EIN Numarası Nasıl İptal Edilir?

Amerika’da bir LLC şirket kurdunuz ve şirketiniz için IRS’ten bir EIN aldınız. Fakat işler yolunda gitmedi ve şirketinizi kapatmak istiyorsunuz bunu için yapılması gereken bir kaç detayı sizinle paylaşmak istedik.

LLC şirketinizi kurdunuz , EIN aldınız ve yıl içinde hiç bir ticari faaliyette bulunmadınız. Bu durumda EIN numaranızı iptal edip IRS’teki şirketinizin vergi numarasını devre dışı bırakabilirsiniz.

IRS’te kayıtlı bir şirketin EIN numarasını iptal etmek “Closing a Business Account” olarak isimlendirilir. EIN numaraları aslında IRS’te kalır hiç bir zaman silinip başka bir şirkete verilmez sadece kullanım dışı bırakılır.

Önemli Bilgi: Eğer şirketinizi açtığınız yıl içinde hiç bir ticari faaliyetiniz olmadıysa, şirket adına banka hesabı açıp nakit giriş çıkışı yapmadıysanız ve herhangi bir vergi beyan sorumluluğunuz yoksa şirketinizi kapatıp EIN numaranızı devre dışı bırakabilirsiniz. Bunu yaptığınızda şirketinizin, IRS te ki kimliği artık devre dışı kalır ve tekrar geri gelmeyecek şekilde iptal olur.

EIN iptali nasıl yapılır? İşte adım adım prosedürler;

1- EIN İptal Dilekçesi İndirin

Aşağıdaki linkte bulunan EIN iptal dilekçe taslağını indirin

EIN iptal dilekçe örneği

2- EIN İptal Dilekçesini Doldurun

İndirdiğiniz dilekçe örneğini dikkatli bir şekilde doldurun. Üst kısma Ay/Gün/Yıl formatında tarih yazın. Diğer kısımları ise şirket bilgilerinize göre doldurun. En alt kısmındaki iletişim bilgilerini de doldurmayı unutmayın.

3- EIN İptal Dilekçesini IRS’e Postalayın

Dilekçeyi dikkatli bir şekilde doldurduktan ve çıktı alıp imzaladıktan sonra dilekçenizle birlikte IRS ten ilk atamada gelen EIN onay mektubunuzu (147 C veya Cp 575) aynı zarfa koymayı unutmayın.

Bu iptal belgesini IRS’e ulaştırmanın tek yolu fiziksel postalamadır. Fax veya E-mail ile bu belgeyi (iptal istediğini) IRS’e sunamazsınız. Tüm belgelerinizi hazırladıktan sonra zarfınızı IRS’in aşağıdaki adreslerinden herhangi birine postalayın.

Internal Revenue Service
MS 6055
Kansas City, MO 64108

Veya

Internal Revenue Service
MS 6273
Ogden, UT 84201       

EIN İptal Onayı İçin Bir Belge Alacaksınız

Belgenizi IRS’e ilettikten sonra 45 gün içinde bir iptal onay mektubu alacaksınız. ABD deki şirket posta adresiniz hala aktifse bu belge size ulaştırılır. Belgede EIN iptalinin gerçekleştiği kapsayan bir yazı bulunur.

4- İptal Mektubu Gelmezse İkinci İsteğinizi Yapabilirsiniz

Eğer belgeleri postaladıktan 45 gün sonra herhangi bir mektup almadıysanız dilekçenin üst kısmına el yazısı ile “Second Request” yazarak aynı tarihli belgeyi tekrar IRS’e postalayın. Böylece kapatma işlemini garantilemiş olursunuz fakat çoğu zaman IRS, ilk seferde kapatma belgesi göndermeyebiliyor bu durumu göz önüne almalısınız.

IRS’i telefonla arayabilirsiniz.

İptal başvurusunun durumunu öğrenmek için IRS’i hafta içi mesai saatlerinde +1 800-829-4933 telefondan arayıp bilgi alabilirsiniz.

Arama sonrasında İngilizce için 1 tuşlayın. İşveren Kimlik Numarası hakkında bilgi alabileceğiniz menüyü tuşlayın ardından diğer yardım menüsünü tuşlayarak memura ulaştığınızda durumunuzu anlatabilir ve iptal kontrolü sağlatabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir ↴

Ziyaretçi Yorumları ↴

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.