Bir LLC’nin Sahipliği Nasıl Kanıtlanır?

Amerika’da kurulan şirketlerin kuruluş belgelerinde şirket sahibinin ismi yazmayabilir.

Bu durumda şirket sahipliği nasıl kanıtlanır?

Öğrenmek isterseniz okumaya devam edin.

Wyoming, Delaware, New Mexico ve Nevada gibi eyaletlerde anonimlik vardır. Yani şirketiniz kurulduktan sonra şirket kuruluş belgelerinde adınız, adresniz ve kişisel bilgileriniz geçmez.

Eğer kurulum aşamasında anonimlik istemiyorsanız bunu bazı eyaletlerde seçebiliyorsunuz fakat genellikle bazı eyaletlerde şirket hissedarının adı kurulum aşamasında varsayılan olarak gizlenir.

Örneğin New Mexico eyaletinde Northwest ile bir LLC şirket kurarsanız, sipariş aşamasında gizlilik seçeneğini kapatabilirsiniz.

“List Members/Managers With State” seçeneğini işaretlerseniz…

image 5 Bir LLC'nin Sahipliği Nasıl Kanıtlanır?

Bu şartlarda şirket kuruluş belgelerinde adınıza görünür. Aksi durumda gizlenir.

Aşağıdaki ekran görüntüsünde bu özellik açık durumda LLC kurulumu yapıldığı için şirket sahibinin adı kayıtlarda ve evraklarda görünür duurmdadır.

image 6 Bir LLC'nin Sahipliği Nasıl Kanıtlanır?

Wyoming ve Delaware de bu seçenek bulunmaz çünkü bu eyaletlerde gizlilik seçeneği iptal edilemiyor. Bu durumda şirket kuruluş belgelerinde organizer denilen kişinin adını görürsünüz.

image 4 Bir LLC'nin Sahipliği Nasıl Kanıtlanır?

Organizer, şirketinizi eyalet sekreterliğine kaydeden kişinin adıdır. Yani bu kişi sadece şirket kaydını oluşturan organizatör anlamına gelir.

Organizer, eyalete yeni bir şirket kaydederken şirket hissedarının adını ve bilgilerini kayıtlara işler.

Bir eyalete şirket kurulumunu dosyalayan organizerin, şirket kuruluş evraklarında adının yazması şirketin ona ait olduğu anlamına gelmez. Çünkü o sadece organize eden kişidir.

Bazen;

“ABD’de ki şirketlerin tümü sanal!”

“Hepsi başkasının adına!”

“Kimse şirketinin gerçek sahibi değil”

gibi saçma sapan yazılar okuyup bilinçsiz videolar izleyebilirsiniz.

Lütfen bunlara inanmayın çünkü bunlar, gerçekten bilgisizce oluşturulmuş içeriklerden ibarettir.

Bir organizer bir günde yüzlerce şirket kurup organizerlik yapabilir. Eğer organizerin kurduğu her şirket ona ait olsaydı bu durumda on binlerce şirketi olurdu ve her şirketin sahipliğini üstlenmiş olurdu.

Kim böyle bir sorumluluğa girer?

Hele ki ABD’de bu işi lisanslı yapan bir Registered Agent’ın organizeri, bu tip bir sorumluluğa girebilir mi?

Bu durum kesinlikle imkanlar dahilinde değildir. Hiç bir kurum veya şahıs bu kadar büyük bir sorumluluğa girmez.

Zaten aşağıda şirketi kuran organzerin şirketi sizin yöneteceğinizi beyan eden bir belge sağlayarak bundan sorumlu olmadığını beyan ettiğini göreceksiniz.

Bu sebeplerden dolayı güven vermeyen kaynaklardan gelen bilinçsiz bilgilere inanmayın. Sizden kimlik istenmez fakat şirket sizin adınıza kaydedilir.

Bir şirketle ne yapılır?

Elbette ticaret!

Ticaret için ne gerekir?

Bir banka hesabı.

Şirket adına banka hesabı açarken sahibinin kimliği ve şirketin EIN’si belirtiliyor mu?

Evet.

Bu durumda ticaret noktası, sizin kimliğinizle, şirket belgelerinizle ve şirketin EIN numarasıyla hesap açılan bankanız olduğu için şirket te banka hesabı da size aittir.

Konuya açıklık getirdiğimize göre gizlilik esas olan bir eyalette kurulan LLC’nin sahipliğini nasıl kanıtlayabileceğimize göz atalım.

Bunun bir çok yolu bulunur.

LLC Sahipliğini Kanıtlama Yolları

Aşağıda bahsedilen maddeler şirket sahipliğini kanıtlamak için kullanılabilir.

