İndirim Uyarısı
Anlaşmalı iş ortağımız Northwest 39$’ a LLC Şirket Kurulumu Yapıyor %60 İndirimden faydalanmak için Tıklayın!

Washington DC, (District of Columbia) Eyaleti Hakkında Ön bilgi

Washington DC , DC, tam olarak District of Columbia , Amerika Birleşik Devletleri’nde şehri ve ABD’nin başkentidir .

Columbia Bölgesi ile aynı uzunluktadır (şehir genellikle sadece DC olarak anılır) ve Potomac Nehri’nin kuzey kıyısında , nehrin navigasyon başında, yani su yolu ile kara taşımacılığı arasındaki aktarma noktasında bulunur. Kuzeyde Maryland eyaleti, doğuda ve batıda District of Columbia ile, Virginia eyaleti ise Potomac Nehri’nin güney kıyısındaki District ile sınır komşusudur.

Washington DC, birden fazla kişiliğe sahip olağanüstü bir şehirdir. işleyen bir federal şehir, uluslararası bir metropol, pitoresk bir turizm merkezi, ülkenin tarihi ve eserlerinin eşsiz bir hazinesi ve komşu bir küçük kasaba atmosferini koruyan kozmopolit bir merkezdir.

Washington’ın Amerika Birleşik Devletleri’nin başkenti olarak oynadığı rol, genellikle canlı yerel tarihini ve karmaşık siyasi, ekonomik ve sosyal meselelerini gölgede bırakır. Washington’daki arazinin yaklaşık yarısı ABD hükümetine ait ve bu konuda hiçbir vergi ödemiyor. DC metropol bölgesinde birkaç yüz bin kişi federal hükümet için çalışıyor.

Washington DC LLC Kurmak Mantıklı mı?

Washington DC yüksek yıllık ödemeler ve agresif vergi sistemi nedeniyle yabancı girişimciler tarafından en son tercih edilen eyaletlerden biridir.

Washington DC eyaletinde şirket kurmak, Washington DC‘de kurulacak LLC şirketin maliyetleri, en uygun fiyata şirket kurma ve bu aşamada atmanız gereken adımlara ait bir rehber hazırladık

Washington DC eyaletinde bir LLC şirket oluşturmak için Department of Licensing and Consumer Protection (DLCP) depatmanına başvuru yapılması gerekiyor. Kurulum başvurusu için eyalete 99$ ödenir. Kurulum tamamlandıktan sonra size Articles of Organization adında şirket formasyon belgeniz teslim edilir belgeyi aldığınızda Washington DC  LLC şirketinizi resmi olarak kurulmuş demektir.

Kurulum için bahsi geçen formasyon belgelerini kurulum aşamasında sizin yerinize destek alacağınız registered agent şirketi sunacaktır. Böylece sizin ekstra bir işlem yapmanıza gerek kalmaz. Şirketinizi kurmak için Northwest Registered Agent firmasından 39+ Eyalet dosyalama bedeli ödeyerek online hizmet alabilirsiniz.

Maliyetler

HizmetFiyatKurulumdaYıllık (2 yılda 1)
LLC Şirket Kurulumu Sırasında Devlete Ödenecek Bedel99$
Yıllık Ödeme (2 yılda 2)300$
 • Kurulum bedeline ek olarak Northwest Acente bedeli olan 39$ ‘ı maliyete eklemeyi unutmayın
 • Gelecek yıl Northwest acentelik bedelini 125$ (adres dahil)  karşılığında yenileyebilirsiniz
 • Washington DC LLC’ler raporlama ödemelerini iki yılda bir (300$) eyalete sunmalıdır
Northwest Avantajları

Northwest ile yaptığımız anlaşma sayesinde bazı ücretsiz avantajlara sahip olursunuz bunlar;

 • İş adresi ücrete dahildir
 • Aynı gün hızlı işleme alınır ve başvurunuz işlenir
 • Adresinize gelen evraklara online erişebilirsiniz
 • İlk yıl acentelik bedeli ücretsizdir
 • Sınırsız telefon ve e-posta desteği alırsınız
 • Ücretsiz işletme sözleşmesi sağlar
 • Ücretsiz üye sertifikası alırsınız
 • Gizlilik esastır
 • Bilgileriniz koruma altındadır

Northwest ile  (39$ + eyalet ücreti, Adres dahil) şirket kurmak için tıklayın!

