12 Yorum

Türkiye’den Stripe Hesabı Açmak

Türkiye'den Stripe hesabı açmak

Son güncelleme tarihi : 7 Ocak 2022

Türkiye’den Stripe hesabı açmak için öncelikle Amerika’da bir LLC şirket kurmak ve EIN numarası almak gerekmektedir.

Daha önce bu rehberdeki yöntemleri uygulayarak bir çok girişimci Stripe hesaplarını açıp doğrulattı. Fakat zamanla Stripe, hesap açma adımlarında ve kayıt formlarında görsel olarak bazı değişiklikler yaptığı için bu makaledeki son kısmı değiştirmek yerine temiz bir sayfada en güncel hesap açma yöntemini tekrar paylaşmak istedik.

Gereksinimler ve önceden yapılması gerekenler hala aynı ve hiç bir değişiklik yok sadece kayıt aşamasında bazı değişiklikler bulunuyor. Bu yüzden önceki makalemizdeki gereksinimler bölümünü buraya aktarmadık. Gereksinimlere eski rehberden bakabilirsiniz ancak yine de aşlıklar halinde kısa bir özet geçerek en azından neler gerekiyor bir bakalım;

Gereksinimler

 • Amerika’da kurulmuş bir LLC şirket : Northwest ile Wyoming eyaletinde uygun fiyata 2 iş gününde kurabilirsiniz buradan bkz.
 • EIN : Şirketiniz kurulur kurulmaz hemen bir EIN başvurusu yapın ve sonuçlanmasını bekleyin. Detaylar ve başvuru yöntemi için buradan bkz.
 • USA alan kodlu bir telefon numarası : Zadarma üzerinden çok uygun fiyata alabilirsiniz. Numaranızı aldıktan sonra isterseniz SMS özelliğini açabilir bu sayede sanal numaranızdan SMS alabilirsiniz. Detaylar için buraya bkz.
 • Web Sitesi : Önay aşamasında ingilizce filinde olması biraz artı sağlıyor fakat her koşulda bir web sitesine ihtiyacınız var. Siteniz bitmiş ve tamamen aktif olmalı. Politikalara uygun bir site ile başvurun buradaki linkte onaylanmayan türden sitelerin listesi var, bu türden sitelerle başvurmayın.
 • Şirketiniz için açılmış bir banka hesabı : Wise kurumsal, Mercurybank veya BankRelay seçeneklerinden istediğinizi kullanabilirsiniz.

Yukarıdaki gereksinimleri tamamladığınız anda yaklaşık 15 dakika içinde, Türkiye’den online olarak VPN veya VPS kullanmaya gerek kalmadan Stripe hesabınızı açabilir ve onaylatıp ödeme almaya başlayabilirsiniz.

Türkiye’den Stripe Hesabı Açma Adımları

Aşağıdaki adımları takip ederek öncelikle hesabınızı açın ardından hesabınızı online olarak anında onaylatabilmeniz için uygulamanız gereken adımlardan da bahsedeceğiz.

https://dashboard.stripe.com/register adresine girin ve Eposta (gmail de olur kurumsal epostanız da olur), ad soyad, ülke olarak United States son olarak bir parola belirleyip hesabı oluşturun.

stripe hesap acma 2022 1 Türkiye'den Stripe Hesabı Açmak

Start butonuna tıklayarak hesabınızı aktif etmek için uygulanması gereken adımlara geçebilirsiniz.

stripe hesap acma 2022 2 Türkiye'den Stripe Hesabı Açmak

Öncelikle mailinize gelen doğrulama linkini tıklayarak e-postanızı doğrulamanız gerekiyor.

stripe hesap acma 2022 4 Türkiye'den Stripe Hesabı Açmak

E-postanızı doğruladıktan sonra dashboard’un üst kısmındaki Activate account linkini tıklayın.

stripe tr hesap Türkiye'den Stripe Hesabı AçmakRegistered Business United states olmalı ardından şirketinizin adresini girin. Type of business kısmına Company, alt kısmından da Single-member LLC seçerek devam edin.

