İndirim Uyarısı
Anlaşmalı iş ortağımız Northwest 39$’ a LLC Şirket Kurulumu Yapıyor %60 İndirimden faydalanmak için Tıklayın!

Wisconsin Eyaleti Hakkında Ön bilgi

Beş buçuk milyondan fazla eyalet nüfusu ve Midwest koridorundaki diğer eyaletlere göre çok daha düşük yaşam ve işletme maliyetleri ile Wisconsin, girişimciler için iyi bir seçimdir.

Kuzeye doğru büyük su yoluna açılan kapı Green Bay, güneyde hareketli büyükşehir gemisi Milwaukee ve batının yakındaki vahşi doğasıyla Wisconsin, benzersiz topluluk fırsatlarının geniş ve çeşitli bir mikro kozmosunu temsil eder ve bir refah topluluğu sunar.

Wisconsin eyaletinde şirket kurmak, Wisconsin’de kurulacak LLC şirketin maliyetleri, en uygun fiyata şirket kurma ve bu aşamada atmanız gereken adımlara ait bir rehber hazırladık

Wisconsin eyaletinde bir LLC şirket oluşturmak için Wisconsin Department of Financial Institutions, Division of Corporate bölümüne başvuru yapılması gerekiyor. Kurulum başvurusu için eyalete 130$ ödenir. Kurulum tamamlandıktan sonra size Articles of Organization adında şirket formasyon belgeniz teslim edilir belgeyi aldığınızda Wisconsin LLC şirketinizi resmi olarak kurulmuş demektir.

Kurulum için bahsi geçen formasyon belgelerini kurulum aşamasında sizin yerinize destek alacağınız registered agent şirketi sunacaktır. Böylece sizin ekstra bir işlem yapmanıza gerek kalmaz. Şirketinizi kurmak için Northwest Registered Agent firmasından 39+ Eyalet dosyalama bedeli ödeyerek online hizmet alabilirsiniz.

Maliyetler

HizmetFiyatKurulumdaYıllık (yılda 1)
LLC Şirket Kurulumu Sırasında Devlete Ödenecek Bedel130$
Yıllık Ödeme25$
 • Kurulum bedeline ek olarak Northwest Acente bedeli olan 39$ ‘ı maliyete eklemeyi unutmayın
 • Gelecek yıl Northwest acentelik bedelini 125$ (adres dahil)  karşılığında yenileyebilirsiniz
 • Wisconsin LLC’ler raporlama ödemelerini her yılda bir (25$) eyalete sunmalıdır
Northwest Avantajları

Northwest ile yaptığımız anlaşma sayesinde bazı ücretsiz avantajlara sahip olursunuz bunlar;

 • İş adresi ücrete dahildir
 • Aynı gün hızlı işleme alınır ve başvurunuz işlenir
 • Adresinize gelen evraklara online erişebilirsiniz
 • İlk yıl acentelik bedeli ücretsizdir
 • Sınırsız telefon ve e-posta desteği alırsınız
 • Ücretsiz işletme sözleşmesi sağlar
 • Ücretsiz üye sertifikası alırsınız
 • Gizlilik esastır
 • Bilgileriniz koruma altındadır

Northwest ile  (39$ + eyalet ücreti, Adres dahil) şirket kurmak için tıklayın!

Registered Agent Nedir?

Amerika’da ikamet etmeyen girişimciler için şirket kurma, eyaletten gelecek resmi evrakları teslim alma ve şirketin sağlıklı kalmasını sağlamak için hizmet veren acentelere Registered Agent denir.

Amerika’ da bir LLC kurmaya karar verdiğinizde Northwest en iyi seçeneklerden biridir. Northwest, şirketiniz için  ücretsiz bir posta adresi sağlar.

Farklı acenteler de var, diğer LLC kurulumu yapan Registered Agent (kayıtlı temsilci) firmalarının tam listesi ve detaylı  inceleme sayfasına bu linkten ulaşabilirsiniz.

Wisconsin‘de bir LLC Şirket Nasıl Kurulur?

Wisconsin eyaletinde online olarak uzaktan bir LLC şirket kurabilirsiniz, eyaleti şahsen ziyaret etmenize gerek yoktur. Ayrıca ABD vatandaşı olmayan kişilerden kimlik veya pasaport istenmez.

Kurulum için bir kayıtlı temsilci acentesine (registered agent) ihtiyacınız olacak, bu acente kurulum için gerekli belgeleri eyalete sizin için hazırlayıp online olarak dosyalayacaktır.

