Florida’da Şirket Kurmak

Florida’da Şirket Kurmak

Bu makalede Florida eyaletinde şirket kurma ve Florida’da kurulacak şirketin maliyetlerini, en uygun fiyata şirketinizi nasıl kurabileceğinizi ve atmanız gereken adımları tüm detaylarıyla ele alıyoruz.

Birçok insan Florida’yı öncelikle tatil yapmak ve boş zamanlarını değerlendirmek için gidilecek bir eyalet olarak tanır, fakat aynı zamanda Florida girişimciler için  iş yapma potansiyeline sahip bir eyalettir. Florida, turizm, tarım ve bilim sektörlerinde olmak üzere 2,5 milyon küçük işletmeye ev sahipliği yapmaktadır.

LLC’ler Florida’da en popüler iş yapısı haline gelmiştir. Vergi esnekliği ile birlikte bakımı kolay olan esnek yapılı LLC’ler aynı zamanda sahipleri için yasal koruma sağlar.

Florida eyaletinde LLC kurulumu için ödenecek dosyalama bedeli 125$ dır. Florida da kurulan LLC şirketler takip eden her yıl bu eyalete 139$ yıllık dosyalama bedeli (franchise tax) ödemek zorundadır. Bu yıllık masraflar Florida LLC için diğer eyaletlere nazaran oldukça düşük denilebilir. Florida’da bir LLC kurmanın ilk adımı, yeni işletmeniz için bir isim seçmektir. Diğer eyaletler gibi, Florida yasaları da LLC’niz için Şirketler Bölümünde kayıtlı olan diğer işletmelerin adlarından farklı bir ad seçmenizi gerektirir. Eyalette kurulu diğer LLC şirketlerle isim çakışması olmaması dikkat edilmesi gereken önemli bir detaydır.

Maliyetler

LLC Şirket Kurulum Fiyatları
HizmetFiyatTek Seferlik ÖdemeYıllık Ödeme
LLC Şirket Kurulumu Sırasında Devlete Ödenecek Bedel125$
Yıllık Dosyalama (Franchise Vergisi)139$
Telefon Numarası 2$/Ay20$
Toplam:125$159$
 1. Şirket kurma süreci, seçtiğiniz Registered Agent’ a ve web sitesindeki adımlara göre değişir.
 2. Registered Agent fiyatları, kurulumda ekleyeceğiniz ek özelliklere ve seçtiğiniz firmaya göre farklılık gösterir.
 3. Bazı şirketlerde registered agent bedeli ilk yıl ücretsizdir bazıları ise bu bedeli şirket kurarken tahsil eder.
 4. Her koşulda gelecek yıllarda eyalete ödeyeceğiniz franchise tax bedeline ek, registered agent  hizmeti için ödeme yapmanız gerekmektedir.

Registered Agent Seçimi

Amerika’ da bir LLC kurmaya karar verdiğinizde bir Registered Agent (Kayıtlı Acente)  hizmeti almak zorundasınız. Bu kuruluşlar devlet tarafından yetkilendirilmiştir. Bu işi yapan bir çok şirket var ve her acente farklı fiyatlar ve hizmetler sunuyor.

Bunlardan en köklü ve güvenilir olanların listesi aşağıdadır. Ayrıca tümünün birer inceleme yazısını da üzerine tıklayıp okuyabilirsiniz.

Acente Listesi

Northwest (39$, Adres dahil) *Önerilen
Inc Authority (Ücretsiz)
MyCompanyWorks (79$)
CorpNet (79 $)

LLC kurulumu yapan Registered Agent (kayıtlı temsilci) firmalarının tam listesi ve detaylı  inceleme sayfasına bu linkten ulaşabilirsiniz.

Ek Maliyetler

* EIN, IRS üzerinden ücretsiz olarak sağlanır. SS4 denilen bir formu kendiniz doldurup IRS’ ye fakslayabilrsiniz. Bu yazıda detaylı bir anlatım bulunuyor. Eğer isterseniz registere agent’lar kurulum sırasında EIN’yi sizin için ücretli olarak alabilir hizmeti kuruluma ekstra bedel ile ekletebilirsiniz.

** Şirket kurulum bedeli Registered Agent şirketine göre değişir.

*** Amerika’ da sanal adres çoğu Registered Agent paketinde bulunmaz. Nortwest Registered Agent üzerinden hizmet aldığınızda adres pakete dahildir ve yıllık ekstra adres bedeli ödemeniz gerekmez. Northwest haricinde başka bir acente il şirketinizi kurmak istiyorsanız adres için 15$’a (tek seferlik ödeme ile) bu şirketi değerlendirebilirsiniz veya Amerika’da Sanal Adres Veren Firmalar yazısında farklı ekonomik çözümler bulunuyor.

