Stripe Para Çekme Yöntemi (Transferwise ile)

Stripe hesabınızda biriken parayı nasıl çekersiniz?

Eğer Amerika’da bir şirketiniz varsa ve bu şirket üzerine stripe hesabı açtıysanız, bu aşamada stripe üzerindeki parayı çekebileceğiniz bir banka hesabı gerekiyor. Şirketinizi kurduktan sonra, Mercury bank’ta bir hesap açabilirsiniz ve stripe paneline Mercury bank hesabınızı tanımlayabilirsiniz.

Buraya kadar herhangi bir sorun yoksa, zaten her şeyi halletmiş oluyorsunuz fakat bazı iş türlerini (bazı online mağazaları, içeriğinde telif hakkı içeren ürünler olan e-ticaret sitelerini) Mercury bank kabul etmeyebiliyor. Ayrıca, Mercury bank üzerinden uluslararası para transferi biraz pahalı.

Bunun gibi sorunları aşmak için size çok basit bir çözümden bahsedeceğim. Çözüm, banka olarak Transferwise kullanmak. Muhtemelen bu çözümü bir çok kişi biliyor olabilir fakat bilmeyenler için paylaşmakta fayda var diyerek konuya girelim.

Not: Transferwise hesabınızı açarken bu referans linkini kullandığınızda 500£‘ya kadar ücretsiz transfer hakkı kazanırsınız. Linki kullanmak istemezseniz önemli değil standart olarak bir hesap ta açabiliyorsunuz.

Transferwise Nedir?

Transferwise çoklu para birimlerini destekleyen, uygun fiyata uluslararası para transferi yapılabilen ve en güzeli de Türkiye’ye hizmet veren bir bankacılık çözümüdür. Üstelik Türkiye’de BDDK onaylıdır. Transferwise’a üye olduğunuzda size EUR, USD ve bir çok para biriminde tıpkı gerçek bir bankada olduğu gibi hesap açar. Yani özetle size özel bir USD ve EUR hesabınız olur. Eğer yoksa ilk önce kendinize ücretsiz bit transferwise hesabı oluşturun çünkü çok işinize yarayacak bir çözüm diyebilirim.

stripe para cekme 3 Stripe Para Çekme Yöntemi (Transferwise ile)Konumuz transferwise platformuna üyelik adımlarını anlatmak olmadığı (zaten üyelik çok kolay ve site Türkçe) için, bu kısmı kısa tutup transferwise ile stripe’ın ortaklaşa nasıl uyumlu çalıştığına ve bunun nimetlerinden nasıl faydalanacağımıza bakalım.

Stripe, Transferwise destekliyor mu?

Evet Stripe’a üye olduktan sonra banka hesap bilgileri bölümüne girip yeni bir hesap ekleyerek transferwise hesap bilgilerinizi ilgili alana girebiliyorsunuz.

stripe para cekme Stripe Para Çekme Yöntemi (Transferwise ile)Bu sayede Amerika’da bir banka hesabı açmaya gerek kalmadan stripe üzerindeki parayı transferwise’a günlük olarak aktarabiliyorsunuz. Transferwise üzerinden de Türkiye’deki ibanınızı girerek parayı TR deki hesabınıza çekebilirsiniz.

Peki Stripe buna izin veriyor mu?

Evet izin veriyor çünkü kendi web sitesinde (bkz. https://stripe.com/docs/payouts ) desteklenen banka hesap türleri içinde Transferwise ile ilgili detaylar vermişler.

stripe para cekme 2 Stripe Para Çekme Yöntemi (Transferwise ile)

Stripe diyor ki;

DESTEKLENEN BANKA HESABI TÜRLERI

Bir finans kurumundan standart bir banka hesabı sağlayın (örn. checking). Diğer banka hesabı türleri (örneğin, saving) veya sanal bir banka hesabı sağlayıcısına sahip olanlar (örneğin. N26, Revolut, Transferwise, vb.) Desteklenir.

