İndirim Uyarısı
Anlaşmalı iş ortağımız Northwest 39$’ a LLC Şirket Kurulumu Yapıyor %60 İndirimden faydalanmak için Tıklayın!

Illinois Eyaletinde Şirket Kurmak ve Ön bilgiler

Illinois, Chicago gibi büyük bir metropole ev sahipliği yaptığı için değil, aynı zamanda coğrafi olarak ülke çapındaki hemen hemen her büyük şehir merkezine bağlantılı olduğu için benzersiz bir eyalettir.

Nüfus bakımından kalabalık bir yerde, özellikle de  insanların birbirine yakın ikamet ettiği bölgelerde, iş yapmak her zaman çok daha kolaydır. Büyük bir şehre yakın olmak, işletmelere bir çok avantaj sağlar çünkü şehirler çok sayıda ekonomik aktiviteyi çeker, bu sayede para ve insan sürekli olarak bir sirkülasyon içerisindedir. Illinois, tam da bu avantajlara sahip bir eyalettir.

Yüksek nüfusu ve Chicago gibi bir metropole ev sahipliği yaptığı için bu eyaletteki yüksek vergi oranlarını ve bazı düzenlemeler bulunduğunu göz ardı etmemek gerekir.

Illinois eyaletinde şirket kurmak, maliyetler, en uygun fiyata şirket kurma ve bu aşamada atmanız gereken adımlara ait bir rehber hazırladık

Illinois eyaletinde bir LLC şirket oluşturmak için Illinois Secretary of State’a bir başvurusu yapılması gerekiyor. Kurulum başvurusu için eyalete 150 $ ödenir. Kurulum tamamlandıktan sonra size  şirket formasyon belgeniz teslim edilir belgeyi aldığınızda Illinois eyaletindeki LLC şirketiniz resmi olarak kurulmuş demektir.

Kurulum için bahsi geçen formasyon belgelerini kurulum aşamasında sizin yerinize destek alacağınız registered agent şirketi sunacaktır. Böylece sizin ekstra bir işlem yapmanıza gerek kalmaz. Şirketinizi kurmak için Northwest Registered Agent firmasından 39+ Eyalet dosyalama bedeli ödeyerek online hizmet alabilirsiniz.

Maliyetler

HizmetFiyatKurulumdaYıllık
LLC Şirket Kurulumu Sırasında Devlete Ödenecek Bedel150$
Yıllık Dosyalama75$
 • Kurulum bedeline ek olarak Northwest Acente bedeli olan 39$ ‘ı maliyete eklemeyi unutmayın
 • Gelecek yıl Northwest acentelik bedelini 125$ (adres dahil)  karşılığında yenileyebilirsiniz
Northwest Avantajları

Northwest ile yaptığımız anlaşma sayesinde bazı ücretsiz avantajlara sahip olursunuz bunlar;

 • İş adresi ücrete dahildir
 • Aynı gün hızlı işleme alınır ve başvurunuz işlenir
 • Adresinize gelen evraklara online erişebilirsiniz
 • İlk yıl acentelik bedeli ücretsizdir
 • Sınırsız telefon ve e-posta desteği alırsınız
 • Ücretsiz işletme sözleşmesi sağlar
 • Ücretsiz üye sertifikası alırsınız
 • Gizlilik esastır
 • Bilgileriniz koruma altındadır

Northwest ile  (39$ + eyalet ücreti, Adres dahil) şirket kurmak için tıklayın!

Registered Agent Nedir?

Amerika’da ikamet etmeyen girişimciler için şirket kurma, eyaletten gelecek resmi evrakları teslim alma ve şirketin sağlıklı kalmasını sağlamak için hizmet veren acentelere Registered Agent denir.

Amerika’ da bir LLC kurmaya karar verdiğinizde Northwest en iyi seçeneklerden biridir. Northwest, şirketiniz için  ücretsiz bir posta adresi sağlar.

