İndirim Uyarısı
Anlaşmalı iş ortağımız Northwest 39$’ a LLC Şirket Kurulumu Yapıyor %60 İndirimden faydalanmak için Tıklayın!

Texas Eyaleti Hakkında Ön bilgi

Teksas’ın iş dostu vergi ortamı; düşük yaşam maliyeti, birinci sınıf altyapısı ve daha fazlasını içeren bir dizi faktörden kaynaklanmaktadır.

Bunlardan Texas’ta dolayı ekonomi diğer eyaletlerden daha hızlı büyüyor ve yeni sakinleri kendine çekiyor. Texas ayrıca makul üniversite tamamlama oranlarına ve yüksek risk sermayesine sahiptir. Nitelikli iş gücü demektir.

Tüm bu faktörlerin bir araya gelmesi, Teksas’ta bir LLC başlatmayı akıllı bir fikir haline getiriyor.

Texas eyaletinde şirket kurmak, Texas’ta kurulacak LLC şirketin maliyetleri, en uygun fiyata şirket kurma ve bu aşamada atmanız gereken adımlara ait bir rehber hazırladık

Texasy eyaletinde bir LLC şirket oluşturmak için Texas Secretary of State depatmanına başvuru yapılması gerekiyor. Kurulum başvurusu için eyalete 310$ ödenir. Kurulum tamamlandıktan sonra size Articles of Organization adında şirket formasyon belgeniz teslim edilir belgeyi aldığınızda Texas LLC şirketinizi resmi olarak kurulmuş demektir.

Kurulum için bahsi geçen formasyon belgelerini kurulum aşamasında sizin yerinize destek alacağınız registered agent şirketi sunacaktır. Böylece sizin ekstra bir işlem yapmanıza gerek kalmaz. Şirketinizi kurmak için Northwest Registered Agent firmasından 39+ Eyalet dosyalama bedeli ödeyerek online hizmet alabilirsiniz.

Maliyetler

HizmetFiyatKurulumdaYıllık (yılda 1)
LLC Şirket Kurulumu Sırasında Devlete Ödenecek Bedel310$
Yıllık ÖdemeDeğişken (Gelire Dayalı)
 • Kurulum bedeline ek olarak Northwest Acente bedeli olan 39$ ‘ı maliyete eklemeyi unutmayın
 • Gelecek yıl Northwest acentelik bedelini 125$ (adres dahil)  karşılığında yenileyebilirsiniz
 • Texas LLC’ler gelire göre değişken Yıllık Franchise Vergi Raporu sunmalıdır
Northwest Avantajları

Northwest ile yaptığımız anlaşma sayesinde bazı ücretsiz avantajlara sahip olursunuz bunlar;

 • İş adresi ücrete dahildir
 • Aynı gün hızlı işleme alınır ve başvurunuz işlenir
 • Adresinize gelen evraklara online erişebilirsiniz
 • İlk yıl acentelik bedeli ücretsizdir
 • Sınırsız telefon ve e-posta desteği alırsınız
 • Ücretsiz işletme sözleşmesi sağlar
 • Ücretsiz üye sertifikası alırsınız
 • Gizlilik esastır
 • Bilgileriniz koruma altındadır

Northwest ile  (39$ + eyalet ücreti, Adres dahil) şirket kurmak için tıklayın!

Registered Agent Nedir?

Amerika’da ikamet etmeyen girişimciler için şirket kurma, eyaletten gelecek resmi evrakları teslim alma ve şirketin sağlıklı kalmasını sağlamak için hizmet veren acentelere Registered Agent denir.

Amerika’ da bir LLC kurmaya karar verdiğinizde Northwest en iyi seçeneklerden biridir. Northwest, şirketiniz için  ücretsiz bir posta adresi sağlar.

Farklı acenteler de var, diğer LLC kurulumu yapan Registered Agent (kayıtlı temsilci) firmalarının tam listesi ve detaylı  inceleme sayfasına bu linkten ulaşabilirsiniz.

Texas’ta bir LLC Şirket Nasıl Kurulur?

Texas eyaletinde online olarak uzaktan bir LLC şirket kurabilirsiniz, eyaleti şahsen ziyaret etmenize gerek yoktur. Ayrıca ABD vatandaşı olmayan kişilerden kimlik veya pasaport istenmez.

