1. Anasayfa
 2. Amerikada Şirket
 3. Amerika’da 55$’a Şirket Kurmak
10 Yorum

Amerika’da 55$’a Şirket Kurmak

Amerikada 55$ Şirket kurmak

Inc Authority ile Amerika’da Şirket Kurmak yazısında Kentucky eyaletinde, Operating Agreement ve Amerika alan kodlu bir telefon alarak yaklaşık 129$ gibi bir fiyata şirket kurulumunu anlattık. Bu rehberdeki yöntemle onlarca kişi Amerika’da şirketini kurup, EIN (federal vergi numarası) alıp, banka hesaplarını açtı ve stripe onaylarını aldılar. Burada onlarca gerçek müşteri yorumları ve deneyimleri bulunuyor, ayrıca bakabilirsiniz.

Bu yazıda ise bir projem için 55$ harcayarak (stripe ödeme alma amacıyla) kurduğum bir Kentucky şirketinin süreçlerinden bahsedeceğim. Şirket, başvuru yaptıktan sonra araya hafta sonu girmesine rağmen 6 günde kuruldu. Bunun nasıl olduğunu kanıtlarıyla, ekran görüntüleriyle bu yazıda sizlerle paylaştım.

Stripe için kurduğum bu şirket üzerine bir banka hesabı (veya Wise ta olabilir henüz karar vermedim ) açarak ödeme alabileceğim fakat stripe için kurulduğu yanlış anlaşılmasın, bu gerçek bir Amerikan Kentucky şirketi.

Şimdi bu sürecin nasıl yürüdüğüne adım adım uygulamalı olarak bakalım.

55 Dolara Şirket Kurulur Mu?

Evet kuruluyor çünkü IncAuthority ilk yıl kayıt acentesi bedelini almadığı için ve kuruluma da ekstra ücret istemediği için bizim için eyalete dosyalamamızı yapıyorlar. Bu sayede 40 dolar eyalet bedeli + 15 dolar adres toplamda 55$ a şirket kuruluyor.

Peki bu nasıl oluyor?

Inc Authority ile Amerika’da Şirket Kurmak yazısında anlattığım yöntemde operating agreement belgesi 89 dolar tutuyordu ve bu belgeyi 89 dolar karşılığında IncAuthority hazırlayıp bizlere imzalamak üzere gönderiyordu. Bu 89 dolarlık belge, tek üyeli LLC ler için bir mecburiyet değil ama şirket sahibini korumak için önemli bir belgedir

Operating Agreement ile ilgili detaylar, nasıl doldurulduğu ve doldurabileceğiniz Kentucky LLC için bir şablon burada var. Şirketini kurduktan sonra doldurup, imzaladım ve Incauthority ye gönderdim sizde aynısını uygulayın.

Bu operating agreement belgesini kendimiz de hazırlayabiliyoruz bu belge, Kentucky eyaletindeki şirket sahiplerinde dış işleri bakanlığı kanunlarına göre şart koşulmuyor yani eyalete göndermeniz gerekmiyor. Bir tane hazırlayıp imzalayarak kenarda tutabileceğiniz bir sözleşmedir.

Belge olmadan da şirket kurulacağına göre sadece 40 dolarlık eyalet ücretini ödeyerek + 15 dolara bir adres alarak IncAuthority ile Kentucky eyaletinde şirket kurulabilir.

Yenilikleri Kaçırmayın!

E-Postanızı bırakarak bloga abone olun. Böylece yeni yazıları kaçırmadan takip edebilirsiniz.

Kentucky’de 55$’a Şirket Kurmak

Geçenlerde yeni bir proje için Kentucky eyaletinde yeni bir LLC şirket kurduk. Kuruluma, operating agreement i dahil etmedik ve kendimiz oluşturmayı seçtik. Sadece eyalet ücretini ödeyerek IncAuthority ile bir kaç gün içinde şirketimiz kuruldu.

15 Dolara Şirket İçin Posta Adresi Edinin

Şirket kurulumunda adres gösterebileceğiniz, noter onayı, USPS Form 1583 vs. istemeyen ve tek seferlik bir ödeme ile (15$) ömür boyu kullanabileceğiniz bir posta yönlendirme hizmeti sunan şirket  wyomingmailforwarding.com. Öncelikle bu güvenilir şirketten 15$ karşılığında bir posta adresi alarak işe başlamak gerekiyor.

