Wyoming LLC Kurulumunda Şirket İsmi Seçimi

Amerika’da yeni bir LLC şirket kurmadan önce atılması gereken önemli bir adım da şirket isim seçimidir. Bu makalede Wyoming eyaletinde yeni bir LLC kurmadan önce şirketinize isim verme, bu isim daha önce kullanılmış mı? Kontrol etme gibi detaylara değineceğiz.

Doğru Şirket İsmi Seçin

Diğer eyaletler gibi, Wyoming eyaletinde de şirket kurmadan önce doğru isim seçimi çok önemli çünkü seçtiğiniz isim eyaletin belirlediği kriterleri taşımıyorsa veya isim, başka bir şirket tarafından daha önce kullanılıp kaydedildiyse başvurunuz geri dönebilir. Başvurunuz geri döndüğünde ise acentelere yaptığınız ödemeler sırasında eyalete yapılan kurulum ücretlerini geri alma şansınız kalmıyor. Bu sebeple şirket isim seçimi oldukça önemli bir detay diyebiliriz.

Wyoming Eyalet Web Sitesinden Sorgulama Yapın

Wyoming eyaletinde bir şirket kurarken başvuru öncesinde bir şirket ismi seçmeniz gerekiyor. Seçtiğiniz isim başka şirketlerle çakışmayacak şekilde bir isim seçimi yapmanız gerekir.

Bir şirket ismi seçtikten sonra bu isim daha önce başka bir şirket tarafından kullanılmış mı? Kontrol etmek için eyalet web sitesine girip bir arama yapmak gerekiyor.

Öncelikle, https://wyobiz.wyo.gov/Business/FilingSearch.aspx adresini açın ve;

 1. Filling Name kısmına aklınızdaki şirket adını girin. (Türkçe karakterler kullanılmaz yani Ç yerine C, Ğ yerine G, büyük İ yerine büyük I, Ş yerine S, Ü yerine U, Ö yerine O harfleri kullanılır)
 2. Contains seçeneğini seçin
 3. Search butonuna basın

wyoming llc sirket isim secmek Wyoming LLC Kurulumunda Şirket İsmi Seçimi

Arama yaptıktan sonra “No Results Found” uyarısını sayfanın alt kısmında görüyorsanız bu isim daha önce kullanılmamıştır ve şirketiniz için bu ismi tercih edebilirsiniz anlamına gelir.

wyoming llc sirket adi secme Wyoming LLC Kurulumunda Şirket İsmi Seçimi

Wyoming LLC İsim Kriterleri Nelerdir?

İsim seçerken bazı kriterlere dikkat etmek gerekiyor. Bunların en başında, yukarıda da belirttiğimiz gibi şirket adında Türkçe karakterler kullanmamak gerek. Yani Ç yerine C, Ğ yerine G, büyük İ yerine büyük I, Ş yerine S, Ü yerine U, Ö yerine O harfleri kullanılır

Başka kriterler de bulunuyor, bu kriterleri görmek için yine Wyoming eyalet web sitesindeki “helpful search tips” linkini tıklayın. Bu link sizi bir PDF belgesine götürecektir.

wyoming llc sirket adi seccimi Wyoming LLC Kurulumunda Şirket İsmi Seçimi

Helpful search tips belgesinde de göreceğiniz gibi aşağıdaki unsurlara dikkat etmek gerekiyor. Seçtiğiniz şirket ismi daha önce kullanıldıysa ve o isme benzer bir isim kullanmayı hala düşünüyorsanız aşağıdakileri o ismin başına veya sonuna getiremezsiniz. Yani bunları kullanmak benzersiz bir isim kullandığınız anlamına gelmiyor.

Bunları biraz daha açalım

“A” :  İngilizcede başa A koymak bilindiği gibi Bir anlamına geliyor yani Apple LLC’yi “A Apple LLC” olarak başa A koyup benzersiz yapamazsınız
“The” : Başa ve sona The koyamazsınız yani The Apple LLC olarak yeni bir isim üretmiş olmazsınız ve bu kabul edilmez.
“And” : And gibi bağlaç kullanılamaz
“&” : İşareti ile ayrıştırma yapamazsınız
“Punctuation” : Noktalama işaretleri ile benzersiz yapamazsınız
“Plural forms of words” : Kelimelerin çoğul biçimleri ile (yani sonuna S ekleyerek) benzersiz yapamazsınız
Company designators such as “LLC”, “Inc.”, “Company”, “Co” etc : Şirket tanımlayıcıları kullanamazsınız. Bunlar zaten şirket adınızın sonuna uzantı olarak eklenir.
“Subtype designators (DAO, LAO, or L3C)” : Alt tip tanımlayıcıları kullanamazsınız.

Küçük bir örnek vermek gerekirse;

Aklınızdaki şirket ismi KIRMIZI VAGON LLC olsun. Eyalet web sitesinde bir tarama yaptınız ve KIRMIZI VAGON LLC adında daha önce bir şirket kurulduğunu tespit ettiniz.

Bu ismi kullanabilmek için benzersizleştirmek amacıyla aşağıdakileri kullanamazsınız.

