İndirim Uyarısı
Anlaşmalı iş ortağımız Northwest 39$’ a LLC Şirket Kurulumu Yapıyor %60 İndirimden faydalanmak için Tıklayın!

Georgia’da Şirket Kurmak (Ön bilgi)

Georgia’da şirket kurmak, Georgia’da kurulacak şirketin maliyeti, en uygun fiyata şirket kurma, Georgia şirketlerinin vergi sistemi ve bu aşamada atmanız gereken adımlara ait bir rehber hazırladık.

Georgia Limited Şirketleri (LLC), işinizle yönelik açılan davalarda kişisel varlıklarınızı (ev, araba, banka hesabı gibi) korumak için oluşturulmuş yasal bir yapıdır. Gerorgia LLC’ler, kişisel varlıkları korumanın yanında ticaret amaçlı olarak ta kullanılabilir. Georgia eyaletine şirketi kurduktan sonraki yıl ve her yıl 50$ ödeyerek yıllık rapor sunmak gerekir.

Georgia eyaletinde bir LLC şirket oluşturmak için, Georgia Corporations Division’a kurulum başvurunuzu sunmanız gerekmektedir. Kurulum başvurusu için eyalete 100 $ ödenmeli. İşlemler tamamlandıktan sonra size Articles of Organization adında bir belge teslim edilir belgeyi aldığınızda Georgia LLC şirketiniz resmi olarak kurulmuş demektir.

Kurulum için bahsi geçen  belgeleri kurulum aşamasında sizin yerinize, destek alacağınız registered agent şirketi eyaletteki ilgili makama sunacaktır. Böylece sizin ekstra bir işlem yapmanıza gerek kalmaz. Şirketinizi kurmak için Northwest Registered Agent firmasından 39+ Eyalet dosyalama bedeli ödeyerek online hizmet alabilirsiniz.

Maliyetler

HizmetFiyatKurulumdaYıllık
LLC Şirket Kurulumu Sırasında Devlete Ödenecek Bedel100$
Yıllık Dosyalama50$
 • Kurulum bedeline ek olarak Northwest Acente lik bedeli olan 39$ ‘ı maliyete eklemeyi unutmayın
 • Gelecek yıl Northwest acentelik bedelini 125$ (adres dahil)  karşılığında yenileyebilirsiniz
Northwest Avantajları

Northwest ile yaptığımız anlaşma sayesinde bazı ücretsiz avantajlara sahip olursunuz bunlar;

 • İş adresi ücrete dahildir
 • Aynı gün hızlı işleme alınır ve başvurunuz işlenir
 • Adresinize gelen evraklara online erişebilirsiniz
 • İlk yıl acentelik bedeli ücretsizdir
 • Sınırsız telefon ve e-posta desteği alırsınız
 • Ücretsiz işletme sözleşmesi sağlar
 • Ücretsiz üye sertifikası alırsınız
 • Gizlilik esastır
 • Bilgileriniz koruma altındadır

Northwest ile  (39$ + eyalet ücreti, Adres dahil) şirket kurmak için tıklayın!

Registered Agent Nedir?

Amerika’da ikamet etmeyen girişimciler için şirket kurma, eyaletten gelecek resmi evrakları teslim alma ve şirketin sağlıklı kalmasını sağlamak için hizmet veren acentelere Registered Agent denir.

Amerika’ da bir LLC kurmaya karar verdiğinizde Northwest en iyi seçeneklerden biridir. Northwest, şirketiniz için  ücretsiz bir posta adresi sağlar.

Farklı acenteler de var, diğer LLC kurulumu yapan Registered Agent (kayıtlı temsilci) firmalarının tam listesi ve detaylı  inceleme sayfasına bu linkten ulaşabilirsiniz.

Georgia’da bir LLC Şirket Nasıl Kurulur?

Georgia’da online olarak uzaktan bir LLC şirket kurabilirsiniz, eyaleti şahsen ziyaret etmenize gerek yoktur. Ayrıca ABD vatandaşı olmayan kişilerden kimlik veya pasaport belgesi istenmez. Kurulum için bir kayıtlı temsilci acentesine (registered agent) ihtiyacınız  bulunuyor bu acente, kurulum için gerekli belgeleri eyalete sizin için hazırlayıp online iletecektir. Eğer Northwest acentesi ile işlem yaparsanız, şirket adresi için ekstra ücret ödemenize gerek kalmaz çünkü bu acentenin tüm ABD eyaletlerinde posta adresi bulunmaktadır ve bu adresi kullanmanıza izin verir. Diğer detaylar aşağıdadır.

 1. Şirketinizin Adını Belirleyin: Öncelikle LLC şirketinizin adını belirlemelisiniz. Georgia eyalet veri tabanında daha önce bulunan şirket isimleri ile çakışma olmamasına özen gösterin. Her eyalette olduğu gibi Georgia eyaletinde de bazı isim seçme şartları bulunur örneğin kullandığıznı isimde FBI, Hazine, Dışişleri Bakanlığı, Avukat, Banka, Üniversite vb. geçirmeyin. Kullanmayı planladığınız şirket adını eyalet web sitesinden sorgulayabilirsiniz. Ayrıca isim kuralları için LLC Şirket için İsmi Seçme rehberimize de ayrıca göz atabilirsiniz.
 2. Şirketiniz İçin Bir Alan Adı (Domain) Alabilirsiniz : Seçeceğiniz işletme adı için oluşturacağınız web sitesi alan adı daha önce kaydedilmiş mi kontrol edin. Namecheap ile hızlı bir şekilde bir şirket alan adı kaydedebilirsiniz, böylece gelecekte başka biri alan adınızı alamaz ve kullanamaz.

  0,88 dolardan başlayan fiyatlarla bir alan adı bulun

  powered by Namecheap

 3. Online Olarak Başvurunuzu Yapın: Şirketinizi kurmak ve devamında şirketin aktif kalabilmesi için bir Registered Agent (kayıtlı acente) belirleyin. Şirketiniz açık kaldığı sürece bir Registered Agent üzerinden hizmet almanız eyaletin oluşum şartları içindedir. Registered agent olarak Northwest en uygun fiyatlı ve en kaliteli seçenekler arasındadır. Buradaki linkten Northwest LLC kurulum başvuru sayfasına erişip şirketinizi online olarak kurmaları için sipariş verebilirsiniz. Northwest, yaptığınız başvurudaki sipariş formuna göre sizin için tüm işlemleri yerine getirecektir.
 4. İşletme Sözleşmesi : Operating Agreement adı verilen işletme sözleşmesi, şirketin yönetim şeklini ve kurallarını belirler bir çok eyalette oluşturulması şart koşulmaz. Georgia eyaletinde de bu işletme sözleşmesi şart değildir fakat Northwest, zaten sizin için şirket kurulum sonrasında ücretsiz olarak bir adet hazırlayıp tarafınıza elektronik olarak teslim edecektir. Eyalet şart koşmasa da oluşturulması önerilir fakat bu sözleşmeyi eyalete postalamanız veya elektronik olarak göndermeniz gerekmez hazırlayıp imzaladığınız bu sözleşmeyi elinizde tutmanız yeterlidir.

LLC şirketin onay süresi Georgia eyaleti için en 5-7 iş günüdür.

Georgia eyaletinde LLC şirketiniz onaylandıktan sonra ne olacak?

 • Şirket kurulduktan LLC kurulum formasyon belgeniz (Articles of Organization) size acenteniz tarafından dijital olarak teslim edilir.
 • Şirket kuruluş belgelerini (dijital olarak) aldıktan sonra IRS’ den Federal Kimlik Numarası (EIN) alın. EIN olmadan banka hesabı açamazsınız, sanal pos (stripe), paypal gibi ödeme sistemlerine kaydolamazsınız. EIN başvurusunu kendiniz de SS4 formunu doldurup IRS’ ye faxlayabilirsiniz. Buradaki rehberden faydalanarak ücretsiz EIN alabilirsiniz. EIN için diğer seçenek ücretli hizmet almaktır bizden 29$ karşılığında EIN başvuru hizmeti alabilirsiniz aynı gün işleme alıp sizin için tüm süreci yürütebiliriz. Ücretli hizmet almak için şirket kurulum sonrasında bu sipariş formunu doldurmanız yeterlidir.

Eyalet Gereksinimleri ve Vergiler

Federal Vergiler : LLC’lerin hepsi federal bir vergi kimlik numarası EIN gerektirir. Bir EIN, temel olarak bir sosyal güvenlik numarasının ticari versiyonudur ve önemli LLC işlevleri için kullanılır. LLC şirket gelirinizi Amerika vatandaşlarından sağlıyorsanız belirli bir cirodan sonra federal olarak devlete gelir vergisi ödemeniz gerekebilir.

Eyalet Gereksinimleri : Georgia’da LLC’ler, gelir olsun veya olmasın eyalete her yıl bir yıllık rapor sunmalıdır. Georgia’da yıllık rapor, Annual Registration yanı yıllık kayıt olarak isimlendirilir. Georgia eyaletinde Annual Registration bedeli yıllık 50$ dır.

Georgia, yüzde  ile yüzde 5.75 arasında değişen oranlarda kademeli bir bireysel gelir vergisi alır. Georgia eyaletine ayrıca yüzde 5,75 kurumlar vergisi ödenmelidir.

Georgia’da Satış Vergisi Oranı

Georgia’da Satış Vergisi : LLC’niz Georgia’da ki müşterilere mal satacaksa, satış vergisi toplamanız ve ödemeniz gerekir. Bu amaçla Georgia department of revenue üzerinden kayıt oluşturulmalı ve toplanan satış verileri periyodik olarak eyalete ödenmelidir.

Georgia Satış Vergisi Oranı:  %4

İşletme Ruhsatı ve İzinlerinin Alınması

Georgia’da küçük işletme sahipleri, işlettikleri işletme türüne veya sağladıkları hizmete uygun bir işletme lisansı başvurusunda bulunmalıdır. Alkollü içecek satan bir restoran, bar veya market işletiyorlarsa, Georgia’da likör satmak için alkol lisansı için de başvurmaları gerekir. Tüm işletmeler, erişim için halka üyelik ücreti alıyorlarsa, Georgia satın alma hizmeti lisansı edinmek gerekir. Bir satın alma hizmeti lisansı bir yıl geçerlidir ve maliyeti 50 ABD dolarıdır. Lisansın yıllık olarak yenilenmesi gerekir. www.georgia.gov adresini ziyaret ederek bir işletme lisansı veya hizmet lisansı için nasıl kayıt olunacağını öğrenebilirsiniz.

Yıllık Raporlama

Georgia’da kurulu tüm LLC’ler, iyi durumda kalmak ve eyalete her yıl bir Yıllık Rapor (Annual Registration) sunmalıdır.

Georgia LLC Yıllık Rapor Ücreti: 150$ dır (her yıl ödenmesi gerekmektedir).

Yıllık Rapor Ödeme Tarihi: Georgia şirketi için yıllık rapor, şirketi kurduktan bir sonraki yıldan itibaren her yıl 1 Ocak – 1 Nisan arasında ödenmelidir.

Georgia Yıllık Rapor Ödememe Cezası: Yıllık Kayıt Ücretini 1 Nisan’dan sonra öderseniz 25 $ gecikme bedeli ödemeniz gerekir. Yıllık ücreti ödememekte ısrar ederseniz Eyalet, LLC’nizi kısa zamanda idari olarak fesheder.

Vergiler ile ilgili daha fazla bilgi için Amerika’da Vergilendirme yazısına göz atabilirsiniz.

Northwest ile Online Şirket Kurma Videosu

Diğer Eyaletler ↴

Ziyaretçi Yorumları ↴

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.