Northwest ile Amerika’ da Şirket Kurmak

Bu rehberde Amerika’nın New Mexico eyaletinde, Northwest Registered Agent ile adım adım bir LLC şirket kurmayı detaylandıracağız.

Bu rehberdeki adımlarla sadece New Mexico’da değil farklı eyaletlerde de şirketinizi kurabilirsiniz çünkü kurulum adımları ve işlemler birebir aynıdır.

New Mexico eyaletinde yıllık rapor, yıllık harç ve eyalet gelir vergisi yoktur. Genellikle shopify, eticaret, yazılım ve danışmanlık tipindeki işler için oldukça avantajlı bir eyalettir.

Eğer Amazon’da e ticaret yapmak için (ya da aynı zamanda diğer iş tiplerini de sürdürecekseniz) şirket kurma planınız varsa New Mexico yerine Wyoming daha avantajlı olacaktır. Amazon işiyle ilgili bir şirket kuracaksanız sebeplerini ve detaylarını Wyoming LLC Kurulumu rehberinde bulabilirsiniz.

Şirket kurma aşamasında ve sonrasında ABD’de bir Registered Agent (Kayıtlı Temsilci) üzerinden hizmet almak şarttır. ABD’ de de ikamet etmeyen kişilerin şirket kurulumu işlemlerini uzaktan sürdürmeyi yetkili temsilciler yapabilir.

Bu rehberde Northwest Registered Agent firması üzerinden bir LLC şirket kurmayı adım adım anlatmaya çalışacağız. Öncelikle biraz Northwest’ ten bahsedelim.

Northwest ile özel bir anlaşma imzaladık ve Northwest’in Premium iş ortağı olma unvanına sahip olduk bu vesile ile Northwest ile LLC kurulumlarında ilk yıl ücretsiz kayıtlı temsilcilik ve 39$ kurulum bedeli olarak yeni bir indirim aldık. Bizim referansımızla artık Northwest ile 39$ (adres dahil) + eyalet bedeli ödeyerek LLC kurulumu yapabilirsiniz.

Northwest bünyesinde 300 den fazla çalışan istihdam eden çok büyük bir Registered Agent’ dır. Northwest, özellikle efsanevi müşteri desteği ve hizmetiyle anılan bir firma. Trustpilot ve Google yorumları bunu doğruluyor çünkü bu firmadan şikayet eden hemen hemen kimse yok.

Üst seviye hizmet, destek, gizli ücretlerin olmaması, ücretsiz operating agreement, şirket üyelik sertifikası, hızlı şirket kurulumu, gelişmiş müşteri paneli gibi özellikleri onu rakiplerinden ayırıyor. Bu durum diğer firmaların kötü olduğunu göstermiyor fakat ilgi ve alakaları, destekleri ve iş takipleri gerçekten muazzamdır.

Northwest ile bir şirket kurduğunuzda ve ileriki yıllarda onlarla çalışmaya devam ettiğinizde hizmetlerinin farkını anlayacaksınız.

Gereksinimler ve Bilinmesi Gerekenler

 • Northwest, kurulum paketinde adres ücretsizdir. Yani kendi adreslerini kullanarak LLC’nizi onların adresine kurabiliyorsunuz bu sayede ABD iş adresi sorunundan ömür boyu kurtulmuş oluyorsunuz.
 • Sizden pasaport vs. istemezler ekstra gereksinimleri yoktur.
 • Diğer Registered Agent firmalarına göre destek hizmetleri ve müşteri panelleri muazzamdır. Panelden şirketinizi eksiksiz yönetebiliyorsunuz.

Northwest ile Amerika’ da Şirket Kurma Maliyeti

Şirketi hangi eyalette kuracağınıza bağlı olarak bilindiği üzere eyalet bazında farklılık gösteren tek seferlik kurulum başlangıcında ödenmesi gereken eyalet dosyalama ücretleri bulunur. Bunlar eyaletlere göre farklılık gösterir. Ayrıca bazı eyaletlerde devam eden yıllarda franchise vergisi ödemeniz gerekirken, bazı eyaletlerde bulunmaz.

Kurulum İçin Tek Seferlik Maliyetler

 • Eyalete ödenecek dosyalama ücreti :50$
 • EIN  Numarası : Ücretsizdir (Bizim referansımızla Northwest üzerinden kurulum yaparsanız EIN numaranızı ücretsiz alıyoruz detaylar burada)
 • Northwest Registered Agent hizmet ve şirket kurulum bedeli : 39$

Kurulum Sonrası Maliyetler

 • Registered Agent yıllık hizmet bedeli 125$ / Yıl (İlk yıl ücretsizdir)
 • Yıllık Eyalet Vergisi (Franchise tax) : 0$ New Mexico’ da yıllık eyalet vergisi yok

Northwest ile Amerika’ da LLC Şirket Kurulum Adımları

New Mexico eyaletinde bir LLC şirket kurmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

 • İlk olarak NorthWest Registered Agent web sitesine bu linkten giriş yapıp ana sayfadaki FORM YOUR LLC butonunu tıklayın.

NOT : Bizim bağlantılı linkimizden Northwest web sitesine eriştiğinizde kurulum bedeli 39$’ a düşer ve ilk yıl registered bedeli ödemezsiniz. Ayrıca bu sayede EIN numaranızı ücretsiz alırız. EIN başvurusu için formu doldurmanız yeterlidir

Bağlantılı linkimizden Statupsole logolu Northwest açılış sayfasına eriştikten sonra FORM YOUR LLC butonuna tıklayıp sonraki adıma geçin

northwest ile sirket kurmak 2 Northwest ile Amerika’ da Şirket Kurmak

 • Devamında eyalet olarak New Mexico seçin

northwest ile amerikada sirket kurmak 2 Northwest ile Amerika’ da Şirket Kurmak

 • Yukarıdaki ekran görüntüsünde de göründüğü gibi, sadece 39$ + Eyalet dosyalama bedeli olacak şekilde ilk yıl ücretsiz registered agent + iş adresi olarak  fiyat 89$ olarak hesaplandı.
 • Bir sonraki aşamaya geçmek için Continue butonuna tıklayın bu adımda şirket adını belirleyeceksiniz.

northwest ile amerikada sirket kurmak 3 Northwest ile Amerika’ da Şirket Kurmak

 • Şirket ismini belirliyoruz ve Business Purpose kısmına şirketimizle ilgili bir kaç kelime açıklama metni giriyoruz. Seçtiğiniz şirket ismini gerekli alana girdikten sonra Continue butonuna tıklayıp sonraki adıma geçebilirsiniz.

Hemen alt kısmında bulunan adres seçeneklerini de olduğu gibi bırakalın çünkü Northwest, kendi adreslerini kullanmamıza izin veren bir agent. Bu yüzden farklı adres seçeneklerinden faydalanmaya gerek yok zaten ücretsiz sağlıyorlar.

northwest ile amerikada sirket kurmak 4 Northwest ile Amerika’ da Şirket Kurmak

 

 • Management Type : Bu aşamada Management Type olarak “Member Managed” seçiyoruz çünkü şirketi siz yöneteceksiniz. Eğer şirketi bir müdür yönetecekse o zaman Manager Managed seçeneğini seçmeniz gerekecek ve  atayacağınız müdürün bilgilerini sağlamanız gerekecek.
 • Üye sayısı : Sayısı 1 olarak seçin çünkü tek sahipli LLC kuruyoruz ardından adınızı ve soy adınızı Türkçe karakter kullanmadan girin. (Ör: ÖMER yerine OMER, ALİ yerine ALI gibi)
 • Adresi de Our Registered Address olarak bırakıp “CONTINUE” tıklayıp bir sonraki aşamaya geçebiliriz.

northwest ile amerikada sirket kurmak 5 Northwest ile Amerika’ da Şirket Kurmak

 • Bu adımda ise bir email adresi ve Northwest paneline erişim için bir şifre belirleyin
 • İletişim bilgileri  kısmına ise bulunduğunuz ülkedeki (Türkiye) açık adresinizi girin
 • Cep telefonunuzu girin
 • Send a copy of your lawsuits and/or legal notices to your attorney? No işaretleyin
 • “CONTINUE” tıklayarak bir sonraki aşamaya geçin

northwest ile amerikada sirket kurmak 6 Northwest ile Amerika’ da Şirket Kurmak

 