Bu arada aynısı Transferwise tarafından da söyleniyor. Bkz. https://transferwise.com/tr/blog/stripe-turkiye-odeme. Hatta, Transferwise bunun için adım adım rehberler bile hazırlamış

Sonuç olarak, Amerika’da şirketinizi kurdunuz, EIN aldınız, Stripe hesabı açtınız ama banka hesabı açma kısmında herhangi bir sorunla karşılaşırsanız çözüm için transferwise kullanabilirsiniz.

Stripe, TransferWise’a Nasıl Bağlanır?

Bu oldukça kolay,

İlk olarak buradan Wise’a üye olun ve gerekli doğrulama işlemlerini tamamlayın

Transferwise hesabınızı oluşturduktan sonra ilk yapmanız gereken sol kısımdan “Bir bakiye ekleyin” linkine tıklamak ve USD, EUR, TL hesapları oluşturmak olmalı.

stripe para cekme 7 Stripe Para Çekme Yöntemi (Transferwise ile)

stripe para cekme 8 Stripe Para Çekme Yöntemi (Transferwise ile)Açtığınız hesaplar sol kısımda listelenir.

stripe para cekme 9 Stripe Para Çekme Yöntemi (Transferwise ile)Soldaki herhangi bir para biriminin üzerine tıkladığınızda hesap bilgilerinizi görebilirsiniz.

stripe para cekme 10 Stripe Para Çekme Yöntemi (Transferwise ile)

Bundan sonra yapmanız gereken bu hesap bilgilerini Stipe paneline girmek olacak.

Öncelikle Stripe panelinize geçiş  yapın. Ardından sol kısımdaki “Settings” linkine tıklayın ve Business settings bölümünden, Bank accounts and scheduling linkine tıklayın.

stripe para cekme 4 Stripe Para Çekme Yöntemi (Transferwise ile)

Yeni bir hesap eklemek için “Add bank account” butonuna tıklayın

stripe para cekme 5 Stripe Para Çekme Yöntemi (Transferwise ile)Bu alanları aşağıdaki gibi Transferwise hesabınızdan aldığınız bilgilerle doldurun. EUR veya USD olarak ekleyebilirsiniz. Fakat burada önemli nokta müşterilerinizden hangi para biriminde ödeme alıyorsanız buraya aynı para biriminden banka hesabı ekleyin. Örneğin ödemelerinizi Euro olarak stripe’a alıyorsanız banka hesabınızda EURO olmalı. Bunun sebebi transfer aşamasında döviz çevirilerinde zarar etmemeniz.

stripe para cekme 6 Stripe Para Çekme Yöntemi (Transferwise ile)Banka hesap bilgilerinizi, seçtiğiniz para birimine göre Stripe’a ekledikten sonra artık her şey hazır oluyor.

Stripe panelinizde banka hesap bilgileriniz aşağıdaki gibi görünecek.

stripe para cekme 11 Stripe Para Çekme Yöntemi (Transferwise ile)

Artık Stripe’a gelen parayı Transferwise üzerine aktarabilirsiniz.

Para transfer süresini ayarlamak için aynı sayfanın hemen alt kısmında bulunan “Payout Schedule” kısmından Automatic every day yapabiirsiniz. Bu ayarı yaptığınzda kazandığınız para günlük olarak Transferwise üzerine aktarılır. Transferwise üzerine gelen parayı da TR hesabınıza istediğiniz zaman transfer edebilirsiniz.

stripe para cekme 12 Stripe Para Çekme Yöntemi (Transferwise ile)İsterseniz Transferwise’ın kurumsal hesabını da kullanabilirsiniz. Bu hesap türünün farklı avantajları var. Kurumsal hesap ile ilgili detaylara buradan ulaşabilirsiniz. https://transferwise.com/gb/business/pricing-and-coverage

Sonuç

Amerika’da LLC şirket kurduktan ve EIN aldıktan sonra banka hesabı açma aşamasında sorun yaşandığı durumlarda veya daha uygun maliyetli para transferi yapmak amacıyla Trnasferwise nimetlerinden faydalanabilirsiniz. Transferwise, Stripe tarafından legal olarak desteklenir ve uyumludur. Ayrıca transferwise ücretsizdir sadece para transferi sırasında düşük komisyonlar alır. Komisyon ücretleri için Transferwise ana sayfasından hesaplama yapabilirsiniz.

