “,” “.” herşey bulunuyor bu arada. Bir gün geçtikten sonra hesabımın aktive edildiğiyle ilgili e-posta geldi. Bu detayları yazıyorum çünkü öncesinde kredi kartı ekstresini noter onaylı İngilizce ye fln çevirenler olduğunu, hiçbir noktalama işareti kullanılmaması gerektiğini yazanlar olmuş internette. Sonuç olarak hesabım bu tip detaylara dikkat etmeden aktive edilebildi.

     Herkese bol kazançlar.

     Cevapla
     • Selamlar, Amerikadaki şirketinizin EIN numarasını hesap açılışindan sonra Tax kısmına mi girdiniz? Yoksa öncesinde hesap açarken mi? Cok sorulan bir soru olduğu için deneyimlediginiz kadarını paylaşırsanız sorulari yanitlamiş oluruz böylece.

      Bu arada detaylı bilgilendirme için ayrıca teşekkürler.

      Hesabınız hayırlı olsun, bol kazançlar.

      Cevapla
      • Livelord
       19 Ekim 2021

       Merhaba,

       EIN numarasını ilk sign-up aşamasında istiyor. Tax kısmında ayriyeten istemedi.

       Bu arada EIN numaram yaklaşık ii haftada gelmişti, covid yoğunluğunu eritmişler sanıyorum.

       Cevapla
       • Bilgi icin teşekkürler. Evet su an daha da uzun sürüyor Ein ler yaklasik 3 haftayi geçiyor.

  • Merhaba:
   LLC şirketiniz ile Amazon da şirket açarken, türk bankalarının verdiği kredi kartını mı kullandınız, yoksa mercury bank ın vermiş olduğu debit kartı mı kullandınız ? Bilgi verip yardımcı olursanız çok sevinirim.

   Saygılar

   Cevapla
 • SADIK STORE LLC
  9 Ekim 2021

  Merhaba Startupsole,
  Sizin bilgileriniz ve yönlendirmeniz sayesinde Amazon ve Kendi sitem olan http://www.sadik.store için ABD- Kenducky eyaletinde şirketimi kurdum. Ein numaramda geldi.Payoneerden hesap açtım. Mercury daha onay bekliyor. Amazon abd mağazamı açmak istedim bütün adımları dikkatli bir şekilde gerçekleştirdim. doğrulama için pasaport ve payoneerden tanımladığım hesabın ekstresini amazon için olanı aldım ve amazona ibraz ettim.Amazon ise abd deki adresimi doğrulamak için bir doğrulama kodu gönderdi ve sunduğum belgeleri teyit etmek için videolu görüşme istedi. bende 12 ekim için randevu oluşturdum. Şuanda 12 ekimde görüşmede sunduğum belgeleri göstermemi istiyor. acaba daha önce böyle bir durum ile karşılaştınız mı evet ise nasıl bir yol izlemeliyim. Aynı durumu geçen arkadaşlarında fikrini almak istiyorum.

  Cevapla
  • Bir takipçimizde sizin gibi aynı türden hesap açtı adres doğrulama zarfi geldi adresi dogrulandi. Saliya randevu verilmiş muhtemelen sizinle aynı tarih sizden daha önce sonuclanirsa buradan iletiriz detayları fakat siz daha önce online konuşma yaparsaniz deneyimlerinizi buradan paylaşmanız herkese büyük katkı saglar.

   Kolaylıklar.

   Cevapla
   • Sadik Store
    11 Ekim 2021

    Tabiki iletirim. Salı günü türkiye saati ile saat 20:00 da görüşme yapılacak adres doğrulamada transit sürecinde yazıyor muhtemelen yarın teslim edilir adres doğrulama kodu.

    Cevapla
    • Merakla tüm detayları bekliyoruz o halde 🙂 bu doğrulama yöntemi muhtemelen daha yeni bir yöntem pek bilgi yok. Ein bilgilerinizi hangi aşamada girdiniz? Hesap acarken mi? Yoksa hesap daha açılmadığı icin o aşama henüz karşınıza çıkmadı mi? Yanitlar icin teşekkürler bol şanslar dileriz.

     Cevapla
     • Sadik Store
      11 Ekim 2021

      Şun hesap açılışının son durumundayım. Doğrulama kısmında yanı şuana kadar benden istenen şirket ismi ve şirket kurulum kodu. Ein numarası istenmedi daha. Payoneer den usd banka hesap ekstresi ve pasaport sundum. Muhtemelen hesap onaylandıktan sonra istenir ein numarası

      Cevapla
      • Muhtemelen hesap açıldıktan sonra tax ile ilgili kisma girmeniz istenecek. Bilgiler için teşekkürler, bol şanslar.

       Cevapla
     • Sadik Store
      11 Ekim 2021

      Mercury den hesap hala doğrulanma sürecinde 5 ekim de başvuruyu yaptım. Seçeneklerden fiziksel kart girmedim. Haliyle sadecede şirket ederisi girdim. Buyuzden onay alamadım. Dün adresinizi doğrulayanadık girsiğini adres ev adresi gibi görünmüyor lütfen oturduğunuz adresi ekleyin uluslararası olsa dahi dediler. Bende türkiyedeki adresi yazdım bekliyorum. Aynı durumla karşılaşılmasın muhakkak fiziksel kart istensin. Vermelerin amacı oturduğumuz yeri görmüş oluyorlar.

      Cevapla
      • Evet bu konuda daha once sorunlar yaşandı Mercurybank hesap açma makalesinde ve yorumlarında, ikamet edersinizi yazmanız gerektiği konusunda detaylar var muhtemelen kaçırdınız.
       Muhtemelen bir kaç soru sorup hesabınızı aktif ederler merak etmeyin bu şekilde çok fazla Mercurybank hesabı açılıp kartlar ev adreslerine teslim edildi.

       Cevapla
       • SADIK STORE
        12 Ekim 2021

        iyi günler video görüşme tamamen sunduğunuz belge olan pasaport ve banka hesap dökümanını istedi bunları kontrol etti. şirket bilgilerini sordu hesap sahibinin ismini soruyor. başkada birşey yok. yaklaşık 15 dakika sürüyor.

       • İyi günler, bilgilendirme için çok teşekkürler. Deneyimleriniz bizler ve takipçiler için çok önemli o yüzden size bir kaç soru sormak isteriz müsaadenizle;

        1. Bu görüşme canlı bir Amazon uzmanı ile mi yapıldı yoksa robot ile mi?
        2. Evrakların çıktılarını video konferans öncesi hazır etmek gerekiyor mu?
        3. Video görüşmeniz İngilizce miydi?
        4. Hesabınız bu görüşme sonucu tamamen onaylandı mı?

        Yanıtlar için şimdiden teşekkürler.

   • Livelord
    11 Ekim 2021

    Benim de aynı şekilde ilerledi süreç. 15 Ekim de görüşmem var. Bu sırada posta kartını bekliyorum. Mercury hesabımı da bir iki kez yazışarak aktive ettim.

    Şirketimi startupsole un sayesinde keşfettiğim startpack ile sorunsuz kurdum. EIN & ITIN de dahil.

    Cevapla
    • Hayırlı olsun, hesabınızı açtıktan sonra kazandığınız deneyimlerinizi duymak isteriz bol şanslar.

     Cevapla
 • Zeyneps
  4 Ekim 2021

  Merhaba,
  Hesabımı 2-3 yıl önce Türkiyede açıp başka bir ülkeye taşındım. Daha sonra BA, ORA gibi kısımları yeni adresimle güncelledim ama Amazon tekrar doğrulama istemedi. Şimdi ben de USA da LLC açmak istiyorum fakat şu utility bill konusunda dönen konulardan çıkartamadım kendimi. Abd de değilim, dolayısıyla oradaymış gibi kendimi gösterip utility bill bulma derdine düşmenin mantığını anlayamıyorum. Off. reg. address kısmını USA dan bir firmadan alınacak hizmet ile sağlayabiliyoruz. Şirket bu adreste kayıtlı oluyor. BA adresi ben neden değiştirmek durumundayım anlamıyorum. EIN alırken mi, IRS e başvururken mi, ara depo ile çalışırken fatura kestirirken mi ? Ben BA adresi nerede kullanacağım ki bana sen USA da şirketsin ama başka ülkede adresin var desinler. Bu kısımda bilgi sahibi olan varsa ve cevaplarsa memnun olurum.

  Cevapla
  • Şakir Şen
   6 Ekim 2021

   Merhaba

   Öncelikle “Türkiye’de açıp” dediğiniz ifade Amazon.com.tr’de mi yoksa Amazon.com’da mı hesap açtınız? BA adresini değiştirip doğrulama istememesi ilginç geldi. Eğer bank hesap bilgilerini de bu yeni adresle değiştirdiyseniz bundan dolayı istememiş olabilir.

   Gelelim neden ABD’de değilim ve oradaymışım gibi kendimi gösteriyorum ifadenize. Bu tümden yanlış bir yaklaşım. Böyle düşünülemez. O zaman size şunu da diyebilirim madem ABD’de değilsiniz neden orada satış yapıyorsunuz ki? Neyse ben izah edeyim size; dünya da hemen herkes istediği ülkede bir şirket kurabilir. Çok istisnaları olabilir, bazı ülkeler şirket kurulması için taşınmaz bir varlığın ispatını isteyebilir, bazı ülkeler belirli bir yatırım yaptıktan sonra şirket kurulmasına izin veriyor olabilir. Öyle ya da böyle bir kişi dünyanın herhangi bir ülkesinde şirket kurabilir. Ben bir Türk vatandaşı ve Türkiye’de ikamet eden biri olarak ABD’de, Danimarka’da, Azerbaycan’da ya da Kazakistan’da bir şirket kurabilirim. Ama bir yerde yaşayabilirim. Konuyu çok uzatmayacağım. Amazon’un derdi şu: siz bir hesap açıyorsun ve ABD’de bir şirketim var adresi de bu diyorsunuz? Amazon’da diyor ki ispat et. Nerden bileyim sizin böyle bir şirketinizin olduğunu, bu adreste kurulduğunu; belki de hepsi palavra. Bundan emin olmak için 3.parti bir durumla adresini doğrulamak ister. Bunun için de en iyi yöntem o adreste bir elektrik, su faturası gibi bir fatura. Çünkü bu hizmeti veren kuruluşlar sizin adresinizi doğrulamadan size bu hizmeti vermezler. Amazon şu anda elektrik, su faturası gibi utility bill yerine öncelikli olarak banka hesap ekstresi ve banka onay mektubuyla da bu adres bilgisini doğruluyor. Bu belgelerde nelerin olması gerektiğini nasıl olması gerektiğini de yardım dokümanlarında belirtmiş. Tek resmi kaynak olarak buralara bakabilirsiniz.

   Amazon BA’ya farklı ülkelerde sahip oldunuz şirketlerden birinin adresini yazabilirsin der. Yani siz Amazon.com.tr’de bir şirket hesabı açtınız ve bu Türkiye adresiyle Amazon.com’da da hesap açabilirsiniz. Yani Türkiye’deki şirketiniz aslında ABD’de de satış yapan bir duruma gelir. Uluslararası ticaret konusu. Ama ABD’de de şirketiniz olduğunda ABD’de deki adresi ORA yazarsınız ama BA Türkiye olarak kalabilir. Sıkıntı yok. ABD adresi de yazabilirsiniz ama doğrulama isteyecektir. Eğer bu adres doğrulanmadıysa. Deposit Metodundaki banka adresi bu iş adresiyle eşleşiyorsa doğrulama istemesine zaten gerek yok.

   Aslında ilk zamanlar bana da çok zor geliyordu bu adres konusu ama yardım dokümanlarında her şey açıkça yazıyor.

   Umarım anlatabilmişimdir.

