Paypal Hesabı Açmak, Paypal İçin Şirket Kurmak

Paypal, Türkiye’de ki faaliyetlerini durdurduktan sonra özellikle Etsy üzerinden ürün satanlar, global anlamda e-ticaret yapanlar ve Dropshipping işiyle uğraşanlar oldukça zor duruma düştüler. Paypal kapandıktan sonra girişimciler farklı ödeme yöntemleri kullanmak zorunda kaldı ama Paypal, dünya genelinde kabul görmüş güvenilir bir ödeme ağ geçidi olduğu için çok fazla kullanıcı Paypal’a güveniyor.

Bu yazıda Amerika’da şirket kurarak legal bir Paypal hesabının nasıl açılacağından bahsedeceğim. Şirket kurmadan, ve şirketiniz için bir EIN numarası olmadan, Amerika üzerinden profesyonel (Ticari) Paypal hesabı açamazsınız. Konuya girmeden önce, sağda solda duyduğunuz bir çok alternatif yöntemin neden işe yaramadığından bahsedelim. Çünkü çok fazla yöntemden bahsediliyor ve günün sonunda açılan hesaplar bir bir kapatılıyor. Yani, doğru yöntemi uygulamadığınız sürece bu iş tamamen zaman kaybına dönüşecek.

Bu rehberde doğrulanmış bir Paypal hesabını Amerikan LLC şirketiniz üzerinden nasıl açacağınızdan bahsedeceğiz. Bu yöntem tamamen legal ve Paypal’dan gelen net bilgiler sonucunda denenmiş ve çalışmış, halen çalışmaya devam eden bir yöntemdir.

Başlamadan önce bilmeyenler için Paypal hesap türlerinden bahsedelim, devamında ise işe yaramayan Paypal hesap açma yöntemlerine değineceğiz. En sonunda ise Paypal hesabınızı nasıl açabileceğinizi ele alacağız.

Paypal Hesap Türleri

İki tip Paypal hesap türü bulunur, bunlardan biri bireysel diğeri ise profesyonel hesaptır. Şimdi bunlara bir bakalım;

Paypal Bireysel Hesap

Bireysel hesaplar eğer Paypal desteklenen bir ülkede ikamet ediyorsanız açabileceğiniz kişisel türden bir hesaptır. Bireysel bir hesap Türkiye’de Paypal desteklenmediği için açılamıyor. Başka bir ülkeden sisteme girip kaydolurken sizden kimlik, adres doğrulaması gibi bilgiler istenecektir. VPN vs. kullanmak bunu ne yazık ki çözmüyor çünkü adresinizi doğrulamanız gerek.

Paypal Kurumsal Hesap

Kurumsal hesap veya Profesyonel hesap veya Ticari hesap ta denilir. Bu türde ticari bir hesap açabilmek için şirket bilgileri, şirket evrakları, şirketiniz için bir EIN numarası gerekmektedir. Bizim önerdiğimiz ve Paypal tarafına sorarak doğruladığımız şirket tipi Amerika’da LLC şirket (veya Amerika da corp tipi bir şirket te olur) kurmaktır.

Detaya girmeden önce bazı efsanelerden ve neden işe yaramadıklarından bahsedelim.

Alternatif veya Ücretsiz (Aynı zamanda işe yaramayan) Paypal Hesabı Açma Yöntemleri Neler?

Öncelikle bu işe yaramayan yöntemlerden bahsedelim çünkü zaman kaybı yaşamamanız için önceden bunları bilmeniz gerekiyor.

 1. VPN Kullanmak : Hiç bir işe yaramaz en güvenilir vpn programını da kullansanız bunu çözmek onlar için çok basit. Hadi bir şekilde aştınız ve hesap açtınız diyelim başvurduğunuz ülkede yaşadığınıza dair adres doğrulaması veya kimlik belgesi istendiğinde çabanızın boşa olduğunu anlayacaksınız .
 2. VPS Kullanmak : Vps bildiğiniz gibi sanal bilgisayarlardır ve Amerika veya Avrupa lokasyonunlarından birinde kiraladığınızda, gerçekten o ülkeden Paypala giriş yapmışsınız gibi olursunuz. VPS ile bağlanıp bireysel hesap açarsınız fakat hesabınızda bir miktar hareket olduğunda manuel olarak incelenirsiniz ve yine kimlik vs. bilgilerinizi doğrulamanız istenir.
 3. Almanya Üzerinden Hesap Açmak : Almanya üzerinden veya farklı bir ülke üzerinden vpn veya farklı bir ağ ile Paypal hesabı açmak işinizi çözmez çünkü orada oturduğunuza dair bir fatura (utility bill) ve kimliğinizi doğrulamanızı isteyecekler. Sonuç olarak yine hesabınız bloke olacak.
 4. İngiltere’de Şirket Kurup Paypal Hesabı Açmak : Bu yöntemi son dönemde kullananlar var fakat takipçilerimizden aldığımız (mesaj, whatspapp, yorum ile) geri bildirimlere göre İngiltere şirketleri üzerinden açılan hesaplar belirli bir hesap hareketinden sonra bloke ediliyor.

