Amerika’da Yaşamayan LLC Sahipleri için Form 5472 Gerçeği

Amerika dışında ikamet eden yabacı LLC şirket sahiplerinin, genelde pek üzerinde durmadığı fakat vergilendirme ile ilgili en önemli konu olan, her yıl doldurulması gerekli form 5472 adındaki ücretsiz vergi beyanı hakkında tüm detayları bu sayfada ele alıyoruz.

Amerika’ da tek üyeli bir LLC şirket sahibiyseniz eyalet bazında (limitleri aşmadığınız sürece) satış vergisi toplama yükümlülüğünüzün olmadığını Amerika’da Vergilendirme yazısında derinlemesine ele aldık.

Fakat bu konu biraz farklı çünkü, gerçekleri görmekten hepimiz kaçıyoruz veya şirket kurmanızı sürekli tavsiye edenler, bunu bilse bile size söylemeyebiliyorlar. Bu yazıda her yıl Amerika’ da yaşamasanız bile orada şirketiniz olduğu için yıllık doldurulacak bir formdan bahsedeceğiz.

Konumuz Form 5472.

Tek sahipli bir yabancı LLC sahibinin, her yıl doldurması gereken bir form. Tüm detaylara inmeden önce bu formun sadece tek sahipli LLC’ ler için (veya yabancı ortaklarından birinin %25 den fazla hissesi olan çok üyeli LLC’ ler) gerekli olduğunun altını çizmek gerekiyor.

5472 Formu Nedir Neden Doldurulur?

2017’de Amerika Birleşik Devletleri’nde büyük bir vergi reformuna gidildi. Dosyalama ve beyan gereksinimlerini önemli ölçüde değiştirdiler ve ayrıca yanlış dosyalama veya dosyalamayı umursamama gibi durumlarda cezalar belirlendi.

2018 öncesindeki vergi değişikliklerinden önceki dönemde 5472 formunu Corp şirket sahipleri dolduruyordu. Yabancı ve tek sahipli LLC’ ler bu kapsamda değildi.

2018 yılında bu durum değişti ve tek sahipli LLC’ ler, bu 5472 formunu doldurmaya mecbur edildi. Buradaki amaç, ABD içerisinde tek sahipli LLC lerin elde ettiği gelirin miktarı ve bu gelirin nereye gittiği.

ABD iç gelir idaresi (IRS)  sadece bu nakit akışını öğrenmek için herhangi bir ücret vs. talep etmeden şirket sahibini her yıl formu doldurmasını istemektedir.

5472 Formunu Kimler Doldurmalı?

Amerika’ da yaşamayan, tek üyeli LLC şirket sahipleri şirketini kurduktan sonraki yıl ve devamında her yıl bu formu doldurmalıdır.

5472 Formunu Nasıl ve Ne zaman Doldurulur?

Dosyalama Nasıl Olur : Öncelikle Form 5472 ile birlikte Form 1120 adında bir form daha var. Form 1120 içerisinde sadece ad, soy ad, adres ve EIN bilgilerini doldurmak gerisini boş bırakmak gerekiyor.  Bununla birlikte asıl form olan 5472’yi de doldurulup ikisini birlikte IRS’e faxlamak gerekmekte.

Formlar Ne Zaman Dosyalanıp Gönderilmeli? : Her iki form birlikte her yıl en geç 15 Nisan’ a kadar gönderilmelidir. Eğer bu tarihe kadar doldurulamayacaksa ek uzatma talep edilerek 15 Ekim’e kadar süre uzatılabiliyor. Eğer şirketinizi Nisan 2022 de kurduysanız bu formu 2023 Nisan 15 e kadar doldurtup teslim etmeniz gerekiyor. Yani kurulumdan bir sonraki yıl dolduruluyor.

Formlar Nereye Gönderilmeli? : Formlar Fax yoluyla IRS’ ye gönderiliyor. Doldurulan formlar 15 Nisan öncesinde (daha da erkan yapılabilir)  300 DPI veya daha yüksek çözünürlükte +1 855-887-7737 numaraya faxlanmalıdır.

