6 Yorum

Amerika Dışındaki LLC’ler için Form 5472 Gerçeği

Amerika Dışındaki LCC'ler için Form 5472 Gerçeği

Son güncelleme tarihi : 7 Ocak 2022

Amerika dışında ikamet eden yabacı LLC şirket sahiplerinin, genelde pek üzerinde durmadığı fakat vergilendirme ile ilgili en önemli konu olan, her yıl doldurulması gerekli form 5472 adındaki ücretsiz vergi beyanı hakkında tüm detayları bu sayfada ele alıyoruz.

Amerika’ da tek üyeli bir LLC şirket sahibiyseniz eyalet bazında (limitleri aşmadığınız sürece) satış vergisi toplama yükümlülüğünüzün olmadığını Amerika’da Vergilendirme yazısında derinlemesine ele aldık.

Fakat bu konu biraz farklı çünkü, gerçekleri görmekten hepimiz kaçıyoruz veya şirket kurmanızı sürekli tavsiye edenler, bunu bilse bile size söylemeyebiliyorlar. Bu yazıda her yıl Amerika’ da yaşamasak bile orada şirketimiz olduğu için yıllık doldurulacak bir formdan bahsedeceğim.

Evet konumuz Form 5472. Tek sahipli bir yabancı LLC sahibinin, her yıl doldurması gereken bir form. Tüm detaylara inmeden önce bu formun sadece tek sahipli LLC’ ler için (veya yabancı ortaklarından birinin %25 den fazla hissesi olan çok üyeli LLC’ ler) gerekli olduğunun altını çizmek gerekiyor.

5472 Formu Nedir Neden Doldurulur?

2017’de Amerika Birleşik Devletleri’nde büyük bir vergi reformuna gidildi. Dosyalama ve beyan gereksinimlerini önemli ölçüde değiştirdiler ve ayrıca yanlış dosyalama veya dosyalamayı umursamama gibi durumlarda cezalar belirlendi.

2018 öncesindeki vergi değişikliklerinden önceki dönemde 5472 formunu Corp şirket sahipleri dolduruyordu. Yabancı ve tek sahipli LLC’ ler (yani bizler) bu kapsamda değildi.

2018 yılında bu durum değişti ve tek sahipli LLC’ ler, bu 5472 formunu doldurmaya mecbur edildi. Buradaki amaç, ABD içerisinde tek sahipli LLC lerin elde ettiği gelirin miktarı ve bu gelirin nereye gittiği. Devlet sadece bunu öğrenmek için herhangi bir ücret vs. talep etmeden şirket sahibini her yıl formu doldurmaya mecbur tuttu.

Bu arada ortaklı LLC’ler bundan muaf tutuldu. Eğer çok ortaklı bir LLC sahibiyseniz konuyu araştırmakta fayda var çünkü değişiklik sonucunda hisse payına (ortaklık yüzdesine göre, %25 yabancı olan) göre bazı koşulları olabiliyor. Kendim çok ortaklı bir şirket sahibi olmadığım için konuyu araştırmadım siz yine de bir araştırın derim.

5472 Formunu Kimler Doldurmalı?

Amerika’ da yaşamayan, tek üyeli LLC şirket sahipleri şirketini kurduktan sonraki yıl ve devamında her yıl bu formu doldurmalıdır.

5472 Formunu Nasıl ve Ne zaman Doldurulur?

Dosyalama Nasıl Olur : Öncelikle Form 5472 ile birlikte Form 1120 adında bir form daha var. Form 1120 içerisinde sadece ad, soy ad, adres ve EIN bilgilerini doldurmak gerisini boş bırakmak gerekiyor. Bu form son derece basitmiş fakat ben bu alanda uzman birisine yaptırdığım için içeriğini bilmiyorum. Bununla birlikte asıl form 5472 de doldurulup ikisini birlikte devlete dosyalamak gerekmekte.

Formlar Ne Zaman Dosyalanıp Gönderilmeli? : Her iki form birlikte her yıl en geç 15 Nisan’ a kadar gönderilmelidir. Eğer bu tarihe kadar doldurulamayacaksa ek uzatma talep edilerek 15 Ekim’e kadar süre uzatılabiliyor. Eğer şirketinizi Nisan 2021 de kurduysanız bu formu 2022 Nisan 15 e kadar doldurtmanız lazım. Yani kurulumdan bir sonraki yıl dolduruluyor.

Formlar Nereye Gönderilmeli? : Formlar Fax yoluyla IRS’ ye gönderiliyor. Doldurulan formlar 15 Nisan öncesinde ( daha da erkan yapılabilir)  300 DPI veya daha yüksek çözünürlükte +1 855-887-7737 numaraya faxlanmalıdır.

