Registered Agent Nedir?

Amerika’ da uzaktan şirket kurmak ve kurulum sonrasında şirkete gelebilecek resmi evrakları şirket sahibi adına teslim alabilen yetkili temsilciler Registered Agent’ dır.

Amerika’da şirket kurma sürecini araştırdığınızda, vergilendirme, şirket tipleri, banka hesabı, eyalet seçimi derken bir çok detayla karşılaşırsınız. Bu araştırma sürecinde karşınıza sıklıkla çıkan bir terim de Registered Agent terimidir. Peki nedir bu registered agent? Biraz daha yakından bakalım.

Registered Agent Nedir?

Registered Agent, uzaktan şirket kurabilmeniz için Amerika’ da sizin adınıza işlem bildirimlerini, hükümet yazışmalarını, kurulum süreçlerini ve uyumlulukla ilgili belgelemeleri hazırlamak üzere atanmış bir kişi veya kuruluştur. Ayrıca Registered Agent’lardan şirket kurulumundan sonra da hizmet alınması şarttır çünkü şirketinize gelebilecek resmi evrakları sizin adınıza teslim alma hakkına sahiptirler.

ABD dışında ikamet ediyorsanız gerek şirket kuruluş aşamasında gerekse kurulum sonrası Registered Agent hizmeti almanız şarttır çünkü eyaletler yabancı sahipli LLC’lerin birer kayıtlı temsilcisi olmasını talep eder.

Registered Agent Neler Yapar? Faydaları Nelerdir?

Aslında Amerika’ da şirket kurmaya karar verdikten sonra hemen hemen her işlemi onlar yapar. Siz, sadece Registered Agent’ın istediklerini yerine getirirsiniz. Örneğin bazı dosyaları imzalayıp dijital olarak göndermek gibi. Şirket kurulum aşamasında bir Registered Agent tüm süreçleri sizin adınıza yönetir her işlemi yerine getirerek şirketin sağlıklı bir şekilde kurulmasını ve sonraki yıllarda da aktif kalmasını sağlar. Ayrıca eyalet tarafından bildirilen önemli belgeleri, olası dava celplerini sizin adınıza almaya ve size iletmeye yetkilidirler.

Registered Agent Sadece Şirket Kurulumu İçin Mi Gerekli?

Hayır. Şirket kurulumu için Registered Agent ile çalıştıktan sonra şirketin kurulmasından sonraki süreçte de onlara ihtiyaç bulunuyor. Eyaletler her yabancının birer Registered Agent ile anlaşmasını şart koşar aksi bir durum seçme şansınız yoktur. Bu acenteler şirketinize gelecek yasal evrakları imzalayıp almaya yetkilidir. Eyalet sekreterlikleri bu yazışmaları Registered Agent ofislerine gönderir onlar da şirket sahiplerine iletir. Genellikle çok çok ekstra durumlar dışında size herhangi bir evrak vs. gelmez.

Registered Agent hizmeti sunan şirketlerin mesai saatleri içerisinde ofislerinde bir görevli bulundurma zorunluluğu vardır. Eğer Amerika’da ikamet ediyorsanız ve orada bir adresiniz varsa Registered Agent olarak eyalete kendi adresinizi bildirebilirsiniz. Fakat bu durumda da anonimlik ortadan kalkarak ev adresiniz halka açık eyalet kayıtlarında görüntülenerek sizin için bir güvenlik sorunu oluşturabilir.

Amerikan vatandaşlarının ABD’de birer adresleri olmasına rağmen adreslerinin anonim kalması için kendi şirketlerine bir Registered Agent hizmeti almayı tercih eder.

Registered Agent Ücretleri Nedir?

Registered Agent fiyatları şirketlere göre farklılık gösterir. İlk şirketinizi kurduğunuzda bazı firmalar ilk yıl ücretsiz bu hizmeti size sağlar. Örneğin Northwest ve Inc Authority bu hizmeti ilk yıl ücretsiz sağlar. Sonraki yıllarda ise ortalama olarak yıllık 125$, 200$ arasında değişir. Aslında verdikleri hizmet tipi hemen hemen aynıdır burada önemli noktalar şunlardır;

 • Hangi Registered Agent daha uygun maliyetli?
 • Uzun süredir faal mi? Geçmişi eski ve köklü olması önemlidir.
 • Destek ve iletişim konusunda sorun yaratır mı?
 • İlk yıl ücretsiz hizmet veriyor mu? Örneğin Northwest ve Inc Authorityilk yıl ücret almazlar
 • Şirket kurmayı planladığınız eyalette ofisleri var mı? Örneğin Northwest Registered Agent, Amerika’nın hemen hemen tüm eyaletlerinde kendine ait ofisi bulunan bir şirkettir.

