Amerika’da Muhasebe Firmaları

Eğer Amerika’da bir e-ticaret işi yapıyorsanız satışlarınız iyi seviyelere yükseldiyse ve eyalet limitlerini aşmaya başladığınız bu noktada artık bir satış vergisi uzmanı veya bir CPA ile çalışma vakti gelmeye başlamış denektir.

Bu vergilendirme ve muhasebe durumları genellikle herkesin korkulu rüyası haline geliyor. Oysaki sizin fokuslanmanız gereken nokta işiniz olmalı. Vergi ,muhasebe, vs, bunlar sizin işiniz olmamalı. Tabii ki yabancı bir şirket (Nexus) olarak eyalet limitleri aşıldığında satış vergisi toplamanız ve bunu beyan etmeniz bir gereklilik. Bundan kaçmak veya göz ardı etmek işinizi kolaylaştırmaz çünkü vergilendirme süreçleri oldukça hassastır. Bu psikoloji ile bir işe başlamak veya mevcut işi sürdürmeye çalışmak sizi olumsuz etkiler. Dediğim gibi siz işinize odaklanın vergi, muhasebe gibi süreçlerin yükünü kendiniz almak yerine (zaten becerilebilir bir durum değil) bunu uzmanına bırakın. Böylece hem içiniz rahat olur hem de yaptığınız işe daha iyi odaklanırsınız.

Bu rehberde size E-ticaret, Amazon ve Dropshipping süreçlerinde uzman ve daha çok küçük – orta işletmelere hizmet eden bir kaç şirketten bahsedeceğim.

Bu şirketlerden bir kısmına Taxjar web sitesinden ulaştım. Taxjar, e-ticaret platformları için oldukça güvenilir bir yazılım şirketidir. Satış vergilerinizi otomatik hesaplayan ve e-ticaret platformlarına bunu entegre edebilen bir alt yapıya sahip. Bu yüzden uzun yıllardır sektörde olan bir şirket. Taxjar’ın bu noktada ortaklaşa iş yürüttüğü bir çok muhasebe şirketi bulunuyor. Bu şirketler, daha çok küçük ve orta ölçekli girişimler alanında (ve e-ticaret, amazon,dropshipping alanlarında) uzaman oldukları için derdinizi anlatmak daha kolay olacaktır.

Baştan söylemem gerekirse bu şirketlerle hiç bir bağlantım yok. Sadece zaman zaman tarafıma gelen muhasebeci tavsiyesi verir misin? sorularına yanıt için bu listeyi hazırladım. Umarım işinize yarayacak bir kaynak olur.

Amerika’da CPA ve Muhasebe Firmaları Listesi

Birden çok firma adı ve bu firmalara ait web site adresleri paylaşacağım. Fiyat ve bilgi almak için web sitelerindeki iletişim formlarını kullanarak, alacağınız hizmet ile ilgili detaylı bilgi içeren mesaj yazabilirsiniz. Çünkü firma çeşitliliği fazla olduğu için fiyatlar farklılık gösterebilir.

O&G Accounting Tax Service

Alex Oware, USA Massachusetts Society of CPAs  üyesi bir vergi uzmanı. Web sitesi oandgaccounting.com. Alex Oware’i yaptığım araştırmalar sonucu buldum kendisi ve ekibi özellikle yabancı şirketlerin (Amazon tüccarları, e-ticaret, dropshipping sektöründeki şirket sahiplerinin) vergi, muhasebe işlemlerini yürütüyor. Blog sayfasında yabancılar için oldukça aydınlatıcı makaleleri var.

Hazır böyle bir uzmana ulaşmışken kendisine bir e-posta yazarak yabancı, tek sahipli LLC’ler için her yıl doldurulması gereken Form 5472, Form 1120 hakkında bazı sorular yönelttim. Kendisi de çok kısa bir sre içerisinde sorularımı nazikçe yanıtladı.

