ABD’de Yerleşik Olmayanlar için LLC Vergi Kılavuzu

ABD’de yaşamayan fakat ABD’de bir LLC şirkete sahip olanların ABD vergi sistemini anlayabilmeleri için bir kılavuz hazırladık. Bu kılavuzda öğrenecekleriniz;

 • Neden yabancı olarak Amerika Birleşik Devletleri ‘nde bir şirket kurmalısınız?
 • ABD’de yerleşik olmayan bir şirket sahibi nasıl vergilendirilir?
 • Sıkça sorulan sorular ve yanıtları

ABD Vatandaşı Olmayan Yabancılar Neden ABD’de Şirket Kuruyor?

ABD’de yaşamayan yabancıların ABD’de şirket kurmalarına sebep olan bir kaç neden var bunlar;

 • 300 milyondan fazla  müşteriye erişim imkanı
 • Stripe ve Paypal’ı legal bir şekilde kullanma ayrıcalığı
 • USD para biriminde şirket için kurumsal bir banka hesabı açmak
 • Potansiyel müşterilere güven vermek ve şirket sahibinin kendini güvenceye alması

Amerika Birleşik Devletleri, bünyesinde kayıtlı yüksek düzeyde güvene sahip şirketlerle dünyanın en iyi ekonomilerinden birine sahip olma ününe sahiptir.

ABD’de sunulan ticari hizmetlere erişmek, işlerini büyütmek isteyen her birey için çok önemlidir. Tüm işletmelerin ve özellikle online işletmelerin müşterilerinden ödeme almak için Stripe, PayPal ve ABD bankacılığı gibi hizmetlere erişmesi çok önemlidir.

Stripe, PayPal ve dijital hizmet sunan ABD bankalarına erişmek için bir LLC şirket kurmak gerekmektedir aksi durumda bu hizmetlerden bireysel olarak faydalanılamaz.

Sahibi ABD’de Yerleşik Olmayan Şirketler İçin Vergi Sistemi

ABD LLC Şirket Vergilendirme

Sahipleri ABD’de yerleşik olmayan LLC’ler nasıl vergilendirilir? Amerika’da Vergi Ödemek Gerekir mi?

Yabancılara ait şirketler yalnızca Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılan işler için vergi öderler. Buna, ECI Etkin Bağlantılı Gelir deniliyor. Effectively Connected Income (ECI)

Bunu küçük bir örnekle somutlaştırabiliriz;

Örneğin, Louisiana’daki bir müşterisi için yazılım yapan US LLC’ye sahip bir Türk vatandaşı düşünün. Yazılımın, Türkiye’deki veya ABD dışındaki başka ülke vatandaşlığına sahip bir veya bir kaç mühendis tarafından geliştirildiğini var sayalım. Çoğu durumda bu yazılım hizmetinden kazanılan para için gelir vergisi ödeme zorunluluğu yoktur.

Eğer yukarıdaki senaryoda yazılımı geliştiren mühendis ABD’de bulunsaydı, US LLC şirket sahibi olan Türk girişimci vergiden sorumlu olacaktı.

Fakat bu durum bazı limitlere bağlı olarak değişkenlik gösterebiliyor. Çünkü ABD’deki her eyalette gelir ve işlem başına koydukları bazı limitler bulunuyor. Herhangi bir eyalette bu limitlerin aşılması durumunda bu sefer yukarıda bahsettiğimiz ECI (Etkin Bağlantılı Gelir) devreye girmiş oluyor.

Örneğin Louisiana eyaletindeki limitler şöyle : Louisiana eyalet sakinlerinden elde edilen yıllık ciro miktarı 100.000$ veya 200 işlem (200 checkout veya 200 fatura). Bu limitleri aşan bir şirketin bu eyaletle etkin bir bağı oluşuyor.

Örnekten yola çıkarak biraz daha açıklayacak olursak;

Geliştirilen yazılım Louisiana eyaletine satılıyor bu aşamada Louisiana eyaletinin ciro limiti 100.000$ olduğu için, yazılımın bedeli 100.000$ ‘ ı aşarsa limit aşıldığı için şirketin artık ABD’de etkin bir bağı oluşmuş oluyor. Eğer yazılım bedeli 99.0000$ olsaydı limitler dahilinde kalınacağı için herhangi bir etkin bağ oluşmayacaktı. Bu senaryoda ise şirket sahibi herhangi bir gelir vergisi ödemeyecekti.