Registered Agent Nedir?

Amerika’da ikamet etmeyen girişimciler için şirket kurma, eyaletten gelecek resmi evrakları teslim alma ve şirketin sağlıklı kalmasını sağlamak için hizmet veren acentelere Registered Agent denir.

Amerika’ da bir LLC kurmaya karar verdiğinizde Northwest en iyi seçeneklerden biridir. Northwest, şirketiniz için  ücretsiz bir posta adresi sağlar.

Farklı acenteler de var, diğer LLC kurulumu yapan Registered Agent (kayıtlı temsilci) firmalarının tam listesi ve detaylı  inceleme sayfasına bu linkten ulaşabilirsiniz.

Washington DC ‘de bir LLC Şirket Nasıl Kurulur?

Washington DC  eyaletinde online olarak uzaktan bir LLC şirket kurabilirsiniz, eyaleti şahsen ziyaret etmenize gerek yoktur. Ayrıca ABD vatandaşı olmayan kişilerden kimlik veya pasaport istenmez.

Kurulum için bir kayıtlı temsilci acentesine (registered agent) ihtiyacınız olacak, bu acente kurulum için gerekli belgeleri eyalete sizin için hazırlayıp online olarak dosyalayacaktır.

Eğer Northwest acentesi ile işlem yaparsanız şirket adresi için ekstra ücret ödemenize gerek kalmaz çünkü bu acentenin tüm ABD eyaletlerinde ofisleri bulunmaktadır ve ofislerini iş adresi olarak kullanmanıza izin verir. Diğer detaylar aşağıdadır.

 1. Şirketinizin Adını Belirleyin: Öncelikle Washington DC  kurulacak LLC şirketinizin adını belirlemelisiniz. Eyalet veri tabanında daha önce bulunan şirket isimleri ile çakışma olmamasına özen gösterin. Eyalet web sitesinden aklınızdaki şirket adını içeren bir arama yapın ve isim kontrolü gerçekleştirin.
 2. Eyalet web sitesi güvenlik nedeni ile çoğu ülkeye kapalı olabilir erişim için ABD lokasyonlu VPN veya Opera Browser kullanabilirsiniz. Ayrıca isim seçme kuralları için LLC Şirket için İsmi Seçme rehberimize de ayrıca göz atabilirsiniz.
 3. Şirketiniz İçin Bir Alan Adı (Domain) Alabilirsiniz : Seçeceğiniz işletme adı için oluşturacağınız web sitesi alan adı daha önce kaydedilmiş mi kontrol edin. Namecheap ile hızlı bir şekilde bir şirket alan adı kaydedebilirsiniz, böylece gelecekte başka biri alan adınızı alamaz ve kullanamaz.

  0,88 dolardan başlayan fiyatlarla bir alan adı bulun

  powered by Namecheap

 4. Online Olarak Başvurunuzu Yapın: Şirketinizi kurmak ve devamında şirketin aktif kalabilmesi için bir Registered Agent (kayıtlı acente) belirleyin. Northwest en uygun fiyatlı ve en kaliteli seçenekler arasındadır. Buradaki linkten Northwest LLC kurulum başvuru sayfasına erişip şirketinizi online olarak kurmaları için sipariş verebilirsiniz. Northwest, yaptığınız başvurudaki sipariş formuna göre sizin için tüm işlemleri yerine getirecektir ve bu eyalette sizin Registered Agent’ınız olacaktır
 5. İşletme Sözleşmesi : Operating Agreement adı verilen işletme sözleşmesi, şirketin yönetim şeklini ve kurallarını belirler bir çok eyalette oluşturulması şart koşulmaz Washington DC’de oluşturulması da şart değildir. Northwest, zaten sizin için şirket kurulum sonrasında ücretsiz olarak bir işletme sözleşmesi hazırlayıp tarafınıza elektronik olarak teslim edecektir. Eyalet şart koşmasa da oluşturulması önerilir fakat bu sözleşmeyi eyalete postalamanız veya elektronik olarak göndermeniz gerekmez hazırlayıp imzaladığınız bu sözleşmeyi elinizde tutmanız yeterlidir.

LLC şirketin onay ve kurulum süresi Washington DC eyaleti için 15- 20 gün arasındadır.

Washington DC eyaletinde LLC şirketiniz onaylandıktan sonra ne olacak?

