Nevada’da Şirket Kurmak ve Maliyetleri

Nevada’da Şirket Kurma (Ön bilgi)

Bu makalede Nevada eyaletinde şirket kurma ve Nevada’da kurulacak şirketin maliyetlerini, en uygun fiyata şirketinizi nasıl kurabileceğinizi ve atmanız gereken adımları tüm detaylarıyla ele alıyoruz.

Nevada eyaleti esnek iş yapma yapısı ve vergi kanunları sayesinde optimum iş ortamı sağlayan bir eyalet olarak değerlendiriliyor. Yeni girişimcilerin Nevada’yı diğer eyaletlere tercih etmesinin birkaç sebebi bulunuyor. İlk sebep eyaletin yeniliklere çok açık olması, ikinci sebep ise ticari girişimlerde maksimum kârlılık elde etme konusunda destekler sağlamasıdır. Ayrıca Nevada, yeni şirketleri eyalet ekonomisini güçlendirmenin anahtarı olarak kabul ediyor.

Nevada, LLC şirket kurulum kolaylığı, nispeten düşük kurumlar vergileri ve devlet vergilerinin olmaması da dahil olmak üzere çok çeşitli avantajlar sunar. Nevada ayrıca işletme sahiplerine güçlü gizlilik koruması ve işletme dostu bir ortam sağlar.

Nevada nispeten diğerlerine göre daha yeni bir eyalet olsa da, yasama organı 1990’ların başından bu yana devleti iş dostu bir ortama dönüştürmek için büyük çabalar gösterdi. Nevada’nın avantajları, işletme sahipleri için vergi yükünü azaltmada onu Delaware’e rakip haline getirdi. Amerika’da yeni LLC şirket kurma planınız varsa, Delaware ve Nevada arasında kaldıysanız Nevada, işinize daha iyi bir ev sahipliği yapacaktır.

Nevada eyaletinde yıllık dosyalama bedeli oldukça yüksektir ve fiyat 425$’dır. Şirketler takip eden her yıl bu eyalete 350$ yıllık dosyalama bedeli (franchise tax) ödemek zorundadır. Bu yıllık masraflar Nevada LLC için oldukça yüksektir fakat vergi avantajı ve prestij bakımından bir çok girişimci, yüksek fiyatlara rağmen bu eyaleti tercih ediyor.

Maliyetler

LLC Şirket Kurulum Fiyatları
HizmetFiyatTek Seferlik ÖdemeYıllık Ödeme
LLC Şirket Kurulumu Sırasında Devlete Ödenecek Bedel425$
Yıllık Dosyalama (Franchise Vergisi)350$
Telefon Numarası 2$/Ay20$
Toplam:425$370$
 1. Şirket kurma süreci, seçtiğiniz Registered Agent’ a ve web sitesindeki adımlara göre değişir.
 2. Registered Agent fiyatları, kurulumda ekleyeceğiniz ek özelliklere ve seçtiğiniz firmaya göre farklılık gösterir.
 3. Bazı şirketlerde registered agent bedeli ilk yıl ücretsizdir bazıları ise bu bedeli şirket kurarken tahsil eder.
 4. Her koşulda gelecek yıllarda eyalete ödeyeceğiniz franchise tax bedeline ek, registered agent  hizmeti için ödeme yapmanız gerekmektedir.

Registered Agent Seçimi

Amerika’ da bir LLC kurmaya karar verdiğinizde bir Registered Agent (Kayıtlı Acente)  hizmeti almak zorundasınız. Bu kuruluşlar devlet tarafından yetkilendirilmiştir. Bu işi yapan bir çok şirket var ve her acente farklı fiyatlar ve hizmetler sunuyor.

Bunlardan en köklü ve güvenilir olanların listesi aşağıdadır. Ayrıca tümünün birer inceleme yazısını da üzerine tıklayıp okuyabilirsiniz.

Acente Listesi

Northwest (39$, Adres dahil) *Önerilen
Inc Authority (Ücretsiz)
MyCompanyWorks (79$)
CorpNet (79 $)

LLC kurulumu yapan Registered Agent (kayıtlı temsilci) firmalarının tam listesi ve detaylı  inceleme sayfasına bu linkten ulaşabilirsiniz.

