New Mexico’da Şirket Kurmak ve Maliyetleri

New Mexico’da Şirket Kurma (Ön bilgi)

Bu makalede New Mexico eyaletinde şirket kurma ve New Mexico’da kurulacak şirketin maliyetlerini, en uygun fiyata şirketinizi nasıl kurabileceğinizi ve atmanız gereken adımları tüm detaylarıyla ele alıyoruz.

New Mexico eyaleti LLC şirket kurmak için özellikle yıllık franchise vergisi olmaması (0$) sebebiyle yabancı girişimcilerin ilgisini çeken bir eyalettir. Amerika’ da yaşamayan yabancılar New Mexico eyaletinde uzaktan şirket kurabilir. Eyalette (diğer eyaletlerde olduğu gibi) bir kayıt acentesi bulundurmanız zorunludur.

New Mexico, daha az formalite, gizlilik ve özellikle yıllık dosyalama ücreti olmayan bir eyalettir. Amazon, Dropshiping, online pazarlama, dijital ürün -hizmet satışı gibi uzak girişimciler için tercih edilmektedir.

New Mexico’da ki LLC’lerin  kurulumu basittir ve bakım gereksinimleri yok denecek kadar azdır. Vergilendirme konusunda çeşitli seçeneklere ve esnekliğe sahiptir. Tek üyeli işletmelerden çok üyeli LLC’lere izin verir bu yüzden oldukça popülerdir. Eyalette her yıl 9.000 den fazla yeni işletme kurulmaktadır.

New Mexico eyaletinde yıllık dosyalama bedeli yoktur. İlk kurulumda eyalet, girişimciden 50$ dosyalama ücreti talep eder fakat takip eden her yıl şirket sahibi bu eyalete ekstra ücret ödemez. Yıllık masraflarının olmaması bu eyaleti oldukça cazip kılar.

Maliyetler

LLC Şirket Kurulum Fiyatları
HizmetFiyatTek Seferlik ÖdemeYıllık Ödeme
LLC Şirket Kurulumu Sırasında Devlete Ödenecek Harç50$
Yıllık Dosyalama Bedeli0$
Toplam:50$
 1. Northwest AvantajlarıNorthwest ile yaptığımız anlaşma sayesinde bazı ücretsiz avantajlara sahip olursunuz bunlar;
  • İş adresi ücrete dahildir
  • Aynı gün hızlı işleme alınır ve başvurunuz işlenir
  • Adresinize gelen evraklara online erişebilirsiniz
  • İlk yıl acentelik bedeli ücretsizdir
  • Sınırsız telefon ve e-posta desteği alırsınız
  • Ücretsiz işletme sözleşmesi sağlar
  • Ücretsiz üye sertifikası alırsınız
  • Gizlilik esastır
  • Bilgileriniz koruma altındadır

  Northwest ile  (39$ + eyalet ücreti, Adres dahil) şirket kurmak için tıklayın!

Registered Agent Seçimi

Amerika’da ikamet etmeyen girişimciler için şirket kurma, eyaletten gelecek resmi evrakları teslim alma ve şirketin sağlıklı kalmasını sağlamak için hizmet veren acentelere Registered Agent denir.

Amerika’ da bir LLC kurmaya karar verdiğinizde Northwest en iyi seçeneklerden biridir. Northwest, şirketiniz için  ücretsiz bir posta adresi sağlar.

Farklı acenteler de var, diğer LLC kurulumu yapan Registered Agent (kayıtlı temsilci) firmalarının tam listesi ve detaylı  inceleme sayfasına bu linkten ulaşabilirsiniz.

New Mexico’da bir LLC nasıl Kurulur? Adımlar

New Mexico eyaletinde online olarak uzaktan bir LLC şirket kurabilirsiniz. Kurulum için bir acente, bir de ABD de posta adresine ihtiyacınız var detaylar aşağıdadır.

 1. New Mexico’da bir LLC Şirket Nasıl Kurulur?

  New Mexico eyaletinde online olarak uzaktan bir LLC şirket kurabilirsiniz, eyaleti şahsen ziyaret etmenize gerek yoktur. Ayrıca ABD vatandaşı olmayan kişilerden kimlik veya pasaport istenmez. Kurulum için bir kayıtlı temsilci acentesine (registered agent) ihtiyacınız olacak, bu acente kurulum için gerekli belgeleri eyalete sizin için hazırlayıp online olarak dosyalayacaktır. Eğer Northwest acentesi ile işlem yaparsanız şirket adresi için ekstra ücret ödemenize gerek kalmaz çünkü bu acentenin tüm ABD eyaletlerinde ofisleri bulunmaktadır ve ofislerini iş adresi olarak kullanmanıza izin verir. Diğer detaylar aşağıdadır.

