1. Anasayfa
 2. Registered Agent
 3. Inc Authority ile Amerika’ da Şirket Kurmak
41 Yorum

Inc Authority ile Amerika’ da Şirket Kurmak

Amerika’da en uygun fiyatlı şirket kurma rehberi. 110$ ila 140$ arası her şey dahil LLC şirketiniz olsun istiyorsanız adım adım başlayalım.

Bu rehber, şu an en uygun fiyatlı LLC şirket kurma yöntemini içeriyor.

Amerika’da şirket nasıl kurulur en ince detayına  kadar adım adım sizlerle paylaşacağım.

Şirket kurma sürecinde araştırmalarıma başlamadan önce,  ABD’de şirket kurulacak en iyi eyaletin Delaware olduğunu düşünüyordum. Fakat Delaware, yıllık masrafları yüksek bir eyalet olduğu için girdiğim arayış sonucu yıllık 15$ eyalet vergisi bulunan ve kurulumu da fiyat olarak uygun Kentucky bana cazip geldi.

Yaklaşık 2 yıldır şirketim açık ve Stripe hesabım aktif doğrulanmış olarak çalışıyor. Halen satışını yaptığım web tabanlı yazılım aboneliklerden ve dijital ürünlerden elde ettiğim geliri Stripe üzerinden tahsil edip Türkiye’ ye aktarıyorum. Şu ana kadar hiçbir sorun yaşamadım.

Şirketim adına doğrulanmış Stripe hesabı

Stripe hesap açmak Doğrulama

Tax Information (Vergi Bilgileri ve EIN) Ekranı

 

Türkiye’ de bir çok girişimcinin kredi kartı ile ödeme alma konusunda benim geçmişte yaşadığım sorunlarla aynılarını yaşadığını biliyorum. Bu yüzden işe yarayan deneyimlerimi sizlerle paylaşmak istedim.

Eğer Amerika’ da uygun fiyata, yıllık bakım giderleri ucuz, minimum maliyetli bir LLC kurup online işinizi yürütmek istiyorsanız, bu rehberi adım adım uygulayabilirsiniz.

Hazırsanız başlayalım.

Amerika’ da LLC şirket kurmak için bir Registered Agent ile çalışmanız gerekiyor, bunu bir çok kez tekrarlıyorum çünkü konuya yabancı olanlar olabiliyor. Registered Agent’lar şirketimizi uzaktan kurmamıza aracılık eden, devamında hizmet almamız gereken, devlet tarafından bu işe yetkilendirilmiş kuruluşlardır.

Bu blogda bir çok kayıt acentesini (Registered Agent) tanıttım, bu konuda burada bir çok yazı bulabilirsiniz fakat bu rehber için, Inc Authority (Buradan tıklayıp inceleyebilirsiniz) firmasından hizmet alarak şirket kurulumunu gerçekleştireceğiz. Sebebi ise fiyatının çok uygun ve firmanın güvenilir olması.

IncAuthority.com Hakkında

Inc Authority, yaklaşık 30 yıldır dünyanın farklı bölgelerindeki girişimcilerin şirketlerini kurmak için Registered Agent hizmeti sağlar. Yola çıkış amaçlarını, girişimcilerin iş hayatına atılırken onlara uygun fiyatlı ve kaliteli hizmet vermek olarak benimsemişlerdir.

Inc Authority, Amerika’ da ikamet eden veya Amerika dışı girişimcilere ABD’ nin farklı eyaletlerinde şirket kurmaları konusunda hizmet veriyor. Portföylerinde ABD’nin hemen hemen tüm eyaletleri bulunuyor. Fiyatları da diğer Registered Agent’lara nazaran gayet uygun.

Eğer Amerika’ da uygun fiyata bir LLC kurup, Stripe ile online mağazanızdan kredi kartı ile ödeme almak gibi bir girişiminiz varsa, Inc Authority başlangıç için en uygun çözümdür.

EIN (Federal vergi kimlik numarası) devlet tarafından ücretsiz verilen bir numaradır. Inc Authority ile kurulum sırasında 49$ ek ücretle ein hizmeti alabiliyorsunuz. Eğer 49$ ödemek yerine bu numarayı kendim almak istiyorum derseniz bu da mümkün. Amerika’ dan EIN Numarası Almak adlı rehberdeki adımları uygularsanız ücretsiz olarak formunuzu doldurup kendiniz de başvuru yapabilirsiniz.

Inc Authority, müşteri memnuniyeti olarak gayet iyi bir referans sağlıyor. Trustpilot üzerinden yapılan gerçek müşteri yorumları bunu kanıtlıyor.

Inc Authority ile şirketinizi benim referansımla bu linki tıklayarak kurarsanız kurulum aşamasında ekstra %20 indirim uygulanır. Kampanya sınırlı bir süre geçerli olduğunu söylüyorlar bu konuda bir yaptırımım yok ne yazık ki.

Gereksinimler ve Bilinmesi Gerekenler

 • Inc Authority şirket kurulumu için (ABD’ de ikamet etmeyen girişimciler) size ücretsiz bir sanal adres hizmeti vermez. Fakat bunun için yazının devamında size, çalışan ücretsiz bir çözüm sunacağım.
 • Kimlik veya pasaport gerekmez her şey online yürütülür
 • EIN için IRS’ ye 49$ karşılığında sizin için form doldurup EIN’ ınızı dijital olarak teslim ederler. (İsterseniz bu ücreti ödemeden kendinizde EIN numaranızı alabilirsiniz. Buraya bakınız.)
 • Diğer Registered Agent firmalarına göre maliyetleri düşüktür. Hatta en ucuzudur diyebilirim.

Inc Authority ile Amerika’ da Şirket Kurma Maliyeti

Şirketi hangi eyalette kuracağınıza bağlı olarak bilindiği üzere eyalet bazında farklılık gösteren tek seferlik kurulum başlangıcında ödenmesi gereken eyalet dosyalama ücretleri bulunur. Bunlar eyaletlere göre farklılık gösterir ayrıca bazı eyaletlerde, devam eden yıllarda bu ücretleri ödemeniz gerekirken bazı eyaletlerde bulunmaz. Yani 0$ dır.

