Paypal Hesabı Açmak, Paypal İçin Şirket Kurmak

Paypal, Türkiye’de ki faaliyetlerini durdurduktan sonra özellikle Etsy üzerinden ürün satanlar, global anlamda e-ticaret yapanlar ve Dropshipping işiyle uğraşanlar oldukça zor duruma düştüler. Paypal kapandıktan sonra girişimciler farklı ödeme yöntemleri kullanmak zorunda kaldı ama Paypal, dünya genelinde kabul görmüş güvenilir bir ödeme ağ geçidi olduğu için çok fazla kullanıcı Paypal’a güveniyor.

Bu yazıda Amerika’da şirket kurarak legal bir Paypal hesabının nasıl açılacağından bahsedeceğim. Şirket kurmadan, ve şirketiniz için bir EIN numarası olmadan, Amerika üzerinden profesyonel (Ticari) Paypal hesabı açamazsınız. Konuya girmeden önce, sağda solda duyduğunuz bir çok alternatif yöntemin neden işe yaramadığından bahsedelim. Çünkü çok fazla yöntemden bahsediliyor ve günün sonunda açılan hesaplar bir bir kapatılıyor. Yani, doğru yöntemi uygulamadığınız sürece bu iş tamamen zaman kaybına dönüşecek.

Bu rehberde doğrulanmış bir Paypal hesabını Amerikan LLC şirketiniz üzerinden nasıl açacağınızdan bahsedeceğiz. Bu yöntem tamamen legal ve Paypal’dan gelen net bilgiler sonucunda denenmiş ve çalışmış, halen çalışmaya devam eden bir yöntemdir.

Başlamadan önce bilmeyenler için Paypal hesap türlerinden bahsedelim, devamında ise işe yaramayan Paypal hesap açma yöntemlerine değineceğiz. En sonunda ise Paypal hesabınızı nasıl açabileceğinizi ele alacağız.

Paypal Hesap Türleri

İki tip Paypal hesap türü bulunur, bunlardan biri bireysel diğeri ise profesyonel hesaptır. Şimdi bunlara bir bakalım;

Paypal Bireysel Hesap

Bireysel hesaplar eğer Paypal desteklenen bir ülkede ikamet ediyorsanız açabileceğiniz kişisel türden bir hesaptır. Bireysel bir hesap Türkiye’de Paypal desteklenmediği için açılamıyor. Başka bir ülkeden sisteme girip kaydolurken sizden kimlik, adres doğrulaması gibi bilgiler istenecektir. VPN vs. kullanmak bunu ne yazık ki çözmüyor çünkü adresinizi doğrulamanız gerek.

Paypal Kurumsal Hesap

Kurumsal hesap veya Profesyonel hesap veya Ticari hesap ta denilir. Bu türde ticari bir hesap açabilmek için şirket bilgileri, şirket evrakları, şirketiniz için bir EIN numarası gerekmektedir. Bizim önerdiğimiz ve Paypal tarafına sorarak doğruladığımız şirket tipi Amerika’da LLC şirket (veya Amerika da corp tipi bir şirket te olur) kurmaktır.

Detaya girmeden önce bazı efsanelerden ve neden işe yaramadıklarından bahsedelim.

Alternatif veya Ücretsiz (Aynı zamanda işe yaramayan) Paypal Hesabı Açma Yöntemleri Neler?

Öncelikle bu işe yaramayan yöntemlerden bahsedelim çünkü zaman kaybı yaşamamanız için önceden bunları bilmeniz gerekiyor.

 1. VPN Kullanmak : Hiç bir işe yaramaz en güvenilir vpn programını da kullansanız bunu çözmek onlar için çok basit. Hadi bir şekilde aştınız ve hesap açtınız diyelim başvurduğunuz ülkede yaşadığınıza dair adres doğrulaması veya kimlik belgesi istendiğinde çabanızın boşa olduğunu anlayacaksınız .
 2. VPS Kullanmak : Vps bildiğiniz gibi sanal bilgisayarlardır ve Amerika veya Avrupa lokasyonunlarından birinde kiraladığınızda, gerçekten o ülkeden Paypala giriş yapmışsınız gibi olursunuz. VPS ile bağlanıp bireysel hesap açarsınız fakat hesabınızda bir miktar hareket olduğunda manuel olarak incelenirsiniz ve yine kimlik vs. bilgilerinizi doğrulamanız istenir.
 3. Almanya Üzerinden Hesap Açmak : Almanya üzerinden veya farklı bir ülke üzerinden vpn veya farklı bir ağ ile Paypal hesabı açmak işinizi çözmez çünkü orada oturduğunuza dair bir fatura (utility bill) ve kimliğinizi doğrulamanızı isteyecekler. Sonuç olarak yine hesabınız bloke olacak.
 4. İngiltere’de Şirket Kurup Paypal Hesabı Açmak : Bu yöntemi son dönemde kullananlar var fakat takipçilerimizden aldığımız (mesaj, whatspapp, yorum ile) geri bildirimlere göre İngiltere şirketleri üzerinden açılan hesaplar belirli bir hesap hareketinden sonra bloke ediliyor.

