Wise Kurumsal Hesap Açmak (Adım Adım Rehber)

Bu makalede Wise Kurumsal (eski adıyla transferwise) hesap açma sürecini, en ince ayrıntısına kadar adım adım detaylandıracağız. Wise Kurumsal web sitesini incelemek için bu bağlantıya tıklayın, bu referans linki ile Wise kurumsal hesabı açarsanız, ilk transferinizi ücretsiz gerçekleştirebilirsiniz.

Wise Kurumsal Hakkında Kısa Bilgi

wise kurumsal hesap acma Wise Kurumsal Hesap Açmak (Adım Adım Rehber)Bilindiği gibi Wise kurumsal sayesinde Stripe ve Amazon gibi platformlardan tamamen legal bir biçimde ödeme alınabiliyor. Ayrıca Wise sayesinde bir çok ülkeye (Türkiye dahil) çok uygun fiyata, hemen hemen her para biriminde para alıp gönderme avantajına sahip olunabiliyor.

Wise’ın Amazon iş birliğini anlattığı bu blog yazısını ayrıca inceleyiniz.

Wise ile ilgili daha bir çok avantaj var fakat yurt dışında bir şirketiniz varsa ve yurt dışında ticaret yapıyorsanız, Wise kurumsal size çok fazla avantaj sağlar. Bireysel hesaplardan yapılan işlemler Wise ile bazı durumlarda kısıtlı olabiliyor fakat Wise kurumsal ile bütün bu limitleri ortadan kaldırabilir, hesabınız onaylandığında çok kullanışlı bir Global dijital banka hesabına sahip olabilirsiniz.

Önemli Not: Wise business hesabı açarken kayıt formuna web site linkini (eğer web siteniz varsa) girmeyin ve o kısmı boş bırakın. Bazı iş tiplerini desteklemedikleri için web siteniz o tipte bir işi kapsıyorsa muhtemelen hesabınızı reddederler.

Wise Kurumsal Hesap İçin Gerekenler

Wise kurumsal hesap açabilmeniz için aşağıdaki gereksinimlere ihtiyacınız olacak;

 • Amerika’da bir LLC şirket (Buradaki rehber sayesinde uygun fiyata bir LLC şirket kurabilirsiniz)
 • LLC şirketiniz için bir EIN (Şirket kurulduktan sonra ücretsiz EIN alabileceğiniz adım adım bir rehber)
 • TR alan kodlu bir telefon (Cep tel no.)
 • Kimlik veya Pasaport fotoğrafı

Yukarıdaki gereksinimleri sağladıktan sonra artık sapasağlam bir Wise kurumsal hesabı açabilirsiniz. Hesabınızı açtıktan sonra yaklaşık 1-2 iş günü içinde onaylanır ve dünyanın her yerine para alıp gönderebilirsiniz.

Daha fazla detaya girmeden yukarıdaki gereksinimleri tamamladığınızı var sayarak, Wise kurumsal hesap açılış adımlarını uygulamalı olarak gerçekleştirelim.

Wise Kurumsal Hesap Açmak

İlk olarak hesap açmak için bu linkten Wise.com sitesini görüntüleyin. Ardından aktif kullandığınız bir e-posta adresini ilgili alana girip devam kayıt işlemine devam edin.

wise business hesap acma Wise Kurumsal Hesap Açmak (Adım Adım Rehber)

Hesap türü olarak Kurumsal Hesap seçin.

wise business hesap acma 2 Wise Kurumsal Hesap Açmak (Adım Adım Rehber)

Bu adımda şirketinizin bulunduğu ülkeyi seçin. LLC şirket Amerika’da olduğu için kayıtlı ülke olarak Amerika Birleşik Devletleri’ni seçin ve devam et butonuna tıklayın

wise business hesap acma 3 Wise Kurumsal Hesap Açmak (Adım Adım Rehber)Bu adımda telefon numaranızı doğrulamanız isteniyor. TR alan kodlu telefonunuzu girip (ABD telefonuna gerek yok) doğrulama kodu gönderin. Cep telefonunuza gelen doğrulama kodunu ilgili alana girip bu adımı tamamlayın.

wise business hesap acma 4 Wise Kurumsal Hesap Açmak (Adım Adım Rehber)

Bu adımda hesabınız için güçlü bir şifre tanımlayın ve devam et butonuna tıklayın.

wise business hesap acma 5 Wise Kurumsal Hesap Açmak (Adım Adım Rehber)

Artık işletmeniz hakkında bilgileri girmeye başlayabilirsiniz. Aşağıdaki adımdaki gibi devam et butonunu tıklayın.

wise business hesap acma 6 Wise Kurumsal Hesap Açmak (Adım Adım Rehber)

Şirketinizin kurulu olduğu ülkeyi (Amerika) seçin, Şirket adını evraklarda geçtiği gibi girin, şirket tipini LLC olarak seçin ve 9 haneli şirket EIN numarasını en alt kısma girip onayla butonuna tıklayın.

wise kurumsal hesap acmak 2 Wise Kurumsal Hesap Açmak (Adım Adım Rehber)

Aşağıdaki adımda ise Amerika’daki şirketinizin iş posta adresini girmeniz isteniyor. Şirket adresinizi girip onayla butonuna tıklayın.

wise business hesap acma 8 Wise Kurumsal Hesap Açmak (Adım Adım Rehber)

İş adresinizi doğrulamanız isteniyor. Adresinizi seçip onayla butonuna tıklayın ve devam edin.

wise business hesap acma 9 Wise Kurumsal Hesap Açmak (Adım Adım Rehber)

Bu adımda ise kişisel bilgilerinizi girmeniz isteniyor. Kimlik belgenizde olduğu gibi bilgilerinizi ilgili alanlara girin ve Türkiye ikamet adresinizi ilgili adres alanına yazıp devam edin.

wise business hesap acma 10 Wise Kurumsal Hesap Açmak (Adım Adım Rehber)

Wise kurumsal hesabın tüm avantajlarından faydalanabilmeniz için ücretli plan seçin. Eğer Amazon ve stripe gibi platformlardan kesintisiz olarak ödeme almak istiyorsanız 31$ lık planı seçin. Bu aşamada kredi kartınız ile 31$ ödeme yapabilirsiniz.

