97 Yorum

Doğrulanmış Bir Stripe Hesabı Açma

Doğrulanmış Bir Stripe Hesabı Açma

Son güncelleme tarihi : 5 Nisan 2022

Desteklenmeyen Ülkelerden Stripe Hesap Açma: Stripe Hesabı Nasıl Doğrulanır? Türkiye’ den Doğrulanmış Bir Stripe Hesabı Nasıl Açılır?

Tüm bu sorulara yanıt bulabileceğiniz bir rehber hazırladım. Tamamen doğrulanmış, kendi şirketim için de kullandığım, legal ve çalışan ayrıca girişimciler için ucuz, basit bir stripe hesap açma yoludur.

Kısa Bilgi : Stripe, üyelik sırasındaki kayıt formu ve onay süreçlerini sürekli olarak güncellemektedir. Bu sebeple en güncel şekliyle hesap açma, onay süreçleriyle ilgili detayların son hali bu rehberde mevcuttur. Gereksinimler ve diğer detaylarda değişiklik yok, sadece hesap açma adımlarında ufak değişiklikler bulunuyor.

Giriş

Giriş kısmını çok uzatmak istemiyorum malum durum belli shopify, dropshipping veya yurt dışında e-ticaret, dijital ürün, abonelik satışı yapmak isteyen tüm girişimlerin stripe gibi bir ödeme çözümüne ihtiyacı var. Ayrıca Amerikan şirketlerinin vergi avantajları, yabancı şirketler için tartışılmaz bir gerçek.

Bu aşamada stripe’ın da destek verdiği ülkeler limitli ve Türkiye, ne yazık ki bu ülkeler arasında değil. Fakat çözüm için stripe’ın istediği her şeyi sağlarsanız bu gayet mümkün.

Türkiye, Stripe’ın desteklediği ülkeler arasında değilse açılan hesabı nasıl kabul ediyor?

Çok fazla detaya girip boğulmadan Stripe S.S.S dokümanlarına bakmak yeterli. Gereksinimlerini açıkça belirtiyorlar. Stripe diyor ki;

Stripe Hesap Açmaİş yaptığınız ülkeden farklı bir ülkede stripe hesabı açmak istiyorsanız (yani farklı bir ülkeden açılabiliyor anlamına geliyor) öncelikle hesap açacağınız ülkede stripe desteklendiğinden emin olun. (Eminiz, ABD’ bir LLC şirketi olanlar açılabiliyor) Ülkenin stripe tarafından desteklendiğine emin olduktan sonra aşağıdaki maddelere ihtiyacınız olacak:

Yukarıda her şey açık, stripe hesabı açabilmeniz için o ülkede desteklenmesi gerekiyor. ABD de desteklenen ülkeler arasında olduğu için orada bir şirket kurduğunuzda şirketiniz orada konumlandığı için ortada bir sorun kalmıyor.

Doğrulanmış bir Stripe hesabı açabilmeniz için Amerika’da uygun fiyata bir şirket kurmanız gerekiyor. Stripe hesabınızı açmaya çalışmadan önce bu rehberdeki adımları uygulayıp şirketinizi kurmalı, vergi numaranızı almalısınız.

Aksi taktirde diğer tüm illegal yöntemler sonucu stripe hesabınız elbet bir gün askıya alınır bundan kurtuluş yok. En güvenilir ve garanti yol Amerika’da bir LLC şirket kurmak ve EIN numarası alarak stripe hesabı açmaktır.

Şirket kurma rehberi güncellendi!

Yeni eklenen bu rehber sayesinde kendi sözleşmenizi oluşturarak toplamda 55$’ a LLC şirket kurabilirsiniz. (Not: Her iki yöntem de uygulanabilir)

Şirketinizi kurduktan sonra aşağıdaki gereksinimleri karşılamanız gerekiyor.

Başka Ülkeden Stripe Hesabı Açmak İçin Gereksinimler

  • O ülkedeki vergi numaranız (EIN şirket kurulduktan sonra alınabiliyor)
  • O ülkede posta alabildiğiniz fiziksel bir yer. Sanal posta kutusu olmaz diye altı çizilmiş (Oturduğunuz demiyor posta alabildiğiniz fiziksel bir yer diyor. Bunun çözümünü detaylandıracağız)
  • O ülkede bir telefon numarası (Zadarma veya Sonetel ile 2-3 dolara çözülebiliyor)
  • Devlet tarafından verilmiş kimlik, pasaport veya ehliyet (Pasaporta gerek yok çünkü devlet tarafından verilen bir kimlik yeterlidir)
  • Çalışan bir web sitesi (Stripe kurallarına uygun, tamamlanmış, iletişim, şartlar, koşullar ve hakkında sayfası olan legal işlerin yapıldığı düzgün bir web sitesinden bahsediyorlar) Kabul görmeyen tipte işler ve web sitelerinin bir listesi burada.
  • O ülkede kullanılan para birimi ve sanal olmayan fiziksel bir banka hesabı (Amerika’ da Banka Hesabı Açmak makalesine bakın. Mercury Bank veya Wise bu iş için yeterlidir çünküStripe her iki platformu da desteklemektedir. Bir çok takipçimiz  bu çözümleri kullanarak uzun zamandır kesintisiz bir şekilde stripe üzerinden ödeme alıyor. Ayrıca burada, stripe ile Transferwise bağlantısının anlatıldığı adım adım bir rehber var.

Şu ana kadar şirketimiz olduğunu var sayarsak, bize uymayan hiç bir madde yok o zaman adım adım bu işi nasıl tamamlayacağız ve onaylı bir stripe hesabı açacağız detaylandıralım.

Not: Sağda solda duyduğunuz bireysel hesapla stripe kullanmak, Almanya’ da gösterip Tr den bağlanmak vs. bunlar geçici çözümlerdir. Sizden doğrulama için bir takım evraklar istediklerinde tüm çabalarınız boşa gider, içerideki bakiyeyi kurtarmak için çaba sarf edersiniz. Bu yöntem önerilen ve legal bir yöntemdir yeter ki ABD’ de bir şirket sahibi olun, fiziksel bir adres olsun, EIN hazır olsun ve bir banka hesabı açın yeter.

Stripe Adres Doğrulaması İster Mi?

Şirketiniz ABD’ de olduğu için sorun yok eğer olurda gelecekte istenirse yine onların istediği türden kanıt, belge göstererek işi çözebilirsiniz.

Nedir bu belge? Veya ne istenebilir?

Yine Stripe dokümanlarına başvuralım orada açık açık yazılmış buyrun;

stripe hesap acma ve dogrulama Doğrulanmış Bir Stripe Hesabı Açma

Aşağıda kabul edeceğimiz belgelerin listesini görebilirsiniz diyor ve diyor ki,  belgeler işletmenin adını veya stripe hesap sahibinin adını içermelidir. Yani ikisinden biri olabilir anlamına geliyor.

Bu belge seçeneklerine bir bakalım;

 • Mal sahibinin / ev sahibinin ve kiracının imzasıyla yapılan kira veya kira sözleşmesi (bu bizde yok)
 • Hizmet(su, elektrik, gaz, internet) faturaları (Bu da bizde yok)
 • Federal veya eyalet vergi beyannameleri (Biraz göreceli olduğu için bu da garanti değil diyelim)
 • Ana Sözleşme veya diğer devlet tarafından verilen ticari belgeler (İşte bu bizim şirket kuruluş  belgemiz. Articles of organization denilen kuruluş belgesi ile stripe paneline girilen adres eşleştiği anda hesap doğrulandı demektir.)

Bizler ABD’ de ikamet etmediğimiz için kendi adımıza bir adresi belgeleyemiyoruz. Aslında belgeleriz bir fiziksel adres (ofis) kiralayıp o adresi noterden tasdik ettirip bu belgeyi de kullanabiliriz.  Artık online noterler var ve video konferans ile 5 dakika da tasdik yapıyorlar. Fakat bu daha dolambaçlı bir yol çünkü şirket adına düzenlenen bir belge de kabul edildiği için şirket kuruluş belgesi bu işi görüyor.

Şimdi buraya kadar olan tüm gereksinimleri bir özetleyelim ve bize neler gerekiyor listeleyelim;

 1. ABD’ den hesap açacağımız için herhangi bir eyalette kurulmuş LLC şirket
 2. Şirketin kuruluş belgesi zaten kurulumdan sonra size teslim ediliyor (adres doğrulamak için gerekli)
 3. Şirket kurulduktan sonra bir EIN (Federal vergi kimlik numarası)
 4. ABD’ de bir telefon numarası
 5. Çalışan ve koşullara uyan bir web sitesi
 6. Fiziksel bir banka hesabı

Bu 6 maddeyi elde ettikten sonra onaylı (verified) ve legal bir stripe hesabı açabilir, hemen müşterilerinizden ödeme almaya başlayabilirsiniz. Şimdi bu adımları tek tek nasıl uygulayacağız detaylandıralım.

 1. ABD’ de Bir LLC Şirket  Kurmak

Bu konu hakkında bu sitede dolu kaynak var fakat işi en uygun fiyata çözmek için şirketi Kentucky eyaletinde Inc Authority ile kurmak en ucuz bir o kadar da güvenli yöntem. Ayrıca 39$ + eyalet giderlerini ödeyerek iş adresi dahil Northwest ile bir LLC şirket kurabilirsiniz. Northwest, Startupsole’ye özel 225$ lık kurulum bedelini 39$ a indirdi. Bu linkten LLC kurulum başvurunuzu 39$ karşılığında adres dahil başlatabilirsiniz.