Her yıl doldurulması gereken bu formlar hakkında merak edilen tüm detayları soru-cevap şeklinde bu linkte bulabilirsiniz.

TaxMatrix

Taxmatrix, 450 yılı aşkın bir süredir birleşik satış vergisi ve muhasebesel anlamda faal olan çok köklü bir şirket. Firma özellikle Amazon FBA ve E-ticaret alanında uzmanlaş bir ekipten oluşuyor.

Web sitesi : www.taxmatrix.com

Cherry Bekaert LLP

Cherry Bekaert LLP, 70 yıllık bir geçmişe sahip CPA firmasıdır. Cherry Bekaert, eyalet ve yerel satış vergisi, federal gelir ve çok eyaletli gelir / franchise vergisi konularında uzman kadrosuyla tüm ticaret modellerine muhasebesel anlamda hizmet veriyor.

Web Sitesi : www.cherrybekaertsalestax.com

Peisner Johnson

Geçmişi uzun yıllara dayanan Peisner Johnson, özellikle satış vergisini nasıl toplamanız, kaydetmeniz ve geri ödemeniz konularında farklı hizmetler sunuyor.

Web Sitesi : www.peisnerjohnson.com

Tax Man To You

Tax Man To You, diğer firmaların aksine daha butik bir yapıdır. Satış vergisi ile ilgili konularda e-ticaret ile uğraşan yabancı firmalara hizmet sunuyor.

Web Sitesi : taxmantoyou.com

Dillon Tax Consulting

Dillon Tax Consulting kurucusu Mike Dillon, çok devletli ve çok uluslu  vergilendirme alanında uzmanlaştıklarını iddia ediyor. Uzak ve yabancı şirketlerin, satıcıların dilinden iyi anlayan mevzuatlarını iyi bilen bir firma olarak biliniyor.

Web Sitesi : dillontaxconsulting.com

MuseMinded

Özellikle amazon satıcılarının vergilendirmesi konusunda uzman diğer bir şirket. Firma web sitesinde DIY kursları da sunuluyor.

Web Sitesi : www.MuseMinded.com

Aprio Cloud

Bulut tabanlı bir muhasebe yazılımıdır. Taxjar ile entegre çalışarak size tam otomatik bir vergilendirme sistemi kurma konusunda yardımcı olur.

Web Sitesi :  www.AprioCloud.com

Simek Tax

Simek Tax, Özellikle Nexus kategorisindeki küçük yabancı şirketler alanında uzmanlaşmış bir firma.

Web Sitesi : www.simektax.com

TaxConnex

TaxConnex, satış vergisi konusunda dış kaynak şirketlere (özellikle küçük ve orta ölçekli) muhasebesel hizmetler sunuyor.

Web Sitesi :TaxConnex.com

K Shea CPA LLC

Firma özellikle ABD dışı e-ticaret yapan firmalara vergilendirme, federal gelir vergisi konularında hizmet veriyor. Daha küçük şirketlerle çalıştıklarının altını çizen firmanın fiyatları diğerlerine göre daha makul olabilir.

Web Sitesi : www.ksheacpa.com

PrietoDion Consulting Partners LLC

Dünya genelinde satış yapan şirketlere eyalet satış vergilendirmeleri konusunda danışmanlık ve hizmetler sunan bir firma.

Web Sitesi : www.sylviadioncpa.com

LN Accounting Advisor LLC

LN Accounting Advisor LLC, Amazon FBA ve Dropshipping alanlarında hizmet veren dış kaynaklı firmalara muhasebe ve vergi desteği sunuyor.

Web sitesi : www.lnaccountingcpa.com

Stewart Patton

Amerika Birleşik Devletleri dışında yaşayan veya ABD vatandaşlarının vergi durumlarını anlamalarına ve optimize etmelerine yardımcı olma konusunda uzman bir vergi avukatı. Bireysel çalışan Stewart, 15 yıllık deneyimi ile her ölçekte yerli, yabancı işletmeye vergi alanında danışmanlık veriyor.

