Amerika’da 55$’a Şirket Kurmak

Güncelleme: IncAuthority üzerinden hizmet alırken Türkiye konumlu kredi kartları ile ödeme sorunları yaşanmaktadır. Bu sebeple kurulumlarınızı New Mexico Eyaletinde 89$ ‘a Northwest şirketi üzerinden yapabilirsiniz. Bunun için düzenlediğimiz makalemize buradan ulaşabilirsiniz : startupsole.com/northwest-ile-amerika-da-sirket-kurmak Bu makaleye gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ederiz.

IncAuthority’nin Türkiye kredi kartlarını sipariş sırasında kabul etmemesi sebebiyle bu makale artık güncelliğini yitirdi ve bu sayfaya taşındı.

Aslında LLC şirket kurulma adımları ve yöntemi aynıdır fakat IncAuthority yerine Northwest ile LLC kurmanızı öneriyoruz.

Northwest üzerinden adres dahil New Mexico LLC şirketinizi 89 USD gibi bir rakama kurabiliyorsunuz. Ayrıca iş ortaklığımız dahilinde bizim referansımızla kuracağınız şirketlerin EIN başvurularını ücretsiz yapıyoruz.

Güncel makale ve Northwest kurulum adımları için bu makaleyi görüntülemenizi rica ederiz.

Güncelliğini yitiren makalemiz aşağıdadır hala okuyabilirsiniz fakat dikkate almamanızı rica ederiz

Inc Authority ile Amerika’da Şirket Kurmak yazısında Kentucky eyaletinde, Operating Agreement ve Amerika alan kodlu bir telefon alarak yaklaşık 129$ gibi bir fiyata şirket kurulumunu anlattık. Bu rehberdeki yöntemle onlarca kişi Amerika’da şirketini kurup, EIN (federal vergi numarası) alıp, banka hesaplarını açtı ve stripe onaylarını aldılar. Burada onlarca gerçek müşteri yorumları ve deneyimleri bulunuyor, ayrıca bakabilirsiniz.

Bu yazıda ise bir projem için 55$ harcayarak (stripe ödeme alma amacıyla) kurduğum bir Kentucky şirketinin süreçlerinden bahsedeceğim. Şirket, başvuru yaptıktan sonra araya hafta sonu girmesine rağmen 6 günde kuruldu. Bunun nasıl olduğunu kanıtlarıyla, ekran görüntüleriyle bu yazıda sizlerle paylaştım.

Stripe için kurduğum bu şirket üzerine bir banka hesabı (veya Wise ta olabilir henüz karar vermedim ) açarak ödeme alabileceğim fakat stripe için kurulduğu yanlış anlaşılmasın, bu gerçek bir Amerikan Kentucky şirketi.

Şimdi bu sürecin nasıl yürüdüğüne adım adım uygulamalı olarak bakalım.

55 Dolara Şirket Kurulur Mu?

Evet kuruluyor çünkü IncAuthority ilk yıl kayıt acentesi bedelini almadığı için ve kuruluma da ekstra ücret istemediği için bizim için eyalete dosyalamamızı yapıyorlar. Bu sayede 40 dolar eyalet bedeli + 15 dolar adres toplamda 55$ a şirket kuruluyor.

Peki bu nasıl oluyor?

Inc Authority ile Amerika’da Şirket Kurmak yazısında anlattığım yöntemde operating agreement belgesi 89 dolar tutuyordu ve bu belgeyi 89 dolar karşılığında IncAuthority hazırlayıp bizlere imzalamak üzere gönderiyordu. Bu 89 dolarlık belge, tek üyeli LLC ler için bir mecburiyet değil ama şirket sahibini korumak için önemli bir belgedir

Operating Agreement ile ilgili detaylar, nasıl doldurulduğu ve doldurabileceğiniz Kentucky LLC için bir şablon burada var. Şirketini kurduktan sonra doldurup, imzaladım ve Incauthority ye gönderdim sizde aynısını uygulayın.

Bu operating agreement belgesini kendimiz de hazırlayabiliyoruz bu belge, Kentucky eyaletindeki şirket sahiplerinde dış işleri bakanlığı kanunlarına göre şart koşulmuyor yani eyalete göndermeniz gerekmiyor. Bir tane hazırlayıp imzalayarak kenarda tutabileceğiniz bir sözleşmedir.

Belge olmadan da şirket kurulacağına göre sadece 40 dolarlık eyalet ücretini ödeyerek + 15 dolara bir adres alarak IncAuthority ile Kentucky eyaletinde şirket kurulabilir.

Kentucky’de 55$’a Şirket Kurmak

Geçenlerde yeni bir proje için Kentucky eyaletinde yeni bir LLC şirket kurduk. Kuruluma, operating agreement i dahil etmedik ve kendimiz oluşturmayı seçtik. Sadece eyalet ücretini ödeyerek IncAuthority ile bir kaç gün içinde şirketimiz kuruldu.

amerikada 55 dolara sirket kurmak 19 Amerika'da 55$'a Şirket Kurmak

Başka Bir eyalet Seçebilir Miyim?

Evet seçebilirsiniz şirketinizi illaki Kentucky’de kurma zorunluluğunuz yok. Inc Authority veya başka bir acente ile şirket kurma adımlarını uygularken eyalet seçimi kısmında başka bir eyalet seçebiliyorsunuz.  Amazon için genelde Wyoming eyaletinde şirket kurmak tercih ediliyor. Wyoming vergi bakımından bir çok avantaja sahip fakat diğer bir avantajı da özellikle Amazon tedarikçileri bu eyalette kurulan şirketlere daha az prosedür uygulamakta ve aldığını resale certificate belgesine daha çok değer vermektedir. Bu bilgiyi Amazon ile uğraşan bir çok e-ticaret girişimcisi geçmişte yaşadıkları deneyimlerine dayanarak söylüyor. Bu resale certificate ile ilgili detaylı bilgiye ve nasıl alınacağı konusuna ayrıca bu yazıdan bakabilirsiniz. Şirketi kurup EIN aldıktan sonra genellikle Amazoncuların yaptığı ilk iş bu sertifikayı almak oluyor bu yüzden burada kısa bir bilgi vermek istedim.

15 Dolara Şirket İçin Posta Adresi Edinin

Şirket kurulumunda adres gösterebileceğiniz, noter onayı, USPS Form 1583 vs. istemeyen ve tek seferlik bir ödeme ile (15$) ömür boyu kullanabileceğiniz bir posta yönlendirme hizmeti sunan şirket  wyomingmailforwarding.com.

Posta adresinin şirketin kurulacağı eyalette olması gerekmiyor, böyle bir şart yok yani Kentucky’de bir şirket kurarken posta adresiniz Wyoming’de olabiliyor, ya da tam tersi olabilir. Özetle, şirket açacağınız eyalette adres aramak gibi bir çabanız olmasın.

Bu kurulumda benim gibi siz de Wyoming mail forwarding’i tercih ettiyseniz öncelikle bu güvenilir şirketten 15$ karşılığında bir posta adresi alarak işe başlamak gerekiyor.

15$’a Posta Yönlendirmesi için Adres Almak yazısındaki adımları uygulayarak şirketiniz için bir posta adresi temin ediyorsunuz. Ben, ilk olarak bu şirketten hesap açarak işe koyuldum.

Wyoming mail forwarding den posta adresinizi alıp suit numaranız mail ile tarafınıza ulaştıktan sonra kuruluma başlayabilirsiniz. (Bu önemli bir adım, genelde 1 gün sonra akşam saatlerinde mail geliyor bunun sebebi saat farkından dolayı. E-maili alıp süit numarasını edindikten sonra şirket kurulum adımlarına geçmenizi tavsiye ederim lütfen acele etmeyin ve adresiniz tamamlanmasını bekleyin)

Amerika Telefonu Gerekiyor Mu?

Aslında gerekli ama şirket kurarken değil. Şirketi kurduktan sonra Stripe veya banka hesabı açarken bir USA telefonu gerekiyor ama kurulum aşamasında değil. IncAuthority kayıt ekranında +90 seçeneği olmadığı için tek seçenek bir usa telefonu.

Ben bu aşamada TR cep numaranı yazdım alan kodu +1 olarak görünüyor ama bu bilgi eyalet kayıtlarına geçmediği için illaki de bir telefon almanız gerekmiyor. En azından ben almadım ve kendi telefonumu girdim. İllaki de almak istiyorum bir USA telefon numaram olsun diyorsanız Zadarma, Skaype, Talku veya Sonetel gibi alternatifleri değerlendirip bir tane numara edinebilirsiniz. Zadarma, ve Sonetel aylık 2 dolara size bir USA numarası sağlar zadarma hızlı aktif olur (kimliği yükler yüklemez) sonetel adres teyidi ister. Dediğim gibi isteseniz bir tane telefon alın bulunsun aktivasyonu beklemeye gerek yok size atanan numarayı kayıt aşamasında şirket kurarken girebilirsiniz sonra açılır zaten.

IncAuthority’ ile Kuruluma Başlayın

Bir posta adresi (opsiyonel olarak telefon numarası) temin ettikten sonra kurulum için kayıt aşamalarına başlayabilirsiniz.

NOT : IncAuthority finans politikaları gereği ABD dışı ülkelerden MASTERCARD özellikli kredi kartlarında hata vererek işlemi reddediyor. VISA özellikli kartlar kullanmanız gerekmektedir. Eğer VISA kartınız yoksa ininial ön ödemeli kart alıp bu kartla işlem yapabilirsiniz. ininial kart mobil uygulamasını indirerek anında sanal kart oluşturabilirsiniz.

Inc Authority ile şirketinizi benim referansımla bu linki tıklayarak kurarsanız kurulum aşamasında ekstra %20 indirim kuponu kazanabilirsiniz.  (İndirim kuponu bilgisayardan girerseniz çıkar telefondan çıkmaz eğer bilgisayardan da çıkmadıysa sayfayı yenileyip bu linkten tekrar siteye giriş yapın kurulum adımlarını tekrar başlatın) Kupon ek hizmetlerde size indirim sağlar.

amerikada 55 dolara sirket kurmak 2 Amerika'da 55$'a Şirket Kurmak

Sonraki sayfada, işletme türünü ve LLC’yi oluşturmak istediğiniz eyaleti seçebilirsiniz.