   Cevapla
   • Zeyneps
    7 Ekim 2021

    Merhaba,

    Aslına bakarsanız uzun zamandır aradığım mantıklı ceabı sizin yazılarınız arasında buldum. Özellikle BA kısmmı ve utility bill konularındaki açıklayıcı notlarınız için teşekkür ederim öncelikle.
    Yazımda söylemek istediğimi eksik ifade etmişim ; “Türkiyede açıp” kısından kastım Türkiyede ikamet ederken doğrudan amazon.com üzerinden pro hesap açılması olaydı. 3 sene kadar önce herhangi bir şirket zorunluluğu yoktu, zaten com.tr yoktu o sırada. Almanyaya taşınıp tüm adres bilgilerimi güncellemiştim fakat söylemeyi unuttum, öncesinde mail atıp durumumu izah etmiştim. Charge method hala Türkiyedeki garanti bankasına ait kartım. deposit ise baştaki gibi payoneer hesabı. Evet herhangi bir doğrulama talebi gelmedi, ama gelmeyeceği manasına gelmiyor elbet. Uzun zaman sonra bu belgelerin talep edildiği durumları okumuştum seller forumunda.

    Yazınızı tekrar okudum ve açıkcası bir nokta hariç ayrıştığımız bir kısım göremedim. Bahsettiğiniz help dökümanlarını ben de okudum fakat orada yazılanın uygulamada olurunu çevremde göremedim pek. Herkes utility bill bulmaya çalıştığı için, BA yı ABD göstermek için uğraştığından ister istemez tereddüte düştüm. Türkiyeden com.tr üzerinden hesap açarken şirket kurma zorunluluğunu hesaba katmadan düşündüm ve kişilerin bu konudaki ısrarlarını şimdi tam olarak anlayabiliyorum.

    Dolayısıyla, şirket kurma zorunluluğundan önce, daha amazon.com.tr yokken ve Türkiyede ikamet ederken amazon.com üzerinden pro hesap açmış ve hesabını doğrulamış birisi, Abd de bir LLC şirket açacağı zaman BA adresini aynen bırakıp diğer alanları Abd deki adres ile güncelleyip yoluna devam edebilir diyebilir miyiz ? Çünkü bu adresi doğrulatmış daha önce ve istenirse tekrar utility bill sağlayabilir.

    Ben de BA yı ev adresim olarak bırakıp Abd de şirket açıp BA harici alanları ilgili Abd adresiyle değiştirip yoluma devam etmek istiyorum. BA benim şu an yaşadığım ev ve istenirse utility bill banka dökümü sağlayacağım adresim.

    “ABD’de değilim ve oradaymışım gibi kendimi gösteriyorum” ifadem ise Almanyada yaşarken, yani Amazonun da dediği gibi, işi nereden yapıyorsanız BA orası olmalı ifadesiyle örtüştüğü için, fiziken olmadığım bir yerde kendimi varmışım gibi göstermenin mantığıma uymaması. Şirketim Abd de olacak ama ben Abd de değilim, farklı bir ülkede adres doğrulaması yapabilinecek bir yerdeyim. Orada yaşamıyorum yaşamak zorunda da değilim satış yapabilmek için. Bu düşünceyle bu ifadeyi sarfetmiştim.

    Özetlersem : Türkiyede ikametli bir kişi, com.tr de hesap açacak ise kural gereği Türkiyede bir şirketi olmak durumunda. Hesabını açtıktan ve doğrulamayı geçtikten sonra global satış kısmından Abd hesabı açabilir. BA, ORA kısımları Türkiye görünür (ama sanıyorum Abd de toptıncılarla iş yapma kısmında Türkiye adresine fatura kesmede sorun olduğundan bu pek tercih edilen bir yol değil). Yine aynı Türkiye ikametli kişi, doğrudan amazon.com üzerinden hesap açmak isterse, abd de bir şirket kurmalı ve adres teyidi için utility bill sağlayabilmeli. diğer ilgili alanlar ve banka bilgileri de şirket adresiyle uyuşmalı. Bu ikinci kısımla alakalı yorumum ise BA adresinin ABD olması, orada değilken oradaymış gibi kayıtlara geçirme bana mantıklı gelmiyor. Bağlantı bile Vps üzerinden yapılmalı ki sorun olmasın, çünkü kendimizi Abd de gösterdik. Yukarıda da bunu anlatmaya çalışmıştım.

    Son olarak sayfa sahiplerine de bu güzel içerikleri ve kaliteli ortamı bize sundukları için teşekkür ederim.

    Cevapla
    • Şakir Şen
     9 Ekim 2021

     Merhaba

     Daha önce Amazon.com’da bireysel hesap açmış birisi olarak şimdi ABD’de bir LLC şirket kurduğunuzd BA dışındaki adresi yani ORA’yı ve Tax Information bölümünü yeni adres ve şirket ile güncellemeniz yeterli olacaktır diye düşünüyorum. BA Türkiye kalabilir.

     Diğer sorularınızda Türkiye’de ikamet eden birisinin Amazon.com.tr’de hesap açabilmesi için bir şirketi olmalı. Şirket olmadan Amazon.com.tr’de bireysel hesap açılamıyor. Global satıştan ABD hesabı açabilir, doğrudur. Yalnız bu Amazon.com hesabı açılırken Türkiye’deki şirketin üzerine Amazon.com hesabı açıldığı için BA ve ORA Türkiye görünüyor. Dediğiniz gibi ABD’deli toptancılarla iş yapma konusunda Türkiye’deki firmaya fatura kesmede sorunlar olacaktır. Doğrudan Amazon.com’da hesap açmak istenirse illaki ABD’de de bir şirketim olmalı diye bir kural yok. Dünyanın herhangi bir ülkesinde olabilir. ABD’denin yasaklı ülkeler listesindekiler hariç. Örneğin İran ve Küba gibi. Eğer ABD’de bir şirketi varsa utility bill sağlayabilmeli. Burada Amazon benim gözlemin son ilk önce elektrik, su, internet faturası yerine şirket adresini banka ekstresi ya da banka onay mektubu ile doğruluyor. Eğer açılan hesapta bazı tutarsızlıklar olduğunu sezinlerse o zaman elektrik, su, internet gibi faturaları istiyor. Bunu açık açık yardım dokümanında belirtmiş.

     BA adresinin ABD olması gayet istenirse normal bir durum. Benim ABD’de olmam gerekmiyor. Size basitçe şu şekilde izah edeyim.

     Ben Türkiye’de yaşıyorum ve ikametgahım Türkiye. Ben uluslararası ithalat ihracat yapan birisiyim düşünün. Türkiye’de ABD’de de, Kazakistan’da ve Jamaika’da benim adıma kayıtlı toplam 4 şirketim var.

     Ben şimdi Amazon.com’da sıfırdan direkt hesap açmak istiyorum. Amazon bana ilk şirketin nerede diye soruyor. Ben istersem 4 4 şirketimden birisi ile Amazon.com’da hesap açabilirim. Sıkıntı yok. Diyelimki Jamaika’da ki şirketim için hesap açacağım, ABD’deki şirketim için açmak istemediğimi düşünün. Benim BA ve ORA alanlarım Jamaika’daki kurulu şirketin resmi adresi olarak gözükecek. Bundan hiçbir sıkıntı sorun yok. Oysa ben Türkiye’deyim, Amazon.com’da hesap açtım ve adres Jamaika. Hiçbir sorun yok.

     VPS olayı Amazon tarafında tamamen safsatadan ibaret. Kendimizi ABD’de ya da başka bir yerde göstermenin Amazon için hiçbir anlamı ve önemi yok.

     Güzel açıklamalarınız ve deneyimleriniz için ben de teşekkür ederim.

     Cevapla
   • Şakir bey merhaba. BA değişikliği yapmam gerekli, fiziki adres yerine artık sanal bir adres ya da en uygun hangi adres sistemini kullanabilirim? Sizinle geçen yıl benzer konularda youtube yorumları ile yazışmıştık. Şimdi de adresimin değişmesi gerekiyor. Yardım ederseniz sevinirim.

    Cevapla
 • merhaba.amerikada şirket açtım.Türkiyeden amazona mal yollıycam etbg ye istinaden kendi şirketime gerekirse ordanda amazona görderme niyetindeyim.yada direk amazona ama fatura olayı nasıl olacak bilmiyorum.kendi şirketime gönderirsem ama teslim adresi amazon olursa Türkiyedeki şirketimden abd deki şirketime (teknik olarak amazona )gidecek bu süreçle ilgili tavsiyeniz nedir.birde fatura konusunda tıkandım.baktım bu konuyla ilgli yorum göremedim.sorum şu amazon depozuna diyelimki 100 ürün gönderdim.10 usd tanesi bu ürünler fba olarak amazondan çıkacak.malum fba da kim ne zaman aldı nasıl aldı takibi zor.bu noktada ben abd deki şirketimden neye kime fatura kesicem.örnek alan kişiye mi yada amazonamı.yoksa toplu bir faturamı kesilecek.bu noktada beni aydınlatırmısınız.
  Teşekkürler

  Cevapla
 • peki iki şirketle devam edicek ve sadece amerikadaki şirketimi kullanıcaksam türkiyedeki şirkette hiçbir işlem yapılmadığı için sadece kurulum ücretinimi ödiyeceğim yoksa aylık malimüşavir parası filan varmı ve varsa ortalama ne kadar tutar ortalama bir fiyat verebilirmisiniz yapan arkadaşlar varsa hiçbir ticari işlem yapılmiyacak türkiyedeki şirketten?
  ve türkiyedeki şirketimle ticaret odasına kaydolmadan amazona kayıt yaptırabiliyormuyum ?

  Cevapla
 • amerikadaki 39.99 dolar ücreti ödemek için illa kredi kartımı lazım banka kartı olurmu?
  son video 2.58 deki yer credit card yazıyorda

  Cevapla
 • mesela şöylede birşey demişsiniz =
  Merhaba

  Business Address, Amazon tarafından utility bill ile doğrulanması gereken tek adres türüdür. Buraya yazacağınız adrese sizin adınıza herhangi bir elektrik, su, telefon faturası mevcutsa dünyanın herhangi bir yerindeki adresi yazabilirsiniz. ABD’de kuracağınız şirketin adresini yazarsanız bu adres için fatura sağlamanız gerekir. Bu da gereksiz külfet, para ve zaman kaybı. Ayrıca her ne kadar doğrulamadan geçiyor olsanız da Amazon’un bu adresi kullanma amacına da aykırı. Benim şu anda hem Türkiye’de hem de ABD’de şirketim var ve 1 yıldır da Amazon’da aktif satıyım. Business Address’im Türkiye’deki evimin adresi. Çünkü sadece evimde adıma bir fatura kaydı mevcut. Daha deneyimli birileri varsa onların da bilgilerini öğrenmek isterim.

  nasıl amerikada şirketiniz varda utility billi türkiyedeki evinizle halletiniz bana bu lazım

  Cevapla
  • Türk şirketi ile Amazon.com.tr’ye başvurmuş ve Türk şirketinin adresini evini göstermiş üstüne kayıtlı bir fatura ile dogrulamis hesabini.

   Sonrasında global satıştan amazon Amerika kurduğu LLC ile hesap açmış, bu defalarca yazıldı zaten oldukça anlaşılır.

   Diyor ki Amerika LLC şirketinizin adresini bir fatura ile dogrulayabiyorsaniz Türkiye de sirket kurmaya gerek yok. Amerika’da ki llc adresinizi dogrulayabimek icin Amerika’da bir fiziksel ofis kiralamaniz, bu ofise bir sabit telefon alarak fatura ole doğrulamaniz gerek.

   Ayrıca Amazon.com.tr satici hesabi açabilmek için Türkiyede en azindan bir şahıs şirketi kurulmasi gerek.

   Lutfen bunun daha ekonomik bir yolunu aramayin çünkü buradaki bilgilere göre bizde daha ekonomik bir yolu yok bu işin.

