İndirim Uyarısı
Anlaşmalı iş ortağımız Northwest 39$’ a LLC Şirket Kurulumu Yapıyor %60 İndirimden faydalanmak için Tıklayın!

Bu rehberde, Northwest Registered Agent üzerinden hizmet alarak adım adım Wyoming’de bir şirket kurma sürecini en ince detayına kadar öğreneceksiniz.

Wyoming’de şirket kurmak için ödeyeceğiniz toplam tutar 139$’ dır. ABD iş adresi toplam maliyete dahildir. Pasaport ve kimlik istenmez, ABD’yi şahsen ziyaret etmenize gerek yoktur.

Wyoming LLC’ler yıllık bakım istemez, vergi avantajı sağlar. Amazon, Etsy, Stripe, Ebay, Shopify, Mercurybank ve Paypal gibi bir çok hesap açmanıza izin verir.

Registered Agent (Kayıtlı Temsilci Acenteleri) İle İlgili Genel Bilgi

Bir yabancı olarak Amerika’da yeni bir LLC şirket kurabilmek için, şirketin kurulacağı eyalette yerleşik ofise sahip bir kayıtlı temsilci acentenizin olması gerekiyor.

Bu kayıtlı temsilcilere Registered Agent adı verilir.

Registered Agent, şirket kuracağınız eyalete LLC kurulum başvurunuzu yapabilir ayrıca LLC şirketiniz kurulduktan sonra şirketinizin aktif kalabilmesi için şirketinizin bir kayıtlı temsilcisi olmalıdır.

Amerika’da yerleşik biri değilseniz ve LLC’nizin ABD’de bir kayıtlı temsilcisi yoksa şirketiniz pasif duruma düşer ve feshedilir.

Bu sebeplerden dolayı, gerek LLC şirket kurulumunda gerekse kurulum sonrası şirketinizin kayıtlı olduğu eyalette sürekli olarak kayıtlı temsilciniz (Registered Agent) olmalı.

Kayıtlı temsilci acenteliği yapan bir çok şirket var. Blogumuzda ABD’nin en popüler kayıtlı temsilci acentelerinin detaylı incelemelerini bulabilirsiniz.

Kayıtlı temsilci acenteleri ile ilgili genel bir hatırlatma yaptıktan sonra, ABD’de yeni bir LLC kurulumu yapmak için hizmet alabileceğiniz, Northwest Registered Agent şirketinden bahsedelim.

Northwest Registered Agent Hakkında

Northwest Registered Agent, 1998 yılından bu yana LLC kurulumu yapan, Registered Agent sektöründe faaliyet gösteren bir şirkettir.

Northwest ile ABD’nin tüm eyaletlerinde LLC şirket kurulumu yapabilirsiniz. Ayrıca Northwest’in her eyalette yerleşik bir ofisi bulunduğu için (adresleri kolay kolay değişmez) adreslerini, müşterilerine iş posta adresini olarak kullanmak üzere izin verir.

Hatta gelen tüm evrakları ücretsiz olarak tarayarak dijital ortamda aynı gün içinde teslim ederler

Diğer kayıtlı temsilcilerle karşılaştırıldığında Northwest, üst düzey hizmet ve destek gibi özellikleriyle öne çıkan, ücretsiz iş adresi sağlayan, ilk yıl ücretsiz kayıtlı temsilci hizmeti sunan (bize özel kampanya) ve ücretsiz operating agreement sağlayan bir kayıtlı temsilcidir.

Northwest ile özel bir anlaşma imzaladık ve Northwest’in iş ortağı olduk olduk bu sayede Northwest ile LLC kurulumlarında ilk yıl ücretsiz kayıtlı temsilcilik ve 39$ kurulum bedeli olarak yeni bir indirim aldık.

Bizim referansımızla artık Northwest ile 39$ (adres dahil) + eyalet bedeli ödeyerek LLC kurulumu yapabilirsiniz. Northwest üzerinden (bizim referansımız olmadan) standart olarak hizmet alırsanız ilk yıl ücretsiz kayıtlı temsilcilik ve uygun fiyatlı kurulum indiriminden yararlanamazsınız.

