İndirim Uyarısı
Anlaşmalı iş ortağımız Northwest 39$’ a LLC Şirket Kurulumu Yapıyor %60 İndirimden faydalanmak için Tıklayın!

Utah Eyaleti Hakkında Ön bilgi

Utah, yalnızca düşük bir kurumlar vergisi oranıyla övünmekle kalmaz, aynı zamanda eyalet, iki dilli büyük bir nüfus da dahil olmak üzere, istekli ve yetenekli büyük bir işgücüne sahiptir. Ayrıca, yerel üniversiteler çok sayıda eğitimli çalışanlar üretiyor.

Büyüyen şirketler, Utah’taki eğitimli, motive olmuş bir iş gücünden kesinlikle faydalanmalıdır.

Utah eyaletinde şirket kurmak, Utah’ta kurulacak LLC şirketin maliyetleri, en uygun fiyata şirket kurma ve bu aşamada atmanız gereken adımlara ait bir rehber hazırladık

Utah eyaletinde bir LLC şirket oluşturmak için Certificate of Organization with the Utah Department of Commerce, Division of Corporations and Commercial Code depatmanına başvuru yapılması gerekiyor. Kurulum başvurusu için eyalete 54$ ödenir. Kurulum tamamlandıktan sonra size Articles of Organization adında şirket formasyon belgeniz teslim edilir belgeyi aldığınızda Utah LLC şirketinizi resmi olarak kurulmuş demektir.

Kurulum için bahsi geçen formasyon belgelerini kurulum aşamasında sizin yerinize destek alacağınız registered agent şirketi sunacaktır. Böylece sizin ekstra bir işlem yapmanıza gerek kalmaz. Şirketinizi kurmak için Northwest Registered Agent firmasından 39+ Eyalet dosyalama bedeli ödeyerek online hizmet alabilirsiniz.

Maliyetler

HizmetFiyatKurulumdaYıllık (yılda 1)
LLC Şirket Kurulumu Sırasında Devlete Ödenecek Bedel54$
Yıllık Ödeme18$
 • Kurulum bedeline ek olarak Northwest Acente bedeli olan 39$ ‘ı maliyete eklemeyi unutmayın
 • Gelecek yıl Northwest acentelik bedelini 125$ (adres dahil)  karşılığında yenileyebilirsiniz
 • Utah LLC’ler raporlama ödemelerini her yılda bir (18$) eyalete sunmalıdır
Northwest Avantajları

Northwest ile yaptığımız anlaşma sayesinde bazı ücretsiz avantajlara sahip olursunuz bunlar;

 • İş adresi ücrete dahildir
 • Aynı gün hızlı işleme alınır ve başvurunuz işlenir
 • Adresinize gelen evraklara online erişebilirsiniz
 • İlk yıl acentelik bedeli ücretsizdir
 • Sınırsız telefon ve e-posta desteği alırsınız
 • Ücretsiz işletme sözleşmesi sağlar
 • Ücretsiz üye sertifikası alırsınız
 • Gizlilik esastır
 • Bilgileriniz koruma altındadır

Northwest ile  (39$ + eyalet ücreti, Adres dahil) şirket kurmak için tıklayın!

Registered Agent Nedir?

Amerika’da ikamet etmeyen girişimciler için şirket kurma, eyaletten gelecek resmi evrakları teslim alma ve şirketin sağlıklı kalmasını sağlamak için hizmet veren acentelere Registered Agent denir.

Amerika’ da bir LLC kurmaya karar verdiğinizde Northwest en iyi seçeneklerden biridir. Northwest, şirketiniz için  ücretsiz bir posta adresi sağlar.

Farklı acenteler de var, diğer LLC kurulumu yapan Registered Agent (kayıtlı temsilci) firmalarının tam listesi ve detaylı  inceleme sayfasına bu linkten ulaşabilirsiniz.

Utah’ta bir LLC Şirket Nasıl Kurulur?

Utah eyaletinde online olarak uzaktan bir LLC şirket kurabilirsiniz, eyaleti şahsen ziyaret etmenize gerek yoktur. Ayrıca ABD vatandaşı olmayan kişilerden kimlik veya pasaport istenmez.

Kurulum için bir kayıtlı temsilci acentesine (registered agent) ihtiyacınız olacak, bu acente kurulum için gerekli belgeleri eyalete sizin için hazırlayıp online olarak dosyalayacaktır.