Bol şanslar!

İlginizi Çekebilir ↴

Ziyaretçi Yorumları ↴

39 Yorum. Yeni Yorum

 • Hocam edindiğim bilgiye gore new mexicpda sirkker kurmak için 18 yaşında olmak gerekmyiormuş herhanggi vir yaş alt limitide yokmuş bu dogrumudur bi sizdej tteyit rtmek istedim teşekkueler

  Cevapla
  • Nazmi Özer
   19 Şubat 2024

   Sirket kurulabilir ama banka hesabi ve diğer hesaplari acmak icin yaş sınırına takılabilir

   Cevapla
   • Peki hocam ben simdi kendi adıma zirkrt açacağım ondan sonrada anne veya baba uzerine banka hesabı açıp stripe ile kazandıgın parayı o bankaya gonderebilirmyim direkt olarak (mercury bank)

    Cevapla
    • Nazmi Özer
     20 Şubat 2024

     Maalesef sirket sahibi ile banka hesap sahibi aynı isimde olmalıdır. Sirketi ebeveynlerden biri üzerine kurmak mantikli olur

     Cevapla
 • Pınar
  2 Ocak 2024

  merhaba,
  bu yazı yazıldığında bu şekilde stripe ile tahsil ettiğimiz paraları wise ile Türkiye deki ibana gayet düşük bir masrafla ve hızla iletebiliyorduk. wise 2023 yaz aylarında Türkiye ile çalışmayı durdurunca stripe tahsilat açısından işlevsiz kaldı. bu durumu çözebilen oldu mu? şu anda stripe ile tahsilat yapanlar biriken parayı Türkiye’deki ibana nasıl getiriyor?

  Cevapla
  • Nazmi Özer
   2 Ocak 2024

   Wise bireysel hesaplari durdurdu fakat kurumsal hesap açıp ayni şekilde kullanmaya devam edebilirsiniz. Alternatif olarak Mercurybank hesabi açarakta transfer yapabilirsiniz.

   Özetle, wise bireyselin faaliyet sonlandırmasi herhangi bir şeyi değiştirmedi. Wise kullanmaya devam etmek istiyorsaniz kurumsal hesap acarak ayni şekilde ticarete devam edebilir veya Mercurybank hesabi acarak Stripe i Mercurybank hesabiniza baglayabilirsiniz

   Cevapla
   • Pınar
    2 Ocak 2024

    hızlı cevap için çok teşekkürler. wise da kurumsal hesap seçeneğini bilmiyordum. bireysel hesap duracak, amerikada kurulu llc nin üzerine kurumsal bir wise hesabı açacağım ve Türkiyedeki bireysel iban adresine iletebileceğim. doğru anlamış mıyım?

    mercury, amerikaya gitmeden amerikada bir hesap açmamızı sağlayan seçeneklerden. peki oradan Türkiyeye nasıl iletiliyor paralar? eski usül swift ile mi? çok uzun ve masraflı olur??

    Cevapla
    • Nazmi Özer
     2 Ocak 2024

     Evet kurumsal hesap açmanız gerekiyor herhangi bir web sitesi vs. bildirmeden hesap başvurusu yapip depozito yaptırabilirsiniz. Bu aşamada sizden kameralı kimlik doğrulaması istenecek.

     Mercurybank üzerinden swift ile sabit 15 usd bedel karşılığında ekstra komisyon ödemeden tr deki usd hesabınıza para gönderebilirsiniz

     Cevapla
 • ibrahim e.
  2 Ocak 2024

  merhabalar wise kurumsal hesabını açtıktan sonra stripe kullanmadan da türkiyeye para transferi yapabilir miyiz amazondan
  kolay gelsin

  Cevapla
  • Nazmi Özer
   2 Ocak 2024

   Merhaba,

   Stripe para transfer platformu ve değildir kredi kartlarından ödeme almaya yarar. Amazon gelirleri Wise veya mercurybank gibi belirlediğiniz dijital bankalara aktarılır o bankalardan da bulunduğunuz yere transfer edersiniz stripe, belirttiğiniz işle ilgili bir platform değil

