1. Anasayfa
  2. Amerikada Şirket
  3. Delaware’da Şirket Kurmak ve Maliyetleri
0

Delaware’da Şirket Kurmak ve Maliyetleri

Delaware'da Şirket Kurmak ve Maliyetleri

Delaware’ da Şirket Kurma (Ön bilgi)

Bu makalede Delaware eyaletinde şirket kurma ve Delaware’ da kurulacak şirketin maliyetlerini, size ne kadara mal olacağını, en uygun fiyata bu işi nasıl başarabileceğinizi ve uygulamanız gereken adımları tüm detaylarıyla ele alıyoruz.

Delaware yabancıların en çok şirket kurduğu eyaletlerin başında geliyor. Delaware, ticari mahkemelerin oldukça gelişmiş olması ve reklamını çok iyi yaptığı için en çok tercih edilen eyaletlerin başında.

Delaware, yabancılar için en popüler eyalet fakat yıllık franchise vergileri oldukça yüksek. Delaware eyaletinde yıllık franchise vergisi 300$’dır. İlk kurulumda eyalet girişimciden 90$ dosyalama ücreti talep eder fakat takip eden her yıl şirket sahibi bu eyalete 300$ ödemek zorundadır.

Delaware daha çok büyük ölçekteki şirketlere ev sahibi yapıyor bunun yanında gelecekte yatırım almayı planlayan şirketler de Delaware eyaletini seçmekte. Fakat daha küçük girişimler için (Amazon FBA, Dijital ürün satıcıları ve Dropshipping gibi) daha uygun maliyetli, yıllık sabit vergileri daha düşük eyaletler var.

Örneğin, Kentucky, Wyoming ve New Mexico gibi. Eğer Delaware döngüsünden çıkıp yıllık masrafları daha düşük bir eyalet arayışınız varsa bu eyaletlere bakmakta fayda var.

Şirket kurma süreci, seçtiğiniz Registered Agent’ a ve web sitesindeki adımlara göre değişir. Onun dışında süreçler hemen hemen aynıdır. Sadece her eyalete göre kurulum ve yıllık maliyetler değişiklik gösterir. Aynı zamanda Registered Agent fiyatları da kuruluma ekleyeceğiniz özelliklere ve seçtiğiniz firmaya göre farklılık gösterir.

Maliyetler

Delaware eyaletinde tek sahipli (ortaksız – hissesiz) LLC Şirket Kurulum Fiyatları

HizmetFiyatTek Seferlik ÖdemeYıllık Ödeme
LLC Şirket Kurulumu Sırasında Devlete Ödenecek Bedel90$-
Yıllık Franchise Vergisi300$-
Aylık Vergi Beyanı0$--
Amerika’ da Sanal Telefon Numarası (Aylık)2$
*EIN (Kendiniz ücretsiz alabilirsiniz fakat dışarıdan hizmet alırsanız ücretlidir)200$ (Ortalama)-
***Amerika’ da Sanal Adres Bedeli0$--
**Registered Agent Şirket Kurulum Hizmeti89$-
Banka Hesabı Açmak0$--
Stripe Hesabı Açmak (Kredi Kartı ile Ödeme Almak)0$--
**Registered Agent Yıllık Hizmet Bedeli (Adres dahildir)99$
Toplam:181$419$

Registered Agent Seçimi

Amerika’ da bir LLC kurmaya karar verdiğinizde bir Registere Agent üzerinden hizmet almak mecburiyetindesiniz. Bu durumda bir kaç seçenek var ve her Registered Agent, farklı fiyatlar ve hizmetler sunuyor

Size önereceğim en güvenilir firmaların listesi ve fiyatları aşağıdadır. Ayrıca her Registered Agent için ayrı ayrı inceleme yazıları için firma isimlerinin üzerine tıklayarak detaylı bilgi alabilirsiniz

Yıllık hizmet bedeli ve şirket kurulum bedeli  Inc Authority baz alınarak hesaplanmıştır. IncAuthority ilk yıl Registered Agent bedeli almaz sadece 89$ lık şirket sözleşmesi ücreti ödersiniz. Sonraki her yıl için  Registered Agent bedeli 99$ tahsil edilir. Farklı bir Registered Agent seçtiğinizde fiyatlar değişecektir. Tablonun altında Registered Agent firmalarının fiyat listesine ulaşabilirsiniz.

* EIN, IRS üzerinden ücretsiz olarak herkese verilen bir numaradır. SS4 denilen bir form ile kendiniz doldurup IRS’ ye iletebilirsiniz. Bu yazıda detaylı bir şekilde anlattım. Ücretsiz bir yöntem için ekstra ödeme yapmaya gerek yok.

