4 Yorum

New Mexico’da Şirket Kurmak ve Maliyetleri

New Mexico'da Şirket Kurmak ve Maliyetleri

Son güncelleme tarihi : 7 Ocak 2022

New Mexico’da Şirket Kurma (Ön bilgi)

Bu makalede New Mexico eyaletinde şirket kurma ve New Mexico’da kurulacak şirketin maliyetlerini, en uygun fiyata şirketinizi nasıl kurabileceğinizi ve atmanız gereken adımları tüm detaylarıyla ele alıyoruz.

New Mexico eyaleti LLC şirket kurmak için özellikle yıllık franchise vergisi olmaması (0$) sebebiyle yabancı girişimcilerin ilgisini çeken bir eyalettir. Amerika’ da yaşamayan yabancılar New Mexico eyaletinde uzaktan şirket kurabilir. Eyalette (diğer eyaletlerde olduğu gibi) bir kayıt acentesi bulundurmanız zorunludur.

New Mexico, daha az formalite, gizlilik ve özellikle yıllık dosyalama ücreti olmayan bir eyalettir. Amazon, Dropshiping, online pazarlama, dijital ürün -hizmet satışı gibi uzak girişimciler için tercih edilmektedir.

New Mexico’da ki LLC’lerin  kurulumu basittir ve bakım gereksinimleri yok denecek kadar azdır. Vergilendirme konusunda çeşitli seçeneklere ve esnekliğe sahiptir. Tek üyeli işletmelerden çok üyeli LLC’lere izin verir bu yüzden oldukça popülerdir. Eyalette her yıl 9.000 den fazla yeni işletme kurulmaktadır.

New Mexico eyaletinde yıllık dosyalama bedeli yoktur. İlk kurulumda eyalet, girişimciden 50$ dosyalama ücreti talep eder fakat takip eden her yıl şirket sahibi bu eyalete ekstra ücret ödemez. Yıllık masraflarının olmaması bu eyaleti oldukça cazip kılar.

Maliyetler

LLC Şirket Kurulum Fiyatları
HizmetFiyatTek Seferlik ÖdemeYıllık Ödeme
LLC Şirket Kurulumu Sırasında Devlete Ödenecek Bedel50$
Yıllık Dosyalama (Franchise Vergisi)0$
Telefon Numarası 2$/Ay20$
Toplam:50$20$
 1. Şirket kurma süreci, seçtiğiniz Registered Agent’ a ve web sitesindeki adımlara göre değişir.
 2. Registered Agent fiyatları, kurulumda ekleyeceğiniz ek özelliklere ve seçtiğiniz firmaya göre farklılık gösterir.
 3. Bazı şirketlerde registered agent bedeli ilk yıl ücretsizdir bazıları ise bu bedeli şirket kurarken tahsil eder.
 4. Her koşulda gelecek yıllarda eyalete ödeyeceğiniz franchise tax bedeline ek, registered agent  hizmeti için ödeme yapmanız gerekmektedir.

Registered Agent Seçimi

Amerika’ da bir LLC kurmaya karar verdiğinizde bir Registered Agent (Kayıtlı Acente)  hizmeti almak zorundasınız. Bu kuruluşlar devlet tarafından yetkilendirilmiştir. Bu işi yapan bir çok şirket var ve her acente farklı fiyatlar ve hizmetler sunuyor.

Bunlardan en köklü ve güvenilir olanların listesi aşağıdadır. Ayrıca tümünün birer inceleme yazısını da üzerine tıklayıp okuyabilirsiniz.

Acente Listesi

Northwest (39$, Adres dahil) *Önerilen
Inc Authority (Ücretsiz)
MyCompanyWorks (79$)
CorpNet (79 $)

LLC kurulumu yapan Registered Agent (kayıtlı temsilci) firmalarının tam listesi ve detaylı  inceleme sayfasına bu linkten ulaşabilirsiniz.

Ek Maliyetler

* EIN, IRS üzerinden ücretsiz olarak sağlanır. SS4 denilen bir formu kendiniz doldurup IRS’ ye fakslayabilrsiniz. Bu yazıda detaylı bir anlatım bulunuyor. Eğer isterseniz registere agent’lar kurulum sırasında EIN’yi sizin için ücretli olarak alabilir hizmeti kuruluma ekstra bedel ile ekletebilirsiniz.

