Amerika Dışındaki LLC’ler için Form 5472 Gerçeği

Amerika dışında ikamet eden yabacı LLC şirket sahiplerinin, genelde pek üzerinde durmadığı fakat vergilendirme ile ilgili en önemli konu olan, her yıl doldurulması gerekli form 5472 adındaki ücretsiz vergi beyanı hakkında tüm detayları bu sayfada ele alıyoruz.

Amerika’ da tek üyeli bir LLC şirket sahibiyseniz eyalet bazında (limitleri aşmadığınız sürece) satış vergisi toplama yükümlülüğünüzün olmadığını Amerika’da Vergilendirme yazısında derinlemesine ele aldık.

Fakat bu konu biraz farklı çünkü, gerçekleri görmekten hepimiz kaçıyoruz veya şirket kurmanızı sürekli tavsiye edenler, bunu bilse bile size söylemeyebiliyorlar. Bu yazıda her yıl Amerika’ da yaşamasak bile orada şirketimiz olduğu için yıllık doldurulacak bir formdan bahsedeceğim.

Evet konumuz Form 5472. Tek sahipli bir yabancı LLC sahibinin, her yıl doldurması gereken bir form. Tüm detaylara inmeden önce bu formun sadece tek sahipli LLC’ ler için (veya yabancı ortaklarından birinin %25 den fazla hissesi olan çok üyeli LLC’ ler) gerekli olduğunun altını çizmek gerekiyor.

5472 Formu Nedir Neden Doldurulur?

2017’de Amerika Birleşik Devletleri’nde büyük bir vergi reformuna gidildi. Dosyalama ve beyan gereksinimlerini önemli ölçüde değiştirdiler ve ayrıca yanlış dosyalama veya dosyalamayı umursamama gibi durumlarda cezalar belirlendi.

2018 öncesindeki vergi değişikliklerinden önceki dönemde 5472 formunu Corp şirket sahipleri dolduruyordu. Yabancı ve tek sahipli LLC’ ler (yani bizler) bu kapsamda değildi.

2018 yılında bu durum değişti ve tek sahipli LLC’ ler, bu 5472 formunu doldurmaya mecbur edildi. Buradaki amaç, ABD içerisinde tek sahipli LLC lerin elde ettiği gelirin miktarı ve bu gelirin nereye gittiği. Devlet sadece bunu öğrenmek için herhangi bir ücret vs. talep etmeden şirket sahibini her yıl formu doldurmaya mecbur tuttu.

Bu arada ortaklı LLC’ler bundan muaf tutuldu. Eğer çok ortaklı bir LLC sahibiyseniz konuyu araştırmakta fayda var çünkü değişiklik sonucunda hisse payına (ortaklık yüzdesine göre, %25 yabancı olan) göre bazı koşulları olabiliyor. Kendim çok ortaklı bir şirket sahibi olmadığım için konuyu araştırmadım siz yine de bir araştırın derim.

5472 Formunu Kimler Doldurmalı?

Amerika’ da yaşamayan, tek üyeli LLC şirket sahipleri şirketini kurduktan sonraki yıl ve devamında her yıl bu formu doldurmalıdır.

5472 Formunu Nasıl ve Ne zaman Doldurulur?

Dosyalama Nasıl Olur : Öncelikle Form 5472 ile birlikte Form 1120 adında bir form daha var. Form 1120 içerisinde sadece ad, soy ad, adres ve EIN bilgilerini doldurmak gerisini boş bırakmak gerekiyor. Bu form son derece basitmiş fakat ben bu alanda uzman birisine yaptırdığım için içeriğini bilmiyorum. Bununla birlikte asıl form 5472 de doldurulup ikisini birlikte devlete dosyalamak gerekmekte.

Formlar Ne Zaman Dosyalanıp Gönderilmeli? : Her iki form birlikte her yıl en geç 15 Nisan’ a kadar gönderilmelidir. Eğer bu tarihe kadar doldurulamayacaksa ek uzatma talep edilerek 15 Ekim’e kadar süre uzatılabiliyor. Eğer şirketinizi Nisan 2021 de kurduysanız bu formu 2022 Nisan 15 e kadar doldurtmanız lazım. Yani kurulumdan bir sonraki yıl dolduruluyor.

