25 Yorum

Amazon İçin Amerika’da Şirket Kurmak

Amazon için Amerika'da Şirket Kurmak

Son günlerde Amazon Global pazarda hesap açıp satış yapmak isteyen ve bu süreçte utility bill ile adres verification gibi bir çok konuda sıkıntı yaşayan satıcılardan yorumlar, mailler geliyor. Bunun için etraflıca bir araştırma yapıp neler döndüğü konusunda bilgi edinmeye çalıştım. Araştırmalarım sonucu bilginin yanlış kaynaklardan öğrenildiğini ve karışıklığın buradan geldiğini çözmek fazla zaman almadı.

Bunun nasıl olacağına dair adım adım bir rehber hazırladım. Bu bilgilerin kafa karışıklıklarını gidereceğini ve e-ticaret işinizi daha sağlam temellere kurmanızı sağlar diye düşünüyorum.

Amazon Amerika Satıcı Hesabı Açmak için Gerekenler

1- Öncelikle Amazon Türkiye’den bir satıcı hesabı açıp adres ve kimliğin doğrulanması gerek

2- Amazon için Amerika’da bir LLC şirket kurmak gerek (Sebebini aşağıda belirteceğim)

3- Amerika’da açılan şirket için bir EIN (vergi kimlik numarası) almak gerek

4- Amazon Türkiye satıcı paneli üzerinden amazon global pazara geçiş ile Amerika hesabı açmak gerek

Amazon İçin Şirket Kurup Amazon Amerika Hesabı Açıldığında Adres Doğrulaması İstenir Mi?

Aslında bunu uzun uzun araştırdıktan sonra yanlış yapılan bir şeylerin olduğunu fark ettim. Yapılan hata Türkiye’de ikamet edenlerin direk olarak amazon.com üzerinden bir satıcı hesabı açmaya çalışmaları.

amazon global Amazon İçin Amerika'da Şirket KurmakBu yanlış! Çünkü Amazon artık Türkiye’ de ve adres doğrulaması adımını Türkiye hesabından yapmak gerek, zaten bunu yardım dokümanlarında da belirtmişler. Bir çok kişi Türkiye üzerinden hesap açmak yerine direk amazon.com üzerinden satıcı hesabı açmaya çalışıyor. Bu noktada satıcı, Amazonu kandırmaya çalışıp kendisini Amerika’da ikamet ediyormuş gibi bir duruma sokuyor. Sonra oradaki ikametini onaylayamadığı için hesaplar suspend oluyor. Ya da adres doğrulamasını geçemeden süreç yarıda kalıyor.

Bunu yapmaya gerek yok çünkü Amazon.com.tr üzerinden zaten ikamet doğrulanıp bu doğrulama tamamlandıktan sonra global pazara geçiş yapıp aynı panelden istediğiniz coğrafyada hesap açabiliyorsunuz.

Şimdi size Amazon için global pazarda satış yapabileceğiniz bir şirketi ucuz fiyata nasıl kuracağınızdan ve bunun neden gerekli olduğundan bahsedeceğim. Bu rehberde Amazon hesap açma adımlarını anlatmayacağım çünkü bunun için Mehmet Tek’in Yotube da bir kaç güncel videosu var, kendisi bunu adım adım çok güzel anlatmış.

Adım adım gidelim;

1-Amazon Türkiye Satıcı Hesabı Açmak

Öncelikle bir Amazon Türkiye satıcı hesabı açıp kimlik ve adres doğrulamasını tamamlamak gerekiyor.

Şimdi size adım adım bunun nasıl yapılacağını burada anlatmayacağım çünkü yapılacak iş belli. https://sellercentral.amazon.com.tr adresine girin ve bir Türkiye satıcı hesabı açın, videoda adım adım süreç açıklanmış.

Bu yöntemi izleyerek amazon Türkiye hesabınızı açıp onay aldıktan sonra artık Amazona bir Türk vatandaşı olduğunuzu ve Türkiye’de ikamet ettiğinizi kanıtladınız. Bundan sonra Amerika’da LLC niz ile açacağınız bir Amazon satıcı hesabı sırasında adres kanıtlamanız gerekmiyor.

