Amerikada Şirket Kurmak

Amerikada Şirket Kurmak

Muhtemelen bir kaç yıl önce Amerikada şirket kurmak çoğu kişi için pek fazla bir şey ifade etmezken günümüzde durum oldukça değişti. Ekonomik özgürlük, mevcut işi büyütmek, yabancı pazarlara yelken açmak veya ilk kez iş hayatına atılmak Amerika’da şirket kurma sebeplerinden sadece bir kaçı.

Eğer ABD vatandaşı değilseniz ve herhangi bir sebepten dolayı ABD’de şirket kurmak istiyorsanız tamda doğru yerdesiniz. Bu rehberde, Amerika’da şirket açmak, şirket tipi, maliyetler ve buna benzer daha bir çok konuya değineceğiz.

Amerika’da Şirket Türleri

Bir yabancı olarak Amerika’da kurabileceğiniz iki şirket tipi var. Bunlardan ilki ve en popüleri LLC, diğeri ise  Corporation tipinde şirketlerdir. ABD’de bir LLC şirket tek üyeli ise dikkate alınmayan kuruluştur. LLC’lerin vergileri şirketin sahibine geçer fakat Corporation farklıdır. Corporation tipindeki bir Amerikan şirketinden elde edilen gelir için hem şirket vergi öder hem de şirketin sahipleri.

Çifte vergilendirme, yönetim zorluğu ve yıllık masrafları LLC’ye göre daha fazla olan Corporation tipindeki şirketler, özellikle yabancılar tarafından pek tercih edilmez. Aslında pekte gerekli değil çünkü bir LLC, Corporation şirketle yapılabilen tüm ticari faaliyetler sorunsuz olarak yerine getirilebiliyor.

Amerikada Şirket Kurmak Nasıl Belirlenir?

Amerika’da bir LLC şirket kurmaya karar verdiğinizde kurulumun yapılacağı eyalete göre değişen harç bedelleri ve Registered Agent acentelerine (kayıtlı acente) ödenecek maliyetler bulunur. Fakat bu maliyetler göz korkutacak seviyede değil, aksine makul seviyelerdedir. Amerika’da şirket kurulabilecek en uyun fiyatlı ve en çok tercih edilen eyaletler Wyoming, New Mexico, Delaware ve Kentucky eyaletleridir. Bu eyaletlerin ilk kurulum için talep ettikleri harç bedelleri 40$ ile 100$ arasındadır.

Amerika’da 50 eyalet bulunur ve bu eyalette uzaktan şirket kurmak mümkündür. Bu eyaletlerin kurulum harç bedellerine ait bir listeye sayfanın devamında ulaşabilirsiniz.

amerikada sirket kurma maliyeti Amerikada Şirket KurmakAmerikada Şirket Kurmak, Maliyetler ve Bilinmesi Gerekenler

Masraflar ve maliyetlerle ilgili olarak sayfanın devamında eyaletlere göre kategorize edilmiş fiyat listesini bulabilirsiniz fakat. Bununla birlikte Amerika‘da kurulacak bir LLC şirketin size tam maliyetini hesaplamak için aşağıdaki hesaplama aracını da kullanabilirsiniz. Ayrıca burada vereceğiniz yanıtlara göre vergilendirme ile ilgili genel durumunuz hakkında da bir ön bilgi edinebileceksiniz.

Şirket Kurma Maliyeti ve Vergi Durumu Öğrenme Aracı

Şirket Kurma Maliyeti ve Vergi Durumu Öğrenme Aracı

Amerika'da şirket kurmadan önce şirket kurma maliyetlerini ve mevcut durumunuzu öğrenebileceğiniz küçük ama faydalı bir test aracı hazırladık.

Vereceğiniz yanıtlar sonucunda toplam maliyetlerinizi ve vergilendirme ilgili ön bilgi edineceksiniz.

Lütfen bir acente seçimi yapın

Şirket kurulumu için ABD'de bir kayıtlı temsilci hizmeti almanız gerekmektedir.

Kayıtlı temsilci acentelerinin farklı fiyatları ve hizmet içerikleri bulunmaktadır. Şirketinizi size tavsiyemiz olan Northwest Registered Agent acentesi ile kurmanızı öneririz. 