Peki güvenilir yol hangisi? Paypal hesabı açıp bunu doğrulamak için neler gerekiyor?

Paypal Ne İstiyor?

Bir Amerikan şirketiniz ve şirketinizin EIN numarası varsa Paypal SSN veya ITIN numarası istemeden hesabınızı onaylıyor. İlk aşamada hesap açarken SSN veya ITIN girmenizi isteyecek fakat bu bilgiyi girmeden devam edip bir kendilerine bir destek bildirimi gönderdiğinizde hesabınızı manuel olarak onaylayacaklar.

Çünkü ticari bir Paypal hesabı açacağınız için kişinin konumu ve vatandaşlık bilgisine bakmıyorlar. Bazı durumlarda T.C. kimliğinizin fotoğrafını istedikleri olabiliyor fakat kimlik sağladıktan sonra yine hesabınızı sağlıklı bir şekilde kullanabiliyorsunuz.

Paypal sizin başka bir ülke vatandaşı olduğunuzu zaten biliyor fakat onlar için önemli olan hesabın ticari olması. Yine de boot lara takılmamak için her zaman Paypal.com’a Amerika lokasyonlu bir VPS üzerinden girmekte fayda var. Aksi durumda adres doğrulama süreci isteyen bir prosedürle şans eseri karşılaşabilirsiniz. bu yüzden her zaman Paypal.com’a bir VPS üzerinden girin.

Ucuza bir Amerika lokasyonlu VPS nasıl kiralanır? Bu VPS ile Paypal’ a nasıl Girilir? VPS, ilk ay ücretsiz nasıl kullanılır? Gibi soruların tüm cevabı ayrı bir makalede mevcut, buradan ayrıca okuyup VPS ile Paypal hesabı açma yöntemine bakabilirsiniz.

Profesyonel (Ticari) Paypal Hesabı Açmak İçin Gerekenler

Aşağıda, doğrulanmış bir paypal hesabı için gerekenlerin bir listesini maddeler halinde görebilirsiniz.

Amerika’da bir şirket (LLC veya C-Crop ikisi de olabilir)

 • Şirket kuruluş belgeleri (Articles of organization veya Certificate of Formation belgelerinizden biri)
 • Şirketiniz için bir EIN numarası
 • ABD telefon numarası (Bu makalede Zadarma dan nasıl temin edip SMS özelliğini aktif edeceğinize bakabilirsiniz)
 • Bir Amerika lokasyonlu VPS yani Windows sanal sunucu (Burada nasıl yapacağınıza dair detaylar var)
 • Paranızı alabileceğiniz bir Wise Kurumsal (USD) hesabı (burada nasıl yapacağınıza ait bir rehberimiz var)
 • Hesap açılırken Paypal destek ekibine bir mail

Bunları temin ettikten sonra artık ticari bir Paypal hesabı açabilirsiniz.

Paypal için Şirket Kurmak

Ticari Paypal hesabı açabilmek için Amerika’nın herhangi bir eyaletinde şirket kurabilirsiniz. Şirket kurmak için en çok tercih edilen eyaletler New Mexico, Kentucky ve Wyoming eyaletleridir. Wyoming eyaletinde şirket kurmak isterseniz bu rehberden faydalanabilirsiniz. Rehberde Northwest ile 39$ + eyalet ücreti ödeyerek nasıl şirket kurulduğunu detaylı olarak anlattık.

Rehber Wyoming eyaletinde kurulumu anlatıyor fakat Northwest ile New Mexico, Kentucky gibi eyaletlerde de aynı yöntemle şirket kurabilirsiniz. Süreç aynıdır sadece kurulum sırasında eyalet olarak Wyoming yerine farklı bir eyalet seçmeniz gerekecek.

Paypal İçin Şirket Kurma Maliyeti

Northwest ile kurulum yapacaksanız Wyoming eyaletinde adres dahil 139$’ a şirketinizi kurabilirsiniz. Eğer daha ekonomik bir çözüm arıyorsanız Northwest yerine IncAuthority acentesini de tercih edebilirsiniz. IncAuthority ile Kentucky eyaletinde 55$’a LLC şirket kurmak makalesine göz atabilirsiniz.

Sonuçta hangi eyalette şirket kuracağınız önemli değil her iki yöntem de işinizi görür.

Şirketi kurduktan sonra şirketiniz için bir EIN (Vergi kimlik) numarasına ihtiyacınız olacak bunun için iki yöntem var;

Ücretsiz : Bu rehberde anlatılanları uygulayın

Ücretli : Sipariş formunu doldurup işi bize devredin sizin yerinize 29$’ a başvurunuzu yapıp EIN numaranızı alalım.

ITIN Numarası

Paypal hesabı açabilmek için bir ITIN numarasıd a alabilirsiniz fakat farklı kendilerine ABD vatandaşı olmadığınızı fakat ABD’de bir LLC şirketiniz olduğunu bildirdiğinizde ITIN istemeden şirketinizin EIN numarası ile hesabınızı onaylıyorlar. Fakat yine de 300, 500$ fazladan param var bir ITIN alayım derseniz Google da araştırma yapıp güvenilir bir ITIN sağlayıcı bulabiirsiniz.