Formlar Ücretli Mi?

Hayır formları göndermek herhangi bir ücrete tabi değildir sadece doldurup IRS’ ye dosyalanır. Fakat bunu doldurmayı bilmiyorsanız bir uzmandan ücretli yardım almak gerekebilir çünkü oldukça karmaşık mali bilgiler içerir.

Bunun için Turko Tax & Accounting LLC’den destek alabilirsiniz. Bünyelerinde Türkçe konuşan Türk vergi uzmanları bulunmaktadır.

Form 5472 Hakkında Son Detaylar

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi 5472 formu daha önce Corp tipi şirketlere şart koşuluyordu fakat IRS bunun üzerinde değişiklikler yaparak LLC’ ler için bir düzenleme yaptı.

Ancak prosedürü tamamen değiştirmek yerine hızlı bir biçimde sistemi devreye alabilmek için form 1120 yi kapak olarak kullanıp 5472  ile beraber gönderilmesini uygulamaya geçirdiler.

 • 5472 ve 1120 Formlarını doldurabilmek için bir EIN numarasına sahip olmak gerekiyor
 • Formların son gönderilme tarihi ise her yıl 15 Nisan
 • Form 1120 kısmen doldurulacak (kimlik bilgileri, adres ve EIN)
 • Form 5472 de 31 Aralık tarihi itibariyle LLC’nin değerini bildirmek gerekiyor
 • Form 5472′ ye 31 Aralık itibari ile LLC’ nin sahibine aktarılan para miktarını yazmak gerekiyor (ortalama olarak banka dan veya stripe dan bakabilirsiniz)
 • Yine form 5472′ ye 31 Aralık itibari ile LLC’ nin sahibinden LLC’ ye (yani ABD’ deki şirketinize ait banka hesabına gönderdiğiniz para, eğer böyle bir işlem varsa) aktarılan para miktarını yazmak gerekiyor.
 • Giderlerinizi de düşüp toplam kar miktarını yazmak gerekiyor
 • Eğer Stripe, 2Checkout veya veya Amazon gibi platformlardan 1090-K aldıysanız (limitler aşıldıysa gelebilir) gelir vergisi devreye girebilir. Bu aşamada muhasebecinizi bundan haberdar edip vergi beyanı yapmasını isteyin. Vergi beyanı yaparsanız 5472 doldurmanıza gerek kalmayabilir.

Form 5472′ yi buradan , Form 1120’yi buradan indirebilirsiniz.

Form 5472’nin resmi olarak talimatlarına buradan, Form 1120’nin resmi talimatlarına da buradan ulaşabilirsiniz.

Form, online olarak doldurulamıyor posta veya fax ile doldurulup gönderilmesi gerekiyor. Bu yazıyı hazırladığımız tarih itibari ile aşağıdaki iletişim bilgilerine formu hazırlayıp gönderebilirsiniz.

Internal Revenue Service
1973 Rulon White Blvd.
M/S 6112, Attn: PIN Unit
Ogden, Utah 84201

Bu formu doldurmak risklidir yanlış doldurulduğunda form gönderilmemiş muamelesi uygulanır ciddi cezaları vardır bu yüzden bu konu ile ilgili profesyonel destek almanız önerilir.

Şirketinizin ve ABD’deki ticaretinizin sağlıklı yürüyebilmesi ve cezalara maruz kalmamak için bu formu dikkate almanızı ve aksatmamanızı öneririz.