Florida’da bir LLC nasıl Kurulur? Adımlar

Florida eyaletinde online olarak uzaktan bir LLC şirket kurabilirsiniz. Kurulum için bir acente (registered agent), bir ABD posta adresi bir de ABD alan kodlu telefon numarasına ihtiyacınız var. Diğer detaylar aşağıdadır. (Not: Eğer şirketinizi Northwest Registered Agent ile kuracaksanız ayrıca bir iş posta adresi almanıza gerek yoktur. Northwest şirketinizi kurarken kendi adreslerini iş adresiniz olarak kullanmanıza izin verir.

 1. Şirketinizin Adını Belirleyin: Öncelikle LLC şirketinizin adını belirlemelisiniz. Eyalet veri tabanında daha önce bulunan şirket isimleri ile çakışma olmamalı. Bu yüzden eyalet web sitesinden bir arama yapın ve isim kontrolü gerçekleştirin. Ayrıca isim kuralları için LLC Şirket için İsmi Seçme rehberine göz atabilirsiniz.
 2. Şirketiniz İçin Bir Alan Adı (Domain) Alın : Seçeceğiniz işletme adı için oluşturacağınız web sitesi alan adı daha önce kaydedilmiş mi kontrol edin. Namecheap ile hızlı bir şekilde bir şirket alan adı kaydedebilirsiniz, böylece gelecekte başka biri alan adınızı alamaz ve kullanamaz.

  0,88 dolardan başlayan fiyatlarla bir alan adı bulun

  powered by Namecheap

 3. Amerika Alan Kodlu Bir Telefon Numarası Edinin : Sanal numara için Zadarma kullanabilirsiniz SMS alabilme yeteneği ve mobil uygulama desteği bulunuyor. Aylık 2$ gibi bir ücreti var bu linkten Zadarma‘ ya  bir hesap açın ve mobil uygulamalarını yükleyerek kullanmaya başlayın.
 4. Bir Registered Agent seçin: Şirketinizi kurmak ve devamında şirketin aktif kalabilmesi için bir Registered Agent (kayıtlı acente) belirleyin. Buradaki inceleme sayfasında hangisini seçeceğinize dair bir çok bilgi ve fiyatlandırmaları mevcuttur.
 5. Operating Agreement Hazırlayın : Bu bir işletme sözleşmesidir şirketin yönetim şeklini ve kurallarını belirler bir çok eyalette oluşturulması şart koşulmaz Florida eyaletinde de oluşturmanız şart değildir. Eyalet şart koşmasa da oluşturulması önerilir fakat bu sözleşmeyi eyalete postalamanız gerekmez hazırlayıp imzaladığınız bu sözleşmeyi elinizde tutmanız yeterlidir.  Bu operting agreement belgesini şirket kurulumu sırasında Northwest sizin için ücretsiz olarak oluşturur. IncAuthority’de bu sözleşme 89$ lık eklenti ile dahil edilir. Ödeme yapmak istemiyorsanız kendiniz bir tane ücretsiz oluşturabilirsiniz detaylar ve nasıl yapıldığı bu makalede mevcuttur.

LLC şirketin onay süresi Florida eyaleti için 5-6 gün arasındadır. Eyalet kayıt süreçleri online olduğundan hız, kayıt acentesine bağlıdır bu nedenle bazen daha erken de işlemler tamamlanabiliyor. Fakat daha hızlı kurulum istiyorsanız ve aceleniz varsa Registered Agent’a ekstra ödeme yaparak süreci kısaltabilirsiniz.

Kurulum sürecini tamamlandıktan sonra kayıtlı temsilci acenteniz size e-posta yoluyla bilgi aktaracak ve şirket formasyon (kurulum) evraklarını dijital olarak teslim edecektir. Florida’da LLC şirket kurulum aşamasında pasaport veya kimlik gerekmemektedir.

Florida eyaletinde LLC şirketiniz onaylandıktan sonra ne olacak?

 • Şirket kurulduktan sonra acenteniz şirket kurulum belgenizi dijital olarak teslim edecektir. Orijinal ıslak imzalı kopyalarını ekstra ücret ödeyerek postalamalarını acentenizden kurulum aşamasında  isteyebilirsiniz.
 • Şirket kurulup belgeleri (dijital olarak) aldıktan sonra IRS’ den Federal Kimlik Numarası (EIN) alın. EIN olmadan banka hesabı açamazsınız, ödeme sistemlerine kaydolamazsınız, ticari faaliyette bulunamazsınız. EIN isterseniz şirket kurulum aşamasında ekstra ücret ödeyerek acenteden alabilirsiniz veya kendiniz SS4 formunu doldurup IRS’ ye faxlayabilirsiniz. Buradaki rehberden faydalanarak ücretsiz EIN alabilirsiniz.
 • Kurulum sonrası LLC’nizin sağlığını sürdürebilmek için her yıl eyalet vergisi (Franchise Tax) 139$ ve registered agent bedellerini ödeyin.

