87 Yorum

Amazon İçin Amerika’da Şirket Kurmak

Amazon için Amerika'da Şirket Kurmak

Son günlerde Amazon Global pazarda hesap açıp satış yapmak isteyen ve bu süreçte utility bill ile adres verification gibi bir çok konuda sıkıntı yaşayan satıcılardan yorumlar, mailler geliyor. Bunun için etraflıca bir araştırma yapıp neler döndüğü konusunda bilgi edinmeye çalıştık. Araştırmalarımız sonucunda bilginin yanlış kaynaklardan öğrenildiğini ve karışıklığın buradan geldiğini çözmek fazla zaman almadı.

Bunun nasıl olacağına dair adım adım bir rehber hazırladık. Bu bilgilerin kafa karışıklıklarını gidereceğini ve e-ticaret işinizi daha sağlam temellere kurmanızı sağlar diye düşünüyoruz.

Amazon Amerika Satıcı Hesabı Açmak için Gerekenler

1- Öncelikle Amazon Türkiye’den bir satıcı hesabı açılıp adres ve kimliğin doğrulanması gerek

2- Amazon için Amerika’da bir LLC şirket kurmak gerek (Sebebini aşağıda belirteceğim)

3- Amerika’da açılan şirket için bir EIN (vergi kimlik numarası) almak gerek

4- Amazon Türkiye satıcı paneli üzerinden amazon global pazara geçiş ile Amerika hesabı açmak gerek

Amazon İçin Şirket Kurup Amazon Amerika Hesabı Açıldığında Adres Doğrulaması İstenir Mi?

Aslında bunu uzun uzun araştırdıktan sonra yanlış yapılan bir şeylerin olduğunu fark ettik. Yapılan hata Türkiye’de ikamet edenlerin direk olarak amazon.com üzerinden bir satıcı hesabı açmaya çalışmaları.

amazon global Amazon İçin Amerika'da Şirket KurmakBu yanlış! Çünkü Amazon artık Türkiye’ de ve adres doğrulaması adımını Türkiye hesabından yapmak gerek, zaten bunu yardım dokümanlarında da belirtmişler. Bir çok kişi Türkiye üzerinden hesap açmak yerine direk amazon.com üzerinden satıcı hesabı açmaya çalışıyor. Bu noktada satıcı, Amazonu kandırmaya çalışıp kendisini Amerika’da ikamet ediyormuş gibi bir duruma sokuyor. Sonra oradaki ikametini onaylayamadığı için hesaplar suspend oluyor. Ya da adres doğrulamasını geçemeden süreç yarıda kalıyor.

Bunu yapmaya gerek yok çünkü Amazon.com.tr üzerinden zaten ikamet doğrulanıp bu doğrulama tamamlandıktan sonra global pazara geçiş yapıp aynı panelden istediğiniz coğrafyada hesap açabiliyorsunuz.

Şimdi size Amazon için global pazarda satış yapabileceğiniz bir şirketi ucuz fiyata nasıl kuracağınızdan ve bunun neden gerekli olduğundan bahsedeceğim. Bu rehberde Amazon hesap açma adımlarını anlatmayacağım çünkü bunun için Mehmet Tek’in Yotube da bir kaç güncel videosu var, kendisi bunu adım adım çok güzel anlatmış.

Adım adım gidelim;

1-Amazon Türkiye Satıcı Hesabı Açmak

Öncelikle bir Amazon Türkiye satıcı hesabı açıp kimlik ve adres doğrulamasını tamamlamak gerekiyor.

Şimdi size adım adım bunun nasıl yapılacağını burada anlatmayacağım çünkü yapılacak iş belli. https://sellercentral.amazon.com.tr adresine girin ve bir Türkiye satıcı hesabı açın, videoda adım adım süreç açıklanmış.

Bu yöntemi izleyerek amazon Türkiye hesabınızı açıp onay aldıktan sonra artık Amazona bir Türk vatandaşı olduğunuzu ve Türkiye’de ikamet ettiğinizi kanıtladınız. Bundan sonra Amerika’da LLC niz ile açacağınız bir Amazon satıcı hesabı sırasında adres kanıtlamanız gerekmiyor.

Neden mi?

Çünkü Amazon buna zaten izin veriyor ve aynı ikamet adresiniz ile farklı coğrafyalarda satıcı hesabı açmanız Türkiye satıcı panelinden izin verilen bir durum. Amazon dokümanlarına bakarak bunun mümkün olduğunu kendiniz de görebilirsiniz.

Her neyse buraya kadar olan kısım, öncelikle bir Türkiye satıcı hesabı açıp, doğru bilgiler sağlayarak adres ve kimliği doğrulamaktan ibaret.

Sonraki adımlar da şöyle ilerliyor;

2-Amerika’da Bir LLC Şirket Kurun

Türkiye’den bir hesap açıp bu hesabı onaylattıktan sonra (2 iş gününde onaylanıyor) global pazarda satış için bir Amerika satıcı hesabı açmak gerekecek.

Neden Amazon İçin Amerika’da Şirket Gerekli?

Bireysel olarak Amerika’da şirket kurmadan amazon.com ABD hesabı açılır mı?

Evet açılır ama eğer Amazon ile ilgileniyorsanız geleceğe dönük sağlam bir zemine basmak için şirketleşmenin öneminin farkında olmalısınız.

1-Satışlarınız artmaya ve cirolarınız yükselmeye başladığında gelecekte Amazon sizden şirketleşmenizi isteyecektir. Hesap açıp, suspend olmadan işlere devam ederken böyle bir durumla karşılaşırsanız Amazon USA bireysel hesabını şirket hesabına çevirmeniz gerekecek. Sanırım çalışan bir hesap üzerinde bunu kimse yapmak istemez çünkü olası bir açılış suspendi her şeyi mahvedebilir. Bu riske girmemek bile hesabı bireysel yerine LLC üzerine açmak için geçerli bir sebeptir.

2-Gelecekte bir üründen oluşabilecek bir kaza veya bir probleme karşı şirket hesabı ile bu süreci bir Amerikan LLC den yürütmek sizi güvende tutacaktır. Bir LLC ile amazon.com da satıcı hesabı açarsanız LLC varlık koruma sistemi ile üzerinize dava açılamaz. LLC sizi şahsi davalardan veya kişisel banka hesaplarınıza, varlıklarınıza el konulması durumlarından kurtarır. Yani LLC, yaptığınız iş ile şahsınız arasında bir kalkan oluşturur.

Çok uygun fiyata bir LLC şirket açabileceğiniz için hem bu işi sağlam temeller üzerine kurmuş, hem de gelecekte kendinizi garantiye alırsınız. Amerika’da online iş yapan hemen hemen herkesin bir LLC şirketi var bunun sebebi kişisel mal varlıklarını bir dava veya haciz durumunda korumaya almaktır. Bir dava durumunda sadece şirket üzerine olan hesaplar veya mal varlıklarına el konulur kişisel mal varlıklarınızı LLC koruyarak arada kalkan vazifesi görür. Ayrıca belirli bir seviyeden sonra artan cirolar şirketleşmeyi gerektirdiği için bireyler buna mecbur kalır.

3-Ayrıca toptan mal alacağınız tedarikçilerle şahsen değil bir şirket olarak iş yapmanın nimetlerinden de faydalanırsınız.

Bu sebepler yüzünden amazon için Amerika’da bir şirket kurup satıcı hesabını LLC üzerine açmak çok avantajlıdır.

Amazon için Amerika’da şirket kurmak için neler gerekli?

1-Şirket kurmak için bir posta adresi mail forwarding olarak bilinir (15$’a Wyoming Posta Yönlendirme için Adres Almak yazısında detaylar var. Wyoming merkezli bu şirket üzerinden özel suit numaranızı içeren sağlam bir posta yönlendirme adresi alın. Taradıkça öde bir sisteme sahiptir oldukça uygun maliyetli ve güvenilir hizmet sunuyorlar üstelik ilk bir kaç taramada ücret almıyorlar. Adresin şirketin kurulacağı eyalette olması gerekmiyor yani Delaware de şirket kuracaksanız posta adresiniz Wyoming’de olabilir veya başka bir eyalette Amerika’da böyle bir koşul yok. Amazon tarafına bu adresi girmeyeceksiniz Türkiye adresiniz otomatik iş adresinize entegre olacak o yüzden şirket kurulacak eyalette adres arama çabanız olmasın.

2-Bir Amerika LLC şirketi kurun ( Operating Agreement alırsanız, 100 doları aşıyor bunu kendiniz de yazabilirsiniz blogda rehberler var. Almazsanız 40 dolara bir Kentucky LLC kurabilirsiniz Amerika’da Adres Dahil 55$’a LLC Şirket Kurmak yazımıza bakabilirsiniz.) Genelde Amazon ile uğraşan satıcılar Wyoming eyaletini tercih ediyor bu noktada Kentucky yerine Wyoming eyaletini de düşünebilirsiniz. Incfile ile yaklaşık 3,4 günde Wyoming LLC şirketinizi uygun fiyata ve güvenli bir şekilde kurabilirsiniz Incfile ile ilgili inceleme yazısına buradan ulaşabilirsiniz.

3-EIN yani şirketiniz için bir vergi kimlik numarası alın. Buna şirket kurulur kurulmaz başvurabilirsiniz isterseniz burada adım adım rehber var ücretsiz olarak başvurabiliyorsunuz. Riske girmek veya uğraşmak istemiyorsanız sizin yerinize biz EIN Başvurunuzu Yapalım (29$ karşılığında) Seçim tamamen sizindir.

4- Bir banka hesabı veya Wise hesabı açın. EIN aldıktan sonra Mercurybank üzerinden bir banka hesabı açabilirsiniz. Amazon mağazanızı göstererek veya ingilizce bir web sitesi ile başvurarak Mercurybank hesabınızı açabiliyorsunuz. Diğer bir seçenek’te Wise. Transferwise olarak bilinen bu para aktarma sistemi size bir banka hesap numarası tahsis eder. Amazon tarafından artık kabul gören bir platform haline gelmiştir. Hesap açmak oldukça kolaydır. Mercurybank pasaport isterken, wise ticari hesap sadece ABD şirketi ile hesap açılabilir bir sistemdir pasaporta gerek yoktur.