Not: Maliyetten kaçınarak ücretsiz hesap seçeneğini seçmeyin bu ödemeyi bir kez yapacaksınız ve bu sayede tüm platformlardan onlarca para birimi ile hesap açabileceksiniz.

wise business hesap acma 11 Wise Kurumsal Hesap Açmak (Adım Adım Rehber)

Ücretli planı seçtikten sonra başlangıçta kullanacağınız para birimlerini seçebilirsiniz. Başlangıç için EUR, USD,CAD, GBP gibi para birimlerini seçmenizi öneririz. Hesap açıldıktan sonra daha fazlasını da ekleme şansınız var şimdilik bu kadarını eklemeniz yeterli olacaktır.

wise business hesap acma 12 Wise Kurumsal Hesap Açmak (Adım Adım Rehber)

Bu adımda (yukarıdaki gibi gerekli para birimlerini seçtikten sonra) kredi kartı ile ödeme seçeneğini işaretleyip 31$ ödemeyi tamamlayın.

wise business hesap acma 13 Wise Kurumsal Hesap Açmak (Adım Adım Rehber)

Ödemeyi tamamladıktan sonra Wise hesap paneliniz açılacaktır. Kimlik bilgilerinizi doğrulamak için panel ana sayfasındaki “Doğrulamayı tamamlayın” butonuna tıklayın ve bir sonraki aşamaya geçin.

wise business hesap acma 14 Wise Kurumsal Hesap Açmak (Adım Adım Rehber)

Şirketiniz sahiplik yüzdesini seçin. Tek sahipli bir LLC ise (genelde böyle olur) ben tek sahibiyim seçeneğini işaretleyip sonraki adıma geçin.

wise business hesap acma 15 Wise Kurumsal Hesap Açmak (Adım Adım Rehber)

Bu adımda sahiplik doğrulaması için şirket sahibinin yani sizin kimlik bilgilerini doğru bir şekilde girip devam et butonuna tıklayın.

wise business hesap acma 16 Wise Kurumsal Hesap Açmak (Adım Adım Rehber)

Alt kısımdaki ABD vatandaşı değilim seçeneğini işaretleyerek devam edin. Bu alana sahte SSN ITIN vs girmeye çalışmayın çünkü vatandaşlık ülkeniz isteniyor doğru bilgileri girmenize izin verildiği için alttaki seçeneği seçmek önem arz ediyor.

wise business hesap acma 17 Wise Kurumsal Hesap Açmak (Adım Adım Rehber)

Devam et butonuna tıklayın

wise business hesap acma 18 Wise Kurumsal Hesap Açmak (Adım Adım Rehber)

Aşağıdaki adımda sizden kimlik belgenizin fotoğrafını yüklemeniz isteniyor. Eğer kimlik kartınızı yükleyecekseniz ön ve arka kısmını ayrı ayrı ilgili alana yükleyin. Pasaport yükleyecekseniz, in yüzü kısmına pasaportun ilk sayfasını yüklemeniz yeterlidir.

wise business hesap acma 19 Wise Kurumsal Hesap Açmak (Adım Adım Rehber)Bu örnek hesapta pasaport ile doğrulama yapıldığı için aşağıdaki ekran görüntüsünde pasaport yükleme sonucunu göreceksiniz. Eğer kimlik yüklüyorsanız daha önce de belirttiğimiz gibi kimliğin ön ve arka yüzünü ayrı ayrı yüklemek gerekiyor.

Kimlik belgesini yükledikten sonra devam et butonuna tıklayın.

wise business hesap acma 20 Wise Kurumsal Hesap Açmak (Adım Adım Rehber)

Kimlik doğrulama kısmı bu şekilde tamamlanmış oluyor. Bir -iki iş günü içinde kimliğiniz doğrulanacak ve size hesabınızın tamamen aktif olduğunu bildiren bir e-posta gönderilecektir. Bazen hafta içi başvurularda aynı gün veya ertesi gün hesaplar onaylanıyor.

wise business hesap acma 21 Wise Kurumsal Hesap Açmak (Adım Adım Rehber)Doğrulama süreci hakkında bilgi veren bu sayfa ile karşılaşırsınız. Doğrulama yapılırken bir kaç gün beklemek gerekiyor bazen aynı gün bile onaylanabiliyor.

wise business hesap acma 22 Wise Kurumsal Hesap Açmak (Adım Adım Rehber)

Doğrulama e-postası geldikten sonra artık Wise kurumsal hesabınızı kullanmaya başlayabilirsiniz.

Bu rehberdeki adımları doğru ve sırasıyla uyguladığınızda doğrulanmış bir Wise kurumsal hesabına sahip olacaksınız.

