4 Yorum

Northwest ile Amerika’ da Şirket Kurmak

Northwest ile Amerika’ da Şirket Kurmak

Bu rehberde Amerika’ nın New Mexico eyaletinde, Northwest Registered Agent ile adım adım bir LLC şirket kurmayı detaylandıracağız.

Amerika’ da bir LLC şirket kurmak tüm eyaletler için hemen hemen aynıdır. Sadece ilk kurulumda eyalet dosyalama ücretleri ve yıllık franchise tax fiyatları değişkenlik gösterir. Eyalet Bazında Şirket Kurulum Masrafları ve Yıllık Eyalet Vergileri yazısını okuyup detaylı fikir alabilirsiniz. Onun dışında LLC şirket kurulum adımları çalışacağınız Registered Agent firmasının web sitesine göre farklılık gösteriyor.

Şirket kurma aşamasında ve sonrasında bir Registered Agent ile çalışmaya mecburuz çünkü, ABD’ de de ikamet etmiyoruz ve bu işlemleri bizim adımıza uzaktan onlar halletmeye yetkilidir. Aslında mantık aynıdır sadece bu firmaların çalışma biçimleri ve fiyat politikaları farklıdır.

Bu rehberde Northwest Registered Agent firması üzerinden bir LLC şirket kurmayı adım adım anlatmaya çalışacağım. Öncelikle biraz Northwest’ ten bahsedelim.

Northwest bünyesinde 200 den fazla çalışan istihdam eden büyük bir Registered Agent’ dır. Northwest, özellikle efsanevi müşteri desteği ve hizmetiyle anılan bir firma. Trustpilot ve Google yorumları bunu doğruluyor çünkü bu firmadan şikayet eden hemen hemen kimse yok.

Fiyat olarak Inc Authority ve CorpNet‘ ten biraz pahalı olması çok popüler ve büyük bir firma olmasına dayanıyor. Bu durum diğer firmaların kötü olduğunu göstermiyor fakat ilgi ve alakaları, destekleri ve iş takipleri gerçekten muazzamdır.

Northwest ile bir şirket kurduğunuzda ve ileriki yıllarda onlarla çalışmaya devam ettiğinizde bunun farkını anlayacaksınız. Bunu, şuna dayanarak söylüyorum evet affiliate linklerini paylaştığım bir çok firma var ve bir çoğu üzerinden şirket kurulumu gerçekleştirdik fakat Northwest diğerlerine göre aldığı bir kaç yüz doları gerçekten hak ediyor.

Daha fazla konuyu uzatmadan ve vaktinizi almadan hemen kurulum için gerekli olan ihtiyaçlardan  bahsetmek istiyorum.

Gereksinimler ve Bilinmesi Gerekenler

 • Northwest, kurulum paketinde adres ücretsizdir. Yani kendi adreslerini kullanarak LLC’nizi onların adresine kurabiliyorsunuz. Bunun için Shipito gibi ücretsiz alternatifler var fakat bu hizmet zaten ücretsiz olduğu için kullanmakta fayda var.
 • Sizden pasaport vs. istemezler ekstra gereksinimleri yoktur.
 • EIN için IRS’ ye 200$ karşılığında sizin için form doldurup EIN’ ınızı dijital olarak teslim ederler. ABD dışı girişimler için EIN Northwest’ te 200$ dır. Inc Authority‘ de bu hizmet 49$. (Eğer bu 200$’ı ödemek istemiyorsanız EIN formunu kendiniz doldurarak ABD’ ye gönderip, vergi numaranızı kendinizde alabilirsiniz. Bu yazımı okuyup ücretsiz EIN alma işini sonraya da bırakabilirsiniz.)
 • Diğer Registered Agent firmalarına göre maliyetleri biraz yüksektir fakat destekleri buna değer

Northwest ile Amerika’ da Şirket Kurma Maliyeti

Şirketi hangi eyalette kuracağınıza bağlı olarak bilindiği üzere eyalet bazında farklılık gösteren tek seferlik kurulum başlangıcında ödenmesi gereken eyalet dosyalama ücretleri bulunur. Bunlar eyaletlere göre farklılık gösterir. Ayrıca bazı eyaletlerde devam eden yıllarda franchise vergisi ödemeniz gerekirken, bazı eyaletlerde bulunmaz.

