İndirim Uyarısı
Anlaşmalı iş ortağımız Northwest 39$’ a LLC Şirket Kurulumu Yapıyor %60 İndirimden faydalanmak için Tıklayın!

Iowa ‘da LLC Şirket Kurulumu (Ön bilgi)

ABD’nin Iowa eyaletinde bir LLC şirket kurmak, Iowa ‘da kurulacak LLC şirketin maliyeti, en uygun fiyata şirket kurma ve bu aşamada atmanız gereken adımlara ait detaylı bir rehber hazırladık

Iowa eyaletinde bir LLC şirket kurmak için Iowa Secretary of State’e bir formasyon başvurusu yapılması gerekiyor. Kurulum başvurusu sırasında eyalete 50 $ dosyalama bedeli ödenir. Kurulum tamamlandıktan sonra size Certificate of Organization adında şirket formasyon belgeniz teslim edilir belgeyi aldığınızda Iowa LLC şirketinizi resmi olarak kurulmuş demektir.

Kurulum için bahsi geçen formasyon belgelerini kurulum aşamasında sizin yerinize destek alacağınız registered agent şirketi sunacaktır. Böylece sizin ekstra bir işlem yapmanıza gerek kalmaz. Şirketinizi kurmak için Northwest Registered Agent firmasından 39+ Eyalet dosyalama bedeli ödeyerek online hizmet alabilirsiniz.

Maliyetler

HizmetFiyatKurulumda2 Yılda 1
LLC Şirket Kurulumu Sırasında Devlete Ödenecek Bedel50$
Yıllık Dosyalama (2 yılda 1)60$
 • Kurulum bedeline ek olarak Northwest Acente bedeli olan 39$ ‘ı maliyete eklemeyi unutmayın
 • Gelecek yıl Northwest acentelik bedelini 125$ (adres dahil)  karşılığında yenileyebilirsiniz
Northwest Avantajları

Northwest ile yaptığımız anlaşma sayesinde bazı ücretsiz avantajlara sahip olursunuz bunlar;

 • İş adresi ücrete dahildir
 • Aynı gün hızlı işleme alınır ve başvurunuz işlenir
 • Adresinize gelen evraklara online erişebilirsiniz
 • İlk yıl acentelik bedeli ücretsizdir
 • Sınırsız telefon ve e-posta desteği alırsınız
 • Ücretsiz işletme sözleşmesi sağlar
 • Ücretsiz üye sertifikası alırsınız
 • Gizlilik esastır
 • Bilgileriniz koruma altındadır

Northwest ile  (39$ + eyalet ücreti, Adres dahil) şirket kurmak için tıklayın!

Registered Agent Nedir?

Amerika’da ikamet etmeyen girişimciler için şirket kurma, eyaletten gelecek resmi evrakları teslim alma ve şirketin sağlıklı kalmasını sağlamak için hizmet veren acentelere Registered Agent denir.

Amerika’ da bir LLC kurmaya karar verdiğinizde Northwest en iyi seçeneklerden biridir. Northwest, şirketiniz için  ücretsiz bir posta adresi sağlar.

Farklı acenteler de var, diğer LLC kurulumu yapan Registered Agent (kayıtlı temsilci) firmalarının tam listesi ve detaylı  inceleme sayfasına bu linkten ulaşabilirsiniz.

Iowa’da bir LLC Şirket Nasıl Kurulur?

Iowa eyaletinde online uzaktan bir LLC şirket kurabilirsiniz, eyaleti şahsen ziyaret etmenize gerek yoktur. Ayrıca ABD vatandaşı olmayan kişilerden Iowa eylaeti kimlik veya pasaport istenmez. Kurulum için bir kayıtlı temsilci acentesine (registered agent) ihtiyacınız olacak, bu acente kurulum için gerekli belgeleri eyalete sizin için hazırlayıp online olarak dosyalayacaktır. Eğer Northwest acentesi ile işlem yaparsanız şirket adresi için ekstra ücret ödemenize gerek kalmaz çünkü bu acentenin tüm ABD eyaletlerinde ofisleri bulunmaktadır ve ofislerini iş adresi olarak kullanmanıza izin verir. Diğer detaylar aşağıdadır.

 1. Şirketinizin Adını Belirleyin: Öncelikle Iowa eyaletinde kurulacak LLC şirketinizin adını belirlemelisiniz. Eyalet veri tabanında daha önce bulunan şirket isimleri ile çakışma olmamasına özen gösterin. Eyalet web sitesinden aklınızdaki şirket adını içeren bir arama yapın ve isim kontrolü gerçekleştirin. Ayrıca isim kuralları için LLC Şirket için İsmi Seçme rehberimize de ayrıca göz atabilirsiniz.
 2. Şirketiniz İçin Bir Alan Adı (Domain) Alabilirsiniz : Seçeceğiniz işletme adı için oluşturacağınız web sitesi alan adı daha önce kaydedilmiş mi kontrol edin. Namecheap ile hızlı bir şekilde bir şirket alan adı kaydedebilirsiniz, böylece gelecekte başka biri alan adınızı alamaz ve kullanamaz.