Approval Time kısmını Free olarak seçin yaklaşık kurulum süresi 6 gündür. Hızlandırma isterseniz ekstra ödeme yapabilirsiniz fakat buna gerek yok çünkü şirketiniz 4 iş gününde kurulacaktır. Free seçeneğini seçip Continue butonuna tıklayın

 • northwest ile amerikada sirket kurmak 5 Northwest ile Amerika’ da Şirket Kurmaknorthwest ile amerikada sirket kurmak 6 Northwest ile Amerika’ da Şirket Kurmaknorthwest ile amerikada sirket kurmak 7 Northwest ile Amerika’ da Şirket Kurmak

Bu kısımda ise ek seçenekler size sunuluyor bu ek hizmetlerden birini tercih ederseniz seçim yapıp ekstra ödeme yapabilirsiniz. Ek hizmet istemiyorsanız Continue tıklayarak bir sonraki aşamaya geçin

 • northwest ile amerikada sirket kurmak 8 Northwest ile Amerika’ da Şirket KurmakSon adım. Bu adımda toplam ödemeniz gereken tutarı sağda görebilirsiniz. Buna bir bakalım;
  • Dosyalama hizmeti : 39$
  • New mexico standart dosyalama: 50$
  • Yıllık Registered Agent ücreti (Adres dahil) 0$ Toplamda 89$

northwest ile amerikada sirket kurmak 9 Northwest ile Amerika’ da Şirket KurmakBir sonraki yıl için sadece 125$ registered agent ücreti (şirket adresi dahil) ödeyeceksiniz yani bu kurulum ücretleri tek seferliktir gelecek yıl adres dahil ödenecek tutar 125$ dır.

Acentelerin yıllık kayıtlı temsilci hizmet bedelleri ortalama olarak 100, 200 $ arasındadır. Bu yüzden adres dahil Northwest, gayet ekonomik bir çözüm diyebiliriz

Şirket kurulumu bu eyalet için yaklaşık 3 ya da 4 iş günü sürer. Sonrasında şirket kuruluş belgelerinizi panelinizden indirip elektronik olarak muhafaza edebilirsiniz.

Panelinizde her şey açık ve net olarak görünür. Northwest oldukça kolay bir panele sahiptir. Northwest Registered Agent İle Şirket Kurma Avantajları makalesinde müşteri paneli hakkında bazı bilgiler bulabilirsiniz. Bu sayede şirketiniz kurulduktan sonra nasıl bir müşteri paneline sahip olacağınız hakkında fikir sahibi olursunuz.

northwest abd sirket kurma Northwest ile Amerika’ da Şirket KurmakBu rehber sayesinde sadece 89$ gibi bir fiyata adres ve operating agreement dahil bir New Mexico şirketinin kurulum sürecini anlattık.

Diğer eyaletlerde şirket kurmak isterseniz (Wyoming, Delaware, Florida, Kentucky vb.) tüm adımlar aynıdır.

Northwest üzerinden LLC hizmeti aldığınızda oldukça samimi bir müşteri desteğine sahip olursunuz. E-posta veya telefon yoluyla aklınıza takılan tüm soruları hızlıca yanıtlarlar ve bunun için ekstra ücret ödemeniz gerekmez.

Takıldığınız herhangi bir nokta varsa yorum yapmaktan çekinmeyin. Tüm yorumlar olabildiğince hızlı yanıtlanır.

Bol Şanslar!

İlginizi Çekebilir ↴

Ziyaretçi Yorumları ↴

117 Yorum. Yeni Yorum

 • Ünal Deniz
  6 Temmuz 2024

  Merhaba Hocam,

  Paylaşımlarınız için teşekkürler. Amerika’da e-yayıncılık üzerine bir şirket kurmak istiyorum. Şimdilik tamamen dijital ve online bir iş gibi planlıyorum. Online olarak şirket hesabı üzerine ödeme almak isiyorum. Daha çok Amerika dışına iş yapacağım. New Mexico ve Wyoming eyaletleri arasında kaldım. New Mexico’da şirket kurduğumda yine de muhasebeci ile çalışıp gelir-gider beyan etmek gerekiyor mu? Eğer beyan gerekiyorsa bu durumda tek farkı Wyoming eyaletinde ödenen 62 yıllık rapor ücreti oluyor çünkü. Geleceği de düşünerek (Amazon vb.) Wyoming daha mantıklı gibi duruyor. Ancak New Mexico’da şirketi bir kez kurup sonra hiçbir şekilde bir beyan, muhasebesel işlemler vs. olmuyorsa orası daha mantıklı gibi görünüyor o zaman. Sizin bu konudaki görüşlerinize ihtiyacım var. Şimdiden çok teşekkürler. Selamlar.

  Cevapla
  • Nazmi Özer
   6 Temmuz 2024

   Merhaba,
   Evet vergi bakımından zaten her eyalet yabancı llc ler için aynıdır yıllık federal gelir vergisi beyan ediliyor bu sebeple en uygun maliyetli eyaletler yıllık gider olarak en makul olan eyaletler oluyor. Belirttiğiniz gibi tek fark aylık 62 usd lik tekrarlayan eyalet harcı oluyor onun dışındaki tüm prosedür aynıdır. Dijital işleriniz için New mexico size yeterli olacaktır. Bu arada geliriniz abd vatandaşlarından ise her yıl gelir vergisi beyanı vermeniz gerekiyor hangi eyalette kurulum yaparsanız yapın bu sonuç değişmez

   Cevapla
   • Ünal Deniz
    6 Temmuz 2024

    Hocam verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler. Yorumdan sonra forumu biraz daha inceledim ve Montana seçeneğinin son yıllarda öne çıktığını gördüm. İlerisi için Amazon ihtimalini de düşünerek Montana eyaleti biraz daha mantıklı geldi. Hem kurulum hem de yıllık ücreti düşük. Ayrıca yine ileride olası satış durumuna karşı tıpkı Wyoming gibi vergi oranı %0. Bu konudaki düşünceniz nedir? Yorumunuza göre hızlıca harekete geçip Northwest aracılığıyla şirketi kurmak istiyorum.

    Cevapla
    • Nazmi Özer
     6 Temmuz 2024

     Merhaba,
     Montana da olabilir belirttiginiz gibi son dönemde bu eyalette cok fazla popüler olmaya basladi önerebiliriz tabiki

     Cevapla
 • Hocam birkaç sorum olacaktı cevaplarsanız minnettar olurum. Ben Shopify dropshipping yaparak yurtdışında ticaret yapacağım yani ABD ile hiçbir ilişkim olayacak.
  Sorularım şöyle:
  1) Eğer New Mexico eyaletinde şirket kurarsam yıllık hiçbir beyan yapmama/rapor göndermeme gerek olmayacak öyle değil mi? (Okuduklarımdan öyle anladım,yalnış anlamış da olabilirim)
  2) Biliyorum asla bir sorumluluk almamak için cevaplamaktan çekinirsiniz ama yine de tüm sorumluluğun bana ait olduğunu bilerek sormak istiyorum,bu yapacağım iş için sizce uzun vadeli en uygun eyalet Wyoming mi yoksa New Mexico mu?
  3) Yine de bir vergi uzmanı ile çalışmamızı önerirmisiniz? Öneriyosanız uygun fiyatlı hangi CPAleri önerirsiniz hocam? (Tekrardan verdiğim tüm sorunların cevapları ve benim atacağım adımlar farketmeksizin tüm sorumlulukların bana ait olduğunu biliyor ve kabul ediyorum hocam,o konuda içiniz rahat olsun,sadece tecrübenizden yararlanmak isterim)