Hangi eyalette hangi ciro ve işlem sayısı şirket sahibine ECI oluşturur?

Buna yanıt bulabilmek için Yabancılar için ABD Eyaletlerine Göre Limitler konusundaki listeye göz atabilirsiniz.

Amerika Birleşik Devletleri’nde yoğun ticaret yapmadığınız sürece ve ABD’ de ECI oluşturan sebeplerden herhangi birine takılmadığınız sürece genellikle ABD’de vergi ödemeniz gerekmez.

ABD LLC’nizin ABD’de federal vergiden muaf olması için aşağıdaki kriterleri karşılaması gerekir:

 1. LLC şirket sahibi, ABD vatandaşı olmamalı
 2. LLC şirket sahibinin ABD’de herhangi bir varlığı olmamalı. Örneğin, ofis, depo, şube, dükkan, bordrolu elaman, gayrimenkul, taşınmaz vb.
 3. Şirketin geliri “etkili bir şekilde bağlantılı” (ECI) olmamalıdır

Aşağıdaki kriterlerden herhangi birini karşılayan birey ABD’de koşulsuz olarak vergiye tabidir:

 1. Amerika Birleşik Devletleri vatandaşı
 2. Daimi ikametgah sahibi veya yeşil kart sahibi
 3. ABD’de yeterince uzun süre yaşayan ve “önemli varlık testini” geçebilen kişiler
 4. ABD’de “F”, “J”, “M” veya “Q” vizesiyle geçici olarak bulunanlar
 5. Vergi yılı boyunca herhangi bir zamanda ABD’de ticaret yapan bir ortaklığın üyesi olanlar
 6. Belirli bir süre ABD’de yaşamış kişiler

Yukarıdakilerin hiçbiri size uymuyorsa, IRS tanımına göre yerleşik olmayan bir yabancısınız (NRA) demektir.

Yukarıdaki kriterler IRS web sitesindeki kaynaklardan referans alınmıştır, konu ile ilgili tüm detaylar için IRS’in ilgili sayfasına bakabilirsiniz.

Yabancılara Ait LLC’ler için Dosyalama ve Raporlama Gereksinimleri

Artık bir yabancı LLC şirket sahibi olarak hangi durumda ABD ile etkin bağlantılı gelir (ECI) oluşturdunuz veya oluşturmadınız öğrendiğinize göre her iki durumda da neler yapılması gerektiğinden bahsedelim.

ECI Oluştuysa Yapılması Gerekenler

Şirketiniz, ABD’den etkin bağlantılı gelir (ECI) durumundaysa gelirinizi vergi sezonunun sonunda IRS’e raporlamanız gerekir. Bunun için 1040-NR formu doldurulup vergi beyanı verilmelidir. Bu işlem için ABD’de lisanslı bir CPA’ dan (mali müşavir) hizmet alınması gerekiyor.

1040-NR Dolduracak LLC’ler için Defter Tutma ve Muhasebe

LLC’lerin, vergi beyannamesi doldurulabilmesi için bir ön muhasebe tutması gerekir. Muhasebecilerin vergi beyanı yapabilmesi için LLC’ye gelen ve giden miktarları gösteren bir kar ve zarar tablosu tutulmalı. Buna bookeeping yani ön muhasebe deniliyor.

Eğer ön muhasebenizi düzgün tutarsanız müşavirinizin elinde sağlam bir veri olur. Bu ön muhasebe kayıtlarını kolayca tutabilmek için genellikle bulut tabanlı yazılımlar kullanılıyor. Yazılımların maliyetleri size yüksek geliyorsa bu muhasebe kayıtlarını uygun formattaki bir Excel şablonunda da tutabilirsiniz fakat işlem sayınız fazlaysa bu yazılımları pazaryeri hesabınıza veya e-ticaret mağazanıza bağlayarak işleri kolaylaştırırsınız.

Bu yazılımlar arasında en çok bilinenler Quickbooks veya Freshbooks yazılımlarıdır. Bu yazılımları kullanırsanız yıl sonunda tek yapmanız gereken müşavirinize yazılımınızdan yetki vermek olacaktır. ABD’de muhasebe süreçlerini takip eden tüm müşavirler bu yazılımlara hakimdir.

