94 Yorum

Amerika’da Banka Hesabı Açmak

Amerika'da Banka Hesabı Açmak

Son güncelleme tarihi : 7 Şubat 2022

Mercury Bank’ tan Online Olarak Amerika’da Banka Hesabı Nasıl Açılır?

Yurt dışına ürün satma veya E-ticaret işi aşamasında şirket kurma sürecinden sonra karşınıza çıkan en büyük engel genellikle Amerika’da banka hesabı açmak ve parayı bulunduğunuz ülkeye transfer etmek olacaktır.

Amerika’da banka hesabı nasıl açılır? Kazanılan para ikamet edilen ülkeye nasıl aktarılır? Para transferi nasıl yapılır? Bana maliyeti ne olur? Gibi bir çok soru ve sorunla karşılaşırsınız.

Amerika’da bulunan fiziksel bankalar ABD’de kurulan bir şirket için hesap açma sürecinde ülkeyi ziyaret etmeyi şart koşuyorlar. Hatta bir çok banka şirket sahibinden sosyal güvenlik numarası isteyebiliyor. Bu durumda bir çok girişimci hayal kırıklığına uğrayarak başlayacakları işten vaz geçme durumu ile karşı karşıya kalıyor. Ancak dijital bankalar bu durumu değiştirerek ABD dışı girişimcilere yeni bir kapı açtı.

Uzaktan online olarak Amerika’ da bir banka hesabı açmak başlarda nispeten daha kolaydı fakat  Dropshipping’ in ve Amazon FBA’ nın tüm dünyada popüler olmasıyla birlikte çok fazla talep oluştu. Aynı zamanda durumu kötüye kullanım gibi sorunlar da beraberinde gelince uzaktan Amerika’ da banka hesabı açmak oldukça zorlaştı.

Ta ki Mercury Bank, Wise, Brex ve Relay gibi dijtal bankacılık sistemleri devreye girene kadar!

Kurucuları, girişimcilerle aynı gemide olan Mercury bank, girişimciler için uzaktan banka hesabı açmayı kolaylaştırmak için kolları sıvadı ve 2019 da MercuryBank’ ı kurdu.

Mercury Bank Nedir? Neler sunar?

Mercury Bank, Immad Akhund, Max Tagher ve Jason Zhang tarafından Nisan 2019’da Amerika’ da kuruldu. Girişimcilikten gelen Immad Akhund, girişimcilik yaptığı yıllarda bankalarla yaşadığı aynı sorunları girişimcilerin yaşamaması için (ayrıca bu açığı kapatmak için) bu oluşum içine girdiklerini ifade ediyor.

Mercury bank yeni bir işe başlayanlar için büyük kolaylıklar sunmaktadır işte bazı özellikleri;

 • Çek hesabı
 • % 1-2 kazanç sağlayan bir tasarruf
 • Banka kartı
 • ACH ödemeleri
 • Çek ödemeleri
 • Yurtiçi ve Yurtdışı ücretsiz para transferleri
 • Parayı takip etmek için yararlı araçlar
 • FDIC sigortalı mevduatlar
 • Uzaktan online olarak hesap açma
 • internet bankacılığı
 • Her kullanıcıya ücretsiz bir banka kartı
 • Sanal kart
 • ve fazlası

Mercury Bank Maliyetleri ve Fiyatı

Mercury Bank ‘ ta hesap açmak tamamen ücretsizdir. Hiç bir ek ücret talep etmezler sadece bir LLC şirket sahibi olmanız, Müşterilerinizin Amerika’da olduğunu söylemeniz ve EIN’ye sahip olmanız yeterlidir. Müşterileriniz Amerika’da olmasa büle Stripe gibi ödeme platformlarından gelen parayı Mercury bank üzerine aktarabiliyorsunuz. Siz yine de hesap açarken müşterilerinizin Amerika dışında olduğunu söylemeyin yoksa hesabınız açılış sırasında reddedilir.

Amerika' da banka hesabı açmak Mercury Bank

 • Minimum bakiye yok
 • Aylık aidat yok
 • Başvuru ücreti yok
 • Kolay Onay
 • Türkiye’ye bile ücretsiz para transferi

Mercury Bank Ne Tür Şirketleri Kabul Etmiyor?

Öncelikle Mercury Bank’ a online olarak hesap açabilmeniz için bir LLC şirket kurmanız gerekmektedir. Bireysel başvurular değerlendirilmez.

Eğer bir LLC şirket kurmayı planlıyorsanız düşü maliyetle LLC kurulumunu anlattığımız Inc Authority ile Amerika’ da Şirket Kurmak veya Northwest ile Amerika’da Şirket Kurmak rehberline göz atmanızı tavsiye ederim.

Girişimci dostu olan Mercury Bank bazı tür işlere karşıdır. Onaylanmayan iş kategorilerden bazıları şu şekilde;

 • Kumar ve bahis işleri
 • Yetişkin siteleri
 • Marijuana endüstrileri
 • Ayrıca bazı uygun görmedikleri kategoriler de olabiliyor

Özetle Mercury, kurallara uygun iş yapan bir çok sektöre kolaylıkla onay veriyor.

Mercury Bank’ a Hesap Açmak İçin Hangi Belgeler Gerekli?

Mercury bank başvuru sürecinin tek bir şartı var. Hesap açabilmeniz için, ABD’de İşveren Kimlik Numarası (EIN) olan bir şirkete sahip olmanız gerekecektir. Bununla birlikte, şirketinizin ana sözleşmesini ve pasaportunuzu kendilerine sunmanız gerekiyor.

Şirket kurmak gözünüzü korkutmasın oldukça uygun fiyata ABD’ de bir kaç gün içinde şirket kurulabilmek mümkün. Kentucky, Wyoming, New Mexico gibi eyaletlerde yıllık vergiler düşüktür web sitemizde bir çok eyalet için şirket kurulum rehberleri bulunuyor. Eyalet seçimini yapıp kuruluma hemen başlayıp bir an evvel EIN numaranızı alabilirsiniz.

Mercury Bank Banka Kartı Veriyor Mu?

Evet, her üyesine bir banka kartı (DEBIT) sağlıyor (ayrıca sanal kart desteği de var) fakat kartınızı sipariş ederken mümkünse ikamet adresinize gelmesini isteyin. Çünkü ABD iş adresine postalanmasını isterseniz önce o adrese postalanıyor, sonra oradan TR ye geliyor derken süreç hem uzun hem de maliyetli olabilir. Mercurybank kayıt aşamasında kartınızın gönderileceği posta adresi olarak kendi ikamet adresinizi seçebiliyorsunuz bu sayede kart direk ikamet ülkenizdeki adrese postalanıyor.

Amerika’ da Mercury Bank Hesabı Online Olarak Nasıl Açılır?

Yapmanız gereken çok basit. Şirket kurulumu tamamlanıp EIN’ a sahip olduktan sonra mercury.com adresine gidin ve “OPEN ACCOUNT” butonuna tıklayarak kaydolmaya başlayın.

Not : Üyeliğinizi Startupsole linki ile başlatırsanız belirli seviyede transfer yaptığınızda hesabınıza hediye olarak $250 bakiye yüklenir.

Amerika da banka hesabı açmak

Aşağıdaki formu, ad, soyad, e-mail (gmail,hotmail gibi bir mail sorun çıkartabilir iş mailinizi kullanın) parolanızı girerek ilk adımı tamamlayın. Kurumsal bir mail hesabını yoksa bu rehberdeki adımları uygulayarak hızlıca edinebilirsiniz.

Amerika da banka hesabı açmak online uzaktan

Şirket adını yazıp statünüzü seçin.

Amerika da banka hesabı açmak

Bir ekip çağrı imzası girin. Şirket adınız olabilir Türkçe karakterler kabul edilmez.

Amerika da banka hesabı açmak online uzaktan

Bu adımda kabul görmeyen kategorilerin bir listesini göreceksiniz. Bunlardan birini seçmeyin, eğer seçerseniz hesabınız onaylanmaz.

Amerika da banka hesabı açmak online uzaktan

Sizden nelerin isteneceğini anlatan bir metin sizi karşılar.