   Cevapla
 • amerikada llc kurmayı düşünüyorum ancak bir sorun var birde amerikada şirket kurup utility billi türkiyede sağlayabilirmiyim?

  amazona kayıt olma kısmında bussiness locationu türkiye seçince ikinci sayfada şunlar çıkıyor
  Ticaret Sicil Number
  Turkish Tax ID (10 digit)
  Turkish Tax Office
  ama benim şirket amerikada bunlar bende yok nasıl yapıcam ve gelen diğer sayfada Registered business addresste
  ülke olarak türkiye seçili ve değiştirilemiyor yani onuda amerikan şirketimin adresini yazamam ee ben nereye yazıcam bu amerikadaki şirketimin adresini?
  şu linkteki sayfada teker teker gösteriyor burdan baktım bi bakabilirmsiniz nereye ne yazmam gerketiğni anlamadım amerikadaki şirketimi nereye yazıcam ben?
  link = https://blog.amzcozumleri.com/amazon-avrupada-magaza-acma

  Cevapla
  • Şakir Şen
   16 Ağustos 2021

   Daha önce birisi şöyle bir soru sormuştu. Türkiye’deki şirketimi göstererek Amerikan Vergi Dairesinden vergi numarası alabilir miyim? Sizin sorunuzda biraz buna benzemiş. Amerika’da kurduğunuz şirket için nasıl Türkiye’den ya da başka bir ülkeden fatura kanıtı sağlayabilirsiniz ki? Bu size mantıklı geliyor mu?

   Hem Amerika’da bir şirket kurup neden business location’u Türkiye seçiyorsunuz. Anlayamadım. Sizin Türkiye ile bir ilişkiniz yok ki. Şirket Amerika’da adres Amerika’da. Türkiye seçecekseniz o zaman Türkiye’de bir şirketinizin olması gerek.

   Bu yorumu sonradan okuyacaklar için tekrar yazıyorum. Eğer Türkiye’de yaşıyor yani ikamet ediyorsanız Amazon.com’da kesinlikle ve kesinlikle dünyanın herhangi bir ülkesinde şirketiniz olmalı ve bu şirket adresinide business adrese yani business location’a yazmalısınız. Ve kesinlikle bu adres için bir fatura kanıtı sağlamanız gerek. Olay net ve açık aslında.

   Bir sonraki adım olarak bundan sonra Amazon’un hizmet verdiği tüm ülkelerde hesap açabilirsiniz ve hesap açarken ilk hesap açtığınız ülkedeki business adresi kullanırsınız. Onun için Türkiye’den hesap açtığınızda adres doğrulanır ve Amerika da hesap açtığınızda da suspend olmazsınız.

   Amazon’da ya da diğer platformlarda ticaret yapmak isteyenlere önerim şirket, muhasebe, ithalat-ihracat, gümrük işlemleri, vergi gibi konularda araştırma yapmalarıdır. Bu konular Amazon’da hesap açmanın ötesinde hep işimize yarayacak konular.

   Cevapla
   • Şakir bey merhabalar okuduğum yorumlarda amazon ve amerika şirketi hakkında bilgi sahibi olduğunuzu gördüm banada yardımcı olabilirsenız sevinirim.
    Öncellikle ben almanyada yaşıyorum ve amazon amerikada satış yapmak istiyorum, fakat şirketimide amerikada açmak istiyorum dolaysıyla benim şirket için amerikada bir sanal adres kiralamam gerekiyormu çünkü amazonda şirket hesabı açarken adres bilgilerimizide girmemiz gerek.Ben amerikada açacağım şirketi amerikada ki bir adres üzerine mi yoksa almanyada bulunduğum ve faturalarımın bulunduğu güncel adres üzerine mi açmalıyım çünkü amazon benden geçerli bir fatura isterse ve ben amerikada sanal adres kiralarsam bu faturayı amazona sağlayamayabilirim ama aldığım bazı eğitimlerde ve oluduğum bazı yerlerde amazon.com da şirket hesabı adres bilgilerine bir amerika hesabı girmemiz gerektiği söyleniyor amerikada da konuştuğum bir mali müşavir şirketi bana şirket için amerikada adres kiralamam gerektiğini söyledi. Yani özet olarak ben amazon.com da şirket hesabı açıp satış yapmam için amerikada ki şirketimin adresi amerikada mı olması gerekiyor yoksa almanyada ki güncel adresimde olurmu?
    Teşekkürler

    Cevapla
  • ve illa amerikada şirket kurucaksam amerikada utility bill gerekiyorsa o utility bill sadece 1 aylık kiralasam yetermi yoksa sonsuza kadarmı kiralamam lazım örnek tel faturası? ve amazon kabul edermiki tel faturasını?

   Cevapla
   • Şakir Şen
    16 Ağustos 2021

    Bu bilgilerin cevapları Amazon’un help dosyalarında mevcut. Help memüsününd incelenmesini tavsiye ederim.

    Amazon çoğu popüler faturaları kabul eder. Elektrik, su, doğalgaz, telefon, internet en bilinenleri. Yanlış hatırlamıyorsam faturanın son 6 ay içinde kesilmiş bir fatura olması gerekiyor.

    Cevapla
 • merhablar bişi sormak istiyorum şöyle demişsiniz=
  Bussiness adrese fatura sağlayabildiğiniz bir adres girin demişsiniz ben türkiyede yaşıyorum amerikadada llc kurmayı düşünüyorum yani bussiness adresi türkiyedeki evim gösteriğ fatura sağlıyıcam
  Official Registered Address = e de şirket adresinizi girin demişsiniz internette biraz araştırma yaptım ve legal entity diye birşey çıktı bu nedir ve yorumlarda şöyle birşeyle karşılaştım =

  So basically I had 3 different places in seller central that showed an address:

  1 – Business Address- this was my personal name and home address
  2 – Official Registered Address- this was my personal name and home address
  3 – Legal Entity- this was my business name and registered business address
  During verification, amazon asked for a utility bill, I submitted a utility bill which matched 1 and 2 above. The bank statement I submitted also matched the same info on the utility bill and matched 1 and 2 above.

  From what I understand, all documents should match 1 and 2. Number 3 is basically just for tax purposes. Not sure how accurate this is but I’ve read this in a couple places and after I got verified by providing documents that matched 1 and 2 that reasoning does make sense.

  Hope this makes it clear

  Let me know if you have any other questions

  Thanks

  burda söylenenle çelişiyosnuz galiba bussiness adress ve Official Registered Address adrese ev adresimi legal entity yede şirket adresimimi yazmam lazım yoksa sizin dediğiniz gibimi yapmam lazım bunları yaparken amazona bireysel olarakmı kayıt olmam lazım yoksa llc şirket kurduğum için şirket olarakmı mantıken şirket olarak kayıt olmam lazım değilmi?

  ve eğer siziin dedeiğiniz gibi yaparsam ilerde sorun çıkarmı acaba?

  Cevapla
  • Şakir Şen
   15 Ağustos 2021

   Merhaba

   Aslında çelişmiyoruz, belirttiğiniz yorumu Amazon forumda ben de görmüştüm. BA ve ORA’daki adresler aynı olduğunda Amazon fatura kanıtını hangi adres için istediğini bilemezsiniz aynı yorumu yazan kişi gibi. O da belirtmiş bunu. Amazon sadece ve sadece BA için fatura kanıtı ister. Legal Entity ifadesi Tax Information ile aynı. Legal Entity menüsüne tıkladığınızda sizi direkt Tax Information sayfasına yönlendirir.

   Şimdi asıl konuya geleyim. Çok kere bunu yeri geldikçe yazıyorum. Eğer Türkiye’de yaşıyorsanız, Amazon.com’da hesap açabilmek için kesinlikle dünyanın herhangi bir ülkesinde bir şirketiniz olmalı. Ve bu şirketin adresi için fatura kanıtı sağlamalısınız. Yoksa hesap açamazsınız. Türkiye’de ikamet eden hiç kimse Amazon.com’da bireysel hesap açamaz. Bu yorumu okuyan birileri “benim şirketim yok, vergi dairesinden vergi no aldım ve Amazon.com.tr’den hesap açtım” demesin. O konuya hiç girmiyorum. Potansiyel vergi numarası ile bir iş yapamazsınız yaptınız tek şey Amazon’u kandırmak olacaktır. Detaya girmiyorum.

   Amazon.com için direkt hesap açmakla, önce Amazon.com.tr de hesap açmak ve sonrasında Global satış ile Amazon.com’da hesap açmak her ne kadar aynı olsa da öncesinde Türkiye’de bir Amazon hesabı olmak business adresi Türkiye olarak yazabilmeyi sağlar. Türkiye’deki şirketin adresini eğer fatura kanıtı sağlayabiliyorsanız business adrese yazabilirsin ama sağlayamıyorsanız ve ben gibi evinizde adınıza bir fatura varsa ev adresini yazabilirsiniz.

   Türkiye’de bir şirket varsa yazının başında belirttiğim gibi direkt Amazon.com’da da hesap açabilirsiniz.

   Aslında karışık bir durum değil ama sanırım ben anlatamıyorum. Şu Amazon adresleri ile ilgili bir makale yazılsa yeridir.

   Cevapla
   • ben amerikada sanal adresle şirket kurucam o zaman bussiness adrese kendi eviimi giricem offical register adresmi neyse onada şirketi kurduğum sanal adresi giricem doğrumu anladım?

    Cevapla
    • bu bussiness adres dediğiniz şey amazon.com a satıcı olmak için kayıt olurken ilk sorulan bussiness location mu?
     ve legal entity nedir ve bunların sorulma sıraları ne mesela ilk bussiness adrsmi yoksa offical register adres mi sorulcak gibi

     Cevapla
 • iyi günler bir yazınızda inc authorityden şirket açmak konusuda bahsetmiştiniz ben kendileriyle telefonda konuştum ve ücretin wyoming eyaletinde toplam 1500 dolar olduğunu söylediler böyle birşeyin olması imkansız değilmi bu zamana kadar dinlediğim herkez çok çok daha az rakamlar verdiler inc authorityin ilk yıla özel hiçbir ücret almadığınıda duymuştum yani amerikadaki en ucuz şirket açma hizmeti olmalı değilmiydi bu nerede yanlışım var acaba?

  Cevapla
  • Merhaba,

   Eger telefonda konusursaniz daha fazla fiyat ta verebilirler. Ek hizmetler, anlaşmalar sözleşmeler vs. derken onlarla pazarlık yapilmaz.

   Eger incauthority ile şirket kuracaksınız hic muhattap olmayin ve herkesin yaptığı gibi sizde web sitelerine girip başvurunuzu yapin. Sadece eyalet dosyalama bedelini ödeyip şirketinizi kurarlar.
   Diğer bir alternatif te incfile, aşağıdaki linkteki adimlari uygulayarak sadece eyalet dosyalama bedelini ödeyerek şirketinizi kurabilirsiniz.

   https://startupsole.com/amerikada-55a-sirket-kurmak/

   Sonuc olarak bu tip acentelerin arayip durumdan habersiz olarak bilgi isterseniz, size her türlü ek hizmeti satmaya çalışırlar maalesef sektörün geneli böyle en iyisi hic muhattap olmayip gereken işlemleri web sitelerinden yürütmek.

   Cevapla
 • Galiba ben anlatamadım.kusurabakmayin Şakir bey şuan posta adresini ve zadarmadan tel numarasıni aldım şuan amerikda şirketi kurucam.tabiki amazonda şirketi kullanacağım için en önemli kısım adres kısmı olduğu için bu konuyu sormak istemiştim.busness adresi ev adresi yapicam bu kısımda adıma fatura gösterebilirim.diğer adres kısmında Amerika’da aldığım sanal adresi göstericem.bu şekilde amazonda bir sıkıntı yaşar mıyım diye sormak istedim.

  Cevapla
  • Şakir Şen
   6 Ağustos 2021

   Bunun cevabını bir önceki sorunuzda vermiştim zaten. Bu şekilde Amazon.com’da hesap açamazsınız. Amazon.com’da hesap açmak için ya Amerika’da ya da Türkiye’de bir şirketinizin olması gerek. Business adrese Türkiye’deki adresi yazarsanız Amazon size Türkiye’deki şirket ile ilgili bilgileri soracaktır. Oysa Türkiye’de şirketiniz yok. Mecburen Amerika’daki adresi yazmanız gerek. Bunu yazdığınızda da bu Amerika adresi için fatura kanıtı sağlamalısınız. Başka ihtimal yok.

