Wyoming’de Şirket Kurmak ve Maliyetleri

Wyoming’de Şirket Kurma (Ön bilgi)

Bu makalede Wyoming eyaletinde şirket kurma ve Wyoming’de kurulacak şirketin maliyetlerini, en uygun fiyata şirketinizi nasıl kurabileceğinizi ve atmanız gereken adımları tüm detaylarıyla ele alıyoruz.

Wyoming eyaleti LLC şirket kurmak için özellikle düşük yıllık eyalet harcı sebebiyle yabancı girişimcilerin ilgisini çeken bir eyalettir. Amerika’ da yaşamayan yabancılar Wyoming eyaletinde uzaktan şirket kurabilir. Wyoming eyaletinde de diğer eyaletlerde olduğu gibi kişisel gelir vergisi yoktur.

Wyoming, daha az formalite, gizlilik ve özellikle en iyi varlık koruma sistemine sahip bir eyalettir. Amazon, Dropshiping, online pazarlama, dijital ürün -hizmet satışı gibi uzak girişimciler için son zamanlarda daha çok tercih edilmektedir.

Northwest Agent ile Wyoming eyaletinde şirket kurarsanız amazon doğrulama kodlarını da kabul ederler. Bu sebeple Wyoming, Amazon iş tipine uyumlu bir eyalet diyebiliriz.

Wyoming  LLC’ler Corp türündeki şirketlere göre daha rahat ve esnek bir iş türüdür LLC’ler,  kişisel varlıklarınızı size açılan davalardan ve cezalardan korur.

Wyoming’deki LLC’lerin  kurulumu basittir ve bakım gereksinimleri azdır. Vergilendirme konusunda çeşitli seçeneklere ve esnekliğe sahiptir. Tek üyeli işletmelerden çok üyeli LLC’lere izin verir bu yüzden oldukça popülerdir.

Wyoming eyaletinde yıllık dosyalama bedeli 50$’dır. İlk kurulumda eyalet, girişimciden 100$ dosyalama ücreti talep eder fakat takip eden her yıl şirket sahibi bu eyalete 50$ ödemek zorundadır. Bu yıllık masraflar Wyoming LLC için oldukça uygundur.

Maliyetler

LLC Şirket Kurulum Fiyatları
HizmetFiyatTek Seferlik ÖdemeYıllık Ödeme
LLC Şirket Kurulumu Sırasında Devlete Ödenecek Bedel100$
Yıllık Dosyalama (Franchise Vergisi)50$
Telefon Numarası 2$/Ay20$
Toplam:100$70$
 1. Şirket kurma süreci, seçtiğiniz Registered Agent’ a ve web sitesindeki adımlara göre değişir.
 2. Registered Agent fiyatları, kurulumda ekleyeceğiniz ek özelliklere ve seçtiğiniz firmaya göre farklılık gösterir.
 3. Bazı şirketlerde registered agent bedeli ilk yıl ücretsizdir bazıları ise bu bedeli şirket kurarken tahsil eder.
 4. Her koşulda gelecek yıllarda eyalete ödeyeceğiniz franchise tax bedeline ek, registered agent  hizmeti için ödeme yapmanız gerekmektedir.

Registered Agent Seçimi

Amerika’ da bir LLC kurmaya karar verdiğinizde bir Registered Agent (Kayıtlı Acente)  hizmeti almak zorundasınız. Bu kuruluşlar devlet tarafından yetkilendirilmiştir. Bu işi yapan bir çok şirket var ve her acente farklı fiyatlar ve hizmetler sunuyor.

Bunlardan en köklü ve güvenilir olanların listesi aşağıdadır. Ayrıca tümünün birer inceleme yazısını da üzerine tıklayıp okuyabilirsiniz.

Acente Listesi

Northwest (39$, Adres dahil) *Önerilen
Inc Authority (Ücretsiz)
MyCompanyWorks (79$)
CorpNet (79 $)

LLC kurulumu yapan Registered Agent (kayıtlı temsilci) firmalarının tam listesi ve detaylı  inceleme sayfasına bu linkten ulaşabilirsiniz.