Amerika da banka hesabi acmak 6 Amerika'da Banka Hesabı Açmak

Yeni bir banka hesabı açmaya ilişkin önemli bilgiler: Hükümetin terörizm ve kara para aklama faaliyetlerinin finansmanı ile mücadelesine yardımcı olmak için, federal yasa, tüm finans kuruluşlarının bir hesap açan her kişiyi tanımlayan bilgileri elde etmesini, doğrulamasını ve kaydetmesini gerektirir.

Bir hesap açmadan önce, genellikle adınızı, adresinizi, doğum tarihinizi, vergi mükellefi kimlik numaranızı veya diğer kimlik numaranızı (örneğin, SGN veya işveren kimlik numarası) ve sizi tanımlamamıza ve sizi daha iyi anlamamıza olanak tanıyan diğer bilgileri almalıyız ve / veya işletmeniz.

Ayrıca, süresi dolmamış sürücü ehliyeti veya pasaport gibi kimliğinizi doğrulayan belgeleri veya bir işletme olması durumunda, ana sözleşmenin onaylı bir kopyası ve / veya devlet tarafından verilmiş bir işletme ruhsatı, yetkili imzalayanlar, hesap sahipleri gibi belgeleri görmeyi isteyebiliriz ve memurlarınız, yöneticileriniz, intifa hakkı sahipleri, hakim hissedarlar ve diğerleri.

Bu adımdan sonra şirket profilinizi oluşturacağınız bir kaç kayıt ekranı gelecek.

Amerika da banka hesabı açmak online uzaktan

Tüm formları dikkatlice doldurmanız gerekmekte. Tüm alanları doldurun ve formu gönderin. Mercury dijital bir banka olduğu için yaptığınız işi baz alacakları nokta web sitenizdir. Bu alana girdiğiniz web siteniz koşullara uygun kategoride, güvenli ve içerik olarak hazır olmalı. (Ayrıca  hakkımızda, iletişim, şartlar koşullar, gizlilik politikası gibi sayfaların olması onayı hızlandırıyor bilginiz olsun)

Amerika da banka hesabı açmak online uzaktan

Yukarıdaki adımları tek tek uygulayıp istenen tüm bilgileri onlara doğru olarak verin. Şirket belgeniz ve Pasaportunuzu ilgili alanlar geldiğinde yükleyin sonrasında onay süreci için beklemelisiniz. Çok kısa bir süre içerisinde uygun görülürseniz onaylanırsınız. E-posta adresinizi ara ara kontrol etmeniz ve telefon numaranızı Türkiye’ deki cep numaranızı girmenizde fayda var. Zadarma dan aldığınız ABD numaranızı da girebilirsiniz burada seçim size kalmış ama sms ayarı açık olmalı burada detaylar var.

Parayı Türkiye’ ye Aktarmak

Mercurybank ile paranızı Türkiye’ye aktarmak artık tamamen ücretsizdir. Transfer aşamasında Türkiye’de bulunan bir USD hesabınızın bilgilerini ve bankanızın Swift kodunu girerek ücretsiz olarak para transferi yapabilirsiniz.

Mercury Bank Alternatifleri Var Mı?

Evet var. Eğer MErcurybank hesap açılışı sırasında herhangi bir onay sorunu yaşarsanız farklı çözümler de bulunmaktadır. Alternatifler şunlardır;

Bu alternatifler Mercury bank muadilidir fakat Wise, Amerika’da şirketiniz olsa bile Türkiye vatandaşlarına herhangi bir debit / ATM kartı sağlamaz. Bu arada Wise hariç diğer tüm bankalar (Mercury dahil) kayıt aşamasında sizden bir pasaport remi yüklemenizi ister. Wise pasaport istemez sadece Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartınızı yüklemeniz hesap açmak için yeterlidir.

Sonuç

Mercury Bank, gerçekten yeni şirket kuran ve ABD dışında ikamet edenler girişimciler için çok iyi bir çözümdür. Özellikle uzaktan hesap açabilme, ücretsiz olması, ücretsiz transfer ve çok fazla prosedür içermemesi bu alanda kendisini rakipsiz kılıyor. Mercury bürokrasiden çok, startupların verimliliğe öncelik veriyor. Bir hesaba kaydolmak 10 dakikadan kısa sürer ve onay süreci oldukça hızlıdır.

Eğer E-ticaret veya online bir iş kurma planınız varsa, hemen bir LLC şirket açıp Mercury Bank’ın nimetlerinden faydalanmaya başlayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir ↴

Ziyaretçi Yorumları ↴

94 Yorum. Yeni Yorum

 • Merhabalar,

  Mercury Bank dan geçenlerde hesap açtık fakat açılan hesap sonrasında 1 hafta içersinden size dönüş yapılacak denilmesi üzerinden birkaç dk içinde hesabınız açılmıştır diye mail aldık. Fakat hesaplarımızın yanında “BETA” İbaresi bulunmaktadır. Bu şekilde birşey yaşayan oldu mu nasıl çözebilirim?

  Cevapla
  • Birkaç haftadir Mercurybank ta bir guncelleme var başvuru sırasında bekleme listesine aliyorlardi simdi yavas yavaş hesaplar acilmaya başlandı. Muhtemelen yeni bir politika değişikliği yapildi ama hala LLC sirket sahibi olan Türkiye vatandaşlarini kabul ediyorlar. Kisa zamanda düzenlemenin biteceğini belirtiyorlar. Geçici bir güncelleme olduğu icin ortada pek bir sorun görünmüyor.

   Cevapla
 • Start up sole a kıymetli bilgileri paylaştığı için çok teşekkür ederim.Yaklaşık 1 saate hesabım aktif hale geldi nasıl kulanılır çözmeye çalışıyorum .Mercury de international ve domestic wire details in altinda iki tane başlık var Bunların altında ise beneficiary – reciving bank details alt başlık var bunlar ne anlama geliyor..
  İnternational wire details da ise
  Beneficiary ve reciving başlığının altında iki farklı banka var biri First Nation diğeri Evolve bank
  Buradaki hangi bilgilileri nerede kullanacağım..Daha önce ülkeler arası transfer yapmadım hiç Çin’deki tedarikçime kredi kartımla ödeme yaptım.
  Amazon’dan ödeme almak için hangi bilgileri
  Türkiye den hesaba para göndermek için hangi bilgileri
  Tedarikçiye para gönderirken hangisini nasıl kullanmam gerekiyor
  Basit sorular ama yardımcı olursanız çok sevinirim 🙂

  Cevapla
 • mustafa ekizoğlu
  25 Mart 2022 23:07

  iyi akşamlar. amazondaki profesyonel hesabımızı business hesabına çevirmek için abd de şerket kurduk ve mercury bankta hesap açtık şirketimizi adına. amazon hesabızdaki bu dönüşüm için önce mercury ye tr den dolar gönderelim dedik ve denedik 22.03.2022 tarihinde. min ödeme tutarı olan 100 usd yi gönderdik. Bugün qnb paranızın iade edildiğini ve tekrar hesabınıza geleceğini, iade sebebinin bilinmediğini söyledi.(iade sebebini araştırıp hbr vereceklerini söylediler. Ayrıca gönderdiğimiz 100 usd 72 usd olarak döndü. swift ile gönderdiğimiz için aracı bankalar, jp morgan gibi o 28 usd yi kesmişler. velhasıl biz sermayemizi mercury ye yatırıp toptancılara ödememizi o şekilde gerçekleştiririz diyorduk. biraz uzun yazdım bu süreç belki birilerinin işine yarar diye. tr den mercury banka usd tranferi yapabiliyormuyuz? Malum abd de kredi kartı alamıyoruz fiziksel olarak gitmediğimiz vakit, bide mercury nin sunduğu debit karta yatırıp onu kullanmak istiyoruz. bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim.

  Cevapla
  • Genelde Mercurybank tan TR ye çekim yapılıyor hic aksini denemedik açıkçası fakat cok sacma bir durum olmuş.

   Banka hesap bilgilerinin hatali olma durumu olabilir mi? Reddetme gerekçesi önemli aslinda kesin bir hata olmalı.

   Burada deneyimleyen birileri varsa mutlaka yorum yapar.