Sonuç

Bir eyalet seçip Northwest veya IncAuthority ile LLC şirketinizi kurup işe koyulabilirsiniz.

Şu basit adımları uygulayın ve Paypal hesabınızı açın;

 • ABD’de bir şirket ve şirketin kuruluş belgeleri (Articles of organization veya Certificate of Formation belgelerinizden biri)
 • Şirketiniz için bir EIN numarası
 • ABD telefon numarası (Bu makalede Zadarma dan nasıl temin edip SMS özelliğini aktif edeceğinize bakabilirsiniz)
 • Bir Amerika lokasyonlu VPS yani Windows sanal sunucu
 • Paranızı alabileceğiniz bir Wise Kurumsal (USD) hesabı (burada nasıl yapacağınıza ait bir rehberimiz var)
 • Hesap açılırken Paypal destek ekibine bir mail

Tüm gereksinimleri tamamlayıp VPS üzerinden Paypal.com’a girip kaydolduktan sonra sizden SSN istendiği aşamada bir destek talebi göndermeniz gerekecek. Online chat üzerinden (eğer mesai saatleri içindeyse) veya e-posta yoluyla kendilerine bir destek talebi gönderin. Destek talebini iletirken şirket evraklarını ve EIN mektubunuzu da iletirseniz çok daha faydalı oluyor.

Paypal’a İngilizce olarak yazacağınız hesap onayı için destek maili şu şekilde olmalı;

Ben ABD’de yaşamıyorum fakat ABD’de bir LLC şirkete sahibim. LLC şirketimi için bir EIN numaram var. Şirketim için bir Paypal Business hesap başvurusu yaptım. Lütfen hesabımı onaylar mısınız?

 

Eğer online destek üzerinden bir müşteri temsilcisi yakalarsanız işiniz aynı anda çözülür ve hesabınız onaylanır. Müşteri temsilcileri offline ise (Genellikle, Türkiye saatine göre gece online oluyorlar) offline olarak destek talebi veya mail gönderebilirsiniz.

Hesabınız açıldıktan sonra artık Paypal’ı gönül rahatlığıyla kullanmaya başlayabilir, web sitenize Paypal Checkout kurarak kredi kartı ile tüm dünyadan ödemeleri toplayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir ↴

Ziyaretçi Yorumları ↴

54 Yorum. Yeni Yorum

 • Merhabalar. Paypal’da hesap açtım ama şöyle bir problemim var hesabım onaylandı sanırım fakat ben bunu teyit etmeyi zaten bilmiyorum da anasayfamda profili tamamla diye bir buton var ve gitmiyor. Butona tıklıyorum benden isim soy isim doğum tarihi ev adresi ve ssn numarasının son 4 hanesini istiyor. Şimdi sorularıma gelecek olursak hesabım onaylanmış mı bu profili tamamla kısmını yapmak zorunda mıyım ? Bunu nasıl anlarız ?
  Yapmak zorundaysam bu kısmı müşteri temsilcilerine bir türlü derdimi anlatamıyorum mailde attım bir geri dönüş alamadım. Canlı destekten mi yoksa mailden mi ulaşmak daha faydalı olur ? Birde nereye mail atacağımı yazabilir misiniz paypalın bu birimle alakalı mail adresini? ?

  Cevapla
  • Nazmi Özer
   24 Nisan 2024

   Hesabıniza bakiye geliyorsa onaylanmış anlamına gelir. Eger sorun olursa gelecekte size email gonderirler ve varsa gereksinimleri tamamlamanizi isterler

   Cevapla
   • Peki hocam bu dediğim doğrulamayı nasıl aşacağım ? Para geliyor mu denemedim ama. İlerde başıma iş açar gibi duruyor.

    Cevapla
    • Nazmi Özer
     24 Nisan 2024

     Zaten paypal hesabınızı bir ticaret yapmak için açmış olmalısınız müşterilerinizden bir kaç ödeme alıp bankanıza transfer başlatın o aşamada bir problem olursa zaten bilgi e-maili gönderiyorlar paneldeki her eksik bilgiyi doldurmaya çalışmayın muhtemelen sizden SSN veya ITIN istiyor olabilirler şuan. SSN zaten ABD vatandaşlarına veriliyor hesabın tam verimli çalışabilmesi için ITIN numarası alıp girin ve her zaman ABD konumlu bir IP adresten paypal.com a erişin

     Cevapla
 • Merhaba. Ein numarası ile Vps abd konumlu hesap açarken kimlik istiyor mu.? Ve kimlik isterlerse tr kimlik yada pasaport sorun çıkartır mı?

  Cevapla
  • Nazmi Özer
   22 Nisan 2024

   Pasaport istenebilir Pasaport yoksa enbazindan kimlik göndermeniz faydali olacaktır

   Cevapla
 • Mustafa Kemal
  17 Mart 2024

  Selamlar,

  2010’da Amerika’ya work and travel programı ile gittim. O zaman bir SSN almıştım. O numara hala aktif midir? Veya eskiden SSN almam PayPal almamda bir avantaj olur mu ve bunlae Paypal alabilir miyim?
  Teşekkürler.