Ek Maliyetler

* EIN, IRS üzerinden ücretsiz olarak sağlanır. SS4 denilen bir formu kendiniz doldurup IRS’ ye fakslayabilrsiniz. Bu yazıda detaylı bir anlatım bulunuyor. Eğer isterseniz registere agent’lar kurulum sırasında EIN’yi sizin için ücretli olarak alabilir hizmeti kuruluma ekstra bedel ile ekletebilirsiniz.

** Şirket kurulum bedeli Registered Agent şirketine göre değişir.

*** Amerika’ da sanal adres çoğu Registered Agent paketinde bulunmaz. Nortwest Registered Agent üzerinden hizmet aldığınızda adres pakete dahildir ve yıllık ekstra adres bedeli ödemeniz gerekmez. Adres için 15$’a (tek seferlik ödeme ile) bu şirketi değerlendirebilirsiniz veya Amerika’da Sanal Adres Veren Firmalar yazısında farklı ekonomik çözümler bulunuyor.

Wyoming’de bir LLC nasıl Kurulur? Adımlar

Wyoming eyaletinde online olarak uzaktan bir LLC şirket kurabilirsiniz. Kurulum için bir acente, bir ABD posta adresine ihtiyacınız var detaylar aşağıdadır.

 1. Şirketinizin Adını Belirleyin: Öncelikle LLC şirketinizin adını belirlemelisiniz. Eyalet veri tabanında daha önce bulunan şirket isimleri ile çakışma olmamalı. Bu yüzden eyalet web sitesinden bir arama yapın ve isim kontrolü gerçekleştirin. Ayrıca isim kuralları için LLC Şirket için İsmi Seçme rehberine göz atabilirsiniz.
 2. Şirketiniz İçin Bir Alan Adı (Domain) Alın : Seçeceğiniz işletme adı için oluşturacağınız web sitesi alan adı daha önce kaydedilmiş mi kontrol edin. Namecheap ile hızlı bir şekilde bir şirket alan adı kaydedebilirsiniz, böylece gelecekte başka biri alan adınızı alamaz ve kullanamaz.

  0,88 dolardan başlayan fiyatlarla bir alan adı bulun

  powered by Namecheap

 3. Amerika Alan Kodlu Bir Telefon Numarası Edinin (Şart Değil): Sanal numara için Zadarma kullanabilirsiniz SMS alabilme yeteneği ve mobil uygulama desteği bulunuyor. Aylık 2$ gibi bir ücreti var bu linkten Zadarma‘ ya  bir hesap açın ve mobil uygulamalarını yükleyerek kullanmaya başlayın.
 4. Bir Registered Agent seçin: Şirketinizi kurmak ve devamında şirketin aktif kalabilmesi için bir Registered Agent (kayıtlı acente) belirleyin. Buradaki inceleme sayfasında hangisini seçeceğinize dair bir çok bilgi ve fiyatlandırmaları mevcuttur.
 5. Operating Agreement Hazırlayın : Bu bir işletme sözleşmesidir şirketin yönetim şeklini ve kurallarını belirler bir çok eyalette oluşturulması şart koşulmaz bu eyalette de şart değildir. Oluşturulması önerilir fakat bu sözleşmeyi eyalete postalamanız gerekmez hazırlayıp imzaladığınız bu sözleşmeyi elinizde tutmanız yeterlidir.  Bu operting agreement belgesini şirket kurulumu sırasında Zenbusiness veya Northwest sizin için ücretsiz olarak oluşturur. Incfile gibi bie acenteden ücretsiz olarak şirketinizi kurduysanız ve be evrağa ödeme yapmak istemiyorsanız kendiniz bir tane ücretsiz oluşturabilirsiniz detaylar ve nasıl yapıldığı bu makalede mevcuttur.

LLC şirketin onay süresi Wyoming eyaleti için 1 hafta sürer. Bazen daha erken de işlemler tamamlanabilir. Fakat daha hızlı kurulum istiyorsanız ve aceleniz varsa Registered Agent’a ekstra ödeme yaparak süreci kısaltabilirsiniz.