Bu rehberde, Kentucky eyaletinde şirket kurma adımlarını uygulayacağız bu yüzden maliyetleri bu eyaleti baz alınarak hesaplamaya çalıştım. Bu dosyalama ve kurulum ilk ücretleri zaman zaman değişebiliyor an itibari ile maliyetler aşağıdaki gibidir.

Kentucky eyaleti Dünyanın her yerinden yeni girişimcileri kabul eden girişimci dostu bir eyalet. Bir çok dropshipping girişimcisi ve dijital ürün-hizmet satıcıları, şirketini kurmak için Kentucky eyaletini tercih ediyor. Hem yıllık dosyalama ücreti inanılmaz ucuz, hem de yabancı girişimciyi bunaltmayan politikaları var. Bu yüzden yeni girişimler için tercih edilebilir bir eyalet diyebiliriz.

Kaliforniya ve Hawaii gibi eyaletler kesinlikle tercih edilmemeli çünkü eyalet vergileri oldukça yüksek.

Kurulum İçin Tek Seferlik Maliyetler

 • Kentucky eyaleti için kurulum aşamasında ödenecek dosyalama ücreti 40$ ‘ dır
 • Adres için yazının devamında anlatacağım ücretsiz yöntem ile ödeme yapmanıza gerek yok. Eğer ücretli bir adres kullanmak isterseniz aylık 5.99$‘a Anytimemailbox.com da New Jersey adresi kiralayın. New Jersey adres için en ucuz eyalettir. Veya başka bir posta kutusu hizmeti veren bir yerden de alabilirsiniz hiç önemli değil. Diğer bir opsiyon ise Wyomingmailforwarding.com bu şirket sadece 15$’ a size şirketinizi kurmanız için adres göstermeye izin veriyor.
 • ABD’ de sanal telefon numarası : 3$ (Zadarma üzerinden bu linkten alabilirsiniz)
 • EIN hizmeti için isteğe bağlı 49$ (İsterseniz ücretsiz olarak kendiniz form doldurup kendiniz başvurun)
 • Şirket Sözleşmesi 89$

Kurulum Sonrası Aylık – Yıllık Maliyetler

 • Kentucky eyaletinde her yıl eyalete 15$ franchise tax ödemeniz gerekir. Bu meblağ gerçekten yıllık gider olarak oldukça uygun.
 • Sanal telefon numarası : 3$ /Ay (Zadarma üzerinden buradan alabilirsiniz)
 • Registered Agent yıllık hizmet bedeli 99$ / Yıl (İlk yıl bu hizmet ücretsiz bir sonraki yıldan itibaren bu ücreti ödemeniz gerekiyor. IncAuthority epey uygun fiyatlı bir Registered Agent hizmeti sunar)
 • Toplamda yıllık şirket masrafınız 150 dolar civarı ve bu rakam gerçekten çok uygun.

Inc Authority  ile Amerika’ da LLC Şirket Kurulum Adımları

Yukarıdaki açıklamaları okuyup yıllık ve aylık masrafları göz önünde bulundurduktan sonra Inc Authority ile Amerika’ da LLC şirket kurmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

Sonraki sayfada, işletme türünü ve LLC’yi oluşturmak istediğiniz eyaleti seçebilirsiniz.

 • Business type olarak LLC, State (eyalet) olarak Kentucky seçiyoruz ardından Save and continue düğmesine basarak devam ediyoruz.

 • Bu adımda işletme sahibi hakkında bilgileri girmemiz gerekiyor. Ad, soyad, e-posta ve Zadarma dan kiraladığınız ABD telefonunu girip alttaki sözleşmeyi kabul ederek bir sonraki adıma geçiyoruz

 • Bu adımda LLC şirketin detaylarını girmemiz isteniyor. Şirketiniz için bir ad yazıp işiniz hakkında kısa bir ingilizce açıklama girebilirsiniz. E-commerce veya Digital Services yazıp aşağıdaki kutucukları (Will your business accept credit card payments? yani kredi kartı ödemeleri kabul edip etmeyeceğinizi soruyor. ) Yes işaretleyerek ve online kutusunu işaretleyip bir sonraki adıma geçebiliriz.

 • Amerika’ da ücretsiz adrese sahip olmak

Bu aşamada size ücretsiz adres sağlayan bir posta firmasından faydalanacağız. Ücretsiz üye olarak size bir adres tahsis ediyorlar. Bu sayede size gelen bir evrak vs. varsa gönderimini ücretli yapıyorlar hem de bu adres üzerine şirketinizi kurmuş oluyorsunuz.

Eğer ücretli bir adres hizmeti kullanmak isterseniz bunda özgürsünüz. Aylık 5.99$‘a Anytimemailbox.com dan New Jersey adresi kiralayabilirsiniz. New Jersey bu Anytimemailbox ta adres için en ucuz eyalettir. Ayrıca 15$’ a Wyomingmailforwarding.com dan ömür boyu ücretsiz taradıkça öde bir adres de alabilirsiniz. Seçim sizindir.

Adres için Shipito.com ‘a  buradan ücretsiz hesap açarak anında bir adres sahibi olabiliyorsunuz.

Adımlar:

Shipito.com gidip signup  a tıklayarak üyelik için bilgilerinizi doldurun.

Ad, soyad e-mail ve telefon bilgilerinizi girip bir şifre belirleyin. Hemen yandaki sütundan Free Account seçin.

E-postanıza bir doğrulama linki gelecektir. Tıkladığınız anda aşağıdaki gibi bir pencere açılacak ve adresiniz hazır.

Bu adres üzerine şirket kurulacak fakat aynı zamanda bu hizmeti faklı amaçlar için de kullanabilirsiniz. Örneğin, Amerika’ dan bir şeyler satın aldığınızda bir kaç paketi birleştirip Türkiye’ deki veya farklı bir coğrafyadaki adresinize postalıyorlar. Kazandıkları nokta aslında burası bir komisyon karşılığı posta hizmeti. Ayrıca şifrenizle oturum açarak sitenin yönetim paneline oturum açabilirsiniz buradan postalarınızı vs. takip edebiliyorsunuz.