Formlar Nereye Gönderilmeli? : Formlar Fax yoluyla IRS’ ye gönderiliyor. Doldurulan formlar 15 Nisan öncesinde ( daha da erkan yapılabilir)  300 DPI veya daha yüksek çözünürlükte +1 855-887-7737 numaraya faxlanmalıdır.

Formlar Ücretli Mi?

Hayır formları göndermek herhangi bir ücrete tabi değildir sadece doldurup IRS’ ye dosyalanır. Fakat bunu doldurmayı bilmiyorsanız bir uzmandan ücretli yardım almak gerekebilir çünkü oldukça karmaşık mali bilgiler içerir.

Form 5472 Hakkında Son Detaylar

Yukarıda da biraz bahsettiğim gibi 5472 formu daha önce Corp tipi şirketlere şart koşuluyordu fakat IRS bunun üzerinde değişiklikler yaparak LLC’ ler için bir düzenleme yaptı. Ancak prosedürü tamamen değiştirmek yerine hızlı bir biçimde sistemi devreye alabilmek için form 1120 yi kapak olarak kullanıp 5472  ile beraber gönderilmesini uygulamaya geçirdiler.

 • 5472 ve 1120 Formlarını doldurabilmek için bir EIN numarasına sahip olmak gerekiyor
 • Formların son gönderilme tarihi ise her yıl 15 Nisan
 • Form 1120 kısmen doldurulacak (kimlik bilgileri, adres ve EIN)
 • Form 5472 de 31 Aralık tarihi itibariyle LLC’nin değerini bildirmek gerekiyor
 • Form 5472′ ye 31 Aralık itibari ile LLC’ nin sahibine aktarılan para miktarını yazmak gerekiyor (ortalama olarak banka dan veya stripe dan bakabilirsiniz)
 • Yine form 5472′ ye 31 Aralık itibari ile LLC’ nin sahibinden LLC’ ye (yani ABD’ deki şirketinize ait banka hesabına gönderdiğiniz para, eğer böyle bir işlem varsa) aktarılan para miktarını yazmak gerekiyor.
 • Ayrıca ABD dışı LLC sahibinin bulunduğu ülkedeki vergi kimlik numarasını (T.C. Kimlik  No.) 5472 ye işlemek gerekiyor.
 • Eğer Stripe, 2Checkout veya veya Amazon gibi platformlardan 1090-K aldıysanız (limitler aşıldıysa gelebilir) gelir vergisi devreye girebilir.

Form 5472′ yi buradan , Form 1120’yi buradan indirebilirsiniz.

Form 5472’nin resmi olarak talimatlarına buradan, Form 1120’nin resmi talimatlarına da buradan ulaşabilirsiniz.

Form online olarak doldurulamıyor posta veya fax ile doldurulup gönderilmesi gerekiyor. Bu yazıyı hazırladığım tarih itibari ile aşağıdaki iletişim bilgilerine formu hazırlayıp gönderebilirsiniz.

Internal Revenue Service
1973 Rulon White Blvd.
M/S 6112, Attn: PIN Unit
Ogden, Utah 84201

Bu formu doldurmak risklidir yanlış doldurulduğunda form gönderilmemiş muamelesi uygulanır ciddi cezaları vardır bu yüzden bu konu ile ilgili profesyonel destek almanız gerekirse https://startupsole.com/abd-vergilendirme-form-5472/ yazısında tavsiye ettiğim CPA ile iletişime geçebilirsiniz. Tüm vergi ve form işlerinizi uygun fiyata halleden, özellikle yabancı LLC şirketlerde ve E-ticarette uzman bir müşavir diyebilirim. Kendisi ile ortaklığımız bulunmuyor sadece işi bilen bir uzman olduğunu düşündüğüm için tavsiye ediyorum.

Alternatif olarak gwcarter‘da yabancı şirketler alanında tecrübeli CPA şirketidir.

Şirketinizin ve ABD’deki ticaretinizin sağlıklı yürüyebilmesi ve cezalara maruz kalmamak için bu formu dikkate almanızı ve aksatmamanızı öneririm.