Ek Maliyetler

* EIN, IRS üzerinden ücretsiz olarak sağlanır. SS4 denilen bir formu kendiniz doldurup IRS’ ye fakslayabilrsiniz. Bu yazıda detaylı bir anlatım bulunuyor. Eğer isterseniz registere agent’lar kurulum sırasında EIN’yi sizin için ücretli olarak alabilir hizmeti kuruluma ekstra bedel ile ekletebilirsiniz.

** Şirket kurulum bedeli Registered Agent şirketine göre değişir.

*** Amerika’ da sanal adres çoğu Registered Agent paketinde bulunmaz. Nortwest Registered Agent üzerinden hizmet aldığınızda adres pakete dahildir ve yıllık ekstra adres bedeli ödemeniz gerekmez. Adres için 15$’a (tek seferlik ödeme ile) bu şirketi değerlendirebilirsiniz veya Amerika’da Sanal Adres Veren Firmalar yazısında farklı ekonomik çözümler bulunuyor.

Nevada’da bir LLC nasıl Kurulur? Adımlar

Nevada eyaletinde online olarak uzaktan bir LLC şirket kurabilirsiniz. Kurulum için bir acente (registered agent), bir ABD posta adresi bir de ABD alan kodlu telefon numarasına ihtiyacınız var. Diğer detaylar aşağıdadır.

 1. Şirketinizin Adını Belirleyin: Öncelikle LLC şirketinizin adını belirlemelisiniz. Eyalet veri tabanında daha önce bulunan şirket isimleri ile çakışma olmamalı. Bu yüzden eyalet web sitesinden bir arama yapın ve isim kontrolü gerçekleştirin. Ayrıca isim kuralları için LLC Şirket için İsmi Seçme rehberine göz atabilirsiniz.
 2. Şirketiniz İçin Bir Alan Adı (Domain) Alın : Seçeceğiniz işletme adı için oluşturacağınız web sitesi alan adı daha önce kaydedilmiş mi kontrol edin. Namecheap ile hızlı bir şekilde bir şirket alan adı kaydedebilirsiniz, böylece gelecekte başka biri alan adınızı alamaz ve kullanamaz.

  0,88 dolardan başlayan fiyatlarla bir alan adı bulun

  powered by Namecheap

 3. Amerika Alan Kodlu Bir Telefon Numarası Edinin : Sanal numara için Zadarma kullanabilirsiniz SMS alabilme yeteneği ve mobil uygulama desteği bulunuyor. Aylık 2$ gibi bir ücreti var bu linkten Zadarma‘ ya  bir hesap açın ve mobil uygulamalarını yükleyerek kullanmaya başlayın.
 4. Bir Registered Agent seçin: Şirketinizi kurmak ve devamında şirketin aktif kalabilmesi için bir Registered Agent (kayıtlı acente) belirleyin. Buradaki inceleme sayfasında hangisini seçeceğinize dair bir çok bilgi ve fiyatlandırmaları mevcuttur.
 5. Operating Agreement Hazırlayın : Bu bir işletme sözleşmesidir şirketin yönetim şeklini ve kurallarını belirler bir çok eyalette oluşturulması şart koşulmaz Nevada eyaletinde de oluşturmanız şart değildir. Eyalet şart koşmasa da oluşturulması önerilir fakat bu sözleşmeyi eyalete postalamanız gerekmez hazırlayıp imzaladığınız bu sözleşmeyi elinizde tutmanız yeterlidir.  Bu operting agreement belgesini şirket kurulumu sırasında Zenbusiness veya Northwest sizin için ücretsiz olarak oluşturur. IncAuthority’de bu sözleşme 89$ lık eklenti ile dahil edilir. Ödeme yapmak istemiyorsanız kendiniz bir tane ücretsiz oluşturabilirsiniz detaylar ve nasıl yapıldığı bu makalede mevcuttur.

LLC şirketin onay süresi Nevada eyaleti için 4-5 gün arasındadır. Eyalet kayıt süreçleri online olduğundan hız, kayıt acentesine bağlıdır bu nedenle bazen daha erken de işlemler tamamlanabiliyor. Fakat daha hızlı kurulum istiyorsanız ve aceleniz varsa Registered Agent’a ekstra ödeme yaparak süreci kısaltabilirsiniz.

