İndirim Uyarısı
Anlaşmalı iş ortağımız Northwest 39$’ a LLC Şirket Kurulumu Yapıyor %60 İndirimden faydalanmak için Tıklayın!

Tennessee Eyaleti Hakkında Ön bilgi

Hiçbir kişisel gelir vergisi olmayan, yerleşik ve büyüyen birçok sanayisi ve işgücünü eğitmek için güçlü bir baskısı olan Tennessee, eyaleti bir iş kurmak ve büyütmek için Güneydoğu’da 1 numaralı yer haline getirmeye odaklanmıştır.

Aslında, büyük bir kamu-özel girişimcilik sistemi olan Launch Tennessee aracılığıyla devlet, tüm küçük işletmelerin ve yeni başlayanların başarılı olmasını sağlamak için son derece sıkı çalışıyor.

Tennessee eyaletinde şirket kurmak, Tennessee‘de kurulacak LLC şirketin maliyetleri, en uygun fiyata şirket kurma ve bu aşamada atmanız gereken adımlara ait bir rehber hazırladık

Tennessee eyaletinde bir LLC şirket oluşturmak için Tennessee Secretary of State, Business Services Division depatmanına başvuru yapılması gerekiyor. Kurulum başvurusu için eyalete 309$ ödenir.

6 ve daha az üyeli LLC ler için kurulumda yapılacak ödeme miktaru 309$ dır. Bundan sonra, ek üye başına 50$ ödeme yapılması gerekir. Örneğin sekiz üyeniz varsa, 400 dolar ödersiniz

Kurulum tamamlandıktan sonra size Articles of Organization adında şirket formasyon belgeniz teslim edilir belgeyi aldığınızda Tennessee  LLC şirketinizi resmi olarak kurulmuş demektir.

Kurulum için bahsi geçen formasyon belgelerini kurulum aşamasında sizin yerinize destek alacağınız registered agent şirketi sunacaktır. Böylece sizin ekstra bir işlem yapmanıza gerek kalmaz. Şirketinizi kurmak için Northwest Registered Agent firmasından 39+ Eyalet dosyalama bedeli ödeyerek online hizmet alabilirsiniz.

Maliyetler

HizmetFiyatKurulumdaYıllık (yılda 1)
LLC Şirket Kurulumu Sırasında Devlete Ödenecek Bedel309$
Yıllık Ödeme300$
 • Kurulum bedeline ek olarak Northwest Acente bedeli olan 39$ ‘ı maliyete eklemeyi unutmayın
 • Gelecek yıl Northwest acentelik bedelini 125$ (adres dahil)  karşılığında yenileyebilirsiniz
 • Tennessee LLC’ler raporlama ödemelerini her yılda bir (300$) eyalete sunmalıdır
Northwest Avantajları

Northwest ile yaptığımız anlaşma sayesinde bazı ücretsiz avantajlara sahip olursunuz bunlar;

 • İş adresi ücrete dahildir
 • Aynı gün hızlı işleme alınır ve başvurunuz işlenir
 • Adresinize gelen evraklara online erişebilirsiniz
 • İlk yıl acentelik bedeli ücretsizdir
 • Sınırsız telefon ve e-posta desteği alırsınız
 • Ücretsiz işletme sözleşmesi sağlar
 • Ücretsiz üye sertifikası alırsınız
 • Gizlilik esastır
 • Bilgileriniz koruma altındadır

Northwest ile  (39$ + eyalet ücreti, Adres dahil) şirket kurmak için tıklayın!

Registered Agent Nedir?

Amerika’da ikamet etmeyen girişimciler için şirket kurma, eyaletten gelecek resmi evrakları teslim alma ve şirketin sağlıklı kalmasını sağlamak için hizmet veren acentelere Registered Agent denir.

Amerika’ da bir LLC kurmaya karar verdiğinizde Northwest en iyi seçeneklerden biridir. Northwest, şirketiniz için  ücretsiz bir posta adresi sağlar.

Farklı acenteler de var, diğer LLC kurulumu yapan Registered Agent (kayıtlı temsilci) firmalarının tam listesi ve detaylı  inceleme sayfasına bu linkten ulaşabilirsiniz.

Tennessee’de bir LLC Şirket Nasıl Kurulur?

Tennessee eyaletinde online olarak uzaktan bir LLC şirket kurabilirsiniz, eyaleti şahsen ziyaret etmenize gerek yoktur. Ayrıca ABD vatandaşı olmayan kişilerden kimlik veya pasaport istenmez.

Kurulum için bir kayıtlı temsilci acentesine (registered agent) ihtiyacınız olacak, bu acente kurulum için gerekli belgeleri eyalete sizin için hazırlayıp online olarak dosyalayacaktır.

