Delaware’da Şirket Kurmak ve Maliyetleri

Delaware’de Şirket Kurma (Ön bilgi)

Bu rehberde Delaware eyaletinde şirket kurmak, Delaware’de kurulacak şirketin maliyetlerini, en uygun fiyata şirketinizi nasıl kurabileceğinizi ve bu süreçte atmanız gereken adımları tüm detaylarıyla ele alıyoruz.

Delaware, Amerika’da şirket kurmak için en çok tercih edilen eyaletlerin başında geliyor. Delaware, ticari mahkemelerin oldukça gelişmiş olması, Fortune 500 şirketlerinin %70 inin bu eyalette bulunması ve reklamını çok iyi yapması sebebiyle oldukça popüler bir eyalettir.

Delaware, Amerika’da şirket kurma bakımından yabancılar için çok popüler olmakla birlikte yıllık franchise vergileri yüksek olan bir eyalettir. Delaware eyaletinde yıllık franchise vergisi 300$’dır. İlk kurulumda eyalet, girişimciden 90$ dosyalama ücreti talep eder fakat takip eden her yıl şirket sahibi bu eyalete 300$ ödemek zorundadır. Bu yıllık raporun 1 Hazirana kadar sunulup ödemesi gerekir. Delaware yıllık franchise verginizi online olarak buradan ödeyebilirsiniz.

Delaware, genellikle büyük ölçekteki şirketlere ev sahipliği yapıyor bunun yanında gelecekte yatırım almayı planlayan şirketler, yeni oluşumları için Delaware eyaletini seçmekteler. Fakat daha küçük girişimler için (Amazon FBA, Dijital ürün satıcıları, E-ticaret veya Dropshipping işi gibi) daha uygun maliyetli, yıllık sabit vergileri daha düşük eyaletler var.

Örneğin, Kentucky, Wyoming, Nevada, Florida ve New Mexico eyaletleri, yıllık sabit giderler bakımından Delaware’e göre daha makul seviyedeler. Eğer Delaware döngüsünden çıkıp yıllık masrafları daha düşük bir eyalet arayışınız varsa bu eyaletleri de değerlendirebilirsiniz.

Maliyetler

Delaware eyaletinde tek üyeli LLC şirket kurulum fiyatları
AçıklamaFiyat
İlk Kurulumda Devlete Ödenecek Bedel90$
Yıllık Dosyalama (Franchise Vergisi)300$
Northwest ile Delaware’de Şirket Kurma Avantajları

Northwest üzerinden aldığımız özel indirim sayesinde Delaware şirketinizi kurarken bazı ücretsiz avantajlara sahip olursunuz bunlar;

 • Delaware eyaletinde ücretsiz şirket adresi
 • Aynı gün işleme alma (Siparişte hızlandırma isteyebilirsiniz)
 • Şirket adresinize gelen evraklara online erişim
 • İlk yıl kayıtlı temsilcilik hizmeti ücretsizdir
 • Sınırsız telefon ve e-posta desteği alırsınız
 • Ücretsiz işletme sözleşmesi sağlarlar
 • Ücretsiz şirket üye sertifikası alırsınız
 • Gizlilik esastır
 • Promosyon amaçlı rahatsız etmezler

Northwest ile Delaware eyaletinde bir LLC şirket kurmadan önce Northwest ile ilgili inceleme ve yorumlara bakın

Registered Agent Seçimi

Amerika’da ikamet etmeyen girişimciler için şirket kurma, eyaletten gelecek resmi evrakları teslim alma ve şirketin sağlıklı kalmasını sağlamak için hizmet veren kayıtlı temsilcilere Registered Agent denir.

Amerika’ da bir LLC kurmaya karar verdiğinizde Northwest en iyi seçeneklerden biri olabilir. Northwest, şirketiniz için ücretsiz bir posta adresi sağlar.

Farklı acenteler de var, diğer LLC kurulumu yapan Registered Agent (kayıtlı temsilci) firmalarının tam listesi ve detaylı  inceleme sayfasına ayrıca bakabilirsiniz.

Delaware şirket kuruluşu ile ilgili ek bilgiler

* Şirketiniz kurulduktan sonra bir EIN numarasına ihtiyacınız olacak. IRS tarafından ücretsiz olarak sağlanır. SS4 denilen başvuru formunu doldurup IRS’ ye faxlayabilrsiniz. Amerika’dan EIN Numarası Almak rehberindeki adımları uygulayarak, Delaware şirketiniz için bir EIN başvurusunda bulunabilirsiniz.

