İndirim Uyarısı
Anlaşmalı iş ortağımız Northwest 39$’ a LLC Şirket Kurulumu Yapıyor %60 İndirimden faydalanmak için Tıklayın!

Idaho’da Şirket Kurmak ve Eyalet Hakkında Ön Bilgilendirme

Misafirperver olmanın yanında iş dostu olmak, Idaho’nun en iyi özelliklerinden bazılarıdır. Idaho, maliyetlerini ve vergilerini düşük tutmaya odaklanır. Idaho eyaleti, başarının önüne geçen bürokrasileri minimize etmeye çalışıyor ve bu konuda sürekli olarak düzenlemeler yapıyor. Eyalet altyapısı oldukça verimli ve güvenilir. Sonuç olarak, Idaho’nun girişimci ruhunun yükselmesi tesadüf değil.

Bu rehberde Idaho’da şirket kurmak, kurulacak LLC şirketin maliyeti, en uygun fiyata şirket kurma ve bu aşamada atmanız gereken adımlara ait bir çok bilgiye yer verdik.

Idaho eyaletinde bir LLC şirket oluşturmak için Secretary of State’e bir  başvurusu yapılması gerekiyor. Kurulum başvurusu için eyalete 100 $ ödenir. Kurulum tamamlandıktan sonra size  şirket formasyon belgeniz teslim edilir belgeyi aldığınızda Idaho LLC şirketinizi resmi olarak kurulmuş demektir.

Kurulum için bahsi geçen formasyon belgelerini kurulum aşamasında sizin yerinize destek alacağınız registered agent şirketi sunacaktır. Böylece sizin ekstra bir işlem yapmanıza gerek kalmaz. Şirketinizi kurmak için Northwest Registered Agent firmasından 39+ Eyalet dosyalama bedeli ödeyerek online hizmet alabilirsiniz.

Maliyetler

HizmetFiyatKurulumdaYıllık
LLC Şirket Kurulumu Sırasında Devlete Ödenecek Bedel100$
Yıllık Dosyalama
 • Kurulum bedeline ek olarak Northwest Acente bedeli olan 39$ ‘ı maliyete eklemeyi unutmayın
 • Gelecek yıl Northwest acentelik bedelini 125$ (adres dahil)  karşılığında yenileyebilirsiniz
 • Idaho eyaletine her yıl bir rapor sunulur fakat bu rapor ücretsizdir ödeme yapılması gerekmez
Northwest Avantajları

Northwest ile yaptığımız anlaşma sayesinde bazı ücretsiz avantajlara sahip olursunuz bunlar;

 • İş adresi ücrete dahildir
 • Aynı gün hızlı işleme alınır ve başvurunuz işlenir
 • Adresinize gelen evraklara online erişebilirsiniz
 • İlk yıl acentelik bedeli ücretsizdir
 • Sınırsız telefon ve e-posta desteği alırsınız
 • Ücretsiz işletme sözleşmesi sağlar
 • Ücretsiz üye sertifikası alırsınız
 • Gizlilik esastır
 • Bilgileriniz koruma altındadır

Northwest ile  (39$ + eyalet ücreti, Adres dahil) şirket kurmak için tıklayın!

Registered Agent Nedir?

Amerika’da ikamet etmeyen girişimciler için şirket kurma, eyaletten gelecek resmi evrakları teslim alma ve şirketin sağlıklı kalmasını sağlamak için hizmet veren acentelere Registered Agent denir.

Amerika’ da bir LLC kurmaya karar verdiğinizde Northwest en iyi seçeneklerden biridir. Northwest, şirketiniz için  ücretsiz bir posta adresi sağlar.

Farklı acenteler de var, diğer LLC kurulumu yapan Registered Agent (kayıtlı temsilci) firmalarının tam listesi ve detaylı  inceleme sayfasına bu linkten ulaşabilirsiniz.

Idaho’da LLC Şirket Nasıl Kurulur?

Idaho eyaletinde online olarak uzaktan bir LLC şirket kurabilirsiniz, eyaleti şahsen ziyaret etmenize gerek yoktur. Ayrıca Idaho’da ABD vatandaşı olmayan kişilerden şirket kurulumu için kimlik veya pasaport istenmez. Kurulum için bir kayıtlı temsilci acentesine (registered agent) ihtiyacınız olacak, bu acente kurulum için gerekli belgeleri eyalete sizin için hazırlayıp online olarak dosyalayacaktır. Eğer Northwest acentesi ile işlem yaparsanız şirket adresi için ekstra ücret ödemenize gerek kalmaz çünkü bu acentenin tüm ABD eyaletlerinde ofisleri bulunmaktadır ve ofislerini iş adresi olarak kullanmanıza izin verir. Diğer detaylar aşağıdadır.

 1. Şirketinizin Adını Belirleyin: Öncelikle Idaho’da kurulacak LLC şirketinizin adını belirlemelisiniz. Eyalet veri tabanında daha önce bulunan şirket isimleri ile çakışma olmamasına özen gösterin. Eyalet web sitesinden aklınızdaki şirket adını içeren bir arama yapın ve isim kontrolü gerçekleştirin. Idaho eyaletinde eğer hemen kurulum yapmayacaksanız aklınızdaki şirket adını 20$ karşılığında rezerve edebiliyorsunuz. LLC isim kuralları için LLC Şirket için İsmi Seçme rehberimize de ayrıca göz atabilirsiniz.
 2. Şirketiniz İçin Bir Alan Adı (Domain) Alabilirsiniz : Seçeceğiniz işletme adı için oluşturacağınız web sitesi alan adı daha önce kaydedilmiş mi kontrol edin. Namecheap ile hızlı bir şekilde bir şirket alan adı kaydedebilirsiniz, böylece gelecekte başka biri alan adınızı alamaz ve kullanamaz.

