İndirim Uyarısı
Anlaşmalı iş ortağımız Northwest 39$’ a LLC Şirket Kurulumu Yapıyor %60 İndirimden faydalanmak için Tıklayın!

California’da Şirket Kurmak (Ön bilgi)

Amerika’nın California eyaletinde şirket kurmak, California’da kurulacak şirketin maliyeti, en uygun fiyata şirket kurma, California şirketlerinin vergi sistemi ve bu aşamada atmanız gereken adımlara ait bir rehber hazırladık

California eyaletinde bir LLC şirket oluşturmak için, California Eyalet Sekreterliğine formasyon belgenizi sunmanız gerekmektedir. Kurulum başvurusu için eyalete 70 $ ödenmeli. İşlemler tamamlandıktan sonra size Articles of Organization adında bir belge teslim edilir belgeyi aldığınızda California LLC şirketinizi resmi olarak kurulmuş demektir.

Kurulum için bahsi geçen formasyon belgelerini kurulum aşamasında sizin yerinize, destek alacağınız registered agent şirketi sunacaktır. Böylece sizin ekstra bir işlem yapmanıza gerek kalmaz. Şirketinizi kurmak için Northwest Registered Agent firmasından 39+ Eyalet dosyalama bedeli ödeyerek online hizmet alabilirsiniz.

Maliyetler

HizmetFiyatKurulumdaYıllık
LLC Şirket Kurulumu Sırasında Devlete Ödenecek Bedel70$
Yıllık Dosyalama (ilk yıl yok)800$ / 2. yıldan itibaren
 • Yıllık dosyalama bedeli ilk yıl tahsil edilmemektedir ancak ikinci yıl ve devamında her yıl 800$ ödenmesi gerekmektedir
 • Kurulum bedeline ek olarak Northwest Acente lik bedeli olan 39$ ‘ı maliyete eklemeyi unutmayın
 • Gelecek yıl Northwest acentelik bedelini 125$ (adres dahil)  karşılığında yenileyebilirsiniz
Northwest Avantajları

Northwest ile yaptığımız anlaşma sayesinde bazı ücretsiz avantajlara sahip olursunuz bunlar;

 • İş adresi ücrete dahildir
 • Aynı gün hızlı işleme alınır ve başvurunuz işlenir
 • Adresinize gelen evraklara online erişebilirsiniz
 • İlk yıl acentelik bedeli ücretsizdir
 • Sınırsız telefon ve e-posta desteği alırsınız
 • Ücretsiz işletme sözleşmesi sağlar
 • Ücretsiz üye sertifikası alırsınız
 • Gizlilik esastır
 • Bilgileriniz koruma altındadır

Northwest ile  (39$ + eyalet ücreti, Adres dahil) şirket kurmak için tıklayın!

Registered Agent Nedir?

Amerika’da ikamet etmeyen girişimciler için şirket kurma, eyaletten gelecek resmi evrakları teslim alma ve şirketin sağlıklı kalmasını sağlamak için hizmet veren acentelere Registered Agent denir.

Amerika’ da bir LLC kurmaya karar verdiğinizde Northwest en iyi seçeneklerden biridir. Northwest, şirketiniz için  ücretsiz bir posta adresi sağlar.

Farklı acenteler de var, diğer LLC kurulumu yapan Registered Agent (kayıtlı temsilci) firmalarının tam listesi ve detaylı  inceleme sayfasına bu linkten ulaşabilirsiniz.

California’da bir LLC Nasıl Kurulur?

Eyalette online olarak uzaktan bir LLC şirket kurabilirsiniz, eyaleti şahsen ziyaret etmenize gerek yok. Ayrıca ABD vatandaşı olmayan kişilerden kimlik veya pasaport istenmez. Kurulum için bir kayıtlı temsilci acentesine (registered agent) ihtiyacınız  bulunuyor bu acente, kurulum için gerekli belgeleri eyalete sizin için hazırlayıp online iletecektir. Eğer Northwest acentesi ile işlem yaparsanız, şirket adresi için ekstra ücret ödemenize gerek kalmaz çünkü bu acentenin tüm ABD eyaletlerinde posta adresi bulunmaktadır ve bu adresi kullanmanıza izin verir. Diğer detaylar aşağıdadır.