Amazon İçin Amerika’da Bir Şirket Kurun

Yukarıda da belirttiğim gibi bu konu için hazırlanmış adım adım rehberlerimiz blogumuzda var. Şirket kurmak Amazon için şirket kurmaktan farklı değil yani Amerika’da kuracağınız bir şirket nihayetinde bir şirkettir. Amazon, shopify, e-ticaret vs. fark etmez. Bu arada Amazon ile uğraşanlar genellikle şirketlerini Wyoming eyaletinde kuruyor bunun başlıca sebebi şüphesiz vergilendirme avantajları ve toptancılara verilen resale sertifikasıdır. Bu sertifikayı eyalet web sitesinden online olarak temin etmek mümkün bunun için yazının devamında bir uygulama videosu bulabilirsiniz.

Bu kadar uygun fiyata şirket kurulur mu?

Yani, farklı yerlerde 500$ ile 2000$ arasında bir bütçe ayırıp şirket kurmakta özgürsünüz. Fakat onların size ne verdiklerine bakmalısınız. Aynı şirketi 50$ ile 100$ arasında bir fiyata kurmak varken daha büyük meblağlar ödemek isterseniz bunda özgürsünüz. Amerika’da insanlar şirketlerini sadece eyalet ücretlerini ödeyerek evlerinden 10 dk. da kuruyor. Bunu bizim yerimize Registered Agent denilen devletin resmi yetkili acenteleri yapıyor. Çok fazla detaylarda boğulacak bir süreç değil uzaktan kurulabilen pasaport dahi gerekmeyen basit bir uygulama.

Hazırladığımız şirket kurma rehberleri sayesinde bir çok kişi Amerika’da şirketlerini kurdu, EIN numaralarını aldı, banka hesaplarını açıp işlerine başladı. Eğer bu konuda tereddütleriniz varsa bu konu altındaki 200 e yakın müşteri yorumuna, trustpilot taki değerlendirmelerimize ve derlediğim diğer yorumlara bakabilirsiniz.

Şirket kurulum rehberleri: 

Bu rehber, Kentucky eyaletinde LLC şirket kurma sürecin içeriyor fakat Kentucky yerine eyaletinizi Wyoming olarak seçerseniz 100$ eyalet desyalama bedeli + 15$ adres toplamda 115$ ‘a 3- günde LLC niz kurulur.

Amerika’da 55$’a Şirket Kurmak

Şirketiniz yaklaşık 3-5 gün içinde kurulur ve evraklarınız dijital olarak acente tarafından size gönderilir. Artık 1 yıl boyunca acente ile işiniz yok, gelecek yıl acente bedelini ödeyene dek demek daha doğru olur. İlk kurulum ücretsiz gelecek yıllarda 100$ civarında acente bedeli ödersiniz. Bu acentelerle bedel ödeyip onlarla devam etmek zorunludur çünkü yabancı olduğunuz için şirketler onların denetiminde kurulup, iyi durumda tutulur.

3-Amerika’da Kurulan Amazon Şirketi İçin Bir EIN (vergi kimlik numarası) Almak

3-5 gün içinde şirket kurulduktan sonra ilk yapılacak iş bir EIN başvurusu yapmak. EIN nedir? Ne işe yarar burada bahsetmeyeceğim çünkü bununla ilgili ayrı bir yazıyı daha önce yazmıştım buradan okuyabilirsiniz.

Şirketiniz kurulduktan sonra EIN almak için seçeneğiniz var. (Aslında kurulum aşamasında acente üzerinden EIN ilave edip süreci toptan da halledebilirsiniz ama bütçeniz yeterli değilse bunun yerine alternatif yollar yok değil)

1- SS4 formunu kendiniz doldurup, bir online fax hizmetine abone olabilir, başvurunuzu IRS ye kendiniz yapabilirsiniz.

2- Bunun için bizden EIN Hizmeti alarak işi bize bırakabilirsiniz.

İlk seçenek mantıklı gelebilir fakat formda yapacağınız bir hata başvurunuzun tekrarını gerektirir. Bu yüzden iki ay civarında tekrar beklemeniz gerekir. Covid yüzünden süreler uzundu fakat EIN gelme süresi son dönemde 20 güne kadar düştü. Bu hatalar sonucu aylarca vergi numaranızı beklemek istemiyorsanız ikinci seçeneği seçip bizden 29$ abu hizmeti alabilirsiniz. Bunun için EIN Hizmeti Başvuru Formu nu doldurmanız yeterli gerisini biz hallediyoruz.

Seçenekler konusunda özgürsünüz sonuç olarak size bir EIN gerek ve bunun için şirket kurulduktan sonra hızlı aksiyon almalısınız.

4-Amazon Tedarikçileri İçin Bir Resale Certificate Alın

Bu sertifikayı şirketinizin kurulduğu eyaletten alabilirsiniz. Amazon için genelde Wyoming eyaletinde şirket kurmak tercih ediliyor. Wyoming vergi bakımından bir çok avantaja sahip fakat diğer bir avantajı da özellikle Amazon tedarikçileri bu eyalette kurulan şirketlere daha az prosedür uygulamakta ve aldığını resale certificate belgesine daha çok değer vermektedir. Bu bilgiyi Amazon ile uğraşan bir çok e-ticaret girişimcisi geçmişte yaşadıkları deneyimlerine dayanarak söylüyor.

Yeniden satış yani resale sertifikasını eyalet web sitesinden kendiniz alabiliyorsunuz. Şirketiniz kurulup EIN temini gerçekleştikten sonra artık resale kaydı yapmanız için önünüzde hiç bir engel bulunmuyor.

Bu sertifikanın nasıl alınacağına dair adım adım bir video paylaşacağım. Bu adımları uygulayarak sizde Wyoming eyaletinde kurduğunuz şirketiniz için bir resale certificate alabilirsiniz.

Amazon Amerika Satıcı Hesabı Açmak

EIN geldikten sonra artık artık Türkiye satıcı paneli üzerinden Amerika hesabınızı açabilirsiniz. Bunun için adım adım bir video var. Bu videoyu izleyerek Amerikan şirketiniz ve EIN niz ile Amazon Amerika  hesabınızı açabilirsiniz.

Sonuç:

Bu süreçleri geçtikten sonra artık Amerika’da ki şirketiniz üzerinden bir amazon USA satıcı hesabı açabilirsiniz. Hem güvenilir, hem kitabına uygun hem de gelecekte başınızı ağrıtmayacak bir yöntemle.

Not: Bu videoda ödemeleri alabilmeniz için Hyperwallet, Payoneer veya TR banka hesabı opsiyonları sunulmuş. Buna katkı sağlaması için bir opsiyon da ben sunmak istiyorum bu da Mercurybank. Not : Hyperwallet artık Amazon tarafından kullanılmıyor

Hesap açarken iş endüstrisi olarak amazon seçeneğini zaten sunuyorlar.

amazon icin amerikada sirket kurmak 2 Amazon İçin Amerika'da Şirket KurmakAmerika’da Banka Hesabı Açmak rehberinde bu dijital bankaya (Mercurybank) oturduğunuz yerden bir şirket hesabının nasıl açılacağı konusunda detaylar var. Şirket bilgilerinizle ve EIN numaranızla gerçek bir banka hesabı açıp 3 günde onay alırsınız. Ayrıca ATM kartı ile Türkiye’den paranızı çekip, online bankacılığın da nimetlerinden faydalanabilirsiniz.

Ödeme alma işini de detaylandırdığımıza göre artık, Amazon için kurduğunuz şirket ile Amazon.com da açacağınız satıcı hesabı ile işinizi rahatlıkla yürütebileceksiniz.

Bol şanslar dilerim.

Bu yazıyı puanla
[Toplam: 9 Ortalama: 3.6]

Ziyaretçi Yorumları ↴

87 Yorum. Yeni Yorum

 • merhaba.amerikada şirket açtım.Türkiyeden amazona mal yollıycam etbg ye istinaden kendi şirketime gerekirse ordanda amazona görderme niyetindeyim.yada direk amazona ama fatura olayı nasıl olacak bilmiyorum.kendi şirketime gönderirsem ama teslim adresi amazon olursa Türkiyedeki şirketimden abd deki şirketime (teknik olarak amazona )gidecek bu süreçle ilgili tavsiyeniz nedir.birde fatura konusunda tıkandım.baktım bu konuyla ilgli yorum göremedim.sorum şu amazon depozuna diyelimki 100 ürün gönderdim.10 usd tanesi bu ürünler fba olarak amazondan çıkacak.malum fba da kim ne zaman aldı nasıl aldı takibi zor.bu noktada ben abd deki şirketimden neye kime fatura kesicem.örnek alan kişiye mi yada amazonamı.yoksa toplu bir faturamı kesilecek.bu noktada beni aydınlatırmısınız.
  Teşekkürler

  Cevapla
 • peki iki şirketle devam edicek ve sadece amerikadaki şirketimi kullanıcaksam türkiyedeki şirkette hiçbir işlem yapılmadığı için sadece kurulum ücretinimi ödiyeceğim yoksa aylık malimüşavir parası filan varmı ve varsa ortalama ne kadar tutar ortalama bir fiyat verebilirmisiniz yapan arkadaşlar varsa hiçbir ticari işlem yapılmiyacak türkiyedeki şirketten?
  ve türkiyedeki şirketimle ticaret odasına kaydolmadan amazona kayıt yaptırabiliyormuyum ?

  Cevapla
 • amerikadaki 39.99 dolar ücreti ödemek için illa kredi kartımı lazım banka kartı olurmu?
  son video 2.58 deki yer credit card yazıyorda

  Cevapla
 • mesela şöylede birşey demişsiniz =
  Merhaba

  Business Address, Amazon tarafından utility bill ile doğrulanması gereken tek adres türüdür. Buraya yazacağınız adrese sizin adınıza herhangi bir elektrik, su, telefon faturası mevcutsa dünyanın herhangi bir yerindeki adresi yazabilirsiniz. ABD’de kuracağınız şirketin adresini yazarsanız bu adres için fatura sağlamanız gerekir. Bu da gereksiz külfet, para ve zaman kaybı. Ayrıca her ne kadar doğrulamadan geçiyor olsanız da Amazon’un bu adresi kullanma amacına da aykırı. Benim şu anda hem Türkiye’de hem de ABD’de şirketim var ve 1 yıldır da Amazon’da aktif satıyım. Business Address’im Türkiye’deki evimin adresi. Çünkü sadece evimde adıma bir fatura kaydı mevcut. Daha deneyimli birileri varsa onların da bilgilerini öğrenmek isterim.

  nasıl amerikada şirketiniz varda utility billi türkiyedeki evinizle halletiniz bana bu lazım

  Cevapla
  • Türk şirketi ile Amazon.com.tr’ye başvurmuş ve Türk şirketinin adresini evini göstermiş üstüne kayıtlı bir fatura ile dogrulamis hesabini.