Ancak farklı acentelerden de hizmet alabilirsiniz. Tüm acentelerin artı ve eksilerini görmek için bu inceleme sayfasını ziyaret edin.

Fiyat: $39.00
Fiyat: $158.00

Ücretsizdir.

Mercurybank hesabı açarken;

İngilizce dilinde web sitesi, e-ticaret sitesi veya kendinize ait bir Amazon, Etsy gibi pazaryeri linklerinden herhangi birini başvuruda sunmanız gerekli. Ayrıca güncel bir pasaport ta gereklidir

Wise Kurumsal hesabı açarken Wise sizden bir kereye mahsus 31$ lık depozito bedeli ödemenizi ister, ödeme yaptıktan sonra bakiyeniz hesabınızda kalır. Bu bedeli kredi kartınızla ödeyebilirsiniz. Eğer bu bedeli ödemezseniz çoklu para birimi kilidini açamazsınız

Fiyat: $31.00
Fiyat: $24.00

Amerika'da bir şirket kurmak için ABD alan kodlu bir telefon almanız şart değildir fakat yine de almak isterseniz şirket kurulduktan sonra aylık 2$ ödeyerek toplamda yıllık 24$ maliyetiniz olacaktır.

ABD'de bir telefon numarası Stripe gibi sanal pos platformlarına hesap açarken gerekebilir şirket açılışı için gerekli değildir. (Ayrıca bkz. LLC Şirket Kurarken Telefon Numarası Gerekli Mi?)

Zadarma.com üzerinden uygulama tabanlı bir ABD telefon numarası alabilirsiniz.

EIN yani federal vergi kimlik numarası tüm LLC şirketler için gereklidir. EIN olmadan LLC şirketiniz üzerinden banka hesabı açamaz ve ticaret yapamazsınız.

EIN, kendiniz başvurursanız ücretsizdir. Web sitemizdeki rehberler sayesinde kendiniz de EIN başvurusu yapabilirsiniz. 

Eğer bizim referans bağlantımızla bir LLC şirket kurarsanız EIN başvurunuzu ücretsiz yaparız detaylar için ayrıca bakın

Fiyat: $0.00

Özel süit içeren adresin avantajları;

 • Amazon.com gibi platformlarda adres doğrulama mektubu alınabilir
 • Şirketiniz Google haritalarına kaydettirilebilir

Bu tip bir adresi Wyomingmailforwarding.com dan 15$'a satın alabilirsiniz. Bu şirket size sadece Wyoming eyaletinde bir adres sağlar. Adresinize gelen postaları aynı gün tarayıp dijital olarak teslim ederler. Evrak başına 10$ ödersiniz.

Northwest Paylaşımlı adresini kullanmanın avantajları;

 • Wyoming eyaletinde Amazon adres doğrulama kodlarını kabul ederler
 • İş adresi ücretsizdir
 • Hangi eyalette şirket kurarsanız kurun o eyalette bir adresiniz olur
 • Yıllık 10 adete kadar posta açma ve tarama ücretsizdir
 • Noter doğrulaması, USPS form veya evraksız adres sağlarlar

Not: Northwest, Amazon posta doğrulama kodları sadece Wyoming eyaletinde kabul eder, diğer eyaletlerdeki adresler Amazon doğrulama içermez (daha fazla bilgi al) .Google harita doğrulama kodları kabul edilmez. Diğer tüm iş postalarınız ücretsiz teslim alınıp size dijital olarak teslim edilir.

Fiyat: $15.00

Teşekkürler, 

Verdiğiniz yanıtlara göre şirket kurulum sürecindeki maliyetleriniz kaydedildi.

Bundan sonraki sorulara vereceğiniz yanıtlar vergilendirme ile ilgili durumunuzu belirlemek için size yol gösterecektir.

Sonraki adımlarda gelen sorulara lütfen doğru yanıtlar vermeye çalışın.

Hazırsanız sonraki adıma geçebilirsiniz.

Emin misiniz?