Stripe doğrulamasında sorun çıkar mı?

Şimdi bu adres üzerine şirket kurulur mu? Stripe onay alınır mı? gibi sorular aklınıza gelebilir veya sağdan soldan duyumlar almış olabilirsiniz. Stripe sizden iş adresinizi doğrulamanız için bir belge isterken bu belge seçeneklerinin içinde şirket kurulum belgesi de bulunuyor. Şirket kurulum lisansınızı stripe a adres doğrulamak için sunabiliyorsunuz ve kabul görüyor. Daha önce defalarca uygulandı ve herhangi bir sorunla karşılaşılmadı emin olabilirsiniz. Çünkü Stripe sizden fiziksel postaları alabileceğiniz bir adres istiyor, orada ikamet ettiğiniz bir adres değil. Stripe onayı hakkında burada aydınlatıcı bir rehber var ayrıca okumanızı tavsiye ederim.

 • Şimdi shipito dan veya Anytimemailbox‘tan aldığınız adresi aşağıdaki adımdaki ekrana girebilirsiniz. Shipping adres ile aynı adres kutucuğunu işaretleyip aşağıdaki mesajları telefonuma almak istiyorum kısmını işaretleyip bir sonraki adıma geçebilirsiniz.
 • Bu arada şunu da belirtelim adrsinizle şirketinizi kuracağınız eyaletin aynı olma zorunluluğu yok dilediğiniz eyalette adres alıp şirketi o adrese kurmakta özgürsünüz. Tüm eyaletlerde şirket kurmak için prosedür aynı adres yeri önemli değil.

 • Bu adımda standart 7 gün sürecek şirket kurma süresini hızlandırmak için ekstra ücret ödeyebilirsiniz. Süreyi biraz daha kısaltmak için seçim size kalıyor. No seçip ilerliyoruz.

 • EIN numarasını Inc Authority üzerinden hizmet alarak 49$karşılığında sizin için almalarını isteyebilirsiniz. EIN (Federal vergi kimlik numarası) devlet tarafından ücretsiz verilen bir numaradır. Eğer 49$ ödemek yerine bu numarayı kendim almak istiyorum derseniz bu da mümkün. Amerika’ dan EIN Numarası Almak adlı rehberdeki adımları uygularsanız formunuzu doldurup kendiniz de başvuru yapabilirsiniz. No seçip bir sonraki adıma geçiyoruz.

 • Bu adımda, işletme sözleşmesini (Operation agreement) dahil etmek şart, bu sözleşme alında şirketin sahibi olduğunuza dair resmi belgedir. Aynı zamanda işletmenizi destekleyen eyalet yasasını temsil etmektedir. 89$ ekstra maliyet eklenecek fakat bu şart. Seçime ekleyerek devam edin.

 • Bundan sonra size ekstra eklentiler sunulur. Bunlar, dava koruması (dava açıldığında reddeden bir sözleşme) Express teslimat (Belgelerinizi hızlı bir şekilde postalama) Alan adı yani domain (29$ çok yüksek işaretlemeyin) Bu seçenekler stripe hesabı açma aşamasında gerek durulmuyor fakat farklı bir iş yapacaksanız dava koruma hizmetini dahil edebilirsiniz. İsterseniz bu hizmetleri sonra da ekleyebiliyorsunuz.
 • Son olarak, LLC şirketinizi kaydettirmek için ödeme yapmanız gerekecektir. Hesaplanan maliyetler şunlar olmalı;
  • EIN / Vergi Kimliği – 49 $ (İsteğe bağlı)
  • İşletme Sözleşmesi – 89 $
  • Kentucky Eyaleti Dosyalama ücreti – 40 $

Delivery option kısmını free $0 işaretleyin. Billing adres kısmını şirketinizin adresi olarak seçebilirsiniz veya Türkiye’ de ki adresinizi de girebilirsiniz. Şirket belgelerinde çıkmaz.

Toplam Ödenmesi Gereken Fiyat EIN seçeneği olmadan 129$

 

Bu adımları uyguladıktan sonra ödemeyi yapıp, hemen siparişi vererek şirket kurulumuna başlıyorlar.

Şirket kurulumu bu eyalet için yaklaşık 7 iş günü sürecek (eğer hızlandırma hizmeti almadıysanız) bazen daha erken de kurabiliyorlar. Sonrasında şirket kuruluş belgenizi alacaksınız ve bir kaç evrak imzalamanız için size gönderilecek. Bunları panelinizden indirip imzalayın ve birer kopyasını muhafaza edin, sonra geri gönderin. Ayrıca e-mail ile de bildirimler gönderilebiliyor e-mailinizi takip edin.

İmzalamanız için gereken evrakların örnekleri için aşağıdaki butonu tıklayıp bakabilirsiniz.

İmzalamanız için gelen evraklar

Aşağıdaki kapak ile birlikte imzalamanız için size bir kaç evrak gönderilecek.

Bu belge, gönderilen evraklarınız üzerinde adım adım ne işlem yapmanız gerektiği konusunda bir rehber niteliğinde. Üstte şirket adınız yazar ve aşağıda size 3 ayrı belgenin gönderildiği açıklanıyor. Bunlar, Release, Membership Listing Statement ve Operating Agreement belgeleri .Bu 3 belge üzerinde ne yapmanız gerektiğini anlatıyorlar.

Release

Lütfen bu belgeyi okuyun, alanları doldurun ve Inc Authority’ye geri gönderin. Release beglesi şudur

Membership Listing Statement

Bu belgeyi doldurup (şirket üyelerinin listesi eğer tek üyelikli bir LLC ise kendi bilgilerinizi doldurmak gerekli) tekrar Inch Authority’ye geri gönderin.

 

Operating Agreement

Şirket sözleşmeniz. Bu size iki kopya olarak gelir. Kopyaları imzalayıp birii muhafaza edin ve diğerini Inch Authority’ye geri gönderin. Operating Agreement, 10 sayfadan oluşur

Articles Of Organization

Bu, şirketinizin kuruluş belgesidir. Eyalet tarafından gönderilir ve eyalet web sitesinden de aynısı indirilebiliyor. Bu belgeyi saklayın bunda imzalanacak bir kısım yok zaten. Belgede şirket adınız, şirket kurucusu adı, soyadı ve şirket adresi gibi bilgiler bulunur.