   Sonrasında global satıştan amazon Amerika kurduğu LLC ile hesap açmış, bu defalarca yazıldı zaten oldukça anlaşılır.

   Diyor ki Amerika LLC şirketinizin adresini bir fatura ile dogrulayabiyorsaniz Türkiye de sirket kurmaya gerek yok. Amerika’da ki llc adresinizi dogrulayabimek icin Amerika’da bir fiziksel ofis kiralamaniz, bu ofise bir sabit telefon alarak fatura ole doğrulamaniz gerek.

   Ayrıca Amazon.com.tr satici hesabi açabilmek için Türkiyede en azindan bir şahıs şirketi kurulmasi gerek.

   Lutfen bunun daha ekonomik bir yolunu aramayin çünkü buradaki bilgilere göre bizde daha ekonomik bir yolu yok bu işin.

   Cevapla
 • amerikada llc kurmayı düşünüyorum ancak bir sorun var birde amerikada şirket kurup utility billi türkiyede sağlayabilirmiyim?

  amazona kayıt olma kısmında bussiness locationu türkiye seçince ikinci sayfada şunlar çıkıyor
  Ticaret Sicil Number
  Turkish Tax ID (10 digit)
  Turkish Tax Office
  ama benim şirket amerikada bunlar bende yok nasıl yapıcam ve gelen diğer sayfada Registered business addresste
  ülke olarak türkiye seçili ve değiştirilemiyor yani onuda amerikan şirketimin adresini yazamam ee ben nereye yazıcam bu amerikadaki şirketimin adresini?
  şu linkteki sayfada teker teker gösteriyor burdan baktım bi bakabilirmsiniz nereye ne yazmam gerketiğni anlamadım amerikadaki şirketimi nereye yazıcam ben?
  link = https://blog.amzcozumleri.com/amazon-avrupada-magaza-acma

  Cevapla
  • Daha önce birisi şöyle bir soru sormuştu. Türkiye’deki şirketimi göstererek Amerikan Vergi Dairesinden vergi numarası alabilir miyim? Sizin sorunuzda biraz buna benzemiş. Amerika’da kurduğunuz şirket için nasıl Türkiye’den ya da başka bir ülkeden fatura kanıtı sağlayabilirsiniz ki? Bu size mantıklı geliyor mu?

   Hem Amerika’da bir şirket kurup neden business location’u Türkiye seçiyorsunuz. Anlayamadım. Sizin Türkiye ile bir ilişkiniz yok ki. Şirket Amerika’da adres Amerika’da. Türkiye seçecekseniz o zaman Türkiye’de bir şirketinizin olması gerek.

   Bu yorumu sonradan okuyacaklar için tekrar yazıyorum. Eğer Türkiye’de yaşıyor yani ikamet ediyorsanız Amazon.com’da kesinlikle ve kesinlikle dünyanın herhangi bir ülkesinde şirketiniz olmalı ve bu şirket adresinide business adrese yani business location’a yazmalısınız. Ve kesinlikle bu adres için bir fatura kanıtı sağlamanız gerek. Olay net ve açık aslında.

   Bir sonraki adım olarak bundan sonra Amazon’un hizmet verdiği tüm ülkelerde hesap açabilirsiniz ve hesap açarken ilk hesap açtığınız ülkedeki business adresi kullanırsınız. Onun için Türkiye’den hesap açtığınızda adres doğrulanır ve Amerika da hesap açtığınızda da suspend olmazsınız.

   Amazon’da ya da diğer platformlarda ticaret yapmak isteyenlere önerim şirket, muhasebe, ithalat-ihracat, gümrük işlemleri, vergi gibi konularda araştırma yapmalarıdır. Bu konular Amazon’da hesap açmanın ötesinde hep işimize yarayacak konular.

   Cevapla
   • Şakir bey merhabalar okuduğum yorumlarda amazon ve amerika şirketi hakkında bilgi sahibi olduğunuzu gördüm banada yardımcı olabilirsenız sevinirim.
    Öncellikle ben almanyada yaşıyorum ve amazon amerikada satış yapmak istiyorum, fakat şirketimide amerikada açmak istiyorum dolaysıyla benim şirket için amerikada bir sanal adres kiralamam gerekiyormu çünkü amazonda şirket hesabı açarken adres bilgilerimizide girmemiz gerek.Ben amerikada açacağım şirketi amerikada ki bir adres üzerine mi yoksa almanyada bulunduğum ve faturalarımın bulunduğu güncel adres üzerine mi açmalıyım çünkü amazon benden geçerli bir fatura isterse ve ben amerikada sanal adres kiralarsam bu faturayı amazona sağlayamayabilirim ama aldığım bazı eğitimlerde ve oluduğum bazı yerlerde amazon.com da şirket hesabı adres bilgilerine bir amerika hesabı girmemiz gerektiği söyleniyor amerikada da konuştuğum bir mali müşavir şirketi bana şirket için amerikada adres kiralamam gerektiğini söyledi. Yani özet olarak ben amazon.com da şirket hesabı açıp satış yapmam için amerikada ki şirketimin adresi amerikada mı olması gerekiyor yoksa almanyada ki güncel adresimde olurmu?
    Teşekkürler

    Cevapla
  • ve illa amerikada şirket kurucaksam amerikada utility bill gerekiyorsa o utility bill sadece 1 aylık kiralasam yetermi yoksa sonsuza kadarmı kiralamam lazım örnek tel faturası? ve amazon kabul edermiki tel faturasını?

   Cevapla
   • Bu bilgilerin cevapları Amazon’un help dosyalarında mevcut. Help memüsününd incelenmesini tavsiye ederim.

    Amazon çoğu popüler faturaları kabul eder. Elektrik, su, doğalgaz, telefon, internet en bilinenleri. Yanlış hatırlamıyorsam faturanın son 6 ay içinde kesilmiş bir fatura olması gerekiyor.

    Cevapla
 • merhablar bişi sormak istiyorum şöyle demişsiniz=
  Bussiness adrese fatura sağlayabildiğiniz bir adres girin demişsiniz ben türkiyede yaşıyorum amerikadada llc kurmayı düşünüyorum yani bussiness adresi türkiyedeki evim gösteriğ fatura sağlıyıcam
  Official Registered Address = e de şirket adresinizi girin demişsiniz internette biraz araştırma yaptım ve legal entity diye birşey çıktı bu nedir ve yorumlarda şöyle birşeyle karşılaştım =

  So basically I had 3 different places in seller central that showed an address:

  1 – Business Address- this was my personal name and home address
  2 – Official Registered Address- this was my personal name and home address
  3 – Legal Entity- this was my business name and registered business address
  During verification, amazon asked for a utility bill, I submitted a utility bill which matched 1 and 2 above. The bank statement I submitted also matched the same info on the utility bill and matched 1 and 2 above.

  From what I understand, all documents should match 1 and 2. Number 3 is basically just for tax purposes. Not sure how accurate this is but I’ve read this in a couple places and after I got verified by providing documents that matched 1 and 2 that reasoning does make sense.

  Hope this makes it clear

  Let me know if you have any other questions

  Thanks

  burda söylenenle çelişiyosnuz galiba bussiness adress ve Official Registered Address adrese ev adresimi legal entity yede şirket adresimimi yazmam lazım yoksa sizin dediğiniz gibimi yapmam lazım bunları yaparken amazona bireysel olarakmı kayıt olmam lazım yoksa llc şirket kurduğum için şirket olarakmı mantıken şirket olarak kayıt olmam lazım değilmi?

  ve eğer siziin dedeiğiniz gibi yaparsam ilerde sorun çıkarmı acaba?

  Cevapla
  • Merhaba

   Aslında çelişmiyoruz, belirttiğiniz yorumu Amazon forumda ben de görmüştüm. BA ve ORA’daki adresler aynı olduğunda Amazon fatura kanıtını hangi adres için istediğini bilemezsiniz aynı yorumu yazan kişi gibi. O da belirtmiş bunu. Amazon sadece ve sadece BA için fatura kanıtı ister. Legal Entity ifadesi Tax Information ile aynı. Legal Entity menüsüne tıkladığınızda sizi direkt Tax Information sayfasına yönlendirir.

   Şimdi asıl konuya geleyim. Çok kere bunu yeri geldikçe yazıyorum. Eğer Türkiye’de yaşıyorsanız, Amazon.com’da hesap açabilmek için kesinlikle dünyanın herhangi bir ülkesinde bir şirketiniz olmalı. Ve bu şirketin adresi için fatura kanıtı sağlamalısınız. Yoksa hesap açamazsınız. Türkiye’de ikamet eden hiç kimse Amazon.com’da bireysel hesap açamaz. Bu yorumu okuyan birileri “benim şirketim yok, vergi dairesinden vergi no aldım ve Amazon.com.tr’den hesap açtım” demesin. O konuya hiç girmiyorum. Potansiyel vergi numarası ile bir iş yapamazsınız yaptınız tek şey Amazon’u kandırmak olacaktır. Detaya girmiyorum.

   Amazon.com için direkt hesap açmakla, önce Amazon.com.tr de hesap açmak ve sonrasında Global satış ile Amazon.com’da hesap açmak her ne kadar aynı olsa da öncesinde Türkiye’de bir Amazon hesabı olmak business adresi Türkiye olarak yazabilmeyi sağlar. Türkiye’deki şirketin adresini eğer fatura kanıtı sağlayabiliyorsanız business adrese yazabilirsin ama sağlayamıyorsanız ve ben gibi evinizde adınıza bir fatura varsa ev adresini yazabilirsiniz.

   Türkiye’de bir şirket varsa yazının başında belirttiğim gibi direkt Amazon.com’da da hesap açabilirsiniz.

   Aslında karışık bir durum değil ama sanırım ben anlatamıyorum. Şu Amazon adresleri ile ilgili bir makale yazılsa yeridir.

   Cevapla
   • ben amerikada sanal adresle şirket kurucam o zaman bussiness adrese kendi eviimi giricem offical register adresmi neyse onada şirketi kurduğum sanal adresi giricem doğrumu anladım?

    Cevapla
    • bu bussiness adres dediğiniz şey amazon.com a satıcı olmak için kayıt olurken ilk sorulan bussiness location mu?
     ve legal entity nedir ve bunların sorulma sıraları ne mesela ilk bussiness adrsmi yoksa offical register adres mi sorulcak gibi

     Cevapla
 • iyi günler bir yazınızda inc authorityden şirket açmak konusuda bahsetmiştiniz ben kendileriyle telefonda konuştum ve ücretin wyoming eyaletinde toplam 1500 dolar olduğunu söylediler böyle birşeyin olması imkansız değilmi bu zamana kadar dinlediğim herkez çok çok daha az rakamlar verdiler inc authorityin ilk yıla özel hiçbir ücret almadığınıda duymuştum yani amerikadaki en ucuz şirket açma hizmeti olmalı değilmiydi bu nerede yanlışım var acaba?