Peki güvenilir yol hangisi? Paypal hesabı açıp bunu doğrulamak için neler gerekiyor?

Paypal Ne İstiyor?

Bir Amerikan şirketiniz ve şirketinizin EIN numarası varsa Paypal SSN veya ITIN numarası istemeden hesabınızı onaylıyor. İlk aşamada hesap açarken SSN veya ITIN girmenizi isteyecek fakat bu bilgiyi girmeden devam edip bir kendilerine bir destek bildirimi gönderdiğinizde hesabınızı manuel olarak onaylayacaklar.

Çünkü ticari bir Paypal hesabı açacağınız için kişinin konumu ve vatandaşlık bilgisine bakmıyorlar. Bazı durumlarda T.C. kimliğinizin fotoğrafını istedikleri olabiliyor fakat kimlik sağladıktan sonra yine hesabınızı sağlıklı bir şekilde kullanabiliyorsunuz.

Paypal sizin başka bir ülke vatandaşı olduğunuzu zaten biliyor fakat onlar için önemli olan hesabın ticari olması. Yine de boot lara takılmamak için her zaman Paypal.com’a Amerika lokasyonlu bir VPS üzerinden girmekte fayda var. Aksi durumda adres doğrulama süreci isteyen bir prosedürle şans eseri karşılaşabilirsiniz. bu yüzden her zaman Paypal.com’a bir VPS üzerinden girin.

Ucuza bir Amerika lokasyonlu VPS nasıl kiralanır? Bu VPS ile Paypal’ a nasıl Girilir? VPS, ilk ay ücretsiz nasıl kullanılır? Gibi soruların tüm cevabı ayrı bir makalede mevcut, buradan ayrıca okuyup VPS ile Paypal hesabı açma yöntemine bakabilirsiniz.

Profesyonel (Ticari) Paypal Hesabı Açmak İçin Gerekenler

Aşağıda, doğrulanmış bir paypal hesabı için gerekenlerin bir listesini maddeler halinde görebilirsiniz.

Amerika’da bir şirket (LLC veya C-Crop ikisi de olabilir)

 • Şirket kuruluş belgeleri (Articles of organization veya Certificate of Formation belgelerinizden biri)
 • Şirketiniz için bir EIN numarası
 • ABD telefon numarası (Bu makalede Zadarma dan nasıl temin edip SMS özelliğini aktif edeceğinize bakabilirsiniz)
 • Bir Amerika lokasyonlu VPS yani Windows sanal sunucu (Burada nasıl yapacağınıza dair detaylar var)
 • Paranızı alabileceğiniz bir Wise Kurumsal (USD) hesabı (burada nasıl yapacağınıza ait bir rehberimiz var)
 • Hesap açılırken Paypal destek ekibine bir mail

Bunları temin ettikten sonra artık ticari bir Paypal hesabı açabilirsiniz.

Paypal için Şirket Kurmak

Ticari Paypal hesabı açabilmek için Amerika’nın herhangi bir eyaletinde şirket kurabilirsiniz. Şirket kurmak için en çok tercih edilen eyaletler New Mexico, Kentucky ve Wyoming eyaletleridir. Wyoming eyaletinde şirket kurmak isterseniz bu rehberden faydalanabilirsiniz. Rehberde Northwest ile 39$ + eyalet ücreti ödeyerek nasıl şirket kurulduğunu detaylı olarak anlattık.

Rehber Wyoming eyaletinde kurulumu anlatıyor fakat Northwest ile New Mexico, Kentucky gibi eyaletlerde de aynı yöntemle şirket kurabilirsiniz. Süreç aynıdır sadece kurulum sırasında eyalet olarak Wyoming yerine farklı bir eyalet seçmeniz gerekecek.