15$’a Posta Yönlendirmesi için Adres Almak yazısındaki adımları uygulayarak şirketiniz için bir posta adresi temin ediyorsunuz. Ben, ilk olarak bu şirketten hesap açarak işe koyuldum. Shipito alternatifini de düşündüm ücretsiz bir çözüm fakat gönderim ücretleri son dönemde biraz pahalı olmaya başladığı için burası daha makul geldi. Bu yüzden wyomingmailforwarding.com’u seçtim.

Her neyse posta adresinizi alıp suit numaranız mail ile tarafınıza ulaştıktan sonra kuruluma başlayabilirsiniz.

Amerika Telefonu Gerekiyor Mu?

Aslında gerekli ama şirket kurarken değil. Şirketi kurduktan sonra Stripe veya banka hesabı açarken bir USA telefonu gerekiyor ama kurulum aşamasında değil. IncAuthority kayıt ekranında +90 seçeneği olmadığı için tek seçenek bir usa telefonu.

Ben bu aşamada TR cep numaranı yazdım alan kodu +1 olarak görünüyor ama bu bilgi eyalet kayıtlarına geçmediği için illaki de bir telefon almanız gerekmiyor. En azından ben almadım ve kendi telefonumu girdim. İllaki de almak istiyorum bir USA telefon numaram olsun diyorsanız Skaype, Talku, Zadarma, veya Sonetel gibi alternatifleri değerlendirip bir tane numara edinebilirsiniz. Zadarma, v Sonetel aylık 2 dolara size bir USA numarası sağlar isteseniz bir tane bulunsun ama mecbur değilsiniz.

IncAuthority’ ile Kuruluma Başlayın

Bir posta adresi temin ettikten sonra kurulum için kayıt aşamalarına başlayabilirsiniz.

Inc Authority ile şirketinizi benim referansımla bu linki tıklayarak kurarsanız kurulum aşamasında ekstra %20 indirim kuponu kazanabilirsiniz. (İndirim kuponu bilgisayardan girerseniz çıkar telefondan çıkmaz eğer çıkmadıysa bilgisayara geçip bu linkten tekrar siteye giriş yapmayı deneyin) Kupon, şirket kurulumu sırasında kayıt olurken bazen karşınıza çıkabiliyor bilginiz olsun.

Sonraki sayfada, işletme türünü ve LLC’yi oluşturmak istediğiniz eyaleti seçebilirsiniz.

 • Business type olarak LLC, State (eyalet) olarak Kentucky seçiyoruz ardından Save and continue düğmesine basarak devam ediyoruz.

 • Bu adımda işletme sahibi hakkında bilgileri girmemiz gerekiyor. Tek sahipli (tek üyeli) LLC için Ad, soyad, e-posta ve telefonun girip alttaki sözleşmeyi kabul ederek bir sonraki adıma geçiyoruz. (Telefon önemsiz yukarıda belirttim)

 • Bu adımda LLC şirketin detaylarını girmemiz isteniyor. Şirketiniz için bir ad yazıp (bu yazıda isim seçme prosedürleri var bakarsanız iyi olur) işiniz hakkında kısa bir ingilizce açıklama girebilirsiniz.
 • Ayrıca Kentucky eyalet web sitesinden (bu linkte) şirketiniz için düşündüğünüz adı aratın, daha önce kullanılmadıysa kullanabilirsiniz.
 • İsim belirledikten sonra, açıklama kısmına E-commerce veya Digital Services yazıp aşağıdaki kutucukları (Will your business accept credit card payments? yani kredi kartı ödemeleri kabul edip etmeyeceğinizi soruyor. ) “Yes” işaretleyerek ve online kutusunu işaretleyip bir sonraki adıma geçebiliriz.

 • 15$’a Wyoming Posta Yönlendirme Adresinden aldığınız adres bilgilerini aşağıdaki adımdaki ekrana girin. Shipping adres ile aynı adres kutucuğunu işaretleyin
 • Sonra hemen alttaki  mesajları telefonuma almak istiyorum kısmını işaretleyin veya işaretlemeyin önemli değil bir sonraki adıma geçin

 • Bu adımda ise incauthority hesabınız olmadığı için yeni bir hesap oluşturmanız isteniyor. Bu, sadece incauthority paneline kayıt için gereklidir.
 • “Create Account” tıklayın
 • E-postanızı girerek bir şifre belirleyin
 • EIN numarasını Inc Authority üzerinden hizmet alarak 49$karşılığında sizin için almalarını isteyebilirsiniz ben bunu kendim dolduracağım için 49 dolar ödemek istemedim. EIN (Federal vergi kimlik numarası) devlet tarafından ücretsiz verilen bir numaradır.  Amerika’ dan EIN Numarası Almak rehberindeki adımları uygularsanız formunuzu doldurup kendiniz de başvuru yapabilirsiniz. Fakat bunlarla uğraşmak ve her ay fax ücreti ödemek istemiyorsanız, bizden 29$ karşılığında bu linkten EIN Hizmeti alabilirsiniz.
 • No seçip bir sonraki adıma geçiyoruz.