  Cevapla
  • Nazmi Özer
   7 Haziran 2024

   Merhabalar,

   1. New Mexico eyaleti yıllık raporlama ve yıllık harç gerektirmeyen bir eyalettir eyalete hiç bir beyan veya ödeme yapmanıza gerek yok. Sadece yıllık federal olarak beyan edilmesi gereken formlar olabiliyor bunlar 15472 form veya 1040 NR olabiliyor ciroya, gelir coğrafyasına bağlı olarak müşavir desteği ile belirlenip beyan ediliyor. Genellikle ABD içi gelirlerden vergi ödemesi yapılıyor ABD dışı gelirler sadece form 5472 ile bayan edilip bildirim yapılıyor yani vergi ödemesi gerekmeyebiliyor yıl sonu bir müşavire danışmakta fayda var.
   2. Eğer gelecekte Amazon veya Etsy gibi pazaryerlerinde ABDşirketi ile hesap açmayacaksanız New Mexico öneririz yıllık harç ve yıllık raporla uğraşmanıza gerek kalmaz. Fakat amazon veya pazaryeri hesapları da açmanız gerekirse New Mexico adresi ile Amazondan adres onay belgesi alamazsınız. Wyoming de özel şirket adresi ile kurulum yaparsanız hem amazonda hesap açabilir hem de bu şirketle Shopify gibi kendi sitenizden ticaret yapabilirsiniz. Wyoming de her yıl 62 USD’lik eyalet harcı (yıllık rapor deniliyor) ödeniyor başka fark yok.
   3. Tam Accounting firmasını öneririz yabancı e-ticaret şirketlerinde uzmanlaşmış Türk ekipten oluşan bir ABD müşavirlik şirketidir. Burada firma ile ilgili bazı notlarımız var bakabilirsiniz : https://startupsole.com/amerikada-turk-muhasebe-sirketi/

   Cevapla
 • Hocam merhabalar.Benim 1 tane sorum vardı,cevaplarsanız minnettar olurum. Şirket kurduğumuz zaman Register Agent bizden yaşadığımız adrese dair bir kanıt istiyor mu?

  Cevapla
  • Nazmi Özer
   6 Haziran 2024

   Merhaba,
   Eger adresiniz google maps platformunda görüntülenemiyor ise sizden ikametgah isteyebilirler nadiren de olsa istedikleri oluyor

   Cevapla
 • merhaba, northwest firma için herhangi bir gas veya vs faturası hizmeti de sunuyor mu acaba?

  Cevapla
 • Merhaba. Bugün sitenizi kullanarak Northwest aracılığı ile new mexico’da şirket kurdum. Şu anda benden boi belgelerini doldurmamı istiyor. bunu ne zaman doldurmalıyım? şirket kuruluşundan sonra mı? teşekkürler

  Cevapla
  • Nazmi Özer
   19 Mayıs 2024

   Merhaba,

   Standart olarak form sipariste aktif ediliyor ama suan doldurmayin EIN numaranız geldikten sonra doldurmaniz gerekiyor. Boi nin sirket kurulumundan itibaren 90 gun doldurma vakti var acele etmenize gerek bulunmuyor

   Cevapla
 • Ayhan Kurban
  19 Mart 2024

  Merhaba, dün kurulum işlemlerini ve ödeme işlemini yaptım fakat ne bir kimlik paylaştım ne de kimlik görseli. Süreç boyunca hangi ülkenin vatandaşı olduğum vs sorulmadı. Başvuru sürecinden sonra mı bu tarz resmi evrakları göndereceğim?

  Cevapla
 • Merhabalar
  Northwest ile şirket kurulumumu 1 ay önce tamamladım dün ise ipostal1 ile 1 yıllık Sanal İşletme Adresi aldım.
  EIN için IRS’e SS-4 formunu fakslayacağım ama öncesinde adres değişiklini eyalete bildirmem gerekiyor mu yoksa SS-4 formuna ipostal1 ile aldığım adresi girmem yeterli olur mu ?
  Sonrasında ise Mercury Bank’dan hesap açılışı yapmayı ve sonrasında Amazon satıcı hesabı açmayı planlıyorum.Size sormak istediğim diğer bir soru bu planladıklarım arasında atladığım bir şey var mı cevaplayabilirseniz çok müteşekkir olurum.
  İyi Çalışmalar.

  Cevapla
  • Nazmi Özer
   1 Mart 2024

   Adres değişikliğini sonrasında da yapabilirsiniz yeni posta adresiniz ile ss4 formunuzu doldurup başvurunuzu gönderebilirsiniz. EIN geldiğinde de belirttiğiniz sıralamada hesaplarınızı açabilirsiniz

   Cevapla
 • Kurulumu yaparken ad soyad kısmında sadece baş harfler büyü olacak şekilde ve özel karakter kullandığımı fark ettim. Hemen mail gönderdim fakat şirket kurulurken ciddi bir sorun yaratır mı yardımcı olurlar mı?

  Cevapla
  • Nazmi Özer
   17 Şubat 2024

   Hafta içi eposta ile dönüş yaparlar özel karakter sorun olabilir imkan varsa düzeltme yaptirin gelen mailde önemli bir konu olduğunu tekrar vurgularsiniz yardimci olurlar

   Cevapla
  • Bu konudan bağımsız olarak “Maalesef siparişiniz henüz işleme alınmadı. Ekibimiz siparişinizi inceledi ve bazı bilgilerin eksik olduğunu fark etti” diye bir uyarı maili geldi ama eksik bir şey yok. Online Federal Beneficial Ownership Information Report filing diye bir kısım var kırmızıyla gösteriyor fakat FinCEN ID diyor. Bu kısmı nasıl dolduracağım, bu kısmı şirket kuruluktan sonra EIN numaramı aldıktan sonra doldurmayacak mıyım?

   Gelen mail: https://i.hizliresim.com/kxud2h2.png
   Uyarılar: https://i.hizliresim.com/fc9iehr.png

   Cevapla
   • Nazmi Özer
    17 Şubat 2024

    Fincen BOI hizmetinden kaynakli olarak otomatik gönderilen bir mail dikkate almaniz gerekmiyor. Kurulumunuz devam eder ve işlemler bittiğinde evraklarinizi sisteme yuklerler. Boi beyanıni ein numarası geldikten sonra yapmaniz gerekir

    Cevapla
    • Çok teşekkürler, Boi beyanını northwest içerisinden yapacağım değil mi, https://startupsole.com/fincen-boi-beyani/ burada northwest dışı nasıl yapılır onu anlatmışsınız northwest içerisinden nasıl yapılır onun için de bir blog yazınız var mıdır?

     Cevapla
     • Nazmi Özer
      17 Şubat 2024

      Benzer adimlar aslinda Northwest icin bir kılavuz hatırlamadık henüz isterseniz bizim makalemizdeki adimlari uygulayarak ta yapabilirsiniz ayni islemler sonucta fark etmiyor

      Cevapla
      • Türkçe karakter kullanımım için mailime dönüş yaptılar, adımı düzenlemem için bi sekme açtılar. Fakat burda aklıma takılan adres kısmında, adresimi gizli tut mu diyeceğim yoksa kendi adresimi kullan diyip ikametgah adresimi mi girmem gerekiyor? Mercury bank için ikametgah adresimizi girmemiz gerektiğini okumuştum ama ben adresimi satın alımı yaparken hiçbir yere yazmadım.

       https://i.hizliresim.com/gndd1eb.png

       Cevapla
       • Nazmi Özer
        18 Şubat 2024

        Adresinizi gizli tutun bu kısmın Mercurybank ile ilgisi bulunmuyor

 • Merhaba,
  Sizin referansınızla Northwest’ten 6 Şubat ’24 te NewMexico’da şirket kuruluş başvurumu yaptım. 12 Şubat ’24 te mesaj geldi şirket kuruluş evraklarımı Northwest paneline yüklemişlerdi. USA NewMexico’da LLC şirket kuruluşumu yapmış oldum.

  Toplam 89 usd ödeme yaptım. başka bir masraf çıkmadı.

  Sitenizde her konuda yer alan açıklamalr ve çok yardımcı oldu.
  Mesaj yazdığımda Nazmi Bey anında cevap verdi. Çok teşekkür ederim, gerçekten büyük bir iş yapıyorsunuz!

  Ücretsiz EIN numarası için de başvurumu yaptım akşam geç saatte olmasına rağmen hemen döndüler. İmzalı belgemi yükledim, Startupsole 1 günde başvuruyu tamamladı. Şimdi EIN geldikten sonra Wise (yada Payoneer) ile banka hesabı açıp Stripe almayı planlıyorum.
  Yurtdışına tasarım vb. hizmetler verdiğim için sitede yeralan tavsiyeler üzerine NewMexico da LLC kurdum. Herşey için teşekkürler.