IncAuthority ile LLC şirket kurmak şu an %20 indirimli olarak toplam 129$ tutuyor. Yani 129$’ a ABD’ nin Kentucky eyaletinde size ait legal bir şirketiniz oluyor. (Veya daha uygun fiyatlı güncel bir çözüm burada var)

129$’ a ABD’ nin Kentucky eyaletinde LLC şirket kurmak için Inc Authority ile Amerika’ da Şirket Kurmak rehberindeki adımları uygulayın. (Veya daha uygun fiyatlı güncel bir çözüm burada var) Bu arada fiziksel adres ve telefon için de arayışa girmenize gerek yok aynı rehberde adres, telefon olayını da anlattım.

Şirket kurma adımını tamamladıktan sonra EIN yani vergi kimliği almanız gerekiyor. Bunun için bu rehberdeki adımları uygulayabilirsiniz. Böylece aslında 3. adımı da halletmiş oluyoruz.

EIN geldikten sonra bir sonraki gereksinim nedir bakalım.

2. LLC Şirket Kuruluş Belgesi (Articles of Organization)

Şirketinizi kurduktan sonra belgeniz size teslim edilir. Dijital olarak belgenizi indirip bir yere kaydedin.

Kentucky eyaletinde kurulan bir şirket için aşağıdaki gibi bir belgedir adres ve bazı özel alanları gizledim.

articles of organization Doğrulanmış Bir Stripe Hesabı Açma3. Şirket Kuruduktan Sonra EIN (Federal Vergi Kimlik Numarası)

EIN, şirketiniz kurulduktan sonra gereklidir. Şirket kurma adımını tamamladıktan sonra EIN yani vergi kimliği almanız gerekiyor. Bunun için bu rehberdeki adımları uygulayabilirsiniz. Son dönemdeki yoğunluk yüzünden 4-6 haftayı bulabiliyor planınızı ona göre yapmalısınız bunu hızlandırmanın diğer bir yolu IRS’yi telefonla aramaktır detaylar burada mevcut.

4. ABD’ de Bir Telefon Numarası

Bunu zaten Inc Authority ile Amerika’ da Şirket Kurmak konusunda ele aldık ama özetlersek sanal bir telefon numarası alıp telefon uygulamasını kurup aktif ediyorsunuz o kadar.

5. Çalışan ve Koşullara Uyan Bir Web Sitesi

Bu konuda yukarıda bahsettik zaten bütün temeller web siteniz üzerine atılıyor banka hesabı, şirket kuruluşu vs. tüm kurgu yapacağınız işe odaklı olduğu için öncelikle web sitenizi şirket kurma adımından da önce hazır etmekte fayda var. Web siteniz düzgün tasarımlı, ürünler, hizmetler girilmiş, tüm gerekli sayfalar (hakkımızda, gizlilik, politikalar, şartlar, koşullar, iletişim) hazırlanmış olmalıdır. Ayrıca stirepe koşullarına da uygun bir işinizin olması gerek, buradan izin verilemeyen sektörleri inceleyebilirsiniz.

6. Fiziksel Bir Banka Hesabı

Burada fiziksel bir bankadan bahsediliyor. Şirketiniz kurulduktan sonra Mercury Bank’ a uzaktan online hesap açabilir veya Wise hesabınızı da kullanabilirsiniz. Her ikisi de kabul görüyor.

E-ticaret ile uğraşan herkesin bir Transferwise hesabı olmalıdır.  Transferwise oldukça uygun maliyetlerde uluslararası para transferi sağlayan bir çözümdür. Transferwise hesabı açmak için buraya tıklayın. Bu referans ile Transferwise hesabı açarsanız ilk 500£ ücretsiz transfer edebilirsiniz.

Amerika’ da Banka Hesabı Açmak rehberinde adım adım Amerika’ da Mercury Bank’ a nasıl hesap açıp onaylandığına dair derinlemesine bilgi edinebilirsiniz. Mercury Bank için öncelikle ABD’ de bir LLC şirket açmak ve EIN almak şarttır.

Not: Mercurybank hesap açabilmeniz için pasaport gerektirir fakat Wise kurumsal için pasaporta ihtiyaç bulunmaz. Wise kurumsal hesabı yaklaşık 24 saat içinde onaylanmaktadır.

Bu 6 adımı hallettikten sonra geriye en kolay kısım olan stripe hesabını açmak kalıyor. Çok fazla detaya girmeden bir stripe hesabının nasıl açılacağına dair adımları ele alalım.

Stripe Hesap Açmak

Kısa Bilgi : Stripe, üyelik sırasındaki kayıt formu ve onay süreçlerini sürekli olarak güncellemektedir. Bu sebeple en güncel şekliyle hesap açma, onay süreçleriyle ilgili detaylar bu rehberde mevcuttur bundan sonraki adımları buradan takip edebilirsiniz. Gereksinimler ve diğer detaylarda değişiklik yok, sadece hesap açma adımlarında ufak değişiklikler bulunuyor.

Öncelikle dashboard.stripe.com/register‘ adresine girin ve formu doldurun.

Country olarak işaretlediğim açıklamada da gördüğünüz gibi, işletmenizin bulunduğu ülkeyi (ABD) seçin,.

Şirket E-postanız, ad – soyad, ülke olarak USA, ve bir de parola belirleyip anlaşmayı onaylayarak hesabı açın.

Stripe hesap açma

İlk formu doldurduktan sonra profilinizi görüntüleyin ve E-mail aktivasyonunuzu tamamlayın. Girişte girdiğiniz e-postaya gelen linki tıklayarak mail adresini onaylayın.

stripe hesap acma turkiye 2 1 Doğrulanmış Bir Stripe Hesabı Açma

Aynı ekrandayken, Two-Step Authentication sistemini kurup her oturum açtığınızda telefon sms doğrulama sistemiyle uğraşmaktan kurtulabilirsiniz.

stripe hesap acma turkiye 3 Doğrulanmış Bir Stripe Hesabı Açma

2 faktörlü doğrulama için use app seçeneğini tıklayın. Ama öncesinde Google Authenticator uygulamasını telefonunuza yükleyin.

stripe hesap acma turkiye 4 Doğrulanmış Bir Stripe Hesabı Açma

Uygulamayı yükledikten sonra ekranınızdaki qr kodu telefonunuzdan google authenticator uygulamasıyla taratıp 2 faktörlüyü devreye alabiliriniz.

stripe hesap acma turkiye 5 Doğrulanmış Bir Stripe Hesabı Açma

Bu adımı da hallettikten sonra artık şirket hesabınızı oluşturabilirsiniz.

Bunun için sol üst kısımdan New account a tıklayarak açılan pencereye şirketiniz adınız girin.

stripe hesap acma turkiye 6 Doğrulanmış Bir Stripe Hesabı Açma

Şirketiniz için yeni bir hesap tanımladıktan sonra sol taraftaki Activate your account linkine tıklayın.

stripe hesap acma activate your account 7 1 Doğrulanmış Bir Stripe Hesabı Açma

Şirketinizin kurulu olduğu adresi ve şirket tipinizi seçip bir sonraki adıma geçin.

stripe hesap acma activate your account 8 Doğrulanmış Bir Stripe Hesabı Açma

Bu adımdaki tüm bilgileri eksiksiz ve doğru olarak doldurmalısınız.

Şirketinizin tam adı, EIN, hizmet kategoriniz, web site adınız ve işiniz hakkında kısa bir bilgi yazısı yapıp sonraki adıma geçebilirsiniz.

stripe hesap acma activate your account 9 Doğrulanmış Bir Stripe Hesabı Açma

Sol kısımdaki tüm adımları tek tek doldurun. Bundan sonraki adım iş temsilci bilgileri, ürününüzü kargolama detayları, banka hesap detayları ve iki faktörlü doğrulama.

stripe hesap acma activate your account 10 Doğrulanmış Bir Stripe Hesabı Açma

stripe hesap acma activate your account 11 Doğrulanmış Bir Stripe Hesabı Açma
Banka hesap bilgileri kısmına Mercury Bank hesabınızı açtıktan sonra gelen hesap bilgilerini girin

Hesap açarken bazı adımlarda farklılık görebilirsiniz stripe bazen bu adımlarda değişiklik yapıyor fakat genel mantık aynıdır. Son güncelleme ile şu değişiklikler geldi;

 • Kişisel bilgilerinizi girerken artık “home address” kısmı karşınıza çıkacak ve bu adımda yapmanız gereken yine USA LLC nizin posta adresinizi girmek.
 • SSN : Sizden SSN girmeniz istendiğinde stripe önceden bu alana “0000” yazmamızı istiyordu fakat artık bu değişti. Kimlik doğrulama için artık TC kimlik no girmemize izin veriyor. “USA” kısmını TR olarak değiştirip TC kimlik numaranızı ilgili alana girebilirsiniz. Zaten hesap açtıktan sonra gelen e-posta da kimliğinizi yüklemeniz isteniyor ve yükleme aşamasından sonra TC no nuz otomatik olarak doğrulanıyor. (Yeni tip kimlik yüklemek gerekmektedir)

Bu adımları tamamladıktan ve hesabınız onaylandıktan sonra artık ödeme almaya başlayabilirsiniz. Bir kaç satış yaptıktan sonra e-postanıza şirket bilgilerini doğrulamanız için bir bildirim gelebilir. Şirket kurulum belgenizi ve EIN evrağınızı isterler, mail ile onlara istediklerini verin 1 günde hesabınız tamamen onaylanır. Herhangi bir sorun yaşarsanız destek kısmından canlı olarak bir uzmanla yazışabilirsiniz çok hızlı bir şekilde hesabınızı canlı chat ile onaylarlar.

