ABD’de Yerleşik Olmayanlar için LLC Vergi Kılavuzu

ABD’de yaşamayan fakat ABD’de bir LLC şirkete sahip olanların ABD vergi sistemini anlayabilmeleri için bir kılavuz hazırladık. Bu kılavuzda öğrenecekleriniz;

 • Neden yabancı olarak Amerika Birleşik Devletleri ‘nde bir şirket kurmalısınız?
 • ABD’de yerleşik olmayan bir şirket sahibi nasıl vergilendirilir?
 • Sıkça sorulan sorular ve yanıtları

ABD Vatandaşı Olmayan Yabancılar Neden ABD’de Şirket Kuruyor?

ABD’de yaşamayan yabancıların ABD’de şirket kurmalarına sebep olan bir kaç neden var bunlar;

 • 300 milyondan fazla  müşteriye erişim imkanı
 • Stripe ve Paypal’ı legal bir şekilde kullanma ayrıcalığı
 • USD para biriminde şirket için kurumsal bir banka hesabı açmak
 • Potansiyel müşterilere güven vermek ve şirket sahibinin kendini güvenceye alması

Amerika Birleşik Devletleri, bünyesinde kayıtlı yüksek düzeyde güvene sahip şirketlerle dünyanın en iyi ekonomilerinden birine sahip olma ününe sahiptir.

ABD’de sunulan ticari hizmetlere erişmek, işlerini büyütmek isteyen her birey için çok önemlidir. Tüm işletmelerin ve özellikle online işletmelerin müşterilerinden ödeme almak için Stripe, PayPal ve ABD bankacılığı gibi hizmetlere erişmesi çok önemlidir.

Stripe, PayPal ve dijital hizmet sunan ABD bankalarına erişmek için bir LLC şirket kurmak gerekmektedir aksi durumda bu hizmetlerden bireysel olarak faydalanılamaz.

Sahibi ABD’de Yerleşik Olmayan Şirketler İçin Vergi Sistemi

ABD LLC Şirket Vergilendirme

Sahipleri ABD’de yerleşik olmayan LLC’ler nasıl vergilendirilir? Amerika’da Vergi Ödemek Gerekir mi?

Yabancılara ait şirketler yalnızca Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılan işler için vergi öderler. Buna, ECI Etkin Bağlantılı Gelir deniliyor. Effectively Connected Income (ECI)

Bunu küçük bir örnekle somutlaştırabiliriz;

Örneğin, Louisiana’daki bir müşterisi için yazılım yapan US LLC’ye sahip bir Türk vatandaşı düşünün. Yazılımın, Türkiye’deki veya ABD dışındaki başka ülke vatandaşlığına sahip bir veya bir kaç mühendis tarafından geliştirildiğini var sayalım. Çoğu durumda bu yazılım hizmetinden kazanılan para için gelir vergisi ödeme zorunluluğu yoktur.

Eğer yukarıdaki senaryoda yazılımı geliştiren mühendis ABD’de bulunsaydı, US LLC şirket sahibi olan Türk girişimci vergiden sorumlu olacaktı.

Fakat bu durum bazı limitlere bağlı olarak değişkenlik gösterebiliyor. Çünkü ABD’deki her eyalette gelir ve işlem başına koydukları bazı limitler bulunuyor. Herhangi bir eyalette bu limitlerin aşılması durumunda bu sefer yukarıda bahsettiğimiz ECI (Etkin Bağlantılı Gelir) devreye girmiş oluyor.

Örneğin Louisiana eyaletindeki limitler şöyle : Louisiana eyalet sakinlerinden elde edilen yıllık ciro miktarı 100.000$ veya 200 işlem (200 checkout veya 200 fatura). Bu limitleri aşan bir şirketin bu eyaletle etkin bir bağı oluşuyor.

Örnekten yola çıkarak biraz daha açıklayacak olursak;

Geliştirilen yazılım Louisiana eyaletine satılıyor bu aşamada Louisiana eyaletinin ciro limiti 100.000$ olduğu için, yazılımın bedeli 100.000$ ‘ ı aşarsa limit aşıldığı için şirketin artık ABD’de etkin bir bağı oluşmuş oluyor. Eğer yazılım bedeli 99.0000$ olsaydı limitler dahilinde kalınacağı için herhangi bir etkin bağ oluşmayacaktı. Bu senaryoda ise şirket sahibi herhangi bir gelir vergisi ödemeyecekti.

Hangi eyalette hangi ciro ve işlem sayısı şirket sahibine ECI oluşturur?

Buna yanıt bulabilmek için Yabancılar için ABD Eyaletlerine Göre Limitler konusundaki listeye göz atabilirsiniz.

Amerika Birleşik Devletleri’nde yoğun ticaret yapmadığınız sürece ve ABD’ de ECI oluşturan sebeplerden herhangi birine takılmadığınız sürece genellikle ABD’de vergi ödemeniz gerekmez.

ABD LLC’nizin ABD’de federal vergiden muaf olması için aşağıdaki kriterleri karşılaması gerekir:

 1. LLC şirket sahibi, ABD vatandaşı olmamalı
 2. LLC şirket sahibinin ABD’de herhangi bir varlığı olmamalı. Örneğin, ofis, depo, şube, dükkan, bordrolu elaman, gayrimenkul, taşınmaz vb.
 3. Şirketin geliri “etkili bir şekilde bağlantılı” (ECI) olmamalıdır

Aşağıdaki kriterlerden herhangi birini karşılayan birey ABD’de koşulsuz olarak vergiye tabidir:

 1. Amerika Birleşik Devletleri vatandaşı
 2. Daimi ikametgah sahibi veya yeşil kart sahibi
 3. ABD’de yeterince uzun süre yaşayan ve “önemli varlık testini” geçebilen kişiler
 4. ABD’de “F”, “J”, “M” veya “Q” vizesiyle geçici olarak bulunanlar
 5. Vergi yılı boyunca herhangi bir zamanda ABD’de ticaret yapan bir ortaklığın üyesi olanlar
 6. Belirli bir süre ABD’de yaşamış kişiler

Yukarıdakilerin hiçbiri size uymuyorsa, IRS tanımına göre yerleşik olmayan bir yabancısınız (NRA) demektir.