Formlar Ücretli Mi?

Hayır formları göndermek herhangi bir ücrete tabi değildir sadece doldurup IRS’ ye dosyalanır. Fakat bunu doldurmayı bilmiyorsanız bir uzmandan ücretli yardım almak gerekebilir çünkü oldukça karmaşık mali bilgiler içerir.

Form 5472 Hakkında Son Detaylar

Yukarıda da biraz bahsettiğim gibi 5472 formu daha önce Corp tipi şirketlere şart koşuluyordu fakat IRS bunun üzerinde değişiklikler yaparak LLC’ ler için bir düzenleme yaptı. Ancak prosedürü tamamen değiştirmek yerine hızlı bir biçimde sistemi devreye alabilmek için form 1120 yi kapak olarak kullanıp 5472  ile beraber gönderilmesini uygulamaya geçirdiler.

 • 5472 ve 1120 Formlarını doldurabilmek için bir EIN numarasına sahip olmak gerekiyor
 • Formların son gönderilme tarihi ise her yıl 15 Nisan
 • Form 1120 kısmen doldurulacak (kimlik bilgileri, adres ve EIN)
 • Form 5472 de 31 Aralık tarihi itibariyle LLC’nin değerini bildirmek gerekiyor
 • Form 5472′ ye 31 Aralık itibari ile LLC’ nin sahibine aktarılan para miktarını yazmak gerekiyor (ortalama olarak banka dan veya stripe dan bakabilirsiniz)
 • Yine form 5472′ ye 31 Aralık itibari ile LLC’ nin sahibinden LLC’ ye (yani ABD’ deki şirketinize ait banka hesabına gönderdiğiniz para, eğer böyle bir işlem varsa) aktarılan para miktarını yazmak gerekiyor.
 • Ayrıca ABD dışı LLC sahibinin bulunduğu ülkedeki vergi kimlik numarasını (T.C. Kimlik  No.) 5472 ye işlemek gerekiyor.
 • Eğer Stripe, 2Checkout veya veya Amazon gibi platformlardan 1090-K aldıysanız (limitler aşıldıysa gelebilir) gelir vergisi devreye girebilir.

Form 5472′ yi buradan , Form 1120’yi buradan indirebilirsiniz.

Form 5472’nin resmi olarak talimatlarına buradan, Form 1120’nin resmi talimatlarına da buradan ulaşabilirsiniz.

Form online olarak doldurulamıyor posta veya fax ile doldurulup gönderilmesi gerekiyor. Bu yazıyı hazırladığım tarih itibari ile aşağıdaki iletişim bilgilerine formu hazırlayıp gönderebilirsiniz.

Internal Revenue Service
1973 Rulon White Blvd.
M/S 6112, Attn: PIN Unit
Ogden, Utah 84201

Bu formu doldurmak risklidir yanlış doldurulduğunda form gönderilmemiş muamelesi uygulanır ciddi cezaları vardır bu yüzden bu konu ile ilgili profesyonel destek almanız gerekirse https://startupsole.com/abd-vergilendirme-form-5472/ yazısında tavsiye ettiğim CPA ile iletişime geçebilirsiniz. Tüm vergi ve form işlerinizi uygun fiyata halleden, özellikle yabancı LLC şirketlerde ve E-ticarette uzman bir müşavir diyebilirim. Kendisi ile ortaklığımız bulunmuyor sadece işi bilen bir uzman olduğunu düşündüğüm için tavsiye ediyorum.

Alternatif olarak gwcarter‘da yabancı şirketler alanında tecrübeli CPA şirketidir.

Şirketinizin ve ABD’deki ticaretinizin sağlıklı yürüyebilmesi ve cezalara maruz kalmamak için bu formu dikkate almanızı ve aksatmamanızı öneririm.

Kaynaklar:
https://www.avalara.com/taxrates/en/state-rates/kentucky/kentucky-sales-tax-guide.html
https://ustax.bz/
https://www.irs.gov/instructions/i5472
https://gwcarter.com/us-tax-guide-for-nonresident-aliens-with-single-member-llc/
Bu yazıyı puanla
[Toplam: 3 Ortalama: 5]

Ziyaretçi Yorumları ↴

6 Yorum. Yeni Yorum

 • Aydınlatıcı bilgiler için teşekkür ediyorum. bir sorum olacak.
  01.01.2021 ile 31.12.2021 tarihleri arasındaki beyanı 15.04.2022 tarihine kadar vermemiz gerekiyor sanırım. Ocak 2022 de yapılan bir satışın beyanı sonraki yıla mı kalır yoksa bu döneme ilave edilmeli mi?