Eğer Northwest acentesi ile işlem yaparsanız şirket adresi için ekstra ücret ödemenize gerek kalmaz çünkü bu acentenin tüm ABD eyaletlerinde ofisleri bulunmaktadır ve ofislerini iş adresi olarak kullanmanıza izin verir. Diğer detaylar aşağıdadır.

 1. Şirketinizin Adını Belirleyin: Öncelikle Wisconsin‘de kurulacak LLC şirketinizin adını belirlemelisiniz. Eyalet veri tabanında daha önce bulunan şirket isimleri ile çakışma olmamasına özen gösterin. Eyalet web sitesinden aklınızdaki şirket adını içeren bir arama yapın ve isim kontrolü gerçekleştirin.
 2. Eyalet web sitesi güvenlik nedeni ile çoğu ülkeye kapalı olabilir erişim için ABD lokasyonlu VPN veya Opera Browser kullanabilirsiniz. Ayrıca isim seçme kuralları için LLC Şirket için İsmi Seçme rehberimize de ayrıca göz atabilirsiniz.
 3. Şirketiniz İçin Bir Alan Adı (Domain) Alabilirsiniz : Seçeceğiniz işletme adı için oluşturacağınız web sitesi alan adı daha önce kaydedilmiş mi kontrol edin. Namecheap ile hızlı bir şekilde bir şirket alan adı kaydedebilirsiniz, böylece gelecekte başka biri alan adınızı alamaz ve kullanamaz.

  0,88 dolardan başlayan fiyatlarla bir alan adı bulun

  powered by Namecheap

 4. Online Olarak Başvurunuzu Yapın: Şirketinizi kurmak ve devamında şirketin aktif kalabilmesi için bir Registered Agent (kayıtlı acente) belirleyin. Northwest en uygun fiyatlı ve en kaliteli seçenekler arasındadır. Buradaki linkten Northwest LLC kurulum başvuru sayfasına erişip şirketinizi online olarak kurmaları için sipariş verebilirsiniz. Northwest, yaptığınız başvurudaki sipariş formuna göre sizin için tüm işlemleri yerine getirecektir ve bu eyalette sizin Registered Agent’ınız olacaktır
 5. İşletme Sözleşmesi : Operating Agreement adı verilen işletme sözleşmesi, şirketin yönetim şeklini ve kurallarını belirler bir çok eyalette oluşturulması şart koşulmaz Wisconsin‘de  oluşturulması da şart değildir. Northwest, zaten sizin için şirket kurulum sonrasında ücretsiz olarak bir işletme sözleşmesi hazırlayıp tarafınıza elektronik olarak teslim edecektir. Eyalet şart koşmasa da oluşturulması önerilir fakat bu sözleşmeyi eyalete postalamanız veya elektronik olarak göndermeniz gerekmez hazırlayıp imzaladığınız bu sözleşmeyi elinizde tutmanız yeterlidir.

LLC şirketin onay ve kurulum süresi Wisconsin eyaleti için 1- 5 gün arasındadır.

Wisconsin eyaletinde LLC şirketiniz onaylandıktan sonra ne olacak?

 • Şirket kurulduktan LLC kurulum formasyon belgeniz size acenteniz tarafından dijital olarak teslim edilir.
 • Şirket kuruluş belgelerini (dijital olarak) aldıktan sonra IRS’ den Federal Kimlik Numarası (EIN) alın. EIN olmadan banka hesabı açamazsınız, sanal pos (stripe), paypal gibi ödeme sistemlerine kaydolamazsınız. EIN başvurusunu kendiniz de SS4 formunu doldurup IRS’ ye faxlayabilirsiniz. Ücretsiz EIN Başvurusu rehberinden faydalanarak ücretsiz EIN alabilirsiniz. EIN için diğer seçenek ücretli hizmet almaktır bizden 29$ karşılığında EIN başvuru hizmeti alabilirsiniz aynı gün işleme alıp sizin için tüm süreci yürütebiliriz. Ücretli hizmet almak için şirket kurulum sonrasında sipariş formunu doldurmanız yeterlidir.

Eyalet Gereksinimleri ve Vergiler

Federal Vergiler : LLC’lerin hepsi federal bir vergi kimlik numarası EIN gerektirir. Bir EIN, temel olarak bir sosyal güvenlik numarasının ticari versiyonudur ve önemli LLC işlevleri için kullanılır. LLC şirket gelirinizi Amerika vatandaşlarından sağlıyorsanız belirli bir cirodan sonra federal olarak devlete gelir vergisi ödemeniz gerekebilir.

Eyalet Gereksinimleri : Wisconsin’de LLC’ler gelir olsun veya olmasın her yıl eyalete bir Yıllık Rapor sunmalıdır. Yıllık Rapor gereksinimlerini zamanında yerine getirmek gerekmektedir.