   Cevapla
   • mustafa ekizoğlu
    25 Mart 2022 23:39

    Cevabınız için teşekkürler. Peki bu düşüncemiz sizce mantıklımı yani sermayemizi mercurye transfer edip, toptancılara ödememizi o şekilde yapmak. çünkü payoonerde malum para yatıramıyorsunuz ayrıca birçok kesinti problemi yaşıyorsunuz. bu işin olayı mercury bank gerçekten ama işte nasıl paramızı oraya atabileceğiz çözemedim. umarım birileri okur ve yazar. çok teşekkür ederiz tekrardan. ayrıca çok güzel bir site olmuş, çok bilgilendirici emeğinize sağlık.

    Cevapla
    • Aslında mantik doğru kart kullanmak için bankaya bir bakiye yatırıp karttan toptancilara veya masraflar için ödeme yapabilirsiniz. Bizler de işlerimizde Mercurybank debit kartlari kullanıyoruz fakat sizin transfer sorununuz var.

     Yerinizde olsam Mercurybank a bir destek talebi gönderip bunun neden kaynaklandığını sorardım. Para transferinde dikkat edilmesi gereken bir durum varmi veya transferin başarısız olmasinin sebebini öğrenmek gerek.

     Yaptığınız işlemleri anlatan bur mail yazip destek bileti acin zaten cok yardımcı bir banka sorunuza yanit verirler kesin.

     Yorumunuz ve beğendiğiniz icin biz teşekkür eder desteklerinizi bekleriz 😀

     Cevapla
     • mustafa ekizoğlu
      26 Mart 2022 00:40

      Çok teşekkür ederim Admin. Ferhat beyin çözümünü deneyeceğim. Bu tecrübeyide burda paylaşacağım mutlaka.

      Cevapla
    • Ferhat Güney
     26 Mart 2022 00:00

     Merhabalar,

     Evet haklısınız çok doğru bir konuya değindiniz. Bu konuda şirket tipinize göre çözüm yolu üretebilirsiniz. Örneğin ben Single Members LLC (Tek Ortaklı) şirket tipine sahibim. Single Members LLC şirket tipine sahipseniz eğer sadece şirket hesabından ödeme yapma zorunluluğum yok. Ben çok zor durumda kaldığımda şahsi kredi kartlarımdan da sermaye olarak kullanıyorum. Vergi beyannamesi yapılırken muhasebecinizi bu konuda bilgilendirmeniz lazım. Eğer Single Members LLC şirketine sahipseniz bu konuyla alakalı bir muhasebeciyle görüşüp çok daha detaylı bilgi alabilir ona göre bir aksiyon planı hazırlayabilirsiniz.

     Cevapla
  • Ferhat Güney
   25 Mart 2022 23:43

   Merhabalar,
   Sizlere tavsiyem kişisel Wise hesabı açıp wise üzerinden transfer yapmanız. Bende Mercury Bank kullanıyorum aynı şekilde para çekerken de Wise üzerin Türkiye’ye taşıyorum. Transfer ücreti çok daha az ödeyebilirsiniz. Wise zaten sizlere birden çok para biriminde hesap açma olanağı sağlıyor. Türkiye bankasından wise TRY hesabına aktarıyorum oradan da USD çevirip Mercury’e gönderiyorum. Sermaye akışını bu şekilde sağlıyorum.

   Cevapla
   • Katkiniz için teşekkürler cok yerinde ve doğru bir çözüm.

    Cevapla
    • Ferhat Güney
     26 Mart 2022 00:03

     Rica ederim. Blog sayfanızdan çok istifade ettim bugüne kadar. Sayenizde şirketimi kurdum. Sizlerden aldığım hizmetten de çok memnun kaldım. Bizi böyle bir platformda topladığınız için asıl biz sizlere teşekkür ederiz 🙂
     .

     Cevapla
     • Eksik olmayin, bilgi alışverişinde bulunmak güzel oluyor cunku herkes her konuda bilgi sahibi olmayabiliyor. Teorik bilgiden cok deneyim daha önemli bu sayede yeni başlayanlar daha saglikli hareket edebiliyor.

      Cevapla
   • mustafa ekizoğlu
    26 Mart 2022 00:39

    Sizede ilginizden dolayı teşekkür ederim Ferhat bey. Aydınlatıcı oldu gewrçekten. Amazon hesabınız sanırım Mercury ye bağlı. Ödemeleri Mercury üzerinden alıyorsunuz. Peki neden mercury den direk türkiyedeki hesabınıza yollamıyorsunuz. Yani gönderirken wise üzerinden göndermek zorundayız, şuan sayenizde anladığım çözüm budur. Ama para çekerken mercuryden komisyonsuz tr deki banka hesabımıza gönderbiliyoruz sanırım, yanlış mı biliyorum

    Cevapla
  • Şakir Şen
   26 Mart 2022 00:37

   Merhaba.

   Mercury uluslararası ödemeleri kabul eder, swift işlemlerinde gönderici banka ve/veya alıcı banka ücret alımı yapabilir. Mercury gelen havaleler için ücret almaz. Yüksek ihtimalle sizdeki kesintiyi QNB yaptı.

   Uluslararası ödemelerde alıcı banka hesap adıyla gönderi adımında alıcı adı birebir eşleşmelidir. Yoksa alıcı banka direkt ücreti iade eder. Mercury hesabının şirketiniz adına olduğundan alıcı adı da sizin adınız yerine şirketinizin adı olmalı.

   Gönderi bilgilerini tekrar kontrol etmenizi öneririm. Ayrıca Mercury iade kodları nedenleri için şu linkten yararlanabilirsiniz.

   https://help.mercury.com/t/x2h3d0j/return-reasons

   Cevapla
 • Merhaba,

  Öncelikle verdiğiniz tüm bilgiler için çok teşekkürler, inanılmaz faydalı oluyor süreç içinde 🙂

  Ben Amerika’da creative writing & design alanında iş yapmak için bir LLC açtım.

  Size sorum şu olacak: Kişisel bir Wise hesabım var, önceden açmıştım. MercuryBank’tan bir kurumsal hesap açmalı mıyım? Wise ile farkını tam anlayamadım. İkisine de para yatabiliyor ve transfer yapılabiliyor.

  Bir de, Wise hesabımın bireysel olması soruna yol açar mı?

  Çok teşekkürler.

  Cevapla
  • Merhabalar,

   Yeni işinizde başarılar diler, olumlu yorumunuz icin teşekkür ederiz.

   Kişisel wise hesabinizla stripe gibi kredi karti ödeme gecitlerini kullanamazsınız buna izin verilmiyor.

   Mercurybank tan bir hesap açabilirsiniz transfer ücretsizdir ve şirketinize özel bir atm kartı da gonderirler.

   Wise hesabınızı bireysel ile birlikte kurumsala da yuksseltebilirsiniz bu da bir seçenek.

   Aşağıdaki linkte bulunan makalede bankalar arasındaki farklar ve gereksinimleri bulunuyor muhtemelen bu yazı sorularınıza yanit olacaktır.
   https://startupsole.com/hesap-acilabilen-abd-bankalari/

   Özetlersek sirket adina acilmis bir kurumsal hesaba her daim ihtiyacınız olacak bireysel hesaplar sizi sinirlandirir.

   Cevapla
 • Amazonda arbitraj yapılırken Amazonun buybox olduğu ürünlere neden girmememiz gerekir?

  Cevapla
 • Ferhat Güney
  3 Mart 2022 13:28

  Merhabalar,

  Mercury Bank’da farklı para birimleriyle ödeme alabilir miyiz? Amazon Kanada’da satış yapıyorum Kanada doları olarak ödeme almam gerek. Amazon kendisi USD olarak çevirip gönderebiliyor ama çok fazla kur farkı olması sebebiyle tercih etmiyorum.

  Cevapla
  • Merhaba,

   Mercurybank sadece usd ile islem yapmaktadır farkli para birimleri ile çalışmak için en mantikli çözüm Wise kurumsal kullanmaktir. Wise kurumsal hesap acma makalemizden faydalanarak bir hesap oluşturup hızlıca onay alabilirsiniz.

