İndirim Uyarısı
Anlaşmalı iş ortağımız Northwest 39$’ a LLC Şirket Kurulumu Yapıyor %60 İndirimden faydalanmak için Tıklayın!

South Dakota Eyaleti Hakkında Ön bilgi

South Dakota eyaletini şirket ve iş dostu bir eyalet olarak bilinir. Aslında, South Dakota kişisel geliri, sermaye kazançlarını, şirket gelirlerini veya şirket sermaye kazançlarını vergilendirmez. South Dakota eyaletinde diğer eyaletlere nazaran çok daha az suç vardır ve enerji maliyetleri nispeten düşüktür.

Küçük işletmelerle ilgili hükümet vergilerinin ve düzenlemelerinin azaltılmasını savunan kâr amacı gütmeyen bir kuruluş olan Küçük İşletme ve Girişimcilik Konseyi’nin CEO’su ve başkanı Karen Kerrigan, “South Dakota harika bir iş ortamına sahip,” diye açıklıyor. “Devlet yetkilileri rekabet avantajına sahip olduklarını biliyorlar ve bundan yararlanmak için çok çalışıyorlar.”

South Dakota eyaletinde şirket kurmak, South Dakota’da kurulacak LLC şirketin maliyetleri, en uygun fiyata şirket kurma ve bu aşamada atmanız gereken adımlara ait bir rehber hazırladık

South Dakota eyaletinde bir LLC şirket oluşturmak için South Dakota Secretary of State depatmanına başvuru yapılması gerekiyor. Kurulum başvurusu için eyalete 150$ ödenir. Kurulum tamamlandıktan sonra size Articles of Organization adında şirket formasyon belgeniz teslim edilir belgeyi aldığınızda South Dakota LLC şirketinizi resmi olarak kurulmuş demektir.

Kurulum için bahsi geçen formasyon belgelerini kurulum aşamasında sizin yerinize destek alacağınız registered agent şirketi sunacaktır. Böylece sizin ekstra bir işlem yapmanıza gerek kalmaz. Şirketinizi kurmak için Northwest Registered Agent firmasından 39+ Eyalet dosyalama bedeli ödeyerek online hizmet alabilirsiniz.

Maliyetler

HizmetFiyatKurulumdaYıllık (yılda 1)
LLC Şirket Kurulumu Sırasında Devlete Ödenecek Bedel150$
Yıllık Ödeme50$
 • Kurulum bedeline ek olarak Northwest Acente bedeli olan 39$ ‘ı maliyete eklemeyi unutmayın
 • Gelecek yıl Northwest acentelik bedelini 125$ (adres dahil)  karşılığında yenileyebilirsiniz
 • South Dakota LLC’ler raporlama ödemelerini her yılda bir (50$) eyalete sunmalıdır
Northwest Avantajları

Northwest ile yaptığımız anlaşma sayesinde bazı ücretsiz avantajlara sahip olursunuz bunlar;

 • İş adresi ücrete dahildir
 • Aynı gün hızlı işleme alınır ve başvurunuz işlenir
 • Adresinize gelen evraklara online erişebilirsiniz
 • İlk yıl acentelik bedeli ücretsizdir
 • Sınırsız telefon ve e-posta desteği alırsınız
 • Ücretsiz işletme sözleşmesi sağlar
 • Ücretsiz üye sertifikası alırsınız
 • Gizlilik esastır
 • Bilgileriniz koruma altındadır

Northwest ile  (39$ + eyalet ücreti, Adres dahil) şirket kurmak için tıklayın!

Registered Agent Nedir?

Amerika’da ikamet etmeyen girişimciler için şirket kurma, eyaletten gelecek resmi evrakları teslim alma ve şirketin sağlıklı kalmasını sağlamak için hizmet veren acentelere Registered Agent denir.

Amerika’ da bir LLC kurmaya karar verdiğinizde Northwest en iyi seçeneklerden biridir. Northwest, şirketiniz için  ücretsiz bir posta adresi sağlar.

Farklı acenteler de var, diğer LLC kurulumu yapan Registered Agent (kayıtlı temsilci) firmalarının tam listesi ve detaylı  inceleme sayfasına bu linkten ulaşabilirsiniz.

South Dakota’da bir LLC Şirket Nasıl Kurulur?

