Amerika’da Satış Vergisi Oranları (2024’de Güncellendi)

Amerika’da satış vergisi uygulayan eyaletler var.

ABD’de 50 eyalet bulunur bu eyaletleri liste halinde bu sayfada topladık.

Amerika’da, şirket sahibinin geliri ABD kaynaklıysa;

Ne kadar oranda satış vergisi toplanması gerektiğini,

Ne zaman satış vergisi toplaması gerektiğini,

Satış vergisinin ne anlama geldiğini bilmelidir.

Bu yazıda, ABD eyaletlerindeki müşterilerinize yaptığınız satışlardan, 2023 yılı itibari ile güncel vergi oranlarından ve ne zaman satış vergisi toplamanız gerektiğinden bahsedeceğiz.

Hazırsanız başlayalım.

ABD’ de bir şirketiniz varsa ve satışlarınızı ABD’nin farklı eyaletlerine yapıyorsanız, eyaletlerin satış ve ciro limitlerini aştığınız taktirde müşterilerden satış vergisi (sales tax) toplamanız gerekir.

Yabancı bir LLC şirket eğer yabancı tüccarlara sağlanan limitleri aşmıyorsa vergi toplama yükümlülüğü yoktur.

Amazon gibi pazaryerleri ABD’nin hemen hemen tüm eyaletlerinde satış vergisini kendisi toplar. Siz bir Amazon pazaryeri satıcısıysanız Amazonun destek verdiği eyaletlerde satış vergisi toplamanıza gerek yok. Bu vergiyi Amazon kendisi toplar ve geri ödemesini kendisi yapar

Peki eyalet bazındaki ciro ve işlem limitler neler?

Bunun yanıtını Yabancılar için ABD Eyalet Limitleri konusunda bulabilirsiniz.

Amerika’da Gelir Vergisini Hangi Durumda Ödersiniz?

Bunu Yabancılar İçin Ekonomik Nexus konusunda ayrıca bakabilirsiniz.

Limitler aşıldığında “Ekonomik Nexus” tetikleniyor, ECI oluşuyor ve şirket sahibinin yıl içindeki  işlemlerini yıl sonunda 1040-NR formu doldurarak IRS’e ödeyeceği gelir vergisini beyan etmesi gerekiyor.

ITIN Numarası Alın

Eğer yıl sonunda ABD de verginizi ödeyecekseniz size bir ITIN numarası gerekmektedir. ITIN Numaranızı alabileceğimiz bir hizmetimiz bulunuyor buradan inceleyebilirsiniz.

Satış Vergisi

ABD’de satış vergisi oldukça karmaşık fakat bir satıcı iseniz müşterilerinizden vergileri, eyalet bazında belirlenen oranlarda toplamalısınız.

ABD’de Türkiye’de ki gibi ürün bazında genel bir KDV oranı yoktur.

Her eyalette hatta eyaletlerin içindeki şehirlerde bile vergi oranları değişiyor.

Paypal, Etsy, Amazon ve Ebay gibi platformlar eyaletlere göre ortalama bir oran belirleyerek vergileri bu şekilde toplama çözümüne gitmişler.

Peki yabancı bir tüccar veya şirket sahibi olarak eyalet bazında size verilen limitleri aştığınızda vergi toplamanız gerektiğinde, vergilerinizi hangi oranda toplayacaksınız?

Bunun yanıtını yazının devamında vereceğiz.

Amerika’da Hangi Eyaletlerde Satış Vergisi Yok

Alaska, Delaware, Guam, Montana, New Hampshire ve Oregon eyaletleri, eyalet çapında satış vergisi almaz.

Bununla birlikte bazı bölgeler sigara veya kumar gibi öğelere “sin” yani günah oranı bile uygulayabiliyor.

Satış Vergisi Toplamak

ABD eyaletlerinde tüm satış vergileri, müşteriden alınır (toplam satış fiyatı + vergi eklenerek) ve ardından satışı yapan perakendeci tarafından bu tutarlar devlete aktarılır. ABD’de perakendecilik yapanlar (satıcılar) devletin vergi toplayıcısı statüsündedir.

ABD Eyaletlerine Göre Satış Vergisi Grafiği

Bu vergi oranları için taxfoundation, bir tablo yayınlamış ve eyaletlerin genel ortalamalarını alarak bu tabloya yansıtmış.

Bu tabloya aşağıdan ulaşabilirsiniz. İstediğiniz eyaletin üzerine tıklayarak o eyaletin ortalama satış vergisi oranını öğrenebilirsiniz. Bu grafiğin hemen altında güncel bir satış vergisi tablosunu da bulabilirsiniz.

Amerika’da Eyaletlere Göre Satış Vergisi Listesi (2022)

California7.2%
Indiana7.0%
Mississippi7.0%
Rhode Island7.0%
Tennesse7.0%
Minnesota6.9%
Nevada6.8%
New Jersey6.6%
Arkansas6.5%
Kansas6.5%
Washington6.5%
Connecticut6.4%
Illinois6.3%
Massachusetts6.3%
Texas6.3%
Utah6.1%
D.C.6.0%
Florida6.0%
Idaho6.0%
Iowa6.0%
Kentucky6.0%
Maryland6.0%
Michigan6.0%
Pennsylvania6.0%
Puerto Rico6.0%
South Carolina6.0%
Vermont6.0%
West Virginia6.0%
Ohio5.8%
Arizona5.6%
Maine5.5%
Nebraska5.5%
Virginia5.3%
New Mexico5.1%
North Dakota5.0%
Wisconsin5.0%
North Carolina4.8%
Oklahoma4.5%
South Dakota4.5%
Louisiana4.5%
Missouri4.2%
Alabama4.0%
Georgia4.0%
Hawaii4.0%
New York4.0%
Wyoming4.0%
Colorado2.9%
Alaska0.0%
Delaware0.0%
Guam0.0%
Montana0.0%
New Hampshire0.0%
Oregon0.0%

Makale Kaynağı:

GuamTax.com. "Guam Tax Structure
Tax-Rate.org. "The 2020 Puerto Rico State Sales Tax
Tax Policy Center. "The State of State (and Local) Tax Policy
North Carolina Department of Revenue. "Sales and Use Tax Rates Effective
Pitt County Development Commission. "Taxes: Pitt County, North Carolina
https://www.investopedia.com/sales-tax-by-state-4842758

İlginizi Çekebilir ↴

Ziyaretçi Yorumları ↴

52 Yorum. Yeni Yorum

 • Merhabalar, ürünleri Amerika’dan alıp Canada ve mexicoya dropshipping iş modelisatmayı planlıyorum. Satış vergi oranı ne yapmalıyım Çanada ve Mexico için ?

