İndirim Uyarısı
Anlaşmalı iş ortağımız Northwest 39$’ a LLC Şirket Kurulumu Yapıyor %60 İndirimden faydalanmak için Tıklayın!

Oklahama Eyaleti Hakkında Ön bilgi

Eyaletin başkenti, bir iş kurmak isteyen girişimciler için çok üst sıralarda yer almaktadır. Oklahoma City, düşük iş yapma maliyeti açısından ülke çapında ilk beşte yer almakla kalmıyor, aynı zamanda düşük enerji maliyetleri ve makul yerel ve eyalet vergileriyle övünüyor.

Ayrıca eyalet, Oklahoma’da yerel bir iş kurmayı veya bir işi büyütmeyi seçen küçük işletme işverenlerine bir dizi teşvik sunuyor.

Oklahoma eyaletinde şirket kurmak, Oklahoma’da kurulacak LLC şirketin maliyetleri, en uygun fiyata şirket kurma ve bu aşamada atmanız gereken adımlara ait bir rehber hazırladık

Oklahoma eyaletinde bir LLC şirket oluşturmak için Oklahoma Secretary of State depatmanına başvuru yapılması gerekiyor. Kurulum başvurusu için eyalete 105$ ödenir. Kurulum tamamlandıktan sonra size Articles of Organization adında şirket formasyon belgeniz teslim edilir belgeyi aldığınızda Oklahoma LLC şirketinizi resmi olarak kurulmuş demektir.

Kurulum için bahsi geçen formasyon belgelerini kurulum aşamasında sizin yerinize destek alacağınız registered agent şirketi sunacaktır. Böylece sizin ekstra bir işlem yapmanıza gerek kalmaz. Şirketinizi kurmak için Northwest Registered Agent firmasından 39+ Eyalet dosyalama bedeli ödeyerek online hizmet alabilirsiniz.

Maliyetler

HizmetFiyatKurulumdaYıllık (yılda 1)
LLC Şirket Kurulumu Sırasında Devlete Ödenecek Bedel105$
Yıllık Ödeme25$
 • Kurulum bedeline ek olarak Northwest Acente bedeli olan 39$ ‘ı maliyete eklemeyi unutmayın
 • Gelecek yıl Northwest acentelik bedelini 125$ (adres dahil)  karşılığında yenileyebilirsiniz
 • Oklahoma LLC’ler raporlama ödemelerini her yılda bir (25$) eyalete sunmalıdır. Bu raporlamaya bu eyalette yıllık Sertifika adı verilir
Northwest Avantajları

Northwest ile yaptığımız anlaşma sayesinde bazı ücretsiz avantajlara sahip olursunuz bunlar;

 • İş adresi ücrete dahildir
 • Aynı gün hızlı işleme alınır ve başvurunuz işlenir
 • Adresinize gelen evraklara online erişebilirsiniz
 • İlk yıl acentelik bedeli ücretsizdir
 • Sınırsız telefon ve e-posta desteği alırsınız
 • Ücretsiz işletme sözleşmesi sağlar
 • Ücretsiz üye sertifikası alırsınız
 • Gizlilik esastır
 • Bilgileriniz koruma altındadır

Northwest ile  (39$ + eyalet ücreti, Adres dahil) şirket kurmak için tıklayın!

Registered Agent Nedir?

Amerika’da ikamet etmeyen girişimciler için şirket kurma, eyaletten gelecek resmi evrakları teslim alma ve şirketin sağlıklı kalmasını sağlamak için hizmet veren acentelere Registered Agent denir.

Amerika’ da bir LLC kurmaya karar verdiğinizde Northwest en iyi seçeneklerden biridir. Northwest, şirketiniz için  ücretsiz bir posta adresi sağlar.

Farklı acenteler de var, diğer LLC kurulumu yapan Registered Agent (kayıtlı temsilci) firmalarının tam listesi ve detaylı  inceleme sayfasına bu linkten ulaşabilirsiniz.

Oklahoma’da bir LLC Şirket Nasıl Kurulur?