Paypal İçin Şirket Kurma Maliyeti

Northwest ile kurulum yapacaksanız Wyoming eyaletinde adres dahil 139$’ a şirketinizi kurabilirsiniz. Eğer daha ekonomik bir çözüm arıyorsanız Northwest yerine IncAuthority acentesini de tercih edebilirsiniz. IncAuthority ile Kentucky eyaletinde 55$’a LLC şirket kurmak makalesine göz atabilirsiniz.

Sonuçta hangi eyalette şirket kuracağınız önemli değil her iki yöntem de işinizi görür.

Şirketi kurduktan sonra şirketiniz için bir EIN (Vergi kimlik) numarasına ihtiyacınız olacak bunun için iki yöntem var;

Ücretsiz : Bu rehberde anlatılanları uygulayın

Ücretli : Sipariş formunu doldurup işi bize devredin sizin yerinize 29$’ a başvurunuzu yapıp EIN numaranızı alalım.

ITIN Numarası

Paypal hesabı açabilmek için bir ITIN numarasıd a alabilirsiniz fakat farklı kendilerine ABD vatandaşı olmadığınızı fakat ABD’de bir LLC şirketiniz olduğunu bildirdiğinizde ITIN istemeden şirketinizin EIN numarası ile hesabınızı onaylıyorlar. Fakat yine de 300, 500$ fazladan param var bir ITIN alayım derseniz Google da araştırma yapıp güvenilir bir ITIN sağlayıcı bulabiirsiniz.

Sonuç

Bir eyalet seçip Northwest veya IncAuthority ile LLC şirketinizi kurup işe koyulabilirsiniz.

Şu basit adımları uygulayın ve Paypal hesabınızı açın;

 • ABD’de bir şirket ve şirketin kuruluş belgeleri (Articles of organization veya Certificate of Formation belgelerinizden biri)
 • Şirketiniz için bir EIN numarası
 • ABD telefon numarası (Bu makalede Zadarma dan nasıl temin edip SMS özelliğini aktif edeceğinize bakabilirsiniz)
 • Bir Amerika lokasyonlu VPS yani Windows sanal sunucu
 • Paranızı alabileceğiniz bir Wise Kurumsal (USD) hesabı (burada nasıl yapacağınıza ait bir rehberimiz var)
 • Hesap açılırken Paypal destek ekibine bir mail

Tüm gereksinimleri tamamlayıp VPS üzerinden Paypal.com’a girip kaydolduktan sonra sizden SSN istendiği aşamada bir destek talebi göndermeniz gerekecek. Online chat üzerinden (eğer mesai saatleri içindeyse) veya e-posta yoluyla kendilerine bir destek talebi gönderin. Destek talebini iletirken şirket evraklarını ve EIN mektubunuzu da iletirseniz çok daha faydalı oluyor.

Paypal’a İngilizce olarak yazacağınız hesap onayı için destek maili şu şekilde olmalı;

Ben ABD’de yaşamıyorum fakat ABD’de bir LLC şirkete sahibim. LLC şirketimi için bir EIN numaram var. Şirketim için bir Paypal Business hesap başvurusu yaptım. Lütfen hesabımı onaylar mısınız?

 

Eğer online destek üzerinden bir müşteri temsilcisi yakalarsanız işiniz aynı anda çözülür ve hesabınız onaylanır. Müşteri temsilcileri offline ise (Genellikle, Türkiye saatine göre gece online oluyorlar) offline olarak destek talebi veya mail gönderebilirsiniz.

Hesabınız açıldıktan sonra artık Paypal’ı gönül rahatlığıyla kullanmaya başlayabilir, web sitenize Paypal Checkout kurarak kredi kartı ile tüm dünyadan ödemeleri toplayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir ↴

Ziyaretçi Yorumları ↴

11 Yorum. Yeni Yorum

 • ahmet yaren

  Elinize ve emeğinize sağlık paypal ticari hesabımı iki gün önce gönderdiğim destek maili sonucunda onayladılar. LLC şirketimi Northwest ten New mexicoda kurmuştu kurulum belgelerini ilettim hatta ein onay mektubum da gelmişti onu da ilettim sorun olmadı. Size tavsiyem Türkiye saatine göre geç saatlerde destek uzmanlarını canlı yakalayın arkadaşım bu şekilde yapmış 10 dk da onaylamışlar ben denk getiremediğim için eposta ile devam ettim ama fark etmez sonuçta hesap onaylandı

  Bu değerli bilgilerinden dolayı (ingilizce mail formatını oluştururken ekipten aldığım tercümanlık hizmeti için ayrıca teşekkürler) tüm startupsole ekibine teşekkürlerimi sunuyorum.