Kaynaklar:
https://www.avalara.com/taxrates/en/state-rates/kentucky/kentucky-sales-tax-guide.html
https://ustax.bz/
https://www.irs.gov/instructions/i5472
https://gwcarter.com/us-tax-guide-for-nonresident-aliens-with-single-member-llc/

İlginizi Çekebilir ↴

Ziyaretçi Yorumları ↴

34 Yorum. Yeni Yorum

 • orcun

  son anda da olsa yaptırdım fiverden bir pakistanlıya bende 5472 formunu. smdi teslim aldım. ben kendim fax olarak göndericem.
  1-Bu 5472 ve 1120 formunda imzalancak biyer göremedim ben . imzalamamız gerekli mi ?
  2-Bir de fax.plus’a aktım 10 sayfaya kadar ücretsiz sanırım. 5472 3 sayfa , 1120 de 5 sayfa 2si toplamda 8 sayfa yapıyo fax.plus ile ücretsiz gönderebiliyorum heralde .
  3- Ayrıca “Ayrıca ABD dışı LLC sahibinin bulunduğu ülkedeki vergi kimlik numarasını (T.C. Kimlik No.) 5472 ye işlemek gerekiyor.” yazmışsınız ama pakistanlı benden tc’mi istemedi ve form’da tc yazmıyor bu şekilde geçersizmidir ?
  4- Son olarak’da bu adrese gönderebilirsiniz yazmışsınız ama fax ‘ı direk numaraya göndermemiz gerekmiyomu ilk defa fax göndericeğim için sormak istedim
  Internal Revenue Service
  1973 Rulon White Blvd.
  M/S 6112, Attn: PIN Unit
  Ogden, Utah 84201
  Çok soru sordum kusura bakmayın

  Cevapla
  • Bu soruları kendilerine neden sormadınız? Sonuçta formu biz doldurmuyoruz. Çok net olmasa da mantık çerçevesinde yanıtlayalım;

   1. Evet imzalamak gerekiyor signature yazar tarih ve imza atmak gerek bazı sayfaların alt kısımlarında
   2. Ücretsiz faxplus üyeliği olmayabilir başka ücretsiz sistemler vardır bakabilirsiniz
   3.Bu artık gerekli değil
   4.Hem adrese posta ile hem de fax yoluyla gönderilebiliyor fax yoluyla göndermek daha hızlı ve daha uygun fiyatlıdır.

   Cevapla
   • orcun

    Bu soruları onada sordum ama size daha fazla güvendiğim için sizden alacağım cevap daha değerli benim için.
    Daha detaylı bilgiye ulaştım bu arada 5472’yi imzalamak gerekmiyormuş sadece 1120’yi imzalamamız yeterliymiş. Zaten 5472’de imzalancak alan yok 1120’de ilk sayfanın en alt kısmında imzalancak yeri belirtmişler
    Teşekkür ederim cevabınız için

    Cevapla
    • Geri bildirim için teşekkürler. Halletmiş olmanız güzel.

     Cevapla
 • Mert

  Hocam bilgiler için çok teşekkür ederiz bende bu formları fiverr aracılığıyla hazırlattım fakat göndermesi bana ait olacak. Sizin önerdiğiniz fax uygulaması ile online imzalayarak gönderebilir miyim? Bir de ücretsiz uygulamada 10 sayfa veriyor bu şekilde göndermem uygun olur mu?

  Cevapla
  • Rica ederim, evet fax.plus tan minimum paketi alin ekstra kredi de veriyordu galiba bizjm referanstan. Bu uygulama ile sorunsuz olarak gönderebilirsiniz 10 sayfa olmasi onemli değil işinizi gorecektir.

   Cevapla
   • Mert

    teşekkürler hocam, sejda.com ile imzalamda problem çıkar mı?

    Cevapla
    • Yok sorun cikmaz sejda ile imzanizi ekleyip tekrar pdf yapin kaydedin.

     Cevapla
     • Mert

      Teşekkürler hocam, gönderdikten sonra herhangi bir dönüş oluyor mu? Eksik, hatalı bir durum olması açısından sordum.
      Bu arada fiverr ile alışveriş yapan arkadaşlar “20START” kupon kodunu kullanarak ilk alışverişini %20 indirimli olarak yapabilir.