  1. Şirketinizin Adını Belirleyin: Öncelikle New Mexico’da kurulacak LLC şirketinizin adını belirlemelisiniz. Eyalet veri tabanında daha önce bulunan şirket isimleri ile çakışma olmamasına ve seçeceğiniz ismin benzersiz olmasına özen gösterin. Eyalet web sitesinden aklınızdaki şirket adını içeren bir arama yapın ve isim kontrolü gerçekleştirin. Eğer eyalet web sitesine tarayıcınızdan erişim sorunu yaşıyorsanız ABD lokasyonlu bir VPN veya Opera Browser kullanabilirsiniz. Ayrıca isim kuralları için LLC Şirket için İsmi Seçme rehberimize de ayrıca göz atabilirsiniz.
  2. Şirketiniz İçin Bir Alan Adı (Domain) Alabilirsiniz : Seçeceğiniz işletme adı için oluşturacağınız web sitesi alan adı daha önce kaydedilmiş mi kontrol edin. Namecheap ile hızlı bir şekilde bir şirket alan adı kaydedebilirsiniz, böylece gelecekte başka biri alan adınızı alamaz ve kullanamaz.

   0,88 dolardan başlayan fiyatlarla bir alan adı bulun

   powered by Namecheap

  3. Online Olarak Başvurunuzu Yapın: Şirketinizi kurmak ve devamında şirketin aktif kalabilmesi için bir Registered Agent (kayıtlı acente) belirleyin. Northwest en uygun fiyatlı ve en kaliteli seçenekler arasındadır. Northwest LLC kurulum başvuru sayfasına erişip şirketinizi online olarak kurmaları için sipariş verebilirsiniz. Northwest, yaptığınız başvurudaki sipariş formuna göre sizin için tüm işlemleri yerine getirecektir ve bu eyalette sizin Registered Agent’ınız olacaktır
  4. İşletme Sözleşmesi : Bir İşletme Sözleşmesi (Operating Agreement), LLC üyeleri arasındaki kuralları içerir. Bu, her üyenin hak ve görevlerini, kar/zararın nasıl bölündüğünü ve vergilerin nasıl ödendiğini içerir ancak bunlarla sınırlı değildir. LLC’ye kendiniz sahip olsanız bile (“Tek üyeli LLC”), bir İşletme Sözleşmesini elinizin altında tutmanız şiddetle tavsiye edilir. Hazırladığınız Operating Agreement (işletme sözleşmesini) New Mexico Dışişleri Bakanına veya başka bir devlet kurumuna göndermenize gerek yoktur bir kopyasını saklamanız yeterlidir.  Northwest, sizin için şirket kurulum sonrasında ücretsiz olarak bir sözleşme hazırlayıp tarafınıza elektronik olarak teslim edecektir.

  LLC şirketin onay ve kurulum süresi New Mexico eyaleti için ortalama 2 iş günüdür.

  New Mexico eyaletinde LLC şirketiniz onaylandıktan sonra ne olacak?

  • Şirket kurulduktan LLC kurulum formasyon belgeniz size acenteniz tarafından dijital olarak teslim edilir.
  • Şirket kuruluş belgelerini (dijital olarak) aldıktan sonra IRS’ den Federal Kimlik Numarası (EIN) alın. EIN olmadan banka hesabı açamazsınız, sanal pos (stripe), paypal gibi ödeme sistemlerine kaydolamazsınız. EIN başvurusunu kendiniz de SS4 formunu doldurup IRS’ ye faxlayabilirsiniz. Buradaki rehberden faydalanarak ücretsiz EIN alabilirsiniz. EIN için diğer seçenek ücretli hizmet almaktır bizden 29$ karşılığında EIN başvuru hizmeti alabilirsiniz aynı gün işleme alıp sizin için tüm süreci yürütebiliriz. Ücretli hizmet almak için şirket kurulum sonrasında bu sipariş formunu doldurmanız yeterlidir.