  Cevapla
 • Merhaba,
  1- Mobil uygulamalar yayınlamak için şirket kurmayı düşünüyorum yasal hangi eyaleti tercih etmek yerinde olur? Şu an satış türünde bir uygulama düşünmüyorum, belki ileride. Google reklamları vs. göstererek gelir elde edecek, ayrıca kullanıcılar hizmet kullanımına yönelik ödeme yapacaklar uygulamadaki özellikleri kullanmak için vs..
  2- Uygulama için kullanıcı sözleşmeleri vs. sanırım ABD’ye göre yazılmalı. Bu konuda destek sağlayan birileri var mı? Ücretsiz mümkünse, yoksa ücretli de düşünülebilir.
  3- Yasal bir durum olduğunda, tebligat vs. Türkiye’den, ABD’de Nortwest adresine mi gönderilecektir?
  4- Kullanıcılar yapacakları ödemeyi, şirkete bağlı olarak ABD’de açacağımız banka hesabına mı yapacaklar sadece? TR’de hesap açıp, buraya yaptırmamızın ne gibi artı eksileri olabilir?
  Teşekkürler…

  Cevapla
  • Nazmi Özer
   8 Şubat 2024

   ABD deki şirket adresi sağlayan şirketler Google admob doğrulama mektuplarını teslim almıyorlar. Bir çok adres şirketi yasal nedenlerden dolayı google doğrulamalarını kabul edemiyor. Fakat farklı adres şirketleri belki kabul ediyor olabilir isterseniz öncelikle bu konuyu araştırın. Diğer maddelerde zaten sorun yok. Sözleşme kısmını rakiplerden bakıp yazabilir veya bir avukata yazdırabilirsiniz. Kazandığınız para abd deki banka hesabınıza da gelebilir şahsi hesabınızı da kullanabilirsiniz bu sizin bileceğiniz bir mali durumdur.

   Cevapla
 • Merhaba Nazmi Bey,
  Ben de biraz önce sizin paylatığınız linkten NorthWest ile şirket kuruluş başvurumu yaptım. Sizin tavisyenizle (tasarım vs hizmetler ve digital materyaller satacağım için ) New Mexico eyaletini seçtim. (Umarım işlemler esnasında hata yapmamışımdır. :))

  Ücretsiz EIN kampanyasından yararlanmak için kuruluş onayı ve bilgileri gelince size başvurmam gerekiyor sanırım.
  Amacım Stripe hesabı açarak yurtdışına verdiğim hizmetler için tahsilat yapabilmek.

  Siteniz oldukça yararlı ve yeterli bir kaynak oldu benim için. Bilgilendirmeleriniz ve yardımlarınız için teşekkür ederim.
  İyi çalışmalar

  Cevapla
 • Merhaba,

  NortWest ile yaklaşık 10 gündür yaşadığımız bir sorunu buraya aktarmak istiyorum.

  Northwest’in kendi verdikleri adres üzerinden, New Mexico’da şirket kurduktan sonra,(yaklaşık 4 ay oldu) şirketin NM’de kurulduğu adres Register Agent ofisinin taşınması gerekçesiyle değiştirilmiş. Bunu ben tesadüfen öğrendim. Kendileriyle bu durumu mailleştik. Eski adresin kullanılmadığını yeni adresin ise otomatik olarak güncellenemeyeceğini söylüyorlar. Eyalet sitesini kontrol ettiğimde, şirketin fiziksel ve mail adresinin (kuruluş belgelerinde geçen) eski adres olduğunu, ”Register Agent” ofisinin taşındığı yeni adresin ise güncellendiğini görüyorum. Bu durumda benim princible ve mailing adresimin de güncellenmesi gerekir diye düşünüyorum fakat bunun için extra ücret talep ediyorlar.

  Muhasebeci ise güncel adresin IRS’e bildirilmesi gerektiğini söylüyor vergi beyanı vs… için, bu durumu Northwest’e söylediğimde kendi taşındıkları yeni adresi verebileceğimi söylüyorlar. Yani özetlemem gerekirse, şirketin kuruluş belgesinden(ONLINE ARTICLES OF ORGANIZATION) farklı olarak, şu an eyalet kayıtlarında iki farklı adres görünüyor. Ve ben bu durumu yeni fark ettim, ne zamandır bu böyle bilmiyorum. Başta; IRS (EIN), Banka hesapları vs… bir çok hesap eski adres ile açıldı.

  Henüz hizmeti satın alalı bir yıl bile dolmadan böyle bir şey yapmaları normal mi? Yeni hizmet satın almak epey maliyetli görünüyor. İşin içinden çıkamadım bir türlü. Biraz karışık yazmış olabilirim ama zaten Nortwest’in de kafası karışık bir her defasında farklı cevaplar alıyorum. Bu ileride eyalet ve IRS nezdinde bir soruna neden olur mu? Belki de çok kaygılanacak bir durum yoktur, bilemedim. Nasıl bir yol izlemeliyim, daha önce böyle bir durum yaşayan oldu mu ? Fikirlerinizi almak istedim. Teşekkürler.

  Cevapla
  • Nazmi Özer
   19 Ocak 2024

   Merhaba,

   Bazen adres ofisleri farkli lokasyonlara tasinabiliyor bu son derece normal bir durum. Kayitli temsili adresini Northwest kendisi otomatik güncelleme yapıyor zaten sadece eyaletteki ofis adresi eski görünür o da cok onemli degil onemli bildirimler zaten registered agent adresine gelir o da guncel durumda zaten. İciniz rahat olsun istersiniz değişikliği NM eyalet portalindan kendiniz de değiştirebilirsiniz.

   Irs trafinda ise vergi beyani yaparken muhasebeciniz değişikliği yapabilir ek olarak bu değişikliği siz de yapabilirsiniz aşağıdaki irs belgeelrindeki talimatlara gore yapabilirsiniz.

   https://www.irs.gov/taxtopics/tc157#:~:text=To%20change%20your%20address%20with,address%20shown%20on%20the%20forms.

   Form doldurup forma yeni adresi yazarak ein belgenizle birlikte irs e ilgili adrese postalayin değişikliği postanizi aldiklarinda yaparlar.

   Cevapla
   • Teşekkür ederim Nazmi Bey, günlerdir Northwest ile mücadele ediyorum. Bu şekilde net olarak durumu anlatmayıp, Hayır biz güncelleme yapmıyoruz, değişikliği bizim yapmamız için, ücretli başvuruyu işaret ettiklerinden biraz canım sıkılmıştı. Artık rahatladım. Eyalet portalından nasıl adres değişikliği yapacağımı bulamadım ama çok önemli değil, anladığım kadarıyla ekstra bir para ödemeye gerek yok. Siteyi biraz kurcalarsam bulurum. Teşekkürler yeniden, iyi çalışmalar.

    Cevapla
    • Nazmi Özer
     19 Ocak 2024

     Rica ederim zaten onemli kısmını onlar değiştirmiş diğer adresinde portala uye olun hedabiniz onaylansin ve 20 usd bedel yatirarak online yeni adrese geçebilirsiniz fakat cok onemli de değil.

     Onemli kisim irs onu da beyan sırasında veya vaktiniz varsa irs in belirttigi formu doldurup irs in ilgili departmanina postalamak yeterli olur

     Cevapla
 • Can Ertürk
  27 Aralık 2023

  Selamlar, Şirketimi 2024 Ocak ayında açmayı hedefliyorum, 2024 mart sonunda IRS e bir bildirimde bulunmam gerekir mi? 2025 yılında mı bu bildirimler (Vergi beyanı vs) yapılacak?