Kurulum sürecini başlattıktan sonra sizden dijital olarak bazı belgeler imzalanmanız istenecektir. Bunları dijital yolla imzalayacaksınız. Pasaport veya kimlik gerekmemektedir.

Wyoming eyaletinde LLC şirketiniz onaylandıktan sonra ne olacak?

 • Şirket kurulduktan sonra acenteniz size şirket kurulum formasyon belgelerini gönderecektir. İşlem bittiğinde şirket kurulum belgenizi size dijital olarak teslim edecekler orijinal ıslak imzalı kopyalarını ekstra ücret ödeyerek postalamalarını acentenizden isteyebilirsiniz fakat dijital kopyaları işinizi fazlasıyla görür.
 • Şirket kurulup belgeleri (dijital olarak) aldıktan sonra IRS’ den Federal Kimlik Numarası (EIN) alın. EIN olmadan banka hesabı açamazsınız, ödeme sistemlerine kaydolamazsınız. EIN isterseniz şirket kurulum aşamasında ekstra ücret ödeyerek acenteden alabilirsiniz veya kendiniz SS4 formunu doldurup IRS’ ye faxlayabilirsiniz. Buradaki rehberden faydalanarak ücretsiz EIN alabilirsiniz.
 • Kurulum sonrası LLC’nizin sağlığını sürdürebilmek için her yıl eyalet vergisi (Franchise Tax) ve registered agent bedellerini ödeyin.

Eyalet Gereksinimleri ve Vergiler

Federal Vergiler : Daha önce de belirtildiği gibi, LLC’ler aksi belirtilmedikçe şahıs olarak vergilendirilir. Bu da LLC lerin doğrudan federal hükümete gelir vergisi ödemedikleri anlamına gelir. Bu durumda şirket sahipleri ticari gelir ve zararlarını kişisel beyannamelerinde belirtir.  LLC’ler vergi yapısında esnektir, isterseniz bir şirket gibi vergilendirilmeyi seçebilirsiniz. Bu durumda ayrı bir kurumlar vergisi beyannamesi vermeniz gerekecektir.

Eyalet : Eyalet düzeyinde LLC vergileri söz konusu olduğunda, Wyoming çoğu eyaletten farklıdır. Devlet kişisel gelir vergisi veya kurumlar vergisi almıyor. Yani sadece federal düzeydeki vergilerden sorumluysanız (LLC’yi kişisel mi yoksa bir şirket olarak mı vergilendirilecek seçtiğiniz duruma bağlıdır) sadece onunla yükümlüsünüz.

Satış Vergisi : Eyalet içerisindeki yerleşik halka satış yapıyorsanız Wyoming LLC’lerin devlete satış vergileri toplayıp ödemesi gerekir (Limitleri aştığınız durumda). Wyoming’deki satış vergisi oranı ortalama %4’tür. Bu kılavuz sayesinde satış vergisi oranları ve gereksinimleri hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz

Çalışanlarınız Varsa : Çalışanları olan LLC sahiplerinin bir takım vergileri ödemeleri gerekir. Örneğin, Wyoming’de işverenlerinin eyaletin işsizlik sigortasına da ödeme yapması gerekmektedir. Bu aslında teknik olarak bir vergi olmasa da düzenli olarak ödenmesi gerekiyor.  Bu fon hakkında daha fazla bilgiyi  Wyoming İşgücü Hizmetleri Departmanında bulabilirsiniz .

Ekstra Vergiler : Bu genel vergilere ek olarak, Wyoming ayrıca belirli sektörlere özel vergiler talep etmektedir. Örneğin, müteahhitler, motorlu taşıtlar ve daha fazlası için farklı vergiler vardır. Wyoming Gelir Dairesi’nden eyalet vergileri hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz  .

Vergiler ile ilgili daha fazla bilgi için Amerika’da Vergilendirme yazısına göz atabilirsiniz.

Ayrıca bu özel rehberler’ de dikkatinizi çekebilir.

