İndirim Uyarısı
Anlaşmalı iş ortağımız Northwest 39$’ a LLC Şirket Kurulumu Yapıyor %60 İndirimden faydalanmak için Tıklayın!

Delaware’de Şirket Kurmak (Ön bilgi)

Amerika’nın Delaware eyaletinde şirket kurma aşamada atmanız gereken adımlara ait bir rehber hazırladık. Delaware, iş dostu yasaları, girişimci dostu kredilendirme ve hibe sistemi bakımından yabancıların şirket kurduğu en popüler eyaletler arasındadır.

Delaware eyaletindeki işletme sahipleri, LLC’nin belirli kriterleri karşılaması koşuluyla çeşitli teşvik ve kredilerden yararlanabilir. Örneğin, Delaware, yeni işletmelere bir EDGE Hibesine başvurma fırsatı sunar . EDGE Hibe programı, Delaware’deki nitelikli küçük işletmelere, daha önce hiç olmadığı kadar önemli sermayelere erişim sunarak büyük avantajlar sağlar.

Eyalet, en küçük start-up projelerinden, fortune 500 listesindeki şirketlere kadar oldukça geniş yelpazedeki şirketleri bünyesinde barındırır.

Delaware eyaletinde bir LLC şirket oluşturmak için, Delaware Department of State’e formasyon belgenizi sunmanız gerekmektedir. Kurulum başvurusu için eyalete 90 $ ödenmeli. İşlemler tamamlandıktan sonra size Certificate of Formation adında bir belge teslim edilir belgeyi aldığınızda Delaware LLC şirketiniz resmi olarak kurulmuş demektir.

Kurulum için bahsi geçen başvuru belgesini kurulum aşamasında sizin yerinize, destek alacağınız registered agent şirketi eyalete sunacaktır. Böylece sizin ekstra bir işlem yapmanıza gerek kalmaz. Şirketinizi kurmak için Northwest Registered Agent firmasından 39+ Eyalet dosyalama bedeli ödeyerek online hizmet alabilirsiniz.

Maliyetler

HizmetFiyatKurulumdaYıllık
LLC Şirket Kurulumu Sırasında Devlete Ödenecek Bedel90$
Yıllık Dosyalama300$
 • Delaware eyaletinde her yıl, Franchise Vergisi (Franchise Tax) adı verilen 300$ bedeli olan yıllık sabit vergi beyanı bulunur
 • Kurulum bedeline ek olarak Northwest Acente lik bedeli olan 39$ ‘ı maliyete eklemeyi unutmayın
 • Gelecek yıl Northwest acentelik bedelini 125$ (adres dahil)  karşılığında yenileyebilirsiniz
Northwest Avantajları

Northwest ile yaptığımız anlaşma sayesinde bazı ücretsiz avantajlara sahip olursunuz bunlar;

 • İş adresi ücrete dahildir
 • Aynı gün hızlı işleme alınır ve başvurunuz işlenir
 • Adresinize gelen evraklara online erişebilirsiniz
 • İlk yıl acentelik bedeli ücretsizdir
 • Sınırsız telefon ve e-posta desteği alırsınız
 • Ücretsiz işletme sözleşmesi sağlar
 • Ücretsiz üye sertifikası alırsınız
 • Gizlilik esastır
 • Bilgileriniz koruma altındadır

Northwest ile  (39$ + eyalet ücreti, Adres dahil) şirket kurmak için tıklayın!

Registered Agent Nedir?

Amerika’da ikamet etmeyen girişimciler için şirket kurma, eyaletten gelecek resmi evrakları teslim alma ve şirketin sağlıklı kalmasını sağlamak için hizmet veren acentelere Registered Agent denir.

Amerika’ da bir LLC kurmaya karar verdiğinizde Northwest en iyi seçeneklerden biridir. Northwest, şirketiniz için  ücretsiz bir posta adresi sağlar.

Farklı acenteler de var, diğer LLC kurulumu yapan Registered Agent (kayıtlı temsilci) firmalarının tam listesi ve detaylı  inceleme sayfasına bu linkten ulaşabilirsiniz.

Delaware’de bir LLC Nasıl Kurulur?