Kaynaklar:
https://www.avalara.com/taxrates/en/state-rates/kentucky/kentucky-sales-tax-guide.html
https://www.irs.gov/instructions/i5472

İlginizi Çekebilir ↴

Ziyaretçi Yorumları ↴

56 Yorum. Yeni Yorum

 • Eylül 2023’te Wyoming eyaletinde şirket kurdum. 2023 yılı içinde bir satış yapmadım 2024 yılı içinde satış yaptım. Ancak 2023 yılı içerisinde şirket banka hesaplarıma kendi şahsi hesaplarımdan ve 3. şahıstan cüzi miktarlarda hesapları kontrol etmek ve aktifliğini denetlemek için para gönderiminde bulundum. 2023 yılı içinde herhangi bir kazancım olmadı. Bildiğim kadarıyla form 5427 doldurmam gerekiyor ancak bunun içinde biraz uçuk fiyatlar veriliyor. Bu hususlarla ilgili olarak, vergi beyanı konusunda ve güncel fiyatlar ile ilgili önerilerinizi bekliyorum. Teşekkürler

  Cevapla
 • Emre Kör
  17 Şubat 2024

  Selamlar
  Ekim 2023de şirketim kuruldu. 2023 yılı içerisinde amazondan şirket banka hesabına 50 dolar ödeme aldım. 5472 formunu doldurmam yeterli olur mu?

  Cevapla
  • Nazmi Özer
   17 Şubat 2024

   Merhaba,

   Amazondan size ekstradan bir vergi bildirimi veya benzer bir evrak gelmediyse 5472 doldurabilirsiniz.

   Cevapla
 • 10 Ocak 2024’te şirket kurulumunu gerçekleştirdim. 5472 formunu vergi veyan ederken doldurulabilir mi? Yoksa Ocak Nisan’a kadar doldurmak gerekir mi?

  Cevapla
 • Muhalif Girişimci
  7 Haziran 2023

  Merhaba, BE-12 formunu Foreign-Owned Single-member LLC’inde doldurması gerekiyor mu?

  Cevapla
  • Nazmi Özer
   7 Haziran 2023

   Hayır sadece 5472 doldurulması gerekiyor IRS’te BE-12 diye bir form yok

   Cevapla
 • Merhabalar 5472 formunu doldurtugum cpa bana BE-12 Formuda doldurman gerekiyor diyor bilginiz varmidir

  Cevapla
  • Nazmi Özer
   3 Haziran 2023

   Hangi cpa ile calisiyorsunuz?
   BE-12 diye bir form bildiğimiz kadarıyla irs ile ilgili bir form degil. Bu bir yatırımcı anketi ne amaçla istendiğini kendilerine sorun isterseniz. Öncelikle google bir araştırma yapabilirsiniz

   Cevapla
 • Mertcan Öz
  3 Şubat 2023

  Merhabalar,
  Paylaştığımız bilgiler çok değerli. Kafama takılan ufak bir soru var. 2021 de kurduğum şirkete ait 2021 için formları doldurup postalamistim. 2022 Kasım ayında şirketi kapattım ve ein numarasını iptal etmek için postaladim. 2022 senesi için de 2023 Nisan ayına kadar vergi formlarını doldurmam gerekli mi yardımcı olabilir misiniz?

  Cevapla
  • Oytun LC
   3 Şubat 2023

   Merhaba,

   Ein iptal edildiği icin artik bur beyan vermenize gerek yok.

   Cevapla
   • Mertcan Öz
    3 Şubat 2023

    Hızlı geri dönüşünüz için teşekkür ederim Orçun Bey. Sadece emin olmak için soruyorum 2022 senesi içerisinde 3-5 parça satış 5 dolarlık gerçekleştirmistim. 2022 yılı Kasım ayında şirketimi kapattım ve ein numarasını iptal etmek için posta gönderdim.. 2021 senesi için çalıştığım muhasebeci 2022 senesi için beyan hatırlatması yaptığı için kafam karıştı şuan. Şirketi kapatmış olsanız bile vergi formlarını doldurup göndermeniz gerekli şeklinde yaklaşıyor.. para koparmak için mi yoksa gerektiği için mi yazıyor sizlere danışmak istedim?

    Cevapla
    • Oytun LC
     3 Şubat 2023

     İsterseniz baska bir müşavire danışın fakat iptal edilen ein in ve kapatilan sirketin ilelebet beyani olabilir mi? Biraz sacma ama belki farklı bir durum olabilir baska bir müşavire de soramakta fayda var çünkü son beyani verirken belki hata oldu veya farkli bir işlem yapti kestirmek zor.

