1. Anasayfa
  2. Amerikada Şirket
  3. Vergilendirme
  4. Amerika Dışındaki LLC’ler için Form 5472 Gerçeği
0

Amerika Dışındaki LLC’ler için Form 5472 Gerçeği

Amerika Dışındaki LCC'ler için Form 5472 Gerçeği

Amerika dışında ikamet eden yabacı LLC şirket sahiplerinin, genelde pek üzerinde durmadığı fakat vergilendirme ile ilgili en önemli konu olan, her yıl doldurulması gerekli form 5472 adındaki ücretsiz vergi beyanı hakkında tüm detayları bu sayfada ele alıyoruz.

Amerika’ da tek sahipli (hissesiz, ortaksız) bir LLC şirket sahibiyseniz eyalet bazında (limitleri aşmadığınız sürece) satış vergisi toplama yükümlülüğünüzün olmadığını Amerika’da Vergilendirme yazısında derinlemesine ele aldık.

Fakat bu konu biraz farklı çünkü, gerçekleri görmekten hepimiz kaçıyoruz veya şirket kurmanızı sürekli tavsiye edenler, bunu bilse bile size söylemeyebiliyorlar. Bu yazıda her yıl Amerika’ da yaşamasak bile orada şirketimiz olduğu için yıllık doldurulacak bir formdan bahsedeceğim.

Evet konumuz Form 5472. Tek sahipli bir yabancı LLC sahibinin, her yıl doldurması gereken bir form. Tüm detaylara inmeden önce bu formun sadece tek sahipli LLC’ ler için (veya yabancı ortaklarından birinin %25 den fazla hissesi olan çok üyeli LLC’ ler) gerekli olduğunun altını çizmek gerekiyor.

5472 Formu Nedir Neden Doldurulur?

2017’de Amerika Birleşik Devletleri’nde büyük bir vergi reformuna gidildi. Dosyalama ve beyan gereksinimlerini önemli ölçüde değiştirdiler ve ayrıca yanlış dosyalama veya dosyalamayı umursamama gibi durumlarda cezalar belirlendi.

2018 öncesindeki vergi değişikliklerinden önceki dönemde 5472 formunu Corp şirket sahipleri dolduruyordu. Yabancı ve tek sahipli LLC’ ler (yani bizler) bu kapsamda değildi.

2018 yılında bu durum değişti ve tek sahipli LLC’ ler, bu 5472 formunu doldurmaya mecbur edildi. Buradaki amaç, ABD içerisinde tek sahipli LLC lerin elde ettiği gelirin miktarı ve bu gelirin nereye gittiği. Devlet sadece bunu öğrenmek için herhangi bir ücret vs. talep etmeden şirket sahibini her yıl formu doldurmaya mecbur tuttu.

Bu arada ortaklı LLC’ler bundan muaf tutuldu. Eğer çok ortaklı bir LLC sahibiyseniz konuyu araştırmakta fayda var çünkü değişiklik sonucunda hisse payına (ortaklık yüzdesine göre, %25 yabancı olan) göre bazı koşulları olabiliyor. Kendim çok ortaklı bir şirket sahibi olmadığım için konuyu araştırmadım siz yine de bir araştırın derim.

5472 Formunu Kimler Doldurmalı?

Amerika’ da yaşamayan, orada bağımlı (NEXUS) temsilcisi bulunmayan ETBUS olmayan tek üyeli LLC şirket sahipleri her yıl para hareketlerini basit bir form ile IRS’e bildirmekle yükümlüdür.

5472 Formunu Nasıl ve Ne zaman Doldurulur?

Dosyalama Nasıl Olur : Öncelikle Form 5472 ile birlikte Form 1120 adında bir form daha var. Form 1120 içerisinde sadece ad, soy ad, adres ve EIN bilgilerini doldurmak gerisini boş bırakmak gerekiyor. Bu form son derece basitmiş fakat ben bu alanda uzman birisine yaptırdığım için içeriğini bilmiyorum. Bununla birlikte asıl form 5472 de doldurulup ikisini birlikte devlete dosyalamak gerekmekte.