   Cevapla
  • Şakir Şen
   3 Mart 2022 14:01

   Amazon’dan ödeme almak için verdiğiniz banka hangi ülkede ise Amazon o ülkenin resmi para biriminde ödeme yapar. Amerika’daki Mercury’de ya da yine Amerika’da herhangi bir başka finansal kuruluştan CAD hesabınız olsa dahi Amazon size USD olarak ödeme yapar. Örneğin banka hesabınız İngiltere’de olsa ve hem GBP hem de EUR hesabınız olsa Amazon GBP’yi kabul eder EUR hesabını kabul etmez. Bu tarz sorunlar Türkiye içinde geçerli. Amazon Amerika’da satış yapsanız ve parayı Türkiye’deki bir banka hesabına aktarmak isteseniz Amazon sizden TL hesabı isteyecektir.

   Şimdi parayı direkt CAD olarak almak istiyorsanız mutlaka Kanada’da bir banka hesabınız ya da Kanada’da yerel bir finans kuruluşundan hesabınız olması gerekir.

   Wise sanırım yerel bir banka hesabı gibi bir hesap veriyor ama Payooner’de yok. İki kuruluşu da deneyimlemedim. Forum Admini bu konuda çok daha deneyimli.

   Cevapla
   • Wise üzerinden yeni para birimi ekleyerek bir CAD bakiyesi açabilirsiniz. Bu bakiyeyi açtıktan sonra CAD hesap detaylarında size gerekli bilgileri sağlamakta.

    Örnek olarak açılan bir CAD bakiyesi için aşağıdaki gibi bir hesap bilgi detayı alacaksınız. Destekliyorsa bu bilgileri Amazon tarafına girebilirsiniz.

    Hesap sahibi : XXX LLC
    Kurum numarası : 621
    Hesap numarası :xxxxxxxx385
    Transit numarası :xxx01

    Wise’ın adresi
    99 Bank Street, Suite 1420
    Ottawa ON K1P 1H4
    Canada

    Cevapla
    • Ferhat güney
     3 Mart 2022 16:14

     Merhabalar,
     Öncelikle soruna cevap verdiğiniz için çok teşekkür ederim. Şakir bey amazon konusunda tecrübeli olduğunuzu biliyorum. Bugüne kadar hep payoneer kullandım. Ödemelerimi kanada doları olarak aldım ama payoneer harcama yaparken veya bakiyeler arası döviz çevirirken komisyon alıyor. Payoneer kullanmaktan yana değilim. Wise konusunda hem fikiriz ama wise amazondan gelen ödemeleri döner sermaye olarak kullanmam için sanırım sanal kart veya fiziksel kart hizmeti vermiyor. Payoneere de mecbur kalmak istemiyorum. Bu konuda ne gibi bir çözüm üretebilirim acaba değerli fikirlerinizi almak isterim.

     Cevapla
     • Şakir Şen
      3 Mart 2022 19:39

      Mercury’yi neden kullanmıyorsunuz? Mercury Payoneer gibi komisyon almaz ve ayrıca düşük kurdan da çevirme gibi bir işlemi de olmaz. Amazon Kanada’daki deposit bölümüne Amerika’daki Mercury USD hesabını yazabilirsiniz. Amazon neredeyse CAD’dan USD’ye bire bir güncel döviz kuru ile çevirir.

      Payoneer kullanımından kaynaklanan döviz kuru kayıplarını anlıyorum. Gerçekten bir noktadan sonra ciddi tutarlar oluşuyor. Ben bu durumu Mercury ile aştım. Çok ciddi memnunum Mercury’den.

      İlla CAD almak istiyorum diyorsanız ya Kanada’da bir banka hesabı ya da dediğim gibi banka gibi hizmet verebilen yerel bir finans kuruluşu ile çalışmanız gerekir.

      Cevapla
  • Şakir Şen
   3 Mart 2022 14:11

   Kanada’da ki satışlarınızdan oluşan parayı Amerika’daki hesabınıza aldınız mı hiç. Ben de Meksika’da satıyorum ve toplam ödenecek tutardan güncel kur üzerinden bir kaç cent oynuyor.

   Özellikle Kanada doları Amerika doları karşısında güçlü bir para birimi. Son bir yıldaki en düşük değeri 1,20 en yüksek değeri ise 1,29 USD. Yani bu volatilite de kur farkı aşırı derecede düşük olacaktır.

   Ayrıca Mercury para transferlerinde kesinti yapmaz, Wise ve diğer finans kuruluşları %3 civarı ek kesinti yapacaktır.

   Cevapla
   • Ferhat Güney
    3 Mart 2022 20:47

    Evet Kanada’daki satışlarımdan oluşan parayı USA hesabıma çektiğim için Payoneer’e bu kadar sıcak bakmıyorum maalesef. Ayrıca kuru çeviren Payoneer değil Kanada dolarını Amerikan dolarına çeviren Amazon. Deposit Methods kısmında Kanada hesabına USA hesabı girerken Amazon sizlerden onay istiyor. Kendisi Kanada dolarını Amerikan dolarına çevirip banka hesabına göndereceği bilgisini veriyor. Bende ilk satış yaptığım süreçte USA hesabı kullanıyordum. Payoneer hesabının hareketlerini kontrol ettiğimde Payoneer %1 alıyor ama bu komisyonu düştüğümde bakiyemde olması gerekenden az miktar bakiyem olduğunu fark ettim. Örnek verecek olursam eğer 200 dolarlık işlemde en az 6 7 dolar gibi bir bakiyenin eksik geldiğini fark ettim. Aslında para kazanıyorum sanarken kur farkına çalışıyormuşum haberim yok 🙂 Kafam bu konuda gerçekten çok karıştı. Mercury Bank bizler için çok avantajlı ama maalesef kur farkı alıcı bankadan kaynaklı değil de amazon tarafında olduğu için açtığım Mercury bankı bağlamaya sıcak bakmıyorum. Sizce ne yapmalıyım?

    Cevapla
    • Şakir Şen
     3 Mart 2022 21:19

     Bir banka olmadığı sürece bu sorunları yaşayacaksınız. Payooner ya da diğer aracı finans kuruluşları bu kur farkını doğuruyor. Ben sizin “parayı Amazon çeviriyor” kısmına katılmıyorum. Tamam doğru parayı Amazon çeviriyor ama kur farkını oluşturanlar aracı kuruluşlar bunu demek istedim. Amazon kur çevirisini bire bire yapıyor.

     Neler yaşadığınızı, bu kur farklarından dolayı oluşan ek ödemelerin çok can sıktığını bizzat deneyimlediğim için sizi çok iyi anlıyorum.

     Mercury’yi kesinlikle kullanın. Kur farkının olmadığını göreceksiniz.

     Ayrıca 200 usd için 6,7 dolar bile çok düşük bir fark. Bunu da aklınızda bulundurun.

     Cevapla
    • Şakir Şen
     3 Mart 2022 21:24

     Ayrıca şu iki kuruluşu birbirinden ayrı görün, Bankalar ve aracı finans kuruluşları. Amazon bankaya para yatırdığında düşük kur vs uygulamaz. Payooner, Wise, eski HyperWallet vs bunların hiçbirisi banka değil. Bundan dolayı Amazondan aldıkları parayı sizin bankanıza aktarırlar ve aktarırken % komiyon ve düşük kur uygularlar.

     Amazon parayı direkt bankaya yatırdığından kuru birebir çeviriz ve yatırız.

     Kesinlikle elinizde Mercury gibi bir banka varken kullanın.

     Cevapla
     • Ferhat Güney
      4 Mart 2022 13:10

      Tecrübelerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim. Ne demek istediğinizi çok iyi anladım. Son cevabınızı açıkçası beni çok tatmin etti ve mantıklı buldum. Bu durumda Mercury Bank kullanmak mantıklı. Ayrıca Mercury Bank hesabı açarken Kanada Mağaza linkimi kullanarak açtım. Diğer arkadaşlara da ek bilgi olsun. Admin sizlere de çok teşekkür etmek istiyorum böyle bir platform oluşturup bizleri buluşturdunuz. StartupSole’dan de hizmet aldım kesinlikle mükemmel hizmet anlayışıyla çalışıyorlar. Tekra başka makale konusunda görüşmek üzere. Herkese başarılar diliyorum.

      Cevapla
 • Amazon magazamın linkini göstererek LLC şirketimle Mercurybank tan çok kolay onay aldım.