  Cevapla
  • Nazmi Özer
   17 Mart 2024

   SSN inizin aktif olup olmadığını öğrenebilmek için IRS’i telefonla arayabilirsiniz. Eğer aktif ise paypal kullanmak sizin için daha kolay olacaktır.

   Cevapla
 • Burak Kocapehlivan
  17 Kasım 2023

  Iyi calismalar, yorumlarin, cevaplariniz ve yonlendirmeleriniz cok guzel. her bir soruya verilen cevabi okurken bile bircok seyi ogrenebiliyorum. Cogunlukla yurtdisindan Amerikada yasamayan kisiler uzerinden hesap acma paypal kullanma ile ilgili soru cevap var. Benim sorum su ben tatil amacli geldim amerikaya 1,5 ay burda kalacagim ve amerikadan bir bankadan hesap actim amerikan hattimi aldim ve sirket basvurumu yaptim. dokumanlar geldi ve paypal veya stripe uzerinden bankami baglayip isletme hesaplarimi acip bunlar uzerinden mi devam edecegim? sonrasinda turkiyeye dondugumde ise vpn mi kullanmaliyim ?

  Cevapla
  • Nazmi Özer
   17 Kasım 2023

   Merhaba, olumlu yorumunuz icin teşekkürler. Abd de iken normal şekilde giriş yapabilirsiniz fakat Türkiye ye döndüğünüzde Vpn kullanin aksi durumda sizden Abd deki adresinizi doğrulama amacli elektrik, su, telefon gibi bir fatura isteyebilirler

   Cevapla
 • Merhabalar. Oncelikle tum faydali bilgi paylasimlariniz icin sizlere cok tesekkur ediyorum. New Mexico eyalerinde tek uyeli bir LLC kurmayi planliyorum. Kuracagim LLC ile Amerikadaki bir finansal araci kurumda bir yatirim hesabi acarak hisse senetleri, sirket tahvilleri vb urunlerl kendi sirketim adina alip satacagim. Kisacasi aslinda sirketimin faaliyet alani da bu islemler olacak. Bu islemler sonucunda olusacak olan islem karliligi ve edinecegim temettu odemeleri Amerikada yerlesik bir finansal araci kurum uzerinden yapilacagindan Amerika baglantili bir gelir sayilip federal gelir vergisi acisindan bana kisisel gelir vergisi odeme yukumlulugu olusturur mu?
  Tekrar cok tesekkurler.

  Cevapla
  • Nazmi Özer
   12 Eylül 2023

   Merhaba,

   Abd den elde edilen gelir (buna hisse ve temettü ödemeleri de dahil) muhtemelen size eci oluşturacaktir. Bu sebeple bu gelirinizden else edilen miktar abd gelir idaresinde beyan edilmelidir.

   Yil sonu müşavire konuyu aktararak hangi vergi sınıfına uygunsa o çerçevede vergi beyani yaptırabilirsiniz bu konuda müşavirler size yardımcı olurlar.

   Cevapla
 • merhaba,

  amerika’da şirket kurulumu için delaware’in de sıkça tavsiye edildiğini okuyorum webde, yazınızda bununla ilgili bir görüş okumadım.

  siz önerir misiniz? kayda değer bir avantajı var mı?

  çoğunlukla vergi hususunda verimli ve kolaylıklar sağlayan bir eyalet olduğuna dair bir izlenim edindim.

  bunun haricinde, amerika’da kurulacak bir şirket için pasaport sahibi olmak gibi bir yükümlülük var mı?

  bir de amerika’da şirket kurup sonrasında kurumsal bir paypal açıldığında bu mevcut paypal halihazırda legal bir şekilde edinilmiş paypal oluyor ise bir vps ile erişim sağlamak hala elzem bir durum mudur?

  şimdiden teşekkür ediyor, değerli vaktinizi ayırdığınız için teşekkür ediyorum.

  Cevapla
  • Nazmi Özer
   20 Haziran 2023

   Merhaba,
   Evet Delaware sıkça karşınıza çıkar bunun başlıca sebebi kurulum yapan aracıların genellikle o eyalette aktif ofisleri bulunması ve bulundukları eyalette işlem yapmak onlar için daha basit olmasından kaynaklı. Delaware LLC lere yönlendirmelerinin başlıca sebebi bu. Diğer sebebi ise gelecekte yatırım alınabilecek çapta büyük projeler için Delaware şirketleri öneriliyor. Onu dışında standart bir iş için New Mexico veya Wyoming gibi eyaletler de son derece yeterli. Hatta Delaware eyaletine her yıl 300 usd franchise vergisi ödemek gerekirken New mexcio 0, Wyoming ise 62 usd dir. Vergisel anlamda da hiç bir farklı yok hepsi yabancı LLC çünkü.

