1. Anasayfa
 2. Registered Agent
 3. Inc Authority ile Amerika’da Şirket Kurmak
127 Yorum

Inc Authority ile Amerika’da Şirket Kurmak

Amerika’da en uygun fiyatlı şirket kurma rehberi. 110$ civarında her şey dahil LLC şirketiniz olsun istiyorsanız adım adım başlayalım.

Bu rehber, şu an en uygun fiyatlı LLC şirket kurma yöntemini içeriyor.

Amerika’da şirket nasıl kurulur en ince detayına  kadar adım adım sizlerle paylaşacağım.

Şirket kurma sürecinde araştırmalarıma başlamadan önce,  ABD’de şirket kurulacak en iyi eyaletin Delaware olduğunu düşünüyordum. Fakat Delaware, yıllık masrafları yüksek bir eyalet olduğu için girdiğim arayış sonucu yıllık 15$ eyalet vergisi bulunan ve kurulumu da fiyat olarak uygun Kentucky bana cazip geldi.

Yaklaşık 2 yıldır şirketimiz açık ve Stripe hesabımız aktif doğrulanmış olarak çalışıyor. Halen satışını yaptığımız web tabanlı yazılım aboneliklerden ve dijital ürünlerden elde ettiğimiz geliri Stripe üzerinden tahsil edip Türkiye’ye aktarıyoruz. Şu ana kadar hiçbir sorun yaşamadık çünkü illegal bir durum yok ve her şey Stripe’ın istediği gibi…

Şirketim adına doğrulanmış Stripe hesabı

Stripe hesap açmak Doğrulama

Tax Information (Vergi Bilgileri ve EIN) Ekranı

 

Türkiye’ de bir çok girişimcinin kredi kartı ile ödeme alma konusunda benim geçmişte yaşadığım sorunlarla aynılarını yaşadığını biliyorum. Bu yüzden işe yarayan deneyimlerimi sizlerle paylaşmak istedim.

Eğer Amerika’ da uygun fiyata, yıllık bakım giderleri ucuz, minimum maliyetli bir LLC kurup online işinizi yürütmek istiyorsanız, bu rehberi adım adım uygulayabilirsiniz.

Hazırsanız başlayalım.

Amerika’ da LLC şirket kurmak için bir Registered Agent ile çalışmanız gerekiyor, bunu bir çok kez tekrarlıyorum çünkü konuya yabancı olanlar olabiliyor. Registered Agent’lar şirketimizi uzaktan kurmamıza aracılık eden, devamında hizmet almamız gereken, devlet tarafından bu işe yetkilendirilmiş kuruluşlardır.

Bu blogda bir çok kayıt acentesini (Registered Agent) tanıttım, bu konuda burada bir çok yazı bulabilirsiniz fakat bu rehber için, Inc Authority (Buradan tıklayıp inceleyebilirsiniz) firmasından hizmet alarak şirket kurulumunu gerçekleştireceğiz. Sebebi ise fiyatının çok uygun ve firmanın güvenilir olması.

IncAuthority.com Hakkında

Inc Authority, yaklaşık 30 yıldır dünyanın farklı bölgelerindeki girişimcilerin şirketlerini kurmak için Registered Agent hizmeti sağlar. Yola çıkış amaçlarını, girişimcilerin iş hayatına atılırken onlara uygun fiyatlı ve kaliteli hizmet vermek olarak benimsemişlerdir.

Inc Authority, Amerika’ da ikamet eden veya Amerika dışı girişimcilere ABD’ nin farklı eyaletlerinde şirket kurmaları konusunda hizmet veriyor. Portföylerinde ABD’nin hemen hemen tüm eyaletleri bulunuyor. Fiyatları da diğer Registered Agent’lara nazaran gayet uygun. İlk yıl Registered Agent ücreti almıyorlar ve kurulum sırasında bazen %20 indirim kuponu çıkabiliyor.

Eğer Amerika’ da uygun fiyata bir LLC kurup, Stripe ile online mağazanızdan kredi kartı ile ödeme almak gibi bir girişiminiz varsa, Inc Authority başlangıç için en uygun çözümdür.

EIN (Federal vergi kimlik numarası) devlet tarafından ücretsiz verilen bir numaradır. Inc Authority ile kurulum sırasında 49$ ek ücretle ein hizmeti alabiliyorsunuz. Eğer 49$ ödemek yerine bu numarayı kendim almak istiyorum derseniz bu da mümkün. Amerika’ dan EIN Numarası Almak adlı rehberdeki adımları uygularsanız ücretsiz olarak formunuzu doldurup kendiniz de başvuru yapabilirsiniz.

Inc Authority, müşteri memnuniyeti olarak gayet iyi bir referans sağlıyor. Trustpilot üzerinden yapılan gerçek müşteri yorumları bunu kanıtlıyor.

Inc Authority ile şirketinizi benim referansımla bu linki tıklayarak kurarsanız kurulum aşamasında ekstra %20 indirim kuponu kazanabilirsiniz. Kampanya sınırlı bir süre geçerli olduğunu söylüyorlar kurulum sırasında kayıt olurken karşınıza çıkabiliyor.

Gereksinimler ve Bilinmesi Gerekenler

 • Kimlik veya pasaport gerekmez .
 • EIN için IRS’ ye 49$ karşılığında sizin için form doldurup EIN’ ınızı dijital olarak teslim ederler. (İsterseniz bu ücreti ödemeden kendinizde EIN numaranızı bedavaya alabilirsiniz. Buraya bakınız.)
 • Diğer Registered Agent firmalarına göre maliyetleri düşüktür. İlk yıl Registered Agent ücreti almazlar gelecek yıllarda 99$ olarak tahsil edilir. Başlangıç için en ucuz ve güvenilir çözümdür.
 • Kurulumda sadece gerekli belgeler ve eyalet ücreti ödersiniz kurulum için ekstra ücret ödemezsiniz.

Inc Authority ile Amerika’ da Şirket Kurma Maliyeti

Şirketi hangi eyalette kuracağınıza bağlı olarak bilindiği üzere eyalet bazında farklılık gösteren tek seferlik kurulum başlangıcında ödenmesi gereken eyalet dosyalama ücretleri bulunur. Bunlar eyaletlere göre farklılık gösterir ayrıca bazı eyaletlerde, devam eden yıllarda bu ücretleri ödemeniz gerekirken bazı eyaletlerde bulunmaz. Yani 0$ dır. (Örneğin New Mexico)

Bu rehberde, Kentucky eyaletinde şirket kurma adımlarını uygulayacağız bu yüzden maliyetleri bu eyaleti baz alınarak hesaplamaya çalıştım. Bu dosyalama ve kurulum ilk ücretleri zaman zaman değişebiliyor an itibari ile maliyetler aşağıdaki gibidir.

Kentucky eyaleti Dünyanın her yerinden yeni girişimcileri kabul eden girişimci dostu bir eyalet. Bir çok dropshipping girişimcisi ve dijital ürün-hizmet satıcıları, şirketini kurmak için Kentucky eyaletini tercih ediyor. Hem yıllık dosyalama ücreti inanılmaz ucuz, hem de yabancı girişimciyi bunaltmayan politikaları var. Bu yüzden yeni girişimler için tercih edilebilir bir eyalet diyebiliriz. Ayrıca yıllık eyalet bedelini ödemezseniz şirketiniz otomatik olarak ücretsiz 60 günde kapanır. Kentucky şirket kapatma detayları burada :  Amerika’da Şirket Kapatma (Kentucky)

Kaliforniya ve Hawaii gibi eyaletler kesinlikle tercih edilmemeli çünkü eyalet vergileri oldukça yüksek.

Kurulum İçin Tek Seferlik Maliyetler

 • Kentucky eyaleti için kurulum aşamasında ödenecek dosyalama ücreti 40$ ‘ dır
 • Adres için yazının devamında anlatacağım ücretsiz yöntem ile ödeme yapmanıza gerek yok. Eğer ücretli bir adres kullanmak isterseniz aylık 5.99$‘a Anytimemailbox.com tan kiralayabilirsiniz. Diğer bir opsiyon ise Wyomingmailforwarding.com bu şirket sadece 15$’ a size şirketinizi kurmanız için adres göstermeye izin veriyor. Wyoming’den adres nasıl alınır adım adım rehber burada.
 • ABD’ de sanal telefon numarası : 3$ Zadarma üzerinden bu linkten alabilirsiniz aktivasyonu beklemeyin hemen telefon lazım değil sadece numarayı edinin kayıt sırasında ihtiyaç var çünkü. Ayrıca USA telefon numarası için Sonetel gibi bir şirketi de bütçenize göre tercih edebilirsiniz.
 • EIN hizmeti için isteğe bağlı 49$ (İsterseniz ücretsiz olarak kendiniz form doldurup kendiniz başvurun)
 • Şirket Sözleşmesi 89$

Kurulum Sonrası Aylık – Yıllık Maliyetler

 • Kentucky eyaletinde her yıl eyalete 15$ franchise tax ödemeniz gerekir. Bu meblağ gerçekten yıllık gider olarak oldukça uygun. Bu ücreti eyalet web sitesinden kendniz de yıllık olarak kredi kartınızla ödeyebilirsiniz.
 • Sanal telefon numarası : 2$ /Ay (Zadarma üzerinden buradan alabilirsiniz) Veya farklı bir sanal telefon hizmeti kullanmakta özgürsünüz.(Ör: Talku, Skype, Sonetel 2$ ay gibi bir şirketi de bütçenize göre tercih edebilirsiniz)
 • Registered Agent yıllık hizmet bedeli 99$ / Yıl. İlk yıl bu hizmet ücretsizdir bir sonraki yıldan itibaren bu ücreti ödemeniz gerekiyor.
 • Şirket kurulduktan sonra devam eden yıllarda toplam yıllık masrafınız telefon dahil 150 dolar civarı ve bu rakam gerçekten çok uygun. Bu arada kurulum daha ucuzdur okumaya devam edin.

Inc Authority  ile Amerika’ da LLC Şirket Kurulum Adımları

Yukarıdaki açıklamaları okuyup yıllık ve aylık masrafları göz önünde bulundurduktan sonra Inc Authority ile Amerika’ da LLC şirket kurmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

Sonraki sayfada, işletme türünü ve LLC’yi oluşturmak istediğiniz eyaleti seçebilirsiniz.

 • Business type olarak LLC, State (eyalet) olarak Kentucky seçiyoruz ardından Save and continue düğmesine basarak devam ediyoruz.

 • Bu adımda işletme sahibi hakkında bilgileri girmemiz gerekiyor. Ad, soyad, e-posta ve Zadarma veya Sonetel‘den dan kiraladığınız ABD telefonunu girip alttaki sözleşmeyi kabul ederek bir sonraki adıma geçiyoruz.