  Cevapla
  • Nazmi Özer
   27 Aralık 2023

   2024 te kurulum yaparsanız ein numaranız da yeni yıl içinde aktif olacağı için 2025 ilk çeyreğine kadar hic bir beyan vs. vermeniz gerekmeyecek. 2024 faaliyetlerinizi 2025 yilinda beyan edersiniz

   Cevapla
 • Merhaba,
  Aşamaları çok açık bir şekilde anlatmışsınız, teşekkürler. Sadece şunu sormak istiyorum; bu aşamaları takip ederek şirketi kurduktan sonra bir banka hesabına ihtiyacımız olmayacak mı? Biz ilaç firmaları gibi büyük firmalara fatura kesmeyi amaçlıyoruz, Wise hesabı sorun çıkarabilir mi? Süreç nasıl işliyor? Teşekkürler

  Cevapla
  • Nazmi Özer
   19 Aralık 2023

   Teşekkürler. Evet banka hesabına ihtiyacınız olacak bunun için dijital bankaları kullanabilirsiniz. Wise businesses olabilir ayrica en cok tercih edilen Mercurybank hesabı da açabilirsiniz. Abd ye şahsen gitmeden fiziksel bankalardan hesap acma şansınız yok maalesef. Bu sebeple şirket kurup yurt dışında ticaret yapanlar bu tip dijital bankaları kullanıyorlar.

   Cevapla
 • Can Ertürk
  2 Ağustos 2023

  Merhabalar, mevcut oturduğume TR’deki evimden 3-4 ay sonra taşınmak zorundayım. Ailemin evini şirket kurarken versem sorun olur mu? Yani benden adresimi doğrulama amaçlı ileride bir fatura belge istenir mi? 3 ay sonra tekrardan adres değişikliği talebi ile uğraşmak istemiyorum bu belli bir durum çünkü şirketi de bugün yarın açmak istiyorum kafama bu nokta takıldı. Tecrübenize istinaden sormak istedim. Teşekkürler

  Cevapla
  • Nazmi Özer
   2 Ağustos 2023

   Merhaba,

   Llc kurarken verdiğiniz adres sadece registered agent a bilgi amacli sağlanıyor gelecekte kimse sizden dogrulama istemeyecek. Şuan mevcut ikamet adresinizi saglayarak şirketinizi kurun taşındığınızda ise Northwest agent pabelinizden yeni adresinizi girersiniz ekstra doğrulama istemeyecek zaten.
   Bun sekilde ilerlerseniz herhangi bir sorun yaşamazsiniz

   Cevapla
 • Emin olmak için soruyorum; bu iş için Amerika’da oturum ya da çalışma iznine gerek yok değil mi?

  Ayrıca şunu da merak ediyorum, Türkiye için bu şirket üzerinden yaptığımız işi faturalandırmak istersek sorun oluyor mu? İşin adresi sonuçta Amerika ama ben birisine fatura kesmek istiyoram mükellef olurken burada bir home office seçmem gerekiyor yanlış bilmiyosam, ofis olarak Amerika’daki şirketi göstersem burada yine vergi levham olabilir mi?

  Cevapla
  • Nazmi Özer
   26 Haziran 2023

   Şirketiniz ve Şirket adresiniz abd de olacak Türkiye de bir ofise, çalışma iznine gerek yok.

   Türkiye de bir is yapacaksaniz ve Abd deki sirketiniz üzerine ödeme alip işlemi faturalandiracaksaniz bir TR adresine gerek yok fakat işin muhasebesel ve vergisel boyutu icin bir müşavire danismanizda fayda var.

   Genelde Abd şirketleri global olarak ticaret amacli online işler icin kuruluyor. Yerel olarak yaptığınız iş, ciro ve ödeme alma kısmı farkli vergisel sonuclar doğurabilir.

   Cevapla
  • Şirket kurulumundan sonra yılın ilk aylarında verilen beyanname için nasıl destek alabiliriz ?

   Cevapla
 • Başka makalenizde eğer Amazon’da satış yapacaksanıZ wyoming eyaletinin yıllık yenileme ücreti olmasına rağmen daha mantıklı olduğunu söylemişsiniz. Biraz daha açıklar mısınız? Neden Amazon için wyoming daha mantıklı?

  Cevapla
 • Merhaba, yazılarınız çok bilgilendirici, öncelikle bu sebepten dolayı sizlere teşekkür ederim.
  Ben yaptığım çeşitli işleri bir şirket altında yapmak istiyorum, bağımsız işler yaptığım için sürekli çalışmıyormuşum gibi duruyor bu da kredi ya da vize gibi gelir gösterme gerektiren işlerde sıkıntılı oluyor. Tabi sırf bunun için de Türkiye’de şirket açıp bağkur ödemek istemiyorum açıkçası o yüzden Northwest ile New Mexico’da açmayı düşünüyorum sizin açıklamalarınız üzerine fakat kafamda bir takım sorular var.

  Planım şu; yaptığım birbirinden alakasız işleri açtığım şirket içinde yapmak ve bu aracılıkla bu işleri istediğim noktada Yurt dışına da genişletebilmek. Mesela ben bir psikoloğum ve online danışmanlık yapıyorum, bunu çoğunlukla Türkiye’deki danışmanlarım ile yapıyorum ama yurt dışından da stripe aracılığı ile ödeme alıp verebilirsem çok iyi olur çünkü Wise’ın işlermleri durdurması ile şu anda SWIFT ve Western Union’a kalmış durumdayım. Ayrıca dövmecilik yapıyorum, bu işi Türkiye’de yapıyorum fakat bir stüdyo kuracağım zaman bir şirket isminin altında olması benim için avantaj olacaktır, başka ülkere visiting artist olarak giderken de kolaylık sağlayacağını düşünüyorum. Tabi böyle lokal bir stüdyonun Türkiye’de olmasına rağmen Amerikan bir şirketin altında gözükmesi mümkün müdür onu bilmiyorum. Ayrıca Youtube ve Twitchten gelir sağlıyorum, bu konuda Amerika’da bir şirket sahibi olmak tam olarak nasıl işler onu bilmiyorum ama Türkiye’de bu geliri çekebilmek için kendi bağkurunuzu ödemeniz gerekiyor. Türkiye’de olmama rağmen acaba youtube gibi sosyal medya gelirlerini de bu Amerika bazlı şirket üzerinden çekebilir miyim? Genelde ikametgah adresinize bağlı oluyor partnerlik anlaşmaları fakat şirketim Amerika’da ise belki sorun olmaz diye düşündüm.

  Kısacası bir çok işi bu Amerika’da kurduğum şirket üzerinden yapmak istiyorum, ve bu işlerin çoğunluğu Türkiye bazlı. Aynı zamanda bu şirketi zamanı geldiğinde e-ticaret gibi işlerde de kullanabilmek istiyorum o yüzden stripe vb metodlar daha cazip geliyor. En önemlisi de kendi bağkurumu ödeme derdi olmaması çok önemli. Sizce acaba benim kullanım durumum için böyle bir Amerika bazlı şirket işimi görür mü? Yoksa durduk yere masraf mı çıkartmış olurum? Yani kısacası birbirinden farklı işleri bir arada yapıp, bağkur ödemeden bu işleri gerektiğinde yurt dışına çıkartabilmek istiyorum, bana doğru yoldayım gibi geldi ama bu işlerin çok yabancısıyım, bana düşüncelerinizi iletirseniz çok sevinirim.
  Saygılarımla
  Ahmet

  Cevapla
  • Nazmi Özer
   8 Haziran 2023

   Merhaba,

   Kuracağınız llc sirketle birden cok is yapabilirsiniz. Stripe hesabi açtıktan sonra her projeniz icin ayri alt stripe hesaplari aktive ederek her projeye ayri web sitesi bağlayarak odemeler alabilirsiniz.

   Böylece farkli is kollari icin ayri sirket kurmanız gerekmez. Eger amazon veya etsy gibi Pazaryeri isi düşünmüyorsaniz New mexico uygun olacaktır. Sadece stripe icin kullanacaksaniz hem ekonomik hemde bakim masrafları yok denecek kadar az olur. Banka tarafini da Mercurybank veya wise businesses hesabi acarak banka işini de çözmüş olursunuz.

   Bagkur vs odeme gibi bir durumunuz olmaz çünkü llc surketlerde bun tip bir uygulama bulunmuyor.