  0,88 dolardan başlayan fiyatlarla bir alan adı bulun

  powered by Namecheap

 3. Online Olarak Başvurunuzu Yapın: Şirketinizi kurmak ve devamında şirketin aktif kalabilmesi için bir Registered Agent (kayıtlı acente) belirleyin. Northwest en uygun fiyatlı ve en kaliteli seçenekler arasındadır kurulumu Northwest ile yaparsanız aynı zamanda Northwest sizin yasal temsilciniz olmuş olur. Buradaki linkten Northwest LLC kurulum başvuru sayfasına erişip şirketinizi online olarak kurmaları için sipariş verebilirsiniz. Northwest, yaptığınız başvurudaki sipariş formuna göre sizin için tüm işlemleri yerine getirecektir ve bu eyalette sizin Registered Agent’ınız olacaktır
 4. İşletme Sözleşmesi : Operating Agreement adı verilen işletme sözleşmesi, LLC’lerin kural ve prosedürlerini yazılı hale getiren belgedir. Her üyenin ne kadar yatırım yaptığı, karı nasıl dağıtacağınız ve hatta şirket feshedilirse ne yapacağınız gibi önemli konuları kapsar. Bir çok eyalette oluşturulması şart koşulmaz Iowa’da da şart değildir. Northwest, zaten sizin için şirket kurulum sonrasında ücretsiz olarak bir sözleşme hazırlayıp tarafınıza elektronik olarak teslim edecektir. Eyalet şart koşmasa da oluşturulması önerilir fakat bu sözleşmeyi eyalete postalamanız veya elektronik olarak göndermeniz gerekmez hazırlayıp imzaladığınız bu sözleşmeyi elinizde tutmanız yeterlidir.

LLC şirketin onay ve kurulum süresi Iowa’da 4 gün sürer.

Iowa eyaletinde LLC şirket kurulumu onaylandıktan sonra ne olur?

 • Şirket kurulduktan sonra LLC kurulum formasyon belgeniz size acenteniz tarafından dijital yolla teslim edilir.
 • Şirket kuruluş belgelerini (dijital olarak) aldıktan sonra IRS’ den Federal Kimlik Numarası (EIN) alın. EIN olmadan banka hesabı açamazsınız, sanal pos (stripe), paypal gibi ödeme sistemlerine kaydolamazsınız. EIN başvurusunu kendiniz de SS4 formunu doldurup IRS’ ye faxlayabilirsiniz. Buradaki rehberden faydalanarak ücretsiz EIN alabilirsiniz. EIN için diğer seçenek ücretli hizmet almaktır bizden 29$ karşılığında EIN başvuru hizmeti alabilirsiniz aynı gün işleme alıp sizin için tüm süreci yürütebiliriz. Ücretli hizmet almak için şirket kurulum sonrasında bu sipariş formunu doldurmanız yeterlidir.

Eyalet Gereksinimleri ve Vergiler

Federal Vergiler : LLC’lerin hepsi federal bir vergi kimlik numarası EIN gerektirir. Bir EIN, temel olarak bir sosyal güvenlik numarasının ticari versiyonudur ve önemli LLC işlevleri için kullanılır. LLC şirket gelirinizi Amerika vatandaşlarından sağlıyorsanız belirli bir cirodan sonra federal olarak devlete gelir vergisi ödemeniz gerekebilir.

Eyalet Gereksinimleri : Iowa LLC’ler gelir olsun veya olmasın her 2 yılda bir eyalete bir rapor sunmalıdır.

Iowa LLC’ler, varsayılan olarak doğrudan geçiş vergisine tabidir. Bu, işletmenin kendisinin vergilendirilmediği anlamına gelir. Bunun yerine, şirket kârları bireysel vergi beyannamelerinde gelir olarak bildiren sahiplere geçer. Iowa LLC kârları, federal serbest meslek gelir vergisi oranına tabidir. Iowa LLC’ler ayrıca C-Corp olarak vergilendirilmeyi seçebilir.

Iowa’da Satış Vergisi Oranı

Iowa’da Satış Vergisi : Iowa’da satış vergisi bulunur. LLC’niz Iowa’daki müşterilere mal / hizmet satacaksa, satış vergisi toplamanız ve eyalet gelir idaresine geri ödemeniz gerekir. Bu, bu amaçla Iowa gelir idaresine kaydolmanız ve ardından satılan mal/hizmet için periyodik satış vergisi ödemeleri yapmanız gerekir. Iowa eyaletinde satış vergisi %6 oranındadır.

İşletme Ruhsatı ve İzinlerinin Alınması

Eğer eyalet içinde herhangi bir şehirde fiziksel bir dükkan, mağaza gibi bir işletme sahibiyseniz ve burada fiziksel olarak perakende işi yapıyorsanız yaptığınız işe bağlı olarak bazı ruhsat ve izinlere ihtiyacınız olabilir.

Yıllık Raporlama

Iowa’da her iki yılda bir eyalete bienal raporu sunulması gerekir. Bienal raporunun amacı, işletmenizin iletişim bilgilerinin durumunu güncel tutmak ve LLC  sahiplerini değiştirip değiştirmediğini bildirmektir. Iowa bienali rapor dosyalama ücreti 60$’dır.

Iowa bienal raporu, LLC’nin kurulduğu yıldan sonraki ilk tek sayılı yılın 1 Ocak ile 1 Nisan tarihleri ​​arasında sunup ödenir. Örneğin, LLC’nizi Mayıs 2021’de kurduysanız, ilk bienal raporunuz 1 Nisan 2023’te ödenir. LLC’nizi Mayıs 2022’de kurduysanız, bienal raporunuz 21 Nisan 2023’te ödenecektirç.

Vergiler ile ilgili daha fazla bilgi için Amerika’da Vergilendirme yazısına göz atabilirsiniz.

Northwest ile Online Şirket Kurma Videosu

Diğer Eyaletler ↴

Ziyaretçi Yorumları ↴

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.