İlginizi Çekebilir ↴

Ziyaretçi Yorumları ↴

81 Yorum. Yeni Yorum

 • Mustafa
  6 Nisan 2024

  1)WİSE hesabında türkiye satışı yaparken tl olarak ödeme alabilir miyim
  2)Amerika LLC şirketiyle hesap wise ve stripe için açarken vpn ya da kendimi gizlemem gerekir mi
  3)türkiyede şatış yaparken bilmediğim başka bir sorun yaşar mıyım wise için teşekkürler

  Cevapla
  • Nazmi Özer
   6 Nisan 2024

   1. Hayır sadece uluslararası transferle dolar alabilirsiniz.
   2. Gerek yok

   Cevapla
 • Merhaba,
  Yurtdışına tasarım işi yapıyorum.
  Bir müşterim “bank certified cheque” ile ödeme yapmak istiyor. Bunu email olarak göndereceğim sen mobil bankacılık üzerinden alabilirisn diyor.

  Benim Garanti Bankası-Türkiye , Wise işletme hesabı ve şahsi Paypal hesabım var.
  Bunlardan biri ile tahsil edebilir miyim? Konu hakkında bilgisi olan var mı?
  Acil lazım. Teşekkürler.

  Cevapla
 • wise business açıp 31$ ödüyoruz. Bu bakiye içeride kalıyor demişsiniz. Biz bu 31 $ kullanabiliyor muyuz ?

  Cevapla
  • Nazmi Özer
   27 Mart 2024

   Kullanılamıyor yil sonu vergi beyani verirken masraf olarak yazabilirsiniz

   Cevapla
 • Serdar K.
  21 Şubat 2024

  Merhaba,
  Wise hesabı aktif hale geldi. Ödeme yapılan 31 usd 1 defaya mahsus işlem ücretimi yoksa bu kestiği ücreti geri mi yollacak tekrar ?
  tşkler

  Cevapla
 • Serdar K.
  15 Şubat 2024

  Nazmi bey, wise sanırım papara sanal kart kabul etmiyor script hatası veriyor Daha önce sorun yaşayan oldunu ? Saygılar

  Cevapla
  • Nazmi Özer
   15 Şubat 2024

   Kendi politikaları gereği Ön ödemeli kartlari kabul etmeyenilirler isterseniz bir deatek talebi olusturup kendilerine sormak daha doğru olabilir

   Cevapla
 • Merhaba,
  Türkiyede ikamet ediyorum ve USA dışında bir ülkeye yazılım hizmeti vermeye başlayacağım, burada belirtilen eyaletlerden birisinde LLC kurarsam vergilendirmem nasıl olur? tıpkı e-ticaret yapan şirketler gibi mi değerlendirilir? Şirket üzerinden sözleşme ve her ay invoice talep ediliyor.

  Cevapla
  • Nazmi Özer
   7 Eylül 2023

   Merhaba,
   Evet yazilim sirketleri de eticaret isi gibi siniflaniyor. New mexico eyaletinde kurulum yapin yillik rapor ve eyalet harci olmayan anonimlik olan bir eyalet.

   Blogumuzda yabancı LLC ler icin vergilendirme makalesi var onu baştan sona okuyun muhtemelen tüm sorularınıza yanit bulursunuz

   Cevapla
 • Merhabalar Nazmi Bey, Umarım iyisinizdir.

  ABD’de C-corp bir şirketimiz var. Yapmak istediğimiz durum ise şu;

  Türkiye’de Facebook veya Google üzerinden reklam yaptığımızda bu şirketlerin Türkiye’de hizmetleri olmadıkları için ciddi bir KDV – 2 yükü ile karşılaşıyoruz.

  Bu sorunu çözmek için ABD’de C-corp şirket kurduk ve amacımız ABD banka hesabı ile o ay harcayacağımız 1000$’lık bir pazarlama bütçesi ise Türkiyedeki hesaptan ABD hesabına ayın başında bu 1000$’ı atmak ve o ay o rakamı harcayarak bu KDV-2 yükünden kaçınmak bu süreçte bize banka hesabı olarak Google veya Facebook’a yükleyebileceğimiz zamanı geldiğinde oradan otomatik çekimler yapacak ve limit yolladığımızda ise oradaki hesaptan çekmeye devam edecek bir banka(debit) karta ihtiyacımız var.

  Bu sorunu Wise Kurumsal çözüyor mu acaba yoksa Mercury üzerinden mi yapmalıyız?

  Ya da harici bir öneriniz var ise seve seve dinlemek isteriz.

  Sevgiler
  Hasan

  Cevapla
  • Nazmi Özer
   16 Ağustos 2023

   MErhabalar,

   Pasaportunuz ve Mercurybank ın politikalarına uyumlu bir web siteniz varsa projenizi mercurybank a sunabilirsiniz. Hesabınız onaylanır onaylanmaz size bir debit kart sağlarlar.
   Wise kurumsal ile de bunu yapabilirsiniz hesap onaylandıktan bir süre sonra size sanal kartlar sağlarlar bu kartlarla reklam vs ödemelerinizi yapabilirsiniz

   Cevapla
 • Kadir Cebel
  30 Haziran 2023

  Merhabalar,
  ingiltere’de kurduğum e-ticaret şirketi için wise; “Gelir belgesi. Örneğin, son 6 aya ait banka hesap dökümleri, faturalar, hizmet sözleşmeleri veya son 12 aya ait yıllık ekstreler.” şu tarz belgeler istiyor. Şirket yeni kurulduğu için biz bu aşamada ne yüklemeliyiz?