  Cevapla
 • Hasan peker
  30 Ocak 2024

  Türkiyede yasayıp abd de drpshipping yapacağım faakat ödemem gerekn vergiler federal gelir vergisi ve satış vergisimi yalnızca? Eyalet gelir vergsşi vb yokmu?

  Cevapla
  • Nazmi Özer
   31 Ocak 2024

   Federal gelir vergisi ödersiniz yil sonu hesaplanir. Eyalet vergisi odemezsiniz

   Cevapla
 • Amerika da yerleşik olmayan, ve Amerika da şirketi olan bir tüccar, internet den, amerika ya satış yaptığında, hangi eyalete satış yapmış ve faturada o eyalet adresi geçiyorsa, o eyaletin satış vergisini uygulayıp, sonra gidip o eyalete kayıt yaptırıp vergi yi o eyalete mi vermek zorunda. Merkezi bir ödeme sistemi yokmudur. Bu durumu aydınlatmanızı rica ederim, iyi çalışmalar dilerim

  Cevapla
  • Nazmi Özer
   11 Mayıs 2023

   Satış vergisi ve federal vergiler var. Merkezi dediğiniz muhtemelen federal gelir vergisi. Yani abd den elde edilen gelirin devlete ödenmesi.

   Satis vergisi ise eyalet limitlerini doldurduğunuzda limiti astığınız eyalete vergi kaydi yapip, topladığınız vergileri o eyalete geri ödeme durumu oluyor.

   Eyaletlere gelir vergisi ödenmiyor. Gelir vergisi sadece yil sonunda gelir gider hesaplandiktan sonra devlete ödenir buna federal vergi deniliyir
   Eyalette limiti asarsaniz Satış vergisi toplayıp o eyalete geri odersiniZ yani sirket toplayici konumunda oluyor.

   Cevapla
 • merhabalar , yazılanları çok faydalı buluyorum , ama yinede bizim gibi yeni başlayacak lar için biraz kafa karıştırıcı olabiiliyor.)
  Ben , Etsy de satış yapmak için şirket kurulum sürecine start vereceğim, yıllık min ciro hedefim 400 bin dlr civarı olacak diye düşünüyorum, hangi eyalet de kuruluş yapmalıyım?
  şimdiden teşekkürler!

  Cevapla
  • Oytun LC
   5 Şubat 2023

   Merhabalar,

   Pazaryerlerinde hesap acmak için en cok tercih edilen eyalet Wyoming dir. Şirketinizi bu eyalette kaydettirmenizi öneririz.

   Ayrıca etsy de llc sirket ile hesap açarken size bir de ITIN numarasi gelecektir. Şirketiniz kurulduktan ve ein numaranız geldikten sonra hemen bir itin numarasi almanızı oneririm.

   Şimdiden bol kazançlar.

   Cevapla
   • Şakir Şen
    5 Mart 2023

    Merhaba

    Vergi beyannamesi olmadan ITIN başvurusunda bulunulmamalı; yoksa evrak eksikliğinden reddedilirsiniz ki çoğu ITIN’in reddedilmesi bundan dolayıdır.

    Şirketin kurulması ve EIN’e sahip olmak bir ITIN’e başvurmak için yeterli değildir.

    ITIN’e genel olarak 7 durumda başvurulur ve bunlardan sadece 1 tanesi LLC şirketine sahip bizler gibi yerleşik olmayan yabancılar içindir. O madde de vergi beyannamesi vermekle ilgili. Diğer maddeler ABD’de yaşayan ya da ABD vatandaşı gibi kişileri ilgilendiryor.

    ITIN’e başvuruda ITIN başvuru formu W7 ve bununla birlikte 1040NR vergi beyannamesi formunuda göndermeniz gerekiyor. Gönderilecek bir kaç belge daha var ama onlara burada girmiyorum.

    Detaylar için IRS web sitesine bakabilirsiniz.

    https://www.irs.gov/instructions/iw7

    Kolay gelsin.

    Cevapla
    • muhammet
     5 Mart 2023

     Şakir bey merhaba, desteğiniz için teşekkürler fakat izninizle bir düzeltme yapmakta fayda görüyorum.

     ITIN başvurularını eğer kişi kendisi bireysel olarak IRS’e gönderiyorsa yani herhangi bir IRS onaylı bir agent üzerinden başvurmuyorsa belirttikleriniz geçerli olabilir.

     Fakat onaylı bir IRS agent üzerinden yapılan ITIN başvurularında bahsettikleriniz geçerli değil çünkü biz de ITIN hizmeti sağlıyoruz ve IRS onaylı agent’ımız üzerinden yaptığımız onlarca başvurunun tümü başarılı oldu. Hem de hiç birinde 1040NR vergi beyannamesi vermediğimiz halde.

     IRS, bireysel ITIN başvurularını pek dikkate almıyor çünkü bu bir çok kez çok fazla kişi tarafından denendi ve başarısız olundu. Genellikle IRS, bireysel başvurularda kişiden konsolosluk onaylı yabancılık durum belgesi istiyor. Bunu da randevu alarak ABD konsolosluklarından almak pek imkanlı değil çünkü randevu için uzun süreler veriliyor. Tabi bireysel başvurularda belirttiğiniz 1040 NR beyanı da etkili olabilir. Tabi eğer kişi, bir IRS onaylı agent üzerinden başvuru gönderirse bunların hiç birine gerek yok.