 • Özel yöntem ve indirim sayesinde Kentucky eyaletinde her şey dahil 55$ dolara LLC şirketinizi kurmak için bu rehberi okumanızı tavsiye ederim.

İlginizi Çekebilir ↴

Ziyaretçi Yorumları ↴

46 Yorum. Yeni Yorum

 • Üstadım merhabalar. Sanal Ofiste şirket kurulumunu tamamladığımızda kendi adımıza aynı zamanda bir abd adresi elde etmiş oluyor muyuz? Mesela bir paypal hesabı için ya da bazı sitelere üyelikler için adres doğrulama isteniyor, bunun için de resmi belge/fatura vs isteniyor. Bunun için ilgili şirket adresini kendimiz için de kullanabiliyor muyuz şirket sahibi olarak? yoksa sadece şirket adına mı o adres bu durumda kendi ismimiz için bir doğrulama yapamıyoruz.

  Cevapla
  • Nazmi Özer
   6 Haziran 2024

   Merhaba,
   Sanal ofis ve mail forwarding adı altındaki hizmetler ABD de ki şirketlerin iletişim ve posta adresleri olarak kullanılır. Şirket sahibinin veya herhangi bir kişinin o bölgedeki ikametini kanıtlamak için sağlanmazlar . Bu tip adres sistemlerinin geneli bu şekilde çalışıyor ve hiç bir sağlayıcı bunun dışında kullanım amacı için garanti /fatura vermezler. Sanal ofis hizmetlerinde sadece sanal ofis kiralama kontratı adı altında bir kaç sayfalık bir kontrat pdf’ i veriyorlar o da fiziksel adres doğrulama amacıyla kabul edilmez sadece amazon gibi pazaryerlerinde bazı durumlarda iş adres kanıtı olarak kullanılabiliyor o kadar.

   Cevapla
   • Nazmi Bey,
    Vakit ayırmış, tatmin edici cevap vermişsiniz; eksik olmayınız.
    Teşekkürler.

    Cevapla
 • Merhaba;

  Türkiye de yaşıyorum ve Amerika Wyoming eyalitinde LLC şirket kurup amazon amerika’dan ürün alıp amazon kanada da satış yapacağım, bu durumda amerika ya gelir vergisi vermem gerekiyor mu?

  Cevapla
 • 2023 Aralık ta Wyoming de LLC şirket kurdum. Amerika’da şirketi olan bir türk markaya Türkiye’den ithalat yapıp satacağım. Malı Türkiye de onların deposuna teslim edeceğim. Bu durumda nasıl vergilendirilirim?

  Cevapla
  • Nazmi Özer
   8 Mayıs 2024

   Merhaba, bu konuyu bir dış ticaret uzmanina danismaniz faydali olacaktir

   Cevapla
 • Merhabalar amirika Wyoming şirket kurdumuz zaman yıllık toplam ne kadar ödemesi var her yıl

  Cevapla
 • Merhaba, MyCompanyWorks’de LLC şirketi kurdum, Amazon hesabına bağlayacağım. LLC şirket türünü seçtiğimde S corporation, C corporation ve Partnership seçeniğini sunuyor. Acenteme LLC şirketimin hangi türde kurulduğunu mail ile sordum gelen cevap bu şirket LLC kayıtlıdır oldu. LLC kurduğumu zaten biliyorum fakat türü ne oluyor yardımcı olurmusunuz.

  Cevapla
  • Nazmi Özer
   6 Şubat 2024

   Partnership olarak seçebilirsiniz. Llc olarak Amazon sisteminde sirket tipi bulunmuyor ama Partnership seçerek ilerleyebilirsiniz

   Cevapla
   • Cevabiniz için teşekkür ederim. Tax bölümünde Business vs seçtikten sonra (federal tax classification) da LLC dedikten sonra bir alt sekmede LLC type var orada; S corporation, C corporation ve partnership seçeneğini sunuyor.