  Teşekkürler,

  Cevapla
  • Nazmi Özer
   30 Haziran 2023

   Merhaba,

   Wise Amerikan şirketleri icin sadece kimlik ile hesap onaylıyor. İngiltere sirketleri hakkinda bilgimiz yok isterseniz sirket kurduğunuz firmadan destek alin

   Cevapla
   • Kadir Cebel
    30 Haziran 2023

    Tamamdır teşekkürler, biraz önce wise’dan mesaj geldi onlara da aynı soruyu 2. defa yönelttim. Peki şöyle bir sorum olacak; business hesap olarak payoneer hesabı açtım birkaç gün önce ve onaylandı. Wise ve payooner business hesapları arasındaki tek fark transfer yapmak istediğimizde kesilen ücretler midir? yani wise kurumsal hesabı yerine payoneer kurumsal hesabı kullanmamız bir fark yaratıyor mudur?

    Cevapla
    • Nazmi Özer
     30 Haziran 2023

     Wise da 120 den fazla para birimi arasinda saniyeler icinde çeviri yapılabiliyor. Payoneer de bu durum yok ayrıca Payoneer komisyonlari oldukça yüksek ve kişisel hesaplardan kendi hesabınıza para alamazsiniz sadece şirketlerden ödeme alabilirsiniz. Wise da böyle bir limit yok

     Cevapla
  • Merhaba sorunu çözebildiniz mi çünkü aynı problem bende de var

   Cevapla
 • Merhaba, wise kurumsal hesap için de 30 ağustostan sonra ödeme almayı, para çekmeyi durduracak mı?

  Cevapla
 • Merhabalar, Mercury Bank için de Wise için de LLC olarak açılmış şirketler hakkında bilgi vermişsiniz. Şirketimizi C-Corp olarak açmamız halinde bu bankaları kullanabilme ihtimalimiz var mı? Çok teşekkürler

  Cevapla
  • Nazmi Özer
   9 Haziran 2023

   Merhaba,
   Corp sirketlerle de hesap acilabiliyor en sik kullanılan sirket tipi LLC olduğu icin anlatımlar bu sekilde. Hesap acarken sirket tipi olarak LLC yerine Corp seçmeniz yeterli olacaktır.

   Cevapla
 • Merhaba daha önce konuştuğumuzda wise işletme hesabından dolar olan paramızı Türkiye’ye dolar olarak aktarabileceğimizi söylemiştiniz. Fakat ben wise ile konuştuğum zaman dolar olarak alamayacağımı söyledi. Dolar olarak alsaydım varlık barışından faydalanabilirdim. Wise mı yanlış bilgi verdi yoksa dolar olarak aktarmanın bir yolu var mı?

  Cevapla
  • Nazmi Özer
   26 Mayıs 2023

   Dolar olarak alabilirsiniz USd to USD ile gönderim destekliyor olmalı tabi yeni bir politika değişikliği yapmadılarsa . Varlık barışından faydalanabilmeniz için illaki dolar olarak bakiye aktarmanız gerekmiyor böyle bir şart yok yurt dışındaki miktarı o günkü kurdan TL olarak ta gönderebilir ve faydalanabilirsiniz. Gib web sitesinde bununla ilgili videolar bulunuyor ayrıca gelir idaresini arayarak destek te alabilirsiniz.

   Cevapla
 • Hocam Merhaba, sayenizde şirketimi kurup EIN numaramı almıştım, şimdi de wise hesabımı onaylandı. Başvuruyu az önce yaptım ve 1 saat geçmeden onaylandı maili aldım. Size ne kadar teşekkür etsem azdır. Siteniz, açıklamalarınız, yorumlara verilen özverili cevaplar, gerçekten çok başarılı ve faydalı bir iş yapıyorsunuz. Eğer sizinle tanışmamış olsaydım ya olduğum yerde kara kara düşünüyor nasıl yapabilirim diye günlerce hiç bir faydası olmayan kaynakları okumakla vakit geçirecektim, ya da çok az bilgileriyle insanları yüksek ücretlerle mağdur eden insanlara muhtaç kalacaktım. Keşke çok daha önce tanışmış olsaydık, inanması zor ama 2 senedir bunları yapmaya çalışıyorum ve nasıl sizle karşılaşmamışım hala şaşırıyorum. Sizle tanıştım ve 1 ay içerisinde her şeyi sizin yönlendirmelerinizle sorunsuz ve kolay bir şekilde başardım.

  Uzun bir mesaj oldu ama tekrar teşekkür etmek istedim.

  Şimdi sırada ilk sırada paypal hesabı almak var, daha sonra da etsy de mağaza açıp mağaza linki referansıyla mercurybank hesabı almak ve sonrada stripe hesabı almak.

  Bu arada hocam şunu merak ediyorum; paypal konu içeriğini okumuştum, ITIN olmadan yardım talebi ile başvurumuzu sorunsuz bir şekilde onaylatabileceğimizi söylemiştiniz ama bu wise konu başlıklı içerikte soru bölümünde bir arkadaşa güncel tarihle cevap olarak artık paypal bir süre sonra artık ITIN isteyebiliyor demişsiniz. ITIN alıp mı paypal başvurusu yapmalıyım yoksa ileride sorun olursa ITIN alsak paypal hesabımızla ilgili bir sorun olur mu ?

  Cevapla
  • Nazmi Özer
   27 Nisan 2023

   Merhaba Ahmet bey motive edici yorumunuz için cok teşekkürler. İşinizi kurma aşamasında size faydali olabildiysek ne mutlu bizlere. Geçte olsa doğru bilgiye ulaşmanız çok degerli. Yeni işinizde başarılar dileriz.