  Startupsole ye teşekkür ederim bizlerin gözünü açıp uygun fiyatlara şirket kurup işlerimizi büyütmeye vesile oldunuz yoksa bu işlemler için tonla para harcamak gerektiğini hepimiz biliyoruz.

  Mercurybank ın Türk vatandaşlarına onay vermeme gibi bir tutumları olduğuna inanmıyorum keza hintliler ve Afrikalılar da onay alabiliyor. Amaçları zaten çok fazla müşteriye ulaşmak değil mi? Neden Türkleri kayırsınlar?

  Debit kart ta geldi sanal kartta tanımadım ayrıca Tr dolar hesabıma komisyonsuz bedavaya para aktarıyorum. Vergi barışı avantaji da var Tr de, tam yurt dışında iş yapılacak bir zaman, fırsatı kaçırmamak lazım diye düşünüyorum.

  Cevapla
  • Rica ederiz, işlerinizi büyütmeye vesile olmak bizim için buyuk motivasyon kaynağı.
   Başarılarınızın devamını dileriz.

   Cevapla
 • Hakan Musan
  30 Ocak 2022 00:01

  2022 Ocak basi yazilim alaninda LLC sirketimi actim ve IRS den EIN numaramida aldim , en son mercury e basvuruda bulundum fakat onaylanmadi. Kimse bu sirkete guvenmesin cunku onlar Turkiye vatandaslarina guvenmiyor.

  Cevapla
  • Cok garip, Mercurybank’tan bizim takipcilerimizden cok fazla hesap onaylatalan oldu. Nadiren onay vermedikleri projeler oluyor özellikle (ingilizce dili dışında) Türkçe web sitesi ile yapilan başvuruların hemen hemen hepsi reddediliyor. Bu arada Türk vatandaşlarıyla herhangi bir dertleri yok, ambargo uygulanan ülkeler hariç Us LLC sahibi olan ve politikalarına uygun olan tüm projeleri onaylarlar.

   Onaylamama gerekçelerini dikkatlice inceleyip eksiklerinizi gidererek tekrar başvuru yapabilirsiniz. Alternatif olarak bank relay başvurusu da yapabilirsiniz blogumuzda relay ile ilgili detayli bir makale var. Zaten Mercurybank,Wise ve Relay hep ayni banka olan Evolve Bank and Trust ile çalışıyor.

   Cevapla
  • Şakir Şen
   30 Ocak 2022 00:41

   Amerika’da LLC ve EIN numarasına sahip olmak Mercury’de hesap açabileceğiniz anlamına gelmez.. Mercury’nin neredeyse tek sayılabilecek ana şartı sattığınız ürün ve/veya hizmetlerin alıcısının Amerika’da yaşayanlar olmasıdır. Ve bu durumu Mercury’ye ispat etmeniz gerekir. İkna edemediğinizde reddedilirsiniz. Bu durumu gözden geçirip yeniden başvuruyu deneyebilirsiniz.

   Mercury benim memnuniyetle kullandığım ve herşeyiyle tamamen ücretsiz olan bir bankadır.

   Cevapla
   • Evet doğru tespit, onay aşamasında gelir kaynağının Abd olmasi şart bu arada stripe gibi ödeme ağ geçidi kullanılıyorsa tüm dünyadan gelir elde edilebilir çünkü stripe üzerinden gelen ödemelerin kaynağını araştıramiyorlar. Özetle alıcıların Abd li olduğu vurguladığı taktirde (Abd merkezli iş yapan, politikalara uygun bir web sitesi tasarlayarak) kesin onay alınır.

    Cevapla
 • Bireysel Payoneer bakiyemizden, Şirket mercury bank hesabımıza para aktarabilir miyiz ?

  Cevapla
 • Merhaba,
  Mercury internet sitesinde yurtdışına transfer yapılabilen ülkeler arasında Turkiye de görünmekte. Yeni bir güncelleme mi yapıldı bilemiyorum.
  https://help.mercury.com/t/q6h3d0l/supported-international-wire-countries
  TW hesabı açmaya bu durumda artık gerek kalmıyor değil mi?
  Teşekkürler.

  Cevapla
  • Merhaba,
   Evet artık Türkiye’ye transfer destekleniyor hatta transfer belirli bir seviyeye kadar ücretsiz. Kesintisiz olarak TR deki dolar hesabınıza MErcury den paranızı transfer edebilirsiniz.

   Cevapla
 • Merhaba ,
  Biz Amerika ve Almanya’da şirket açtık. Bankacılık olarak dijital bankacılığı düşünüyoruz. Aklıma takılan şey Wise’da veya herhangi bir dijital bankacılıkta hesap açtıktan sonra Amerika’daki şirket ayrı Almanya’daki şirket ayrı olduğu için bunları bu örneğin Wise’a nasıl bağlanır?

  Cevapla
  • Merhaba,
   Wise kurumsal hesabı açarken ilk olarak sizin kimliğiniz doğrulanır veya şirket sahibinin. Bu aşamada ör: şirket 1 için bir kurumsal hesap açıp doğrulatırsınız. Fakat şirket 2 (Avrupa da ki) için aynı kişisel hesabınızla login olup yeni bir işletme hesabı daha eklemeniz gerekecek. Yani hesapların ana sahibi siz olacaksınız, hesaplar kısmından her iki ticari hesap arasında geçiş yapabilirsiniz.

   Özetle : 1. ABD şirketi için hesap açın ve doğrulatın (Bu aşamada sizin kimliğiniz de doğrulanacak)
   2. Hesabınıza giriş yaparak yeni bir işletme hesabı daha açın bunun için üst kısımdaki menüden yeni bir işletme hesabı oluştur a tıklayabilirsiniz

   Böylece aynı panelden birden çok şirketin işletme hesaplarını yönetebilirsiniz aslında her iki işletme hesabı birbirinden bağımsız olacaktır.
   Detaylar burada: https://wise.com/help/articles/2932130/can-i-have-more-than-one-account

   Cevapla
 • Merhaba,

  Okuduklarımdan yanlış anlamadıysam Wise ve Mercury’nin TR’den dolar kabul etmediğini belirtmişsiniz. Kurduğumuz LLC’nin ufak tefek başlangıç için ihtiyacı olan ilk sermayeyi -cüzzi de olsa- bu hesaplara nasıl aktarabilieceğiz?

  Teşekkürler.

  Cevapla
 • Merhabalar,benim transferwise hesabim kapatildi. Baska ne gibi alternatif var acaba ,amerikadaki mercury bankasindan turkiyeye parayi gonderebilmem icin

  Cevapla
  • Neden kapatıldı? Gerekçe nedir?
   Mercury ile Türkiye ye para aktarabilirsiniz ayrica nakit çekim için atm kartı da sağlıyorlar.

   Cevapla
 • Mercury hesabını Amazon a bağlayabilir miyim? Ayrıca ABD de kredi kartı nasıl alırım?

  Cevapla
  • Mercury bir banka sonuçta istediğiniz yere bağlayabilirsiniz. ABD den kredi kartı alabilmeniz için fiziksel bir banka hesabı açmanız lazım. Onun için de ABd de ki bir bankayı şahsen ziyaret etmek gerekmektedir. Dijital bankalar (Mercury, Wise gibi) kredi kartı vermiyor fakat Mercury bir ATM kartı sağlar, TR adresinize gönderiyorlar.

   Cevapla
 • Merhaba,

  Öncelikle websitenizin şirket kurulumu ile ilgili bilgileri çok işime yaradı. Şirketimi Wyoming’de kurup, EIN Numaramı aldım. Çok teşekkürler. Banka hesabı açma konusunda Wise (31$’lık bir ödemeyle) ve Mercury (Ücretsiz) Bankalarından hizmet aldım.

  Ben bir tasarımcıyım ve türkiye dahil olmak üzere avrupanın çeşitli ülkelerine fatura kesiyorum. Fakat türkiyeden bir müşterinizin size ödeme yapabilmesi için banka hesabınıza “direkt” olarak ödemeyi yapması gerekiyor. Mercury’de SWIFT işlemleri aracı bir banka tarafından yapıldığından müşterim bunu muhasebeleştiremeyeceğini bildirdi. Wise ise Türkiye’den SWIFT ile USD transfer işlemine şu an için kapalı.

  Önerebileceğiniz alternatif online bir banka ya da alternatif bir çözüm öneriniz varsa çok sevinirim.