** Şirket kurulum bedeli Registered Agent şirketine göre değişir.

*** Amerika’ da sanal adres çoğu Registered Agent paketinde bulunmaz. Nortwest Registered Agent üzerinden hizmet aldığınızda adres pakete dahildir ve yıllık ekstra adres bedeli ödemeniz gerekmez. Adres için 15$’a (tek seferlik ödeme ile) bu şirketi değerlendirebilirsiniz veya Amerika’da Sanal Adres Veren Firmalar yazısında farklı ekonomik çözümler bulunuyor.

New Mexico’da bir LLC nasıl Kurulur? Adımlar

New Mexico eyaletinde online olarak uzaktan bir LLC şirket kurabilirsiniz. Kurulum için bir acente, bir de ABD de posta adresine ihtiyacınız var detaylar aşağıdadır.

 1. Şirketinizin Adını Belirleyin: Öncelikle LLC şirketinizin adını belirlemelisiniz. Eyalet veri tabanında daha önce bulunan şirket isimleri ile çakışma olmamalı. Bu yüzden eyalet web sitesinden bir arama yapın ve isim kontrolü gerçekleştirin. Türkiye IP adresinden bu siteye erişim kapalıdır bir proxi veya vpn ile bağlanabiliyorsunuz. Ayrıca isim kuralları için LLC Şirket için İsmi Seçme rehberine göz atabilirsiniz.
 2. Şirketiniz İçin Bir Alan Adı (Domain) Alın : Seçeceğiniz işletme adı için oluşturacağınız web sitesi alan adı daha önce kaydedilmiş mi kontrol edin. Namecheap ile hızlı bir şekilde bir şirket alan adı kaydedebilirsiniz, böylece gelecekte başka biri alan adınızı alamaz ve kullanamaz.

  0,88 dolardan başlayan fiyatlarla bir alan adı bulun

  powered by Namecheap

 3. Amerika Alan Kodlu Bir Telefon Numarası Edinin (Şart Değil) : Sanal numara için Zadarma kullanabilirsiniz SMS alabilme yeteneği ve mobil uygulama desteği bulunuyor. Aylık 2$ gibi bir ücreti var bu linkten Zadarma‘ ya  bir hesap açın ve mobil uygulamalarını yükleyerek kullanmaya başlayın.
 4. Bir Registered Agent seçin: Şirketinizi kurmak ve devamında şirketin aktif kalabilmesi için bir Registered Agent (kayıtlı acente) belirleyin. Buradaki inceleme sayfasında hangisini seçeceğinize dair bir çok bilgi ve fiyatlandırmaları mevcuttur.
 5. Operating Agreement Hazırlayın : Bu bir işletme sözleşmesidir şirketin yönetim şeklini ve kurallarını belirler bir çok eyalette oluşturulması şart koşulmaz bu eyalette de şart değildir. Oluşturulması önerilir fakat bu sözleşmeyi eyalete postalamanız gerekmez hazırlayıp imzaladığınız bu sözleşmeyi elinizde tutmanız yeterlidir.  Bu operting agreement belgesini şirket kurulumu sırasında Zenbusiness veya Northwest sizin için ücretsiz olarak oluşturur. Incfile gibi bie acenteden ücretsiz olarak şirketinizi kurduysanız ve be evrağa ödeme yapmak istemiyorsanız kendiniz bir tane ücretsiz oluşturabilirsiniz detaylar ve nasıl yapıldığı bu makalede mevcuttur.

LLC şirketin onay süresi New Mexico eyaleti için 2 -5 iş günüdür. Fakat daha hızlı kurulum istiyorsanız ve aceleniz varsa Registered Agent’a ekstra ödeme yaparak süreci kısaltabilirsiniz. 50$ karşılığında Incfile aynı gün işlem seçeneği sunuyor.

Kurulum sürecin bittikten sonra acenteniz size email yoluyla veya panellerinden kurulum belgelerinizi teslim edecektir. LLC şirket kurulumlarında Pasaport veya kimlik gerekmemektedir.

Kentucky eyaletinde LLC şirketiniz onaylandıktan sonra ne olacak?