Eğer Northwest acentesi ile işlem yaparsanız şirket adresi için ekstra ücret ödemenize gerek kalmaz çünkü bu acentenin tüm ABD eyaletlerinde ofisleri bulunmaktadır ve ofislerini iş adresi olarak kullanmanıza izin verir. Diğer detaylar aşağıdadır.

 1. Şirketinizin Adını Belirleyin: Öncelikle Tennessee‘de kurulacak LLC şirketinizin adını belirlemelisiniz. Eyalet veri tabanında daha önce bulunan şirket isimleri ile çakışma olmamasına özen gösterin. Eyalet web sitesinden aklınızdaki şirket adını içeren bir arama yapın ve isim kontrolü gerçekleştirin.
 2. Eyalet web sitesi güvenlik nedeni ile çoğu ülkeye kapalı olabilir erişim için ABD lokasyonlu VPN veya Opera Browser kullanabilirsiniz. Ayrıca isim seçme kuralları için LLC Şirket için İsmi Seçme rehberimize de ayrıca göz atabilirsiniz.
 3. Şirketiniz İçin Bir Alan Adı (Domain) Alabilirsiniz : Seçeceğiniz işletme adı için oluşturacağınız web sitesi alan adı daha önce kaydedilmiş mi kontrol edin. Namecheap ile hızlı bir şekilde bir şirket alan adı kaydedebilirsiniz, böylece gelecekte başka biri alan adınızı alamaz ve kullanamaz.

  0,88 dolardan başlayan fiyatlarla bir alan adı bulun

  powered by Namecheap

 4. Online Olarak Başvurunuzu Yapın: Şirketinizi kurmak ve devamında şirketin aktif kalabilmesi için bir Registered Agent (kayıtlı acente) belirleyin. Northwest en uygun fiyatlı ve en kaliteli seçenekler arasındadır. Buradaki linkten Northwest LLC kurulum başvuru sayfasına erişip şirketinizi online olarak kurmaları için sipariş verebilirsiniz. Northwest, yaptığınız başvurudaki sipariş formuna göre sizin için tüm işlemleri yerine getirecektir ve bu eyalette sizin Registered Agent’ınız olacaktır
 5. İşletme Sözleşmesi : Operating Agreement adı verilen işletme sözleşmesi, şirketin yönetim şeklini ve kurallarını belirler bir çok eyalette oluşturulması şart koşulmaz Tennessee‘de oluşturulması da şart değildir. Northwest, zaten sizin için şirket kurulum sonrasında ücretsiz olarak bir işletme sözleşmesi hazırlayıp tarafınıza elektronik olarak teslim edecektir. Eyalet şart koşmasa da oluşturulması önerilir fakat bu sözleşmeyi eyalete postalamanız veya elektronik olarak göndermeniz gerekmez hazırlayıp imzaladığınız bu sözleşmeyi elinizde tutmanız yeterlidir.

LLC şirketin onay ve kurulum süresi Tennessee eyaleti için 1- 4 gün arasındadır.

Tennessee eyaletinde LLC şirketiniz onaylandıktan sonra ne olacak?

 • Şirket kurulduktan LLC kurulum formasyon belgeniz size acenteniz tarafından dijital olarak teslim edilir.
 • Şirket kuruluş belgelerini (dijital olarak) aldıktan sonra IRS’ den Federal Kimlik Numarası (EIN) alın. EIN olmadan banka hesabı açamazsınız, sanal pos (stripe), paypal gibi ödeme sistemlerine kaydolamazsınız. EIN başvurusunu kendiniz de SS4 formunu doldurup IRS’ ye faxlayabilirsiniz. Ücretsiz EIN Başvurusu rehberinden faydalanarak ücretsiz EIN alabilirsiniz. EIN için diğer seçenek ücretli hizmet almaktır bizden 29$ karşılığında EIN başvuru hizmeti alabilirsiniz aynı gün işleme alıp sizin için tüm süreci yürütebiliriz. Ücretli hizmet almak için şirket kurulum sonrasında sipariş formunu doldurmanız yeterlidir.

Eyalet Gereksinimleri ve Vergiler

Federal Vergiler : LLC’lerin hepsi federal bir vergi kimlik numarası EIN gerektirir. Bir EIN, temel olarak bir sosyal güvenlik numarasının ticari versiyonudur ve önemli LLC işlevleri için kullanılır. LLC şirket gelirinizi Amerika vatandaşlarından sağlıyorsanız belirli bir cirodan sonra federal olarak devlete gelir vergisi ödemeniz gerekebilir.