Eğer Amerika'da kuracağınız şirkete ait fiziksel bir deponuz olacaksa bu durumda Amerika'dan etkin bir gelir elde ediyorsunuz demektir. Kiralayacağınız depo, size bir ekonomik bağ oluşturur bu sebeple federal gelir vergisi veya farklı tipte vergiler ödemeniz gerekebilir.

Emin misiniz?

Eğer Amerika'da kuracağınız şirkete ait fiziksel bir ofisiniz olacaksa bu durumda Amerika'dan etkin bir gelir elde ediyorsunuz demektir. Kiralayacağınız ofis, size bir ekonomik bağ oluşturur bu sebeple federal gelir vergisi veya farklı tipte vergiler ödemeniz gerekebilir.

Emin misiniz?

Eğer Amerika'da kuracağınız şirkete ait sigortalı bir çalışanınız olacaksa bu durumda Amerika'dan etkin bir gelir elde ediyorsunuz demektir. Sigortalı olarak çalıştırdığınız personel, size bir ekonomik bağ oluşturur bu sebeple federal gelir vergisi veya farklı tipte vergiler ödemeniz gerekebilir.

Amerikan vatandaşlığınız var mı?

Eğer Amerikan vatandaşıysanız kuracağınız LLC şirket üzerinden bireysel olarak vergilendirilirsiniz. Eğer hem Amerikan vatandaşlığınız hem de Amerika'da devam eden bir oturumunuz varsa LLC şirketinizi, bulunduğunuz eyalette kaydettirmeniz lehinize olacaktır.

Hangi coğrafyaya satış yaptığınız önemlidir!

Eğer ürün ve hizmetleri Amerikan vatandaşlarına satarak gelirinizi bu şekilde elde edecekseniz, bu durumda Amerika'dan etkin bir gelir elde ediyorsunuz demektir.

Amerikan vatandaşlarından elde edeceğiniz gelir, size Amerika'da bir ekonomik bağ oluşturur bu sebeple federal gelir vergisi veya farklı tipte vergiler ödemeniz gerekebilir.

Eğer geçmişte Amerika'da belirli bir süreden hazla ikamet ettiyseniz LLC şirketinizi kurduktan sonra federal gelir vergisi veya farklı tipte vergiler ödemeniz gerekebilir.

Eğer Greencard sahibiyseniz LLC şirketinizi kurduktan ve bu şirketten gelir elde ettikten sonra federal gelir vergisi veya farklı tipte vergiler ödemeniz gerekebilir.

Daha fazla bilgi

 

Çok üyeli /ortaklı bir LLC şirket kurmak istediğinizden emin misiniz?

Amerika'da LLC şirketlerin vergileri aksi belirtilmedikçe kişisel olarak şirket sahibine aktarılır. Tek üyeli yabacı uyruklu sahipleri bulunan LLC ler bir şirket gibi vergilendirilmez.

Eğer çok üyeli (MMLLC) bir LLC kuracaksanız, bu LLC bir şirket gibi vergilendirilir ve böylece bazı vergi avantajlarından yararlanamamış olursunuz bu durumda federal gelir vergisi veya farklı tipte vergiler ödemeniz gerekebilir.

Ortaklı yapıda çok üyeli bir LLC şirkete sahip olmanız sizin için çok önemli değilse LLC şirketinizi kendi adınıza tek üyeli olarak kurmanız daha avantajlı olacaktır.

Bitirmenize sadece bir adım kaldı.

Sonucu görmek ve detaylı raporu E-posta ile almak için lütfen ad,soyad ve e-postanızı girin

Amerikada Şirket Kurmak için Dosyalama Ücretleri

Dosyalama ücretlerine baktığımızda bu maliyetler ikiye ayrılıyor:

 1. Kurulum sırasında bir kereye mahsus ödenen dosyalama ücreti
 2. Kurulumu takip eden bir sonraki yıl ve devamında her yıl eyalete ödenecek olan harçlar (Franchise Tax, Franchise vergileri veya yıllık rapor da denilir)

Dosyalama maliyetleri hakkında bilinmesi gerekenler;