     Cevapla
 • merhabalar benim sirket 2022 29 december-da kuruldu simdi benim 2023 29 decemberda bu forumlari doldurmam gerekiyor dimi?

  Cevapla
  • muhammet
   2 Şubat 2023

   Merhaba, stripe veya Amazon gibi platformlardan 1099-K vergi bildirim formu aldınız mı? Cironuz ve iş tipinizi belirtirseniz hangi formu doldurmanız gerektiği konusunda bilgi verebiliriz.

   support startupsole.com adresine e-posta gönderebilirsiniz.

   Cevapla
 • Merhaba, 5472 veya 1120 nin herhangi bir yerinde ITIN şartı var mı? Kişisel bilgilerde ben var anlıyorum ama bende ITIN yok, ITIN siz göndersem 5472 ve 1120 kabul edilecek mi?

  Bir de ek olarak şirket gelir elde etmesede sizde etmeseniz de 1040 NR zorunlu gözüküyor IRS in sitesinde. Ama ona ITIN kesin şart, ITIN de 9-12 haftada geliyormuş. ITIN e başvurduk diye beyan etsek ne oluyor? Takibi nasıl sağlanıyor?

  Cevapla
  • Nazmi Özer
   16 Ocak 2023

   Merhaba,
   5472,1120 formlarında ITIN şartı bulunmamaktadır. ITIN olanlar yazabilir yoksa ilgili alana EIN yazmanız yeterlidir. Bu durum hala çok net olmamakla birlikte bir çok CPA’nın yorumuna göre 1040 NR, ABD içi gelirlerde (ya da herhangi bir platformdan 1099 K alındığı durumlarda) gerekli deniliyor.

   Bu statüde olmayanlar 5472- 1120 proforma ile gelir gider faaliyet raporu sunabilir deniliyor ki bir kaç yıldır çoğu şirket sahibi bu şekilde raporladı.

   5472-1120 için ITIN gerekli değil fakat 1040 NR doldurulacak ise ITIN gerekli. Eğer 1040 NR dosyalanırken ITIN yok ise beyan formlarının yanına ayrıca W7 (ve diğer gerekli evraklar) eklenerek ITIN başvurusu da gönderiliyor. Bu durumda IRS’ten ITIN atanıp sonra çıkan verginiz bu ITIN numarasına kaydedilir ve vakti geldiğinde vergi iadesi ödemesi tamamlanır.

   Umarız faydalı olmuştur.

   Cevapla
 • Burak Bilgi
  2 Kasım 2022

  Merhaba. Sirket kuruldu ein bekliyorum. Sonrasinda banka hesap acilisi derken Aralik ayini bulacak. Sene sonuna 1 ay kala satis yapmazsam 1020+5472 formunu, kar edersem ilave olarak 1040NR formunu doldurmam gerekiyor. 1040NR icin de 300 usd odeyip ITIN almam gerekiyor. Dogru muyum?

  Cevapla
  • Nazmi Özer
   2 Kasım 2022

   Kar ederseniz 1040 NR doldurmanız şart değil. Gelir kaynağınız ABD içinden ise 1040 doldurmanız gerekir ve bu gelirin belirli bir seviyeye ulaşması gerekiyor. Her karlı işletmenin 1040 NR vermesi şartı yok. Konu işletmelerin gelir kaynağına ve ciro miktarına göre değişiklik gösterdiği için kafa karıştırıcı olabiliyor. Dilerseniz ABD de anlaşmalı iş ortağımız olan Turkotaxacc ile iletişime geçip ITIN dahil form 5472 veya gerekirse 1040 doldurma konusunda uygun fiyata hizmet alabilirsiniz. İletişim formundan kendilerine ulaşın ve durumunuzu anlatarak, fiyat, süreç bilgisi alabilirsiniz.