    Cevapla
 • Merhaba mayıs 2023 şirket kurup amazona tanımladım türkiye den ürünler gönderip satış yaptım fakat hiç bir üründe fatura almadım şimdi vergi beyanına giricem fatura sunmadığımda ne kadar vergi öderim 1 yılda amazondan kalan para 40 bin dolardı

  Cevapla
  • Nazmi Özer
   9 Ocak 2024

   Merhaba,
   Vergi hesaplamasi buradan yapılamıyor maalesef.
   İş sekline, ciroya ve farkli değişkenlere göre bir profesyonel tarafindan hesaplanıyor.

   Asalidaki linkte bulunan hizmet tek uyeli bir llc sirkete uygun siniftadir. Hizmet almak için siparis oluşturun müşavir is ortağımız size ulaşarak hem sizi dinleyip danismanlik verecek hemde uygun sinifta vergi hesapladiktan sonra miktari da bildirerek beyanınızi yapacaktir.

   100 usd indirimli hizmet almak icin SOLE100 kupon kodunu kullanabilirsiniz
   https://www.tammentor.com/courses/1040nr-single-member-llc-tax-return?ref=90fc42

   Cevapla
 • Merhaba, Wyoming de mayıs 2023’te şirket kurulumu yaptım amazon için. Illinois’ten de resale sertifikası aldım.
  Satış yaparken şirketi henüz amazon hesabıma tanıtmadım yani 0 gelir durumunda.
  Fakat alım yaparken resale sertifikamı sisteme tanıttım ve vergisiz ürün aldım ,bireysel alıcı hesabı olmasına rağmen.

  Bu durum kurallar neticesinde herhangi bir yanlışlık içerir mi? ve dönemleri ile birlikte hazırlamam gereken form/beyanlar nelerdir? Hazırlama konusunda yol gösterici video ya da metin önerir misiniz? Şimdiden teşekkür ederim

  Cevapla
  • Nazmi Özer
   1 Temmuz 2023

   Merhaba,

   Resale certificate aldığınız icin wyoming state ten açtığınız hesap sonrasi size verilen panelden 3 ayda bir, tax return yapmanız gerekiyor. Herhangi bir islem yoksa da 0 (sifir) olarak belirtin.

   Eğer sertifikanizla bir toptancidan mal aldıysanız eyalet oranına göre ürünlerin satışından topladığınız vergiyi geri iade yapmanız gerekiyor.

   Cevapla
 • Merhabalar,
  Wyomingde reseller sertifikasına başvurmak zorunda kaldım toptançılardan ürün alabilmek için.
  Bu belgeye sahip olunca 3 ayda bir vergi ödenmesi gerektiği söyleniyor mayıs 12 de şirket açan birisi ilk vergisini ne zaman ödemeli ?
  Bunu sadece eyalete mi ödüyor ırs ye de gelir vergisi ödemesi yapıyor mu?
  Daha ein numaram bile gelmedi

  Cevapla
  • Nazmi Özer
   18 Mayıs 2023

   Merhaba, eger toptancidan mal aliyorsaniz ve eyaletten verilen sertifikaya yani tax id nize işleniyorise evet her 3 ayda bir vergi iadesini eyalete yapmaniz gerekmektedir. Ama ticaret yapmadiysaniz 0 olarak beyan edebilirsiniz

   Cevapla
   • üzgünüm Nazım bey ama ben reseller sertifikasına değilde, 60 dolar ödediğim sales tax lisansına başvurmuşum.
    aynı şeyler mi bilemiyorum zaten reseller sertifikası diye bir sertifika göremiyorum başvurmak için

    Cevapla
 • Merhabalar, 3 gün önce sizin sitedeki yönlendirmelerinizi takip ederek nortwest ile şirket kurulumunu yaptım. ipostal1 den aylık 10usd a sanal adres aldım ve o adresi şirket adresi olarak girdim. Nortwest benden fiziksel adresimi onaylamamı istiyor. Bu standart prosedür mü? Yanlış bişey yapmış olabilir miyim? Şirket kurulumu için benim fiziksel türkiye adresimi onaylamamı neden istiyor? Tatmin eden cevap alamadım bu sebeple soruyorum. Teşekkürler