 • LLC dosyalama ücreti tek seferlik: Bu ücret kurulum sırasında eyalete ödenir ve bir kereye mahsus ödersiniz. Fiyatlar eyalete göre farklılık gösterir fiyat listesi yazının devamında mevcut. Kurulum sırasında ödenecek dosyalama bedeli (eyalet hacı) eyalete ödenen bir ücrettir. Registered agent seçip kurulum için sipariş verdiğinizde bu harç, eyalete göre baştan hesaplanarak diğer masrafların içine dahil edilir.
 • Franchise Tax, Yıllık Rapor (Yıllık ödeme) : Her yıl eyaletler, şirket sahiplerinden Franchise tax adı altında bir ücret talep ederler. Şirketi kurduğunuzda ilk yıl bu bedeli  ödemezsiniz, gelecek yıldan itibaren ödemeye başlarsınız. Bu yıllık ücretler her eyalet için farklıdır. New Mexico eyaletinde yıllık harç bulunmaz

Amerika’da Şirket Kurmak için Registered Agent Ücretleri

Registered Agent Maliyetleri ile ilgili bilinmesi gerekenler;

 • Öncelikle daha önce Registered Agent hakkında herhangi bir bilge sahip değilseniz Registered Agent nedir konusuna ayıca bakabilirsiniz. Şirketinizi ABD’de Registered Agent adı verilen bu kayıtlı acenteler kurar. Bu acentelerin her eyalette birer yerleşik ofis bulunmak zorundadır. Bu ve bazı koşulları karşılayan şirketler eyaletler tarafından bu işler için yetkilendirilir. En İyi Registered Agent sayfamızda bir çok acentenin artılarını ve eksilerini bulabilirsiniz.
 • Bu Registered Agent şirketlerinin bazıları ilk yıl acentelik hizmet bedeli almazken bazıları ise bu bedeli baştan tahsil eder. Örneğin Northwest, kurulum bedeli + ilk yıl acentelik bedeli adres dahil 39$ dır. Northwest,  ABD’nin hemen hemen her eyaletinde kendine ait ofisi bulunan çok büyük ve köklü bir şirkettir.

Amerikada Şirket Kurmak için Adres Ücretleri

Adres ücretleri ile ilgili bilinmesi gerekenler

 • Amerika’da bir şirket kurarken postaları alabileceğiniz bir adres göstermeniz gerekir.
 • Eğer şirket kurulumunu Northwest Registered Agent ile yaparsanız 39$ ‘a LLC nizi kurarken paket içeriğine adres de dahil edilir. Yani LLC şirketinizi Northwest ile kurarken, evrakları elektronik olarak teslim alabileceğiniz bir de iş adresine sahip olursunuz.
 • Diğer seçenek ise tek seferlik (15$) makul bir ücret ödeyip gelen posta başına ek ödeme yapabileceğiniz www.wyomingmailforwarding.com dur. Bu şirket üzerinden adres almak için 15$’a Wyoming Posta Yönlendirme için Adres Almak konusuna bakabilirsiniz. Ayrıca aylık hizmet veren mail forwarding şirketleri de bulunur, Amerika’da Sanal Adres Veren Firmalardan Amerika Adresi Almak adlı yazımızda bu şirketlerin tam bir listesini ve fiyatlarını bulabilirsiniz.

Amerikada Şirket Kurmak : Eyalet Bazında Kurulum ve Yıllık Masraflar

Buraya kadar olan kısımda ortalama maliyetleri ele aldık. Devamında sizlere bir kaç eyalet (en çok şirket kurulan eyaletler) hakkında kısa bilgiler aktaracağız.

Eğer tüm eyaletlerin kurulum ve yıllık masraflarına bakmak isterseniz sayfanın altındaki tabloya bakabilir veya yukarıdaki hesaplama aracından faydalanabilirsiniz.

New Mexico : İlk kurulum ücreti 50$ dır. Yıllık dosyalama ücreti yoktur her yıl herhangi bir ücret ödemeniz gerekmez. (New Mexico şirket kurma rehberi)

Kentucky : Kentucky eyaleti, kurulum için ilk dosyalama ücreti 40$ ve yıllık dosyalama için franchise tax ücreti 15$ olan en uygun eyalettir.