     Bu sebeple ITIN başvurularında kesin başarılı elde etmek isteniyorsa, IRS onaylı bir agent üzerinden işlemlerin yapılması gerekiyor. Bizim yaptığımız başvuruların hemen hemen tümü yaklaşık 8. haftada başarılı olarak sonuçlandı.

     Cevapla
     • Şakir Şen
      5 Mart 2023

      Merhaba

      İyi bilgiler öğreniyorum ben de sizlerden. 🙂 CAA’lar bu konuda tam yetkili ve bilgili oldukları için tahminen 7 seçenek harici “Diğer” seçeneği seçip istisna talebinde bulunuyor olabilir. Ya da bilemedim ben şimdi.

      Gerçi orjinal pasaport olduğunda konsolosluk onaylı belgeyede gerek olmayacak diye düşünüyorum ama benim bilgim sadece resmi sitelerdeki bilgilere dayanıyor. Sizler işin mutfağındasınız. Uygulamada işler değişiyor olabilir.

      Ben bireysel olarak başvuracağım 🙂 Yalnız yakın zamanda yurtdışına çıkacağımdan pasaportuma ihtiyacım var ve bundan dolayı 1040RN vergi beyanname süresini 4868 form ile uzatıp Temmuzda ITIN başvurusunu orjinal pasaport ve 1040NR ile yapmayı düşünüyorum.

      Bakalım başarılı olacak mıyım?

      Tekrardan deneyim ve bilgileriniz için teşekkürler. Hakikaten bu sitede sizler başta olmak üzere herkesden çok şey öğreniyoruz.

      Cevapla
      • muhammet
       5 Mart 2023

       Birlikte öğreniyoruz Şakir bey, biz de sizlerden çok fazla şey öğrendik 🙂

       Deneyimlerin sonucunu doğru ve zamanında paylaşmak önemli ki biz bunu tüm şeffaflığımızla yaptığımıza inanıyoruz. Çok fazla kombinasyon deneme fırsatımız oluyor hatta takipçilerimizle de sıkı temaslarımız oluyor bunlar da tecrübeye ve doğru bilgiye katkı sağlıyor. Aksi durumda işlemler uzun sürdüğü için çok fazla zaman kaybı oluyor.

       Noter onaylı pasaport ile dahi kendi imkanlarıyla ITIN başvurusu yapan takipçilerimiz oldu ne yazık ki 6 hafta sonra konsolosluk onayı olmadığı gerekçesi ile red yazıları geldi. Belki asıl pasaport işi değiştirebilirdi denemek gerekiyor. Bu arada 1040 ile ilgili herhangi bir geri dönüş olmadı şahsi başvurulardan belki bir sonraki red sebebi de o olacaktı bilinmez.

       Eğer zaman sıkıntınız varsa kendiniz başvurup riske atmanızı önermem. Bazı şahsi başvurularda (geçmişte yapılan) sebepsiz red yazıları da geldiği olmuştu.

       Yine de denemek isterseniz her durumda konsolosluktan bir belge almanızı öneririm tabi 1040 NR de etkili olabilir.
       Bol şanslar.

       Cevapla
       • Vallahi ben muhtar onaylı belgeler gönderdim, Ulaşmış, sonucu bildiririm. Kaymakamlık aposil için önce notere git diyor, noter en küçük işlem 200 liradan başlıyor diyor. Bizim muhtar para almadı.

 • Merhabalar,

  Okudukça çok faydalı bilgiler buluyorum sitede, bunun için öncelikle çok teşekkürlerimi iletmek isterim.

  1. Amerikadaki müşterim için her ay yazılım hizmetleri faturası keseceğim. Bunun için Wyomingde llc şirketi kurmayı ve amerikada banka hesabı açmayı planlıyorum. Yazılım hizmetini amerika dışında icra edeceğim için, herhangi bir gelir vergisine tabi değilim anladığım kadarıyla amerikada. Peki satış vergisi kısmında, ürün değil, hizmet verdiğim için de herhangi bir vergiye tabi değilim sanırım, ama emin olamadım.

  2. LLCyi tek üye değil de, 2 üye olarak açıp, ortağım da Amazon FBA yaparak, Türkiyeden ürün satışı yapmak istiyor. Bu durumda, IRS vereceğimiz formların her üyenin kendi adına doldurması dışında, ekstra çok işlem çıkar mı işleri karmaşık hale getiren. Şirket gelir giderlerde, benim yazılım hizmetim gelirleri, ve amazon fba işlemleri olacak.

  Çok teşekkürler.

  Cevapla
  • Merhabalar,
   Faydalı olduysa ne mutlu, rica ederiz.
   1. Ödemeleri Stripe gibi bir ödeme ağ geçidi ile kredi kartlarından tahsil edecekseniz belirli bir ciro sonrasında size 1099 K gelebilir. Eğer ödemeleri US banka hesabınıza havale ile alacaksanız hizmet, dijital ürün fark etmez gelir vergisi olmaz sadece her yıl gelir giderinizi 5472 ile IRS e raporlatmanız gerekiyor.

   2. Bu türde bir ortaklı yapı kurarsanız ilk maddedeki tek üyeli LLC vergi avantajlarını kaybedebilirsiniz. Ayrıca Amazon zaten belirli bir ciroya ulaşıldığında 1099 K gönderir ve vergi beyan etmeniz konusunda sizi IRS e bildirir. Bu aşamada diğer dijital işinizden ABD dışı gelir etseniz dahi şirket olarak vergi beyanı vermek her iki şirket üyesi için de itin alarak vergi ödeme / iade yapmanız gerekecek.

   Eğer çok gerekli değilse her iki oluşumu birbirine karıştırmadan ayrı ayrı şirket kurmak daha mantıklı olabilir.

   Cevapla
   • Çok teşekkürler verdiğiniz cevaplar için Muhammet bey.