Formlar Ne Zaman Dosyalanıp Gönderilmeli? : Her iki form birlikte her yıl en geç 15 Nisan’ a kadar gönderilmelidir. Eğer bu tarihe kadar doldurulamayacaksa ek uzatma talep edilerek 15 Ekim’e kadar süre uzatılabiliyor.

Formlar Nereye Gönderilmeli? : Formlar Fax yoluyla IRS’ ye gönderiliyor. Doldurulan formlar 15 Nisan öncesinde ( daha da erkan yapılabilir)  300 DPI veya daha yüksek çözünürlükte +1 855-887-7737 numaraya faxlanmalıdır.

Formlar Ücretli Mi?

Hayır formları göndermek herhangi bir ücrete tabi değildir sadece doldurup IRS’ ye faxlanır. Fakat bunu doldurmayı bilmiyorsanız bir uzmandan ücretli yardım almak gerekebilir.

Form 5472 Hakkında Son Detaylar

Yukarıda da biraz bahsettiğim gibi 5472 formu daha önce Corp tipi şirketlere şart koşuluyordu fakat IRS bunun üzerinde değişiklikler yaparak LLC’ ler için bir düzenleme yaptı. Ancak prosedürü tamamen değiştirmek yerine hızlı bir biçimde sistemi devreye alabilmek için form 1120 yi kapak olarak kullanıp 5472  ile beraber gönderilmesini uygulamaya geçirdiler.

  • 5472 ve 1120 Formlarını doldurabilmek için bir EIN numarasına sahip olmak gerekiyor
  • Formların son gönderilme tarihi ise her yıl 15 Nisan
  • Form 1120 kısmen doldurulacak (kimlik bilgileri, adres ve EIN)
  • Form 5472 de 31 Aralık tarihi itibariyle LLC’nin değerini bildirmek gerekiyor
  • Form 5472′ ye 31 Aralık itibari ile LLC’ nin sahibine aktarılan para miktarını yazmak gerekiyor (ortalama olarak banka dan veya stripe dan bakabilirsiniz)
  • Yine form 5472′ ye 31 Aralık itibari ile LLC’ nin sahibinden LLC’ ye (yani ABD’ deki şirketinize ait banka hesabına gönderdiğiniz para, eper böyle bir işlem varsa) aktarılan para miktarını yazmak gerekiyor.
  • Ayrıca ABD dışı LLC sahibinin bulunduğu ülkedeki vergi kimlik numarasını (T.C. Kimlik  No.) 5472 ye işlemek gerekiyor.

Form 5472′ yi buradan , Form 1120’yi buradan indirebilirsiniz.

Form 5472’nin resmi olarak talimatlarına buradan, Form 1120’nin resmi talimatlarına da buradan ulaşabilirsiniz.

Form online olarak doldurulamıyor posta veya fax ile doldurulup gönderilmesi gerekiyor. Bu yazıyı hazırladığım tarih itibari ile aşağıdaki iletişim bilgilerine formu hazırlayıp gönderebilirsiniz.

Internal Revenue Service
1973 Rulon White Blvd.
M/S 6112, Attn: PIN Unit
Ogden, Utah 84201

Bu formu doldurmak risklidir yanlış doldurulduğunda form gönderilmemiş muamelesi uygulanır bu yüzden bu konu ile ilgili profesyonel destek almanız gerekirse www.ustax.bz veya www.gwcarter.com dan bir uzman tutabilirsiniz.

Kaynaklar:
https://www.avalara.com/taxrates/en/state-rates/kentucky/kentucky-sales-tax-guide.html
Home
https://www.irs.gov/instructions/i5472 https://gwcarter.com/us-tax-guide-for-nonresident-aliens-with-single-member-llc/
Yazıya puan vermek ister misiniz?
[Toplam: 2 Ortalama: 5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Menü