   Ayrıca Amazon’a kayıt işlemi ile ilgili bir makale yazsam iyi olacak sanırsam. Çünkü Amazon.com hesabını direkt açmakla olacak olan prosedür ile ilk olarak Amazon.com.tr’de bir hesap açıp bu hesap üzerinden Amazon.com hesabı açma prosedürleri biraz farklılık gösteriyor. Bu iki hesap açma işlemi karıştırılıyor gibi geliyor.

   Cevapla
   • Şakir Bey Türkiye’de şirket açmadan direk ABD ‘de şirket açma ile ilgili makale yazarsanız çok iyi olur.Ben Türkiye’de şirket kurmadan direk Abd’de şirket kurmak istiyorum. Boşuna hem Türkiye’de hem de Abd’de şirket kurmayayım direk ABD daha iyi olur çift masraf olmaz.

    Cevapla
    • Şakir Şen
     16 Ağustos 2021

     Merhaba.
     Olay basit aslında Amerika’daki şirket ile mi Amazon.com hesabı açmak isteniyor o zaman Amerika’daki şirket adresi için fatura kanıtı sağlanmalı.

     Eğer şirketi Papua Yeni Gine’de, Brunei’de ya da Mozambik’te ya da dünyanın hangi ülkesinde açarsanız o ülkedeki adres için fatura kanıtı sağlamanız gerekiyor.

     Cevapla
   • Şakir bey merhaba benim bir sorum olavak yardımcı olursanız sevinirim.
    Ben Almanyada yaşıyorum ve amazon USA da şirket kurup satış yapmak istiyorum fakat adres konusunda bazı çelişkiler yaşıyorum Amerikada iletişim kurduğum bir mali müşavir şirketi (CPA) bana eğer amerikada şirket kuracaksam amerikada bir adres kiralamam gerektiğini söylediler fakat ben amerikada adres kiralarsam be şirketimi o adres üzerine kurarsam sonra amazonda hesap açınca amerikadaki şirketin adres bilgilerini vermem gerekiyormu?
    Eğer o bilgileri verirsem be amazon benden bir Fatura isterse benm Faturalarm güncel almanya adresime kayıtlı.
    Siz bana ne yapmamı önerirsiniz yani buisness adres bilgilerine almanya adresimi mi yoksa amerikada kiralayacağım şirket adresimi mi gireyim.
    Teşekkürler

    Cevapla
 • Şakir bey teşekkürler ilginiz için şirketi kurduk posta adresi üzerinden zadarmadan telnosu aldık.busness adresine ev adresi gösterdik internet veya su faturası olarak bu şekilde olmasında bir sakınca yok gibi görünüyor.eger bunda bir sorun olacaksa iki adreside ev adresim göstermek için firmayla gorusucem.

  Cevapla
  • Şakir Şen
   5 Ağustos 2021

   Merhaba

   Bilgim dahilinde yardımcı olmaya çalışıyorum buradaki herkes gibi.

   Ben tam ne yaptığınızı anlayamadım, kusura bakmayın. Anlayamadım nokta şurası: “şirketi kurduk, business adresini ev adresi gösterdik”

   Siz Amerika’daki şirketi kurarken şirket adresine Türkiye’deki adresinizi mi yazdınız yoksa?
   Firmayla görüşeceğim dediniz firma kim? Amazon mu?

   Sanırım siz şirket kurulumu ile Amazon’u bir değerlendirmişsiniz gibi geldi.

   Cevapla
   • Usta öncelikle selamlar, benim de takıldığım bir konuydu bu aslında. Şimdi anladığım şu ben dümdüz bir Türk vatandaşıyım. Şirket açmak için evin adresini su fatura vb gibi bir fatura ile Amazon.com.tr ye onaylattırıp bşr satıcı hesabı açıyorum ve amerikada kanada da avustralya da vs bir şirket açtığımda bu adresi şirket adresim olarak bildiriyorum. Doğru mu?

    Cevapla
    • Merhaba,

     Once Tr de bir sirket kuruyorsunuz. Bu şirketin adresi fatura gosterebileceginiz bir adres olmali elektrik, su vs. Bu tr şirketi ile adres dogrulanmali.

     Sonra abd veya baska bir global satisa geçerken is adresiniz hep tr şirketinizin dogrulanan adresi olmalidir.

     Cevapla
     • Anladım teşekkürler, kafama bayağı bir takılmıştı bu iş ve ancak bu şekilde olabileceği aklıma gelmişti ki sizin yazılarınızı ve videolarınızı ulaştım. Gördüm ki doğruymuş tekrar teşekkürler… Kolay gelsin

      Cevapla
     • furkan göçer
      3 Ekim 2021

      Ben önce amazon.com.tr’den hesap açılışını yaptım. Bu hesabı açarken interaktif vergi dairesinden aldığım vergi kimlik numarasını kullandım. (Türkiyede şirketim yok)

      Business address kısmına evimin adresini yazdım ve amazon benden fatura bilgilerini istedi. Ben faturaları gönderdim ve amazon.tr hesabım açıldı. Ardından amazon.com hesabını açtım. (Hem Türkiyede hem de Amerikada şirketim olmadan)

      Şimdi Amerikada şirket açmak istiyorum. Benim takıldığım nokta şu. LLC şirketi için wyomingmailforwarding’ten alınan adres kullanılabilir mi? (amazon için)

      Ben business address kısmını daha önce doğrulatmıştım. (Fakat Türkiyede şirketim yoktu, ev adresini girdim ve fatura gönderdim) Şirketi açtıktan sonra aldığım adresi amazon satıcı hesabındaki hangi adres kısmına girmeliyim?

      Birde business address kısmında doğrulamayı şirketsiz yaptığım için ileride herhangi bir problem yaşar mıyım?

      Cevapla
      • Merhaba,

       Llc şirket acip Amazon iş adresi kısmına Türkiye’de onaylanan iş adresinizi girebilirsiniz aksi taktirde wyoming adresini doğrulamaniz gerekirse o adresten bir fatuta alamazsınız. Aslinda sanal ofis çözümlerinde de durum aynı onlarda size bir elektrik, su vs faturası sağlamazlar tek avantajindaha prestiji bir lokasyonda adresiniz olmuş olur.

       Bir cok kişi aynı yöntemle hesaplarını onaylatti herhangi bir soruna ilişkin şu ana dek herhangi bir bilgi gelmedi.

       Cevapla
      • Şakir Şen
       3 Ekim 2021

       Merhaba

       YouTube’da ve diğer platformlarda Amazon.com’da bireysel hesap açılabilir mi? şeklinde sorular var ve hepsine kesinlikle ve kesinlikle Türkiye’de ikamet ediyorsanız dünyanın herhangi bir ülkesinde (ABD’nin yasaklı ülkeler listesindekiler hariç; örneğin Küba ve İran) bir şirketiniz olmalı diye cevap veriyordum. Birileri de çıkıp diyordu ki hayır gayet bireysel de hesap açılıyor hem de şirket olmadan. Sonra o kişilerle iletişime geçtiğimde “evet ben yanlış biliyormuşum” şeklinde öz eleştirileri oluyordu.

       Şimdi sizin yaptığınız bu uygulama nezninde böyle yapan herkese soruyorum; madem şirketiniz olmadan Amazon.com.tr’de hesap açtınız, şirket türünden ne seçtiniz? Neden orada şirketinizin türü sorulduğunda “Şahıs Şirketi” ya da “Limited Şirketi” seçtiniz? Oysa sizin bir şirketiniz yok. Şimdi siz bireysel hesap mı açmış oldunuz? Amazon sizi bireysel mi değerlendirir yoksa bir şirket olarak mı değerlendirir? Şimdi Amazon sizden vergi levhası, faaliyet belgesi gibi şirket ile ilgili evrak istese ki isteyebilir ne diyeceksiniz Amazon’a?

       Ayrıca GIB’den aldığınız o vergi numarasının türüne dikkat ettiniz mi? Türü nedir o vergi numarasının “aktif” mi? Aktif olmayan bir vergi numarasıyla Amazon’dan bir şekilde parayı hesabınıza aldığınız da nasıl vergi ödeyeceksiniz?

       Tekrar belirtiyorum Amazonda bireysel hesap açılamaz, yapılan Amazon’u kandırmaktan ibaret. Belki bir kesim buna dikkat etmiyor, öğrenciyim şimdi şirket kuracak param yok diyor ama bu işi ciddi yapmak isteyen aile geçindiren kişiler var. Bu uygulamaya kanıp bu şekilde ilerlediğinde sorun yaşayaklar.

       Son olarak bu yazıyı okuyacaklara diyorum ki bu yaptığınız uygulama bireysel hesap açmak değil. Bunun adı bireysel hesap açılışı değil, bu sanki Türkiye’deki bu vergi numarası açığından yararlanmak gibi bir durum.

       Şu an ABD’denin yasaklı ülkeler listesinin dışında kalan 2 ülkeden bireysel hesap açılamaz. Birisi Çin; diğeri hangi ülke? E tabi Türkiye. Neden acaba?

       Cevapla
       • furkan göçer
        3 Ekim 2021

        Söyledikleriniz bana çok mantıklı geldi.

        Fakat ben Türkiye’de satış yapmıyorum. Amerika’da satış yapıyorum. Hesabım da şu an aktif. (Henüz parayı Türkiye’de ki banka hesabıma da çekmedim vergi konusunda sorun yaşamamak için) Ancak şirket olmadan ilerlemek neredeyse imkansız.
        Onun için şu an ki hedefim LLC şirket kurup hesabımı şirket hesabına çevirmek ve bu şekilde ilerlemek. (Şu an sadece Amerika da satış yapmayı düşünüyorum)
        Kafama takılan şeyse şu oldu:
        Wyomingmailforwarding’ten adres kiralayarak LLC şirketimi bu adres üzerine açmayı düşünüyorum. Bu adres bilgilerini amazon kabul eder mi etmez mi?
        Business address kısmı da Türkiye adresi olduğu için ve ilk hesap açılışında faturayla onaylatıldığı için herhangi bir problem olmaz diye düşünüyorum.

        Tek sorun Wyomingmailforwarding’ten alacağım adres işimi görür mü?

 • merhaba benim bir sorum var şimdi ben sıfırdan wyoming de sirket kurucam.tabi burada bir sanal adres ve sanal telefon numarası alıcam.buraya kadar sorun yok.amazonda adres teyiti istermi sorusu aklıma takıldı.çünkü türkiyede bir şirketim yok sağlam olsun diye şirket amerikada şirket kurucam.okudugum kadarı ile business adresine ev adresi yazıcaz.Official Registered Address:kiraladığım adresi yazacam bu şekilde amazonda problem yaşamam anladığım kadarıyla verdiğiniz bilgiler için şimdiden teşekkürler

  Cevapla
  • Şakir Şen
   5 Ağustos 2021

   Merhaba

   Şu ev adresi, ikamet adresi kısmını ben tam olarak anlatamamışım ya da eksik anlatmışım sanırsam.

   Sizin anlattığınız gibi Amazon.com’da direkt hesap açamazsınız. Amazon.com’da direkt hesap açabilmek için ya Amerika’da ya da Türkiye’de bir şirketiniz olması gerek. Amerika’da şirket kurup business adrese Türkiye yazarsanız sizden Türkiye’deki şirket bilgilerini ister. Şirket olmadığı içinde açamamış olursunuz.

   Türkiye’de yaşayan, ikamet eden birisi Amazon.com’da aşağıdaki şekilde hesap açabilir. Öncesinde mutlaka ama mutlaka Business Address’e yazılan adres için bir fatura kanıtı sunabiliyor olmak gerekir. Sunamıyorsanız açamazsınız. Ve bireysel olarak kesinlikle hesap açamazsınız.

   Amerika’da, Türkiye’de ya da dünyanın herhangi bir yerinde şirket kurarak. Amazon.com’a direkt kayıt esnasında Business Address’e şirket adresini yazarak.