 1. Şirketinizin Adını Belirleyin: Öncelikle LLC şirketinizin adını belirlemelisiniz. Eyalet veri tabanında daha önce bulunan şirket isimleri ile çakışma olmamasına özen gösterin.Her eyalette olduğu gibi California eyaletinde de bazı isim seçme kuralları bulunur. Kullanmayı planladığınız şirket adını eyalet web sitesinden sorgulayabilirsiniz. Ayrıca isim kuralları için LLC Şirket için İsmi Seçme rehberimize de ayrıca göz atabilirsiniz.
 2. Şirketiniz İçin Bir Alan Adı (Domain) Alabilirsiniz : Seçeceğiniz işletme adı için oluşturacağınız web sitesi alan adı daha önce kaydedilmiş mi kontrol edin. Namecheap ile hızlı bir şekilde bir şirket alan adı kaydedebilirsiniz, böylece gelecekte başka biri alan adınızı alamaz ve kullanamaz.

  0,88 dolardan başlayan fiyatlarla bir alan adı bulun

  powered by Namecheap

 3. Online Olarak Başvurunuzu Yapın: Şirketinizi kurmak ve devamında şirketin aktif kalabilmesi için bir Registered Agent (kayıtlı acente) belirleyin. Northwest en uygun fiyatlı ve en kaliteli seçenekler arasındadır. Buradaki linkten Northwest LLC kurulum başvuru sayfasına erişip şirketinizi online olarak kurmaları için sipariş verebilirsiniz. Northwest, yaptığınız başvurudaki sipariş formuna göre sizin için tüm işlemleri yerine getirecektir.
 4. İşletme Sözleşmesi : Operating Agreement adı verilen işletme sözleşmesi, şirketin yönetim şeklini ve kurallarını belirler bir çok eyalette oluşturulması şart koşulmaz California eyaletinde de şart değildir fakat Northwest, zaten sizin için şirket kurulum sonrasında ücretsiz olarak bir sözleşme hazırlayıp tarafınıza elektronik olarak teslim edecektir. Eyalet şart koşmasa da oluşturulması önerilir fakat bu sözleşmeyi eyalete postalamanız veya elektronik olarak göndermeniz gerekmez hazırlayıp imzaladığınız bu sözleşmeyi elinizde tutmanız yeterlidir.

LLC şirketin onay süresi California eyaleti için en 5 iş günüdür.

California eyaletinde LLC şirketiniz onaylandıktan sonra ne olacak?

 • Şirket kurulduktan LLC kurulum formasyon belgeniz size acenteniz tarafından dijital olarak teslim edilir.
 • Şirket kuruluş belgelerini (dijital olarak) aldıktan sonra IRS’ den Federal Kimlik Numarası (EIN) alın. EIN olmadan banka hesabı açamazsınız, sanal pos (stripe), paypal gibi ödeme sistemlerine kaydolamazsınız. EIN başvurusunu kendiniz de SS4 formunu doldurup IRS’ ye faxlayabilirsiniz. Buradaki rehberden faydalanarak ücretsiz EIN alabilirsiniz. EIN için diğer seçenek ücretli hizmet almaktır bizden 29$ karşılığında EIN başvuru hizmeti alabilirsiniz aynı gün işleme alıp sizin için tüm süreci yürütebiliriz. Ücretli hizmet almak için şirket kurulum sonrasında bu sipariş formunu doldurmanız yeterlidir.

Eyalet Gereksinimleri ve Vergiler

Federal Vergiler : LLC’lerin hepsi federal bir vergi kimlik numarası EIN gerektirir. Bir EIN, temel olarak bir sosyal güvenlik numarasının ticari versiyonudur ve önemli LLC işlevleri için kullanılır. LLC şirket gelirinizi Amerika vatandaşlarından sağlıyorsanız belirli bir cirodan sonra federal olarak devlete gelir vergisi ödemeniz gerekebilir.

