10 Yorum

Wyoming’de Şirket Kurmak ve Maliyetleri

Wyoming'de Şirket Kurmak ve Maliyetleri

Wyoming’de Şirket Kurma (Ön bilgi)

Bu makalede Wyoming eyaletinde şirket kurma ve Wyoming’de kurulacak şirketin maliyetlerini, en uygun fiyata şirketinizi nasıl kurabileceğinizi ve atmanız gereken adımları tüm detaylarıyla ele alıyoruz.

Wyoming eyaleti LLC şirket kurmak için özellikle düşük yıllık franchise vergisi sebebiyle yabancı girişimcilerin ilgisini çeken bir eyalettir. Amerika’ da yaşamayan yabancılar Wyoming eyaletinde uzaktan şirket kurabilir.

Wyoming, daha az formalite, gizlilik ve özellikle en iyi varlık koruma sistemine sahip bir eyalettir. Amazon, Dropshiping, online pazarlama, dijital ürün -hizmet satışı gibi uzak girişimciler için son zamanlarda daha çok tercih edilmektedir.

Wyoming  LLC’ler Corp türündeki şirketlere göre daha rahat ve esnek bir iş türüdür LLC’ler,  kişisel varlıklarınızı size açılan davalardan ve cezalardan korur.

Wyoming’deki LLC’lerin  kurulumu basittir ve bakım gereksinimleri azdır. Vergilendirme konusunda çeşitli seçeneklere ve esnekliğe sahiptir. Tek üyeli işletmelerden çok üyeli LLC’lere izin verir bu yüzden oldukça popülerdir.

Wyoming eyaletinde yıllık dosyalama bedeli 50$’dır. İlk kurulumda eyalet, girişimciden 100$ dosyalama ücreti talep eder fakat takip eden her yıl şirket sahibi bu eyalete 50$ ödemek zorundadır. Bu yıllık masraflar Wyoming LLC için oldukça uygundur.

Maliyetler

LLC Şirket Kurulum Fiyatları
HizmetFiyatTek Seferlik ÖdemeYıllık Ödeme
LLC Şirket Kurulumu Sırasında Devlete Ödenecek Bedel100$
Yıllık Dosyalama (Franchise Vergisi)50$
Telefon Numarası 2$/Ay20$
Toplam:100$70$
 1. Şirket kurma süreci, seçtiğiniz Registered Agent’ a ve web sitesindeki adımlara göre değişir.
 2. Registered Agent fiyatları, kurulumda ekleyeceğiniz ek özelliklere ve seçtiğiniz firmaya göre farklılık gösterir.
 3. Bazı şirketlerde registered agent bedeli ilk yıl ücretsizdir bazıları ise bu bedeli şirket kurarken tahsil eder.
 4. Her koşulda gelecek yıllarda eyalete ödeyeceğiniz franchise tax bedeline ek, registered agent  hizmeti için ödeme yapmanız gerekmektedir.

Registered Agent Seçimi

Amerika’ da bir LLC kurmaya karar verdiğinizde bir Registered Agent (Kayıtlı Acente)  hizmeti almak zorundasınız. Bu kuruluşlar devlet tarafından yetkilendirilmiştir. Bu işi yapan bir çok şirket var ve her acente farklı fiyatlar ve hizmetler sunuyor.

Bunlardan en köklü ve güvenilir olanların listesi aşağıdadır. Ayrıca tümünün birer inceleme yazısını da üzerine tıklayıp okuyabilirsiniz.

Acente Listesi

Incfile İncelemesi (Ücretsiz)
ZenBusiness İncelemesi (49$
Northwest İncelemsi (225 $)
MyCompanyWorks İncelemesi (79$)
CorpNet İncelemesi (79 $)
Inc Authority İncelemesi (Ücretsiz)

LLC kurulumu yapan Registered Agent (kayıtlı acente) firmaların tam listesi ve detaylı  inceleme sayfasına bu linkten ulaşabilirsiniz.

Ek Maliyetler

* EIN, IRS üzerinden ücretsiz olarak sağlanır. SS4 denilen bir formu kendiniz doldurup IRS’ ye fakslayabilrsiniz. Bu yazıda detaylı bir anlatım bulunuyor. Eğer isterseniz registere agent’lar kurulum sırasında EIN’yi sizin için ücretli olarak alabilir hizmeti kuruluma ekstra bedel ile ekletebilirsiniz.

