ABD’de Yerleşik Olmayanlar için LLC Vergi Kılavuzu

ABD’de yaşamayan fakat ABD’de bir LLC şirkete sahip olanların ABD vergi sistemini anlayabilmeleri için bir kılavuz hazırladık. Bu kılavuzda öğrenecekleriniz;

 • Neden yabancı olarak Amerika Birleşik Devletleri ‘nde bir şirket kurmalısınız?
 • ABD’de yerleşik olmayan bir şirket sahibi nasıl vergilendirilir?
 • Sıkça sorulan sorular ve yanıtları

ABD Vatandaşı Olmayan Yabancılar Neden ABD’de Şirket Kuruyor?

ABD’de yaşamayan yabancıların ABD’de şirket kurmalarına sebep olan bir kaç neden var bunlar;

 • 300 milyondan fazla  müşteriye erişim imkanı
 • Stripe ve Paypal’ı legal bir şekilde kullanma ayrıcalığı
 • USD para biriminde şirket için kurumsal bir banka hesabı açmak
 • Potansiyel müşterilere güven vermek ve şirket sahibinin kendini güvenceye alması

Amerika Birleşik Devletleri, bünyesinde kayıtlı yüksek düzeyde güvene sahip şirketlerle dünyanın en iyi ekonomilerinden birine sahip olma ününe sahiptir.

ABD’de sunulan ticari hizmetlere erişmek, işlerini büyütmek isteyen her birey için çok önemlidir. Tüm işletmelerin ve özellikle online işletmelerin müşterilerinden ödeme almak için Stripe, PayPal ve ABD bankacılığı gibi hizmetlere erişmesi çok önemlidir.

Stripe, PayPal ve dijital hizmet sunan ABD bankalarına erişmek için bir LLC şirket kurmak gerekmektedir aksi durumda bu hizmetlerden bireysel olarak faydalanılamaz.

Sahibi ABD’de Yerleşik Olmayan Şirketler İçin Vergi Sistemi

ABD LLC Şirket Vergilendirme

Sahipleri ABD’de yerleşik olmayan LLC’ler nasıl vergilendirilir? Amerika’da Vergi Ödemek Gerekir mi?

Yabancılara ait şirketler yalnızca Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılan işler için vergi öderler. Buna, ECI Etkin Bağlantılı Gelir deniliyor. Effectively Connected Income (ECI)

Bunu küçük bir örnekle somutlaştırabiliriz;

Örneğin, Louisiana’daki bir müşterisi için yazılım yapan US LLC’ye sahip bir Türk vatandaşı düşünün. Yazılımın, Türkiye’deki veya ABD dışındaki başka ülke vatandaşlığına sahip bir veya bir kaç mühendis tarafından geliştirildiğini var sayalım. Çoğu durumda bu yazılım hizmetinden kazanılan para için gelir vergisi ödeme zorunluluğu yoktur.

Eğer yukarıdaki senaryoda yazılımı geliştiren mühendis ABD’de bulunsaydı, US LLC şirket sahibi olan Türk girişimci vergiden sorumlu olacaktı.

Fakat bu durum bazı limitlere bağlı olarak değişkenlik gösterebiliyor. Çünkü ABD’deki her eyalette gelir ve işlem başına koydukları bazı limitler bulunuyor. Herhangi bir eyalette bu limitlerin aşılması durumunda bu sefer yukarıda bahsettiğimiz ECI (Etkin Bağlantılı Gelir) devreye girmiş oluyor.

Örneğin Louisiana eyaletindeki limitler şöyle : Louisiana eyalet sakinlerinden elde edilen yıllık ciro miktarı 100.000$ veya 200 işlem (200 checkout veya 200 fatura). Bu limitleri aşan bir şirketin bu eyaletle etkin bir bağı oluşuyor.

Örnekten yola çıkarak biraz daha açıklayacak olursak;

Geliştirilen yazılım Louisiana eyaletine satılıyor bu aşamada Louisiana eyaletinin ciro limiti 100.000$ olduğu için, yazılımın bedeli 100.000$ ‘ ı aşarsa limit aşıldığı için şirketin artık ABD’de etkin bir bağı oluşmuş oluyor. Eğer yazılım bedeli 99.0000$ olsaydı limitler dahilinde kalınacağı için herhangi bir etkin bağ oluşmayacaktı. Bu senaryoda ise şirket sahibi herhangi bir gelir vergisi ödemeyecekti.

Hangi eyalette hangi ciro ve işlem sayısı şirket sahibine ECI oluşturur?

Buna yanıt bulabilmek için Yabancılar için ABD Eyaletlerine Göre Limitler konusundaki listeye göz atabilirsiniz.

Amerika Birleşik Devletleri’nde yoğun ticaret yapmadığınız sürece ve ABD’ de ECI oluşturan sebeplerden herhangi birine takılmadığınız sürece genellikle ABD’de vergi ödemeniz gerekmez.