   Eğer Türkiye’de şirket kurar Amazon.com.tr’de hesap açarsanız, business adresiniz Türkiye olur, fatura kanıtı sağlar sonrada hesap aktifleşir. Sonrasında Amazon’un hangi ülkesinde isterseniz hepsinde hesap açabilirsiniz.

   Cevapla
 • Merhaba benim bir sorum olacak. Bu yöntemle sistemdeki bir açığı değerlendiriyormuşuz gibi algıladım. Amerikada şirket açmak yerine Türkiyedeki şahıs şirketimizle IRS ten EIN başvurusu yapmamız mümkün değil mi? Yani
  EIN kaydı olan bir Türk şirketiyle Amerikada satış yapmak mümkün müdür?

  Cevapla
  • Açık arama gibi bir durum yok Amazon dokumanlarini okuyun hepsi orada yazıyor zaten. Ayrıca Türk sirketi ile Amerikadan nasil vergi numarasi (EIN)alacaksınız 🙂
   Irs ye ein başvurusu yaparken forma ne yazacaksınız? Böyle bir şey size mantıklı geliyor mu?

   Cevapla
  • Şakir Şen
   4 Ağustos 2021

   Merhaba

   Eskiden Amazon’da her mağaza için tek tek hesap açılırdı. Hala daha istenirse de açılabilir. Bir zaman sonra bu mağazaların yönetimi zorlaştığından Amazon bu mağazaların birleştirilmesini önerdi ve birleştirilen mağazaların tek bir yönetim ekranı oldu. Tek bir ekrandan mağaza seçerek tek tıkla mağazalar arası geçiş sağlanmış oldu. Ayrıca birleştirilen mağazalar için bazı indirimler olmak üzere kolaylıklar sağlandı.

   Amazon yeni açılacak olan mağazalar için de ayrı ayrı mağaza açılmasın diye “Global Satış” menüsü üzerinden hesap açılmasını önerdi / teşvik etti. Bu menü üzerinden açılan sonraki mağazalar otomatik olarak ilk açılan mağaza ile birleşmiş oldu.

   Onun için açık değil, Amazon tarafından da önerilen bir yapıdır.

   Admin’in de belirttiği gibi EIN sadece ABD’de kurulan şirketlere verilen bir numaradır.

   Cevapla
   • AHMET YAMAN
    5 Ekim 2021

    Şakir bey ,
    aslında sıkıntı birazda şu şekilde, Global’den direk hesap açılabiliyor amazon TR hesabını teyit ettiği için direk açılış yapıyor lakin amazon satışınız 20,000 USD üzerine çıktığında IRS sizden ABD’de şirketinizin olmasını talep ediyor, her ne kadar çifte vergilendirme anlaşması olsada ufak tutarlarda işe yarıyor açıkçası. Merak ettiğim Tr’deki firma ile hesap açıp bunu abd’de açılan hesap ile birleştirebilir miyiz ? bu husus bir çok kişinin kafasını karıştırıyor, Çinlilerde birçok hesapta direk Çin adresleri mevcut ama vergi olayı için abd’de ekstra bir şirket mi açıyorlar anlamadım.

    Cevapla
    • Şakir Şen
     6 Ekim 2021

     a@a.com mail adresinizle Amazon.com.tr hesabı ve b@b.com ile de Amazon.com hesabı açtıysanız bu iki hesabı ayarlar bölümünden birleştirebilirsiniz. Bu iki hesapta size ait sonuçta. Ama bu işlem geri döndürülemez. Eğer bu iki ülkedeki açılan hesaplar başkalarının üzerine ise ama yönetimi tek bir kişinin üzerindeyse bile Amazon her ne kadar buna izin verse de şiddetle yapılmaması gereken bir işlem olarak görüyor. Niye en başta engellemiyor orayı bilmiyorum.

     Ay adres durumu biz Türkler içinde var. Benim Amazon.com.tr’de Türkiye’de ki şirketimin üzerinde bir hesabım var. Aynı şekilde. Amazon.com’da’da Türkiye’deki şirketimin adresine ait bir hesabım var. İki ülkedeki mağazamın mağaza sayfasında Türkiye’deki adresim görünüyor. Ama ABD’de de şirketim var ve o da Amazon.com’daki ORA bölümünde ve yine TAX Informatin bölümünde. Yani ABD satışları ABD şirketinden Türkiye satışları Türkiye’de şirketten ilerliyor. Ama iki mağazada da adres Türkiye’ye. Bunda sorun yok.

     Cevapla
 • Merhabalar,

  Benim sormak istediğim, Amazon’da Business Adress bilgisini Utility Bill çözümü için ev adresinizi girin demişsiniz ancak Amazon’da herhangi bir mağazaya tıkladığınızda orada Business Adress yazıyor ve altında adres bilgileri gözüküyor. Sizin dediğiniz gibi ev adresimizi ilk hesap açılışında girersek mağaza adresimiz de bu mu olmuş oluyor?

  Teşekkürler.

  Cevapla
  • Şakir Şen
   2 Ağustos 2021

   Doğrudur, business address aynı zamanda mağaza adresidir ve mağaza adresi her daim alıcılara gösterilir.

   Eğer Amerika’da şirketi kurar ve official registered address alanına şirket adresini yazarsanız, artık alıcılara mağaza adresinde yer alan sizin adınız ve soyadınız yerine şirket adınız gösterilmeye başlanır. Adres alanında ise fatura kanıtı olarak sunduğunuz adres görünmeye devam eder.

   Cevapla
   • Hızlı ve net cevabınız için teşekkürler.

    Cevapla
   • Şahsi fikrim ancak bu çok mantıklı değil. Business address abd adresi olmalı doğrusu budur. Ordan utility bill alınmalı. Bu şirket amerika’da çalışacak nasıl olur da Tr deki adres gözükür online satış bilgilerinde?? Böyleyse bile en yakın zamanda bu yanlışı Amazon düzeltir diye düşünüyorum. Böyle olmayan hesaplar da suspend sorunu yaşar.

    Cevapla
    • Şakir Şen
     3 Ağustos 2021

     Merhaba

     Business Address’e ne yazarsanız o adres alıcılara gösterilirir. Business address’i Amerika’daki şirket adresini yazar ve fatura kanıtı sağlarsanır bu olması gereken durumdur sizin de dediğiniz gibi.

     Tükiye’de bireysel hesap açılamaz. Açılan hesap zaten en düşük bir şahıs şirketi olmalı. Şirket olarak hesabı açıp sonradan Amerika hesabını bu hesap üzerinden sorunsuz olarak açabilirsiniz. Business Address’iniz hala Türkiye görünmeye devam eder. Amazon nezninde Türkiye’deki şirket sizin ana şirketiniz, Amerika’daki de şubeniz olarak işlem görür. Zaten kayıt esnasında da bu bilgilerden bahseder Amazon. Business adresi değiştirirseniz ana şirketiniz değişeceğinden suspend olur ve fatura ile adres kanıtı sunmanız gerekir.

     Amazon’da rastgele satıcı profillerine baktığınızda çoğunluğunun adresinin hep Çin olduğunu göreceksiniz. Bunun sebebi Çin’in de bireysel hesap olarak kayıt olamaması ve şirket adresi olarak Çin’i yazmasıdır.

     Cevapla
     • Şakir Şen
      3 Ağustos 2021

      Son cümleye bir ekleme yapayım, bireysel olarak hesap açılmasına izin verilen bir ülkeden hesabı açtığınızda da burada doğal olarak ikamet ettiğiniz ev adresiniz yazacaktır.

      Cevapla
 • Gerçekten güzel bilgiler paylaşıyorsunuz.. teşekkürler! Benim sorum şöyle amerika’ da şirket kuracağım amazon için.
  Direk LLC olarak amazon hesabımı açacağım. Ancak Rusya’da yaşıyorum üstüme kayıtlı (utility bill mevcut) ev burada.Türk olarak Rusya dan hesap açmak sorun yaratır mı? Bu business address mantığını tam çözemedim. Amazon’da LLC olarak hesap açarken sadece şirketin amerika adresini mi veriyoruz? Yoksa business address rusya’daki adres mi olmalı?
  Genel olarak Amazon LLC olarak hesap açarken bizden kaç adres istiyor normalde? Teşekkür ederim

  Cevapla
  • Şakir Şen
   1 Ağustos 2021

   Merhaba

   Bir Türk olarak Rusya’da yaşamanız ya da dünyanın farklı bir ülkesinde yaşamanız Amazon’un pazaryerlerinde hesap açmanıza engel değildir. Sadece bildiğim tek pazar yeri olarak Brezilya’da hesap açabilmek için Brezilya vatandaşı olmanız gerekir. Brezilya vatandaşı olmayanlar Brezilya Amazon’da hesap açamaz. Bundan dolayı “Kuzey ve Güney Amerika” grubunda yer alan Amerika, Kanada, Meksika ve Brezilya ülkelerinden Brezilya biz türk vatandaşlarına gösterilmez.

   Amazon.com’da hesap açmak istediğinizde size ilk sorduğu işletmenizin hangi ülkede olduğu ve türünün ne olduğudur. Eğer bir işletmeniz yoksa ikamet ettiğiniz ülkeyi seçer ve işletme türü olarak da “Hiçbiri. Bireysel satıcıyım” seçersiniz. Yalnız bazı ülkelerde ikamet eden kişiler için bireysel hesap açılmasına izin verilmez. Bu ülkelerin başında da Türkiye ve Çin gelir. Bu ülkelerin dışında olan var mı bilmiyorum ama Endonezya, Hindistan, Bangladeş gibi yüksek nüfusa sahip ülke vatandaşları bile Amazon.com’da bireysel hesap açabilir. Belki de bu ülkelerin nüfusu yüksek olmasına rağmen Amazon.com’da ki satıcı sayısının az olması olabilir.

   Eğer Amerika’da kurduğunuz şirket adresinden bir fatura sağlayabiliyorsanız, şirketin olduğu ülkeyi Amerika seçip şirket türünü de seçerek ilerleyebilirsiniz. Yoksa Rusya seçerek şirket türünden “Hiçbiri. Bireysel satıcıyım” seçin ve bireysel olarak Amazon.com hesabınızı açın.

   Hesap açıldıktan bir kaç gün sonra da “Official Registered Address” alanına Amerika’da kurduğunuz şirketin resmi adresini yazın. Yine aynı şekilde “Tax Information” bilgileri olarak da yine Amerika’daki şirkete ait olan EIN ve diğer bilgileri girerek, bireysel olarak vergilendirilmeyi şirket olarak vergilendirmeye çevirin.

   Sizin “Business Address” alanınız Rusya kalmaya devam etsin.

   Kolay gelsin.

   Cevapla
 • furkan göçer
  30 Temmuz 2021

  Öncelikle sitende çok bilgilendirici yazılar paylaşıyorsun. Birçok sorumun cevabını bulabildim. Benim merak ettiğim şeyse şu:
  Şu an Amerika da şirket açma aşamasındayım. Hesap açarken önce Türkiye de sonra da Amerikada açtım. Amazon.com satıcı hesabımda business address olarak Türkiyede ki adresim görünüyor. Şakir Şen adlı kullanıcıda bunun ikametgah adresi olduğunu ve değiştirilmemesi gerektiğini söylemiş. LLC şirket açarken kullanılan adresin ise Official Registered Address kısmına girilmesi gerektiğindan bahsetmiş.
  Amazon’un sadece business address bölümünde yer alan adres için fatura istediğini düşünürsek, Amerikada adımıza açılacak bir LLC şirketi için adres bilgilerinin Official Registered Address kısmına girilmesi gerekiyor. Bu durumda aslında Amerika da adımıza kesilmiş bir utility bill’e ihtiyaç duymadığımız anlamına geliyor. Bu doğru mudur?

  Cevapla
  • Sakir Sen
   31 Temmuz 2021

   Kesinlikle doğru. Tam olarak demek istediğim budur. Doğru anlatabilmişim. Böyle yaparsanız utility bill’e ihtiyacınız olmaz. Sonra Amazon’da istediğiniz markette hesap açarsınız.