Eğer Northwest acentesi ile işlem yaparsanız şirket adresi için ekstra ücret ödemenize gerek kalmaz çünkü bu acentenin tüm ABD eyaletlerinde ofisleri bulunmaktadır ve ofislerini iş adresi olarak kullanmanıza izin verir. Diğer detaylar aşağıdadır.

 1. Şirketinizin Adını Belirleyin: Öncelikle Utah’ta kurulacak LLC şirketinizin adını belirlemelisiniz. Eyalet veri tabanında daha önce bulunan şirket isimleri ile çakışma olmamasına özen gösterin. Eyalet web sitesinden aklınızdaki şirket adını içeren bir arama yapın ve isim kontrolü gerçekleştirin.
 2. Eyalet web sitesi güvenlik nedeni ile çoğu ülkeye kapalı olabilir erişim için ABD lokasyonlu VPN veya Opera Browser kullanabilirsiniz. Ayrıca isim seçme kuralları için LLC Şirket için İsmi Seçme rehberimize de ayrıca göz atabilirsiniz.
 3. Şirketiniz İçin Bir Alan Adı (Domain) Alabilirsiniz : Seçeceğiniz işletme adı için oluşturacağınız web sitesi alan adı daha önce kaydedilmiş mi kontrol edin. Namecheap ile hızlı bir şekilde bir şirket alan adı kaydedebilirsiniz, böylece gelecekte başka biri alan adınızı alamaz ve kullanamaz.

  0,88 dolardan başlayan fiyatlarla bir alan adı bulun

  powered by Namecheap

 4. Online Olarak Başvurunuzu Yapın: Şirketinizi kurmak ve devamında şirketin aktif kalabilmesi için bir Registered Agent (kayıtlı acente) belirleyin. Northwest en uygun fiyatlı ve en kaliteli seçenekler arasındadır. Buradaki linkten Northwest LLC kurulum başvuru sayfasına erişip şirketinizi online olarak kurmaları için sipariş verebilirsiniz. Northwest, yaptığınız başvurudaki sipariş formuna göre sizin için tüm işlemleri yerine getirecektir ve bu eyalette sizin Registered Agent’ınız olacaktır
 5. İşletme Sözleşmesi : Operating Agreement adı verilen işletme sözleşmesi, şirketin yönetim şeklini ve kurallarını belirler bir çok eyalette oluşturulması şart koşulmaz Utah’ta oluşturulması da şart değildir. Northwest, zaten sizin için şirket kurulum sonrasında ücretsiz olarak bir işletme sözleşmesi hazırlayıp tarafınıza elektronik olarak teslim edecektir. Eyalet şart koşmasa da oluşturulması önerilir fakat bu sözleşmeyi eyalete postalamanız veya elektronik olarak göndermeniz gerekmez hazırlayıp imzaladığınız bu sözleşmeyi elinizde tutmanız yeterlidir.

LLC şirketin onay ve kurulum süresi Utah eyaleti için 15 gün civarındadır

Utah eyaletinde LLC şirketiniz onaylandıktan sonra ne olacak?

 • Şirket kurulduktan LLC kurulum formasyon belgeniz size acenteniz tarafından dijital olarak teslim edilir.
 • Şirket kuruluş belgelerini (dijital olarak) aldıktan sonra IRS’ den Federal Kimlik Numarası (EIN) alın. EIN olmadan banka hesabı açamazsınız, sanal pos (stripe), paypal gibi ödeme sistemlerine kaydolamazsınız. EIN başvurusunu kendiniz de SS4 formunu doldurup IRS’ ye faxlayabilirsiniz. Ücretsiz EIN Başvurusu rehberinden faydalanarak ücretsiz EIN alabilirsiniz. EIN için diğer seçenek ücretli hizmet almaktır bizden 29$ karşılığında EIN başvuru hizmeti alabilirsiniz aynı gün işleme alıp sizin için tüm süreci yürütebiliriz. Ücretli hizmet almak için şirket kurulum sonrasında sipariş formunu doldurmanız yeterlidir.

Eyalet Gereksinimleri ve Vergiler

Federal Vergiler : LLC’lerin hepsi federal bir vergi kimlik numarası EIN gerektirir. Bir EIN, temel olarak bir sosyal güvenlik numarasının ticari versiyonudur ve önemli LLC işlevleri için kullanılır. LLC şirket gelirinizi Amerika vatandaşlarından sağlıyorsanız belirli bir cirodan sonra federal olarak devlete gelir vergisi ödemeniz gerekebilir.

