Yabancılar İçin Ekonomik Nexus: ABD’de Satış Vergisi

Türkiye’de ikamet ediyorsunuz ve ABD sakinlerine ürün satmak amacıyla bir E-ticaret işine başladınız. E-ticaret şekliniz Shopify dropshipping veya yazılım, dijital servisler diyelim. ABD’de bir LLC kurup vergi numaranızı (EIN) edindiniz, E-ticaret platformunuzu açıp satışlara başladınız.

Şimdi ne olacak?

Giriş

ABD sakinlerine ürün satıyorum, sipariş sırasında müşterilerden satış vergisi toplayacak mıyım? Bu soru sürekli aklınıza gelecek ve zamanla sizde bir psikolojik baskı oluşturacak bu yüzden konuyu güvenilir kaynaklardan öğrenip bu süreci görmezden gelmek yerine üzerine gitmek sizi bu yükten kurtaracaktır.

“ABD sakinlerine ürün satıyorum ve satış vergisi toplamam gerekiyor mu?” Sorusuna yanıt vererek konuya başlayalım;

Bu sorunun yanıtı 2018 yılına kadar oldukça basitti. Satış yaptığınız eyalette fiziksel bir bağınız /bağlantınız olmadığı sürece bir yabancı olarak herhangi bir satış vergisi toplama sorumluluğunuz yoktu. (Fiziksel bağlantı Satış yaptığınız eyalette bir ofis, bir dükkan, mağaza, bir sigortalı çalışan, bir depo olabilir)

Özetle, 2018’e kadar ABD’de yabancı satıcıların durumu buydu bağlantı yoksa satış vergisi toplamaktan muaflardı.

2018 Yılında E-ticaret satış vergilerinin işleyişini değiştirecek büyük bir durum oluştu ve süreç değişti.

21 Haziran 2018’de Amerika Birleşik Devletleri Yüksek Mahkemesi, South Dakota v. Wayfair, Inc. davasında, eyalet lehine bir karar verdi. Bu kararın sonucundaki yeni hükümlere göre eyaletler artık şirketlerden satış vergisi almaya başlayacaktı. Ekonomik bağlantı kanunları (Ekonomik Nexus) ortaya çıktıktan sonra kurallar değişmeye başladı.

Ekonomik Nexus Nedir?

Bahsi geçen davadan sonra yargıtay, şirketlerin fiziksel bağlantısı olmasının yanında bir de, o eyaletteki kişilere satış yaptığı anda ekonomik bağlantısının oluştuğuna karar verdi. Yüksek Mahkemenin Wayfair kararını takiben, satıcının (Shopify, Amazon veya E-ticaret yapan her işletme) o eyaletle bağlantısı olması için artık fiziksel varlığa ihtiyaç olmadığını, ekonomik bağlantı sayesinde bir eyalette bağı olabileceği yönde karar verildi.

Bu karar emsal teşkil ettiği için, artık yabancı Shopify veya Amazon işletmecileri satış yaptıkları her eyalette birer ekonomik bağ (Ekonomik Nexus) oluşturuyor.

Bu arada satış yaptığınız eyalette fiziksel bir bağınız varsa bu durum hala aynı ve değişiklik yok anlamına geliyor.

Amazon gibi pazaryerleri ABD’nin hemen hemen tüm eyaletlerinde satış vergisini kendisi toplar. Siz bir Amazon pazaryeri satıcısıysanız Amazonun destek verdiği eyaletlerde satış vergisi toplamanıza gerek yok. Bu vergiyi Amazon kendisi toplar ve devlete beyanını yapıp öder

Ekonomik Nexus İçeriği

Herhangi bir eyalette belirli miktarda ciro yapmak veya belirli bir sayıda işlem yapmak anlamına geliyor.

Ekonomik Nexus, bürüt satış miktarı veya belirli bir miktar işlem sınırına dayanıyor. Bu iki eşikten biri karşılandığı anda Ekonomik Nexus (Ekonomik bağ) tetiklenmiş oluyor. Bazı eyaletler Ekonomik Nexus için her iki kriteri de baz alırken, bazı eyaletler bir satış eşiğini baz alıyor.

Örnek 1:

Güney Dekota’da ekonomik nexus tetiklenmesi için 200 işlem veya yıllık 100.000$ brüt satış gerekir. bu limitlerden hangisi önce aşılırsa artık o eyalette satış vergisi toplama zamanı gelmiş demektir.