Not: Northwest ile bizim bayilik referansımızla LLC şirket kurduğunuzda yaptığımız kampanya boyunca EIN başvurunuzu ücretsiz olarak yapıyoruz. Koşullar ve detaylar için bu sayfaya bakabilirsiniz.

Northwest Registered Agent için hazırladığımız inceleme makalesine de ayrıca buradan göz atabilirsiniz.

Northwest LLC Kurulumu Hizmeti Neleri Kapsar?

Northwest ile çalışmaya başlayıp onlardan hizmet aldığınızda sınırsız telefon ve e-posta desteğinin yanında aşağıdakilere de ücretsiz olarak sahip olursunuz.

 • Şirketiniz için kullanabileceğiniz iş adresi
 • İlk yıl ücretsiz kayıtlı temsilcilik
 • Şirketiniz için kullanabileceğiniz 6 sayfalık özenle yazılmış bir Operating Agreement (İşletme Sözleşmesi)
 • Şirketiniz için bir LLC üyelik sertifikası
 • Ücretsiz LLC Business Bank Account Resolution belgesi (Gelecekte ABD ye şahsen gidip banka hesabı açmak için gerekli olan bir evrak)
 • Şirketinizi yönetebileceğiniz gelişmiş müşteri paneli
 • Hızlı destek

Northwest, kendisinden hizmet alan tüm müşterilerine tüm bu özellikleri ücretsiz sağlar.

Northwest, ABD’de yerleşik kayıtlı temsilciler içinde hizmet kalitesi en yüksek acentelerden biridir. Bu sebeple LLC kurulum sürçlerinde Northwest’ e gözü kapalı güvenebilirsiniz.

Northwest ile ilgili detaylı bilgiler aktardıktan sonra artık bu acente üzerinden hizmet alarak bir LLC şirkete nasıl sahip olunur adım adım inceleyelim.

Northwest ile Amerika’da Şirket Kurmak

Aşağıdaki adımları uygulayarak Northwest ile Amerika’da yeni bir LLC şirket kurabilirsiniz.

Önemli Not: Kurulum aşamaları sık sık değişebiliyor bu sebeple makalemizdeki adımlarda belki küçük farklılıklar oluşabilir. Fakat genel işleyiş olarak pek bir farklılık olmamaktadır. Kurulum adımlarını kendinizde okuyarak takip devam edin. Kurulum sırasında yakıldığınız bir nokta olursa WhatsApp hattımızdan bize ulaşıp destek alabilirsiniz.

Bu rehberdeki örnek kurulum, Wyoming eyaletinde bir LLC oluşturmayı kapsayacak fakat farklı bir eyalette LLC oluşturmak isterseniz aynı adımları uygulayarak işlem yapabilirsiniz. Eyalet seçimi kısmından Wyoming yerine farklı bir eyalet seçmekte özgürsünüz çünkü, Northwest her eyalette adres ofisi bulunan bir acentedir.

Northwest ile Wyoming’de Online Şirket Kurulum Videosu

Northwest ile ilgili tüm detayları aktardıktan sonra artık LLC kurulum adımına geçebiliriz.

İlk olarak NorthWest Registered Agent web sitesine bu linkten giriş yapıp ana sayfadaki FORM YOUR LLC butonunu tıklayın.

NOT : Bizim bağlantılı linkimizden Northwest web sitesine eriştiğinizde kurulum bedeli 39$’ a düşer ve ilk yıl registered bedeli ödemezsiniz.

(Video alt yazılıdır)

Video içeriğinin yanında kurulum için aynı işlemleri adım adım rehberden faydalanarak ta yapabilirsiniz. Bunun için okumaya devam edin.