ECI Oluşmadıysa Yapılması Gerekenler

Şirketiniz, ABD’den etkin bağlantılı gelir (ECI) durumunda değilse (herhangi bir pazaryeri veya ödeme ağ geçidinden 1099 K formu almadıysanız) vergi ödemeniz gerekmez fakat her koşulda şirketin yıl boyunca yaptığı ticari faaliyetleri IRS’e  belgelemek gerekir. Bunun için Form 5472 ve 1120 doldurulmalıdır.

Form 5472 ve 1120, doldurulması için aşağıdaki bilgileri CPA’ya (müşavir) belirtmek gerekir. Veya formu kendiniz dolduracaksanız yine bu bilgilere ihtiyacınız olacak

 • Vergi yılı boyunca ABD dışındaki sahibinden LLC’ ye aktarılan para miktarı
 • Vergi yılı boyunca LLC’ den ABD dışındaki sahibine aktarılan para miktarı
 • LLC’nin vergi yılının 31 Aralık tarihine göre sahip olduğu değer
 • LLC için yapılan harcamalar, masraflar, giderler

Bunların bir dökümü uygun formatta doldurulup IRS’e postalanır veya faxlanır.  Bu form doldurulurken şirketinizin bir EIN numarası olması zorunludur.

Sıkça Sorulan Sorular

Faaliyetlerini göz ardı edilen bir kuruluş olarak  sürdürmeyi seçen tek üyeli bir LLC, LLC sahibinin durumuna göre vergi öder veya ödemez. LLC uzaktan hizmet sağlıyorsa, LLC’nin sahibi ABD’de fiziksel olarak bulunmuyorsa, ABD’de etkin bağlantılı bir gelire (ECI) sahip değilse gelir vergisi ödemeyebilir. Bu, LLC’nin kayıtlı olduğu eyaletteki yıllık rapor ödemesi dışında, LLC’nin ABD vergisine borçlu olmayacağı ve gelir vergisi beyannamesi verme zorunluluğu olmadığı anlamına gelir. Ancak, gelirinizi ABD’den sağlamıyorsanız, yine de kendi ülkenizde bu gelir üzerinden gelir vergisine tabi olabileceğinizi unutmayın.

ABD’ye mal satıyorsanız, işletmenizin gelirini IRS’e bildirmeniz gerekir. Yerleşik değilseniz, ABD gelirinizi IRS’e gönderilen 1040NR formunda bildirirsiniz. Bu formu anlamak zor olabilir, bu nedenle vergi sorunlarınızı yönetmek için bir CPA (müşavir) kiralamanızı öneririz. Ayrıca, bu aşamada bir ITIN numarasına da ihtiyacınız olacaktır.

Birden fazla sahibi olan herhangi bir LLC, sıfır geliri olsa bile federal vergi beyannamesi vermelidir. Bu konu bir çok müşavir tarafından yorumlanıp konu hakkında farklı görüşler ortaya çıkmaktadır. Bu aşamada işleri riske atmamak için her yıl gelir vergisi beyan etmekte fayda vardır.

Bir Corp şirketi sahiplerinden ayrı bir vergi kuruluşu olduğu için vergi borcunu kendisi öder. Sahipler veya hissedarlar ile şirket arasında serbestçe para transferi yapılamaz. Şirket, işletme adına ödediği giderleri sahiplerine ödeyebilir. Hissedarların işten para kazanmalarının tek yolu, şirketin onlara temettü ödemesidir. Temettüler bir vergi indirimi değildir,  hissedarlar için vergiye tabi gelirdir.

Vergi beyannamenizi hazırlayıp IRS’e sunabilmek için ABD’de tecrübeli bir CPA (mali müşavir) tutmanız gerekiyor. Çoğunlukla beyannameler 15 Nisan tarihine kadar tamamlanmalıdır. Bu tarihe yetişemeyecekseniz bir uzatma başvurusunda bulunabilirsiniz.

Unutmayın, Corp şirketler üç ayda bir rapor vermek zorundadır, LLC’ler ise yılda bir kez dosyalama yapar.