   Cevapla
 • son anda da olsa yaptırdım fiverden bir pakistanlıya bende 5472 formunu. smdi teslim aldım. ben kendim fax olarak göndericem.
  1-Bu 5472 ve 1120 formunda imzalancak biyer göremedim ben . imzalamamız gerekli mi ?
  2-Bir de fax.plus’a aktım 10 sayfaya kadar ücretsiz sanırım. 5472 3 sayfa , 1120 de 5 sayfa 2si toplamda 8 sayfa yapıyo fax.plus ile ücretsiz gönderebiliyorum heralde .
  3- Ayrıca “Ayrıca ABD dışı LLC sahibinin bulunduğu ülkedeki vergi kimlik numarasını (T.C. Kimlik No.) 5472 ye işlemek gerekiyor.” yazmışsınız ama pakistanlı benden tc’mi istemedi ve form’da tc yazmıyor bu şekilde geçersizmidir ?
  4- Son olarak’da bu adrese gönderebilirsiniz yazmışsınız ama fax ‘ı direk numaraya göndermemiz gerekmiyomu ilk defa fax göndericeğim için sormak istedim
  Internal Revenue Service
  1973 Rulon White Blvd.
  M/S 6112, Attn: PIN Unit
  Ogden, Utah 84201
  Çok soru sordum kusura bakmayın

  Cevapla
  • Bu soruları kendilerine neden sormadınız? Sonuçta formu biz doldurmuyoruz. Çok net olmasa da mantık çerçevesinde yanıtlayalım;

   1. Evet imzalamak gerekiyor signature yazar tarih ve imza atmak gerek bazı sayfaların alt kısımlarında
   2. Ücretsiz faxplus üyeliği olmayabilir başka ücretsiz sistemler vardır bakabilirsiniz
   3.Bu artık gerekli değil
   4.Hem adrese posta ile hem de fax yoluyla gönderilebiliyor fax yoluyla göndermek daha hızlı ve daha uygun fiyatlıdır.

   Cevapla
   • Bu soruları onada sordum ama size daha fazla güvendiğim için sizden alacağım cevap daha değerli benim için.
    Daha detaylı bilgiye ulaştım bu arada 5472’yi imzalamak gerekmiyormuş sadece 1120’yi imzalamamız yeterliymiş. Zaten 5472’de imzalancak alan yok 1120’de ilk sayfanın en alt kısmında imzalancak yeri belirtmişler
    Teşekkür ederim cevabınız için

    Cevapla
 • Hocam bilgiler için çok teşekkür ederiz bende bu formları fiverr aracılığıyla hazırlattım fakat göndermesi bana ait olacak. Sizin önerdiğiniz fax uygulaması ile online imzalayarak gönderebilir miyim? Bir de ücretsiz uygulamada 10 sayfa veriyor bu şekilde göndermem uygun olur mu?

  Cevapla
  • Rica ederim, evet fax.plus tan minimum paketi alin ekstra kredi de veriyordu galiba bizjm referanstan. Bu uygulama ile sorunsuz olarak gönderebilirsiniz 10 sayfa olmasi onemli değil işinizi gorecektir.

   Cevapla
   • teşekkürler hocam, sejda.com ile imzalamda problem çıkar mı?

    Cevapla
    • Yok sorun cikmaz sejda ile imzanizi ekleyip tekrar pdf yapin kaydedin.

     Cevapla
     • Teşekkürler hocam, gönderdikten sonra herhangi bir dönüş oluyor mu? Eksik, hatalı bir durum olması açısından sordum.
      Bu arada fiverr ile alışveriş yapan arkadaşlar “20START” kupon kodunu kullanarak ilk alışverişini %20 indirimli olarak yapabilir.

      Cevapla
      • Mert bey,

       IRS tarafında gönderilen hiç bir başvuru, beyan veya belge sonucunda geri dönüş yapılmıyor elinizde sadece fax iletim raporu oluyor maalesef geri dönüş ve bildirim gibi bir hizmetleri yok. Siz her ihtimale karşı bir kaç gün aralıklı sağlama olarak tekrar faxlayın.

