1. Anasayfa
  2. Amerikada Şirket
  3. Registered Agent Nedir?
0

Registered Agent Nedir?

Registered Agent Nedir?

Amerika’ da uzaktan şirket kurmak için işlerinizi sizin yerinize üstlenecek yetkili temsilciler birer Registered Agent’ dır.

Amerika’ da şirket kurma sürecini araştırdığınızda, vergilendirme, şirket tipleri, banka hesabı, eyalet seçimi derken bir çok detayla karşılaşırsınız. Bu araştırma sürecinde karşınıza sıklıkla çıkan bir terim de Registered Agent terimidir. Peki nedir bu registered agent? Biraz daha yakından bakalım.

Registered Agent Nedir?

Registered Agent, uzaktan şirket kurabilmeniz için Amerika’ da sizin adınıza işlem bildirimlerini, hükümet yazışmalarını, kurulum süreçlerini ve uyumlulukla ilgili belgelemeleri hazırlamak üzere atanmış bir kişi veya kurumdur. Registered Agent devletin veri tabanına kayıtlı ve bu LLC kurulum işlemlerini başkaları adına yapmaya yetkili kurumdur. ABD dışında ikamet ediyorsanız gerek şirket kurulum aşamasında gerek se kurulum sonrası sürekli olarak bir Registered Agent hizmeti almanız şarttır.

Amerika’ da uzaktan bir LLC şirket kurabilmek için bir Registered Agent ile çalışmak mecburidir. Çünkü Amerika vatandaşı değilseniz sizi orada kimse tanımaz, muhatap almaz zaten muhatap alma gibi bir durum da söz konusu olamaz çünkü devlet, bu tip uygulamalar için bu temsilciliklere lisans vererek yetkilendirmiştir.

Registered Agent Neler Yapar? Faydaları Nelerdir?

Aslında Amerika’ da şirket kurmaya karar verdikten sonra hemen hemen her işlemi onlar yapar. Siz, sadece Registered Agent’ın istediklerini yerine getirsiniz. Örneğin bazı dosyaları imzalayıp dijital olarak göndermek gibi. Şirket kurulum aşamasında bir Registered Agent tüm süreçleri sizin adınıza yönetir her işlemi tas tamam yerine getirerek şirketin sağlıklı bir şekilde kurulmasını ve sonraki yıllarda devam etmesini sağlar..

Registered Agent Sadece Şirket Kurulumu İçin Mi Gerekli?

Hayır. Şirket kurulumu için Registered Agent ile çalıştıktan sonra şirketin kurulmasından sonraki süreçte de onlara ihtiyaç olur. Eyalet yönetimleri her yabancının birer Registered Agent ile anlaşmasını şart koşar aksi bir durum seçme şansınız yoktur.

Diğer bir konu da, şirket kurarken bir dizi evrak hazırlanır ve bu evraklara bir ABD adresi yazmak gerekir. Şirketin kurulacağı adres, ABD içi bir konum olması gerektiği için orada her daim bir adrese ihtiyacımız bulunur. Bu adresleri aylık olarak kiralayabileceğiniz gibi (maliyetleri yüksek olabilir) Registered Agent’ ler tarafından sağlanan kendi adreslerini de kullanabilirsiniz. Böylece zaten bir Registered Agent’ e yıllık bedel ödeneceği için bu hizmeti paket olarak sunan Registered Agent ile çalıştığınızda adres sorununu da ortadan kaldırmış oluyoruz. Fakat bu tip hizmet veren Registeren Agent’ların yıllık ödemeleri hayli yüksektir.

Registered Agent Ücretleri Nedir?

Registered Agent fiyatları kuruma göre farklılık gösterir. Ortalama olarak yıllık 90$ – 200$ arasında değişir. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi bazı Registered Agent’ ler adreslerini kullanmamıza izin verdikleri için fiyatları bu duruma göre belirleyebiliyor. Aslında verdikleri hizmet tipi hemen hemen aynıdır burada önemli noktalar şunlardır;

  • Hangi Registered Agent daha uygun maliyetli?
  • Uzun süredir faal mi? Geçmişi eski ve köklü olması önemlidir.
  • Adreslerini kullanmanıza izin veriyor mu?
  • Destek ve iletişim konusunda sorun yaratır mı?
  • İlk yıl ücretsiz hizmet veriyor mu? Örneği Inc Authority ilk yıl ücret almaz sonraki yıllarda 90$ civarı ücretle bu hizmeti verir.

Bu soruların yanıtlarını olumlu olarak kabul ettiğiniz bir Registered Agent aslında sizin için uygundur. Registered Agent’lar ilk şirket kaydını yaparken hizmet bedelini sizden tahsil (bazıları ilk yıl ücretsizdir örneğin, Inc Authority) eder ve bir sonraki yıla kadar herhangi bir ücret ödemeniz gerekmez. Yani şirketi kurarken tahsil ettikleri hizmet bedeli ilk yıl Registered Agent bedelini kapsar ayrıca ücret ödemezsiniz.

Seçim yapmadan önce araştırma yaparken, önünüze çok fazla seçenek çıkabilir. Bu noktada yukarıda da belirttiğimiz gibi köklü ve güvenilirliği kanıtlanmış firmalarla çalışın. Size bu noktada tavsiye niteliğinde güvenilir firmaları incelediğim rehberler hazırladım. Registered Agent tercihinizi yapmadan önce mutlaka bu tavsiyelere göz atın.

Güvenilir Registered Agent Frimaları Listesi

Registered Agent Kullanarak Şirket Kurma Rehberleri

Yazıya puan vermek ister misiniz?
[Toplam: 2 Ortalama: 5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Menü