Not : Zadarma telefon numarasını aldıktan sonra aktivasyonu beklemeyin hemen telefon lazım değil sadece numarayı edinin kayıt sırasında ihtiyaç var çünkü sonrasında numaranız aktif olur zaten çok önemli değil LLC Şirket Kurarken Telefon Numarası Gerekli Mi? yazısında neden telefona ihtiyaç olduğunu belirttim.

 • Bu adımda LLC şirketin detaylarını girmemiz isteniyor. Şirketiniz için bir ad yazıp işiniz hakkında kısa bir ingilizce açıklama girebilirsiniz. E-commerce veya Digital Services yazıp aşağıdaki kutucukları (Will your business accept credit card payments? yani kredi kartı ödemeleri kabul edip etmeyeceğinizi soruyor. ) Yes işaretleyerek ve online kutusunu işaretleyip bir sonraki adıma geçebiliriz.

 • Amerika’ da ücretsiz adrese sahip olmak

Bu aşamada size ücretsiz adres sağlayan bir posta firmasından faydalanacağız. Ücretsiz üye olarak size bir adres tahsis ediyorlar. Bu sayede size gelen bir evrak vs. varsa gönderimini ücretli yapıyorlar hem de bu adres üzerine şirketinizi kurmuş oluyorsunuz.

Eğer ücretli bir adres hizmeti kullanmak isterseniz bunda özgürsünüz. Aylık 5.99$‘a Anytimemailbox.com dan New Jersey adresi kiralayabilirsiniz. Ayrıca 15$’ a Wyomingmailforwarding.com dan ömür boyu ücretsiz taradıkça öde bir adres de alabilirsiniz detaylar adım adım burada var. Seçim sizindir.

Ücretsiz çözüme devam etmek isterseniz adres almak için Shipito.com ‘a  buradan ücretsiz hesap açarak anında bir adres sahibi olabiliyorsunuz.

Adımlar:

Shipito.com gidip signup  a tıklayarak üyelik için bilgilerinizi doldurun.

Ad, soyad e-mail ve telefon bilgilerinizi girip bir şifre belirleyin. Hemen yandaki sütundan Free Account seçin.

E-postanıza bir doğrulama linki gelecektir. Tıkladığınız anda aşağıdaki gibi bir pencere açılacak ve adresiniz hazır.

Bu adres şirketinizin posta adresi olacak. Şifrenizle oturum açarak sitenin yönetim paneline erişin, buradan postalarınızı vs. takip edebiliyorsunuz.

Stripe doğrulamasında sorun çıkar mı?

Şimdi bu adres üzerine şirket kurulur mu? Stripe onay alınır mı? gibi sorular aklınıza gelebilir veya sağdan soldan duyumlar almış olabilirsiniz. Stripe sizden iş adresinizi doğrulamanız için bir belge isterken bu belge seçeneklerinin içinde şirket kurulum belgesi de bulunuyor. Şirket kurulum lisansınızı stripe a adres doğrulamak için sunabiliyorsunuz ve kabul görüyor. Daha önce defalarca uygulandı ve herhangi bir sorunla karşılaşılmadı emin olabilirsiniz. Çünkü Stripe sizden fiziksel postaları alabileceğiniz bir adres istiyor, orada ikamet ettiğiniz bir adres değil. Stripe onayı hakkında burada aydınlatıcı bir rehber var ayrıca okumanızı tavsiye ederim.

 • Şimdi shipito dan veya 15$’a Wyoming Posta Yönlendirme Adresi aldıktan veya, Anytimemailbox‘tan aldığınız adresi aşağıdaki adımdaki ekrana girebilirsiniz. Yani 3 seçenekten birini seçmek size kalmış. Shipping adres ile aynı adres kutucuğunu işaretleyip aşağıdaki mesajları telefonuma almak istiyorum kısmını işaretleyip bir sonraki adıma geçebilirsiniz.
 • Bu arada şunu da belirtelim adresinizle şirketinizi kuracağınız eyaletin aynı olma zorunluluğu yok dilediğiniz eyalette adres alıp şirketi o adrese kurmakta özgürsünüz. Tüm eyaletlerde şirket kurmak için prosedür aynı adres yeri önemli değil.

 • Bu adımda standart 7 gün sürecek şirket kurma süresini hızlandırmak için ekstra ücret ödeyebilirsiniz. Süreyi biraz daha kısaltmak için seçim size kalıyor. No seçip ilerliyoruz.

 • EIN numarasını Inc Authority üzerinden hizmet alarak 49$karşılığında sizin için almalarını isteyebilirsiniz. EIN (Federal vergi kimlik numarası) devlet tarafından ücretsiz verilen bir numaradır. Eğer 49$ ödemek yerine bu numarayı kendim almak istiyorum derseniz bu da mümkün. Amerika’ dan EIN Numarası Almak adlı rehberdeki adımları uygularsanız formunuzu doldurup kendiniz de başvuru yapabilirsiniz. No seçip bir sonraki adıma geçiyoruz.

 • Bu adımda, işletme sözleşmesini (Operation agreement) dahil etmek önemlidir lütfen bunu atlamayın. 89$ ekstra maliyet eklenecek fakat bu sözleşme önemli, seçime ekleyerek devam edin.

 • Bundan sonra size ekstra eklentiler sunulur. Bunlar, dava koruması (dava açıldığında reddeden bir sözleşme) Express teslimat (Belgelerinizi hızlı bir şekilde postalama) Alan adı yani domain (29$ çok yüksek işaretlemeyin) Bu seçenekler stripe hesabı açma aşamasında gerek durulmuyor fakat farklı bir iş yapacaksanız dava koruma hizmetini dahil edebilirsiniz. İsterseniz bu hizmetleri sonra da ekleyebiliyorsunuz.
 • Son olarak, LLC şirketinizi kaydettirmek için ödeme yapmanız gerekecektir. Hesaplanan maliyetler şunlar olmalı;
  • EIN / Vergi Kimliği – 49 $ (İsteğe bağlı)
  • İşletme Sözleşmesi – 89 $
  • Kentucky Eyaleti Dosyalama ücreti – 40 $

Delivery option kısmını free $0 işaretleyin. Billing adres kısmını şirketinizin adresi olarak seçebilirsiniz veya Türkiye’ de ki adresinizi de girebilirsiniz. Şirket belgelerinde çıkmaz.

Toplam Ödenmesi Gereken Fiyat EIN seçeneği olmadan 129$

Bu aşamaları uygularken karşınıza %20 kupon çıkabilir gördüğünüzde kaçırmayın çünkü 129$ üzerinden ekstra %20 indirim uygulanır.

Bu adımları uyguladıktan sonra ödemeyi yapıp, hemen siparişi vererek şirket kurulumuna başlıyorlar.

Şirket kurulumu bu eyalet için yaklaşık 7 iş günü sürecek (eğer hızlandırma hizmeti almadıysanız) bazen daha erken de kurabiliyorlar. Sonrasında şirket kuruluş belgenizi alacaksınız ve bir kaç evrak imzalamanız için size gönderilecek. Bunları panelinizden indirip imzalayın ve birer kopyasını muhafaza edin, sonra geri gönderin. Ayrıca e-mail ile de bildirimler gönderilebiliyor e-mailinizi takip edin.

İmzalamanız için gereken evrakların örnekleri için aşağıdaki butonu tıklayıp bakabilirsiniz.

İmzalamanız için gelen evraklar

Aşağıdaki kapak ile birlikte imzalamanız için size bir kaç evrak gönderilecek.

Bu belge, gönderilen evraklarınız üzerinde adım adım ne işlem yapmanız gerektiği konusunda bir rehber niteliğinde. Üstte şirket adınız yazar ve aşağıda size 3 ayrı belgenin gönderildiği açıklanıyor. Bunlar, Release, Membership Listing Statement ve Operating Agreement belgeleri .Bu 3 belge üzerinde ne yapmanız gerektiğini anlatıyorlar.

Release

Lütfen bu belgeyi okuyun, alanları doldurun ve Inc Authority’ye geri gönderin. Release beglesi şudur

Membership Listing Statement

Bu belgeyi doldurup (şirket üyelerinin listesi eğer tek üyelikli bir LLC ise kendi bilgilerinizi doldurmak gerekli) tekrar Inch Authority’ye geri gönderin.

 

Operating Agreement

Şirket sözleşmeniz. Bu size iki kopya olarak gelir. Kopyaları imzalayıp birii muhafaza edin ve diğerini Inch Authority’ye geri gönderin. Operating Agreement, 10 sayfadan oluşur

Articles Of Organization

Bu, şirketinizin kuruluş belgesidir. Eyalet tarafından gönderilir ve eyalet web sitesinden de aynısı indirilebiliyor. Bu belgeyi saklayın bunda imzalanacak bir kısım yok zaten. Belgede şirket adınız, şirket kurucusu adı, soyadı ve şirket adresi gibi bilgiler bulunur.

Eyalet Web Sitesinden Kurulan Şirketinizi Görebilirsiniz

Kurulum süreci bittikten sonra Kentucky eyalet web sitesinde (buradan)şirket adınızı tam olarak yazarak şirketinizin kurulup kurulmadığını görebiliyorsunuz. Kurulum tamamlandığında şirketiniz burada listelenecektir. Aşağıdaki gibi;

İşte bu kadar şirketiniz kuruldu.

Şirket kurulduktan sonra sizin için EIN başvurusu yapacaklar (eğer bu seçeneği seçip ödeme yaptıysanız) ve size imza için bir ss4 formu gönderecekler. Sonrasında EIN için beklemek gerekiyor. EIN numaranız geldikten sonra artık banka hesabınızı açabileceksiniz. Amerika’ da Banka Hesabı Açmak rehberine göz atabilirsiniz. Veya banka hesabı açmak yerine Transferwise kullanabilirsiniz çünkü stripe tarafından 100% legal olarak destekleniyor. Burada stripe ile Transferwise bağlantısının anlatıldığı adım adım bir rehber var.

Ardından Doğrulanmış Bir Stripe Hesabı Açmak için bu rehberden faydalanıp online işinizi kurmanın son adımını da gerçekleştirip, kredi kartından ödeme alma işini de böylece çözmüş olacaksınız.

Stripe hesabı için EIN beklemelisiniz. EIN olmadan hesabınız doğrulanmaz. Herhangi bir sorunuz veya aklınıza takılan bir bölüm varsa iletişim formunu doldurarak benimle iletişime geçebilir veya yorumlar kısmından sorabilirsiniz.

Bol şanslar!