   Amerika da şirket kurmak için pasaporta gerek yok fakat Mercurybank hesabı açarken pasaport gerekiyor. Eğer pasaport yoksa Wise business hesap ta açılabilir Wise, kimlikle hesap doğrulaması yapıyor.
   Paypal hesabı açarken artık ITIN numarası girmek gerekebiliyor Paypal a bir ticket gönderip EIN ve LLC şirket sahibi olduğunuzu belirtirseniz çoğu durumda hesabı onaylıyorlar fakat gelecekte sağlam bir zemin isterseniz ITIN numarası da gerekebilir. VPS gerekiyor çünkü ABD konumundan hesap açıldığı için farklı bir konumdan paypal.com a giriş yapıldığında filtreye giriyorsunuz ve ikamet kanıtı istiyorlar bu sebeple riske atmaya gerek yok diyebiliriz.

   Cevapla
   • merhaba; değerli cevaplarınız için teşekkürler.

    delaware’de sales tax olmaması bir avantaj olabilir mi? yani bu kayda değer bir fayda olmaz mı ürün satışı yapmak üzere kurulmuş bir llc için?

    mercurybank bank veya wise harici 3. bir seçenek yok mu?

    kısaca özetlemek gerekirse; shopify açmak durumunda olan birisi için, işlemler sırasıyla

    -şirket açmak
    -banka hesabı edinmek
    -paypal veya sağlayıcı başka bir alternatif ödeme alma accountu edinmek (sanal pos, shopify payments gibi)

    diğer bir sorum da şu ki; şirket açar iken bir adres sahibi olunabiliyor diye okudum webde, bu ofisin sağladığı adres paypal adres doğrulama istediğinde, llc olunduğu ve paypal business hesabı açılmış olduğu için, llc’nin adresini vermek doğrulama sağlamaz m?

    yanılıyor da olabilirim. fakat endişem şudur ki vps ile erişim sağlanarak garanti edilmeye çalışılan bir yöntem her zaman riskli bir yöntem demektir ve bunun üzerine bir kurgu yapmak uzun vadeli bir girişim için vurdumduymazlık olur gibi geliyor.

    tekrar teşekkür ediyorum.

    Cevapla
    • Nazmi Özer
     20 Haziran 2023

     Rica ederim,

     – Eğer Delaware’de ikamet eden kişilere ürün satacaksanız satış vergisi o eyalette olmadığı için sales tax toplamanıza gerek kalmaz. Müşterileriniz sales tax uygulayan başka eyaletlerden geliyorsa hiç bir önemi yok veya avantajı yok.

     – Var web sitemizde banka hesapları araması yapın alternatif bir kaç banka daha var fakat en bilinenler ve en hızlı onay verenler bunlar

     – Paypal başka birşey ve alternatifi yok fakat web sitesinden kredi kartlarıyla ödeme alacaksanız şuan en iyi çözüm stripe. LLC şirketinizle kolaylıkla stripe onayı alabilirsiniz ve hesabınız %100 legal olur vps , vpn gerekmez direk istediğiniz ülkeden erişebilirsiniz.
     Sırasıyla işlemler şöyle;

     1. LLC kurulumu
     2. EIN numarası almak
     3. Banka hesabı
     4. Stripe hesabı açmak (Veya paypal ama onay almak paypalda zor)

     Adresiniz Northwest in size sağladığı ABD şirket adrsi olacak. Stripe, paypal vs bu adresi vereceksiniz. Stripe adres doğrulaması istemez fakat paypal Türkiye ip adresinden bağlanırsanız adınıza kayıtlı fatura ister. Bu faturayı da hiç bir şirket kurulumu yapan aracı veya adres şirketi vermez.

     Bu sebeple tüm alt yapınızı paypal a bağlamak yerine stripe ile ödeme almaya çalışmanız daha doğru olur

     Cevapla
     • tekrar teşekkürler.

      ben sattığımız ürün için hiç bir şekilde sales tax yükümlülüğümüz olmayacağını zannetmiş idim.

      peki yıllık elde edilen gelirler ile ilgili vergilendirme nasıl oluyor. örneğin ebay; anladığım kadarı ile taxi zaten satış sırasında toplayıp kalanı satıcıya veriyor. yanılıyor olabilirim ama bu durumda ekstra bir vergi yükümlülüğüne sebep olacak bir transaction gerçekleşmemiş oluyor. satışı yaptı ebay fee’yi aldı, taxi de kesti orada o satışın işlemi bitmiş demektir. en azından ben öyle algıladım

      Türkiye’deki şirketinizin gelirini giderini göstermek durumunda iseniz zaten ona göre şirketinize fatura kestiriyorsunuz.

      amerika’da kurulmuş fakat sattığı ürünleri Türkiye’den temin eden bir şirket için bu süreç basitçe nasıl işler, sizce bireysel olarak başa çıkılabilir mi yoksa bir müşavir ile çalışmak elzem midir.

      açıkçası mevcut iş modelimde 100lerce 100lerce ürün satmak gibi bir tempoda olacağımı zannetmiyorum. karlılığının iyi olduğunu düşündüğüm ürün gamı ile aylık 100’e kadar satışın olacağı ve yakın gelecekte bunu pek aşabileceğimi zannetmediğim bir tempom olacak.

      Cevapla
      • Nazmi Özer
       20 Haziran 2023

       Zaten web sitemizde bulunan yanıtları içeren soruları tekrar sormuşsunuz.