   Cevapla
 • Merhaba şirket kurmayla ilgili gelir vergisi kısmını anlamadım. Eyalet vergisi ve gelir vergisi aynı şey mi? Aynı ise oranları nerden öğrenebilirim. Bir de kurmak istediğim şirket online eğitim üzerine ve satış vergisi bulunmuyor. Bu durumda yıllık gelir ve ödeme beyannamesini ben verebilir miyim? (muhasebeciye ihtiyaç duymadan). Cevaplar için şimdiden teşekkür ederim

  Cevapla
  • Nazmi Özer
   22 Mayıs 2023

   Merhaba,

   LLC şirketlerde eyalet vergisi yok sadece bazı eyaletlerde yıllık harç var mesela Wyoming de 62 dolar New mexico da yok (0$) Gelir vergisi devlete ödenir buna da federal vergi deniliyor. Siz sadece her yıl gelir verginizi devlete ödersiniz oranları iş tipine, ciroya ve gelirin ABd halkından gelip gelmediğine göre değişir. Geliriniz ABd dışından ise (sanal pos stripe bunu coğrafi olarak hesaplar) gelir vergisi çıkmayabilir fakat ABD içinden elde ettiğiniz gelir sonucunda stripe gibi sanal pos platformları size 1099K adından vergi ödeme bildirimi zaten gönderir. Bu formu alırsanız yıl sonu musavire gösterip vergi hesaplaması yaptırırsınız zaten çoğu gideri masraf olarak düştükten sonra elde edilen saf kazanç üzerinden belirli bir oranda vergi çıkıyor göz kurkutacak seviyede değil.

   Yıllık beyanı siz veremezsiniz bunun için anlaşmalı olduğumuz Turko tax firması var kip Türkçe konuşan müşavirlerden oluşuyor gider hesaplama ve vergi ödeme konusunda size avantaj sağlayacak bilgi ve kaabiliyete sahipler.

   Online eğitim satışı yapacaksanız kesinlikle New Mexico eyaletini tercih edin çunku bu eyatte yıllık harç veya rapor vermek gibi durumlar yok belirttiğimiz gibi sadece yıl sonu vergi beyanı dolduruluyor kazanç elde etseniz de etmeseniz de vergi beyanı vermek gerekiyor.

   Cevapla
   • Peki Income Tax ödüyor muyuz? Ben Türkiye’de yaşıyorum eğitimi de çoğunlukla Türkiye’den satıyorum.

    Yıllık ortalama maliyet çıkarma konusunda önerdiğiniz şirket yardımcı olur mu?

    Hızlı ve detaylı açıklamalarınız için ayrıca teşekkür ederim.

    Cevapla
    • Nazmi Özer
     22 Mayıs 2023

     Income tax federal gelir vergisi anlamina geliyor. Müşterileriniz genellikle Abd disindan ise (Türkiye okarak belirttiniz) income tax odemezsiniz fakat her yil form 5472 doldurmaniz, gider gelir miktarini urs e beyan etmeniz gerekecek bunun icin muhasebeciler yaklaşık 400 usd fiyat veriyor.

     Cevapla
     • Sonuç olarak şunu çıkarabilir miyim. Ben Türkiye’deki öğrencilerime online eğitim veriyorum. Şirketim amerikada olursa (Nm önerdiğiniz için orayı düşünüyorum) benim eyalet ve fedaral vergim olmayacak. Peki yılık/aylık nasıl giderlerim olacak bu süreçte?

      Cevapla
      • Nazmi Özer
       22 Mayıs 2023

       Evet tespit dogru.

       Aylik gideriniz olmayacak yillik giderler su sekilde olacaktır;

       Her yil Northwest registered agent a 125 usd kayitli temsilcilik (adres dahil) yenilemesi

       Yillik Form 5472 doldurulmasi icin muhasebeci gideri (onceki yorumda miktar belirtildi)

       Bu giderler 2024 itibari ile odenecektir.

       Cevapla
       • Bir makalenizde şirketi nasıl kendimiz açabiliriz onu anlatıyordunuz. 125 dolarlık ödeme ne için yapılacak onu anlamadım sadece.

        Şirket açılışı için makalenizi takip ederek açmam sonra muhasebe şirketine ulaşmam yeterli olur mu? Yoksa bir şirketin benim adıma şirket açmasını isteyebilir miyim

        Sabırla cevap verdiğiniz için teşekkür ederim.

       • Nazmi Özer
        22 Mayıs 2023

        125 dolarlik ödeme zaten yillik yenileme bedelidir ve Northwest registered agent panelinizden takip edebileceksiniz. 12 ay dolmadan epostaniza yenileme bildiriminiz otomatik alirsiniz ve kartinizdan kolaylikla ödeme yapabilirsiniz. Bunun icin bir makale yok çünkü abonelik yenileme gibi düşünun oldukca basit.

        Makalemiz takip edip kurulum siparişinizi verin ve ardindan ucretsiz ein hizmetimizden faydalanmak icin on başvurunuzu gonderin bu ilk etap icin yeterlidir. Ein numaranız icin başvurunuzu göndereceğiz.

        Muhasebeciye şimdi ihtiyaç yok 2024 nisan ayina kadar vaktiniz olacak o zamana dek gelir ve giderinizi bir excel de veya waveapps gibi bir ön muhasebe yazilimda tutmaniz yeterlidir.

        Gelecek yil mart sonu aşağıdaki linkten bir randevu olusturursunuz muhasebe sirketi sizi arayip detaylari aktarir.

        https://turkotaxacc-1.hubspotpagebuilder.com/startupsole

        Bol şanslar

   • Serdar Akçay
    2 Şubat 2024

    Makalenizi ve yorumların tamamını okudum. Ben mangal ve nargile kömürü ithalat ve ihracatçısıyım. Türkiye’de LTD. Şirketim var ve ABD’de de bir LLC. şirket açmak istiyorum. Teknolojik ürünler üzerine ağırlıkta Dropshipping olarak ebay’de satacağım. Ancak Bursa ve Denizli’den ev tekstili ürünler alıp Wall Mart / K Mart mağazalarına da satmayı planlıyorum. Velhasıl NM yada WA ‘da açacağım şirketi her sektörde kullanabilirmiyim. Bir de şirketi açtığım gibi iş yapmaya başlamayacağım için açık ancak iş yapmayan yani fatura kesmeyen bir şirketin muhasebe ve northwest ödemelerini yapmış olsam dahi IRS tarafından kapatılma yada incelemeye alınma gibi bir durum oluşur mu?

    Cevapla
    • Nazmi Özer
     2 Şubat 2024

     Merhaba,

     Bu iş modelleri icin Wyoming de sirket kurun ve özel suit adresi de alin. Ayrica wall mart ve ebay gelecekte sizden itin numarasi da isteyebilir. Abd sirketleri ile birden cok is yapabilirsiniz herhangi bir eklenti yapmaniza gerek yoktur.

     Eyalet harçlarıni ve Northwest in yillik agent bedellerini ödersiniz kapatilma olmaz merak etmeyin

     Cevapla
     • Serdar Akçay
      3 Şubat 2024

      Sağolun Nazmi bey. Bu arada siz oradamısınız Türkiye’de mi? Yani daha büyük danışmanlıklar gerekirse diye sordum.

      Cevapla
 • Merhaba, ben ileride ABD’ye taşınmayı planlıyorum ancak henüz eyaleti belirlemedim. LLC kurarken en mantıklısının kendi ikamet edeceğimiz eyaleti seçmek olduğunu okudum. Şu anda şirketi New Mexico’da kurup sonrasında yaşayacağım eyalete taşımak gibi bir düşüncem var, ama acaba bu yol zor ve maliyetli midir? Yani şu aşamada net bir karar alıp o eyalette mi şirketi kurmamı tavsiye edersiniz, yoksa sonradan şirketi taşımayı mı?

  Cevapla
  • Nazmi Özer
   17 Mayıs 2023

   Merhaba,

   Eger hemen yerleşme planınız yoksa ilk etapta New mexico gibi yillik maliyeti düşük bir eyalette kurulum yapabilir, ardindan yerlesme durumunda kendi eyaletinizde sirketi kaydedebilirsiniz. Kuruluma benzer seviyelerde maliyetiniz olur en mantıklı çözüm bu gibi geliyor.