   Paypal Türkiye konusunda oldukca hassas davranıyor sirket üzerinden hesap açılsa dahi büyük ölçüde ssn veya itin nunarasi girmeyi sart koşmaya başladı. Itin numarası girerken destek talebinde bulunmak dahi gerekebiliyor.

   Ayrica 600 dolar cirodan sonra paypal, irs e sizi raporlar ve 1099 k alirsiniz ve geliri vergilendirmeniz gerekir. Stripe bu konuda daha makul diyebiliriz.
   Itin olmadan hesap onaylansa dahi bir kac checkout sonrasinda hesapplarin askiya alındığını da gördük.

   Bu sebeple bu kadar kritik olan ödeme aracı konusunda işi riske atmamakta fayda var. İmkanınız varsa itin nunarasi ile hesap onaylatmaya çalışın yoksa yerinizde olsam sadece stripe ile devam ederdim. Çünkü belirli bir süre sonra muhtemelen hesap askiya alinacak ve icerideki bakiye beklemeye alınacaktır.

   Çoğu platformda paypal in satışları cok fazla olumsuz etkilediginden bahsedilse de sahsen ben buna pek inanmıyorum çünkü bir alıcı satin almak istediği bir urun veya huzmeti alacaksa, paypal veya stripe kısmına takilmadan zaten alir. Bunun bir ölçümü de yok sadece paypalin etkili olacağı düşünülüyor.

   Ozetle, eger riskli bir odeme sistemi ile eticaret yapilacaksa buna gerek olmadigini düşünüyorum bunun yerine çalışan ve güvenilir bir sistemle yola devam etmek en doğrusu olacaktir.

   Cevapla
   • Tekrar merhaba hocam. Peki diyelim ki ITIN numaramızı da aldık ve Türk vatandaşıyız ve Türkiye’de yaşıyoruz, Amerika’da LLC şirketimiz ve EIN numaramız da var, yani her şey tamam. Paypal böyle bir durum karşısında hesabımızı onaylar değil mi, herhangi bir sorun yaşar mıyız?

    Cevapla
    • Nazmi Özer
     27 Nisan 2023

     Gebellikle manuel olarak ticket acarak hesapları onaylıyor bir cok takipçimiz hesaplarini sorunsuz kullanıyor fakat gelecekte ne gibi tepki vereceklerini kestirmek tabikide oldukca zor.

     Cevapla
 • Merhabalar
  Abd`de bulunan şirketime kurumsal olarak başvuru yaptım.
  ikamet olarak kişisel bilgilerimde Türkiye adresimi girdim.
  Hesap onaylanırsa Paypal üzerinden kullanabilirmiyim?
  Mercurybank hesabımı onaylamadı wise üzeriden açtım.
  Teşekkürler.

  Cevapla
  • Nazmi Özer
   23 Nisan 2023

   Merhaba, biraz daha açıklar mısınız? Abd deki şirketinize kurumsal başvuru yapmak tam olarak nedir?

   Cevapla
   • Merhabalar
    Yani verdiğiniz limkten bir işletme hesabı açtım yönergelerde belirttiğiniz gibi abd seçip Amerikadaki adres bilgilerimi girdim.
    31 usd ödememi yaptım.
    Kişisel bilgilerde ise Türkiye adresimi girdim.
    Hesabım onaylanırsa onaylanan hesabı paypal`da kullanabilirmiyim.
    Teşekkürker.

    Cevapla
    • Nazmi Özer
     24 Nisan 2023

     Şirketinizin kurup evraklarinizi size teslim ederler ve bu aşamada size bir abd iş adresi ucretsiz tanimlarlar. Turkiye ikamet adresiniz iletisim amaclidir Tr adresinizi hesap acarken kullanmayın size verilecek olan sirket kurulum belgelerindeki adresi kullanin. Paypal hesabınızi onaylatmak icin ticket destegi almaya calisin ama artik itin numarasi olmadan paypal hesaplari belirli bir sure sonra kisitlanabiliyor. Paypal makalemize bir göz atabilirsiniz

     Cevapla
  • Merhaba wise ile hesap açınca sanal kart olusturup Amerika’daki toptancılar dan alışveriş yapabiliyor muyuz.bu hizmeti sonlandırdı diye duymuştum ama 2023 te eğer öyleyse hesap açmak çok anlamsız oluyor

   Cevapla
   • Nazmi Özer
    25 Mart 2024

    Hala kart alanlar var şansınızı deneyin istersenız bazı hesaplarda panelde kart siparişi ektif oluyor bazen olmuyor Wise buna net bir cevap vermedi maalesef

    Cevapla
 • ZAFER YILDIZ
  5 Mart 2023

  Merhaba,
  Amazon amaçlı açılan LLC şirket için mercury ve wise aynı zamanda açmak mantıklı mı sizce. Sadece bir tanesi olsa yeterli olur mu?

  Cevapla
  • muhammet
   5 Mart 2023

   Eğer imkanınız varsa her iki platformdan da hesap açın elinizde bulunması sizin için bir eksi değil. Hatta Payoneer business hesabı da açılabilir alternatif olarak fakat bu seçenekler arasında en makul olanı komisyon oranları sebebiyle Mercurybank diyebiliriz.

   Bu arada Mercurybank hesabı açmadan önce kesinlikle aktif bir amazon mağazası veya ciddi bir e-ticaret sitesi sunmakta fayda var aksi durumda reddedilme ihtimali yüksektir. Çünkü Mercurybank’ın onay mekanizması bir proje sunmayı gerektiriyor bu proje bir Amazon mağazası da olabilir bir web sitesi de. Bu durum, müşterilerimiz için yaptığımız başvurular sonucunda yaşadığımız tecrübelerle sabitlendi.