** Yıllık hizmet bedeli ve şirket kurulum bedeli Inc Authority baz alınarak hesaplanmıştır.  Farklı bir Registered Agent seçtiğinizde fiyatlar değişecektir. Tablonun altında Registered Agent firmalarının fiyat listesine ulaşabilirsiniz.

*** Amerika’ da sanal adres çoğu Registered Agent paketinde bulunmaz. Nortwest Registered Agent üzerinden hizmet aldığınızda adres pakete dahildir ve yıllık ekstra adres bedeli ödemeniz gerekmez. Amerika’da Sanal Adres Veren Firmalar yazısında farklı ekonomik çözümler bulunuyor.

Delaware’de bir LLC nasıl Kurulur? Adımlar

Sıralamaya uygun gitmenizi tavsiye ederim adım adım bu süreçleri uygulayabilirsiniz.

IncAuthority ile kurulum yapmak istiyorsanız Inc Authority ile Amerika’ da Şirket Kurmak rehberine bakmanızı öneririm. Burada başka bir eyalet için kurulumu anlattım fakat tek yapmanız gereken şey, eyalet olarak Delaware seçmek gerisi tamamen aynıdır.

  1. Öncelikle şirketinizin adını belirlemelisiniz. Eyalet veri tabanında daha önce bulunan isimler seçtiğiniz isimle aynı olabilir. Bu yüzden buradan bir arama yapın ve isim kontrolü gerçekleştirin. Ayrıca LLC Şirket için İsmi Seçme rehberine göz atabilirsiniz.
  2. ABD’ de bir sanal telefon numarası edinin. Bunu bir sonraki adımdan önce yapmanız lazım çünkü şirket başvurusunda ihtiyacınız olacak. Sanal numara için Zadarma kullanıyorum tavsiye ederim. Aylık 2 ya da 3$  Bu linkten Zadarma‘ ya  bir hesap açın ve mobil uygulamalarını yükleyerek kullanmaya başlayın.
  3. Bir Registered Agent seçin. Burada hangisini seçeceğinize dair bir çok bilgi ve fiyatlandırmaları mevcuttur
  4. Registereed Agent seçtikten sonra seçtiğiniz şirketin web sitesi üzerinden başvuru yapabilirsiniz.

LLC şirketin onay süresi Delaware eyaleti için 1 ila 2 hafta sürebiliyor. Bazen daha erken de işlemler tamamlanabilir. Fakat daha hızlı kurulum istiyorsanız ve aceleniz varsa Registered Agent’a ekstra ödeme yaparak süreci 1,2 güne indirebiliyorsunuz.

Kurulum sürecini başlattıktan sonra sizden dijital olarak bazı belgeler imzalanmanız istenecektir. Bunları dijital yolla imzalayabilirsiniz. Ekstra bir durum olduğunda Registered Agent size ulaşacaktır.

Kurulum sürecinde Registered Agent web sitesine kaydolurken aktif kullandığınız bir mail adresi tanımlayın. Ekstra durumlarda veya genel bilgilendirmelerde size bu mail adresinden ulaşacaklar.

Delaware eyaletinde LLC şirketiniz onaylandıktan sonra ne olacak?

  • Operation Agreement ve Membership Certificates alacaksınız. Bunlar sizin şirket kuruluş belgelerinizdir. Registered Agent bunu size dijital olarak teslim ederç
  • Şirket kurulup belgeleri (dijital olarak) aldıktan sonra IRS’ den Federal Kimlik Numarası (EIN) alın. EIN olmadan banka hesabı açamazsınız, ödeme sistemlerine kaydolamazsınız. EIN isterseniz şirket kurulum aşamasında ekstra ücret ödeyerek alabilirsiniz veya kendiniz SS4 formunu doldurup IRS’ ye faxlayabilirsiniz. Buradaki rehberden faydalanarak ücretsiz EIN alabiilrsiniz.
  • Kurulum sonrası LLC’nizin sağlığını sürdürebilmek için her yıl Eyalet vergisi (Franchise Tax 300$) ödeyin

Ayrıca bu özel rehberler’ de dikkatinizi çekebilir.

  • Özel yöntem ve indirim sayesinde Kentucky eyaletinde her şey dahil 150$ dolara LLC şirketinizi kurmak için bu rehberi okumanızı tavsiye ederim.
Yazıya puan vermek ister misiniz?
[Toplam: 2 Ortalama: 3]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Menü