6 Yorum

Amerika’da Şirket Kapatma (Kentucky)

Amerika'da Şirket Kapatmak

Son güncelleme tarihi : 7 Ocak 2022

Amerika’da Şirket Kapatmak her eyalette ve durumda farklılıklar gösterir ancak genel prosedür hemen hemen aynıdır. Bu yazıda genel anlamda, Amerika’da LLC şirket nasıl kapatılır? sorusuna yanıt bulabileceksiniz. Tüm eyaletler için ayrı ayrı prosedürleri vermek çok zor olacağı için genel anlamda yapılması gerekenler ve devamında ise özellikle Kentucky eyaleti için LLC dissolve yani fesih süreçlerinden detaylıca bahsedeceğiz.

Amerika’da Şirket Kapatma Türleri

Bir LLC’yi kapatma sürecine geçmeden, ilk olarak 3 fesih türünü ve bunların içeriğini bilmeniz gerekiyor.

Judicial Dissolution (Adli Fesih)

İşletme sahipleri, LLC şirketlerini çeşitli nedenlerle adli fesih yoluyla kapatmayı seçebilirler. Bu fesih türünün ana nedeni, ortakların şartlarda anlaşamaması ve işin sürdürülebilirliği konusunda ortak yol bulamamasıdır. Sonuç olarak, ortaklardan biri veya bir kaçı şirketi feshetmek isteyebilir. Adli fesih, ortakların anlaşmaya varamadığı durumlarda seçilen yoldur.

Administrative Dissolution (İdari Fesih)

Dışişleri Bakanlığı tarafından uygulanan idari fesih, şirketin ticari işletme tüzüğünün belirli yükümlülüklerini yerine getirmemesi nedeniyle ortaya çıkar. Bu süreç sırasında state administrator, bir şirketin haklarını, yetkilerini ve işletimini durdurur. Bu durum şirketin yasa dışı bir iş yapması veya eyalete ödenmesi gereken yıllık bedellerin ödenmemesi gibi bir çok sebebe dayanabilir.

Voluntary Dissolution (Gönüllü Fesih)

Adından da anlaşılacağı üzere gönüllü fesih, üyelerin veya tek sahipli bir LLC sahibinin kendi isteği ile şirketini kapatmasıdır. Bu durum, çok üyeli şirketlerin üyelerin oyları ile karar verilmesi veya bir üyenin ölümü gibi belirli tetikleyiciler ortaya çıktığında gerçekleşir.  Bu tetikleyici sebepler genellikle LLC işletme sözleşmesinde yazılı olan maddelerden biri olabilir. Tek sahipli LLC’lerde durum yine aynıdır işletme sahibi isteyerek şirketini kapatabilir.

Amerika’da Şirket Kapatma (Genel Kurallar)

 1. Articles of Dissolution Dosyalanması : Şirket kurulurken yapılan dosyalama işlemi kapatırken de uygulanıyor. Bazı eyaletlerde Articles of Dissolution ile birlikte birde Tasfiye Sertifikası Dışişleri Bakanı’na sunulmalıdır. Onaylandıktan sonra, şirketiniz teknik olarak feshedilir, ancak bazı durumlarda bu yeterli olmayabilir.
 2. Alacaklıların Uzlaşması : Fesih gerçekleşmeden önce, LLC’nin mevcut mali yükümlülüklerini yerine getirmesi gerekir. Bu, alacaklılarınıza şirketi kapatacağınızı bildirmek anlamına gelir. Bazı eyaletler, fesih belgelerini doldurmadan önce bunu şart koşar. Ancak eyaletiniz bunu şart koşmasa bile bu ticari ahlak bakımından iyi bir davranıştır. Kentucky de böyle bir şart yoktur.
 3. Lisansların ve Ruhsatların İptal Edilmesi : Eğer eyaletten aldığınız iş ruhsatı veya lisansınız varsa öncelikle bunları iptal etmeniz gerekecektir.
 4. Vergi Borçlarının Kontrolü : LLC nizin faal olduğu süre içerisinde bir vergi borcu olup olmadığını kontrol edin ve varsa kapatın. Eğer eyalet limitlerini aşıp satış vergisi topladıysanız bunları devlete teslim edip herhangi bir vergi borcunuzun olmaması gerekiyor.
 5. Kapattıktan Sonra EIN’i İptal Edin : IRS den şirketiniz için aldığınız vergi numarası olan EIN’i şirketi kapattıktan sonra IRS den iptal etmeniz gerekiyor. Bunun için yine bir form doldurup IRS’ye faxlamak gerekmektedir. IRS’nin web sitesinde iptal için detaylar ve fax numaraları mevcuttur.