  Cevapla
  • Merhaba,

   Eger telefonda konusursaniz daha fazla fiyat ta verebilirler. Ek hizmetler, anlaşmalar sözleşmeler vs. derken onlarla pazarlık yapilmaz.

   Eger incauthority ile şirket kuracaksınız hic muhattap olmayin ve herkesin yaptığı gibi sizde web sitelerine girip başvurunuzu yapin. Sadece eyalet dosyalama bedelini ödeyip şirketinizi kurarlar.
   Diğer bir alternatif te incfile, aşağıdaki linkteki adimlari uygulayarak sadece eyalet dosyalama bedelini ödeyerek şirketinizi kurabilirsiniz.

   https://startupsole.com/amerikada-55a-sirket-kurmak/

   Sonuc olarak bu tip acentelerin arayip durumdan habersiz olarak bilgi isterseniz, size her türlü ek hizmeti satmaya çalışırlar maalesef sektörün geneli böyle en iyisi hic muhattap olmayip gereken işlemleri web sitelerinden yürütmek.

   Cevapla
 • Galiba ben anlatamadım.kusurabakmayin Şakir bey şuan posta adresini ve zadarmadan tel numarasıni aldım şuan amerikda şirketi kurucam.tabiki amazonda şirketi kullanacağım için en önemli kısım adres kısmı olduğu için bu konuyu sormak istemiştim.busness adresi ev adresi yapicam bu kısımda adıma fatura gösterebilirim.diğer adres kısmında Amerika’da aldığım sanal adresi göstericem.bu şekilde amazonda bir sıkıntı yaşar mıyım diye sormak istedim.

  Cevapla
  • Bunun cevabını bir önceki sorunuzda vermiştim zaten. Bu şekilde Amazon.com’da hesap açamazsınız. Amazon.com’da hesap açmak için ya Amerika’da ya da Türkiye’de bir şirketinizin olması gerek. Business adrese Türkiye’deki adresi yazarsanız Amazon size Türkiye’deki şirket ile ilgili bilgileri soracaktır. Oysa Türkiye’de şirketiniz yok. Mecburen Amerika’daki adresi yazmanız gerek. Bunu yazdığınızda da bu Amerika adresi için fatura kanıtı sağlamalısınız. Başka ihtimal yok.

   Ayrıca Amazon’a kayıt işlemi ile ilgili bir makale yazsam iyi olacak sanırsam. Çünkü Amazon.com hesabını direkt açmakla olacak olan prosedür ile ilk olarak Amazon.com.tr’de bir hesap açıp bu hesap üzerinden Amazon.com hesabı açma prosedürleri biraz farklılık gösteriyor. Bu iki hesap açma işlemi karıştırılıyor gibi geliyor.

   Cevapla
   • Şakir Bey Türkiye’de şirket açmadan direk ABD ‘de şirket açma ile ilgili makale yazarsanız çok iyi olur.Ben Türkiye’de şirket kurmadan direk Abd’de şirket kurmak istiyorum. Boşuna hem Türkiye’de hem de Abd’de şirket kurmayayım direk ABD daha iyi olur çift masraf olmaz.

    Cevapla
    • Merhaba.
     Olay basit aslında Amerika’daki şirket ile mi Amazon.com hesabı açmak isteniyor o zaman Amerika’daki şirket adresi için fatura kanıtı sağlanmalı.

     Eğer şirketi Papua Yeni Gine’de, Brunei’de ya da Mozambik’te ya da dünyanın hangi ülkesinde açarsanız o ülkedeki adres için fatura kanıtı sağlamanız gerekiyor.

     Cevapla
   • Şakir bey merhaba benim bir sorum olavak yardımcı olursanız sevinirim.
    Ben Almanyada yaşıyorum ve amazon USA da şirket kurup satış yapmak istiyorum fakat adres konusunda bazı çelişkiler yaşıyorum Amerikada iletişim kurduğum bir mali müşavir şirketi (CPA) bana eğer amerikada şirket kuracaksam amerikada bir adres kiralamam gerektiğini söylediler fakat ben amerikada adres kiralarsam be şirketimi o adres üzerine kurarsam sonra amazonda hesap açınca amerikadaki şirketin adres bilgilerini vermem gerekiyormu?
    Eğer o bilgileri verirsem be amazon benden bir Fatura isterse benm Faturalarm güncel almanya adresime kayıtlı.
    Siz bana ne yapmamı önerirsiniz yani buisness adres bilgilerine almanya adresimi mi yoksa amerikada kiralayacağım şirket adresimi mi gireyim.
    Teşekkürler

    Cevapla
 • Şakir bey teşekkürler ilginiz için şirketi kurduk posta adresi üzerinden zadarmadan telnosu aldık.busness adresine ev adresi gösterdik internet veya su faturası olarak bu şekilde olmasında bir sakınca yok gibi görünüyor.eger bunda bir sorun olacaksa iki adreside ev adresim göstermek için firmayla gorusucem.

  Cevapla
  • Merhaba

   Bilgim dahilinde yardımcı olmaya çalışıyorum buradaki herkes gibi.

   Ben tam ne yaptığınızı anlayamadım, kusura bakmayın. Anlayamadım nokta şurası: “şirketi kurduk, business adresini ev adresi gösterdik”

   Siz Amerika’daki şirketi kurarken şirket adresine Türkiye’deki adresinizi mi yazdınız yoksa?
   Firmayla görüşeceğim dediniz firma kim? Amazon mu?

   Sanırım siz şirket kurulumu ile Amazon’u bir değerlendirmişsiniz gibi geldi.

   Cevapla
 • merhaba benim bir sorum var şimdi ben sıfırdan wyoming de sirket kurucam.tabi burada bir sanal adres ve sanal telefon numarası alıcam.buraya kadar sorun yok.amazonda adres teyiti istermi sorusu aklıma takıldı.çünkü türkiyede bir şirketim yok sağlam olsun diye şirket amerikada şirket kurucam.okudugum kadarı ile business adresine ev adresi yazıcaz.Official Registered Address:kiraladığım adresi yazacam bu şekilde amazonda problem yaşamam anladığım kadarıyla verdiğiniz bilgiler için şimdiden teşekkürler

  Cevapla
  • Merhaba

   Şu ev adresi, ikamet adresi kısmını ben tam olarak anlatamamışım ya da eksik anlatmışım sanırsam.

   Sizin anlattığınız gibi Amazon.com’da direkt hesap açamazsınız. Amazon.com’da direkt hesap açabilmek için ya Amerika’da ya da Türkiye’de bir şirketiniz olması gerek. Amerika’da şirket kurup business adrese Türkiye yazarsanız sizden Türkiye’deki şirket bilgilerini ister. Şirket olmadığı içinde açamamış olursunuz.

   Türkiye’de yaşayan, ikamet eden birisi Amazon.com’da aşağıdaki şekilde hesap açabilir. Öncesinde mutlaka ama mutlaka Business Address’e yazılan adres için bir fatura kanıtı sunabiliyor olmak gerekir. Sunamıyorsanız açamazsınız. Ve bireysel olarak kesinlikle hesap açamazsınız.

   Amerika’da, Türkiye’de ya da dünyanın herhangi bir yerinde şirket kurarak. Amazon.com’a direkt kayıt esnasında Business Address’e şirket adresini yazarak.

   Eğer Türkiye’de şirket kurar Amazon.com.tr’de hesap açarsanız, business adresiniz Türkiye olur, fatura kanıtı sağlar sonrada hesap aktifleşir. Sonrasında Amazon’un hangi ülkesinde isterseniz hepsinde hesap açabilirsiniz.

   Cevapla
 • Merhaba benim bir sorum olacak. Bu yöntemle sistemdeki bir açığı değerlendiriyormuşuz gibi algıladım. Amerikada şirket açmak yerine Türkiyedeki şahıs şirketimizle IRS ten EIN başvurusu yapmamız mümkün değil mi? Yani
  EIN kaydı olan bir Türk şirketiyle Amerikada satış yapmak mümkün müdür?

  Cevapla
  • Açık arama gibi bir durum yok Amazon dokumanlarini okuyun hepsi orada yazıyor zaten. Ayrıca Türk sirketi ile Amerikadan nasil vergi numarasi (EIN)alacaksınız 🙂
   Irs ye ein başvurusu yaparken forma ne yazacaksınız? Böyle bir şey size mantıklı geliyor mu?

   Cevapla
  • Merhaba

   Eskiden Amazon’da her mağaza için tek tek hesap açılırdı. Hala daha istenirse de açılabilir. Bir zaman sonra bu mağazaların yönetimi zorlaştığından Amazon bu mağazaların birleştirilmesini önerdi ve birleştirilen mağazaların tek bir yönetim ekranı oldu. Tek bir ekrandan mağaza seçerek tek tıkla mağazalar arası geçiş sağlanmış oldu. Ayrıca birleştirilen mağazalar için bazı indirimler olmak üzere kolaylıklar sağlandı.

   Amazon yeni açılacak olan mağazalar için de ayrı ayrı mağaza açılmasın diye “Global Satış” menüsü üzerinden hesap açılmasını önerdi / teşvik etti. Bu menü üzerinden açılan sonraki mağazalar otomatik olarak ilk açılan mağaza ile birleşmiş oldu.

   Onun için açık değil, Amazon tarafından da önerilen bir yapıdır.

   Admin’in de belirttiği gibi EIN sadece ABD’de kurulan şirketlere verilen bir numaradır.

   Cevapla
 • Merhabalar,

  Benim sormak istediğim, Amazon’da Business Adress bilgisini Utility Bill çözümü için ev adresinizi girin demişsiniz ancak Amazon’da herhangi bir mağazaya tıkladığınızda orada Business Adress yazıyor ve altında adres bilgileri gözüküyor. Sizin dediğiniz gibi ev adresimizi ilk hesap açılışında girersek mağaza adresimiz de bu mu olmuş oluyor?

  Teşekkürler.

  Cevapla
  • Doğrudur, business address aynı zamanda mağaza adresidir ve mağaza adresi her daim alıcılara gösterilir.