Neden mi?

Çünkü Amazon buna zaten izin veriyor ve aynı ikamet adresiniz ile farklı coğrafyalarda satıcı hesabı açmanız Türkiye satıcı panelinden izin verilen bir durum. Bu aşamada ben Amazon dokümanlarını da okuyarak bunun zaten uygulanabilir olduğunu kısa zamanda anladım.

Her neyse buraya kadar olan kısım, öncelikle bir Türkiye satıcı hesabı açıp, doğru bilgiler sağlayarak adres ve kimliği doğrulamaktan ibaret.

Sonraki adımlar da şöyle ilerliyor;

2-Amerika’da Bir LLC Şirket Kurun

Türkiye’den bir hesap açıp bu hesabı onaylattıktan sonra (2 iş gününde onaylanıyor) global pazarda satış için bir Amerika hesabı açmak gerekecek.

Neden Amazın İçin Amerika’da Şirket Gerekli?

Bireysel olarak Amerika’da şirket kurmadan amazon.com ABD hesabı açılır mı?

Evet açılır ama eğer Amazon ile ilgileniyorsanız geleceğe dönük sağlam bir zemine basmak için şirketleşmenin öneminin farkında olmalısınız.

1-Satışlarınız artmaya ve cirolarınız yükselmeye başladığında gelecekte IRS sizden şirketleşmenizi isteyecektir. Hesap açıp, suspend olmadan işlere devam ederken böyle bir durumla karşılaşırsanız Amazon USA bireysel hesabını şirket hesabına çevirmeniz gerekecek. Sanırım çalışan bir hesap üzerinde bunu kimse yapmak istemez çünkü olası bir açılış suspendi her şeyi mahvedebilir. Bu riske girmemek bile hesabı bireysel yerine LLC üzerine açmak için geçerli bir sebeptir.

2-Gelecekte bir üründen oluşabilecek bir kaza veya bir probleme karşı şirket hesabı ile bu süreci bir Amerikan LLC den yürütmek sizi güvende tutacaktır. Bir LLC ile amazon.com da satıcı hesabı açarsanız LLC varlık koruma sistemi ile üzerinize dava açılamaz. LLC sizi şahsi davalardan veya kişisel banka hesaplarınıza, varlıklarınıza el konulması durumlarından kurtarır. Yani LLC, yaptığınız iş ile şahsınız arasında bir kalkan oluşturur.

Çok uygun fiyata bir LLC şirket açabileceğiniz için hem bu işi sağlam temeller üzerine kurmuş, hem de gelecekte kendinizi garantiye alırsınız. Amerika’da online iş yapan hemen hemen herkesin bir LLC şirketi var bunun sebebi kişisel mal varlıklarını bir dava veya haciz durumunda korumaya almaktır. Bir dava durumunda sadece şirket üzerine olan hesaplar veya mal varlıklarına el konulur kişisel mal varlıklarınızı LLC koruyarak arada kalkan vazifesi görür. Ayrıca belirli bir seviyeden sonra artan cirolar şirketleşmeyi gerektirdiği için bireyler buna mecbur kalır.

3-Ayrıca toptan mal alacağınız tedarikçilerle şahsen değil bir şirket olarak iş yapmanın nimetlerinden de faydalanırsınız.

Bu sebepler yüzünden amazon için Amerika’da bir şirket kurup satıcı hesabını LLC üzerine açmak çok avantajlıdır.

Amazon için Amerika’da şirket kurmak için neler gerekli?

1-Bir USA alan kodlu telefon numarası (Aylık 2$ , Zadarma dan alabilirsiniz)

2-Şirket kurmak için bir posta adresi mail forwarding olarak bilinir (15$’a Wyoming Posta Yönlendirme için Adres Almak yazısında sağlam bir posta yönlendirme adresi alın, taradıkça öde bir sisteme sahiptir oldukça uygun maliyetli ve güvenilir hizmet sunuyorlar. Adresin şirket kurulacak eyalette olması gerekmiyor yani Kentucky de şirket kuracaksanız posta adresiniz Wyoming’de olabilir veya başka bir eyalette Amerika’da böyle bir koşul yok. Amazon tarafına bu adresi girmeyeceksiniz Türkiye adresiniz otomatik iş adresinize entegre olacak o yüzden şirket kurulacak eyalette adres arama çabanız olmasın.