  Cevapla
  • Merhaba, sizin fatura ve ödeme kısmında girdiğiniz Türkiye ikamet adresinizi kanıtlamanizi istiyorlar. Bazen girdiğiniz adresi dogrulayamadiklari için bu gerekiyor. Onlara bir adet fatura gönderin adresinizi içeren. Hemen işleme alirlar

   Cevapla
   • Çok teşekkür ediyorum ilginiz için, vaktinizi aldığım için kusura bakmayın. size yazdığım günden beri gönderiyorum. Fatura ve kredi kartı ekstresi kabul etmiyoruz diyor. Yemin etti adeta nüfus cüzdanının üzerinde adres görmek için. Böyle birşey görmedim. ipostal1 pişmanlıktır. İkametgah adresi çıkardım e devletten. Seçmen kartı kabul edilir yazmışlar. Seçmen kaydı çıkardım. Hepsini kimlik dahil gönderdim bekliyoruz. Sonucu sizinle paylaşacağım. Yukarıda neden onay istediğini söylememişim. USPS 1853 Form unu Notarize aracılığıyla 25usd vererek onaylattı bana. Formun üzerindeki adresimi birde o onaylamak istiyormuş.

    Cevapla
    • Rica ederiz maalesef anytimemailbox ve ipostal1 gibi şirketler ve muadilleri genellikle noter onayi siradinda ve sonrasında onay icin bir cok prosedür ortaya çıkartıyor. O yüzden biz, bu tip prosedürler istemeyen wyomingmailforwarding . Com u k eriyoruz. Usps noter ve kimlik gibi hic bir belge istemeksizin ertesi gün süit numarasini saglayan başarılı, uygun fiyatli bir sirket.

     Cevapla
     • Tekrar merhaba, tavsiyenizi dikkate alıp bir sonraki şirket işlemlerime dediğiniz gibi devam edeceğim. Bu arada dün gece ipostal1 onaylamış. Burdan sonra adres sorunumuz ortadan kalktı. Sizinle adım adım devam ediyorum. Çok teşekkür ediyorum.

      Cevapla
      • Rica ederiz onay aşaması sizin için biraz sancili oldu ama bundan sonra odemeleri yaptığınız sürece sorun yaşamazsınız. Sorunların cozulerek devam edebilmeniz sevindirici şimdiden yeni oluşumunuzda başarılar dileriz desteğe ihtiyaç duyduğunuz her an bize yazabilirsiniz.

       Cevapla
 • Merhaba,

  Öncelikle gerçekten inanılmaz bilgi veren bir site. Teşekkürler.

  Soruma gelecek olursam;

  Ben uygulama geliştiriyorum. Bu uygulamaları da Amerika’da bir şirket üzerinden yapmak istiyorum. Anladığım kadarıyla da Wyoming en uygun olanı işime. Gelir olarak da yalnızca Google ve Apple mağazaları üzerinden gelirim olacak. Yani Google ve Apple bana aylık olarak ödeme yapacak. Her satıştan kendi payını kesip kalan tutarı aylık olarak toplu ödüyor. Böyle bir durumda yıllık satış limitine yine de takılır mıyım? Yani bir ayda örneğin 300 uygulama için satın alma oldu. Bu direkt limiti aşmış olarak mı anlaşılacak?

  Bilginiz varsa çok sevinirim.

  Tekrar teşekkürler harika bilgiler için.

  İyi çalışmalar,

  Cevapla
  • Yorumunuz için teşekkürler.

   Eger bu platformlara US LLC niz üzerinden hesap acarsaniz ve gelir elde ederseniz gelir kaynağına bagli olarak LLC niz üzerinden vergi ödemeniz gerekebilir.

   Platformlar size belirli bir satış seviyesine ulaştığınızda muhtemelen 1099K veya benzeri bir vergi bildirim formu gonderebilir. Bu durum oluştuğunda bir muhasebeciye vergi bildirim formu aldığınızı söylemeniz gerekir. Tum giderlerinizi ( reklam, sunucu, domain, SAAS yazılımlar vb.) Vergiden duserek geliriniz üzerinden vergi beyaninizi verebilir.