stripe hesap acma 2022 5 Türkiye'den Stripe Hesabı AçmakBu adımda şirket detaylarını girmeniz isteniyor. Tüm bilgileri eksiksiz olarak girin. Ayrıca EIN numaranızı dopru olarak girmeyi unutmayın çünkü IRS’nin veri tabanından otomatik doğrulanıyor.

stripe hesap acma 2022 6 Türkiye'den Stripe Hesabı Açmakİş kategorinizi seçin (Ör, eğitim, eticaret, oyuncak, online kurs vs.) web site adresinizi yazın. Son olarak yaptığınız iş ve ürünleriniz hakkında ingilizce bir açıklayıcı metin girin.

stripe hesap acma 2022 7 Türkiye'den Stripe Hesabı AçmakBu adımda ise şirket sahibinin yani sizin kişisel bilgileriniz isteniyor. Ad soyad, eposta aynısı olabilir, doğrum tarihi, ikamet ettiğiniz ev adresiniz (ABD iş adresiniz değil nerede oturduğunuzu bilmek istiyorlar) TR alan kodlu veya US alan kodlu bir telefon.

Not: Bu kısım önemli çünkü sürekli değişiklik gösterebiliyor. Bazen SSN girmeniz istenirken bazen de ilgili alanda ülke seçimi yapabileceğiniz alan çıkıyor ve TR seçip TC kimlik no gireceğiniz alana ulaşıyorsunuz.

Eğer TR seçim alanı çıkarsa TC numaranızı girin, çıkmaz ve SSN  istenirse şirketinizin EIN numarasının son dört hanesini girin. (Stripe ile yaptığımız konuşmada bunun yapılabileceği doğrulandı ve bu bilgi kendilerinden teyit edildi)

stripe hesap acma 2022 8 Türkiye'den Stripe Hesabı AçmakFulfillment kısmını one day olarak seçin ve devam edin.

stripe hesap acma 2022 9 Türkiye'den Stripe Hesabı AçmakSupport details kısmına ise şirket adınızı, açıklamayı, USA alan kodlu telefon numarasını (USA alan kodlu telefon bu kısım için şart koşuluyor) ve son olarak ABD deki şirketinizin posta adresini yazıp devam edin.

stripe hesap acma 2022 10 Türkiye'den Stripe Hesabı AçmakBanka hesap bilgilerinizi aşağıdaki gösterilen şekilde girin. Mercurybank, Relay veya Wise kurumsal hesaplarınızdan herhangi birinin account , routing bilgilerini girip devam edin.

 

stripe hesap acma 2022 11 Türkiye'den Stripe Hesabı Açmakİki faktörlü oturum açmayı isterseniz SMS, isterseniz Google Authenticator uygulaması üzerinden kurun. Bu adımı atlamayın çünkü son aşamada bunu yapmadan süreci sonlandıramazsınız. İki yöntemden birini uygulayıp devam edin.

stripe hesap acma 2022 13 Türkiye'den Stripe Hesabı AçmakBu seçeneği Not right now seçerek atlayabilirsiniz.

stripe hesap acma 2022 14 Türkiye'den Stripe Hesabı AçmakSon adımda girdiğiniz bilgileri gözden geçirmeniz isteniyor. Son kontrolleri yapıp düzeltmeniz gereken bir alan varsa düzeltin ve  submit butonuna tıklayıp başvuruyu gönderin.

stripe hesap acma 2022 15 Türkiye'den Stripe Hesabı Açmak

Onay Süreci

Başvuruyu gönderdikten yaklaşık 5 – 15 dakika sonra stripe panelinize tekrar giriş yaptığınızda, panelün üst kısmında hesap sahibinin kimlik bilgilerini onaylamanız gerektiği ile ilgili bir uyarı göreceksiniz.

Bu uyarıyı görmüyorsanız biraz bekleyin muhakkak karşınıza çıkacaktır çünkü henüz kimlik bilgilerinizi yüklemediğiniz için bunu yapana dek hesap tam olarak onaylanmıyor.