   Eğer Amerika’da şirketi kurar ve official registered address alanına şirket adresini yazarsanız, artık alıcılara mağaza adresinde yer alan sizin adınız ve soyadınız yerine şirket adınız gösterilmeye başlanır. Adres alanında ise fatura kanıtı olarak sunduğunuz adres görünmeye devam eder.

   Cevapla
   • Hızlı ve net cevabınız için teşekkürler.

    Cevapla
   • Şahsi fikrim ancak bu çok mantıklı değil. Business address abd adresi olmalı doğrusu budur. Ordan utility bill alınmalı. Bu şirket amerika’da çalışacak nasıl olur da Tr deki adres gözükür online satış bilgilerinde?? Böyleyse bile en yakın zamanda bu yanlışı Amazon düzeltir diye düşünüyorum. Böyle olmayan hesaplar da suspend sorunu yaşar.

    Cevapla
    • Merhaba

     Business Address’e ne yazarsanız o adres alıcılara gösterilirir. Business address’i Amerika’daki şirket adresini yazar ve fatura kanıtı sağlarsanır bu olması gereken durumdur sizin de dediğiniz gibi.

     Tükiye’de bireysel hesap açılamaz. Açılan hesap zaten en düşük bir şahıs şirketi olmalı. Şirket olarak hesabı açıp sonradan Amerika hesabını bu hesap üzerinden sorunsuz olarak açabilirsiniz. Business Address’iniz hala Türkiye görünmeye devam eder. Amazon nezninde Türkiye’deki şirket sizin ana şirketiniz, Amerika’daki de şubeniz olarak işlem görür. Zaten kayıt esnasında da bu bilgilerden bahseder Amazon. Business adresi değiştirirseniz ana şirketiniz değişeceğinden suspend olur ve fatura ile adres kanıtı sunmanız gerekir.

     Amazon’da rastgele satıcı profillerine baktığınızda çoğunluğunun adresinin hep Çin olduğunu göreceksiniz. Bunun sebebi Çin’in de bireysel hesap olarak kayıt olamaması ve şirket adresi olarak Çin’i yazmasıdır.

     Cevapla
     • Son cümleye bir ekleme yapayım, bireysel olarak hesap açılmasına izin verilen bir ülkeden hesabı açtığınızda da burada doğal olarak ikamet ettiğiniz ev adresiniz yazacaktır.

      Cevapla
 • Gerçekten güzel bilgiler paylaşıyorsunuz.. teşekkürler! Benim sorum şöyle amerika’ da şirket kuracağım amazon için.
  Direk LLC olarak amazon hesabımı açacağım. Ancak Rusya’da yaşıyorum üstüme kayıtlı (utility bill mevcut) ev burada.Türk olarak Rusya dan hesap açmak sorun yaratır mı? Bu business address mantığını tam çözemedim. Amazon’da LLC olarak hesap açarken sadece şirketin amerika adresini mi veriyoruz? Yoksa business address rusya’daki adres mi olmalı?
  Genel olarak Amazon LLC olarak hesap açarken bizden kaç adres istiyor normalde? Teşekkür ederim

  Cevapla
  • Merhaba

   Bir Türk olarak Rusya’da yaşamanız ya da dünyanın farklı bir ülkesinde yaşamanız Amazon’un pazaryerlerinde hesap açmanıza engel değildir. Sadece bildiğim tek pazar yeri olarak Brezilya’da hesap açabilmek için Brezilya vatandaşı olmanız gerekir. Brezilya vatandaşı olmayanlar Brezilya Amazon’da hesap açamaz. Bundan dolayı “Kuzey ve Güney Amerika” grubunda yer alan Amerika, Kanada, Meksika ve Brezilya ülkelerinden Brezilya biz türk vatandaşlarına gösterilmez.

   Amazon.com’da hesap açmak istediğinizde size ilk sorduğu işletmenizin hangi ülkede olduğu ve türünün ne olduğudur. Eğer bir işletmeniz yoksa ikamet ettiğiniz ülkeyi seçer ve işletme türü olarak da “Hiçbiri. Bireysel satıcıyım” seçersiniz. Yalnız bazı ülkelerde ikamet eden kişiler için bireysel hesap açılmasına izin verilmez. Bu ülkelerin başında da Türkiye ve Çin gelir. Bu ülkelerin dışında olan var mı bilmiyorum ama Endonezya, Hindistan, Bangladeş gibi yüksek nüfusa sahip ülke vatandaşları bile Amazon.com’da bireysel hesap açabilir. Belki de bu ülkelerin nüfusu yüksek olmasına rağmen Amazon.com’da ki satıcı sayısının az olması olabilir.

   Eğer Amerika’da kurduğunuz şirket adresinden bir fatura sağlayabiliyorsanız, şirketin olduğu ülkeyi Amerika seçip şirket türünü de seçerek ilerleyebilirsiniz. Yoksa Rusya seçerek şirket türünden “Hiçbiri. Bireysel satıcıyım” seçin ve bireysel olarak Amazon.com hesabınızı açın.

   Hesap açıldıktan bir kaç gün sonra da “Official Registered Address” alanına Amerika’da kurduğunuz şirketin resmi adresini yazın. Yine aynı şekilde “Tax Information” bilgileri olarak da yine Amerika’daki şirkete ait olan EIN ve diğer bilgileri girerek, bireysel olarak vergilendirilmeyi şirket olarak vergilendirmeye çevirin.

   Sizin “Business Address” alanınız Rusya kalmaya devam etsin.

   Kolay gelsin.

   Cevapla
 • furkan göçer
  30 Temmuz 2021 23:55

  Öncelikle sitende çok bilgilendirici yazılar paylaşıyorsun. Birçok sorumun cevabını bulabildim. Benim merak ettiğim şeyse şu:
  Şu an Amerika da şirket açma aşamasındayım. Hesap açarken önce Türkiye de sonra da Amerikada açtım. Amazon.com satıcı hesabımda business address olarak Türkiyede ki adresim görünüyor. Şakir Şen adlı kullanıcıda bunun ikametgah adresi olduğunu ve değiştirilmemesi gerektiğini söylemiş. LLC şirket açarken kullanılan adresin ise Official Registered Address kısmına girilmesi gerektiğindan bahsetmiş.
  Amazon’un sadece business address bölümünde yer alan adres için fatura istediğini düşünürsek, Amerikada adımıza açılacak bir LLC şirketi için adres bilgilerinin Official Registered Address kısmına girilmesi gerekiyor. Bu durumda aslında Amerika da adımıza kesilmiş bir utility bill’e ihtiyaç duymadığımız anlamına geliyor. Bu doğru mudur?

  Cevapla
  • Kesinlikle doğru. Tam olarak demek istediğim budur. Doğru anlatabilmişim. Böyle yaparsanız utility bill’e ihtiyacınız olmaz. Sonra Amazon’da istediğiniz markette hesap açarsınız.

   Cevapla
 • Amazon ae hesabı kurdum urunleride kurdum ve satıldı kargo işleri nas yapılıyor Türkiye’den Arap emirligine kargo çok pahalı degilmi Amazon bı destek cikiyormu

  Cevapla
  • Merhaba.

   Eğer ürünleri FBM olarak listelediyseniz ve satıldıysa, alıcılar bu ürünlerin Türkiye’den değil Birleşik Arap Emirlikleri’nden gönderileceğini düşünür. Sizin bunları Türkiye’den göndermeniz, teknik olarak bir sıkıntı oluşturmaz ama uzayan kargo süreleri ve kargo masraflarına katlanmanız gerekecektir. Ayrıca gümrük masrafları da cabası. Bu kabul edilebilir bir iş modeli gibi görünmüyor. Ürünlerinizi Amazon FBA yöntemine çevirerek Amazon’un BAE’deki depolarına göndermeniz daha uygun olacaktır.

   Cevapla
 • Öncelikle makale için çok teşekkürler. Önceki yazılarda amerikada şirket kurarak hesap açma için fatura isteme sorunu, tr hesabı üzerinden global hesap kolaylığı sayesinde tr hesabında verify edilecek dökümanlar dolayısıyla fatura sorunu ortadan kalkmış oluyor. Doğru anlayıp anlamadığımı teyit etmek için soruyorum. Şimdiden teşekkürler.

  Cevapla
  • Rica ederim,
   Evet bu şekilde sorun çözülüyor yorumlarda da gördüğünüz üzere bazı Amazon satıcıları TR hesaplarından adres onayı alıp globale acildilar. Öncelikle dikkatli bir şekilde tr hesabınızı aktif etmeniz gerekiyor.

   Cevapla
 • ben şirketimi inc authority ile wyoming de kurdum inc authority gerçekten ücretsiz kurulum yapıyor sadece wyoming eyaletine dosyalama ücreti olarak 100$ ödedim. Birde woyomingmailforward dan 15$ a adres aldım 115$ toplamda şirketi kurdum. inc authority başvurusunu geçen hafta perşembe yaptım az önce eyaletten sorguladığımda şirketin kurulduğunu gördüm.
  Bu aşamada ein için baş vurmalı mıyım? Yoksa registered agent evraklarını beklememe gerek var mı?

  Bu arada sağladığınız destek ve eşsiz bilgiler için teşekkür ederim.

  Cevapla
  • Hayırlı olsun,

   Şirketiniz eyalet kayıtlarında görünüyorsa dosyalaması ve kurulumu tamamlanmış demektir. Evrakları muhtemelen bu gece veya yarın gönderir inc authority. Bu aşamada eyalet web sitesinden şirket kuruluş belgenizi pdf olarak indirip doldurduğunuz SS4 formuna ekleyerek EIN baş vurunuzu fakslayabilirsiniz. Beklemenize gerek yok. İyi çalışmalar.

   Cevapla
 • Merhabalar, aşağıda belirttiğim şartlarda şirket açılış masrafı ne kadar, bilginiz varsa cevap verebilir misiniz?