Oklahoma eyaletinde online olarak uzaktan bir LLC şirket kurabilirsiniz, eyaleti şahsen ziyaret etmenize gerek yoktur. Ayrıca ABD vatandaşı olmayan kişilerden kimlik veya pasaport istenmez.

Kurulum için bir kayıtlı temsilci acentesine (registered agent) ihtiyacınız olacak, bu acente kurulum için gerekli belgeleri eyalete sizin için hazırlayıp online olarak dosyalayacaktır.

Eğer Northwest acentesi ile işlem yaparsanız şirket adresi için ekstra ücret ödemenize gerek kalmaz çünkü bu acentenin tüm ABD eyaletlerinde ofisleri bulunmaktadır ve ofislerini iş adresi olarak kullanmanıza izin verir. Diğer detaylar aşağıdadır.

 1. Şirketinizin Adını Belirleyin: Öncelikle Oklahoma’da kurulacak LLC şirketinizin adını belirlemelisiniz. Eyalet veri tabanında daha önce bulunan şirket isimleri ile çakışma olmamasına özen gösterin. Eyalet web sitesinden aklınızdaki şirket adını içeren bir arama yapın ve isim kontrolü gerçekleştirin.
 2. Eyalet web sitesi güvenlik nedeni ile çoğu ülkeye kapalı olabilir erişim için ABD lokasyonlu VPN veya Opera Browser kullanabilirsiniz. Ayrıca isim seçme kuralları için LLC Şirket için İsmi Seçme rehberimize de ayrıca göz atabilirsiniz.
 3. Şirketiniz İçin Bir Alan Adı (Domain) Alabilirsiniz : Seçeceğiniz işletme adı için oluşturacağınız web sitesi alan adı daha önce kaydedilmiş mi kontrol edin. Namecheap ile hızlı bir şekilde bir şirket alan adı kaydedebilirsiniz, böylece gelecekte başka biri alan adınızı alamaz ve kullanamaz.

  0,88 dolardan başlayan fiyatlarla bir alan adı bulun

  powered by Namecheap

 4. Online Olarak Başvurunuzu Yapın: Şirketinizi kurmak ve devamında şirketin aktif kalabilmesi için bir Registered Agent (kayıtlı acente) belirleyin. Northwest en uygun fiyatlı ve en kaliteli seçenekler arasındadır. Buradaki linkten Northwest LLC kurulum başvuru sayfasına erişip şirketinizi online olarak kurmaları için sipariş verebilirsiniz. Northwest, yaptığınız başvurudaki sipariş formuna göre sizin için tüm işlemleri yerine getirecektir ve bu eyalette sizin Registered Agent’ınız olacaktır
 5. İşletme Sözleşmesi : Operating Agreement adı verilen işletme sözleşmesi, şirketin yönetim şeklini ve kurallarını belirler bir çok eyalette oluşturulması şart koşulmaz Oklahoma’da oluşturulması da şart değildir. Northwest, zaten sizin için şirket kurulum sonrasında ücretsiz olarak bir işletme sözleşmesi hazırlayıp tarafınıza elektronik olarak teslim edecektir. Eyalet şart koşmasa da oluşturulması önerilir fakat bu sözleşmeyi eyalete postalamanız veya elektronik olarak göndermeniz gerekmez hazırlayıp imzaladığınız bu sözleşmeyi elinizde tutmanız yeterlidir.

LLC şirketin onay ve kurulum süresi Oklahoma eyaleti için 2- 6 gün arasındadır.

Oklahoma’da eyaletinde LLC şirketiniz onaylandıktan sonra ne olacak?

 • Şirket kurulduktan LLC kurulum formasyon belgeniz size acenteniz tarafından dijital olarak teslim edilir.
 • Şirket kuruluş belgelerini (dijital olarak) aldıktan sonra IRS’ den Federal Kimlik Numarası (EIN) alın. EIN olmadan banka hesabı açamazsınız, sanal pos (stripe), paypal gibi ödeme sistemlerine kaydolamazsınız. EIN başvurusunu kendiniz de SS4 formunu doldurup IRS’ ye faxlayabilirsiniz. Ücretsiz EIN Başvurusu rehberinden faydalanarak ücretsiz EIN alabilirsiniz. EIN için diğer seçenek ücretli hizmet almaktır bizden 29$ karşılığında EIN başvuru hizmeti alabilirsiniz aynı gün işleme alıp sizin için tüm süreci yürütebiliriz. Ücretli hizmet almak için şirket kurulum sonrasında sipariş formunu doldurmanız yeterlidir.