 • Şirket kaşesi ve bir kaç ek belge seçeneği isteyip istemediğinizi soruyor. $99 ödeyerek alabilirsiniz ben seçmeden “No” diyerek ilerledim
 • Ekstra ödeme yaparak şirket kurulumunu hızlandırmak isteyebilirsiniz. Ben beklemeyi tercih ederek “No” seçip devam ettim

 • İşinizle ilgili bir Com alan adı isteyip istemediğinizi soruyor. “No” seçip ilerliyorum

 • Ekstra hızlı destek ve özel erişim sağlayabileceğiniz bir belge havuzuna erişim isterseniz aylık ödeme yapabilirsiniz. Ekstra ödeme yaptığınızda destek kısmı daha hızlı çalışıyor ve sizinle özel olarak ilgileniyorlar. İstemezeniz “No” işaretleyip devam edebilirsiniz.

 • Şirket sizin için LLC’nize özel bir Amerika banka hesabı açabiliyorlar. İsterseniz 500$ karşılığında bu hizmeti alabiliyorsunuz. Bank of America, Mercury gibi dijital bir banka değil gerçek bir bankadır. Bunun için sizden pasaport, (EIN de gelmesi gerek) ve ekstra noter onayı isteyebiliyorlar bilginiz olsun. Ben no seçip devam ettim.

 • Toplamda hiç bir ek hizmet seçmezseniz 40$ ödeyerek işlemi başlatabilirsiniz.

 • Ödemeyi yaptıktan sonra siparişinizin alındığına dair bu ekranla karşılaşacaksınız.

Not: Eğer hiç bir ek hizmet almazsanız size bir müşteri paneli vermiyorlar. Panele oturum açmaya çalıştığınızda hata alıyorsunuz. Giriş yapmaya çalışmayın bundan sonraki süreç mail yoluyla ilerleyecek.

Şirket Kuruldu, Şimdi Sırada Ne Var?

Ödemeyi yaptıktan sonra size bir sipariş maili geliyor. Herhangi bir değişiklik için 24 saat vaktiniz var yoksa bu verdiğiniz bilgilerle şirketinizi kurmak için eyalet başvurusu tamamlanır.

Sipariş maili aşağıdaki gibiydi;

-Kurulumu 15 Nisan perşembe akşamı başlattım

sipariş verdikten tam 6 gün sonra (2 gün hafta sonu arası vardı yani 4 gün) şirket kuruluş maili geldi.

İmzalamam için Registered Agent sözleşmesi gönderdiler. İmzalayıp belirttikleri maile geri gönderdim. Hatta hazırladığım operating agreement sözleşmesini de bu maile iliştirdim, ve gönderdim.

Sonra eyalet web sitesine girip şirket adımı arattım. Aslında şirketi 19 Nisanda kurmuşlar 🙂

Sonuç:

Şirket kurulumu 4 günde tamamlandı. Sonrasında hemen EIN için SS4 formunu doldurdum, şirket belgesini eyalet web sitesinden indirdim ve doldurduğum SS4 formu ile birlikte iki sayfa şeklinde IRS ye faksladım.

21 Nisanda faksladığım EIN bakalım ne kadar sürede gelecek. Gelir gelmez bu yazı altında paylaşacağım.

Hatta EIN geldiğinde bu şirket için bir banka hesabı ve Stripe hesabı da oluşturacağım detayları bu yazı altından takip edebilirsiniz.

Eğer isterseniz siz de bu yöntemi kullanarak 55$’a bir Kentucky şirketi (Adres dahil) kurabilirsiniz.

Şirket kuracaklara şimdiden bol şanslar dilerim.