South Dakota eyaletinde online olarak uzaktan bir LLC şirket kurabilirsiniz, eyaleti şahsen ziyaret etmenize gerek yoktur. Ayrıca ABD vatandaşı olmayan kişilerden kimlik veya pasaport istenmez.

Kurulum için bir kayıtlı temsilci acentesine (registered agent) ihtiyacınız olacak, bu acente kurulum için gerekli belgeleri eyalete sizin için hazırlayıp online olarak dosyalayacaktır.

Eğer Northwest acentesi ile işlem yaparsanız şirket adresi için ekstra ücret ödemenize gerek kalmaz çünkü bu acentenin tüm ABD eyaletlerinde ofisleri bulunmaktadır ve ofislerini iş adresi olarak kullanmanıza izin verir. Diğer detaylar aşağıdadır.

 1. Şirketinizin Adını Belirleyin: Öncelikle South Dakota’da kurulacak LLC şirketinizin adını belirlemelisiniz. Eyalet veri tabanında daha önce bulunan şirket isimleri ile çakışma olmamasına özen gösterin. Eyalet web sitesinden aklınızdaki şirket adını içeren bir arama yapın ve isim kontrolü gerçekleştirin.
 2. Eyalet web sitesi güvenlik nedeni ile çoğu ülkeye kapalı olabilir erişim için ABD lokasyonlu VPN veya Opera Browser kullanabilirsiniz. Ayrıca isim seçme kuralları için LLC Şirket için İsmi Seçme rehberimize de ayrıca göz atabilirsiniz.
 3. Şirketiniz İçin Bir Alan Adı (Domain) Alabilirsiniz : Seçeceğiniz işletme adı için oluşturacağınız web sitesi alan adı daha önce kaydedilmiş mi kontrol edin. Namecheap ile hızlı bir şekilde bir şirket alan adı kaydedebilirsiniz, böylece gelecekte başka biri alan adınızı alamaz ve kullanamaz.

  0,88 dolardan başlayan fiyatlarla bir alan adı bulun

  powered by Namecheap

 4. Online Olarak Başvurunuzu Yapın: Şirketinizi kurmak ve devamında şirketin aktif kalabilmesi için bir Registered Agent (kayıtlı acente) belirleyin. Northwest en uygun fiyatlı ve en kaliteli seçenekler arasındadır. Buradaki linkten Northwest LLC kurulum başvuru sayfasına erişip şirketinizi online olarak kurmaları için sipariş verebilirsiniz. Northwest, yaptığınız başvurudaki sipariş formuna göre sizin için tüm işlemleri yerine getirecektir ve bu eyalette sizin Registered Agent’ınız olacaktır
 5. İşletme Sözleşmesi : Operating Agreement adı verilen işletme sözleşmesi, şirketin yönetim şeklini ve kurallarını belirler bir çok eyalette oluşturulması şart koşulmaz South Dakota’da oluşturulması da şart değildir. Northwest, zaten sizin için şirket kurulum sonrasında ücretsiz olarak bir işletme sözleşmesi hazırlayıp tarafınıza elektronik olarak teslim edecektir. Eyalet şart koşmasa da oluşturulması önerilir fakat bu sözleşmeyi eyalete postalamanız veya elektronik olarak göndermeniz gerekmez hazırlayıp imzaladığınız bu sözleşmeyi elinizde tutmanız yeterlidir.

LLC şirketin onay ve kurulum süresi South Dakota eyaleti için 1- 3 gün arasındadır.

South Dakota eyaletinde LLC şirketiniz onaylandıktan sonra ne olacak?

 • Şirket kurulduktan LLC kurulum formasyon belgeniz size acenteniz tarafından dijital olarak teslim edilir.
 • Şirket kuruluş belgelerini (dijital olarak) aldıktan sonra IRS’ den Federal Kimlik Numarası (EIN) alın. EIN olmadan banka hesabı açamazsınız, sanal pos (stripe), paypal gibi ödeme sistemlerine kaydolamazsınız. EIN başvurusunu kendiniz de SS4 formunu doldurup IRS’ ye faxlayabilirsiniz. Ücretsiz EIN Başvurusu rehberinden faydalanarak ücretsiz EIN alabilirsiniz. EIN için diğer seçenek ücretli hizmet almaktır bizden 29$ karşılığında EIN başvuru hizmeti alabilirsiniz aynı gün işleme alıp sizin için tüm süreci yürütebiliriz. Ücretli hizmet almak için şirket kurulum sonrasında sipariş formunu doldurmanız yeterlidir.