    Evet, düşündüğüm gibi dedikleriniz. Ortaklı yapı kurmak istememizin sebebi, aile şirketi kurmak. Ben, yazılım işiyle uğraşıyorum(şimdilik payoneer üzerinden hallediyorum ödemeleri, llc kurduğumuz zaman mercury planlıyoruz), eşim de tekstil ihracat işiyle uğraşıyor. Bu yüzden tek şirket üzerinden yürüsek mi diye düşünmüştük, bir de ileride E-2 vizesine başvuruda bulunursak, avantaj sağlar diye. Artı eksilerini tartıp, ona göre karar vereceğiz artık.

    Şirketi kurmaya karar verdiğimiz zaman, sizin referansınızla northwest registered agent üzerinden Wyomingde kuracağız artık.

    Teşekkürler.

    Cevapla
  • Amerikaya Yazılım hizmeti vermek için en avantajlı LLC Missouri olabilir mi yıllık bir ücreti yok açılışı ucuz dijital servisler satış vergisinden hariç diye okumuştum.Neden Wyoming de açmayı öneriyorsunuz ?

   Bir de yurt dışına yazılım hizmeti veren bir LLC sahibinin Türkiyede tekrar vergi ödemesine gerek var mı?

   Cevapla
   • Nazmi Özer
    8 Eylül 2023

    Evet olabilir Mew mexico ve Missouri gibi eyaletlerde yillik rapor ve yillik tekrarlayan eyalet harçları bulunmaz bu sebeple bahsi geçen eyaletlerin yazilim şirketleri ve dijital ürün hizmet satışları icin avantajlari bulunuyor.

    Yabanci llc ler zaten yillik gelirinden vergilerini (Abd kaynaklı gelir) eyalet yerine federal olarak irs e beyan eder bu sebeple eyalete herhangi bir vergi ödenmiyor.

    Wyoming, Amazon ve pazaryerleri gibi ticaret alanlarında adres dogrulama, resale certificate gibi kolaylıkları sebebiyle tavsiye ediliyor. Aksi durumda bu tip dijital işler icin Wyoming in özel bir artısı yok diyebiliriz.

    Yurt dışında kazanilan gelir Türkiye ye aktarilirken belirli bir seviyeden sonra gelir idaresinin radarina takılabilir bu sebeple gerek Abd deki müşavir gerekse yerli müşavir sirketi ile koordineli olarak iki ulke arasındaki vergi anlaşmasını göz önünde bulundurup avantaj sağlanabilir.

    Gelir seviyeniz netlestiginde yurt dışındaki müşavir ile konuyu değerlendirip vergi avantajlari konusunda destek vebtavsiye alabilirsiniz. Vergi ve muhasebesel konularda direk olarak vergi tavsiyesi vermemiz dogru olmuyor bu hem yasal degil hem de her sirketin ciro ve gelirine özel vergi siniflari olabiliyor

    Cevapla
  • Müracaat etmediğim fiziki banka kalmadı neredeyse, küçük bankalar dahil. SSN istiyor hepsi. Mercury finans kurumu sanırım, stripe finans kurumu, Payoneer finans kurumu. Bankadan resmi yazı istediğinizde, biz finans kurumuyuz veremeyiz diyorlar. Mercury LLC nin altına hesap açmıyor. Saygılarımla

   Cevapla
   • Nazmi Özer
    8 Eylül 2023

    Evet Mercurybank ve benzerleri birer dijital banka bir bankanin arkasında olan birer finans kurumudur.

    Fiziki bankalar ya ssn ister ya da sahsen abd de sizi gormek ister ya da abd de ikamet teyidi. Bu zaten yeni ve özel bir bilgi değil yıllardır bu sekilde. Zaten sahsen ziyarete gerek olmamasi icin Mercurybank ve benzeri finans kuruluslari var.

    Bu arada Mercurybank LLC icin hesap acmaya izin veriyor her gün binlerce basvuru onaylaniyor Türkiye den de bir cok llc sahibi hesap aciyor.

    Dilerseniz Mercurybank hesap acma makalemizi okuyun muhtemelen bazi hatalar yaptiniz veya eksik bilgi verdiniz ki başvuruda hesabinizi onaylamadilar.

    Cevapla
 • Merhaba,
  Şirket kuruluşu ile ilgili sizden aldığım bilgiler doğrultusunda hareket ederek kısa süre şirketimi kurdum. Ücretsiz EIN kampanyası ile de sayenizde EIN numaramı da aldım. Wise üzerinden de banka hesabımı açtım. Teşekkür ederim. Bundan sonraki süreç ile ilgili bazı sorularım olacak. Örneğin Wise FİBA Banka da firmam adına bir hesap açarak bana bir iban nosu da verdi. Ben aynı zamanda Türkiye’de de iş yapan biriyim. Türkiye içinden bu iban numarama gelen paranın muhasebesi için yapmam gereken birşey var mı acaba?

  Cevapla
  • Nazmi Özer
   15 Eylül 2022

   Merhaba,

   Ekosistemi başarılı bir şekilde kurmanız sevindirici, tebrikler.

   Wise Fibadan bir hesap açıyor gibi görünse de tam olarak öyle değil. Esasen hesap Wise türkiye adına ama IBAN sizin şirketinize bağlı ve benzersiz. Size sağladığı TR IBAN numarası şirketinize özel fakat para hesabınıza geçerken alıcı kısmına parayı gönderen kişi “Birleşik Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para A.Ş” yazmalı. Alıcı kısmına sizin şirket adınız yazılırsa para hesabınıza gelmiyor. Buna dikkat etmek gerekiyor.

   Para Türkiye’deki şirket hesabınızla veya şahsınızla ilintili değil. Parayı da direk olarak fibadan nakit alma gibi bir durumunuz da yok. Wise’ın Global olarak prosedürleri ne ise TR ibanına gelen paranın da prosedürü aynı olmalı.

   Yine de bizler ehliyetli birer müşavir olmadığımız için bu tip mali konuları her zaman bir müşavire danışmakta fayda var. Hatta Wise üzerinden konu hakkında destek talebi göndererek destek te alabilirsiniz bu konuda.