Eyalet Gereksinimleri : Tennessee’de LLC’ler gelir olsun veya olmasın her yıl eyalete bir Yıllık Rapor sunmalıdır. Yıllık Rapor gereksinimlerini zamanında yerine getirmek gerekmektedir.

Tennessee’de Satış Vergisi Oranı

Tennessee Satış Vergisi : Tennessee’de %7 eyalet satış vergisi vardır ve yerel yönetimlerin %2,75’e kadar yerel opsiyon satış vergisi toplamasına izin verir. Eyalet genelinde, ortalama %2,614 yerel vergi toplayan toplam 308 yerel vergi yargı bölgesi vardır.

Eyalet satış vergisiyle birlikte Tennessee’deki en yüksek satış vergisi oranı Memphis , Murfreesboro , Kingsport , Cleveland ve Johnson City şehirlerinde (ve diğer 96 şehirde) %9,75’tir.

İşletme Ruhsatı ve İzinlerinin Alınması

Mal veya hizmet satan çoğu işletme, işletme vergisine tabidir ve vergileri ödemek için bir hesap oluşturmak üzere eyalet Gelir Dairesine kaydolmalıdır. Halka alkol satan işletmeler, sigorta şirketleri, tarım ve gıda hizmetleri şirketleri ve tıp uzmanları dahil olmak üzere belirli işletme türleri için gerekli olan başka lisanslar ve izinler de vardır.

Bu lisansların veya izinlerin her biri, eyaletteki belirli bir departman tarafından verilir. Birden fazla lisansa ihtiyacınız varsa, her departmana ayrı ayrı başvurmanız gerekir.

Tennessee’de İşletme Ruhsatına Ne Zaman İhtiyacınız Var?

İhtiyaç duyulan en yaygın işletme lisansı, işletme vergi lisansıdır. Tennessee eyaletinde mal veya hizmet satıyorsanız bu lisansa ihtiyacınız olacaktır. Bu, merkezi eyalet dışında bulunan ve posta siparişi yoluyla bile eyalet içindekilere satış yapan işletmeleri içerir. Belirli bir Tennessee şehrinde bulunuyorsanız, şehir işletme vergilerini de ödemeniz gerekebilir.

Bir işletme vergisi lisansına ihtiyaç duyma eşiği, brüt yıllık makbuzlarda 3.000 ABD dolarıdır. Yıllık brüt 3.000 $ ile 10.000 $ arasında makbuzunuz varsa, minimum etkinlik lisansı almaya hak kazanabilirsiniz. 10.000 dolardan fazla makbuzu olan herhangi bir işletmenin standart bir işletme lisansı alması gerekir.

İşletme Lisansı Türleri

Eyaletteki hemen hemen her işletmenin bir işletme vergi lisansı alması gerekecek. Bu lisansa sahip olduğunuzda, Tennessee’nin gerektirdiği diğer lisans türlerinin yanı sıra bir şehir vergisi lisansı almanız gerekip gerekmediğini belirlemeniz gerekir.

Diğer lisans ve izin türleri şunları içerir:

 • Alkollü İçecek Komisyonu: Alkollü içeceklerin bir restoran veya mağaza mahallinde tüketicilere satışı için.
 • Tarım Tüketici ve Sanayi Hizmetleri Bakanlığı: Çeşitli tarım ve gıda satış işletmeleri için.
 • Sağlık Bakanlığı (DOH): Devlette halkla birlikte çalışan tıp uzmanları için.

Yıllık Raporlama

LLC’nizin her yıl Tennessee Dışişleri Bakanı Business Services’a yıllık bir rapor sunması gerekecektir. Ne yazık ki, Tennessee’deki yıllık rapor ücretleri oldukça yüksek. Minimum dosyalama ücreti 300$ ve bu, altı veya daha az üyesi olan LLC’ler içindir. Altıncıyı aşan her üye için 50$ ödemeniz gerekecek. Dolayısıyla, on üyeniz varsa, her yıl yıllık raporunuzu sunmak için 500$ ödemeyi gözden çıkartmak gerekiyor.

Yıllık Rapor Tarihi:

Tennessee Yıllık Raporunuz, mali yılınızın sonunu takip eden 4. ayın ilk gününe kadar teslim edilecektir. Tipik bir takvim yılında faaliyet gösteren LLC’ler için bu, 1 Nisan’dır.

Yıllık raporunuzu eyalet web sitesinden kolaylıkla ödeyebilirsiniz.

LLC şirketler hakkında genel vergilendirme konuları ile ilgili daha fazla bilgi için Amerika’da Vergilendirme yazısına göz atabilirsiniz.

Northwest ile Online Şirket Kurma Videosu

Diğer Eyaletler ↴

Ziyaretçi Yorumları ↴

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.