Bağlantılı linkimizden Statupsole logolu Northwest açılış sayfasına eriştikten sonra FORM YOUR LLC butonuna tıklayıp sonraki adıma geçin

northwest ile sirket kurmak 2 Northwest ile Amerika’ da Şirket Kurmak

 • Where do you want to form your LLC? kısmından şirketinizin kurulacağı eyaleti seçebilirsiniz. Bu örnek rehberde Wyoming eyaletinde kurulum yaptığımız için eyalet kısmından Wyoming seçiyoruz.
 • Aşağıdaki ekran görüntüsünde de göründüğü gibi, eyalet seçiminden sonra sadece 39$ + Eyalet dosyalama bedeli olacak şekilde ilk yıl ücretsiz registered agent + iş adresi olarak  fiyat hesaplandı.
 • Ekstra hizmetler almak istemezseniz iş adresi dahil sadece 139$’ a bir Wyoming LLC ye sahip olacaksınız.
 • Bir sonraki aşamaya geçmek için Continue butonuna tıklayın bu adımda şirket adını belirleyeceksiniz.

Northwest registered agent ile amarikada sirket kurmak 2 Wyoming

 • Bu aşamada şirket ismini ve şirket adresini belirliyoruz. Business Purpose kısmına şirketinizle ilgili bir kaç kelime açıklama metni girebilirsiniz. Şirket adınızı belirlerken Wyoming eyalet portalını buradan açıp seçtiğiniz şirket adı daha önce kullanılmış mı kontrol edin. Ayrıca Wyoming LLC Kurulumunda Şirket İsmi Seçimi rehberine de bakmanız menfaatinize olur.
 • Eğer şirketiniz genel kullanım amaçlıysa Use Generic Business Purpose seçebilirsiniz. Bunun pek önemi yok çünkü eyalet kayıtlarında görünen bir kısım değil sadece acente veri tabanında şirketinizin faaliyet alanı ile ilgili bilgi tutulması içindir.
 • Şirket adını belirledikten sonra sayfayı aşağıya kaydırıp adres bölümüne geçebilirsiniz.
 • northwest sirket kurmak llc name WyomingBu aşamada şirket posta adresini belirliyoruz. Özel bir şirket adresiniz yoksa Physical Address ve  Mailing Address seçeneklerini olduğu gibi bırakalım çünkü Northwest, kendi adreslerini kullanmamıza izin veren bir acente.
 • Eğer farklı bir posta adresi üzerine şirketinizi kurmak istiyorsanız seçenekleri Specify Address olarak işaretleyip özel adres girebilirsiniz. Örneğin, Wyoming ‘de özel suit içeren benzersiz bir adres alabilirsiniz buradan 15$’ a wyomingmailforwarding ile benzersiz bir suit içeren adres alıp Specify Address seçeneklerini seçip özel adresinizi girebilirsiniz.
 • Özel adres istemiyorsanız seçenekleri aşağıdaki gibi bırakıp Continue ile sonraki aşamaya geçebilirsiniz

northwest sirket kurmak adres Wyoming

 • Bu aşamada Management Type olarak “Member Managed” seçiyoruz çünkü şirketi siz yöneteceksiniz. Eğer şirketi bir müdür yönetecekse o zaman Manager Managed seçeneğini seçmeniz gerekecek ve  atayacağınız müdürün bilgilerini sağlamanız gerekecek.
 • Üye sayısı : Sayısı 1 olarak seçin çünkü tek sahipli LLC kuruyoruz ardından adınızı ve soy adınızı Türkçe karakter kullanmadan girin. (Ör: ÖMER yerine OMER, ALİ yerine ALI gibi)
 • Adresi de Our Registered Address olarak bırakıp “CONTINUE” tıklayıp bir sonraki aşamaya geçebiliriz.

Northwest registered agent ile amarikada sirket kurmak 5 Wyoming

 • Account sekmesinde ise bir email adresi ve Northwest paneline erişim için bir şifre belirleyin ardından bir sonraki aşamaya geçinnorthwest sirket kurmak account Wyoming
 • Contact sekmesinde ise bulunduğunuz ülkedeki (Türkiye) açık adresinizi doğru formatta girin. Adresinizi girmeden önce google haritalara adresinizi yazıp, haritalarda çıktığını teyit edin. Adres, google haritalara girildiğinde resimli olarak karşınıza çıkmalı. Aksi durumda Northwest size mail atarak ikametgah belgenizi isteyebiliyor.
 • Cep telefonunuzu girin
 • Send a copy of your lawsuits and/or legal notices to your attorney? No işaretleyin
 • “CONTINUE” tıklayarak bir sonraki aşamaya geçin