Delaware : İlk kurulum ücreti 90$ dır. Yıllık eyalet vergisi (franchise tax ücreti) 300$ her yıl 1 Haziran’a kadar ödenmesi gerekir yoksa ceza uygulanır. Örneğin: Şirketinizi Mayıs 2022′ de kurduğunuzu var sayarsak yıllık franchise tax vergisini en geç 1 Haziran 2023′ e kadar ödemeniz gerekiyor. Ödeme yapılmadığı taktirde %200 zam + aylık %1.5 ceza faizi işletilir. Bkz: Delaware’de Şirket Kurmak ve Maliyetleri

Wyoming : İlk kurulum ücreti 100$ dır. Yıllık raporlama ücreti 64$dır. Yıllık rapor bedelini şirketin kuruluş tarihini müteakip gelecek yıl kurulum tarihinden 10 gün önceye kadar ödemek gerekir. Örneğin: Şirketinizi 1 Haziran 2022′ de kurduğunuzu var sayarsak, en geç 20 Mayıs 2023′ te ödeme yapmanız gerekiyor. Bkz: Wyoming’de Şirket Kurmak ve Maliyetleri

Florida : İlk kurulum ücreti 125$ dır. Yıllık eyalet vergisi (franchise tax ücreti) 138$ her yıl 1 Mayıs’ a kadar dosyalanıp ödenmesi gerekir. 1 Mayıstan sonraki dosyalama ve ödeme gecikme sayılır. Florida’ da yıllık raporunuz gecikirse, 400 $ gecikme ücreti ödemeniz gerekir ve toplam tutarınız 539 $ olur. Ödeme yapılmazsa Dışişleri Bakanlığı LLC’nizi Eylül ayının 4. Cumasından sonra feshedecektir.

Aşağıdaki tabloda 2022 yılı itibari ile şirket kurulumunda en çok tercih edilen ABD eyaletlerin maliyetlerini görebilirsiniz.

Not: Tüm eyaletlere ait genel liste hemen sayfanın devamındadır.

EYALETLERKURULUM ÜCRETİ (TEK SEFERLİK)FRANCHISE TAX (HER YIL)
Delaware90$300$
Florida125$139$
New Jersey125$75$
New Mexico50$0$ (Yıllık Ücret Yok)
Wyoming100$64$
Kentucky40$15$

2022 yılı itibari ile eyaletlere göre Amerika’da şirket kurma maliyetleri ve yıllık masraflar

EYALETŞİRKET KURULUM ÜCRETİ (TEK SEFERLİK ÖDEME)FRANCHISE TAX, YILLIK RAPOR  (HER YIL ÖDENİR)
Alabama LLC$200 $Minimum 100 $ (her yıl)
Alaska LLC236 $100 $ (2 yılda bir)
Arizona LLC85$0 $ (ücret yok ve bilgi raporu yok)
Arkansas LLC45 $150 $ (her yıl)
California LLC90 $800 $ (her yıl) + 20 $ (2 yılda bir)
Colorado LLC50 $10 $ (her yıl)
Connecticut LLC120 $80 $ (her yıl)
Delaware LLC90 $300 $ (her yıl)
Florida LLC125 $138,75 $ (her yıl)
Georgia LLC100 $50 $ (her yıl)
Hawaii LLC53 $15 $ (her yıl)
Idaho LLC101 $0 $ (Her yıl bilgi raporu sunulmalıdır)
Illinois LLC154 $75 $ (her yıl)
Indiana LLC98 $30 $ (2 yılda bir)
Iowa LLC50 $45 $ (2 yılda bir)
Kansas LLC166 $50 $ (her yıl)
Kentucky LLC40 $15 $ (her yıl)
Louisiana LLC100 $35 $ ​​(her yıl)
Maine LLC175 $85 $ (her yıl)
Maryland LLC155 $300 $ (her yıl)
Massachusetts LLC520 $500 $ (her yıl)
Michigan LLC50 $25 $ (her yıl)
Minnesota LLC155 $0 $ (ancak, her yıl bir bilgi raporu sunulmalıdır)
Mississippi LLC54 $0 $ (ancak, her yıl bir bilgi raporu sunulmalıdır)
Missouri LLC52 $0 $ (ücret yok ve bilgi raporu yok)
Montana LLC70 $20 $ (her yıl)
Nebraska LLC104 $10 $ (2 yılda bir)
Nevada LLC425 $350 $ (her yıl)
New Hampshire LLC102 $100 $ (her yıl)
New Jersey LLC130 $75 $ (her yıl)
New Mexico LLC50 $0 $ (ücret yok ve bilgi raporu yok)
New York LLC205 $9 $ (2 yılda bir)
North Carolina LLC127 $200 $ (her yıl)
North Dakota LLC135 $50 $ (her yıl)
Ohio LLC99 $0 $ (ücret yok ve bilgi raporu yok)
Oklahoma LLC105 $25 $ (her yıl)
Oregon LLC100 $100 $ (her yıl)
Pennsylvania LLC125 $70 $ (her 10 yılda bir)
Rhode Island LLC156 $50 $ (her yıl)
South Carolina LLC125 $0 $ (ücret yok ve bilgi raporu yok)
South Dakota LLC150 $50 $ (her yıl)
Tennessee LLC309 $300 $ (her yıl)
Texas LLC310 $Çoğu LLC için 0 $ (ancak her yıl Kamu Bilgilendirme Raporu sunulmalıdır)
Utah LLC75 $20 $ (her yıl)
Vermont LLC125 $35 $ ​​(her yıl)
Virginia LLC103 $50 $ (her yıl)
Washington LLC$200 $60 $ (her yıl)
Washington DC LLC99 $300 $ (2 yılda bir)
West Virginia LLC100 $25 $ (her yıl)
Wisconsin LLC130 $25 $ (her yıl)
Wyoming LLC100 $50 $ (her yıl)