Yukarıdaki kriterler IRS web sitesindeki kaynaklardan referans alınmıştır, konu ile ilgili tüm detaylar için IRS’in ilgili sayfasına bakabilirsiniz.

Yabancılara Ait LLC’ler için Dosyalama ve Raporlama Gereksinimleri

Artık bir yabancı LLC şirket sahibi olarak hangi durumda ABD ile etkin bağlantılı gelir (ECI) oluşturdunuz veya oluşturmadınız öğrendiğinize göre her iki durumda da neler yapılması gerektiğinden bahsedelim.

ECI Oluştuysa Yapılması Gerekenler

Şirketiniz, ABD’den etkin bağlantılı gelir (ECI) durumundaysa gelirinizi vergi sezonunun sonunda IRS’e raporlamanız gerekir. Bunun için 1040-NR formu doldurulup vergi beyanı verilmelidir. Bu işlem için ABD’de lisanslı bir CPA’ dan (mali müşavir) hizmet alınması gerekiyor.

1040-NR Dolduracak LLC’ler için Defter Tutma ve Muhasebe

LLC’lerin, vergi beyannamesi doldurulabilmesi için bir ön muhasebe tutması gerekir. Muhasebecilerin vergi beyanı yapabilmesi için LLC’ye gelen ve giden miktarları gösteren bir kar ve zarar tablosu tutulmalı. Buna bookeeping yani ön muhasebe deniliyor.

Eğer ön muhasebenizi düzgün tutarsanız müşavirinizin elinde sağlam bir veri olur. Bu ön muhasebe kayıtlarını kolayca tutabilmek için genellikle bulut tabanlı yazılımlar kullanılıyor. Yazılımların maliyetleri size yüksek geliyorsa bu muhasebe kayıtlarını uygun formattaki bir Excel şablonunda da tutabilirsiniz fakat işlem sayınız fazlaysa bu yazılımları pazaryeri hesabınıza veya e-ticaret mağazanıza bağlayarak işleri kolaylaştırırsınız.

Bu yazılımlar arasında en çok bilinenler Quickbooks veya Freshbooks yazılımlarıdır. Bu yazılımları kullanırsanız yıl sonunda tek yapmanız gereken müşavirinize yazılımınızdan yetki vermek olacaktır. ABD’de muhasebe süreçlerini takip eden tüm müşavirler bu yazılımlara hakimdir.

ECI Oluşmadıysa Yapılması Gerekenler

Şirketiniz, ABD’den etkin bağlantılı gelir (ECI) durumunda değilse (herhangi bir pazaryeri veya ödeme ağ geçidinden 1099 K formu almadıysanız) vergi ödemeniz gerekmez fakat her koşulda şirketin yıl boyunca yaptığı ticari faaliyetleri IRS’e  belgelemek gerekir. Bunun için Form 5472 ve 1120 doldurulmalıdır.

Form 5472 ve 1120, doldurulması için aşağıdaki bilgileri CPA’ya (müşavir) belirtmek gerekir. Veya formu kendiniz dolduracaksanız yine bu bilgilere ihtiyacınız olacak

 • Vergi yılı boyunca ABD dışındaki sahibinden LLC’ ye aktarılan para miktarı
 • Vergi yılı boyunca LLC’ den ABD dışındaki sahibine aktarılan para miktarı
 • LLC’nin vergi yılının 31 Aralık tarihine göre sahip olduğu değer
 • LLC için yapılan harcamalar, masraflar, giderler

Bunların bir dökümü uygun formatta doldurulup IRS’e postalanır veya faxlanır.  Bu form doldurulurken şirketinizin bir EIN numarası olması zorunludur.

Sıkça Sorulan Sorular

Faaliyetlerini göz ardı edilen bir kuruluş olarak  sürdürmeyi seçen tek üyeli bir LLC, LLC sahibinin durumuna göre vergi öder veya ödemez. LLC uzaktan hizmet sağlıyorsa, LLC’nin sahibi ABD’de fiziksel olarak bulunmuyorsa, ABD’de etkin bağlantılı bir gelire (ECI) sahip değilse gelir vergisi ödemeyebilir. Bu, LLC’nin kayıtlı olduğu eyaletteki yıllık rapor ödemesi dışında, LLC’nin ABD vergisine borçlu olmayacağı ve gelir vergisi beyannamesi verme zorunluluğu olmadığı anlamına gelir. Ancak, gelirinizi ABD’den sağlamıyorsanız, yine de kendi ülkenizde bu gelir üzerinden gelir vergisine tabi olabileceğinizi unutmayın.

ABD’ye mal satıyorsanız, işletmenizin gelirini IRS’e bildirmeniz gerekir. Yerleşik değilseniz, ABD gelirinizi IRS’e gönderilen 1040NR formunda bildirirsiniz. Bu formu anlamak zor olabilir, bu nedenle vergi sorunlarınızı yönetmek için bir CPA (müşavir) kiralamanızı öneririz. Ayrıca, bu aşamada bir ITIN numarasına da ihtiyacınız olacaktır.