Farklı acenteler de var, diğer LLC kurulumu yapan Registered Agent (kayıtlı temsilci) firmalarının tam listesi ve detaylı  inceleme sayfasına bu linkten ulaşabilirsiniz.

Illinois’de bir LLC Şirket Nasıl Kurulur?

Illinois eyaletinde online olarak uzaktan bir LLC şirket kurabilirsiniz, eyaleti şahsen ziyaret etmenize gerek yoktur. Ayrıca ABD vatandaşı olmayan kişilerden kimlik veya pasaport istenmez. Kurulum için bir kayıtlı temsilci acentesine (registered agent) ihtiyacınız olacak, bu acente kurulum için gerekli belgeleri eyalete sizin için hazırlayıp online olarak dosyalayacaktır. Eğer Northwest acentesi ile işlem yaparsanız şirket adresi için ekstra ücret ödemenize gerek kalmaz çünkü bu acentenin tüm ABD eyaletlerinde ofisleri bulunmaktadır ve ofislerini iş adresi olarak kullanmanıza izin verir. Diğer detaylar aşağıdadır.

 1. Şirketinizin Adını Belirleyin: Öncelikle Illinois’de kurulacak LLC şirketinizin adını belirlemelisiniz. Eyalet veri tabanında daha önce bulunan şirket isimleri ile çakışma olmamasına ve seçeceğiniz ismin benzersiz olmasına özen gösterin. Eyalet web sitesinden aklınızdaki şirket adını içeren bir arama yapın ve isim kontrolü gerçekleştirin. Eğer eyalet web sitesine tarayıcınızdan erişim sorunu yaşıyorsanız ABD lokasyonlu bir VPN veya Opera Browser kullanabilirsiniz. Ayrıca isim kuralları için LLC Şirket için İsmi Seçme rehberimize de ayrıca göz atabilirsiniz.
 2. Şirketiniz İçin Bir Alan Adı (Domain) Alabilirsiniz : Seçeceğiniz işletme adı için oluşturacağınız web sitesi alan adı daha önce kaydedilmiş mi kontrol edin. Namecheap ile hızlı bir şekilde bir şirket alan adı kaydedebilirsiniz, böylece gelecekte başka biri alan adınızı alamaz ve kullanamaz.

  0,88 dolardan başlayan fiyatlarla bir alan adı bulun

  powered by Namecheap

 3. Online Olarak Başvurunuzu Yapın: Şirketinizi kurmak ve devamında şirketin aktif kalabilmesi için bir Registered Agent (kayıtlı acente) belirleyin. Northwest en uygun fiyatlı ve en kaliteli seçenekler arasındadır. Northwest LLC kurulum başvuru sayfasına erişip şirketinizi online olarak kurmaları için sipariş verebilirsiniz. Northwest, yaptığınız başvurudaki sipariş formuna göre sizin için tüm işlemleri yerine getirecektir ve bu eyalette sizin Registered Agent’ınız olacaktır
 4. İşletme Sözleşmesi : Bir İşletme Sözleşmesi (Operating Agreement), LLC üyeleri arasındaki kuralları içerir. Bu, her üyenin hak ve görevlerini, kar/zararın nasıl bölündüğünü ve vergilerin nasıl ödendiğini içerir ancak bunlarla sınırlı değildir. LLC’ye kendiniz sahip olsanız bile (“Tek üyeli LLC”), bir İşletme Sözleşmesini elinizin altında tutmanız şiddetle tavsiye edilir. Hazırladığınız Operating Agreement (işletme sözleşmesini) Illinois Dışişleri Bakanına veya başka bir devlet kurumuna göndermenize gerek yoktur bir kopyasını saklamanız yeterlidir.  Northwest, sizin için şirket kurulum sonrasında ücretsiz olarak bir sözleşme hazırlayıp tarafınıza elektronik olarak teslim edecektir.

LLC şirketin onay ve kurulum süresi Illinois eyaleti için ortalama 10 gündür.

Illinois eyaletinde LLC şirketiniz onaylandıktan sonra ne olacak?