** Şirket kurulum bedeli Registered Agent şirketine göre değişir.

*** Amerika’ da sanal adres çoğu Registered Agent paketinde bulunmaz. Nortwest Registered Agent üzerinden hizmet aldığınızda adres pakete dahildir ve yıllık ekstra adres bedeli ödemeniz gerekmez. Adres için 15$’a (tek seferlik ödeme ile) bu şirketi değerlendirebilirsiniz veya Amerika’da Sanal Adres Veren Firmalar yazısında farklı ekonomik çözümler bulunuyor.

Wyoming’de bir LLC nasıl Kurulur? Adımlar

Wyoming eyaletinde online olarak uzaktan bir LLC şirket kurabilirsiniz. Kurulum için bir acente, bir ABD posta adresine ihtiyacınız var detaylar aşağıdadır.

 1. Şirketinizin Adını Belirleyin: Öncelikle LLC şirketinizin adını belirlemelisiniz. Eyalet veri tabanında daha önce bulunan şirket isimleri ile çakışma olmamalı. Bu yüzden eyalet web sitesinden bir arama yapın ve isim kontrolü gerçekleştirin. Ayrıca isim kuralları için LLC Şirket için İsmi Seçme rehberine göz atabilirsiniz.
 2. Şirketiniz İçin Bir Alan Adı (Domain) Alın : Seçeceğiniz işletme adı için oluşturacağınız web sitesi alan adı daha önce kaydedilmiş mi kontrol edin. Namecheap ile hızlı bir şekilde bir şirket alan adı kaydedebilirsiniz, böylece gelecekte başka biri alan adınızı alamaz ve kullanamaz.

  0,88 dolardan başlayan fiyatlarla bir alan adı bulun

  powered by Namecheap

 3. Amerika Alan Kodlu Bir Telefon Numarası Edinin (Şart Değil): Sanal numara için Zadarma kullanabilirsiniz SMS alabilme yeteneği ve mobil uygulama desteği bulunuyor. Aylık 2$ gibi bir ücreti var bu linkten Zadarma‘ ya  bir hesap açın ve mobil uygulamalarını yükleyerek kullanmaya başlayın.
 4. Bir Registered Agent seçin: Şirketinizi kurmak ve devamında şirketin aktif kalabilmesi için bir Registered Agent (kayıtlı acente) belirleyin. Buradaki inceleme sayfasında hangisini seçeceğinize dair bir çok bilgi ve fiyatlandırmaları mevcuttur.
 5. Operating Agreement Hazırlayın : Bu bir işletme sözleşmesidir şirketin yönetim şeklini ve kurallarını belirler bir çok eyalette oluşturulması şart koşulmaz bu eyalette de şart değildir. Oluşturulması önerilir fakat bu sözleşmeyi eyalete postalamanız gerekmez hazırlayıp imzaladığınız bu sözleşmeyi elinizde tutmanız yeterlidir.  Bu operting agreement belgesini şirket kurulumu sırasında Zenbusiness veya Northwest sizin için ücretsiz olarak oluşturur. Incfile gibi bie acenteden ücretsiz olarak şirketinizi kurduysanız ve be evrağa ödeme yapmak istemiyorsanız kendiniz bir tane ücretsiz oluşturabilirsiniz detaylar ve nasıl yapıldığı bu makalede mevcuttur.

LLC şirketin onay süresi Wyoming eyaleti için 1 hafta sürer. Bazen daha erken de işlemler tamamlanabilir. Fakat daha hızlı kurulum istiyorsanız ve aceleniz varsa Registered Agent’a ekstra ödeme yaparak süreci kısaltabilirsiniz.

Kurulum sürecini başlattıktan sonra sizden dijital olarak bazı belgeler imzalanmanız istenecektir. Bunları dijital yolla imzalayacaksınız. Pasaport veya kimlik gerekmemektedir.

Wyoming eyaletinde LLC şirketiniz onaylandıktan sonra ne olacak?