Örnek 2:

Bu sefer satış yaptığınız eyaletin Alabama olduğunu düşünün. Yani müşterileriniz Alabama eyaletinden ve bu eyalete ürünler göndermeye, satış yapmaya başladınız diyelim. Alabama’da yıl içinde 250.000$ brüt satış yapabilirsiniz. İşlem limiti yoktur sadece ciro limiti vardır. İsterseniz, 250.000$’ı tek satışta yapın isterseniz 500 müşteriye ayrı işlem olarak yapın fark etmez. İşlem sayısı eşiği olmadığı için limit 250.000 dolardır. Bu rakamı aşmadığınız sürece o eyalet sakinlerinden satış vergisi toplamanız gerekmez.

Wayfair Kararından Sonra Ne Oldu?

Karardan sonra 3 yıl geçti (bu yazının hazırlandığı tarih itibari ile)  ve zaman içinde hemen hemen tüm eyaletler Ekonomik Nexus konusundaki kanunlarını güncelledi. Eyaletlere göre farklı limitler var tüm eyaletlerin listesini daha önce bu yazıda paylaşmıştık limitleri ayrıca inceleyebilirsiniz.

Her eyalet farklı limitler uyguladı, bazı eyaletler yıllık 100.000$ ciro eşiği koydu, bazıları ise yıllık 200 işlem ile bunu sınırladı. Bazı eyaletler ise hem ciro limiti hem de işlem limiti koydu ve hangisi önce aşılırsa ekonomik bağ tetikleniyor.

Bazı Eyaletlerde Eyalet Geneli Satış Vergisi Yok

Eyalet genelinde satış vergisi olmayan beş eyalet var: Alaska, Delaware, Montana, New Hampshire ve Oregon. Bu eyaletler, Eyalet düzeyinde vergi almıyorlar fakat belediye bazında (eyalet içi bazı bölgelerde vergi geçerli) vergileri tahsil etmeniz gerekebilir. Belediyeler de Ekonomik Nexus limitlerini kendileri belirlemekte bunun için eyaletlerin web sitelerini araştırın.

Ekonomik Nexus Oluştuğunda Ne Yapmam Lazım?

Limitleri ve eşikleri aşmadığınız sürece satış vergisi (Sales Tax) toplamanız gerekmiyor bu konuda herhangi bir sorun yok fakat işleriniz yolunda gitmeye başladı ve satışlar yükseldi diyelim. Bu aşamada bazı eyaletlerde limitlerinizi aşmaya başladığınızda artık yapmanız gereken bazı işler var.

 1. Limit aşılmaya başlandığında o eyaletteki müşterilerinizden artık satış vergisi toplamaya başlamanız gerekli.
 2. Limit aşılan eyalete vergi beyanında bulunmak için kaydolmanız gerek
 3. Eyaletin vergi beyan zamanlarını öğrenip satış yaptığınız eyaletten topladığınız vergileri o eyalete ödemeniz gerek

Tüm bunlar sizin için büyük bir külfetse ve bunlarla uğraşacak vaktiniz yoksa yapmanız gereken iki şey var;

1.Bir muhasebe firması ile anlaşıp süreci onlara devretmek gerekiyor

2.Bulut tabanlı bir uygulama kullanarak satış vergileri otomatik toplayıp, yine otomatik olarak (beyan) eyaletlere ödeyebilirsiniz. Bunun için Shopify ve Woocommerce gibi platformlarla otomatik entegre olan bulut tabanlı yazılımlar var. En çok tercih edilenlerden biri ise Taxjar‘dır.

Taxjar, tüm bu süreci otomatik olarak hallediyor. Yani müşterilerden eyaletlerin yüzdelik oranlarında satış vergisi toplamanıza ve bunu hangi zaman diliminde ilgili eyalete beyan edeceğinize yazılım üzerinden karar verebiliyorsunuz. Hatta tüm vergileri (eyaletlere baş vurup vergi kaydı açtıktan sonra) gerekli bilgiler panele girdikten sonra otomatik olarak halleden tam otomatik bir muhasebe sistemi diyebiliriz.

Bu tip bir yazılım kullanmazsanız süreci yürütmeniz oldukça zorlaşır ve her eyalette limitleri aşmaya başladığınızda her bir eyalete tek tek vergi beyanı vermeniz gerekecek. Yukarıda belirttiğim gibi bu bir seçenek. İlk seçenek bunu bir uzmana teslim etmekti üçüncü seçenek ise vaktiniz varsa bunun tek tek kaydını tutup vergi beyanı geldiğinde hesaplayıp eyalete teslim etmek. En sıkıcı ve en çok vakit alan seçenek 3. seçenektir.

