Amerika’da Satış Vergisi Oranları (2022’de Güncellendi)

Amerika’da satış vergisi uygulayan eyaletler var.

Amerika’da, şirket sahibinin geliri ABD kaynaklıysa;

Ne kadar oranda satış vergisi toplaması gerektiğini,

Ne zaman satış vergisi toplaması gerektiğini,

Satış vergisinin ne anlama geldiğini bilmelidir.

Bu yazıda, ABD eyaletlerindeki müşterilerinize yaptığınız satışlardan hangi oranda ve ne zaman satış vergisi toplayacağınızdan bahsedeceğiz toplayacağınız

Hazırsanız başlayalım.

ABD’ de bir şirketiniz varsa ve satışlarınızı ABD’nin farklı eyaletlerine yapıyorsanız, eyaletlerin satış ve ciro limitlerini aştığınız taktirde müşterilerden satış vergisi (sales tax) toplamanız gerekir.

Yabancı bir LLC şirket eğer yabancı tüccarlara sağlanan limitleri aşmıyorsa vergi toplama yükümlülüğü yoktur.

Amazon gibi pazaryerleri ABD’nin hemen hemen tüm eyaletlerinde satış vergisini kendisi toplar. Siz bir Amazon pazaryeri satıcısıysanız Amazonun destek verdiği eyaletlerde satış vergisi toplamanıza gerek yok. Bu vergiyi Amazon kendisi toplar ve geri ödemesini kendisi yapar

Peki eyalet bazındaki ciro ve işlem limitler neler?

Bunun yanıtını Yabancılar için ABD Eyalet Limitleri konusunda bulabilirsiniz.

Amerika’da Gelir Vergisini Hangi Durumda Ödersiniz?

Bunu Yabancılar İçin Ekonomik Nexus konusunda ayrıca bakabilirsiniz.

Limitler aşıldığında “Ekonomik Nexus” tetikleniyor, ECI oluşuyor ve şirket sahibinin yıl içindeki  işlemlerini yıl sonunda 1040-NR formu doldurarak IRS’e ödeyeceği gelir vergisini beyan etmesi gerekiyor.

Satış Vergisi

ABD’de satış vergisi oldukça karmaşık fakat bir satıcı iseniz müşterilerinizden vergileri, eyalet bazında belirlenen oranlarda toplamalısınız.

ABD’de Türkiye’de ki gibi ürün bazında genel bir KDV oranı yoktur.

Her eyalette hatta eyaletlerin içindeki şehirlerde bile vergi oranları değişiyor.

Paypal, Etsy, Amazon ve Ebay gibi platformlar eyaletlere göre ortalama bir oran belirleyerek vergileri bu şekilde toplama çözümüne gitmişler.

Peki yabancı bir tüccar veya şirket sahibi olarak eyalet bazında size verilen limitleri aştığınızda vergi toplamanız gerektiğinde, vergilerinizi hangi oranda toplayacaksınız?

Bunun yanıtını yazının devamında vereceğiz.

Amerika’da Hangi Eyaletlerde Satış Vergisi Yok

Alaska, Delaware, Guam, Montana, New Hampshire ve Oregon eyaletleri, eyalet çapında satış vergisi almaz.

Bununla birlikte bazı bölgeler sigara veya kumar gibi öğelere “sin” yani günah oranı bile uygulayabiliyor.

Satış Vergisi Toplamak

ABD eyaletlerinde tüm satış vergileri, müşteriden alınır (toplam satış fiyatı + vergi eklenerek) ve ardından satışı yapan perakendeci tarafından bu tutarlar devlete aktarılır. ABD’de perakendecilik yapanlar (satıcılar) devletin vergi toplayıcısı statüsündedir.

ABD Eyaletlerine Göre Satış Vergisi Grafiği

Bu vergi oranları için taxfoundation, bir tablo yayınlamış ve eyaletlerin genel ortalamalarını alarak bu tabloya yansıtmış.

Bu tabloya aşağıdan ulaşabilirsiniz. İstediğiniz eyaletin üzerine tıklayarak o eyaletin ortalama satış vergisi oranını öğrenebilirsiniz. Bu grafiğin hemen altında güncel bir satış vergisi tablosunu da bulabilirsiniz.