   Mercurybank hesabı açmadan önce aşağıdaki checklisti gözden geçirmenizi ve tüm maddeleri yerine getirmenizi öneririz. Bu maddeler onayınızı hızlandırır, hatta reddedilmenizi büyük ölçüde engeller;

   1. Web sitesi ile başvuru yapılırken giriş sayfası ingilizce olmalı
   2. ABD dışına hizmet verildiği konusunda ilk aşamada herhangi bir ibare, banner, başlık olmamalıdır.
   3. Site içinde ürünler veya hizmetler açıkça listelenmiş olmalı
   4. Hakkında | Kullanım Şartları | Gizlilik | İletişim sayfaları tamamlanmış olmalı
   5. Şirket sahibine ait aktif bir linkedin veya sosyal medya hesabı onayı hızlandırabiliyor
   6. Başvurduğunuz web sitesinin sahibi şirket sahibi adıyla aynı olmalı. Nadiren de olsa domain sahipliğini doğrulamak gerekebiliyor
   7. Pasaport onayı yüz tarama sistemi ile mobil cihazlara gönderilen link ile banka tarafından yapılıyor. Pasaportu yüz taraması aşamasında sisteme okutun. Işık alan bir yerde yaparsanız kolay onaylanır
   8. Amazon mağazası ile başvuru yapılırken mağazanın aktif olması ve içeriğinde ürünler olması çok önemli. Başvuru aşamasında satılacak ürünler ile ilgili bir kaç satır detaylı açıklama yazmakta fayda var.

   Bu maddeler defalarca hesap açtıktan sonra yaşadığımız deneyimler sonucu ortaya çıktı. Bu kadar değerli bilgileri hiç bir yerde bulamazsınız.
   Lütfen dikkate alın.

   Umarım faydalı olmuştur

   Cevapla
   • Zafer Yıldız
    5 Mart 2023

    Çok teşekkür ederim. Çok bilgilendirici bir açıklama olmuş. Elinize emeğinize sağlık.

    Cevapla
 • Daha önce soruldu mu bilmiyorum. Mevcut wise kişisel hesabım var. LLC açtım. Wise kurumsal için yeni hesap mı açmam gerekir yoksa kişisel hesabımı sorunsuz (daha sonra mükerrer kullanıcı kimliğinden dolayı banlanmayacak şekilde) wise kurumsala çevirebilir miyim? Teşekkürler.

  Cevapla
  • Nazmi Özer
   23 Şubat 2023

   Kişisel hesabınızla Wise’a oturum açtıktan sonra sağ üst kısımdan yeni işletme hesabı aç menüsünü kullanarak iş konumunuzu ABD seçin ve işletme hesabı açmaya başlayın.

   Kişisel hesaplar olduğu gibi aktif kalıyor ve şirket için yeni hesap açılıyor. Bireysel hesaplar şirket hesabına dönüştürülemiyor çünkü şirketinizin EIN numarası ile tümüyle yeni bakiyeler açılıyor sizin için.

   Cevapla
 • Avrupa şirketimiz üzerinden kurumsal wise hesabı açabiliyor muyuz? İllaki ABD şirket mi olamamız gerekiyor

  Cevapla
  • Nazmi Özer
   14 Ocak 2023

   Businesses hesap açarken şirket ulkesini şirketiniz bulundugu konumu seçerek açabilirsiniz. Sadece abd için değil her ulkeyi destekler

   Cevapla
 • Merhaba,
  Yurtdısı bır fırma ıle yazılım anlasması yaptım Bana fırma kurmam gerektıgını , fatura kesıldıgınde odeme yapacaklarını soyledıler. Muhasebecı ıle konusunca vergı oranı yuzde 50 cıvarı olucagını soyledı. Bu vergı oranı ıle yaptıgım ıse karsılık kazancım cok anlamlı degıl.Fırma parayı kısısel hesaba gondermıyecegını yanlızca kurumsal hesaba havale yapacagını soyledı.Wısedan kurumsal hesap acarsam ( Amerıka LLC degıl normal TR LTD) yurtdısından fırma adına gelen parayı , Turkıye sahsı hesabıma aktarabılırmıyım?

  Cevapla
  • Nazmi Özer
   16 Aralık 2022

   Bu şartlarda bir LLC şirket kurarak devam eden varlik barışından faydalanarak paranizi %1 ila 3 oraninda vergi ödeyerek ulkenize getirebilirsiniz.

   Abd de ise %8 -10 civari gelir vergisi ödersiniz (cironuza göre değişebilir) muhtemelen bu sekilde daha avantajli olur sizin icin.

   Cevapla
 • Burak Bilgi
  8 Aralık 2022

  Burada bahsedildiği şekilde LLC şirketim üzerinden hesap oluşturdum. 31 usd üyelik ücretini ödeyemeden hesabım kapatıldı. Hiçbir açıklama yok. İtiraz yolu var deniyor fakat o da kapanmış.

  Cevapla
  • Nazmi Özer
   8 Aralık 2022

   Bu tip durumlarda genellikle daha önceden sorunlu veya illegal olarak filtreye giren aynı kişi, mail veya telefon adına açılan hesaplar sebebiyle ilk aşamada askıya alma sorunu oluşabiliyor.