  -Şirket
  -1 yıllık sanal ofis
  -Ein
  -İtin
  -Banka hesabi
  -şirket hesap açılışı ve utility bill
  -Amerik şirket fax adresi
  – sirket web sistesi
  -sirket mail adresi
  -Süresiz ve tüm amerikayı ücretsiz arayacbileceginiz şirket telefon

  Cevapla
  • merhaba,

   -Şirket (Wyoming eyaletinde kuracaksanız eyalet dosyalama ücreti 100$ + Incfile ile kurulum yaparsanız şirket kurulumu ücretsiz, ZenBusiness gibi bir acente ile kurarsanız + 49$ hizmet bedeli var)
   -1 yıllık sanal ofis (Genelde aylık 90$ – 100$ civarında burada bir kaç firma var https://startupsole.com/amerikada-sanal-ofis/ Ama yıllık alımlarda pazarlık ederseniz iyi indirim alırsınız)
   -Ein (ücretsiz form doldurabilirsiniz eğer hizmet alıp uğraşmak istemezseniz biz 29$ a başvuru yapıyoruz sizin adınıza)
   -İtin (Ücretsiz kendiniz de baş vurabilirsiniz ama aracı kullanırsanız almanız daha garanti yaklaşık 250$ – 500$ arası hizmet bedelleri sunan aracı şirketler var Google da ITIN services diye aratın bir çok şirket bulursunuz)
   -Banka hesabi (Mercury bank, relayfi, Wise gibi çözümler ücretsizdir.)
   -şirket hesap açılışı ve utility bill (şirket kurulumunu kendiniz online yaparsanız ücretsiz, utility bill para ile alınabilen yerler var mı bilmiyorum araştırmak lazım bazı sanal ofis şirketleri sağlayabiliyor diye biliyorum araştırıp fiyat alabilirsiniz)
   -Amerika şirket fax adresi (Sanal ofis kiralarsanız fax pakete dahil oluyor genelde ama ayrıca bir fax almak isterseniz dijital fax hizmetileri fax.plus ta aylık 5$)
   – sirket web sistesi (Hosting yıllık 200 TL , Domain yıllık 60,70 TL civarında. Siteyi WordPress ile ücretsiz yapabilirsiniz bilmiyorsanız web master forumlarında 100,200 TL ye kuran gençler var)
   -sirket mail adresi (Web siteniz için hosting alırken mail içinde geliyor yani ücretsiz)
   -Süresiz ve tüm amerikayı ücretsiz arayacbileceginiz şirket telefon (Sanal ofis hizmeti veren şirketlerin ekonomik konuşma paketleri var SIP üzerinden APP ile sanal telefon hizmeti sağlıyorlar çok değişken olduğu için fiyat veremiyorum ama bazı sanal ofis hizmeti veren şirketler belirli bir dakikaya kadar ücretsiz paketler sunuyor)

   Ayrıca tüm bun yazdıklarınızı paket olarak sunan Startpack.io var bir hint firmasıdır. Buradan hizmet alan bir kaç kişi oldu henüz herhangi bir şikyet gelmedi

   Umarım faydalı oluştur.

   Cevapla
 • Merhaba
  Ben Rusya’da yaşıyorum. Direk LLC ile şirket kurulumu yaparak ilerlemek istiyorum. Amazon hesabımı açarken sadece amerika’ da aldığım şirket adresini kullanmak istiyorum.
  Bussines adrese yaşadığınız yeri yazın demişsiniz bana da söylenen Abd dışında adres kullanmak sorun yaratıyor LLC ile hesap açmada. Biraz kafam karıştı bu konuda.

  Cevapla
  • Merhaba

   Business Address, Amazon tarafından utility bill ile doğrulanması gereken tek adres türüdür. Buraya yazacağınız adrese sizin adınıza herhangi bir elektrik, su, telefon faturası mevcutsa dünyanın herhangi bir yerindeki adresi yazabilirsiniz. ABD’de kuracağınız şirketin adresini yazarsanız bu adres için fatura sağlamanız gerekir. Bu da gereksiz külfet, para ve zaman kaybı. Ayrıca her ne kadar doğrulamadan geçiyor olsanız da Amazon’un bu adresi kullanma amacına da aykırı. Benim şu anda hem Türkiye’de hem de ABD’de şirketim var ve 1 yıldır da Amazon’da aktif satıyım. Business Address’im Türkiye’deki evimin adresi. Çünkü sadece evimde adıma bir fatura kaydı mevcut. Daha deneyimli birileri varsa onların da bilgilerini öğrenmek isterim.

   Cevapla
 • Merhabalar. Öncelikle çok değerli bilgileri bizlerle paylaştığınız için teşekkürler. 2018 yılında Amazon Türkiye yeni açılırken şahıs firmam üzerinden satıcı hesabı oluşturmuştum. Şimdi ise Amazon.com da satış yapmak istiyorum. Bunu sağlam bir zemine oturtmak adına LLC üzerine olmasını istemekteyim. Yazınızda belirttiğiniz yöntemle Türkiye hesabı üzerinden Envanter – Global Satış – Kuzey Amerika Hesabı Oluştur adımlarıyla ilerleyeceğim ancak sorum şu. Bu noktadan sonra direk olarak kurmuş olduğumuz LLC bilgilerini girerek ilerlediğimizde ilerde herhangi bir adres doğrulamasıyla karşılaşmayacak mıyız? Yani Utility Bill gibi bir ihtiyacımız kalmayacak mı? İnternetteki video ve yazılara baktığımda genelde herkes Türkiye’deki tüzel kişiliği üzerinden ABD hesabı açıyor. Bu bahsettiğiniz tarzda (Türkiye’de şahıs veya LTD firma üzerine kayıtlı hesap üzerinden ABD LLC üzerine kayıtlı hesap açma) uygulamalı olarak test ettiğiniz hesap açma süreci oldu mu? Özetle Amazon Türkiye hesabı ile ABD hesabını farklı tüzel kişilikler üzerinden aynı hesap içinde oluşturmaya izin veriyor ve bununla alakalı sadece ilk başta yaptığımız Türkiye’deki adres doğrulaması yeterli oluyor mu? Admin veya deneyimleyen arkadaşlar cevaplarsa çok sevinirim. Herkese iyi günler dilerim.

  Cevapla
  • Merhaba,

   Amazon ile direk ilgilenmiyorum fakat deneme amaçlı olarak 2 ay kadar önce usa llc ve tr ltd ile bu yöntemle hesap actik.

   Bu ana kadar herhangi bir doğrulama mesaji veya panelde bildirim cikmadi.

   Umarım deneyimleyen baska arkadaşlar da vardir görürlerse yanit yazarlar diye düşünüyorum.

   Cevapla
  • Şakir Şen
   9 Temmuz 2021 20:29

   Merhaba

   Bir sene kadar önce tam da senin demek istediğin şekilde süreci ilerlettim ve hiç bir sorun yaşamadan iki ülkede de hesap açtım. Türkiye’de bireysel olarak Amazon.com.tr satıcı hesabı açılamıyor. En az şahıs şirketi olmalısın. Türkiye’de hesabı açtıktan sonra. Global satış menüsünden Amerika hesabını açabilirsin. Yalnız bir kaç tane adres girişi var. Business adrese Türkiye’deki ikamet ettiğin üzerine faturan olan adresini yaz. Faturada adres nasıl yazıldıysa öyle yaz. Official Registred Address kısmına ABD’de kurduğun resmi şirket adresini yaz. Adres ABD olacak. Sonrasında senden tekrar doğrulama isteyecek. Faturanı gönder. Ben açarken 1 saat içinde geri dönüp onayladılar ve hiç sorun yaşamadım. Genel bir tavsiye ve öneri vermek isterim, Amazon’da seller university adından bir eğitim menüsü var. Orada pdf ve videolar var. Bunları okuyup izlediğinizde, sizin izlediğini dair bir bilgi çıkıyor. Bence Amazon bu bilgileri hesabı aktifleştime adımında kesin kullanıyordur. Yoksa binlerce hesap açılışını zaten manuel kontrol etmiyor bunlar hesap açılmasında etkilidir. Ben neredeyse öğrenmek amaçlı tüm videoları incelemeştim.

   Cevapla
 • Merhaba, ben daha once Turkiyede hesap acilisi yaptim daha sonra US ile birlestirmek istedigim zaman suspend oldu ve daha ugrasmadim. Simdi tekrar farkli bir eposta ile tr uzerinden hesap acsam ve o hesap ile US yi baglasam olurmu? ayrica bir sorum daha var, su anda babamin uzerine bir satici hesabim var yarin bir gun US de sirket acip adres, vergi no(EIN) gibi bilgileri degisiklik yapsam bu sorun olur mu, yani hesap susbend olur mu?

  Cevapla
  • Merhaba,
   1. Tekrardan bir hesap açarken telefon, ip adres, mail hatta tarayıcı bilgilerini bile temizlemek gerek. İmkan varsa başka bir bilgisayar kullanmakta fayda var. Eski suspend hesabınızla ilgili herhangi bir bilgiyi girerseniz tekrar suspend olma ihtimali var.
   2. Bunu yapabilirsiniz tax bilgilerini değiştirip mevcut hesabı şirket hesabına çevirebiliyorsunuz. Youtube da bunun için adım adım uygulamalı videolar var.

   Cevapla
   • alper başdemir
    29 Temmuz 2021 16:51

    MERHABA IYI GUNLER ISTANBULDA SIRKETIM VAR ŞİRKETİMDEKİ ÜRÜNLERİ AMAZON AMERİKADA SATMAK İSTİYORUM DİREK BELGELER İLE AÇAMAZMIYIM LRC ŞARTMI TR HESABI AÇIPMI YAPMALIYIM ?

    Cevapla
  • Farklı bir e-posta adresi üzerinden tekrar denediğimde emin değilim ama sorun yaşanabilir gibi geliyor, belki telefon numarası ya da adresten sen olduğu anlarsa zaten daha önce bir hesap açma girişiminiz mevcut diyebilir.

   Babanızın üzerine olan Türkiye hesabıyla sizin ABD’de açacağınız hesaplar birbirinden farklı. Sorun çıkacağını düşünmüyorum.

   Cevapla
 • Merhaba Admin,
  Bilgiler için teşekkür ederiz.
  Tr’deki limited şirketim üzerinden Amerika’da vergi numarası alarak ilerleyebilir miyim?(sadece ein alarak) Bu süreç hakkında bilginiz var mı?
  Diğer sorum da oradaki bir mali müşavirle çalışmalı mıyım?
  Teşekkürler

  Cevapla
  • Merhaba,

   Bireysel olarak Irs ye Ein başvurusunda bulunabilirsiniz fakat şirketleşmeden bunu bireysel olarak yapmak gelecekte sizi limitleyebilir mi onu göz önünde bulundurmalisiniz.

   Amazonda satis yapip belirli bir ciroya ulaşıldığında Amazon artik sizden şirketleşmenizi ister bu gibi durumlarda hesabı şirket üzerine gecirirken bazi doğrulama sorunlarina maruz kalmamak için Amazoncular en başta şirket kuruyorlar.

   Bireysel hesap gelecekte sizi limitlemeyecek ise dediğim gibi irs ye bireysel ein icin ss4 formu faxlayabilirsiniz. Fakat bu form bizim sirketler için doldurduğumuzdan farkli bilginiz olsun.