Bu soruların yanıtlarını olumlu olarak kabul ettiğiniz bir Registered Agent aslında sizin için uygundur.

Seçim yapmadan önce araştırma yaparken, önünüze çok fazla seçenek çıkabilir. Bu noktada yukarıda da belirttiğimiz gibi köklü ve güvenilirliği kanıtlanmış firmalarla çalışın. Bireysel olarak hizmet veren kendi evinden bu işi yapmaya çalışan amatörler gelecekte sizi yarı yolda bırakabilir. Eğer böyle bir durumla karşılaşırsanız şirketiniz için yeni bir Registered Agent tayin edebilirsiniz. Ayrıca bkz registered agent değiştirme nasıl yapılır?

Size bu noktada tavsiye niteliğinde güvenilir firmaları incelediğim rehberler hazırladım detaylı listeye buradan ulaşabilirsiniz. Registered Agent tercihinizi yapmadan önce mutlaka bu tavsiyelere göz atın.

Northwerst Registered Agent üzerinden aldığımız indirim sayesinde 225$ lık LLC kurulum bedeli adres dahil 39$ + Eyalet harcı üzerinden indirimli olarak fiyatlandırılır.

Registered Agent Kullanarak Şirket Kurma Rehberleri

İlginizi Çekebilir ↴

Ziyaretçi Yorumları ↴

12 Yorum. Yeni Yorum

 • Hocam wyomingmailforwarding.com posta adresi alcam 15$ sonra Registered Agent northwesten yapacam 139$. Kafama takılan adrese giden mektupları northwesteki agent nasıl ulaşacak. Veya nasıl işliyor süreç

  Cevapla
  • Nazmi Özer
   9 Nisan 2024

   Wyomingmailforwarding.com sizin sirket posta adresiniz olacak Northwest ise kayıtlı temsilciniz yani resmi bir tebligat gelirse eger Northwest e gelir onlar da kendi panellerine yüklerler. Northwest e herhangi bir belge ulasmaz sadece eyalet sekreterliği onemli bir tebligat gonderirse zaten Northwest adresine gonderir eyalet kayitlarida kayitli temsilcinin adresi zaten bulunuyor merak etmeyin

   Cevapla
 • Cemil Yengeç
  14 Ocak 2023

  Wyoming’te kurulu bir LLC’de ortaklardan biri ayrılırken ne yapılması gerekli? iki ortak arasında imzalanan sözleşme sonrasında bir yere bildirim yapılması gerekiyor mu? bunu Registered Agent mi yapıyor? Onlarla mı görüşülmesi gerekli?

  Cevapla
  • Nazmi Özer
   14 Ocak 2023

   Şirketinizin nasıl kurulduğuna bağlı. Örneğin Northwest ile kurulum yapıldıysa onlar gizlilik açısından Organizer olarak kendilerini yazıyorlar ve bu şekilde eyalet kayıtlarında organizatör olarak NW yetkilisi listelenir. Eğer farklı bir kurulum yapıldıysa ve organizer olarak iki ortak ta listelendi ise oradan bir düzeltme gerekebilir.

   Organizatorler kaydedilmedi ise işletme sözleşmenizdeki ortaklık yapısının nasıl sonlanacağına dair maddeleri takip ederek aksiyon alabilirsiniz.

   Asıl önemli nokta ise EIN alırken IRS’e partnership olarak LLC yi kaydettirdiyseniz onu SOLE MR olarak tek üyeli ye çevirmek gerekebilir. Aksi durumda partnership olarak vergilendirilir şirketiniz.

   Cevapla
 • Sitenizdeki değerli bilgilerden yararlanarak geçen sene inc authority ile kentucky de bir şirket açtım. Fakat hesabı yenilemek için paketleri 179$ dan başlıyor. Güncel olarak tavsiye edebileceğiniz bir agent var mı? Bende agent değişikliği yapmak istiyorum.

  Cevapla
  • Merhabalar,
   İşinizde başarılar dileriz. Evet sitemiz 1 yıl önce kuruldu ve muhtemelen ilk takipçilerimizdensiniz 🙂 Incauthority 99$ olan yıllık yenileme ücretlerini 179$ eşiğine çekti ne yazıkki. Şu an en avantajlı ve kaliteli çözüm Northwest gibi görünüyor. Üstelik tüm taşıma işlemleri oldukça kolay ve hemen hemen otomatik işliyor.