Yazıya puan vermek ister misiniz?
[Toplam: 16 Ortalama: 4.4]

127 Yorum. Yeni Yorum

 • Merhaba… Öncelikle yazınız için teşekkürler. çok yardımcı oldu. Ben Türkiye’de şirketi olup yurt dışında aynen sizin gibi e ticaret üzerinden satış yapıp fedex ile direkt Türkiye’den müşteri adresine ürün yollicak bir şirket kurmaktayım. Amerika’daki kurduğum şirket ile kendi kurduğum şirket arasındaki faturalandırma ve işleyiş ( amerika fatura forumu koçan doldurma hizmeti vs gibi) konularda size danışabilirmiyim? IOnc bana 1 sene boyunca muhasebe hizmeti mi veiyor ücretsiz?

  Cevapla
  • Rica ederim umarım yeni işinizde başarılı olursunuz.

   Bahsettiğiniz iş aslında bizlerin yaptığı iş modelinden farklı, işiniz aslen ihracat ve dış ticaret uzmanına danışılabilecek bir konu. Bizler muhasebe ve danışman değiliz deneyimlerimizi ve araştırmalarımızı bu blogdan paylaşmaya çalışıyoruz dolayısı ile size danışmanlık verecek yetki ve beceriye sahip değiliz ne yazık ki.

   Yapacağınız işte bilgimiz kadarıyla size yine de yardımcı olmak isteri fakat bu konu altındaki yorumu meşgul etmek yerine bize iletişim sayfamızdan yaptığınız iş ile ilgili bir kaç detay verirseniz bildiğimiz kadarıyla destek oluruz. Aşağıdaki soruların yanıtlarını lütfen mail olarak bize iletin;

   Ürünler toptan mı tek tek mi USA ya gönderiliyor?
   Satış hacminiz nedir? Aylık cironuz vs.
   Hangi eyaletlere satış yapacaksınız? Tek bir eyalet mi yoksa her eyalete mi?

   İyi çalışmalar.

   Cevapla
 • Bana sms atmıslar amerikan numarama, bu linkten schedule call tarihi seçip goruselim diyorlar, bu gorusme cok onemli mi, yoksa sadece ek hizmet mi satmaya calısıcaklar ? Birde bana şirket kurulumu olunca, sertifikalı imzalı bir şirket dosyası vermeyecekler mi, verdikleri belge cok normal yazılar olan bir belge, şirket belgemiz bu mu olucak ?

  Cevapla
  • Sirketinizi kurmuşlar olay bitmiş. Genelde herkesi arayip ek hizmetler teklif ediyorlar cok sorun değil. Belgeniz dijital olarak article of organization belgesidir yani dış işleri bakanlığı bu şekilde belge veriyor
   size özel bir işlem degil. Genellikle tum eyaletlerde surec ayni oluyor. Aynısın eyalet portalinda da mevcut olduğu icin oradan dogrulanabiliyor.

   Cevapla
 • Arkadaşlar admin detaylı anlatmış ben de bu yolla Kentuckde LLC kurdum ve şirket kuruluş belgem cuma akşam üstü panele düştü. Zaten çok detaylı anlatışmış ama ben deneyimlerimi paylaşmak isterim.

  Önce bir telefon (sonetel den altım 1.99$ /ay) numarası aldım
  Sonra wyomingmailforwarding den 15$ a bir adres aldım ilk gönderim ücretsiz dediler diğer dijital gönderim başına 10 $
  Sonrasında incotoriti ile adım adım başvurumu tamamladım. Ben operation agreement i onlardan aldım kurulum aşamasında kupon çıktı 103 dolar tuttu herşey adres vs dahil 120$ a şirketi kurdum.
  Sonra incautoriy den imzalamam için evraklar geldi release, operation agreement ve registered agent sözleşmesi bunları imzalayıp taratıp dijital olarak geri yolluyorsunuz. İşlem tamam sonra ein başvurusunu bugün fax ile yaptım şimdi bekliyoruz ein gelmesini.

  En son kentucky eyalet sitesinden şirket adınızı sorgulayıp kurulup kurulmadığını görebiliyorsunuz. Hatta onestop diye bir portallerı var oraya kaydoldum ve gelecekte reseller permik ve iyi durum sertifikası, eyalet vergi kaydı gibi tüm süreçleri online yapabiliyorsunuz.

  Sözün özü bu sitenin kurucularına ne kadar teşekkür etsem az çünkü kendi araştırmalarım kurulum için yeterli gelmiyordu tüm soru işaretleri kafamda netleşti. Başkalarına 1000, 2000 dolar bayılıp soyulmayın 3. dünya ülkelerinden çoğu girişimci bu yöntemle şirketlerini kendileri kuruyor. Facebook gruplarında da görebilirsiniz. incautority tek durum şu oldu bana ek hizmet satmak istediler kabul etmedim üstelemediler. Zaten kurulumu ücretsiz yapıyorlar ve ilk yıl registered agent hizmeti ücretsiz okadar da olsun artık. Hadi herkese kolay gelsin.

  Cevapla
 • Merhabalar. Şirket kurduk diyelim. Gelirimizden nasıl vergi ödeyeceğiz. Yıllık mı ödeniyor. Fatura vs nasıl kesiyoruz shopify dropshipping yapıyorum. Tr de ve Amerika da vergi ödemek zorunda mıyız

  Cevapla
 • Yasin Gümüş
  3 Nisan 2021 20:30

  Kentuckyde 49 dolara LLC kurdum operation agreement için 89 dolar ödemedim bu linkten bir tane oluşturup imzalayın okadar benöyle yaptım
  https://eforms.com/operating-agreements/
  Ein başvuru tamam LLC 3 günde kuruldu belgeyi verdiler operation agreement satmaya çalıştılar bende kendim yazdım dedim sorun çıkmadı şimdi ein bekleyeceğiz . kafasında soru işareti olanlar çok takılmayın atla deve değil olmadı kapatırım şirketi zaten 50 dolara kurdum

  Cevapla
  • Merhaba!
   Dostum bir sorum olacaktı?
   49$ kurdum diyorsun, peki kurulum için tel. Numarası, fax yada adress bilgilerini nasıl hallettin? Bi

   Cevapla
   • Muhtemelen adres ve telefon hariç olmali. Adres icin tek seferlik 15 usd Wyomingmailforwarding.com alabilirsiniz telefon aylik 2 dolar sonetel veya zadarma. Toplamda 65$ tutar ama operation agreement kendisi hazırlamış bu sayede 89 dolardan kurtulmuş.

    Cevapla
    • EyvAllah admin!
     Sizce bu arkadaş amerikadamı kurmuştur bu şirketi, yoksa dediğiniz gibi amerikadan adress ve tel. Almadan pek mümkün görünmüyor gibime geliyor. Peki sizce? Bu arada dediğiniz gibi 49$ + 15$ + 2$ ile LLC kurmak mümkünmü?

     Cevapla
     • Evet bu şartlarda bu fiyatla Amerika’da mümkün zaten Kentuck’de kurduğunu belirtmiş. Telefon ve adres muhakkak gereklidir. Operation agreement i kendiniz hazırlayıp muhafaza etmeniz lazım. Kentuck bu sözleşmeyi şart koşmuyor gelecekte sorun yaşamamak için bir tane oluşturmak tavsiye ediliyor. Bu arada bu operation agreement in ne olduğuna dair detaylı bilgi paylaşmıştık :https://startupsole.com/operation-egreement-nedir/ bakabilirsiniz.

   • Hocam benim şöyle bir sorum olacaktı. Bu yöntemle şirket açılımı için herhangi bir pasaport yada kimlik v.s. göndermemizi isteceklermi özellikle IRS bir videoda öyle bir olaya şahit oldumda? Yardımcı olursanız sevinirim!

    Cevapla
    • Merhaba,

     Pasaport banka hesabı açılışında istenir fakat şirket kurulumunda veya IRS’den EIN alırken istenmiyor yani nereden izlediniz bilmiyorum ama daha önce hiç duymadım. EIN no alırken değil de ITIN numarası alırken IRS’ye pasaportun orijinalini postalıyorsunuz.

     Cevapla
     • Merhabalar hocam! İncfile.com sitesi üzerinden şirket açılış videosu izlemiştim. Orada gördüm bugün. Amazon.com şirket kurulumu için!!! Acabağa dedim kullanılan şirketten şirketemi fark ediyor?

     • Yani cok ilginç belki abd vatandaşlarına ozel bir durum olabilir daha once boyle bir durumla karsilasmadim

 • Fahri Yılmazer
  2 Nisan 2021 23:17

  Hocam LLC kurdum EIN başvurdum stripe açsammı ne dersiniz shopify drop yapıyorum teşekkür ederim ucuza hallettim şirket işini sayenizde.

  Cevapla
 • Merhaba bana mail attılar ve bu dokumanı doldurmamı istediler. SSN numaramı soruyorlar ne yazmalıyım ? https://i.snipboard.io/rjGFik.jpg

  Cevapla
  • Merhaba,

   Siz sadece EIN hizmeti mi aldınız? Şirket kurdunuz mu bilmiyorum ama SSN iniz olmadığını ve ABD vatandaşı olmadığınızı onlara söyleyin. SSN sadece ABD vatandaşlarına has bir numaradır sizde olamaz. Eğer şirket kurduysanız kayıt esnasında ikamet ülkenizi ABD olarak mı seçtiniz? Belki o yüzden SSN istiyorlardır onlara vatandaş olmadığınızı bildirin bu form size göre değil.

   Cevapla
   • Şirket kurdum birde EIN hizmeti aldım, bu alanda hangi ulkeyi yazmamız lazım ? Mail attım ben Turkum diye cevap bekliyorum. Kayıt olurken sanırım business location sorunca bende USA yazmıstım cunku sonucta şirket orada olucak diye yanlıs mı yaptım ?

    Cevapla
    • Şirketiniz hayırlı olsun. Pek sorun değil Türküm SSN yok dediğiniz için durumunuza göre bir yanıt gelir. Bu forma yazdığınız bilgilere göre sizin için bir SS4 formu doldurup EIN almak için gönderecekler IRS’ ye bir şekilde çözülür telaş yapmayın. Zaten formu IRS ye göndermeden önce size imza için dijital olarak gönderecekler bu sadece ön bilgi formu.

     Cevapla
 • Merhaba, benim amacım online odeme hizmeti veren bir firma kurmak (Stripe gibi), şirketi kurduktan sonra Mercury Bank bize bu hizmeti sağlar mı ? (sanal pos bir nevi)

  Cevapla
  • Olumsuz bu dediğiniz baska bir olay bu kadar basit degil maalesef boşuna düşünmeyin derim.