Bu vergi türü, LLC’ler için değil, yalnızca Corp şirketleri için geçerlidir. ABD kaynaklı tüm gelirler için geçerli olan federal gelirin aksine, eyalette Corp tiindeki şirketler tarafından kazanılan gelir için geçerlidir.

LLC’ler eyalet gelir vergisi ödemese de, eyaletinize bağlı olarak herhangi bir dosyalama gereksinimi olup olmadığını müşavirinize danışmalısınız.

LLC için bunun hiç bir önemi yok bu durum Corp şirketler için önemlidir. Örneğin, bir Delaware Corporation’ınız varsa ve işletmenizin Delaware’den hiçbir geliri yoksa, o zaman Delaware eyaletine ödenecek kurumlar verginiz olmayacak, yalnızca federal kurumlar vergisi olacaktır. 

Stripe, web sitenizden müşterilerinizin yaptığı kart ödemelerinin nereden geldiğini bilir ve bunun raporunu anlık olarak tutar. Stripe bünyesinde tüm ülkelerin vergi sistemlerini anlayabilen bir yazılım algoritması bulunuyor. Bu sebeple gelir kaynağınızın çetelesini tutar ve LLC şirketiniz vergi eşiğine ulaştığında size 1099-K adında bir bilgi raporu gönderir. Bu rapor, artık şirketinizin belirli bir ciroya ulaştığı ve bu gelirin vergilendirilmesi gerektiği anlamına gelebilir. Eğer Stripe kullanıyorsanız ve size 1099-K gönderdilerse bunu müşavirinize gösterip ödenecek vergi beyanı hakkında bilgi almanız gerekir.

Bu form, ABD’deki eyalet ciro ve işlem limitlerini aştıysanız (ECI oluşmuş olabilir) veya ABD dışında herhangi bir ülkeden çok fazla miktarda (miktar hakkında detaylı bilgiyi Stripe’tan alabilirsiniz) gelir elde ettiyseniz gelebilir. Formu aldığınızda bir CPA ile konuşun.

Her ülkenin birbirinden farklı vergilendirme yasaları bulunur. ABD’de ki şirketinizden elde ettiğiniz geliri ülkenize aktarırken (ülkenizin yasalarına göre) bu geliri gelir idarenize bildirmeniz ve karşılığında bir gelir vergisi ödemeniz gerekebilir. Gelirin miktarına göre bu geliri bildirip bildirmemeniz hususunda bulunduğunuz ülkedeki yerel müşavirlerden bilgi almanız önerilir. Ayrıca ülkeler arasında karşılıklı imzalanan vergi anlaşmaları da bulunuyor bu kapsamdaki haklarınızı müşavirinize danışınız.

İlginizi Çekebilir ↴

Ziyaretçi Yorumları ↴

25 Yorum. Yeni Yorum

 • merhaba,
  ben ekim 2022de ortaklı bir llc şirket kurdum ve bir sıkıntıdan dolayı ortaklığı iptal edip şirketi tek kişilik llc’ye çevirdim. daha sonra şirketi kapattım. herhangi bir gelir gider veya işlem yapmadım. vergi beyanı yapacak mıyım?

  Cevapla
 • Merhabalar, Eylül 2022’de tek sahipli bir LLC şirketi kurdum. Türkiye’de yaşıyorum, US vatandaşı değilim. Uzun süredir çeşitli platformlardan zaten ticaret yapıyordum US içinde, Ekim 2022 itibariyle kazançlarım resmi olarak LLC şirketim üzerinden dönmeye başladı. Yani 2022 yılı kapanırken yaklaşık 2.5 ay kadar resmi olarak LLC şirketim üzerinden gelir elde etmiş oldum. Şirketi Delaware’de kurmuştuk. Stripe ile de ödeme alıyorum. Fakat satış yaptığım kanallardan biri bana 1099-K formu gönderdi ben buna şaşırdım çünkü US de yaşamıyordum ve vatandaşı da değildim. Onlara Türk vatandaşı olduğumu ve Türkiye’de yaşadığımı söyledim ve bana 1099-K formunun sadece US vatandaşları için geçerli olduğunu söylediler. Ardından WBEN-8 formu doldurmamı istediler ve sorun çözüldü. Fakat ben US içinde mal alıp US içinde ticaret yapıyorum ve Amerika’nın neredeyse her yerine satış yapıyorum. Nasıl bir vergi sürecine tabi olacağım konusunda kafam karıştı. Nasıl bir yol izlemeliyim? Özellikle federal vergiler konusunda bilgi alabilir miyim?