       Lütfen aşağıdaki sayfayı sonuna kadar dikkatli şekilde okuyun tüm sorularınıza yanıt bulabilirsiniz.
       https://startupsole.com/abd-vergi/

       Daha detaylı sorularınız varsa bir müşavire danışmanız gerekecek fakat şuan hiç bir ticari hacminiz olmadığı için vergi ödemesi vs konularını vergi sezonunda muhasebecinize güvenerek sürdürmeniz daha kolay olacaktır.
       Vergilendirme süreçleri bazı durumlarda yapılan iş ve şirket özelinde gerçekleşir bunu tek bir kalıba sokmak zor, bu sebeple işin uzmanı muhasebecilerle çalışmak gerekiyor.

       Zaten onların bildiği her şeyi bizler bilseydik müşavirlere ihtiyaç olmazdı biraz işe odaklanmak, vergi vs. konularını ise gelire göre netleştirmek ve uzmanına danışmak daha doğru olur. Çünkü elinizde müşavire soracak seviyede veri ve ciro da yok gibi görünüyor.

       İyi çalışmalar

       Cevapla
       • çok çok teşekkür ederim.

        takip eden adımlarda umarım çalışma şansımız olur. detaylı ve bilgilendirici yaklaşımınızdan çok memnun kaldım.

        başarılarınızın devamını diliyorum:

        görüşmek dileğiyle.

 • Paypal Business hesabı açarken söylediğiniz gibi kayıt aşamasına kadar geldim. Fakat SSN zorunlu tutuyor girmeden ileriye gidemiyorum. Sistem değişti mi? Yoksa kaçırdığım bir nokta mı var?

  Cevapla
  • Nazmi Özer
   19 Mayıs 2023

   Bazen kayit aşamalarinda değişiklik olabiliyor bu aşamada ssn yerine ein numarasi girip deneyin eger kabul görmezse canli chat e bağlanıp ssn yerine ein kullanmak istediğinizi belirtin. Bu sekilde hesabini onaylatan bir cok takipçimiz oldu. Online chat bazen saat farkindan dolayi offline olabiliyor farkli saatlerde deneyin veya destek maili de gönderebilirsiniz.

   Eğer buna rağmen kabul edilmezse de artik ssn yerine itin numarasi alarak itin girerek onaylatmak gerekecektir

   Cevapla
 • Erdem OZ
  26 Ocak 2023

  Merhabalar,

  Söylediğiniz adımlarda ‘ Amerikada yaşamıyorum ama LLC ve EİN Numarası sağlayabilirim’ dediğimizde , VPS i kullanmanın bir anlamı kalmıyor ? yani doğal olarak onların Adress doğrulama adımına geçmesine neden olmaz mı bu ? Daha doğrusu nerde yaşıyorsunuz dediklerinde bizim ne dememiz lazım ? Türkiye dediğimizde otomatik banlanıyorsak ne dememiz lazım .

  Cevapla
  • Nazmi Özer
   26 Ocak 2023

   Abd konumlu olarak hesap acilabiliyor. Türkiye’de faaliyeti durdurulan bir sirket olduğu için Türkiye ip adresi ile erisildiginde otomatik olarak hesap sahibinden Abd ikametini doğrulaması icin fatura istiyorlar. Hep Vps ile giriş yapıldığında bu adres doğrulama sureci ile ilgili hiç bir bildirim görmüyorsunuz. Aksini deneyen bir cok kisi oldu ve ne yazikki tekrat hesaplarini aktif edemediler.

   Cevapla
   • Erdem OZ
    26 Ocak 2023

    Hızlı cevabınız için teşekkürler.

    Hesap onayı için bir sonraki destek mailini attığımızda ve ‘ Amerikada yaşamıyorum ama EİN numarası sağlayabilirim dediğimizde, bana peki nerde yaşıyorsunuz diye bir soru yöneltiklerinde, ne demem gerekiyor ?

    Cevapla
    • Nazmi Özer
     26 Ocak 2023

     Öyle bir soru sormayacaklar ama olurda sorarlarsa dijital göçebeyim, girişciyim diyebilirsiniz.

     Cevapla
 • furkan göçer
  10 Ocak 2023

  Az önce paypal hesap açılışını denedim. Tüm belgelerim vardı ve anlatıldığı gibi ilerledim. VPS üzerinden PayPal’a giriş yaptım. Ancak kısa bir süre sonra Artık paypal’la hiçbir iş yapamayacağımı söyleyen bir mail aldım. Nerede hata yaptım anlamadım. Yeniden Paypal açmanın bir yolu var mı?

  Cevapla
  • Nazmi Özer
   10 Ocak 2023

   İlk kayıt sırasında ITIN numarası sağlamadığınız için böyle bir bildirim alabilirsiniz. Sağ kısımda destek bölümü var oradan yazlarak (online oldukları bir zamanda) şirketiniz ve EIN inizin olduğunu ABD vatandaşı olmadığınızı belirten destek talebi gönderin.

   Cevapla
  • Nazmi Özer
   10 Ocak 2023

   Bu arada aynı bilgiler ile tekrar hesap açılamıyor, bu hesabı doğrulatmaya çalışmanız daha mantıklı olacaktır.