 • Şirket kurulduktan LLC kurulum formasyon belgeniz size acenteniz tarafından dijital olarak teslim edilir.
 • Şirket kuruluş belgelerini (dijital olarak) aldıktan sonra IRS’ den Federal Kimlik Numarası (EIN) alın. EIN olmadan banka hesabı açamazsınız, sanal pos (stripe), paypal gibi ödeme sistemlerine kaydolamazsınız. EIN başvurusunu kendiniz de SS4 formunu doldurup IRS’ ye faxlayabilirsiniz. Buradaki rehberden faydalanarak ücretsiz EIN alabilirsiniz. EIN için diğer seçenek ücretli hizmet almaktır bizden 29$ karşılığında EIN başvuru hizmeti alabilirsiniz aynı gün işleme alıp sizin için tüm süreci yürütebiliriz. Ücretli hizmet almak için şirket kurulum sonrasında bu sipariş formunu doldurmanız yeterlidir.

Eyalet Gereksinimleri ve Vergiler

Federal Vergiler : LLC’lerin hepsi federal bir vergi kimlik numarası EIN gerektirir. Bir EIN, temel olarak bir sosyal güvenlik numarasının ticari versiyonudur ve önemli LLC işlevleri için kullanılır. LLC şirket gelirinizi Amerika vatandaşlarından sağlıyorsanız belirli bir cirodan sonra federal olarak devlete gelir vergisi ödemeniz (1040-NR formuyla dosyalamanız) gerekebilir.

Eyalet Gereksinimleri : Illinois LLC’ler gelir olsun veya olmasın her yıl eyalete bir yıllık rapor sunmalıdır. Bu  yıllık raporlama gereksinimlerini her yıl yerine getirmek gerekmektedir.

Illinois’de Satış Vergisi Oranı

Illinois’de Satış Vergisi : Illinois’de satış vergisi uygulaması bulunur. LLC’niz Illinois’de ki müşterilere mobilya, ev aletleri ve motorlu taşıtlar gibi fiziksel mülkleri satarsa satış vergisi toplamanız ve eyalet gelir idaresine ödemeniz gerekir. Illinois’de  dijital ürünlerden satış vergisi alınmamaktadır. Satış vergisi ile ilgili eyaletin yayınladığı detaylı kılavuza ayrıca bakabilirsiniz. Satış vergisi topladığınızda Illinois gelir departmanına kaydolmanız ve ardından satılan mallar için periyodik satış vergisi ödemeleri yapmanız gerekir. Illinois eyalet genelinde satış vergisi %6,25 oranındadır.

İşletme Ruhsatı ve İzinlerinin Alınması

Eğer eyalet içinde herhangi bir şehirde fiziksel bir dükkan, mağaza gibi bir işletme sahibiyseniz ve burada fiziksel olarak perakende işi yapıyorsanız yaptığınız işe bağlı olarak bazı ruhsat ve izinlere ihtiyacınız olabilir.

Yıllık Raporlama

Illinois LLC’lerin her yıl yıllık rapor hazırlamaları ve 75 $ dosyalama ücreti ödemeleri gerekmektedir.

Her yıl Yıllık Rapor ve Frnachise Vergisi vermeniz gerekir. Illinois eyaletinde yıllık rapor ücreti 75$ dır.

Illinois’de, yıllık raporun son tarihi, LLC’nizi ne zaman kurduğunuza bağlıdır. LLC’yi  kurulumunu takip yıl dönümü ayının ilk günüdür. Ör: LLC’nizi  15 Ağustos tarihinde kurduysanız 1 Ağustos tarihine kadar yıllık raporunuzu sunmanız gerekir

Genel LLC vergileriyle ilgili daha fazla bilgi almak için Amerika’da Vergilendirme yazısına göz atabilirsiniz.

Northwest ile Online Şirket Kurma Videosu

Diğer Eyaletler ↴

Ziyaretçi Yorumları ↴

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.