Wisconsin’de Satış Vergisi Oranı

Wisconsin’de Satış Vergisi : Wisconsin’de %5 eyalet satış vergisi vardır ve yerel yönetimlerin %0,6’ya kadar yerel opsiyon satış vergisi toplamasına izin verir. Eyalet genelinde, ortalama %0,481 yerel vergi toplayan toplam 99 yerel vergi yargı bölgesi vardır.

Eyalet satış vergisiyle birlikte Wisconsin’deki en yüksek satış vergisi oranı Baraboo , Wisconsin Dells ve Lake Delton şehirlerinde %6,75’tir

İşletme Ruhsatı ve İzinlerinin Alınması

Wisconsin eyaleti, eyalet düzeyinde herhangi bir genel işletme ruhsatı talep etmese veya vermese de, işinizi Wisconsin’de başlatmak ve yasal olarak işletmek için bir dizi uzmanlık ruhsatı, vergi kaydı ve yerel işletme ruhsatına ihtiyacınız olacaktır.

Wisconsin’de İşletme Ruhsatına Ne Zaman İhtiyacınız Var?

İşletmenizi Wisconsin eyaletinde yasal olarak yürütmek için bir dizi farklı işletme ruhsatı almanız gerekebilir. Bazen işletme işletme lisansı olarak adlandırılan en yaygın işletme lisansı türü, Wisconsin’de yerel düzeyde ele alınır. Örneğin, Milwaukee şehrinde alkol satışı, evcil hayvan dükkanları, bowling salonları, kar küreme makineleri, pansiyonlar ve daha birçokları gibi farklı işletme türleri için çeşitli farklı lisanslar vardır.

Tam liste ve daha fazla bilgi için Milwaukee’nin lisanslama web sayfasını ziyaret edebilirsiniz. Varsa, iş türünüz için hangi işletme işletme ruhsatlarına ihtiyaç duyabileceğinizi belirlemek için yerel şehir veya ilçe yönetiminize danışın.

Eyalet düzeyinde, “Wisconsin’de iş yapıyorsanız ve normalde satış vergisine tabi olacak maddi kişisel mülk veya hizmetleri satmayı veya kiralamayı düşünüyorsanız, İşletme Vergisi Kaydı’nı tamamlayarak bir Wisconsin satıcı izni almanız gerekecektir. ” Daha fazla bilgi veya İşletme Vergi Kaydınızın yanı sıra motor yakıtı lisansı, alkollü içecek izni, sigara ve tütün ürünü izinleri ve konaklama lisansları gibi diğer izin ve lisansları almak için Wisconsin Gelir Departmanına gidin.

Belirli sektörlerde faaliyet gösteriyorsanız, işletmenizin özel bir eyalet lisansı alması da gerekebilir. Uzmanlık ruhsatlandırma ve izin işlemlerinin çoğunu yönetmekten sorumlu olan üç Wisconsin eyalet departmanı bulunur.Bunlar;

İş türünüzün bu departmanlardan herhangi biri tarafından ruhsatlandırılması veya izin verilmesi gerekip gerekmediğini doğrulamak için her biriyle görüşmelisiniz. Birden fazla özel lisansa ihtiyacınız olabileceğini de unutmayın.

Yıllık Raporlama

Wisconsin, tüm LLC’lerin Wisconsin Finansal Kurumlar Departmanı, Kurumsal ve Tüketici Hizmetleri Bölümü’ne yıllık bir rapor sunmasını zorunlu kılar. Yıllık raporunuz çevrimiçi veya posta yoluyla gönderilebilir. Yıllık rapor dosyalama ücreti 25$ dır.

Yıllık Rapor Tarihi:

Wisconsin yıllık raporunuzun teslim tarihi, Şirketi ilk kurduğunuz zamana göre belirlenir. Temel olarak, yıllık raporunuz, LLC’nizi ilk oluşturduğunuz çeyreğin sonunda olacaktır. İşte çeyreklerin hızlı bir dökümü:

 • 1 Ocak – 31 Mart
 • 1 Nisan – 30 Haziran
 • 1 Temmuz – 30 Eylül
 • 1 Ekim – 31 Aralık

Teslim tarihiniz, üç aylık döneminizin son günüdür. Örneğin, LLC’nizi 25 Nisan’da kurduysanız, yıllık raporunuzun süresi her yıl 30 Haziran’a kadar olacaktır.

LLC şirketler hakkında genel vergilendirme konuları ile ilgili daha fazla bilgi için Amerika’da Vergilendirme yazısına göz atabilirsiniz.

Northwest ile Online Şirket Kurma Videosu

Diğer Eyaletler ↴

Ziyaretçi Yorumları ↴

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.