      Cevapla
      • Mert bey,

       IRS tarafında gönderilen hiç bir başvuru, beyan veya belge sonucunda geri dönüş yapılmıyor elinizde sadece fax iletim raporu oluyor maalesef geri dönüş ve bildirim gibi bir hizmetleri yok. Siz her ihtimale karşı bir kaç gün aralıklı sağlama olarak tekrar faxlayın.

       Bu arada kupon için teşekkürler ihtiyacı olanlar için faydalı olacaktır.

       Cevapla
 • Orcun

  Harika makaleleriniz var ve müthiş bilgiler veriyorsunuz. Bence 5472 Formunun nasıl doldurulacağını’da anlatmalısınız . En azından hiç satış yapmamış kişilerin yararlanması adına çok güzel bişey yapmış olursunuz.
  Ben 30.10.2021 tarihinde SM LLC kurdum. 2021 yılında hiç satış yapmadım. form doldurtacak paramda kalmadı . Nasıl yaparım diye kara kara düşünüyom .benim gibi birsürü kişi vardır eminim

  Cevapla
  • Yorumunuz icin cok teşekkürler.

   Bir blog üzerinden vergi formu veya beyan doldurma işlemini anlatmak oldukça riskli bir durum. Olasi değişiklik veya yapilan hatalar yüzünden birilerine ceza vs. gelirse bundan bizler sorumlu tutuluruz.
   Hic ciro yapmamis smll ler icin fiverr.com da bunu 10$ a yapan bir cok kisi var. Onlardan hizmet alabilirsiniz.

   Cevapla
  • Mehmet

   Bende ayni durumdayim sayenizde buradaki bilgilerle sirketi actik, simdi 5472 formu ile karsilastik. Ama dediğiniz gibi fiverr’a yonelecegiz sanirim. Faaliyet göstermeyen arkadaslar hangi fiverr saticisindan nasil hizmet aldığına dair bilgilendirme yaparsa sevinirim.

   Cevapla
 • Ahmet Güngör

  Merhaba. Şirketimi Kasım 2021’de kurdum herhangi bir faaliyetim olmadı Nisan 2022’de form vermem gerekir mi acaba?

  Cevapla
  • Merhaba, evet gerekir hic bir faaliyet gostermediginizi belirten bir form göndermeniz gerekiyor.

   Bir kac takipçimiz fiverr den bir uzman kiralayarak bu isi cok uygun fiyata tamamladi, ceza mektubu almak yerine arastirip bir profesyonelden destek almakta fayda var. Faaliyet gosterilmeyen sirketler icin bu hizmet daha uygun fiyata yapılıyor.

   Cevapla
  • Tayfun

   Ahmet merhaba, aynı durumdayız, formları nasıl doldurdun acaba?

   Cevapla
   • Ahmet Güngör

    Merhaba, Fiverr’dan shabbirmoon isimli Pakistanlıya 23 dolara hazırlattım. Sizin adınıza hazırlıyor imzalayıp göndermesi size ait. Muhasebecilerde fiyat 400 dolardan başlıyor. Udemy’de 5472, 1120 ile ilgili 400 liraya kurs da var, indirim olursa kursu alacağım hazırlaması çok basit görünüyor. 25.000 dolar ceza çok uçuk şirket kapattırır.

    Cevapla
    • enes gürcan

     merhaba,
     Udemy deki kursu ben de takip ediyorum ama indirime girmedi. Aslında 3 veya 4 kişi birlikte anlaşıp satın alabiliriz. Sonuçta 1,5 saatlık bir eğitim. Ne dersiniz?

     Cevapla
     • Ahmet Güngör

      Evet olur. Ortak satınalacak birkaç kişi çıkarsa videoları screen recorder ile kaydedip yardımcı dökümanlarla beraber kullanıma sunabilirim. İlginenler ahmet486469@gmail.com a mesaj atabilir.

      Cevapla
      • Tayfun

       Mesajlarınızı yeni gördüm maalesef. Maalesef diyorum çünkü 75 dolara biriyle anlaştım ve parasını gönderdim.

       Bahsettiğiniz kursu aldığımızda vergi beyanımızı muhasebe firması olmadan yapabilecek miyiz? Şuan satış yok ama seneye alış ve satışlar olacak iş biraz büyüyecek çünkü o yüzden soruyorum.