Amerika’da Eyaletlere Göre Satış Vergisi Listesi (2022)

California7.2%
Indiana7.0%
Mississippi7.0%
Rhode Island7.0%
Tennesse7.0%
Minnesota6.9%
Nevada6.8%
New Jersey6.6%
Arkansas6.5%
Kansas6.5%
Washington6.5%
Connecticut6.4%
Illinois6.3%
Massachusetts6.3%
Texas6.3%
Utah6.1%
D.C.6.0%
Florida6.0%
Idaho6.0%
Iowa6.0%
Kentucky6.0%
Maryland6.0%
Michigan6.0%
Pennsylvania6.0%
Puerto Rico6.0%
South Carolina6.0%
Vermont6.0%
West Virginia6.0%
Ohio5.8%
Arizona5.6%
Maine5.5%
Nebraska5.5%
Virginia5.3%
New Mexico5.1%
North Dakota5.0%
Wisconsin5.0%
North Carolina4.8%
Oklahoma4.5%
South Dakota4.5%
Louisiana4.5%
Missouri4.2%
Alabama4.0%
Georgia4.0%
Hawaii4.0%
New York4.0%
Wyoming4.0%
Colorado2.9%
Alaska0.0%
Delaware0.0%
Guam0.0%
Montana0.0%
New Hampshire0.0%
Oregon0.0%

Makale Kaynağı:

GuamTax.com. "Guam Tax Structure
Tax-Rate.org. "The 2020 Puerto Rico State Sales Tax
Tax Policy Center. "The State of State (and Local) Tax Policy
North Carolina Department of Revenue. "Sales and Use Tax Rates Effective
Pitt County Development Commission. "Taxes: Pitt County, North Carolina
https://www.investopedia.com/sales-tax-by-state-4842758

İlginizi Çekebilir ↴

Ziyaretçi Yorumları ↴

21 Yorum. Yeni Yorum

 • Şakir Şen

  Şirketi kurmakla iş bitmiyor. Bir de gelir vergisi ödemek zorundasınız.

  Şirket kurma aşamasında ve sonrasında ödenen 4 temel masraf kalemi var. Aslında 5 ama onu her eyalet zaten federal hükümete vereceğinden burada o detaya girmiyorum. Nedir bu 4 temel masraf kalemi?

  Eyalet dosya ücreti; kuruluş aşamadında tek seferlik ödenir.
  Eyalet yıllık rapor ücreti (siz franchise demişsiniz)
  Sales Tax (Kdv) Abd içinden alınan ürünler için ödenir.
  Income Tax (Gelir vergisi) Yıllık net gelirin %’si şeklinde ödenir. Kentucy’de %5 Wymoing’de %0

  Eğer arbitraj yapmayacaksanız yani ABD içindeki satıcılardan ürün almayacaksanız şirketi kuracağını eyaletteki sales tax’ın sizin için bir anlamı olmayacaktır. İster yüksek olsun ister düşük.

  Burada önemli olan Income tax. Çünkü hepimiz ürün satmak ve para kazanmak istiyoruz ve ne kadar çok ürün satarsak o kadar çok para kazanırız. Ve kazandığımız paranın vergisini vermemiz gerekiyor.

  Wymoing’de eyalet gelir vergisi %0’dır. Kentucky’de ise %5. ABD’de şirket şuracak birisine altını çizerek şiddettle Income tax’ın %0 olduğu 7 eyaletten birisinde şirketi kurmanısını tavsiye ederim.

  Ben 52 eyaletten kendime 12 eyalet belirlemiştim ve bu listede Kentucy yoktu.

  Şimdi önümüzdeki 5 yıllık için bir hesap yapalım. şirket kuracağız ve her ay 1000$ net kar elde edeceğiz.

  Kentucky’de 5 yılın sonunda yıllık ortalama 623$ öderken (600$ income tax ödersiniz) Wyoming’de toplam 70$ ödersiniz.

  Eğer yıllık net geliriniz 1200$ olursa o zaman Kentucy’de income tax yıllık 60$ olur. Bu da toplam ödeyeceğiz rakamı 83 $ yapar.

  Özetle şirket kurulum masrafı için uzun dönem income tax ya da arbitraj yapacaksanız sales taxın da hesaba katılması gerek. Katılmadığı için Kentucy, Deleware gibi eyaletler ön plandaymış gibi görünüyor.

  Eğer Arbitraj yapmayacaksanız kesinlikle önerim Wyoming, ikinci sırada South Dakota

  Arbitraj yapacaksanız fiyat avantaj rekabetini kaybetmemek için her ne kadar satılan üründen elde edeğiniz kar oranı ve sizin ürünü alacağınız fiyat ve toplam ciro da hesaplanması gerekmesine rağmen tavsiye edeceğim iki eyalet olacak;Montana ve Hampshire.