Her şey tamamlandığında aşağıdaki gibi doğrulanmış bir stripe hesabınız olacak.

stripe verified Doğrulanmış Bir Stripe Hesabı Açma

Hesabınızı doğruladıktan sonra web sitenizden ödeme alma için entegrasyonu anlatan bir bilgilendirme ekranıyla karşılaşacaksınız.

stripe account verified Doğrulanmış Bir Stripe Hesabı Açma

Aşağıdaki ekran görüntüsünde de vergi bilgilerinin doğrulandığını görebilirsiniz.

Stripe hesap açmak DoğrulamaÖnce test modunda denemeler yapın, sonrasında canlı moda geçip API adres ve Secret Key’i alıp web sitenize (WordPress, Magento, Opencart, Shopify gibi tüm platformlar desteklenir) entegrasyonu tamamlayabilirsiniz.

Yaptığınız satışların ödemesi Stripe tarafından girdiğiniz banka hesabına otomatik olarak yatırılır. İlk yatırma işlemi bir haftayı bulur bu süre içinde banka ve ödeme bilgileriniz bir doğrulama sürecinden geçer. Siz satış yapmaya devam edebilirsiniz. İlk ödeme 1 haftada gelir fakat ilk ödemeyi aldıktan sonra hesabınız tamamen doğrulanır ve ödemeler artık ertesi gün Wise veya Mercury hesabına aktarılır.

Sonuç

Bu adımları eksiksiz tamamladığınızda Dünya’nın en çok kullanılan ve en güvenli ödeme çözümü olan Stripe’ a sahip olursunuz. Adımlar ve süreç uzun görünebilir fakat Stripe ile en doğru, legal ve en güvenilir ödeme alma yöntemi şu an itibari ile bu yöntemdir. Diğer alternatif ve illegal yöntemlerle vaktinizi ve paranızı boşa harcamayın. Sonuç olarak 150$ lık bir başlangıç bütçesi ayırarak, Amerika’ da LLC nizi kurup, yeni girişiminizi ve online işinizi güvenle başlatabileceğiniz bir çözüme sahip oluyorsunuz.

Umarım işinize yarayan bir yazı olmuştur. Bu konu hakkında merak ettiğiniz her şeyi yorum kısmından sorabilirsiniz.

Bol kazançlar!

stripe hesap acma 2022 Doğrulanmış Bir Stripe Hesabı Açma
1. Stripe üyeliğinizi başlatın
https://dashboard.stripe.com/register adresini tarayıcınızdan açın
stripe hesap acma 2022 1 Doğrulanmış Bir Stripe Hesabı Açma
2. İlgili alanları doldurun
Epostanız (kurumsal olması şart değil gmail de olur), adınız soyadınız (TR karakter kullanmadan), ülke olarak United States kalsın, bir de parola belirleyin
stripe hesap acma 2022 Doğrulanmış Bir Stripe Hesabı Açma

İlginizi Çekebilir ↴

Ziyaretçi Yorumları ↴

97 Yorum. Yeni Yorum

 • Pazartesi Northwest ile bir başvuru yaptım bu akşam kurulum tamamlandı şirketi Amazon için kurdum şimdi EIN başvurusu yapacağım. Şirket kurmak ilk başlarda çok ürkütücü geliyordu ve çekincelerim vardı aslında ama mecburen bir yerlerden başlamak gerektiğini düşündüm ve hallettim sayılır. . Desteklerinden ve bizler için açıklayıcı bilgi hazinesi oluşturan bu platformun yöneticilerine teşekkür ederim.

  Cevapla
  • Olumlu yorumunuz için çok teşekkürler bu sıralar EIN numaraları çok hızlı geliyor hemen başvurursanız ay sonuna kalmadan EIN numaranız gelir. Hayırlı olsun

   Cevapla
 • Merhaba, gecen sene incauthority den LLC şirket açtım Kentucky kentinden. Stripe ve Wise business da açtım. Benim sorum şu, eğer bu yıl yenilemesini yapmazsam Wise veya Stripe a birşey olur mu şirket kapandığı için ?

  Cevapla
 • Bana inc authority den renewal notice emaili geldi. Tıklayınca emaildeki linke bu çıkıyor, bunlardan birini seçersem yenilenmiş mi oluyor ?

  https://i.snipboard.io/BroyAI.jpg

  Birde yenilemessek bundan Stripe ın haberi olur ve bizi banlar mı ? Tesekkurler.

  Cevapla
  • Yıllık registered agent hizmetini yenilemek gerekir ıncauthority de bu ücret yıllık mınımum $179.
   Daha uygun cözüm Northwest te var $125.
   Isterseniz Northweste taşınabilirsiniz burada bir adım adım rehber var : https://startupsole.com/registered-agent-degistirmek/

   Bu durumdan stripe etkilenmez ve banlanmazsınız fakat bir Registered Agent belirlemezseniz sirketiniz kotu durumda olarak etıketlenir sonra da eyalet tarafından feshedilir.

   Cevapla
 • Ben yat kiralama sektöründe hizmet veriyorum şirket kurulumu ein telefon numarası herşey hazır durumda şuanda tek bir kafama takılan birşey var site üzerinden rezervasyon alıyorum stripe e bakınca seyahat rezervasyon siteleri riskli grupta gözüküyor sanırım. Bu durumda ek olarak kabul görmek için ne yapabilirim. Yada direk başvuruyu yapsam kabul görür mü acaba ?

  Cevapla
  • Aslında yaptığınız iş seyahat kiralama (Rent) kategorisine giriyor ilk aşamada sorun olmaya bilir fakat manuel bir inceleme yapılırsa veya gerçekten kabul görmeyen bir sektör filtresine takılırsanız hesabınız askıya alınabilir. Bunu denemeden bilemezsiniz eğer askıya alınırsa bir destek talebi gönderip müşteri portföyünüzün sabit olduğunu ve hiç ters ibraz olmayacağını kendilerine bildirirseniz tekrar aktif edebilirler.

   Olurda hesabınızı direk askıya alır ve aktif etmezlerse B planı olarak yüksek riskli işlere onay veren bir ödeme ağ geçidi istemcisi araştırmanız gerekebilir. Google’da “high risk payment gateway ” olarak aratıp karşınıza çıkan alternatiflere bakın, e-posta gönderip yaptığınız işi anlatarak onay almaya çalışın.

   Cevapla
 • Shopify dropshipping yapmak istiyorum Stripe buna izin veriyor mu biliyor musunuz?

  Cevapla
  • Evet stripe buna izin veriyor burada önemli nokta shopify sitenizin stripe politikalarına uygun olması. Dolu bir içeriğe sahip ve tamamlanmış tüm eticaret sitelerine stripe onayi almak mümkündür.

   Cevapla
   • Tekrar soracağım emin olmak için kusura bakmayın lütfen çünkü Stripe tarafından reddedilmek veya bir ay sonra suspend falan yemek istemiyorum bu iş için bayağıdır uğraşıyorum da epey yoruldum artık…

    Birkaç ay öncesine kadar sakıncalı iş türlerini ülkelere göre ayırmışlardı şimdi hepsini bir çatıda toplamışlar https://stripe.com/restricted-businesses drop shipping de var aralarında siz eminsiniz izin verdiklerinden dimi? Yakın zamanda Stripe kullanan bir shopify dropshippingcci danışanınız oldu mu?

    Cevapla
    • Dropshipping işi ile uğraşan ve shopify ile entegre stripe kullanan cok fazla takipçimiz, hatta kendimizin danışmanlık vererek dropshipping amaçlı verify edilen stripe hesapları var.

     Stripe dropshipping işine Asya-Pasifik veya EMEA bölgelerindeki işletmeler için izin vermez. Abd de kurulu LLC ler için stripe dropshipping kabul ediyor. Bu arada hesap acarken dropshipping ile ilgili bir seçenek bile yok sadece sektör ve alt sektör seçimine izin veriyor. Web sitenizde dropshipping ile ilgili bir uyari veya içerik gecirmemeniz her türlü menfaatinize olacaktır.

     Onemli olan nokta web sitenizde stripe kurallarina uygun olmayan içerik, telif iceren ürün vb. bulundurmamaktir. Buna dikkat edersiniz hic bir sorun yaşamadan işinize odaklanabilirsiniz.

     Cevapla
     • Çok teşekkür ederim. Web sitemde dropshippinge dair bir ibarede bulunmayacağım. Peki Stripe’dan bana direkt dropshipping mi yapıyorsunuz tarzı bir soru gelirse veya ürünleri nasıl tedarik ediyorsunuz gibi sorular gelirse ne demeliyim? Dürüst mü olmalıyım?

      Cevapla
      • Rica ederim.

       Açıkçası Stripe onaylandıktan sonra size bu tip bir soru geleceğini düşünmüyorum zaten hesaplar genellikle aynı gün otomatik olarak onaylanıyor. Çok fazla iade olmadığı sürece ve web siteniz politikalara uygun bir çerçevede hazırlandıysa manuel incelemeye girmezsiniz.

       Yine de gelecekte böyle bir soru alırsanız (pek karşılaşılan bir durum değil) tedarikçiden ürün alıp müşterilerime satıyorum diyebilirsiniz. Her ihtimale karşı ürün alış faturalarınız, dekont veya sliplerinizi bir kenarda tutun.