Kurulum sürecini başlattıktan sonra sizden dijital olarak bazı belgeler imzalanmanız istenecektir. Bunları dijital yolla imzalayacaksınız. Pasaport veya kimlik gerekmemektedir.

Nevada eyaletinde LLC şirketiniz onaylandıktan sonra ne olacak?

 • Şirket kurulduktan sonra acenteniz size bazı evrakları dijital olarak imzanıza sunacaktır. İşlem bittiğinde şirket kurulum belgenizi size dijital olarak teslim edecekler orijinal ıslak imzalı kopyalarını ekstra ücret ödeyerek postalamalarını acentenizden isteyebilirsiniz.
 • Şirket kurulup belgeleri (dijital olarak) aldıktan sonra IRS’ den Federal Kimlik Numarası (EIN) alın. EIN olmadan banka hesabı açamazsınız, ödeme sistemlerine kaydolamazsınız. EIN isterseniz şirket kurulum aşamasında ekstra ücret ödeyerek acenteden alabilirsiniz veya kendiniz SS4 formunu doldurup IRS’ ye faxlayabilirsiniz. Buradaki rehberden faydalanarak ücretsiz EIN alabilirsiniz.
 • Kurulum sonrası LLC’nizin sağlığını sürdürebilmek için her yıl eyalet vergisi (Franchise Tax) 350$ ve registered agent bedellerini ödeyin.

Eyalet Gereksinimleri ve Vergiler

Federal Vergiler : Daha önce de belirtildiği gibi, tek üyeli LLC’ler aksi belirtilmedikçe dikkate alınmayan kuruluşlar olarak nitelendirilir bu yüzden bir şirket olarak vergilendirilmeyi seçmediğiniz sürece bireysel olarak şirket sahibi üzerinden kişisel beyan verilir. Bu da LLC lerin doğrudan federal hükümete gelir vergisi ödemedikleri anlamına gelir. Bu durumda şirket sahipleri ticari gelir ve zararlarını kişisel beyannamelerinde belirtir.  LLC’ler vergi yapısında esnektir, isterseniz bir şirket gibi vergilendirilmeyi seçebilirsiniz. Bu durumda ayrı bir kurumlar vergisi beyannamesi vermeniz gerekecektir.

Eyalet : Nevada eyaletinde şirketiniz varsa şanslısınız çünkü Nevada, gelir vergisi olmayan yedi eyaletten biridir. Bununla birlikte, bir Ticaret Vergisi vardır, ancak bu vergi türü tüm LLC’ler için gerekli değildir. Şirketinizin geliri 4.000.000$ altındaysa, bundan kurtulursunuz ve bu vergiden muaf olursunuz. Ticaret Vergisi hakkında daha fazla bilgi için bu kapsamlı SSS sayfalarına göz atmanızı öneririm.

Satış Vergisi : Eyalette yerel vergi olarak satış vergisi bulunur eğer Nevada halkına satış yapıyorsanız limitleri aştığınız taktirde satış vergisi toplayıp devlete geri iade etmeniz gerekir. Nevada’da satış vergisi oranı satış yapılan ilçe ve şehre bağlıdır. Bulunduğunuz yerin oranını bu haritada arayabilirsiniz . Ayrıca, diğer önemli ayrıntıları gözden kaçırmadığınızdan emin olmak için şehir veya ilçe memurları ile iletişime geçmenizi öneririm.

Çalışanlarınız Varsa : Çalışanları olan LLC sahiplerinin bir takım vergileri ödemeleri gerekir. Örneğin, Nevada’da işverenlerinin eyaletin işsizlik sigortasına da ödeme yapması gerekmektedir. Bu aslında teknik olarak bir vergi olmasa da düzenli olarak ödenmesi gerekiyor.  Bu fon hakkında daha fazla bilgiyi  Nevada İstihdam, Eğitim ve Rehabilitasyon departmanından öğrenebilirsiniz.

Vergiler ile ilgili daha fazla bilgi için Amerika’da Vergilendirme yazısına göz atabilirsiniz.

Ayrıca bu özel rehberler’ de dikkatinizi çekebilir.

 • Özel yöntem ve indirim sayesinde Kentucky eyaletinde her şey dahil 150$ dolara LLC şirketinizi kurmak için bu rehberi okumanızı tavsiye ederim.

İlginizi Çekebilir ↴

Ziyaretçi Yorumları ↴

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.