   Bu arada dip not olarak belirtmek gerekiyor. Wise business hesabı açarken opsiyonel kısma bir web sitesi girilmesi muhtemel açılış sorunları ortaya çıkartabiliyor.

   Takipçilerimiz ve mevcut müşterilerimiz için yüksek sayılarda Wise hesap açılış hizmeti verdik bir veya iki kez bu tip bir sorun yaşadık sebebi ise daha önce aynı kişi, telefon veya e-posta ile açılan hesapların Wise tarafından askıya aldığı hesaplar olduğunu öğrendik.

   İsterseniz çözüm için desteğe başvurun eğer daha önce wise kullanmadıysanız ve ilişkilendirme de yoksa muhtemelen hesabınızı açarlar ama geçmişte herhangi bir sorun yaşadıysanız açılmama ihtimali de var. Bu aşamada mercurybank alternatifini değerlendirebilirsiniz.

   Cevapla
   • Burak Bilgi
    8 Aralık 2022

    Mail adresi (Firma mail adresi) ve telefon numarasıyla ilk defa üyelik oluşturdum.
    Opsiyonel kısma web sitemi yazmıştım.
    Sadece 31 usd ödeme yapmak istediğimde kredi kartımla 1-2 deneme yaptım banka reddetti. Banka çekim işleminin “bahis veya kumar işlemi” olarak gözüktüğünü söylediler ve kabul etmediler. Sonrasında hesabım kapandı.
    Şu an itiraz etmeye çalışıyorum fakat “Durumunuzu inceledikten sonra hesabınızı kapalı tutmaya karar verdik” uyarısı veriyor. Kullanıcı adıyla giriş yapmadan iletişime geçemiyorsunuz fakat hesabım kapalı olduğu için iletişime de geçemiyorum.

    Mercury Bankasında hesabım aktif. Zaten oraya ödeme yapmak için wise kullanmak istiyordum.
    Umarım birkaç güne hesabım açılmış olur.

    Cevapla
    • Nazmi Özer
     8 Aralık 2022

     Peki daha önce siz sahsen kimliğinizle Wise kişisel hesap açmış olabilir misiniz?

     Eger actiysaniz ve hesabınızda sorun olustuysa isimden eleştirmiş olabilirler. Şirket hesabı bile açsanız şirket sahibi olarak kişisel bilgilerinizi de kayit altina alıyorlar.

     Umarım sorununuz çözülür geçmiş olsun.

     Cevapla
 • Merhaba, benim Türkiye’de şahıs şirketim var kurumsal hesap açmak için yeterli olur mu yoksa Amerika’da LLC mi olmam gerekiyor?

  Cevapla
  • Muhtemelen şahı şirketiniz için bir kurumsal hesap açabilirsiniz fakat LLC şirket için sağlanan aynı avantajlara sahip olurmusunuz o konuda bilgimiz yok. Örneğin LLC ler içe açılan Wise kurumsal hesaplarda birden çok para birimi ile çalışma, dijital kartlar, ekip çalışması ve pazaryerlerinden ödeme alma gibi bir çok avantajları bulunuyor.

   Cevapla
   • Kurumsal hesap olmadan yurtdışı pazaryerlerinden gelen ödemeler için belli bir süre sonra hesabı kapattıklarını okumuştum bu yüzden kurumsal hesaba geçiş yapmayı düşünüyordum. Cevabınız için teşekkür ederim.

    Cevapla
    • Wise kurumsal hesap, ticari yolla alınan pazaryeri ödemelerini bireysel hesaplara yapamayacağını duyurmuştu. Wise bireysel adı üzerinde bireysel para transferleri ve tanıdıklara para gönderim için var. Bir iş yapılıyorsa kesinlikle kurumsal hesap açılmalı

     Cevapla
 • sümeyye
  6 Nisan 2022

  Merhaba,
  Bir sorum olacak. Wise hesabımıza euro olarak gelen parayı türkiyeden çekmek istersek TL olarak mı çekebiliyoruz. Yoksa direkt bankamıza euro olarak transfer edebilir miyiz?

  Cevapla
  • Direk Euro olarak TR deki EURO hesabınıza alabilirsiniz fakat bu sefer de SWIFT ile göndermeniz gerekecek. Swift ağı ile gönderimlerde para birden çok bankadan geçiş yaptığı için bankalar arası kesinti yapılabilir veya yapılmayabilir. Bu belirsizliği önlemek için TR hesabınıza TR birimi ile göndermeniz daha sağlıklı olur Wise dövizinizi garanti ettiği kurdan çevirir bu sayede zararınız olmaz.
   Transfer ücretleri ile ilgili Wise destek birimine bir talep gönderebilirsiniz, orada Türkçe konuşan destek ekipleri de var bilginiz olsun.

   Cevapla
 • Merhaba,
  Amazon Türkiye ve Wise hesabı açmak için kredi kartına ihtiyaçımız var. Ama Türkiye’den çıkaramıyoruz. AB vatandaşı olduğumuz için. Başka bir ülkedeki kredi kartı Amazon Türkiye hesabı ve Wise açmak için kullanabilir miyiz?

  Cevapla
 • Merhaba, kişisel hesap için Wise alternatifleri nelerdir ? (IBAN olanağı sağlayan)

  Teşekkürler.

  Cevapla
  • Kisisel hesap olarak iban sağlayan En para, ykb,garanti vs.vs. 😀

   Wise alternatifine ne gerek var? Tr de yaşamıyor musunuz?