   Cevapla
 • Atıf Kahraman
  23 Eylül 2021

  Selamlar Türkiye’de tek ortaklı bir limited şirket sahibi olarak yalnızca ABD merkezli bir Freelancer websitesinden iş yapıyorum. Müşteriler dünyanın dört bir yanından (ABD müşterilerim de var). Araştırdığımda Wyoming ya da Delaware gibi eyaletlerde daha avantajlı olduğumu görüyorum. Ancak bu eyaletlerden şirket kurmamız halinde işi yaptığımız sitenin ABD merkezli olması vergilendirmede nasıl bir durum ortaya çıkarır?

  Bir diğer konu da: örn. Wyoming’de şirketi kurduk. Ödemeleri almaya başladık. Türkiye’deki bireysel hesabımıza havale yapmak zorunda mıyız? (Yaparsak TR’ye karşı bir gelir vergisi oluşur mu?) Yoksa ABD’deki bankamızın tanımlayacağı ATM kartını TR ATM’lerinde kullanarak döviz çekebilir miyiz? Ya da bu kartlarla debit kartı gibi market / e-ticaret alışverişi yapabilir miyiz?

  Cevapla
  • Merhaba,

   Öncelikle halka açık platformlarda vergi tavsiyesi veremiyoruz zira böyle bir uzmanlığımız da yok ne yazık ki. Fakat size herkes tarafından bilinen detayların özetini aktarabiliriz;

   Müşterileriniz ABD de ise ve farklı eyaletlerdeki insanlara satış yapıyorsanız hangi eyalette şirketinizin olduğu çok önemli değil. Önemli olan hangi eyaletlere yıllık ne kadar checkout yaptırıyorsunuz ve her eyalet başına yıllık işlem ciro miktarınız. Eğer ABD eyaletlerinde ikamet eden sakinlere satış yapıyorsanız her eyaletin limiti var bu limitleri aştığınızda satış vergisi toplamak gerekecek. Satış vergisi toplayacak seviyeye geldiğinizde (limitleri aşarsanız o seviyeye gelirsiniz) yasalar gereği ABD de bir fiziksel bağınız oluşur bu da federal olarak vergi vermeniz gerektiği anlamına gelir.

   Eyaletlere göre limitler bu linkteki yazıda mevcut bakabilirsiniz : https://startupsole.com/yabancilar-icin-abd-eyaletlerine-gore-satis-vergileri/
   Burada federal vergi veya satış vergisine takılmamak için ikisinden birini seçmelisiniz. Ya, limitleri aşmayacaksınız ya da limitleri yüksek olan eyaletlere satış yapacaksınız. Eğer ikisini de seçemiyorsanız hem satış hemde gelir vergisi beyan edilmesi gerek.

   Diğer konuya gelince o kısım TR de bir muhasebeciye danışılması gereken bir konu. Bireysel hesaplara atanlar da var Mercury bank tan hesap açıp, bir de debit kart alıp olar ATM lerinden çekenler de var. Bu kartlarla alışveriş yapılabiliyor bildiğimiz kadarıyla.

   Cevapla
 • Merhabalar Türkiye’den mal tedarik edip Abd-Amazonda satış yapmak istiyorum. Önce Türkiye’de şirket kurmalı mıyım yoksa direk Abd şirketiyle mi alım yapayım.? Hem Türkiye’de hem Abd’de şirket kurmam mı gerekiyor sonuçta buradan mal alımı yapacağız ?

  Cevapla
 • Öncelikle bu faydalı siteyi bize sunduğunuz için teşekkürler. Şu zamanda böylesine detaylı ve net bir site ile karşılaşmamıştım doğrusu. Soruma gelecek olursam:
  Türkiye’de bir şirket kursam ve Amazon’un talep ettiği bilgileri sağlasam, Amazon Amerika’da resmi bir şekilde satış yapabilir miyim?