1-LLC İşletme Sözleşmesi (Operating Agreement)

LLC işletme sözleşmesi (Operating Agreement) şirketin dahili politikalarını, yönetim yapısını ve üyelerin menfaatlerini belgeleyen LLC’nin üyeleri arasında imzalanan bir sözleşme görevi görür. Tek üyeli bir LLC kursanız bile Northwest size bir işletme sözleşmesi sağlar.

llc sahiplik kanitlama 1 Bir LLC'nin Sahipliği Nasıl Kanıtlanır?

Her LLC üyesinin adı ve sahiplik yüzdesi işletme sözleşmesine dahil edilir. Belge tüm üyeler tarafından imzalanmalıdır. Bir işletme sözleşmesi yasal olarak bağlayıcı olduğundan, LLC’nizin sahipliğini kanıtlamak için de kullanılabilir.

İşletme sözleşmesi dahili bir belgedir, bu nedenle onu bir devlet kurumuna göndermeniz gerekmez. Diğer evraklarla birlikte bir dosyada tutmanız yeterlidir.

2-İlk Kararlar Tutanağı (Initial Resolutions)

LLC sahipliğini kanıtlayan en önemli belgelerden biridir. Şirketinizi dosyalayan Organizer, bu belge ile yönetimi sizin yapacağınızı imzalayarak beyan eder.

Kurulumu Northwest ile yaparsanız size ücretsiz olarak sağladığı Operating Agreement belgesinin ilk sayfasında Initial Resolutions sağlar. Bu sayede şirketin yönetiminin sizde olduğunu bu belge ile kanıtlayabilirsiniz.

llc sahiplik kanitlama 2 Bir LLC'nin Sahipliği Nasıl Kanıtlanır?

İlk Kararlar (Initial Resolutions), LLC sahipliğini kanıtlamak için kullanılabilen ve LLC’niz üzerinde kimin kontrol sahibi olduğunu belirten yasal bir belgedir.

Bu belgenin LLC’yi düzenleyen yani organizer (Kuruluş Sözleşmesini imzalayan kişi) tarafından imzalanması gerekir. İşletme sözleşmeniz gibi, İlk Kararlar (Initial Resolutions) belgesi de elde tutulması gereken dahili bir belgedir.

3-EIN Onay Mektubu. (EIN Letter)

EIN onay mektubunuz, LLC’nizin sahipliğini de kanıtlar. Bu belge, EIN için başvurduktan sonra IRS’den aldığınız resmi belgedir.

EIN’niz (Federal İşveren Kimlik Numarası), IRS tarafından işletmenize atanan bir vergi kimlik numarasıdır. EIN onay mektubunuz, LLC’nizin EIN’sini işletme adını ve sorumlu tarafı yani sahibinin adını soyadınız içerir.

Aşağıda gerçek bir EIN onay mektubu örneğini görebilirsiniz.

Sol kısımdaki gizli alanlarda şirket adı ve şirket sahibinin adı yazar.

Hızlı EIN , Express EIN adı altında 3. tarafların sunduğu pahalı aynı gün teslim EIN hizmetleri kendi adınızı içermez.

Muhtemelen bu kısımda kendi adınız yerine başkasının adını görürsünüz. Bu yüzden bu tip EIN hızlandırma uygulamalara dikkat etmekte fayda var.

Aksi durumda banka hesabı açarken veya farklı hesap açılışlarında karşınıza bir çok sorun çıkabilir. Ayrıca aynı kişinin üzerine bir çok EIN aldıklarından dolayı aslında bu bir suçtur.

EIN almak için en iyi yol doğal yollardan IRS’e SS4 formuyla başvuru yapmak ve EIN süresini beklemektir.

llc sahiplik kanitlama 3 Bir LLC'nin Sahipliği Nasıl Kanıtlanır?

4-LLC Articles of Organization (Bazı Eyaletlerde)

İlk kısımda da bahsettiğimiz gibi bazı eyaletler, üyelerin adlarını ve adreslerini Articles of Organization, Certificate of Formation gibi şirket kurulum belgelerinde listelemelerini zorunlu kılar. Baz eyaletlerde ise bu zorunlu değildir ve gizlilik seçeneği vardır.

Wyoming, Delaware, Nevada ve New Mexico gibi eyaletler, sahiplerinin bilgilerini herhangi bir kamuya açık kayıtlarda listelemez. Bu da o eyaletlerin gizliliğe önem verdiğini gösterir.

Gizliliğin esas olduğu eyaletler dışındaki bir eyalette şirket kurarsanız genellikle üyelik bilgilerini halka açık gösterme seçeneğini vardır.

Yukarıda bahsettiğimiz dört ayrı yöntem sayesinde LLC sahipliğinizi resmi olarak kanıtlayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir ↴

Ziyaretçi Yorumları ↴

2 Yorum. Yeni Yorum

  • Merhaba,
    Google imza yetki belgesi istiyor. Sole membership olduğumu göstermek için yukarıdaki belgelerin çoğunu gönderdim ama kabul edilmedi. Böyle bir belge var mı ve nasıl temin edilebilir.
    Sitedeki bilgiler için teşekkür ederim.

    Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.