   Cevapla
 • Şakir Şen
  2 Nisan 2022

  Şirketi kurmakla iş bitmiyor. Bir de gelir vergisi ödemek zorundasınız.

  Şirket kurma aşamasında ve sonrasında ödenen 4 temel masraf kalemi var. Aslında 5 ama onu her eyalet zaten federal hükümete vereceğinden burada o detaya girmiyorum. Nedir bu 4 temel masraf kalemi?

  Eyalet dosya ücreti; kuruluş aşamadında tek seferlik ödenir.
  Eyalet yıllık rapor ücreti (siz franchise demişsiniz)
  Sales Tax (Kdv) Abd içinden alınan ürünler için ödenir.
  Income Tax (Gelir vergisi) Yıllık net gelirin %’si şeklinde ödenir. Kentucy’de %5 Wymoing’de %0

  Eğer arbitraj yapmayacaksanız yani ABD içindeki satıcılardan ürün almayacaksanız şirketi kuracağını eyaletteki sales tax’ın sizin için bir anlamı olmayacaktır. İster yüksek olsun ister düşük.

  Burada önemli olan Income tax. Çünkü hepimiz ürün satmak ve para kazanmak istiyoruz ve ne kadar çok ürün satarsak o kadar çok para kazanırız. Ve kazandığımız paranın vergisini vermemiz gerekiyor.

  Wymoing’de eyalet gelir vergisi %0’dır. Kentucky’de ise %5. ABD’de şirket şuracak birisine altını çizerek şiddettle Income tax’ın %0 olduğu 7 eyaletten birisinde şirketi kurmanısını tavsiye ederim.

  Ben 52 eyaletten kendime 12 eyalet belirlemiştim ve bu listede Kentucy yoktu.

  Şimdi önümüzdeki 5 yıllık için bir hesap yapalım. şirket kuracağız ve her ay 1000$ net kar elde edeceğiz.

  Kentucky’de 5 yılın sonunda yıllık ortalama 623$ öderken (600$ income tax ödersiniz) Wyoming’de toplam 70$ ödersiniz.

  Eğer yıllık net geliriniz 1200$ olursa o zaman Kentucy’de income tax yıllık 60$ olur. Bu da toplam ödeyeceğiz rakamı 83 $ yapar.

  Özetle şirket kurulum masrafı için uzun dönem income tax ya da arbitraj yapacaksanız sales taxın da hesaba katılması gerek. Katılmadığı için Kentucy, Deleware gibi eyaletler ön plandaymış gibi görünüyor.

  Eğer Arbitraj yapmayacaksanız kesinlikle önerim Wyoming, ikinci sırada South Dakota

  Arbitraj yapacaksanız fiyat avantaj rekabetini kaybetmemek için her ne kadar satılan üründen elde edeğiniz kar oranı ve sizin ürünü alacağınız fiyat ve toplam ciro da hesaplanması gerekmesine rağmen tavsiye edeceğim iki eyalet olacak;Montana ve Hampshire.

  Bir Excel dosyasına bu değerleri kendinizde girerek hesap edebilirsiniz.

  Cevapla
  • Güzel bir özetleme olmuş Şakir bey , Bu income Tax ın 0 olduğu 7 eyalet arasında en iyisi wyoming mi biraz daha açabilir misiniz , Fba private label düşünüyorum bu yüzden income tax olayı daha ön planda olacak, başka tavsiyeleriniz var mı acaba ?
   Birde size ulaşabileceğim bir sosyal medya platformu var mı , aklıma takılan bir şeyler olursa sormak için , tabiki siz de müsait olursanız ^^

   Cevapla
   • En iyi en kötü vs. diye bir eyalet yok, bu en iyi eyalet hangisi sorusu ısrarla bir çok kişi tarafından soruluyor. Böyle bir sınıflandırma da yok her eyaletin vergileri ve yasaları farklı, hepsi birbirinden farklı kurallar uyguluyor.

    Herkes gibi siz de Wyoming eyaletinde LLC şirketinizi kurup ticarete başlayabilirsiniz Wyoming eyaletindeki yasalar az çok belli daha ne gibi bir iyilik arıyorsunuz anlamak güç :).

    Şakir bey oldukça güzel açıklamış zaten, daha detaylı bilgi elde etmek için 7 eyaletin de web sitesine girin ve yasalarını tek tek okuyup hangisi sizin için mantıklı karar verebilirsiniz. Ya da okuyup anlayacak vaktiniz, enerjiniz yoksa ABD’de bir vergi avukatı veya muhasebe şirketi ile buradan https://startupsole.com/amerika-muhasebe-firmalari/ iletişime geçip vergilendirme konuları ile ilgili ücretli danışmanlık alarak aydınlanabilir, bizleri de aydınlatabilirsiniz.

    Cevapla
   • Şakir Şen
    4 Nisan 2022

    Admin’in dediği gibi 7 eyaletin vergi oranlarına ve yasalarına göz atabilirsiniz. Artık eyalet seçiminde ince elemelerin olduğu noktadasınız. Burada yasaları iyi anlamak gerekiyor.

    Buradan sorularınızı yazabilirsiniz, Admin başta olmak üzere bilen herkes cevap yazacaktır.

    Cevapla
    • Ersan Yücel
     5 Mart 2023

     Şakir bey merhaba. Ben Amazon üzerinde arbitrage yapmak istiyorum. Wholesale satış modeli ile ilerleyeceğim. Bu doğrultuda hangi eyaletde şirket kurmak vergi, sabit giderler vb. Harcamalar için avantajlı olur acaba?

     Cevapla
     • Şakir Şen
      5 Mart 2023

      Merhaba.

      2023 yılı için Montana eyaleti bazı indirimlere gitti. İster arbitraj yapın isterseniz de yapmayın tek seferlik dosya ücreti, yıllık eyalete ödenen ücret, sales tax (ayrıca local sales tax) ve eyalet gelir vergisi gibi masraf kalemlerinide göz önünde bulundurunca en mantıklı eyalet Montana görünüyor.

