9 Yorum

ABD Eyaletlere Göre Satış Vergileri

ABD Eyaletlere Göre Satış Vergileri

ABD’ de bir şirketiniz varsa ve satışlarınızı ABD’nin farklı eyaletlerine yapıyorsanız eyaletlerin satış ve ciro limitlerini aştığınız taktirde müşterilerden satış vergisi (sales tax) toplamanız gerekir. Yabancı bir LLC şirket eğer yabancı tüccarlara sağlanan limitleri aşmıyorsa vergi toplama yükümlülüğü yoktur.

Amazon gibi pazaryerleri ABD’nin hemen hemen tüm eyaletlerinde satış vergisini kendisi toplar. Siz bir Amazon pazaryeri satıcısıysanız Amazonun destek verdiği eyaletlerde satış vergisi toplamanıza gerek yok. Bu vergiyi Amazon kendisi toplar ve devlete beyanını yapıp öder

Peki eyalet bazında limitler neler? Diye soracak olursanız bunun yanıtını Yabancılar için ABD Eyaletlerine Göre Satış Vergileri konusunda bulabilirsiniz.

Gelir vergisi ne zaman ödersiniz?

Bunu ayrı bir konuda ele aldık buradan bakabilirsiniz. Limitler aşıldığında Ekonomik Nexus tetikleniyor ve 1040-NR doldurulması kaçınılmaz oluyor.

Bu yazıda limitleri aştığınızı var sayarsak, ABD eyaletlerindeki müşterilerinizden artık vergi toplamaya başlayacağınızı (limitler çok da az değil) var sayarsak hangi eyaletten ortalama yüzde kaç vergi toplayacaksınız bundan bahsedeceğiz.

ABD’de satış vergisi oldukça karmaşık fakat bir satıcı iseniz müşterilerinizden vergileri, eyalet bazında belirlenen oranlarda toplamalısınız. Türkiye’de ki gibi ürün bazında genel bir oran yok her eyalette hatta eyaletlerin içindeki şehirlerde bile vergi oranları değişiyor.

Paypal ve Ebay bu duruma şöyle bir çözüm bulmuş eyaletlere göre ortalama bir oran belirleyerek vergileri bu şekilde topluyorlar.

Peki yabancı bir tüccar veya şirket sahibi olarak eyalet bazında size verilen limitleri aştığınızda vergi toplamanız gerektiğinde vergilerinizi hangi oranda toplayacaksınız?

Alaska, Delaware, Guam, Montana, New Hampshire ve Oregon eyaletleri, eyalet çapında satış vergisi almaz. Vergi alınsa bile genellikle devlet tarafından idare edilir. Bununla birlikte bazı bölgeler sigara veya kumar gibi öğelere “sin” yani günah oranı bile uygulayabiliyor.

ABD eyaletlerinde tüm satış vergileri, müşteriden alınır (toplam satış fiyatı + vergi eklenerek) ve ardından satışı yapan perakendeci tarafından bu tutarlar devlete aktarılır. Burada perakendeciler (satıcılar) devletin vergi toplayıcısı statüsündedir.

Çoğu durumda satış vergilerinin hemen hemen hepsi tüketiciden tahsil edilir. Bunun nedeni ürünleri üreten üreticilerin devletten yeniden satış sertifikasına sahip olmasından kaynaklıdır bu sertifika sayesinde üretici, son kullanıcı olarak nitelendirilmez.

Bu vergi oranları için taxfoundation bir tablo yayınlamış ve eyaletlerin genel ortalamalarını alarak bu tabloya yansıtmış.

Bu tabloyu aşağıya bırakıyorum. İstediğiniz eyaletin üzerine tıklayarak o eyaletin ortalama satış vergisi oranını öğrenebilirsiniz. Bu grafiğin hemen altında güncel bir satış vergisi tablosunu da bulabilirsiniz.

Eyaletlere Göre Satış Vergisi Grafiği

Eyaletlere Göre Satış Vergisi Tablosu

California7.2%
Indiana7.0%
Mississippi7.0%
Rhode Island7.0%
Tennesse7.0%
Minnesota6.9%
Nevada6.8%
New Jersey6.6%
Arkansas6.5%
Kansas6.5%
Washington6.5%
Connecticut6.4%
Illinois6.3%
Massachusetts6.3%
Texas6.3%
Utah6.1%
D.C.6.0%
Florida6.0%
Idaho6.0%
Iowa6.0%
Kentucky6.0%
Maryland6.0%
Michigan6.0%
Pennsylvania6.0%
Puerto Rico6.0%
South Carolina6.0%
Vermont6.0%
West Virginia6.0%
Ohio5.8%
Arizona5.6%
Maine5.5%
Nebraska5.5%
Virginia5.3%
New Mexico5.1%
North Dakota5.0%
Wisconsin5.0%
North Carolina4.8%
Oklahoma4.5%
South Dakota4.5%
Louisiana4.5%
Missouri4.2%
Alabama4.0%
Georgia4.0%
Hawaii4.0%
New York4.0%
Wyoming4.0%
Colorado2.9%
Alaska0.0%
Delaware0.0%
Guam0.0%
Montana0.0%
New Hampshire0.0%
Oregon0.0%

Makale Kaynağı:

GuamTax.com. "Guam Tax Structure
Tax-Rate.org. "The 2020 Puerto Rico State Sales Tax
Tax Policy Center. "The State of State (and Local) Tax Policy
North Carolina Department of Revenue. "Sales and Use Tax Rates Effective
Pitt County Development Commission. "Taxes: Pitt County, North Carolina
https://www.investopedia.com/sales-tax-by-state-4842758
Bu yazıyı puanla
[Toplam: 1 Ortalama: 5]

Ziyaretçi Yorumları ↴

9 Yorum. Yeni Yorum

 • Selamlar Ebay Us de bireysel mağaza açtım sorum şu ürün listelediğimde mesela floridada vergi %6 oregon da 0 bu vergiyi ebay benden mi kesiyor en mantıklı hangi eyalette satış mantıklı?