Amerikada Şirket Nasıl Kurulur?

 1. Öncelikle şirketinizi kuracağınız eyaleti belirleyin (Wyoming, New Mexico veya Delaware en çok tercih edilen eyaletler arasındadır)
 2. Şirketiniz için bir isim belirleyin. ABD’de LLC Şirket İçin İsmi Seçme yazımıza ayrıca göz atmanızı öneririz
 3. Özel indirimli referans linkimizle Northwest Registered Agent‘ ın LLC şirket kurulum sayfasına gidin
 4. Aşağıdaki videodaki adımları uygulayarak şirket kurulum siparişinizi tamamlayın
 5. Şirketiniz için bir EIN numarası alın. Ücretsiz EIN Başvuru Kampanyası kapsamında biizm referansımızla yaptığınız LLC şirket kurulumlarında EIN başvurunuzu ücretsiz olarak tamamlıyoruz. Detaylar ve ön başvuru için Ücretsiz EIN Başvuru Kampanyası sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Amerika’da LLC Şirket Kurulum Videosu

Aşağıdaki videoda Northwest Registered Agent ile online olarak Kentucky eyaletinde şirket kurma adımlarını bulabilirsiniz. Eğer Kentucky’den farklı bir eyalette kurulum yapacaksanız, ilk aşamadaki eyalet seçimi kısmından istediğiniz eyaleti seçerek sipariş adımlarına devam edebilirsiniz.

Video, altyazılıdır, izlerken lütfen alt yazı özelliğini açınız

Amerikada Şirket Kurmak

Amerika’da Şirket Kurmanın Avantajları

Amerikada şirket kurmanın girişimciye sağladığı bir çok avantaj var. Bu avantajlara blogumuzda sık sık yer veriyoruz fakat özetlemek gerekirse bunları şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Amerika’da şirket kuran girişimciler nispeten daha düşük vergi öderler
 • Amerika’da şirket kurma maliyetleri bilinenin aksine gayet uygun seviyelerdedir
 • Amerika’da şirket kuran kişi veya girişimciler sadece Amerika’da değil Avrupa veya diğer kıtalarda da bu şirketler ile ticaret yapabilir
 • Şirketin kurulum süreleri oldukça kısadır hatta bazı eyaletlerde (Wyoming) 2 iş günü gibi kısa bir süre içerisinde tamamlanır
 • Markalar düşük miktarlarda harcama yaparak ABD’de isimlerini patent yaptırabilir
 • Amerika’da şirket kurup bu şirketi kârlı bir durumda tutan kişilerin, E2 yatırımcı vizesi alarak ABD’ye yerleşmeleri daha kolaydır
 • Muhasebe ve vergi beyan işlemleri aylık değil yılda sadece bir kez verilir. Bu sayede aylık muhasebe masrafı gibi tekrarlayan giderler yoktur
 • Özellikle LLC şirketlerin yönetimi çok kolaydır. Aylık bakım gerektirmez. Her yıl kayıtlı temsilci bedeli ve eyalete online ödenen harç bedeli gibi düşük giderleri bulunur

Amerika’da Şirket Kurduktan Sonra Ne Yapmak Gerekiyor?