Eyalet Web Sitesinden Kurulan Şirketinizi Görebilirsiniz

Kurulum süreci bittikten sonra Kentucky eyalet web sitesinde (buradan)şirket adınızı tam olarak yazarak şirketinizin kurulup kurulmadığını görebiliyorsunuz. Kurulum tamamlandığında şirketiniz burada listelenecektir. Aşağıdaki gibi;

İşte bu kadar şirketiniz kuruldu.

Şirket kurulduktan sonra sizin için EIN başvurusu yapacaklar (eğer bu seçeneği seçip ödeme yaptıysanız) ve size imza için bir ss4 formu gönderecekler. sonrasında EIN için beklemek gerekiyor. EIN numaranız geldikten sonra artık banka hesabınızı açabileceksiniz. Amerika’ da Banka Hesabı Açmak rehberine göz atabilirsiniz.

Ardından Doğrulanmış Bir Stripe Hesabı Açmak için bu rehberden faydalanıp online işinizi kurmanın son adımını da gerçekleştirip, kredi kartından ödeme alma işini de böylece çözmüş olacaksınız.

Banka hesabı ve stripe hesabı için EIN beklemelisiniz. EIN olmadan bu hesapları açamazsınız. Herhangi bir sorunuz veya aklınıza takılan bir bölüm varsa iletişim formunu doldurarak benimle iletişime geçebilir veya yorumlar kısmından sorabilirsiniz.

Bol şanslar!

Yazıya puan vermek ister misiniz?
[Toplam: 6 Ortalama: 4.2]

41 Yorum. Yeni Yorum

 • yararlı bir yazı olmuş teşekkürler, bu yıllık ve aylık masraflar dışında muhasebe giderleri muhasebeci giderleri ve türkiyedeki gibi sigorta ödemesi falan da varmı

  Cevapla
  • Rica ederim. Eğer tek sahipli bir LLC’ ye sahip olursanız (veya sahipseniz) bunların haricinde hiç bir sürpriz masraf olmuyor. Sigorta gideri olmaz çünkü herhangi bir kayıtlı çalışanınız olmayacak. Aylık muhasebeciye filan da ihtiyacınız yok benime 2 yıldır ABD2 de faal bir şirketim var bunlar haricinde ekstra bir masrafım yok. Yapmanız gereken tek şey, https://startupsole.com/amerika-disindaki-lccler-icin-form-5472-gercegi/ bu linkteki 5472 formunu her yıl belirtilen tarihte IRS’ ye doldurup göndermek olacak. Bu formu göndermek ücretsiz, doldurup kendinizde posta ile gönderebiliyorsunuz fakat uğraşamam diyorsanız (ben kendim uğraşmamak için muhasebeciye talimat veriyorum onlar hallediyor) sadece bu formu sizin yerinize doldurup devlete dosyalayanlar var. Eğer istenirse ABD’ de güvenilir bir muhasebe firma bilgisi paylaşabilirim.

   Cevapla
 • Öcncelikle bu muhteşem kaynağı oluşturduğunuz için büyük bir teşekkürü hak ediyorsunuz. Bu kadar geniş kapsamlı bir bilgi kaynağını ülkemizde bulmak çok zor emeğinize sağlık.

  Dün itibari ile Inch authority ile kentucky şirket başvurusunu yaptım bu hafta içinde sürecin tamamlanacağını bildirdiler. Ben EIN hizmeti almadım sizin EIN rehberinizdeki adımları uygulayacağım bu sayede kupon koduyla beraber ein de eklemediğim için 110$ civarında bir ödeme yaparak şirketi kuruyoruz. Başka bir yerde olsa mutemelen sırf Delaware dayatıldığı için kafadan fazla ödeeme yapacaktım ayrıca yıllık 300 dolar eyalet vergiside cabası. iyiki bu site karşıma çıktı ne kadar teşekkür etsem azdır.saygılar

  Cevapla
  • Övgü dolu yorumunuz için asıl ben teşekkür ederim Naci bey. EIN tarafını iyi düşünmüşsünüz rehberleri hazırlarken EIN kısmını en sona bıraktığımız için kurulum maliyetlerine hep RIN ekledik. Şimdi bu EIN rehberinden sonra tüm site içindeki yazıları elden geçirip EIN kendiniz alırsanız opsiyonu eklemek gerekecek 🙂 Aslında EIN inanılmaz kolay bir işlem üzerine para ödenecek bir şey değil. Umarım kısa zamanda şirketiniz faal olur . Başarılar dilerim.

   Cevapla
 • Öncelikle yazınız için teşekkür ederim.
  Merhaba, dün itibariyle adımları uygulayarak EIN hizmeti hariç 110 dolara kurulumu başlattım ancak mail adresi sormadıkları için kurulumun ne zaman tamamlanacağını nereden takip edeceğimi bulamadım. Yalnızca işlem sonunda yazdırmam için bir belge çıkarttılar. Yardımcı olabilir misiniz. Teşekkürler.

  Cevapla
  • Merhaba Ahmet bey,

   Öncelikle hayırlı olmasını dilerim. Yalnız e-mail adresi istememe gibi bir durum olamaz çünkü 2. adımda bu bilgi soruluyor. Adınız, soyadınız telefon ve mail adresinizi girmiş olmanız gerek. Bu bilgiler ile birlikte size bir müşteri paneli veriliyor.

   Buradan login olabilirsiniz. https://www.incauthority.com/login
   E-posta ile ilgili bölümü hatırlamaya çalışın eğer hatırlamıyorsanız [email protected] adresine e-posta gönderip destek almaya çalışabilirsiniz.
   Öncelikle https://www.incauthority.com/login bu linkten bir oturum açma denemesi yapın derim.