Kurulum için bir kayıtlı temsilci acentesine (registered agent) ihtiyacınız olacak, bu acente kurulum için gerekli belgeleri eyalete sizin için hazırlayıp online olarak dosyalayacaktır.

Eğer Northwest acentesi ile işlem yaparsanız şirket adresi için ekstra ücret ödemenize gerek kalmaz çünkü bu acentenin tüm ABD eyaletlerinde ofisleri bulunmaktadır ve ofislerini iş adresi olarak kullanmanıza izin verir. Diğer detaylar aşağıdadır.

 1. Şirketinizin Adını Belirleyin: Öncelikle Texas’ta kurulacak LLC şirketinizin adını belirlemelisiniz. Eyalet veri tabanında daha önce bulunan şirket isimleri ile çakışma olmamasına özen gösterin. Eyalet web sitesinden aklınızdaki şirket adını içeren bir arama yapın ve isim kontrolü gerçekleştirin.
 2. Eyalet web sitesi güvenlik nedeni ile çoğu ülkeye kapalı olabilir erişim için ABD lokasyonlu VPN veya Opera Browser kullanabilirsiniz. Ayrıca isim seçme kuralları için LLC Şirket için İsmi Seçme rehberimize de ayrıca göz atabilirsiniz.
 3. Şirketiniz İçin Bir Alan Adı (Domain) Alabilirsiniz : Seçeceğiniz işletme adı için oluşturacağınız web sitesi alan adı daha önce kaydedilmiş mi kontrol edin. Namecheap ile hızlı bir şekilde bir şirket alan adı kaydedebilirsiniz, böylece gelecekte başka biri alan adınızı alamaz ve kullanamaz.

  0,88 dolardan başlayan fiyatlarla bir alan adı bulun

  powered by Namecheap

 4. Online Olarak Başvurunuzu Yapın: Şirketinizi kurmak ve devamında şirketin aktif kalabilmesi için bir Registered Agent (kayıtlı acente) belirleyin. Northwest en uygun fiyatlı ve en kaliteli seçenekler arasındadır. Buradaki linkten Northwest LLC kurulum başvuru sayfasına erişip şirketinizi online olarak kurmaları için sipariş verebilirsiniz. Northwest, yaptığınız başvurudaki sipariş formuna göre sizin için tüm işlemleri yerine getirecektir ve bu eyalette sizin Registered Agent’ınız olacaktır
 5. İşletme Sözleşmesi : Operating Agreement adı verilen işletme sözleşmesi, şirketin yönetim şeklini ve kurallarını belirler bir çok eyalette oluşturulması şart koşulmaz Texas’ta oluşturulması da şart değildir. Northwest, zaten sizin için şirket kurulum sonrasında ücretsiz olarak bir işletme sözleşmesi hazırlayıp tarafınıza elektronik olarak teslim edecektir. Eyalet şart koşmasa da oluşturulması önerilir fakat bu sözleşmeyi eyalete postalamanız veya elektronik olarak göndermeniz gerekmez hazırlayıp imzaladığınız bu sözleşmeyi elinizde tutmanız yeterlidir.

LLC şirketin onay ve kurulum süresi Texas eyaleti için 5- 9 gün arasındadır.

Texas eyaletinde LLC şirketiniz onaylandıktan sonra ne olacak?

 • Şirket kurulduktan LLC kurulum formasyon belgeniz size acenteniz tarafından dijital olarak teslim edilir.
 • Şirket kuruluş belgelerini (dijital olarak) aldıktan sonra IRS’ den Federal Kimlik Numarası (EIN) alın. EIN olmadan banka hesabı açamazsınız, sanal pos (stripe), paypal gibi ödeme sistemlerine kaydolamazsınız. EIN başvurusunu kendiniz de SS4 formunu doldurup IRS’ ye faxlayabilirsiniz. Ücretsiz EIN Başvurusu rehberinden faydalanarak ücretsiz EIN alabilirsiniz. EIN için diğer seçenek ücretli hizmet almaktır bizden 29$ karşılığında EIN başvuru hizmeti alabilirsiniz aynı gün işleme alıp sizin için tüm süreci yürütebiliriz. Ücretli hizmet almak için şirket kurulum sonrasında sipariş formunu doldurmanız yeterlidir.

Eyalet Gereksinimleri ve Vergiler

Federal Vergiler : LLC’lerin hepsi federal bir vergi kimlik numarası EIN gerektirir. Bir EIN, temel olarak bir sosyal güvenlik numarasının ticari versiyonudur ve önemli LLC işlevleri için kullanılır. LLC şirket gelirinizi Amerika vatandaşlarından sağlıyorsanız belirli bir cirodan sonra federal olarak devlete gelir vergisi ödemeniz gerekebilir.

Eyalet Gereksinimleri : Texas’ta LLC’ler her yıl eyalete bir Yıllık Franchise Rapor sunmalıdır. Yıllık Rapor gereksinimlerini zamanında yerine getirmek gerekmektedir. Yıllık rapor ödemeleri LLC gelirine göre farklılık gösterir.

Texas’ta Satış Vergisi Oranı

Texas’ta  Satış Vergisi : Texas’ın %6,25 oranında eyalet satış vergisi vardır ve yerel yönetimlerin %2’ye kadar yerel opsiyon satış vergisi toplamasına izin verir. Eyalet genelinde, ortalama %1,69 yerel vergi toplayan toplam 989 yerel vergi yargı bölgesi bulunmaktadır.

Eyalet satış vergisiyle birleştirildiğinde, Teksas’taki en yüksek satış vergisi oranı Houston , Dallas , San Antonio , Austin ve Fort Worth şehirlerinde (ve diğer 105 şehirde) %8,25’tir.

İşletme Ruhsatı ve İzinlerinin Alınması

Çoğu Texas şehrinde, işletmelerin faaliyet göstermek için genel bir lisans almaları gerekir, ancak her belediye tarafından uygulanan kurallar veya kısıtlamalarda farklılıklar olabilir. Örneğin, Dallas’taki tüm işletmelerin “mesleki vergi sertifikası” adı verilen bir işletme ruhsatı alması gerekir. San Antonio’da, yalnızca alkollü içeceklerin satışıyla uğraşan veya madeni parayla çalışan eğlence makinelerine sahip işletmelerin işletme ruhsatı alması gerekir.

Her şehrin veya ilçenin farklı özel lisans düzenlemeleri olduğundan ve eyalet belirli meslekleri düzenlerken diğerlerini düzenlemediğinden, işletme sahiplerini işleri için özel olarak neyin gerekli olabileceğini araştırmalarını öneriyoruz. Uygun eyalet çapındaki lisanslar hakkında bilgi için, İşletme İzin Ofisi’nin Teksas İşletme Lisansları ve İzinleri Kılavuzu’na veya doğrudan Teksas Lisanslama ve Yönetmelik Departmanı web sitesine gidin . Yerel işletme ruhsatlandırması hakkında daha fazla bilgi edinmek için, şehrinizin veya ilçe katipinizin web sitesini veya ofisini ziyaret edin.

Yıllık Raporlama

Texas, tüm LLC’lerin her yıl Texas Kamu Hesapları Denetçisine bir Yıllık Franchise Vergi Raporu sunmasını zorunlu kılar. Oranınız, LLC’nizin toplam gelirine ve/veya sahip olduğunuz iş türüne (yani perakende veya toptan satış) göre belirlenecektir. Çoğu işletme herhangi bir vergi ödemez. Ancak, yine de bir iade beyanında bulunmanız istenecektir. İşte oranların hızlı bir dökümü:

Toplam geliriniz $1.230.000 veya daha azsa, muhtemelen sıfır vergi ödersiniz. Bununla birlikte,20 milyon ABD Dolarından azsa, %0,331 ödersiniz. Toplam geliri 20 milyon dolardan fazla olan perakende veya toptan satış şirketleri %0,375 yıllık franchise vergisi ödeyecektir. Ve 20 milyon dolardan fazla kazanan işletmeler (perakende veya toptan satış dışında) %0,75 ödemelidir

Yıllık Rapor Tarihi:

Yıllık Franchise Vergi Raporuher yıl 15 Mayıs’a kadar ödenmeli. Rapor çevrimiçi veya posta yoluyla dosyalanabilir.

LLC şirketler hakkında genel vergilendirme konuları ile ilgili daha fazla bilgi için Amerika’da Vergilendirme yazısına göz atabilirsiniz.

Northwest ile Online Şirket Kurma Videosu

Diğer Eyaletler ↴

Ziyaretçi Yorumları ↴

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.