 • Business type olarak LLC, State (eyalet) olarak Kentucky seçiyoruz ardından Save and continue düğmesine basarak devam ediyoruz.

Inc Authority Amerika da Sirket Kurmak 2.jpg Amerika'da 55$'a Şirket Kurmak

 • Bu adımda işletme sahibi hakkında bilgileri girmemiz gerekiyor. Tek sahipli (tek üyeli) LLC için Ad, soyad, e-posta ve telefonun girip alttaki sözleşmeyi kabul ederek bir sonraki adıma geçiyoruz. (Telefon önemsiz yukarıda belirttim)

amerikada 55 dolara sirket kurmak 3 Amerika'da 55$'a Şirket Kurmak

 • Bu adımda LLC şirketin detaylarını girmemiz isteniyor. Şirketiniz için bir ad yazıp (bu yazıda isim seçme prosedürleri var bakarsanız iyi olur) işiniz hakkında kısa bir ingilizce açıklama girebilirsiniz.
 • Ayrıca Kentucky eyalet web sitesinden (bu linkte) şirketiniz için düşündüğünüz adı aratın, daha önce kullanılmadıysa kullanabilirsiniz. Eğer LLC şirketi Wyoming’de kuracaksanız bu linkteki eyalet web sitesinden isim araması yaparak, şirket adı daha önce kullanılmış mı kontrol edebilirsiniz.
 • İsim belirledikten sonra, açıklama kısmına E-commerce veya Digital Services yazıp aşağıdaki kutucukları (Will your business accept credit card payments? yani kredi kartı ödemeleri kabul edip etmeyeceğinizi soruyor. ) “Yes” işaretleyerek ve online kutusunu işaretleyip bir sonraki adıma geçebiliriz.

Inc Authority Amerika da Sirket Kurmak 5.jpg Amerika'da 55$'a Şirket Kurmak

 • 15$’a Wyoming Posta Yönlendirme Adresinden aldığınız adres bilgilerini aşağıdaki adımdaki ekrana girin. Shipping adres ile aynı adres kutucuğunu işaretleyin
 • Sonra hemen alttaki  mesajları telefonuma almak istiyorum kısmını işaretleyin veya işaretlemeyin önemli değil bir sonraki adıma geçin

Inc Authority Amerika da Sirket Kurmak 6.jpg Amerika'da 55$'a Şirket Kurmak

 • Bu adımda ise incauthority hesabınız olmadığı için yeni bir hesap oluşturmanız isteniyor. Bu, sadece incauthority paneline kayıt için gereklidir.
 • “Create Account” tıklayınamerikada 55 dolara sirket kurmak 4 Amerika'da 55$'a Şirket Kurmak
 • E-postanızı girerek bir şifre belirleyin
 • amerikada 55 dolara sirket kurmak 5 Amerika'da 55$'a Şirket Kurmak
 • EIN numarasını Inc Authority üzerinden hizmet alarak 49$karşılığında sizin için almalarını isteyebilirsiniz ben bunu kendim dolduracağım için 49 dolar ödemek istemedim. EIN (Federal vergi kimlik numarası) ücretsiz verilen bir numaradır.  Amerika’ dan EIN Numarası Almak rehberindeki adımları uygularsanız formunuzu doldurup kendiniz de başvuru yapabilirsiniz. Fakat bunlarla uğraşmak ve her ay fax ücreti ödemek istemiyorsanız, bizden ücretli olarak bu linkten EIN Hizmeti alabilirsiniz. Veya aynı gün telefonla IRS den ücretsiz EIN alabilirsiniz burada detayları anlattık
 • No seçip bir sonraki adıma geçiyoruz.

amerikada 55 dolara sirket kurmak 6 Amerika'da 55$'a Şirket Kurmak

amerikada 55 dolara sirket kurmak 7 Amerika'da 55$'a Şirket Kurmak

 • Şirket kaşesi ve bir kaç ek belge seçeneği isteyip istemediğinizi soruyor. $99 ödeyerek alabilirsiniz ben seçmeden “No” diyerek ilerledimamerikada 55 dolara sirket kurmak 8 Amerika'da 55$'a Şirket Kurmak
 • Ekstra ödeme yaparak şirket kurulumunu hızlandırmak isteyebilirsiniz. Ben beklemeyi tercih ederek “No” seçip devam ettim

amerikada 55 dolara sirket kurmak 9 Amerika'da 55$'a Şirket Kurmak

 • İşinizle ilgili bir Com alan adı isteyip istemediğinizi soruyor. “No” seçip ilerliyorum

amerikada 55 dolara sirket kurmak 10 Amerika'da 55$'a Şirket Kurmak

 • Ekstra hızlı destek ve özel erişim sağlayabileceğiniz bir belge havuzuna erişim isterseniz aylık ödeme yapabilirsiniz. Ekstra ödeme yaptığınızda destek kısmı daha hızlı çalışıyor ve sizinle özel olarak ilgileniyorlar. İstemezseniz “No” işaretleyip devam edebilirsiniz.

amerikada 55 dolara sirket kurmak 11 Amerika'da 55$'a Şirket Kurmak

 • Aşağıdaki seçenek banka hesabı açma amacıyla sunulmuş fakat bu banka sadece ABD de yaşayanlara hizmet veriyor. No seçip devam edelim.

amerikada 55 dolara sirket kurmak 13 Amerika'da 55$'a Şirket Kurmak

 • Toplamda hiç bir ek hizmet seçmezseniz Kentucky eyaleti için 40$ ödeyerek işlemi başlatabilirsiniz. Eğer Wyoming eyaletinde LLC kurlumu seçtiyseniz eyalete ödenecek bedel yaklaşık 110$ tutarındadır. IncAuthority şirket kurulum başvurularını ücretsiz yaptığı için sizden sadece eyalet dosyalama bedelini tahsil eder.

NOT : IncAuthority finans politikaları gereği ABD dışı ülkelerden MASTERCARD özellikli kredi kartlarında hata vererek işlemi reddediyor. VISA özellikli kartlar kullanmanız gerekmektedir. Eğer VISA kartınız yoksa ininial ön ödemeli kart alıp bu kartla işlem yapabilirsiniz. ininial kart mobil uygulamasını indirerek anında sanal kart oluşturabilirsiniz.

amerikada 55 dolara sirket kurmak 14 Amerika'da 55$'a Şirket Kurmak

 • Ödemeyi yaptıktan sonra siparişinizin alındığına dair bu ekranla karşılaşacaksınız.

amerikada 55 dolara sirket kurmak 15 Amerika'da 55$'a Şirket Kurmak

Ödeme yaptıktan sonra size bir müşteri paneli tanımlanıyor tüm süreci bu panelden takip edebilir, imzalamanız gereken bir kaç belgeyi buradan indirebilirsiniz. Ayrıca aynı bilgiler e-posta yoluyla da size aktarılıyor.

Şirket Kuruldu, Şimdi Sırada Ne Var?

Ödemeyi yaptıktan sonra size bir sipariş maili geliyor. Herhangi bir değişiklik için 24 saat vaktiniz var yoksa bu verdiğiniz bilgilerle şirketinizi kurmak için eyalet başvurusu tamamlanır.

Sipariş maili aşağıdaki gibiydi;

-Kurulumu 15 Nisan perşembe akşamı başlattım

amerikada 55 dolara sirket kurmak 17 Amerika'da 55$'a Şirket Kurmak

sipariş verdikten tam 6 gün sonra (2 gün hafta sonu arası vardı yani 4 gün) şirket kuruluş maili geldi.amerikada 55 dolara sirket kurmak 18 Amerika'da 55$'a Şirket Kurmak

Size bir sayfa RELEASE, bir sayfa da MEMBERSHIP LISTING STATEMENT adında şirket üyesinin yani sizin ad,soyad, adres yazıp imzalayacağınız iki sayfalık paket gönderirler. Bunları sejda.com pdf editör ile dijital imzalayarak (png formatında imzanızın bir resmini ekliyorsunuz) belirttikleri maile geri gönderin.

Sonra eyalet web sitesine girip şirket adımı arattım. Aslında şirketi 19 Nisanda kurmuşlar 🙂

amerikada 55 dolara sirket kurmak 19 Amerika'da 55$'a Şirket Kurmak

Sonuç:

Şirket kurulumu 4 günde tamamlandı. Sonrasında hemen EIN için SS4 formunu doldurdum, şirket belgesini eyalet web sitesinden indirdim ve doldurduğum SS4 formu ile birlikte iki sayfa şeklinde IRS ye faksladım.

21 Nisanda faksladığım EIN bakalım ne kadar sürede gelecek. Gelir gelmez bu yazı altında paylaşacağım.

Güncelleme : EIN 6 Haziranda IRS den mektup şeklinde posta adresine ulaştı. Başvuru sonrasında önce faks yoluyla EIN geliyordu bu sefer fax daha sonra geldi EIN mektubunu posta adresine önce göndermişler. Aşağıdaki gibi CP575 adında bir EIN mektubu IRS den geldi.

Güncelleme : Bu sıralar fax önce geliyor EIN mektubu sonra posta ile geliyor. Zaman zaman değişiklik olabiliyor ama doğru baş vurulduğunda EIN, bir şekilde elinize ulaşır merak etmeyin ve bekleyin.

ein Amerika'da 55$'a Şirket KurmakHatta EIN geldiğinde bu şirket için bir banka hesabı ve Stripe hesabı da oluşturacağım detayları bu yazı altından takip edebilirsiniz.

Not: Aynı gün telefonla IRS den ücretsiz EIN alabilirsiniz burada detayları anlattık

Güncelleme : Mercurybank hesabı ve Stipe hesabı 10 Haziranda bu şirket için açıldı ve başarılı bir şekilde onaylandı

Eğer isterseniz siz de bu yöntemi kullanarak 55$’a bir Kentucky şirketi (Adres dahil) kurabilirsiniz veya aynı yöntemle Wyoming veya Delaware ya da istediğiniz herhangi bir eyalette şirket kurabilirsiniz. Yapmanız gereken eyalet seçimi kısmında istediğiniz eyaleti seçmek diğer tüm adımlar aynıdır.