Sonuç olarak satışlarınız arttığında ve Ekonomik Nexus tetiklenmeye başladığında artık satış vergisi toplama zamanı gelmiş oluyor.

Gelir Vergisi Durumu Nasıl Oluşur?

Ayrıca bu limit aşım durumu artık gelir vergisi ödemenizi gerektirecek çünkü, Stripe ve 2checkout gibi ödeme ağ geçitleri kullanıyorsanız limitleri aştığınız anda size 1099-K formunu gönderirler. Size gönderilen bu 1099-K formunu doldurduğunuzda (Panelden veya mail ile bildirirler) her yıl form 5472 dosyalamanın yanında 1040-NR formu da işin içine girecektir bu 1040-NR gelir vergisi beyanı için kullanılan dosyalamanın adıdır.

ABD de hiç vergi ödenmez gibi bir durum söz konusu değil. İş durumuna göre bazı limitler ve kriterler var önemli olan bunun bilincinde olmak ve bu süreçte işin ehli bir CPA ile çalışmaktır. Çünkü bu konuda uzman bir CPA, her türlü giderinizi işleyerek günün sonunda Türkiye’ ye göre komik miktarda vergiler ödemeniz konusunda size destek olacaktır. Bu işte uzmanlaşmış bir CPA ile yaptığımız sor cevap yazısına bakmanızı öneririm.

Eğer bu limitleri aşmayıp tetikleme gerçekleşmiyorsa herhangi bir satış vergisi toplamanıza gerek yok. Bu aşamada satışlarınızı takip edip en çok hangi eyalete ürün gönderdiğinizi bilmek ve limit aşımını ön görmek önemlidir. Bu kontrolleri yapıp artık bir muhasebe uzmanı ile mi çalışacaksınız? Ya da bir yazılım mı kullanacaksınız? Soruların cevabını kendiniz vermelisiniz.

Biz bir muhasebe uzmanı veya vergi avukatı değiliz sadece güvenilir kaynaklardan elde ettiğimiz bilgileri bu platform sayesinde girişimcilere duyurmaya çalışıyoruz. Muhasebesel işlemleri tamamen uzmanlara bırakmak isterseniz yabancı e-ticaret ile ilgili uzman firmaların bir listesine bu yazıdan ulaşabilirsiniz.

Kaynaklar:

https://www.irs.gov/individuals/international-individuals

https://help.shopify.com/tr/manual/taxes/us/us-tax-reference

https://oandgaccounting.com/form-5472-filing-exemption-for-foreign-owned-single-member-llcs/

https://www.patriotsoftware.com/blog/accounting/what-is-economic-nexus/#:~:text=Economic%20nexus%20is%20when%20a,threshold%20in%20that%20specific%20state.

https://blog.taxjar.com/sales-tax-nexus-definition/ https://thinkaccounting.ca/economic-nexus-canadian-ecommerce/

https://www.milesconsultinggroup.com/blog/2020/06/23/wayfair-two-years-what-have-we-learned/

İlginizi Çekebilir ↴

Ziyaretçi Yorumları ↴

4 Yorum. Yeni Yorum

 • Peki satış vergisini anladık hocam. Gelir vergisi için nedir durum llc ler için. Örneğin hiçbir eyalette eşiği aşmadım.Yılsonunda strip veya mercury bank hesabımda paralar yattı ve ben bunların çoğunu Türkiye deki banka hesaplarıma aktardım. Gelir vergisi bakımından nedir benim durumum ordada herhangi bir limit varmı. Ben Türkiye banka hesaplarıma aktardığım parayı maliyeye bildirip vergisini ödesem abd de yine gelir vergisi veya başka bir vergi ödermiyim. Yani özetle satış vergisi dışında llc ler için vergisel hangi yükümlülükler var,

  Cevapla
  • Satış vergisi yoksa ve ekonomik bağ oluşmadığı durumda herhangi bir gelir vergisi durumu da olmuyor. Tek yapmanız gereken her yil abd de ki llc için form 5472 doldurtup gelir gider miktarini abd gelir idaresine bildirmek olacaktır. Tabi buna rağmen illaki gelirimi abd de vergilendirmek istiyorum derseniz bir muhasebeci ile anlasip gerek olmasa dahi vergi ödeyebilirsiniz hic bir devlet fazladan odenen vergiye hayir demez.

   Cevapla
 • Shopify için de geçerli sanirim çünkü Abd ye ürün satıyoruz ve orada bir şubemiz yok, bu durumda ekonomik bağ oluşuyor?

  Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.