      Şu an yeni bir şirket kuracak olsam gözüm kapalı Montana’da kurardım.

      Ben daha önce bir Excel dosyası yapmıştım. Şimdi onu 2023 ücretlerine göre güncelldim. Eyaletlerin kuruluş ve sonraki vergi ücretlerini karşılaştırıyorum. Burada eğer şu anda bir şirket kurup bu şirket 5 yıl boyunca açık kalsa ve her yıl 1200$ net kar (brüt değil) elde etseniz, yine her yıl ABD içindeki firmalardan 1200$ sales tax hariç satmak için ürün satın almış olsanız; bu 5 yılın sonunda yıllık ortalama da ödenecek ücretler en ecuz eyaletten en pahalı eyale şöyle sıralanırdı.

      Burada fedarel gelir vergisi yoktur. Fiyatların ve vergi oranların 2023 yılı baz aldım ve sonraki yıllardaki olası değişiklikler doğal olarak hesaplama dışıdır. Yine şirketi kurduğunuz yerdeki register agent ücreti de hesaplama dışı.

      Artık kim hangi eyalette şirket kurmak istiyorsa yukarıdaki kriterleri baz alarak yıllık ortlama ne kadar vergi ve masraf ödeyeceğini kabaca görmüş olur.

      Sıra Eyalet 5 yılın sonunda yıllık ödenecek ücret $
      1 Montana 39,00
      2 Missouri 84,70
      3 Hawaii 89,80
      4 New Mexico 90,40
      5 South Carolina 94,00
      6 Alaska 100,00
      7 Oklahoma 102,00
      8 Arizona 107,20
      9 Colorado 107,60
      10 Ohio 121,98
      11 Nebraska 123,52
      12 Wyoming 128,00
      13 Georgia 130,00
      14 Louisiana 130,60
      15 South Dakota 134,00
      16 Texas 135,00
      17 Pennsylvania 140,84
      18 New York 141,00
      19 Kentucky 149,00
      20 Iowa 149,80
      21 North Dakota 150,20
      22 West Virginia 153,00
      23 Wisconsin 153,48
      24 Mississippi 154,00
      25 Indiana 155,80
      26 Virginia 157,60
      27 Michigan 158,00
      28 Utah 160,20
      29 Idaho 161,60
      30 New Hampshire 168,00
      31 Vermont 172,20
      32 Oregon 177,00
      33 Minnesota 177,70
      34 New Jersey 196,30
      35 Kansas 197,20
      36 Rhode Island 209,00
      37 Alabama 212,00
      38 Connecticut 216,20
      39 Florida 237,00
      40 Illinois 239,40
      41 Maine 255,60
      42 Arkansas 261,00
      43 Washington 262,00
      44 Washington DC 289,80
      45 North Carolina 339,00
      46 Delaware 344,40
      47 Maryland 416,00
      48 Tennessee 444,00
      49 Nevada 517,20
      50 Massachusetts 735,00
      51 California 909,00

      Cevapla
      • Oytun LC
       5 Mart 2023

       Katkınız için teşekkürler Şakir bey fakat küçük bir düzeltme yapmak gerekiyor.

       Federal gelir vergisi yil sonu her işletmenin Amerika Birleşik Devletleri’ne ödeyeceği vergidir. Burada federal gelir vergisi yok diyemeyiz. Şirket tipi LLC olduğu için eyalet gelir vergisi yok diyebiliriz.

       Federal verginin olmamasi gibi bir durum soz konusu olamaz cunku federal vergileri (eğer abd ici belirli bir seviyeye ulaşırsa) LLC ler yil sonu net gelirlerinden direk devlete beyan eder ve öderler.

       Onun dışındaki tespitleriniz ve paylaştığınız tablo icin tekrar teşekkürler.

       Cevapla
       • Şakir Şen
        5 Mart 2023

        Merhaba

        Yok derken hesaplama dışı bıraktığımı belirtmek istemiştim. Ben eksik ifade etmişim. Dediğiniz gibi yıl sonu “federal gelir vergisini” her şirket karı oranınca ödeyecektir.

        Eyatete özgü gelir vergisi varsa onları dahil ettim.

        Katkınız için ben de teşekkür ederim.

       • Ersan Yücel
        5 Mart 2023

        Bir sorum daha olacak. Hem admin hem de Şakir beye..Colorado eyaletinde yeni teşvik uygulaması ile ilk şirket kuruluşuna verilen ücret 1 USD olarak belirlenmiş. Yıllık da 10 USD eyalet ödemesi görünüyor. İlk kurulum ve sonrasi için uygun maliyetli bir eyalet olarak öne çıkıyor. E-ticaret ve özellikle Amazon işleri için Colorado uygun mu sizce…

       • Nazmi Özer
        5 Mart 2023

        Colorado eyaleti bu yil içinde ilk dosyalama bedelini 1 usd ye düşürdü bu açıdan bakılırsa oldukça mantikli ve ekonomik bir eyalettir.

        Fakat Amazon için iş yapacaksaniz adres konusunda belki sorun olabilir. Bu eyalette Northwest, Amazon dan hesap açılışında gonderilen adres dogrulama mektuplarını teslim almıyor. Eger Colorado’da Amazon icin bir sirket kurulacaksa farkli bir platformdan ozel bir adres kiralayıp bu eyalette kurulum yapabilirsiniz.

      • Ersan Yücel
       5 Mart 2023

       Katkılarınız ve detay analiz için teşekkür ederim …

       Cevapla
      • Şakir bey yazınızda eyalet gelir vergisinden bahsetmişsiniz. Ama eyalet gelir vergi sadece şirketi kurduğumuz eyalette fiziksel bir bağımız olduğu zaman ödeniyor diye biliyorum. Ayrıca Montana’da tek seferlik dosya ücreti 35 dolar ve yıllık eyalete ödenen ücret 20 dolar. Sale tax, federal gelir vergisi, register agent hariç 115 dolar oluyor. Hesaplama da bir hata yapmış olabilir misiniz. Ayrıca local sale tax hakkında bir bilgim yok. Açıklarsanız sevinirim.