  Bir Excel dosyasına bu değerleri kendinizde girerek hesap edebilirsiniz.

  Cevapla
  • Osman

   Güzel bir özetleme olmuş Şakir bey , Bu income Tax ın 0 olduğu 7 eyalet arasında en iyisi wyoming mi biraz daha açabilir misiniz , Fba private label düşünüyorum bu yüzden income tax olayı daha ön planda olacak, başka tavsiyeleriniz var mı acaba ?
   Birde size ulaşabileceğim bir sosyal medya platformu var mı , aklıma takılan bir şeyler olursa sormak için , tabiki siz de müsait olursanız ^^

   Cevapla
   • En iyi en kötü vs. diye bir eyalet yok, bu en iyi eyalet hangisi sorusu ısrarla bir çok kişi tarafından soruluyor. Böyle bir sınıflandırma da yok her eyaletin vergileri ve yasaları farklı, hepsi birbirinden farklı kurallar uyguluyor.

    Herkes gibi siz de Wyoming eyaletinde LLC şirketinizi kurup ticarete başlayabilirsiniz Wyoming eyaletindeki yasalar az çok belli daha ne gibi bir iyilik arıyorsunuz anlamak güç :).

    Şakir bey oldukça güzel açıklamış zaten, daha detaylı bilgi elde etmek için 7 eyaletin de web sitesine girin ve yasalarını tek tek okuyup hangisi sizin için mantıklı karar verebilirsiniz. Ya da okuyup anlayacak vaktiniz, enerjiniz yoksa ABD’de bir vergi avukatı veya muhasebe şirketi ile buradan https://startupsole.com/amerika-muhasebe-firmalari/ iletişime geçip vergilendirme konuları ile ilgili ücretli danışmanlık alarak aydınlanabilir, bizleri de aydınlatabilirsiniz.

    Cevapla
   • Şakir Şen

    Admin’in dediği gibi 7 eyaletin vergi oranlarına ve yasalarına göz atabilirsiniz. Artık eyalet seçiminde ince elemelerin olduğu noktadasınız. Burada yasaları iyi anlamak gerekiyor.

    Buradan sorularınızı yazabilirsiniz, Admin başta olmak üzere bilen herkes cevap yazacaktır.

    Cevapla
 • Yavuz

  Merhaba,
  Wyoming de şirket kurdum ve 2 ay içinde yıllık raporu doldurmam gerekiyor. İlk yıl için 200 işlem veya 100 bin doları aşmadım. 2021 yılı içinde massachusetts den bir müşterim oldu. Vergi %6.3 olarak mı yoksa Wyoming vergisi olarak %4 olarak mı hesaplanıyor. Yıllık rapor her mayıs da dolduruyorum. Mayısa kadar yaptığım satışlar mı yoksa 2021 yılı içindeki gelirleri mi rapora dahil ediyorum. Sadece yıllık raporu doldurup satış vergisi vermiyor muyum?

  Cevapla
  • Satış vergisi vermeniz gerekmiyor. Gelir vergisi ödemeniz de gerekmiyor sadece 2021 yili içindeki gelir ve giderinizi form 5472 doldurtarak beyan etmeniz gerekiyor.

   Cevapla
   • Yavuz

    1.5 ay önce IRS den ITIN başvurusu yaptım. 1040 NR ve 1040 Schedule C formlarını doldurdum. Bir tanıdık muhasebeci bu yıl için başka işlem yapmama gerek olmadığını söylüyordu. Form 5472 yi doldurmama gerek var mı? Bide 1040 formuna ödemem gereken vergi tutarını doldurdum. Onu teslim aldığım ITIN numarası ile ödemem gerekiyor mu?

    Cevapla
    • Zaten vergi beyanında bulunmuşsunuz gerek olmaması lazim yinede muhasebeci arkadaşınıza sormanizda fayda var.

     Cevapla
 • Safa

  Merhaba, amazondan ürün alırken satış vergisi bu oranlardan daha yüksek çıkıyor örneğin californiada 14.88 dolarlık bir ürün sattım ve 1.53 dolar satış vergisi ödedim yüzdesel olarak hesapladığımda 14.88/1.53=9,76’lık bir oran çıkıyor ama burada %7,2 görünüyor. Bunun sebebini biliyor musun?

  Cevapla
  • Tam olarak bilemeyiz fakat Amazon vergi iadesi ve toplama yaptığı için ek hizmet bedeli kesintisi yapmış olabilir mi?