Bu rehberde New Mexico eyaletinde şirket kurma adımlarını uygulayacağız bu yüzden maliyetler bu eyalet baz alınarak hesaplandı. Bu, dosyalama ve kurulum ilk ücretleri zaman zaman değişebiliyor an itibari ile maliyetler aşağıdaki gibidir.

Kaliforniya ve Hawaii gibi eyaletler kesinlikle tercih edilmemeli çünkü eyalet vergileri oldukça yüksek. Ayrıca Kentucky eyaletine de göz atabilirsiniz, Kentuck’ de de masraflar hayli düşüktür. 170$’a Inc Authority ile Kentucky’ de Şirket Kurmak yazım ilginizi çekebilir.

Kurulum İçin Tek Seferlik Maliyetler

 • Eyalete ödenecek dosyalama ücreti :100$
 • İki günde kurulum ücreti : 50$ (Bunu iptal dip standart süreyi seçmenize bu eyalet için izin verilmiyor)
 • EIN  hizmeti : 200$ (Kendiniz form doldurmak ve EIN almak isterseniz bu fiyatı düşün)
 • ABD’ de sanal telefon numarası : 3$ (Zadarma üzerinden alabilirsiniz)
 • Northwest Registered Agent hizmet bedeli : 125$

Toplam: 478$ (EIN düşerseniz 278$)

Kurulum Sonrası Aylık – Yıllık Maliyetler

 • Sanal telefon numarası : 3$ /Ay (Zadarma üzerinden alabilirsiniz gelecekte iptal edebilirsiniz)
 • Registered Agent yıllık hizmet bedeli 125$ / Yıl
 • Yıllık Eyalet Vergisi (Franchise tax) : 0$ New Mexico’ da yıllık eyalet vergisi yok

Northwest ile Amerika’ da LLC Şirket Kurulum Adımları

Yukarıdaki açıklamaları okuyup masrafları göz önünde bulundurduktan sonra Northwest ile Amerika’ nın New Mexico eyaletinde bir LLC şirket kurmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz. (New Mexico ile farklı bir eyalette şirket kurma adımları aynıdır sadece fiyatlar değişkenlik gösterir)

 • İlk olarak NorthWest Registered Agent web sitesine bu linkten giriş yapıp anasayfada ki “SRAT AN LLC” linkini tıklayın.

Northwest ile Amerika’ da LLC Şirket Kurulumu

 • Devamında ise sayfayı biraz aşağıya kaydırarak planlardan birini seçebilirsiniz. En sağda bulunan “Pay in Full HIRE US & PAY FEES UPFRONT” paketini seçip devam edin. Bu seçenek tüm kurulum hizmetlerini içerir, diğer paket (VIP hizmet olarak geçen) aylık ödeme sistemine sahip bir pakettir. Şu an bizim için  “Pay in Full HIRE US & PAY FEES UPFRONT” seçeneği gayet makuldür.

Northwest ile llc sirket kurmak 2 Northwest ile Amerika’ da Şirket Kurmak

 • Şimdi bu adımda şirket tipi (LLC seçiyoruz) seçimi, pay up front diyerek ödemeyi önceden yapacağımızı belirtiyoruz ve son olarak ta aşağıdan eyalet seçimini yapıyoruz. Ardından “CONTINUE” butonuna tıklayıp bir sonraki aşamaya geçiyoruz.

Bu örnekte New Mexico eyaletini seçeceğiz. Eğer, Kentuck, Wyoming, Delaware gibi farklı eyaletlerde şirketinizi kuracaksanız, seçim yapmakta özgürsünüz. Bu konularda çok fazla bilginiz yoksa Eyalet Bazında Şirket Kurulum Masrafları ve Yıllık Eyalet Vergileri rehberine göz atmanızı tavsiye ederim.