       Bu arada kupon için teşekkürler ihtiyacı olanlar için faydalı olacaktır.

       Cevapla
 • Harika makaleleriniz var ve müthiş bilgiler veriyorsunuz. Bence 5472 Formunun nasıl doldurulacağını’da anlatmalısınız . En azından hiç satış yapmamış kişilerin yararlanması adına çok güzel bişey yapmış olursunuz.
  Ben 30.10.2021 tarihinde SM LLC kurdum. 2021 yılında hiç satış yapmadım. form doldurtacak paramda kalmadı . Nasıl yaparım diye kara kara düşünüyom .benim gibi birsürü kişi vardır eminim

  Cevapla
  • Yorumunuz icin cok teşekkürler.

   Bir blog üzerinden vergi formu veya beyan doldurma işlemini anlatmak oldukça riskli bir durum. Olasi değişiklik veya yapilan hatalar yüzünden birilerine ceza vs. gelirse bundan bizler sorumlu tutuluruz.
   Hic ciro yapmamis smll ler icin fiverr.com da bunu 10$ a yapan bir cok kisi var. Onlardan hizmet alabilirsiniz.

   Cevapla
  • Bende ayni durumdayim sayenizde buradaki bilgilerle sirketi actik, simdi 5472 formu ile karsilastik. Ama dediğiniz gibi fiverr’a yonelecegiz sanirim. Faaliyet göstermeyen arkadaslar hangi fiverr saticisindan nasil hizmet aldığına dair bilgilendirme yaparsa sevinirim.

   Cevapla
 • Ahmet Güngör
  21 Şubat 2022

  Merhaba. Şirketimi Kasım 2021’de kurdum herhangi bir faaliyetim olmadı Nisan 2022’de form vermem gerekir mi acaba?

  Cevapla
  • Merhaba, evet gerekir hic bir faaliyet gostermediginizi belirten bir form göndermeniz gerekiyor.

   Bir kac takipçimiz fiverr den bir uzman kiralayarak bu isi cok uygun fiyata tamamladi, ceza mektubu almak yerine arastirip bir profesyonelden destek almakta fayda var. Faaliyet gosterilmeyen sirketler icin bu hizmet daha uygun fiyata yapılıyor.

   Cevapla
  • Ahmet merhaba, aynı durumdayız, formları nasıl doldurdun acaba?

   Cevapla
   • Ahmet Güngör
    25 Şubat 2022

    Merhaba, Fiverr’dan shabbirmoon isimli Pakistanlıya 23 dolara hazırlattım. Sizin adınıza hazırlıyor imzalayıp göndermesi size ait. Muhasebecilerde fiyat 400 dolardan başlıyor. Udemy’de 5472, 1120 ile ilgili 400 liraya kurs da var, indirim olursa kursu alacağım hazırlaması çok basit görünüyor. 25.000 dolar ceza çok uçuk şirket kapattırır.

    Cevapla
    • enes gürcan
     25 Şubat 2022

     merhaba,
     Udemy deki kursu ben de takip ediyorum ama indirime girmedi. Aslında 3 veya 4 kişi birlikte anlaşıp satın alabiliriz. Sonuçta 1,5 saatlık bir eğitim. Ne dersiniz?

     Cevapla
     • Ahmet Güngör
      25 Şubat 2022

      Evet olur. Ortak satınalacak birkaç kişi çıkarsa videoları screen recorder ile kaydedip yardımcı dökümanlarla beraber kullanıma sunabilirim. İlginenler ahmet486469@gmail.com a mesaj atabilir.

      Cevapla
      • Mesajlarınızı yeni gördüm maalesef. Maalesef diyorum çünkü 75 dolara biriyle anlaştım ve parasını gönderdim.

       Bahsettiğiniz kursu aldığımızda vergi beyanımızı muhasebe firması olmadan yapabilecek miyiz? Şuan satış yok ama seneye alış ve satışlar olacak iş biraz büyüyecek çünkü o yüzden soruyorum.