  Cevapla
  • Nazmi Özer
   15 Şubat 2023

   Merhaba,

   Geliriniz ABD içinden olduğu için muhtemelen belirli bir seviye ciro miktarına ulaştınız ve 1099 k aldınız. 1099 k sadece ABD vatandaşlarına gönderilmez ABd de kayıtlı iş yapan yabancı sahipli şirketlere de gönderilir.

   Şu saatten sonra W8 ben bir işinize yaramaz çünkü stripe, 1099 k ile zaten aynı anda IRS’e de bilgi gönderdi.

   Vakit kaybetmeden müşavirlik iş ortağımızdan itin dahil muhasebe hizmeti alabilirsiniz. İlgileniyorsanız buradan bir randevu oluşturup süreç ve fiyat hakkında bilgi alabilirsiniz :https://turkotaxacc-1.hubspotpagebuilder.com/startupsole

   Cevapla
 • Kasım 2022 de Wyomingde tek sahipli yeni LLC şirketim kuruldu. herhangi bir işlem, para akışı olmadı. Bu durumda hangi numaralı formları doldurmam gerekıyor vergilendirme için. 1099 almadım.

  Cevapla
  • Nazmi Özer
   15 Şubat 2023

   Merhaba,

   1099-K almadıysanız form 5472 doldurmanız gerekiyor. Müşavirlik iş ortağımızdan itin dahil form 5472 hizmeti alabilirsiniz. İlgileniyorsanız buradan bir randevu oluşturup süreç ve fiyat hakkında bilgi alabilirsiniz :https://turkotaxacc-1.hubspotpagebuilder.com/startupsole
   Startupsole.com a özel indirimli olarak hizmet alacaksınız.

   Cevapla
   • Teşekkür ederim. 1120 ye gerek var mı peki?

    Cevapla
    • Nazmi Özer
     15 Şubat 2023

     Rica ederim. Proforma 1120 olarak zaten 5472 ile birlikte müşavirler gerekli belgeyi dosyalar onlar sürece hakimdir.

     Cevapla
 • https://www.northwestregisteredagent.com/maintain-a-business/state-tax-rates

  Merhaba, satış limitleri aşılmadığı veya etkin bağ oluşmadığı takdirde gelir vergisi beyanında bulunma zorunluğunu anladığım kadarıyla yok. Belirttiğim linkte personal tax rate olarak none ya da oranlar var. Sormak istediğim soru şu; New Mexico eyaletinde etkin bağ oluştuğunda ya da satış limitleri aştığında gelir beyanında bulunduğumuzda linkte belirtilen oranlara göre mi gelir vergisi hesaplanıyor? Wyoming eyaletinde personal tax rate none belirtilmiş, yani eci oluştuğunda gelir vergisi ödemeyeceğiz mi?

  Ayrı olarak size fikir almak istediğim bir soru sormak istiyorum?
  Ben genel olarak e ticaret ve yazılım projelerini ilk aşamada markete hızlı girmek için şirket kurmak istiyorum. Yani bu bir dtc e ticaret projesi de olabilir bir micro saas projesi de olabilir. Proje büyüme gösterirse yatırımcı dahil edilecekse yeni şirket ile devam edilir. Ama genel olarak 0 10k aylık gelir seviyesine getirip satabileceğim projeler için hangi eyalette şirket kurmak mantıklı?

  Ben new mexico düşünüyorum bu personal tax rate olayı kafama takıldı o yüzden sormak istedim.

  Teşekkürler

  Cevapla
  • Oytun LC
   2 Şubat 2023

   Merhabalar,

   Stripe veya benzer platformlardan (EIN ile kaydolunan herhangi bir platform olabilir) 1099-K vergi bildirim formu gelmediği sürece (ECI oluşmadığı anlamına gelir) tek üyeli LLC sahipleri sadece yıl sonunda form 5472 doldurarak gelir gider beyanı verirler. 1099-K almadıysanız federal olarak gelir vergisi ödemeniz ve beyan etmeniz şart değil.