Onay sürecini başlatmak için Review business owner butonuna tıklayın.

stripe hesap acma 2022 hesap onay 1 Türkiye'den Stripe Hesabı AçmakEn başta yaptığımız açıklamayı hatırlarsanız bazen kimlik bilgilerini girme kısmında ülke seçimi çıkmadığından bahsetmiştik. Eğer o aşamada çıkmazsa şirketinizin EIN numarasını girebiliyordunuz. Şimdi TC kimlik numaranızı doğrulama aşamasındaki bu alana ülkeyi TR seçip girebiilrsiniz.

stripe hesap acma 2022 hesap onay 2 Türkiye'den Stripe Hesabı AçmakKimlik numaranızı girdikten sonra ownership kısmının pending verification statüsünde olduğunu göreceksiniz. Yandaki kalem işaretine tıklayın ve aşağıdaki işlemleri uygulayın.

stripe hesap acma 2022 hesap onay 3 Türkiye'den Stripe Hesabı AçmakUpdate butonuna basın.

stripe hesap acma 2022 hesap onay 4 Türkiye'den Stripe Hesabı AçmakŞimdi ID verification kısmına gelmiş olmanız gerekiyor. Bu kısma kimliğinizin ön ve arka tarafını ayrı ayrı sisteme yüklemeniz istenecek.

stripe hesap acma 2022 hesap onay 5 Türkiye'den Stripe Hesabı AçmakUpload file seçeneğini işaretleyin. İsterseniz bu işlemi bilgisayar veya telefon kamerasından da yapabilirsiniz ama yüksek kaliteli fotoğraflar her zaman daha hızlı onaylanıyor.

stripe hesap acma 2022 hesap onay 6 Türkiye'den Stripe Hesabı AçmakKimliğin ön yüzünü yükleyin

stripe hesap acma 2022 hesap onay 8 Türkiye'den Stripe Hesabı Açmakds

stripe hesap acma 2022 hesap onay 9 Türkiye'den Stripe Hesabı Açmak

Looks good uyarısı çıktıysa fotoğraf kabul edilecek anlamına geliyor. Aynı şekilde arka yüzü de yükleyin.

Yükleme işlemi bittikten sonra pending verification statüsüne geçecek. Bu aşamada bir şey yapmayıp bir süre bekleyin ve sayfayı güncelleyin ardından bu uyarının kalktığını göreceksiniz.

stripe hesap acma 2022 hesap onay 11 Türkiye'den Stripe Hesabı AçmakKimlik onayı da tamamlandıktan sonra stripe dashboard sayfasında artık hesabınızın tamamen onaylandığını göreceksiniz. Bir kaç dakika içinde de artık ödemeleri alabileceğinize dair bir e-posta alacaksınız.

Dashboard kısmında Your account is now active mesajı bu şekilde görünür. Bu aşamadan sonra artık ödemeleri almaya başlayabilirsiniz.

stripe hesap acma 2022 hesap onay 13 Türkiye'den Stripe Hesabı AçmakŞirket ve EIN Onay Durumunu Kontrol Etmek

EIN numaranızın ve şirketinizin onay durumunu kontrol etmek için https://dashboard.stripe.com/settings/taxation adresine gidin.

Bu sayfada vergi bilgilerinizin (EIN) IRS den otomatik doğrulandığını ve hesabın verify edildiğini görebilirsiniz.

stripe hesap acma 2022 hesap onay 12 Türkiye'den Stripe Hesabı AçmakSon Olarak Ne Yapmak Gerek? Stripe Banka Hesabına Ödemeleri Ne Zaman Yapar?

Hesabınız tamamen onaylandıktan sonra artık müşterilerinizden ödemeleri almaya başlayabilirsiniz. İlk ödemeyi aldıktan sonra stripe üzerindeki bakiyenizin bankanıza aktarım süreci otomatik başlamaktadır.

Bu süreçte aslında banka hesabınız stripe tarafından doğrulanmaktadır ve bu süreç yaklaşık 5-7 gün sürecektir.

Banka hesabınız stripe tarafından doğrulandığında banka hesabınıza stripe tarafından para transferi tamamlanmış olacaktır.

Bunsan sonraki süreçte müşterilerinizden stripe ile topladığınız ödemeler varsayılan ayarlarla aynı gün işleme alınıp bir sonraki gün hesabınıza aktarılır. Eğer ödemeleri toplu olarak bankanıza aktarmak isterseniz, bu ayarı yapabilmek için 7 günlük doğrulama sürecinin tamamlanmasını beklemeniz gerekecek.