3-Bir Amerika LLC şirketi kurun ( Operating Agreement alırsanız, 100 doları aşıyor bunu kendiniz de yazabilirsiniz blogda rehberler var. Almazsanız 40 dolara bir Kentucky LLC kurabilirsiniz Amerika’da Adres Dahil 55$’a LLC Şirket Kurmak yazımıza bakabilirsiniz.

4-EIN yani şirketiniz için bir vergi kimlik numarası alın. Buna şirket kurulur kurulmaz başvurabilirsiniz isterseniz burada adım adım rehber var. Riske girmek istemiyorsanız sizin yerinize biz EIN Başvurunuzu Yapalım (29$ karşılığında) seçim tamamen sizindir.

Amazon İçin Amerika’da Bir Şirket Kurun

Yukarıda da belirttiğim gibi bu konu için hazırlanmış adım adım rehberlerimiz blogumuzda var. Şirket kurmak Amazon için şirket kurmaktan farklı değil yani Amerika’da kuracağınız bir şirket şirkettir 🙂 Amazon, shopify, e-ticaret vs. fark etmez.

Bu kadar uygun fiyata şirket kurulur mu?

Yani, farklı yerlerde 500$ ile 2000$ arasında bir bütçe ayırıp şirket kurmakta özgürsünüz. Fakat onların size ne verdiklerine bakmalısınız. Aynı şirketi 50$ ile 100$ arasında bir fiyata kurmak varken daha büyük meblağlar ödemek isterseniz bunda özgürsünüz. Amerika’da insanlar şirketlerini sadece eyalet ücretlerini ödeyerek evlerinden 10 dk. da kuruyor. Bunu bizim yerimize Registered Agent denilen devletin resmi yetkili acenteleri yapıyor. Çok fazla detaylarda boğulacak bir süreç değil.

Hazırladığımız şirket kurma rehberleri sayesinde onlarca kişi Amerika’da şirketlerini kurdu, EIN numaralarını aldı, banka hesaplarını açıp işlerine başladı. Eğer bu konuda tereddütleriniz varsa bu konu altındaki 200 e yakın müşteri yorumuna, trustpilot taki değerlendirmelerimize ve derlediğim diğer yorumlara bakabilirsiniz.

Şirket kurulum rehberleri: 

Burada iki opsiyon var şirket kurulumu bu rehberlerde sadece eyalet ücretleri + operating agreement maliyetlerinden ibaret. Birinci opsiyonda bu operating agreement i acenteden alıyorsunuz, diğerinde ise opsiyonu çıkartıp şirketi kuruyorsunuz. İkisi de birbirinden farksız hangisi işinize geliyorsa onu tercih edebilirsiniz.

Rehber 1 : Operating Agreement‘i acenteden alırsanız bu opsiyona bakın

Inc Authority ile Amerika’da Şirket Kurmak

Rehber 2 : Operating Agreement ‘ i kendiniz hazırlarsanız bu opsiyonu kullanabilirsiniz.

Amerika’da 55$’a Şirket Kurmak

Şirketiniz yaklaşık 5-6 gün içinde kurulur ve evraklarınız dijital olarak acente tarafından size gönderilir. İmzalayıp mail ile geri gönderirsiniz artık onlarla 1 yıl boyunca işiniz yok. Gelecek yıl acente bedelini ödeyene dek. İlk kurulum ücretsiz gelecek yıllarda 99$ acente bedeli ödersiniz. Bu acentelerle bedel ödeyip onlarla devam etmek zorunludur çünkü yabancı olduğunuz için şirketler onların denetiminde kurulup, iyi durumda tutulur.