Northwest ile Amerika’ da LLC Şirket Kurulumu

 • Sıradaki adımda şirket ismini belirliyoruz ve Business Purpose kısmına şirketimizle ilgili bir kaç kelime açıklama metni giriyoruz. İsterseniz genel de işaretleyebilirsiniz. Bu arada her eyalette şirket isim yapısı farklıdır. Bu linkten Northwest adres aracına göz atabilirsiniz eyalet seçip isimlendirme ile ilgili genel kurallara bakabilirsiniz.

Hemen alt kısmında bulunan adres seçeneklerini de olduğu gibi bırakalım çünkü Northwest, kendi adreslerini kullanmamıza izin veren bir ajans. Bu yüzden farklı adres seçeneklerinden faydalanmaya gerek yok zaten ücretsiz sağlıyorlar.

Şirket adı ve şirket hakkında bilgiler doldurup bir sonraki aşamaya geçmek için “CONTINUE” tıklayın.

Northwest ile Amerika’ da LLC Şirket Kurulumu

 • Management Type : Bu aşamada Management Type olarak “Member Managed” seçiyoruz çünkü şirketi siz yöneteceksiniz. Eğer şirketi bir müdür yönetecekse o zaman Manager Managed seçeneğini seçmeniz gerekecek ve  atayacağınız müdürün bilgilerini sağlamanız gerekecek.
 • List Members/Managers With State : Bu seçenek sayesinde eyalet veritabanında bilgilerinizin görünüp görünmeyeceğini belirliyorsunuz. Eğer görünmesini istemiyorsanız Omit Members /Managers seçeneğini seçmelisiniz. (Ekran görüntüsünde gizlilik açık kalmış siz Omit olan seçeneği seçin)
 • Üye sayısı : Sayısı 1 olarak seçin çünkü tek sahipli LLC kuruyoruz ardından adınızı ve soy adınızı Türkçe karakter kullanmadan girin. (Ör: ÖMER yerine OMER, ALİ yerine ALI gibi)
 • Adresi de Our Registered Address olarak bırakıp “CONTINUE” tıklayıp bir sonraki aşamaya geçebiliriz.

Northwest ile llc sirket kurmak 5 Northwest ile Amerika’ da Şirket Kurmak

 • Bu adımda ise bir email adresi ve Northwest paneline erişim için bir şifre belirleyip “CONTINUE” tıklayarak bir sonraki aşamaya geçiyoruz

Northwest ile llc sirket kurmak 6 Northwest ile Amerika’ da Şirket Kurmak

 • İletişim detayları için adınız, soyadınız, mail adresiniz, telefon ve bulunduğunuz ülkeyi girip bir sonraki aşamaya geçebilirsiniz. Bu bilgiler herhangi bir şirket dokümanında çıkmaz sadece ajansın sizinle herhangi bir durumda iletişime geçmesi amacıyla ellerinde tutulur.

Northwest ile Amerika’ da LLC Şirket Kurulumu

 • Optional Items: Bu adımda bazı seçenekler göreceksiniz. En önemli iki seçeneği işaretlemek gerekiyor. Üstteki “Have Northwest File Your Compliance Filing Each Year” seçeneği her yıl sizin için eyalet dosyalaması yapma talimati vermiş oluyorsunuz. New Mexico’ da yıllık eyalet ücreti olmadığı için alttaki seçenek pasifdir.
 • Tax ID: Bu kısımda EIN hizmeti almak istiyorsanız bu seçeneği seçmelisiniz. Burada alttaki “Do NOT Have Social Security Number” seçmini eklemeyi unutmayın çünkü biz ABD vatandaşı değiliz ve SSN’ imiz yok. Bu yüzden bu hizmetin bedeli 200$ tutuyor. Eğer isterseniz kendinizde bu EIN’ numarasını alabilirsiniz.
 • Bu arada alt kısımda ekstra özellikler var apostil, iyi durum sertifikası, sanal ofis vs. Bunlara başlangıçta ihtiyaç yok gelecekte ihtiyaç durumunda ekletebiliyorsunuz.