Birden fazla sahibi olan herhangi bir LLC, sıfır geliri olsa bile federal vergi beyannamesi vermelidir. Bu konu bir çok müşavir tarafından yorumlanıp konu hakkında farklı görüşler ortaya çıkmaktadır. Bu aşamada işleri riske atmamak için her yıl gelir vergisi beyan etmekte fayda vardır.

Bir Corp şirketi sahiplerinden ayrı bir vergi kuruluşu olduğu için vergi borcunu kendisi öder. Sahipler veya hissedarlar ile şirket arasında serbestçe para transferi yapılamaz. Şirket, işletme adına ödediği giderleri sahiplerine ödeyebilir. Hissedarların işten para kazanmalarının tek yolu, şirketin onlara temettü ödemesidir. Temettüler bir vergi indirimi değildir,  hissedarlar için vergiye tabi gelirdir.

Vergi beyannamenizi hazırlayıp IRS’e sunabilmek için ABD’de tecrübeli bir CPA (mali müşavir) tutmanız gerekiyor. Çoğunlukla beyannameler 15 Nisan tarihine kadar tamamlanmalıdır. Bu tarihe yetişemeyecekseniz bir uzatma başvurusunda bulunabilirsiniz.

Unutmayın, Corp şirketler üç ayda bir rapor vermek zorundadır, LLC’ler ise yılda bir kez dosyalama yapar.

Bu vergi türü, LLC’ler için değil, yalnızca Corp şirketleri için geçerlidir. ABD kaynaklı tüm gelirler için geçerli olan federal gelirin aksine, eyalette Corp tiindeki şirketler tarafından kazanılan gelir için geçerlidir.

LLC’ler eyalet gelir vergisi ödemese de, eyaletinize bağlı olarak herhangi bir dosyalama gereksinimi olup olmadığını müşavirinize danışmalısınız.

LLC için bunun hiç bir önemi yok bu durum Corp şirketler için önemlidir. Örneğin, bir Delaware Corporation’ınız varsa ve işletmenizin Delaware’den hiçbir geliri yoksa, o zaman Delaware eyaletine ödenecek kurumlar verginiz olmayacak, yalnızca federal kurumlar vergisi olacaktır. 

Stripe, web sitenizden müşterilerinizin yaptığı kart ödemelerinin nereden geldiğini bilir ve bunun raporunu anlık olarak tutar. Stripe bünyesinde tüm ülkelerin vergi sistemlerini anlayabilen bir yazılım algoritması bulunuyor. Bu sebeple gelir kaynağınızın çetelesini tutar ve LLC şirketiniz vergi eşiğine ulaştığında size 1099-K adında bir bilgi raporu gönderir. Bu rapor, artık şirketinizin belirli bir ciroya ulaştığı ve bu gelirin vergilendirilmesi gerektiği anlamına gelebilir. Eğer Stripe kullanıyorsanız ve size 1099-K gönderdilerse bunu müşavirinize gösterip ödenecek vergi beyanı hakkında bilgi almanız gerekir.

Bu form, ABD’deki eyalet ciro ve işlem limitlerini aştıysanız (ECI oluşmuş olabilir) veya ABD dışında herhangi bir ülkeden çok fazla miktarda (miktar hakkında detaylı bilgiyi Stripe’tan alabilirsiniz) gelir elde ettiyseniz gelebilir. Formu aldığınızda bir CPA ile konuşun.

Her ülkenin birbirinden farklı vergilendirme yasaları bulunur. ABD’de ki şirketinizden elde ettiğiniz geliri ülkenize aktarırken (ülkenizin yasalarına göre) bu geliri gelir idarenize bildirmeniz ve karşılığında bir gelir vergisi ödemeniz gerekebilir. Gelirin miktarına göre bu geliri bildirip bildirmemeniz hususunda bulunduğunuz ülkedeki yerel müşavirlerden bilgi almanız önerilir. Ayrıca ülkeler arasında karşılıklı imzalanan vergi anlaşmaları da bulunuyor bu kapsamdaki haklarınızı müşavirinize danışınız.

İlginizi Çekebilir ↴

Ziyaretçi Yorumları ↴

64 Yorum. Yeni Yorum

 • Yunus Emre Ateş
  19 Haziran 2024

  Merhaba. Konu daha önce geçmiş olabilir. Eğer öyle ise kusura bakmayın lütfen.
  Aracılığınız ile LLC şirketimi kurdum ve Shopify ile online satışlara başlamak için hazırım. Satış sonrasında fatura düzenlenmesi konusunda; Shopify’da gerçekleşen bir order üzerinden fatura düzenleyemiyorum anladığım kadarı ile. Ancak draft order oluşturup bir fatura düzenleyebiliyorum. Forumlarda müşteri talep etmedikçe fatura düzenlemeye gerek olmadığı yönünde bir ifade gördüm.

  Sorum şu : Amerika’da kurulmuş bir LLC şirket olarak satış faaliyetlerinde müşteri talep etmedikçe bir fatura düzenleme zorunluluğum yok mu?
  Checkout slip de fatura ile aynı işi görüyor mu?
  Fatura zorunlu değil ise, Vergi beyanında gelirleri checkout slip ile resmileştirebiliyor muyum?

  Şimdiden teşekkür ederim.

  Cevapla
 • Merhaba
  Wyoming de LLc şirketim var.
  Online olarak kurduk , sanal ofisimiz var, çalışanımız yok gidip geldiğimiz yok.