       Cevapla
       • Ahmet Güngör

        IRS beyan için ücret istemiyor şirket sahibi olarak siz de beyanda bulunabilirsiniz. Muhasebeden anlayan biri değilim 1,5 saatlik kurs sonunda konuya vakıf olur muyuz bilemiyorum. Muhasebecilere bu kadar para harcamaktansa bakıp öğrenmekte fayda var.

       • Enes

        Tayfun bey merhaba. Ortak almayı dusunurseniz. Ahmet bey mail paylaştı. Düşünürseniz bilgi verin. Siz de olursanız 3 kişiyiz. Birkaç kişi daha ekleyip ortak alabiliriz.

       • Turan

        Bu satın alınacak kurs ile sadece faaliyet göstermeyen şirketlere dair mi işlem yapabiliyoruz. Bende şirketimi kurmuştum fakat faliyet göstermiyorum.

       • enes

        kursun içeriğini tam bilemiyoruz. Bu formun nasıl doldurulacağı hakkında bir kurs, faaliyet var yada yok. Herkes izler kendine göre uyarlayıp doldurur.

    • engin

     Bende sizden aynı pakistanlıya yaptırdım 25 dolara ayrıca gönderimi de kendi yaptı inşallah göndermiştir 🙂 imzayı ben attım

     Cevapla
    • ahmet

     Ahmet Bey iyi akşamlar
     Bende shabbirmoon ‘a yaptırıyorum formları
     ancak yüksek fiyat söyledi .
     Sadece tavsiye üzerine bu fiyatı veririm diyor.

     Cevapla
     • Ahmet Güngör

      Merhaba. Fiverr’da birden fazla bu işi yapan insan var, önceki işlerine bakarak kime yaptıracağınıza karar verebilirsiniz. Ben sadece yol gösterici olsun diye deneyimimi paylaştım yoksa shabbirmoon’u tavsiye ettiğim anlamına gelmez. Bunun dışında isim soyismimi vererek “eski bir müşteriniz sizi tavsiye etti” diyerek indirim talep etmenizde bir sakınca yok.

      Cevapla
 • enes

  Aydınlatıcı bilgiler için teşekkür ediyorum. bir sorum olacak.
  01.01.2021 ile 31.12.2021 tarihleri arasındaki beyanı 15.04.2022 tarihine kadar vermemiz gerekiyor sanırım. Ocak 2022 de yapılan bir satışın beyanı sonraki yıla mı kalır yoksa bu döneme ilave edilmeli mi?

  Cevapla
  • Rica ederim. Bir önceki yılı verirsiniz yani 31.12.2021 olan tarihe kadar olanları. Bu yılkiler önümüzdeki yıl oluyor.

   Cevapla
 • firat

  Hocam Selam Cpaların ücretleri ciddi anlamda bana göre yüksek bizler için uygun cpa varmıdır

  Cevapla
  • Merhaba,

   Maalesef onlarin fiyatlari yüksek bildiğim uygun maliyetli olarak yok ama araştırmanızi tavsiye ederim

   Cevapla
 • YALÇIN

  Merhabalar, 5472 formu 15 Nisan’a kadar doldurulmalı diyorsunuz peki bugün LLC şirket kursak veya geçen hafta kurduk diyelim.1 hafta için ya da 2-3 gün için yine doldurulması mı gerekiyor yoksa belli bir süre geçmiş olması mı lazım?

  Cevapla
  • Merhaba,

   Bu formu ben veya baska bir yazar arkadasim doldurulsun demiyor bunu, Abd iç gelir idaresi (IRS) diyor yanlış anlaşılmasın lutfen.

   Nisan oncesi bile kursaniz bir yil sonra doldurulması gerekiyor. Ayni yil icinde ornegin şubat 2021 LLC kurdunuz diyelim, bir sonraki Nisan ayinda yani 2022 de doldurmanız lazim.

   Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

İçerik Kategorileri

İndirim Uyarısı
Anlaşmalı iş ortağımız Northwest, 39$’ a LLC şirket kurulumu yapıyor
%60 indirimden Hemen Faydalanın!