Ödeme zamanını değiştirmek için https://dashboard.stripe.com/settings/payouts adresine gidip aşağıdaki ayarları yapabilirsiniz.

Otomatik olarak every day yani her gün seçeneği işaretli gelir bunu isterseniz her hafta veya aylık olarak değiştirebilirsiniz.

turiye den stripe hesabi acma Türkiye'den Stripe Hesabı AçmakSonuç

Tüm bu adımları eksiksiz olarak bitirdiğinizde Dünya’nın en çok kullanılan ve en güvenli ödeme çözümü olan Stripe’ a sahip olacaksınız. Adımlar ve süreç uzun görünebilir fakat Stripe ile en doğru, legal ve en güvenilir ödeme alma yöntemi şu an itibari ile bu yöntemdir. Diğer alternatif ve illegal yöntemlerle vaktinizi ve paranızı boşa harcamayın. Sonuç olarak düşük bir başlangıç bütçesi ayırarak, Amerika’ da LLC nizi kurup, yeni girişiminizi ve online işinizi güvenle başlatabileceğiniz bir çözüme sahip oluyorsunuz.

Bu yazıyı puanla
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Ziyaretçi Yorumları ↴

12 Yorum. Yeni Yorum

 • Çok güzel bilgilendirmişsiniz Teşekkürler . Ben ABD’de LLC şirketimi kurdum ve EIN numaramı aldım . skype üzerinden +1 numarada aldıktan sonra başvurumu yapacağım. Merak ettiğim şey banka kısmı . siz Şirketiniz için açılmış bir banka hesabı olabilir Wise kurumsal, Mercurybank veya BankRelay demişsiniz ama ben payooner hesabımı kullanmak istiyorum. Bu mümkünmüdür ?

  Cevapla
  • Evet bu mümkün. Payoneer hesabınızı stripe ile entegre edebilirsiniz. Payoneer cok kullandığımiz bir yontem olmadığı icin yazmadik ama stripe tarafından destekleniyor.

   Cevapla
 • Merhaba,
  Biz sitemize stripe sanal pos eklemek istiyoruz .Nasıl yapabiliriz?

  Cevapla
 • Merhaba. detaylı anlatımınız için teşekkür ederim. Web sitesini shopift ile kuracağım. Dikkat etmem gereken bir ayrıntı varmı. 10 çeşit ürün ekleyeceğim. Ve ayrıca amerikada paypal açılışı için bilgilendirebilirmisiniz

  Cevapla
  • Merhaba,

   Shopify payment kullanamazsınız bunun yerine stripe hesabı açıp ödemeleri stripe ile almanız gerekecek çünkü shopify payments Türkiye ye destek vermiyor ABD şirketiniz olsa bile sizden sosyal güvenlik numarası (SSN) ister bunun dışında ekstra bir şey yok.

   Paypal için bu makale işinizi görecektir : https://startupsole.com/paypal-vps/

   Cevapla
   • Bir sorum daha olacaktı. Ben Avrupa ülkelerine satış yapacağım. Shopify den avrupa ülkesi seçince stripe ödeme yöntemlerine eklenmiyor. Shopify ülkesini amerika yapıp avrupaya ürün satmamda sıkıntı olurmu acaba ?

    Cevapla
 • Merhaba. Amerika da şirket kuruyoruz , ancak ürünümü ve Türkiye’den kargoluyorum . Bu süreçte türk vergi hukuku acisindan ürünun ödemesini almamışım gibi görünüyor. ABD de ise oradan gönderilmeyen bir urunun vergi ödeyip odemeyecegim meçhul . Bununla ilgili bir makale varmidir

  Cevapla
  • Bunu Türkiye’de ki musaviriniz daha iyi bilir neticede ihracat yapiyorsunuz. Dış ticaret deneyimi olan bir müşavir bu konuyu cok rahat çözer çünkü ihracattan farkli yok yapilan işin.

   Cevapla
 • Tesekkurler ayrıntılı anlatım için. Şimdi TC kimlik no zorunlu mu oldu yani, onceden ben EIN numarasıyla USA şirketimle açmıştım diye hatırlıyorum…

  Cevapla
  • Daha önceden açılıp onaylanan hesaplar için birşey yapmaya gerek yok. Yeni hesap açılışlarında geçerli bir islem.