   Cevapla
 • furkan göçer
  6 Ocak 2023

  Paypal açtıktan sonra sadece ödeme mi alabiliyoruz? Benim ürün almak için kullanmak istediğim siteler paypal ile ödeme yapmamı istiyor. Paypal açtıktan sonra ödeme de yapabilir miyim?

  Birde Wise business açmak şart mı? Bende mercury hesabı var. Bu da olur mu?

  Cevapla
  • Nazmi Özer
   6 Ocak 2023

   Ödeme de yapabilirsiniz ama paypal.com a ABd üzerinden bir ip adresi ile bağlanın. Mercurybank ta bağlayabilirsiniz Wise şart değil

   Cevapla
 • Merhaba tüm aşamaları anlatıldığı gibi yaptım. Çevrimiçi değillerdi message center üzerinden dediğiniz gibi orada yaşamadığımı ama orada şirketimin olduğunu söyledim. Şirket belgelerini desteklemek amaçlı ilettim. Böyle bir şeyle karşılaştım. Ne yapmam gerekir? Yardımcı olursanız çok sevinirim

  Cevapla
  • Nazmi Özer
   29 Temmuz 2022

   Merhaba,canlı destek hizmetleri cevrimdisi iken yazmışsınız muhtemelen online olduklarinda yanit verirler. Eger yanit gecikirse online destekten (online olduklarında, genelde TR sastine göre gec vakitler) tekrar yazin yanit verip hesabınızı onaylarlar.

   Cevapla
 • ahmet yaren
  19 Mayıs 2022

  Elinize ve emeğinize sağlık paypal ticari hesabımı iki gün önce gönderdiğim destek maili sonucunda onayladılar. LLC şirketimi Northwest ten New mexicoda kurmuştu kurulum belgelerini ilettim hatta ein onay mektubum da gelmişti onu da ilettim sorun olmadı. Size tavsiyem Türkiye saatine göre geç saatlerde destek uzmanlarını canlı yakalayın arkadaşım bu şekilde yapmış 10 dk da onaylamışlar ben denk getiremediğim için eposta ile devam ettim ama fark etmez sonuçta hesap onaylandı

  Bu değerli bilgilerinden dolayı (ingilizce mail formatını oluştururken ekipten aldığım tercümanlık hizmeti için ayrıca teşekkürler) tüm startupsole ekibine teşekkürlerimi sunuyorum.

  Cevapla
  • Merhaba,

   Şirketiniz ve yeni Paypal ticari hesabınız hayırlı olsun biz teşekkür eder, başarılarınızın devamını dileriz.

   Cevapla
  • merhaba
   paypal business hesabı için itin no sormadılar mı? çünkü startupsole daha önceki makalelerinde gerekli olduğunu yazmışlardı, sadece ein numarası ile yapabildiniz mi?

   Cevapla
   • Merhaba,

    Makale güncellendi ITIN soruluyor fakat ITIN yoksa o aşamada destek bildirimi gondererek (anlatıldığı gibi gonderin) onay alabilirsiniz.

    Cevapla
  • Dostum bende o Northwest üzerinden New Mexico eyaletinden kurmayo planlıyorum. Peki şirketi kurduktan sonra vergi beyannameleri için kiminle çalışıyorsun? Çünkü Northwest vergi konusunda destek vermediğini ve bir CPA bulmam gerektiğini söyledi.

   Cevapla
   • muhammet
    17 Mart 2023

    Türk muhasebesilerden oluşan iş ortağımız. Oldukça iyi geri bildirimler aliyoruz. Randevu olusturun sizi arayip bilgi versinler.

    https://turkotaxacc-1.hubspotpagebuilder.com/startupsole

    Cevapla
    • Dostum şimdi diğer makalelerin altında gördüm yorumlarını. Kusura bakma tepkim için ancak internet bir sürü dolandırıcılarla olduğu için öyle bir tepki verdim. Mesela haftalardın spam kutuma MetaMask KYC onaylama ile ilgili bir mail gelip duruyor. URL adresi de böyle olunca hiç güven vermedi. Bence herkes aynı şekilde düşünür. Bu adresin değiştirilmesi gerek.

     Cevapla
     • Nazmi Özer
      17 Mart 2023

      Halil bey,

      Muhammet bey bizim kurucu ortağımız verilen bilgi güvenilir merak etmeyin. yorum yapan kullanıcılar hızlı geri dönüş yapmadığı için biz bazı yorumlara işler hızlansın diye fikirlerimizi ekleyebiliyoruz.
      Spam konusunda haklısınız herkes aynı durumdan şikayetçi durumda. Size verilen link iş ortağımızın bize özel oluşturduğu kampanya kapsamında randevuları aldığı hubspot Crm linkidir. Güvenli olarak randevu oluşturabilirsiniz isterseniz ya da farklı alternatifler de bulabilirsiniz tercih sizindir

      Cevapla
      • Şimdi sizin adınızda zaten bir mavi tonu var. Ama Muhammet beyin yok bende direkt site ziyaretçilerinden biri sandım. Diğer konularda yorumlarını, sizlerin yorumları ile beraber görünce ayıktım. URL konusunda da hubspotpagebuilder.com bunu gören herkes bence hazır website oluşturma sitesi olarak düşünür ve aynı tepkiyi verir diye düşünüyorum. 😀 Çünkü çok var bu tür şeyler. Depremden dahi faydalanmak için yaptıklarını düşünürsek tekrardan kusuruma bakmayın ancak bence tepkim çok normaldi 😀

       Neyse ilgili form’dan talep ilettim. Bu arada tekrar, tekrar ve tekrar teşekkür ediyorum. Sitenizde çok ama çok kıymetli bilgiler paylaşıyorsunuz. Onca süredir araştırıyorum keşke sitenize daha önce denk gelseymişim. 2 saattir yorumlar dahil her şeyi tüketiyorum. Bu altın bilgiler için tekrar teşekkür ediyorum.