Eyalet Gereksinimleri ve Vergiler

Federal Vergiler : LLC’lerin hepsi federal bir vergi kimlik numarası EIN gerektirir. Bir EIN, temel olarak bir sosyal güvenlik numarasının ticari versiyonudur ve önemli LLC işlevleri için kullanılır. LLC şirket gelirinizi Amerika vatandaşlarından sağlıyorsanız belirli bir cirodan sonra federal olarak devlete gelir vergisi ödemeniz gerekebilir.

Eyalet Gereksinimleri : Oklahoma’da LLC’ler gelir olsun veya olmasın her yıl eyalete bir Yıllık Sertifika adı verilen raporlama yapmalıdır.

Oklahoma’da Satış Vergisi Oranı

Oklahoma’da Satış Vergisi : Oklahoma’da %4,5 oranında eyalet satış vergisi vardır ve yerel yönetimlerin %6,5’e kadar yerel opsiyon satış vergisi toplamasına izin verir. Eyalet genelinde, ortalama %4,26 yerel vergi toplayan toplam 471 yerel vergi yargı bölgesi vardır.

Eyalet satış vergisiyle birlikte Oklahoma’daki en yüksek satış vergisi oranı Boley şehrinde %11,5’tir .

İşletme Ruhsatı ve İzinlerinin Alınması

Oklahoma’da gerekli olan belirli bir işletme lisansı olmasa da, çoğu yerleşik işletme bir satış vergisi izni gerektirir. Bu izin, halka mal veya bazı belirli hizmetler satan herhangi bir işletme için gereklidir. İzin gerektiren belirli hizmetler arasında baskı ve reklam hizmetleri, otopark, konaklama ve yemekler, kabuller ve kamu hizmetleri yer alır. İşletme sahipleri, tüm perakende işlemlerde ve bazı hizmetlerde %4,5 satış vergisini tahsil etmeli ve ödemelidir.

Bazı işletmeler profesyonel lisanslar da gerektirebilir. Buna mühendisler, mimarlar, dövme sanatçıları, yarış atı sahipleri ve sosyal hizmet görevlileri dahildir. Tıp alanında, sigorta alanında ve belirli yükleniciler için benzer lisanslar gerekebilir.

Satış vergisi izni ve profesyonel lisansa ek olarak, ilçe ve şehir lisans gereklilikleri olabilir. Örneğin, Oklahoma City’nin işletme lisansı gereksinimleri vardır. Yeni bir işletme sahibi, ruhsatlandırma ve izinlerle ilgili olarak, varsa, neyin gerekli olduğunu belirlemek için yerel yetkililerle görüşmelidir.

Yıllık Raporlama

LLC’ler her yıl bir Oklahoma Yıllık Sertifikası vermelidir. Yıllık rapora benzer şekilde, sertifika temel olarak yalnızca LLC’nizin bilgilerini güncellemenizi ister. Bunu yıllık bir kontrol olarak kabul edebilirsiniz. Yalnızca 25 $’a mal olur, ancak dosyalamayı unutursanız, LLC’niz devlet nezdindeki itibarını kaybedecek ve hatta feshedilebilir.

Yıllık Rapor Tarihi:

Oklahoma Yıllık Sertifikanızın vadesi her yıl LLC’nizi kurduğunuz tarihin yıl dönümündedir.

Yıllık raporunuzu eyalet web sitesinden kolaylıkla ödeyebilirsiniz.

LLC şirketler hakkında genel vergilendirme konuları ile ilgili daha fazla bilgi için Amerika’da Vergilendirme yazısına göz atabilirsiniz.

Northwest ile Online Şirket Kurma Videosu

Diğer Eyaletler ↴

Ziyaretçi Yorumları ↴

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.