Eyalet Gereksinimleri : Utah’ta LLC’ler gelir olsun veya olmasın her yıl eyalete bir Yıllık Rapor sunmalıdır. Yıllık Rapor gereksinimlerini zamanında yerine getirmek gerekmektedir.

Utah’ta Satış Vergisi Oranı

Utah’ta Satış Vergisi : Utah’ın %4,85 oranında eyalet satış vergisi vardır ve yerel yönetimlerin %3,35’e kadar yerel opsiyon satış vergisi toplamasına izin verir. Eyalet genelinde, ortalama %2,114 yerel vergi toplayan toplam 127 yerel vergi yargı alanı bulunmaktadır.

Eyalet satış vergisiyle birlikte Utah’taki en yüksek satış vergisi oranı Park City şehrinde %9,05’tir .

İşletme Ruhsatı ve İzinlerinin Alınması

Utah’ta İşletme Ruhsatına İhtiyacınız Var mı?

Kısa cevap evet, işletmenizin muhtemelen Utah eyaletinde bir işletme ruhsatına ihtiyacı var. Eyalet çapında genel bir işletme ruhsatı yoktur, ancak eyalet hükümeti, satış vergisine tabi maddi mülk veya hizmetleri satmayı veya kiralamayı düşünüyorsanız gerekli olan, genellikle satıcı izni olarak adlandırılan bir satış vergisi kaydı verir. Yerel şehriniz veya ilçeniz, ticari faaliyetinize veya konumunuza bağlı olarak başka lisanslar veya izinler de gerektirebilir.

Utah’ta Ne Zaman İşletme Ruhsatına İhtiyacınız Var?

Her şehrin farklı kuralları veya kısıtlamaları olsa da, çok sayıda Utah şehri ve ilçesi, işletmelerin genel bir işletme işletme ruhsatı almasını gerektirecektir. Salt Lake City’de tüm işletmelerin, şehrin web sitesini ziyaret ederek edinilebilecek bir şehir işletme ruhsatına sahip olması gerekir. Sadece 856 nüfuslu Green River bile , şehir sınırları içinde faaliyet gösteren her işletmenin bir işletme ruhsatı almasını şart koşuyor.

Utah’ta birçok şehir, genel bir işletme ruhsatı gerektirmez, ancak düzenlenmiş meslekler listesinden herhangi biri için özel bir işletme ruhsatı gerektirebilir. Bu, özellikle devletin ahlaksız veya “ahlaksızlık” olarak gördüğü tüm işletmeler için geçerlidir. Utah’ın Son Zaman Azizleri Kilisesi veya Mormonizm ile olan güçlü geçmişi, genellikle gelişigüzel ve tarihsel olarak bu düzenlemelerin nedeninin büyük bir parçası olarak görülüyor.

İşletme sahiplerini, tüm şehir veya ilçe yasalarına uygunluk sağlamak için ticari faaliyetlerin yürütüldüğü ilgili şehirlerdeki özel lisans düzenlemelerini araştırmalarını şiddetle tavsiye ederiz.

Yıllık Raporlama

Utah, tüm LLC’lerin her yıl Ticaret Bakanlığı, Şirketler Bölümü’ne yıllık bir rapor sunmasını zorunlu kılar. Yıllık raporunuz online veya posta yoluyla gönderilebilir. Dosyalama ücreti posta ile, 5$ online olarak yapıldığında ise 18$ dır.

Yıllık Rapor Tarihi:

Utah yıllık raporu, LLC’nizi ilk kurduğunuz günün yıldönümünde sona erer. Diyelim ki 2 Ocak’ta bir LLC kurdunuz. Bu, yıllık raporunuzun her yıl 2 Ocak’ta teslim edilmesi gerektiği anlamına geliyor.

Yıllık raporunuzu eyalet web sitesinden kolaylıkla ödeyebilirsiniz.

LLC şirketler hakkında genel vergilendirme konuları ile ilgili daha fazla bilgi için Amerika’da Vergilendirme yazısına göz atabilirsiniz.

Northwest ile Online Şirket Kurma Videosu

Diğer Eyaletler ↴

Ziyaretçi Yorumları ↴

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.