Şirket kuracaklara şimdiden bol şanslar dilerim.

İlginizi Çekebilir ↴

Ziyaretçi Yorumları ↴

134 Yorum. Yeni Yorum

 • Wyoming de 15 dolara posta adresi almaktan bahsetmişsiniz northwest zaten posta adresi sağlamıyormuydu hocam

  Cevapla
  • Nazmi Özer
   26 Ocak 2024

   Sagliyorlar fakat paylaşımlı posta adresi sağlarlar özel suit numarası isterseniz Northwest te aylik ödeme ile daha pahali oluyor. wyoming de ozel suit isterseniz ve bunu daha uygun maliyetli olarak aylik odeme gerekmeden saglayacaksaniz bu hizmeti kullanabilirsiniz

   Cevapla
 • İşte hocam yani ilk kurlum maliyeti olarak kentucky mantıklı fakat gleir vergidi olsrak
  Diğer eyaletlere göre pahalı degilmi

  Cevapla
  • Nazmi Özer
   26 Ocak 2024

   Federal vergiler eyalet oranlarina göre belirlenmiyor. Federal vergi Abd gelir idaresine beyan ediliyor eyalete degil.

   Bu bilgileri nereden aldiniz? İsterseniz bilgiyi aldığınız yere danışın veya irs belgelerine bakin.

   Cevapla
 • Abi kentucky de gelir vergisi vb kurumlar vergisi falan daha fazla değilmi? Daha zararda olmuyormuyuz sonuca bakınca

  Cevapla
  • Nazmi Özer
   26 Ocak 2024

   Yabanci sahipli llc lerin eyalette fiziksel bir konumu yoksa( dukkan, ofis, depo, magaza) online bir iş ise hic bir eyalette kurumlar vergisi ve eyalet vergisi olmuyor. Sadece yillik federal gelir vergisi beyani verilir o da durumunuza ve gelir kaynağınıza göre kategorize edilir.

   Cevapla
 • Abdullah
  22 Mayıs 2022

  Danışmanlık alacaktım llc şirket kurulumu ve ein için 600$ fiyat verdiler son anda bu siteyi buldum araştırdım yorumlarınızı okudum herkes memnun bilgilerde oldukça cömertçe aktarılmış. Bende şirketimi inc ile sipariş ettim sorunsuz ve uygun fiyata kurulumu tamamladık şükür.
  İşlemleri kendi kendime yapmak daha çok işime geldi çünkü böylesi daha güvenli.
  Siteyi oluşturanlara teker teker teşekkür ederim, başarılarınızın devamını dilerim.

  Cevapla
 • Ku Kumru
  19 Mayıs 2022

  INCauthority ile sayenizde uygun fiyata şirketimi kurdum operating agreement almadım kendim bir tane oluşturdum ve imzaladım. Stripe hesabı açacağım EIN numaram 7 günde posta adresime geldi şükür. Stripe hesabı açarken operating agreement gerekiyor mu isterler mi acaba.
  Bilgiler için çok teşekkürler

  Cevapla
  • Hayırlı olsun, evet artik ein numaraları cok hızlı geliyor.

   Stripe sizden operating agreement veya baska bir belge istemez ein numaranizi girip hesabınızı açın. Ein numaraniz ile şirketi IRS sistemi üzerinden online olarak 10 dakikada dogruyacatir siste. Ardindan kimliğinizi yükleyip hesabi tamamen onaylatabilirsiniz.

   Cevapla
 • Merhaba hocam bende sizin sayenizde kentucky de sirketimi acmistim
  https://resimyukle.io/r/KqcHMqxxPm
  Bu sekilde bir evrak geldi postama bilginiz var mi?
  Tesekkurler

  Cevapla
 • Merhaba. Öncellikle bu mükemmel yazi için teşekkürler. Benim anlamadığım bir şey kaldı. Şirketimi Kentuckyde Inc Autirty ile kurdum. 2 pdf Belge aldik. Article of Organization ve 2 sayfalik RELEASE ve MEMBERSHİP LİSTİNG STATEMENT. Bu belgelerden Article of Organization imzalamak için aşağida alan yok.
  RELEASE ve MEMBERSHİP LİSTİNG STATEMENT belgesinde ise var. Ama yukarida yazılmış ki Ad, Soyad ve Fiziksel bir address girin. Bizim de elimizde sadece Wyomingden alinan bir mailing address var. Bunu yazmaliyiz fiziksel address yerine mi?
  Ve Article of Organization belgesinde 3 farkli address yaziyor. Gelecekte stripe ve paypal hesablari açerken burayada address yerine Wyomingden alinan adresimi yaziyoruz?
  Sorularimi yanitlarsaniz sevinirm. Onceden Tesekkurler

  Cevapla
  • Articles of organization şirket kurulum belgeniz o imzalanmaz zaten eyaletin verdigi sertifika.

   Release kismina ikamet adresinizi tr deki yazin imzalayip incauthority ye geri gönderin.

   Stripe vs. sizin wyoming adresinizi vereceksiniz diger adresler acentenin adresidir. Bu arada stripe adres dogrulamasi istemiyor artik EIN yeterli oluyor.

   Hayırlı olsun.

   Cevapla
   • Anlaşildi Teşekkürler. Sadece ben görmüştüm PayPal hesabı açerken adres kisminda verdiğiniz address POSTA adresi olamaz yazilmış. Onun için birazcik kafa karıştirici oldu.

    Cevapla
 • Bu mevcut yazınızı okuyup incfile ile firma kurmaya giriştim ama böyle de bir yazınız olduğunu da şimdi gördüm.

  https://startupsole.com/incfilei-neden-onermiyoruz/

  Kafam karıştı açıkçası. Hangisi doğru devam etmeli miyim?

  Ayrıca İncfile ile ödeme konusunda sıkıntı yaşıyorum visa olmasına rağmen kabul etmedi ininal kart başvurusu yaptım onu bekliyorum. Olmadı bırakayım o yazıdaki kadar kötüyse?

  Cevapla
  • Merhaba,

   Incfile ile incauthority yi karıştırdınız herhalde. Bahsettiğiniz yazı incfile ile ilgili siz incauthority sayfasindasiniz. Isim benzerliği var ama birbirinden farkli şirketler.

   Cevapla
 • Merhabalar
  Bende sirketimi aralik ayinda kurdum herhangi bir kazanc saglamadim fakat bu mart ayi sonuna kadar bir islem yapmam gerekiyormus sanirim
  Bu aşamayi anlatan bir yaziniz var mi?
  incauthority.com buradan kurmustum kentucky eyaletinden

  Cevapla
 • Ahmet Kazım Özerten
  28 Şubat 2022

  Merhabalar şirket açmak istiyorum ama bazı sorularım var hepsini bir arada topladım;

  Açtığım şirketi başla bir eyalete taşıyabilir miyim?

  Federal Gelir Vergisi nedir? Yüzdesi ve vergilerden kaçınma hakkımız var mı?

  Satış Vergisi nedir? Yüzdesi ve vergilerden kaçınma hakkımız var mı?

  Gelir Vergisi nedir? Yüzdesi ve vergilerden kaçınma hakkımız var mı?

  Eyaletlerin özel alacakları vergiler nelerdir?

  Vergileri nasıl takip edebilirim?

  Vergi verme limitleri nedir?

  Kurulum ve yıllık toplam maliyet nedir?

  Şirket kapama kolay mı? Bir riski sıkıntılı durumu var mı?

  Yasal adres en ucuz servis öneriniz var mı? Veya kayıt acenteleri ile yapmak mantıklı mı?

  Amerika’da kazandığım parayı Türkiye tekrar vergilendirecek mi? Veya parayı hiç Türkiye’ye almadan direkt amerika banka kartı veya kredi kartıyla harcayabilir miyim?

  Türkiye beni vergi kaçırıyor gibi algılar mı?

  Hesap açma – para alma konuları nasıl oluyor?

  Kredi kartı açma – harcama nasıl oluyor?

  Cevapla
  • Merhaba, bu sorular daha önce de defalarca yanıtlandı ve her sorunuzun yanıtı makalelerde de mevcut yine de yanıtlayalım;

   1. Taşınır ama yeni bir şirket kurmaktan daha maliyetli bir işlem
   2. Tanım : https://www.investopedia.com/terms/f/federal_income_tax.asp – Satış yaptığınız coğrafyaya göre vergi dilimi, vergi ödeme durumunuz belirleniyor çok fazla varyasyon var burası vergi hesaplama platformu değil maalesef. İş yapma şeklinizi bir vergi avukatına sorup yol haritanızı çıkartabilirsiniz.
   3. Cevap burada var : https://startupsole.com/abd-eyaletlere-gore-satis-vergileri/
   4. federal gelir vergisi ile aynıdır yani 2. soru ile aynı yanıt
   5. Eyaletler her yıl yıllık rapor bedeli alır her eyaletinki farklıdır. Web sitemizden ilgilendiğiniz eyaleti aratarak detaylara ulaşabilirsiniz. Örn; Wyoming yıllık 60$, Delaware 300$ , Kentucky 15$ dır
   6. Vergiyi muhasebeci takip eder ve beyan eder
   7. Muhasebeci durumunuza göre hesaplar ve öder muhasebeciden destek alabilirsiniz
   8. Maliyetler eyaletlere göre değişiyor. Northwest acentesi ile kurulum yaparsanız özel indirimimiz var 39$ + eyalet harcı ödeyerek kurulum yapabilirsiniz. Eyaletlere göre masrafları bu linkten hesaplayabilirsiniz : https://startupsole.com/amerikada-sirket-kurma-maliyeti/
   9. Eyalete göre kapatma prosedürleri ve fiyatları değişir. Örneğin Kentucky de 40$ online portaldan kapatabilirsiniz.
   10. Adres olarak kayıt acentesi (Northwest) oldukça güvenilir ve sorunsuz bir çözümdür. Özel suit isterseniz Wyoming mail forwarding üzerinden noter onayı olmadan alabilirsiniz.
   11. Eğer düzenli olarak ABD den Tr ye para transfer ederseniz bankanız vergi dairesine sizi otomatik bildirebilir veya bildirmeyebilir. O yüzden miktara ve para transfer işlemine göre vergi ödemek gerekebilir. Bu arada 2 yıldır (hala devam ediyor) yurt dışından gelen parayı bankanıza bildirdiğiniz taktirde varlık barışı kapsamında ülkeye giren dövizi devlet vergilendirmiyor. Bu avantajdan da faydalanabilirsiniz herkes gibi.
   12. Bir önceki soruda yanıtlandı
   13. Wise veya Mercurybank gibi dijital bankalardan hesap açabilirsiniz. Açtığınız hesaptan ülkenize paranızı aktarabilirsiniz.
   14. Kredi kartı alamazsınız hiç bir ABD bankası şirketiniz olsa bile orada yaşamadığınız sürece size kredi kartı vermez. Ancak mercurybank hesabı açarsanız bir debit (ATM) kartı gönderiyorlar. Hesabınıza gelen paranızı banka kartına yükleyerek isterseniz internetten alışveriş yapın isterseniz ATM lerden nakit çekin.