   Cevapla
 • Yil sonu bir kez vergi beyani vermek yeterli bu yazilimdan rapor alarak muhasebeciye teslim edin böylece yillik beyanınızi yaptirirsiniz. peki bu işlemi kendim nasıl yapabilirim bu konuda bir makkaleniz varmı

  Cevapla
  • Nazmi Özer
   6 Mayıs 2023

   Amerika’da lisansli bir Cpa olmaniz gerekiyor bunun icin okul okuyup müşavirlik gereksinimlerini tamamlamali, Abd vergi yasalarını bilmeli ve bu ise yetkin olmalısınız. Makale ile muhasebecilik ve vergi beyani verme gibi süreçleri öğrenemezsiniz maalesef.

   Bu sebeple yil sonu vergi beyani icin Abd vergi yönetmeliklerine hakim lisansli musavirlerden hizmet alınıyor.

   Cevapla
 • muhasebeci tutmadam o şirketimi yönetebilirmiyim bu konuda detalı anlatımınız varmı muhasebeciye para vermek istemiyorum..

  Cevapla
  • Nazmi Özer
   6 Mayıs 2023

   Muhasebeci tutmaniza ve her ay ödeme yapmaniza gerek bulunmuyor. Ön muhasebe için ücretsiz defter tutma yazilimi kullanılıyor. Banka hesabiniza entegre ederek gelir ve gider kategorilerini tanımlayabilirsiniz.

   Burada bir makale var : https://startupsole.com/wave-ucretsiz-muhasebe-yazilimi/

   Yil sonu bir kez vergi beyani vermek yeterli bu yazilimdan rapor alarak muhasebeciye teslim edin böylece yillik beyanınızi yaptirirsiniz.

   Cevapla
 • New Mexico da şirket kurduğumuzda her yıl nortweste ödeyeceğimiz üçret nedir

  Cevapla
  • Nazmi Özer
   6 Mayıs 2023

   Registered Agent yenileme bedeli yıllık 125 usd dir. Adres hizmeti de dahil her 12 ayda bir tekrarlanır

   Cevapla
   • Ozan kanat
    31 Ocak 2024

    Yılsonunda 5472 veya 1040-NR dokdururken itin numaramız yoksa ne yapacagiz?

    Cevapla
    • Nazmi Özer
     31 Ocak 2024

     5472 beyan ederken ITIN gerekmez. 1040-NR için gerekli fakat 1040 doldurma aşamasında müşavir itin başvuru da yapıp beyanınızı irs e gönderir. Müşavirler bu konuda deneyimli oldukları için ne yapılması gerektiğini bilirler merak etmeyin.

     Cevapla
 • Merhabalar
  Değerli makale için teşekkür ederim.
  Şirket başvurumuzu yaptık paypal kullanmak için diğer makalelerinizden yola çıkarak süreç onaylandığında onada başvuru yapacam.
  Tüm süreç sorunsuz geçtiğinde artık ödeme alır duruma geldiğimizde bir muhasebeci ile anlaşmak gerekirmi abd de bulunan?
  Teşekkürler.

  Cevapla
 • Adnan Hamza
  14 Kasım 2022

  New Mexico da Northwest ile LLC firması açtım, sizin de yardımınızla sağolun, şimdiki adımda Resale Certificate almak, ancak bu sitedeki(https://www.taxjar.com/blog/2022-03-how-to-use-a-new-mexico-resale-certificate) bilgileri okuyunca biraz kafam karıştı, 2 tip işletme var heralde bizim uzaktan kurulan LLC’ler birinci (NTTC) formu doldurularak başvurulur, bu konuda yardımcı olursanız sevinirim. teşekkürler

  Cevapla
  • Nazmi Özer
   16 Kasım 2022

   Bu konuda bilgimiz yok maalesef eyalet sekreterliğinden destek alabilirsiniz isterseniz eposta ile ulaşabilirsiniz destek departmanina.

   Cevapla
 • Merhabalar bazen işler iyi gitmiyor şirketi nasıl kaptabiliriz ein nasıl kaptabiliriz bunla ilgili değerli bilgilerinizi bizimle paylaşırmısnız cok tesekkur ederim sağlıklı günler dilerim

  Cevapla
  • Nazmi Özer
   8 Kasım 2022

   Bu yanıt Wyoming icin gecerli diğer eyaletlerde farkli olabilir.

   Öncelikle LLC, eyaletten yerel vergi kaydi yapılmamış ise (sales permit, resale certificate alinmamis ise) yillik raporu verilmedigi taktirde idari olarak feshedilir ve belirli bir sure icinde kapanir.

   Eger eyalete tax kaydi yapildi ise odeme yapilmazsa yine feshedilir fakat gelecekte sorun olabileceği icin once bu tax kaydıni iptal etmek öneriliyor. Vergi kaydi yoksa zaten yillik rapor vermeden feshetmeyi sectiyseniz iciniz rahat olsun kendiliğinden sorunsuz kapanir llc niz.

   Geriye ein iptali kalıyor. Sirketin yil içinde hic bir ticari faaliyeti yoksa irs e bir iptal dilekçesini, ein onay mektubu ile birlikte fiziksel olarak postalamak gerekiyor.

   Bu irs sayfasinda iptal talebinin gönderileceği adres ve diğer detaylar var.

   https://www.irs.gov/businesses/small-businesses-self-employed/canceling-an-ein-closing-your-account#:~:text=The%20IRS%20cannot%20cancel%20your,reassigned%20to%20another%20business%20entity.

   İmkanınız varsa sirketi kapatmayin çünkü küresel degiskenler yüzünden gelecekte banka hesabi acmak veya uzaktan sirket kurup ein almak gibi süreçler cok kolay olmayabilir.
   Hazır kurulu bir sistemi bozup, gelecekte tekrar aktiflemek daha zor, zaman alıcı olabilir.

   Tabi bu işlerden kendimi çekiyorum, pes ettim herseyi kapatmak istiyorum derseniz süreç genel anlamda yukaridaki steplerden oluşuyor.

   Umarım faydalı olmuştur.

   Cevapla
 • Merhabalar, bugün Northwest acentesi üzerinden Kentucky eyaleti üzerinde şirket açacaktım bütün bilgileri gösterdiğiniz şekilde eksiksiz doldurdum. Ödeme esnasında banka kartımdaki bütün bilgileri de eksiksiz doldurdum fakat her denememde ödeme başarısız uyarısı verdi. Bunun sebebi ne olabilir acaba? Kredi kartı mı kullanmam gerekiyor banka kartı yeterli değil midir? Ayrıca USD döviz hesabım var 79 dolarlık ücreti buradan mı çekiyor yoksa direk TL hesabı üzerinden mi çekiyor? Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

  Cevapla
  • Merhabalar,
   Yurt dışı ödeme ağ geçitlerinin çoğu yerel ön ödemeli bankamatik kartlarını kabul etmeyebiliyor. Hesabınızda yeterli miktarda TL veya USD bile olsa muhtemelen denediğiniz kartı kabul etmeyecek sistemler.
   Aslinda bu sizinle alakalı değil şirketlerin ödeme alma politikaları ile ilgili.

   Eğer bir kredi kartınız varsa (veya arkadaşınızin kartı da olabilir) yeterli miktarda limit tanımlayıp ödemenizi anında yapabilirsiniz.

   Cevapla
 • merhabalar, kendimize ait bilgileri vermezsek sorun olur mu, fake bir isim girsek, kimlik onayı vb. birşey istiyor mu bizden daha sonra bu northwest?

  Cevapla
  • Merhaba,
   Tavsiye edilen bir yöntem değil, bu şekilde devam etmenizi önermiyoruz sebebi ise;
   Kimlik onayı vb. istemezler fakat IRS ‘e EIN başvurusu yaparken de o fake ismi kullanmanız gerekecek sonrasında o fake isim, gerçek kimliğinizle bağdaşmaz ve hiç bir yere hesap açamazsınız. Banka, stripe veya diğer tüm platformlarda bu durum sorun oluşturur.

   Zaten Wyoming eyaletinde veya New mexico eyaletinde anonimlik var hiç bir yerde isminiz halka açık olarak yayınlanmaz merak etmeyin.