 • Şirket kurulduktan sonra acenteniz size şirket kurulum formasyon belgelerini gönderecektir. İşlem bittiğinde şirket kurulum belgenizi size dijital olarak teslim edecekler orijinal ıslak imzalı kopyalarını ekstra ücret ödeyerek postalamalarını acentenizden isteyebilirsiniz fakat dijital kopyaları işinizi fazlasıyla görür.
 • Şirket kurulup belgeleri (dijital olarak) aldıktan sonra IRS’ den Federal Kimlik Numarası (EIN) alın. EIN olmadan banka hesabı açamazsınız, ödeme sistemlerine kaydolamazsınız. EIN isterseniz şirket kurulum aşamasında ekstra ücret ödeyerek acenteden alabilirsiniz veya kendiniz SS4 formunu doldurup IRS’ ye faxlayabilirsiniz. Buradaki rehberden faydalanarak ücretsiz EIN alabilirsiniz.
 • Kurulum sonrası LLC’nizin sağlığını sürdürebilmek için her yıl eyalet vergisi (Franchise Tax) ve registered agent bedellerini ödeyin.

Eyalet Gereksinimleri ve Vergiler

Federal Vergiler : Daha önce de belirtildiği gibi, LLC’ler aksi belirtilmedikçe şahıs olarak vergilendirilir. Bu da LLC lerin doğrudan federal hükümete gelir vergisi ödemedikleri anlamına gelir. Bu durumda şirket sahipleri ticari gelir ve zararlarını kişisel beyannamelerinde belirtir.  LLC’ler vergi yapısında esnektir, isterseniz bir şirket gibi vergilendirilmeyi seçebilirsiniz. Bu durumda ayrı bir kurumlar vergisi beyannamesi vermeniz gerekecektir.

Eyalet : Eyalet düzeyinde LLC vergileri söz konusu olduğunda, Wyoming çoğu eyaletten farklıdır. Devlet kişisel gelir vergisi veya kurumlar vergisi almıyor. Yani sadece federal düzeydeki vergilerden sorumluysanız (LLC’yi kişisel mi yoksa bir şirket olarak mı vergilendirilecek seçtiğiniz duruma bağlıdır) sadece onunla yükümlüsünüz.

Satış Vergisi : Eyalet içerisindeki yerleşik halka satış yapıyorsanız Wyoming LLC’lerin devlete satış vergileri toplayıp ödemesi gerekir (Limitleri aştığınız durumda). Wyoming’deki satış vergisi oranı ortalama %4’tür. Bu kılavuz sayesinde satış vergisi oranları ve gereksinimleri hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz

Çalışanlarınız Varsa : Çalışanları olan LLC sahiplerinin bir takım vergileri ödemeleri gerekir. Örneğin, Wyoming’de işverenlerinin eyaletin işsizlik sigortasına da ödeme yapması gerekmektedir. Bu aslında teknik olarak bir vergi olmasa da düzenli olarak ödenmesi gerekiyor.  Bu fon hakkında daha fazla bilgiyi  Wyoming İşgücü Hizmetleri Departmanında bulabilirsiniz .

Ekstra Vergiler : Bu genel vergilere ek olarak, Wyoming ayrıca belirli sektörlere özel vergiler talep etmektedir. Örneğin, müteahhitler, motorlu taşıtlar ve daha fazlası için farklı vergiler vardır. Wyoming Gelir Dairesi’nden eyalet vergileri hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz  .

Vergiler ile ilgili daha fazla bilgi için Amerika’da Vergilendirme yazısına göz atabilirsiniz.

Ayrıca bu özel rehberler’ de dikkatinizi çekebilir.

 • Özel yöntem ve indirim sayesinde Kentucky eyaletinde her şey dahil 55$ dolara LLC şirketinizi kurmak için bu rehberi okumanızı tavsiye ederim.
Bu yazıyı puanla
[Toplam: 1 Ortalama: 5]

Ziyaretçi Yorumları ↴

10 Yorum. Yeni Yorum

 • Öncelikle bu faydalı siteyi bize sunduğunuz için teşekkürler. Şu zamanda böylesine detaylı ve net bir site ile karşılaşmamıştım doğrusu. Soruma gelecek olursam:
  Türkiye’de bir şirket kursam ve Amazon’un talep ettiği bilgileri sağlasam, Amazon Amerika’da resmi bir şekilde satış yapabilir miyim?

  Cevapla
 • Merhaba tek kişilik LLC kurmayı düşünüyorum. Bütün gelir kaynağım reklam geliri ve dijital ürün satışlarından olacak. Somut ürün olmayacak. Income tax %0 olan bir eyalette bu işi yaparsam sadece ve sadece franchise tax mi ödemem gerekiyor, sale tax de devreye giriyor mu? Böyle bir iş planında LLC’yi kişisel mi yoksa şirket olarak mı göstermek daha avantajlı?