   Cevapla
  • Gökhan Güler
   29 Mart 2021 17:51

   Admin bey, yazılarınız çok bilgilendirici. Ben de INC.authority ile Kentucky de sirket kurdum. Mailbox’tan adres ve Zadarma dan tel. Hattı aldim. Şu anda EIN beklemekteyim. Fakat Amazon veya Ebay da şirket hesabi açabilmek için mutlaka USA adresime utility bill gerekiyor mu bu konuda aydınlatıcı bilgi nereden bulabilirim?

   Cevapla
   • Merhaba,

    Amazon hakkında çok detaylı bilgiye sahip değilim ama adres dogrulamasi isteniyor diye biliyorum. Bu aşamada sizden gösterdiğiniz adres icin fatura isteyebilirler. Amazon dokümanlarına baktiniz mi? Hesap doğrulamasi icin istenen bir takim belgelerin listesi olmali.

    Cevapla
   • merhaba gökhan bey. bu sorunu çözebildiniz mi benim de merak ettiğim bir konu.

    Cevapla
    • Gökhan Güler
     4 Nisan 2021 16:11

     EIN beklemekteyim hala. Milyonlarca dolar verip şirket kurduk, elbet amazon da kabul edecektir adresi diye düşünmekteyim. Şaka bir yana Articles of Organisation belgesini adres doğrulaması için göndereceğim. Kabul ettiklerini okudum forumlarda.

     Cevapla
     • Gökhan bey selamlar milyonluk şirketin EIN’i umarım kısa zamanda gelir 🙂
      Gelişmeleri buradan paylaşabilirsiniz. Bu konu hakkında çok fazla yorum ve soru geliyor deneyimlerinizden faydalanmak isteyen bir çok kişi olabilir. Articles of Organization umarım kabul görür. Kolaylıklar dilerim.

     • Bu arada LLC’yi Kentucky’de kurduysanız bir de iyi durum sertifikası alıp onu da göndereceğiniz belgeye iliştirin belki bir faydası olur diye umut ediyorum detaylar burada var. https://startupsole.com/kentucky-llc-iyi-itibar-sertifikasi/

 • Hayırlısı bakalım şirketi kurduk sayenizde uygun fiyata hallettik çok çok teşekkürler. adresi woyomingmail forward tan aldım ilk posta gönderimi ücretsiz olup olmadığını yazdım ücretsiz dediler mail attılar. önemli bir evrak gelirse en azından fiziksel olarak postalatırım diğerleri dijital artık bakalım. En azından ömür boyu ücretsiz bir posta kutusu

  Cevapla
  • Hayırlı olsun şirketiniz Nihat bey. Evet shipito ücretsiz ama uzun vadede, Wyomingmailforwarding.com daha makul fiyata gelebilir. Bir de kendi binaları ve yıllardır aynı adreste registered agent oldukları için adres değiştirme gibi bir durumlarının olmadığını belirtmişleri yani en azından güvenilir bir şirket diyebiliriz. Evet ilk posta ücretsiz mail olarak bunu teyit ediyorlar zaten tekrar hayırlı olsun diyelim.

   Cevapla
 • Paypal için bu sistemi kullanabilir miyiz?

  Cevapla
  • Maalesef paypal adres doğrulamasi icin fatura veya kredi karti ekstresi ister şirket kuruluş belgesi paypala yeterli olmuyor.
   Paypal icin bu yöntem ise yariyor ama yılık maliyeti biraz yüksek

   https://startupsole.com/paypal-hesabi-acmak/

   Cevapla
   • Gökhan Güler
    7 Nisan 2021 12:17

    E-bay şirket hesabı açmak istesek elimizdeki veriler yetmeyecek yani… Peki E-bay da nasıl aşacağız bu problemi? Yıl sonuna doğru paypal kalkacak, onu mu beklemeliyiz yoksa başka bir çözüm var mıdır? Utility bill düzenlesek ya da düzenlersek mesela… Aklımda çılgın sorular…

    Cevapla
 • Telefonum ve adresim hazır kısmetse bende şirketimi kuracağım sayenizde fakat dolar kuru yüksek açıkçası biraz düşmesini beklıyorum:)

  Cevapla
 • Kaan Boztepe
  23 Mart 2021 12:38

  Gerçekten bu konuda eşsiz bir hazine gibi verdiğiniz bilgiler. Çok teşekkürler. Bu konuda araştırmalarımdda en iyi kaynak diyebilirim. Yakından ilginiz alakanız için de ayrıca teşekkür ederim.

  Cevapla
  • Rica ederim değerli düşünceleriniz için. Elimizden geldiği kadar yardımcı olmaya çalışıyoruz. Kolaylıklar dilerim.

   Cevapla
 • Merhaba
  Verdiğiniz yararlı bilgiler için teşekkür ederim.Gerçekten ayrıntılı neredeyse uygulamalı olarak anlatmışşınız.Ben Amazon ve Ebay üzerinden satış yapıyorum.Amerikadaki şirketler şirketinizden” resale certificate ”istiyor, normalde şirket açılış belgeleriyle geliyor ama belli de olmuyor. Bazen şahsen form doldurup almanız da gerekebiliyor ya da ekstra ücrete tabi oluyor.inc-authority ile şirketi diyelim ki Kentucky de kurduğumuzda bu belge de geliyor mu acaba?

  Cevapla
  • Yorumunuz için teşekkürler.

   Normalde o sertifika hic bir LLC oluşumunda ücretsiz olarak gelmez siz belirtmedikce tabi.

   İncauthority kurulumunda da gelmiyor fakat kurulum öncesi incauthority ile iletişime geçip bu belgeyi sağlıyorlar mi? Detaylar ve fiyatı hakkinda bilgi almanızı öneririm. Muhtemelen en doğru yönlendirmeyi onlar yapacaktır.

   Ayrica kentucky eyalet web sitesinde bu tip belgeler ile ilgili rehberler var hatta resale certificate formunu da sayfaya koymuşlar biraz arastirin belki kendinizde alabilirsiniz. Link burada : https://revenue.ky.gov/Business/Sales-Use-Tax/Pages/default.aspx

   Cevapla
 • Doğan Erdi
  19 Mart 2021 15:00

  Ben birşeyi daha merak ediyorum aslında; muhasebe ücretleri ve türk muhasebeciler! Aslında bu konuda bir makalenize denk geldim bilgilendirici olmuş elineze emeğinize sağlık, yalnız beni asıl merak ettiğim türk muhasebeciler orada işimizi görürmü? Birde ortalama aylık bir musabecinin ücretleri?

  Cevapla
  • Merhaba,

   Aslında burada önemli nokta muhasebecini Türk veya ABD’li olmasından ziyade konuya hakimiyeti. Gerçekten oradaki mevzuatı iyi bilmesi lazım. Şimdi siz Türk şikretlerinin defterlerini tutan bir müşavire gittiğinizde derdinizi anlatana kadar saatler geçer. Birde Amazon, Dropshipping, yabancı LLC, satış vergisi vs. işin içine girince durum iyice karmaşıklaşır. Tabii ki ABD içi eticaret mevzuatini hatta yabancı şirketler için eticareti iyi bilen bir Türk muhasebeci bulursanız size daha iyi hizmet verir. Fiyatlar konusunda çok fazla etken var örneğin iş modeli, satış vergisi limitlerinin aşılıp aşılmadığı, aylık ve yıllık cironuz, şirket ortaklık yapısı, ABD’de bir bağlı temsilciliğiniz şubenizin olup olmaması, amazon, shopify, kendi hizmetlerinizi satmak gibi çok fazla detay var. Bu bilgilere göre fiyatlar değişir. Onlardan fiyat almadan önce bu saydığım maddelerin bir bir karşılığını doldurup iletişim kurarsanız daha hızlı – verimli fiyat alırsınız.

   Cevapla
  • Gökhan Güler
   7 Nisan 2021 12:21

   Manaycpa isimli bir smm firması var abd de internetten bir araştırın 15 dk lık watsapp görüşmesi randevusu veriyorlar. Aklımıza takılan her türlü soruyu çok açıklayıcı bir şekilde cevaplıyorlar Turk gibi düşünüp Türkçe konuşarak 🙂

   Cevapla
 • Verdiğiniz bilgiler çok değerli size teşekkür etmek istedim. Yorumumu yayınlarmısınız bilmem ama araştırmacı biri olduğum için 89$’lık Operation Agreement belgesini kendim hazırladım. Tek üyeli LLC olduğu için noter veya nüshaları başka ortağa imzalatma mecburiyeti yok. Bu yüzden kendim bir şablon bulup şirketime göre doldurdum böylelikle 89$ dan kurtuldum 🙂 Tabi ingilizce bilgisi ve biraz bu işleri araştırmak gerekli yoksa çok zor değil.

  Sözün kısası toplamda 40$ Incauthority ile şirketi kurdum :):)

  https://hizliresim.com/AlLaIO

  Birilerinin işine yarar diye yorum yazmak istedim tekar teşekkürler

  Cevapla
  • Sizi tebrik ederim tabii ki her yorumu yayınlamaya çalışıyoruz bunda sorun yok. Aslında Operation Agreement için illa para ödemeye gerek yok, bu belgeyi eyalete veya bir yere göndermeye de gerek yok, noter onaylı olmasına da… Sadece elinizde olması yeterli. Aslında bu yöntemi kaleme alıp bir rehber hazırlamayı en başta çok düşündük ama yanlış bir şeyler yapıp insanları yönlendirmek pek etik gelmedi o yüzden nadasa bırakmıştık. Şimdi sizin bunu kendinizin uygulaması aslında iyi oldu. Muhtemelen aynı yöntemle 40,50 dolara şirket kuracak bir çok girişimcinin önünü açmış oldunuz.

   Cevapla
   • Aslında internete bu durum bir cok yerde yazıyor yani biraz arastirmak lazim diyelim. Hatta bir cok registered agent firmalarının blog sayfalarında bile var bos template halinde. Oralardan genel bir sözleşme bulun ve indirin kendi sirketinize göre doldurup muhafaza edin okadar. Önemli olan sirketi kurup ein almak sözleşme ve digerleri sadece İsteğe bagli.

    Cevapla
 • Vural Gümüştaş
  19 Mart 2021 14:05

  Şimdi bu Kentucky’de şirketi kurduk diyelim ve işimiz yolunda gitmedi kapatmak istedik süreç nasıl işliyor. Gelecekte sorun yaşar mıyız?

  Cevapla
 • Doğan erdi
  16 Mart 2021 23:23

  Çok bilgilendirici bir yazı olmuş, ellerinize ve kaleminize sağlık. 😊Benim şöyle bir sorum olacaktır. Öncelikle Amazon dropshipping ile uğraşıyorum, bu süreçte muhasebe işlerini nasıl halledebilirim? Yada hangi muhasebecinin güvenilir olduğunu nasıl teşhis edebilirim? Bilgilendirirseniz çok sevinirim!