   Cevapla
 • Amazon ae hesabı kurdum urunleride kurdum ve satıldı kargo işleri nas yapılıyor Türkiye’den Arap emirligine kargo çok pahalı degilmi Amazon bı destek cikiyormu

  Cevapla
  • Sskir Sen
   30 Temmuz 2021

   Merhaba.

   Eğer ürünleri FBM olarak listelediyseniz ve satıldıysa, alıcılar bu ürünlerin Türkiye’den değil Birleşik Arap Emirlikleri’nden gönderileceğini düşünür. Sizin bunları Türkiye’den göndermeniz, teknik olarak bir sıkıntı oluşturmaz ama uzayan kargo süreleri ve kargo masraflarına katlanmanız gerekecektir. Ayrıca gümrük masrafları da cabası. Bu kabul edilebilir bir iş modeli gibi görünmüyor. Ürünlerinizi Amazon FBA yöntemine çevirerek Amazon’un BAE’deki depolarına göndermeniz daha uygun olacaktır.

   Cevapla
 • Öncelikle makale için çok teşekkürler. Önceki yazılarda amerikada şirket kurarak hesap açma için fatura isteme sorunu, tr hesabı üzerinden global hesap kolaylığı sayesinde tr hesabında verify edilecek dökümanlar dolayısıyla fatura sorunu ortadan kalkmış oluyor. Doğru anlayıp anlamadığımı teyit etmek için soruyorum. Şimdiden teşekkürler.

  Cevapla
  • Rica ederim,
   Evet bu şekilde sorun çözülüyor yorumlarda da gördüğünüz üzere bazı Amazon satıcıları TR hesaplarından adres onayı alıp globale acildilar. Öncelikle dikkatli bir şekilde tr hesabınızı aktif etmeniz gerekiyor.

   Cevapla
 • ben şirketimi inc authority ile wyoming de kurdum inc authority gerçekten ücretsiz kurulum yapıyor sadece wyoming eyaletine dosyalama ücreti olarak 100$ ödedim. Birde woyomingmailforward dan 15$ a adres aldım 115$ toplamda şirketi kurdum. inc authority başvurusunu geçen hafta perşembe yaptım az önce eyaletten sorguladığımda şirketin kurulduğunu gördüm.
  Bu aşamada ein için baş vurmalı mıyım? Yoksa registered agent evraklarını beklememe gerek var mı?

  Bu arada sağladığınız destek ve eşsiz bilgiler için teşekkür ederim.

  Cevapla
  • Hayırlı olsun,

   Şirketiniz eyalet kayıtlarında görünüyorsa dosyalaması ve kurulumu tamamlanmış demektir. Evrakları muhtemelen bu gece veya yarın gönderir inc authority. Bu aşamada eyalet web sitesinden şirket kuruluş belgenizi pdf olarak indirip doldurduğunuz SS4 formuna ekleyerek EIN baş vurunuzu fakslayabilirsiniz. Beklemenize gerek yok. İyi çalışmalar.

   Cevapla
 • Merhabalar, aşağıda belirttiğim şartlarda şirket açılış masrafı ne kadar, bilginiz varsa cevap verebilir misiniz?

  -Şirket
  -1 yıllık sanal ofis
  -Ein
  -İtin
  -Banka hesabi
  -şirket hesap açılışı ve utility bill
  -Amerik şirket fax adresi
  – sirket web sistesi
  -sirket mail adresi
  -Süresiz ve tüm amerikayı ücretsiz arayacbileceginiz şirket telefon

  Cevapla
  • merhaba,

   -Şirket (Wyoming eyaletinde kuracaksanız eyalet dosyalama ücreti 100$ + Incfile ile kurulum yaparsanız şirket kurulumu ücretsiz, ZenBusiness gibi bir acente ile kurarsanız + 49$ hizmet bedeli var)
   -1 yıllık sanal ofis (Genelde aylık 90$ – 100$ civarında burada bir kaç firma var https://startupsole.com/amerikada-sanal-ofis/ Ama yıllık alımlarda pazarlık ederseniz iyi indirim alırsınız)
   -Ein (ücretsiz form doldurabilirsiniz eğer hizmet alıp uğraşmak istemezseniz biz 29$ a başvuru yapıyoruz sizin adınıza)
   -İtin (Ücretsiz kendiniz de baş vurabilirsiniz ama aracı kullanırsanız almanız daha garanti yaklaşık 250$ – 500$ arası hizmet bedelleri sunan aracı şirketler var Google da ITIN services diye aratın bir çok şirket bulursunuz)
   -Banka hesabi (Mercury bank, relayfi, Wise gibi çözümler ücretsizdir.)
   -şirket hesap açılışı ve utility bill (şirket kurulumunu kendiniz online yaparsanız ücretsiz, utility bill para ile alınabilen yerler var mı bilmiyorum araştırmak lazım bazı sanal ofis şirketleri sağlayabiliyor diye biliyorum araştırıp fiyat alabilirsiniz)
   -Amerika şirket fax adresi (Sanal ofis kiralarsanız fax pakete dahil oluyor genelde ama ayrıca bir fax almak isterseniz dijital fax hizmetileri fax.plus ta aylık 5$)
   – sirket web sistesi (Hosting yıllık 200 TL , Domain yıllık 60,70 TL civarında. Siteyi WordPress ile ücretsiz yapabilirsiniz bilmiyorsanız web master forumlarında 100,200 TL ye kuran gençler var)
   -sirket mail adresi (Web siteniz için hosting alırken mail içinde geliyor yani ücretsiz)
   -Süresiz ve tüm amerikayı ücretsiz arayacbileceginiz şirket telefon (Sanal ofis hizmeti veren şirketlerin ekonomik konuşma paketleri var SIP üzerinden APP ile sanal telefon hizmeti sağlıyorlar çok değişken olduğu için fiyat veremiyorum ama bazı sanal ofis hizmeti veren şirketler belirli bir dakikaya kadar ücretsiz paketler sunuyor)

   Ayrıca tüm bun yazdıklarınızı paket olarak sunan Startpack.io var bir hint firmasıdır. Buradan hizmet alan bir kaç kişi oldu henüz herhangi bir şikyet gelmedi

   Umarım faydalı oluştur.

   Cevapla
 • Merhaba
  Ben Rusya’da yaşıyorum. Direk LLC ile şirket kurulumu yaparak ilerlemek istiyorum. Amazon hesabımı açarken sadece amerika’ da aldığım şirket adresini kullanmak istiyorum.
  Bussines adrese yaşadığınız yeri yazın demişsiniz bana da söylenen Abd dışında adres kullanmak sorun yaratıyor LLC ile hesap açmada. Biraz kafam karıştı bu konuda.

  Cevapla
  • Şakir Şen
   10 Temmuz 2021

   Merhaba

   Business Address, Amazon tarafından utility bill ile doğrulanması gereken tek adres türüdür. Buraya yazacağınız adrese sizin adınıza herhangi bir elektrik, su, telefon faturası mevcutsa dünyanın herhangi bir yerindeki adresi yazabilirsiniz. ABD’de kuracağınız şirketin adresini yazarsanız bu adres için fatura sağlamanız gerekir. Bu da gereksiz külfet, para ve zaman kaybı. Ayrıca her ne kadar doğrulamadan geçiyor olsanız da Amazon’un bu adresi kullanma amacına da aykırı. Benim şu anda hem Türkiye’de hem de ABD’de şirketim var ve 1 yıldır da Amazon’da aktif satıyım. Business Address’im Türkiye’deki evimin adresi. Çünkü sadece evimde adıma bir fatura kaydı mevcut. Daha deneyimli birileri varsa onların da bilgilerini öğrenmek isterim.

   Cevapla
 • Merhabalar. Öncelikle çok değerli bilgileri bizlerle paylaştığınız için teşekkürler. 2018 yılında Amazon Türkiye yeni açılırken şahıs firmam üzerinden satıcı hesabı oluşturmuştum. Şimdi ise Amazon.com da satış yapmak istiyorum. Bunu sağlam bir zemine oturtmak adına LLC üzerine olmasını istemekteyim. Yazınızda belirttiğiniz yöntemle Türkiye hesabı üzerinden Envanter – Global Satış – Kuzey Amerika Hesabı Oluştur adımlarıyla ilerleyeceğim ancak sorum şu. Bu noktadan sonra direk olarak kurmuş olduğumuz LLC bilgilerini girerek ilerlediğimizde ilerde herhangi bir adres doğrulamasıyla karşılaşmayacak mıyız? Yani Utility Bill gibi bir ihtiyacımız kalmayacak mı? İnternetteki video ve yazılara baktığımda genelde herkes Türkiye’deki tüzel kişiliği üzerinden ABD hesabı açıyor. Bu bahsettiğiniz tarzda (Türkiye’de şahıs veya LTD firma üzerine kayıtlı hesap üzerinden ABD LLC üzerine kayıtlı hesap açma) uygulamalı olarak test ettiğiniz hesap açma süreci oldu mu? Özetle Amazon Türkiye hesabı ile ABD hesabını farklı tüzel kişilikler üzerinden aynı hesap içinde oluşturmaya izin veriyor ve bununla alakalı sadece ilk başta yaptığımız Türkiye’deki adres doğrulaması yeterli oluyor mu? Admin veya deneyimleyen arkadaşlar cevaplarsa çok sevinirim. Herkese iyi günler dilerim.

  Cevapla
  • Merhaba,

   Amazon ile direk ilgilenmiyorum fakat deneme amaçlı olarak 2 ay kadar önce usa llc ve tr ltd ile bu yöntemle hesap actik.

   Bu ana kadar herhangi bir doğrulama mesaji veya panelde bildirim cikmadi.

   Umarım deneyimleyen baska arkadaşlar da vardir görürlerse yanit yazarlar diye düşünüyorum.

   Cevapla
  • Şakir Şen
   9 Temmuz 2021

   Merhaba

   Bir sene kadar önce tam da senin demek istediğin şekilde süreci ilerlettim ve hiç bir sorun yaşamadan iki ülkede de hesap açtım. Türkiye’de bireysel olarak Amazon.com.tr satıcı hesabı açılamıyor. En az şahıs şirketi olmalısın. Türkiye’de hesabı açtıktan sonra. Global satış menüsünden Amerika hesabını açabilirsin. Yalnız bir kaç tane adres girişi var. Business adrese Türkiye’deki ikamet ettiğin üzerine faturan olan adresini yaz. Faturada adres nasıl yazıldıysa öyle yaz. Official Registred Address kısmına ABD’de kurduğun resmi şirket adresini yaz. Adres ABD olacak. Sonrasında senden tekrar doğrulama isteyecek. Faturanı gönder. Ben açarken 1 saat içinde geri dönüp onayladılar ve hiç sorun yaşamadım. Genel bir tavsiye ve öneri vermek isterim, Amazon’da seller university adından bir eğitim menüsü var. Orada pdf ve videolar var. Bunları okuyup izlediğinizde, sizin izlediğini dair bir bilgi çıkıyor. Bence Amazon bu bilgileri hesabı aktifleştime adımında kesin kullanıyordur. Yoksa binlerce hesap açılışını zaten manuel kontrol etmiyor bunlar hesap açılmasında etkilidir. Ben neredeyse öğrenmek amaçlı tüm videoları incelemeştim.

   Cevapla
 • Merhaba, ben daha once Turkiyede hesap acilisi yaptim daha sonra US ile birlestirmek istedigim zaman suspend oldu ve daha ugrasmadim. Simdi tekrar farkli bir eposta ile tr uzerinden hesap acsam ve o hesap ile US yi baglasam olurmu? ayrica bir sorum daha var, su anda babamin uzerine bir satici hesabim var yarin bir gun US de sirket acip adres, vergi no(EIN) gibi bilgileri degisiklik yapsam bu sorun olur mu, yani hesap susbend olur mu?