   Cevapla
   • ibrahim e.
    2 Ocak 2024

    teşekkürler cevabınız için
    yani stripe kullanmasam bir sıkıntı olmaz

    Cevapla
    • Nazmi Özer
     2 Ocak 2024

     Stripe, web sitelerden online olarak kredi kartıyla ödeme alma sistemidir. Amazonda stripe kullanılmıyor

     Cevapla
 • Ben her aşamayı yaptım stripe üzerinden wise bireyselime para geliyor günlük olarak. Tek soru sürekli wisedan türkiyedeki şahsi banka hesabıma para gelince bu sorun olur mu? Sonuçta vergisi amerikada ödenecek.

  Cevapla
  • Nazmi Özer
   21 Aralık 2022

   Düzenli ve sürekli olan gelir her bankanın dikkatini çekebilir. Bu geliri varlik barışı kapsamında toplu olarak bankaniza bildirerek ulkenize getirin.

   https://startupsole.com/varlik-barisi-2023/

   Ya da geliri vergi dairesine giderek bildirin ve vergisini bireysel olarak ödemeye çalışın.

   Vergisi farklı ülkede ödense dahi ikamet ülkesine giriş yapilan paranin o ulkede vergilendirilmesi (bir miktari veya belirli oranda) gerekir. Bu durumu hem abd deki hem de ulkenizdeki bir müşavire danışın. Eğer varlık barışından faydalanmayacaksaniz bunları uygulayın. Ama en mantıklısi yıllardır devam eden bu duzenlemeden faydalanmak olur çünkü bu yasal olarak Türkiye de var olan bir avantaj.

   Cevapla
 • Mustafa
  12 Ocak 2022

  Stripe ve wise kullanmak için abd de şirket açın diye yazmışsınız.
  Türkiye de şirketimiz üzerinden kayıt olup kullanamaz mıyız?
  Yada kullanılması halinde stripe ve wise için bi riski varmı işlem hacmi arttığında bloke va gibi.

  Cevapla
  • Wise kurumsal hesap açarken Türk şirketi (Şahıs,ltd,anonim) olarak hesap açma seçeneği var. Eğer TR de bir şirketiniz varsa hesap açmayı deneyebilirsiniz. Stripe için sorun çıkmaz fakat, Stripe hesabınızı nasıl açacaksınız? Türk şirketi ile Stripe hesap açılışına müsade edilmiyor.

   Cevapla
   • Mustafa
    12 Ocak 2022

    Shopify ile ürün satışı yapacağız. Türkiye de şirketimiz. Bunun için en güvenli ve stabil yöntem abd de şirket kurmak mı? Yada bir süre şirket olmaksızın Stripe ile ödeme alıp gidişata göre sonradan şirket kursak olur mu?
    Sitenizde reklamı çıkan 39.90$ a şirket kurulum Hizmeti ihtiyacımız olan şirketi ve tüm kurulum süreçleri için yeterli oluyor mu?

    Cevapla
    • Eğer tüm dünyadan ödeme alacaksaniz bir stripe hesabina sahip olmanız gerekiyor. Yabancı kartlardan en rahat tahsilat yapan sanal pos stripe olduğu için cok fazla tercih ediliyor. Ayrica kolay entegrasyon ve dokümantasyon desteği de muazzamdir.
     Stripe icin bir Amerikan LLC sirkete sahibi olmaniz gerekiyor çünkü Türk sirketleri stripe tarafından kabul gormez. Türk vatandaşlari da bireysel olarak stripe hesabi açamıyor. Türkiye vatandaşı olarak stripe hesabi acmak icin tek seçenek bir llc şirket kurmaktir.

     Reklamda 39$ diye bir fiyat vaadimiz olmadi, tanitimlarda arti eyalet ucretidir ibaresini belirtmeye çalışıyoruz. 39$ + eyalet harcını ödersiniz bir llc kurabilirsiniz. Sonrasinda ein numaranizi da ücretsiz alip düşük maliyetlerle başlayabilirsiniz.