       Cevapla
 • Merhabalr. Blogunuzu ıncelıyorum ve konuya yenı yenı vakıf olmaya calısıyorum. Aklıma takılan konu su strıpe odeme hızmetı saglayıcı fırmalardan bırı degıl mı payoneer veya wıse gıbı. yanı ben bır LLC acarken payonee veya wıse ıle ıslemlerımı halledebılrken( halledebılecegımı dusundugum ıcın boyle yazdım bılmedıgım bır durum olabılır) hem wıse hem strıpe neden acmalıyım. strıpe tam olarak ne ıse yarar onu kavrayamadım dogrusu.

  Cevapla
  • Merhaba,

   Stripe payoneer veya Wise gibi bir platform değil. Stripe sanal pos sistemidir, yani web sitenizden ödemeleri kredi kartı ile tahsil edebileceğiniz bir sistem. Wise veya Payoneer birer dijital bankadır stripe ile aynı işlevde değiller.

   Stripe ile web sitenizden kredi kartı ile tahsilat yaparsınız, para stripe ‘a aktarılır bir iş günü sonrada Wise veya Payoneer hesabınıza otomatik transfer olur. Yani ikisi birbirinden farklıdır ama stripe üzerinde biriken parayı çekeceğiniz Wise, Mercurybank, Relay veya Payoneer gibi bir dijital banka hesabına da ihtiyacınız vardır neticede.

   Cevapla
 • Sanırım 1 seneye yaklaşıyor açalı, şöyle bir email geldi ne yapmalıyım ?

  https://i.snipboard.io/zudLYc.jpg

  Cevapla
  • Merhaba,

   Vergi sezonu için genel bir hatırlatma mailidir kurdukları tüm LLC lere otomatik olarak gönderiyorlar. Şubat -Mart içinde form 5472 -1120 doldurmanız yeterlidir bunun için https://oandgaccounting.com dan hizmet alabilirsiniz. Şirket evraklarınızı ve doldurmanız için basit bir tablo gönderirler hizmet bedelini ödediğinizde gerekli beyanları yaparlar kafanız ve içiniz rahat bir şekilde işinize odaklanabilirsiniz.

   Cevapla
   • Tesekkurler cevap için. Musteriler avrupada oldugu için fazla vergi çıkmaz değil mi ?

    Cevapla
    • Vergi ödemeyeceksiniz geliriniz ABD de değilse vergi beyanı gerekmez. Sadece 5472 doldurmanız gerekiyor

     Cevapla
     • Tesekkurler bilgiler için, 5472 yi ben doldurup yollasam yeterli mi ozaman ?

      Cevapla
      • Nasil ve nereye göndereceğinizi biliyor musunuz?

       Ayrıca 1120 formunu kapak olarak eklemek gerektiği söyleniyor bu islemler uzman bir profesyonelin yapabileceği isler.
       Yine de karar sizin yanlis yapildiginda sorun olur bilginiz olsun.

       Cevapla
   • Bu dediğiniz yerde en ucuz servis 500 usd yani nerdeyse 7000 TL, baska bir cozumu yokmudur, veya gondermem gereken evraklar hakkında nerden bilgi edinebilirim ?

    Cevapla
    • Dolar kuru yüksek olduğu için 7000 tutması normal fakat orada onlarca servis var hangi bölüme baktığınızı bilemeyiz form doldurma ücretleri şirketlerin yapısına göre değişebiliyor o yüzden iletişime geçip 5472 için fiyat almanızı öneririz. Evraklarla ilgili web sitemizde arama yaparsanız çok fazla bilgiye ulaşabilirsiniz.

     Bu arada bu şirketle herhangi bir ortaklığımız veya bağımız – gelirimiz bulunmuyor sadece muhasebeci tavsiyesi isteyenler için öneriyoruz kendimiz de aynı şirketle çalıştığımız için önerdik, onlarla çalışma mecburiyetiniz yok. İnternette bu hizmeti sağlayan onlarca şirket var araştırıp fiyat almakta özgürsünüz her zamanki gibi. Fakat kendi kendinize yapabileceğiniz bir iş olmadığını bilmelisiniz.

     Cevapla
 • Selam,

  Şirketi Michigan da kurdum. Ancak kuruluş belgesine şirket ofis adresini yazmamıştım. Adres olarak sadece registred agent INC AUTHORITY nin adresi görünüyor. EIN belgesi için ise TR deki adresimi vermiştim. Bu durumda adres doğrulama yapmam imkansız oluyor sanırım?

  Shopifyda websitemi oluşturdum. Ama Shopify Payment dan red aldım. Gerekçe, asıl faaliyetimin USA (veya diğer geçerli ülkelerde) de olmaması.

  Shopify payment olmayınca, Stripe ı düşünmüştüm. Sanırım o da olamayacak? Çünkü adres doğrulama yapamıyorum. Registred agent ın adresini versem problem çıkabilir muhtemelen.

  konu hakkında herhangi bir tavsiyeniz olur mu?

  Bunlar olmazsa başka hangi ödeme sistemini tavsiye edersiniz?

  Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

  Cevapla
  • Neden Tr adresini EIN de kullandınız? Bunu nereden referans alarak yaptınız? Keşke biraz araştırma yapsaydınız her neyse şimdi şöyle bir yol izleyebilirsiniz.

   Bu arada shopify payments zaten ABD vatandaşı olmayanlar için kullanılmıyor buna shopify izin vermiyor, sizden SSN ister bu da sizde olmadığı için shopify payment kullanmaya çalışmayın.
   Bunu çözmek için stripe hesabı açıyorlar siz de (EIN geldiyse) stripe hesabı açıp shopify üzerinden stripe bağlantısı yaparak ödeme alabilirsiniz. Stripe sizden adres doğrulaması istemez veya EIN evrağında, şirket evrağında hangi hangi adresin yazıldığı ile ilgilenmez. EIN varsa ve şirketiniz aktifse stripe hesabı açarak web sitenize ödeme sistemini entegre edip tahsilata başlayabilirsiniz.

   Not: Stripe hesabı açarken şirket adresine registered agent adresini yazabilirsiniz hiç bir sorun teşkil etmez. Ev adresi kısmına Tr deki gerçek adresinizi yazın bir sorun olmadan hesabınızı açarsınız. Tabi stripe ın desteklediği türden bir web sitenizin olması gerekmekte.

   Cevapla
   • Aslında sizin sitenizdeki bilgilerle açtım sirketi. EIN için de belge gelirse diye kendi adresimi vermiştim. (Onu da bir yerde okudum ama hatırlamıyorum).
    SSN de sorun yok, o var ama Shopifyda işe yaramadı.

    Benim çekincem ve sorum şu:
    Stripe da hesabı açınca, ilk doğrulamayı yaptık diyelim. Bir kaç satış olunca adres doğrulaması istiyor galiba. Adres doğrulaması isterse, Şirket kuruluş belgesindeki Registered Agentın adresini kabul edermi? Doğrulayamama durumunda ise hesabı ve hesaptaki tutarı askıya alır mı?

    Bir de kimlik doğrulaması için eski kimlik olmuyor herhalde. pasaport kullanılsa bir sorun olur mu?

    Son olarak, Stripe’ın alternatifleri hakkında bilginiz var mı? Kuralları belki o kadar sıkı olmayan, daha risksiz?

    Bu soruların cevapları sizde olmayabilir biliyorum ama belki konuyla ilgili bir tecrübeniz vardır diye sormak istedim.
    Yeniden teşekkürler.

    Cevapla
    • Bir kac satis olunca dogrulama istemez, stripe adres dogrulamasi istemiyor artık. Bazen ein belgesini istiyor nadirde olsa, veya sirket kurulum belgesini ister baska belge istemez.
     Zaten sizin nerede ikamet ettiğinizi biliyorlar.

     Registered agent adresini girin kabul ediyor.

     Adres dogrulamasi istemeyeceği icin hesap askiya alinmaz.

     Eksi kimlik kabul edilmez pasaport en garantisi varsa pasaport kullanabilirsiniz.

     Şuan stripe kadar rahat onay veren hic bir platform yok hatta Türkiye deki sanal poslardan daha kolay onay alirsiniz. Web siteniz veya urunleriniz kosullara uysun yeter.

     Sirketiniz var neden onay alınmayacağı konusunda kendinizi sartladiniz? Neden askıya alinsin hesap?
     Stripe ta bir işletme, sonucta sizden komisyon alıyor ve bu sekilde ayakta kaliyor. Sizin onlara karşı tek yükümlülüğünüz, saglikli, dürüst ve koşullarına uygun is yapmaniz okadar.

     Hesabiniz ein numaraniz varsa bir kac saatte verify olur merak etmeyin.

     Cevapla
     • Bir kaç yerde okudum, hesaplarını askıya almışlar, paraları da blokeli kalmış.
      Shopify Payment da olumsuz dönünce şartlanmış olabilirim.

      Cevabınız için çok teşekkür ederim. Bu halde Stripe a başvuracağim.
      Size de kolay gelsin.

      Cevapla
 • Kısa Bilgi : Stripe, üyelik sırasındaki kayıt formu ve onay süreçlerini sürekli olarak güncellemektedir. Bu sebeple en güncel şekliyle hesap açma ve onay süreçleriyle ilgili detayları aşağıdaki linkteki makalede bulabilirsiniz.
  https://startupsole.com/turkiyeden-stripe-hesabi-acmak/

  Cevapla
 • hocam Business representative sayfasında ssn bölümünde tr seçip tc yazma seçeneği yok güncelleme gelmiş olabilir mi?