  Geçenlerde shopifyden bildirim geldi ” sales taxleri toplamanız gereklemektedir, eyalete , satış vergilerini toplamak için kayıt olmalısınız ” diyor.

  farklı farklı eyaletler olmak üzere 3 ay içerisnde 40 k dolar satış gerçekleştirdik. nisan ayında beyannamemizi de veriyoruz.
  bu durumda tax lisence almamız gerekiyormu?
  burdaki satışlardan vergi toplamamız gerekiyormu ?

  teşekkürler

  Cevapla
  • Nazmi Özer
   16 Mayıs 2024

   Merhaba,
   Bu durumda limitleri aştığınız eyaletlerde tax kaydı açmanız gerekiyor ve bu eyaletlerdeki musterilerinizden topladığını sales tax ları bu eyaletlere geri iade yapmanız gerekmektedir. Bu işlemler için bir müşavirle çalışabilirsiniz kendiniz uğraşmakta zorluk çekebilirsiniz

   Cevapla
 • Ferhat can
  24 Nisan 2024

  Merhaba Türkiyede yaşıyorum new mexico da 2023 yılında LLC şirket kurdum hiç bir kazanç elde etmedim yinede vergi beyannamesi vermem gerekir mi vermediğimde ne olur teşekkürler

  Cevapla
  • Nazmi Özer
   24 Nisan 2024

   Merhaba, vergi beyanname verme tarihi 15 nisan da sona erdi. Her yil onceki yilin beyani 15 nidana kadar veriliyor bilginize sunariz

   Cevapla
   • Gecikmeden dolayı kaç dolar ceza ödemem gerekecek

    Cevapla
    • Nazmi Özer
     24 Nisan 2024

     Her şirkete ceza geleceği konusunda net bir bilgi yok maalesef bazen audit yapıyor IRS, o sırada beyan verilmediği anlaşılırsa ABd deki şirket adresinize ceza gelebilir ama belirttiğimiz gibi her beyan yapmayan şirkete ceza gönderilecek diye bir durum da yok bu durum, olası yapılacak denetlemelerde ortaya çıkabilir ancak.

     Cevapla
 • merhaba new mexico da llc single member şirketim var ve her yıl hangi beyanları doldurmam gerekli bilmiyorum henüz yeniyim bu 1-2 ay içinde satışa başlayacağım boı raporunu gönderdim başka göndermem gereken bir beyan varmı yoksa yalnızca yıllık bir kere vergi gelir beyandanında mı bulunmam yeterli mi ve ne zaman beyanı dolurmam gerekiyor yıl sonunda mı

  Cevapla
  • Nazmi Özer
   16 Nisan 2024

   Merhaba,
   Şirketinizi 2024 içinde kurduysanız bu yıl içindeki gelir giderleri bir excel tablosunda tutun gider faturalarınızın da dijital kopyalarını saklayın. 2025 nisan ayında bu yılki faaliyetleri beyan etmeniz gerekiyor yanı bu yıl bir şeye gerek yok BOI yeterli zaten BOI de tek seferlik bir uygulama.
   New mexico da yıllık bakım, rapor ve ödeme yok sadece Northwest agent ın yıllık hizmet bedelini ödemeniz yeterli olacaktır.

   Cevapla
   • anladım teşekkür ederim yani yıllık vergi beyanı dışında şirket için yapmam gereken ekstra bir şey yok

    Cevapla
    • Nazmi Özer
     16 Nisan 2024

     Yıllık beyan dışında Northwest agnet ın size sunduğu kayıtlı temsilcilik bedeli var onu her yıl yenilemenız gerekiyor size vakti geldiğinde mail yoluyla bilgi iletirler ve online faturanızı oluşturular kartınızla ödeyebilirsiniz. Onun dışında herhangi bir işleme gerek bulunmuyor

     Cevapla
 • Ayhan Avşar
  29 Mart 2024

  Merhaba lütfen cevap verir misiniz zor durumda kaldım.kimse doğru dürüst bilgi vermiyor.Ben ABD de yaşamıyorum wyomingte LLC şirketim var İtin numaram yok sadece ein numaram var. Gelirim 31,60 dolar wise llc hesabına yattı. Giderim ise 156 dolar civarı şirket kuruluş masrafı.Başkada hiçbir şey yok.1140 ve 5472 formlarını doldurup IRS e faxladım fiverdan biri yaptı.Acaba 1040 beyanına ya da başka bir şeye gerek var mı? Lütfen yardımcı olun cevap verin

  Cevapla
  • Nazmi Özer
   29 Mart 2024

   Merhaba, bu tip beyan işlemleri ehliyetli müşavirler tarafindan yapılıyor ve formlarin iceriginde cok fazla bilgi bariniyor. Bu sebeple size bu formlarin nasil doldurulması konusunda kimse net yanit veremez maalesef. Beyanlar her sirketin ozelinde değişiklik gösteriyor net bir kalipta değil.

   Bu aşamada zaten beyaninizi yaptirttiginiz icin doğruluğunu hizmet aldığınız kisiye sormanizda fayda var. Platformumuzda beyan islemlerinin nasil yapilacagi konusunda bilgi bulamazsınız maalesef

   Cevapla
 • Wyoming de kendi adıma tek kişilik LLC şirketim var ama ortak kullandığımız bir şirketti. Arkadaşımın vefatı sebebiyle dış ticaret yapmaktan vazgeçtim. banka hesabı bile açılmamıştı. yine de 1040NR veya başka bir beyan formu doldurmam gerekir mi ?

  Cevapla
  • Nazmi Özer
   29 Mart 2024

   Merhaba, ortakli sirketler icin 1040 nr doldurulmuyor. Onun yerine 1065 partnership beyani vermeniz gerekmektedir

   Cevapla
   • resmi ortaklık yok ama fark eder mi ?