   Cevapla
 • Merhabalar,
  Amazon Amerikada açık satıcı hesabım var adresinde türkiye adresi yazıyor. LLC şirketi kurmak için de amerikada bir adres satın aldım. LLC kurarken hangi adresin bilgisini vermeyelim. Gelen satın aldığım fiziksel adresi amazon.com hesabıma da girmem gerekir mi sonrasında?

  Cevapla
  • Merhaba Recep bey,

   LLC kurarken Amerika’dan aldığınız posta adresini girmeniz gerekiyor çünkü postalar (EIN mektubu, eyalet dış işleri bakanlığından gelen bazı evraklar, doğrulama kodları vs.) ABD adresine hızlıca ulaşıyor onlar da taratıp size anında ulaştırıyorlar TR adresi girmeyin bu konuda net bilgi verebilirim.

   Satın aldığınız ABD adresini Amazon hesabınıza girmeli misiniz tam emin değilim. Eğer Amazon hesabını ilk olarak Türkiye’den açıp sonra ABD Amazona bağlasaydınız bu durumda ilk olarak Türkiye adresi doğrulandığı için sonra adres doğrulaması yapmak zorunda kalmadığınız için ABD adresini girmek gerekmezdi fakat sizin durumunuz farklı. Bu konuda Amazon satıcı forumlarına danışın veya Amazonda bizlerden daha deneyimli uzmanlardan bilgi alın. Bazı facebook gruplarında size bu konuda ücretsiz destek olacak çok fazla deneyimli satıcıya çok kolay ulaşabilirsiniz. Sizi yanlış yönlendirmiş olmayalım.

   Cevapla
  • Merhaba

   LLC kurarken her ne kadar Türkiye adresi verilebilse de ben kesinlikle tavsiye etmem. Zaten siz ABD’de bir adres kiralaması yapmışsınız. Bu ABD adresi üzerine bir LLC kurun.

   Şimdi ara bir bilgi aktaracağım.

   Amazon’da 4 farklı adres türü vardır ve hepsi de farklı amaçlar için kullanılır.
   1.Business Address: Biz Türklerin en çok hata yaptığı, utility bill gibi adres doğrulamasının istendiği adres. Yapılan hata şu: “Türkçeye iş adresi olarak çeviriyoruz ve ABD’de kurduğumuz şirketin adresini buraya yazıyoruz.” Aslında Amazon’un bizden beklediği tam olarak şu, nerede ikamet ediyorsun? Amazon işini dünyanın neresinde yapıyorsun soruyor. Türkiye’de üzerinize fatura olan bir adresi faturada yazıldığı gibi yazın. Sonra da bir daha değiştirmeyin.

   2-Official Registered Address: Kurmuş olduğunuz şirketin ABD’deki fiziksel adresi. Şirket kurulum evraklarında geçen şirket adresi. Şirketi kuran kişinin şirket evraklarında geçen adresi değil. Karıştırmayalım.

   3-Return Address: Eğer FBM yaparsanız iadelerin gönderileceği adres. Varsayılan olarak business address ile aynıdır ve sonradan değiştirebilirsiniz.

   4- Tax Information kısmındaki “Place of establishment address”
   Bu adres için Amazon’un önerdiği Türkiye adresi. Yalnız buradaki adres şirketi kurarken ki şirket sahibinin adresi ya da şirketin kendi adresidir. İkisi de aynı ise bir şey fark etmez.

   Bu adreslerden sadece Business adresi her değiştirdiğinizde hesap suspend olacaktır.

   Bir business address kolay kolay değişmez.

   Cevapla
 • Merhabalar oncelikle verdiginiz bilgiler icin tesekkurler.
  Benim kardesim Abd ‘de yasiyor ve amerikan vatandasi. Bu durumda onuna belaber ortak seklinde kuracagimiz LLC ile hic TR deki adres ve kredi kartina ihtiyac duymadan orada sirket adina acilacak bir hesap ve kart ile Amazon’da hesap acabilir miyim?
  tesekkurler

  Cevapla
  • Merhabalar,

   Açabilirsiniz LLC niz çok üyeli bir LLC olacak, şirketinizin posta adresini ABD’deki kardeşinizin adresi olarak gösterirsiniz. Bu şekilde hiç bir sorun yaşamadan LLC niz üzerine bir Amazon satıcı hesabı açabilirsiniz.

   Cevapla
   • acilacak LLC adina bankadan alinacak banka kartini kullanabilir miyim peki? Sitenizde verdiginiz bilgiler gercekten cok kiymetli. Tekrar tesekkurler!

    Cevapla
 • Sevgili admin
  Yazışmalarımızdan şöyle bir yol izlesem doğru yapmış olurmuyum

  1 amazon tr den hesap açıcam
  2 kentucy den sizin verdiğiniz bilgilrre dayanarak şirket kurulumu
  3 şirket kurulumu ve ein nosu alındıktan sonra amazon tr hesabından giriş yaparak abd şirket olarak hesap açımı

  Bu yolla llc şirketli amazon abd hesabına sahip olmuş oluruz.

  Bi yalnışım varmı?
  Teşekkür ederim.

  Cevapla
  • Sıralama doğru bu sekilde ilerleyebilirsiniz. Tüm detaylari değerlendirip, makaleyi okuyup videolari izleyin kendinize bir iş plani cikartip ilerleyebilirsuniz.

   Cevapla
 • Merhaba
  Öncelikle verdiğiniz bilgi için minnettarım
  Engin bilgilerinize dayanarak dorum olacak
  1) kentucky de kurduğumuz şirketin yıl sonu ne kadar vergi ödememiz gerektiğini nasıl öğrenebilirim (yüksek ciro yapıldığı göz önünde bulundurun)
  2) diyelimki bir problem oldu mahkeme devlet vs bizim posta kodumuza ewrak yolladı bizim nasıl haberimiz olacsk
  Kafama takılan soru bunlar
  Şimdiden teşekkür ederim

  Cevapla
  • Selamlar yorumunuz için teşekkürler.

   1. Vergi cok komplike, giderleriniz düşüldükten sonra ödeyeceğiniz net tutar ortaya çıkıyor. Alaninda uzman bir cpa ile calisirsaniz TR ye göre vergi bakımından inanilmaz avantajıniz olur. Şimdi yaptığınız is, cironuz, giderleriniz ve durumunuz değişken olacağından size net bir rakam vermek imkansiz. Zaten bu durumlar muhasebeci işi. Umarim cok iyi cirolar yakalarsiniz 🙂 vergi işini halletmek kolay o işler muhasebe işleri çözülür bir şekilde fakat öyle gelirinizin büyük bir bölümü elinizden gidecek diye düşünmeyin gercekten avantajlidir.

   2. Eyalet, mahkeme celpleri ve önemli evrakları (eger olursa inşallah olmaz tabi) registered agent a gönderir onlar size ulaşırlar bir sekilde onlarda kayitlariniz var nede olsa.

   Cevapla
   • Teşekkürler
    Şirket kurulumu için çok heyecanlıydım ama amazonda şirket hesabı için telefon işi biraz moralimi bozdu keşke şirket kurarken satın alınan aylık 2 dolara verilen telefon no ile açabilsek… Gerçekten de şirket kurulm masrafları baya yüksek inşallah başka bi yöntem bulunur bende araştırıyorum bulursam sizlerle paylaşacağım
    Sağlıcakla kalın…

    Cevapla
    • Sirket kurulum masrafları nasil yüksek anlayamadim bu yöntemlerden daha ucuza kuramazsınız:) 50,100 dolar arasinda fiyata şirket kuruluyor. Siz buradaki videolari izlemediniz sanirim telefon ne icin size lazim anlamadim bence tekrar bakin.

     Cevapla
     • Yalnış anlattım sizin önerdiğiniz şirket kurulumu bir harika ona sözüm yok taş olurum valla 😁
      Bahsettiğim şirket kurulumu bi yazınızda paylaşım yaptınız yalnış hatırlamıosam farklı bi site 700 dolar tutan bi şirket hani amazonda şirket hesabı açarken telefon nosu istenio ya sizin kentucy de şirket açarken alınan tel no olmuyo demiştiniz ona binayen belirttim.

      Cevapla
 • bilgilendirme için teşekkürler.
  yazıda aklıma yatmayan tek şey “Amazon.com.tr üzerinden zaten ikamet doğrulanıp bu doğrulama tamamlandıktan sonra global pazara geçiş yapıp aynı panelden istediğiniz coğrafyada hesap açabiliyorsunuz.” kısmı oldu. denemedim, ama şahıs olarak amazon.com.tr hesabı açılabilir mi ki? çok ilginç. çünkü amazonTR, hepsiburada, n11 falan hep şirket olma şartı koşuyor. eğer mümkünse verdiğiniz bilgiler paha biçilemez (kendi adıma şu aşamada bana faydası olmayan bilgiler, ben zaten sizin sayenizde bulduğum startpack ile başvurumu yaptım bekliyorum)

  Cevapla
  • Evet bireysel hesap acilabiliyor ama geleceğe dönük şirketleşmenin avantajı büyük tabi. Startpack ile direk amazon.com uzerinden hesap açacağınız için adres dogrulamasi icin onların size verecegi faturali telefonu kullanacaksıniz bu tarafta da pek sikinti yaşamazsınız. Bol şanslar dilerim.

   Cevapla
   • Amazon.com.tr üzerinden bireysel hesap açılabilir yalnız tek şart bir vergi numarasına ihtiyacınız olması gerektiğidir. Vergi numaranız yoksa Amazon.com.tr hesabı açamazsınız. Türkiye’de her vatandaşın (birkaç istisnası var) vergi işlemleri 11 haneli TC numarası üzerinden yapılır. Yalnız Amazon.com.tr satıcı hesabı açarken 10 haneli vergi numarasını ister. Bundan dolayı bulayı bu alana TC numarasını yazıp ilerleyemezsiniz. Vergi dairesine gidip vergi numarası almak istediğinizi söylediğinizde de size vergi numarasını ne yapacağınızı sorarlar. Zaten bir TC vatandaşı olarak tüm vergi işlemleriniz sizin TC numaranız üzerinden yapılmaktadır yani vergi numarasına ihtiyaç yok gibidir. Ne zaman bir şahıs şirketi ya da ltd şirket kurar ve fatura mükellefi (fatura kesme yetkisi) olursanız, işte size o zaman bir vergi numarası atanır. Artık kendi kişisel vergileriz ile şirket vergileriniz bir birbirinden ayrılmış olur. Şahıs şirketinde de şöyle bir durum var. Şahıs şirketi demek zaten siz demektedir. Onun için fatura kestiğinizde vergi kimlik numarası yerine tc numarasını yazarak da fatura kesilebilir. Özetle Amazon.com.tr de satışı hesabı açabilmek için vergi kimlik numarasına ihtiyacınız var ve bu numarayı en az bir şahıs şirketi açarak alabilirisiniz. Ben bu şekilde TR’de hesabı açtım ve sonrada Amerika hesabı açtım. 6 aydır da satış yapıyorum ABD’de.