İlgili seçimleri yapıp bir sonraki aşamaya geçebiliriz.

Northwest ile Amerika’ da LLC Şirket Kurulumu

 • Son adıma geldik. Bu adımda toplam ödemeniz gereken tutarı sağda görebilirsiniz. Buna bir bakalım;
  • Dosyalama hizmeti, 100$
  • New mexico 2 günde dosyalama, 50$
  • TAX ID yani EIN : 200$ (Kendiniz almak isterseniz bu fiyattan 200$ düşecektir)
  • Yıllık Registered Agent ücreti (Adres dahil) 125$ Toplamda 475$

Bir sonraki yıl için sadece 125$ registered agent ücreti ödeyeceksiniz yani bu kurulum ücretleri tek seferliktir. Birde her ay (yıllık ta ödeyebilirsiniz) 2 ya da 3$ Zadarma dan alacağınız ABD telefon numarası. Bu numarayı bir kaç ay sonra iptal de edebilirsiniz. Kayıt işlemlerini bitirdikten sonra ihtiyacınız olmuyor.

Northwest ile Amerika’ da LLC Şirket Kurulumu

Şirket kurulumu bu eyalet için yaklaşık 2 ya da 3 iş günü sürer. Sonrasında şirket kuruluş belgelerinizi panelinizden indirip elektronik olarak muhafaza edebilirsiniz.

Şirket kurulduktan sonra sizin için EIN başvurusu yapacaklar (Eğer seçeneği seçip 200$ ödemeyi kabul ettiyseniz) böylece EIN numaranızı aldıktan sonra artık banka hesabınızı açabileceksiniz. Amerika’ da Banka Hesabı Açmak rehberine göz atabilirsiniz. Ardından Doğrulanmış Bir Stripe Hesabı Açmak için bu rehberden faydalanıp online işinizi kurabilirsiniz.

Banka hesabı ve stripe hesabı için EIN beklemelisiniz. EIN olmadan bu hesapları açamazsınız. Herhangi bir sorunuz veya aklınıza takılan bir bölüm varsa iletişim formunu doldurarak benimle iletişime geçebilirsiniz.

Bol şanslar!

Bu yazıyı puanla
[Toplam: 1 Ortalama: 5]

Ziyaretçi Yorumları ↴

4 Yorum. Yeni Yorum

 • tamamdır o şekilde yaptım bende zaten. içim rahat etsin diye bir sormak istemiştim.

  tekrar teşekkürler.

  Cevapla
 • merhaba,

  northwest ile Kentucky’de (teşekkürler sayenizde bu kararı verdim) şirket kurulumunu başlattım. Fakat birşey aklıma takıldı. Amerika telefonunu girecek herhangi bir kısım yoktu. Bir ekran mı atladım yada birşeyi eksik mi yaptım acaba.

  tekrar teşekkürler

  Cevapla
  • Merhaba,
   Northwest ile kurulumda sadece kontak kisminda telefon isteniyor(Tr cep no girebilirsiniz) zaten bu abd numaraları hic bir sirket belgesinde listelenmez. Gelecekte irs ye ss4 formu gonderirken veya eyaletten bir sertifika vs ihtiyaç olduğunda Abd numarasina ihtiyaç olabiliyor. Siz normal şekilde kuruluma devam edebilirsiniz cok sorun değil bu arada Abd numarasi aldiysaniz yine sonraki surec icin elinizde bulunsun.

   Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Trustpilot Yorumlarımız

Yenilikleri Kaçırmayın!

E-Postanızı bırakarak bloga abone olun. Böylece yeni yazıları kaçırmadan takip edebilirsiniz.

Menü

80$ + Diğer Ücretler

Danışmanlık Hizmetimiz başladı. 

Amerika'da şirket kurulumlarında bizden danışmanlık alabilirsiniz.