   Ayrıca vergilendirme ile ilgili durumunuzu öğrenmek için bu aracı kullanarak bir test başlatabilirsiniz :https://startupsole.com/amerikada-sirket-vergilendirme/

   Cevapla
 • Merhaba,
  Bir sorum olacak sizin yönlendirmeleriniz doğrultusunda kentucky eyaletinde şirket kurulumu yaptık ein numaramızıda sizin aracılığınızla aldık. Şimdi merak ettiğimiz vergilendirme işlemlerini nasıl yapacağımız sürekli mailler gelmekte son tarih 15 mart gibisinden vs. vergi ödeme konusunda bilgilendirmede bulunabilir misiniz acaba rica etsem.

  Cevapla
  • Merhaba,

   Vergi sezonu mart ortası olduğu için bir çok platformdan genel bilgilendirme mailleri alırsınız hepimize geliyor bu bilgi mailleri. Tek üyeli bir LLC şirket sahibi olarak yapmanız gereken tek şey her yıl form 5472 adında bir genel bilgi beyanı vermek olacaktır. Eğer herhangi bir muhasebeci ile anlaşma sağlamadıysanız bu linkteki konuya bakıp konu içinde tavsiye ettiğimiz muhasebe uzmanı ile iletişime geçerek bu hizmet ile ilgili fiyat bilgisi alabilirsiniz.
   https://startupsole.com/abd-vergilendirme-form-5472/
   Bu beyanın amacı sadece şirketinizden elde ettiğiniz gelir ve gideri IRS ye bildirmekten ibarettir sadece hizmet bedeli ödersiniz muhtemelen ekstra vergi ödemeniz gerekmeyecek.

   Cevapla
 • Merhaba 20 Şubat için yazıyorum. Şu anda incauthority.com’da LLC ücretsiz gibi bir ibare yazıyor. Sadece devlet ücretlerini ödersiniz diyor. Bu doğru mu ?

  Cevapla
  • Merhaba,

   Evet doğru ve hala geçerli. Incauthority ile şirket kurulumu ücretsizdir başvuru aşamasında web sitelerindeki forma girdiğiniz bilgiler doğrultusunda sadece eyalet harç bedelini sizden tahsil ederek llc dosyalamanizi yaparlar.

   Cevapla
 • Yeni yil girer girmez sirket kurulum sürecini baslattim sayenizde cok sey öğreniyoruz emekleriniz ve destekleriniz icin teşekkürler.

  Cevapla
 • Mustafa
  2 Ocak 2022

  Amerika şirketlerde aylık gider varmı? geçenlerde UK şirket için sormuştum yok dediniz aynısı amerika için geçerlimi? aylık ne kadar para çıkıyor cebimizden? TR şirketlerdeki gibi aylık gideri varmıdır yani? yoksa yıllık kardan vergi mi ödüyoruz?

  Cevapla
  • Aylık muhasebeci veya diğer giderleriniz olmaz fakat durumunuza göre federal vergi ödemeniz gerekebilir. Satış yaptığınız yer, cironuz ve farklı göstergeler vergi ödeyip ödeyeceğinizi belirliyor.
   Aşağıdaki linkten durumunuzu belirleyen teste katılabilirsiniz, böylece hangi durumlarda vergi ödeyip ödemeyeceğinizi öğrenmiş olursunuz.
   https://startupsole.com/amerikada-sirket-vergilendirme/

   Cevapla
 • Öncelikle bu şahane bilgi ve tecrübelerini aktardığınız için size çok teşekkür ediyorum hocam . Allah tuttuğunuzu altın etsin işinizi gücünüzü rast getirsin..
  Bende shopify ile satışa başlamak istiyorum . Ödeme altyapısı olarak stripe hesabına ihtiyacım var . Bunun için bi süredir araştırıyorum . Stripe hesabını açabilmek için birçok yerde ingilterede şirket kurulumunu tavsiye etmişler . Sizce İngilterede mi şirket kurmak daha mantıklı yoksa ABD’de mi ? Stripe hesabının aktif edilme hızı açısından , vergiler açısından ve uzun vadede değerlendirince hangisi daha doğru bi karar olur sizce ? Sebebiyle birlikte cevaplarsanız sevinirim.

  Cevapla
  • Olumlu yorumunuz ve dilekleriniz icin cok teşekkürler.

   İngiltere de kurulan sirletlerle acilan bir cok stripe, paypal hesabinin uzun vadede kapandığını, dogrulama sürecinin gecilemedigini yazan, bu sebeple bizden yardim isteyen cok fazla kişi oldu.

   Bu yüzden uk pek önerdiğimiz ve bildiğimiz bir bölge değil.

   Ayrica uzun vadede işin vergi boyutu olacaksa muhasebecilere ve Turk gelir idaresine dert anlatmak daha kolay olmaya basladi. Hazir uzun zaman sonra en azindan Abd vergi sistemini çözmeye başladılar bir de İngiltere sistemini anlatmaya çalışmak düşünülür gibi degil.

   Su donemde en azindan bu sebepler bile Abd yi daha mantıklı yapıyor tabi bu, bizlerin ve deneyimleyen girisimlilerin fikri.

   Hiz olarak pek fark etmiyor her ikisi de bir kac hafta, çünkü uk da kurulan şirketin de vat kaydi var (EIN gibi) vat kaydi olmayan bir şirket hic bir ticari faaliyet gosteremez.

   Yine de karar sizin.

   Cevapla
 • Online eğitim şirketim için llc mi kurup ein başvurumu yaptım. Bu kurulum süreçlerinde startupsole ekibine gönderdiğim bir kaç soru maili çok kısa sürede yanıtlandı. Ücretsiz destek ve danışmanlık almış olduk 🙂 hiç bıkmadan soruları yanıtladığınız için teşekkürler. başarılarınızın devamını dilerim.

  Cevapla
 • idil görkem
  1 Kasım 2021

  Sayenizde kendi başıma şirketimi kurup, ein numaramı aldım ve bugün itibari ile stripe hesabımız doğrulandı. Eğitim şirketimiz için ödeme almaya başladık.

  Verdiğiniz doğru bilgiler ve yönlendirmeler için teşekkürler, emeğinize sağlık.

  Cevapla
 • Emil Azizov
  22 Ekim 2021

  Hocam merhabalar.Şimdi biz Amazonda dropshipping yapacağız.İlla ITIN gerekiyor mu? Bunu yalnızca EIN ile yapamıyormuyuz? Aradaki fark nedir? Vergi vereceğimiz zaman ne gibi farkları var? (Not: sizin sayfada illa ITIN gerekli diye bir şey yazmıyordu sadece bir yerden duydum diye teyit etmek istedim)

  Cevapla
  • Hesap açarken itin gerekmez gelecekte LLC nizin vergilerini bireysel olarak ödeyeceğiniz için (vergi ödemeniz gerektiğinde) muhasebeciniz vergi ödemesi sırasında itin isteyebilir. Fakat bu ilk etapta gerekli değildir sirketi faal hale getirdikten bir süre sonra itin başvurusu yapmanizda fayda var.

   Cevapla
 • Ahmet Yuvakuran
  21 Ekim 2021

  Hocam bu belgeleri dijital imzasız doldurursak problem mi olur ? illa dijital imza olması mı gerekli ? dijital imzam yok ki benim ? ayrıca bana sadece 2 sayfa değil 23 sayfa gönderdiler.bu normal mi ?

  Cevapla
  • O halde islak imzalayip tarayıcıdan taratip pdf ye dönüştürun. Bu sekilde de olur.

   Bu arada 23 sayfalık ne gönderilmiş merak ettim gelen evragi bize eposta gönderin bir bakalım.

   Cevapla
 • membership de manager kısmında olan tarih formatı ay gün yıl olarak değilde gün ay yıl olarak girilmesi gerekmez mi çünkü 10,2021 in 15. günü gibi oluyor mesela. birde ein için görüşebilir miyiz. evrakları yolluyorum şimdi

  Cevapla
  • Merhaba,

   Onlarin tarih formati ay gün yil olarak kullanılıyor. Ör: 10/15/2021 bu formatta yazıp gönderebilirsiniz.

   Ein basvurunuzu aldik gün içinde SS4 formunuzu hazırlayıp imzalamanız için size ileteceğiz. Siparişiniz için teşekkürler, kolaylıklar.

   Cevapla
 • Operating Agreement belgesini RELEASE, MEMBERSHIP LISTING STATEMENT belgeleriyle beraber mi göndermem gerekiyor yoksa bunlardan önce mi ?

  Cevapla
 • Shipito kaydı oluşturdum adres verdiler bu yeterli olur mu acaba kullanabilir miyim bunu ?