northwest sirket kurmak contact adres Wyoming

Sonraki adımda ise “Optional Items” sekmesine geçin. Sadece aşağıdaki alanı işaretlemeniz yeterlidir. Ekstra hizmetler ekstra ücretlendirilir. Örneğin sanal ofis veya Apostil hizmeti gibi. Bu ek hizmetler isteğe bağlıdır bütçenize göre seçim yapabilirsiniz fakat ekstra hizmet istemeseniz bile şirketiniz doğru bir şekilde kurulacaktır.  Continue butonuna tıklayıp ödeme adımına geçebilirsiniz.

northwest sirket kurmak optional Wyoming

 

Son adım olan Payment kısmına geldik. Bu adımda toplam ödemeniz gereken tutarı sağda görebilirsiniz. Buna bir bakalım;

 • Dosyalama hizmeti, 39$
 • Wyoming eyalete ödenecek dosyalama bedeli 100$
 • Yıllık Registered Agent ücreti (Adres dahil) 0$ Toplamda 139$

“Credit Card Address Different From Mailing Address” seçeneğini seçerek fatura adresinizi girebilirsiniz. Kart başkasına aitse kendi adınızı ve soyadınızı yazabilirsiniz.  Toplam bedeli kredi kartınızla ödeyerek LLC kurulum siparişinizi verebilirsiniz.

Northwest registered agent ile amarikada sirket kurmak 9 Wyoming

Şirket kurulumunu takip eden sonraki yıl için sadece 125$ registered agent ücreti ödeyeceksiniz yani bu kurulum ücretleri tek seferliktir. Özetle, gelecek yıl adres dahil ödenecek tutar 125$ dır.

Şirket kurulumu bu eyalet için yaklaşık 3 ila 5 iş günü (bazen daha kısa) sürer. Sonrasında şirket kuruluş belgelerinizi panelinizden indirip elektronik olarak muhafaza edebilirsiniz.

Not: Northwest ile bizim bayilik referansımızla LLC şirket kurduğunuzda yaptığımız kampanya boyunca EIN başvurunuzu ücretsiz olarak yapıyoruz. Ücretsiz EIN hizmetinden faydalanabilmeniz için Ücretsiz EIN Başvuru Kampanyası sayfamızı ziyaret edin.

Panelinizde her şey açık ve net olarak görünür. Northwest oldukça kolay bir panele sahiptir. Northwest Registered Agent İle Şirket Kurma Avantajları makalesinde müşteri paneli hakkında bazı bilgiler bulabilirsiniz. Bu sayede şirketiniz kurulduktan sonra nasıl bir müşteri paneline sahip olacağınız hakkında fikir sahibi olursunuz.

northwest abd sirket kurma Northwest ile Amerika’ da Şirket KurmakSipariş sonrası müşteri paneline ulaştığınızda üst kısımda “You have Services Requiring Attention”  gibi bir uyarı görürseniz aşağıdaki rehberdeki kısa adımları uygulayın.

Northwest, You have Services Requiring Attention çözümü

Bu rehber sayesinde sadece 139$ gibi bir fiyata adres ve operating agreement dahil bir Wyoming şirketinin kurulum sürecini anlattık.

Diğer eyaletlerde şirket kurmak isterseniz (New Mexico, Florida, New Jersey, Delaware, Kentucky vs.) tüm adımlar aynıdır.

Northwest üzerinden LLC hizmeti aldığınızda oldukça samimi bir müşteri desteğine sahip olursunuz. E-posta veya telefon yoluyla aklınıza takılan tüm soruları hızlıca yanıtlarlar ve bunun için ekstra ücret ödemeniz gerekmez.

Umarız bu makale sizin için faydalı olmuştur, aklınıza takılan herhangi bir nokta varsa yorum kısmından sorabilirsiniz. Tüm yorumlar olabildiğince hızlı yanıtlanır.

Bol Şanslar!