ABD LLC’nizin ABD’de federal vergiden muaf olması için aşağıdaki kriterleri karşılaması gerekir:

 1. LLC şirket sahibi, ABD vatandaşı olmamalı
 2. LLC şirket sahibinin ABD’de herhangi bir varlığı olmamalı. Örneğin, ofis, depo, şube, dükkan, bordrolu elaman, gayrimenkul, taşınmaz vb.
 3. Şirketin geliri “etkili bir şekilde bağlantılı” (ECI) olmamalıdır

Aşağıdaki kriterlerden herhangi birini karşılayan birey ABD’de koşulsuz olarak vergiye tabidir:

 1. Amerika Birleşik Devletleri vatandaşı
 2. Daimi ikametgah sahibi veya yeşil kart sahibi
 3. ABD’de yeterince uzun süre yaşayan ve “önemli varlık testini” geçebilen kişiler
 4. ABD’de “F”, “J”, “M” veya “Q” vizesiyle geçici olarak bulunanlar
 5. Vergi yılı boyunca herhangi bir zamanda ABD’de ticaret yapan bir ortaklığın üyesi olanlar
 6. Belirli bir süre ABD’de yaşamış kişiler

Yukarıdakilerin hiçbiri size uymuyorsa, IRS tanımına göre yerleşik olmayan bir yabancısınız (NRA) demektir.

Yukarıdaki kriterler IRS web sitesindeki kaynaklardan referans alınmıştır, konu ile ilgili tüm detaylar için IRS’in ilgili sayfasına bakabilirsiniz.

Yabancılara Ait LLC’ler için Dosyalama ve Raporlama Gereksinimleri

Artık bir yabancı LLC şirket sahibi olarak hangi durumda ABD ile etkin bağlantılı gelir (ECI) oluşturdunuz veya oluşturmadınız öğrendiğinize göre her iki durumda da neler yapılması gerektiğinden bahsedelim.

ECI Oluştuysa Yapılması Gerekenler

Şirketiniz, ABD’den etkin bağlantılı gelir (ECI) durumundaysa gelirinizi vergi sezonunun sonunda IRS’e raporlamanız gerekir. Bunun için 1040-NR formu doldurulup vergi beyanı verilmelidir. Bu işlem için ABD’de lisanslı bir CPA’ dan (mali müşavir) hizmet alınması gerekiyor.

1040-NR Dolduracak LLC’ler için Defter Tutma ve Muhasebe

LLC’lerin, vergi beyannamesi doldurulabilmesi için bir ön muhasebe tutması gerekir. Muhasebecilerin vergi beyanı yapabilmesi için LLC’ye gelen ve giden miktarları gösteren bir kar ve zarar tablosu tutulmalı. Buna bookeeping yani ön muhasebe deniliyor.

Eğer ön muhasebenizi düzgün tutarsanız müşavirinizin elinde sağlam bir veri olur. Bu ön muhasebe kayıtlarını kolayca tutabilmek için genellikle bulut tabanlı yazılımlar kullanılıyor. Yazılımların maliyetleri size yüksek geliyorsa bu muhasebe kayıtlarını uygun formattaki bir Excel şablonunda da tutabilirsiniz fakat işlem sayınız fazlaysa bu yazılımları pazaryeri hesabınıza veya e-ticaret mağazanıza bağlayarak işleri kolaylaştırırsınız.

Bu yazılımlar arasında en çok bilinenler Quickbooks veya Freshbooks yazılımlarıdır. Bu yazılımları kullanırsanız yıl sonunda tek yapmanız gereken müşavirinize yazılımınızdan yetki vermek olacaktır. ABD’de muhasebe süreçlerini takip eden tüm müşavirler bu yazılımlara hakimdir.

ECI Oluşmadıysa Yapılması Gerekenler

Şirketiniz, ABD’den etkin bağlantılı gelir (ECI) durumunda değilse (herhangi bir pazaryeri veya ödeme ağ geçidinden 1099 K formu almadıysanız) vergi ödemeniz gerekmez fakat her koşulda şirketin yıl boyunca yaptığı ticari faaliyetleri IRS’e  belgelemek gerekir. Bunun için Form 5472 ve 1120 doldurulmalıdır.

Form 5472 ve 1120, doldurulması için aşağıdaki bilgileri CPA’ya (müşavir) belirtmek gerekir. Veya formu kendiniz dolduracaksanız yine bu bilgilere ihtiyacınız olacak

 • Vergi yılı boyunca ABD dışındaki sahibinden LLC’ ye aktarılan para miktarı
 • Vergi yılı boyunca LLC’ den ABD dışındaki sahibine aktarılan para miktarı
 • LLC’nin vergi yılının 31 Aralık tarihine göre sahip olduğu değer
 • LLC için yapılan harcamalar, masraflar, giderler

Bunların bir dökümü uygun formatta doldurulup IRS’e postalanır veya faxlanır.  Bu form doldurulurken şirketinizin bir EIN numarası olması zorunludur.

Sıkça Sorulan Sorular

İlginizi Çekebilir ↴

Ziyaretçi Yorumları ↴

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

İçerik Kategorileri

İndirim Uyarısı
Anlaşmalı iş ortağımız Northwest, 39$’ a LLC şirket kurulumu yapıyor
%60 indirimden Hemen Faydalanın!