    Cevapla
    • Nazmi Özer
     30 Mart 2024

     Ein belgenizde isminizin yaninda hangisi yazıyor?

     SOLE MBR : TEK UYELI ORTAKSIZ DEMEK 1040 NR doldurulmali

     MBR: ORTAKLI PARTNERSHIP DEMEK 1065 doldurulmali

     Cevapla
 • sadi pala
  9 Mart 2024

  merhaba abd de LLC şirketim var ve banka hesabına daha açmadım bile banka ama abd de 3000 dolarlık cirolu ticaretim var vergi beanı vermesem bişey olurmu

  Cevapla
 • Ahmet Karaca
  24 Şubat 2024

  Merhaba. Wyomingte tek üyeli bir LLC kurmuştum daha önce. Fiverr üzerinden sosyal medya hesaplarımdan reklam hizmeti satıyorum. Bu 1099K formu gibi bir şey almadım henüz. LLC ile ilgili vergi beyanları formlarını doldurup göndereceğim fakat 1040nr doldurmalı mıyım emin olamadım. O platformdaki müşterilerimin çoğu ABD’lidir ama bana 1099k denen form gelmedi. 2023 yılında elde ettiğim gelir zannedersem 9k dolar civarıdır. Eci oluştur mu ve 1040nr doldurmalı mıyım sizce? Saygılarımla.

  Cevapla
  • Nazmi Özer
   28 Şubat 2024

   MErhaba,

   Muhtelemel 1099 K almamanızın sebebi cironuzun düşük olmasından kaynaklı olabilir. En azından Form 5472 doldurmanızda fayda var

   Cevapla
 • Kra… cpa yazılımlarını websitemize entegre etsek olmazmı dropshipping yapanlar için

  Cevapla
  • Nazmi Özer
   26 Ocak 2024

   Sorunuz tam olarak anlaşılmıyor daha detaylı yazarsanız doğru bilgi verebiliriz.

   Cevapla
 • Merhaba, birçok yazınızı okudum bilgiler için teşekkürler. Wyomingde LLc şirketi kurduğum zaman yazılan eyaletlere ve işlemlere ulaştıktan sonra sattığım her ürün için vergi ödeyeceğim sanırım amazon bunu direkt her satışından itibaren kendi topluyor. Bütün sattığım ürünlerin vergisini amazon ödedikten (amazon kısmının onlara soracağım) sonra benim şirketimde toplanan para için Şirketin kurulu olduğu eyalete bir daha vergi ödeyecek miyim?(her yıl alınan 30 40 dolar dosyalama hariç) Ve her limiti aşan eyalet için ürün vergisi dışında da vergi mi vereceğim? birde sanırım ürün vergisi otomatik ödensede kendimizde kesinlikle gelir giderleri ilk kurulumdan itibaren tutmalıyız?

  Cevapla
  • Nazmi Özer
   30 Aralık 2023

   Hayır eyalete yillik eyalet harci hariç hic vergi odemeyeceksiniz. Yil sonu gelir ve giderlerinizi bir excel de tutun( Ön muhasebe yazılıminiz yoksa) ve Abd deki müşavire kayıtları iletin. Bu muhasebe kayitlarina gore sadece federal olarak genel vergi beyani yapilir. Eyalete degil..

   Cevapla
 • Merhaba 2023 yılının başında kurulmuş bil llc şirket ilk vergi beyanını ne zaman göndermeli henüz hiçbir satiş gerçekleşmedi
  kolay gelsin

  Cevapla
 • Merhaba,

  Amerikada bir multimember llc kurduk ve orada üzenlerimizi e ticaret platformunda satmaya başladık fakat satışlarım yeni yeni oluşmaya başladı ITIN numarası almak için başvurduğumda tax return belgemi istediler ama olmadığı için yollayamadım. Tax return belgemi alambilmek içinde sanırım tax ödemesi yapmam gerekiyor ama nasıl ve nereden yapacağımı bilmiyorum. Bu konu ile ilgili bir bilginiz var mı acaba ?

  Cevapla
  • Nazmi Özer
   2 Kasım 2023

   Merhaba,

   Irs onaylı bir agent üzerinden başvuru yapmadığıniz icin (bireysel basvuru gibi anlaşılıyor) sizden tax return isterler.

   Tax return hazirlmayi biliyorsaniz dogru bir sinifta dogru vergi sezonunda hazirlayip beyaninizi verebilirsiniz fakat tax return hazirlama işleminin lisansli bir cpa tarafindan yapilmasi önerilir aksi durumda yanlış beyanlar cezalara veya işlemin başarısız olmasina sebep olur. Bu tip işlemler bir profesyonel denetiminde olursa dah sağlıklı olacaktır.

   Cevapla
 • yeni kullanıcı
  30 Temmuz 2023

  Merhaba şirket kurarken sizin bize sağladığı abd telefon numarası sanal bir telefon numarası mı yoksa fiziksel bir sim kart mı?
  Şirket kurduktan sonra eğer kendi web sitemizde eticaert yapmak istiyorsak ico ya kayıt yaptırmak zorunda mıyım?
  ico kaydı sanırsam gdpr için gerekli.