  Cevapla
 • Madem Turkiyeden sikintisiz acabiliyoruz neden home adress kismina USA LLC adresini giriyoruz anlamadim

  Cevapla
  • Girmiyorsunuzki öyle bir bilgi aktarımı yok. Çünkü Home adres diye bir kısım yok.

   Cevapla
   • Kişisel bilgilerinizi girerken artık “home address” kısmı karşınıza çıkacak ve bu adımda yapmanız gereken yine USA LLC nizin posta adresinizi girmek

    demissiniz ya o yuzden dedim. Peki Amerikan sabit IPli VPN’im ile kullansam stripe imi olur mu

    Cevapla
    • Makalenin yazıldığı dönemde home adres kısmı vardı fakat ülke olarak Türkiye seçmeye izin vermiyordu o yüzden o kısma da LLC şirket adresini yazıyorduk. Zaman zaman stripe kayıt işlemleri sırasındaki formlarda değişiklikler yapabiliyor son güncel kayıt sürecinde home adres girilmiyor diye hatırlıyorum tekrar kontrol edip makaleyi güncelleriz vakit ayırıp.
     Bu arada eğer home adres kısmı gelecekte yine forma eklenirse ve seçenekler arasında Türkiye çıkarsa seçip TR adresinizi girebilirsiniz bunda hiç bir sakınca olmaz.

     Eğer LLC şirketiniz varsa tüm bilgileri doğru olarak girin ve hiç bir şekilde VPN, VPS kullanmanıza gerek yok. Çünkü zaten Türkiye den bir şirket sahibi olarak bağlandığınızı biliyorlar ve buna izin veriyorlar. Her bilgiyi doğru girerseniz sistemi kandırmaya da çalışmamış olursunuz çünkü yapılan kayıt işlemi şirket üzerine olduğu için kurallara aykırı değildir.

     Cevapla
 • LLC Articles of Organization Belgemde “The organizer of the limited liability company is : ” (Limited şirketin organizatörü) kısmında türkiye adresim yazıyor fakat diğer adresler amerikadaki fiziksel ofisin adresi yazıyor. Home adress kısmına usa yaparsam burada gözüken tr adresi sebebiyle bir sıkıntı yaşarmıyım ? Ek olarak ödeme almak için payoneer kullansam bir problem olur mu ? ve ITIN numarası için başvuruda bulunmuştum bu numara geldiğinde tekrar ITIN ile doğrulama yapmam gerekir mi ? Ayrıca bu muhteşem yazı için teşekkür ediyorum.

  Cevapla
  • Şirketinizi nerede ve hangi acente ile kurdunuz? LLC Articles of Organization da neden Türkiye adresiniz yazıyor?

   Cevapla
   • Şirketim wyoming eyaletinde kuruldu. Tanıdığım bir muhasebeciye kurdurmuştum bir yıl önce. O zaman türkiye adresimide eklemişlerdi. LLC Articles of Organization belgesinde sadece “The organizer of the limited liability company is : ” kısmında tr adresim yazıyor kalan kısımlarda ana iş yeri ve posta adresinde fiziksel bir amerika adresi var.

    Cevapla
    • Yani çok gereksiz bir kurulum olmuş, neye dayanarak Türkiye adresi girilmiş tahmin etmek zor. Gelecekte sorun olur mu bilinmez sonuçta bu belgeler bazen adres doğrulama için de istenebiliyor. O aşamada ne olacağını kestirmek zor, eğer tanıdığınız kişi ile iletişiminiz devam ediyorsa adres değişikliği için eyalete başvuru formu göndermesini isteyebilirsiniz. Stripe, payoneer platformunu destekliyor mu? bilgimiz yok kurumsal hesap ise belki sorun olmayacaktır. Wise varken payoneer biraz gereksiz çünkü transfer ücretleri inanılmaz pahalı, ATM den nakit çekimlerinde bakiye sorgulamak için bile dolar ile kesinti oluyor ve ücretler de tutarsız. Yine de sizin tercihiniz tabi dilerseniz stripe desteğe başvurup payoneer hesabını destekleyip desteklemediklerini öğrenebilirsiniz.
     Stripe için ITIN gerekmiyor çünkü artık TR vatandaşlarının kimlik belgelerini girmeye izin veriyor, yani Tr den hesap açıldığını tahmin etmeleri zor değil, kısacası itin geldiğinde eklemeye gerek yok. Paypal açarken ITIN işinize yarar itin girerek paypal açmanız faydalı olur.

     Cevapla
 • Merhaba, ücretsiz websitesi sağlayıcılar arasında (Wix, godaddy, wordpress vb.) önerdiğiniz veya kullanıp memnun kaldığınız bir hizmet sağlayıcı var mı?

  Cevapla
 • Merhabalar, bugün EIN numaram geldi. Bütün adımları tek tek uyguladım. Her şey tamam olmasına rağmen. Benden hala SSN ya da ITIN numaranızı girin gibi bi doğrulamastedi. Bu durumda ne yapmalıyım acaba?

  Cevapla
  • Tc kimlik numaranizi girin makaleyi dikkatli okuyunuz o aşamaya geldiğinizde ulke olarak TR secip tc kimlik noyu girerek hesap açabilirsiniz. Artik hesaplar bu sekilde açılıyor her ülkeye özgü ayrıştırilmis dutumda.

   Cevapla
   • Teşekkür ederim, bir sorum daha olacak. Rehberiniz sayesinde şirket kurdum ve EIN hizmeti aldım. EIN umaram yeni geldi ancak kiraladığım posta adresine bir kaç belge yollanacağı söylendi (incAuthority tarafından). Bu belgelerin içinde 147C(confirmation of ein letter) da bulunuyor mu? Stripe benden doğrulama için bu belgeyi istedi. Eğer bulunuyorsa sadece belgenin ulaşmasını beklemem gerekiyor sanırım. Doğru muyum? Bu arada rehberleriniz çok faydalı, tekrar teşekkür ederim 🙂

    Cevapla
    • Merhaba, bu belge size irs tarafından gönderilir ein faxı geldikten yaklaşık 2,3 hafta sonra elinize ulaşmış olur. Stripe bazen bu belgeyi ister o yuzden önemlidir ve gelmesini beklemek gerekir.

     Cevapla
 • Stripe hesabı açarken de wise kullanabiliyoruz değil mi? Yoksa ilk önce mercury bank ile açıp sonradan mı wise bağlamak gerekiyor?

  Cevapla
  • Wise kullanabilirsiniz. Öncelikle Wise veya MErcury hesaplarını onaylatın sonra stripe hesabı açma aşamasında ikisinden birini seçip girebilirsiniz. Stripe hem Wise hem de mercury bank hesaplarını destekliyor.

   Cevapla
 • Selam adminim,
  Stripe test modundayım, dediğiniz gibi bir süre bekledim ve kimlik onayı istediler, yeni tip kimliğimi belki de 5 kere yükledim ama okunamıyor gibi bir hata alıyorum, aslında her şey açıkca görünmekte resimde, aklıma bizim kimliklerde ön tarafta doğum tarihi gün ama abd de önde ay olduğu geldi?
  bu yorumu yazdıktan sonra tekrar deneyeceğim ama yapılabilecek farklı bir şey var mıdır?

  ÖNEMLİ : bu arada zenbussines ilk sene ücretsiz reg agent ı kaldırmış, ilk seneden 150 dolar civarı parayı otomatik olarak çektiler kartımdan haberiniz olsun.

  Cevapla
  • Stripe çoğu zaman dijital yüklenen kimlikleri okuyamıyor destek talebi gönderin ayni gun içinde manuel olarak onaylarlar hesabınızi hiç sorun olmuyor
   Daha iki gun önce benzer bir durumla karşılaştık manuel olarak hemen onayladilar hesabi.

   Zenbusiness gecen ay sonunda ilk yıl ücretsiz registered agent hizmetini kaldırdı makalelerimizde bu değişikliği yaptik ama geçmişte kurulan şirketler için hizmet bedelini tahsil ediyorlar bu konuda haklısınız.

   Bu konuda yapılacak pek bir şey yok ne yazıkki, şirketler bazen operasyonel politikalarını degisirebiliyorlar. Onlem olarak sanal kart kullanmak bu tip durumlarda her zan mantikli oluyor. Eğer ödeme almasalardi baska bir acenteye taşınabilirdiniz (wyomingmailforwarding.com 50$ taşınabilirsiniz) Gelecek yıl ücret yüksek gelirse farkli bir acenteyi degerlendirin.

   Cevapla
 • merhabalar,
  okuduklarımdan anladığım kadarı ile şirketi kentucky de açıp, wyomingmailforwrd adresimizi kullanıyoruz.
  şimdi yorumlara ve yukarıdaki örneklere baktığımda farklı bir şey oluştu, örneklerde sizin kentucky adresi var, fakat şirketi wyoming POSTA adresine kurduk.
  mercury başvurusunu bugün gerçekleştirdim ve adrese wyoming POSTA adresimi yazdım.(şirket adresi olarak)
  acaba şirket adresimiz bize Articles of Organization dosyamızda verilen
  “The street address of the company’s initial registered office in Kentucky is”
  bu yazının altındaki adres midir?
  yoksa
  “The mailing address of the company’s initial principal office is”
  bu yazının altındaki adres midir?
  yani banka ve stripe wise başvurularında hangi adresi kullanmalıyız?
  bu arada verdiğiniz bilgilerden dolayı çok teşekkür ederim

  Cevapla
  • Merhabalar,

   Şirketiniz Kentucky eyaletinde kurulu fakat ofis adresiniz wyoming de yani bu durumda kaydolduğunuz her yere wyoming den aldığınız posta adresini gireceksiniz. Kafaniz karismasin çünkü Amerikan şirketlerinde durum Türk şirketlerinden farkli. Sirket Kentucky de olduğunda posta adresi(principal office address) farkli bir eyalette olabiliyor ama şirket Kentucky sirketi oluyor.