       Cevapla
 • Merhaba,
  Wyoming de şirket kurdum ve 2 ay içinde yıllık raporu doldurmam gerekiyor. İlk yıl için 200 işlem veya 100 bin doları aşmadım. 2021 yılı içinde massachusetts den bir müşterim oldu. Vergi %6.3 olarak mı yoksa Wyoming vergisi olarak %4 olarak mı hesaplanıyor. Yıllık rapor her mayıs da dolduruyorum. Mayısa kadar yaptığım satışlar mı yoksa 2021 yılı içindeki gelirleri mi rapora dahil ediyorum. Sadece yıllık raporu doldurup satış vergisi vermiyor muyum?

  Cevapla
  • Satış vergisi vermeniz gerekmiyor. Gelir vergisi ödemeniz de gerekmiyor sadece 2021 yili içindeki gelir ve giderinizi form 5472 doldurtarak beyan etmeniz gerekiyor.

   Cevapla
   • 1.5 ay önce IRS den ITIN başvurusu yaptım. 1040 NR ve 1040 Schedule C formlarını doldurdum. Bir tanıdık muhasebeci bu yıl için başka işlem yapmama gerek olmadığını söylüyordu. Form 5472 yi doldurmama gerek var mı? Bide 1040 formuna ödemem gereken vergi tutarını doldurdum. Onu teslim aldığım ITIN numarası ile ödemem gerekiyor mu?

    Cevapla
    • Zaten vergi beyanında bulunmuşsunuz gerek olmaması lazim yinede muhasebeci arkadaşınıza sormanizda fayda var.

     Cevapla
 • Merhaba, amazondan ürün alırken satış vergisi bu oranlardan daha yüksek çıkıyor örneğin californiada 14.88 dolarlık bir ürün sattım ve 1.53 dolar satış vergisi ödedim yüzdesel olarak hesapladığımda 14.88/1.53=9,76’lık bir oran çıkıyor ama burada %7,2 görünüyor. Bunun sebebini biliyor musun?

  Cevapla
  • Tam olarak bilemeyiz fakat Amazon vergi iadesi ve toplama yaptığı için ek hizmet bedeli kesintisi yapmış olabilir mi?

   Cevapla
  • Şakir Şen
   23 Ekim 2021

   Merhaba

   Genelde kimsenin anlatmadığı ya da bilmediğinden de anlatmadığı bir mevzu daha var. Amerika’da her eyaletin bir sales tax (satış vergisi-kdv) oranı vardır. Bu oran o eyalette ikamet edenlere uygulanır. Kalifornia’daki kdv oranı tam olarak %7,25’tir. Sonradan belki ufak bir % artış olmuş olabilir.

   Her neyse. bu satış vergi oranı o eyalette ikamet edenlere uygulanır demiştim yalnız bir şart daha var satıcıda o eyalette kayıtlı bir satıcı olması gerekir. Yani Kalifornia’daki bir alıcı yine Kalifornia’da kayıtlı olan bir satıcıdan mal ya da hizmet aldığında uygulanacak olan kdv %7,25’tir.

   Peki ya satıcı başka bir eyalette kayıtlı bir satıcıysa ne olacak? O zaman devreye local sales tax (yerel satış vergisi) dediğimiz ek bir vergi daha girer. Her eyaletin sales tax’ının dışında bir de local sales tax oranları vardır. Bu oranlar ilgili eyalette değişkenlik gösterir. Bu değişkenliği göz ardı edebilmek için ortalama local sales tax denilen bir oran vardır. Bu oran Kalifornia’da %1,57’dir. Ve sales tax + ortalama local sales tax bize birleştirilmiş satış vergisini verir. Bu Kalifornia için %7,25 + %1,57 = %8,82 yapar. Yani Kalifornia’da ikamet eden birisi Kalifornia dışındaki bir eyaletten bir ürün ya da hizmet alırsa ödeyeceği ortalama kdv oranı %8,82’dir.

   Burada da şu akla geliyor, Kalifornia’da ikamet eden kişi için “madem bu değer ortalama bir değer o zaman maksimum ne kadar vergi ödeyeceğim?” Bunun için de yine her eyalet için maksimum local sales tax oranı vardır ve bu oranın üzerinde bir local sales tax uygulanamaz. Bu oran Kalifornia için %2,50’dir.

   Anladığım sizin kayıtlı işletmeniz Kalifornia’da değil. Bundan dolayı sattığınız 14,88$ ürün için %7,25+%2,50=%9,75 toplam sales tax oranı hesaplanmış. Bu da sizin de dediğiniz gibi 14,88$ / %9,75 = 1,53$ oluyor.

   İşletmenizin kayıtlı olduğu eyalet dışındaki eyaletlerde sales tax ile birlikte maksimum local sales tax’ı toplayıp “toplam sales tax” olarak hesaplama yapınız. Böylece ödenek olacak maksimum sales tax’ı bilebilirsiniz bunun altında olabilir ama üstünde olamaz.

   Cevapla
 • Selamlar Ebay Us de bireysel mağaza açtım sorum şu ürün listelediğimde mesela floridada vergi %6 oregon da 0 bu vergiyi ebay benden mi kesiyor en mantıklı hangi eyalette satış mantıklı?

  Cevapla
  • Sizin adınıza 46 eyaltte satış vergisini müşteriden toplayıp devlete ödüyor Ebay. Yani sizin bir şey yapmanıza gerek yok sadece gelir verginiz varsa onu ödemeniz gerekeceğini söylüyor.

   Ebay web sitesindeki satıcılara ait vergilerle ilgili bir yönerge. Translate ile çevrilmiş hali aşağıdadır.