Northwest ile Online Şirket Kurma Videosu

Diğer Eyaletler ↴

Ziyaretçi Yorumları ↴

20 Yorum. Yeni Yorum

 • Merhaba şirketi Wyoming’te kurduktan sonra adrese gelecek maillerin hepsini kendi adresime forward yapmam mümkünmü. Northwest bu işi yapıyormu ?

  Cevapla
  • Nazmi Özer
   22 Nisan 2024

   Merhaba,
   Northwest bir lojistik sirketi değil sadece adresinize gelen sirketle ilgili evraklari açıp taratarak pdf olarak size ulastirirlar. İsterseniz evraklarin orijinal kopyalarıni adresinize ucretli olarak yönlendirebilirsiniz bu da bir secenek. Gelecek olan koli, paket ve diğer kargolarinizi teslim almazlar sadece evraklarinizi telim alip size ilk olarak dijital iletirler.

   Cevapla
 • Merhaba,
  1. Northwest Şirket açıldıktan sonra mektup posta vs. işleri yapıyorlar diye anladım ve bunun limiti varmı eğer fazla amazon vb. yerlerden posta gelirse.
  2. Suit ile Northwest şirket adresi yapmanın farkı nedir? İkiside adres ve posta hizmeti vermiyormu ?
  Şimdiden teşekkürler

  Cevapla
  • Nazmi Özer
   1 Nisan 2024

   Merhaba
   1. Yilda 5 adete kadar postalari acip tararlar sadece evrak koli vs almazlar.

   2. Suit, gelecekte amazonda adres suspend i olmamasi için faydali oluyor imkan varsa ozel benzersiz suit almanizda fayda var

   Cevapla
 • Merhaba, yukarıdaki adımları takip ederek şirket kurmaya çalışıyorum. Fakat ödeme kısmında kart bilgilerini adres farklı diyerek kabul etmiyor. Farklı kartlarla denedim, hem kredi karti hem bankamatik. Daha önce ödeme yaptım yurtdisi. İzinleri açık. Sorunu çözemedim. Daha önce karsilastiniz mı acaba böyle bir durumla? Nasıl çözebilirim?

  Cevapla
  • Nazmi Özer
   4 Ocak 2024

   Merhaba,

   Yeni bir tarayıcı penceresi açarak (gizli sekme de olabilir) tekrar sipariş vermeyi deneyebilirsiniz. Tekrar denedikten sonra yine aynı hata çıkıyorsa bir ekran görüntüsü alıp support@startupsole.com adresine eposta gönderin lütfen. Duruma bir bakalım. Adres farklı hatası daha önce hiç karşılaştığımız bir hata değil. Sistemsel bir hata da olabilir farklı bir durum da olabilir

   Cevapla
 • KASSIM ALI HAMISI
  15 Nisan 2023

  Merhaba, bir kaç sorularım var. online eğitim şirket kurdum. Türkiyede ve dünyada ( özelikle doğu ve ortadoğu satış yapmak istiyorum) Türkiyede şirket kurdum ve bir ay sonra kapttim çünkü eğitim konusunda çok prösedür var.Bu yüzden wyoming de şirket kurmak karar verdim.

  şuanda korkularım vergi, ve öğrenciyken 2012’de wyoming’de 3 Ayda bulundum.

  1.Federal vergi / eyalet vergi mi alınacak ve ne kadar ?
  2. herhangi satış mıktarına göre mı alınır yoksa belii mi satış cıro ulaştığında mı vergi alınmaya başalanır?
  3. Kurulum yaptıktan sonra kaç iş gün aktif halı gelir ve wise ya da mercury ile bağlanabilir mi stripe ödeme kullanmak amacıyla.
  4.şirket ABD’de ama faaliyet (öğrenciler) ABD değil daha çok orta/uzak doğu ülkeler , vergi yine federal alır mı?
  5.ŞİRKET aMERİKADA OLDUĞU için avukat ve mühasebe işlemeriniz nasıl oluyor?

  Cevapla
  • Nazmi Özer
   15 Nisan 2023

   Merhaba,
   1. Federal vergi ödersiniz LLC sirketler yalete vergi odemeler. Yıl sonu hesaplanir net rakam veremeyiz müşavir hesaplar veya stripe üzerinden gelen vergi formu olursa müşavire verirsiniz onlar hesaplar uygun bir sinifta beyan ederler.