Eyalet Gereksinimleri : California’da LLC’ler, gelir olsun veya olmasın Yıllık Franschise Vergisi ile birlikte eyalete bir rapor sunmalıdır. Bu franchise vergisi ve yıllık raporlama gereksinimlerini her yıl yerine getirmek gerekmektedir. California’da Franchise vergisi şirketin gelirine bağlı olarak değişir taban 800$ dan başlar ve gelire göre hesaplanır.

California’da Satış Vergisi Oranı

California’da Satış Vergisi : LLC’niz California’da ki müşterilere mal satacaksa, satış vergisi toplamanız ve ödemeniz gerekir. Bu, bu amaçla Maliye ve İdare Departmanına kaydolmanız ve ardından satılan mallar için periyodik satış vergisi ödemeleri yapmanız gerekir.

Californiya Satış Vergisi Oranı:  %7.25

Maksimum Yerel ve İlçe Vergi Oranı:  %2.00

İşletme Ruhsatı ve İzinlerinin Alınması

Eğer eyalet içinde herhangi bir şehirde fiziksel bir dükkan, mağaza gibi bir işletme sahibiyseniz ve burada fiziksel olarak perakende işi veya farklı türde işler yürütüyorsanız yaptığınız işe bağlı olarak bazı ruhsat ve izinlere ihtiyacınız olabilir.

California LLC’nizi işletmek için federal, eyalet ve yerel hükümet düzenlemelerine uymalısınız. Örneğin, eczane gibi sağlık ürünleri satıyorsanız bir ruhsat gerekebilir.

Yıllık Raporlama

California, tipik LLC’lere (şirket olarak vergilendirilmeyi seçmeyenler) yıllık 800 $’lık minimum franchise vergisi uygular. Borcunuz olan 800$’lık minimum franchise vergisine ek olarak, LLC’nizin yıllık brüt geliri 250.000$’ı aşarsa, yıllık ek bir ücret ödemeniz gerekecektir. Bu ücret, LLC’nin California kaynaklarından elde ettiği gelire dayanmaktadır ve şu anda minimum 900 $ ile maksimum 11.790 $ arasında değişmektedir. Vergi ve ücret, California Franchise Vergi Kurulu’na (FTB) ödenir.

Californiya’da 2021, 2022 veya 2023’te kurulan herhangi bir LLC için, LLC’nin vergiye tabi ilk yılı için Californiya eyaletinin 800 $’lık minimum yıllık franchise vergisinden bir yıllık muafiyet vardır. Vergilendirme ikinci yıldan başlayarak, tüm LLC’ler, resmi olarak feshedilene kadar yıllık 800 $ yıllık minimum franchise vergisine tabi olacaktır. Muafiyetin amacı, Californiya’da yeni bir iş kurmanın yükünü geçici olarak hafifletmektir

Franchise vergisi ilk yıl hariç devam eden her yıl  15 Nisan’a kadar ödenmelidir

İlk Beyan ve Bilgi Beyanı : California’da LLC kurulumu tamamlandıktan sonraki 90 gün içinde eyalete bir Bilgi Beyanı sunulmalıdır. Başka bir deyişle, ilk üç ayda, yeni kurulmuş bir ticari kuruluş bu raporu California Eyalet Sekreteri’ne sunmalıdır. Bundan sonra, şirket tipine bağlı olarak bir veya iki yılda bir yine Bilgi Beyanı verilir. İlk raporu bu linkten online olarak yapabilirsiniz.

California Bilgi Beyannamesi’nin maliyeti nedir?

Bilgi Beyanı’nı dosyalamanın maliyeti, LLC’ler ve anonim şirketler için 20 $ ve anonim şirketler için 25 $’dır. Çevrimiçi olarak başvurursanız, formu gönderirken bu ücreti ödersiniz

Vergiler ile ilgili daha fazla bilgi için Amerika’da Vergilendirme yazısına göz atabilirsiniz.

Northwest ile Online Şirket Kurma Videosu

Diğer Eyaletler ↴

Ziyaretçi Yorumları ↴

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.