   Ayrıca buradan http://web.sos.ky.gov/ftsearch/ şirketinizin adını yazarak kurulup kurulmadığını da kontrol edebiliyorsunuz (Eğer LLC’yi Kentucky eyaletinde kurduysanız)

   Cevapla
   • Evet doğru söylüyorsunuz, mail adreslerinde bir karışıklık olmuş dediğiniz gibi aktivasyon maili geldi ve panele giriş yaptım, bu tarihten itibaren bekleyeceğiz. Bu şirket açma işini Stripe onayı için yapmıştım ancak aklıma gelen bir noktada ise bu şirketi Amazon FBA hizmeti için kullabilir miyiz? Zira bazı yerlerde “sanal adres aldığınız için Amazon sizden o adrese ait fatura istediği zaman bunu sağlayamazsınız çünkü sanal adrese telefon bağlatamazsınız.” deniyor.

    Cevapla
    • Evet hafta içi kurulmuş olur ve şirket kuruluş evrakınızı panelinize yüklerler şimdilik beklemeniz gerekiyor.
     Stripe için bir onay sorunu yaşamazsınız fakat Amazon kısmı hakkında pek bilgi sahibi değilim. Mantık olarak stripe adres onayı için şirket sözleşmesi kabul ediyor. İsterseniz bunu Amazon dokümanlarında arayın muhakkak net bir bilgi vardır. Telefon için adres doğrulama biraz saçma geldi açıkçası, araştırmakta fayda var.

     Cevapla
 • Merhabalar, değerli paylaşımlarınızı okudum. Hali hazırda şirketiniz de bulunuyorken sormak istedim. Öncelikle belirtmek istiyorum uzun süredir diğer bloglarıda takip ediyorum bu sabit 300$ lık dalaware eyaletinden alınan ücret nedeniyle vazgeçiyordum. Kentucky gördüğümde umutlandım açık söylemek gerekirse.

  Bazı telegram gruplarına da sormustum. Wyoming ve diğerlerini önermiyorlar dalaware diyip geciyorlar. Baktığımda satış vergisi kısmı burada atlanıyor bu nedenle olduğunu öğrendim. Fakat sabit ücretler oldukça fazla benim için ilk etapta ve erteleme sebebim.

  Ben shopify ile satış yapacağım ürünler dijital ve bana ait olacak ve dropshipping cok az olacak. Kentucky de sirket actiğimda wyoming de bahsedilen %4 lük bu vergi ne kadar ve bunu satışlarda nasıl alacağım (sadece kentucky de olan alıcılara uygulanacakmış?) Bu konuda sizden tavsiyeler almak isterim.

  Cevapla
  • Öncelikle kafa karışıklığı yaşamanızı anlıyorum. Ben bir müşavir, muhasebeci ve vergi avukatı değilim fakat çok fazla yabancı kaynak okuyan biriyim. Buna eyaletlerin vergilendirme kaynakları dahil, ilginiz varsa sizlerde okuyabilirsiniz. Aslında USA’da ki vergi konusunu kişisel bloglardan, sosyal medya gruplarından değil USA’ da bulunan vergi avukatlarına ait bloglardan, vergilendirme hizmeti veren web sitelerinden, mali müşavirlerin zaman geçirdiği forumlardan veya platformlardan takip etmek, öğrenmeye çalışmak en doğrusu olacaktır.

   Delaware ilgisi veya insanları o eyalete yönlendirme amacı şu olsa gerek;
   * Orada hizmet veren kayıt acenteleri için kendi eyaletlerinde iş yapmak daha kolay.
   * Ayrıca banka hesabı açmakta yine kendi eyaletlerinden daha kolay. Sonuçta kendi bölgeleri ve bu bölgeye hakimler o yüzden daha çok bu bölgeye yoğunlaşıp, girişimcileri buraya yönlendirmeye çalışıyorlar.

   Vergi konusuna dönersek, Wyoming Delaware veya Kentucky fark etmeksizin araştırmalarım, görüşmelerim sonucunda elde ettiğim bazı veriler var. Eğer bir Amerikan vatandaşı değilseniz, orada bağlı bir şubeniz yoksa, maaşlı elamanınız yoksa ve tüm bunlarla beraber bir şahıs şirketi sahibiyseniz (Tek üyeli LLC) satış vergisi toplama yükümlülüğünüz yok. (tabi bu da her eyalet için bazı limitler dahilinde) Sadece bir LLC kurduğunuzda yapmanız gereken, her yıl Nisan ayına kadar form 5472 denilen bir evrakla yıl içinde ne kazandınız, ne aldınız , ne verdiniz bunu devlete raporlamak o kadar, bu vergi vermek olmuyor sadece denetimlerinde oluyorsunuz. Bkz: https://startupsole.com/amerika-disindaki-lccler-icin-form-5472-gercegi/

   Bunun yanında yine vergi toplayıp beyanname hazırlayıp, devlete gelir verginizi öderseniz; -Gerek yok! ödeme yapmasanız da olur demiyorlar, bir güzel ödemenizi yapıyorsunuz onlarda alıyorlar haliyle. Yani bir muhasebe şirketi ile anlaşıp vergi toplayıp, tüm faturaları biriktirip, aldığınızın, verdiğinizin muhasebesini tutup beyanda bulunmakta özgürsünüz.

   Siz dropshipping veya dijital ürün satacaksanız, yukarıdaki kategorideyseniz zaten durumunuz net. Fakat illaki vergi toplamak istiyorum diyorsanız yine toplamakta özgürsünüz. Fakat yabancı şirketler için Kentucky’de yıllık 100.000$ eşiğini aştığınızda vergi toplamakla yükümlüsünüz. Bizler gibi küçük girişimler için sadece tek bir eyaletten 100.000 dolar ciro yapmak zor. Şahsen bu cirolara yaklaşırken çoktan bir müşavirlik firması kiralardım ve bunlarla uğraşana dek işime odaklanırdım.