   Cevapla
 • Öncelikle verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. Ben mercury bankdaki banka hesabımı stripe a bağladım. Mercury de sanırım usd dışındaki para birimlerinin hesabı açılamıyor. Stripe ile diğer para birimlerinde satış yaptığım zaman onu stripe dan usd olarak çekebiliyor muyum? çekebiliyorsam eğer usd ye çevirme komisyonu ne kadar olur?

  Cevapla
  • Rica ederiz. Güzel bir soru detaylı olarak yanıtlamaya çalışalım.

   Mercury usd ile işlem yapar bunu da web sitelerinde açıkça belirtiyorlar lütfen bakınız. https://help.mercury.com/t/60h3d0p/other-currencies
   Eğer başka bir para birimi ile çalışmak istiyorsanız Wise https://startupsole.com/go/transferwise/ veya Veem kullanabilirsiniz.

   Stripe 135 adet para biriminde tahsilat yapabiliyor ve her para birimini ayrı bakiyelerde biriktirir para birimi çevirilerinde kayba uğramamanız için böyle bir prosedürleri var. Siz, wise gibi bir sağlayıcı ile çalışırsanız stripe üzerinden biriktirdiğiniz farklı para birimlerine ait bakiyeleri ayrı para birimi hesaplarına aktarabilirsiniz. Böylece dönüşümlerden herhangi bir kaybınız olmaz. Bununla ilgili detaylı bilgi zaten stripe talimatlarında da belirtilmiş bkz. https://stripe.com/docs/currencies/conversions

   Sonuçta Wise kullanırsanız ve 10 ayrı para biriminde wise hesabınıza stripe tan para geldiğinizi var sayarsak wise ile güncel kurdan lokal para biriminize çevirip parayı ülkenize transfer edebilirsiniz. Çeviri ve transfer ücretleri wise ta oldukça ekonomiktir. Web sitelerindeki transfer, çeviri araçlarına bakıp hesaplayabilirsiniz.

   Umarım sizin için faydalı olmuştur.

   Cevapla
   • Hocam çok teşekkür ederim. Çok güzel bir şekilde açıklamışsınız. Bir soru daha sorucaktım. Stripe hesabımı dün açtım kimlik doğrulamasında doğum tarihi verdiğiniz bilgilere uygun belge yükleyin diye uyarı aldım stripedan 2-3 kere ard arda denedim en sonunda kabul etti. Bu durum kimlik doğrulamada bir sorun oluşturur mu? Bide benden adres doğrulama için belge yüklememi istemedi. Adres doğrulamasını ne zaman ister hocam sizce stripe kullanmaya başlamalı mıyım şuan ?

    Cevapla
    • Merhaba,

     Stripe ön dogrulamayi otomatik bot sistemi ile yapar başta kimlik ister ve onaylanirsiniz.
     Asil dogrulamayi ticaret yapip odeme almaya başladığınızda ve parayi bankaya aktarirken yapar. O aşamada sizden ein belgenizi veya şirket formasyon belgenizi isterler. Onları sagladiktan sonra hesap tamamen açılır ve sınırsız olarak kullanabilirsiniz. Zaten adresle ilgili pek dogrulama olmuyor artik çünkü Amerikan sirketlerinin yabancilar tarafindan kurulduğunu biliyorlar.

     Hic ticaret yapmadan ve hic bankaniza para aktarmadan tam bir onay söz konusu olmuyor stripe ta… Genelde adres ile ilgili onay sormazlar sirketinizle ilgili ein evragini isterler. Sonra da baska birsey istemezler sizden.

     Cevapla
     • Çok teşekkür ederim hocam verdiğiniz bilgiler çok değerli gerçekten. Tüm yazdıklarınızı okuyorum

      Cevapla
 • Home address kısmına Turkiye deki adresi yazarsak sıkıntı olur mu ?
  Sıkıntı cıkmaması için neresini yazmamız lazım ? Wise kullanıyorum.

  Cevapla
 • Amerikan şirketi eklersek telefon illa amerikadan mı olmalı ?
  Yanlış anlamayın ama bu baska ulkelerden telefonnumarası servisi almak inanın çok riskli, 2 tane hesabı böyle patlattım. Baska bir ulkenin telefon numara servisini kullandım ve 2 dk sonra sizle çalısamayız diye mail geldi, ikisindede boyle oldu.

  Cevapla
  • Illa amerikan olmasina gerek yok +90 da destekliyor bu arada 2faktörlü kullanmak mantıklı olabilir sms e Gore daha güvenli

   Cevapla
   • Tesekkurler, peki Mercury yerine Transferwise dan business hesabı ile Amerikadan LLC firma ile stripe kullanılabilir mi ?

    Cevapla
    • Şuan bütün ödemelerimizi Stripe + Wise ile alıyoruz yaklaşık 9 aydır bu kombinasyonu kullanıyoruz. Stripe bir kaç transferden sonra ertesi gün ödemeleri işlemeye başlıyor ve Wise tarafına 1 gün sonra geçiyor. Tr banka hesabına da wise ile transferi, sabah yaparsak (hafta içi) öğlen saatlerinde gelmiş oluyor. Uzun süredir bu döngüyü kullanıyoruz.

     Cevapla
 • dostlar stripe kullanmayin cunku stripe kucuk isletmelere tuzak kurarak yasayan buyuk bir firmadir isinizin her hangi bir aninda sizi riskli musteri olarak algilayip icerdeki paranizi suresiz olarak tutarlar bu durumu yasamamak icin hic bir garantiniz yok , benim her seyim yasal ve kurallara uygun oldugu halde 23000 dolarima adeta coktuler 120 gun sonra serbest birakacagiz dediler 210 gun gcti hala yok her defasinda uzatiyorlar, bu tur sikayetleri trustpilot vs yerlerde cok okudugum icin hesabi acip onaylatinca musteri temsilcisine sordum hesabimi incele dedim herseyim tamamsa odeme almaya baslayacaim dedim ,hesabi incelettim her seyiniz tamamiyla dogrulanmis baska bir seye ihtiyaciniz yok dedi konusmanin ekran goruntusu hala bende. satislarimda hic bir ters ibraz yada supheli durum yasanmadi musterilerim google review de hep 5 yildiz verdi alis ve satis faturalarim hepsi nizami 210 gundur ellerinde tuttuklari para ile alakali stripe hic bir iade geri odeme sikayeti gelmedi en onemlisi benim durumumda 100 lerce insan var , ABD de sikayet ettim durumu sozlsmedeki maddeyi cikarip onume koydular stripe isterse bakiyeyi suresiz tutabilir istedigi zaman hesabi kapatabilir vs.vs maddesi o parayi almaktan umidi kestim artik .. Authorize.net ile calisiyorum kafam rahat…

  Cevapla
  • Geçmiş olsun gerçekten sizin için zor bir durum olmuş. Keşke paranızı bloke ettiklerinde süreci durdurup baska bir ödeme alt yapısına gecseydiniz o kadar biriktirmeseydiniz.

   Şahsen Usa şirketi üzerinden stripe.com ile yıllardır çalışıyoruz ve ödemeler maksimum iki is gününde hesaba aktarılıyor bu tip bir sorunu hiç yaşamadık.
   Stripe cok buyuk bir sirket ve Shopify geçen hafta stripe’a cok büyük bir yatirim yapti bu tip bir dolandiricilik durumu olduğunu düşünmüyorum kesin farkli bir durum vardır tabi bunun bir izahı olmaliydi sizi bu duruma dusurmeleri normal değil.

   2checkout gibi alternatifleri de degerlendirin ki her zaman yedekli gitmekte fayda var bi öyle yapıyoruz çünkü.

   Tekrar geçmiş olsun.

   Cevapla
  • Merhaba İlker, Stripe a kaydolunca otomatik olur herşey, gonderdiğin site de, dokumanlarda, hatta limlik resimleri bile otomatik onaydan gecer. Ne zaman ki dispute oranın yuzde 1 i gecer, stripe seni banlar. Ayrıca, mesela sosyal medyada begeni veya youtube hiti satısı vs bile yasak. Bunlardan birine takıldıgın için banlanıyorsun aynısı banada oldu cogu kez.

   Cevapla
   • Dostum ingiltere de yasiyorum ve sirketim ingilterede kayitli kimligimi ingiliz oturum karti ile dogrulattim ingiltere de kurulu sirketim hala aktif ve tum belgeleri sagladim sattigim urunler fiziksel urunler giyim ve aksesuar, ayrica dedigim gibi hesabi kullanmadan once mustri temsilcisine iki kez kontrol ettirdim kusursuz bir hesap sorun yok dedi satislarimda en ufak bir itiraz yok gel gor ki 50 nci islemden sonra kapandi sebebi de yuksek riskli bir sektor mus .. aslinda ben olayi cozdum stripe tamamen bot lar ile calisan ve karar veren bir sirket duzenli olarak sitenizi kontrol eden botlar yanlislikla bir durumdam dolayi flag kaldirsa olay bitiyor malesef yani cok riskli striple is yapmak her an her sy olabilir ve kullanici sozlesmesine gore hic bir hakkiiniz yok stripe glen para sizin degil gibi bise benim size tavsiyem kurumsal bir yapiniz varsa adyen ile calisin hesap acmak zor ama acinca da seni potansiyel bir dolandirici gibi gormeyen bir firma var karsinda

    Cevapla
    • Hic dispute yapmamanıza ragmen ban geldi oyle mi ?
     Evet yuksek riskli dediyse be sektorle alakalı birşey, bazen oyle şeyler oluyor ki, mesela giyim sektorundeyseniz, üzerinde marijuana olan bir t shirt bile satmanız bu riskli kısma sokuyor sizi, muhtemelen gozunuzden kacan birşey var.