Web Sitesi : www.ustax.bz

GW Carter

Yabancı uyruklu kişiler, ABD’de ki yabancı şirketler ve yurtdışındaki ABD vatandaşlarının vergilendirme konusundaki tüm çözümlerine hizmet eden bir şirket. Şirket ayrıca Form 5472 ‘nin doldurulması ve devlete dosyalanması, Fom 1040NR,  ITIN, EIN, eyalet vergisi, franchise tax konularında yabancı şirketlere hizmetler sunuyor. GW Carter firmasının web sitesinde verdiği hizmetler için bir de fiyat listesi var. Böylece sürpriz fiyatlarla karşılaşmıyorsunuz.

Web Sitesi : gwcarter.com

Bu listedeki firmalardan alacağınız hizmetler için fiyat bilgisi talep edebilirsiniz. Bizim gibi küçük girişimler için yabancıları anlayan ve e-ticaret konularında uzman daha bir çok şirket muhakkak vardır fakat araştırmaların sonucu bize en uygun olanları derlemeye çalıştım. Özellikle son iki madde daha butik çalışmalar yaptığı için fiyatları daha makul. Yine de her zamanki gibi seçim yapmakta özgürsünüz.

Bol Şanslar!

İlginizi Çekebilir ↴

Ziyaretçi Yorumları ↴

10 Yorum. Yeni Yorum

 • Doğan

  Selamlar!

  Admin yine çok güzel bir konudan bahsetmişsin, gerçekten harika!

  Şuanlık seninde tavsiyen üzerine ilk sırada ki ile iletişim halindeyim.
  Gerçekten aradığım bir konuydu ve makalede tam üzerine geldi, çok sağol!!!

  İyi çalışmala, herkeze bereketli kazançlar dilerim!

  Cevapla
  • Teşekkürler Doğan bey. Bir cok girişimci bu firmalardan hizmet aldi. Sizde densyinlerinizi paylaşın lutfen.

   Cevapla
 • Eyüp

  Merhaba, bu şirketi kuranlar eyaletler arası 100 bin ile 200 bin arası yada işlem sayısına göre vergiden muaf. Şöyle özetleyeyim
  Türkiye’de şirketim var ve müşterilere sürekli kdv 18 ödettiriyoruz biliyorsunuz.
  Amacım şu Amerika’da şirketi açacağım, Ben burdan Amerika’ya KDV 0 fatura kesebiliyorum. Amerikadan da Türkiye’de bulunan müşterilerime vergi 0 yada düşük vergili fatura keserek aradan kdv yi kaldırmak istiyorum. Bunun ile alakalı yardımcı olabilirmisiniz?

  Cevapla
  • Evet Amerikan şirketlerinden Türk şirketlerine fatura keserken KDV yazılmaz. Yani faturalarınızı sadece urun veya hizmet tutarı olarak belirtip KDV siz olarak kesebilirsiniz. Faturalari Türkçe ve İngilizce olarak iki dilde de kesin Turk müşterilere Tr dilinde fatura teslim edin, İngilizce dilindeki faturalarınızı da muhasebesel işlemler icin dijital bir ortamda kayit altinda alin. Gelecekte vergi beyani durumlarında müşaviriniz sizden bu faturaları isteyecektir.

   Yine de garanti olması açısından muhasebecinizden bu konularda detaylı bilgi almanızı oneririz.