   2. Satış yaptığınız coğrafyaya yani gelir kaynağına bagli. Web sitemizde vergilendirme konusuna bakabilirsiniz.

   3. Ein numaranız gelir gelmez banka hesabinizi acar ve başlarsınız yaklasik 4 haftayi gozden çıkarın. Hem wise hemde Mercurybank stripe destekler.

   4. Federal olur stripe a bagli Abd ici olmadığı icin daha avantajli olursunuz zaten stripe müşteri coğrafyasını biliyor ve gerekli hesaplamayi yapip size gerekirse vergi formu gönderiyor. Göndermez ise vergi çıkmıyor sadece yillik 5472 fomunu doldurtursunuz.

   5. Avukata gerek yok yil sonu vergi beyani icin Turk muhasebeci bulmak kolay ihtiyacınız olduğunda bize yazin muhasebeci yonlendiririz. Zaten aylik muhasebeciye gerek yok yillik bir kez ihtiyacınız olacak.

   Cevapla
 • Merhaba,

  Birkaç eyalette şirket kurmanın avantaj ve dezavantajları nedir?
  Örneğin New Mexico’da şirket kurduk ve banka hesaplarını açtık. Ama bilindiği gibi Amazon için New Mexico adresi kullanılamıyor. Bu şirkete bağlı Wyoming’de de bir şube açıp Amazon için bu adresi kullanabilliyor muyuz? Yani şirket aynı şirket ama iki farklı adrese sahip olacak. Yada LLC olduğundan aynı şirkete ait başka bir eyalette adres bulunamıyor mu? Ayrı şirketler mi olmak zorunda.

  Cevapla
  • Nazmi Özer
   8 Nisan 2023

   Şirketler her eyalette ayridir birbirinden bagimzisdir şube gibi bir durum yok. Direk olarak Wyoming de kurmak daha mantikli neden iki ayri şirket kuruyorsunuz?

   Her yeni sirket ekstra masraf demek sonuçta

   Cevapla
   • New Mexico’da halihazırda bir şirketimiz var kendi web sayfamız üzerinden ticaret yaptığımız. Ama Amazon için kullanamıyoruz. Bu konuda şirketimi taşımak gerekir yoksa yeni şirket açmak mı? Ne önerirsiniz?

    Cevapla
    • Nazmi Özer
     8 Nisan 2023

     Wyoming eyaletinde bir sanal ofis kiralayin veya Wyomingmailforwarding.com dan hir Wyoming suit alin Amazona bu adresi verin. Sirketin kurulu olduğu eyalet dışında bir adresinizin olmasi Amazon tatafindan sorun teşkil etmiyorsa bu sekilde yapabilirsiniz

     Cevapla
 • Mert Demir
  16 Şubat 2023

  Merhabalar, katkılarınız için çok teşekkür ederim. Yakın zamanda Northwest üzerinden bir firma kuramayı planlıyorum. Wyoming satış vergisi hakkında bilginiz var mı ? Amerikadaki bir çok eyalete yazılım satacağım. Sadece Wyoming iiçinde sattığım ürünler mi %4 satış vergisine tabidir ? Bunun takibi nasıl yapılıyor. Ödemeyi stripe üzerinden alacağım. Ayrıca örneğin farklı eyaletlerde farklı satış vergileri varsa, her sattığım yer için ayrıca bildirim yapmam mı gerekiyor ? Kısaca aylık 5 Bin dolar cirolu amerika genelinde aylık 150 kişiye ulaşan bir yazılım hizmeti satışım var. Ancak vergilendirme karışıklıklarından korkuyorum. Bu konuda bir bilginiz var mı ? Teşekkürler 🙂

  Cevapla
  • Nazmi Özer
   16 Şubat 2023

   Merhaba,

   Sadece Wyoming içinde yaptığınız satışlardan değil limitleri aştığınızda tüm ABD eyaletlerine yaptığınız satışlardan satış vergisi toplamanız gerekmektedir.