Eyalet Gereksinimleri ve Vergiler

Federal Vergiler : Daha önce de belirtildiği gibi, LLC’ler aksi belirtilmedikçe şahıs olarak vergilendirilir. Bu da LLC lerin doğrudan federal hükümete gelir vergisi ödemedikleri anlamına gelir. Bu durumda şirket sahipleri ticari gelir ve zararlarını kişisel beyannamelerinde belirtir.  LLC’ler vergi yapısında esnektir, isterseniz bir şirket gibi vergilendirilmeyi seçebilirsiniz. Bu durumda ayrı bir kurumlar vergisi beyannamesi vermeniz gerekecektir.

Eyalet : Federal gelir vergilerine benzer şekilde, New Mexico’nun gelir vergileri, LLC sahibinin kişisel beyannameleri ile rapor edilir. Devlet, LLC’lerinin eyalette iş yapmak için bir “franchise” veya “ayrıcalık” vergisi ödemesini istemez. Yine de, orada fiziksel konuma sahip tüm New Mexico işletmeleri, New Mexico Vergilendirme ve Gelir Departmanı aracılığıyla bir CRS vergi kimlik numarası almalıdır . Yani, eyalet gelir vergilendirmesi oldukça basittir.

Satış Vergisi : New Mexico’da Satış Vergisi yoktur, ancak belirli ticari faaliyetler yoluyla gelir elde eden işletmelere Brüt Hasılat Vergisi uygular (buradan bakın ).

Çalışanlarınız Varsa : Eyalete kayıtlı LLC şirketinizde işçi çalıştırıyorsanız, İşsizlik Sigortası fonuna ödeme yapmanız gerekecektir. Ayrıca fiziksel konumu olan işletmelerin Stopaj Vergisi ( Mükellef Erişim Noktasına kaydolması gerekir ) ödemesi gereklidir. Eyalette sektörlere özel vergiler talep edilmektedir Örneğin, müteahhitler, motorlu taşıtlar ve daha fazlası için farklı vergiler vardır. Detaylara buradan ulaşabilirsiniz.

Vergiler ile ilgili daha fazla bilgi için Amerika’da Vergilendirme yazısına göz atabilirsiniz.

Northwest ile Online Şirket Kurma Videosu

New Mexico'da Şirket Kurmak ve Maliyetleri

İlginizi Çekebilir ↴

Ziyaretçi Yorumları ↴

16 Yorum. Yeni Yorum

 • İpek Rana Göcen
  15 Ocak 2024

  Merhaba, şirket kurulumu için ücretimi ödedim fakat Federal için ekstra bilgiler istiyor EIN gibi fakat benim daha şirket kurulumu için onayım gelmedi o yüzden elimde bir EIN numarası yok bu konuda ne yapabilirim?

  Cevapla
 • Merhaba New mexico da şirketi kurdum EIN numaram da geldi fakat henüz herhangi bir işlemim olmadı. Vergi beyanı yapmam gerekiyor mu ?

  Cevapla
 • Amerika New Meksico’da kuracak olduğumuz şirket adına, Türkiye’deki vergi dairesinden potensiyel vergi numarası ile TC bankalarına müracat edip hesap açtırmak istiyoruz. Bu sebeple Apostil almamız gerekmekte. Apostil masrafımız ne kadar ve ne kadar zamanda çıkar bilgi verebilirmisiniz?

  Cevapla
  • Nazmi Özer
   16 Aralık 2022

   Merhaba,

   Northwest Registered Agent ile LLC kurulumu tamamlandıktan sonra müşteri panelinizden Services kısmındaki fillings alanindan eyaletinizi seçerek Apostil hizmeti sipariş edebilirsiniz.

   Islak imzalı evrakın adresinize postalanmasi ve eyalet harcı dahil 400 usd lik.bir fiyat görünmektedir.

   Şirket kurulduktan sonra kolaylikla Northwest panelinden Apostil sipariş edebilirsiniz.

   Iyi çalışmalar.

   Cevapla
 • cihat polat
  15 Temmuz 2022

  Acikcasi gercekten kafam karisti. Dijital tasarim urunleri satiyorum sadece paypal ve stripe icin abd de sirket kurmayi amacladim. Bu yuzden vergisiz bir eyalette sirket kurmam gerekli. New mecixo dogru tercih mi olur?. Ornegin sirket kurulduktan sonra paypalim ile yillik 2000$ kazandim vergi odermiyim veya limitler nedir? Tesekkur ederim

  Cevapla
  • Nazmi Özer
   15 Temmuz 2022

   Merhaba,

   Vergisiz eyalet kavrami diye bir sey yok aslinda. Gelir New kaynaginjz önemli Mexico en mantıklı eyalet çünkü yillik masrafi yok.