    Cevapla
    • Aydınlatıcı deneyimleriniz için çok teşekkürler Şakir bey. Çok yerinde bir açıklama oldu bu saygılar, bol kazançlar dilerim.

     Cevapla
    • sevgili admin ve şakir bey,
     ikinize de çok teşekkür ederim (ben de şakir beyin dediği şekilde bilip olaya o kadar hakim değildim. son derece ayrıntılı olarak anlatmış sağolsun)

     Cevapla
 • Selamlar size iki sorum olacak yanit alabilirsem cok memnun olurum.

  1. Amazonda usa da satis yaptığımı var sayarsak genelde farklı eyaletlere ürün gönderimleri oluyor diye düşünelim bu aşamada satış vergisi her eyalette biz mi toplayacagiz limitleri aştığımızda?

  2. Tr den hesap açıp bu hesap üzerinden Amazon Abd ye de hesap açarken bunu bireysel olarak açamaz mıyız? İlla llc şirket kurmak şart mi? Bize abd de şirket kurmak ne gibi avantaj sağlar?

  Teşekkürler şimdiden.

  Cevapla
  • Merhaba İsmail bey öncelikle böyle güzel bir soru sorduğunuz için ben teşekkür ederim. Sorularınızı yanıtlamaya çalışalım.

   1. Amazon Amerika’da satış yapmaya başladığınızda eyalet limiti veya satış vergisi (sales tax) gibi bir derdiniz olmaz çünkü satış vergilerini satıcılar yerine Amazon toplar. Yani tüm satışları denetleyip limit aştım mı vergi toplamam gerekiyor mu gibi dertleriniz yoktur. Bu durum bir çok pazaryerinde aynıdır yani müşterilerden vergiyi siz toplayıp devlete iade etmezsiniz.

   2. Amazon Türkiye satıcı hesabı açıp, hesabınızı doğruladıktan sonra Abd için hesap açarken bireysel hesap ta açabiliyorsunuz ve bu aşamada hesabınız onaylanır. Fakat Amazonda belirli bir seviye ciroya yükseldikten sonra IRS (ABD de iç gelir vergi dairesi) sizi şirketleşmeye zorlayacaktır. Çünkü belirli bir aşamadan sonra bireysel hesaplar üzerinden vergilendirmede sorunlar oluşur (bu durum çok sık karşılaşılan bir durumdur). Bu yüzden hesap açmanın zorlukları ve gelecekte işin büyüme potansiyeli göz önünde bulundurulduğunda, işi sağlam temellere atmak için her zaman şirketleşmek en iyi fikirdir. Bir de şirket kurma sürecinin hızlı ve uygun maliyetli olması risk almaya değmez. Bu kadar emek verip sonradan şirketleşmek gerektiğini düşünün, her şey yoluna girip satış yaparken tekrar hesap açmak kimsenin tercih edeceği bir durum olmaz. Bireyseli şirkete çevirirken bir de açılış suspendi ile uğraşmak durumunda kalmamak için en iyisi baştan şirketleşmek olmalı.

   Ayrıca LLC şirket ile hesap açmanın diğer bir avantajı da eğer Tr hesabı da bir şirket üzerinden açılırsa buradaki şirketiniz, ABD LLC’nize fatura kesebilir. Bunun gibi başka artıları da var ama sorunuzun yanıtı için muhtemelen bunlar yeterli diye düşünüyorum.

   Cevapla
   • Merhaba izninizle bende 2.soruya katkı yapmak istiyorum.

    Benim fark ettiğim şöyle bir sıkıntı daha var şirketleşmediğimizde. Tamamen kendimden örnek vereceğim. Amazon.com her 2 haftada bir salı günü hesap kesimi yapıyor (bu tamamen benim hesap kesim günüm başkasının farklıdır.) ve diyelim ki hesabıma 1000 dolar ödeme yapacak. Amazon.com parayı HyperWallet üzerinden (ben onu seçtim) yerel para birimi olarak ödeme yapar. Yani Amazon.com’un ödeyeceği 1000 doları, TL ye çevirir. Eğer TR’de sizin dolar hesabınız olsa dahi kesinlikle size dolar göndermez. Bu diğer ülkeler içinde bu şekilde. Meksika’daki kişiye de Meksika Pesosu ödeme yapar. Şimdi salı günü dolar diyelim ki 8,10 TL. Ama HyperWallet işini sağlama alır ve kuru genelde 5-10 kuruş daha aşağıdan hesaplar. Yani 8,02 TL’den. Para size 3 iş günü sonra yatar. Yani Cuma günü. Sonra araya hafta sonu girer ve Pazartesi olur. Eğer o hafta dolar Türkiye’de bir yükseliş trendindeyse, Pazartesi günü bir bakmışsınız dolar bir anda 8,30 seviyelerine gelmiştir. Yani demek istediğim şu 8,02 TL’den 1000 dolar karşılığı 8020 TL para aldınız ama hemen Pazartesi bu para ile tekrar dolar alsanız. 8,35 TL’den (TR’de de alış satış komisyonu olacak) 960 dolar alırsınız. Bir anda 40 dolar kaybettiniz. Haydi biraz iyi düşünelim desek 20 dolar kaybedersiniz. Ve Türkiye’de dolar hep yükseliş trendi içinde olduğundan durum hep böyle oluyor. Size net bir bilgi vereyim. Sırf bu komisyonlarla bile ABD’de her şey dahil yılda 2 kere şirket kurulum parası çıkar.

    Cevapla
    • Aslında ödemeleri direk USD olarak HyperWallet yerine bir Amerikan bankasında biriktirip toplu olarak ATM den (Döviz destekleyen) çekmek veya Wise gibi bir aracı üzerinden düşük komisyonla aktarmak daha mantıklı olabilir. Böylece kur değişiklikleri ile ilgili daha az sürpriz yaşarsınız. Örneğin biz bazı ödemeleri Transferwise ile Türkiye hesaplarımıza aktarıyoruz yaklaşık 5 dakikada aktarım gerçekleşiyor düşük komisyonlu ve hızlı. Ayrıca aktarım gerçekleşene kadar o anki kuru kilitleyip sizi garanti altına alıyor. Bu arada TCMB kuruna göre her zaman 3-5 kuruş daha avantajlı bozuyor. Örneğin dün ABD den 1.500 USd civarında bir ödeme aldık toplamda 7 USD gibi bir kaybımız oldu.
     Farklı ödeme yöntemlerini değerlendirmek lazım.

     Katkınız için teşekkürler her zaman ekleme yapabilirsiniz.

     Cevapla
     • Zaten buradaki asıl sorun Amazon’un hesabı kestikten 3 gün sonra ödemeyi yapıyor olması. 2 gün de haftasonu denk gelince 5 gün sonra para bize yatmış oluyor. Paranın 3 5 gün sonra hesaba geçmesi hiç sorun değil. Burada sıkıntı yok. Sıkıntı hesap kesildikten sonra beklemesi. Şu an Mercuy bankta bir hesap açtım. Yine Amazon parayı 2 bazen 3 gün sonra yatırıyor ama artık USD olarak ve 100 dolara kazandıysak hesabada 100 dolar yatıyor. Eğer bu parayla Çin’den ürün tedarik edeceksek direkt ABD’den Çin’e ödeme yapabiliyoruz. Türkiye’ye oradanda Çin’e göndermeye gerek yok. Amazon’da iş yapacaklara bir şirket kurmalarını ve bir Amerikan bankasıyla çalışmalarını şiddetle öneririm.

      Cevapla
 • Paylaşim için teşekkürler uzun zamandır sitenizi takip ediyorum başarılı içerikler paylaşıyorsunuz.
  Bende bir llc şirket başvurusu yapacağım şuan adres seçimi aşamasındayım büyük ihtimalle yarın başvuru yaparım. Size sorum;

  Kentucky de kuracağım llc için wyoming mail forward kullanacağım bu gelecekte bir sorun yaratır mi? Merak ediyorum cevaplarsanız memnun olurum.

  Cevapla
  • Rica ederim yorum için ben teşekkür ederim.

   Adres ile ilgili hiç bir kısıtlama yok istediğiniz eyaletten posta adresi alabilirsiniz zaten bu adres şirketinizin postaları alacağı adres şirket konumu şirketi kurduğunuz eyalettir. Gelecekte hiç bir sorun yaşamazsınız. Gelecekte adresinizi değiştirmeniz gerekirse (pek ihtiyaç olacağını sanmam ama yine de paylaşayım) şirketinizi Kentucky de kuracaksanız eyalet portalından 10 dolar karşılığında online olarak adresinizi anında değiştirebiliyorsunuz. Burada gerekli bilgiler var : https://startupsole.com/llc-adres-degisikligi/

   Cevapla
 • Bu yazı için teşekkürler ihtiyacım vardı 🙂 Bir şirketle konuştum usa da şirket için bende 750 dolar istediler adres vermiyorlardı fiyat fazla geldi. Muhtemelen Kentucky llc için bu akşam başvuru yapıp şirketi kuracağım EIN sizden alırsam işlem nasıl oluyor? ne zaman size ödeme yapıp başvuru yapmalıyım tekrar tşk.

  Cevapla
  • Selamlar burcu hanım,
   Farklı fiyatlarla karşılaşmanız normal sonuçta o şirketler de bu işler için insan çalıştırıyor ve maliyetleri yüksek olabiliyor ama işlemler aynıdır genellikle.

   EIN için şirketinize başvuru yaptıktan bir kaç gün sonra evraklarınızı alacaksınız gelir gelmez aşağıdaki formu doldurun aynı gün SS4 formunuzu fakslarız.

   https://startupsole.com/amerika-dan-ein-numarasi-almak/
   Başarılar dilerim

   Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Trustpilot Yorumlarımız

Yenilikleri Kaçırmayın!

E-Postanızı bırakarak bloga abone olun. Böylece yeni yazıları kaçırmadan takip edebilirsiniz.

Menü

LLC KURULUMU

Online İşinizi Hemen Kurun!

Amerika'da LLC Şirket Kurulum Danışmanlığı Alın