   Şirketinizin için Registered Agent servisini 125$’a Northwest’e taşıyabilirsiniz. Hatta bu işlemi adım adım uygulamalı anlatan yeni bir videolu makale yayınladık buradan ulaşabilirsiniz. : https://startupsole.com/registered-agent-degistirmek/

   Bu arada bu konuya ilk değinen eski bir takipçimiz olduğunuz için taşıma işlemleri sırasında isterseniz size Whatsapp üzerinden ücretsiz teknik destek sağlayabiliriz 🙂
   İletişime geçip teknik destek almak için +18598008856 Whatsapp numaramızdan bize ulaşabilirsiniz.
   Bol kazançlar!

   Cevapla
 • Mustafa
  2 Ocak 2022

  Merhaba bu amerika şirketinin türkiye şirketleri gibi aylık giderleri ne kadar oluyor acaba?

  Cevapla
 • SADIK STORE LLC
  25 Eylül 2021

  Merhaba,
  Abd de şirketi kurdum. Payoneer den hesab açmak istedim. benden kimlik , ein numarası ve Şirketin Gerçek Sahibi (UBO) diye bir belge istedi. Kimlik ile Ein tamam ama bu diğer belge nedir nasıl alınır.

  İstenen belge:

  ( Şunlardan birini sunun: şirketinizin adına bu hesabı yönetme yetkinizin olduğunu gösteren bir mektup VEYA Şirketin Gerçek Sahibi (UBO) veya şirketin üst düzey yöneticisi olduğunuzu ve bu bakımdan bu Payoneer hesabını şirketinizin adına yönetme yetkinizin olduğunu gösteren bir belge. )

  Cevapla
  • Merhaba,

   Sirket formasyon belgelerinizi gönderdiginizde yeterli olmadi mi? Ayrıca işletme sözleşmenizi de gönderebilirsiniz (operating agreement) orada sahipliğiniz yazıyor. Fakat işletme sözleşmesinin veya sirket kurulum belgenizin onaylı, apostilli kopyasini isterler mi onu bilemeyiz. Payoneer ile ilgili deneyimimiz yok o yüzden tam olarak kurumsal hesaplar için gereksinimleri nedir yorum yapamayiz. Kendilerine sormanız daha doğru olacaktır.

   Cevapla
 • Hocam selamlar,
  Sitenizden çok memnunuz ve değerli bilgileri araştırıp paylaştığınız için size minnettarız.
  Umarım bir şekilde bizim de size faydamız dokunur. 😊
  Sorum şudur;
  ZenBusiness ile Wyoming de bir LLC şirketi kurmaya karar verdim, tek isteğim muhasebe konularında destek alabileceğim bir şirket olması amacı ile seçmiş bulundum.
  wyomingmailforwarding den de bir sanal posta kutusu temin ettim.
  ZenBusiness’e 149$ ilk eyalet ücreti ile birlikte ödeme yaptım fakat şirket kurulduktan 1-2 gün sonra kartımdan bir 149$ daha çekmek istediler. Neyse ki sanal kart seçtiğim için çekim yapamadılar.
  Daha sonra mail attığımda, bu bedelin Registered Agent ücreti olduğunu belirttiler.
  Açıkçası 149$ daha ödemek çok mantıklı gelmedi bana.
  Sizin tavsiyeniz üzerine posta kutusu hizmeti aldığım yerden (wyomingmailforwarding) de bu hizmeti veriyor olduğunu fark ettim (Yılıık 50$ karşılığında) acaba onarı tercih edebilir miyim? sizin fikriniz nedir?
  Hemde adresim aynı yer olduğu için bana mantıklı gibi geldi.
  Şimdiden Teşekkür ederim.

  Cevapla
  • Merhaba,

   Evet ZenBusiness fiyat değişimi yapti ve agent hizmetini iptal etti mevcut müşterilerine yüksek fiyat dayatması yapmaya basladi.

   Bir Registered Agent a baginiz olmasi lazim yoksa şirket riske girebilir. Su anda wyomingmailforwarding.com oldukça uygun fiyatli Registered Agent hizmeti veriyor bir müşterimiz icin geçenlerde onlardan hizmet aldik. Toplamda 80$ a Registered Agent hzimeti aldik (50$ + 30$ taşıma bedeli) bu fiyata taşıma işlemini kendileri hallettiler yaklasik 9 gun sürüyor yavsiye edebilirim hem de gelecek yillarda 50$ ödersiniz.

   Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

HANGİ EYALET? VERGİLELER VE MALİYETLER

Merak ettiğiniz tüm detaylara ulaşın