3-Amerika’da Kurulan Amazon Şirketi İçin Bir EIN (vergi kimlik numarası) Almak

3-5 gün içinde şirket kurulduktan sonra ilk yapılacak iş bir EIN başvurusu yapmak. EIN nedir? Ne işe yarar burada bahsetmeyeceğim çünkü bununla ilgili ayrı bir yazıyı daha önce yazmıştım buradan okuyabilirsiniz.

Şirketiniz kurulduktan sonra EIN almak için seçeneğiniz var. (Aslında kurulum aşamasında acente üzerinden EIN ilave edip süreci toptan da halledebilirsiniz ama bütçeniz yeterli değilse bunun yerine alternatif yollar yok değil)

1- SS4 formunu kendiniz doldurup, bir online fax hizmetine abone olabilir, baçvurunuzu IRS ye kendiniz yapabilirsiniz.

2- Bunun için bizden EIN Hizmeti alarak işi bize bırakabilirsiniz.

İlk seçenek mantıklı gelebilir fakat formda yapacağınız bir hata başvurunuzun tekrarını gerektirir. Bu yüzden iki ay civarında tekrar beklemeniz gerekir. Covid yüzünden süreler uzun fakat EIN gelme süresi son dönemde 40 güne kadar düşmeye başladı. Bu hatalar sonucu aylarca vergi numaranızı beklemek istemiyorsanız ikinci seçeneği seçip bizden 29$ abu hizmeti alabilirsiniz. Bunun için EIN Hizmeti Başvuru Formu nu doldurmanız yeterli gerisini biz hallediyoruz.

Seçenekler konusunda özgürsünüz sonuç olarak size bir EIN gerek ve bunun için şirket kurulduktan sonra hızlı aksiyon almalısınız.

Amazon Amerika Satıcı Hesabı Açmak

EIN geldikten sonra artık artık Türkiye satıcı paneli üzerinden Amerika hesabınızı açabilirsiniz. Bunun için adım adım bir video var. Bu videoyu izleyerek Amerikan şirketiniz ve EIN niz ile Amazon Amerika  hesabınızı açabilirsiniz.

Sonuç:

Bu süreçleri geçtikten sonra artık Amerika’da ki şirketiniz üzerinden bir amazon USA satıcı hesabı açabilirsiniz. Hem güvenilir, hem kitabına uygun hem de gelecekte başınızı ağrıtmayacak bir yöntemle.

Not: Bu videoda ödemeleri alabilmeniz için Hyperwallet, Payoneer veya TR banka hesabı opsiyonları sunulmuş. Buna katkı sağlaması için bir opsiyon da ben sunmak istiyorum bu da Mercurybank.

Hesap açarken iş endüstrisi olarak amazon seçeneğini zaten sunuyorlar.

amazon icin amerikada sirket kurmak 2 Amazon İçin Amerika'da Şirket KurmakAmerika’da Banka Hesabı Açmak rehberinde bu dijital bankaya (Mercurybank) oturduğunuz yerden bir şirket hesabının nasıl açılacağı konusunda detaylar var. Şirket bilgilerinizle ve EIN numaranızla gerçek bir banka hesabı açıp 3 günde onay alırsınız. Ayrıca ATM kartı ile Türkiye’den paranızı çekip, online bankacılığın da nimetlerinden faydalanabilirsiniz.

Ödeme alma işini de detaylandırdığımıza göre artık, Amazon için kurduğunuz şirket ile Amazon.com da açacağınız satıcı hesabı ile işinizi rahatlıkla yürütebileceksiniz.

Bol şanslar dilerim.

Bu yazıyı puanla
[Toplam: 5 Ortalama: 3.4]

Ziyaretçi Yorumları ↴

25 Yorum. Yeni Yorum

 • Merhabalar oncelikle verdiginiz bilgiler icin tesekkurler.
  Benim kardesim Abd ‘de yasiyor ve amerikan vatandasi. Bu durumda onuna belaber ortak seklinde kuracagimiz LLC ile hic TR deki adres ve kredi kartina ihtiyac duymadan orada sirket adina acilacak bir hesap ve kart ile Amazon’da hesap acabilir miyim?
  tesekkurler

  Cevapla
  • Merhabalar,

   Açabilirsiniz LLC niz çok üyeli bir LLC olacak, şirketinizin posta adresini ABD’deki kardeşinizin adresi olarak gösterirsiniz. Bu şekilde hiç bir sorun yaşamadan LLC niz üzerine bir Amazon satıcı hesabı açabilirsiniz.