   Bu arada “5 Bin dolar cirolu amerika genelinde aylık 150 kişiye” satılan yazılımın yıl sonundaki her eyaletteki sayısı ve cirosu önemli her eyaletin belirli bir işlem sayısı ve ciro limiti var. Bu limitleri geçmezseniz satış vergisi toplamaya ve o eyalete geri iade etmeye gerek yok geçerseniz toplarsınız ve her eyalete sağlanan oranlarda geri ödersiniz

   Aşağıdaki örneğe bakın:

   Örneğin, Nisan 2023 itibariyle, Connecticut’taki müşterilere yazılım satıyorsunuz. Şirketin hangi eyalette kurulu olduğu önemli değil. Connecticut eyaletine yapılan satışlarda 200 işlemi ve 100.000 USD’yi aştıktan sonra satış vergisi toplamak için kaydolmalısınız. Connecticut’ta başka nexus tetikleyicileri yoksa, bu limitlere kadar kayıt olmaya gerek yok.

   Satış vergisi için https://stripe.com/tax kullanabilirsiniz. Tüm satış vergilerini otomatik hesaplar yıl sonu muhasebecinize raporları paylaşırsınız o da gerekli hesapları yaparak geri ödemeler konusunda size hizmet verir.

   Buraya da bakın :https://stripe.com/docs/tax/registering

   Bunu zaten kendi başınıza yapamazsınız yapmaya ve öğrenmeye çalışmak muhtemelen tüm enerjinizi ve vaktinizi alacaktır. Şirketinizi kurup stripe hesabınızı aktif ederek işinize başlayın. Satışlar başlar başlamaz bir müşavirle çalışmaya başlarsınız aksi durumda işinize yoğunlaşmak yerine saatlerinizi ABD deki vergi sistemini anlamaya çalışmakla harcarsınız ve muhtemelen tam anlamıyla çözemezsiniz.

   ABD’de çok iyi hizmet veren Türk müşavirler var işlerinizi toparladıktan sonra bu listeye bakın https://startupsole.com/amerika-muhasebe-firmalari/ ve işin uzmanından hizmet alarak işinize yoğunlaşın.

   Cevapla
   • Mert Demir
    19 Şubat 2023

    Çok teşekkür ederim haklısınız. Zaten eyaletlerde limitler gayet yüksek. Hemen başlarsam bile gelecek yıl için en azından bu konuda bir sorunum olmayacak. Ufacık 2 sorum daha var.
    1)Şimdi kurduğumda nisanda federal gelirler vergisi beyanı yapmam gerekir mi ? Ne zaman yapma zorunluluğum doğuyor. Siz kampanyanızda şimdi yaparsanız 2024 nisana kadar gerek yok demiştiniz. Bunu öğrenebilir miyim.
    2)Farklı eyalet satışlarında bir satış vergisi toplamak için limit uygulanıyor. Fakat Wyomingde şirket kurduğumda, şirketi kurduğum gün, eyalette sales tax toplamak için lisans başvurusu hesap vs açmam gerekir mi. Kendi eyaletim içinde 200 bin gibi bir limit yok sanırım doğrudan nexus sayılıyorum. Çok teşekkür ederim. Kolay gelsin.

    Cevapla
    • Nazmi Özer
     19 Şubat 2023

     Merhaba,

     1. Şimdi kurarsanız bu yıl içinde herhangi bir beyan vermenize gerek yok. İlk beyanı 2024 Nisana kadar vermeniz gerekiyor yani yaklaşık 1 yıl herhangi bir masraf veya vergi beyanı sorununuz yok.

     2. Kendi eyaletiniz diye bir durum söz konusu değil kendi eyaletinizde Nexus sayılmıyorsunuz ABD içi gelirlere bakılıyor şirketin nerede olduğu önemsiz. Limiti aşılan eyaletlerde sales tax toplamanız gerekiyor.

     Gelirin nereden geldiğini de Stripe, müşterilerin kredi kart lokasyonlarından alıyor ve kaydediyor. Yıl sonu eğer aşım varsa 1099K ile IRs e raporluyor aynı zamanda bu 1099K yı size de gönderiyor bilgi amaçlı. Bu belgeyi aldığınızda muhasebecinize verirsiniz ona göre beyan hazırlarlar.