Genel olarak işleyiş yukarıdaki gibi fakat devlete teslim etmeniz gereken bir satış verginiz yoksa ve tek sahipli bir LLC sahibiyseniz Articles of Dissolution belgesini eyaletinize göndermek yeterlidir.

Asıl konumuz olan Kentucky eyaletinde durum buna benzerdir ve çok fazla detay bulunmaz.

Şimdi bu eyaletin prosedürlerine bir bakalım;

Kentucky Eyaletinde Şirket Kapatmak

Kentucky eyaletinde bir LLC sahibiyseniz, her yıl eyalete ödemeniz gereken 15$ lık bir franchise tax vardır. Eğer bu ücreti vakti geldiğinde yatırmazsanız son ödeme tarihinden itibaren 60 gün içinde şirketiniz eyalet yönetimi tarafından otomatik olarak feshedilir. Bu durum yukarda da belirtiğimiz gibi Administrative Dissolution (İdari Fesih) dir.

Şirketi kendiniz isteyerek kapatmak için 40$ lık bir dosyalama bedeli ödemeniz gerekecek bunu göz önünde bulundurun.

Kentucky eyaletindeki LLC’nizi feshetmek için, Articles of Dissolution belgesini doldurup Kentucky Dışişleri Bakanlığı’na posta yoluyla veya şahsen ulaştırırsınız. 40$ lık bu kapatma ücretini nakit veya çek ile Kentucky Eyalet Haznedarına ödeyebilirsiniz.

Doldurduğunuz Articles of Dissolution belgesini şu adrese postalayın:

Bu arada bu formu eyalet web sitesinden ücretsiz indirebiliyorsunuz:
Formlara ait linkler ve ön bilgi : https://www.sos.ky.gov/bus/business-filings/Pages/Dissolution.aspx
Articles of Dissolution : https://web.sos.ky.gov/forms/corp/IPD-Profit%20Corporation-Incorporators.pdf
Kentucky Dışişleri Bakanı, Şirketler Bölümü’ne gönderin.

Postalama Adresi:

Kentucky Secretary of State

Elaine N. Walker
Office of the Secretary of State
PO Box 718 Frankfort,
KY 40602-0718
USA

Bu belgeler doğru doldurulmuş olarak bakanlığa ulaştığında (ödemenin de yapılmış olması gerekli) 2 iş günü içerisinde şirketiniz feshedilir. Sonrasında şirket adınız başkası tarafından tekrar kullanılmak üzere eyalet veri tabanında boşa çıkartılır.

Ücretli Kapatma Hizmeti Almak

Kentucky eyaletindeki şirketinizi kapatmak için belge doldurmak, harç yatırmak ve postalamak gibi işlemlerle uğraşmak istemiyorsanız veya bu konuda kendinize güvenmiyorsanız, bu linkten Mycompanyworks firması üzerinden hizmet alarak LLC nizi kapatmalarına dair hizmet alabilirsiniz. Mycompanyworks.com bu kapatma işlemi için 99$ + 40$ eyalet kapatma bedeli karşılığı tüm süreci sizin yerinize yürütüyor.

Yani, Kentucky eyaleti için toplamda 139$’a LLC şirketinizi Mycompanyworks.com şirketinden hizmet alarak 2 günde kapatabilirsiniz.

Adımlar:

Öncelikle bu linkten şirket feshetme sayfasına gidin.

Şirketin bulunduğu eyaleti ve şirket türünü (LLC) seçin. Belgeleri dijital olarak almak için Free E-Delivery $0 seçeneğini işaretleyip bir sonraki adıma geçin.

amerikada sirket kapatmak Amerika'da Şirket Kapatma (Kentucky)

Sonraki sayfada iletişim bilgilerinizi girmeniz isteniyor bu aşamada size bir müşteri paneli de açılacak ve takibi panel üzerinden yapabileceksiniz.

amerikada sirket kapatmak 2 Amerika'da Şirket Kapatma (Kentucky)

Bu aşamada sizden bir çok bilgi girmeniz isteniyor tüm alanları olabildiğince eksiksiz doldurun.

Şirket adı, şirket faaliyet açıklaması, EIN numaranız, şirket kuruluş tarihi, kuruluşta verilen dosya numarası, şirket adresi, şirket kapatma sebebi, üye bilgisi ve daha bir çok bilgiyi bu alanlara girin.

amerikada sirket kapatmak 3 Amerika'da Şirket Kapatma (Kentucky)

Bu bilgileri vermemizin amacı, sizin yerinize bahsi geçen fesih belgesini onların doğru bir şekilde doldurulmasını sağlamaktır. Tüm formu eksiksiz doldurun ve bir sonraki aşama olan ödeme kısmını tamamlayın.