   Cevapla
   • Eyüp

    Peki şu incfile şirketi bizim muhasebesel işlemlerimizi halletmiyor mu? Birde yazınızda bi onlinem uhasebe programından bahsettınız oraya kayıt oldum, yada bu onlıne muhasebe yazılımı ıslemlerı otomatık halletmıyor mu? illa bir muhasebe şirketi ile çalışmak zorundamıyım? Benim kendi muhasebecım turk kanunlarını bıle bılmıyo amerika uzak kalsın ona :D. Ve Delawere da mı açayım yoksa kentucky de mı yada farklı bır yer mı ne onerırsınız. ayrıca sızın hat calısmıyo telefona kımse bakmadı 🙂

    Cevapla
    • Incfile muhasebe firmasi değil fakat anlaşmalı olduğu Amerikan muhasebe firmaları var hatta sirketinizi kurarken ucretsiz vergi danismanligi almak istiyorum seçeneğini isaretlerseniz, kurulum sonrasinda size bir muhasebe firmasi yonlendirirler. O aşamada onlardan detayli bilgi ve fiyat alabilirsiniz anlaşma sağlarsınız muhasebenizi de tutmalarini sağlayabilirsiniz.

     Bahsettiğimiz program freshbooks, bu yazilim ön muhasebenizi tutuyor fatura kesme, gelir gider taplosu tutma, raporlamalar gibi bir çok özelliğe sahip. Anlşacağınız muhasebe şirketine, freshbooks üzerinden erişim yetkisi verebiliyorsunuz. Muhasebecinin Vergi beyaninizi yapmasi konusunda kolaylik saglar bu tip yazilimlar. Hatta shopify, woocommerce, stripe gibi platformlara entegre olup işlerinizi kolaylastiriyor.

     Evet, bulut santralde bir sıkıntı vardı şirkete destek talebinde bulunduk çözülecek kisa zamanda.

     Turk muhasebecilerin bu konularda oldukca kafasi karışık o yüzden yabancı muhasebecilerden destek almak veya yabanci sirketlerde uzman Türk muhasebecilere çalışmalak kolaylik sağlıyor.

     Cevapla
 • Eyüp

  Merhaba, ben Amerika’dan Türkiye’ye satış yapacağım. incfile den 339 dolarlık şirket kurulumunu alacağım. birkaç sorum var cevaplarsanız sevinirim.
  1- Incfile bize adres vermiyor sanırım. Banka hesabı içinde adres gerekiyor yanlış bilmiyorsam bu sorunu nasıl çözerim?
  2- Amerika’dan Türkiye’ye vergi 0 olan eyalet nedir?
  3- Amerika’daki şirkete Türkiye’den de fatura keseceğim. Vergi sorunu çıkarmı?
  yani özetlersek ben Türkiye’den Amerika’ya kdv 0 fatura kesebiliyorum. Amerika’dan da Türkiye’de ki satış yaptığım kişilere vergi 0 fatura keserek Kdv yi ortadan kaldıracağım. Bunun için en ideal eyalet hangisidir?

  Cevapla
  • 1. Hangi bankada nhesap açacaksınız? Mercury bank icin ekstra adrese gerek yok fakat gercek bankalar orada bulunmanızi şart koşar sanal ofis kiralasaniz bile onay vermiyorlar.

   Diğer sorularınız için uzman bir muhasebeci ile baglantiya gecmenizi tavsiye ederim.

   Cevapla
 • Fatih

  Ne desek az kalır biliyomusun verdiğin bilgiler için.
  Mükemmel bir araştırma olmuş bide en çok şaşırdığım bi cevap almışsın karşıtaraftan
  Ben burda kıçı kırık üreticiye attığım maile cevap alamıorum
  Eline sağlık….

  Cevapla
  • Yorumunuz için teşekkürler. Doğru bilgileri aktarmaya çalışıyorum bu konuda dikkat etmek gerekiyor insanları yanlış yönlendirmekten korkuyorum o yüzden bilgiyi bir kaç ayri yerden teyit etmeden yayinlamiyorum.
   Soru sordum çünkü netleştmesi gerekenler vardi o da cevap verdi çünkü bir çok kişi belki onun müşterisi olacak bu sayede.

   Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

İçerik Kategorileri

İndirim Uyarısı
Anlaşmalı iş ortağımız Northwest, 39$’ a LLC şirket kurulumu yapıyor
%60 indirimden Hemen Faydalanın!