   LLC şirketler zaten eyalet bazında vergilendirilmezler sadece eci oluştuğunda federal gelir vergisi beyan edip gerekirse öderler. Bu durum Wyoming, Delaware, New Mexico vs. eyaletten bağımsızdır. LLC’lerin zaten federal vergileri sahibine aktarılır ve federal anlamdaki vergiyi LLC sahibi öder veya beyan eder. Özetle eyalet kısmı çok önemli değil bu aşamada eğer bir SAAS projesi için LLC kurma planınız varsa yıllık bakımı olmayan veya masrafı az olan eyaletler tercih sebebi oluyor. Girişimcileri çekmeye çalışan New Mexico bu anlamda yıllık masrafı olmaması sebebi ile çok tercih ediliyor.

   Bu konu çok defa yazıldı ve yorumlandı ama yine özetlemek gerekti;

   Tek üyeli bir LLC niz var herhangi bir eyalette olabilir. SAAS projeniz var ve ABD kaynaklı geliriniz oluşuyor. Limitleri herhangi bir eyalette aştığınızda ECI oluşuyor ve 1099 k geliyor bu aşamada federal vergi beyanı gerekli. Şirketiniz ister kişisel gelir vergisi olmayan Wyoming’de olsun ister Delaware de, vergiyi eyalete değil ABD gelir idaresine ödersiniz.
   Örnek 2: Kişisel gelir vergisi en yüksek eyaletlerden herhangi birinde şirketiniz var diyelim. Müşterileriniz ise hep vergi olmayan eyaletlerden geliyor, gelir kaynağınız orası. ECI oluşacak kadar çok müşteriniz olduğunu var sayalım. Bu durumda kişisel gelir vergisi yüksek olan bu eyalette yaşamadığınız için yine oraya vergi ödemezsiniz. Verginizi ECI oluştuğunda ABD gelir idaresine ödersiniz.

   Diğer bir açıklama da şu olsun;

   Kişisel gelir vergisi olmayan bir eyalette şirketinizin olması, müşterilerinizin ABD kaynaklı olup çok satış yaptığınızda ECI oluşumunu engellemiyor. Yani şirketin kurulu olduğu eyaletin (eğer orada LLC nize bağlı bir temsilci, ofis, mağaza, bina, bordrolu işçi yoksa) ECI oluşumu ile hiç bir ilgisi yok. Limitler aşıldığında ECI oluşuyor limitler ise bazen tek eyalette bile aşılabilir. Bazen 20 eyalete yapılan toplam satışlar sonunda da aşılabilir.

   Son sorunuza gelirsek, yatırım alma planınız varsa şirketinizi Delaware de kaydettirin çünkü fonlama yapan platformlar genellikle Delaware şirketlerine çok sıcak bakıyor. Ama klasik olarak e-ticaret yapacaksanız yıllık bakımı olmayan bir eyalet tercih edin mesela NM.

   Personal tax olayı o eyalette şahsen yaşamıyorsanız ve orada bulunarak iş yapmıyorsanız (satıştan ve limitten kaynaklanan ECI bununla ilgili değil) yabancı olarak kurulan LLC lerde yok. Federal vergi var o da yıllık ciroya , iş tipine, gelir sınıfına, gelir miktarına, gelirin geldiği bölgeye göre hesaplanıyor tüm masraflarınız düşüldükten sonra aklı başında bir muhasebeci size yıl sonunda iyi bir oranda vergi ödetir.

   Umarım faydalı olmuştur.

   Cevapla
 • Hocam tüm e ticaret satıcıları (amazon, etsy vb.) ECI yı karşılıyor, o zaman diyebilir miyiz tüm e ticaret satıcıları vergiyi Türkiye’de değil Amerika`da ödemek zorunda ?

  Cevapla
 • Yusuf kaya
  16 Aralık 2022

  Hocam merhabalar, USA DELAWARE eyaletinde bir 1 yilini doldurmak uzere olan bir LLC sirketim var. Tr de herhangi bir iste calismiyorum. Gelirimi sadece amazon uzerinden LLC sirketime aktariyorum. Sadece her ayin 15 inde kendime maas gibi bagladigim ufak bir meblayi turkiyeye cekiyorum.