  Cevapla
  • Merhaba yorumunuz için teşekkürler. Herhangi bir ortaklığımiz olmamakla birlikte özellikle yabancı Amazon ve Dropshipping şirketleri alaninda uzman lisansli bir Cpa tavsiye edebilirim. Asagidaki linkte bulunan konuda iletisim bilgileri de bulunuyor. Bir takvim planlayıp telefonla ucretsiz danismanlik alabiliyorsunuz. (En azindan maillestigimiz dönemde söylemi bu yöndeydi)

   https://startupsole.com/abd-vergilendirme-form-5472/

   Keske Türkiye’den bir uzman tavsiye edebilsem ama hangisinden destek almaya calissak maalesef bizi daha da cikmaza sokuyorlar. Bu yüzden yabanci E-ticaret vergilendirme alaninda uzman bir Amerikali cpa daha mantıklı geliyor. Umarım faydali olur.

   Cevapla
 • Teşekkürler, Kentucky’ de kurulumu an itibari ile başlatmış bulunmaktayım verdiğiniz bilgiler sayesinde hallettim çok çok sağolun.

  Cevapla
 • Sayenizde bende dropshipping için şirketimi 110$ a kurdum çok teşekkür ederim. Bir soru sormak istedim, Stripe için banka hesabını mercury bank yerine Trnasferwise kullanabilir miyim? Buna stripe izin verir mi? Cevaplarsanız çok memnun olurum

  Cevapla
  • Şirketiniz hayırlı olsun. Tabii ki, Mercury bank kullanma mecburiyetiniz yok transferwise kullanabilirsiniz. Stripe, transferwise’a izin veriyor kendi web sitelerinde de izin verildiğine dair bilgi metni var: Bu yazıda detaylı bilgi var nasıl kullanacağınıza dair; https://startupsole.com/stripe-para-cekme/
   Kolaylıklar dilerim.

   Cevapla
 • RIDVAN ARIK
  13 Mart 2021 12:51

  Şirket kuruluşu hakkında bir çok makale okudum. Bu kadar açık anlaşılır ve her yapılacak işlemleri destekleyen linkler ile çok çok faydalı ve bilgilendirici yazı olmuş. Çok teşekkür ederim. Bu konuda girişimcileri heyecanladırıyırsunuz ve yorumlarda okuduğum kadarıyla bir çok kişi sorunsuz şirketlerini kurmuş veya kurma aşamasında yada benim gibi kurma niyetinde. Allah razı olsun sizden. Eskişehirden selamlar.

  Cevapla
  • Motive edici yorumunuz için çok teşekkürler Rıdvan bey. Elimizden geldiği kadar doğru kaynaklardan aldığımız ve deneyimlediğimiz bilgileri aktarmaya çalışıyoruz. Evet yorumlara bakıldığında bir çok kişi şirketini kurup EIN başvurularını yapmaya başladı. Girişimcilerin veya dropshipping uzmanlarının en büyük sorunu global olarak ödeme almak bu sayede bu sorun uygun fiyata aşılabiliyor. Umarım sizler de başarılı olup iyi cirolar yakalarsınız. Bizden de selamlar. Kolaylıklar dileriz.

   Cevapla
 • İlk yil ücretsiz olması çok iyi bir çok şirket araştırdım bu kadar uygun olan yok muhtemelen bende yarın kurulumu başlatacağım. Teşekkürler bu kaynağı paylaştığınız için

  Cevapla
 • mehmet deniz
  11 Mart 2021 13:10

  EIN numarası kaç günde onaylanır

  Cevapla
 • diyar demir
  8 Mart 2021 13:44

  merhaba şirket kurulum süresi ortalama kaç günde tamamlanır

  Cevapla
  • Merhaba,

   Yaklasik 6,7 gün sürüyor bazen daha erken kurulduğunu belirtenlerde oldu. Ama ortalama süre 6 ila 7 gün diyebiliriz

   Cevapla
 • Emekleriniz için teşekkür ederim bende Kentucky’de şirket başvurumu yaptım sayenizde telefon dahil 120$’a geldi. Bizler için böyle bir kaynak oluşturduğunuz için tekrar tekrar teşekkür ediyorum.

  Cevapla
 • Merhaba, oncelikle emeğinize sağlık verdiğiniz bilgiler için. Benim bugün itibari ile Kentucky de şirketim kuruldu. Ein icin fax göndereceğim fomu doldurdum fakat faxi bir kac kez gondermemde bir sakinca olur mu? Ulaştığına dair bir geri bildirim gelmiyormus herhalde. Cevabınız icin şimdiden teşekkürler

  Cevapla
  • Merhabalar,

   Şirketiniz hayırlı olsun. Evet belirttiğiniz gibi faxı aldıklarına dair bir bilgi vermiyorlar fakat fax yazılımından (fax.plus kullanıyorsanız) bir iletildi raporu alabilirsiniz. Faxı gönderdikten sonra bir kez daha gönderebilirsiniz tabi abartıp defalarca göndermeniz gerekmiyor. Fax iletildikten sonra yanıt beklemekten başka yapılacak pek bir şey yok maalesef.

   Cevapla
 • iyi günler, değerli bilgileriniz için teşekkürler bugün bende bir LLC kurmaya karar verdim kısmetse bir yazılım projemiz var online ödeme almak için stripe kullanacağız. EIN konusunda sanırım uzun sürme olayı var. Stripe hesabını açsak EIN gelene kadar sorun çıkar mı acaba? Her koşulda şirketi kuruyoruz bugün ama bu konu hakkındaki yorumlarınızı merak ediyorum. Tekrar tşk.

  Cevapla
  • Merhaba yeni işinizde başarılar dilerim;

   Şirketinizi kurup direk olarak EIN başvurunuzu gönderin evet bir yoğunluk olduğu kesin bu yüzden aksamalar oluyor fakat ne kadar hızlı gönderirseniz o kadar avantaj sağlarsınız.

   Stripe hesabını EIN gelmeden açabilirsiniz ama stripe üzerinden yeni şirketiniz için bir account açmayın bu aşamada bekleyin isterseniz.Zaten doldurulacak alanlar belli son derece basit ve EIN bunlardan en önemli olan kısım. Çünkü girdiğiniz şirket bilgileri ile Stripe – IRS arası entegrasyon sayesinde otomatik eşleşme yapılarak vergi numaranız doğrulanıyor. Acele edip açsanız bile EIN gelip hesap doğrulanmadan ödeme almaya başlamayın. Önerim bu yöndedir.

   Cevapla
 • Selamlar,
  Sitede vermiş olduğunuz detaylı bilgiler için teşekkürler. Sitenizde “şirket kapatma” ile ilgili bir yazı bulamadım. Uygun şartlarda açtığımız bu şirketi herhangi bir sebeple kapatmak istersek, izlenecek yol nedir acaba?
  Bu konuda da yazılarınız olursa harika olur bence.
  Teşekkürler.

  Cevapla
 • Yiğiter Ozan Öncü
  1 Mart 2021 22:08

  Merhabalar, 3 gün önce Delaware’de LLC için Incauthority’den başvuruda bulundum. Hızlandırılmış işlem falan derken 230 dolar ödedim. Bugün birisi aradı ve 390 dolar daha ekstra ücret almaları gerektiğini söyledi. Orada satış yapmak için gerekli belgeleri temin etmemiz gerekiyor gibisinden bir şeyler söyledi. Canlı desteklerinden arayan kişinin kimliğini doğrulattım. Sizce ne yapmalıyım? Teşekkürler.

  Cevapla
  • Merhabalar, bir facebook grubunda bu konuyu sizinle epey detaylı konustuk 🙂 sizi bu konuda aydinlattim sanırım. Grupta konuşulan konunun linkini bırakıyorum https://bit.ly/3q2gBDv Ayrıca insanlarında faydalanması için aynı açıklamayı buradan da yazmak istiyorum.

   Durum şu şekilde, kurulum aşamasında IncAuthority bizlere bir çok ek hizmet sunuyor. Aslında standart olarak ihtiyaç olanlar belli örneği Operation Agreement ve eyalete ödenen dosyalama bedeli. Örneğin Kentucky eyaletinde şirket kurarsanız 40$ dosyalama bedeli + 89$ Operation Agreement 129$ tutuyor çoğu zaman kayıt esnasında %20 kupon çıkıyor. Toplam tutardan bunu da düşüyorlar böylece indirimli oluyor haliyle. Siz hızlandırma alıp ayrıca Delaware seçtiğiniz için maliyet yükselmiş. Sonrasında bir çok ek hizmet satmak için sizi ararlar nazikçe geri çevirebilirsiniz. Geçenlerde yine buradaki rehber sayesinde aynı şekilde şirket kuran bir arkadaş bize mail ile ulaştı. Kurulumdan 2 gün sonra arayip toplanti tutanagi satmaya çalışmışlar LLC için gerek olmayan birsey sadece C-CORP şirketler için gerekli bir evraktır. Teklifi geri çevirip yanıt vermediğinde hiç bir sorun olmadan şirketini kurdular. Sizde öyle yapın ve kurulumu bekleyin henüz erken 7,8 gün sürebiliyor kurulum.

   Ozetlemek gerekirse eyalet ücreti + operation agreement yeterli ( tabi işiniz baska bir seyi gerektirmiyorsa örneğin lisans gibi) Bu paket genelde shopify dan dropshipping yapanlarin tercihi oluyor yani LLC kurup hizlica EIN alarak stripe onaylatmak için. Bu belgeler stripe icin yeterli oluyor ve insanlar da uygun fiyata ödeme çözümünü halletmiş oluyorlar. Umarim aciklayabilmisimdir.

   Cevapla
 • Şöyle söyliyim şirket kurulumuna bugün başvurdum şansıma yüzde 20 kupon çıktı 103$’a kurulumu başlattım 🙂 bu fiyat inanılmaz özellikle ilk yıl registered agent parası almamaları da yeni bir girişim için çok iyi çünkü giriş maliyetlerini düşürmüş oluyoruz. Buradan size çok teşekkür etmek istiyorum değerli bilgiler ve yönlendirmeleriniz için selamlar..

  Cevapla
  • Hayırlı olsun. Evet kupon şuan aktif toplam tutardan%20 direk düşüyorlar kupon bu hafta tekrar aktif oldu bazen durduruyorlar şanslıymışsınız diyelim 🙂 Kolaylıklar dilerim.

   Cevapla
 • Merhabalar. Oncelikle makaleniz icin sizi tebrik etmek isterim. Amerika’da sirket kurmak konusu. Inanilmaz sade ve net anlatmissiniz. Tekrar tebrikler 🙂 bende yarin bu islemleri baslatacagim insallah. Size bir sorum olacakti. Stripe ve paypal harici Cashapp ve zello gibi odeme sistemlerini kullanabilecekmiyiz?