A KIRMIZI VAGON LLC

THE KIRMIZI VAGON LLC

KIRMIZI VAGON LLC ( Yani noktalama işaretleri kullanılamaz)

KIRMIZI VAGONS LLC (Çoğullaştırma kullanılamaz)

KIRMIZI VAGON COMPANY LLC (Company, inc, Co kullanılamaz)

Şirket İsminde Hangi Karakterler ve Kelimelere İzin Verilmiyor?

Aşağıdaki tabloya dikkat edin. Bu kelimeler ve karakterleri seçtiğiniz şirket adına eklemeyin. Bu belgenin orijinal haline eyalet web sitesindeki bu linkten ulaşabilirsiniz.

wyoming llc sirket adi seccimi nasil olmali Wyoming LLC Kurulumunda Şirket İsmi Seçimi

Bazi kelimeler ise özel izne tabidir yani eyaletten izin almadan bu isimleri şirket adında kullanamazsınız. Bu tablo aşağıdadır.

wyoming llc sirket adi seccimi nasil olmali ozel izin Wyoming LLC Kurulumunda Şirket İsmi Seçimi

Şirket adını doğru bir şekilde seçtikten sonra artık yeni bir Wyoming LLC kurmak için başvuruda bulunabilirsiniz. Bu rehberdeki adımları uygulayarak adres dahil 39$ + eyalet harcı ödeyerek (139$) iki günde LLC’nizi kurabilirsiniz.

Sonuç

Wyoming eyaletinde kuracağınız LLC şirket için kullanacağınız isme karar vermeden önce bu gereksinimleri dikkatlice değerlendirmeniz gerekiyor. İşi şansa bırakmamak için şirket adınıza benzer bir isim daha önce kullanıldıysa bu ismi değiştirmeye çalışmayın. Mümkünse daha önce kurulmayan ve kullanılmayan bir şirket ismi seçin ki gelecekte bu durum şirket başvurunuzun reddi ile sonuçlanmasın.

 

İlginizi Çekebilir ↴

Ziyaretçi Yorumları ↴

12 Yorum. Yeni Yorum

 • OMER HASMERCAN
  13 Şubat 2022

  MERHABA, BIRSEY SORCAM, SIRKETI NORTWEST ILE KURDUM AAMA BUGUN WYOMING BUSINESS CENTER DE SIRKETIN ISTINI YAZDIM ARATTIM AMA ADRESTE 30 N Gould StSte N Sheridan, WY 82801
  USA BOYLE YAZIYOR POSTA NUMARASI YAZMIYOR ACABA DEGISTIRMEM GEREKIRMI?

  Cevapla
  • Merhaba,

   Şirketi kurarken özel bir adres girdiniz mi? Eger girdiyseniz onadres kayıtlarda görünür girmediysenjz Northwest in Wyoming adresi kayıtlara geçer.

   O kayıtlarda principal address olarak görünen kısım kayitlarda görünen sirket posta adresidir. Tam olarak principal address kısmında ne görünüyor?

   Cevapla
   • Principal Office
    30 N Gould St
    Ste N
    Sheridan, WY 82801
    USA

    Normalde ben şirket kurarken kendi adresimi kullanacağım dedim, ve wyoming adresi verdim

    Cevapla
    • Eğer kurulum sirasinda principal address kismi özel adres olarak secmediyseniz standart olarak kayitlara acentenin adresini geçirirler.

     Belki bir karışıklık olmuş olabilir ama bu bir sorun değil sonuçta her iki secenekte de size gelen evraklari alabilirsiniz. Fakat içiniz rahat etsin istiyorsanız Northwest e bir destek maili gonderin ve durumu anlatin. Değişiklik inkani varsa zaten hallederler fakat değişiklik hemen yapilamaz ise yillik rapor verilirken de değişiklik yapilma imkani var

     Cevapla
 • Tekrar merhaba,

  Bir sorum daha olacaktı. Örneğin MyWord LLC diye arattım ve var sonuçlarda. Farklılaştırmak için MyWord Apps LLC, MyWord Technologies LLC vs gibi bir kullanım yapabiliyor muyum?

  Cevapla
 • Merhaba

  Anladım teşekkür ederim.

  Cevapla
 • Merhaba,

  İlgili linkten sorgulama yaptığımda “Inactive – Administratively Dissolved (Tax)” olarak inactive date’i 07/09/2018 olan bir firma var. Bu ismi kullanamam demek oluyor yine de değil mi? Kullanabiliyor olsam bile vergi borcu vs gibi sorunları varsa bu firmanın sonrasında bana yönelik problem çıkarma ihtimali var mıdır?

  Cevapla
  • Merhaba,

   Bu şirket inaktif olabilir ama gelecekte yillik raporlarini ve cezalarini ödeyerek tekrar aktif olabilir. Aktif olmasa bile veri tabaninda kayıtlı bir isim tekrar kullanılamaz. Kullanirsaniz acente kesin size geri dönüş yaparak ismi değiştirmenizi soyler.
   En iyisi daha önce register edilmemiş bir isim kullanmak olacaktır.

   Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.