   Lütfen bu kaynaklara bakınız:

   https://www.avalara.com/taxrates/en/state-rates/kentucky/kentucky-sales-tax-guide.html
   https://ustax.bz/irsform5472/#:~:text=Before%202018%2C%20the%205472%20was,are%20also%20required%20to%20file.
   https://www.irs.gov/instructions/i5472
   https://gwcarter.com/us-tax-guide-for-nonresident-aliens-with-single-member-llc/

   Cevapla
 • Baris Vehbi
  11 Şubat 2021 15:48

  Merhaba, öncelikle yazdığınız makale için teşekkür ederim. Okudum ve işlemleri yaptım ve şirketimi kurdum. makaleniz karşıma çıkan bütün adımları cevapladı ancak bir nokta aklıma takıldı. Inc Authority Operation Agreement(İşletme sözleşmesi) gönderdi ve imzalayıp geri dönmemi istiyor. Buradaki bir maddeyi sanırım sağlayamıyorum.

  1.3 Term The Company shall continuously maintain an office and registered agent in the State of Kentucky. The Company’s registered agent shall be as stated in the Articles or as otherwise determined by the Members.

  Şimdi burada Şirketin Kentucky’de daima bir agent(operatör) bulundurmasını istiyor ve biz bunu karşılayamıyoruz. Bu konuyu nasıl çözebiliriz?

  Ve Operation Agreement’i tamamıyla okuyup kanunen bizi zora sokacak bir durum fark ettiniz mi?

  Şimdiden teşekkür ederim.

  Cevapla
  • Merhaba Barış bey,

   Rica ederim. Yeni şirketiniz hayırlı olsun, bol kazançlar dilerim.

   Madde 1.3 te bir kayıtlı temsilci (registered agent) bulundurmanız yazılıdır evet. Bu maddedeki gereksinime zaten şirketinizi Inc Authority ile kurduğunuz için otomatik olarak sahipsiniz ve sağlıyorsunuz. Çünkü şirketinizi Inc Autohortiy ile kurduğunuzda ilk 1 yıl registered agent hizmeti size ücretsiz otomatikman sağlanır. Bu genel bir maddedir, uzaktan şirket kurmak ve adınıza işlemleri yürütmek için bir yabancı olarak daimi bir registered agent ile devam etme zorunluluğunuz var. Kayıt acentesi ile çalışmanız gerektiğini, Eyaletler sözleşmede bulunmasını isterler o yüzden bu bir zorunluluk ve bunu kabul etmiş olursunuz. İlk yıl için bunu ücretsiz aldığınız için herhangi bir sorun yok.
   Inc Authority ana sayfasında ve https://www.incauthority.com/blog/2020/04/13/dont-think-you-need-a-registered-agent-think-again/ bu linkteki rehberlerinde ilk yıl için tüm müşterilerine bu hizmeti sağladıklarını belirtmişler.

   Operation Agreement evraklarında bir çok madde var evet şahsen ben çok sorun olacak bir şey fark etmedim ama isterseniz okuyup içiniz rahat olsun isterseniz sonra imzalayıp gönderin.

   İyi çalışmalar, bol şanslar dilerim.

   Cevapla
 • 2 Şubatta tamamen bu rehberi kullanarak şirketimi kurma adımını attım, registered agent şirketi adres konusunda ve ek olarak birşeyler daha satmak için birkaç görüşme gerçekleştirdik. Bu görüşmeler sırasında sevgili admin sağolsun çok yardımcı oldu bize mailden. Bugün itibariyle şirketimin kurulumu sorunsuz bir şekilde tamamlandı. Şimdi aşama EIN numarası başvurusu ve sonrasında banka hesabı, stripe, PayPal olacak.

  Belkide internette onlarca kaynak okudum şirket kurulumu için ancak en uygun fiyatlı olanı bu oldu ve şirket yeterince uygun bir süre içerisinde kuruldu. Başkalarına para kaptırmayın. Admin çok detaylı anlatmış burada sadece bunları uygulayın yetiyor.

  Bu rehber ve mail üzerinden anında destek olan admin’e teşekkürlerimi iletiyorum.

  Cevapla
  • Selamlar Abdullah bey,

   Şirketiniz hayırlı olsun. Öncelikle olumlu yorumunuz için teşekkür ederim önemli olan doğru bilgiye zamanında ulaşmak, siz sadece bunu yaptınız. Aslında ben bir şey yapmadım tüm süreci siz yürüttünüz ve kendiniz hallettiniz, bazı küçük detaylarda size yön vermiş olduk o kadar. Önemli olan girişimlere destek olmak ve doğru bilgi paylaşımını sağlamak. Umarım yeni şirketinizle iyi cirolar yakalayıp başarılı olursunuz. Şimdiden bol kazançlar ve bol şanslar dilerim.

   Cevapla
 • Hocam emeğinize sağlık bende amazon drop yapıyorum ama artık shopify ile dropshipping yapmaya karar verdim. Uzun zamandır araştırıyorum gerçekten bu kadar detaylı bir kaynağa TR de ne yazıkki rastlamadım. bu site bana gerçekten işe başlayıp başlamama noktasında karar vermeme neden oldu. Shopify ürünlerimi zaten seçmiştim kafamda bi tek şirketkurma ve ödeme alma konusu vardı onuda sayenizde çözümledim. Muhtemelen hafta başı bende bir Kentucky llc şirketi kurucam. emeğinize sağlık gerçekten yol gösterdiğiniz için.

  Cevapla
  • Ozan bey selamlar.
   Evet kaynak azlığı sorunu var bu yüzden elden geldiği kadar araştırıp doğru bilgileri ve yaşadığım tecrübeleri buradan aktarmaya çalışıyorum. Motive edici yorumunuz için teşekkür ederim. Umarım yeni şirketiniz size hayırlı olur. Bol kazançlar dilerim.