  Cevapla
  • Merhaba,
   Shipito artık önerdiğimiz bir yöntem değil çünkü evrak geldiğinde gönderim ücretleri yüksek ve süreçleri çok komplike hale geldi. Gelecekte EIN mektubunuz vs. gelecek almak için çok çaba sarf etmeniz gerekecek. Bunun yerine Wyomingmailforwarding.com dan 15$ a bir adres kiralayın ertesi günü Süit numaranızı tanımlarlar bunu kullanmanız uzun vadede daha sağlıklı ve sancısız olur.

   Cevapla
 • Ben şirket kurmaya başladım ama dikkatimi çeken bir unsur oldu. Şirket ismi sonunda , işareti bulunuyor. Ama DelawareInc ile kurulumda böyle bir şekilde görünmüyor.

  Cevapla
  • Merhaba,

   İncauthority tum llc isim sonlarina virgul ekler. Bu herhangi bir sorun yaratmaz tum eyaletler virgüle izin verir. Acentelerin işlem prosedürleri sonucta İncauthority bu sekilde hizmet veriyor. Delawareinc vs. çalışma prensiplerini bilmediğimiz için yorum yapamıyoruz.

   Cevapla
 • Merhabalar, şirket kurulum mail dönüşü geldi. Gelen formlarda ilgili boşlukları nasıl dolduracağımı anlayamadım.
  https://prnt.sc/1ty6wdf
  2. sayfada adres kısmına TR adresini mi yazacağız?
  Yardımcı olursanız çok sevinirim.
  Şimdiden çok teşekkürler.

  Cevapla
  • Merhaba,

   İlk sayfadaki Release belgesine ad soyad, hemen alttaki manager kısmına ad soyad tarih kısmına da ay gün yıl şeklinde tarih atıp dijial olarak isminizin altını altını imzalayın.

   2. sayfadaki membership listing evrağına ise member name kısmına ad soyad, TR adresiniz, posta kodu ve ülke ile beraber yazın. isminizin altına dijital imza atın. En alt kısma ise ay, gün yıl olarak tarih atın.

   Evrakları imzaladıktan sonra belirtilen mail adresine eposta olarak gönderin okadar. Başka bir işlem yapmanıza gerek yok.
   Hayırlı olmasını dileriz.

   Cevapla
 • Merhabalar,

  Şirket kurulduğuna dair maili gelmedi fakat kontrol ettiğimde Articles of Organization 9/23/2021 olarak görünüyor. Ein numarası için başvurumu yapabilir miyim?

  Teşekkürler..

  Cevapla
  • Mail geç gelebiliyor eyalette görüntüleniyorsa oluşum tamamlanmıştır hayırlı olsun. Ein başvurusu yapabilirsiniz ss4 formuna articles of organization eklemeyi unutmayın.

   Cevapla
 • Merhaba,

  İncauthory.com ile başvuruda bulundum ancak, dün akşam beni arayıp ulaşamadıklarını ve birlikte gözden geçirmemiz gereken durumlar olduğunu ileten bir mail göndermişler. Standart işleyiş bu şekilde mi ilerliyor yoksa benim yanlış yaptığım bir şey mi var sorunu nasıl çözebilirim ?

  Cevapla
  • Merhaba,

   Eğer yanlış olan bir durum olsa yaptığınız hatayı söylerlerdi muhtemelen ek hizmet almanız konusunda bilgi aktaracaklar. Bir şey yapmayıp izleyin müşteri panelinden takip edin bir kaç güne kurulumu tamamlamış olurlar.

   Cevapla
 • Emellerinize sağlık muhteşem bir kaynak oluşturmuşsunuz.

  Burada yazılan tüm adımları uygulayarak llc şirketimi kurup ein aldım ve stripe hesabımı aktif ettim.

  Abonelik bazlı bir iş kurduğum için bir web sitem vardi ve stripe entegre etmem hiç zor olmadı. Sayenizde doğru ve legal bir biçimde ödeme almaya başladık her sey yolunda:)

  Bu rehberleri oluşturan ekibe teşekkür etmek amacıyla yorum yapmak istedim. Başarılarınızın devamını dilerim.

  Cevapla
  • Değerli yorumunuz için teşekkür ederiz, sorunsuz olarak halletmeniz gerçekten sevindirici. Yeni iş hayatınızda başarılar, kolaylıklar.

   Cevapla
 • Pınar Yükselci
  13 Eylül 2021

  Merhaba,
  Ben clickfunnels da ödeme alabilmek için stipe hesabımı verify etmeye çalışırken sayfanızı buldum. Bu rehberle usd de şirket kurmak ile sizdeki paketlerle kurmak aradındaki fark nedir?

  Bu rehber ile kendimiz kurduğumuzda vergi beyanı ile ilgili yapmamız gereken şeyleri IncAuthority hatırlatacsk mı?

  Bir de ben ingiltere ve avrupayı hedefleyerek koçluk ve e-courselar yapacağım. Bunun için usd nin hangi eyaletinde kurduğum önemli mi? Kentucky ya da başka bir eyalet fark eder mi?

  Cevapla
  • Merhaba,

   Kurulum paketlerinde tüm süreci biz yönetiyor ve şirketinizi ticarete hazir hale getiriyoruz, siz hic bir sey yapmıyorsunuz. Kendinizde yapabilirsiniz surec benzer aslinda. Biz sadece anlaşmalı olduğumuz registered acent ler ile adres ve kurulum sürecini ayni yerden yönetiyoruz.

   Biz veya baska bir acente(inc authority de dahil) vergi ile ilgili işlem yapmazlar vergi ayri bir kategori ve o alanda uzman ehliyetli bir sirket ile çalışmanız lazim.
   Zaten gelecek yıl acente bedeli ve eyalet harç bedeli var onlar online olarak sizin tarafınızdan ödenebiliyor. Muhasebesel işlemleri şirket kurulup ein alındıktan sonra bir uzmanla çalışarak yürütebilirsiniz.
   Eyalet cok onemli değil fakat wyoming diğer eyaletlere göre son dönemde daha cok tercih edilmeye başlandı. Amazon ve benzeri pazaryerleri icin istenen sertifika vs. gibi evraklari daha kolay ve ücretsiz sağlıyor eyalet bu yüzden daha kolay yonetilebilirligi var.

   Yine de seçim sizin tabiiki.

   Cevapla
 • Rehberler sayesinde Nevada eyaletinde şirket kurdum cok cok teşekkür ederim. Birsey kesfettim EIN icin ss4 faxladiktan bir kac gün sonra irs yi arayip telefonda ein aldim 2 hafta beklememe de gerek kalmadi. Hatta ein mektubunu faxlamalarini rica ettim direk gönderdiler. Dil sorununuz yoksa ein icin beklemeye gerek yok telefonla da veriyorlar. Bu arada öncesinde faxlamadan da alınıyor mu onu bilmiyorum belki yazili bir başvuru yapmak her koşulda gerekebilir. Deneyimlerimi paylaşmak istedim herkese bol şanslar.

  Cevapla
 • Selamlar startupsole ekibi ve değerli takipçiler. Wyoming llc şirketimi 115 dolara Incauthority ile kurdum yaklaşık 12. günde ein geldi ve stripe + wise hesaplarımı açıp ticarete başlayabilir duruma geldim. Bu süreçte destek amaçlı mailler gönderdim tüm maillerime hızlıca yanıt verdiler saolsunlar. Ekibe verdikleri desteklerden ötürü sonsuz teşekkürler.

  Cevapla
  • Değerli yorumunuz için teşekkürler işinizde başarılar dileriz. Destek maillerine oldukça hızlı dönmeye gayret ediyoruz.

   Sağlıklı günler.

   Cevapla
 • Hocam bussiness bank account denilen şey payooner gibi birşeymi çünkü ben biryerde görmüştüm eğer o değilse amerikan telefon numarası gerekliymiş onun için emin değilim tabiki ve amazonda satış yapmak için amerikan telefon numarası şartmı llc kurcaksak?

  Cevapla
  • Banka hesabı orada kazandığınız parayı toplayacağınız yer. Payoneer tam bir banka değil para transferi yapmaya yarayan bir aracı gibi düşünebilirsiniz. Artık payoneer çok fala tercih edilmiyor onun yerine Wise.com veya Mercury bank daha çok kullanılıyor. Bu platformlar size bir amerika lokasonlu hesap numarası veriyor bu sayede Amazon veya stripe gibi platformlarda topladığınız parayı bulunduğunuz ülkeye aktarabiliyorsunuz. Wise ve Mercurybank için amerika alan kodlu telefon şart değil çünkü TR alan kdunu kabul ediyorlar şirket kurarkende telefon şart değil. Sadece stripe gibi bir sanal pos sistemine hesap açarken ABD üzerinden açıldığı için ona gerekli. Sadece Amazonsa hedefiniz şuan telefona gerek yok.

   Cevapla
 • Business Banking Account şirket için gereklimi ve ne işe yarıyor yani payoneer açmayı düşünüyorum şirketim için o yetmezmi acaba?
  ve yurt dışında e ticarete başladık diyelim ödemeleri payooner üstündenmi Business Banking Account üstündenmi yoksa kendi banka kartım üstündenmi yapıcam ayrıca kredi kartım yok sorun çıkmaz değilmi?

  Cevapla
  • İşletmeniz için banka hesabı tabii ki yurt dışından ödeme alacaksanız gereklidir. Sizin ödeme yapmak yerine ödeme almanı gerekmiyor mu? Ne için ödeme yapacaksınız? Dropshipping içinse ve mal alacaksanız bir kredi kartı gereklidir payoneer ile dediğiniz işlem olurmu araştırın çünkü o tip ön ödemeli kartları çoğu platform desteklemez.