  Teşekkürler.

  Cevapla
  • Merhaba, yorumunuz için teşekkürler. Girişiminiz hayırlı olsun.

   Wise kurumsal artik şirketiniz adina bir TL hesabi açıp size bir IBAN sağlıyor. Yani Türkiye içinden LLC sirket ibaniniza wise ile TL bakiyesi alabilirsiniz.

   Cevapla
 • İyi günler yeni amazona başlayacak biri olarak kar oranım çok düşük olucak ve kısıtlı bir bütçem var o yüzden mercurbank açıp 25 dolar vermektense %3 vermek daha karlı olucak başlangıçta birkaç sorumvar önce amazona payooneri bağlatıp büyüdükten sonra mercurybank hesabımızı bağlatabilirmiyim?
  Birde hiç parayı türkiyeye sokmadan mesela para payooner üstünde ben amerikadaki toptancıya benim türkiyedeki kartımla değilde payooner üstünden alışveriş yapsam bir sorun çıkarmı fatura gibi konularda veya başka konularda?

  Cevapla
 • Sorulan soruların hepsine ayrıntılı olarak cevap vermişsiniz.İlginiz,nezaketiniz için ayrıca teşekkür ederim.İşlerinizde başarılar dilerim.Saygılar

  Cevapla
 • 17 yaşındaki çocuğum için LLC şirket kurulabilir mi?Ayrıca bu şekilde bir banka hesabı açılabilir mi?

  Cevapla
 • Merhabalar, bütün konular hakkındaki detaylı içerikleriniz için çok teşekkürler. Ödeme yöntemi için bir sorum var ? Hyperwallet sanal banka aracılığıyla TR’deki hesaba para girişini sağlamak değil mi ? Bu ödeme yöntemini tavsiye etmiyor musunuz ?

  Cevapla
  • Merhaba,

   Bilinen bir yöntem olduğu için tekrar belirtmeye gerek duymadık tavsiye ederiz tabiki neden etmeyelim Amazon’un iş ortaklığı yaptığı bir şirket sonuçta. Ek olarak Wise desteği de geldi Amazon’a bilginiz vardır belki.

   Cevapla
  • HyperWallet, Amazon ile çalışmayı geçen ay bıraktı. Artık ödeme aracı kuruluş olarak HyperWallet kullanılamaz. Şu anda Amazon.com’da ki gelirinizi Türkiye’d ki bir bankaya aktarmak için 12 adet aracı kuruluş var ve en popüleri Payoneer. Bu kuruluşlar kazandığınız parayı Türkiye’ye aktarırken %3 komisyon alır. Ayrıca USD-TL kurunu biraz düşükten hesap eder. Para hesabına 3-5 iş gününde geçer. Sadece bu bekleme anında bile doların Türkiye’de artmasından ayrıca bir %3 daha kaybedersin.

   Ben kesinlikle Amerika’da bir şirket kurulması ve Amerika’da bir banka hesabıyla çalışmanızı öneririm.

   Her ay Amazon’dan 1000 USD gelir ettiğinizi varsayarsak. Bu paranın en az 50 doları aracı kurumlara gider. Bu yılda 600 dolar eder. Oysa bir şirketin kurulması ortalama 200 dolar civarındadır.

   Ayrıca vergilendirm konusunda yarar sağlar.

   Cevapla
   • Ferhat Güney
    11 Şubat 2022 16:02

    Merhabalar, öncelikle buradaki herkese tecrübelerini ve bilgilerini aktardığı için teşekkür ederim. Şakir Bey daha önceki okuduğum bir makalenin altında şöyle bir fikir vermiştiniz. Benim amazon hesabımda business(Türkiye) adresim doğrulanmış durumda. Daha yeni bir LLC şirketi kurdum. Utility bill sağlayamadığımız için business adrese LLC şirketimizin adresini girmeyebilirsiniz demiştiniz.
    Ben Amazon’da dropshipping(Amazon to Amazon) yapıyorum. Ve bu ürünleri alırken ilerde suspend durumlarında kullanabilmek için fatura adresinde business adresimi kullanıyorum.

    Bu faturaları LLC şirketim için kullanmam gerek. Muhasebeleştirme yaparken haliyle Türkiye adresim yazılı olduğu için sıkıntı yaşar mıyım acaba? Bu konuda herhangi tecrübeniz oldu mu? Olduysa tecrübelerinizi aktarırsanız sevinirim. Teşekkürler.

    Cevapla
 • Merhabalar, Ortağımla beraber Mercury de hesap açtık şahsi bilgiler kısmında mail adresi kısmına kendi hotmail adreslerimizi yazdık. Amazon şirket hesabı açarken şirketimizin uzantısı olan mail adreslerimizi kullanacağız. Sorumuz şu; 1- Mercury hesap açılışında şahsi bilgiler mail adresi kısmına şirketimizin uzantılı e-mail adreslerini mi girmeliydik? 2- Amazon da şirketimize ait mailleri kullanacağımız için böyle bir durumda e-mail farklılıklarından dolayı bir sıkıntı yaşar mıyız?

  Cevapla
 • Merhaba, Relay benden EIN verification letter istiyor, ama bana Inc authority den sadece bu dokumanı yolladılar ein imi aldıgıma dair email gelince.

  https://i.snipboard.io/wxmgSM.jpg

  Ne yapmam gerekiyor o dokumanı almam için ?

  Cevapla
  • O doküman cp575 diye geçer ve irs den gelir incauthority den gelmez. Ss4 formuna yazdığınız posta adresine gelir belli bir süre sonra, son dönemde direk olarak posta adresine gönderiyor fax uzerine yazip gondermiyorlar ama geçmişte once fax sonra posta ile geliyordu. Öncelikle Posta kutunuzu kontrol edin eger hala gelmedi ise bunun icin irs ye başvuru yapabilirsiniz. Site icinde ein mektubu diye aratin bir yazı olacaktı konu ile ilgili.

   Cevapla
 • Merhaba, 1 ay sonra reddedildi mesajı geldi. Nedeni de amerikadaki şirketimin müşterilerinin Amerikalılar olmadığı içinmiş. (sordukları alanda yazmıştım). Belki bir not olarak ekleyebilirsiniz böylece yeni üyeler amerikalı müşterisi olmayacaksa boşuna mercury’e kayıt olup 1 ay beklemezler.

  Cevapla
  • Merhaba,

   Bildiginiz gibi Mercury bir online bankadır ve bilmediğimiz kullanim politikaları olabilir. Kayıt esnasında hangi projeleri kabul edip etmeyecekleri konusundaki insiyatif kendilerine aittir. Bizim platform olarak kendileri ile herhangi bir ortaklık durumumuz yok bu yüzden bir yaptırımımiz da bulunmuyor.

   Web sitemizden edindiği bilgilerle Usa da şirket kurup Mercury bank tan onay alan bir cok takipçimiz var ve genellikle müşteriler Usa içi, Dropshipping veya amazon satıcıları veya global pazarda yazilim veya dijital hizmet satıcılarından oluşuyor. Oyle ki genellikle müşterileri yurt dışında olan girişimciler yurt dışı banka hesabi açıyor projenizin içeriği de önemli tabi belki bir ingilizce site hazırlayarak tekrar başvuru yapabilirsiniz. Alternatif olarak transferwise veya relayfi bank ta düşünebilirsiniz.

   Eger müşterileriniz agirlikli olarak Türkiye’de ise bir şahıs şirketi kurarak iyzico tarzi ödeme ag gecitleri de kullanabilirsiniz.

   Yine de değerli geri bildiriminiz icin teşekkür ederiz.

   Cevapla
 • Merhaba, bazı makalelerde Form CP 575 veya 147c letter belgesi gerektiği yazılmış. Şirketimi sizin aracılığınız ile Kentucy eyaletinde kurdum ancak yukarıda ki belgeler bana verilmedi. Ayrıca pasaportum bulunmamakta, bunu yerine geçecek farklı bir belge(kimlik veya ehliyet) kabul edilir mi.

  Cevapla
  • Merhaba,

   O belgeler size registered agent tarafindan verilmez. Onlari IRS verir. Ein geldikten bir kac hafta sonra irs tarafindan ss4 formuna yazdığınız posta adresinize gönderilir.