  Cevapla
  • Merhabalar yorumunuz için ben teşekkür ederim çok sağolun.

   Öncelikle bir LLC şirket açmak Paypal için yeterli değil ne yazık ki. Paypal için ITIN numarası ve ABD’de fatura ile bir adres kanıtı da gerekli. Ama stripe ile şirket kurulum belgesi kanıt olarak kabul ediliyor yani stripe ile hiç bir sorun olmadan tüm dünyadan ödeme alabilirsiniz.

   Cashapp ve zelle pay Türkiye’den kayıt almıyor bildiğim kadarıyla fakat bahsettiğiniz bu platformlarda business hesap açılabiliyorsa Amerika’da ki şirketiniz üzerine ticari hesap açabilirsiniz fakat bu sitelerin tam olarak şartlarını bilmediğim için (örneğin adres kanıtı istiyorlar mı, şirket üzerine hesap açılıyor mu? kimlik bilgileri olarak ne isteniyor veya diğer belgeler vs.) sizi yanlış yönlendirmek istemiyorum. Dilerseniz öncelikle araştırın fakat bir e-ticaret işi yapıyorsanız bu platformlar size pek uygun olmayabilir yine de sizin tercihiniz tabii ki. Kolaylıklar dilerim.

   Cevapla
 • İyi günler, öncelikle bu özenle hazırlanmış yazınız için teşekkür ediyorum, okuduğum en kapsamlı yazı. Ben shopify dropshipping ile ilgileniyorum ve hesabıma paypal bağlamak istiyorum fakat startpack yazınızda gördüğüm kadarıyla paypal, stripe’a göre oldukça maliyetli. Ödeme altyapısı olarak paypal yerine stripe kullanmak sizce bir sorun teşkil eder mi ve stripe ile paypal’ın kullanıcı acısından ne gibi farklılıkları ve avantajları var? Teşekkür ediyorum iyi çalışmalar.

  Cevapla
  • Merhaba Oğuz bey yorumunuz için ben teşekkür ederim. Startpack pahalı bir sistem evet özellikle fatura doğrulama için 480 usd lik bir ek maliyet var ve yıllık fiyatı bu hizmet yükseltiyor.

   Aslında başlangıç aşamasındaysanız (sürekli ve stabil bir yüksek cironuz yoksa) stripe ilk aşamada işinizi görür diye düşünüyorum. Paypal kullanan büyük bir kitle var insanlar ona güveniyor, tabii ki artıları çok büyük ama dediğim gibi başlangıç aşamasındaysanız stripe ile önünüzü görmenizi tavsiye ederim. Eğer işleriniz yolunda giderse ve cirolar artar, düzenli hale gelirse ilk yapmanız gereken yatırım paypal olabilir. Bu arada startpack şöyle bir avantaja sahip, hem banka hesabınızı açıyorlar hem, stripe hemde paypal tek seferde uzman bir ekip tarafından hallediliyor.

   Cevapla
 • Sayenizde toplamda 120 dolara şirketi kurduk çok teşekkürler. Bugün evrakları imzalayıp gönderdim ve eyalet sitesinde şirketim yayınlandı. Size sorum, EIN için ne zaman başvuru yapmam lazım evrakları Incauthority ye gönderdim ama başka bir şey yapmama gerek varmı? EIN başvurusu için beklemem gerekiyor mu? tekrar teşekkürler hocam kolay gelsn

  Cevapla
  • Hayırlı olsun, eğer eyalet web sitesinde şirketiniz listelendi ise kurulum tamamlanmış demektir. İmzaladığınız belgeler acente ile aranızdaki sözleşme ve şirket sözleşmeniz. Tüm süreç bitmiş görünüyor şu aşamada vakit kaybetmeden EIN başvurusunu yapın. Çünkü buna engel bir şey yok şuan. Kolay gelsin.

   Cevapla
 • Selamlar,

  Amerikada şirket açma makalenizi okudum. Yalnız bir konu hakkında bilgi verir misiniz? Amazon, sanal ofis ile açılan şirketlere sorun çıkarıyormuş. Ayrıca, elektrik, su gibi faturalar talep ettiğinde nasıl göndereceğiz.

  Dönüşünüzü rica ederim,
  Şimdiden teşekkürler

  Cevapla
 • merhaba. öncelikle bu faydalı makaleniz için çok teşekkür ediyorum. Anlattığınız adres kiralama siteleri kiraladığımız adrese ait bir fatura hizmeti (utility bill) veriyorlar mı? veya veren siteler var mı?

  Cevapla
  • Merhaba. Yorumunuz için ben teşekkür ederim.

   Utility bill hiç bir adres kiralama veya mail forward şirketi sağlamaz. Bunu bir tek startpack’ta gördüm (https://startupsole.com/amazon-utility-bill-verification-suspend-telefon-faturasi/) Bu makalede değindim. Fakat bu aşamada şirketinizi startpack üzerinden kurup kurulum sırasında telefonu da onlar üzerinden almanız lazım işte o zaman adresinize ait bir telefon ve buna bir fatura veriyorlar. Ayrıca ek ödeme ile kira sözleşmesi de yapıyorlar. Şirketinizi onlar üzerinden kurmazsanız adres ve telefon hizmetini ek olarak sağlamıyorlar. Bununla ilgili detaylı bir yazı yazma planım var çünkü çok güven veren bir şirket yorumları da gayet iyi.

   Cevapla
   • Merhaba. spocket sitesini inceledim fakat bu bir dropshipping firması değil mi?
    hatta sizin de bir makaleniz var bu site ile ilgili. onu da okudum. Şirket kurma ile ilgili bir bilgiye rastlamadım. Böyle bir hizmetleri var mı? Yoksa ben mi yanlış yere bakıyorum.

    Cevapla
 • Merhabalar dropshipping icin bir şirket kurmam gerekiyor fakat meeak ettiğim konu şirket yaklaşık kaç günde kuruluyor? Kurulum sirasinda bir sorun oluyor mu saygılar.

  Cevapla
  • Merhaba,

   Kentucky eyaleti bu konuda gayet hızlı maksimum 7,8 günde kurulum tamamlanıyor.

   Cevapla
  • Ben kurdum bu cuma kurulum tamamlandi geçen pazar gecesi kayit oluşturmuştum yaklasik 5,6 gün sürüyor hic bir sorun yaşamadım şahsen. Bir kaç evrak gönderdiler imzalayip geri gönderiyorsun okadar. Aslinda hiç zor değil süreç

   Cevapla
 • merhaba,

  bir ufak sorum var. şimdi şirket için olan adresi belirttiğiniz şekilde shipito dan alırsak şirket o adrese kurulmuş gözüküyor o sayede stripe vs hesabı guzel bir olay fakat hala register agent için ayrı bir adres gozukuyor degil mi yani yasal evraklar vs bunlar hala inc authority nin sagladıgı register agent adresine gidiyor mu yoksa onalrda bu shipito adresine mi geliyor.

  ayrıca shipito kısmına baktıgımda evet hesap ve adres ucretsiz ama bir zarf bile gonderim içni cok yüksek bir ucret alıyorla gibi gozukuyor aslında neredeyse max 2 usd pul ile international gönderilecek birşey için kendi sistemelrindeki hesap makinası ile denedim en ufak en hafif şey için bile onlarca dolar gonderim ucreti cıktı bu yuzden kullandıgınız için size sormak istedim gelen junk mektuplar yada evraklar banka dan gelen ekstreler vs bu tur zarf ları nasıl ve ne gibi bir maliyet le turküyeye getiriyorsunuz ayrıca yukarıdaki resmi adres ve shipito adres konusnu da netleşebilirsek çok sevinirim.

  tekrar teşekkürler bu muhteşem kaynak için.

  Cevapla
  • Merhabalar,

   Şirket shipito adresine kuruluyor ve dolayısı ile posta adresiniz shipitonun size sağladığı adres oluyor. Registered agent adersine gitmiyor postalar. Şahsen uzun zamandır bir şey gönderdiklerini hatırlamıyorum fakat yanlış hatırlamıyorsam başlangıçta bir iki zarf gelmişti onları da birleştirip getirtmiştim o zaman kaç dolar tutmuştu hatırlamıyorum. Şu an hesaplama yaptım bende, zarf tarzı mini paketler Airmail ile 24 dolar tutuyor. Belki bir kaç zarf gelirse hepsini bir 20x20x1 paket yaptırıp 24 dolara getirtebilirsiniz.

   Bu arada şirket adresinizi eyalet web sitesinden 10 dolar karşılığında online olarak değiştirebiliyorsunuz. Bir mailbox hizmeti veya bir adres kiralayıp yeni adrese geçiş yapmak isterseniz;
   http://web.sos.ky.gov/ftsearch/?type=POC&path=ftscg linkinden şirketinizin adını arayıp, yeni adresinizi girip kredi kartı ile ödeme yapıp online değişim yapılabiliyor bilginiz olsun.

   Ben teşekkür ederim selamlar.

   Cevapla
   • tekrar merhaba,

    bu durumda registered agent servisinin ozellikle ikinci sene ucret odeyerek alınmasının hiçbir anlamı kalmıyor gibi eger devlet ve resmi kurumlardan gelen tum yazısma direk benim shipito adresime gelecek registered agent a gitmeyecekse boyle bir hizmet almaya da gerek kalmıyor ama o olmadan da sıkıntı oluyor diye biliyorum. kusura bakmayın bilindik soruları soruyor olabilirim ama registered agent kısmını ve devletin karşısında orada muhatap olması ve nasıl onunla iletişim içinde olacağını bilmesi kısmı mantıklı gelmişti şimdi o kısımda araya ben kendim giriyorum gibi hissettim 🙂

    selamlar

    Cevapla
    • Agent lari posta aracisi olarak kullanmiyoruz iptal edemeyiz. Orada devlet onları muhatap aliyor yani bir agent a bagli olmak zorundasınız hic bir sey yapmasalar bile. Ama istediğiniz zaman daha uygun fiyatli olanina geçiş yapabiliyorsunuz

     Bu arada devlet size her gün bir evrak göndermiyor onlar sadece sizin yillik franchise verginizi ödediğinizle ilgilenir. Yani pek umurlarinda degiliz bize haftalik kagit, evrak, rapor göndermezler 🙂 Tr de sirketinjz olduğunu düşünün en cok evrak nereden gelir? Tabiiki vergi dairesinden vergi odemezseniz yokksa aylik tebrik karti atmaz:)))

     Maliyetleri düşürmeye çalışmamızı anliyorum ama sifir maliyetle bir is yapma modeli dünyanın hic bir yerinde yok maalesef. Bir miktar yıllık masraflar olacak elbette.Bunlari daha fazla kisamazsiniz.