 • Şirket kurulduktan sonra acenteniz size şirket kurulum evraklarını dijital olarak teslim eder.
 • Şirket kurulup belgeleri (dijital olarak) aldıktan sonra IRS’ den Federal Kimlik Numarası (EIN) alın. EIN olmadan banka hesabı açamazsınız, ödeme sistemlerine kaydolamazsınız. EIN isterseniz şirket kurulum aşamasında ekstra ücret ödeyerek acenteden alabilirsiniz veya kendiniz SS4 formunu doldurup IRS’ ye faxlayabilirsiniz. Buradaki rehberden faydalanarak ücretsiz EIN alabilirsiniz.
 • Kurulum sonrası sadece yıllık registered agent bedelini ödeyip acentenizi orada her daim anlamalı olarak tutmanız yeterlidir yıllık ödeme, dosyalama vs. bu eyalet için gerekli değildir.

Eyalet Gereksinimleri ve Vergiler

Federal Vergiler : Daha önce de belirtildiği gibi, LLC’ler aksi belirtilmedikçe şahıs olarak vergilendirilir. Bu da LLC lerin doğrudan federal hükümete gelir vergisi ödemedikleri anlamına gelir. Bu durumda şirket sahipleri ticari gelir ve zararlarını kişisel beyannamelerinde belirtir.  LLC’ler vergi yapısında esnektir, isterseniz bir şirket gibi vergilendirilmeyi seçebilirsiniz. Bu durumda ayrı bir kurumlar vergisi beyannamesi vermeniz gerekecektir.

Eyalet : Federal gelir vergilerine benzer şekilde, New Mexico’nun gelir vergileri, LLC sahibinin kişisel beyannameleri ile rapor edilir. Devlet, LLC’lerinin eyalette iş yapmak için bir “franchise” veya “ayrıcalık” vergisi ödemesini istemez. Yine de, orada fiziksel konuma sahip tüm New Mexico işletmeleri, New Mexico Vergilendirme ve Gelir Departmanı aracılığıyla bir CRS vergi kimlik numarası almalıdır . Yani, eyalet gelir vergilendirmesi oldukça basittir.

Satış Vergisi : New Mexico’da Satış Vergisi yoktur, ancak belirli ticari faaliyetler yoluyla gelir elde eden işletmelere Brüt Hasılat Vergisi uygular (buradan bakın ).

Çalışanlarınız Varsa : Eyalete kayıtlı LLC şirketinizde işçi çalıştırıyorsanız, İşsizlik Sigortası fonuna ödeme yapmanız gerekecektir. Ayrıca fiziksel konumu olan işletmelerin Stopaj Vergisi ( Mükellef Erişim Noktasına kaydolması gerekir ) ödemesi gereklidir. Eyalette sektörlere özel vergiler talep edilmektedir Örneğin, müteahhitler, motorlu taşıtlar ve daha fazlası için farklı vergiler vardır. Detaylara buradan ulaşabilirsiniz.

Vergiler ile ilgili daha fazla bilgi için Amerika’da Vergilendirme yazısına göz atabilirsiniz.

Ayrıca bu özel rehberler’ de dikkatinizi çekebilir.

 • Özel yöntem ve indirim sayesinde Kentucky eyaletinde her şey dahil 55$ dolara LLC şirketinizi kurmak için bu rehberi okumanızı tavsiye ederim.
 • Ayrıca New Mexico’da kayıt acentesi üzerinden adım adım LLC şirket kurma rehberine buradan ulaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir ↴

Ziyaretçi Yorumları ↴

4 Yorum. Yeni Yorum

 • Merhaba, yönlendirmelerinizle New Mexicoda şirket kurmaya karar verdim ve Northwest anlaşmanızla işlem sağlayacağım. Fakat araştırmalarla bazı sorular ortaya çıktı. Cevaplarsanız çok sevinirim.
  1- İnceleme yaptığımda bazı yorumlarda New Mexicoda çok yabancı şirket olmadığından işlerin zor olduğundan bahsetmişler, böyle bir durum var mıdır?
  2-Hosting, sunucu satışı, cloud hizmet satışı, yazılım, danışmanlık gibi hizmetlerimizle hizmet vereceğiz. Bu işler için bir sertifika/lisans gibi bir şey almamıza gerek var mı bu eyalette?
  3-Bir yerde, yıllık rapor/beyan vermeye gerek olmadığını okudum bu doğru mudur?
  4-Fatura konusunda yazılarınızı okudum, formatı uygun olacak şekilde imzasız faturalar yeterli olacaktır değil mi?
  5-Stripe veya benzeri sistemle sistemimizdeki entegrasyonla ödeme alacağız, bu New Mexico’da sorun olmayacaktır değil mi?