   Cevapla
   • Posta adresini aldığımız yer(Shipito) takip kodu olmadan postanın gelip gelmediğini takip edemediğini söyledi maalesef.

    Cevapla
    • Irs takip kodu göndermez sadece postalarlar ve bunu da hemen yapmıyorlar siraya alıp gönderiyor bunun posta şirketi veya bizlerle ilgisi yok IRS nin inisiyatifindedir. Ein ne zaman aldınız bilmiyorum ama bir süre daha bekleyip irs yi arayabilirsiniz bu sayede gönderip gondermedikleri ile ilgili sağlıklı bilgi edinilebilir.

     Banka hesabı acmak konusuna yorum yapmışsınız sanırım banka hesabı açacaksınız mercury bank cp575 istemiyor bilginiz olsun.

     Cevapla
 • Yaklaşık 2 ay önce bu sitedeki yazılara bakarak llc şirket kurdum ve geçen hafta ein numaram geldi mercury başvurusu yaptim pasaport isteniyor bilginiz olsun. Yaklaşık 3 iş gününde hesabimi açtılar. Bugün atm kartına basvurdum yaklasik 15 gün içinde geleceği söylendi.

  Mercury deneyimlerim şöyle, bir kaç soru icin mail gönderdim çok hızlı dönüş yapıyorlar, yüklenecek evraklar belli sorun çıkmıyor. Size tavsiyem atm kartınızı direk Türkiye adresinize isteyin Amerikadan tekrar Türkiye’ye gelmesi hem maliyetli hemde uzun sürüyor deniliyor o yüzden ben bu şekilde almayı düşünüyorum.

  Şirket kuracak ve banka hesabı açacak arkadaşlara tavsiye ederim süreç zor değil sadece ein beklemek sıkıcı oladar gerisi halloluyor.

  Cevapla
  • Tebrikler, tavsiyeleriniz için teşekkür ederim hayırlı uğurlu olsun.

   Cevapla
  • Merhaba, şirket mail adresi kısmına gmail, hotmail gibi bir mail mi yazdınız yoksa şirket mail adresi mi? Bir de web siteniz var mıydı? Bunu belirttiniz mi?

   Cevapla
   • Merhaba,

    Herhangi bir mail prosedürü yok ama takip edebileceğiniz bir şirket maili varsa daha ciddi ve güzel olur.

    Web sitesi cok cok onemli siteniz onlarin politikalarına uygun icerikte, ingilizce, tamamen faal ve hakkimizda iletişim, gizlilik, çerez politikaları, iade politikaları gibi sayfalarin olduğu bir site olmali.
    Türkçe sitelerden onay alamayan takipçiler oldu bu yüzden ingilizce olmasi önemli.
    Bu tür online bankalar yapilan işe gore yani web sitesine, amazonla uğraşıyorsaniz amazon magazaniza göre onay veriyor site veya onlarin istedikleri bir platform yoksa onay alamazsıniz.

    Bir de pasaport şartı var tabiki

    Cevapla
    • Ben tüm ticaretimi Amazon FBA olarak aktif bir şekilde yapıyorum. O zaman Amazon’daki mağazamın linkinide yazsam olur diye anladım. Yoksa kendime bir web sitesi yapıp ondan sonra başvuru yapacağım. Teşekkürler admin çok ilgilisiniz.

     Cevapla
     • Mercury kayıt ekraninda iş tipini seçerken “Amazon satıcisi” kategorisi karşınıza cikar oradan magaza linkinizi girebilirsiniz. Ama Mercury bank in kabul ettmedigi bir ürün kategorisi var midir bilmiyorum isterseniz aşağıdaki faq sayfasini bir inceleyin ya da amazon satici forumlarini araştırın çünkü Amazon mağazası ile daha once bizim ekipten bir başvuru deneyimi olan yok.

      https://mercury.com/faq

      Olur da reddedilirseniz ingilizce bir teknoloji veya yazılım hizmeti içeren bir site yapıp tekrar başvurun. Genelde teknoloji ve yazılım projelerini cok hızlı onayladiklari söyleniyor. Bu arada bizim ortak bir yazılım şirketimiz var o site ile geçmişte başvurmuştuk ve onaylanmıştı.

      Cevapla
      • Mercury ile görüştüm ve bir web sitemin olmadığını tüm ticaretimi Amazon FBA olarak yaptığımı belirttip yine de başvuru yapabilir miyim bir sorun olur mu diye sordum. Olmaz dediler ve başvuru yapmamı belirtiler. Ben de @hotmail adresimi girerek ve E-Commerce/Amazon seçerek yaptım. Herkese soruyorlar mı bilmiyorum ama bana neredeyse 10 adet soru sordular. Sorularda şu şekilde, “ürünlerinin hedef kitlesi nedir? “şirketin için bir yatırım aldın mı ya da sermayeni nasıl sağladın?” “ürün çeşitliliğini artırmayı hedefliyor musun?” gibi sorular. Ben hepsini doğru düzgün doldurdum. 3 gün sonra hesabımı açtılar. Web sitenizin olmasına gerek yok ama yaptığınız işi ve hedeflerini iyi ve gerçekçi bir şekilde açıklamalısınız. Sonrasında hesap açılıyor.

       Cevapla
       • Bilgilendirme için teşekkürler

       • Ferhat Güney
        30 Ocak 2022 13:39

        Merhabalar Şakir Bey ve Admin, ben amazon.ca’da satış yapmaktayım. Ürün mağaza linki olarak amazo.ca paylaşsam sorun olur mu? Amazon.com’da satışa açık henüz ürün listem yok. Amazon USD’de satış yapmayacağım için hesabımın başvuru aşamasında herhangi bir problem olur mu?

       • Merhaba, Amazon mağazası ile Mercurybank onayı alanlar oldu fakat mağazanın boş olmasi bir sorun teşkil eder mi? Yorum yapmak zor.

       • Şakir Şen
        30 Ocak 2022 14:26

        Emin değilim ama hesabı yine de açabilirler gibi geliyor. Bence Mercury’ye durumu yazın ve sorun. Sonrasında gelen cevaba göre hareket edersiniz.

        Mercury dışında kullanılabilecek diğer platformlarıda inceleyebilirsiniz. Benim diğer kuruluşlarla bir deneyimim olmadı ama araştırırken Eylül 2020’de Emilie Pires’in şu yazısına denk geldim.

        https://www.zeni.ai/blog/best-banks-for-startups

  • Merhabalar,
   Mercury için Web sitesi olması sartından bahşedilmiş yazıda.Istisnasi yok mudur çaba?
   Sizin var mıydı Web sitesi?
   Tesekkurler

   Cevapla
 • Merhaba mercury bank başvurum reddedildi sebebini bilmiyorum yeniden başvuru yapabilir miyim?

  Yada direkt stripe hesabı açıp wise hesabına bağlayabilir miyim?

  Cevapla
  • Merhaba,

   Hangi projeleri kabul edip etmemek bankanin inisiyatifinde başvurduğunuz web sitesi muhtemelen ya yetersiz, ya da bankanin politikalarini karşılamıyor olabilir. Baska bir web sitesi ile tekrar başvurabilirsiniz.

   Yine onaylanmaz ise, wise sorunsuz kullanabilirsiniz veya https://relayfi.com/ relayfi deneyebilirsiniz. Relayfi de mercury gibi dijital bankadir. Bu alternatiflerden biri muhakkak işinizi çözer ama belirttiğim gibi politikalara uymayan bir siteniz olabilir.

   Cevapla
   • Site URL eklemiştim ama sayfa boş olarak

    Yorumunuz için teşekkür ederim

    Cevapla
    • Rica ederim

     Bunlar dijital bankalar, E-ticaret amaçlı kullanılıyor zaten boş bir siteye stripe ta onay vermez bankada. Sitenizi kurup iletişim, çerez politikasi, hakkimizda, gizlilik gibi sayfalari tas tamam oluşturup yapmak istediğiniz iş ile ilgili icerikler veya ürünler ekleyin. Belirttiğim gibi ödeme ag geçitleri de onaylamaz bos veya politilara uymayan projeleri.