   Cevapla
 • Emil Azizov
  12 Ağustos 2021

  Hocam merhabalar.
  Öncelikle bunun gibi muhteşem bir site oluşturup çoğu yerde parayla bile satın alamayacağımız değerli bilgileri bize ücretsiz ve inanılmaz detaylı bir şekile sunduğunuz için size minnettarım.Neredeyse tüm makalelerinizi okudum ve aklıma 17 tane soru takıldı.Biliyorum çok fazla,vaktiniz olduğunda bir göz gezdirip kısaca cevaplayabilirseniz minnettar kalırım.(Eğer herhangi bir sorumun cevabı makalelerinizde varsa o zaman sorumu ister yanıtlayın isterse de makale linki bırakın hiç fark etmez).
  NOT: Ben Amazonda Dropshipping yaparak hem diğer ülkelere,sonrasında da Amerikaya da ürün satacağım.
  1) Diğer eyaletler için Operating Agreement’in nasıl doldurulacağını tam olarak bilmiyorum.Buna dair örneğin olduğu bir link söyleyebilirmisiniz? Nereden bulabilirim?
  Cevap : https://www.northwestregisteredagent.com/legal-forms/llc/operating-agreement ile yapabilirsiniz template olarak her eyalette kullanabileceğiniz şablonlar ücretsizdir.
  2) Şirketi kurduğumuz yıldan itibaren gelir veya satış vergisi limitini aşmasak dahi istisnasız her yıl Form5472 ve Form1120 doldurmak zorundamıyız? Yoksa formları göndemek için o limitler aşılmalı mı?
  Cevap : İster limit aşın veya aşmayın veya hiç de ticaret yapmasanız bu formu bir LLC şirket sahibi olarak doldurmanız zorunludur.
  3) Bu formları doldurmak için şirketimizi kurduğumuz yıldan sonraki her yıl 15 Nisana kadar Alex Oware gibi bir vergi uzmanını tek seferliğine tutmak yeterli mi?(Yani her yıl sonu 300$ gibi bir maliyyet olacak).Yani yıl boyu iletişimde olmalı değiliz öyle değil mi?
  Cevap : Her yıl vergi döneminde bir müşavir ile çalışmanız yeterli o sizi yönlendirir çok büyük bir ticaret hacminiz yoksa sürekli olarak bir müşavir ile çalışmanız gerekmez sadece 5472 formunu dolduracağınız zaman çalışabilirsiniz.
  4) Bu formları doldurmak için uzmanın ne gibi bilgilere ihityacı var? Yani her yıl ne kadar sayıda,nereye satış yaptık,ne kadar ciro elde ettik gibi? Eğer bu bilgilere ihtiyacı varsa yalnızca Amazon verilerini ona göndermem yeterli mi yoksa bir yerlerde bir şeyleri kayıt tutmak zorundamıyım?
  Tüm bilgileri tutarsanız iyi olur çünkü o formu dolduruken yıllık gelir ve giderinizin toplamını soruyorlar tek tek olmasa bile toplamda gelir ve gideri o form ile ırs ye bildiriyor muhasebeciler. Bu sayede ne aldınız, ne sattınız , ne kazandınız sizin için de iyi bir rapor olur
  5) Şirketi Wyoming’de kurmayı düşünüyorum.Yani ödeyeceğim tek vergi federal gelir vergisi olacaktır (Amazonda satış yaptığım için satış vergisini zaten Amazon kendisi toplayıp ödeyecektir).Peki bu federal vergini ödemek için aşmalı olduğumuz limit ne kadar?
  Cevap: Vergiler satış yaptığınız coğrafyaya göre değişir bu soruya en iyi yanıtı muhasebeciniz verir yıl sonunda oturup raporları önune koyarsınız. İyi bir muhasebexi Amazonda sizi ciddi vergi yükünden kurtarır.
  6) Bütün Register Agent’lar standart pakette müşteri paneli veriyorlar değil mi?
  Cevap : IncAuthority bazen veriyor bazen kapatıyor paneli biraz tutarsı olmaya başladı son zamanlarda fakat diğer tüm acenteler panel veriyor.
  7) Artifical of Organization belgesini SS4 formu ile birlikte faxlayacağız ya,bu iki belgeyi tek bir pdf haline mi getirelim yoksa ayrı-ayrı mı gönderelim?
  Cevap : ilk sayfa ss4 diğer sayfalara formasyon belgeleri olacak şekilde tek pcf birden çok sayfa olarak faxlanıyor.
  8) Sitede yazılanlardan başka önerdiğiniz faydalı web sitesi/yazılım falan var mı?(Muhasebe ve ya diğer işler için)
  Cevap : Takipte kalın yeni yöntemler buldukça paylaşıyoruz zaten.
  9) Eğer Amazonda Amerikaya değil de diğer ülkelere satış yaparsak gelir vergisi ödermiyiz?
  Cevap : Bilgimiz yok bu konuda muhasebeciniz ile görüşebilirsiniz.
  10) Yıllık formları doldurup beyan edecek uygun fiyatlı (veya sizin de kullandığınız) vergi uzmanı önerebilirmisiniz? Yoksa muhasebe firmaları hakkında bilgi verdiğiniz yazıyı okuyup kendimiz mi seçelim?
  Cevap : Muhasebeci ve muhasebe tavsiyesi vermek ciddi yasal yükümlülükler içerdiği için bu tip seçimleri kendinizin yapması daha uygun olur.
  11) Mercury banka heasbı açmak için web site önemli.O yüzden bir web sitesi kurmak istiyorum.Nasıl kuracağımı nereden kurabilirim? Önerebileceğiniz bir kaynak var mı?
  Cevap : WordPress ile basit bir site kurabilirsiniz hesap açarken sitenin ingilizce ve dolu içerikte olması önemlidir.
  12) Paypal için mutlaka ITIN gerekli öyle değil mi?
  Cevap: Yurt dışı vps ile bağlanıp itin alanının son 4 hanesine “1234” veya “0000” girerseniz o kismi geçiyor ama sonrasinda kimlik doğrulamasi istenir mi kesin bir bilgi yok fakat bu şekilde hesap açılabiliyor ve banka ödemesi onayi geçiliyor.
  13) Kentucky gibi diğer eyaletlerin de OneStop Portal gibi bir yeri var değil mi kendi şirketimizi kayıt ettirmek için?
  Cevap: Tum eyaletlerde benzer portallar var fakat farklı ozelliklere sahipler
  14) Daha önceki yazılarınızın birinde “Şirket kurarsam Delaware ve Wyoming en son seçeneğim olur” demiştiniz.Bunun sebebini detaylı olarak anlatırmısınız Hocam? Siz olsanız tüm eyaletler içinde hangisini ve ne sebepden dolayı seçersiniz?
  Cevap: Yapılan işe göre eyalet seçerdim eğer Amazon ile ilgilenirseniz Wyoming daha mantikli fakat sadece odeme qlmak için stripe hesabi gerekli ise Kentucky veya New Mexico mantikli.
  15) Şahsi olarak hangi Register Agent ile çalışmamızı önerirsiniz?
  Cevap: incfile öneririm. İncauthority son zamanlarda politika değişikliği yapti destek ve tepki süreleri cok uzadi. İlk yıl incfile ile devam ederim sonraki yillarda ise daha ucuz bir Registered Agent a taşınirim. Google da bir cok uygun fiyatlı Registered Agent bulmak mümkün.
  16) Wyomind Discount Agent incelemesinde avantajlar bölmesine “Franchise vergisi yok” yazmışsınız.Bu Franchise vergisi dediğiniz şey Franchise tax mı? Eğer öyleyse bu 50$.Ben mi karıştırdım?
  Cevap: Yillik dosyalama bedeli 50$ Wyoming de var, franchise tax kısmı hatali yazım olabilir tekrar kontrol edip düzeltiriz.
  17) IncAuthority’nin register agent bedelinin 99$ olduğunu incelemede yazmışınız.Ama kendileriyle ücretler hakkında konuşurken bunun 149$ olduğunu söylediler kafam karıştı.Bir şeyleri mi yanlış anladım yoksa fiyat mı değişmiş?
  Cevap: 99$ hala fakat Onlarla iletisime geçtiğinizde hep ekstra fiyat çıkartırlar bu tip acenteleri sadece sirket kurulumu icin kullanip seneye farkli bir acenteye taşınmak mantikli olur. Ilk yil ücretsiz olarak su an en stabil aente, incfile.com.

  Cevapla
 • Merhaba,

  Commonwealth of Kentucky department of revenue dan “Your business must register with the Department of Revenue for a corporation income and/or limited liability entity tax account.” içeriği ile bir state notice alan var mı?

  Tariflediği şekilde registration yapmaya çalıştım. Fakat ilgili kişi için SSN istediği için ilerleyemedim. Benzer durumu tecrübe eden varsa ve bilgi palaşırsa sevinirim.

  ps. Yazıda ayrıca yeralan bilgi:
  Failure to respond to this request within 10 days will result in administratively issued tax
  account number( s ). Estimated tax assessments may be made pursuant to KRS 131.180( 4 ). An additional penalty for no less than $50.00 may be assessed per KRS 131.180(6) for failure to obtain all required account numbers, permits, and licenses. To avoid these assessments and penalties, complete the online registration using the Kentucky Business One Stop portal. Instruction for using the Kentucky Business One Stop portal are included in this mailing.

  Cevapla
  • Emil Azizov
   16 Ağustos 2021

   Merhaba.
   Bu sitede Kentucky’de kurduğunuz şirketi OneStop Portala nasıl kaydedeceğiniz ile ilgili bir yazı var.Onu görmediyseniz araştırıp bulun,dikkatlice her yazılanı okuyun ve talimatları birebir yerine getirin.Ama zaten yazıyı görüp ona göre hareket etmişseniz ve hala SSN istiyorsa onu bilemem.

   Cevapla
  • Sorduğum bu konuyla ilgili süreci tamamladık. Tecrübemizi aktarmak isterim.

   Gelen yazıda bulunan irtibat numarasını arayıp durumu aktardık. *10A100 formunu doldurarak SSN aşamasına takılmadan ilerleyebileceğimiz bilgisini aldık. Bu formu dikkatlice doldurduk. Takıldığımız noktalar için tekrar aradık ve bilgi aldık. Çok iyi şekilde yadımcı oluyorlar. Formu tamamlayınca da eposta ile yolladık.

   Ertesi gün revenue departmanından bir görevlinin SSN bilgisinin eksik olduğu ve bu bilgi için kendisini arayabileceğimizi belirten bir eposta aldık. Bu kişiyi de arayıp Non-US Non-Resident olduğumuzu, SSN veremeyeceğimizi söyledik. Bu bilginin yeterli olduğunu ve işlemleri tamamlayacağını söyledi. Ertesi gün de sürecin tamamlandığına ilişkin eposta aldık.