  0,88 dolardan başlayan fiyatlarla bir alan adı bulun

  powered by Namecheap

 3. Online Olarak Başvurunuzu Yapın: Şirketinizi kurmak ve devamında şirketin aktif kalabilmesi için bir Registered Agent (kayıtlı acente) belirleyin. Northwest en uygun fiyatlı ve en kaliteli seçenekler arasındadır. Northwest LLC kurulum başvuru sayfasına erişip şirketinizi online olarak kurmaları için sipariş verebilirsiniz. Northwest, yaptığınız başvurudaki sipariş formuna göre sizin için tüm işlemleri yerine getirecektir ve bu eyalette sizin Registered Agent’ınız olacaktır
 4. İşletme Sözleşmesi : Operating Agreement adı verilen işletme sözleşmesi, LLC’nin yönetim şeklini, kapatma prosedürlerini ve kurallarını belirler bir çok eyalette oluşturulması şart koşulmaz Idahoda da şart değildir fakat bir tane oluşturup el altında tutmak gerekir. Northwest, zaten sizin için şirket kurulum sonrasında ücretsiz olarak bir sözleşme hazırlayıp tarafınıza elektronik olarak teslim edecektir. Eyalet şart koşmasa da oluşturulması önerilir fakat bu sözleşmeyi eyalete postalamanız veya elektronik olarak göndermeniz gerekmez hazırlayıp imzaladığınız bu sözleşmeyi elinizde tutmanız yeterlidir.

LLC şirketin onay ve kurulum süresi Idaho eyaleti için 7 ila 10 iş günü sürer.

Idaho eyaletinde LLC şirketiniz onaylandıktan sonra ne olacak?

 • Şirket kurulduktan LLC kurulum formasyon belgeniz size acenteniz tarafından dijital olarak teslim edilir. Ayrıca eyalet web sitesinden de şirket adınızı yazarak sorgulama yapabilirsiniz.
 • Şirket kuruluş belgelerini (dijital olarak) aldıktan sonra IRS’ den Federal Kimlik Numarası (EIN) alın. EIN olmadan banka hesabı açamazsınız, sanal pos (stripe), paypal gibi ödeme sistemlerine kaydolamazsınız. EIN başvurusunu kendiniz de SS4 formunu doldurup IRS’ ye faxlayabilirsiniz. Buradaki rehberden faydalanarak ücretsiz EIN alabilirsiniz. EIN için diğer seçenek ücretli hizmet almaktır bizden 29$ karşılığında EIN başvuru hizmeti alabilirsiniz aynı gün işleme alıp sizin için tüm süreci yürütebiliriz. Ücretli hizmet almak için şirket kurulum sonrasında bu sipariş formunu doldurmanız yeterlidir.

Eyalet Gereksinimleri ve Vergiler

Federal Vergiler : LLC’lerin hepsi federal bir vergi kimlik numarası EIN gerektirir. Bir EIN, temel olarak bir sosyal güvenlik numarasının ticari versiyonudur ve önemli LLC işlevleri için kullanılır. LLC şirket gelirinizi Amerika vatandaşlarından sağlıyorsanız belirli bir cirodan sonra federal olarak devlete gelir vergisi ödemeniz gerekebilir.

Eyalet Gereksinimleri : Idaho LLC’ler gelir olsun veya olmasın her yıl eyalete bir rapor sunmalıdır. Eyalet bu raporu şirket sahiplerinin halen şirketi faal tutup tutmadıklarını bilmek için ister. Bu rapor online olarak sunulur ve ücretsizdir.

Idaho’da Satış Vergisi Oranı

Idaho’da Satış Vergisi : Idaho eyaletinde satış vergisi vardır. LLC’niz Idaho konumlu müşterilere mal veya hizmet satacaksa, satış vergisi toplamanız ve eyalet gelir idaresine geri ödemeniz gerekir. Bu, bu amaçla Idaho gelir idaresine kaydolmanız ve ardından satılan mallar için periyodik satış vergisi ödemeleri yapmanız gerekir. Idaho eyaletinde satış vergisi %4’tür.

İşletme Ruhsatı ve İzinlerinin Alınması

Eğer eyalet içinde herhangi bir şehirde fiziksel bir dükkan, mağaza gibi bir işletme sahibiyseniz ve burada fiziksel olarak perakende işi yapıyorsanız yaptığınız işe bağlı olarak bazı ruhsat ve izinlere ihtiyacınız olabilir.

Idaho Salex Tax Permit online olarak alabilirsiniz bunun için tax.idaho.gov adresinden işlem yapabilirsiniz.

Yıllık Raporlama

Idaho LLC’lerin her yıl yıllık rapor hazırlamaları gerekmektedir. Yıllık rapor yalnızca bir bilgi güncellemesidir bu rapor sayesinde eyaletiniz, şirketinizin doğru iletişim ve sahiplik bilgilerini teyit eder.

Her yıl online olarak Yıllık Rapor hazırlamanız gerekir. Idaho eyaletinde yıllık rapor ücretsizdir sadece online olarak sunulur.

Idaho’da, yıllık raporun son tarihi, LLC’nizi ne zaman kurduğunuza bağlıdır. Örneğin işletmeniz 11 Ağustosta kurulduysa bir sonraki yıl 31 Ağustosa kadar raporu teslim etmek gerekir

LLC vergileri ile ilgili daha fazla bilgi için Amerika’da Vergilendirme yazısına göz atabilirsiniz.

Northwest ile Online Şirket Kurma Videosu

Diğer Eyaletler ↴

Ziyaretçi Yorumları ↴

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.