   Eger yeni hesap açarken kimlik no girmek için bir alan cikmiyor ve ssn alani çıkıyorsa (Ssn girmeniz istenen alana EIN girip bu adimi geçin) kimlik onay aşamasında zaten çıkıyor. Girildiğinde de herhangi bir sorun olmadan onaylanıyor hesap.

   Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Müşteri Yorumları

Startupsole
5.0
Based on 22 reviews
powered by Google
Orhan Kurtulan
Orhan Kurtulan
18:00 30 Nov 21
Kendilerine çok teşekkür ediyorum. Bilgi ve tecrübelerini aktardıkları web sitelerinde eşsiz bilgiler öğrendim ve... kendileri ile iletişime geçtikten sonra da her türlü desteği verdiler.Devamını Oku
Resul Pakır
Resul Pakır
05:22 04 Nov 21
Çok ilgili bir şirket, tüm çalışanlara ayrı ayrı teşekkür ederim, süreci çok hızlı bitirdiler.
Burak özgün
Burak özgün
18:05 03 Nov 21
USA'da şirket kurma işlemlerine başladığımız ilk günden kuruluş işlemlerinin tamamlandığı son güne kadar gösterdikleri... ilgi ve alakadan dolayı Startupsole ekibine çok teşekkür ederim.24/7 ulaşabileceğiniz, sorduğunuz istisnasız her soruya cevap bulabileceğiniz ve yardımlarına başvurup sonucu gördükten sonra kesinlikle memnun kalacağınız bir ekip Startupsole.Emeğiniz ve özenli çalışmanızdan dolayı tekrar çok teşekkürler ederim.Devamını Oku
Ferhat Ozal
Ferhat Ozal
20:27 01 Nov 21
Şirket kurma işlemlerini çok basitleştiren bir şirket. Amerika'da şirket kurma gibi bir planınız varsa gönül rahatlığı... ile Startupsole ekibiyle çalışabilirsiniz.Devamını Oku
TOLGA DURUKAN
TOLGA DURUKAN
15:51 17 Oct 21
Bu kadar değerli bilgiyi, bu kadar güzel açıklayıp bizlere yardımcı olduğunuz için sizlere teşekkürü bir borç biliyorum.
Pınar Yükselci
Pınar Yükselci
07:06 12 Oct 21
Startupsole dan aldığım hizmetten çok memnun kaldım. Amerika da şirket kurulumu işlemim sorunsuz ve hızlı şekilde... gerçekleşti. Bu süreçte her zaman ve çok hızlı sorularımı cevapladılar ve yardımcı oldular.TeşekkürlerDevamını Oku
Mertcan Öz
Mertcan Öz
10:42 26 Aug 21
Ellerinden gelen herşeyi yapmaya çalışarak sizi yönlendiren günün her saatinde size destek olan kaliteli ve bilgili... insanlar.. yardımları ve destekleri için birkez daha buradan çok teşekkür ederim.Devamını Oku
Batuhan Şengür
Batuhan Şengür
13:22 20 Aug 21
SoleStartup Ekibine ve Özellikle Muhammet Bey'e desteklerinden dolayı çok teşekkür ederim. SoleStartup yayınladığı... bilgiler ve Muhammet Bey'in desteği sayesinde Şirketimizi çok uygun fiyatlara kurduk ve Amerika'da aktif olarak hizmet veriyoruz. Aylardır Amerika'da şirket kurulumu ve diğer süreçleri araştırıyordum. Taki SoleStartup 'a rastlayıncaya kadar. İddia ediyorum İnternet üzerinde ki en açıklayıcı ve doğru bilgiler bu sitede.Buradan da tekrar tekrar teşekkür ederim.Başarılarınızın devamını dilerim.Devamını Oku
Diğer Değerlendirmeler
js_loader

Yenilikleri Kaçırmayın!

E-Postanızı bırakarak bloga abone olun. Böylece yeni yazıları kaçırmadan takip edebilirsiniz.

Menü

39$'a LLC KURULUMU BAŞLATIN

Northwest ile LLC Kampanyasından Faydalanın