   Sizin gibi dijital urun isi ile uğraşan bur cok kisi New mexico da sirket kurdu.

   ABD den elde edilen yıllık 2k ciro ile vergi ödemezsiniz.

   Bu vergi konusu ile ilgili tüm sorularınıza aşağıdaki yazımız yanit olacaktır.

   https://startupsole.com/abd-vergi/

   Cevapla
   • cihat polat
    15 Temmuz 2022

    Teşekkür ederim cevabınız için. Benim satışlarım maksimum 10.000$ olacaktır. New mexico için 100.000$ görüyorum. Peki ben her satışım için fatura kesmem gerekecek mi? Paypal ve stripe ile bu sürece başlayacağım ilk yıl maksimum 2000$ kazanc sagalayacagımı düşünüyorum ve her satışımın ortalama rakamı 10$ olur.

    Teşekkürler.

    Cevapla
    • Nazmi Özer
     15 Temmuz 2022

     Yanlış anlamışsınız şirketin kurulu olduğu eyalet önemli degil. Sirketiniz Mexico da diye o eyaletteki kisilere satis yapacaksınız diye bir sey yok. Müşterileriniz bulundugu eyalet önemli.

     Önceki yorumdaki linke bulunan yaziyi dikkatli okuyun lütfen

     Cevapla
 • Merhaba, yönlendirmelerinizle New Mexicoda şirket kurmaya karar verdim ve Northwest anlaşmanızla işlem sağlayacağım. Fakat araştırmalarla bazı sorular ortaya çıktı. Cevaplarsanız çok sevinirim.
  1- İnceleme yaptığımda bazı yorumlarda New Mexicoda çok yabancı şirket olmadığından işlerin zor olduğundan bahsetmişler, böyle bir durum var mıdır?
  2-Hosting, sunucu satışı, cloud hizmet satışı, yazılım, danışmanlık gibi hizmetlerimizle hizmet vereceğiz. Bu işler için bir sertifika/lisans gibi bir şey almamıza gerek var mı bu eyalette?
  3-Bir yerde, yıllık rapor/beyan vermeye gerek olmadığını okudum bu doğru mudur?
  4-Fatura konusunda yazılarınızı okudum, formatı uygun olacak şekilde imzasız faturalar yeterli olacaktır değil mi?
  5-Stripe veya benzeri sistemle sistemimizdeki entegrasyonla ödeme alacağız, bu New Mexico’da sorun olmayacaktır değil mi?

  Cevapla
  • 1- New mexico eyaletinde yerleşik bir yeriniz olmadığı için herhangi bir iletişiminiz olmayacak. Yabanci şirket sayisinin az olmasi iş yapılamayacağı anlamina gelmiyor aksi durumda buna hiç izin vermezlerdi. Yorum yapan çok olur kimin yorum yaptığı önemli siz de yorum yapabilirsiniz internette 🙂

   2- Sunucularıniz veya ofisiniz bu eyalette bulunacaksa izin ve sertifika almaniz gerekli ama orada yerleşik degilseniz buna gerek yok.

   3- Doğru bu eyalette yıllık rapor ve yıllık ödeme bulunmuyor.

   4- US LLC şirketlerinde fatura kocani, efatura kaydi vs gibi gereksinimler yok fatura formatını oluşturmak sirket sahibinin sorumluluğunda. Bunu otomatik hale getirmek icin freshbooks gibi bulut yazılımları da mevcut.

   5- Stripe Eyalete bakmıyor sadece şirketinizin EIN si olmasi yeterli. Bundan daha önemlisi sirketin bulunduğu eyaletten ziyade Stripe in yaptığınız işe uygun olmasidir. Politikalara uygun bir web sitesi ile Stripe başvurusu yapilmali.

   Şirketiniz en prestijli eyalette bile olsa hatta ABD vatandaşı da olsaniz politikalara uygun yapida bir proje ile basvurulmazsa Stripe hesap onayi vermeyebilyor.

   Cevapla
  • Adem Ateş
   27 Aralık 2023

   Northwest üzerinden Newmexico da şirket başvurusu yaptım. Eın numarası almadım ticari faaliyet yürütmüyorum herhangi bir vergi borcum oluşur mu şirketi kapatmalı mıyım

   Cevapla
 • ÖMER KORKMAZ
  2 Şubat 2022

  Merhabalar,

  New Mexico eyaletinde RESALE Certificate var mıdır ? Var ise nasıl alınır?

  Bilgi için teşekkürler

  İyi çalışmalar.

  Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.