  Cevapla
  • 1- New mexico eyaletinde yerleşik bir yeriniz olmadığı için herhangi bir iletişiminiz olmayacak. Yabanci şirket sayisinin az olmasi iş yapılamayacağı anlamina gelmiyor aksi durumda buna hiç izin vermezlerdi. Yorum yapan çok olur kimin yorum yaptığı önemli siz de yorum yapabilirsiniz internette 🙂

   2- Sunucularıniz veya ofisiniz bu eyalette bulunacaksa izin ve sertifika almaniz gerekli ama orada yerleşik degilseniz buna gerek yok.

   3- Doğru bu eyalette yıllık rapor ve yıllık ödeme bulunmuyor.

   4- US LLC şirketlerinde fatura kocani, efatura kaydi vs gibi gereksinimler yok fatura formatını oluşturmak sirket sahibinin sorumluluğunda. Bunu otomatik hale getirmek icin freshbooks gibi bulut yazılımları da mevcut.

   5- Stripe Eyalete bakmıyor sadece şirketinizin EIN si olmasi yeterli. Bundan daha önemlisi sirketin bulunduğu eyaletten ziyade Stripe in yaptığınız işe uygun olmasidir. Politikalara uygun bir web sitesi ile Stripe başvurusu yapilmali.

   Şirketiniz en prestijli eyalette bile olsa hatta ABD vatandaşı da olsaniz politikalara uygun yapida bir proje ile basvurulmazsa Stripe hesap onayi vermeyebilyor.

   Cevapla
 • ÖMER KORKMAZ
  2 Şubat 2022 00:00

  Merhabalar,

  New Mexico eyaletinde RESALE Certificate var mıdır ? Var ise nasıl alınır?

  Bilgi için teşekkürler

  İyi çalışmalar.

  Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Yeni yazılar

Müşteri Yorumları

Startupsole
5.0
Based on 32 reviews
powered by Google
Hüseyin Ergül
Hüseyin Ergül
13:51 29 Apr 22
Startupsole dan LLC şirket kurulumu için destek aldık. Kesinlikle işlerinde oldukça başarılılar ve ne zaman sorumuz... olsa anında cevap verdiler. Kendilerinden bu hizmeti aldığım için oldukça memnunum. Amerika da şirket kuracak arkadaşların düşünmeden kendileriyle çalışmasını öneririm.Devamını Oku
Onur Yavuz
Onur Yavuz
06:39 22 Apr 22
startupsole dan llc sirket kurulumu, banka hesabı acılımı ve stripe icin hizmet aldım. gayet ilgililer ve islerimi... eksiksiz hallettiler. cok hızlı yanıt aldıgım bir hizmet oldu kendilerine teşekkür eder ve sizin icinde öneririm...Devamını Oku
Ozan Kavurmacı
Ozan Kavurmacı
20:27 11 Apr 22
Sürecin her aşamasında ilgili ve bilgilendiriciydiler. Tavsiye ederim
Cem Oktay
Cem Oktay
18:50 31 Mar 22
Çok başarılı ve sonuç odaklı hizmetleri ile en kısa zamanda sonuç aldım. Kesinlikle tavsiye ediyorum. Tebrik ve... teşekkür ediyor, başarılar diliyorum.Devamını Oku
Ayhan KARAGÖZ
Ayhan KARAGÖZ
20:37 18 Mar 22
Çok kaliteli, dürüst, yardımsever bir ekip. Teşekkürler
Furkan Danış
Furkan Danış
19:33 17 Mar 22
Şirket kurulumunda herkesin cevabını verebildiği konular haricinde, tüm sorulara hızla yanıt veriyorlar. Her konuda... destek olmak için öncü oluyorlar. İnanılmaz bir ekip, süpersin StartupSole!Devamını Oku
Ferhat Güney
Ferhat Güney
11:35 04 Mar 22
Amerika'daki şirketim için EIN numarası başvurusu yaptım. Süreç o kadar hızlı ilerledi ki aşırı memnun kaldım. Benim... için iyi bir deneyim oldu. StartupSole bu konuda inanılmaz güzel destek sağlıyor.Devamını Oku
FURKAN ÇAKAR
FURKAN ÇAKAR
20:26 04 Dec 21
Startup Sole ekibine ve birlikte çalıştığımız Nazmi Bey'e ilgi ve alakalarından gerçekten çok teşekkür ederim, 7 gün 24... saat sorularıma bıkmadan usanmadan cevap verdiler, aldıkları ücreti kat kat fazlasını hak ediyorlar. Kesinlikle Startup Soleyi tavsiye ederim, pişman olmazsınızDevamını Oku
Orhan Kurtulan
Orhan Kurtulan
18:00 30 Nov 21
Kendilerine çok teşekkür ediyorum. Bilgi ve tecrübelerini aktardıkları web sitelerinde eşsiz bilgiler öğrendim ve... kendileri ile iletişime geçtikten sonra da her türlü desteği verdiler.Devamını Oku
Resul Pakır
Resul Pakır
05:22 04 Nov 21
Çok ilgili bir şirket, tüm çalışanlara ayrı ayrı teşekkür ederim, süreci çok hızlı bitirdiler.
Burak özgün
Burak özgün
18:05 03 Nov 21
USA'da şirket kurma işlemlerine başladığımız ilk günden kuruluş işlemlerinin tamamlandığı son güne kadar gösterdikleri... ilgi ve alakadan dolayı Startupsole ekibine çok teşekkür ederim.24/7 ulaşabileceğiniz, sorduğunuz istisnasız her soruya cevap bulabileceğiniz ve yardımlarına başvurup sonucu gördükten sonra kesinlikle memnun kalacağınız bir ekip Startupsole.Emeğiniz ve özenli çalışmanızdan dolayı tekrar çok teşekkürler ederim.Devamını Oku
Ferhat Ozal
Ferhat Ozal
20:27 01 Nov 21
Şirket kurma işlemlerini çok basitleştiren bir şirket. Amerika'da şirket kurma gibi bir planınız varsa gönül rahatlığı... ile Startupsole ekibiyle çalışabilirsiniz.Devamını Oku
TOLGA DURUKAN
TOLGA DURUKAN
15:51 17 Oct 21
Bu kadar değerli bilgiyi, bu kadar güzel açıklayıp bizlere yardımcı olduğunuz için sizlere teşekkürü bir borç biliyorum.
Pınar Yükselci
Pınar Yükselci
07:06 12 Oct 21
Startupsole dan aldığım hizmetten çok memnun kaldım. Amerika da şirket kurulumu işlemim sorunsuz ve hızlı şekilde... gerçekleşti. Bu süreçte her zaman ve çok hızlı sorularımı cevapladılar ve yardımcı oldular.TeşekkürlerDevamını Oku
Mertcan Öz
Mertcan Öz
10:42 26 Aug 21
Ellerinden gelen herşeyi yapmaya çalışarak sizi yönlendiren günün her saatinde size destek olan kaliteli ve bilgili... insanlar.. yardımları ve destekleri için birkez daha buradan çok teşekkür ederim.Devamını Oku
Batuhan Şengür
Batuhan Şengür
13:22 20 Aug 21
SoleStartup Ekibine ve Özellikle Muhammet Bey'e desteklerinden dolayı çok teşekkür ederim. SoleStartup yayınladığı... bilgiler ve Muhammet Bey'in desteği sayesinde Şirketimizi çok uygun fiyatlara kurduk ve Amerika'da aktif olarak hizmet veriyoruz. Aylardır Amerika'da şirket kurulumu ve diğer süreçleri araştırıyordum. Taki SoleStartup 'a rastlayıncaya kadar. İddia ediyorum İnternet üzerinde ki en açıklayıcı ve doğru bilgiler bu sitede.Buradan da tekrar tekrar teşekkür ederim.Başarılarınızın devamını dilerim.Devamını Oku
Diğer Değerlendirmeler
js_loader
Menü