  Cevapla
  • Sizin adınıza 46 eyaltte satış vergisini müşteriden toplayıp devlete ödüyor Ebay. Yani sizin bir şey yapmanıza gerek yok sadece gelir verginiz varsa onu ödemeniz gerekeceğini söylüyor.

   Ebay web sitesindeki satıcılara ait vergilerle ilgili bir yönerge. Translate ile çevrilmiş hali aşağıdadır.


   ABD’deki alıcılara satış yapıyorsanız, bazı yargı bölgeleri, işlemleriniz için geçerli İnternet Satış Vergisi tahsil etmenizi gerektirebilir. 1 Temmuz 2021 itibariyle, toplam 46 yargı bölgesi satış vergisinin tahsil edilmesini gerektirmektedir. Bu gibi durumlarda, eBay sizin adınıza İnternet Satış Vergisini toplar ve gönderir.

   Yardım sayfalarımızdan veya vergi danışmanınızdan İnternet Satış Vergisi hakkında daha fazla bilgi edinin .

   Kasım 2019’dan itibaren, vergiye tabi işlemlerin işlenme şekli ve havale için vergilerin nasıl tahsil edileceği aşağıdaki gibi değişecektir:

   eBay’in alıcılardan İnternet Satış Vergisi tahsil etmesinin gerekli olduğu yargı bölgelerinde, işlenmek üzere gönderilen sipariş toplamları, vergi dahil brüt sipariş tutarını yansıtacaktır.
   Ödeme yapıldıktan sonra, vergi tutarı, ilgili vergi dairesine havale edilmek üzere otomatik olarak düşülecektir.
   Siparişin satış vergisi bölümünün kaydı, Satıcı Merkezi Sipariş ayrıntıları sayfasında ve Siparişi indir raporumuzda mevcut olacaktır.
   Geçerli verginin alıcı tarafından ödenmeye devam edeceğini ve herhangi bir işlem yapmanız gerekmediğini lütfen unutmayın. Bu değişiklikler, yönetilen ödemelerdeki satıcılar için geçerli değildir .


   Yazının yayınlandığı link : https://pages.ebay.com/seller-center/service-and-payments/tax-information.html#:~:text=Will%20eBay%20charge%20Internet%20Sales,sale%20price%20of%20your%20items.

   Cevapla
 • merhabalar amazon amerika iin wyoming mi deleware mi önerirsiniz.Pandemi sürecindeki daha hızlı kurulum ve daha düşük maliyetlerinden dolayı wyoming in daha avantajlı olduğunu söylüyorlar ama emin değilim internette çok fazla bilgi kirliliği var

  Cevapla
  • Merhaba,

   Amazoncular genelde Wyoming tercih ediyor. Yaklaşık 5-6 gün civarında (maksimum) Wyoming LLC niz kurulur. Delaware yıllık masrafları fazla (Delaware 300$ ) olduğundan ve kurulum süresi Wy’e göre daha uzun olduğundan pek tercih edilmemeye başlandı. Yine de seçim sizin tabi.

   Cevapla
 • merhaba. şirketimizi hangi eyalete kurdu isek o eyaletin oranlarına göre mi yoksa müşterilerin bulunduğu eyaletin oranlarına ve sınırlarına göre hesaplanıyor.

  Cevapla
  • Merhaba, satis vergisi, urunu alan müşterinin bulunduğu eyalete gore esas alinir.

   Cevapla
   • O zaman satış vergisi sıfır diye şirketi Delaware de kurmanın bir anlamı yok. Masrafları fazla.Müşteri her eyaletten gelebilir. İnsanların oraya yogunlasmasinin sebebi nedir. Yanlış mı düşünüyorum?

    Cevapla
    • Daha cok geleceğe yönelik yatirim alma amaciyla daha büyük ve ciddi projelerde delaware tercih ediliyor. Bir de olasi davalarda delaware yasaları, şirketlerin diğer eyaletlere göre daha cok yaninda ve korumaci. Ayrica gizlilik te söz konusu. Bunların dışında yabanci şirket olarak eyaletin önemi yok, zaten bu yüzden yillik masrafları az olan eyaletler girişim projeleri icin daha cok tercih ediliyor.

     Cevapla
    • Kesinlikle doğru bir tespit, sizi tebrik ediyorum. Delaware konusunu ben delinin biri kuyuya taş atmış misali olarak görüyorum. Satış vergisi dediğimiz KDV, alıcıları ilgilendiren bir vergi türüdür. Satıcılara bir avantaj ya da dezavantajı yoktur. Eğer ABD’de kurduğunuz şirkete ABD içindeki bir toptancıdan ürün alacaksanız o zaman siz alıcı olursunuz ve sizi ilgilendirir. Satıcı olarak eyalet seçimi yaparken en önemli konu incom tax dediğimiz eyalet gelir vergisi. Bunun sıfır olduğu ve yıllık dosyalama masrafının düşük olduğu ayrıca kurulum masrafının da uygun olduğu eyaletlerden biri Wyoming’dir. Ben Çin’den ürünleri ABD Amazon’a gönderip satıyorum, bana en uygunu Wyoming geldi.

     Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Müşteri Yorumları

Yenilikleri Kaçırmayın!

E-Postanızı bırakarak bloga abone olun. Böylece yeni yazıları kaçırmadan takip edebilirsiniz.

Menü

Amerika'da Şirket Kurun 

Bizden LLC Şirket Kurulum "Danışmanlığı" Alın