     Cevapla
 • Jackson Martinez
  4 Şubat 2023

  Merhaba Startulsole size üç sorum olacaktı.

  1- Ücretsiz EİN başvurusu kampanyası devam ediyor mu? Devam ediyorsa ne zaman sonlanacak?

  2- Northwest ile şirket kurulumu yapıldığında Northwest in kampanya kapsamında sunduğu adresi kullanmamız Amazon için uygun mudur? İlişkilendirme süslendi gibi bir duruma yol açar mı?

  3- Sadece Amazon da kullanmak için kurmayı düşündüğüm şirket için tavsiye edeceğiniz eyalet hangisidir. (Eyalet seçimi ile ilgili sitenizdeki bilgileri okudum fakat halen kafamda birşeyler malesef netleşmedi.)

  Cevapla
  • muhammet
   4 Şubat 2023

   Merhaba,
   1- Aslında yoğunluktan dolayı EIN’yi bitirmeyi düşünüyorduk fakat bazı sebeplerden dolayı bir süre daha devam edeceğiz şimdilik devam ediyoruz diyebiliriz süresi belli değil.

   2- Nortwest in Wyoming’de sunduğu paylaşımlı adresi hala Amazon için kullanılıyor ve Wy’de amazon adres doğrulama postalarını hala alıyorlar. Wyoming’de adres hizmeti sunan sadece tek posta ofisi var zaten hepsi aynı street te bulunan binada. Nereden şirket kurarsanız kurun zaten hep aynı adresle karılaşırsınız. Wyoming’de yüz binlerce şirket kurulu herkese ayrı bir sokak ve bina sağlanamıyor. Ayrıca Wy’de özel suit adresi alırken online noterize yok ve bu sebeple adres veya özel suit almak çok basit. Diğer eyaletlerde de aynı durum geçerli hesap aynı adreslere kayıtlı şirketler ve Amazon bunu bildiği için artık adres doğrulamasını posta kartı ile yapıyor. İlişkilendirme gibi bir durum şu ana dek bize hiç dönmedi fakat konu çok kafanızı karıştırıyorsa, Wyomingmailforwarding.com dan 15 usd ye bir tane özel suit alıp şirketi bu suite kaydedin.

   3- Sadece Amazon içinse Wyoming seçin çünkü adres olayı Wy de kolay yukarıda bahsettiğimiz gibi. Northwest ten özel suit isterseniz ekstra aylık ödeme ile premium mail forwarding almanız gerekir veya dışarıdan bir adres kiralamanız gerekir. Genelde adres olayı yüzünden Wyoming seçiliyor sizde bu eyalette kurabilirsiniz. eyalete çok takılmayın zaten vergiler federal olarak ödeniyor eyalete vergi ödenmiyor hangi eyalette LLC kurarsanız kurun orada bir fiziksel dükkanınız yoksa hepsi aynı diyebiliriz.

   Cevapla
 • Ümit Çelebi
  31 Ocak 2023

  Merhaba Wyomingde şirket kurarken şirket adresini de bu eyaletten mi almak gerekir. Örneğin şirketi Wyomingde kurup şirket adresini California göstermek mümkün mü? Bunun olumlu ya da olumsuz bir yanı var mıdır?

  Cevapla
  • Nazmi Özer
   31 Ocak 2023

   Merhaba,

   Evet mümkün ve hic bir sakıncası yok fakat bu durum gelecekte bazı karışıklıklara sebebiyet verebiliyor.

   Şirket Wyoming de kurulu ama ofis adresi California olarak göründüğünde hem bunu birilerine izah etmek güç olabiliyor hemde Amazon gibi Pazaryeri hesaplari acarken bazi yekbik problemlere sebebiyet verebiliyor.

   Bunlar dışında hic bir mahsuru yok eğer bu durumlar sizi etkilemeyecekse bunu yapabilirsiniz zaten eyaletlerde de bu tip herhangi bir kısıtlama yok.

   Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.