       Cevapla
       • Ahmet Güngör
        25 Şubat 2022

        IRS beyan için ücret istemiyor şirket sahibi olarak siz de beyanda bulunabilirsiniz. Muhasebeden anlayan biri değilim 1,5 saatlik kurs sonunda konuya vakıf olur muyuz bilemiyorum. Muhasebecilere bu kadar para harcamaktansa bakıp öğrenmekte fayda var.

       • Tayfun bey merhaba. Ortak almayı dusunurseniz. Ahmet bey mail paylaştı. Düşünürseniz bilgi verin. Siz de olursanız 3 kişiyiz. Birkaç kişi daha ekleyip ortak alabiliriz.

       • Bu satın alınacak kurs ile sadece faaliyet göstermeyen şirketlere dair mi işlem yapabiliyoruz. Bende şirketimi kurmuştum fakat faliyet göstermiyorum.

       • kursun içeriğini tam bilemiyoruz. Bu formun nasıl doldurulacağı hakkında bir kurs, faaliyet var yada yok. Herkes izler kendine göre uyarlayıp doldurur.

    • Bende sizden aynı pakistanlıya yaptırdım 25 dolara ayrıca gönderimi de kendi yaptı inşallah göndermiştir 🙂 imzayı ben attım

     Cevapla
     • engin bey fiverde ödeme yapamıyorum. siz hangi banka kartı ile ödeme yaptınız

      Cevapla
      • Merhaba Taner bey, ödeme problemini nasıl çözdünüz? Ben de aynı sıkıntıyı yaşıyorum, birkaç farklı kart denedim ama olmadı.

       Cevapla
    • Ahmet Bey iyi akşamlar
     Bende shabbirmoon ‘a yaptırıyorum formları
     ancak yüksek fiyat söyledi .
     Sadece tavsiye üzerine bu fiyatı veririm diyor.

     Cevapla
     • Ahmet Güngör
      5 Nisan 2022

      Merhaba. Fiverr’da birden fazla bu işi yapan insan var, önceki işlerine bakarak kime yaptıracağınıza karar verebilirsiniz. Ben sadece yol gösterici olsun diye deneyimimi paylaştım yoksa shabbirmoon’u tavsiye ettiğim anlamına gelmez. Bunun dışında isim soyismimi vererek “eski bir müşteriniz sizi tavsiye etti” diyerek indirim talep etmenizde bir sakınca yok.

      Cevapla
 • Aydınlatıcı bilgiler için teşekkür ediyorum. bir sorum olacak.
  01.01.2021 ile 31.12.2021 tarihleri arasındaki beyanı 15.04.2022 tarihine kadar vermemiz gerekiyor sanırım. Ocak 2022 de yapılan bir satışın beyanı sonraki yıla mı kalır yoksa bu döneme ilave edilmeli mi?

  Cevapla
  • Rica ederim. Bir önceki yılı verirsiniz yani 31.12.2021 olan tarihe kadar olanları. Bu yılkiler önümüzdeki yıl oluyor.

   Cevapla
 • Hocam Selam Cpaların ücretleri ciddi anlamda bana göre yüksek bizler için uygun cpa varmıdır

  Cevapla
 • Merhabalar, 5472 formu 15 Nisan’a kadar doldurulmalı diyorsunuz peki bugün LLC şirket kursak veya geçen hafta kurduk diyelim.1 hafta için ya da 2-3 gün için yine doldurulması mı gerekiyor yoksa belli bir süre geçmiş olması mı lazım?

  Cevapla
  • Merhaba,

   Bu formu ben veya baska bir yazar arkadasim doldurulsun demiyor bunu, Abd iç gelir idaresi (IRS) diyor yanlış anlaşılmasın lutfen.

   Nisan oncesi bile kursaniz bir yil sonra doldurulması gerekiyor. Ayni yil icinde ornegin şubat 2021 LLC kurdunuz diyelim, bir sonraki Nisan ayinda yani 2022 de doldurmanız lazim.

   Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.