   Cevapla
   • acilacak LLC adina bankadan alinacak banka kartini kullanabilir miyim peki? Sitenizde verdiginiz bilgiler gercekten cok kiymetli. Tekrar tesekkurler!

    Cevapla
 • Sevgili admin
  Yazışmalarımızdan şöyle bir yol izlesem doğru yapmış olurmuyum

  1 amazon tr den hesap açıcam
  2 kentucy den sizin verdiğiniz bilgilrre dayanarak şirket kurulumu
  3 şirket kurulumu ve ein nosu alındıktan sonra amazon tr hesabından giriş yaparak abd şirket olarak hesap açımı

  Bu yolla llc şirketli amazon abd hesabına sahip olmuş oluruz.

  Bi yalnışım varmı?
  Teşekkür ederim.

  Cevapla
  • Sıralama doğru bu sekilde ilerleyebilirsiniz. Tüm detaylari değerlendirip, makaleyi okuyup videolari izleyin kendinize bir iş plani cikartip ilerleyebilirsuniz.

   Cevapla
 • Merhaba
  Öncelikle verdiğiniz bilgi için minnettarım
  Engin bilgilerinize dayanarak dorum olacak
  1) kentucky de kurduğumuz şirketin yıl sonu ne kadar vergi ödememiz gerektiğini nasıl öğrenebilirim (yüksek ciro yapıldığı göz önünde bulundurun)
  2) diyelimki bir problem oldu mahkeme devlet vs bizim posta kodumuza ewrak yolladı bizim nasıl haberimiz olacsk
  Kafama takılan soru bunlar
  Şimdiden teşekkür ederim

  Cevapla
  • Selamlar yorumunuz için teşekkürler.

   1. Vergi cok komplike, giderleriniz düşüldükten sonra ödeyeceğiniz net tutar ortaya çıkıyor. Alaninda uzman bir cpa ile calisirsaniz TR ye göre vergi bakımından inanilmaz avantajıniz olur. Şimdi yaptığınız is, cironuz, giderleriniz ve durumunuz değişken olacağından size net bir rakam vermek imkansiz. Zaten bu durumlar muhasebeci işi. Umarim cok iyi cirolar yakalarsiniz 🙂 vergi işini halletmek kolay o işler muhasebe işleri çözülür bir şekilde fakat öyle gelirinizin büyük bir bölümü elinizden gidecek diye düşünmeyin gercekten avantajlidir.

   2. Eyalet, mahkeme celpleri ve önemli evrakları (eger olursa inşallah olmaz tabi) registered agent a gönderir onlar size ulaşırlar bir sekilde onlarda kayitlariniz var nede olsa.

   Cevapla
   • Teşekkürler
    Şirket kurulumu için çok heyecanlıydım ama amazonda şirket hesabı için telefon işi biraz moralimi bozdu keşke şirket kurarken satın alınan aylık 2 dolara verilen telefon no ile açabilsek… Gerçekten de şirket kurulm masrafları baya yüksek inşallah başka bi yöntem bulunur bende araştırıyorum bulursam sizlerle paylaşacağım
    Sağlıcakla kalın…

    Cevapla
    • Sirket kurulum masrafları nasil yüksek anlayamadim bu yöntemlerden daha ucuza kuramazsınız:) 50,100 dolar arasinda fiyata şirket kuruluyor. Siz buradaki videolari izlemediniz sanirim telefon ne icin size lazim anlamadim bence tekrar bakin.

     Cevapla
     • Yalnış anlattım sizin önerdiğiniz şirket kurulumu bir harika ona sözüm yok taş olurum valla 😁
      Bahsettiğim şirket kurulumu bi yazınızda paylaşım yaptınız yalnış hatırlamıosam farklı bi site 700 dolar tutan bi şirket hani amazonda şirket hesabı açarken telefon nosu istenio ya sizin kentucy de şirket açarken alınan tel no olmuyo demiştiniz ona binayen belirttim.