   Cevapla
 • Merhaba öncelikle aydınlatıcı yazınız için çok teşekkürler iyi niyetli ve faydalı insanlar iyi ki varsınız. Ben bir soru sormak istiyorum bilginiz dahilinde midir. Öncelikle Çin’den ithalat yapıyorum kendi çapımda ama bazı ürün gamı var ki bunu gümrükte oldukça ciddi problemler yaşıyoruz sorum şu ki ürünü Çin’den Amerika üzerinden satın alıp Türkiye’ye direct gönderimi olsa orijinallik anlamında herhangi bir sıkıntı yaşar mıyız umarım doğru sorabilmisimdir 🙂 şimdiden teşekkürler

  Cevapla
  • Merhabalar,

   Rica ederim umarım faydamız dokunur ama pek ilgili olduğum bir konu değil. Fakat eğer bir ürün grubu Türkiye gümrüğünde sorun çıkartıyorsa aynı ürünü başka bir ülkeden almanız bir şey değiştirmez diye düşünüyorum. Sonuçta hangi ülkeden alırsanız alın yine Türkiye’ye sokuyorsunuz. İsterseniz bu işlerde uzman gümrükleme ve dış ticaret firmaları var onlardan tavsiye alın derim. Sonuçta onların uzmanlık alanı ve bizlerden daha iyi bildikleri kesin.:)

   Cevapla
 • Amerikada şirket kurma planınız varsa gerçekten bu InchAuthority güvenilir ve uygun fiyatlı arkadaşlar. Paranızı boş yere başka yerlere kaptırmayın. Kurulum sırasında indirim kuponuda çıktı ve 110 dolara kurulumu yaptım yaklaşık 5 iş gününde şirketimi kurdum. Kayıt olduktan sonra sözleşme ve acente hizmeeti için bir kaç evrak gönderdiler imzaladım yani gayet basitti. Buradan site adminine böyle değerli bilgileri paylaştığı için teşekkür ediyorum.

  Cevapla
 • Öncelikle detaylı bilgiler için teşekkürler, gördüğüm en iyi kaynak. Bir sorum olacak size eğer bilgi sahibiyseniz, Amerika’da hangi eyalette şirket kursak ismimiz gizli kalıyor? Eyalet sitelerinden şirket adlarını aratınca Officer vb. başlıklar altında şirket sahiplerinin bilgisi genel olarak açık, tam gizliliği neresi sağlıyor LLC ler için ?

  Cevapla
  • Rica ederim Hakan bey elimizden geldiği kadar doğru bilgileri toparlayıp paylaşmaya çalışıyoruz.
   Sorunuza gelirsek ABD’de tam anonimlik sağlayan birkaç eyalet bulunuyor. Bunlar, Delaware, New Mexico ve Wyoming eyaletleridir. Ayrıca Nevada eyaletinde de anonimlik var fakat gizliliğine en çok önem veren ilk 3 eyaletler bunlar.

   Cevapla
   • Teşekkür ederim, Wyoming’in bu konuda ünlü olduğunu okumuştum ama orada da Parties altında yada History bölümünde Initial Filing belgesinde bu bilgilerin açık olduğunu gördüm. Bunların gizlenmesi için ekstra bir işlem yapılması mı gerekiyor.

    Cevapla
    • Hakan bey,

     Orada gördüğünüz (Parties,history,initial filling) açık olan bilgiler, şirket kurulurken dosyalamayı ve kurulumu kendisi yapan kişilere ait olabilir. Yani bir ABD vatandaşı veya o eyalette yaşayan birisi olabilir. Biliyorsunuz ki onlar birer acenteye ihtiyaç duymadan kendi şirketlerini kurup dosyalama yapabiliyorlar. Bu aşamada belki kurulurken anonimlik seçmemiş olabilirler.

     https://wyobiz.wyo.gov/Business/FilingSearch.aspx adresinden farklı aramalar yaparak, registered agent üzerinden kurulan bir şirket adı yakalayabiliseniz, şirket kurucusu adı yerine registered agent adı yazdığını görürsünüz. Bu da bir anonimlik oluşturuyor aslında yani sizin adınız görünmüyor. Bu arada bir dava veya soruşturma aşamasında (umarım böyle bir durum yaşanmaz) mahkeme kararı ile şirket kurucu adı registered agent şirketinden talep edilebiliyor yani istenmeyen bir durum olduğunda bu bilgi sonsuza dek sır olmuyor ne yazıkki.

     Cevapla
     • Anladım teşekkürler. Tabiki iş illegal olmadıkça bir sıkıntı yok amaç her önüne gelenin bu kiminmiş diye öğrenememesi.

     • Haklısısnız, zaten bu yüzden bazı eyaletler anonimliğe önem veriyor kimin ne iş yaptığı ifşa olmamasın diye.
      Rica ederim. kolaylıklar dilerim.

 • merhaba,

  bir ufak sorum var. şimdi şirket için olan adresi belirttiğiniz şekilde shipito dan alırsak şirket o adrese kurulmuş gözüküyor o sayede stripe vs hesabı guzel bir olay fakat hala register agent için ayrı bir adres gozukuyor degil mi yani yasal evraklar vs bunlar hala inc authority nin sagladıgı register agent adresine gidiyor mu yoksa onalrda bu shipito adresine mi geliyor.

  ayrıca shipito kısmına baktıgımda evet hesap ve adres ucretsiz ama bir zarf bile gonderim içni cok yüksek bir ucret alıyorla gibi gozukuyor aslında neredeyse max 2 usd pul ile international gönderilecek birşey için kendi sistemelrindeki hesap makinası ile denedim en ufak en hafif şey için bile onlarca dolar gonderim ucreti cıktı bu yuzden kullandıgınız için size sormak istedim gelen junk mektuplar yada evraklar banka dan gelen ekstreler vs bu tur zarf ları nasıl ve ne gibi bir maliyet le turküyeye getiriyorsunuz ayrıca yukarıdaki resmi adres ve shipito adres konusnu da netleşebilirsek çok sevinirim.

  tekrar teşekkürler bu muhteşem kaynak için.

  Cevapla
  • Merhabalar,

   Şirket shipito adresine kuruluyor ve dolayısı ile posta adresiniz shipitonun size sağladığı adres oluyor. Registered agent adersine gitmiyor postalar. Şahsen uzun zamandır bir şey gönderdiklerini hatırlamıyorum fakat yanlış hatırlamıyorsam başlangıçta bir iki zarf gelmişti onları da birleştirip getirtmiştim o zaman kaç dolar tutmuştu hatırlamıyorum. Şu an hesaplama yaptım bende, zarf tarzı mini paketler Airmail ile 24 dolar tutuyor. Belki bir kaç zarf gelirse hepsini bir 20x20x1 paket yaptırıp 24 dolara getirtebilirsiniz.