   *https://revenue.ky.gov/Forms/10A100.pdf

   Cevapla
 • Incfile ile wyoming de sirketimi kurdum sayenizde. Toplamda 4 gün içinde dosyaladilar cok hızlı işleme aldılar. Incfile musteri paneli oldukça iyi adamlar şirket yönetimi için her şeyi düşünmüşler vergi, domain, web sitesi herseyi panelden idare edebiliyorsunuz. Kuracak arkadaşlara tavsiye edebilirim gözü kapalı guvenebilirler.

  Startupsole ye böyle bir kolaylığı bizlere sağladığı için cok teşekkür ediyorum.

  Cevapla
  • Hayırlı olsun şirketiniz evet incfile oldukça müşteri dostu ve güvenilir bir acente süreçleri de oldukça hizli. Ekstra hızlandırma paketi eklediğinizde aynı gün şirket kuruyorlar. Almazsanız da hizli işlem yapıyorlar zaten.

   Cevapla
 • Önce şirketi kurup sonra e2 ye başvurma şansımız var(şirketin bir düzene oturması için) mı yoksa aynı tarihlerde mi yapmamız gerekir. teşekkür ederim.

  Cevapla
  • Merhaba

   Vize sistemleri ile ilgili cok vilgi sahibi değiliz fakat mantik olarak önce Abd de bir varlığınız (şirket) olmalı ki bu varligi göstererek basvuru yapilmasi gerekir. Yoksa aynı tarihte bas vursanız daha olmayan bir varlığa bas vurmus olacaksınız.

   Cevapla
 • Merhaba,

  Ben ödeme yapamıyorum.Kredi kartı bilgilerimi giriyorum( sanal ve normal 2 sini de denedim.) Ama sonuç aynı.İşin garip tarafı kredi karı provizyonda duruyor ödeme.

  AVS uyuşmazlığı nedeniyle işlem reddedildi. Verilen adres kart sahibinin fatura adresiyle eşleşmiyor.

  Bu yüzden hata veriyor.Başına gelen oldu mu acaba?

  Cevapla
  • Merhaba,

   Daha önce bir takipçimizin de başına geldi kartı yurt dışına açık olmasina rağmen cekilemedi.

   Kart adres uyuşmazlığı (avs) bazi ödeme ağ gecitlerinde adres uyuşmazlığı sorunu ile geri dönüyor özellikle yurt dışı alimlarda.
   Provizyonda ki işlem zaten silinir muhtemelen 24 saat sonra kaybolacak orada sorun yok.

   Baska kartiniz yoksa inc authority den zorlamayın onun yerine buradan https://startupsole.com/go/incfile/ ile kurulum yapın. Fiyat ve hizmet olarak birebir aynidir bu acente.

   Iyi aksamlar.

   Cevapla
 • Esin ŞEN
  11 Temmuz 2021

  Bende incauthority acentesi ile wyoming şirketimi kurdum. Kafamda cok fazla soru vardi kararsızdim ama Startupsole ekibi bu surecte mail üzerinden bana gereğinden fazla destek oldular sağolsunlar.
  Kendilerine teşekkür ederim başarılar dilerim 🙂

  Cevapla
  • Rica ederiz Esin hanım destek isteyen herkese vakit buldukça yardımcı olmaya çalışıyoruz. Faydalı olması sevindirici şirketiniz hayırlı olsun bol şanslar, bol kazançlar.

   Cevapla
 • ABD’de kurduğumuz şirket icin calisamazsiniz diyorlar bu Türkiye’de kaldığımız senaryoda da geçerli midir?

  Cevapla
  • Çalışamazsınız derken tam olarak neyi kastediyorsunuz? Şirkette kayıtlı işçi/personel olarak çalışmayı mı kastediyorsunuz?

   Cevapla
   • vize olmadan calisamazsiniz gibi bir şey gördüm çoğu yerde sadece şirket kurup eleman alırsınız o çalışır diyorlardı ama Türkiye’de yaşarken mi ABD’de yaşarken mi geçerli onu bilmiyorum

    Cevapla
    • Türkiye’de yaşarken ABD de bir şirket açarsanız o şirket size ABD yaşamak için bir Vize fırsatı sunmaz. Eleman alma konusu şöyle, TR’de de yaşasanız ABD’de de yaşasanız fark etmez şirketinize bir veya bir çok sigortalı çalışan alıp istihdam edebilirsiniz fakat çalışanların sosyal güvenlik numarası olması (yeşil kartlı, geçici çalışma vizeli veya ABD vatandaşı olanlara sosyal güvenlik numarası sağlanır) zorunludur. Başka bir ülkenin vatandaşını ABD de bir sosyal güvenlik numarası yok ise ABD deki bir LLC ye işçi olarak alamazsınız.

     Cevapla
     • benim anlatmak istediğim Türkiye’den ABD’de kurduğum şirket icin çalışmam bi sorun yaratıyor mu yaratmıyor mu ilginiz ve hızınız için teşekkür ederim

      Cevapla
 • Merhaba, aynı yolu kullanarak Shopify mağazası için bir şirket kurmak istiyorum. Kuracağım şirketle ve aldığım sanal telefon numarası ile paypal’da business hesabı açabilir miyim?

  Cevapla
  • Merhaba,
   Bu yöntemle şirket kurup kredi karti ile odeme almaya başlayan bir cok shopify dropshipping girişimcisi var. Fakat paypal icin durum farklı cunku business hesap açarken sizden itin numarasi isterler ayrica abd deki sirketinizin adresini bir belge ile dogrulamaniz istenir.

   Eğer adresinizi bir fatura ile dogrulayabilirseniz( bu sistemle olmuyor) ve itin numarasi alirsaniz paypal açabilirsiniz.

   Cevapla
 • Inc authority ile bugün wyoming
  de şirket kurdum evraklar ne zaman geliyor ortalama? Kaç gun sürer acaba.. kurulum sonrası ein hizmetini sizden alabiliyor muyum

  Cevapla
  • Hayırlı olsun, kurulumu 4 veya 5 günde tamamlayıp işlemler biter bitmez evrakları mail ile gonderirler yani en fazla hafta bitmeden işlemler bitmiş olur.

   Şirketiniz eyalet sitesinde listelendiği anda Ein başvurusunda bulunabilirsiniz. Bunun icin ein formunu doldurmanız yeterlidir gerisini biz hallediyoruz.

   Cevapla
 • Merhaba,

  Ben Amazon üzerinden toptancılardan ürün alıp satacağım. Dolayısıyla Resale Certificate ihtiyacım da olacak.Ayrıca bir ara depo ile de çalışmam gerekiyor. Aklımda Wyoming eyaletinde şirket kurulumu yapmak vardı fakat hiçbir farkı yoksa Kentucky’de neden kurmayayım dedim.
  Kentucky ve Wyoming arasında beni etkileyecek bir fark var mı sizce. Sizce hangisini tercih etmeliyim.

  Cevapla
  • Merhaba,

   Wyoming’de resale sertifikasi eyalet web sitesinden kolayca alınabiliyor. Kentucky de de alınıyor fakat süreç biraz daha komplike.

   Bu konu altındaki bir yorumda adim adim resale certificate alma ile ilgili bir video var bakabilirsiniz.

   https://startupsole.com/reseller-license-resale-certificate-seller-permit-nedir/#comment-903

   Genelde Amazoncular Wyoming tercih ediyor toptancilar daha cok Wyoming sirketleri ile çalışmaya alışık deniliyor yine de secim size kalmış.

   Cevapla
   • Yanıt için teşekkür ederim. Peki benim şirketim wyomingte ama ara depom başka bir eyalette diyelim. ben bu sertifikayı şirketin kurulduğu eyaletten mi alacağım yoksa ara deponun bulunduğu eyaletten mi

    Cevapla
    • Fica ederim.
     Belge şirketin kurulduğu eyaletten alınıyor baska eyaletle şirketin bir bagi olmadığı icin alamazsınız zaten.

     Cevapla
 • Merhabalar, Amazon Kanada’da dropshipping ile satış yapıyorum ve 30 bin $ sınırını da aştım.
  Amazon kanada hesabım için Amerika’da mı yoksa Kanada’da mı şirket kurmam gerekiyor?
  İncauthory veya İncfile ile kuracağım şirket Amazon.ca’da geçerli olur mu?
  Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

  Cevapla
  • Merhaba,

   Yeni bir hesap mi açmanız gerekiyor? Eski hesabınızdan mi devam edeceksiniz?

   Cevapla
   • cevabınız için teşekkür ederim, durumu şöyle özetleyeyim:
    TR’deki mevcut şirketimiz üzerine Amazon Kanada’da 3 aylık satış hesabımız bulunuyor. Dün Amazon’dan bir mail aldım, mail’de özetle “Amazon.ca’daki satışlarınız için Kanada federal ve eyalet satış vergisi yükümlülüklerini anlama ve yerine getirmeniz gerektiği” yazıyor.
    İnternetteki araştırmalarıma göre 30 bin dolar’lık satış yapıldıktan abd’de şirket kurulması gerekiyor diye söylenti var ama net bilgi yok. Satış rakamımız da 30 bin dolara yaklaşmış durumda.
    Yani mevcut hesabımızın vergisini ödemek için yurtdışında şirket açma araştırması içerisindeyiz. Birçok kişi amerika’da şirket açmak için yönlendiriyor ama satış yaptığımız yer Kanada, ürünü aldığımız yer Amerika.
    Bu durumda şirket açmalı mıyız, nerede açmalıyız 🙂

    İlginiz ve çalışmalarınız için tekrardan teşekkür ederim.