** Şirket kurulum bedeli Northwest Registered Agent ile standart kurulum tercih ederseniz adres dahil 129$ tutarındadır.

*** Amerika’ da sanal adres çoğu Registered Agent paketinde bulunmaz. Nortwest Registered Agent üzerinden hizmet aldığınızda Delaware iş adresi pakete dahildir ve yıllık ekstra adres bedeli ödemeniz gerekmez.

Delaware’de bir LLC Şirket Nasıl Kurulur?

Delaware eyaletinde online olarak uzaktan bir LLC şirket kurabilirsiniz. Kurulum ile ilgili tüm detaylar aşağıdadır;

 1. Delaware Şirketinizin Adını Belirleyin: Öncelikle Delaware eyaletinde kuracağınız LLC şirketiniz için bir isim belirlemeniz gerekmektedir. Delaware Division of Corporation eyalet veri tabanında daha önce bulunan şirket isimleri ile çakışma olmamalı. Seçtiğiniz şirket adının sonuna “LLC” veya “L.L.C.” uzantılarından biri gelmek zorundadır. Kurduğunuz şirket tipi LLC ise şirket adının sonunda “Corporation”, “Incorporated”, “Corp.”, “Inc.” gibi uzantılar kullanamazsınız. Delaware eyaleti internet sayfasında isim seçme standartlarını yayınlamıştır.
 2. Şirketiniz İçin Bir Alan Adı (Domain) Alın : Seçeceğiniz işletme adı için oluşturacağınız web sitesi alan adı daha önce kaydedilmiş mi kontrol edebilirsiniz. Namecheap ile hızlı bir şekilde bir şirket alan adı arayabilir ve kaydedebilirsiniz, böylece gelecekte başka biri alan adınızı alamaz ve kullanamaz.

  0,88 dolardan başlayan fiyatlarla bir alan adı bulun

  powered by Namecheap

 3. Delaware’de Bir Registered Agent (Kayıtlı Temsilci) Seçin: Şirketinizi kurmak ve devamında şirketin aktif kalabilmesi için bir Registered Agent (kayıtlı acente) belirlemelisiniz. Kayıtlı Temsilci inceleme sayfamızda hangisini seçeceğinize dair bir çok bilgi ve fiyatlandırmaları mevcuttur.
 4. Operating Agreement Hazırlayın : Bu bir işletme sözleşmesidir şirketin yönetim şeklini ve kurallarını belirler bir çok eyalette oluşturulması şart koşulmaz. Delaware  eyaletinde de  bir işletme sözleşmesi oluşturmanız gerekmez.  Oluşturulması şart olmasa da önerilir fakat bu sözleşmeyi eyalete postalamanız veya dijital göndermeniz gerekmez hazırlayıp imzaladığınız bu sözleşmeyi elinizde tutmanız yeterlidir.  Bu operting agreement belgesini şirket kurulumu sırasında Northwest’i seçerseniz, sizin için ücretsiz olarak oluşturur.

LLC şirketin onay süresi Delaware eyaleti için 1 ila 2 hafta sürebiliyor. Bazen daha erken de işlemler tamamlanabilir. Fakat daha hızlı kurulum istiyorsanız veya aceleniz varsa, hizmet alacağınız kayıtlı temsilcinize ekstra ödeme yaparak süreci kısaltabilirsiniz.

Delaware eyaletinde LLC şirketiniz kurulduktan sonra ne olacak?

 • Şirket kurulduktan sonra kayıtlı temsilciniz tarafınıza “Certificate of Formation” belgenizi dijital olarak tarafınıza teslim edilir. Certificate of Formation belgesinin orijinal ıslak imzalı kopyalarını ekstra ücret ödeyerek sipariş sırasında talep edebilirsiniz.
 • Şirket kurulup belgeleri (dijital olarak) aldıktan sonra IRS’ den Federal Kimlik Numarası (EIN) almalısınız. Şirketiniz için EIN olmadan dijital veya fiziksel banka hesabı açamazsınız, ödeme sistemlerine kaydolamazsınız. Bu sıralar yaptığımız kampanya boyunca Northwest ile yapılan LLC kurulumlarında EIN başvurunuzu ücretsiz olarak yapıyoruz koşullar ve detaylar için bu sayfaya bakabilirsiniz.
 • Kurulum sonrası LLC’nizin sağlığını sürdürebilmek için her yıl eyalet vergisi (Franchise Tax 300$) ve registered agent bedellerini ödemelisiniz.