Amerikada şirket kurup şirkete ait kurulum evraklarını teslim aldıktan sonra şirketin ticari faaliyetlerine başlayabilmesi için atılması gereken bir kaç basit adım var bunlar;

EIN (İşveren Vergi Kimlik Numarası) : Amerika’nın herhangi bir eyaletinde şirket kurulduktan sonra ilk yapılması gereken işlem şirket için bir EIN numarası almak olacaktır. ABD’deki şirketin bir banka hesabı açabilmesi veya web sitesinden ödeme alabilmek amacıyla bir sanal pos başvurusu yapabilmesi için EIN almak şarttır.

EIN yani vergi numarası almak için basit bir form doldurmak ve bu formu fax ile ABD iç gelir idaresine iletmek yeterlidir. Eğer ABD’de ki şirketinizi Startupsole ile kurmaya karar verirseniz EIN numaranızı sizin için alabiliriz.

Amerika’da Şirket Banka Hesabı : Amerikadaki şirketiniz için bir banka hesabı açmanız gerekirse öncelikle şirkete bir EIN numarası almanız gerekmektedir.

EIN geldikten sonra banka hesabınızı kolaylıkla uzaktan online olarak açabilirsiniz. Uzaktan hesap açabileceğiniz bankalara en bilinir örnek, Mercurybank ve Wise Business verebiliriz. Bu bankalar şahsen ziyaret gerektirmez.

Muhasebe ve Vergi Beyanı : Amerikadaki şirketinizi kurduktan sonra gelir ve gider tablosunu tutmak için öncelikle bulut tabanlı bir ön muhasebe programı kullanmanız önerilir.

Gelir ve gider tablosunu e-ticaret sitenize entegre ederek bu tip bir yazılımla otomatik olarak tutabilirsiniz.

ABD’deki muhasebe ve vergi süreçleri yıllık olarak yapılır. yukarıda bahsettiğimiz ön muhasebe yazılımından muhasebecinize yetki  vererek vergi beyanınızı kolaylıkla yaptırabilirsiniz. Amerika’da kolaylıkla güvenilir Türk muhasebeci bulmak mümkün bu konu ile ilgili buradaki rehberimizden yararlanabilirsiniz.

Sonuç

Amerikada şirket kurmak için bir acente (Registered Agent) belirlersiniz ve şirketiniz aktif kaldığı sürece şirketiniz bir acenteye bağlı kalmak durumundadır. Fiyat avantajı, ilk yıl ücretsiz acentelik vermesi (anlaşmamız sayesinde), her eyalette adres hizmetini ücretsiz sunması ve çok hızlı destek sağlaması gibi sebepler yüzünden Northwest Registered Agent, en çok tercih edilen acenteler arasındadır.

Seçtiğiniz acente, eyalet sekreterliğine ödenecek kurulum harç bedelini ve şirket kurulum bedelini en başta sipariş aşamasında sizden tahsil eder. Northwest için şirket kurulum hizmet bedeli, sunduğumuz indirim sayesinde 39$ dır.  Sonrasında başvuru formunda belirttiğiniz bilgiler doğrultusunda şirketiniz, acente tarafından kısa süre içinde kurulup evraklarınız tarafınıza dijital olarak teslim edilir.

Herhangi bir pasaport, kimlik gibi belgeler istenmez sadece ikamet adresinizi doğru olarak girmelisiniz çünkü adresiniz acente tarafından doğrulanamazsa sizden ek fatura veya belgeler istenebilir.

İlginizi Çekebilir ↴

Ziyaretçi Yorumları ↴

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.