  Sirket icinde aylik donen miktar 100000$ ustundedir. Bunun uzerinden %10 gibi bir kar elde ediyorum ve buyuyerek gidiyor. Sorum su , abd vergi doneminde (nisan/mayis) bu para uzerinden gelir vergisi odemek zorunda miyim? Ikinci sorum bu gelir vergisini odedikten sonra sirketimden sahsi dolar hesabima para cekerken bu para tekrar vergilendirlir mi?

  Sevgiler,

  Cevapla
  • Nazmi Özer
   16 Aralık 2022

   Merhaba, evet nisan 2023 tarihine kadar 2022 yili içinde LLC şirketinizden elde ettiğiniz gelirin federal olarak vergi beyanını vermek gerekir.

   Quickbooks gibi bir ön muhasebe programı kullandığınızı var sayarsak sadece bu uygulamadan muhasebeciye yetki vererek beyan yapmasını isteyebilirsiniz. Yazılım yoksa bu kadar işlem kaydıni tasnif etmek muhasebe tarafında size büyük maliyetlere neden olur.

   Orada verginizi ödedikten sonra paranızı Türkiye ye aktarırken hala devam eden varlik barisindan faydalanabilirsiniz. Konuyu yine muhasebecinize danışın iki ulke arasindaki vergi anlasmasi avantajini kullanabilir misiniz? Bu da önemli konu ama her durumda devam eden varlik barışı oldukça avantajli.

   Cevapla
 • Hocam emeğinize sağlık,yine müthiş bilgilendirici bir yazı olmuş.

  Bir ricam olacaktı,tabi bu tamamen sizin şahsi isteğinize bağlı; Bildiğiniz gibi e-ticaret işleri ile uğraşanlar arasında İngilterede şirket kuranlar ve kurmak isteyenlerin sayı da bir hayli yüksek,eğer mümkünse bir ara İngilterede şirket kurulumu,ücretler,gerekli bilgiler neler,registered agent’lar ve vergilendirme hakkında bir yazı paylaşabilirseniz müthiş olur.

  Şimdiden teşekkürler.

  Cevapla
  • muhammet
   4 Aralık 2022

   Yorumunuz için teşekkürler.

   Maalesef İngilterenin vergi sistemi ve sirket kurulumu ile ilgili mevzuatlara pek hakim değiliz ama konuyu araştırıp net kaynaklardan doğru bilgi alabilirsek tabiiki bu tip paylaşımlar yapariz.

   İngiltere de belirli bir limite kadar sifir vergi olduğu devlet web sitesinde de yazıyor fakat vat kaydi yaptiktan sonra hic ciro yapmayan şirketlere bile yil sonunda vergi odeme yazıları geldiğini duyuyoruz takipçilerimizden.

   Her ülkenin belli basli yasalari ve mevzuatlari var. Hic bir ülke kendi içinde yapılan ticaretin vergisiz yapilmasina ve imkanlarini kullanip orada tabiri caizse her sey serberst mantığında at koşturmaya izin vermez. Belirli yasalar ve kanunlar bunlari sinirlar.

   Abd de de ayni şekilde ciro yapilmasa bile her yil en azindan 5472 formunu doldurup irs e bilgi aktarmak gerekli. Gelir kaynagina göre her yil 1040 formu ile gelir gider beyani yapilmasi, vergi odenmesi de gerekebilir bu her sirket ozelinde farklilik gösteriyor abd de…

   Kulaktan dolma bilgilerle bir işe baslamak cok mantıklı değil.

   Girişmeden önce iyice arstirmak gerekli. Bizde belirli bir araştırma yapip dogru bilgi edinirsek muhakkak bir makale paylaşırız.

   Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Duyuru Colorado LLC 1$
Dışişleri Bakanı Jena Griswold, Colorado İşletme Ücreti Relief Yasası’ nın uygulamaya konulduğunu duyurdu.

Bu kapsamda normalde $50  olan işletme kurulum harç bedeli, bu fon bütçesi tükenene dek 1$ a düşürüldü. Daha fazla bilgi..

İndirim Uyarısı
Anlaşmalı iş ortağımız Northwest, 39$’ a LLC şirket kurulumu yapıyor
%60 indirimden Hemen Faydalanın!