       Cevapla
       • Nazmi Özer
        17 Mart 2023

        Dönüşüm takibini rahat yapabilmek için yoğunluktan araya sıkıştırıldı sanırım aslında daha düzgün bir landing page yapmaları konusunda konuyu ilgililere aktaracağız. Geri bildiriminiz için biz teşekkür ederiz faydalanmanız sevindirici. Kolaylıklar

       • Bu arada Amerika numarası almak için hangi servisleri önerirsiniz? Mobil uygulaması, kullanımı kolay olan vs. Numaranın değişmesi gibi sıkıntılar yaşamayacağım.

       • Nazmi Özer
        20 Mart 2023

        Zadarma veya daha stabil olsun derseniz Skype business önerebiliriz.

      • Hocam selam sizin linkiniz üzerinden ilerliyorum. https://prnt.sc/7haySbEBTMnH bu alana Türkiye adresimizi gireceğiz değil mi?

       Cevapla
       • Nazmi Özer
        20 Mart 2023

        Merhaba, evet kontak bilgileri olarak sizin kendi acik adresiniz giriliyor

 • Togrul bende şirket açtım İngiltere de adres kanıtını bile veremiyorum paypala iletişime geçebilirmisin benimle yardım etmek konusunda tıkandım kaldım ilerliyemiyorum

  Cevapla
 • Şakir Şen
  4 Ağustos 2021

  Merhaba

  Tecrübeleriniz için teşekkürler. Kesinlikle size katılıyorum. Ticari hayatta açık sözlü ve dürüst olmamız gerekiyor. Bir tacirden de beklenen budur.

  Bende Mercury Bank’ta hesap açarken websitesinin zorunlu olmadığını ama şiddettle tavsiye edildiğini biliyordum ama benim Amazon dışında ürünlerimi sattığım bir websitem yoktu. Açık açık Mercury’ye e-posta gönderdim ve durumu anlattım, bana websitesi olmadan da hesap açabileceğimi belirtip adım adım yapmam gerekenleri gönderdiler. Sonradan da sorunsuz bir şekilde Mercury hesabımı açtım.

  PayPal’da da aynısı oldu. Henüz bugün hesap açtım 🙂 sonradan sorun yaşar mıyım bilmiyorum ama. PayPal ile iletişime geçip, ABD’de bir şirketim olduğunu bir EIN’e sahip olduğumu ama bir SSN ya da ITIN numaram olmadığını söyledim ve sanırsam bir kurumsal hesap açamayacağım dedim. Bana eBay’de ürün satıp satmadığımı sordular bende sadece Amazon’da FBA yöntemiyle ürün satıyorum dedim. Bana SSN alanına girmem gereken 4 haneli bir numara söylediler ve hesabım açıldı. Ya ben çok şanslıyım ya da bu henüz bir şey değil ve sonrası bir dizi olumsuzluklarla uğraşacağım. Bilemiyorum.

  Özetle net ve doğru olmak her zaman iyidir.

  Bol kazançlar.

  Cevapla
  • Bu aşamada adres doğrulama sorunu yaşamamak icin paypal.com a Amerika üzerinden bir vpn veya imkanınız varsa bir vps ile bağlanın. Gelecekte banka hesabınıza para aktarimi yaparken adres dogrulamasi istenirse ve bunu sağlayamazsınız paraniza belirli bir süre blokaj uygulanabilir.

   Tebrikler, bol şanslar.

   Cevapla
 • Merhaba

  Amerikada arkadaşım yaşıyor ama daha amerikan vatandaşı değil. Paypal business hesabı açabilirmiyim ? Şirket kurması kesin gerekiyor mu ? Yada orda en kolay paypal business hesabı kurması için ne önerirsiniz

  Cevapla
  • Şöyle olabilir arkadaşınız kabul ederse şirketi onun ikamet adresini gösterip eger fatura varsa üzerine adres dogrulamasini geçersiniz. Tabi arkadaşınız bunu kabul ederse…

   Ayrıca itin de almaniz lazim başvuru için çünkü arkadaşınız şirketi yoksa paypal iş hesabı açamaz ancak bireysel hesap acabilir.

   Cevapla
 • ben yurt dışına satış yapıyorum kendi imal ettiğim malzemeleri satıyorum . Paypal yine çok önemli mi yoksa paypal sadece dropshippingde önemli bir etken

  Cevaplarsanız sevinirim.

  Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.