  Cevapla
  • Nazmi Özer
   30 Temmuz 2023

   Merhaba,

   Şirket kurarken biz herhangi bir sanal telefon numarası sağlamıyoruz çünkü şirket kurulumunda herhangi bir ABD alan kodlu telefon şartı bulunmuyor. Eğer ayrıca telefon numarasına ihtiyacınız varsa skype business, Zadarma veya talku dan bir sip telefon numarası alabilirsiniz ya da e-sim destekli bir telefonunuz varsa e-sim alabilirsiniz.

   ico kaydı zorunluluğu yok kendi sitenizden eticaret yapacaksanız şirketinize EIN , banka hesabı ve stripe sanal pos hesabı açmanız yeterlidir

   Cevapla
 • Merhaba,
  Stripe ile şirket kurma aşamasındayım. Benden şirketin ne yapacağına dair birkaç bilgi istediler. Ben de anlattım ve INC mi, LLC mi emin değilim, bilgi verir misiniz dedim. Fakat bilgi alamadan, baştan INC işaretlediğim için INC olarak başvurmuşlar bana yanıt vermeden. Şimdi DE eyaleti adres doğrulmada sıkıntı olduğu için kurulumu askıya aldı, benden doğrulama bekliyor. Ben de tek başıma, sıfırdan büyüteceğim, ve her ay ne kadar kazanırsam, o kadar para çekmek isteyeceğim bir şirket için INC kurmanın mantıklı olmadığını düşünüyorum. Tavsiyeniz ne olur? Sayfadaki yazılarınız ve geçmiş açıklamalarınız için çok teşekkür ederim.

  Cevapla
  • Nazmi Özer
   9 Temmuz 2023

   Merhaba,

   Web sitemizde ekonomik ve verimli şekilde llc şirket kurmak, stripe ve banka hesabi acmak için 100+ makale ve rehber bulunuyor. Buna rağmen neden stripe üzerinden gereksiz yere fazla para harcayip sirket kuruyorsunuz anlamak güç.

   Eger kuruluma başladıysaniz bu saatten sonra Stripe ile ilgili konularda direk kendilerinden destek almanız daha dogru olacaktir.

   Bol şanslar.

   Cevapla
   • Nedenini söyleyeyim, ilk defa bugün gördüm bu siteyi. Fakat şu an emin misiniz, INC şirketiniz açılmak üzere deniyor… Yine de teşekkürler.

    Cevapla
    • Nazmi Özer
     9 Temmuz 2023

     Inc sirket cok daha büyük organizasyonlar için tercih ediliyor yapacağınız iş icin oldukça fazla olacaktir. Inc, Çifte vergi beyani (hem sirket hemde sahibi) her yil toplantı tutanağı dosyalama ve benzer bir cok bakim gideri olan bir sirket tipidir. Stripe in sirf sirket icin yillik kestiği masraflar da olacaktir tabi.
     LLC ler her yönden daha mantikli ve ekonomik oluyor.

     Stripe atlas ile kurulan sirketleri kapatmak bizim alternatif sistemlere göre kat kat daha masrafli oluyor ne yazikki.

     Eger sipariş verdiyseniz ve kurulum aşamasına geçildi ise yapacak pek birsey yok maalesef.
     Yeni işinizde başarılar.

     Cevapla
     • İşte onlardan beklediğim cevap buydu… Fakat direkt avukat’a yönlendirdiler o da şirket açıldıktan sonra LLC’ye geçmeniz, 500 dolardan fazla diyor. Ayrıca INC’de ne kadar share var, ona göre fiyat değişiyormuş. Hiç bilmediğim kısım. Ama adres doğrulama yapmadığım için henüz kurulum gerçekleşmedi. Umarım yardımcı olurlar, yanıt bekliyorum. Bu yanıtınızdan da böyle bir aksilikle karşılaşacak olan olursa,umarım onlar görür faydalanır. Artık bu siteyi takip edeceğim. Teşekkür ederim.

      Cevapla
 • merhaba,
  ben ekim 2022de ortaklı bir llc şirket kurdum ve bir sıkıntıdan dolayı ortaklığı iptal edip şirketi tek kişilik llc’ye çevirdim. daha sonra şirketi kapattım. herhangi bir gelir gider veya işlem yapmadım. vergi beyanı yapacak mıyım?

  Cevapla
 • Merhabalar, Eylül 2022’de tek sahipli bir LLC şirketi kurdum. Türkiye’de yaşıyorum, US vatandaşı değilim. Uzun süredir çeşitli platformlardan zaten ticaret yapıyordum US içinde, Ekim 2022 itibariyle kazançlarım resmi olarak LLC şirketim üzerinden dönmeye başladı. Yani 2022 yılı kapanırken yaklaşık 2.5 ay kadar resmi olarak LLC şirketim üzerinden gelir elde etmiş oldum. Şirketi Delaware’de kurmuştuk. Stripe ile de ödeme alıyorum. Fakat satış yaptığım kanallardan biri bana 1099-K formu gönderdi ben buna şaşırdım çünkü US de yaşamıyordum ve vatandaşı da değildim. Onlara Türk vatandaşı olduğumu ve Türkiye’de yaşadığımı söyledim ve bana 1099-K formunun sadece US vatandaşları için geçerli olduğunu söylediler. Ardından WBEN-8 formu doldurmamı istediler ve sorun çözüldü. Fakat ben US içinde mal alıp US içinde ticaret yapıyorum ve Amerika’nın neredeyse her yerine satış yapıyorum. Nasıl bir vergi sürecine tabi olacağım konusunda kafam karıştı. Nasıl bir yol izlemeliyim? Özellikle federal vergiler konusunda bilgi alabilir miyim?

  Cevapla
  • Nazmi Özer
   15 Şubat 2023

   Merhaba,

   Geliriniz ABD içinden olduğu için muhtemelen belirli bir seviye ciro miktarına ulaştınız ve 1099 k aldınız. 1099 k sadece ABD vatandaşlarına gönderilmez ABd de kayıtlı iş yapan yabancı sahipli şirketlere de gönderilir.

   Şu saatten sonra W8 ben bir işinize yaramaz çünkü stripe, 1099 k ile zaten aynı anda IRS’e de bilgi gönderdi.