Eyalet Gereksinimleri ve Vergiler

Federal Vergiler : LLC’lerin hepsi federal bir vergi kimlik numarası EIN gerektirir. Bir EIN, temel olarak bir sosyal güvenlik numarasının ticari versiyonudur ve önemli LLC işlevleri için kullanılır. LLC şirket gelirinizi Amerika vatandaşlarından sağlıyorsanız belirli bir cirodan sonra federal olarak devlete gelir vergisi ödemeniz gerekebilir.

Eyalet Gereksinimleri : South Dakota’da LLC’ler gelir olsun veya olmasın her yıl eyalete bir Yıllık Rapor sunmalıdır. Yıllık Rapor gereksinimlerini zamanında yerine getirmek gerekmektedir.

South Dakota’da Satış Vergisi Oranı

South Dakota’da Satış Vergisi : South Dakota’da %4,5 oranında eyalet satış vergisi vardır ve yerel yönetimlerin %6’ya kadar yerel opsiyon satış vergisi toplamasına izin verir. Eyalet genelinde, ortalama %1,817 yerel vergi toplayan toplam 290 yerel vergi yargı bölgesi bulunmaktadır.

Eyalet satış vergisiyle birlikte South Dakota’daki en yüksek satış vergisi oranı Roslyn şehrinde %7,5’tir .

İşletme Ruhsatı ve İzinlerinin Alınması

Her South Dakota şirketinin standart bir lisansa ihtiyacı yoktur. Bununla birlikte, birçok işletme türü bir veya daha fazla lisans veya izin alabilir veya almak zorundadır. Bu lisans ve izinlerden bazıları, satış vergisi, çevre, sağlık ve güvenlik gibi konuları kapsayan düzenleyici niteliktedir.

Farklı düzenleyici lisanslar ve izinler, farklı kurumlar tarafından verilir. GOED, Tarım, Çevre ve Doğal Kaynaklar, Sağlık ve Çalışma ve Düzenleme Bakanlıkları gibi bu kurumların çoğu tarafından verilen lisansları listeleyen indirilebilir bir belgeye sahiptir. İşletmenizi Lisanslama ve Kaydetme belgesine GOED web sitesinden erişebilirsiniz . Belge 60 sayfadan fazla çalışır ve oldukça kapsamlıdır.

South Dakota Vergi Başvurusu’nu doldurarak, satış vergisi, üretici vergisi, tüketim vergisi ve alkollü içeceklerle ilgili çeşitli vergiler gibi vergilerle ilgili bazı önemli eyalet işletme ruhsatlarına başvurabilirsiniz. Başvuruyu DOR’un vergi başvurusu web sitesinde çevrimiçi olarak tamamlayabilirsiniz .

Devlet tarafından verilen lisanslara ek olarak, bazı gerekli lisanslar yerel olarak verilir. İşinizi yürüteceğiniz şehrin web sitesini kontrol ederek daha fazla ayrıntı bulabilirsiniz. (Bazı işletmeler, eyalet veya federal yasalar uyarınca yerel lisanslama gerekliliklerinden muaf olabilir.)

Yıllık Raporlama

South Dakota, LLC’lerin her yıl devlete bir rapor sunmasını şart koşuyor. Raporun amacı, temel olarak, LLC’nizin kime ait olduğu ve işletmenizle nasıl iletişime geçileceği konusunda durumu güncel tutmaktır. Raporun çevrimiçi olarak dosyalanması 50$ veya postayla veya şahsen dosyalanması için 65$ tutarındadır.

Yıllık Rapor Tarihi:

South Dakota şirketin yıllık raporu, her yıl yıldönümü ayının sonunda (LLC’nin ilk kurulduğu ay) biter. Dolayısıyla, Ocak 2022’de bir LLC kurduysanız, yıllık raporunuzun süresi 31 Ocak 2023’te ve sonrasında her 31 Ocak’ta yenilenmelidir.

Yıllık raporunuzu eyalet web sitesinden kolaylıkla ödeyebilirsiniz.

LLC şirketler hakkında genel vergilendirme konuları ile ilgili daha fazla bilgi için Amerika’da Vergilendirme yazısına göz atabilirsiniz.

Northwest ile Online Şirket Kurma Videosu

Diğer Eyaletler ↴

Ziyaretçi Yorumları ↴

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.