  Cevapla
  • Merhaba,
   1. Tekrardan bir hesap açarken telefon, ip adres, mail hatta tarayıcı bilgilerini bile temizlemek gerek. İmkan varsa başka bir bilgisayar kullanmakta fayda var. Eski suspend hesabınızla ilgili herhangi bir bilgiyi girerseniz tekrar suspend olma ihtimali var.
   2. Bunu yapabilirsiniz tax bilgilerini değiştirip mevcut hesabı şirket hesabına çevirebiliyorsunuz. Youtube da bunun için adım adım uygulamalı videolar var.

   Cevapla
   • alper başdemir
    29 Temmuz 2021

    MERHABA IYI GUNLER ISTANBULDA SIRKETIM VAR ŞİRKETİMDEKİ ÜRÜNLERİ AMAZON AMERİKADA SATMAK İSTİYORUM DİREK BELGELER İLE AÇAMAZMIYIM LRC ŞARTMI TR HESABI AÇIPMI YAPMALIYIM ?

    Cevapla
  • Şakir Şen
   10 Temmuz 2021

   Farklı bir e-posta adresi üzerinden tekrar denediğimde emin değilim ama sorun yaşanabilir gibi geliyor, belki telefon numarası ya da adresten sen olduğu anlarsa zaten daha önce bir hesap açma girişiminiz mevcut diyebilir.

   Babanızın üzerine olan Türkiye hesabıyla sizin ABD’de açacağınız hesaplar birbirinden farklı. Sorun çıkacağını düşünmüyorum.

   Cevapla
 • Merhaba Admin,
  Bilgiler için teşekkür ederiz.
  Tr’deki limited şirketim üzerinden Amerika’da vergi numarası alarak ilerleyebilir miyim?(sadece ein alarak) Bu süreç hakkında bilginiz var mı?
  Diğer sorum da oradaki bir mali müşavirle çalışmalı mıyım?
  Teşekkürler

  Cevapla
  • Merhaba,

   Bireysel olarak Irs ye Ein başvurusunda bulunabilirsiniz fakat şirketleşmeden bunu bireysel olarak yapmak gelecekte sizi limitleyebilir mi onu göz önünde bulundurmalisiniz.

   Amazonda satis yapip belirli bir ciroya ulaşıldığında Amazon artik sizden şirketleşmenizi ister bu gibi durumlarda hesabı şirket üzerine gecirirken bazi doğrulama sorunlarina maruz kalmamak için Amazoncular en başta şirket kuruyorlar.

   Bireysel hesap gelecekte sizi limitlemeyecek ise dediğim gibi irs ye bireysel ein icin ss4 formu faxlayabilirsiniz. Fakat bu form bizim sirketler için doldurduğumuzdan farkli bilginiz olsun.

   Cevapla
 • Merhabalar,
  Amazon Amerikada açık satıcı hesabım var adresinde türkiye adresi yazıyor. LLC şirketi kurmak için de amerikada bir adres satın aldım. LLC kurarken hangi adresin bilgisini vermeyelim. Gelen satın aldığım fiziksel adresi amazon.com hesabıma da girmem gerekir mi sonrasında?

  Cevapla
  • Merhaba Recep bey,

   LLC kurarken Amerika’dan aldığınız posta adresini girmeniz gerekiyor çünkü postalar (EIN mektubu, eyalet dış işleri bakanlığından gelen bazı evraklar, doğrulama kodları vs.) ABD adresine hızlıca ulaşıyor onlar da taratıp size anında ulaştırıyorlar TR adresi girmeyin bu konuda net bilgi verebilirim.

   Satın aldığınız ABD adresini Amazon hesabınıza girmeli misiniz tam emin değilim. Eğer Amazon hesabını ilk olarak Türkiye’den açıp sonra ABD Amazona bağlasaydınız bu durumda ilk olarak Türkiye adresi doğrulandığı için sonra adres doğrulaması yapmak zorunda kalmadığınız için ABD adresini girmek gerekmezdi fakat sizin durumunuz farklı. Bu konuda Amazon satıcı forumlarına danışın veya Amazonda bizlerden daha deneyimli uzmanlardan bilgi alın. Bazı facebook gruplarında size bu konuda ücretsiz destek olacak çok fazla deneyimli satıcıya çok kolay ulaşabilirsiniz. Sizi yanlış yönlendirmiş olmayalım.

   Cevapla
  • Şakir Şen
   10 Temmuz 2021

   Merhaba

   LLC kurarken her ne kadar Türkiye adresi verilebilse de ben kesinlikle tavsiye etmem. Zaten siz ABD’de bir adres kiralaması yapmışsınız. Bu ABD adresi üzerine bir LLC kurun.

   Şimdi ara bir bilgi aktaracağım.

   Amazon’da 4 farklı adres türü vardır ve hepsi de farklı amaçlar için kullanılır.
   1.Business Address: Biz Türklerin en çok hata yaptığı, utility bill gibi adres doğrulamasının istendiği adres. Yapılan hata şu: “Türkçeye iş adresi olarak çeviriyoruz ve ABD’de kurduğumuz şirketin adresini buraya yazıyoruz.” Aslında Amazon’un bizden beklediği tam olarak şu, nerede ikamet ediyorsun? Amazon işini dünyanın neresinde yapıyorsun soruyor. Türkiye’de üzerinize fatura olan bir adresi faturada yazıldığı gibi yazın. Sonra da bir daha değiştirmeyin.

   2-Official Registered Address: Kurmuş olduğunuz şirketin ABD’deki fiziksel adresi. Şirket kurulum evraklarında geçen şirket adresi. Şirketi kuran kişinin şirket evraklarında geçen adresi değil. Karıştırmayalım.

   3-Return Address: Eğer FBM yaparsanız iadelerin gönderileceği adres. Varsayılan olarak business address ile aynıdır ve sonradan değiştirebilirsiniz.

   4- Tax Information kısmındaki “Place of establishment address”
   Bu adres için Amazon’un önerdiği Türkiye adresi. Yalnız buradaki adres şirketi kurarken ki şirket sahibinin adresi ya da şirketin kendi adresidir. İkisi de aynı ise bir şey fark etmez.

   Bu adreslerden sadece Business adresi her değiştirdiğinizde hesap suspend olacaktır.

   Bir business address kolay kolay değişmez.

   Cevapla
   • Bilgiler için çok teşekkürler. Türkiye’deki adresimizi business address olarak verip sonrasında Amerika’da LLC açarak devam ettiğimizde almış olduğumuz Fba için ürün satın alırken faturalarda yine bu adresi kullanabiliyoruz anladığım kadarı ile. Peki aldığımız bu faturalarda alıcı ismi olarak kim geçmeli? Amerika’daki LLC Şirketi mi? (FBA’in fatura doğrulamasını geçmek açısından soruyorum).

    Tekrar teşekkürler,

    İlker

    Cevapla
 • Merhabalar oncelikle verdiginiz bilgiler icin tesekkurler.
  Benim kardesim Abd ‘de yasiyor ve amerikan vatandasi. Bu durumda onuna belaber ortak seklinde kuracagimiz LLC ile hic TR deki adres ve kredi kartina ihtiyac duymadan orada sirket adina acilacak bir hesap ve kart ile Amazon’da hesap acabilir miyim?
  tesekkurler

  Cevapla
  • Merhabalar,

   Açabilirsiniz LLC niz çok üyeli bir LLC olacak, şirketinizin posta adresini ABD’deki kardeşinizin adresi olarak gösterirsiniz. Bu şekilde hiç bir sorun yaşamadan LLC niz üzerine bir Amazon satıcı hesabı açabilirsiniz.

   Cevapla
   • acilacak LLC adina bankadan alinacak banka kartini kullanabilir miyim peki? Sitenizde verdiginiz bilgiler gercekten cok kiymetli. Tekrar tesekkurler!

    Cevapla
    • Teşekkürler zarif yorumunuz icin.

     O bir atm kartidir kredi karti değil yani hesabınızda para olduğu taktirde kullanabilirsiniz.

     Cevapla
 • Sevgili admin
  Yazışmalarımızdan şöyle bir yol izlesem doğru yapmış olurmuyum

  1 amazon tr den hesap açıcam
  2 kentucy den sizin verdiğiniz bilgilrre dayanarak şirket kurulumu
  3 şirket kurulumu ve ein nosu alındıktan sonra amazon tr hesabından giriş yaparak abd şirket olarak hesap açımı

  Bu yolla llc şirketli amazon abd hesabına sahip olmuş oluruz.

  Bi yalnışım varmı?
  Teşekkür ederim.

  Cevapla
  • Sıralama doğru bu sekilde ilerleyebilirsiniz. Tüm detaylari değerlendirip, makaleyi okuyup videolari izleyin kendinize bir iş plani cikartip ilerleyebilirsuniz.

   Cevapla
 • Merhaba
  Öncelikle verdiğiniz bilgi için minnettarım
  Engin bilgilerinize dayanarak dorum olacak
  1) kentucky de kurduğumuz şirketin yıl sonu ne kadar vergi ödememiz gerektiğini nasıl öğrenebilirim (yüksek ciro yapıldığı göz önünde bulundurun)
  2) diyelimki bir problem oldu mahkeme devlet vs bizim posta kodumuza ewrak yolladı bizim nasıl haberimiz olacsk
  Kafama takılan soru bunlar
  Şimdiden teşekkür ederim

  Cevapla
  • Selamlar yorumunuz için teşekkürler.

   1. Vergi cok komplike, giderleriniz düşüldükten sonra ödeyeceğiniz net tutar ortaya çıkıyor. Alaninda uzman bir cpa ile calisirsaniz TR ye göre vergi bakımından inanilmaz avantajıniz olur. Şimdi yaptığınız is, cironuz, giderleriniz ve durumunuz değişken olacağından size net bir rakam vermek imkansiz. Zaten bu durumlar muhasebeci işi. Umarim cok iyi cirolar yakalarsiniz 🙂 vergi işini halletmek kolay o işler muhasebe işleri çözülür bir şekilde fakat öyle gelirinizin büyük bir bölümü elinizden gidecek diye düşünmeyin gercekten avantajlidir.

   2. Eyalet, mahkeme celpleri ve önemli evrakları (eger olursa inşallah olmaz tabi) registered agent a gönderir onlar size ulaşırlar bir sekilde onlarda kayitlariniz var nede olsa.

   Cevapla
   • Teşekkürler
    Şirket kurulumu için çok heyecanlıydım ama amazonda şirket hesabı için telefon işi biraz moralimi bozdu keşke şirket kurarken satın alınan aylık 2 dolara verilen telefon no ile açabilsek… Gerçekten de şirket kurulm masrafları baya yüksek inşallah başka bi yöntem bulunur bende araştırıyorum bulursam sizlerle paylaşacağım
    Sağlıcakla kalın…

    Cevapla
    • Sirket kurulum masrafları nasil yüksek anlayamadim bu yöntemlerden daha ucuza kuramazsınız:) 50,100 dolar arasinda fiyata şirket kuruluyor. Siz buradaki videolari izlemediniz sanirim telefon ne icin size lazim anlamadim bence tekrar bakin.

     Cevapla
     • Yalnış anlattım sizin önerdiğiniz şirket kurulumu bir harika ona sözüm yok taş olurum valla 😁
      Bahsettiğim şirket kurulumu bi yazınızda paylaşım yaptınız yalnış hatırlamıosam farklı bi site 700 dolar tutan bi şirket hani amazonda şirket hesabı açarken telefon nosu istenio ya sizin kentucy de şirket açarken alınan tel no olmuyo demiştiniz ona binayen belirttim.

      Cevapla
 • bilgilendirme için teşekkürler.
  yazıda aklıma yatmayan tek şey “Amazon.com.tr üzerinden zaten ikamet doğrulanıp bu doğrulama tamamlandıktan sonra global pazara geçiş yapıp aynı panelden istediğiniz coğrafyada hesap açabiliyorsunuz.” kısmı oldu. denemedim, ama şahıs olarak amazon.com.tr hesabı açılabilir mi ki? çok ilginç. çünkü amazonTR, hepsiburada, n11 falan hep şirket olma şartı koşuyor. eğer mümkünse verdiğiniz bilgiler paha biçilemez (kendi adıma şu aşamada bana faydası olmayan bilgiler, ben zaten sizin sayenizde bulduğum startpack ile başvurumu yaptım bekliyorum)

  Cevapla
  • Evet bireysel hesap acilabiliyor ama geleceğe dönük şirketleşmenin avantajı büyük tabi. Startpack ile direk amazon.com uzerinden hesap açacağınız için adres dogrulamasi icin onların size verecegi faturali telefonu kullanacaksıniz bu tarafta da pek sikinti yaşamazsınız. Bol şanslar dilerim.