     Cevapla
     • İllaki bir sorun olmuştur ve açıklaması olmalı yoksa durup duruken böyle bir durum kabul edilemez.

      Cevapla
      • Durup duruken neden böyle bir şey olsun ki? Okadar kolaymı paraya çökmek? Stripe cok büyük bir şirket Wise ile birlikte 5 aydır düzenli ödeme alıyorum hiç bir sorun yok. Hatta yeni bir proje için WY de ikinci LLC mizi kurduk ve Stripe onayı aldik. Eğer yüksek riski bir sektörseyseniz yüksek riskli projeleri kabul eden ödeme ağ geçişlerine bakın. Bahis sitelerini bile kabul eden pos sistemleri var. Stripe iyidir sıkıntı olmaz.

       Cevapla
 • Hocam merhabalar, Şirket açmadan bireysel bir hesap açarak ingiltere üzerinden stripe hesabı açabilir miyiz acaba ? paypal’ı açtım ve aynı adresleri kullanarak stripe açmak istiyorum, şirket açmadan mümkün degil mi acaba?

  Cevapla
  • Merhaba,

   Orada yaşıyorsanız vatandaşlık ve ikametinizi belge olarak istediklerinde kanitlayabilirseniz mümkün.

   Aksi durumda hesabi vpn veya illegal yolla açsanız bile başta onaylarlar belki ama bir kaç ödeme aldiktan sonra (bazen almadan da) dogrulama isterlerse geçemezsiniz. Örneğin uk kimlik ve uk adres kaniti. Bu tip durumlarla karşılaşmamak için sirket kuruyoruz zaten.

   Cevapla
 • hocam ev adresi için ne diyoruz ?
  ssn boş bırakıyoruz ?

  Cevapla
  • Tüm adres alanlarına Amerika’da ki şirketin adresi yazılmalıdır zaten hesap açarken şirket hesabı açacağınız için şirketin adresini girmeniz gerek çünkü şirket formasyon serttifikası ile bu adresler doğrulanıyor.

   SSN kısmına “0000” yazıp geçebilirsiniz şirketin vergi no alanına da EIN yazmanız gerekiyor

   Cevapla
  • Yeni güncelleme ile ssn yerine TR seçip Tc kimlik non yazmak gerekiyor. Kimlik belgenizi yüklediğinizde otomatik dogrulaniyor. Zaten Turk vatandaşı olup Usa LLC ile ödeme almaya çalıştığımızı biliyorlar. Yani kandirmaya çalışmıyoruz aksine daha sağlam bir şekilde doğraniyor hesaplar.

   Cevapla
 • Peki SSN numaramız olucak mı ? EIN numarasından ziyade SSN de almalımıyız ?

  Cevapla
  • Ssn Abd vatandaşlarına verilir aksi taktirde istesenizde alamazsınız.

   Cevapla
   • Hayır bu konuda yanılıyorsunuz. Yabancı herkes alabilir sadece amerikada work permitiniz olması yeterli.

    Cevapla
    • Evet haklısınız ama ona bakarsanız sadece work permit olanlarla da kısıtlı degil, eğitim, yeşil kart, geçici vatandaşlık, vize sınıfları gibi bir cok durumda da ssn veriliyor tüm terminolojiyi tek tek yazmak yerine vatandaşlık terimi kullanılmış. Zaten bu terimleri bilen bir takipçi stripe altina bu soruyu sormaz. Konumuz bu değil bu sefer de Stripe acmak için work permit almak gerekiyor olarak anlaşılıyor işin içinden çıkmak icin bir cok yorum yazmak gerekiyor…

     Herkes alabilir biraz iddialı ve geniş bir yorum olmuş

     Cevapla
     • Work permit’i olan herkes demek istedim. Evet haklısınız birçok kıstasta verilir ssn, ama sizin yorumunuzu ilk gördüğümde sanki sadece abd vatabdaşlarına özgü bir durum gibi algıladım, öylede gozukuyor o yuzden yazayım dedim, baskalarının da aklında bulunsun diye, saygılar.

      Cevapla
 • Merhaba, bireysel LLC şirket ve mercury hesabı aldık diyelim, yuzde kaç vergi oduyoruz ?

  Cevapla
  • Merhaba

   Hangi vergiden bahsettiğinizi anlayamdim bankaya vergi ödenmez. Para transfer komisyonunu mu kastettiniz acaba?

   Cevapla
   • Ben bu konuda yeniyim biraz kusura bakmayın, ben Stripe ın cok katı kuralları oldugunu ve yuzde 1 chargeback den sonra parayı tuttugunu ve sıkıntı cıkardıgını okudum heryerde, o yuzden baska odeme altyapılarını ınceledim ve neredeyse hepsi amerikan şirketi istiyor. sonra bu sayfanızı inceledim, https://startupsole.com/inc-authority-ile-amerika-da-sirket-kurmak/ ve kentucky de şirket kurmanın mantıklı oldugunu dusundum. Soruma gelince, bireysel LLC şirketi kurduk, mercury den bank hesabı actık diyelim peki vergilendirme proseduru ne olucak ? Eger gelen parayı vergilendirmezsek cezası mı oluyor veya süreç nasıl işliyor bilgilendirirseniz sevinirim.

    Cevapla
    • Sorun değil kafa karışıklığı ilk araştırma aşamasında gayet normal. Aslında sorularınızın cevabı bu yazıda mevcut;
     https://startupsole.com/amerikada-vegilendirme/
     Özetlemek gerekirse tek üyeli bir Amerikan LLC kurduğunuzda IRS (Vergi Dairesi) tarafından dikkate alınmayan bir yapı olursunuz. ABD’de bir ofisiniz, bağlı temsilciniz ve elemanınız yoksa vergi ödemezsiniz (limitleri aştığınızda sadece satış vergisi toplayıp beyan edersiniz limitler burada : https://startupsole.com/yabancilar-icin-abd-eyaletlerine-gore-satis-vergileri/) fakat iki ülke arası ulusal vergi anlaşması gereğince gelir verginizi bulunduğunuz ülkede ödersiniz bu tarafı da oldukça ilginç, Tr ye aktardığınız para miktarı gelecekte yükseldikçe vergi denetimine takılmamak için TR de ki bulunduğunuz ilçenin vergi dairesine gidip benim bu kadar yurt dışı kazancım var ve üzerime düşen vergiyi TC kimlik numaramla bireysel olarak ödemek istiyorum diyebiliyorsunuz. Burada asıl önemli olan sizin ciro beklentinizdir ABD ye satış yapıyorsanız eyaletlerin limitleri var bunları aşarsanız vergi toplarsınız ABD içi geliriniz yoksa satış vergisi toplamanız gerekmez.

     IRS kaynakları : https://www.irs.gov/businesses/small-businesses-self-employed/single-member-limited-liability-companies
     Muhasebe şirketlerine konuyu danışmak için E-ticarette uzmanlaşmış şirketlerin listesi : https://startupsole.com/amerika-muhasebe-firmalari/
     Ayrıca her yıl LLC sahibi olarak doldurmanız gereken vergi formu : https://startupsole.com/abd-vergilendirme-form-5472/

     Cevapla
     • Detaylı cevap için tesekkurler. “ABD ye satış yapıyorsanız eyaletlerin limitleri” derken, para aldıgım kullanıcıların amerikalı olmasını mı kastettiniz ? Bir diğer sorum, eyalet limitlerine baktım ve işlem sayısı limitleri dikkatimi çekti. Benim urunum dijital paralı uyelik ve urun yaklasık 7 dolar aylık. yılda 200 işlem oldukca dusuk kalıyor, o yuzden ıslem limiti olmayan bir eyalet secmem sizce daha mı uygun olur, kentucky gibi açılış maliyeti az olan nereyi onerirsiniz ?

      Cevapla
      • Evet parayı ödeyen kullanıcıların Amerikalı olmasıdır. Aylık dijital satışlarda her işlem sayılır yani bir kişi için yılda 12 işlem sayılıyor böylece sizin durumunuzda yıllık işlem limiti 200 olan bir eyalette 15 müşteri civarı bir kotanız oluyor. Ya bu limite ulaştığınızda o eyalete o yıl içinde başka satış yapmayacaksınız, ya işlem limiti olmayan eyaletleri tercih edeceksiniz, ya da satış vergisini müşteriden alıp (7 dolar x eyalet oranı) eyalete (gelecek vergi döneminde)beyanını yapacaksınız bunu da bir muhasebe şirketi ile anlaşarak yapmak gerek çünkü prosedürleri var.

       bu arada bu limitlerin şirketin bulunduğu eyalette olması ile ilgisi yok nerede şirket kurarsanız kurun limitler geneldir.

       Şu an açılış maliyeti en ucuz eyalet Kentucky dir. Wyoming veya New Mexico da yıllık masrafları, açılış masrafları oldukça düşük eyaletler. Kentucky veya farklı eyalet tercih etmek size kalmış. Eğer Kentucky LCC seçerseniz yıllık 15 usd franchise verginizi ödemezseniz şirketiniz otomatik olarak askıya alınıp durdurulur kapatmakla uğraşmazsınız.

