1. Anasayfa
  2. Amerikada Şirket
  3. Kentucky LLC için İyi İtibar Sertifikası Almak
0

Kentucky LLC için İyi İtibar Sertifikası Almak

Kentuck LLc şirket için iyi itibar sertifikası almak

Kentuck LLC şirketiniz kurulduktan sonra bir zorunluluğu olmamakla birlikte sadece 10$ karşılığında iyi itibar sertifikasını eyalet web sitesi üzerinden online alabilirsiniz.

Öncelikle iyi itibar sertifikası (iyi durum sertifikası da denir, ingilizce olarak “certificate of good standing” olarak bilinir) bir Kentuck LLC için zorunlu değildir yani bu sertifikaya sahip olma zorunluluğunuz yok fakat almak istediğinizde gayet kolay bir şekilde Kentucky eyalet web sitesinden 10$ ödeyerek online olarak PDF formatında veya aslını posta olarak alabiliyorsunuz.

Öncelikle iyi itibar sertifikası (certificate of good standing) nedir? Bu soruya yanıt verelim ve devamında ise nasıl sahip olunur detaylandıralım.

İyi İtibar Sertifikası Nedir?

İyi itibar sertifikası, bir limited şirketin (LLC) veya şirketin yasal olarak kurulduğunu ve durumunun faal olduğunu doğrulayan bir devlet belgesidir.

Kentucky LLC İçin İyi İtibar Sertifikasını Nasıl Alabilirim?

Kentucky’de varoluş belgesi (Certificate of Existence) olarak bilinen iyi itibar sertifikanızı Dışişleri Bakanlığından talep ederek alabiliyorsunuz. İyi itibar sertifikanızı almanın iki yolu var;

  1. Online olarak eyalet web sitesinden alabilirsiniz
  2. Bir form doldurup dış işleri bakanlığına formu postalayarak alabilirsiniz

İyi İtibar Sertifikasına Neden İhtiyaç Duyulur?

Pek gerekli olmasa da bir kaç sebep yüzünden ihtiyaç duyulabilir.

  • Şirketinizi sigortalatmak için sigorta şirketi bu belgeyi isteyebilir
  • İşletmeniz için kredi başvurusu sırasında
  • O eyalette fiziksel olarak bulunduğunuzda ve fiziksel bir banka hesabı açma esnasında banka isteyebilir
  • Diğer eyaletlerde iş yapmak için o eyaletler talep edebilir

Genel anlamda bunlar için gerekebilir veya farklı bir durum için ihtiyaç olduğunda da alabiliyorsunuz. Tabii ki şirketiniz iyi durumdaysa, ve bu belgeye almaya uygunsa size verilir aksi taktirde verilmeyebilir. (Eyalet web sitesinde bu şekilde bir açıklama yapılmış)

İyi İtibar Sertifikasını Nasıl Alırım?

Basit bir şekilde ilk olarak eyalet web sitesine bu linkten giderek şirket adınızı yazarak şirketinizi aratın

Şirketinizi listeden bulduktan sonra üzerine tıklayın

Şirketinize tıkladıktan sonra üst menülerden “Certificates” butonunu tıklayın ve hemen alt kısımda çıkan “Certificate of Existence / Authorization” linkini tıklayın

Belgenin hangi varlık veya eyalet için oluşturulacağı bilgisini ilgili alana girin ve ardından Pay using credit card or EFT butonuna tıklayarak ödeme sayfasına geçin

Kredi kartınızla veya elektronik transfer ile ödemenizi yapın

Bir sonraki adımda kart bilgileri, adres ve bazı kişisel bilgilerinizi girmeniz gereken bir form karşınıza çıkacaktır.

Formu eksiksiz doldurup 10$ lık ödemeyi de yaparak sertifika başvurunuzu yapabilirsiniz.

Eğer şirketini iyi durumdaysa ve bu belgeyi almanıza bir engel yoksa aşağıdaki örnektekine benzer bir belge online olarak size verilecektir.

Bu belgenin orijinal ıslak imzalı hali için posta yolu ile de başvuru yapabileceğinizden bahsettik. Bunun için ve diğer formlar için detaylar bu linkte mevcut.

İyi İtibar Sertifikasının Süresi Var Mı?

Süresi yok fakat sizden isteyen kurum, bunun hep güncel halini isteyeceği için şu anda alsanız bile gelecek yık eyalet dosyalama bedeli olan 15$ ödemezseniz şirketiniz iyi durumda olmayacak ve bu belgeyi sizden tekrar istediklerinde alamayacaksınız. Yani iyi durum belgesi duruma göre alınabilecek bir belge ve talebe göre ihtiyaç oluşturur.

İyi İtibar Sertifikasının Almam Şart Mı?

Hayır istenmediği sürece almanız şart değil şirketinizin açık kalmasını engelleyecek bir belge de değil. Sadece bir şekilde sizden talep edilirse almak mantıklı.

Dijital Olarak Alınır Mı?

Evet alınır zaten eyalet sitesi yasal olarak size bunu dijital olarak verir ve bunu indirip çıktı alabilirsiniz. İsteyen kuruma dijital halini verdiğinizde gerçekliği konusunda dış işlerinden teyit edebilir.

Sonuç: İhtiyacınız yoksa alıp elde tutulması gereken bir belge değildir. Almanız şart ta değildir. Sizden bir kurum banka veya bir şirket, iş yaptığınız bir oluşum vs. vs. bunu isterse eyalet sitesinden 10$ karşılığından online alabilirsiniz.

Yazıya puan vermek ister misiniz?
[Toplam: 1 Ortalama: 5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Menü