     Cevapla
 • Merhaba, Mercury Bank, Paypal Businessa bağlanabiliyor mu bilginiz var mı? Genelde herkes Bank of Amerika öneriyor o yüzden sordum.

  Cevapla
  • Bilgim yok ama mercury bank ta bir banka sonucta sorun teşkil edeceğini sanmam fakat insanlari BOA ya yönlendirme sebeplerinin altindaki amacı tahmin etmek cok zor değil.

   Cevapla
 • Merhaba, mercury bank bize IBAN mı veriyor yoksa routing number gibi amerikan numarası mı ? Birde mercury banka odeme alıcakken şirket ismiyle mi yoksa kendi ismimizle mi almamız gerekiyor ?

  Cevapla
  • Mercury amerikan hesabi verir routing number.

   Hesap actiktan sonra hesap bilgilerinize internet bankaciligi sisteminden ulasabilirsiniz bir ticari hesap aciyorlar llc sirketinizin uzerine açılıyor.

   Cevapla
 • Merhaba, Mercury Bank yerine transferwise’daki hesabımız amerikada açtığımız şirketin banka hesabı olabilir mi?
  Başka bir deyişle, stripe ödeme altyapısını kullanmak için Amerika’da şirket kuracağız. Şirketimizin banka hesabını transferwise’daki banka bilgilerini kullansak yeterli olur mu? Bunu stripe’a bakan tarafıyla sormuyorum. Resmi işler için soruyorum.

  Cevapla
  • Merhaba,

   TransferWise için iki tür hesap türü var birisi bireysel diğeri ise kurumsal hesap. Kurumsal hesap acarken TransferWise’a şirket bilgilerinizi girebilirsiniz (hesap açma aşamasında business seçmelisiniz) bu da şirketiniz adina bir ticari hesap oluştuğu anlamina geliyor.
   Eger şirketiniz uygun bulunursa 3 gün içinde hesabınız onaylanır. Fakat bunu ne amaçla kullanacksiniz bilemiyorum ama sizden bu hesap istendiğinde kabul görür mu o önemli. Örneğin stripe kabul ediyor.

   Detaylar burada: https://transferwise.com/tr/help/articles/2769792/dogrulanmak-icin-ne-gerekiyor

   Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Yeni yazılar

Müşteri Yorumları

Startupsole
5.0
Based on 32 reviews
powered by Google
Hüseyin Ergül
Hüseyin Ergül
13:51 29 Apr 22
Startupsole dan LLC şirket kurulumu için destek aldık. Kesinlikle işlerinde oldukça başarılılar ve ne zaman sorumuz... olsa anında cevap verdiler. Kendilerinden bu hizmeti aldığım için oldukça memnunum. Amerika da şirket kuracak arkadaşların düşünmeden kendileriyle çalışmasını öneririm.Devamını Oku
Onur Yavuz
Onur Yavuz
06:39 22 Apr 22
startupsole dan llc sirket kurulumu, banka hesabı acılımı ve stripe icin hizmet aldım. gayet ilgililer ve islerimi... eksiksiz hallettiler. cok hızlı yanıt aldıgım bir hizmet oldu kendilerine teşekkür eder ve sizin icinde öneririm...Devamını Oku
Ozan Kavurmacı
Ozan Kavurmacı
20:27 11 Apr 22
Sürecin her aşamasında ilgili ve bilgilendiriciydiler. Tavsiye ederim
Cem Oktay
Cem Oktay
18:50 31 Mar 22
Çok başarılı ve sonuç odaklı hizmetleri ile en kısa zamanda sonuç aldım. Kesinlikle tavsiye ediyorum. Tebrik ve... teşekkür ediyor, başarılar diliyorum.Devamını Oku
Ayhan KARAGÖZ
Ayhan KARAGÖZ
20:37 18 Mar 22
Çok kaliteli, dürüst, yardımsever bir ekip. Teşekkürler
Furkan Danış
Furkan Danış
19:33 17 Mar 22
Şirket kurulumunda herkesin cevabını verebildiği konular haricinde, tüm sorulara hızla yanıt veriyorlar. Her konuda... destek olmak için öncü oluyorlar. İnanılmaz bir ekip, süpersin StartupSole!Devamını Oku
Ferhat Güney
Ferhat Güney
11:35 04 Mar 22
Amerika'daki şirketim için EIN numarası başvurusu yaptım. Süreç o kadar hızlı ilerledi ki aşırı memnun kaldım. Benim... için iyi bir deneyim oldu. StartupSole bu konuda inanılmaz güzel destek sağlıyor.Devamını Oku
FURKAN ÇAKAR
FURKAN ÇAKAR
20:26 04 Dec 21
Startup Sole ekibine ve birlikte çalıştığımız Nazmi Bey'e ilgi ve alakalarından gerçekten çok teşekkür ederim, 7 gün 24... saat sorularıma bıkmadan usanmadan cevap verdiler, aldıkları ücreti kat kat fazlasını hak ediyorlar. Kesinlikle Startup Soleyi tavsiye ederim, pişman olmazsınızDevamını Oku
Orhan Kurtulan
Orhan Kurtulan
18:00 30 Nov 21
Kendilerine çok teşekkür ediyorum. Bilgi ve tecrübelerini aktardıkları web sitelerinde eşsiz bilgiler öğrendim ve... kendileri ile iletişime geçtikten sonra da her türlü desteği verdiler.Devamını Oku
Resul Pakır
Resul Pakır
05:22 04 Nov 21
Çok ilgili bir şirket, tüm çalışanlara ayrı ayrı teşekkür ederim, süreci çok hızlı bitirdiler.
Burak özgün
Burak özgün
18:05 03 Nov 21
USA'da şirket kurma işlemlerine başladığımız ilk günden kuruluş işlemlerinin tamamlandığı son güne kadar gösterdikleri... ilgi ve alakadan dolayı Startupsole ekibine çok teşekkür ederim.24/7 ulaşabileceğiniz, sorduğunuz istisnasız her soruya cevap bulabileceğiniz ve yardımlarına başvurup sonucu gördükten sonra kesinlikle memnun kalacağınız bir ekip Startupsole.Emeğiniz ve özenli çalışmanızdan dolayı tekrar çok teşekkürler ederim.Devamını Oku
Ferhat Ozal
Ferhat Ozal
20:27 01 Nov 21
Şirket kurma işlemlerini çok basitleştiren bir şirket. Amerika'da şirket kurma gibi bir planınız varsa gönül rahatlığı... ile Startupsole ekibiyle çalışabilirsiniz.Devamını Oku
TOLGA DURUKAN
TOLGA DURUKAN
15:51 17 Oct 21
Bu kadar değerli bilgiyi, bu kadar güzel açıklayıp bizlere yardımcı olduğunuz için sizlere teşekkürü bir borç biliyorum.
Pınar Yükselci
Pınar Yükselci
07:06 12 Oct 21
Startupsole dan aldığım hizmetten çok memnun kaldım. Amerika da şirket kurulumu işlemim sorunsuz ve hızlı şekilde... gerçekleşti. Bu süreçte her zaman ve çok hızlı sorularımı cevapladılar ve yardımcı oldular.TeşekkürlerDevamını Oku
Mertcan Öz
Mertcan Öz
10:42 26 Aug 21
Ellerinden gelen herşeyi yapmaya çalışarak sizi yönlendiren günün her saatinde size destek olan kaliteli ve bilgili... insanlar.. yardımları ve destekleri için birkez daha buradan çok teşekkür ederim.Devamını Oku
Batuhan Şengür
Batuhan Şengür
13:22 20 Aug 21
SoleStartup Ekibine ve Özellikle Muhammet Bey'e desteklerinden dolayı çok teşekkür ederim. SoleStartup yayınladığı... bilgiler ve Muhammet Bey'in desteği sayesinde Şirketimizi çok uygun fiyatlara kurduk ve Amerika'da aktif olarak hizmet veriyoruz. Aylardır Amerika'da şirket kurulumu ve diğer süreçleri araştırıyordum. Taki SoleStartup 'a rastlayıncaya kadar. İddia ediyorum İnternet üzerinde ki en açıklayıcı ve doğru bilgiler bu sitede.Buradan da tekrar tekrar teşekkür ederim.Başarılarınızın devamını dilerim.Devamını Oku
Diğer Değerlendirmeler
js_loader
Menü