       Cevapla
    • “bu arada bu limitlerin şirketin bulunduğu eyalette olması ile ilgisi yok nerede şirket kurarsanız kurun limitler geneldir” O zaman anladıgım kadarıyla, bu eyalet limitleri, bize ucret odeyen kullanıcıların bulundugu yerlerin limitleri, şirketin kuruldugu yerin limiti değil. Şimdi anladım. Suan baska bir sorum kalmadı, yardımcı oldugunuz için cok tesekkurler, referans linkleriniz uzerinden kayıt olucagım şirket ve banka hesabı acıcagım bir yerde takılırsam yazıcağım, tesekkur ederim.

     Cevapla
     • Evet doğru anlamışsıniz satis vergisi geneldir şirketin bulunduğu eyalete satmakla ilgisi yok yani. Yeni işinizde başarılar dilerim bir sorun olursa elimizden geldigince destek olmaya çalışırız saygilar.

      Cevapla
 • Çok değerli bu bilgileri bize ücretsiz sağladığınız için çok teşekkürler.

  Cevapla
 • 2 tane sıkıntı var. Amerikada 150 dolara şirket acmakla iş bitseysi, hersey cok kolay ve basit olurdu. Birincisi, Amerikada şirket acınca bayagı bir vergi ye tabi olucaksınız. Google, Facebook gibi en buyuk firmaların neden faturayı baska ulkede kestiğini hatırlatırım. Ikıncısı, stripe sizden firma olmanızı zorunlu istemez. Bireysel olarak acabilirsiniz, ancak kabul edilen ulkelerdeki adresinizi ve ID nizi dogrulamanız gerekecektir. Hadi dediğin kadar basit 150 bucks ı verip açtık diyelin, Amerikada adres ve ID mizi nasıl ispatlayacagız ?

  Cevapla
  • Bir çok konu var ve konuya en sondan başlarsanız durumu anlamanız zorlaşır.
   Açtığınız şirket türü, ve ortaklık yapısına göre yabancılar için vergilendirme prosedürleri elbette var. Bu arada eğer belirli bir gelir düzeyine ulaştığınızda zaten vergi vermeniz gerek. Keşke çok büyük cirolara ulaşsanız da verginizi ödeseniz.
   1. buraya bir göz gezdirin: https://startupsole.com/amerikada-vegilendirme/ ve buraya : https://startupsole.com/amerika-disindaki-lccler-icin-form-5472-gercegi/

   2. Konuda da size katılmıyorum çünkü Stripe, eğer kabul görmeyen bir ülkede ikamet ederseniz bireysel hesap açmanıza izin vermez. Bunu fake adres veya farklı yöntemlerle yaparsınız evet, ama adres doğrulama istendiğinde hesabınız onaylanmaz. (Vpn, fake adres vs. bunlar geçici çözüm boşuna vakit harcamaktan başka bir şey değil)
   Eğer resmi bir şirket kurulumu yaparsanız ve stripe sizden adres kanıtı isterse şirketinizin kuruluş sertifikasını göndermeniz yeterlidir. Çünkü üzerinde adres yazıyor, şirket kurulum sertifikasını da kabul etmeme gibi bir durum yok. Bunu zaten kabul ediyorlar, Stripe SSS lerine bakabilirsiniz orada bunu, adres kanıtı olarak kabul ettiklerini söylüyorlar ben değil 🙂

   Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Yeni yazılar

Müşteri Yorumları

Startupsole
5.0
Based on 32 reviews
powered by Google
Hüseyin Ergül
Hüseyin Ergül
13:51 29 Apr 22
Startupsole dan LLC şirket kurulumu için destek aldık. Kesinlikle işlerinde oldukça başarılılar ve ne zaman sorumuz... olsa anında cevap verdiler. Kendilerinden bu hizmeti aldığım için oldukça memnunum. Amerika da şirket kuracak arkadaşların düşünmeden kendileriyle çalışmasını öneririm.Devamını Oku
Onur Yavuz
Onur Yavuz
06:39 22 Apr 22
startupsole dan llc sirket kurulumu, banka hesabı acılımı ve stripe icin hizmet aldım. gayet ilgililer ve islerimi... eksiksiz hallettiler. cok hızlı yanıt aldıgım bir hizmet oldu kendilerine teşekkür eder ve sizin icinde öneririm...Devamını Oku
Ozan Kavurmacı
Ozan Kavurmacı
20:27 11 Apr 22
Sürecin her aşamasında ilgili ve bilgilendiriciydiler. Tavsiye ederim
Cem Oktay
Cem Oktay
18:50 31 Mar 22
Çok başarılı ve sonuç odaklı hizmetleri ile en kısa zamanda sonuç aldım. Kesinlikle tavsiye ediyorum. Tebrik ve... teşekkür ediyor, başarılar diliyorum.Devamını Oku
Ayhan KARAGÖZ
Ayhan KARAGÖZ
20:37 18 Mar 22
Çok kaliteli, dürüst, yardımsever bir ekip. Teşekkürler
Furkan Danış
Furkan Danış
19:33 17 Mar 22
Şirket kurulumunda herkesin cevabını verebildiği konular haricinde, tüm sorulara hızla yanıt veriyorlar. Her konuda... destek olmak için öncü oluyorlar. İnanılmaz bir ekip, süpersin StartupSole!Devamını Oku
Ferhat Güney
Ferhat Güney
11:35 04 Mar 22
Amerika'daki şirketim için EIN numarası başvurusu yaptım. Süreç o kadar hızlı ilerledi ki aşırı memnun kaldım. Benim... için iyi bir deneyim oldu. StartupSole bu konuda inanılmaz güzel destek sağlıyor.Devamını Oku
FURKAN ÇAKAR
FURKAN ÇAKAR
20:26 04 Dec 21
Startup Sole ekibine ve birlikte çalıştığımız Nazmi Bey'e ilgi ve alakalarından gerçekten çok teşekkür ederim, 7 gün 24... saat sorularıma bıkmadan usanmadan cevap verdiler, aldıkları ücreti kat kat fazlasını hak ediyorlar. Kesinlikle Startup Soleyi tavsiye ederim, pişman olmazsınızDevamını Oku
Orhan Kurtulan
Orhan Kurtulan
18:00 30 Nov 21
Kendilerine çok teşekkür ediyorum. Bilgi ve tecrübelerini aktardıkları web sitelerinde eşsiz bilgiler öğrendim ve... kendileri ile iletişime geçtikten sonra da her türlü desteği verdiler.Devamını Oku
Resul Pakır
Resul Pakır
05:22 04 Nov 21
Çok ilgili bir şirket, tüm çalışanlara ayrı ayrı teşekkür ederim, süreci çok hızlı bitirdiler.
Burak özgün
Burak özgün
18:05 03 Nov 21
USA'da şirket kurma işlemlerine başladığımız ilk günden kuruluş işlemlerinin tamamlandığı son güne kadar gösterdikleri... ilgi ve alakadan dolayı Startupsole ekibine çok teşekkür ederim.24/7 ulaşabileceğiniz, sorduğunuz istisnasız her soruya cevap bulabileceğiniz ve yardımlarına başvurup sonucu gördükten sonra kesinlikle memnun kalacağınız bir ekip Startupsole.Emeğiniz ve özenli çalışmanızdan dolayı tekrar çok teşekkürler ederim.Devamını Oku
Ferhat Ozal
Ferhat Ozal
20:27 01 Nov 21
Şirket kurma işlemlerini çok basitleştiren bir şirket. Amerika'da şirket kurma gibi bir planınız varsa gönül rahatlığı... ile Startupsole ekibiyle çalışabilirsiniz.Devamını Oku
TOLGA DURUKAN
TOLGA DURUKAN
15:51 17 Oct 21
Bu kadar değerli bilgiyi, bu kadar güzel açıklayıp bizlere yardımcı olduğunuz için sizlere teşekkürü bir borç biliyorum.
Pınar Yükselci
Pınar Yükselci
07:06 12 Oct 21
Startupsole dan aldığım hizmetten çok memnun kaldım. Amerika da şirket kurulumu işlemim sorunsuz ve hızlı şekilde... gerçekleşti. Bu süreçte her zaman ve çok hızlı sorularımı cevapladılar ve yardımcı oldular.TeşekkürlerDevamını Oku
Mertcan Öz
Mertcan Öz
10:42 26 Aug 21
Ellerinden gelen herşeyi yapmaya çalışarak sizi yönlendiren günün her saatinde size destek olan kaliteli ve bilgili... insanlar.. yardımları ve destekleri için birkez daha buradan çok teşekkür ederim.Devamını Oku
Batuhan Şengür
Batuhan Şengür
13:22 20 Aug 21
SoleStartup Ekibine ve Özellikle Muhammet Bey'e desteklerinden dolayı çok teşekkür ederim. SoleStartup yayınladığı... bilgiler ve Muhammet Bey'in desteği sayesinde Şirketimizi çok uygun fiyatlara kurduk ve Amerika'da aktif olarak hizmet veriyoruz. Aylardır Amerika'da şirket kurulumu ve diğer süreçleri araştırıyordum. Taki SoleStartup 'a rastlayıncaya kadar. İddia ediyorum İnternet üzerinde ki en açıklayıcı ve doğru bilgiler bu sitede.Buradan da tekrar tekrar teşekkür ederim.Başarılarınızın devamını dilerim.Devamını Oku
Diğer Değerlendirmeler
js_loader
Menü