     Cevapla
 • Merhabalar, wise tr bankalarına gönderim yaptığında aynı ad soyada ait IBAN olma zorunluluğu var mıdır? Aileden başka birinin IBAN numarasına ödeme alabilir miyim? (ABD de şirket kurulumu tamamlayıp Ein için başvurdum)

  Cevapla
 • Merhaba, paypal business veya personal hesabıma wise ile para aktarabilir miyim? Eğer aktarabiliyorsam Türkiye üzerinden paypal hesabına aktarım gelecekte bana bir sorun yaratır mı? Ya da başka hangi sistem üzerinden paypala para aktarabilirim?

  Cevapla
 • Merhaba, stripe+wise yoluyla veya stripe atlas ile şirket kurup gelir elde edildiğinde sonuçta bu US’de vergilendiriliyor. Peki transferwise ile para çektiğimizde tr’de vergi durumu ne oluyor? Bir de TR’de mi vergilendiriliyor?

  Cevapla
  • Bu durum cektiginiz para miktarina ve parayi aldığınız hesabın bireysel mi yoksa kurumsal mi olduğuna göre değişir. Kurumsal bir banka hesabina ödeme aldığınızda bunun bir karşılığı olmali yani fatura kesmek gerekebilir bu konuyu Türkiye’de ki şirketinizin muhasebe uzmani ile konuşabilirsiniz.

   Stripe atlas ile durum değişmiyor orada da bir banka hesabi açıyor ve parayi yine Türkiye ye aliyorsunuz.

   Cevapla
 • Merhaba, verdiğiniz linkten transferwise hesabı oluşturdum. US Doları için bir Balance oluşturdum fakat kart bilgilerini vermedi. Onun yerine “Get account details for 31 USD” yazıyor. Ücretli miydi bu servis. Yazıda hiç bahsetmemiştiniz de.

  Cevapla
  • Merhaba,

   Yazıyı yazdığımız tarihte böyle bir uygulama yoktu fakat sonrasında sahte hesaplara karşı bir tür güvence bedeli olarak bu depozito bedelini almaya başladılar.
   Kurumsal hesaplarla aliyorlar bu bakiyeyi maalesef son durum bu.

   Cevapla
   • Tamamdır. Mercury Bank başvurusunu yapmıştım zaten onunla devam edeceğim. Teşekkür ederim.

    Cevapla
    • Rica ederim, wise bireysel de kullanabilirsiniz stripe destekliyor. Bireysel için tl bakiyesi acarken 100tl on ödeme yükleniyor sonra tum para birimleri açılıyor. Sonra yüklenen 100 tl yi geri alabilirsiniz. Fakat Mercury de olur sadece pasaport yüklemek gerekli

     Cevapla
 • Merhaba, stripe veya wise business açarken şirket adresine önemli herhangi bir evrak gönderiliyor mu?

  Cevapla
  • Selam,

   Hiçbir şey göndermiyorlar yıllardır kullanıyoruz daha stripe veya wise üzerinden bir evrak geldiğini görmedim.

   Cevapla
 • Wise businessa kaydolurken kişisel adrese Türkiyedeki adresimizi mi girmeliyiz yoksa Amerikadaki şirket adresi olarak girdiğimiz adresimi girmeliyiz?

  Cevapla
 • Wise ile beraber mercury hesabımızı stripe tanımlayıp her iki bankayıda kullanabilir miyiz ?

  Cevapla
 • Merhaba,

  Tüm bu etaplar içerisinde güncel bir pasaporta “kesinlikle” sahip olmamız gereken bir adım var mı? Pasaportumuz olmadan gerekli tüm kurulum ve ödeme alma işlemlerini tamamlayabiliyor muyuz?

  Çok teşekkürler, iyi çalışmalar…

  Cevapla
  • Merhaba,

   Sirket kurma ve stripe hesabı acma, wise hesabini onaylama alımlarında hic bir şekilde pasaport ihtiyacınız olmuyor.

   Eger wise yerine banka olarak mercury kullanmak isterseniz bu banka pasaport istiyor. Wise da işinizi görür pasaport gerektirmez. Bazi girişimciler wise + mercurybank kullanmak istiyor (isteğe bagli ve mecburi değil) o asamada pasaport ihtiyaci doğuyor. Onun dışında hiç gerek duymazsınız pasaporta.

   Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.