Delaware Vergi Oranları ve Vergi Sistemi

Federal Vergiler : Daha önce de belirtildiği gibi, LLC’ler aksi belirtilmedikçe vergileri şirket sahibine akar ve eyalet bazında gelir vergisi ödemeleri gerekmez. Bu durumda şirket sahipleri ticari gelir ve zararlarını kişisel beyannamelerinde belirtir. Federal olarak vergi ödemeniz gerekip gerekmediği sizin işinize, durumunuza ve gelir elde ettiğiniz coğrafyaya göre değişiklik gösterir. LLC vergilendirme detayları burada mevcuttur. Eğer vergi ödemenizi gerektiren bir iş durumunuz varsa aksini belirtmedikçe şirket sahibi olarak vergilendirilirsiniz. LLC’ler vergi yapısında esnek olduğu için isterseniz bir şirket gibi vergilendirilmeyi de seçebiliyorsunuz fakat bu pek gerekli değildir.

Delaware Vergi Sistemi: Delaware  eyaletinde kurulan bir şirketin eyalete gelir vergisi ödemesi gerekmez çünkü tek üyeli bir LLC kurarsanız eyalet vergilerinden muaf bir yapı oluşturmuş olursunuz. Delaware  eyaletine ödeyeceğiniz tek vergi yıllık 300$ olan sabit franchise vergisi olacaktır. Bir şirket olarak vergilendirilmeyi seçerseniz, eyalet düzeyindeki LLC vergileri söz konusu olduğunda Delaware bu vergileri işletmenizin niteliğine göre tahsil eder.

Delaware’deki LLC’lerin kurulumu takiben her yıl 300 dolar franchise vergisi ödemesi gerekir. Bu vergi 1 Haziran’da ödenir ve gecikmelerde 200$’ artı aylık %1,5 faiz uygulanacaktır. Delaware yıllık franchise verginizi geciktirmeden bu sayfadan online olarak ödeyebilirsiniz

Franchise : Delaware, ayrıca eyalette fiziksel konumu bulunan her işletmeden vergi alır. Bu vergi için asgari ödeme 175 $ ‘dır. Delaware Vergi Hesaplayıcı toplam ödemeniz gereken vergi ücretlerinizin ne olacağını belirlemenizi kolaylaştırır. Şirketinizin Delaware’de fiziksel bir konumu (dükkan, mağaza, ofis, şube) yoksa bunu ödemeniz gerekmez.

Satış Vergisi : Delaware, satış vergisi gerektirmeyen birkaç eyaletten biridir. Ancak, devlet bir Brüt Hasılat Vergisi uygular. LLC’niz satıcı olarak nitelendirilirse ödeme yapmanız gerekebilir. Bu vergileri buradan kaydedebilir ve dosyalayabilirsiniz. Fakat bu durum yine eyalet içinde fiziksel konumu olan şirketler için geçerlidir.

Çalışanlarınız Varsa : Bordrolu çalışanları olan LLC’ler işsizlik sigortası için vergi ödemek zorundadır. Minimum %0,3 vergi oranı vardır ve bu oran maksimum %8,2’dir. Bir işverenseniz sorumluluklarınızı öğrenmek için Delaware İşsizlik Sigortası İşveren El Kitabı’na bakın.

Vergiler ile ilgili daha fazla bilgi için Amerik’da Vergilendirme yazısına göz atabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir ↴

Ziyaretçi Yorumları ↴

2 Yorum. Yeni Yorum

 • Merhaba, çok yararlı bir konu olmuş emeklerinize sağlık. Delaware eyaletindeki şirketimizin vergisini ödememiz için bilgi paylaşımınız beni çok mutlu eder. Bir muhasebeci mali müşavir ile görüştüğümüzde çok uçuk rakamlar talep ediyorlar, kendi başımıza halletmemiz daha az maliyetli olacaktır.
  İyi çalışmalar dilerim.

  Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.