  Cevapla
  • Merhaba,

   Şirketiniz ve yeni Paypal ticari hesabınız hayırlı olsun biz teşekkür eder, başarılarınızın devamını dileriz.

   Cevapla
  • furkan

   merhaba
   paypal business hesabı için itin no sormadılar mı? çünkü startupsole daha önceki makalelerinde gerekli olduğunu yazmışlardı, sadece ein numarası ile yapabildiniz mi?

   Cevapla
   • Merhaba,

    Makale güncellendi ITIN soruluyor fakat ITIN yoksa o aşamada destek bildirimi gondererek (anlatıldığı gibi gonderin) onay alabilirsiniz.

    Cevapla
 • Serhan

  Togrul bende şirket açtım İngiltere de adres kanıtını bile veremiyorum paypala iletişime geçebilirmisin benimle yardım etmek konusunda tıkandım kaldım ilerliyemiyorum

  Cevapla
  • İngiltere sirketleri üzerinden acilan paypal hesapları bir bir adres dogrulamasi istemeye başladı. Geçmiş olsun.

   Cevapla
 • Şakir Şen

  Merhaba

  Tecrübeleriniz için teşekkürler. Kesinlikle size katılıyorum. Ticari hayatta açık sözlü ve dürüst olmamız gerekiyor. Bir tacirden de beklenen budur.

  Bende Mercury Bank’ta hesap açarken websitesinin zorunlu olmadığını ama şiddettle tavsiye edildiğini biliyordum ama benim Amazon dışında ürünlerimi sattığım bir websitem yoktu. Açık açık Mercury’ye e-posta gönderdim ve durumu anlattım, bana websitesi olmadan da hesap açabileceğimi belirtip adım adım yapmam gerekenleri gönderdiler. Sonradan da sorunsuz bir şekilde Mercury hesabımı açtım.

  PayPal’da da aynısı oldu. Henüz bugün hesap açtım 🙂 sonradan sorun yaşar mıyım bilmiyorum ama. PayPal ile iletişime geçip, ABD’de bir şirketim olduğunu bir EIN’e sahip olduğumu ama bir SSN ya da ITIN numaram olmadığını söyledim ve sanırsam bir kurumsal hesap açamayacağım dedim. Bana eBay’de ürün satıp satmadığımı sordular bende sadece Amazon’da FBA yöntemiyle ürün satıyorum dedim. Bana SSN alanına girmem gereken 4 haneli bir numara söylediler ve hesabım açıldı. Ya ben çok şanslıyım ya da bu henüz bir şey değil ve sonrası bir dizi olumsuzluklarla uğraşacağım. Bilemiyorum.

  Özetle net ve doğru olmak her zaman iyidir.

  Bol kazançlar.

  Cevapla
  • Bu aşamada adres doğrulama sorunu yaşamamak icin paypal.com a Amerika üzerinden bir vpn veya imkanınız varsa bir vps ile bağlanın. Gelecekte banka hesabınıza para aktarimi yaparken adres dogrulamasi istenirse ve bunu sağlayamazsınız paraniza belirli bir süre blokaj uygulanabilir.

   Tebrikler, bol şanslar.

   Cevapla
 • Talha

  Merhaba

  Amerikada arkadaşım yaşıyor ama daha amerikan vatandaşı değil. Paypal business hesabı açabilirmiyim ? Şirket kurması kesin gerekiyor mu ? Yada orda en kolay paypal business hesabı kurması için ne önerirsiniz

  Cevapla
  • Şöyle olabilir arkadaşınız kabul ederse şirketi onun ikamet adresini gösterip eger fatura varsa üzerine adres dogrulamasini geçersiniz. Tabi arkadaşınız bunu kabul ederse…

   Ayrıca itin de almaniz lazim başvuru için çünkü arkadaşınız şirketi yoksa paypal iş hesabı açamaz ancak bireysel hesap acabilir.

   Cevapla
 • Buğra

  ben yurt dışına satış yapıyorum kendi imal ettiğim malzemeleri satıyorum . Paypal yine çok önemli mi yoksa paypal sadece dropshippingde önemli bir etken

  Cevaplarsanız sevinirim.

  Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

İçerik Kategorileri

İndirim Uyarısı
Anlaşmalı iş ortağımız Northwest, 39$’ a LLC şirket kurulumu yapıyor
%60 indirimden Hemen Faydalanın!