     Buraya gelecek en önemli evrak Ein mektubunun orjinal kopyasidir onu da vergi odeme durumunda kullaniyoruz muhasebeci ister onun disinda onemli bir evrak gelmiyor.

     Cevapla
 • Öncelikle detaylı bilgiler için teşekkürler, gördüğüm en iyi kaynak. Bir sorum olacak size eğer bilgi sahibiyseniz, Amerika’da hangi eyalette şirket kursak ismimiz gizli kalıyor? Eyalet sitelerinden şirket adlarını aratınca Officer vb. başlıklar altında şirket sahiplerinin bilgisi genel olarak açık, tam gizliliği neresi sağlıyor LLC ler için ?

  Cevapla
  • Rica ederim Hakan bey elimizden geldiği kadar doğru bilgileri toparlayıp paylaşmaya çalışıyoruz.
   Sorunuza gelirsek ABD’de tam anonimlik sağlayan birkaç eyalet bulunuyor. Bunlar, Delaware, New Mexico ve Wyoming eyaletleridir. Ayrıca Nevada eyaletinde de anonimlik var fakat gizliliğine en çok önem veren ilk 3 eyaletler bunlar.

   Cevapla
   • Teşekkür ederim, Wyoming’in bu konuda ünlü olduğunu okumuştum ama orada da Parties altında yada History bölümünde Initial Filing belgesinde bu bilgilerin açık olduğunu gördüm. Bunların gizlenmesi için ekstra bir işlem yapılması mı gerekiyor.

    Cevapla
    • Hakan bey,

     Orada gördüğünüz (Parties,history,initial filling) açık olan bilgiler, şirket kurulurken dosyalamayı ve kurulumu kendisi yapan kişilere ait olabilir. Yani bir ABD vatandaşı veya o eyalette yaşayan birisi olabilir. Biliyorsunuz ki onlar birer acenteye ihtiyaç duymadan kendi şirketlerini kurup dosyalama yapabiliyorlar. Bu aşamada belki kurulurken anonimlik seçmemiş olabilirler.

     https://wyobiz.wyo.gov/Business/FilingSearch.aspx adresinden farklı aramalar yaparak, registered agent üzerinden kurulan bir şirket adı yakalayabiliseniz, şirket kurucusu adı yerine registered agent adı yazdığını görürsünüz. Bu da bir anonimlik oluşturuyor aslında yani sizin adınız görünmüyor. Bu arada bir dava veya soruşturma aşamasında (umarım böyle bir durum yaşanmaz) mahkeme kararı ile şirket kurucu adı registered agent şirketinden talep edilebiliyor yani istenmeyen bir durum olduğunda bu bilgi sonsuza dek sır olmuyor ne yazıkki.

     Cevapla
     • Anladım teşekkürler. Tabiki iş illegal olmadıkça bir sıkıntı yok amaç her önüne gelenin bu kiminmiş diye öğrenememesi.

     • Haklısısnız, zaten bu yüzden bazı eyaletler anonimliğe önem veriyor kimin ne iş yaptığı ifşa olmamasın diye.
      Rica ederim. kolaylıklar dilerim.

 • Amerikada şirket kurma planınız varsa gerçekten bu InchAuthority güvenilir ve uygun fiyatlı arkadaşlar. Paranızı boş yere başka yerlere kaptırmayın. Kurulum sırasında indirim kuponuda çıktı ve 110 dolara kurulumu yaptım yaklaşık 5 iş gününde şirketimi kurdum. Kayıt olduktan sonra sözleşme ve acente hizmeeti için bir kaç evrak gönderdiler imzaladım yani gayet basitti. Buradan site adminine böyle değerli bilgileri paylaştığı için teşekkür ediyorum.

  Cevapla
 • Merhaba öncelikle aydınlatıcı yazınız için çok teşekkürler iyi niyetli ve faydalı insanlar iyi ki varsınız. Ben bir soru sormak istiyorum bilginiz dahilinde midir. Öncelikle Çin’den ithalat yapıyorum kendi çapımda ama bazı ürün gamı var ki bunu gümrükte oldukça ciddi problemler yaşıyoruz sorum şu ki ürünü Çin’den Amerika üzerinden satın alıp Türkiye’ye direct gönderimi olsa orijinallik anlamında herhangi bir sıkıntı yaşar mıyız umarım doğru sorabilmisimdir 🙂 şimdiden teşekkürler

  Cevapla
  • Merhabalar,

   Rica ederim umarım faydamız dokunur ama pek ilgili olduğum bir konu değil. Fakat eğer bir ürün grubu Türkiye gümrüğünde sorun çıkartıyorsa aynı ürünü başka bir ülkeden almanız bir şey değiştirmez diye düşünüyorum. Sonuçta hangi ülkeden alırsanız alın yine Türkiye’ye sokuyorsunuz. İsterseniz bu işlerde uzman gümrükleme ve dış ticaret firmaları var onlardan tavsiye alın derim. Sonuçta onların uzmanlık alanı ve bizlerden daha iyi bildikleri kesin.:)

   Cevapla
 • Hocam emeğinize sağlık bende amazon drop yapıyorum ama artık shopify ile dropshipping yapmaya karar verdim. Uzun zamandır araştırıyorum gerçekten bu kadar detaylı bir kaynağa TR de ne yazıkki rastlamadım. bu site bana gerçekten işe başlayıp başlamama noktasında karar vermeme neden oldu. Shopify ürünlerimi zaten seçmiştim kafamda bi tek şirketkurma ve ödeme alma konusu vardı onuda sayenizde çözümledim. Muhtemelen hafta başı bende bir Kentucky llc şirketi kurucam. emeğinize sağlık gerçekten yol gösterdiğiniz için.

  Cevapla
  • Ozan bey selamlar.
   Evet kaynak azlığı sorunu var bu yüzden elden geldiği kadar araştırıp doğru bilgileri ve yaşadığım tecrübeleri buradan aktarmaya çalışıyorum. Motive edici yorumunuz için teşekkür ederim. Umarım yeni şirketiniz size hayırlı olur. Bol kazançlar dilerim.

   Cevapla
 • 2 Şubatta tamamen bu rehberi kullanarak şirketimi kurma adımını attım, registered agent şirketi adres konusunda ve ek olarak birşeyler daha satmak için birkaç görüşme gerçekleştirdik. Bu görüşmeler sırasında sevgili admin sağolsun çok yardımcı oldu bize mailden. Bugün itibariyle şirketimin kurulumu sorunsuz bir şekilde tamamlandı. Şimdi aşama EIN numarası başvurusu ve sonrasında banka hesabı, stripe, PayPal olacak.

  Belkide internette onlarca kaynak okudum şirket kurulumu için ancak en uygun fiyatlı olanı bu oldu ve şirket yeterince uygun bir süre içerisinde kuruldu. Başkalarına para kaptırmayın. Admin çok detaylı anlatmış burada sadece bunları uygulayın yetiyor.

  Bu rehber ve mail üzerinden anında destek olan admin’e teşekkürlerimi iletiyorum.

  Cevapla
  • Selamlar Abdullah bey,

   Şirketiniz hayırlı olsun. Öncelikle olumlu yorumunuz için teşekkür ederim önemli olan doğru bilgiye zamanında ulaşmak, siz sadece bunu yaptınız. Aslında ben bir şey yapmadım tüm süreci siz yürüttünüz ve kendiniz hallettiniz, bazı küçük detaylarda size yön vermiş olduk o kadar. Önemli olan girişimlere destek olmak ve doğru bilgi paylaşımını sağlamak. Umarım yeni şirketinizle iyi cirolar yakalayıp başarılı olursunuz. Şimdiden bol kazançlar ve bol şanslar dilerim.

   Cevapla
 • Baris Vehbi
  11 Şubat 2021 15:48

  Merhaba, öncelikle yazdığınız makale için teşekkür ederim. Okudum ve işlemleri yaptım ve şirketimi kurdum. makaleniz karşıma çıkan bütün adımları cevapladı ancak bir nokta aklıma takıldı. Inc Authority Operation Agreement(İşletme sözleşmesi) gönderdi ve imzalayıp geri dönmemi istiyor. Buradaki bir maddeyi sanırım sağlayamıyorum.

  1.3 Term The Company shall continuously maintain an office and registered agent in the State of Kentucky. The Company’s registered agent shall be as stated in the Articles or as otherwise determined by the Members.

  Şimdi burada Şirketin Kentucky’de daima bir agent(operatör) bulundurmasını istiyor ve biz bunu karşılayamıyoruz. Bu konuyu nasıl çözebiliriz?

  Ve Operation Agreement’i tamamıyla okuyup kanunen bizi zora sokacak bir durum fark ettiniz mi?

  Şimdiden teşekkür ederim.

  Cevapla
  • Merhaba Barış bey,

   Rica ederim. Yeni şirketiniz hayırlı olsun, bol kazançlar dilerim.

   Madde 1.3 te bir kayıtlı temsilci (registered agent) bulundurmanız yazılıdır evet. Bu maddedeki gereksinime zaten şirketinizi Inc Authority ile kurduğunuz için otomatik olarak sahipsiniz ve sağlıyorsunuz. Çünkü şirketinizi Inc Autohortiy ile kurduğunuzda ilk 1 yıl registered agent hizmeti size ücretsiz otomatikman sağlanır. Bu genel bir maddedir, uzaktan şirket kurmak ve adınıza işlemleri yürütmek için bir yabancı olarak daimi bir registered agent ile devam etme zorunluluğunuz var. Kayıt acentesi ile çalışmanız gerektiğini, Eyaletler sözleşmede bulunmasını isterler o yüzden bu bir zorunluluk ve bunu kabul etmiş olursunuz. İlk yıl için bunu ücretsiz aldığınız için herhangi bir sorun yok.
   Inc Authority ana sayfasında ve https://www.incauthority.com/blog/2020/04/13/dont-think-you-need-a-registered-agent-think-again/ bu linkteki rehberlerinde ilk yıl için tüm müşterilerine bu hizmeti sağladıklarını belirtmişler.

   Operation Agreement evraklarında bir çok madde var evet şahsen ben çok sorun olacak bir şey fark etmedim ama isterseniz okuyup içiniz rahat olsun isterseniz sonra imzalayıp gönderin.

   İyi çalışmalar, bol şanslar dilerim.

   Cevapla
 • Merhabalar, değerli paylaşımlarınızı okudum. Hali hazırda şirketiniz de bulunuyorken sormak istedim. Öncelikle belirtmek istiyorum uzun süredir diğer bloglarıda takip ediyorum bu sabit 300$ lık dalaware eyaletinden alınan ücret nedeniyle vazgeçiyordum. Kentucky gördüğümde umutlandım açık söylemek gerekirse.