   Cevapla
 • Merhaba,
  Amazon Türkiye satıcı hesabı açacağım. Aklıma takılan şey Amerika’da Wise,Payoneer gibi bankalar kullanılırken Türkiye’de de kullanılır mı? Türkiye’de Wise açmak zorunda mıyım? Yoksa herhangi bir Türkiye’deki banka yeterli mi ? Bir de şirket adresi bazı videolarda ikametgah adresi olarak giriliyor. Yani ikametgah adresine şirket adres bilgilerini girilebiliyor muyuz? Geri dönüşlerinizi muhakkak bekliyorum.

  Cevapla
 • Merhaba, llc şirketim var. wise hesabı açıp sanal kart tanımlayabilliyor muyum? Eğer sanal kart oluşturabiliyorsam, YURTDISI toptancı ödemelerimi de bu karttan yapamaz mıyım ?

  Cevapla
  • Merhaba,

   Wise kart sağlamaz, eğer debit kart veya sanal kart gerekliyse Mercurybank, relay bank gibi platformlari kullanin. Onlar kart veriyor.

   Cevapla
 • Kurumsal hesabın bireysel hesaba göre ne avantajı olduğunu anlayamadım. Türkiye’de ikamet ediyorum ve diyelim ki türkiye’de bir şirket kurdum. Her ay Amerika’dan USD olarak ödeme alıyorum. USD hesabı açarsam USD ödemesini alabilirim, doğru mu ? Ancak Wise bunun için dahi bir kesinti yapıyor sanırım. Bu parayı türkiye’de harcayabilmek için TRY hesabı da açmam lazım sanırım. USD hesabımdan TRY hesabıma aktarım yaptığımda yine kesinti oluyor sanırım. Stripe veya Amazon ile işim yoksa Wise kurumsal kullanmamın bana bu senaryoda nerde faydası olur ? Henüz şirket kurmadığım için konuya hakim değilim ancak kurulan şirket için bir banka hesabı sanırım zorunlu tutuluyor. Wise kurumsal kullanırsam TR içerisinde yasal bir şirket hesabı mı olarak tanınır bu şekilde ?

  Cevapla
  • Stripe üzerinden şirketiniz adina ödeme alacaksanız Wise sizden kurumsal hesap açmanızi ister bireysel hesapla belirli bir sure sonra ödeme alamazsiniz. Wise talimatlarina bakabilirsiniz.

   Wise uzerinden tr hesabınıza Türk lirası olarak ödeme alabilirsiniz bu işlemler sonucunda tabiki bir transfer bedeli ödersiniz.

   Transfer bedeleri için Wise web sitesindeki hesaplama aracını kullanabilirsiniz.

   Cevapla
 • Merhaba
  ben başka ülkede yaşıyorum bulunduğum ülkeyi yazmamda herhangi bir sıkıntı olur mu?

  Cevapla
  • Hangi ülkede yaşıyorsanız o ülkeyi yazın çünkü kimlik doğrulama aşamasında bulunduğunuz ülke tarafından size verilen kimlik belgesini doğrulama amaçlı yüklemeniz gerekecek.

   Cevapla
   • Ben türk vatandaşıyım.Türk kimlik bilgilerini girmem gerekmiyor mu?Türk kimlik bilgilerini girince de ip adresinden farklı ülkede olduğumu anlayınca başvurum onaylanmaz mı acaba ?

    Cevapla
 • açtığım hesap ile yurt dışındaki toptancılarıma ve türkiyedeki kendi bireysel hesabıma para gönderebilir, amazon gibi amerikadaki giderlerimi ödeyebilir miyim?

  Cevapla
  • Hesabı olan herkese para gonderirsiniz fakat kredi karti saglamaz.

   Toptancı ödemeleri, masraflar, ödemeler için Amazon, Shopify platformları icin kredi kartı ve fon sağlayan bir çözüm var yakin zamanda onunla ilgili bir rehber paylaşacağı.

   Cevapla
 • Merhaba;

  bireyselde de aynı durum geçerli. ingiltere de herhangi bir ikamet adresine, Adres değişikliği yapıp bireysel kart talebinde bulunuyorsunuz. fiziksel kart için 5$ bir ödeme yapıyorsunuz. kart onaylandıktan sonra, sanal kart başvurusunda bulunup, apple pay e tanımlıyorsunuz. sonra sanal karta bakiye yükleyip kullanıyorsunuz. fiziksel kartında para çekme gibi özelliklerini kapatıyorsunuz. Zaten adrese giden kart teslim olamayınca geçerlilik kazanmıyor. bu şekilde kullanım söz konusunu. aynı yöntemi ticaride de uygulamayı planlıyorum.

  Cevapla
 • Merhaba;

  Bireysel kart içinde aynısını söylüyorlar, ama kart Türkiye de çalışıyor. ben şu an kullanıyorum.

  Cevapla
  • Kart çalışır atm lerde geçerli olur ama kurumsal hesap acarken ikamet adresi olarak mecburi Türkiye seçildiği icin kart talebi yapılamıyor.

   Cevapla
 • Wise dan şirketimiz adına kart alabiliyor muyuz ? almış olduğumuz kartı sanal ofisimizden kendimize postalatıp Türkiye de kullanabiliyor muyuz ? ben 1 ay önce bireysel kart çıkarttım, sonra sanal karta çevirdim ve şu an Apple pay üzerinden Türkiye’de kullanmaktayım. kurumsal kartta da bu yapılabilir mi ?

  Cevapla
  • Merhaba,

   Wise Türkiye’ye kart göndermiyor. Web sitelerinde Tr icin kart desteğinin olmadığını belirtiyorlar.

   Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.