Dosyalar hazırlanıp gerekli işlemleri sizin yerinize onlar yapacak ve süreç tamamlandığında sizi bilgilendirecekler. Yoğunluk durumuna göre bir kaç gün içinde şirketinizin kapanışı gerçekleşir.

Not: EIN numaranızı onlar iptal etmez bunu sizin yapmanız lazım isterseniz kendiniz IRS ye iptal formu faxlayabilirsiniz veya Mycompanyworks ile mailleşip bu hizmet hakkında da ücretli destek alabilirsiniz. Çünkü sitelerinde EIN iptal işlemine rastlamadım siz yine de sorun tabii ki her zamanki gibi seçim sizin. Bu arada EIN iptal etmeden önce de şirketinizi kapatabiliyorsunuz yani herhangi bir önceliği yok.

Eyalet yıllık franchise tax (15$) bedelini ödemezseniz 60 gün içinde şirketiniz eyalet yönetimi tarafından kapatılır. Peki bu durumda şirketi tekrar faal hale getirmek mümkün mü?

Şirketi faal hale tekrar döndürmek için, idari olarak feshedilmiş bir LLC’nin Kentucky eyaletine eski duruma döndürme başvurusunun yapılması gerekir.

Bu eski haline döndürme başvuruyla ilgili çeşitli ücretler var:

 • LLC’ler için eski haline getirme cezası 100 $ ‘dır.
 • Ayrıca, ödenmemiş tüm yıllık raporlar için her biri 15$ olan dosyalama ücretini de toptan ödemeniz gerekir.

Bu form ve ücretleri ödediğiniz taktirde tekrar şirketiniz faal hale gelecektir. Bu arada EIN iptal etmediyseniz şirket faal hale geldiğinde yine her şeye kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

Kentucky Dışişleri Bakanı şirket feshinizi onaylamadan önce, Gelir Bakanlığı tarafından bir izne ihtiyaç var mı?

Kentucky eyaletinde böyle bir duruma ihtiyaç yok. Department of Revenue (Gelir bakanlığı) tarafından bir belge veya onaya ihtiyacınız yok sadece yukarıda bahsettiğimiz kapatma ile ilgili formu göndermek yeterlidir.

Umarım ki her şey yolunda gider ve şirketinizi kapatmak zorunda kalmazsınız, öncelikli temennim bu yönde ama yoldu da işler ters giderse gördüğünüz gibi Kentucky’ de şirket kapatmak kurmak kadar kolay. Sadece bir miktar ödeme ve bir formla şirketiniz kapanır.

Bununla birlikte yıllık eyalete ödenmesi gereken, 15$ lık franshise tax ödemediğiniz durumda ise idari olarak şirketiniz otomatikman feshedilir, bunu zaten yukarıda belirttik. Tabii ki bu durumu deneyimlemedim ama araştırmalarım sonucunda herhangi bir vergi borcunuz olmadığı taktirde (eyalet limitlerini aşmadan kısa süreli bir ticaret yaptıysanız) gelecekte, idari fesih olayının size bir sorun çıkartacağı konusunda herhangi bir bilgiye de rastlamadım. Eğer bu opsiyonu kullanmak istiyorsanız ve ücretsiz olarak şirketin eyalet yönetimi tarafından feshedilmesi size makul geliyorsa, pek bir sorun teşkil edecek gibi bir durum görünmüyor. Yine de durumu biraz araştırmanızı tavsiye ederim.

Umarım faydalı bir yazı olmuştur, sağlıcakla kalın.

Bu yazıyı puanla
[Toplam: 1 Ortalama: 5]

Ziyaretçi Yorumları ↴

6 Yorum. Yeni Yorum

 • merhaba,
  tek üyeli LLC şirketler bir başkasına devredilebilir mi? Cevabınız evet ise bu konuda da bir makale çok iyi olurdu. TEŞEKKÜR EDERİM.

  Cevapla
  • Devredilebilir fakat normal bir sirket kurmaktan kat kat maliyetli bir süreç. Ayrıca yeni sirket icin tekrar EIN almak gerekir.

   Eger şirketin cok buyuk bir değeri yoksa gereksiz bir eylem olacaktır.