Delaware eyaletinde online olarak uzaktan bir LLC şirket kurabilirsiniz. LLC şirket kurmak için Delaware eyaletini şahsen ziyaret etmenize gerek yoktur. Ayrıca şirket kurulumu için ABD vatandaşı olmayan kişilerden kimlik veya pasaport istenmez. Kurulum için bir kayıtlı temsilci acentesine (registered agent) ihtiyacınız  bulunuyor bu acente, kurulum için gerekli belgeleri eyalete sizin için hazırlayıp online olarak iletecektir. Eğer Northwest acentesi ile işlem yaparsanız, şirket adresi için ekstra ücret ödemenize gerek kalmaz çünkü bu acentenin tüm ABD eyaletlerinde (Delaware dahil) posta adres ofisi bulunmaktadır ve bu adresi kullanmanıza izin verir. Diğer detaylar aşağıdadır.

 1. Şirketinizin Adını Belirleyin: LLC’niz için orijinal ve göze çarpan, ancak eyaletteki başka herhangi bir işletme veya şirket tarafından kullanılmamış olan bir isme ihtiyacınız olacak. Eyalet veri tabanında daha önce bulunan şirket isimleri ile çakışma olmamasına özen gösterin. Kullanmayı planladığınız şirket adını eyalet web sitesinden sorgulayabilirsiniz. Ayrıca isim kuralları için LLC Şirket için İsmi Seçme rehberimize de ayrıca göz atabilirsiniz.
 2. Şirketiniz İçin Bir Alan Adı (Domain) Alabilirsiniz : Seçeceğiniz işletme adı için oluşturacağınız web sitesi alan adı daha önce kaydedilmiş mi kontrol edin. Namecheap ile hızlı bir şekilde bir şirket alan adı kaydedebilirsiniz, böylece gelecekte başka biri alan adınızı alamaz ve kullanamaz.

  0,88 dolardan başlayan fiyatlarla bir alan adı bulun

  powered by Namecheap

 3. Online Olarak Başvurunuzu Yapın: Şirketinizi kurmak ve devamında şirketin aktif kalabilmesi için bir Registered Agent (kayıtlı acente) belirleyin. Northwest en uygun fiyatlı ve en kaliteli seçenekler arasındadır. Buradaki linkten Northwest LLC kurulum başvuru sayfasına erişip, eyalet seçimi bölümünden Delaware seçerek şirketinizi online olarak kurmaları için sipariş verebilirsiniz. Northwest, yaptığınız başvurudaki sipariş formuna göre sizin için tüm işlemleri yerine getirecektir.
 4. İşletme Sözleşmesi : Operating Agreement adı verilen işletme sözleşmesi, şirketin yönetim şeklini ve kurallarını belirler. Northwest, sizin için şirket kurulumu sonrasında ücretsiz olarak bir işletme sözleşme hazırlayıp tarafınıza elektronik olarak teslim edecektir. Bu sözleşmeyi eyalete postalamanız veya elektronik olarak göndermeniz gerekmez hazırlayıp imzaladığınız bu sözleşmeyi elinizde tutmanız yeterlidir.

LLC şirketin onay süresi Delaware eyaleti için en 5-7 iş günüdür.

Delaware eyaletinde LLC şirketiniz onaylandıktan sonra ne olacak?

 • Delaware’de şirket kurulduktan sonra LLC kurulum formasyon belgeniz (Certificate of Formation ) size acenteniz tarafından dijital olarak teslim edilir, ayrıca bu belgeyi eyalet web sitesinden de şirket adınızı aratıp indirebilirsiniz.
 • Şirket kuruluş belgelerini (dijital olarak) aldıktan sonra IRS’ den Federal Kimlik Numarası (EIN) alın. EIN olmadan banka hesabı açamazsınız, sanal pos (stripe), paypal gibi ödeme sistemlerine kaydolamazsınız. EIN başvurusunu kendiniz de SS4 formunu doldurup IRS’ ye faxlayabilirsiniz. Buradaki rehberden faydalanarak ücretsiz EIN alabilirsiniz. EIN için diğer seçenek ücretli hizmet almaktır bizden 29$ karşılığında EIN başvuru hizmeti alabilirsiniz aynı gün işleme alıp sizin için tüm süreci yürütebiliriz. Ücretli hizmet almak için şirket kurulum sonrasında bu sipariş formunu doldurmanız yeterlidir.

Eyalet Gereksinimleri ve Vergiler

Federal Vergiler : LLC’lerin hepsi federal bir vergi kimlik numarası EIN gerektirir. Bir EIN, temel olarak bir sosyal güvenlik numarasının ticari versiyonudur ve önemli LLC işlevleri için kullanılır. LLC şirket gelirinizi Amerika vatandaşlarından sağlıyorsanız belirli bir cirodan sonra federal olarak devlete gelir vergisi ödemeniz gerekebilir. Tek üyeli LLC lerden elde edilen gelirler aksi bildirilmediği sürece şirket sahibi üzerinden vergilendirilir Delaware eyaletinde de durum değişmez.

