0

Stripe Para Çekme Yöntemi (Transferwise ile)

Stripe Para Çekme Yöntemi (Transferwise ile)

Stripe hesabınızda biriken parayı nasıl çekersiniz?

Eğer Amerika’da bir şirketiniz varsa ve bu şirket üzerine stripe hesabı açtıysanız, bu aşamada stripe üzerindeki parayı çekebileceğiniz bir banka hesabı gerekiyor. Şirketinizi kurduktan sonra, Mercury bank’ta bir hesap açabilirsiniz ve stripe paneline Mercury bank hesabınızı tanımlayabilirsiniz.

Buraya kadar herhangi bir sorun yoksa, zaten her şeyi halletmiş oluyorsunuz fakat bazı iş türlerini (bazı online mağazaları, içeriğinde telif hakkı içeren ürünler olan e-ticaret sitelerini) Mercury bank kabul etmeyebiliyor. Ayrıca, Mercury bank üzerinden uluslararası para transferi biraz pahalı.

Bunun gibi sorunları aşmak için size çok basit bir çözümden bahsedeceğim. Çözüm, banka olarak Transferwise kullanmak. Muhtemelen bu çözümü bir çok kişi biliyor olabilir fakat bilmeyenler için paylaşmakta fayda var diyerek konuya girelim.

Not: Transferwise hesabınızı açarken bu referans linkini kullandığınızda 500£‘ya kadar ücretsiz transfer hakkı kazanırsınız. Linki kullanmak istemezseniz önemli değil standart olarak bir hesap ta açabiliyorsunuz.

Transferwise Nedir?

Transferwise çoklu para birimlerini destekleyen, uygun fiyata uluslararası para transferi yapılabilen ve en güzeli de Türkiye’ye hizmet veren bir bankacılık çözümüdür. Üstelik Türkiye’de BDDK onaylıdır. Transferwise’a üye olduğunuzda size EUR, USD ve bir çok para biriminde tıpkı gerçek bir bankada olduğu gibi hesap açar. Yani özetle size özel bir USD ve EUR hesabınız olur. Eğer yoksa ilk önce kendinize ücretsiz bit transferwise hesabı oluşturun çünkü çok işinize yarayacak bir çözüm diyebilirim.

stripe para cekme 3 Stripe Para Çekme Yöntemi (Transferwise ile)Konumuz transferwise platformuna üyelik adımlarını anlatmak olmadığı (zaten üyelik çok kolay ve site Türkçe) için, bu kısmı kısa tutup transferwise ile stripe’ın ortaklaşa nasıl uyumlu çalıştığına ve bunun nimetlerinden nasıl faydalanacağımıza bakalım.

Stripe, Transferwise destekliyor mu?

Evet Stripe’a üye olduktan sonra banka hesap bilgileri bölümüne girip yeni bir hesap ekleyerek transferwise hesap bilgilerinizi ilgili alana girebiliyorsunuz.

stripe para cekme Stripe Para Çekme Yöntemi (Transferwise ile)Bu sayede Amerika’da bir banka hesabı açmaya gerek kalmadan stripe üzerindeki parayı transferwise’a günlük olarak aktarabiliyorsunuz. Transferwise üzerinden de Türkiye’deki ibanınızı girerek parayı TR deki hesabınıza çekebilirsiniz.

Peki Stripe buna izin veriyor mu?

Evet izin veriyor çünkü kendi web sitesinde (bkz. https://stripe.com/docs/payouts ) desteklenen banka hesap türleri içinde Transferwise ile ilgili detaylar vermişler.

stripe para cekme 2 Stripe Para Çekme Yöntemi (Transferwise ile)

Stripe diyor ki;

DESTEKLENEN BANKA HESABI TÜRLERI

Bir finans kurumundan standart bir banka hesabı sağlayın (örn. checking). Diğer banka hesabı türleri (örneğin, saving) veya sanal bir banka hesabı sağlayıcısına sahip olanlar (örneğin. N26, Revolut, Transferwise, vb.) Desteklenir.

Bu arada aynısı Transferwise tarafından da söyleniyor. Bkz. https://transferwise.com/tr/blog/stripe-turkiye-odeme. Hatta, Transferwise bunun için adım adım rehberler bile hazırlamış

Sonuç olarak, Amerika’da şirketinizi kurdunuz, EIN aldınız, Stripe hesabı açtınız ama banka hesabı açma kısmında herhangi bir sorunla karşılaşırsanız çözüm için transferwise kullanabilirsiniz.