   Cevapla
 • Merhaba, Mayıs 2021 de Abd Kentucky eyaletinde LLC şirketi kurdum ve şuan da kapatmak istiyorum yazınızda anlattıklarınızı okudum ve kafama bir soru takıldı; ben 15 dolarlık franchise tax ücretini ödemezsem 60 gün sonra şirketim otomatik olarak kapanıyor mu ve bu şekilde kapanışın ilerisi için bana bir sıkıntısı olur mu acaba tekrar şirket kurduğumda veya Abd ye gittiğimde bir sıkıntısı olurmu. Sizin önerdiğiniz yol hangisi olur. Teşekkür ederim

  Cevapla
  • Merhabalar,

   Eyalet dokümanlarında şirketin yıllık rapor ödenmediği durumda 60 gün içinde otomatik fes edileceği belirtiliyor (vergi çıkmazsa ve engel yoksa) Fakat gelecekte herhangi bir sorun yaratıp yaratmayacağını bilemeyiz çünkü yasalar değişebilir veya bir şeyleri kaçırmış olabilirsiniz. Eğer imkanınız varsa bu şirketi kapatmak en garanti yol diyebiliriz.

   Cevapla
 • o zaman yıllık vergiyi ödemeyerek kendiliğinden kapanmasını beklemek daha ucuz bir çözüm gibi geldi. Hem bu sayede 2 yıl sonra tekrar açmaya karar verdiğimizde cezasını ödeyip kaldığı yerden devam ettirebiliriz. Aslında bir nevi dondurma gibi oluyor sanırım

  Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Müşteri Yorumları

Startupsole
5.0
Based on 22 reviews
powered by Google
Orhan Kurtulan
Orhan Kurtulan
18:00 30 Nov 21
Kendilerine çok teşekkür ediyorum. Bilgi ve tecrübelerini aktardıkları web sitelerinde eşsiz bilgiler öğrendim ve... kendileri ile iletişime geçtikten sonra da her türlü desteği verdiler.Devamını Oku
Resul Pakır
Resul Pakır
05:22 04 Nov 21
Çok ilgili bir şirket, tüm çalışanlara ayrı ayrı teşekkür ederim, süreci çok hızlı bitirdiler.
Burak özgün
Burak özgün
18:05 03 Nov 21
USA'da şirket kurma işlemlerine başladığımız ilk günden kuruluş işlemlerinin tamamlandığı son güne kadar gösterdikleri... ilgi ve alakadan dolayı Startupsole ekibine çok teşekkür ederim.24/7 ulaşabileceğiniz, sorduğunuz istisnasız her soruya cevap bulabileceğiniz ve yardımlarına başvurup sonucu gördükten sonra kesinlikle memnun kalacağınız bir ekip Startupsole.Emeğiniz ve özenli çalışmanızdan dolayı tekrar çok teşekkürler ederim.Devamını Oku
Ferhat Ozal
Ferhat Ozal
20:27 01 Nov 21
Şirket kurma işlemlerini çok basitleştiren bir şirket. Amerika'da şirket kurma gibi bir planınız varsa gönül rahatlığı... ile Startupsole ekibiyle çalışabilirsiniz.Devamını Oku
TOLGA DURUKAN
TOLGA DURUKAN
15:51 17 Oct 21
Bu kadar değerli bilgiyi, bu kadar güzel açıklayıp bizlere yardımcı olduğunuz için sizlere teşekkürü bir borç biliyorum.
Pınar Yükselci
Pınar Yükselci
07:06 12 Oct 21
Startupsole dan aldığım hizmetten çok memnun kaldım. Amerika da şirket kurulumu işlemim sorunsuz ve hızlı şekilde... gerçekleşti. Bu süreçte her zaman ve çok hızlı sorularımı cevapladılar ve yardımcı oldular.TeşekkürlerDevamını Oku
Mertcan Öz
Mertcan Öz
10:42 26 Aug 21
Ellerinden gelen herşeyi yapmaya çalışarak sizi yönlendiren günün her saatinde size destek olan kaliteli ve bilgili... insanlar.. yardımları ve destekleri için birkez daha buradan çok teşekkür ederim.Devamını Oku
Batuhan Şengür
Batuhan Şengür
13:22 20 Aug 21
SoleStartup Ekibine ve Özellikle Muhammet Bey'e desteklerinden dolayı çok teşekkür ederim. SoleStartup yayınladığı... bilgiler ve Muhammet Bey'in desteği sayesinde Şirketimizi çok uygun fiyatlara kurduk ve Amerika'da aktif olarak hizmet veriyoruz. Aylardır Amerika'da şirket kurulumu ve diğer süreçleri araştırıyordum. Taki SoleStartup 'a rastlayıncaya kadar. İddia ediyorum İnternet üzerinde ki en açıklayıcı ve doğru bilgiler bu sitede.Buradan da tekrar tekrar teşekkür ederim.Başarılarınızın devamını dilerim.Devamını Oku
Diğer Değerlendirmeler
js_loader

Yenilikleri Kaçırmayın!

E-Postanızı bırakarak bloga abone olun. Böylece yeni yazıları kaçırmadan takip edebilirsiniz.

Menü

39$'a LLC KURULUMU BAŞLATIN

Northwest ile LLC Kampanyasından Faydalanın