Yazıya puan vermek ister misiniz?
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

10 Yorum. Yeni Yorum

 • Teşekkürler hocam çok güzel açıklamışsınız. ancak aklıma takılan 3 soru var

  1- şuan 4 mayıs ama vergiler 1 haziranda ödeniyor ben şirketi için ne zaman başvursam uygun olur 4 haziran civarı uygun mu

  2- şirketi kurduk diyelim tüm işlemlerimizi hallettik. faaliyete başladı başladıktan sonra yazılarınızda belirttiğiniz eyalet vergisi, kayıt acentesi bedeli, telefon ücreti v.s dışında ücetler oluyor mu (yıllık veya aylık) mesela muhasebeci ücreti, türkiyedeki gibi muhtasarıydı, kurumlar vergisiydi, stopajıydı tam olarak ne gibi gideler oluyor vergiler dahil söyleyebilir misiniz.

  3- bir de diyelim ki şirket ile ilgili sıkıntılar oldu kimin ile muhatta olacağız kayıt acentesi yeterli mi sadece. bizi yönlendiren türkiyedeki gibi bir muhasebeci gibi bişey yok mu şu zamanda şöyle şöyle yapın, şu zamanda vergi ödeme zamanı geldi diye bilgilendiren

  Cevapla
  • Rica ederim.

   Sorularinizin hepsi daha once soruldu yanitlandi. Ayrica hepsinin yaniti aslinda vergilendirme kategorisinde uzun uzun makale biciminde kaynaklariyla birlikte var. Ama yine yaziyorum okuyabilirsiniz.

   1. Simdi bile kursaniz bu yil franchise tax ödenmez bir sonraki yil 15$ ödersiniz yani şimdi kurmak mantikli.

   2. Muhasebeci mecburiyeti yok Usa da bizim gibi bir sistemleri yok fatutanuzi bile el ile yaziyor, bir yerde biriktiriyorsunuz. Her fatura aylik işlenmiyor vergi dairesine. Bununla birlikte her yil bir 5472 adinda form Dolduruyorsunuz o aşamada bir muhasebeci lazim.

   3. Sirkette sikinti olmaz yani araba gibi ariza yapacak bir sey degil:) orada sirketi isletmeye yetkili kisiler kayit acentelridir onlarla muhattap devlet. Ancak sirkete acilan bir dava vs. Olursa o zaman devreye girip avukat tutup tutmayacaginizi sorarlar. Bir celp veya yasal yazisma olduğunda onlar evraklari alip size bilgi aktarir. Zaten kendilerine her yil ucret bu yüzden odeniyor.

   Cevapla
 • Değerli bilgileriniz sayesinde şirketimi kurdum çok teşekkürler, incauthority den ne zaman dönüş olur acaba?

  Cevapla
  • Şirketiniz hayırlı olsun başarılar dilerim. Muhtemelen hafta içi şirketiniz kurulur ve evrakları hafta sonuna kalmadan gönderirler. Genelde 3,4 günde kurulum yapıyorlar ve aldığınız ek hizmetlere göre değişen sürelerde (evrak hazırlama sürelerine göre değişir) dönüş yapıyorlar.

   Cevapla
 • Hocam selamlar değerli yazılarınız için teşekkürler

  Ben bir dropshipping business kuracağım bu şirket dropshipping ve E-ticaret için uygun olur mu?

  Cevapla
  • Selamlar,

   Tabii ki uygundur eticaret veya dropshipping için bu şirket ile stripe üzerinden rahatlıkla ve legal bir biçimde ödeme alabilirsiniz. Normal bir LLC şirket kuruyorsunuz sonuçta herhangi bir sorun yok.

   Cevapla
 • Zadarma veya sanotel’den utility bill alınabilir mi?

  Cevapla
 • Emeğinize sağlık bu yöntem işime yarayacak. Planımda olan bir dijital ürün projem vardı stripe için bir aracı kullanarak komisyon karşılığı hizmet alacaktım ama bu yöntem ondan daha uygun. Paylaşımlarınızı merakla bekliyorum başarılar.

  Cevapla
  • Teşekkürler, bu yöntem tam size göre hızlıca kurulum yapıp EIN başvurunuzu gönderin farklı içerikler için takipte kalabilirsiniz.

   Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Trustpilot Yorumlarımız

Facebook Sayfamızı Beğenin

Yenilikleri Kaçırmayın!

E-Postanızı bırakarak bloga abone olun. Böylece yeni yazıları kaçırmadan takip edebilirsiniz.

Sponsor Bağlantılar

Menü

29$'A EIN

EIN başvurunuzu basitleştirdik, Profesyonel başvuru hizmetimizi inceleyin