DBA Nedir? (Doing Business Ass) Ne Amaçla Kullanılır?

Bu rehberde DBA’nın (Doing Business Ass) ne olduğunu, kimlerin neden ihtiyaç duyacağını ve nasıl DBA’ya sahip olacağınızı öğreneceksiniz.

DBA, için iş yapmak anlamına gelen bir kısaltmadır. Kısaca DBA, Amerika’da kurduğunuz bir işletmeye kayıtlı isminin yanında yeni bir alt isim daha vermek amacıyla kullanılmaktadır.

Amerika’daki şirketinize vereceğiniz DBA ismini, şirketin resmi unvanıyla örtüşmeyen farklı bir ürün veya hizmeti tanıtmak için kullanılan takma ad olarak düşünebilirsiniz.

Amerika’daki bir şirkete DBA almak, Clark Kent’in kahramanlığını Superman adı altında yürütmesine benzetebiliriz.

Yaptığınız işe bağlı olarak DBA’lara hayali adlar, ticari adlar veya varsayılan adlar da denilebilir. Bu terimler genellikle birbirinin yerine kullanılır ve hepsi aynı anlama gelir.

Bir DBA’ya Neden İhtiyaç duyulur?

Normal şartlarda bir işletme DBA’ya ihtiyaç duymaz ve her zaman gerekli değildir. DBA normal şartlarda bir DBA’ya ihtiyaç olmasa da bazı durumlarda oldukça yararlı ve gerekli olabilir.

Amerika’daki şirketinizin resmi ismi dışında farklı bir isim kullanarak alternatif bir iş yapmayı planlıyorsanız, bir DBA adı için kaydolmanız gerekebilir.

DBA size, işletmeniz için daha fazla güvenilirlik, kişisel adınızı kullanmak istemediğinizde gizlilik ve işletmenizi farklı bir yönde pazarlamanın etkili bir yolunu sunar.

Bir DBA oluşturmanın birkaç nedeni olabilir. İşte bunlardan bazıları:

 1. Yeni Marka Oluşturmak : Aktif işletmenizi (yani bir LLC veya şirketi) yeniden markalamak, yeni ürün veya hizmetler oluşturmak istiyorsanız, bir DBA oluşturabilirsiniz. Böylece resmi işletme adınızın altında farklı isimde (DBA) bir marka daha piyasaya sürebilirsiniz.
 2. Gizlilik : Şahıs şirketleri ve ortaklıklar gibi tescilli olmayan işletmeler kişisel birer isim kullanıyorsa, mevcut işletme adınızı gizli tutmak amacıyla DBA kaydedebilirsiniz.
 3. İsteğe Bağlı DBA Oluşturmak : Mevcut durumda çalışan bir işletme için ihtiyaç olmasa bile her işletme isteğe bağlı olarak birer DBA oluşturabilir.

DBA İçin Bir Örnek

DBA’lar resmi şirketlere hayali takma adlar oluşturur. Bazen bu durum, yasal adınızı taşıyan bir şahıs şirketiniz veya ortaklık durumunuz olduğunda, işletme sahibi olarak kimliğinizi korumak için kullanılır.

Örneğin, John Doe adındaki bir kişi, dijital video editörlüğü amacıyla John Doe LLL adında bir şirket kuruyor.

John Doe isimli bu işletmeci, mevcut işini sürdürürken aynı zamanda bir de tasarladığı ahşap ürünlerin de satışını yapmaya karar verirse mevcut şirketi altına kaydedebileceği “Doe Wood Working” adıyla yeni işine bir marka yaratabilir.

Böylece yeni bir şirket kurmasına gerek kalmadan aynı şirket altına yeni bir DBA kaydetmiş olur. John Doe bu sayede farklı sektörlerdeki girişimlerini tek işletme çatısı altında sürdürebilme kolaylığına kavuşur.

DBA için bir İsim Seçmek Gerekir Mi?

Evet gerekir. Mevcut şirket zeminine yeni bir DBA kaydetmeden önce DBA için kullanılacak ismin eyalet düzeyinde ve yerel düzeyde daha önce başkası tarafından kaydedilmemesi gerekir.

Aklınızdaki isim daha önce başkası tarafından kaydedilmiş ise olası çakışmalar veya marka tescili durumları yüzünden bir çok sorun yaşanabilir.

Bir şirketin veya şirket adının DBA olarak kaydedilmesi, bir ticari markanın tescil edilmesinden farklı bir durumdur.

Şirket adınızı ticari marka olarak kaydettirerek, hiçbir eyalette başka hiç bir kişinin bu ismi veya logoyu kullanmamasını sağlarsınız.

Bu sayede müşterilerinizin, bir rakip yerine size yani doğru adrese ulaşmasını sağlarsınız.