      Cevapla
 • bilgilendirme için teşekkürler.
  yazıda aklıma yatmayan tek şey “Amazon.com.tr üzerinden zaten ikamet doğrulanıp bu doğrulama tamamlandıktan sonra global pazara geçiş yapıp aynı panelden istediğiniz coğrafyada hesap açabiliyorsunuz.” kısmı oldu. denemedim, ama şahıs olarak amazon.com.tr hesabı açılabilir mi ki? çok ilginç. çünkü amazonTR, hepsiburada, n11 falan hep şirket olma şartı koşuyor. eğer mümkünse verdiğiniz bilgiler paha biçilemez (kendi adıma şu aşamada bana faydası olmayan bilgiler, ben zaten sizin sayenizde bulduğum startpack ile başvurumu yaptım bekliyorum)

  Cevapla
  • Evet bireysel hesap acilabiliyor ama geleceğe dönük şirketleşmenin avantajı büyük tabi. Startpack ile direk amazon.com uzerinden hesap açacağınız için adres dogrulamasi icin onların size verecegi faturali telefonu kullanacaksıniz bu tarafta da pek sikinti yaşamazsınız. Bol şanslar dilerim.

   Cevapla
   • Amazon.com.tr üzerinden bireysel hesap açılabilir yalnız tek şart bir vergi numarasına ihtiyacınız olması gerektiğidir. Vergi numaranız yoksa Amazon.com.tr hesabı açamazsınız. Türkiye’de her vatandaşın (birkaç istisnası var) vergi işlemleri 11 haneli TC numarası üzerinden yapılır. Yalnız Amazon.com.tr satıcı hesabı açarken 10 haneli vergi numarasını ister. Bundan dolayı bulayı bu alana TC numarasını yazıp ilerleyemezsiniz. Vergi dairesine gidip vergi numarası almak istediğinizi söylediğinizde de size vergi numarasını ne yapacağınızı sorarlar. Zaten bir TC vatandaşı olarak tüm vergi işlemleriniz sizin TC numaranız üzerinden yapılmaktadır yani vergi numarasına ihtiyaç yok gibidir. Ne zaman bir şahıs şirketi ya da ltd şirket kurar ve fatura mükellefi (fatura kesme yetkisi) olursanız, işte size o zaman bir vergi numarası atanır. Artık kendi kişisel vergileriz ile şirket vergileriniz bir birbirinden ayrılmış olur. Şahıs şirketinde de şöyle bir durum var. Şahıs şirketi demek zaten siz demektedir. Onun için fatura kestiğinizde vergi kimlik numarası yerine tc numarasını yazarak da fatura kesilebilir. Özetle Amazon.com.tr de satışı hesabı açabilmek için vergi kimlik numarasına ihtiyacınız var ve bu numarayı en az bir şahıs şirketi açarak alabilirisiniz. Ben bu şekilde TR’de hesabı açtım ve sonrada Amerika hesabı açtım. 6 aydır da satış yapıyorum ABD’de.

    Cevapla
    • Aydınlatıcı deneyimleriniz için çok teşekkürler Şakir bey. Çok yerinde bir açıklama oldu bu saygılar, bol kazançlar dilerim.

     Cevapla
    • sevgili admin ve şakir bey,
     ikinize de çok teşekkür ederim (ben de şakir beyin dediği şekilde bilip olaya o kadar hakim değildim. son derece ayrıntılı olarak anlatmış sağolsun)

     Cevapla
 • Selamlar size iki sorum olacak yanit alabilirsem cok memnun olurum.

  1. Amazonda usa da satis yaptığımı var sayarsak genelde farklı eyaletlere ürün gönderimleri oluyor diye düşünelim bu aşamada satış vergisi her eyalette biz mi toplayacagiz limitleri aştığımızda?

  2. Tr den hesap açıp bu hesap üzerinden Amazon Abd ye de hesap açarken bunu bireysel olarak açamaz mıyız? İlla llc şirket kurmak şart mi? Bize abd de şirket kurmak ne gibi avantaj sağlar?