  Cevapla
 • Hocam Selam Cpaların ücretleri ciddi anlamda bana göre yüksek bizler için uygun cpa varmıdır

  Cevapla
 • Merhabalar, 5472 formu 15 Nisan’a kadar doldurulmalı diyorsunuz peki bugün LLC şirket kursak veya geçen hafta kurduk diyelim.1 hafta için ya da 2-3 gün için yine doldurulması mı gerekiyor yoksa belli bir süre geçmiş olması mı lazım?

  Cevapla
  • Merhaba,

   Bu formu ben veya baska bir yazar arkadasim doldurulsun demiyor bunu, Abd iç gelir idaresi (IRS) diyor yanlış anlaşılmasın lutfen.

   Nisan oncesi bile kursaniz bir yil sonra doldurulması gerekiyor. Ayni yil icinde ornegin şubat 2021 LLC kurdunuz diyelim, bir sonraki Nisan ayinda yani 2022 de doldurmanız lazim.

   Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Müşteri Yorumları

Startupsole
5.0
Based on 22 reviews
powered by Google
Orhan Kurtulan
Orhan Kurtulan
18:00 30 Nov 21
Kendilerine çok teşekkür ediyorum. Bilgi ve tecrübelerini aktardıkları web sitelerinde eşsiz bilgiler öğrendim ve... kendileri ile iletişime geçtikten sonra da her türlü desteği verdiler.Devamını Oku
Resul Pakır
Resul Pakır
05:22 04 Nov 21
Çok ilgili bir şirket, tüm çalışanlara ayrı ayrı teşekkür ederim, süreci çok hızlı bitirdiler.
Burak özgün
Burak özgün
18:05 03 Nov 21
USA'da şirket kurma işlemlerine başladığımız ilk günden kuruluş işlemlerinin tamamlandığı son güne kadar gösterdikleri... ilgi ve alakadan dolayı Startupsole ekibine çok teşekkür ederim.24/7 ulaşabileceğiniz, sorduğunuz istisnasız her soruya cevap bulabileceğiniz ve yardımlarına başvurup sonucu gördükten sonra kesinlikle memnun kalacağınız bir ekip Startupsole.Emeğiniz ve özenli çalışmanızdan dolayı tekrar çok teşekkürler ederim.Devamını Oku
Ferhat Ozal
Ferhat Ozal
20:27 01 Nov 21
Şirket kurma işlemlerini çok basitleştiren bir şirket. Amerika'da şirket kurma gibi bir planınız varsa gönül rahatlığı... ile Startupsole ekibiyle çalışabilirsiniz.Devamını Oku
TOLGA DURUKAN
TOLGA DURUKAN
15:51 17 Oct 21
Bu kadar değerli bilgiyi, bu kadar güzel açıklayıp bizlere yardımcı olduğunuz için sizlere teşekkürü bir borç biliyorum.
Pınar Yükselci
Pınar Yükselci
07:06 12 Oct 21
Startupsole dan aldığım hizmetten çok memnun kaldım. Amerika da şirket kurulumu işlemim sorunsuz ve hızlı şekilde... gerçekleşti. Bu süreçte her zaman ve çok hızlı sorularımı cevapladılar ve yardımcı oldular.TeşekkürlerDevamını Oku
Mertcan Öz
Mertcan Öz
10:42 26 Aug 21
Ellerinden gelen herşeyi yapmaya çalışarak sizi yönlendiren günün her saatinde size destek olan kaliteli ve bilgili... insanlar.. yardımları ve destekleri için birkez daha buradan çok teşekkür ederim.Devamını Oku
Batuhan Şengür
Batuhan Şengür
13:22 20 Aug 21
SoleStartup Ekibine ve Özellikle Muhammet Bey'e desteklerinden dolayı çok teşekkür ederim. SoleStartup yayınladığı... bilgiler ve Muhammet Bey'in desteği sayesinde Şirketimizi çok uygun fiyatlara kurduk ve Amerika'da aktif olarak hizmet veriyoruz. Aylardır Amerika'da şirket kurulumu ve diğer süreçleri araştırıyordum. Taki SoleStartup 'a rastlayıncaya kadar. İddia ediyorum İnternet üzerinde ki en açıklayıcı ve doğru bilgiler bu sitede.Buradan da tekrar tekrar teşekkür ederim.Başarılarınızın devamını dilerim.Devamını Oku
Diğer Değerlendirmeler
js_loader

Yenilikleri Kaçırmayın!

E-Postanızı bırakarak bloga abone olun. Böylece yeni yazıları kaçırmadan takip edebilirsiniz.

Menü

39$'a LLC KURULUMU BAŞLATIN

Northwest ile LLC Kampanyasından Faydalanın