   Vakit kaybetmeden müşavirlik iş ortağımızdan itin dahil muhasebe hizmeti alabilirsiniz. İlgileniyorsanız buradan bir randevu oluşturup süreç ve fiyat hakkında bilgi alabilirsiniz :https://turkotaxacc-1.hubspotpagebuilder.com/startupsole

   Cevapla
 • Kasım 2022 de Wyomingde tek sahipli yeni LLC şirketim kuruldu. herhangi bir işlem, para akışı olmadı. Bu durumda hangi numaralı formları doldurmam gerekıyor vergilendirme için. 1099 almadım.

  Cevapla
  • Nazmi Özer
   15 Şubat 2023

   Merhaba,

   1099-K almadıysanız form 5472 doldurmanız gerekiyor. Müşavirlik iş ortağımızdan itin dahil form 5472 hizmeti alabilirsiniz. İlgileniyorsanız buradan bir randevu oluşturup süreç ve fiyat hakkında bilgi alabilirsiniz :https://turkotaxacc-1.hubspotpagebuilder.com/startupsole
   Startupsole.com a özel indirimli olarak hizmet alacaksınız.

   Cevapla
   • Teşekkür ederim. 1120 ye gerek var mı peki?

    Cevapla
    • Nazmi Özer
     15 Şubat 2023

     Rica ederim. Proforma 1120 olarak zaten 5472 ile birlikte müşavirler gerekli belgeyi dosyalar onlar sürece hakimdir.

     Cevapla
 • https://www.northwestregisteredagent.com/maintain-a-business/state-tax-rates

  Merhaba, satış limitleri aşılmadığı veya etkin bağ oluşmadığı takdirde gelir vergisi beyanında bulunma zorunluğunu anladığım kadarıyla yok. Belirttiğim linkte personal tax rate olarak none ya da oranlar var. Sormak istediğim soru şu; New Mexico eyaletinde etkin bağ oluştuğunda ya da satış limitleri aştığında gelir beyanında bulunduğumuzda linkte belirtilen oranlara göre mi gelir vergisi hesaplanıyor? Wyoming eyaletinde personal tax rate none belirtilmiş, yani eci oluştuğunda gelir vergisi ödemeyeceğiz mi?

  Ayrı olarak size fikir almak istediğim bir soru sormak istiyorum?
  Ben genel olarak e ticaret ve yazılım projelerini ilk aşamada markete hızlı girmek için şirket kurmak istiyorum. Yani bu bir dtc e ticaret projesi de olabilir bir micro saas projesi de olabilir. Proje büyüme gösterirse yatırımcı dahil edilecekse yeni şirket ile devam edilir. Ama genel olarak 0 10k aylık gelir seviyesine getirip satabileceğim projeler için hangi eyalette şirket kurmak mantıklı?

  Ben new mexico düşünüyorum bu personal tax rate olayı kafama takıldı o yüzden sormak istedim.

  Teşekkürler

  Cevapla
  • Oytun LC
   2 Şubat 2023

   Merhabalar,

   Stripe veya benzer platformlardan (EIN ile kaydolunan herhangi bir platform olabilir) 1099-K vergi bildirim formu gelmediği sürece (ECI oluşmadığı anlamına gelir) tek üyeli LLC sahipleri sadece yıl sonunda form 5472 doldurarak gelir gider beyanı verirler. 1099-K almadıysanız federal olarak gelir vergisi ödemeniz ve beyan etmeniz şart değil.

   LLC şirketler zaten eyalet bazında vergilendirilmezler sadece eci oluştuğunda federal gelir vergisi beyan edip gerekirse öderler. Bu durum Wyoming, Delaware, New Mexico vs. eyaletten bağımsızdır. LLC’lerin zaten federal vergileri sahibine aktarılır ve federal anlamdaki vergiyi LLC sahibi öder veya beyan eder. Özetle eyalet kısmı çok önemli değil bu aşamada eğer bir SAAS projesi için LLC kurma planınız varsa yıllık bakımı olmayan veya masrafı az olan eyaletler tercih sebebi oluyor. Girişimcileri çekmeye çalışan New Mexico bu anlamda yıllık masrafı olmaması sebebi ile çok tercih ediliyor.

   Bu konu çok defa yazıldı ve yorumlandı ama yine özetlemek gerekti;

   Tek üyeli bir LLC niz var herhangi bir eyalette olabilir. SAAS projeniz var ve ABD kaynaklı geliriniz oluşuyor. Limitleri herhangi bir eyalette aştığınızda ECI oluşuyor ve 1099 k geliyor bu aşamada federal vergi beyanı gerekli. Şirketiniz ister kişisel gelir vergisi olmayan Wyoming’de olsun ister Delaware de, vergiyi eyalete değil ABD gelir idaresine ödersiniz.
   Örnek 2: Kişisel gelir vergisi en yüksek eyaletlerden herhangi birinde şirketiniz var diyelim. Müşterileriniz ise hep vergi olmayan eyaletlerden geliyor, gelir kaynağınız orası. ECI oluşacak kadar çok müşteriniz olduğunu var sayalım. Bu durumda kişisel gelir vergisi yüksek olan bu eyalette yaşamadığınız için yine oraya vergi ödemezsiniz. Verginizi ECI oluştuğunda ABD gelir idaresine ödersiniz.