   Cevapla
   • Wyoming eyaletinde veya New mexico’da mı anonimlik var, diğerlerinde yok mu? Ayrıca bir sorum daha var. Önceden stripe hesabı açıp kimlik foto vs. göndermiştim onaylatmak için ama onaylanmadı. Stripe bu konuda sorun çıkarır mı?

    Cevapla
    • Delaware, Nevada, New Mexico ve Wyoming eyaletlerinde anonoimlik bulunur adınız halka açık kayıtlara geçmez diğer eyaletlerde acentelerin kurulum prosedürlerine göre adınız halka açık listelenebilir.

     Stripe, TC vatandaşları için sadece kabul ettiği ülkelerde şirket kurarlarsa onaylıyor. Eğer daha önceden bireysel hesapla fake adres vs. onay almaya çalıştıysanız reddedilmiş olabilirsiniz.

     Amerikan şirketi ile legal olarak Stripe politikalarına uygun bir web sitesi ile başvurursanız hesabınız %99 onaylanır.

     Cevapla
 • Şirket kurulum aşaması başlattık fakat şirket adının sonuna LLC eklemeyi unuttum. Sorun teşkil eder mi ?

  Cevapla
  • Sorun olmaz dosyalama sırasında mecburen bir uzanti eklemek durumundalar kendileri bu uzantıyi eklerler merak etmeyin.

   Cevapla
 • Bugün Northwest ile Kentucky eyaletinde şirket kurulumumuzu başlattık. Başarılı bir şekilde Stripe hesabı açabilirsem sizlere sonsuz teşekkürlerimi sunarım. Ve bir sorum olacak sizlere; şirketi açarken isim soyisim harici hiçbir kimlik bilgisi istemediler. Sahiden bu nasıl olabiliyor ? Sadece ismim mi geçerli oluyor ? Northwest canlı desteğine sordum onlar da bilmediklerini söylediler. Size sormak istedim.

  Cevapla
  • Merak etmeyin stripe politikalarına uygun bir web siteniz olursa hic bir sorun yaşamadan hesabınızi açarsınız.

   Us LLC leri kurmak zaten herkesin online yapabileceği bir işlem, sadece bir isim belirleyerek LLC kurulabiliyor surec gayet kolaydir.
   Sirketi siz EIN alarak ve ticaret yapma amacli banka vs, hesaplari açarak sahiplenmis oluyorsunuz. işler tersine işlemekte sirket sahibi olarak bu sirketle bir iş yapabilmeniz için her halükarda bir banka hesabi acmak gerekecek. Kimlik burada devreye giriyor kimlik ve ein olmadan hicbir banka hesap acmaz.

   Banka hesabi veya baska hesaplar acilmayan ein olmayan sadece bos bir sirket zaten herkes tarafindan kurulabildigi icin kimligin veya kişinin bu aşamada onemi olmuyor.

   Bu durumu geçmişte bir uzmana danismistik ve söylediği şuydu;

   – illaki şirket sahibinin kimlik belgesinin bir yerde gecmesi isteniyorsa operating agreement denilen işletme sözleşmesine bu belgeyi ekleyerek belgenizi Apostil ettirin, islak imzali onayli evraklarinizi saklayin.

   Iyi günler.

   Cevapla
 • OMER HASMERCAN
  7 Şubat 2022

  MERHABA? DEDIGINIZ GIBI KURDUM, BUGUN IKI TANE BELGE YUKLEMISLERLER PANELE

  =SINGLE MEMBER LLC
  = ARTICLES OF ORGANIZATION

  BUNLARI IMZALAYIP TEKRAR GONDERMEME GEREK YOK SANIRSAM? EIN BASVURUSU YAPARKEN IRS E ARTICLES OF ORGANIZATION LA BIRLIKTE SS4 FORMUNU GONDERDIM
  BASKA YAPMMAM GEREKEN BIRSEY YOK SANIRSAM?

  Cevapla
  • Hayırlı olsun,

   =SINGLE MEMBER LLC : Bu işletme sozlesmeniz cikti alip imzalayip saklayin geri göndermenize gerek yok
   = ARTICLES OF ORGANIZATION : Şirket kurulum belgeniz bunu da göndermenize gerek yok. EIN başvurusu yaparken ss4 formunun devamina ekleyip ein başvurusu yaparken kullanabilirsiniz.

   Cevapla
 • Northwest üzerinden kurduğum LLC ile Amazonda satış yapabilmek için EIN alabiliyorum dimi çünkü burdan ek hizmet almak istedim fakat SSN’im olmadığı için fazladan bir ücret daha çıkardı

  Cevapla
 • Abdullah
  16 Kasım 2021

  Arkadaşlar wyoming LLC şirketim bir günde kuruldu Northwest inanılmaz hızlı ve güvenilir bir sirket.

  Kurulum yapacak arkadaşlar bu fiyati kaçırmasin.

  Cevapla
 • Bu eşsiz kaynak ve indirim için çok teşekkürler. Northwest uzun süredir takip ettiğim bir RA. bu yüzden bu kampanya çok işime yaradı açıkçası. Ben kurulumda adres olarak Wyoming mail forward dan aldığım adresi seçtim ve şirketi northwest adresine kurmadım.
  Yaklaşık 3 iş gününde kurulum bitti ve evraklar geldi, bugün ein başvurumu da yaptım. Herkese tavsiye ederim çok kolay bir kurulum oldu. Herkese hayırlı kazançlar, yazarlara teşekkürler.

  Cevapla
  • Wyomingmailforwarding veya başka adres şirketinden aldığını adresi Northwest ile şirket kurarken de kullanabiliyorsunuz. Bunda bir sorun yok ihtiyaca göre tercih edilebilir tabiki. Hayırlı olmasını dileriz.

   Cevapla
 • İyi günler operating agreement ücretli bir özellik olarak görünüyor fakat yazınızın sonunda dahil olduğunu söylemişsiniz. Acaba kendimiz ücretsiz bir şekilde operating agreement hazırlayabildiğimiz için mi? Son olarak da kendi hazırladığımız operating agreement ile onların vereceği arasında fark olur mu cevaplarsanız çok sevinirim

  Cevapla
  • Northwest ile şirket kurarsaniz operating agreement ücretsiz verilir. Daha 2 gun önce kurulum yaptık gonderdiler. Ücretli olduğu tam olarak nerede yazıyor acaba?

   Cevapla
 • İyi günler. Yazınızda Operating agreement dahil demişsiniz ancak additional kısmında 50$ fiyat isteniyordu. Acaba girmemiz gereken bir kod mu var yoksa ben bir yeri mi kaçırıyorum yardımcı olursanız sevinirim

  Cevapla
  • Ücretsiz sağlıyorlar fakat ozel bir madde isterseniz ekstradan odeme yapmanız lazim standart hali oldukca yeterlidir. Bu arada ayni sözleşmenin benzeri elimizde var tümünde standart maddeler yazar genelde.
   Eğer bir aksilik olursa size sağlayabiliriz. Bu arada blogumuzda da aratabilirsiniz bir kac template olmasi gerekiyor ücretsiz olarak.

   Cevapla
 • tamamdır o şekilde yaptım bende zaten. içim rahat etsin diye bir sormak istemiştim.

  tekrar teşekkürler.

  Cevapla
 • merhaba,

  northwest ile Kentucky’de (teşekkürler sayenizde bu kararı verdim) şirket kurulumunu başlattım. Fakat birşey aklıma takıldı. Amerika telefonunu girecek herhangi bir kısım yoktu. Bir ekran mı atladım yada birşeyi eksik mi yaptım acaba.

  tekrar teşekkürler

  Cevapla
  • Merhaba,
   Northwest ile kurulumda sadece kontak kisminda telefon isteniyor(Tr cep no girebilirsiniz) zaten bu abd numaraları hic bir sirket belgesinde listelenmez. Gelecekte irs ye ss4 formu gonderirken veya eyaletten bir sertifika vs ihtiyaç olduğunda Abd numarasina ihtiyaç olabiliyor. Siz normal şekilde kuruluma devam edebilirsiniz cok sorun değil bu arada Abd numarasi aldiysaniz yine sonraki surec icin elinizde bulunsun.

   Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.