Eyalet Gereksinimleri : Delaware’de LLC’ler, geliri olsun veya olmasın Yıllık Franschise Vergisi ile birlikte eyalete bir rapor sunmalıdır. Bu franchise vergisi her yıl ödenmelidir. Delaware’de Franchise vergisi standart olarak 300$ dır.

Delaware‘de aynı zamanda artan oranlı gelir vergisi de bulunuyor gelir vergisi $60,000’a kadar olan gelirlerde %2.2 ila  %5.55 arasındadır. 60,000 USD üzerindek, gelirler ise %6.60 oranında vergiye tabidir. Eğer eyalet içinde ikamet eden kişilerden gelir elde ediyorsanız ya da bu eyalette taşınmaz alımı yapmanız söz konusu ise gelir vergisine maruz kalabileceğiniz anlamına gelir.

Delaware’de Satış Vergisi Oranı

Delaware’de Satış Vergisi : LLC’niz Delaware eyaletindeki kişilere mal satacaksa, satış vergisi toplamanız ve ödemeniz gerekmez çünkü bu eyalette Satı Vergisi (Sales Tax) bulunmaz yani Delaware Satış Vergisi oranı “0” dır.

Delaware Satış Vergisi Oranı:  %0 (Satış vergisi yoktur)

İşletme Ruhsatı ve İzinlerinin Alınması

Eğer eyalet içinde herhangi bir şehirde fiziksel bir dükkan, mağaza gibi bir işletme sahibiyseniz ve burada fiziksel olarak perakende işi veya farklı türde işler yürütüyorsanız yaptığınız işe bağlı olarak bazı ruhsat ve izinlere ihtiyacınız olabilir bunun için eyalet web sitesindeki belgeleri ve talimatları incelemeniz gerekir.

Delaware bir satış vergisi toplamazken , alkol , sigara ve tütün ve benzin dahil olmak üzere belirli ürünlerin satışından özel tüketim vergileri alınır . Bu tüketim vergileri, malın fiyatı üzerinden tüketiciye yansıtılır.

Yıllık Raporlama

Delaware LLC’ler diğer eyaletlerdekinin aksine eyalete bir Yıllık Rapor sunmaz, ancak her yıl 300 $’lık sabit oranlı Yıllık Franchise Vergisi ödemeleri gerekir.

300$’lık vergi, gelir veya ticari faaliyetten bağımsız olarak Delaware’de kurulan her LLC tarafından ödenmelidir. Bu, LLC’nizi devlete uygun tutmak için bir gerekliliktir.

Delaware Yıllık Franchise Vergisi Nasıl Ödenir?
Yalnızca online olarak ödenebilir ve posta ile dosyalanamaz. Kredi kartı veya vadesiz hesabınız ile ödeme yapabilirsiniz. Eyalet web sitesinden şirketinizin kayıt numarasını girerek bu linkteki online ödeme sayfası üzerinden ödemenizi yapabilirsiniz.

Ücret
300$

Vade Tarihi
Delaware Yıllık Franchise Vergisi her yıl 1 Haziran’a kadar ödenmelidir. İlk ödemeyi, LLC’yi kurduktan sonraki yılda 1 Hazirana kadar yapmanız gerekir. Bununla beraber gelecek her yıl aynı oranda ödemeyi tekrarlamak gerekmektedir.

Örneğin, Delaware LLC’yi 15 Mart 2022’de kurduysanız, 300$’lık Franchise Vergisini 1 Haziran 2023’e kadar ödemeniz gerekmektedir.

Delaware Yıllık Franchise Vergisi Ödenmezse Ne Olur? Cezası var mı?
1 Haziran’a kadar Yıllık Franchise Verginizi ödemezseniz, 200$ gecikme ücreti ödersiniz. Şirketinize ödenmeyen her ay için ayrıca %1,5 gecikme faizi uygulanacaktır.

Vergiler ile ilgili daha fazla bilgi için Amerika’da Vergilendirme yazısına göz atabilirsiniz.

Northwest ile Online Şirket Kurma Videosu

Diğer Eyaletler ↴

Ziyaretçi Yorumları ↴

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.