   Diğer bir açıklama da şu olsun;

   Kişisel gelir vergisi olmayan bir eyalette şirketinizin olması, müşterilerinizin ABD kaynaklı olup çok satış yaptığınızda ECI oluşumunu engellemiyor. Yani şirketin kurulu olduğu eyaletin (eğer orada LLC nize bağlı bir temsilci, ofis, mağaza, bina, bordrolu işçi yoksa) ECI oluşumu ile hiç bir ilgisi yok. Limitler aşıldığında ECI oluşuyor limitler ise bazen tek eyalette bile aşılabilir. Bazen 20 eyalete yapılan toplam satışlar sonunda da aşılabilir.

   Son sorunuza gelirsek, yatırım alma planınız varsa şirketinizi Delaware de kaydettirin çünkü fonlama yapan platformlar genellikle Delaware şirketlerine çok sıcak bakıyor. Ama klasik olarak e-ticaret yapacaksanız yıllık bakımı olmayan bir eyalet tercih edin mesela NM.

   Personal tax olayı o eyalette şahsen yaşamıyorsanız ve orada bulunarak iş yapmıyorsanız (satıştan ve limitten kaynaklanan ECI bununla ilgili değil) yabancı olarak kurulan LLC lerde yok. Federal vergi var o da yıllık ciroya , iş tipine, gelir sınıfına, gelir miktarına, gelirin geldiği bölgeye göre hesaplanıyor tüm masraflarınız düşüldükten sonra aklı başında bir muhasebeci size yıl sonunda iyi bir oranda vergi ödetir.

   Umarım faydalı olmuştur.

   Cevapla
 • Hocam tüm e ticaret satıcıları (amazon, etsy vb.) ECI yı karşılıyor, o zaman diyebilir miyiz tüm e ticaret satıcıları vergiyi Türkiye’de değil Amerika`da ödemek zorunda ?

  Cevapla
 • Yusuf kaya
  16 Aralık 2022

  Hocam merhabalar, USA DELAWARE eyaletinde bir 1 yilini doldurmak uzere olan bir LLC sirketim var. Tr de herhangi bir iste calismiyorum. Gelirimi sadece amazon uzerinden LLC sirketime aktariyorum. Sadece her ayin 15 inde kendime maas gibi bagladigim ufak bir meblayi turkiyeye cekiyorum.

  Sirket icinde aylik donen miktar 100000$ ustundedir. Bunun uzerinden %10 gibi bir kar elde ediyorum ve buyuyerek gidiyor. Sorum su , abd vergi doneminde (nisan/mayis) bu para uzerinden gelir vergisi odemek zorunda miyim? Ikinci sorum bu gelir vergisini odedikten sonra sirketimden sahsi dolar hesabima para cekerken bu para tekrar vergilendirlir mi?

  Sevgiler,

  Cevapla
  • Nazmi Özer
   16 Aralık 2022

   Merhaba, evet nisan 2023 tarihine kadar 2022 yili içinde LLC şirketinizden elde ettiğiniz gelirin federal olarak vergi beyanını vermek gerekir.

   Quickbooks gibi bir ön muhasebe programı kullandığınızı var sayarsak sadece bu uygulamadan muhasebeciye yetki vererek beyan yapmasını isteyebilirsiniz. Yazılım yoksa bu kadar işlem kaydıni tasnif etmek muhasebe tarafında size büyük maliyetlere neden olur.

   Orada verginizi ödedikten sonra paranızı Türkiye ye aktarırken hala devam eden varlik barisindan faydalanabilirsiniz. Konuyu yine muhasebecinize danışın iki ulke arasindaki vergi anlasmasi avantajini kullanabilir misiniz? Bu da önemli konu ama her durumda devam eden varlik barışı oldukça avantajli.

   Cevapla
 • Hocam emeğinize sağlık,yine müthiş bilgilendirici bir yazı olmuş.

  Bir ricam olacaktı,tabi bu tamamen sizin şahsi isteğinize bağlı; Bildiğiniz gibi e-ticaret işleri ile uğraşanlar arasında İngilterede şirket kuranlar ve kurmak isteyenlerin sayı da bir hayli yüksek,eğer mümkünse bir ara İngilterede şirket kurulumu,ücretler,gerekli bilgiler neler,registered agent’lar ve vergilendirme hakkında bir yazı paylaşabilirseniz müthiş olur.

  Şimdiden teşekkürler.

  Cevapla
  • muhammet
   4 Aralık 2022

   Yorumunuz için teşekkürler.

   Maalesef İngilterenin vergi sistemi ve sirket kurulumu ile ilgili mevzuatlara pek hakim değiliz ama konuyu araştırıp net kaynaklardan doğru bilgi alabilirsek tabiiki bu tip paylaşımlar yapariz.

   İngiltere de belirli bir limite kadar sifir vergi olduğu devlet web sitesinde de yazıyor fakat vat kaydi yaptiktan sonra hic ciro yapmayan şirketlere bile yil sonunda vergi odeme yazıları geldiğini duyuyoruz takipçilerimizden.

   Her ülkenin belli basli yasalari ve mevzuatlari var. Hic bir ülke kendi içinde yapılan ticaretin vergisiz yapilmasina ve imkanlarini kullanip orada tabiri caizse her sey serberst mantığında at koşturmaya izin vermez. Belirli yasalar ve kanunlar bunlari sinirlar.

   Abd de de ayni şekilde ciro yapilmasa bile her yil en azindan 5472 formunu doldurup irs e bilgi aktarmak gerekli. Gelir kaynagina göre her yil 1040 formu ile gelir gider beyani yapilmasi, vergi odenmesi de gerekebilir bu her sirket ozelinde farklilik gösteriyor abd de…

   Kulaktan dolma bilgilerle bir işe baslamak cok mantıklı değil.

   Girişmeden önce iyice arstirmak gerekli. Bizde belirli bir araştırma yapip dogru bilgi edinirsek muhakkak bir makale paylaşırız.

   Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.