Eyalet Gereksinimleri ve Vergiler

Federal Vergiler : Daha önce de belirtildiği gibi, tek üyeli LLC’ler aksi belirtilmedikçe dikkate alınmayan kuruluşlar olarak nitelendirilir bu yüzden bir şirket olarak vergilendirilmeyi seçmediğiniz sürece bireysel olarak şirket sahibi üzerinden kişisel beyan verilir. Bu da LLC lerin doğrudan federal hükümete gelir vergisi ödemedikleri anlamına gelir. Bu durumda şirket sahipleri ticari gelir ve zararlarını kişisel beyannamelerinde belirtir.  LLC’ler vergi yapısında esnektir, isterseniz bir şirket gibi vergilendirilmeyi seçebilirsiniz. Bu durumda ayrı bir kurumlar vergisi beyannamesi vermeniz gerekecektir.

Eyalet : Florida eyaletinde şirketiniz varsa şanslısınız çünkü Florida’da eyalet gelir vergisi yoktur. Eğer LLC ler tek üyeli olarak kurulup vergilendirmeyi seçerse kişisel gelir vergisi uygulanmaz. LLC kurulduktan sonra bir şirket olarak vergilendirilmeyi seçerse vegi oranı %5.5 tir.

Satış Vergisi : Eyalette yerel vergi olarak satış vergisi bulunur eğer Florida halkına satış yapıyorsanız limitleri aştığınız taktirde satış vergisi toplayıp devlete geri iade etmeniz gerekir. Florida’da satış vergisi oranı %6 dır. Florida, işletmenizde kullanımda olan ve satış vergisi ödemediğiniz ürünler için bir kullanım vergisi talep eder. Satışlar ve kullanım vergileri hakkında daha fazla bilgiyi  buradan edinebilirsiniz. Düzenli olarak eyalet dışına teslimat yapıp eyalet dışında bir iş varlığı sürdürmeyi planlıyorsanız, bu eyaletlerde de vergi kaydı yaptırmanız gerekebilir konu hakkında daha fazla bilgiyi buradan edinebilirsiniz.

Yerel Gereksinimler : İşletmenizin Florida içindeki konumuna bağlı olarak, bazı yerel vergiler de ödemeniz gerekebilir. Örneğin, Florida’daki bazı şehirler fazla satış vergileri veya turizm vergileri almaktadır. Ek yerel vergiler hakkında daha fazla bilgiyi  buradan edinebilirsiniz .  Adrese göre vergi oranlarını aramak için bu bağlantıyı da kullanabilirsiniz .

İşletme Lisansları ve Ruhsatlar

Florida eyaletindeki LLC’ler iş yapmak için genel anlamda bir işletme lisansı alma mecburiyetinde değildir. Ancak Florida, federal hükümetin tarım, havacılık ve daha fazlası dahil olmak üzere belirli meslekler için gerektirdiği lisansları isteyebilir. Florida’da lisans gerektiren endüstriler için Küçük İşletmeler Birliği dokümanlarını inceleyebilirsiniz.

Florida,belirli sektörlerdeki işletmeler için gerekli olan lisanslara ve izinlere sahiptir. Bu meslekler emlaktan arkeolojiye ve kozmetolojiye kadar uzanmaktadır. Florida’da çok çeşitli lisans türleri vardır, hangi lisanslara ihtiyacınız olduğunu öğrenmek için Florida’nın lisans gerektiren mesleklerine göz atabilirsiniz.

Eyalet çapında bir işletme ruhsatı yoktur çünkü lisanslar ilçe, şehir ve yerel hükümet dairesine kaydolmanızı ve onlardan bir ruhsat almanızı gerektirir. ,daha fazla detay için bu linkte bakabilirsiniz.

Vergiler ile ilgili daha fazla bilgi için Amerika’da Vergilendirme yazısına göz atabilirsiniz.

Florida LLC’ler için Yıllık Raporlama

Florida, tüm LLC’lerin yıllık bir rapor hazırlamasını gerektirir. Buradan çevrimiçi olarak yıllık raporunuzu (139$)  dosyalayabilirsiniz. Florida’da, 1 Ocak ile 1 Mayıs arasında bir önceki yılın raporunu dosyalamanız gerektiğini unutmayın.

İlginizi Çekebilir ↴

Ziyaretçi Yorumları ↴

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

HANGİ EYALET? VERGİLELER VE MALİYETLER

Merak ettiğiniz tüm detaylara ulaşın