DBA’ların normal şirketlere göre çok az yasal koruma sağladığını unutmamak gerekir. DBA, bir ismi kullanma hakkına sahip olmak için harika bir yoldur, ancak genellikle (LLC lerde olduğu gibi) sahibine özel bir koruma kalkanı sağlamaz.

En iyi yasal koruma için DBA’ları ve ticari markaları birlikte kullanmak gerekir.

DBA Nasıl Oluşturulur?

Bir şirketiniz varsa mevcut şirketinizin altında bir DBA kaydetmek için izlemeniz gereken bazı genel adımlar bulunur.

Bu adımlar ve gereksinimler şirketinizin mevcutta kurulu olduğu eyalette daha doğru bir şekilde sağlanmıştır. LLC’lerde olduğu gibi DBA ile ilgili yasalar da her eyalette farklılık gösterebilir.

Öncelikle istediğiniz DBA adının halihazırda başkaları tarafından kullanılmadığından emin olmanız gerekir.

Bunun için genellikle Eyaletlerin web sitelerinden online olarak bir ticari varlık araması yapılır.

Eyaletin isim gereksinimleri DBA’lar için de geçerlidir.

Genel olarak, bir devlet kurumuyla ilişkilendirilebilecek bankacılıkla ilgili kelimeleri veya terimleri kullanamazsınız. Mevcut bir şirkete yakın bir isim de kullanılamaz.

İsim belirlendikten sonra eyalet web sitesinden indirilen bazı formlar doldurulup gerekli dosyalama ödemeleri yapıldıktan sonra formlar postalanarak başvuru süreci başlatılır. Bazı eyaletler bunun için online başvuru desteği de sunabiliyor.

Önemli Hatırlatma:

Mevcut bir LLC şirket üzerine ABD vatandaşı olmayan bir yabancı olarak DBA kaydederken, eyalet sekreterliği dolduracağınız formların noter onaylı olmasını isteyecektir.

Bunun için ABD’de bir noter ile çalışmanız gerekiyor. Bunun en kolay yolu online bir noter üzerinden hizmet almaktır. Bu iş için notarize.com en iyi ve ekonomik çözümdür.

DBA kaydını kendiniz yapmak yerine bir Registered Agent, acente veya aracı kurum bile kullansanız noter her durumda sizden istenecektir.

DBA Ne Kadar Süre Geçerli Olur?

Bir DBA kaydettirdiğinizde, son kullanma tarihini bilmek ve takip etmeniz gerekir.

Çoğu eyalet, DBA’nızın yenilenmesini gerektirir, ancak yenileme süresi eyalete göre değişebilir.

Örneğin, işletmenizi California’da kaydettirirseniz, DBA’yı beş yıl sonra yenilemeniz şarttır.

Teksas’ta DBA’yı 10 yıl boyunca kullanabilirsiniz, New York’ta ise son kullanma tarihi olmadığı için DBA’nın yenilenmesi gerekmez.

Birçok eyalette, bir DBA kaydı, uzatma veya yenileme gerektirmeden beş yıl kullanım hakkı sunar. İşletmenizin iyi durumda kalabilmesi için DBA’nın geçerlilik tarihlerini takip etmeniz önemlidir.

DBA İçin Yeni Bir EIN Almak Gerekir Mi?

Hayır. İşletmenizin zaten bir EIN’si varsa, DBA için yeni bir EIN alınmaz çünkü IRS, her işletmeye sadece tek bir EIN ataması yapar.

EIN önceden atanmış mevcut şirketinizin altında yeni bir DBA oluşturuyorsanız, yeni bir EIN almanız söz konusu değildir.

Fakat şirketinizi yeni kurdunuz ve hiç EIN almadıysanız ilk başvuru sırasında DBA’nız üzerine EIN alabiliyorsunuz.

Eğer mevcut şirketiniz üzerinden farklı bir isimde yeni bir proje yürütecekseniz yeni bir LLC kurmak yerine DBA kaydedebilirsiniz.

Fakat eyalete ödenecek DBA harcı, 3. kişilere ödeyeceğiniz hizmet bedeli ve online noter ücreti gibi maliyetleri göz önünde bulundurursanız DBA, yeni bir şirket kurmaktan daha masraflı hale gelebilir.

İlginizi Çekebilir ↴

Ziyaretçi Yorumları ↴

2 Yorum. Yeni Yorum

 • DBA ile oluşturacağımız yeni alt işletme için, Mercury ve Wise Kurumsal gibi yerlerden alt işletmeye ait yeni banka hesabı açabiliyor muyuz?

  Cevapla
  • Nazmi Özer
   2 Ekim 2022

   İkinci bir banka hesabi acamazsiniz kimliğinizi daha önce dogruladiniz icin buna izin vermezler.
   Ancak ilk hesap açılış sırasında dba kaydınız varsa, Mercurybank bunu seçmenize izin veriyor. Tabi dba mi yoksa asil şirket icin mi kullanacağınızi bildirmeniz gerekiyor.

   Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.