   Cevapla
  • Şakir Şen

   Merhaba

   Genelde kimsenin anlatmadığı ya da bilmediğinden de anlatmadığı bir mevzu daha var. Amerika’da her eyaletin bir sales tax (satış vergisi-kdv) oranı vardır. Bu oran o eyalette ikamet edenlere uygulanır. Kalifornia’daki kdv oranı tam olarak %7,25’tir. Sonradan belki ufak bir % artış olmuş olabilir.

   Her neyse. bu satış vergi oranı o eyalette ikamet edenlere uygulanır demiştim yalnız bir şart daha var satıcıda o eyalette kayıtlı bir satıcı olması gerekir. Yani Kalifornia’daki bir alıcı yine Kalifornia’da kayıtlı olan bir satıcıdan mal ya da hizmet aldığında uygulanacak olan kdv %7,25’tir.

   Peki ya satıcı başka bir eyalette kayıtlı bir satıcıysa ne olacak? O zaman devreye local sales tax (yerel satış vergisi) dediğimiz ek bir vergi daha girer. Her eyaletin sales tax’ının dışında bir de local sales tax oranları vardır. Bu oranlar ilgili eyalette değişkenlik gösterir. Bu değişkenliği göz ardı edebilmek için ortalama local sales tax denilen bir oran vardır. Bu oran Kalifornia’da %1,57’dir. Ve sales tax + ortalama local sales tax bize birleştirilmiş satış vergisini verir. Bu Kalifornia için %7,25 + %1,57 = %8,82 yapar. Yani Kalifornia’da ikamet eden birisi Kalifornia dışındaki bir eyaletten bir ürün ya da hizmet alırsa ödeyeceği ortalama kdv oranı %8,82’dir.

   Burada da şu akla geliyor, Kalifornia’da ikamet eden kişi için “madem bu değer ortalama bir değer o zaman maksimum ne kadar vergi ödeyeceğim?” Bunun için de yine her eyalet için maksimum local sales tax oranı vardır ve bu oranın üzerinde bir local sales tax uygulanamaz. Bu oran Kalifornia için %2,50’dir.

   Anladığım sizin kayıtlı işletmeniz Kalifornia’da değil. Bundan dolayı sattığınız 14,88$ ürün için %7,25+%2,50=%9,75 toplam sales tax oranı hesaplanmış. Bu da sizin de dediğiniz gibi 14,88$ / %9,75 = 1,53$ oluyor.

   İşletmenizin kayıtlı olduğu eyalet dışındaki eyaletlerde sales tax ile birlikte maksimum local sales tax’ı toplayıp “toplam sales tax” olarak hesaplama yapınız. Böylece ödenek olacak maksimum sales tax’ı bilebilirsiniz bunun altında olabilir ama üstünde olamaz.

   Cevapla
 • Furkan

  Selamlar Ebay Us de bireysel mağaza açtım sorum şu ürün listelediğimde mesela floridada vergi %6 oregon da 0 bu vergiyi ebay benden mi kesiyor en mantıklı hangi eyalette satış mantıklı?

  Cevapla
  • Sizin adınıza 46 eyaltte satış vergisini müşteriden toplayıp devlete ödüyor Ebay. Yani sizin bir şey yapmanıza gerek yok sadece gelir verginiz varsa onu ödemeniz gerekeceğini söylüyor.

   Ebay web sitesindeki satıcılara ait vergilerle ilgili bir yönerge. Translate ile çevrilmiş hali aşağıdadır.


   ABD’deki alıcılara satış yapıyorsanız, bazı yargı bölgeleri, işlemleriniz için geçerli İnternet Satış Vergisi tahsil etmenizi gerektirebilir. 1 Temmuz 2021 itibariyle, toplam 46 yargı bölgesi satış vergisinin tahsil edilmesini gerektirmektedir. Bu gibi durumlarda, eBay sizin adınıza İnternet Satış Vergisini toplar ve gönderir.

   Yardım sayfalarımızdan veya vergi danışmanınızdan İnternet Satış Vergisi hakkında daha fazla bilgi edinin .