  Cevapla
 • Merhaba tek kişilik LLC kurmayı düşünüyorum. Bütün gelir kaynağım reklam geliri ve dijital ürün satışlarından olacak. Somut ürün olmayacak. Income tax %0 olan bir eyalette bu işi yaparsam sadece ve sadece franchise tax mi ödemem gerekiyor, sale tax de devreye giriyor mu? Böyle bir iş planında LLC’yi kişisel mi yoksa şirket olarak mı göstermek daha avantajlı?

  Cevapla
  • İşlem sayısı ve ciroya bagli olarak limitleri aştiğijjz durumda satış vergisi devreye girer.

   Eğer cok fazla ciro hedefiniz varsa ve kisa zamanda vergi ödeyecek duruma gelirim diyorsaniz LLC yi sirket olarak gostermek mantikli olabilir.

   Cevapla
   • Hızlı cevap için ve sitedeki inanılmaz genişlikteki bilgiler için teşekkürler. İşlem sayısı olarak sayılan şey şirket hesabına yatan para için mi geçerli. Mesela bir platformda 100 tane 1 dolarlık hizmet sattım sonrada platformda biriken 100 doları 1 işlemde şirket hesabıma geçirdim. Bu bir işlem midir? 1 fatura mıdır? Bu konuda da bilginiz mevcutsa aydınlatılmak isterim. Tekrardan teşekkürler

    Cevapla
    • Rica ederim,

     Bu işlemleri aslinda Stripe, 2checkout gibi ödeme ağ gecitleri kontrol ediyor onların kayıtları baz alınıyor. Usa içine 20.000$ satis yapildiginda veya 200 işlem (ör: 1$ lik veya 1000$ lik islemler olabilir) size 1099k adında bir bildirim formu gonderirler bu size otomatik gönderilir.

     https://support.stripe.com/questions/1099-k-forms-issued-by-stripe

     https://www.irs.gov/businesses/understanding-your-form-1099-k

     Siz ne olur ne olmaz her satisisi kayit altinda tutun fatura da kesin ve artik yil sonunda muhasebeciniz ile konuşurken bu formu aldığınızı soyleyerek ayrica hesap kayıtlarınızı da ona bildirim. Freshbooks gibi bir online muhasebe platformu kullanirsaniz muhasebeciye program üzerinden yetki verirsiniz o da gerekli işlemleri yaparken rahat eder bu da size ucuza gelir.
     Giderlerinizi de ( sunucu, hosting, lisans reklam vs. giderleri) belgelerle birlikte muhasebecinize verir veya freshbooks a işlerseniz onları vergiden düşerek işlem yapabilirler.

     Satis vergisi ayri bir durum eyaletlerin limitlerini astığınızda toplamaya başlarsınız ve devlete iade edersiniz. Eger satis vergisi olnayan eyaletlere satis yaparsaniz salestax toplayıp bildirmeniz gerekmez.

     Cevapla
     • Çok açıklayıcı oldu. Sitenizdeki şirket kurma aşamalarını okuduktan ve genel bir bilgiye sahip olduktan sonra aklımı kurcalayan bir konu daha var. Diyelimki şirketin banka hesabı açıldı, kazanç oldu, vergisi de verildi. Tek kurucu olarak bana kar olarak kalan son parayı kendime nasıl alabilirim veya alırkende ekstra bir vergi çıkıyor mu? Türkiyedeki kişisel banka hesabıma yada nakit olarak istediğim gibi aktarabiliyor muyum? Yoksa ikinci bir vergi ödemem gerekiyor mu?

      Cevapla
      • Türkiye deki gibi aylik beyan yok orada durum farkli. Stripe ile toplayip Wise veya mercury bank a çektiğiniz ödemeleri ayni gün tr hesabınıza alırsınız.

       Vergiyi yil sonu ödüyorsunuz her ay degil. Daha detaylı bilgi icin bir uzmana danışın o&g cpa firmasi 10 dk lik bir ücretsiz danışmanlık veriyor. Burada bir konu var:
       https://startupsole.com/abd-vergilendirme-form-5472/

       Cevapla
 • Emrah Karaman
  7 Şubat 2021

  merhaba, şirket kuruluşu ile ilgili bilgi verir misiniz ?
  0533 xxx xx xx

  Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.