   ABD’deki alıcılara satış yapıyorsanız, bazı yargı bölgeleri, işlemleriniz için geçerli İnternet Satış Vergisi tahsil etmenizi gerektirebilir. 1 Temmuz 2021 itibariyle, toplam 46 yargı bölgesi satış vergisinin tahsil edilmesini gerektirmektedir. Bu gibi durumlarda, eBay sizin adınıza İnternet Satış Vergisini toplar ve gönderir.

   Yardım sayfalarımızdan veya vergi danışmanınızdan İnternet Satış Vergisi hakkında daha fazla bilgi edinin .

   Kasım 2019’dan itibaren, vergiye tabi işlemlerin işlenme şekli ve havale için vergilerin nasıl tahsil edileceği aşağıdaki gibi değişecektir:

   eBay’in alıcılardan İnternet Satış Vergisi tahsil etmesinin gerekli olduğu yargı bölgelerinde, işlenmek üzere gönderilen sipariş toplamları, vergi dahil brüt sipariş tutarını yansıtacaktır.
   Ödeme yapıldıktan sonra, vergi tutarı, ilgili vergi dairesine havale edilmek üzere otomatik olarak düşülecektir.
   Siparişin satış vergisi bölümünün kaydı, Satıcı Merkezi Sipariş ayrıntıları sayfasında ve Siparişi indir raporumuzda mevcut olacaktır.
   Geçerli verginin alıcı tarafından ödenmeye devam edeceğini ve herhangi bir işlem yapmanız gerekmediğini lütfen unutmayın. Bu değişiklikler, yönetilen ödemelerdeki satıcılar için geçerli değildir .


   Yazının yayınlandığı link : https://pages.ebay.com/seller-center/service-and-payments/tax-information.html#:~:text=Will%20eBay%20charge%20Internet%20Sales,sale%20price%20of%20your%20items.

   Cevapla
 • sadettin
  7 Haziran 2021

  merhabalar amazon amerika iin wyoming mi deleware mi önerirsiniz.Pandemi sürecindeki daha hızlı kurulum ve daha düşük maliyetlerinden dolayı wyoming in daha avantajlı olduğunu söylüyorlar ama emin değilim internette çok fazla bilgi kirliliği var

  Cevapla
  • Merhaba,

   Amazoncular genelde Wyoming tercih ediyor. Yaklaşık 5-6 gün civarında (maksimum) Wyoming LLC niz kurulur. Delaware yıllık masrafları fazla (Delaware 300$ ) olduğundan ve kurulum süresi Wy’e göre daha uzun olduğundan pek tercih edilmemeye başlandı. Yine de seçim sizin tabi.

   Cevapla
 • merhaba. şirketimizi hangi eyalete kurdu isek o eyaletin oranlarına göre mi yoksa müşterilerin bulunduğu eyaletin oranlarına ve sınırlarına göre hesaplanıyor.

  Cevapla
  • Merhaba, satis vergisi, urunu alan müşterinin bulunduğu eyalete gore esas alinir.

   Cevapla
   • O zaman satış vergisi sıfır diye şirketi Delaware de kurmanın bir anlamı yok. Masrafları fazla.Müşteri her eyaletten gelebilir. İnsanların oraya yogunlasmasinin sebebi nedir. Yanlış mı düşünüyorum?

    Cevapla
    • Daha cok geleceğe yönelik yatirim alma amaciyla daha büyük ve ciddi projelerde delaware tercih ediliyor. Bir de olasi davalarda delaware yasaları, şirketlerin diğer eyaletlere göre daha cok yaninda ve korumaci. Ayrica gizlilik te söz konusu. Bunların dışında yabanci şirket olarak eyaletin önemi yok, zaten bu yüzden yillik masrafları az olan eyaletler girişim projeleri icin daha cok tercih ediliyor.

     Cevapla
    • Şakir Şen
     10 Temmuz 2021

     Kesinlikle doğru bir tespit, sizi tebrik ediyorum. Delaware konusunu ben delinin biri kuyuya taş atmış misali olarak görüyorum. Satış vergisi dediğimiz KDV, alıcıları ilgilendiren bir vergi türüdür. Satıcılara bir avantaj ya da dezavantajı yoktur. Eğer ABD’de kurduğunuz şirkete ABD içindeki bir toptancıdan ürün alacaksanız o zaman siz alıcı olursunuz ve sizi ilgilendirir. Satıcı olarak eyalet seçimi yaparken en önemli konu incom tax dediğimiz eyalet gelir vergisi. Bunun sıfır olduğu ve yıllık dosyalama masrafının düşük olduğu ayrıca kurulum masrafının da uygun olduğu eyaletlerden biri Wyoming’dir. Ben Çin’den ürünleri ABD Amazon’a gönderip satıyorum, bana en uygunu Wyoming geldi.

     Cevapla
     • Şakir bey , Amazonda Fba modeli için neden Wyoming tercig ettiniz ,normalde şirket kuruluşu için 100 $ ,Franchise Tax 50 $ (her yıl) , değil mi ? ,
      Bunun yerine Kentucky kuruluş 40 $ ve Franchise Tax 15 $ (her yıl) daha uygun olmaz mı ?
      Wyoming i seçmenizin özel bir sebebi var mı acaba ?
      Bende Fba modeline başlamayı düşünüyorum bunun için soruyorum
      Teşekkürler

      Cevapla
      • Şakir Şen
       25 Ocak 2023

       Merhaba.

       Çok geç olmuş ama sonradan gelecek birilerine yarar sağlaması açışından yazmak istedim.

       Araştırma yaparken gelir vergisi olan hiç bir eyaleti tercih etmedim. 2022 de Kentucky’de gelir vergisi %5 di. Wyoming’de ise %0

       Uzun vade de 3-5 yıl sonunda eyalet gelir vergisi ödemediğim için (Fedarel gelir vergisi hep ödenir) Wyoming seçtim. Ayrıca arbitraj da yapmıyorum. Bundan dolayı Wyoming’deki %5,33 olan sales tax beni ilgilendirmiyor.

       Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

HANGİ EYALET? VERGİLELER VE MALİYETLER

Merak ettiğiniz tüm detaylara ulaşın