  Teşekkürler şimdiden.

  Cevapla
  • Merhaba İsmail bey öncelikle böyle güzel bir soru sorduğunuz için ben teşekkür ederim. Sorularınızı yanıtlamaya çalışalım.

   1. Amazon Amerika’da satış yapmaya başladığınızda eyalet limiti veya satış vergisi (sales tax) gibi bir derdiniz olmaz çünkü satış vergilerini satıcılar yerine Amazon toplar. Yani tüm satışları denetleyip limit aştım mı vergi toplamam gerekiyor mu gibi dertleriniz yoktur. Bu durum bir çok pazaryerinde aynıdır yani müşterilerden vergiyi siz toplayıp devlete iade etmezsiniz.

   2. Amazon Türkiye satıcı hesabı açıp, hesabınızı doğruladıktan sonra Abd için hesap açarken bireysel hesap ta açabiliyorsunuz ve bu aşamada hesabınız onaylanır. Fakat Amazonda belirli bir seviye ciroya yükseldikten sonra IRS (ABD de iç gelir vergi dairesi) sizi şirketleşmeye zorlayacaktır. Çünkü belirli bir aşamadan sonra bireysel hesaplar üzerinden vergilendirmede sorunlar oluşur (bu durum çok sık karşılaşılan bir durumdur). Bu yüzden hesap açmanın zorlukları ve gelecekte işin büyüme potansiyeli göz önünde bulundurulduğunda, işi sağlam temellere atmak için her zaman şirketleşmek en iyi fikirdir. Bir de şirket kurma sürecinin hızlı ve uygun maliyetli olması risk almaya değmez. Bu kadar emek verip sonradan şirketleşmek gerektiğini düşünün, her şey yoluna girip satış yaparken tekrar hesap açmak kimsenin tercih edeceği bir durum olmaz. Bireyseli şirkete çevirirken bir de açılış suspendi ile uğraşmak durumunda kalmamak için en iyisi baştan şirketleşmek olmalı.

   Ayrıca LLC şirket ile hesap açmanın diğer bir avantajı da eğer Tr hesabı da bir şirket üzerinden açılırsa buradaki şirketiniz, ABD LLC’nize fatura kesebilir. Bunun gibi başka artıları da var ama sorunuzun yanıtı için muhtemelen bunlar yeterli diye düşünüyorum.

   Cevapla
   • Merhaba izninizle bende 2.soruya katkı yapmak istiyorum.

    Benim fark ettiğim şöyle bir sıkıntı daha var şirketleşmediğimizde. Tamamen kendimden örnek vereceğim. Amazon.com her 2 haftada bir salı günü hesap kesimi yapıyor (bu tamamen benim hesap kesim günüm başkasının farklıdır.) ve diyelim ki hesabıma 1000 dolar ödeme yapacak. Amazon.com parayı HyperWallet üzerinden (ben onu seçtim) yerel para birimi olarak ödeme yapar. Yani Amazon.com’un ödeyeceği 1000 doları, TL ye çevirir. Eğer TR’de sizin dolar hesabınız olsa dahi kesinlikle size dolar göndermez. Bu diğer ülkeler içinde bu şekilde. Meksika’daki kişiye de Meksika Pesosu ödeme yapar. Şimdi salı günü dolar diyelim ki 8,10 TL. Ama HyperWallet işini sağlama alır ve kuru genelde 5-10 kuruş daha aşağıdan hesaplar. Yani 8,02 TL’den. Para size 3 iş günü sonra yatar. Yani Cuma günü. Sonra araya hafta sonu girer ve Pazartesi olur. Eğer o hafta dolar Türkiye’de bir yükseliş trendindeyse, Pazartesi günü bir bakmışsınız dolar bir anda 8,30 seviyelerine gelmiştir. Yani demek istediğim şu 8,02 TL’den 1000 dolar karşılığı 8020 TL para aldınız ama hemen Pazartesi bu para ile tekrar dolar alsanız. 8,35 TL’den (TR’de de alış satış komisyonu olacak) 960 dolar alırsınız. Bir anda 40 dolar kaybettiniz. Haydi biraz iyi düşünelim desek 20 dolar kaybedersiniz. Ve Türkiye’de dolar hep yükseliş trendi içinde olduğundan durum hep böyle oluyor. Size net bir bilgi vereyim. Sırf bu komisyonlarla bile ABD’de her şey dahil yılda 2 kere şirket kurulum parası çıkar.