   Cevapla
   • Amazon.com.tr üzerinden bireysel hesap açılabilir yalnız tek şart bir vergi numarasına ihtiyacınız olması gerektiğidir. Vergi numaranız yoksa Amazon.com.tr hesabı açamazsınız. Türkiye’de her vatandaşın (birkaç istisnası var) vergi işlemleri 11 haneli TC numarası üzerinden yapılır. Yalnız Amazon.com.tr satıcı hesabı açarken 10 haneli vergi numarasını ister. Bundan dolayı bulayı bu alana TC numarasını yazıp ilerleyemezsiniz. Vergi dairesine gidip vergi numarası almak istediğinizi söylediğinizde de size vergi numarasını ne yapacağınızı sorarlar. Zaten bir TC vatandaşı olarak tüm vergi işlemleriniz sizin TC numaranız üzerinden yapılmaktadır yani vergi numarasına ihtiyaç yok gibidir. Ne zaman bir şahıs şirketi ya da ltd şirket kurar ve fatura mükellefi (fatura kesme yetkisi) olursanız, işte size o zaman bir vergi numarası atanır. Artık kendi kişisel vergileriz ile şirket vergileriniz bir birbirinden ayrılmış olur. Şahıs şirketinde de şöyle bir durum var. Şahıs şirketi demek zaten siz demektedir. Onun için fatura kestiğinizde vergi kimlik numarası yerine tc numarasını yazarak da fatura kesilebilir. Özetle Amazon.com.tr de satışı hesabı açabilmek için vergi kimlik numarasına ihtiyacınız var ve bu numarayı en az bir şahıs şirketi açarak alabilirisiniz. Ben bu şekilde TR’de hesabı açtım ve sonrada Amerika hesabı açtım. 6 aydır da satış yapıyorum ABD’de.

    Cevapla
    • Aydınlatıcı deneyimleriniz için çok teşekkürler Şakir bey. Çok yerinde bir açıklama oldu bu saygılar, bol kazançlar dilerim.

     Cevapla
    • sevgili admin ve şakir bey,
     ikinize de çok teşekkür ederim (ben de şakir beyin dediği şekilde bilip olaya o kadar hakim değildim. son derece ayrıntılı olarak anlatmış sağolsun)

     Cevapla
 • Selamlar size iki sorum olacak yanit alabilirsem cok memnun olurum.

  1. Amazonda usa da satis yaptığımı var sayarsak genelde farklı eyaletlere ürün gönderimleri oluyor diye düşünelim bu aşamada satış vergisi her eyalette biz mi toplayacagiz limitleri aştığımızda?

  2. Tr den hesap açıp bu hesap üzerinden Amazon Abd ye de hesap açarken bunu bireysel olarak açamaz mıyız? İlla llc şirket kurmak şart mi? Bize abd de şirket kurmak ne gibi avantaj sağlar?

  Teşekkürler şimdiden.

  Cevapla
  • Merhaba İsmail bey öncelikle böyle güzel bir soru sorduğunuz için ben teşekkür ederim. Sorularınızı yanıtlamaya çalışalım.

   1. Amazon Amerika’da satış yapmaya başladığınızda eyalet limiti veya satış vergisi (sales tax) gibi bir derdiniz olmaz çünkü satış vergilerini satıcılar yerine Amazon toplar. Yani tüm satışları denetleyip limit aştım mı vergi toplamam gerekiyor mu gibi dertleriniz yoktur. Bu durum bir çok pazaryerinde aynıdır yani müşterilerden vergiyi siz toplayıp devlete iade etmezsiniz.

   2. Amazon Türkiye satıcı hesabı açıp, hesabınızı doğruladıktan sonra Abd için hesap açarken bireysel hesap ta açabiliyorsunuz ve bu aşamada hesabınız onaylanır. Fakat Amazonda belirli bir seviye ciroya yükseldikten sonra IRS (ABD de iç gelir vergi dairesi) sizi şirketleşmeye zorlayacaktır. Çünkü belirli bir aşamadan sonra bireysel hesaplar üzerinden vergilendirmede sorunlar oluşur (bu durum çok sık karşılaşılan bir durumdur). Bu yüzden hesap açmanın zorlukları ve gelecekte işin büyüme potansiyeli göz önünde bulundurulduğunda, işi sağlam temellere atmak için her zaman şirketleşmek en iyi fikirdir. Bir de şirket kurma sürecinin hızlı ve uygun maliyetli olması risk almaya değmez. Bu kadar emek verip sonradan şirketleşmek gerektiğini düşünün, her şey yoluna girip satış yaparken tekrar hesap açmak kimsenin tercih edeceği bir durum olmaz. Bireyseli şirkete çevirirken bir de açılış suspendi ile uğraşmak durumunda kalmamak için en iyisi baştan şirketleşmek olmalı.

   Ayrıca LLC şirket ile hesap açmanın diğer bir avantajı da eğer Tr hesabı da bir şirket üzerinden açılırsa buradaki şirketiniz, ABD LLC’nize fatura kesebilir. Bunun gibi başka artıları da var ama sorunuzun yanıtı için muhtemelen bunlar yeterli diye düşünüyorum.

   Cevapla
   • Merhaba izninizle bende 2.soruya katkı yapmak istiyorum.

    Benim fark ettiğim şöyle bir sıkıntı daha var şirketleşmediğimizde. Tamamen kendimden örnek vereceğim. Amazon.com her 2 haftada bir salı günü hesap kesimi yapıyor (bu tamamen benim hesap kesim günüm başkasının farklıdır.) ve diyelim ki hesabıma 1000 dolar ödeme yapacak. Amazon.com parayı HyperWallet üzerinden (ben onu seçtim) yerel para birimi olarak ödeme yapar. Yani Amazon.com’un ödeyeceği 1000 doları, TL ye çevirir. Eğer TR’de sizin dolar hesabınız olsa dahi kesinlikle size dolar göndermez. Bu diğer ülkeler içinde bu şekilde. Meksika’daki kişiye de Meksika Pesosu ödeme yapar. Şimdi salı günü dolar diyelim ki 8,10 TL. Ama HyperWallet işini sağlama alır ve kuru genelde 5-10 kuruş daha aşağıdan hesaplar. Yani 8,02 TL’den. Para size 3 iş günü sonra yatar. Yani Cuma günü. Sonra araya hafta sonu girer ve Pazartesi olur. Eğer o hafta dolar Türkiye’de bir yükseliş trendindeyse, Pazartesi günü bir bakmışsınız dolar bir anda 8,30 seviyelerine gelmiştir. Yani demek istediğim şu 8,02 TL’den 1000 dolar karşılığı 8020 TL para aldınız ama hemen Pazartesi bu para ile tekrar dolar alsanız. 8,35 TL’den (TR’de de alış satış komisyonu olacak) 960 dolar alırsınız. Bir anda 40 dolar kaybettiniz. Haydi biraz iyi düşünelim desek 20 dolar kaybedersiniz. Ve Türkiye’de dolar hep yükseliş trendi içinde olduğundan durum hep böyle oluyor. Size net bir bilgi vereyim. Sırf bu komisyonlarla bile ABD’de her şey dahil yılda 2 kere şirket kurulum parası çıkar.

    Cevapla
    • Aslında ödemeleri direk USD olarak HyperWallet yerine bir Amerikan bankasında biriktirip toplu olarak ATM den (Döviz destekleyen) çekmek veya Wise gibi bir aracı üzerinden düşük komisyonla aktarmak daha mantıklı olabilir. Böylece kur değişiklikleri ile ilgili daha az sürpriz yaşarsınız. Örneğin biz bazı ödemeleri Transferwise ile Türkiye hesaplarımıza aktarıyoruz yaklaşık 5 dakikada aktarım gerçekleşiyor düşük komisyonlu ve hızlı. Ayrıca aktarım gerçekleşene kadar o anki kuru kilitleyip sizi garanti altına alıyor. Bu arada TCMB kuruna göre her zaman 3-5 kuruş daha avantajlı bozuyor. Örneğin dün ABD den 1.500 USd civarında bir ödeme aldık toplamda 7 USD gibi bir kaybımız oldu.
     Farklı ödeme yöntemlerini değerlendirmek lazım.

     Katkınız için teşekkürler her zaman ekleme yapabilirsiniz.

     Cevapla
     • Sakir Sen
      31 Temmuz 2021

      Zaten buradaki asıl sorun Amazon’un hesabı kestikten 3 gün sonra ödemeyi yapıyor olması. 2 gün de haftasonu denk gelince 5 gün sonra para bize yatmış oluyor. Paranın 3 5 gün sonra hesaba geçmesi hiç sorun değil. Burada sıkıntı yok. Sıkıntı hesap kesildikten sonra beklemesi. Şu an Mercuy bankta bir hesap açtım. Yine Amazon parayı 2 bazen 3 gün sonra yatırıyor ama artık USD olarak ve 100 dolara kazandıysak hesabada 100 dolar yatıyor. Eğer bu parayla Çin’den ürün tedarik edeceksek direkt ABD’den Çin’e ödeme yapabiliyoruz. Türkiye’ye oradanda Çin’e göndermeye gerek yok. Amazon’da iş yapacaklara bir şirket kurmalarını ve bir Amerikan bankasıyla çalışmalarını şiddetle öneririm.

      Cevapla
 • Paylaşim için teşekkürler uzun zamandır sitenizi takip ediyorum başarılı içerikler paylaşıyorsunuz.
  Bende bir llc şirket başvurusu yapacağım şuan adres seçimi aşamasındayım büyük ihtimalle yarın başvuru yaparım. Size sorum;

  Kentucky de kuracağım llc için wyoming mail forward kullanacağım bu gelecekte bir sorun yaratır mi? Merak ediyorum cevaplarsanız memnun olurum.

  Cevapla
  • Rica ederim yorum için ben teşekkür ederim.

   Adres ile ilgili hiç bir kısıtlama yok istediğiniz eyaletten posta adresi alabilirsiniz zaten bu adres şirketinizin postaları alacağı adres şirket konumu şirketi kurduğunuz eyalettir. Gelecekte hiç bir sorun yaşamazsınız. Gelecekte adresinizi değiştirmeniz gerekirse (pek ihtiyaç olacağını sanmam ama yine de paylaşayım) şirketinizi Kentucky de kuracaksanız eyalet portalından 10 dolar karşılığında online olarak adresinizi anında değiştirebiliyorsunuz. Burada gerekli bilgiler var : https://startupsole.com/llc-adres-degisikligi/

   Cevapla
 • Bu yazı için teşekkürler ihtiyacım vardı 🙂 Bir şirketle konuştum usa da şirket için bende 750 dolar istediler adres vermiyorlardı fiyat fazla geldi. Muhtemelen Kentucky llc için bu akşam başvuru yapıp şirketi kuracağım EIN sizden alırsam işlem nasıl oluyor? ne zaman size ödeme yapıp başvuru yapmalıyım tekrar tşk.

  Cevapla
  • Selamlar burcu hanım,
   Farklı fiyatlarla karşılaşmanız normal sonuçta o şirketler de bu işler için insan çalıştırıyor ve maliyetleri yüksek olabiliyor ama işlemler aynıdır genellikle.

   EIN için şirketinize başvuru yaptıktan bir kaç gün sonra evraklarınızı alacaksınız gelir gelmez aşağıdaki formu doldurun aynı gün SS4 formunuzu fakslarız.

   https://startupsole.com/amerika-dan-ein-numarasi-almak/
   Başarılar dilerim

   Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.