   Kasım 2019’dan itibaren, vergiye tabi işlemlerin işlenme şekli ve havale için vergilerin nasıl tahsil edileceği aşağıdaki gibi değişecektir:

   eBay’in alıcılardan İnternet Satış Vergisi tahsil etmesinin gerekli olduğu yargı bölgelerinde, işlenmek üzere gönderilen sipariş toplamları, vergi dahil brüt sipariş tutarını yansıtacaktır.
   Ödeme yapıldıktan sonra, vergi tutarı, ilgili vergi dairesine havale edilmek üzere otomatik olarak düşülecektir.
   Siparişin satış vergisi bölümünün kaydı, Satıcı Merkezi Sipariş ayrıntıları sayfasında ve Siparişi indir raporumuzda mevcut olacaktır.
   Geçerli verginin alıcı tarafından ödenmeye devam edeceğini ve herhangi bir işlem yapmanız gerekmediğini lütfen unutmayın. Bu değişiklikler, yönetilen ödemelerdeki satıcılar için geçerli değildir .


   Yazının yayınlandığı link : https://pages.ebay.com/seller-center/service-and-payments/tax-information.html#:~:text=Will%20eBay%20charge%20Internet%20Sales,sale%20price%20of%20your%20items.

   Cevapla
 • sadettin

  merhabalar amazon amerika iin wyoming mi deleware mi önerirsiniz.Pandemi sürecindeki daha hızlı kurulum ve daha düşük maliyetlerinden dolayı wyoming in daha avantajlı olduğunu söylüyorlar ama emin değilim internette çok fazla bilgi kirliliği var

  Cevapla
  • Merhaba,

   Amazoncular genelde Wyoming tercih ediyor. Yaklaşık 5-6 gün civarında (maksimum) Wyoming LLC niz kurulur. Delaware yıllık masrafları fazla (Delaware 300$ ) olduğundan ve kurulum süresi Wy’e göre daha uzun olduğundan pek tercih edilmemeye başlandı. Yine de seçim sizin tabi.

   Cevapla
 • enes

  merhaba. şirketimizi hangi eyalete kurdu isek o eyaletin oranlarına göre mi yoksa müşterilerin bulunduğu eyaletin oranlarına ve sınırlarına göre hesaplanıyor.

  Cevapla
  • Merhaba, satis vergisi, urunu alan müşterinin bulunduğu eyalete gore esas alinir.

   Cevapla
   • Enes

    O zaman satış vergisi sıfır diye şirketi Delaware de kurmanın bir anlamı yok. Masrafları fazla.Müşteri her eyaletten gelebilir. İnsanların oraya yogunlasmasinin sebebi nedir. Yanlış mı düşünüyorum?

    Cevapla
    • Daha cok geleceğe yönelik yatirim alma amaciyla daha büyük ve ciddi projelerde delaware tercih ediliyor. Bir de olasi davalarda delaware yasaları, şirketlerin diğer eyaletlere göre daha cok yaninda ve korumaci. Ayrica gizlilik te söz konusu. Bunların dışında yabanci şirket olarak eyaletin önemi yok, zaten bu yüzden yillik masrafları az olan eyaletler girişim projeleri icin daha cok tercih ediliyor.

     Cevapla
    • Şakir Şen

     Kesinlikle doğru bir tespit, sizi tebrik ediyorum. Delaware konusunu ben delinin biri kuyuya taş atmış misali olarak görüyorum. Satış vergisi dediğimiz KDV, alıcıları ilgilendiren bir vergi türüdür. Satıcılara bir avantaj ya da dezavantajı yoktur. Eğer ABD’de kurduğunuz şirkete ABD içindeki bir toptancıdan ürün alacaksanız o zaman siz alıcı olursunuz ve sizi ilgilendirir. Satıcı olarak eyalet seçimi yaparken en önemli konu incom tax dediğimiz eyalet gelir vergisi. Bunun sıfır olduğu ve yıllık dosyalama masrafının düşük olduğu ayrıca kurulum masrafının da uygun olduğu eyaletlerden biri Wyoming’dir. Ben Çin’den ürünleri ABD Amazon’a gönderip satıyorum, bana en uygunu Wyoming geldi.

     Cevapla
     • Osman

      Şakir bey , Amazonda Fba modeli için neden Wyoming tercig ettiniz ,normalde şirket kuruluşu için 100 $ ,Franchise Tax 50 $ (her yıl) , değil mi ? ,
      Bunun yerine Kentucky kuruluş 40 $ ve Franchise Tax 15 $ (her yıl) daha uygun olmaz mı ?
      Wyoming i seçmenizin özel bir sebebi var mı acaba ?
      Bende Fba modeline başlamayı düşünüyorum bunun için soruyorum
      Teşekkürler

      Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

İçerik Kategorileri

İndirim Uyarısı
Anlaşmalı iş ortağımız Northwest, 39$’ a LLC şirket kurulumu yapıyor
%60 indirimden Hemen Faydalanın!