Stripe, TransferWise’a Nasıl Bağlanır?

Bu oldukça kolay,

Transferwise hesabınızı oluşturduktan sonra ilk yapmanız gereken sol kısımdan “Bir bakiye ekleyin” linkine tıklamak ve USD, EUR, TL hesapları oluşturmak olmalı.

stripe para cekme 7 Stripe Para Çekme Yöntemi (Transferwise ile)

stripe para cekme 8 Stripe Para Çekme Yöntemi (Transferwise ile)Açtığınız hesaplar sol kısımda listelenir.

stripe para cekme 9 Stripe Para Çekme Yöntemi (Transferwise ile)Soldaki herhangi bir para biriminin üzerine tıkladığınızda hesap bilgilerinizi görebilirsiniz.

stripe para cekme 10 Stripe Para Çekme Yöntemi (Transferwise ile)

Bundan sonra yapmanız gereken bu hesap bilgilerini Stipe paneline girmek olacak.

Öncelikle Stripe panelinize geçiş  yapın. Ardından sol kısımdaki “Settings” linkine tıklayın ve Business settings bölümünden, Bank accounts and scheduling linkine tıklayın.

stripe para cekme 4 Stripe Para Çekme Yöntemi (Transferwise ile)

Yeni bir hesap eklemek için “Add bank account” butonuna tıklayın

stripe para cekme 5 Stripe Para Çekme Yöntemi (Transferwise ile)Bu alanları aşağıdaki gibi Transferwise hesabınızdan aldığınız bilgilerle doldurun. EUR veya USD olarak ekleyebilirsiniz. Fakat burada önemli nokta müşterilerinizden hangi para biriminde ödeme alıyorsanız buraya aynı para biriminden banka hesabı ekleyin. Örneğin ödemelerinizi Euro olarak stripe’a alıyorsanız banka hesabınızda EURO olmalı. Bunun sebebi transfer aşamasında döviz çevirilerinde zarar etmemeniz.

stripe para cekme 6 Stripe Para Çekme Yöntemi (Transferwise ile)Banka hesap bilgilerinizi, seçtiğiniz para birimine göre Stripe’a ekledikten sonra artık her şey hazır oluyor.

Stripe panelinizde banka hesap bilgileriniz aşağıdaki gibi görünecek.

stripe para cekme 11 Stripe Para Çekme Yöntemi (Transferwise ile)

Artık Stripe’a gelen parayı Transferwise üzerine aktarabilirsiniz.

Para transfer süresini ayarlamak için aynı sayfanın hemen alt kısmında bulunan “Payout Schedule” kısmından Automatic every day yapabiirsiniz. Bu ayarı yaptığınzda kazandığınız para günlük olarak Transferwise üzerine aktarılır. Transferwise üzerine gelen parayı da TR hesabınıza istediğiniz zaman transfer edebilirsiniz.

stripe para cekme 12 Stripe Para Çekme Yöntemi (Transferwise ile)İsterseniz Transferwise’ın kurumsal hesabını da kullanabilirsiniz. Bu hesap türünün farklı avantajları var. Kurumsal hesap ile ilgili detaylara buradan ulaşabilirsiniz. https://transferwise.com/gb/business/pricing-and-coverage

Sonuç

Amerika’da LLC şirket kurduktan ve EIN aldıktan sonra banka hesabı açma aşamasında sorun yaşandığı durumlarda veya daha uygun maliyetli para transferi yapmak amacıyla Trnasferwise nimetlerinden faydalanabilirsiniz. Transferwise, Stripe tarafından legal olarak desteklenir ve uyumludur. Ayrıca transferwise ücretsizdir sadece para transferi sırasında düşük komisyonlar alır. Komisyon ücretleri için Transferwise ana sayfasından hesaplama yapabilirsiniz.

Bol şanslar!

Bu yazıyı puanla
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Ziyaretçi Yorumları ↴

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Trustpilot Yorumlarımız

Yenilikleri Kaçırmayın!

E-Postanızı bırakarak bloga abone olun. Böylece yeni yazıları kaçırmadan takip edebilirsiniz.

Menü