0

Registered Agent Nedir?

Registered Agent Nedir?

Amerika’ da uzaktan şirket kurmak için işlerinizi sizin yerinize üstlenecek yetkili temsilciler birer Registered Agent’ dır.

Amerika’da şirket kurma sürecini araştırdığınızda, vergilendirme, şirket tipleri, banka hesabı, eyalet seçimi derken bir çok detayla karşılaşırsınız. Bu araştırma sürecinde karşınıza sıklıkla çıkan bir terim de Registered Agent terimidir. Peki nedir bu registered agent? Biraz daha yakından bakalım.

Registered Agent Nedir?

Registered Agent, uzaktan şirket kurabilmeniz için Amerika’ da sizin adınıza işlem bildirimlerini, hükümet yazışmalarını, kurulum süreçlerini ve uyumlulukla ilgili belgelemeleri hazırlamak üzere atanmış bir kişi veya kurumdur. Registered Agent devletin veri tabanına kayıtlı, LLC kuruluş, aktif durumda tutma işlemlerini başkaları adına yapmaya yetkili kurumdur. ABD dışında ikamet ediyorsanız gerek şirket kuruluş aşamasında gerekse kurulum sonrası şirketiniz aktif olduğu sürece bir Registered Agent hizmeti almanız şarttır.

Amerika’ da uzaktan bir LLC şirket kurabilmek için bir Registered Agent ile çalışmak mecburidir. Çünkü Amerika vatandaşı değilseniz sizi orada kimse tanımaz, muhatap almaz zaten muhatap alma gibi bir durum da söz konusu olamaz çünkü devlet, bu tip uygulamalar için bu temsilciliklere lisans vererek yetkilendirmiştir.

Registered Agent Neler Yapar? Faydaları Nelerdir?

Aslında Amerika’ da şirket kurmaya karar verdikten sonra hemen hemen her işlemi onlar yapar. Siz, sadece Registered Agent’ın istediklerini yerine getirirsiniz. Örneğin bazı dosyaları imzalayıp dijital olarak göndermek gibi. Şirket kurulum aşamasında bir Registered Agent tüm süreçleri sizin adınıza yönetir her işlemi tas tamam yerine getirerek şirketin sağlıklı bir şekilde kurulmasını ve sonraki yıllarda devam etmesini sağlar. Ayrıca eyalet tarafından bildirilen önemli belgeleri, olası dava celplerini sizin adınıza almaya yetkilidirler.

Registered Agent Sadece Şirket Kurulumu İçin Mi Gerekli?

Hayır. Şirket kurulumu için Registered Agent ile çalıştıktan sonra şirketin kurulmasından sonraki süreçte de onlara ihtiyaç olur. Eyaletler her yabancının birer Registered Agent ile anlaşmasını şart koşar aksi bir durum seçme şansınız yoktur. Bu acenteler şirketinize gelecek yasal evrakları imzalayıp almaya yetkilidir eyaletler bu yazışmaları Registered Agent’lara gönderir onlar da şirket sahiplerine iletir. Genellikle çok çok ekstra durumlar dışında size herhangi bir evrak vs. gelmez.

Registered Agent Ücretleri Nedir?

Registered Agent fiyatları şirketlere göre farklılık gösterir. İlk şirketinizi kurduğunuzda bazı firmalar ilk yıl ücretsiz bu hizmeti size sağlar. Örneğin Inc Authority ve ZenBusiness bu hizmeti ilk yıl ücretsiz sağlar. Sonraki yıllarda ise ortalama olarak yıllık 99$ – 120$ arasında değişir. Aslında verdikleri hizmet tipi hemen hemen aynıdır burada önemli noktalar şunlardır;

  • Hangi Registered Agent daha uygun maliyetli?
  • Uzun süredir faal mi? Geçmişi eski ve köklü olması önemlidir.
  • Destek ve iletişim konusunda sorun yaratır mı?
  • İlk yıl ücretsiz hizmet veriyor mu? Örneğin Inc Authority ve ZenBusiness ilk yıl ücret almazlar.

Bu soruların yanıtlarını olumlu olarak kabul ettiğiniz bir Registered Agent aslında sizin için uygundur.

Seçim yapmadan önce araştırma yaparken, önünüze çok fazla seçenek çıkabilir. Bu noktada yukarıda da belirttiğimiz gibi köklü ve güvenilirliği kanıtlanmış firmalarla çalışın. Size bu noktada tavsiye niteliğinde güvenilir firmaları incelediğim rehberler hazırladım bu detaylı listeye buradan ulaşabilirsiniz. Registered Agent tercihinizi yapmadan önce mutlaka bu tavsiyelere göz atın.

Registered Agent Kullanarak Şirket Kurma Rehberleri

Bu yazıyı puanla
[Toplam: 2 Ortalama: 5]

Ziyaretçi Yorumları ↴

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Trustpilot Yorumlarımız

Yenilikleri Kaçırmayın!

E-Postanızı bırakarak bloga abone olun. Böylece yeni yazıları kaçırmadan takip edebilirsiniz.

Menü

80$ + Diğer Ücretler

Danışmanlık Hizmetimiz başladı. 

Amerika'da şirket kurulumlarında bizden danışmanlık alabilirsiniz.