 • Şirket kurulduktan LLC kurulum formasyon belgeniz size acenteniz tarafından dijital olarak teslim edilir.
 • Şirket kuruluş belgelerini (dijital olarak) aldıktan sonra IRS’ den Federal Kimlik Numarası (EIN) alın. EIN olmadan banka hesabı açamazsınız, sanal pos (stripe), paypal gibi ödeme sistemlerine kaydolamazsınız. EIN başvurusunu kendiniz de SS4 formunu doldurup IRS’ ye faxlayabilirsiniz. Ücretsiz EIN Başvurusu rehberinden faydalanarak ücretsiz EIN alabilirsiniz. EIN için diğer seçenek ücretli hizmet almaktır bizden 29$ karşılığında EIN başvuru hizmeti alabilirsiniz aynı gün işleme alıp sizin için tüm süreci yürütebiliriz. Ücretli hizmet almak için şirket kurulum sonrasında sipariş formunu doldurmanız yeterlidir.

Eyalet Gereksinimleri ve Vergiler

Federal Vergiler : LLC’lerin hepsi federal bir vergi kimlik numarası EIN gerektirir. Bir EIN, temel olarak bir sosyal güvenlik numarasının ticari versiyonudur ve önemli LLC işlevleri için kullanılır. LLC şirket gelirinizi Amerika vatandaşlarından sağlıyorsanız belirli bir cirodan sonra federal olarak devlete gelir vergisi ödemeniz gerekebilir.

Eyalet Gereksinimleri : Washington DC’de LLC’ler gelir olsun veya olmasın iki yılda bir eyalete Yıllık Rapor sunmalıdır. Yıllık Rapor gereksinimlerini zamanında yerine getirmek gerekmektedir.

Washington DC’de Satış Vergisi Oranı

Washington DC ‘de Satış Vergisi : DC Bölgesi’nde %6 oranında eyalet satış vergisi vardır ve şehirler veya ilçeler gibi yerel yönetimlerin yerel satış vergisi toplamasına izin vermez. Bu nedenle, District Of Columbia Bölgesi’ndeki herhangi bir şehir veya ilçede satış vergisi sabit %6’dır.

İşletme Ruhsatı ve İzinlerinin Alınması

Oturma Sertifikası veya Evde Çalışma İznine ek olarak, District of Columbia’daki tüm LLC’lerin faaliyet gösterebilmeleri için Temel İşletme Lisansına (BBL) sahip olmaları gerekir.

Temel İşletme Lisansının maliyeti sabit bir ücret değildir, işletmenin türüne bağlıdır. Ortalama olarak, bir BBL’nin maliyeti 200 ila 500 ABD Doları arasındadır (her 2 yılda bir).

Temel İşletme Lisansının amacı, belirli ticari faaliyetlerle ilgili olarak DC’de yaşayanların ve DC ziyaretçilerinin güvenliğini sağlamaktır.

İşletmeniz diğer onay kategorilerinden herhangi birine girmiyorsa, “Genel İşletme Lisansı” onay kategorisini kullanabilirsiniz. Bir GBL’nin maliyeti her 2 yılda bir 325 dolardır.

Nasıl başvurulur: Bir BBL’ye çevrimiçi veya şahsen başvurmanızı öneririz. Çevrimiçi başvurun: My DC Business Center‘ı kullanın (“DC Erişimi” oturum açmanız gerekir).

Yıllık Raporlama

Columbia Bölgesi, (WashingtonDC) LLC’nizin her iki yılda bir rapor vermesini şart koşuyor. Amaç, temel olarak, LLC’nizin kime ait olduğu ve sizinle nasıl iletişim kurabilecekleri konusunda DLCP’yi güncel tutmaktır. Dosyalamanın maliyeti 300 dolarıdır ve online olarak gönderilebilir.

Yıllık Rapor Tarihi:

DC bienali raporu ne zaman teslim edilir?

DC bienali raporu iki yılda bir 1 Nisan’da teslim edilecektir. Beş aydan fazla geciktiyseniz, DLCP, LLC’nizi idari olarak feshedebilir.

LLC şirketler hakkında genel vergilendirme konuları ile ilgili daha fazla bilgi için Amerika’da Vergilendirme yazısına göz atabilirsiniz.

Northwest ile Online Şirket Kurma Videosu

Diğer Eyaletler ↴

Ziyaretçi Yorumları ↴

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.