    Cevapla
    • Satışı kKanadaya yaptığınız için bu konuda net bir şey soylemek zor. Sizin durumunuz biraz farkli genelde satışı Amerika’ya yapanlar Amerika’da şirket kuruyor ve vergilerini Amerika’ya ödüyor. Siz bu durumu bir mali müşavire aktarin onlar size en doğru bilgiyi verir. Şimdi size bir Abd şirketi kurun desek o tarafı kolay ama vergi boyutu ile ilgili süreçleri bir uzmana danismalisiniz ki gelecekte tekrar islem yapıp işinizi tehlikeye atmayın.

     Cevapla
    • Merhabalar hocam!

     Aynı işi ben yapıyorum ve amerikada şirket başvurusu yaptım 4 gün önce, yalnız benim durumum senin gibi değil yani kazanç bakımından buraya bir link bırakıyorum ‘instagram hesabı’ :
     https://instagram.com/muhammetcihangiraydin?utm_medium=copy_link
     İnstagramda muhammet cihangir aydın diye arat çıkan sayfada üstte telegram linki var orada 1000lerce dropçu var illaki biri yardım eder!
     Bu vesileyle bir duanı alırım artık! 🙂 🙂 Allah c.c. bereketli kazançlar versin!

     Cevapla
 • Doğan Erdi
  16 Haziran 2021

  Şirket kurulumunu bu kadar kolay anlatan ve detaylandıran hatta yol gösteren açıkçası türkiye de başka kaynak yok!
  Bu hizmetlerinizden dolayı gerçekten içtenlikle teşekkür ederim, iyi ki varsınız!
  Tüm girişimcilerinde bu sayfadan istifade etmesini dilerim!
  “EİN hizmeti başvurumu da an itibari startupsole ekibinden almak için başvuruda bulunmuş bulunmaktayım, sonucunu sabırsızlıkla bekliyorum startupsole ein sayfasında detayları paylaşacağım!”

  Cevapla
  • Merhabalar, yorumunuz ve düşünceleriniz için çok teşekkürler. EIN başvurunuz hakkında detaylı bir e-posta tarafınıza gönderildi. Başarılar ve bol kazançlar!

   Cevapla
 • Hocam 2 sorum olcak 1. soru incauthority bize bir panel vermediği için yıllık ödememiz gereken 99 dolar ücreti nasıl ödicez 2. soru eyelat ücretiini ne zaman nerden ödememiz lazım bunlar hakkında bilgi verirseniz sevinirim ayrıca dediğiniz şekilde bugun kurulumu gerçekleştirdim teşekkürler

  Cevapla
  • Yeni işletmeniz hayırlı olsun bol şanslar!

   1. Evet ücretsiz pakette panel yok. Odeme vakti geldiğinde onlar size hatırlatma maili gönderiyorlar. İsterseniz gelecek yıl farkli bir acenteye de taşıyabilirsiniz. Karar sizin fakat sanal kart kullanmadiysaniz (sanal kart her zaman öneriyorum) ödeme günü geldiğinde 99$ otomatik tahsil edebiliyorlar.

   2. Şirketinizi Kentucky’de kurduysaniz bu cok basit. Kredi kartinizla eyalet portalindan online yillik ödemenizi yapabilirsiniz. Genelde çoğu eyalette de bu şekilde online yapılıyor. Bu yillik raporu bir sonraki yil 30 Haziran a kadar yaparsınız veya daha da erken ödeyebilirsiniz önemliolan bir sonraki yil olması. Bu konu hakkında adim adim rehber burada var: https://startupsole.com/llc-icin-yillik-raporlama-annual-report/

   Tekrar hayırlı olmasını dilerim.

   Cevapla
   • Tekrardan teşekkür ederim hocam ben kurulumda ssn de incauthorityden aldïm süreleri hakkında bilginiz var mı

    Cevapla
    • Rica ederim. Şirket bu hafta sonuna kadar kurulur mail ile bilgi verirler. Ssn dediğiniz ein ise 45 gun civarında gelir.

     Cevapla
 • Merhaba,

  Sorularımı yanıtlayabilirseniz memnun olurum.

  – Articles of Organization dokümanında The street address of the company bölümünde farklı bir adres görünüyor. Bunun Inc Authority ile bir ilgisi var mı? The mailing address of the company kısmında ise benim aldığım doğru iletişim adresi görünüyor.

  – Membership Listing Statement içerisinde bulunan adres kısmına TR adresi mi yazmalı yoksa sanal adresi mi yazmalı?

  Cevapla
  • Merhaba yanitlar aşağıda;

   1. Company bölümündeki adres registered agent in yani incauthority nin o eyaletteki ofisinin adresidir. O eyalette bir adresleri olmak zorunda ve registered agent larin adresinin o kısımda yazmasi şart o yüzden bu durum normaldir yani sorun yok.

   2. Membership Listing evragina Abd adresinizi yazabilirsiniz. İlgili yerleri imzalayıp dijital olarak gönderin orijinalleri ise bir dosyada saklayın.

   Cevapla
 • Ziya Şen
  18 Mayıs 2021

  Bende şirketimi kurdum kupon çıkınca mühür ve sertifika sipariş ettim uyguna geldi bilginiz olsun kupon ek hizmetlerde indirim sağlıyor.

  Cevapla
 • ABDULKADIR
  16 Mayıs 2021

  bugün kurmak için başvuru yaptım teşekkür ederim yardımınız için HARİKASINIZ!!!

  Cevapla
 • Teşekkürler hocam sayende 55 dolara wyoming adres + kentucky llc kurulumunu tamamladım. Bugün evraklar geldi incauthority den imzalayıp gönderdim ben ek hizmet ve agreement almadim Şimdi sirada ein almak kaldi. Kurulum yapacaklara tavsiye edebilirim çünkü 5 günde kurulumu yaptılar hiç sorun yaşamadım.

  Cevapla
 • merhaba son durumlar nedir acaba hala önerir misiniz

  Cevapla
 • merhaba ein numarasını alabilidiniz mi yada itin

  Cevapla
  • Ein başvuruları şirket kurulumundan sonra yapılıyor basvuru yapablarin ein leri gelmeye başladı. Itin için makalemizi okuyabilirsiniz stripe icin itin gerekli degil ein yeterlidir

   Cevapla
 • Teşekkürler hocam çok güzel açıklamışsınız. ancak aklıma takılan 3 soru var

  1- şuan 4 mayıs ama vergiler 1 haziranda ödeniyor ben şirketi için ne zaman başvursam uygun olur 4 haziran civarı uygun mu

  2- şirketi kurduk diyelim tüm işlemlerimizi hallettik. faaliyete başladı başladıktan sonra yazılarınızda belirttiğiniz eyalet vergisi, kayıt acentesi bedeli, telefon ücreti v.s dışında ücetler oluyor mu (yıllık veya aylık) mesela muhasebeci ücreti, türkiyedeki gibi muhtasarıydı, kurumlar vergisiydi, stopajıydı tam olarak ne gibi gideler oluyor vergiler dahil söyleyebilir misiniz.

  3- bir de diyelim ki şirket ile ilgili sıkıntılar oldu kimin ile muhatta olacağız kayıt acentesi yeterli mi sadece. bizi yönlendiren türkiyedeki gibi bir muhasebeci gibi bişey yok mu şu zamanda şöyle şöyle yapın, şu zamanda vergi ödeme zamanı geldi diye bilgilendiren

  Cevapla
  • Rica ederim.

   Sorularinizin hepsi daha once soruldu yanitlandi. Ayrica hepsinin yaniti aslinda vergilendirme kategorisinde uzun uzun makale biciminde kaynaklariyla birlikte var. Ama yine yaziyorum okuyabilirsiniz.

   1. Simdi bile kursaniz bu yil franchise tax ödenmez bir sonraki yil 15$ ödersiniz yani şimdi kurmak mantikli.

   2. Muhasebeci mecburiyeti yok Usa da bizim gibi bir sistemleri yok fatutanuzi bile el ile yaziyor, bir yerde biriktiriyorsunuz. Her fatura aylik işlenmiyor vergi dairesine. Bununla birlikte her yil bir 5472 adinda form Dolduruyorsunuz o aşamada bir muhasebeci lazim.

   3. Sirkette sikinti olmaz yani araba gibi ariza yapacak bir sey degil:) orada sirketi isletmeye yetkili kisiler kayit acentelridir onlarla muhattap devlet. Ancak sirkete acilan bir dava vs. Olursa o zaman devreye girip avukat tutup tutmayacaginizi sorarlar. Bir celp veya yasal yazisma olduğunda onlar evraklari alip size bilgi aktarir. Zaten kendilerine her yil ucret bu yüzden odeniyor.

   Cevapla
 • Değerli bilgileriniz sayesinde şirketimi kurdum çok teşekkürler, incauthority den ne zaman dönüş olur acaba?

  Cevapla
  • Şirketiniz hayırlı olsun başarılar dilerim. Muhtemelen hafta içi şirketiniz kurulur ve evrakları hafta sonuna kalmadan gönderirler. Genelde 3,4 günde kurulum yapıyorlar ve aldığınız ek hizmetlere göre değişen sürelerde (evrak hazırlama sürelerine göre değişir) dönüş yapıyorlar.

   Cevapla
 • Hocam selamlar değerli yazılarınız için teşekkürler

  Ben bir dropshipping business kuracağım bu şirket dropshipping ve E-ticaret için uygun olur mu?

  Cevapla
  • Selamlar,

   Tabii ki uygundur eticaret veya dropshipping için bu şirket ile stripe üzerinden rahatlıkla ve legal bir biçimde ödeme alabilirsiniz. Normal bir LLC şirket kuruyorsunuz sonuçta herhangi bir sorun yok.

   Cevapla
 • Zadarma veya sanotel’den utility bill alınabilir mi?

  Cevapla
 • B. Bartu
  2 Mayıs 2021

  Emeğinize sağlık bu yöntem işime yarayacak. Planımda olan bir dijital ürün projem vardı stripe için bir aracı kullanarak komisyon karşılığı hizmet alacaktım ama bu yöntem ondan daha uygun. Paylaşımlarınızı merakla bekliyorum başarılar.

  Cevapla
  • Teşekkürler, bu yöntem tam size göre hızlıca kurulum yapıp EIN başvurunuzu gönderin farklı içerikler için takipte kalabilirsiniz.

   Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.