   Bu arada şirket adresinizi eyalet web sitesinden 10 dolar karşılığında online olarak değiştirebiliyorsunuz. Bir mailbox hizmeti veya bir adres kiralayıp yeni adrese geçiş yapmak isterseniz;
   http://web.sos.ky.gov/ftsearch/?type=POC&path=ftscg linkinden şirketinizin adını arayıp, yeni adresinizi girip kredi kartı ile ödeme yapıp online değişim yapılabiliyor bilginiz olsun.

   Ben teşekkür ederim selamlar.

   Cevapla
   • tekrar merhaba,

    bu durumda registered agent servisinin ozellikle ikinci sene ucret odeyerek alınmasının hiçbir anlamı kalmıyor gibi eger devlet ve resmi kurumlardan gelen tum yazısma direk benim shipito adresime gelecek registered agent a gitmeyecekse boyle bir hizmet almaya da gerek kalmıyor ama o olmadan da sıkıntı oluyor diye biliyorum. kusura bakmayın bilindik soruları soruyor olabilirim ama registered agent kısmını ve devletin karşısında orada muhatap olması ve nasıl onunla iletişim içinde olacağını bilmesi kısmı mantıklı gelmişti şimdi o kısımda araya ben kendim giriyorum gibi hissettim 🙂

    selamlar

    Cevapla
    • Agent lari posta aracisi olarak kullanmiyoruz iptal edemeyiz. Orada devlet onları muhatap aliyor yani bir agent a bagli olmak zorundasınız hic bir sey yapmasalar bile. Ama istediğiniz zaman daha uygun fiyatli olanina geçiş yapabiliyorsunuz

     Bu arada devlet size her gün bir evrak göndermiyor onlar sadece sizin yillik franchise verginizi ödediğinizle ilgilenir. Yani pek umurlarinda degiliz bize haftalik kagit, evrak, rapor göndermezler 🙂 Tr de sirketinjz olduğunu düşünün en cok evrak nereden gelir? Tabiiki vergi dairesinden vergi odemezseniz yokksa aylik tebrik karti atmaz:)))

     Maliyetleri düşürmeye çalışmamızı anliyorum ama sifir maliyetle bir is yapma modeli dünyanın hic bir yerinde yok maalesef. Bir miktar yıllık masraflar olacak elbette.Bunlari daha fazla kisamazsiniz.

     Buraya gelecek en önemli evrak Ein mektubunun orjinal kopyasidir onu da vergi odeme durumunda kullaniyoruz muhasebeci ister onun disinda onemli bir evrak gelmiyor.

     Cevapla
 • Merhabalar dropshipping icin bir şirket kurmam gerekiyor fakat meeak ettiğim konu şirket yaklaşık kaç günde kuruluyor? Kurulum sirasinda bir sorun oluyor mu saygılar.

  Cevapla
  • Merhaba,

   Kentucky eyaleti bu konuda gayet hızlı maksimum 7,8 günde kurulum tamamlanıyor.

   Cevapla
  • Ben kurdum bu cuma kurulum tamamlandi geçen pazar gecesi kayit oluşturmuştum yaklasik 5,6 gün sürüyor hic bir sorun yaşamadım şahsen. Bir kaç evrak gönderdiler imzalayip geri gönderiyorsun okadar. Aslinda hiç zor değil süreç

   Cevapla
 • merhaba. öncelikle bu faydalı makaleniz için çok teşekkür ediyorum. Anlattığınız adres kiralama siteleri kiraladığımız adrese ait bir fatura hizmeti (utility bill) veriyorlar mı? veya veren siteler var mı?

  Cevapla
  • Merhaba. Yorumunuz için ben teşekkür ederim.

   Utility bill hiç bir adres kiralama veya mail forward şirketi sağlamaz. Bunu bir tek startpack’ta gördüm (https://startupsole.com/amazon-utility-bill-verification-suspend-telefon-faturasi/) Bu makalede değindim. Fakat bu aşamada şirketinizi startpack üzerinden kurup kurulum sırasında telefonu da onlar üzerinden almanız lazım işte o zaman adresinize ait bir telefon ve buna bir fatura veriyorlar. Ayrıca ek ödeme ile kira sözleşmesi de yapıyorlar. Şirketinizi onlar üzerinden kurmazsanız adres ve telefon hizmetini ek olarak sağlamıyorlar. Bununla ilgili detaylı bir yazı yazma planım var çünkü çok güven veren bir şirket yorumları da gayet iyi.

   Cevapla
   • Merhaba. spocket sitesini inceledim fakat bu bir dropshipping firması değil mi?
    hatta sizin de bir makaleniz var bu site ile ilgili. onu da okudum. Şirket kurma ile ilgili bir bilgiye rastlamadım. Böyle bir hizmetleri var mı? Yoksa ben mi yanlış yere bakıyorum.

    Cevapla
 • Selamlar,

  Amerikada şirket açma makalenizi okudum. Yalnız bir konu hakkında bilgi verir misiniz? Amazon, sanal ofis ile açılan şirketlere sorun çıkarıyormuş. Ayrıca, elektrik, su gibi faturalar talep ettiğinde nasıl göndereceğiz.

  Dönüşünüzü rica ederim,
  Şimdiden teşekkürler

  Cevapla
 • Sayenizde toplamda 120 dolara şirketi kurduk çok teşekkürler. Bugün evrakları imzalayıp gönderdim ve eyalet sitesinde şirketim yayınlandı. Size sorum, EIN için ne zaman başvuru yapmam lazım evrakları Incauthority ye gönderdim ama başka bir şey yapmama gerek varmı? EIN başvurusu için beklemem gerekiyor mu? tekrar teşekkürler hocam kolay gelsn

  Cevapla
  • Hayırlı olsun, eğer eyalet web sitesinde şirketiniz listelendi ise kurulum tamamlanmış demektir. İmzaladığınız belgeler acente ile aranızdaki sözleşme ve şirket sözleşmeniz. Tüm süreç bitmiş görünüyor şu aşamada vakit kaybetmeden EIN başvurusunu yapın. Çünkü buna engel bir şey yok şuan. Kolay gelsin.

   Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü