İndirim Uyarısı
Anlaşmalı iş ortağımız Northwest 39$’ a LLC Şirket Kurulumu Yapıyor %60 İndirimden faydalanmak için Tıklayın!

New Mexico Eyaleti Hakkında Ön bilgi

New Mexico eyaletinde bir LLC kurmak akıllıca bir fikir olabilir. Turizm, askeriye, petrol ve gaz endüstrisi eyaletteki başlıca endüstrilerdir. Bu endüstriler, işgücü çözümleri sağlar ve eyalette büyük miktarda hükümet harcamasına neden olur.

Ayrıca New Mexico, eyalet dışında faaliyet gösteren işletmelere ekonomik teşvikler sağlıyor. Bu teşvikler, çoğunlukla istihdam yaratmaya dayalı vergi muafiyetleri ve kredileri içermektedir. Eyalet içindeki hükümetlerin, özellikle teknoloji ve film endüstrisinde yeni endüstriler getirmek için arazi ve binalar sağlamasına izin verilir.

New Mexico eyaletinde şirket kurmak, New Mexico’da kurulacak LLC şirketin maliyetleri, en uygun fiyata şirket kurma ve bu aşamada atmanız gereken adımlara ait bir rehber hazırladık

New Mexico eyaletinde bir LLC şirket oluşturmak için New Mexico Business Services Division depatmanına başvuru yapılması gerekiyor. Kurulum başvurusu için eyalete 50$ ödenir. Kurulum tamamlandıktan sonra size Articles of Organization adında şirket formasyon belgeniz teslim edilir belgeyi aldığınızda New Mexico LLC şirketinizi resmi olarak kurulmuş demektir.

Kurulum için bahsi geçen formasyon belgelerini kurulum aşamasında sizin yerinize destek alacağınız registered agent şirketi sunacaktır. Böylece sizin ekstra bir işlem yapmanıza gerek kalmaz. Şirketinizi kurmak için Northwest Registered Agent firmasından 39+ Eyalet dosyalama bedeli ödeyerek online hizmet alabilirsiniz.

Maliyetler

HizmetFiyatKurulumdaYıllık (yılda 1)
LLC Şirket Kurulumu Sırasında Devlete Ödenecek Bedel50$
Yıllık Ödeme0$
 • Kurulum bedeline ek olarak Northwest Acente bedeli olan 39$ ‘ı maliyete eklemeyi unutmayın
 • Gelecek yıl Northwest acentelik bedelini 125$ (adres dahil)  karşılığında yenileyebilirsiniz
 • New Mexico LLC’ler de yıllık rapor, yıllık ödeme ve harç yoktur
Northwest Avantajları

Northwest ile yaptığımız anlaşma sayesinde bazı ücretsiz avantajlara sahip olursunuz bunlar;

 • İş adresi ücrete dahildir
 • Aynı gün hızlı işleme alınır ve başvurunuz işlenir
 • Adresinize gelen evraklara online erişebilirsiniz
 • İlk yıl acentelik bedeli ücretsizdir
 • Sınırsız telefon ve e-posta desteği alırsınız
 • Ücretsiz işletme sözleşmesi sağlar
 • Ücretsiz üye sertifikası alırsınız
 • Gizlilik esastır
 • Bilgileriniz koruma altındadır

Northwest ile  (39$ + eyalet ücreti, Adres dahil) şirket kurmak için tıklayın!

Registered Agent Nedir?

Amerika’da ikamet etmeyen girişimciler için şirket kurma, eyaletten gelecek resmi evrakları teslim alma ve şirketin sağlıklı kalmasını sağlamak için hizmet veren acentelere Registered Agent denir.

Amerika’ da bir LLC kurmaya karar verdiğinizde Northwest en iyi seçeneklerden biridir. Northwest, şirketiniz için  ücretsiz bir posta adresi sağlar.

Farklı acenteler de var, diğer LLC kurulumu yapan Registered Agent (kayıtlı temsilci) firmalarının tam listesi ve detaylı  inceleme sayfasına bu linkten ulaşabilirsiniz.

New Mexico’da bir LLC Şirket Nasıl Kurulur?

New Mexico eyaletinde online olarak uzaktan bir LLC şirket kurabilirsiniz, eyaleti şahsen ziyaret etmenize gerek yoktur. Ayrıca ABD vatandaşı olmayan kişilerden kimlik veya pasaport istenmez.

Kurulum için bir kayıtlı temsilci acentesine (registered agent) ihtiyacınız olacak, bu acente kurulum için gerekli belgeleri eyalete sizin için hazırlayıp online olarak dosyalayacaktır.

Eğer Northwest acentesi ile işlem yaparsanız şirket adresi için ekstra ücret ödemenize gerek kalmaz çünkü bu acentenin tüm ABD eyaletlerinde ofisleri bulunmaktadır ve ofislerini iş adresi olarak kullanmanıza izin verir. Diğer detaylar aşağıdadır.

 1. Şirketinizin Adını Belirleyin: Öncelikle New Mexico‘da kurulacak LLC şirketinizin adını belirlemelisiniz. Eyalet veri tabanında daha önce bulunan şirket isimleri ile çakışma olmamasına özen gösterin. Eyalet web sitesinden aklınızdaki şirket adını içeren bir arama yapın ve isim kontrolü gerçekleştirin.
 2. Eyalet web sitesi güvenlik nedeni ile çoğu ülkeye kapalı olabilir erişim için ABD lokasyonlu VPN veya Opera Browser kullanabilirsiniz. Ayrıca isim seçme kuralları için LLC Şirket için İsmi Seçme rehberimize de ayrıca göz atabilirsiniz.
 3. Şirketiniz İçin Bir Alan Adı (Domain) Alabilirsiniz : Seçeceğiniz işletme adı için oluşturacağınız web sitesi alan adı daha önce kaydedilmiş mi kontrol edin. Namecheap ile hızlı bir şekilde bir şirket alan adı kaydedebilirsiniz, böylece gelecekte başka biri alan adınızı alamaz ve kullanamaz.

  0,88 dolardan başlayan fiyatlarla bir alan adı bulun

  powered by Namecheap

 4. Online Olarak Başvurunuzu Yapın: Şirketinizi kurmak ve devamında şirketin aktif kalabilmesi için bir Registered Agent (kayıtlı acente) belirleyin. Northwest en uygun fiyatlı ve en kaliteli seçenekler arasındadır. Buradaki linkten Northwest LLC kurulum başvuru sayfasına erişip şirketinizi online olarak kurmaları için sipariş verebilirsiniz. Northwest, yaptığınız başvurudaki sipariş formuna göre sizin için tüm işlemleri yerine getirecektir ve bu eyalette sizin Registered Agent’ınız olacaktır
 5. İşletme Sözleşmesi : Operating Agreement adı verilen işletme sözleşmesi, şirketin yönetim şeklini ve kurallarını belirler bir çok eyalette oluşturulması şart koşulmaz New Mexico‘da  oluşturulması da şart değildir. Northwest, zaten sizin için şirket kurulum sonrasında ücretsiz olarak bir işletme sözleşmesi hazırlayıp tarafınıza elektronik olarak teslim edecektir. Eyalet şart koşmasa da oluşturulması önerilir fakat bu sözleşmeyi eyalete postalamanız veya elektronik olarak göndermeniz gerekmez hazırlayıp imzaladığınız bu sözleşmeyi elinizde tutmanız yeterlidir.

LLC şirketin onay ve kurulum süresi New Mexico‘da  eyaleti için 2- 4 gün arasındadır.

New Mexico eyaletinde LLC şirketiniz onaylandıktan sonra ne olacak?

 • Şirket kurulduktan LLC kurulum formasyon belgeniz size acenteniz tarafından dijital olarak teslim edilir.
 • Şirket kuruluş belgelerini (dijital olarak) aldıktan sonra IRS’ den Federal Kimlik Numarası (EIN) alın. EIN olmadan banka hesabı açamazsınız, sanal pos (stripe), paypal gibi ödeme sistemlerine kaydolamazsınız. EIN başvurusunu kendiniz de SS4 formunu doldurup IRS’ ye faxlayabilirsiniz. Ücretsiz EIN Başvurusu rehberinden faydalanarak ücretsiz EIN alabilirsiniz. EIN için diğer seçenek ücretli hizmet almaktır bizden 29$ karşılığında EIN başvuru hizmeti alabilirsiniz aynı gün işleme alıp sizin için tüm süreci yürütebiliriz. Ücretli hizmet almak için şirket kurulum sonrasında sipariş formunu doldurmanız yeterlidir.

Eyalet Gereksinimleri ve Vergiler

Federal Vergiler : LLC’lerin hepsi federal bir vergi kimlik numarası EIN gerektirir. Bir EIN, temel olarak bir sosyal güvenlik numarasının ticari versiyonudur ve önemli LLC işlevleri için kullanılır. LLC şirket gelirinizi Amerika vatandaşlarından sağlıyorsanız belirli bir cirodan sonra federal olarak devlete gelir vergisi ödemeniz gerekebilir.

Eyalet Gereksinimleri : New Mexico’da LLC’ler g eyalete yıllık rapor sunmak zorurda değildir ayrıca yıllık eyalet rapor bedeli veya yıllık harç ödemesi de yoktur.

New Mexico‘da Satış Vergisi Oranı

Eyalet içinde yerleşik fiziksel olarak barınan LLC şirketler satış vergisi toplamak zorunluluğundadır. Yabancı sahipli LLC lerin böyle bir zorunluluğu yoktur fakat yıllık eşikler ve limitler aşılırsa satış vergisi toplamak gerekir.

New Mexico’da Satış Vergisi : New Mexico’da %5 eyalet satış vergisi vardır ve yerel yönetimlerin %7,125’e kadar yerel opsiyon satış vergisi toplamasına izin verir. Eyalet genelinde, ortalama %2,26 yerel vergi toplayan toplam 137 yerel vergi yargı bölgesi bulunmaktadır.

Eyalet satış vergisiyle birleştiğinde, New Mexico’daki en yüksek satış vergisi oranı Taos Ski Valley şehrinde %9,3125’tir .

İşletme Ruhsatı ve İzinlerinin Alınması

Birçok işletme ruhsatı ilçe veya şehir düzeyinde verilir. İşletmeniz için hangi lisansların ve izinlerin gerekli olduğunu görmek için iş yürüttüğünüz yerle koordinasyon sağlamanız gerekecektir. Bunun dışında yabancı LLC ler veya online iş yapan LLC sahiplerinin alması gereken genel bir izin, ruhsat yoktur

New Mexico’da Ne Zaman İşletme Ruhsatına İhtiyacınız Var?

Herhangi bir yeni lokasyonda faaliyete başlamadan önce işletme ruhsatınızı almalısınız. İşletmenizin her yerinin kendi işletme ruhsatına sahip olması gerekir.

Lisanslar ve izinler için https://www.rld.nm.gov/about-us/public-information-hub/online-services/ bağlantısından faydalanabilirsiniz.

Yıllık Raporlama

Çoğu eyaletin aksine, New Mexico, LLC’lerin yıllık bir rapor sunmasını gerektirmez.

New Mexico’daki varsayılan vergi sınıflandırmasına sahip LLC’ler, “geçişli, dikkate alınmayan” kuruluşlar olarak kabul edilir, yani kârlar LLC’nin kendisinden sahiplerine (üyelere) geçer. Üyeler daha sonra karlarını kişisel vergi beyannamelerinde kazanç olarak bildirirler.

Yıllık Rapor Tarihi:

Eyalette yıllık rapor sunulmamaktadır

LLC şirketler hakkında genel vergilendirme konuları ile ilgili daha fazla bilgi için Amerika’da Vergilendirme yazısına göz atabilirsiniz.

Northwest ile Online Şirket Kurma Videosu

Diğer Eyaletler ↴

Ziyaretçi Yorumları ↴

3 Yorum. Yeni Yorum

 • New mexico’da bir şirketim var. E-ticaretle uğraşmak istiyorum. Vergilendirme için bir muhasebeciye ihtiyacım var mı ?

  Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.