  Bazı telegram gruplarına da sormustum. Wyoming ve diğerlerini önermiyorlar dalaware diyip geciyorlar. Baktığımda satış vergisi kısmı burada atlanıyor bu nedenle olduğunu öğrendim. Fakat sabit ücretler oldukça fazla benim için ilk etapta ve erteleme sebebim.

  Ben shopify ile satış yapacağım ürünler dijital ve bana ait olacak ve dropshipping cok az olacak. Kentucky de sirket actiğimda wyoming de bahsedilen %4 lük bu vergi ne kadar ve bunu satışlarda nasıl alacağım (sadece kentucky de olan alıcılara uygulanacakmış?) Bu konuda sizden tavsiyeler almak isterim.

  Cevapla
  • Öncelikle kafa karışıklığı yaşamanızı anlıyorum. Ben bir müşavir, muhasebeci ve vergi avukatı değilim fakat çok fazla yabancı kaynak okuyan biriyim. Buna eyaletlerin vergilendirme kaynakları dahil, ilginiz varsa sizlerde okuyabilirsiniz. Aslında USA’da ki vergi konusunu kişisel bloglardan, sosyal medya gruplarından değil USA’ da bulunan vergi avukatlarına ait bloglardan, vergilendirme hizmeti veren web sitelerinden, mali müşavirlerin zaman geçirdiği forumlardan veya platformlardan takip etmek, öğrenmeye çalışmak en doğrusu olacaktır.

   Delaware ilgisi veya insanları o eyalete yönlendirme amacı şu olsa gerek;
   * Orada hizmet veren kayıt acenteleri için kendi eyaletlerinde iş yapmak daha kolay.
   * Ayrıca banka hesabı açmakta yine kendi eyaletlerinden daha kolay. Sonuçta kendi bölgeleri ve bu bölgeye hakimler o yüzden daha çok bu bölgeye yoğunlaşıp, girişimcileri buraya yönlendirmeye çalışıyorlar.

   Vergi konusuna dönersek, Wyoming Delaware veya Kentucky fark etmeksizin araştırmalarım, görüşmelerim sonucunda elde ettiğim bazı veriler var. Eğer bir Amerikan vatandaşı değilseniz, orada bağlı bir şubeniz yoksa, maaşlı elamanınız yoksa ve tüm bunlarla beraber bir şahıs şirketi sahibiyseniz (Tek üyeli LLC) satış vergisi toplama yükümlülüğünüz yok. (tabi bu da her eyalet için bazı limitler dahilinde) Sadece bir LLC kurduğunuzda yapmanız gereken, her yıl Nisan ayına kadar form 5472 denilen bir evrakla yıl içinde ne kazandınız, ne aldınız , ne verdiniz bunu devlete raporlamak o kadar, bu vergi vermek olmuyor sadece denetimlerinde oluyorsunuz. Bkz: https://startupsole.com/amerika-disindaki-lccler-icin-form-5472-gercegi/

   Bunun yanında yine vergi toplayıp beyanname hazırlayıp, devlete gelir verginizi öderseniz; -Gerek yok! ödeme yapmasanız da olur demiyorlar, bir güzel ödemenizi yapıyorsunuz onlarda alıyorlar haliyle. Yani bir muhasebe şirketi ile anlaşıp vergi toplayıp, tüm faturaları biriktirip, aldığınızın, verdiğinizin muhasebesini tutup beyanda bulunmakta özgürsünüz.

   Siz dropshipping veya dijital ürün satacaksanız, yukarıdaki kategorideyseniz zaten durumunuz net. Fakat illaki vergi toplamak istiyorum diyorsanız yine toplamakta özgürsünüz. Fakat yabancı şirketler için Kentucky’de yıllık 100.000$ eşiğini aştığınızda vergi toplamakla yükümlüsünüz. Bizler gibi küçük girişimler için sadece tek bir eyaletten 100.000 dolar ciro yapmak zor. Şahsen bu cirolara yaklaşırken çoktan bir müşavirlik firması kiralardım ve bunlarla uğraşana dek işime odaklanırdım.

   Lütfen bu kaynaklara bakınız:

   https://www.avalara.com/taxrates/en/state-rates/kentucky/kentucky-sales-tax-guide.html
   https://ustax.bz/irsform5472/#:~:text=Before%202018%2C%20the%205472%20was,are%20also%20required%20to%20file.
   https://www.irs.gov/instructions/i5472
   https://gwcarter.com/us-tax-guide-for-nonresident-aliens-with-single-member-llc/

   Cevapla
 • Öncelikle yazınız için teşekkür ederim.
  Merhaba, dün itibariyle adımları uygulayarak EIN hizmeti hariç 110 dolara kurulumu başlattım ancak mail adresi sormadıkları için kurulumun ne zaman tamamlanacağını nereden takip edeceğimi bulamadım. Yalnızca işlem sonunda yazdırmam için bir belge çıkarttılar. Yardımcı olabilir misiniz. Teşekkürler.

  Cevapla
  • Merhaba Ahmet bey,

   Öncelikle hayırlı olmasını dilerim. Yalnız e-mail adresi istememe gibi bir durum olamaz çünkü 2. adımda bu bilgi soruluyor. Adınız, soyadınız telefon ve mail adresinizi girmiş olmanız gerek. Bu bilgiler ile birlikte size bir müşteri paneli veriliyor.

   Buradan login olabilirsiniz. https://www.incauthority.com/login
   E-posta ile ilgili bölümü hatırlamaya çalışın eğer hatırlamıyorsanız [email protected] adresine e-posta gönderip destek almaya çalışabilirsiniz.
   Öncelikle https://www.incauthority.com/login bu linkten bir oturum açma denemesi yapın derim.

   Ayrıca buradan http://web.sos.ky.gov/ftsearch/ şirketinizin adını yazarak kurulup kurulmadığını da kontrol edebiliyorsunuz (Eğer LLC’yi Kentucky eyaletinde kurduysanız)

   Cevapla
   • Evet doğru söylüyorsunuz, mail adreslerinde bir karışıklık olmuş dediğiniz gibi aktivasyon maili geldi ve panele giriş yaptım, bu tarihten itibaren bekleyeceğiz. Bu şirket açma işini Stripe onayı için yapmıştım ancak aklıma gelen bir noktada ise bu şirketi Amazon FBA hizmeti için kullabilir miyiz? Zira bazı yerlerde “sanal adres aldığınız için Amazon sizden o adrese ait fatura istediği zaman bunu sağlayamazsınız çünkü sanal adrese telefon bağlatamazsınız.” deniyor.

    Cevapla
    • Evet hafta içi kurulmuş olur ve şirket kuruluş evrakınızı panelinize yüklerler şimdilik beklemeniz gerekiyor.
     Stripe için bir onay sorunu yaşamazsınız fakat Amazon kısmı hakkında pek bilgi sahibi değilim. Mantık olarak stripe adres onayı için şirket sözleşmesi kabul ediyor. İsterseniz bunu Amazon dokümanlarında arayın muhakkak net bir bilgi vardır. Telefon için adres doğrulama biraz saçma geldi açıkçası, araştırmakta fayda var.

     Cevapla
 • Öcncelikle bu muhteşem kaynağı oluşturduğunuz için büyük bir teşekkürü hak ediyorsunuz. Bu kadar geniş kapsamlı bir bilgi kaynağını ülkemizde bulmak çok zor emeğinize sağlık.

  Dün itibari ile Inch authority ile kentucky şirket başvurusunu yaptım bu hafta içinde sürecin tamamlanacağını bildirdiler. Ben EIN hizmeti almadım sizin EIN rehberinizdeki adımları uygulayacağım bu sayede kupon koduyla beraber ein de eklemediğim için 110$ civarında bir ödeme yaparak şirketi kuruyoruz. Başka bir yerde olsa mutemelen sırf Delaware dayatıldığı için kafadan fazla ödeeme yapacaktım ayrıca yıllık 300 dolar eyalet vergiside cabası. iyiki bu site karşıma çıktı ne kadar teşekkür etsem azdır.saygılar

  Cevapla
  • Övgü dolu yorumunuz için asıl ben teşekkür ederim Naci bey. EIN tarafını iyi düşünmüşsünüz rehberleri hazırlarken EIN kısmını en sona bıraktığımız için kurulum maliyetlerine hep RIN ekledik. Şimdi bu EIN rehberinden sonra tüm site içindeki yazıları elden geçirip EIN kendiniz alırsanız opsiyonu eklemek gerekecek 🙂 Aslında EIN inanılmaz kolay bir işlem üzerine para ödenecek bir şey değil. Umarım kısa zamanda şirketiniz faal olur . Başarılar dilerim.

   Cevapla
 • yararlı bir yazı olmuş teşekkürler, bu yıllık ve aylık masraflar dışında muhasebe giderleri muhasebeci giderleri ve türkiyedeki gibi sigorta ödemesi falan da varmı

  Cevapla
  • Rica ederim. Eğer tek sahipli bir LLC’ ye sahip olursanız (veya sahipseniz) bunların haricinde hiç bir sürpriz masraf olmuyor. Sigorta gideri olmaz çünkü herhangi bir kayıtlı çalışanınız olmayacak. Aylık muhasebeciye filan da ihtiyacınız yok benime 2 yıldır ABD2 de faal bir şirketim var bunlar haricinde ekstra bir masrafım yok. Yapmanız gereken tek şey, https://startupsole.com/amerika-disindaki-lccler-icin-form-5472-gercegi/ bu linkteki 5472 formunu her yıl belirtilen tarihte IRS’ ye doldurup göndermek olacak. Bu formu göndermek ücretsiz, doldurup kendinizde posta ile gönderebiliyorsunuz fakat uğraşamam diyorsanız (ben kendim uğraşmamak için muhasebeciye talimat veriyorum onlar hallediyor) sadece bu formu sizin yerinize doldurup devlete dosyalayanlar var. Eğer istenirse ABD’ de güvenilir bir muhasebe firma bilgisi paylaşabilirim.

   Cevapla
  • Huseyin aslan
   4 Mart 2021 22:29

   Merhaba bu siteye bur facebook grubu üzerinden geldim şirket kurulumu için kupon kodundan bahsetmişler kupom hala geçerlimi acaba bende bir şirket kurmak istiyorum dropshipping yapmak amaciyla. Teşekkür ederim.

   Cevapla
   • Merhaba,

    Kupon geçerli bizim linkimiz üzerinden siteye giderseniz kayıt esnasında indirim kuponu dönemsel olarak sağlanıyor.

    Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Menü