  Cevapla
  • İşlem sayısı ve ciroya bagli olarak limitleri aştiğijjz durumda satış vergisi devreye girer.

   Eğer cok fazla ciro hedefiniz varsa ve kisa zamanda vergi ödeyecek duruma gelirim diyorsaniz LLC yi sirket olarak gostermek mantikli olabilir.

   Cevapla
   • Hızlı cevap için ve sitedeki inanılmaz genişlikteki bilgiler için teşekkürler. İşlem sayısı olarak sayılan şey şirket hesabına yatan para için mi geçerli. Mesela bir platformda 100 tane 1 dolarlık hizmet sattım sonrada platformda biriken 100 doları 1 işlemde şirket hesabıma geçirdim. Bu bir işlem midir? 1 fatura mıdır? Bu konuda da bilginiz mevcutsa aydınlatılmak isterim. Tekrardan teşekkürler

    Cevapla
    • Rica ederim,

     Bu işlemleri aslinda Stripe, 2checkout gibi ödeme ağ gecitleri kontrol ediyor onların kayıtları baz alınıyor. Usa içine 20.000$ satis yapildiginda veya 200 işlem (ör: 1$ lik veya 1000$ lik islemler olabilir) size 1099k adında bir bildirim formu gonderirler bu size otomatik gönderilir.

     https://support.stripe.com/questions/1099-k-forms-issued-by-stripe

     https://www.irs.gov/businesses/understanding-your-form-1099-k

     Siz ne olur ne olmaz her satisisi kayit altinda tutun fatura da kesin ve artik yil sonunda muhasebeciniz ile konuşurken bu formu aldığınızı soyleyerek ayrica hesap kayıtlarınızı da ona bildirim. Freshbooks gibi bir online muhasebe platformu kullanirsaniz muhasebeciye program üzerinden yetki verirsiniz o da gerekli işlemleri yaparken rahat eder bu da size ucuza gelir.
     Giderlerinizi de ( sunucu, hosting, lisans reklam vs. giderleri) belgelerle birlikte muhasebecinize verir veya freshbooks a işlerseniz onları vergiden düşerek işlem yapabilirler.

     Satis vergisi ayri bir durum eyaletlerin limitlerini astığınızda toplamaya başlarsınız ve devlete iade edersiniz. Eger satis vergisi olnayan eyaletlere satis yaparsaniz salestax toplayıp bildirmeniz gerekmez.

     Cevapla
     • Çok açıklayıcı oldu. Sitenizdeki şirket kurma aşamalarını okuduktan ve genel bir bilgiye sahip olduktan sonra aklımı kurcalayan bir konu daha var. Diyelimki şirketin banka hesabı açıldı, kazanç oldu, vergisi de verildi. Tek kurucu olarak bana kar olarak kalan son parayı kendime nasıl alabilirim veya alırkende ekstra bir vergi çıkıyor mu? Türkiyedeki kişisel banka hesabıma yada nakit olarak istediğim gibi aktarabiliyor muyum? Yoksa ikinci bir vergi ödemem gerekiyor mu?

      Cevapla
      • Türkiye deki gibi aylik beyan yok orada durum farkli. Stripe ile toplayip Wise veya mercury bank a çektiğiniz ödemeleri ayni gün tr hesabınıza alırsınız.

       Vergiyi yil sonu ödüyorsunuz her ay degil. Daha detaylı bilgi icin bir uzmana danışın o&g cpa firmasi 10 dk lik bir ücretsiz danışmanlık veriyor. Burada bir konu var:
       https://startupsole.com/abd-vergilendirme-form-5472/

       Cevapla
 • Emrah Karaman
  7 Şubat 2021 18:15

  merhaba, şirket kuruluşu ile ilgili bilgi verir misiniz ?
  0533 xxx xx xx

  Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Trustpilot Yorumlarımız

Yenilikleri Kaçırmayın!

E-Postanızı bırakarak bloga abone olun. Böylece yeni yazıları kaçırmadan takip edebilirsiniz.

Menü

80$ + Diğer Ücretler

Danışmanlık Hizmetimiz başladı. 

Amerika'da şirket kurulumlarında bizden danışmanlık alabilirsiniz.