    Cevapla
    • Aslında ödemeleri direk USD olarak HyperWallet yerine bir Amerikan bankasında biriktirip toplu olarak ATM den (Döviz destekleyen) çekmek veya Wise gibi bir aracı üzerinden düşük komisyonla aktarmak daha mantıklı olabilir. Böylece kur değişiklikleri ile ilgili daha az sürpriz yaşarsınız. Örneğin biz bazı ödemeleri Transferwise ile Türkiye hesaplarımıza aktarıyoruz yaklaşık 5 dakikada aktarım gerçekleşiyor düşük komisyonlu ve hızlı. Ayrıca aktarım gerçekleşene kadar o anki kuru kilitleyip sizi garanti altına alıyor. Bu arada TCMB kuruna göre her zaman 3-5 kuruş daha avantajlı bozuyor. Örneğin dün ABD den 1.500 USd civarında bir ödeme aldık toplamda 7 USD gibi bir kaybımız oldu.
     Farklı ödeme yöntemlerini değerlendirmek lazım.

     Katkınız için teşekkürler her zaman ekleme yapabilirsiniz.

     Cevapla
 • Paylaşim için teşekkürler uzun zamandır sitenizi takip ediyorum başarılı içerikler paylaşıyorsunuz.
  Bende bir llc şirket başvurusu yapacağım şuan adres seçimi aşamasındayım büyük ihtimalle yarın başvuru yaparım. Size sorum;

  Kentucky de kuracağım llc için wyoming mail forward kullanacağım bu gelecekte bir sorun yaratır mi? Merak ediyorum cevaplarsanız memnun olurum.

  Cevapla
  • Rica ederim yorum için ben teşekkür ederim.

   Adres ile ilgili hiç bir kısıtlama yok istediğiniz eyaletten posta adresi alabilirsiniz zaten bu adres şirketinizin postaları alacağı adres şirket konumu şirketi kurduğunuz eyalettir. Gelecekte hiç bir sorun yaşamazsınız. Gelecekte adresinizi değiştirmeniz gerekirse (pek ihtiyaç olacağını sanmam ama yine de paylaşayım) şirketinizi Kentucky de kuracaksanız eyalet portalından 10 dolar karşılığında online olarak adresinizi anında değiştirebiliyorsunuz. Burada gerekli bilgiler var : https://startupsole.com/llc-adres-degisikligi/

   Cevapla
 • Bu yazı için teşekkürler ihtiyacım vardı 🙂 Bir şirketle konuştum usa da şirket için bende 750 dolar istediler adres vermiyorlardı fiyat fazla geldi. Muhtemelen Kentucky llc için bu akşam başvuru yapıp şirketi kuracağım EIN sizden alırsam işlem nasıl oluyor? ne zaman size ödeme yapıp başvuru yapmalıyım tekrar tşk.

  Cevapla
  • Selamlar burcu hanım,
   Farklı fiyatlarla karşılaşmanız normal sonuçta o şirketler de bu işler için insan çalıştırıyor ve maliyetleri yüksek olabiliyor ama işlemler aynıdır genellikle.

   EIN için şirketinize başvuru yaptıktan bir kaç gün sonra evraklarınızı alacaksınız gelir gelmez aşağıdaki formu doldurun aynı gün SS4 formunuzu fakslarız.

   https://startupsole.com/amerika-dan-ein-numarasi-almak/
   Başarılar dilerim

   Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Trustpilot Yorumlarımız

Yenilikleri Kaçırmayın!

E-Postanızı bırakarak bloga abone olun. Böylece yeni yazıları kaçırmadan takip edebilirsiniz.

Menü